О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 87 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 450. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 87 «Об утверждении Санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 25 ст. 347) следующие изменения и дополнения:
в Санитарных правилах «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения», утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) токсикологически опасные отходы – отходы (лекарственные, в том числе цитостатики, диагностические, дезинфицирующие средства) не подлежащие использованию, ртутьсодержащие предметы, приборы и оборудование, отходы сырья и продукции фармацевтических производств, отходы от эксплуатации оборудования, транспорта, систем освещения) – класс Г»;
в разделе 2 «Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству объектов здравоохранения»:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Специализированные объекты здравоохранения для больных с особым режимом пребывания (психиатрические, туберкулезные, наркологические) и комплексы мощностью свыше 1000 коек для пребывания больных в течение длительного времени следует размещать в пригородной зоне или окраинных районах, по возможности – в зеленых массивах, с соблюдением разрывов от селитебной территории не менее 500 метров (далее – м).
В противотуберкулезных стационарах предусмотреть сплошное ограждение по периметру высотой не менее 2,5 м, контрольно-пропускной пункт, охрану.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Не допускается прохождение магистральных инженерных коммуникаций (водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, электроснабжение) через территорию объектов здравоохранения.»;
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
«На территории противотуберкулезных стационаров предусматриваются раздельные огражденные прогулочные площадки для больных с бактериовыделением, без бактериовыделения.»;
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
«Не допускается размещать стоматологические объекты в подвальных и цокольных этажах общественных и жилых зданий.»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 87 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 450 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 87 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 25, 347-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларында:
3-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) токсикологиялық қауіпті қалдықтар – пайдалануға жатпайтын қалдықтар (дәрілік, оның ішінде цитостатиктер, диагностикалық, дезинфекциялау құралдары), құрамында сынап бар заттар, аспаптар мен жабдық, фармацевтикалық өндірістердің шикізаттары мен өнімдерінің қалдықтары, жабдықты, көлікті, жарықтандыру жүйелерін пайдалану қалдықтары) – Г сыныбы»;
«2. Денсаулық сақтау объектілерін жобалауға, салуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» деген 2-бөлімде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Болу режимі ерекше науқастарға арналған мамандандырылған денсаулық сақтау объектілерін (психиатриялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық) және науқастардың ұзақ уақыт бойы болуына арналған қуаты 1000 төсектен астам кешендерді қала маңындағы аймаққа немесе шеткері аудандарға, мүмкіндігінше – қоныстану аумағынан кемінде 500 метр (бұдан әрі – м) қашықтықты сақтай отырып, жасыл массивтерде орналастыру керек.
Туберкулезге қарсы стационарларда периметрі бойынша биіктігі кемінде 2,5 м тұтас қоршау, бақылау-өткізу пункті, күзет көзделуі тиіс.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағы арқылы магистральдық инженерлік коммуникациялардың (сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау) өтуіне жол берілмейді.»;
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Туберкулезге қарсы стационарлардың аумағында бактерия бөлетін, бактерия бөлмейтін науқастар үшін бөлек қоршалған серуендеу алаңдары көзделеді.»;
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қоғамдық және тұрғын үй ғимараттарының жертөле және цокольдық қабаттарында стоматологиялық объектілерді орналастыруға жол берілмейді.»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«14. В септическом и асептическом операционных блоках (отделениях) обеспечивается строгое зонирование внутренних помещений (стерильная зона, зона строгого режима, зона «грязных» помещений). При размещении операционного блока в других лечебных корпусах необходимо предусмотреть утепленные переходы. Операционные для неотложной хирургии могут размещаться в составе приемных отделений.»;
пункты 181920 изложить в следующей редакции:
«18. В операционном блоке (отделении) предусмотреть движение потоков: «стерильный» (оперирующий и ассистирующий хирурги, операционная медсестра), «чистый» (анестезиологи, младший и технический персонал, доставки больного, чистого белья, медикаментов), «грязный» (удаление медицинских отходов, использованного белья, перевязочного материала).
19. Асептические отделения (блоки) организуют на объектах здравоохранения, занимающихся интенсивной химиотерапией больных злокачественными новообразованиями, трансплантацией костного мозга и других органов на фоне предварительного иммунодепрессивного лечения, лечением больных острой лучевой болезнью, агранулоцитозом, заболеваниями, протекающими с иммунодефицитным состоянием, а также в других организациях здравоохранения оказывающих специализированную и высокоспециализированную медицинскую помощь.
20. Асептические отделения (блоки) включают: палаты с туалетом, ванной или душем, процедурную, кабинет врача, буфетную, помещения хранения стерильного материала и другие помещения в зависимости от профиля отделения.»;
пункты 2123 исключить;
пункты 2425 изложить в следующей редакции:
«24. В организациях службы крови, производственные помещения проектируются по функциональным блокам с соблюдением технологической последовательности, исключающих пересечение «чистых» и «условно грязных» потоков.
25. На объектах охраны материнства и детства, в хирургических отделениях многопрофильных больниц, инфекционных стационарах (отделений) необходимо обеспечить зонирование отделений.»;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. В палатах койки устанавливаются в строгом соответствии с площадью.
Госпитализация и распределение потоков больных в противотуберкулезных стационарах проводится в соответствии с эпидемиологическим статусом (результатами микроскопии мазка мокроты, теста на лекарственную чувствительность, режимом лечения) во избежание пересечения потоков.»;
пункты 3334 изложить в следующей редакции:
«33. Каждое отделение противотуберкулезных стационаров разделяется на «чистую» и «грязную» зоны, с устройством шлюза между ними, снабженного устройствами по обеззараживанию воздуха, раковиной для мытья рук.
Герметичные двери шлюза необходимо разместить по всему периметру помещения, расположить по диагонали, с открыванием в сторону «грязной» зоны и оснастить самозакрывающимися механизмами.

«14. Септикалық және асептикалық операциялық блоктарда (бөлімшелерде) ішкі үй-жайларды қатаң түрде аймаққа бөлу (стерильді аймақ, қатаң режим аймағы, «лас» үй-жайлар аймағы) қамтамасыз етіледі. Операциялық блокты басқа емдеу корпустарына орналастырған кезде жылытылған өтпелер көзделуі қажет. Кезек күттірмейтін хирургияға арналған операциялық бөлімшелерді қабылдау бөлімшелерінің құрамында орналастыруға болады.»;
181920-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Операциялық блокта (бөлімшеде) мынадай ағындардың қозғалысы көзделуі керек: «стерильді» (операция жасайтын және ассистент болатын хирургтер, операциялық мейіргерлер), «таза» (анестезиологтар, кіші және техникалық персонал, науқасты, таза киім-кешекті, дәрі-дәрмектерді жеткізу), «лас» (медициналық қалдықтарды, пайдаланылған киім-кешекті, таңу материалын шығару).
19. Асептикалық бөлімшелерді (блоктарды) қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды қарқынды химиялық емдеумен, алдын ала иммундық-депрессивтік емдеу фонында сүйек кемігі мен басқа да ағзаларды транспланттаумен, жіті сәуле ауруларымен, агранулоцитозбен, иммун тапшылығы жағдайында өтетін аурулармен ауыратын науқастарды емдеумен айналысатын денсаулық сақтау объектілерінде, сондай-ақ мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін басқа да денсаулық сақтау ұйымдарында ұйымдастырады.
20. Асептикалық бөлімшелерге (блоктарға) мыналар кіреді: дәретханасы, ваннасы немесе себезгісі бар палаталар, емшара қабылдау бөлмесі, дәрігер кабинеті, буфет, стерильді материалды сақтауға арналған үй-жай және бөлімшенің бейініне байланысты басқа да үй-жайлар.»;
2123-тармақтар алынып тасталсын;
2425-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Қан қызметі ұйымдарында өндірістік үй-жайлар «таза» және «шартты лас» ағындардың қиылысуын болдырмайтын технологиялық жүйелілікті сақтай отырып, функционалдық блок бойынша жобаланады.
25. Ана мен баланы қорғау объектілерінде, көп бейінді ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінде, инфекциялық аурулар стационарларында (бөлімшелер) бөлімшелерді бөлуді қамтамасыз ету қажет.»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Палаталарда төсектер алаңға қатаң сәйкестікпен орнатылады.
Туберкулезге қарсы стационарларда науқастарды емдеуге жатқызу және олардың ағымын бөлу ағындардың қиылысуын болдырмау үшін эпидемиологиялық мәртебеге (қақырық жағындысының микроскоптық нәтижелеріне, дәрілік сезімталдыққа тестілеуге, емдеу режиміне) сәйкес жүргізіледі.»;
3334-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Туберкулезге қарсы стационарлардың әрбір бөлімшесі арасында ауаны зарарсыздандыру құрылғысымен, қол жууға арналған раковинамен жабдықталған шлюз құрылғысы бар «таза» және «лас» аймақтарға бөлінеді.
Шлюздің тұмшаланған есіктерін үй-жайдың барлық периметрі бойынша орналастыру, «лас» аймақ жағына қарай ашылатын диагональ бойынша орнату және өздігінен жабылатын тетіктермен жарақтау қажет.

34. В бактериологической лаборатории противотуберкулезных диспансеров (отделений) для выполнения бактериоскопических исследований необходимо определить три отдельные секции:
1) для приготовления и окрашивания мазков;
2) для бактериоскопии;
3) для регистрации и хранения препаратов.»;
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
«42-1. В самостоятельно организованных медицинских и стоматологических кабинетах предусмотреть моечно-стерилизационную площадью не менее 6,0 м2 до трех рабочих мест, не менее 8,0 м2 для четырех и более рабочих мест.
Допускается установка стерилизующего оборудования в соответствии с инструкцией по эксплуатации непосредственно на рабочих местах»;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
«46. В приемном отделении инфекционного стационара (в том числе противотуберкулезного) предусматривается не менее двух приемно-смотровых боксов.
В отделении реанимации и интенсивной терапии допускается госпитализация больных, минуя приемное отделение.»;
часть вторую пункта 51 изложить в следующей редакции:
«Санитарные узлы женских палатных секций оборудуются раковиной, душевой кабиной или ванной с подводом горячей и холодной воды через смесители, унитазом и биде.»;
пункт 55 изложить в следующей редакции:
«55. Спальные помещения реабилитационных центров для детей состоят из изолированных палатных секций. Составы секций дополнительно оборудуются: игровой, палатой-спальней, гардеробной с сушильными шкафами, буфетной комнатой.
Вместимость палат-спален для детей не может превышать пяти мест. На две секции необходимо предоставить комнату для глажения и чистки одежды, помещение для хранения вещей детей.»;
часть первую пункта 56 изложить в следующей редакции:
«В реабилитационном центре для взрослых предусмотреть одноместные и двухместные спальные комнаты.»;
дополнить пунктом 64-1 следующего содержания:
«64-1. Стоматологические организации допускается размещать в отдельно стоящих, встроенных (встроено-пристроенных) помещениях, расположенных на первых этажах жилых и общественных зданий с отдельным входом при условии соблюдения требований настоящих Санитарных правил.
В зуботехнических лабораториях рабочее место зубного техника в основном помещении оснащается специальным зуботехническим столом и электрической шлифовальной машиной с местным отсосом пыли. Площадь зуботехнической лаборатории не менее 7,0 м2,, на одно рабочее место не менее 4,0 м2. Вытяжные шкафы с механическим побуждением оборудуются в стерилизационных и паяльных; местные отсосы пыли на рабочих местах зубных техников в основных помещениях и у каждой полировальной машины – в полировочных, вытяжные зонты в литейной над печью центробежного литья, над газовой плитой – в паяльной, над рабочим столом в полимеризационном помещении»;
пункт 68 дополнить частью второй следующего содержания:
«Линолеумное покрытие полов в объектах здравоохранения не имеют дефектов, являются гладкими, плотно пригнанными к основанию.»;
пункт 69 дополнить частью второй следующего содержания:
«Не допускается нахождение больных на объектах здравоохранения во время капитального ремонта.»;
пункт 72 изложить в следующей редакции:

34. Бактериологиялық зерттеулерді орындауға арналған туберкулезге қарсы диспансерлердің (бөлімшелердің) бактериологиялық зертханаларында:
1) жұғындыларды дайындауға және бояуға арналған;
2) бактериоскопияға арналған;
3) препараттарды тіркеуге және сақтауға арналған үш жеке секция болуы қажет.»;
мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
«42-1. Дербес ұйымдастырылған медициналық және стоматологиялық кабинеттерде үш жұмыс орнына дейін кемінде 6,0 м2, төрт және одан да астам жұмыс орындары үшін кемінде 8,0 м2 жуу-стерильдеу алаңын көздеу керек.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес стерильдеу жабдығын жұмыс орындарында тікелей орнатуға рұқсат етіледі.»;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«46. Инфекциялық (оның ішінде туберкулезге қарсы) стационардың қабылдау бөлімшесінде кемінде екі қабылдау-тексеру боксы көзделеді.
Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде қабылдау бөлімшесіне кірмей, науқастарды емдеуге жатқызуға рұқсат етіледі.»;
51-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әйелдер палаталы секцияларының санитариялық тораптары араластырғыш арқылы ыстық және салқын су келтірілген раковинамен, себезгі кабинасымен немесе ваннамен, унитазбен және бидемен жабдықталады.»;
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«55. Балаларға арналған оңалту орталықтарының жатын үй-жайлары оқшауланған палаталы секциялардан тұрады. Секция құрамы ойын бөлмесімен, жатын палатамен, кептіру шкафтары бар киім ілетін орынмен, буфет бөлмесімен қосымша жабдықталады.
Балаларға арналған жатын палаталарының сыйымдылығы бес орыннан аспауы тиіс. Екі секцияға үтіктеуге және киім тазалауға арналған бөлме, балалардың заттарын сақтауға арналған үй-жай беру қажет.»;
56-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ересектерге арналған оңалту орталығында бір төсектік және екі төсектік жатын бөлмелер көзделуі керек.»;
мынадай мазмұндағы 64-1-тармақпен толықтырылсын:
«64-1. Стоматологиялық ұйымдарды осы Санитариялық қағидалардың талаптары сақталған жағдайда жеке кіру есігі бар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың бірінші қабаттарында орналасқан жеке тұрған, жапсарлас (ішіне жапсарлас) салынған үй-жайларда орналастыруға рұқсат етіледі.
Тіс техникасы зертханаларында негізгі үй-жайдағы тіс технигінің жұмыс орны арнайы тіс техникасы үстелімен және шаңды жергілікті соруға арналған электрлі тегістеу машинасымен жабдықталады. Тіс техникасы зертханасының алаңы кемінде 7,0 м2, бір жұмыс орнына кемінде 4,0 м2. Стерильдеу және дәнекерлеу бөлмелерінде механикалық іске қосылатын сору шкафтары; негізгі үй-жайлардағы тіс техниктерінің жұмыс орындарында және ысып жылтырататын бөлмедегі әрбір ысып жылтырататын машина жанында шаңды жергілікті сорғыштар, құю бөлмесінде сыртқа тепкіш құю пешінің үстінде, дәнекерлеу бөлмесінде газ плитасының үстінде, полимеризациялық үй-жайда жұмыс үстелінің үстінде сору шатырлары жабдықталады.»;
68-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Денсаулық сақтау объектілерінде едендердің линолеум жабындарының ақаулары болмайды, негізге тығыз жапсырылған тегіс болып табылады.»;
69-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Денсаулық сақтау ұйымдарында күрделі жөндеу уақытында науқастардың болуына рұқсат етілмейді.»;
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«72. В палатах, кабинетах, туалетах, процедурных, перевязочных, вспомогательных помещениях объектов здравоохранения устанавливаются раковины с подводкой горячей и холодной воды через смесители. В кабинетах, где проводится обработка инструментов, предусматривают отдельную раковину для мытья рук и мойку для обработки инструментов.»;
пункт 88 изложить в следующей редакции:
«88. Оптимальные условия микроклимата и воздушной среды в помещениях объектов здравоохранения обеспечиваются системами вентиляции, кондиционирования и отопления. Приточно-вытяжные системы вентиляции обслуживают группы помещений в соответствии с классом чистоты.
Профилактический осмотр, ремонт систем вентиляции и кондиционирования воздуха воздуховодов, очистка и дезинфекция систем механической приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования проводится согласно утвержденному графику.
Температура, кратность воздухообмена, при естественном воздухообмене помещения объектов соответствуют параметрам, установленным в приложении 6 к настоящим Санитарным правилам.»;
пункт 90 дополнить частью второй следующего содержания:
«В объектах здравоохранения приказом руководителя назначается лицо, ответственное за эксплуатацию систем вентиляции и кондиционирования воздуха, выполнение графика планово-профилактического ремонта вентиляционных систем.»;
пункт 100 дополнить частью второй следующего содержания:
«Очистка и дезинфекция систем вентиляции в организациях здравоохранения проводится в порядке, установленном уполномоченным органом по защите прав потребителей и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.»;
пункт 107 изложить в следующей редакции:
«107. Самостоятельные системы приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования предусматриваются для помещений: операционных блоков, реанимационных залов и палат интенсивной терапии (отдельно для септических и асептических отделений), родовых залов (родовых палат), палат новорожденных, онкогематологических, диализных, ожоговых отделений перевязочных, отдельных палатных секций, рентгеновских кабинетов.»;
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
«3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации помещений и оборудованию объектов здравоохранения»;
пункт 112 дополнить частью второй следующего содержания:
«Уборочный инвентарь должен иметь четкую маркировку с указанием помещений и видов уборочных работ, использоваться строго по назначению, дезинфицироваться.»;
пункт 114 дополнить частью второй следующего содержания:
«Для проведения генеральной уборки персонал обеспечивается спецодеждой, средствами индивидуальной защиты, промаркированным уборочным инвентарем и чистой ветошью.»;
пункт 117 изложить в следующей редакции:

«72. Денсаулық сақтау объектілерінің палаталарында, кабинеттерінде, дәретханаларында, емшара бөлмелерінде, таңу бөлмелерінде, қосалқы үй-жайларда араластырғыштар арқылы ыстық және суық су келтірілген раковиналар орнатылады. Құрал-саймандарды өңдеу жүргізілетін кабинеттерде қол жууға және құрал-сайманды өңдеуге арналған жеке раковина көзделеді.»;
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«88. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы микроклимат пен ауа ортасының тиімді жағдайлары желдету, ауа баптау және жылыту жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Сору-сыртқа таратудың желдеткіш жүйелері тазалық сыныбына сәйкес үй-жайлар топтарына қызмет көрсетеді.
Желдеткіш және ауа өткізгіштердің ауа баптау жүйелерін профилактикалық тексеру, жөндеу, механикалық сору-сыртқа тарату желдеткіші және ауа баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
Объектілер үй-жайларының температурасы, ауа алмасу жиілігі табиғи ауа алмасуы кезінде осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшада белгіленген параметрлерге сәйкес келеді.»;
90-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Денсаулық сақтау объектілерінде басшының бұйрығымен ауаны желдету және баптау жүйелерін пайдалануға, желдеткіш жүйелерінің жоспарлы-профилактикалық жөндеу кестесінің орындалуына жауапты адам тағайындалады.»;
100-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Денсаулық сақтау ұйымдарында желдеткіш жүйелерін тазарту және дезинфекциялау тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізіледі.»;
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«107. Сору-сыртқа тарату желдеткіші мен ауа баптаудың дербес жүйелері мына үй-жайлар үшін көзделеді: операциялық блоктар, реанимация залдары мен қарқынды терапия палаталары (септикалық және асептикалық бөлімшелер үшін бөлек), босандыру залдары (босандыру палаталары), жаңа туған нәрестелер палаталары, онкогематологиялық, диализдік, күйік бөлімшелері, таңу бөлмелері, жекелеген палаталық секциялар, рентген кабинеттері.»;
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайлары мен жабдығын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»;
112-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жинау мүкәммалында үй-жайлар және жинау жұмыстарының түрлері көрсетілген анық таңбасы болуы, қатаң түрде тағайындалуы бойынша пайдаланылуы, дезинфекциялануы тиіс.»;
114-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Күрделі жинау жүргізу үшін персонал арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен, таңбаланған жинау мүкәммалымен және таза шүберекпен қамтамасыз етіледі.»;
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«117. В операционных, перевязочных, родильных залах, палатах реанимации, палатах новорожденных, недоношенных детей и детей до одного года, процедурных, инфекционных боксах, помещениях с асептическим режимом после каждой текущей уборки на тридцать минут, после генеральной уборки на 2 часа включаются ультрафиолетовые облучатели.
При применении других установок для обеззараживания воздуха расчет проводится в соответствии с инструкцией по эксплуатации.»;
пункт 118 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Для снижения обсемененности воздуха до безопасного уровня допускается применение следующих технологий:
воздействие ультрафиолетовым излучением с помощью открытых и комбинированных бактерицидных облучателей, применяемых в отсутствие людей, и закрытых облучателей, в том числе рециркуляторов, позволяющих проводить обеззараживание воздуха в присутствии людей;
применение бактериальных фильтров, в том числе электрофильтров.
Облучатели и фильтры используются в соответствии с инструкцией по эксплуатации.»;
пункт 119 изложить в следующей редакции:
«119. Смена белья больным проводится один раз в семь дней и по мере загрязнения.
Больные туберкулезом, находящиеся на стационарном лечении, обеспечиваются больничной одеждой.
Смена постельного белья родильницам проводится каждые три дня и по мере загрязнения.»;
пункт 125 изложить в следующей редакции:
«125. Транспортировка чистого и грязного белья осуществляется в упакованном виде в закрытой маркированной таре («чистое», «грязное» белье).»;
пункт 131 исключить;
пункт 133 изложить в следующей редакции:
«133. Колющие и острые предметы собираются отдельно от других видов медицинских отходов в непрокалываемые и водостойкие КБСУ без предварительного разбора и дезинфекции.
КБСУ закрывается надежно и единожды, чтобы исключить травмы острыми предметами.»;
пункт 134 дополнить частью второй следующего содержания:
«Жидкие биосубстраты (кровь, сыворотка, спинномозговая жидкость) подлежат обязательному обеззараживанию (дезинфекции), после чего сливаются в систему водоотведения»;
пункт 135 дополнить частью второй следующего содержания:
«КБСУ заполняются не более чем на две трети объема и плотно закрываются крышкой и направляются в помещение для временного хранения медицинских отходов, где хранится не более трех суток.»;
пункт 137 изложить в следующей редакции:
«137. Паталогоанатомические и органические операционные отходы класса Б (органы и ткани) подлежат обезвреживанию термическим способом.
Захоронение отходов на кладбищах осуществляются организациями, имеющими разрешение на эмиссии в окружающую среду.»;
пункт 153 дополнить частью второй следующего содержания:
«Автотранспорт должен иметь международную маркировку «Биологические опасные отходы».»;
пункт 154 изложить в следующей редакции:

«117. Операциялық бөлмелерде, таңу бөлмелерінде, босандыру залдарында, реанимация палаталарында, жаңа туған және шала туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі нәрестелер палаталарында, емшара бөлмелерінде, инфекциялық бокстарда, асептикалық режимі бар үй-жайларда әрбір ағымдық жинаудан кейін отыз минутқа, ал күрделі жинаудан кейін екі сағатқа ультракүлгін сәулелегіштер қосылады.
Ауаны зарарсыздандыру үшін басқа қондырғыларды қолдану кезінде есептеу пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.»;
118-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ауаның тұқымдалуын қауіпсіз деңгейге дейін төмендету үшін мынадай технологияларды қолдануға рұқсат етіледі:
адамдар жоқ кезде қолданылатын ашық және аралас бактерицидтік сәулелегіштердің және жабық сәулелегіштердің, оның ішінде адамдар бар кезде ауаны зарарсыздандыру жүргізуге мүмкіндік беретін рециркуляторлардың көмегімен ультракүлгін сәулемен әсер ету;
бактериялық сүзгілерді, оның ішінде электрлі сүзгілерді қолдану.
Сәулелегіштер мен сүзгілер пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес пайдаланылады.»;
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«119. Науқастардың киім-кешегін ауыстыру жеті күнде бір рет және ластануына қарай жүргізіледі.
Стационарлық емделіп жүрген туберкулезбен ауыратын науқастар аурухана киімімен қамтамасыз етіледі.
Босанған әйелдердің төсек жабдығын ауыстыру әрбір үш күн сайын және ластануына қарай жүргізіледі.»;
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«125. Таза және лас киім-кешекті тасымалдау қаптамаланған күйде («таза», «лас» киім-кешек) таңбаланған жабық ыдыста жүзеге асырылады.»;
131-тармақ алынып тасталсын;
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«133. Шанышпалы және үшкір заттар алдын ала бөлшектелмей және дезинфекцияланбай, тесілмейтін және ылғалға төзімді ЖҚКЖК-ға медициналық қалдықтардың басқа түрлерінен бөлек жиналады.
ЖҚКЖК үшкір заттармен жарақаттануды болдырмайтындай сенімді және бір рет жабылады.»;
134-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сұйық биосубстраттар (қан, сары су, жұлын сұйықтығы) міндетті түрде зарарсыздандыруға (дезинфекциялауға) жатады, содан кейін су бұру жүйесіне төгіледі.»;
135-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«ЖҚКЖК-ы көлемінің үштен екісінен асырмай толтырылады және қақпақпен тығыз жабылады және үш тәуліктен асырмай сақталатын медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайға жіберіледі.»;
137-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«137. Б сыныбының паталогиялық-анатомиялық және органикалық операциялық қалдықтары (ағзалар мен тіндер) термикалық тәсілмен залалсыздандырылуы тиіс.
Зираттарға қалдықтарды көмуді қоршаған ортаға эмиссияға рұқсаты бар ұйымдар жүзеге асырады.»;
153-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Автокөліктің «Биологиялық қауіпті қалдықтар» деген халықаралық таңбасы болуы тиіс.»;
154-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«154. К транспортировке медицинских отходов допускается автотранспортное средство, имеющее положительное санитарно-эпидемиологическое заключение, выданное органом по защите прав потребителей и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.»;
дополнить пунктом 155-1 следующего содержания:
«155-1. Размещение и эксплуатация специализированных установок по обезвреживанию медицинских отходов на территории объектов здравоохранения допускается при наличии положительного санитарно-эпидемиологического заключения и экологической экспертизы.
Для размещения установки предусматриваются: помещение временного хранения отходов площадью не менее 10 м2, помещение размещения установки площадью не менее 20 м2 (если иное не предусмотрено производителем), оборудованное приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки над притоком, со сливом в систему водоотведения и подводом воды, служебно-бытовые помещения (комната персонала, санузел, душевая).
Для внутренней отделки используются материалы в соответствии с функциональным назначением помещений.»;
пункт 177 изложить в следующей редакции:
«177. Руководителям противотуберкулезных организаций обеспечить персонал респираторами со степенью защиты не менее 94 % соответствующим международным стандартам в следующих случаях:
1) во время процедур с высоким риском образования инфекционного аэрозоля (бронхоскопия, интубация трахеи, процедура сбора мокроты, бактериоскопия, бактериальный посев);
2) при непосредственном контакте с больными во время посещении палат (секций, камер), в которых находятся больные туберкулезом или подозрительные больные при проведении обходов, консультаций, воспитательной работы.»;
пункт 216 дополнить частью второй следующего содержания:
«В противотуберкулезных стационарах обеспечить цикличность заполнения палат в течение четырнадцати календарных дней.»;
пункт 217 исключить;
дополнить пунктом 235 следующего содержания:
«235. Лабораторный контроль на объектах здравоохранения проводится в соответствии с приложениями 9 и 10 к настоящим Санитарным правилам»;
дополнить указанные Санитарные правила приложениями 9 и 10 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 мая 2014 года № 450
Приложение 9
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения»
Лабораторно-инструментальные исследования,
проводимые при плановых проверках
на объектах здравоохранения
Таблица 1
п/п
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
4

«154. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі орган берген оң санитариялық-эпидемиологиялық қортындысы бар автокөлік құралына рұқсат етіледі.»;
мынадай мазмұндағы 155-1-тармақпен толықтырылсын:
«155-1. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағында медициналық қалдықтарды залалсыздандыру бойынша арнайы қондырғыларды орналастыру және пайдалану оң санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды және экологиялық сараптама болған кезде рұқсат етіледі.
Қондырғыны орналастыру үшін мыналар көзделеді: ауданы кемінде 10,0 м2 қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайы, ауа ағымын сору қасиеті бар сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған, су бұру жүйесіне ағылатын және су келтірілген ауданы кемінде 20,0 м2 қондырғыны орналастыру үй-жайы (егер өзгесін өндіруші көздемеген болса), қызметтік-тұрмыстық үй-жай (персоналдың бөлмесі, санитариялық торап, себезгі).
Ішкі әрлеу үшін үй-жайлардың функциялық мақсатына сәйкес материалдар пайдаланылады.»;
177-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«177. Туберкулезге қарсы ұйымдардың басшылары персоналды халықаралық стандарттарға сәйкес келетін кемінде 94% қорғаныш дәрежесі бар респираторлармен мынадай жағдайларда қамтамасыз етуі керек:
1) инфекциялық аэрозольдің пайда болу тәуекелі жоғары ем-шара кезінде (бронхоскопия, трахея интубациясы, қақырық жинау рәсімі, бактериоскопия, бактериялық егу);
2) тексерулер, консультация, тәрбие жұмысын жүргізу кезінде туберкулезбен ауыратын науқастар немесе күдікті науқастар бар палаталарға (секциялар, камералар) барған уақытта науқастармен тікелей байланыс кезінде.»;
216-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Туберкулезге қарсы стационарларда күнтізбелік он төрт күн ішінде палаталарды толтыру циклдігін қамтамасыз ету керек.»;
217-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 235-тармақпен толықтырылсын:
«235. Денсаулық сақтау объектілерінде зертханалық бақылау осы Санитариялық қағидаларға 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жүргізіледі.»;
көрсетілген Санитариялық қағидалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 9 және 10-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 мамырдағы
№ 450 қаулысына
1-қосымша
«Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
9-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінде жоспарлы тексерулер кезінде
жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер
1-кесте
Р/с №
Зерттеулер түрлері
Зерттеулер кезеңділігі
Сынама алу немесе өлшеу орны
1
2
3
4

1. Контроль за физическими факторами
1
Температура, относительная влажность воздуха, кратность воздухообмена, освещенность.
1 раз в год
Палаты для больных, послеоперационные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных
2
Уровень шума
1 раз в год
Стерилизационные, лаборатории, рентген кабинеты, кабинеты функциональной диагностики, стоматологические кабинеты, физиотерапевтические кабинеты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, операционные
3
Электромагнитные поля
1 раз в год
Лаборатории, отделения функциональной диагностики, кабинет магнитно-резонансной томографии, физиотерапевтические кабинеты.
2. Радиационный контроль
1
Замеры мощности дозы излучения
не реже одного раза в год
На рабочих местах персонала, в помещениях и на территории, смежных с процедурной кабинета
2
Определение эффективной дозы облучения пациента с помощью измерителя радиационного выхода рентгеновского излучателя
не реже одного раза в год
Для каждого медицинского рентгеновского диагностического аппарата, не оснащенного измерителем произведения дозы на площадь (во всем диапазоне рабочих значений анодного напряжения рентгеновской трубки)
3. Санитарно-химический контроль
1
Содержание паров ртути
1 раз в год
Физиотерапевтические кабинеты
2
Содержание – углерод оксид
1 раз в год
Клинико-диагностические лаборатории.
3
Содержание озона
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
4
Содержание окислов азота
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
5
Содержание свинца
1 раз в год
Рентген кабинеты
6
Содержание аммиака
1 раз в год
Палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения
7
Содержание сероводорода
1 раз в год
Реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, физиотерапевтические кабинеты
8
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
Согласно установленной периодичности проверок
Предоперационные, процедурные, перевязочные, манипуляционные, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения, отделения функциональной диагностики, буфеты – раздаточные (не менее 2х видов)
9
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
Согласно установленной периодичности проверок
Централизованные стерилизационные и по показаниям

1. Физикалық факторларды бақылау
1
Температура, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, ауа алмасу жиілігі, жарықтандыру
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операция және наркоз бөлімшелері, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, бокс алдындағы бөлімшелер, сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДШ залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері
2
Шу деңгейі
жылына 1 рет
Стерильдеу бөлмелері, зертханалар, рентген кабинеттері, функционалдық диагностика кабинеттері, стоматологиялық кабинеттер, физиотерапиялық кабинеттер, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, операциялық бөлмелер
3
Электромагниттік өрістер
жылына 1 рет
Зертханалар, функционалдық диагностика бөлімшелері, магнитті-резонансты томография кабинеті, физиотерапиялық кабинеттер
2. Радиациялық бақылау
1
Сәулелену дозасының қуатын өлшеу
жылына бір реттен сирек емес
Персоналдың жұмыс орындарында, емшара кабинетімен аралас аумақта және үй-жайда
2
Рентген сәулесінің радиациялық шығуын өлшеуіштің көмегімен пациентті сәулелеудің тиімді дозасын анықтау
жылына бір реттен сирек емес
алаңға дозаның шығарылуын өлшеуішпен жабдықталмаған әрбір медициналық рентгендік диагностикалық аппарат үшін (рентген түтігінің анодтық кернеуінің жұмыс мәндерінің барлық диапазонында)
3. Санитариялық-химиялық бақылау
1
Сынап буының болуы
жылына 1 рет
Физиотерапиялық кабинеттер
2
Көміртегі тотығының болуы
жылына 1 рет
Клиникалық-диагностикалық зертханалар
3
Озонның болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
4
Азот тотықтарының болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика бөлімшесі, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
5
Қорғасынның болуы
жылына 1 рет
Рентген кабинеттері
6
Аммиактың болуы
жылына 1 рет
Палаталар, емшара, реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер
7
Күкіртті сутектің болуы
жылына 1 рет
Реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, физиотерапиялық кабинеттер
8
Дезинфекциялау құралдарында, ерітінділерінде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын анықтау
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операцияалды, емшара, таңу, манипуляциялық, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер, функционалдық диагностика бөлімшелері, буфеттер – тарату орындары (кемінде 2 түр)
9
Стерильдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамдық, фенолфталеиндік сынамалар)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Орталықтандырылған стерильдеу бөлмелері және көрсеткіштер бойынша

4. Исследование продуктов, готовых блюд и рационов питания
1
Содержание основных питательных веществ и суточная калорийность блюд
1 раз в год
Пищеблоки организаций
2
Эффективность термической обработки
Согласно установленной периодичности проверок
Готовые блюда из мясных и рыбных продуктов на линии раздачи
3
Микробиологические показатели безопасности пищи
Согласно установленной периодичности проверок
Пищеблоки организаций, буфет - раздаточные
5. Исследования воды
1
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
по показаниям
Вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
6. Санитарно-бактериологические показатели при оценке санитарного состояния организаций
1
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды (на БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору)
Согласно установленной периодичности проверок
Медицинское оборудование и инвентарь, белье, руки и спецодежда персонала, инвентарь пищеблоков и раздаточных
2
Бактериологическое исследование воздушной среды
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стоматологические кабинеты, палаты для недоношенных, асептический блок аптек, помещений бактериологических и клинических лабораториях
3
Исследование на стерильность (смывы, материал)
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, стоматологические кабинеты, процедурные, асептические боксы залы
4
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
1 раз в год
Стерилизационные, дезинфекционные отделения
5
Исследования смывов на паразитологические исследования
Согласно установленной периодичности проверок
Детские стационары, отделения
Лабораторно-инструментальные исследования,
проводимые при производственном
контроле (самоконтроле)
на объектах здравоохранения
Таблица 2
п/п
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
4
1. Контроль за физическими факторами
1
Кратность воздухообмена
1 раз в год
Палаты для больных, послеоперационные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, грудных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных, помещения хранения основного запаса:
лекарственных, перевязочных средств и изделий медицинского назначения

4. Өнімдерді, дайын тағамдар мен тамақтану рациондарын зерттеу
1
Негізгі қоректік заттардың болуы және тағамдардың тәуліктік құнарлылығы
жылына 1 рет
Ұйымдардың ас блоктары
2
Термиялық өңдеу тиімділігі
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Тарату желісіндегі ет және балық өнімдерінен жасалған дайын тағамдар
3
Тамақ қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Ұйымдардың ас блоктары, буфет-тарату орны
5. Суды зерттеу
1
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су
көрсеткіштер бойынша
Шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
6. Ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
1
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу (ІТБТ-на, патогенді стафилококқа, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Медициналық жабдық және мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы мен арнайы киімі, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалы.
2
Ауа ортасын бактериологиялық зерттеу
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, операцияалды, босандыру кабинеттері, палаталар мен реанимация залдары, асептикалық бокстар, стерильдеу, таңу, манипуляциялық, емшара бөлмелері, стоматологиялық кабинеттер, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, бактериологиялық және клиникалық зертханалардағы үй-жайлар
3
Стерильдігіне зерттеу (шайындылар, материал)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерильдеу, таңу, манипуляциялық бөлмелер, стоматологиялық кабинеттер, емшара бөлмесі, асептикалық бокстар залдар
4
Дезинфекциялау-стерильдеу жабдығын бактериологиялық бақылау
жылына 1 рет
Стерильдеу, дезинфекциялау бөлімшелері
5
Паразитологиялық зерттеулерге арналған шайындыларды зерттеу
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Балалар стационарлары, бөлімшелері
Денсаулық сақтау объектілерінде өндірістік бақылау (өзін-өзі
бақылау) кезінде жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық
зерттеулер
2-кесте
Р/с №
Зерттеулер түрі
Зерттеулер кезеңділігі
Сынама алу немесе өлшеу орны
1
2
3
4
1. Физикалық факторларды бақылау
1
Ауа алмасу жиілігі
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операциялық және наркоз, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, боксалды сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДК залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері, негізгі қорды:
дәрілік, таңу құралдары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау үй-жайы