Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2013 года № 195 "О некоторых вопросах лицензирования образовательной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2014 года № 549. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2015 года № 934
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2015 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра образования и науки РК от 16.04.2015 г. № 212.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. ст.3
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Апостилирование официальных документов, исходящих из органов образования, науки и учебных заведений Республики Казахстан»;
2) стандарт государственной услуги «Признание и нострификация документов об образовании»;
3) стандарт государственной услуги «Аккредитация субъектов научной и (или) научно-технической деятельности»;
4) стандарт государственной услуги «Оценка уровня знания казахского языка (КАЗТЕСТ)»;
5) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии и/или приложения к лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии и/или приложения к ней на образовательную деятельность».
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2013 года № 195 «О некоторых вопросах лицензирования образовательной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 18, ст. 311) следующие изменения и дополнения:
в квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании образовательной деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным постановлением:
в подразделе «1. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального образования:»:
строки, порядковые номера 4, 5 и 6, изложить в следующей редакции:
«
4.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
5.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
»;
в подразделе «2. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего образования, общего среднего образования:»:

Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту және "Білім беру қызметін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 ақпандағы № 195 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 мамырдағы № 549 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 қарашадағы № 934 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.11.2015 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығын қараңыз.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Қазақстан Республикасының білім, ғылым органдарынан және оқу орындарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Білім беру туралы құжаттарды тану және нострификациялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Қазақ тілін білу деңгейін бағалау (ҚАЗТЕСТ)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Білім беру қызметіне лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны беру, қайта ресімдеу, лицензияның және/немесе оған қосымшаның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. «Білім беру қызметін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 ақпандағы № 195 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 18, 311-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
«1. Бастауыш білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірлері 4, 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
4.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі. Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
5.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
6.
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
»;
«2. Негізгі орта білімнің, жалпы орта білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:

строки, порядковые номера 4, 5, 6 и 7, изложить в следующей редакции:
«
4.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
5.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
7.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
»;
в подразделе «3. Для деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального образования:»:
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
«
5.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
»;

реттік нөмірлері 4, 5, 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
4.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі. Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
5.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
6.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
7.
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
»;
«3. Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
5.
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
»;

строки, порядковые номера 7, 8, и 9, изложить в следующей редакции:
«
7.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование». Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
8.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
9.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
»;
в подразделе «5. Для деятельности организаций образования, реализующих духовные образовательные программы:»:
строки, порядковые номера 2 и 3, изложить в следующей редакции:
«
2.
Наличие штатных преподавателей, имеющих высшее духовное образование по профилирующим и высшее образование по общеобразовательным дисциплинам
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 50 единиц изданий на одного обучающегося, в том числе на цифровых носителях - не менее 20 % дисциплин учебного плана
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы Агентства Республики Казахстан по делам религий
»;
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
«
7.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
в подразделе «6. Для деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования:»:
строку, порядковый номер 1, исключить;

реттік нөмірлері 7, 8 және 9-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
7.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
8.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
9.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
»;
«5. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірлері 2 және 3-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
2.
Бейінді пәндер бойынша жоғары рухани білімі және жалпы білім беретін пәндер бойынша жоғары білімі бар штаттағы оқытушылардың болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне дінтану сараптамасынан өткен, саны кемінде 50 бірлік  басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы, оның ішінде цифрлық жеткізгіштерде - оқу жоспарының кемінде 20 %
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу- әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің оқу әдебиеті қорына берілген дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі
»;
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
7.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
«6. Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол алынып тасталсын;

строки, порядковые номера 3 и 4, изложить в следующей редакции:
«
3.
Для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - проведение научно-исследовательской и педагогической деятельности в соответствии в запрашиваемой специальностью, повышение квалификации и переподготовка кадров;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) -педагогическая деятельность, повышение квалификации и переподготовка кадров
Форма сведений о научно-исследовательской и педагогической работе организации образования (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о повышении квалификации и переподготовке кадров, содержащая информацию о повышении квалификации с указанием курсов, дисциплин, места и времени прохождения за последние три года в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Для государственных высших учебных заведений, реализующих программы по государственным образовательным заказам: соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя не более 8:1;
для медицинских высших учебных заведений 6:1 (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
Форма сведений, содержащая информацию о предварительном контингенте на запрашиваемую специальность (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
строки, порядковые номера 6 и 7, изложить в следующей редакции:
«
6.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования: для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов не менее 70 %;
для национальных вузов не менее 55 %;
для университетов, академий не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ) не менее 45 %;
для педагогических институтов не менее 50 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 35 %;
по группам специальностей здравоохранение и социальное обеспечение (медицина):
для национальных вузов не менее 55 %, для университетов, академий не менее 50 % из них преподаватели с высшей врачебной категорией не менее 10 %;
для организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, имеющих звание «мастер спорта» и выше не менее 40 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Наличие фонда учебной и научной литературы на полный цикл обучения в соответствии с рабочим учебным планом. При этом издания на казахском и русском языках должны быть пропорциональны контингенту обучающихся по языкам обучения.
Библиотечный фонд должен содержать основную учебную литературу по дисциплинам социально-гуманитарного профиля, изданную за последние 5 лет;
по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам - за последние 10 лет.
Обеспеченность учебной литературой на цифровых носителях не менее 40 % базовых и профилирующих дисциплин учебного плана специальности (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»).
Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копии договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
»;
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
«
11.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
»;
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
«
13.
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
в подразделе «7. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением академической степени «магистр»:»:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
«
2.
Реализация профессиональных учебных программ высшего образования в соответствии с запрашиваемой специальностью;
для педагогических специальностей проведение научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения
Форма сведений о наличии лицензий по специальности бакалавриата (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
Форма сведений о проведении научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения (по форме согласно приложению 13 к настоящим квалификационным требованиям)
»;

реттік нөмірлері 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
3.
Ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін – сұратылып отырған мамандыққа сәйкес ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызмет жүргізу, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау; институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін – педагогикалық қызмет, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу және педагогикалық жұмыстары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқытатын пәндер бейініне сәйкес соңғы үш жылда өткен курстары, пәндері, орны мен уақыты көрсетіле отырып, біліктілігін арттыру туралы ақпаратты қамтитын кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Мемлекеттік білім беру тапсырыстары бойынша бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік жоғары оқу орындары үшін: бір оқытушыға есептегенде студенттер контингентінің сәйкестігі – 8:1 медициналық жоғары оқу орындары үшін – 6:1 аспайды («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа)
Сұратылып отырған мамандыққа алдын ала контингент туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
реттік нөмірлері 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
6.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар, оның ішінде мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарттарының базалық және бейінді пәндер циклі бойынша оқытушылардың штаттағы оқытушылар қатарындағы үлесі ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері үшін кемінде 70%;
ұлттық жоғары оқу орындары үшін кемінде 55%; университеттер, академиялар үшін кемінде 50%; институттар (жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін кемінде 45%; педагогикалық институттар үшін кемінде 50%;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақ иелері және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар кемінде 35%;
денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) мамандықтарының тобы бойынша ұлттық жоғары оқу орындары үшін кемінде 55%, университеттер, академиялар үшін кемінде 50%,
соның ішінде-кемінде 10% жоғарғы дәрігерлік санаты бар, резидентураны бітірген оқытушылар;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежесі мен атағы бар оқытушылар үлесі, әскери атағы полковниктен төмен болмағанда, «спорт шебері» және одан жоғары атағы болған жағдайда кемінде 40%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Жұмыс оқу жоспарына сәйкес толық оқу циклін қамтитын оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Бұл ретте қазақ және орыс тілдеріндегі басылымдар оқыту тілдері бойынша білім алушылар контингентіне барабар болуы тиіс.
Кітапхана қоры әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша соңғы 5 жылда; жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы 10 жылда басылып шығарылған негізгі оқу әдебиетін қамтуы тиіс. Мамандықтың («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа) оқу жоспарының базалық және бейінді пәндерінің цифрлық жеткізгіштердегі оқу әдебиетімен қамтамасыз етілуі 40%-дан кем болмауы. Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары арасында электрондық кітапханамен шарттарының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары аралық электрондық кітапханамен шарттардың көшірмелері
»;
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
11.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлы қ жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
»;
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
13.
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
«7. «Магистр» академиялық дәрежесін бере отырып жоғары білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2.
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру; педагогикалық мамандықтар үшін қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Мамандыққа сәйкес бакалавриат мамандығы бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
Қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми зерттеу жұмысын жүргізу туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;

строки, порядковые номера 4, 5 и 6, изложить в следующей редакции:
«
4.
Наличие соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки
Копии соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Наличие доктора наук или двух докторов философии (PhD), состоящих в штате, по соответствующей специальности; наличие доктора наук или доктора философии (PhD) - для группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей не менее 70 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 60 %;
для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) - доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 60 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
«
8.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
»;
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
«
15.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
в подразделе «8. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры):»:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
«
2.
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью или не менее одного специалиста с ученой степенью и одного специалиста имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, состоящих в штате и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее 5 лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
«
8.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
заголовок подраздела 9 изложить в следующей редакции:

реттік нөмірлері 4, 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
4.
Тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
Ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер мен/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған нұсқасының қоса берілуі талап етіледі.
5.
Тиісті мамандық бойынша штатта ғылым докторының немесе екі философия (PhD) докторының болуы; «Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы үшін – ғылым докторының немесе философия (PhD) докторының болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар штаттағы оқытушылар үлесі оқытушылар санының кемінде 70%-ы;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар үлесі кемінде 60 %;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде 60%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
8.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
»;
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
15.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
«8. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:» деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2.
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық, кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдарының авторы болып табылатын даярлық бейіні бойынша штатта кемінде екі ғылыми дәрежелі маманның немесе ғылыми дәрежелі бір маманның және жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
8.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
9-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

«9. Для деятельности организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), реализующих профессиональные учебные программы по подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам с присуждением ученой степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю:»;
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
«
2.
Для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) - доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 100 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
«
10.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
»;
подраздел 10 изложить в следующей редакции:
«
10. Для деятельности организаций образования и научных организаций по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам докторантуры с присуждением ученой степени доктор философии (PhD) и доктор по профилю:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей не менее 100 %
Для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 100 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие зарубежных ученых со степенями: доктор философии (PhD) – не менее одного; доктор по профилю по соответствующей специальности – не менее одного
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие соглашений с зарубежными учеными по соответствующей специальности подготовки
Копии соглашений с зарубежными учеными
При представлении соглашений, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Реализация профессиональных учебных программ бакалавриата и магистратуры в соответствии с запрашиваемой специальностью
Форма сведений о наличии лицензий по специальностям бакалавриата и магистратуры (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
6.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-
конструкторских работ с организациями и предприятиями
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-
исследовательских и опытно-конструкторских работ (в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17)
7.
Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры
Копии договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
Копии свидетельства об аккредитации соответствующих программ зарубежного вуза
8.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Оснащенность компьютерными классами с доступом в информационные сети, библиотечный фонд с электронной базой данных по соответствующей специальности, наличие учебных лабораторий и мультимедийных учебных материалов, необходимых для реализации образовательных программ по специальностям докторантуры
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
10.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии с запрашиваемой специальностью
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
11.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
12.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
13.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
»;

«9. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, бағдарламалар бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін:»;
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2.
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі 100%-нан кем болмауы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
»;
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
10.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектілерінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес)
»;
10-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«
10. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жөніндегі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмесі
2.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылардың үлесі штаттағы оқытушылар саны кемінде 100 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін, оның ішінде құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар саны кемінде 100 %
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Дәрежелері бар шетелдік ғалымдардың болуы: (PhD) философия докторы - кемінде біреу; тиісті мамандық бейіні бойынша доктор -кемінде біреу
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша)
4.
Тиісті даярлық мамандықтары бойынша шетелдік ғалымдармен келісімдердің болуы
Шетелдік ғалымдармен келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
5.
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес бакалавриаттың және магистратураның кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру
Бакалавриат және магистратура мамандықтары бойынша лицензиялардың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
6.
Ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
7.
Докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы
Аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен ғылыми алмасу туралы шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
Шетелдік жоғары оқу орнының тиісті бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің көшірмелері
8.
Тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық және материалдық-техникалық базалардың болуы
Сұратылып отырған мамандық бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубатордың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
9.
Докторантура мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті ақпараттық желілерге қолжетімді компьютерлік сыныптармен, тиісті мамандық бойынша электрондық дерекқоры бар кітапханалық қормен жарақтандырылуы, ғылыми зертханалардың және мультимедиалық оқу материалдарының болуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
10.
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
11.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пунктінің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
12.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
13.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық -техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
»;

1) с момента сдачи пакета документов услугодателю в течение 5 (пяти) рабочих дней;
через портал в течение одного рабочего дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя – выдача готовых документов со штампом «апостиль» на бумажном носителе;
2) на портале – получение информации в части подтверждения получения заявления и назначение даты, времени на апостилирование документов.
7. Государственная услуга оказывается платно. За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» составляет 0,5 месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата государственной пошлины осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) к услугодателю:
документ, представленный для апостилирования (оригинал);
квитанция об оплате государственной пошлины (оригинал);
документ, удостоверяющий личность услугополучателя (копия);
2) на портал:
запрос в форме электронного документа, подписанного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
электронная копия документа, представленного для проставления апостиля.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, об оплате в бюджет госпошлины в случае оплаты через ПШЭП, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, услугодателя и (или) их
должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги

1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
портал арқылы – бір жұмыс күні ішінде;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электронды (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – «апостиль» мөртаңбасы қойылған дайын құжаттарды қағаз жеткізгіште беру;
2) порталда – өтініштің қабылданғанын растау бөлігінде ақпарат алу және құжаттарды апостильдеу күнін, уақытын белгілеу.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген 0,5 айлық есепті көрсеткішті құрайтын мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік бажды төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Портал арқылы төлем «электронды үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
апостильдеуге ұсынылатын құжат (түпнұсқа);
мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек (түпнұсқа);
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын растайтын құжат (көшірмесі).
2) порталға:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық-цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электронды құжат нысанындағы сұрау салу;
апостиль қою үшін ұсынылған құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басын растайтын құжаттар, бюджетке мемлекеттік баж ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда, төлем туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен расталған электронды құжаттар нысанында алады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

10. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается в письменном виде на имя руководителя Министерства либо лица его замещающего, или на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, руководителю Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, указанному в пункте 15 настоящего стандарта государственной услуги.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсах Министерства www.edu.gov.kz;
2) интернет-ресурсах услудателя www.educontrol.kz;
3) интернет-ресурсах портала: www.egov.kz.

10. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша Министрлік басшысының не оны алмастырушы адамның немесе көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімін және орнын көрсете отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) тіркелуі оның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Портал арқылы шағымды қарау тәртібі туралы ақпаратты осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 15-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинеті» арқылы көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отыратын өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға өтінішпен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге
де талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www.edu.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.educontrol.kz интернет ресурсында;
3) порталдың www.egov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.

13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, справочных служб услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб услугодателя размещены на интернет-ресурсах услугодателя www.educontrol.kz, а также единого контакт- центра по телефону 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2014 года № 549
Стандарт государственной услуги
«Признание и нострификация документов об образовании»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Признание и нострификация документов об образовании» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, Республиканским государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения «Центр Болонского процесса и академической мобильности» Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр Болонского процесса и академической мобильности» Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – центр);
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центры обслуживания населения» Агентства Республики Казахстан по связи и информации (далее – ЦОН).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги при обращении:
1) в центр:
c момента сдачи услугополучателем необходимых документов – не более 4 (четырех) месяцев;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 20 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 20 минут;
2) в ЦОНы:
c момента сдачи услугополучателем необходимых документов – не более 4 (четырех) месяцев (день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги);
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – не более 15 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.

13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электронды нысанда алуға мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы «жеке кабинет», көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.educontrol.kz интернет-ресурсында орналастырылған, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 мамырдағы
№ 549 қаулысымен
бекітілген
«Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті «Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметі беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық) арқылы;
2) Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат агенттігінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ХҚО) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) орталыққа жүгінген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 4 (төрт) айдан аспайды;
құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минуттан аспайды;
2) ХҚО-ға жүгінген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 4 (төрт) айдан аспайды (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минуттан аспайды;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.

5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – удостоверение о признании/нострификации документов об образовании на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается платно.
Стоимость оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» определяется центром по согласованию с Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, с учетом расчета понесенных затрат и размещается на интернет-ресурсе, указанном в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя при обращении:
в центр:
прием документов: с понедельника по пятницу с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
выдача результата оказания государственной услуги: с понедельника по пятницу с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание услугополучателя не предусмотрены;
при обращении в ЦОНы: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед.
Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
в центр:
1) заявление о признании/нострификации документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинник для сверки, подлежит возврату);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки, подлежит возврату) с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов/кредитов, пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);
4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Услугополучатель представляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;

5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы қағаз жеткізгіштегі куәлік.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету құнын «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кеткен шығындарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетімен келісім бойынша орталық айқындайды және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген интернет-ресурсқа орналастырады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі:
орталыққа жүгінген кезде:
құжаттарды қабылдау: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін (үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін);
мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін (үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін).
Көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала жазу және оған жеделдетіп қызмет көрсету қарастырылмаған;
ХҚО-ға жүгінген кезде: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығында, түскі үзіліссіз, сағат 09.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау «электронды» кезек тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, портал арқылы кезекті брондауға болады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
орталыққа:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшаның түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);
4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған қосымшаның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын немесе оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады;

5) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании.
Для нерезидентов Республики Казахстан нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество после его получения, необходимо представить нотариально заверению копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества, фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник для сверки, подлежит возврату);
6) копия лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения представить информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации)и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
8) квитанция об оплате;
в ЦОНах:
1) заявление о признании/нострификации документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) подлинник и копия документа об образовании (подлинник для сверки, подлежит возврату);
3) подлинник и копия приложения к документу об образовании (подлинник для сверки, подлежит возврату) с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов/кредитов пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии);
4) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык).
Услугополучатель представляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;
5) для нерезидентов Республики Казахстан нотариально заверенные копии удостоверения личности или паспорта владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский языки).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество после его получения, то необходимо представить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества, фамилии или актовую запись о браке или о расторжении брака (подлинник после сверки, подлежит возврату);

5) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса, тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады);
6) оқу орнының мөрімен расталған білім туралы құжатты (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясының және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға немесе басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжат – көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
ХҚО-ға:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады);
3) білім туралы құжатқа мынадай ақпараттары бар қосымшаның түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда);
4) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған қосымшаның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын немесе оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады;
5) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке куәлігінің немесе паспортының нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтаруға жатады);

6) копия лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения представить электронную/сканированную копию информации об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
7) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации) и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
8) квитанция об оплате.
При получении государственной услуги через ЦОН, услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром обслуживания населения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельство о браке или его расторжении (выданные после 2008 года), содержащиеся в государственных информационных системах, ЦОН получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему ЦОН в форме электронных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
При приеме документов работник ЦОН сверяет подлинность оригиналов со сведениями, представленными из государственных информационных систем, и с воспроизведенными электронными копиями документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
10. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно пункту 9 настоящего стандарта государственной услуги, работник ЦОН отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа услугодателя и (или) их
должностных лиц, центров обслуживания населения и (или) их
работников по вопросам оказания государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействия) Министерства, услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается в письменном виде на имя руководителя Министерства либо лица его замещающего, по адресам, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, руководителю Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
В случае некорректного обслуживания работником ЦОНа жалоба подается на имя руководителя ЦОНа по адресам и телефонам, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии ЦОНа, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе). После регистрации жалоба направляется руководителю ЦОНа для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Также информацию о порядке обжалования действий (бездействия) работника услугодателя, ЦОНа, можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, указанному в пункте 16 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес Министерства, услугодателя или ЦОНа подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии Министерства, услугодателя или ЦОНа.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

6) білім туралы құжатты (оқу орнының мөрімен расталған негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясының және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда, білім туралы құжат берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға немесе басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
7) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (салыстыру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжат – көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде;
8) төлем туралы түбіртек.
ХҚО арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ХҚО ұсынған нысан бойынша ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттар, неке туралы немесе оны бұзу туралы куәліктер (2008 жылдан кейін берілген) туралы мәліметтерді ХҚО уәкілетті тұлғаның электронды цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ)куәландырылған электрондық құжаттар нысанында ХҚО ақпараттық жүйелері арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде ХҚО қызметкері құжаттардың түпнұсқасын мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ұсынылған мәліметтермен және құжаттардың жасалған электрондық көшірмелерімен салыстырады, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, ХҚО қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды адамдарының, халыққа қызмет көрсету
орталықтарының және (немесе) олардың қызметкерлерінің
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша Министрлік басшысының не оны алмастырушы адамның атына жазбаша түрде беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі және орны көрсетіліп, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) оның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің басшысына жолданады.
ХҚО қызметкері дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда, шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша ХҚО басшысының атына беріледі.
ХҚО кеңсесіне қолма-қол және почта арқылы түскен шағымның қабылдануын растау оның тіркелуі (шағымның екінші данасында немесе шағымға ілеспе хатта мөртаңба, кіріс нөмірі және тіркелген күні қойылады) болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шара қабылдау үшін ХҚО басшысына жолданады.
Сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің, ХҚО қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі туралы ақпаратты осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.
Көрсетілетін қызметті алушының Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің немесе ХҚО-ның атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымның қаралу нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта байланысы арқылы жіберіледі не Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің немесе ХҚО кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға өтінішпен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
13. Услугополучателям, у которых по состоянию здоровья отсутствует возможность личной явки в ЦОН, прием документов, необходимых для оказания государственной услуги, производится работниками ЦОНа (при заполнении бумажного носителя) с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) услугодателя: www.educontrol.kz;
2) центра:www. naric-Kazahstan.kz;
3) ЦОНа: www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Признание и нострификация
документов об образовании»
Председателю Комитета по
контролю в сфере образования и
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
от ______________________________
указать фамилия, имя, при наличии
отчество
проживающей (-его) по адресу
_________________________________
_________________________________
контактный телефон ______________
телефон/факс организации
Место работы или учебы /_________
_________________________________
Заявление
Прошу Вас ___________________________________________________________
указать: признать, нострифицировать
документ ____________________________________________________________
указать: аттестат, диплом, свидетельство, удостоверение
выданный ____________________________________________________________
указать: организацию образования, выдавшую документ
по специальности ____________________________________________ указать
Страна обучения _____________________________________________________
указать
Настоящим подтверждаю свое согласие на использование личных сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, на подписание от моего имени работником центраобслуживания
населения запроса в форме электронного документа на получение
настоящей государственной услуги, а также на заверение работником
центра обслуживания населения электронных копий документов с
представленных мной оригиналов документов в рамках оказания настоящей
государственной услуги.
«____» ____________ 20 г.
_________________________
личная подпись
_________________________
подпись доверенного лица
______________________
основание
_______________________
дата
Примечание: Заявитель несет ответственность за достоверность предоставленных сведений.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Признание и нострификация
документов об образовании»
форма
(Фамилия, имя, при наличии отчество (далее - ФИО),
либо наименование организации услугополучателя)
__________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктері ескеріле
отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты ХҚО-ға жеке өзінің келу мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды ХҚО қызметкерлері (қағаз түрінде толтырылған жағдайда) көрсетілетін қызметті алушының тұратын жеріне бару арқылы жүргізеді.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: www.educontrol.kz;
2) орталықтың: www.naric-Kazahstan.kz;
3) ХҚО-ның: www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www.edu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Білім беру туралы құжаттарды
тану және нострификациялау»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Білім және ғылым саласындағы бақылау
комитетінің төрағасына
кімнен: ____________________________
тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
көрсетіледі
мекенжайы __________________________
____________________________________
байланыс телефоны
____________________________________
____________________________________
ұйымның телефоны/факсы
____________________________________
____________________________________
Жұмыс немесе оқу орны
Өтініш
Сізден __________________________________________ мамандығы бойынша
____________________________________________________________ берген
құжатты берген білім беру ұйымы көрсетіледі
_____________________________________________________________ құжатты
аттестат, диплом, куәлік көрсетіледі
___________________________________________________________сұраймын.
тану, нострификациялау көрсетіледі
Оқыған елі___________________________________________________________
көрсетіледі
Халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің менің атымнан
ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия жеке
мәліметтерді пайдалануына, осы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу
үшін электронды құжат нысанындағы сұрау салуға қол қоюына, сондай-ақ
осы мемлекеттік қызметті көрсету шеңберінде мен ұсынған құжаттардың
түпнұсқаларынан электрондық көшірмелерін растауына келісім беремін.
«__»____________________________20____ж.          ______________
жеке қолы
_____________________
сенімді адамның қолы
______________________
негізі
_______________________
күні
Ескертпе * Өтініш иесі ұсынылған мәліметтердің дұрыстығына жауапты болады.
«Білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау туралы»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
__________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі-Т.А.Ә.)
немесе ұйымның атауы)
__________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», отдел № ________
филиала РГП «Центр обслуживания населения» (указать адрес) отказывает
в приеме документов на оказание государственной услуги (указать
наименование государственной услуги в соответствии со стандартом
государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета
документов согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. .......
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах. По одному для
каждой стороны.
________________________________________          ____________
ФИО (при наличи отества) (работника ЦОН)            (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О.(при наличи отества) _____________
Телефон ________________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2014 года № 549
Стандарт государственной услуги
«Аккредитация субъектов научной и (или) научно-технической
деятельности»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Аккредитация субъектов научной и (или) научно-технической деятельности».
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю услугополучателем:
физические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность – научные, инженерно-технические и иные работники, состоящие в трудовых отношениях с научными организациями, высшими учебными заведениями, осуществляющими научную и (или) научно-техническую деятельность, а также ученые, самостоятельно осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность – в течение 5 (пяти) календарных дней;
юридические лица – организации, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность – в течение 30 (тридцати) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 25 минут;

«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15
ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын
басшылыққа ала отырып, «Халыққа қызмет көрсету орталығы» (мекенжайын
көрсету) РМК филиалының № ______________ бөлімі _____________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің атауын көрсету) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың
толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті
көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________________;
2) _______________________________________;
3) ....
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалған.
Т.А.Ә. (бар болса) (ХҚО қызметкері) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. (бар болса) ______________
Тел._____________
Алдым:______________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә./қолы
«____»___________ 20____ ж.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 мамырдағы
№ 549 қаулысымен
бекітілген
«Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін
аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап:
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын ғылыми ұйымдармен, жоғары оқу орындарымен еңбек қатынастарында тұратын ғылыми, инженерлік-техникалық және өзге де қызметкерлер, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дербес жүзеге асыратын ғалымдар – күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде;
заңды тұлғалар – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
2) құжаттар топтамасын тапсыру кезінде кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 25 минут;

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 25 минут.
5. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельства об аккредитации по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание услугополучателя не предусмотрены.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) физические лица:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
нотариально заверенные копии: удостоверения личности, диплома о высшем образовании, диплома магистра, диплома о присуждении ученой степени, аттестата (диплома) о присвоении ученого звания;
2) юридические лица:
заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
рейтинговый лист субъекта по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
нотариально заверенные копии учредительных документов: устава организации, свидетельства или справки о государственной регистрации организации в качестве юридического лица, бизнес-идентификационного номера организации;
4) копии документов, подтверждающих сведения, указанные в рейтинговом листе.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя и (или) его
должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
10. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается в письменном виде:
на имя руководителя Министерства либо лица его замещающего по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги;
на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии Министерства, канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю Министерства, руководителю услугодателя, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес Министерства, услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 25 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу туралы куәлік.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағ. 9.00-ден 18.00 дейін.
Алдын ала жазылу және жеделдетіп қызмет көрсету қарастырылмаған.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) жеке тұлғалар:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке куәліктің, жоғары білім туралы дипломның, магистр дипломының, ғылыми дәреже беру туралы дипломның, ғылыми атақ беру туралы аттестаттың (дипломның) нотариалды расталған көшірмелері;
2) заңды тұлғалар:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъектінің рейтингтік парағы;
құрылтай құжаттарының нотариалды расталған көшірмелері: ұйым жарғысы, ұйымды заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе анықтама, ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
рейтингілік парақта көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану үшін шағым жазбаша түрде:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша Министрлік басшысының не оны алмастырушы адамның атына;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімін және орнын көрсете отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) тіркелуі оның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға өтінішпен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства: www.edu.gov.kz;
2) услугодателя: www.educontrol.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-23-66, 8 (7172) 74-23-99. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги «Аккредитация субъектов
научной и (или)научно-
технической деятельности»
Свидетельство
об аккредитации
г. Астана «___»                             «________» 20___ г.
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан «О науке» ______________________________________________________________
(наименование юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество
(при наличии) физического лица)
_____________________________________________________________________
аккредитуется в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности. Свидетельство представляется для принятия участия в конкурсе научной и (или) научно-технической деятельности за счет средств государственного бюджета Республики Казахстан.
Уполномоченный орган
М. П.
Серия ____ № ____________
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги «Аккредитация субъектов
научной и (или)научно-
технической деятельности»
в _____________________________
от ____________________________
Фамилия, Имя, Отчество
(при наличии)
Заявление
(для физических лиц)
Прошу провести аккредитацию ___________________________________
в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности.
Приложение:
Наименование документа
Отметка о наличии
1.
Нотариально заверенные копии:
удостоверения личности; диплома о высшем образовании; диплома магистра; диплома о присуждении ученой степени, аттестата (диплома) о присвоении ученого звания
«__» _______ 20__ г.
_________________________________________________________
(Подпись) Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги «Аккредитация субъектов
научной и (или)научно-
технической деятельности»
в ______________________________
от _____________________________
(полное наименование субъекта)
________________________________
Заявление
(для юридических лиц)
Прошу провести аккредитацию
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности.
Приложение:
п/п
Наименование документа
Отметка о наличии
1.
Рейтинговый лист субъекта.
2.
Нотариально заверенные копии учредительных документов: устава юридического лица, свидетельства о государственной регистрации организации в качестве юридического лица, регистрационного номера налогоплательщика или бизнес-идентификационного номера юридического лица.
3.
Копии документов, сведения, указываемые в рейтинговом листе.
«____» _____________ 20__ г.
Руководитель
_____________________________________________________________
(место печати) (Подпись) Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Приложение 4
к стандарту государственной
услуги «Аккредитация субъектов
научной и (или)научно-
технической деятельности»
Рейтинговый лист субъекта
(для юридических лиц)
_____________________________________________________________________
(Название субъекта, юридический адрес, телефон, факс, год создания,
интернет-ресурс /e-mail)
№ п/п
Содержание показателей
Блок 1. Научная и (или) научно-техническая деятельность (в соответствии с государственными, отраслевыми и целевыми программами)
1.
Общий объем финансирования НИР:
- до 5000 МРП..............

11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету
ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайлары:
1) Министрліктің: www.edu.gov.kz;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.educontrol.kz интернет-ресурстарында орналасқан.
13. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-23-66, 8 (7172) 74-23-99. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-777, 1414.
«Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметтің
субъектілерін аккредиттеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Аккредиттеу туралы куәлік
Астана қаласы                             «____» __________» 20____ж.
«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________________________________________________
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде
аккредиттеледі. Куәлік Қазақстан Республиканың мемлекеттік бюджет
қаражаты есебінен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет
конкурсына қатысу үшін беріледі.
Уәкілетті орган
М.О.
Серия______                                       №____________
«Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметтің
субъектілерін аккредиттеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
кімге ______________________
кімнен _____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
(жеке тұлғалар үшін)
Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде
_____________________________________________________________________
аккредиттеу өткізуді сұраймын.
қосымша:
Құжаттың атауы
Бар екендігі туралы белгі
1
Жеке куәліктің, жоғары білім туралы дипломның; магистр дипломының; ғылыми дәреже беру туралы дипломның; ғылыми атақ беру туралы аттестаттың (дипломның) нотариалды расталған көшірмелері.
20___ж. «____» _____________
______________________________________________________
(Қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
«Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметтің
субъектілерін аккредиттеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
кімге _______________________
кімнен ______________________
(субъектінің толық атауы)
____________________________
Өтініш
(заңды тұлғалар үшін)
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде _____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
аккредиттеу өткізуді сұраймын.
Қосымша:
Р/с
Құжаттың атауы
Бар екендігі туралы белгі
1.
Субъектінің рейтингтік парағы.
2.
Құрылтай құжаттарының нотариалды расталған көшірмелері: ұйым жарғысы, ұйымды заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
3.
Рейтингтік парақта көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері.
20___ж. «____» «_____________»
Басшы
______________________________________________________
(Мөр орны) (Қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
«Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметтің
субъектілерін аккредиттеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Субъектінің рейтингтік парағы
(заңды тұлғалар үшін)
_________________________________________________________________
(субъектінің атауы, заңды мекенжайы, телефон, факс, құрылған жылы,
web-сайт, е-mail)
Р/с
Көрсеткіштердің мазмұны
1-блок. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет (мемлекеттік, салалық және нысаналы бағдарламаларға сәйкес)
1.
ҒЗЖ-на қаржыландырудың жалпы көлемі:
5000 АЕК-ке дейін......

- от 5000-25000 МРП..............
- свыше 25000 МРП..............
2.
Количество инновационных проектов..............
3.
Количество рецензий по материалам других научных организаций:
- отчет о завершенной НИР.................
- отчет о промежуточной НИР....................................
- монография, учебник...............................
- методический, нормативный, директивный документ, автореферат диссертации...........(канд./докт.)
- информационный листок, статья и др............................
4.
Количество проведенных научных экспертиз по проектам Закона Республики Казахстан..........
ИТОГО:
Блок 2. Качественные и количественные показатели научного потенциала
5.
Количество диссертационных советов:
доктор философии (PhD)...............
доктор по профилю.....................
6.
Количество сотрудников с учеными степенями:
– доктор наук..................
– кандидат наук.....................
– доктор философии (PhD)...............
– доктор по профилю.....................
7.
Количество защищенных (и утвержденных ВАК СССР, ВАК РК и ККСОН МОН РК) диссертаций соискателями из других организаций Республики Казахстан на соискание ученой степени (под научным руководством сотрудников НО):
- доктор философии (PhD).......
- доктор по профилю......
8.
Количество защищенных диссертаций в Совете субъекта гражданами:
- из дальнего зарубежья....
- из СНГ...................
9.
Количество рецензий по диссертациям на соискание ученой степени:
- доктор философии (PhD)...............
– доктор по профилю.....................
10.
Количество оппонирования сотрудниками субъекта диссертаций:
- доктор философии (PhD)...............
– доктор по профилю.....................
11.
Количество научных сотрудников в составе национального научного совета..............
12.
Количество сотрудников, прошедших курсы повышения квалификации:
- на международном уровне..............
- на республиканском уровне..............
13.
Количество научных работников, обучающихся на курсах, семинарах, циклах при научной организации по направлениям ее деятельности..............
14.
Количество лабораторий с соответствующим оборудованием для ведения научно-исследовательских работ:
- наличие лаборатории для исследовательских работ............
- наличие сертифицированной или аттестованной (аккредитованной) лаборатории:
- на международном уровне..............
- на республиканском уровне............
15.
Количество сертифицированных или аттестованных методик анализа, контроля и т.д.:
- на международном уровне..............
- на республиканском уровне............
ИТОГО:
Блок 3. Результаты научной и научно-технической деятельности
16.
Количество полученных предпатентов на изобретение..............
17.
Количество полученных положительных решений на предпатенты..............
18.
Количество заявок на изобретение..............
19.
Количество полученных свидетельств о регистрации объекта интеллектуальной собственности..............
20.
Количество изданных статей, обзоров в периодических изданиях:
- в странах дальнего зарубежья............................
- в странах ближнего зарубежья................
- в Казахстане (утвержденных в перечне научных изданий ККСОН МОН РК)...................
21.
Издательская деятельность.
Количество изданных:
- монографий........................
- учебников........................
- пособий, методических документов, указателей........................
- информационных листков, других изданий..............
22.
Количество подготовленных докладов на съезды, конференции и т. д.:
- международного уровня...........................
- республиканского уровня..........
- регионального уровня.............
23.
Количество изданных тезисов докладов на съездах, конференциях и т. п.:
- международного уровня...............
– республиканского уровня.....................
ИТОГО:
Блок 4. Разработка нормативных правовых актов
24
Количество разработанных программ............
25.
Количество разработанных и утвержденных директивных, нормативных документов.........
26.
Количество подготовленных официальных справок в вышестоящие инстанции...................
27.
Количество подготовленных и представленных в вышестоящие органы документов по реформированию отдельных направлений деятельности научной организации:
- самостоятельно.......................
- в соавторстве с другими органами и учреждениями..............
ИТОГО:
Блок 5. Результаты финансово-хозяйственной деятельности
(прилагается бухгалтерский баланс организации)
28.
Прирост основных средств +/-:
- 5 %.............
- 10 %.............
- 20 %.............
29.
Среднегодовая стоимость освоенных средств:
до 10000 МРП..............

5000 -25000 АЕК-ке дейін.........
25000 АЕК-тен жоғары...........
2.
Инновациялық жобалардың саны.......
3.
Басқа ғылыми ұйымдардың материалдары бойынша рецензиялардың саны:
- аяқталған ҒЗЖ туралы есеп...................
- аралық ҒЗЖ туралы есеп.....................
- монография, оқулық.......
- әдістемелік, нормативтік, директивалық құжаттар, диссертациялардың авторефераты.......(канд./докт.)
- ақпараттық парақ, мақала және т.б.,.......
4.
Қазақстан Республикасы Заңының жобалары бойынша жүргізілген ғылыми сараптамалардың саны........
ЖИЫНЫ:
2-блок. Ғылыми әлеуеттің сапалық және сандық көрсеткіштері
5.
Диссертациялық кеңестердің саны:
- философия докторы (PhD).....
- бейіні бойынша доктор.............
6.
Ғылыми дәрежесі бар қызметкерлер саны:
- ғылым докторы........
- ғылым кандидаты......
- философия докторы (PhD).....
- бейіні бойынша доктор.............
7.
Ғылыми дәреже алуға (ҒҰ қызметкерлерінің басшылығымен) Қазақстан Республикасының басқа ұйымдарының ізденушілері қорғаған (КСРО ЖАК, ҚР ЖАК және ҚР БҒМ Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті бекіткен) диссертациялардың саны:
- философия докторы (PhD).....
- бейіні бойынша доктор.............
8.
Субъектілер кеңесінде азаматтар қорғаған диссертациялардың саны:
-алыс шетел азаматтары.........
-ТМД азаматтары.........
9.
Ғылыми дәрежесін алуға диссертациялар бойынша рецензиялардың саны:
- философия докторы (PhD).....
- бейіні бойынша доктор...
10.
Диссертациялар субъектісі қызметкерлерінің оппонент болу саны:
- философия докторы (PhD).....
- бейіні бойынша доктор.........................
11.
Ұлттық ғылыми кеңес құрамындағы ғылыми қызметкерлер саны:
12.
Біліктілігін арттыру курстарынан өткен қызметкерлердің саны:
- халықаралық деңгейде........................
- республикалық деңгейде........................
13.
Қызметінің бағыты бойынша ғылыми ұйымның жанындағы курстарда, семинарларда, циклдерде оқитын ғылыми қызметкерлердің саны.........................
14.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті жабдығы бар зертханалардың саны
- зерттеу жұмыстарына арналған зертхананың болуы........
- сертификатталған немесе аттестатталған (аккредиттелген) зертхананың болуы:
- халықаралық деңгейдегі.......
- республикалық деңгейдегі...................
15.
Сертификатталған немесе аттестатталған талдау, бақылау және т.б.
әдістемелердің саны:
- халықаралық деңгейде.............
- республикалық деңгейде...................
ЖИЫНЫ:
3-блок. Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері
16.
Өнертабысқа алынған патенталды құжаттар саны........
17.
Оң шешім алған патенталдылардың саны......
18.
Өнертабысқа берілген өтінімдер саны........
19.
Зияткерлік меншік объектісін тіркеу туралы алынған куәліктердің саны.................
20.
Мерзімді басылымдардағы мақалалардың, шолулардың саны:
- алыс шетелдерде..................
- жақын шетелдерде...............
- Қазақстанда.................(ҚР БҒМ БҒСБК ғылыми басылымдарының бекітілген тізбесінде)
21.
Баспа қызметі.
Баспадан шыққан:
- монографиялар..................
- оқулықтар............
- оқу құралдары, әдістемелік құжаттар көрсеткіштері.........
- ақпараттық парақтар, басқа басылымдар саны.......................
22.
Съездерге, конференцияларға және т.б. дайындалған баяндамалардың саны:
- халықаралық деңгейдегі.......
- республикалық деңгейдегі.......
- өңірлік деңгейдегі........
23.
Съездерде, конференцияларда басып шығарылған баяндама тезистерінің саны:
- халықаралық деңгейдегі.......
- республикалық деңгейдегі.......
ЖИЫНЫ:
4-блок. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
24.
Әзірленген бағдарламалар саны.......
25.
Әзірленген және бекітілген директивалық, нормативтік құжаттар саны..................
26.
Жоғары тұрған инстанцияға дайындалған ресми анықтамалар саны:
27.
Жоғары тұрған органдарға ғылыми ұйым қызметінің жекелеген бағыттарын реформалау жөнінде дайындалған және ұсынылған құжаттардың саны:
- өз бетінше............
- басқа органдармен және мекемелермен авторлықта...............
ЖИЫНЫ:
5-блок. Қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері (ұйымдардың бухгалтерлік балансы қоса беріледі)
28.
Негізгі қаражаттың өсімі +/-:
- 5 %....................
- 10 %...............
- 20 %..................
29.
Игерілген қаражаттың орташа жылдық құны:
- 10000 АЕК-ке дейін..........

- от 10000 до 20000 МРП..............
- свыше 20000 МРП..............
30.
Отклонение от плана +/-:
- 5 %.............
- 10 %.............
- 20 %.............
ИТОГО:
Блок 6. Участие в общественных мероприятиях и СМИ
31.
Количество сотрудников, участвующих в работе съездов, конференций, симпозиумов, семинаров международного уровня:
- председатель......................
- член оргкомитета..............
- программный доклад........
- выступление, стендовый доклад.....................................
32.
Количество участвующих в работе съездов, конференций, симпозиумов, семинаров регионального уровня:
- председатель........................
- член оргкомитета.................
- программный доклад..........
- выступление, стендовый доклад...................................
33.
Количество выступлений на телевидении, радио, чтение лекций для населения..........
34.
Членство в различных постоянно действующих комитетах, советах, ассоциациях, академиях и т. д.:
- международного уровня..................
- республиканского уровня.................
ИТОГО:
Блок 7. Сотрудничество с научными организациями ближнего и дальнего зарубежья
35.
Количество заключенных лицензированных соглашений на передачу изобретений.............
36.
Количество заключенных договоров о творческом сотрудничестве, внедрении научных достижений:
- с зарубежным учреждением......................
- с республиканским учреждением.......................
37.
Количество внедренных научно-технических изобретений, разработанных сотрудниками:
- в зарубежном учреждении....................
- в республиканском учреждении..............
38.
Количество представленных экспонатов, отражающих:
- международный уровень....................
- республиканский, региональный уровень......................
39.
Количество наград, премий:
- международного уровня (медаль, орден, Госпремия)......
- республиканского уровня (медаль, орден, Госпремия)............
- международного и регионального уровня (значок, грамота, звание)..................................
ИТОГО:
ВСЕГО:
Достоверность вышеприведенных данных
для определения рейтинга субъекта подтверждаю
Руководитель
_______                     ________________________________
М.П.                       подпись Фамилия, Имя, Отчество
(при наличии)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
* МРП – месячный расчетный показатель
* НИР – научно-исследовательская работа
* ВАК СССР – Высший аттестационный комитет СССР
* ККСОН МОН РК – Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2014 года № 549
Стандарт государственной услуги
«Оценка уровня знания казахского языка (КАЗТЕСТ)»

- 10000-нан 20000 АЕК-ке дейін...........
- 20000 АЕК-тен жоғары..............
30.
Жоспардан ауытқу +/-:
- 5%............
- 10%............
- 20%.......................
ЖИЫНЫ:
6-блок. Қоғамдық іс-шараларға қатысу және БАҚ
31.
Халықаралық деңгейдегі съездердің, конференциялардың, симпозиумдардың, семинарлардың жұмысына қатысатын қызметкерлер саны:
- төраға............
- ұйымдастыру комитетінің мүшесі...........
- бағдарламалық баяндама.........
- сөз сөйлеу, стендтік баяндама.........................
32.
Өңірлік деңгейдегі съездердің, конференциялардың, симпозиумдардың, семинарлардың жұмысына қатысушылардың саны:
- төраға.......................
- ұйымдастыру комитетінің мүшесіне.......................
- бағдарламалық баяндама.......................
- сөз сөйлеу, стендтік баяндама.......................
33.
Халыққа арнап теледидарда, радиода сөз сөйлеу, лекция оқу саны.........
34.
Тұрақты жұмыс істейтін түрлі комитеттерге, кеңестерге, қауымдастықтарға, академияларға және т.б. мүшелігі:
- халықаралық деңгейде............
- республикалық деңгейде...................
ЖИЫНЫ:
7-блок. Жақын және алыс шетелдердегі ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық
35.
Ашылған жаңалықтарды беруге жасалған лицензияланған келісімдердің саны.........................
36.
Шығармашылық ынтымақтастық, ғылыми жетістіктерді енгізу туралы жасалған шарттардың саны:
- шетелдік мекемелермен...............
- республикалық мекемелермен..........
37.
Қызметкерлер әзірлеген, енгізген ғылыми-техникалық өнертабыстардың саны:
- шетелдік мекемелерде....
- республикалық мекемелерде.......
38.
Мыналарды:
- халықаралық деңгейін..............
- республикалық, өңірлік деңгейін көрсететін қойылған экспонаттар саны.......
39.
Наградалар, сыйлықтар саны:
- халықаралық деңгей (медаль, орден, мемлекеттік сыйлық).............
- республикалық деңгейде (медаль, орден, мемлекеттік
сыйлық)...................
- халықаралық және өңірлік деңгейде (белгі, грамота, марапаттау қағаздары, атақ)...................
ЖИЫНЫ:
БАРЛЫҒЫ:
Субъектінің рейтингін анықтау үшін жоғарыда
келтірілген деректердің дұрыстығын растаймын
Басшы
М.О. _____________                      _____________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
* АЕК - айлық есеп көрсеткіші
* ҒЗЖ - ғылыми-зерттеу жұмысы
* КСРО ЖАК - КСРО Жоғары аттестаттау комитеті
* ҚР БҒМ БҒСБК – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 мамырдағы
№ 549 қаулысымен
бекітілген
«Қазақ тілін білу деңгейін бағалау (ҚАЗТЕСТ)»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Оценка уровня знания казахского языка (КАЗТЕСТ)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным казенным предприятием «Национальный центр тестирования» Министерства образования и науки Республики (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственный услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 3 (три) часа;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 25 минут.
5. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – государственный сертификат подтверждающий один из уровней владения казахским языком: элементарный, базовый, средний, уровень выше среднего, высокий в соответствии с Государственными стандартами Республики Казахстан.
7. Государственная услуга оказывается платно.
Стоимость оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» определяется Министреством и размещается на интернет-ресурсе услугодателя, указанном в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
Предварительная запись осуществляется по адресу услугодателя, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Ускоренное обслуживание услугополучателя не предусмотрено.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:

1. Жалпы ережелер
1. «Қазақ тілін білу деңгейін бағалау (ҚАЗТЕСТ)» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Ұлттық тестілеу орталығы» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштер қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап – 3 (үш) сағат;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 25 минуттан аспайды;
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны – қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттарына сәйкес қазақ тілін меңгеру деңгейлерінің бірі: қарапайым, базалық, орта, ортадан жоғары және жоғары деңгейлері бойынша тілді меңгергендігін растайтын мемлекеттік сертификат.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету құнын «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Министрлік айқындайды және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналасады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызмет берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Алдын ала жазылу осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайы бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушыға жедел қызмет көрсету қарастырылмаған.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) оригинал документа, удостоверяющего личность услугополучателя;
2) квитанция об оплате;
3) заполненный бланк заявления по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя и (или) его
должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействия) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается в письменном виде на имя руководителя Министерства, руководителя услугодателя либо лица его замещающего по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, Министерства с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, руководителю Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) услугодателя: www.kazakhtest.kz;
2) Министерства: www.educontrol.kz; www.edu.gov.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатының түпнұсқасы;
2) төлем туралы түбіртек;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған өтініш бланкісі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызмет берушінің және
(немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша Министрлік басшысының, оны алмастырушы адамның не көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімін және орнын көрсете отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) тіркелуі оның қабылдағанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға өтінішпен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күн ішінде қарауға жатады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: info@kazakhtest.kz;
2) Министрліктің: www. educontrol.kz; www.edu.gov.kz интернет-ресурстарында орналасқан.
13. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы «жеке кабинеті», көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

14. Контакные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 51-83-06, 8 (7172) 51-83-10. единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Оценка уровня знания казахского языка
(КАЗТЕСТ)»
Дата заполнения заявления
________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Тестирование по оценке уровня владения
казахским языком – системы КАЗТЕСТ
(вид услуги)
1. Ф.И.О. тестируемого (отчество при наличии) _______________________
_____________________________________________________________________
2. Национальность ___________________________________________________
3. Год рождения _____________________________________________________
4. Место работы, должность __________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Контактные телефоны ______________________________________________
6. Вид тестирования:
Определение уровня:
Оценка уровня:
Общее владение
Элементарный
Базовый
Средний
Выше среднего
Высокий
7. Срок, время прохождения тестирования:
День
Месяц
Год
часов
минут
Примечание __________________________________________________________
Подпись _______________
Сотрудник принявшее заявление
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (отчество при наличии)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2014 года № 549
Стандарт государственной услуги
«Выдача лицензии и/или приложения к лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии и/или приложения к ней
на образовательную деятельность»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача лицензии и/или приложения к лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии и/или приложения к ней на образовательную деятельность» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан и территориальными Департаментами по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz, через веб-портал «Е-лицензирование»: www.elicense.kz (далее – портал).
Прием заявлений для оказания государственной услуги от услугополучателей, реализующих программы основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) производится в бумажном виде услугодателем, адреса и контактные данные которых указаны на интернет-ресурсах услугодателей (www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz).

14. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 51-83-06, 8 (7172) 51-83-10. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 8-800-080-777, 1414.
«Қазақ тілін білу деңгейін
бағалау (ҚАЗТЕСТ)»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Өтінішті толтырған күні
_______________________
ӨТІНІШ
Қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі – ҚАЗТЕСТ бойынша тестілеу
_____________________________________________________________
(қызмет түрі)
1. Тестіленушінің Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болса)
_____________________________________________________________________
2. Ұлты _____________________________________________________________
3. Туған жылы _______________________________________________________
4. Жұмыс орны, лауазымы _____________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Байланыс телефондары _____________________________________________
6. Тестілеу түрі:
Деңгейді анықтау:                                 Деңгейді бағалау:
Жалпы меңгеру                            Қарапайым
Базалық
Орта
Ортадан жоғары
Жоғары
7. Сынақтан өткен мерзімі, уақыты:
Күні     Айы     Жылы
сағат минут
Ескертпе ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолы____________
Өтінішті қабылдаған қызметкер _______________________________________
( Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 мамырдағы
№ 549 қаулысымен
бекітілген
«Білім беру қызметіне лицензияны және/немесе лицензияға
қосымшаны беру, қайта ресімдеу, лицензияның және/немесе оған
қосымшаның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Білім беру қызметіне лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны беру, қайта ресімдеу, лицензияның және/немесе оған қосымшаның телнұсқасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің аумақтық білім саласындағы бақылау департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы, www.elicense.kz «Е-лицензиялау» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметті алу үшін өтініштерін қабылдау көрсетілетін қызмет берушілердің интернет-ресурстарында (www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz) көрсетілген мекенжайлар бойынша қағаз түрінде жүргізіледі.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги с момента:
1) регистрации заявления услугополучателя на портале:
выдача лицензии и/или приложения к ней – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
переоформление лицензиии/или приложения к ней – в течение 10 (десяти) рабочих дней;
выдача дубликата лицензиии/или приложения к ней – в течение 2 (двух) рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – лицензия и/или  приложения к лицензии, переоформленная лицензия и/или приложения к ней, дубликат лицензии и/или приложения к ней, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя, направленный в «личный кабинет» услугополучателя в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Оказание государственной услуги осуществляется на платной и бесплатной основе.
При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии со статьей 471 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет»:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии составляет 10 (десять)  месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 1 (один) МРП, установленный на день уплаты;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) МРП, установленных на день уплаты.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз «электронного правительства».
В соответствии со статьями 4447-1 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» при выдаче приложения к лицензии, дубликатов приложений к лицензии, при выдаче лицензий и/или приложений к лицензии в случаях обнаружения ошибок в выданной лицензии и/или приложении к лицензии с соответствующими исправлениями оплата за оказание государственной услуги не взимается.
8. График работы портала – круглосуточно.
Регистрация заявлений услугополучателей на портале производится в день обращения услугополучателя, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) порталда көрсетілетін қызметті алушының өтініші тіркелген сәттен бастап:
лицензияны және/немесе оған қосымшаны беру – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
лицензияны немесе оған қосымшаны қайта ресімдеу – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияның және/немесе оған қосымшаның телнұсқасын беру – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайда және негіздер бойынша көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» жіберілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында берілген лицензия және/немесе оған қосымша, қайта ресімделген лицензия және/немесе оған қосымша, лицензияның және/немесе оған қосымшаның телнұсқалары немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде және тегін көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінің 471-бабына сәйкес бюджетке жекелеген қызмет түрімен айналысу құқығына лицензиялық алым төленеді:
1) лицензияны беру кезінде төленетін лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде лицензиялық алым – төлеу күніне белгіленген 1 (бір) АЕК;
3) лицензияның телнұсқаларын беру үшін лицензиялық алым – төлеу күніне белгіленген 10 (он) АЕК.
Лицензиялық алым төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4447-1-баптарына сәйкес лицензияға қосымшаны, лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын берген кезде, берілген лицензияда және/немесе лицензияға қосымшада қателер табылған және тиісті түзетулер енгізілген жағдайларда лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны берген кезде мемлекеттік қызмет көрсетілгені үшін ақы алынбайды.
8. Порталдың жұмыс кестесі - тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушылардың өтініштерін порталда тіркеу Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні жүргізіледі.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) для получения лицензии:
заявление юридического лица для получения лицензии и/или приложения к лицензии в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
сведения и документы в соответствии с квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им в виде заполненных форм сведений и сканированных копий документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) для получения приложений к лицензии:
заявление юридического лица для получения лицензии и/или приложения к лицензии в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения и документы в соответствии с квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им в виде заполненных форм сведений и сканированных копий документов согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
При получении приложения к лицензии услугополучателями, реализующими образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по новым для них квалификациям подача документов производится на портале отдельно по каждой запрашиваемой квалификации, с указанием территориальных Департаментов по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
При получении приложения к лицензии услугополучателями, реализующими образовательные программы высшего, послевузовского образования по новым для них специальностям подача документов на портале производится отдельно по каждой запрашиваемой специальности, с указанием Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) для переоформления лицензии и приложений к лицензии:
заявление юридического лица на переоформление лицензии и/или приложения к лицензии в форме электронного документа, подписанное ЭЦП подписью услугополучателя в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения об оплате в бюджет лицензионного сбора за переоформление лицензии и приложения к лицензии;

9. Порталға көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) лицензия алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны алуға арналған заңды тұлғаның өтiнiші;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы мәлімет;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес толтырылған мәліметтер нысаны мен құжаттардың сканерленген көшірмелері түрінде білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне сәйкес мәліметтер мен құжаттар;
2) лицензияға қосымшаларды алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны алу үшін заңды тұлғаның өтiнiші;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне сәйкес толтырылған мәліметтер нысаны мен құжаттардың сканерленген көшірмелері түріндегі мәліметтер мен құжаттар.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын көрсетілетін қызметті алушылар өздері үшін жаңа біліктіліктер бойынша лицензияға қосымшаны алған кезде порталда құжаттарды беру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің аумақтық білім саласындағы бақылау департаменттерін көрсетіп, сұратылатын әр біліктілік бойынша жеке жүргізіледі.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын көрсетілетін қызметті алушылар өздері үшін жаңа мамандықтар бойынша лицензияға қосымшаны алған кезде порталда құжаттарды беру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетін көрсетіп, сұратылатын әр мамандық бойынша жеке жүргізіледі.
3) лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге заңды тұлғаның өтiнiші;лицензияны және лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы мәлімет;

4) для получения дубликата лицензии и/или приложения к лицензии:
заявление юридического лица для получения дубликата лицензии и/или приложения к лицензии в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя в соответствии с приложением 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения об оплате в бюджет лицензионного сбора за выдачу дубликата лицензии (при выдаче дубликата лицензии).
Сведения документов, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о лицензии, содержащиеся в государственных информационных системах услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
4) не согласована выдача лицензии заявителю согласующим государственным органом;
5) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
6) судом на основании представления судебного исполнителя запрещено услугополучателю получать лицензии.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателей и (или) их
должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается в письменном виде на имя руководителя Министерства, руководителя услугодателя по адресам, указанным в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии Министерства, канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю Министерства, руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес Министерства, услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, указанному в пункте 16 настоящего стандарта государственной услуги.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

4) лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның телнұсқаларын алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның телнұсқасын алу үшін заңды тұлғаның өтiнiші;
лицензияның телнұсқасын бергені үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы мәлімет (лицензияның телнұсқасын берген кезде).
Көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы, лицензиялау туралы мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі құжаттардың мәліметтерін мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сымен расталған электрондық құжаттар нысанында портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында субъектілердің осы санаты үшін тыйым салынған қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуы;
2) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сай келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға лицензия берудің келісуші мемлекеттік органмен келісілмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімінің болуы;
6) сот орындаушысының ұсынуы негізінде соттың көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға тыйым салуы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер болып табылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша Министрлік, көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) тіркелуі оның қабылданғанын растау болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Портал арқылы шағымды қарау тәртібі туралы ақпаратты осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинеті» арқылы көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отыратын өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға өтінішпен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күн ішінде қарауға жатады.

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя: www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz;
портала: www.e.gov.kz, www.elicense.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах: www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии и/или приложения
к лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии и\или
приложения к ней на
образовательную деятельность»
Заявление
юридического лица для получения лицензии и (или)
приложения к лицензии
В _____________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица,
бизнес-идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии на осуществление
_____________________________________________________________________
(указать вид деятельности и (или) подвид(ы) деятельности)
на бумажном носителе _______ (поставить знак X в случае, если
необходимо получить лицензию на бумажном носителе)
Адрес юридического лица ____________________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ___________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банковский счет ____________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес(а) осуществления деятельности ________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ____________ листов
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются
официальными контактами, и на них может быть направлена любая
информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или)
приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься
лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые
документы соответствуют действительности и являются действительными.
Руководитель _________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
Дата заполнения: « ___ » _________ 20 __ года
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии и/или приложения
к лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии и\или
приложения к ней на
образовательную деятельность»
Квалификационные требования, предъявляемые
при лицензировании образовательной деятельности,
и перечень документов, подтверждающих соответствие им
п/п
Квалификационные
требования
Документы
Примечание
1
2
3
4

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де
талаптар
13. Мемлекеттің қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің: www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz
порталдың: www.e.gov.kz, www.elicense.kz интернет-ресурстарында орналасқан.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.edu.gov.kz, www.educontrol.kz интернет-ресурстарында орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Білім беру қызметіне лицензия
және/немесе лицензияға қосымша
беру, қайта ресімдеу, лицензияның
және/немесе оған қосымшаның
телнұсқасын беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Заңды тұлғаның лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны
алуға арналған өтiнiші
_____________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) қызметтің кіші түрі (-лері) көрсетiлсiн)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________ жүзеге асыруға лицензияны және (немесе)
лицензияға қосымшаны қағаз жеткізгіште ______________________________
(лицензияны қағаз жеткізгіште алу қажет болған жағдайда Х белгісін
қою керек) беруiңiздi сұраймын
Заңды тұлғаның мекенжайы ____________________________________________
(почталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы,
үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық почта ___________________________________________________
Телефондары _________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Банк шоты ___________________________________________________________
(шот нөмірі, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қызметті жүзеге асыру мекенжайы (лары) ______________________________
(почталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы,
үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі) парақ қоса беріліп отыр
Осы арқылы көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып
табылатындығы және оларға лицензияны және (немесе) лицензияға
қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген
ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің
лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға соттың
тыйым салғандығы; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес
келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады.
Басшы _________ _____________________________________________________
(қолы)         (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Толтыру мерзімі: 20__ жылғы «___» ____________________
Білім беру қызметіне лицензия
және/немесе лицензияға қосымша
беру, қайта ресімдеу, лицензияның
және/немесе оған қосымшаның
телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік
талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4

3. Для деятельности организаций образования, реализующих профессиональные
учебные программы технического и профессионального образования:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля штатных преподавателей от их общего числа не менее 70 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Доля учителей высшей и первой категории и (или) магистров от их общего числа не менее 30 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами технического и профессионального образования
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с запрашиваемой специальностью или квалификацией
7.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения обучающегося уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений, содержащая информацию о расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
9.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
10.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

3. Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Штаттағы педагогтер үлесінің олардың жалпы санының кемінде 70%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің және (немесе) магистрлер үлесінің олардың жалпы санының кемінде 30%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына әрі техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы оқу әдебиеті қорының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
6.
Практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа немесе біліктілікке сәйкес практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттар көшірмелері
7.
Білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша ағымдағы оқу жылында бір маманға кететін шығыстар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі. Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
9.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
10.
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері

5. Для деятельности организаций образования, реализующих
духовные образовательные программы:
1.
Наличие образовательных программ и учебных планов по профилю подготовки, утвержденных руководством организации образования
Копии образовательных программ и учебных планов, разработанных в соответствии с государственным общеобязательным стандартом и утвержденных руководителем организации образования
2.
Наличие штатных преподавателей, имеющих высшее духовное образование по профилирующим и высшее образование по общеобразовательным дисциплинам
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.

5. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Білім беру ұйымының басшылығы бекіткен даярлық бейіні бойынша білім беру бағдарламаларының және оқу жоспарларының болуы
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген және білім беру ұйымының басшысы бекіткен білім беру бағдарламаларының және оқу жоспарларының көшірмелері
2.
Бейінді пәндері бойынша жоғары рухани білімі және жалпы білім беретін пәндер бойынша жоғары білімі бар штаттағы оқытушылардың болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.

Наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 50 единиц изданий на одного обучающегося, в том числе на цифровых носителях не менее 20 % дисциплин учебного плана
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы Агентства Республики Казахстан по делам религий
4.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления учебно-материальных активов
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
5.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
7.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие ходатайств республиканского религиозного объединения и регионального религиозного объединения с обоснованием целесообразности функционирования данного учреждения религиозного образования и сведений о регистрации религиозного объединения на территории Республики Казахстан
Копия ходатайства Республиканского религиозного объединения
Сведения о регистрации религиозного объединения запрашиваются лицензиаром из ИС ГБД «Юридические лица»
Копия ходатайства регионального религиозного объединения
9.
Наличие экспертного заключения Агентства Республики Казахстан по делам религий на заявленные религиозные образовательные программы
Копия письма-заключения Агентства Республики Казахстан по делам религий на заявленные религиозные образовательные программы

Білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне дінтану сараптамасынан өткен, саны кемінде 50 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы, оның ішінде цифрлық жеткізгіштерде – оқу жоспарының кемінде 20 %
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің оқу әдебиеті қорына берілген дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі
4.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
5.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу үдерісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
7.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Осы діни білім беру мекемесінің жұмыс істеу орындылығының негіздемесі бар республикалық діни бірлестік және өңірлік діни бірлестік қолдаухатының және Қазақстан Республикасының аумағында діни бірлестікті тіркеу туралы мәліметтердің болуы
Республикалық діни бірлестік қолдаухатының көшірмесі
Лицензиар діни бірлестіктің тіркелгені туралы мәліметті «Заңды тұлға» МДҚ АЖ –дан сұратады
Өңірлік діни бірлестік қолдаухатының көшірмесі
9.
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің сараптама қорытындысының болуы
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің қорытынды хатының көшірмесі

6. Для деятельности организаций образования, реализующих
профессиональные учебные программы высшего образования:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - проведение научно-исследовательской и педагогической деятельности в соответствии в запрашиваемой специальностью, повышение квалификации и переподготовка кадров;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) -педагогическая деятельность, повышение квалификации и переподготовка кадров
Форма сведений о научно-исследовательской и педагогической работе организации образования (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о повышении квалификации и переподготовке кадров, содержащая информацию о повышении квалификации с указанием курсов, дисциплин, места и времени прохождения за последние три года в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Для государственных высших учебных заведений, реализующих программы по государственным образовательным заказам: соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя не более 8:1;
для медицинских высших учебных заведений 6:1 (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
Форма сведений, содержащая информацию о предварительном контингенте на запрашиваемую специальность (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Доля штатных преподавателей от их общего числа, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий не менее 80 %;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) не менее 70 %;
для педагогических специальностей не менее 80 % вне зависимости от вида организации образования
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов не менее 70 %;
для национальных вузов не менее 55 %;
для университетов, академий не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ) не менее 45 %;
для педагогических институтов не менее 50 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 35 %;
по группам специальностей здравоохранение и социальное обеспечение (медицина):

6. Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін – сұратылып отырған мамандыққа сәйкес ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызмет жүргізу, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау; институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін – педагогикалық қызмет, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу және педагогикалық жұмыстары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқытатын пәндер бейініне сәйкес соңғы үш жылда өткен курстары, пәндері, орны мен уақыты көрсетіле отырып, біліктілігін арттыру туралы ақпаратты қамтитын кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Мемлекеттік білім беру тапсырыстары бойынша бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік жоғары оқу орындары үшін: бір оқытушыға есептегенде студенттер контингентінің сәйкестігі – 8:1 медициналық жоғары оқу орындары үшін – р6:1 аспайды («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа)
Сұратылып отырған мамандыққа алдын ала контингент туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Олардың жалпы санынан штаттағы оқытушылар үлесі, оның ішінде білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартының базалық циклдері мен бейінді пәндері бойынша:
ұлттық зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін кемінде 80%;
институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) - кемінде 70%; педагогикалық мамандықтар үшін білім беру ұйымының түріне қарамастан кемінде 80%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар, оның ішінде мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарттарының базалық және бейінді пәндер циклі бойынша оқытушылардың штаттағы оқытушылар қатарындағы үлесі ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері үшін кемінде 70%;
ұлттық жоғары оқу орындары үшін – кемінде 55%;
университеттер, академиялар үшін – кемінде 50%;
институттар (жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін – кемінде 45%; педагогикалық институттар үшін – кемінде 50%;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақ иелері және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар – кемінде 35%;

для национальных вузов не менее 55 %, для университетов, академий не менее 50 % из них преподаватели с высшей врачебной категорией не менее 10 %;
для организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, имеющих звание «мастер спорта» и выше не менее 40 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Наличие фонда учебной и научной литературы на полный цикл обучения в соответствии с рабочим учебным планом. При этом издания на казахском и русском языках должны быть пропорциональны контингенту обучающихся по языкам обучения.
Библиотечный фонд должен содержать основную учебную литературу по дисциплинам социально-гуманитарного профиля, изданную за последние 5 лет; по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам - за последние 10 лет.
Обеспеченность учебной литературой на цифровых носителях не менее 40 % базовых и профилирующих дисциплин учебного плана специальности (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»).
Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копии договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
7.
Оснащенность компьютерными классами, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации профессиональных учебных программ
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебно-лабораторных баз, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения студента уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
для педагогических специальностей - наличие прямых договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, начального, основного и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемой специальностью
10.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
11.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
12.
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
13.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) мамандықтарының тобы бойынша ұлттық жоғары оқу орындары үшін – кемінде 55%, университеттер, академиялар үшін – кемінде 50%, соның ішінде-кемінде 10% жоғарғы дәрігерлік санаты бар, резидентураны бітірген оқытушылар;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежесі мен атағы бар оқытушылар үлесі, әскери атағы полковниктен төмен болмағанда, «спорт шебері» және одан жоғары атағы болған жағдайда – кемінде 40%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Жұмыс оқу жоспарына сәйкес толық оқу циклін қамтитын оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Бұл ретте қазақ және орыс тілдеріндегі басылымдар оқыту тілдері бойынша білім алушылар контингентіне барабар болуы тиіс.
Кітапхана қоры әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша соңғы 5 жылда; жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы 10 жылда басылып шығарылған негізгі оқу әдебиетін қамтуы тиіс. Мамандықтың («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа) оқу жоспарының базалық және бейінді пәндерінің цифрлық жеткізгіштердегі оқу әдебиетімен қамтамасыз етілуі 40%-дан кем болмауы. Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары арасында электрондық кітапханамен шарттарының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары аралық электрондық кітапханамен шарттардың көшірмелері
7.
Кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті компьютерлік сыныптармен, материалдық-техникалық және оқу-зертхана базасымен, жабдықтарымен жарақтандырылуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу-зертхана базаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу үдерісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Студенттің бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы жылға сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
9.
Практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы; педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен тікелей шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері
10.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
11.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
12.
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
13.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық- техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері

7. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих
профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением
академической степени «магистр»:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Реализация профессиональных учебных программ высшего образования в соответствии с запрашиваемой специальностью, для педагогических специальностей проведение научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения
Форма сведений о наличии лицензий по специальности бакалавриата (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
Форма сведений о проведении научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения (по форме согласно приложению 13 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Соответствие специальности подготовки магистрантов темам научных исследований организации образования
Форма сведений о научно-исследовательской работе организации образования, содержащая информацию по фундаментальным и прикладным темам вуза, зарегистрированным в национальном центре научно-технической информации (по форме согласно приложению 14 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки
Копии соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Наличие доктора наук или двух докторов философии (PhD), состоящих в штате, по соответствующей специальности; наличие доктора наук или доктора философии (PhD) - для группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей не менее 70 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 60 %;
для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)- доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 60 % для организаций образования, подведомственных
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Осуществление научного руководства магистрантами ведущими специалистами, штатными преподавателями, имеющими ученую степень соответствующего профиля, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, учебных пособий по специальности магистерской подготовки
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
9.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
10.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
11.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения магистранта уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
12.
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ и отвечающим современным требованиям
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
13.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение научной стажировки
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
14.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
15.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)

7. «Магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, жоғары білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру; педагогикалық мамандықтар үшін қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Бакалавриат мамандығы бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
Қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми зерттеу жұмысын жүргізу туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Магистранттарды даярлау мамандығының білім беру ұйымы ғылыми зерттеулерінің тақырыптарына сәйкестігі
Ұлттық ғылыми-техникалық ақпараттар орталығында тіркелген, жоғары оқу орнының негізгі және қосалқы тақырыптары бойынша ақпарат қамтылған, білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу жұмысы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
Ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер мен/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған нұсқасының қоса берілуі талап етіледі
5.
Тиісті мамандық бойынша штатта ғылым докторының немесе екі философия (PhD) докторының болуы; «Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы үшін - ғылым докторының немесе философия (PhD) докторының болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар штаттағы оқытушылар үлесі оқытушылар санының кемінде 70%-ы;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 60%-
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Тиісті бейіндегі ғылыми дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық және шетелдік басылымдарда ғылыми жарияланымдардың, магистрлік даярлық мамандығы бойынша оқу құралдарының авторы болып табылатын жетекші мамандардың, штаттағы оқытушылардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары, көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
9.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
Сұратылып отырған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубатордың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
10.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық -техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
11.
Магистранттың бір жылғы оқуына арналған ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
12.
Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті және қазіргі заманғы талаптарға сай келетін оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
13.
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге жасалған шарттардың болуы
Практика базалары ретінде айқындалған, оның ішінде ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
14.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызметтің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
15.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)

8. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих
профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования
(резидентуры):
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью или не менее одного специалиста с ученой степенью и одного специалиста имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, состоящих в штате и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее 5 лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций)
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
7.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
8.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

8. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық, кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдарының авторы болып табылатын даярлық бейіні бойынша штатта кемінде екі ғылыми дәрежелі маманның немесе ғылыми дәрежелі бір маманның және жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаларының болуы
Сұратылып отырған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес–инкубаторының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша)
4.
Қажетті құрал-жабдықтармен, зертханалармен, кітапханалармен қамтамасыз ету
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) шарттың болуы
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері
7.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
8.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
9.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық- техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері

9. Для деятельности организаций образования, подведомственных министерствам
обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной
безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция), реализующих профессиональные учебные программы по
подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по
программам с присуждением ученой степени доктора философии (PhD) и доктора по
профилю:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) - доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 100 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие не менее одного штатного доктора наук по каждой научной специальности подготовки, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности
Копии соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена
При представлении соглашений, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных соответствующими нормативными актами по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с запрашиваемой специальностью
9.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
10.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
11.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

9. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, бағдарламалар бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмесі
2.
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі 100%-нан кем болмауы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың, оқу құралдарының авторы болып табылатын әрбір ғылыми даярлау мамандығы бойынша кемінде бір штаттық ғылым докторының болуы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы
Ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер ұсынылған, жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
5.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, эксперименталдық және материалдық-техникалық базалардың болуы
Сұратылған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, қлиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубатордың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Қажетті жабдықтармен, зертханалармен, кітапханамен қамтамасыз ету
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың, тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі тиісті нормативтік актілерде қарастырылған шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдарымен келісім-шарттың болуы
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдарымен сұратылып отырған мамандыққа сәйкес ретінде айқындалған ұйымдарымен шарттардың көшірмелері
9.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызметтің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
10.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектілерінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес)
11.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншік не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері