О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2014 года № 691
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 «О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381
«О государственных премиях Республики Казахстан в области науки
и техники, литературы и искусства»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 «О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 27, ст. 310; 2008 г., № 42, ст. 465; 2009 г., № 27-28, ст. 234; 2012 г., № 12, ст. 224; № 36, ст. 476; 2013 г., № 22, ст. 351; 2014 г., № 4, ст. 29) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций»;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В целях совершенствования системы государственного премирования за достижения в области науки и. техники, литературы и искусства и прорывные научные исследования и внедрение инноваций ПОСТАНОВЛЯЮ:»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники, Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства,. Государственную премию Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций.»;
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций;»;

"Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 20 маусымдағы № 691 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
«Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 27, 310-құжат; 2008 ж., № 42, 465-құжат; 2009 ж., № 27-28, 234-құжат; 2012 ж., № 12, 224-құжат; № 36, 476-құжат; 2013 ж., № 22, 351-құжат; 2014 ж., № 4, 29-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы»;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы жетістіктері және серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін мемлекеттік сыйлық беру жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы, Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.»;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;»;

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные • исследования и внедрение инноваций;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) состав Комиссии по. присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций.»;
в Положении о государственных, премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы, и искусства, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники, Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства и Государственная премия' Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций (далее — Государственная премия и государственные премии) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.»;
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Государственная премия Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций присуждается гражданам Республики Казахстан за результаты научных исследований в прорывных направлениях науки, обеспечившим создание базовых технологий и оказавшим социально-экономический эффект в результате их внедрения в различных отраслях экономики.»;
пункт 3 дополнить частями четвертой и шестой следующего содержания:
«Государственная премия Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций присуждается с 2014 года.»;
«Ежегодно присуждается семь государственных премий Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, рассматриваются Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области, науки и техники, Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций (далее - комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства - Министерством культуры Республики Казахстан.»;
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі — Мемлекеттік сыйлық және мемлекеттік сыйлықтар) ғылым, техника, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің еңбегін қоғам мен мемлекет алдында жоғары тану болып табылады.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығы ғылымының серпінді бағыттарындағы ғылыми зерттеулердің нәтижелері үшін базалық технологияларды құруды қамтамасыз еткен және оларды экономиканың әртүрлі салаларында енгізу нәтижесінде әлеуметтік-экономикалық әсер көрсеткен Қазақстан Республикасының азаматтарына беріледі.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығы 2014 жылдан бастап беріледі.»;
«Жыл сайын серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы жеті мемлекеттік сыйлығы беріледі.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия, Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның, Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі жүзеге асырады.»;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«7. Коллектив соискателей, выдвигаемых на Государственные премии в области науки и техники, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций, не должен превышать 8 человек.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. По работам, выдвинутым на соискание Государственных премий в области науки и техники, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций, проводится государственная научно-техническая экспертиза.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Министерство образования и науки Республики Казахстан принимает работы, выдвинутые на соискание Государственных премий в области науки и техники, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций.
Министерство культуры Республики Казахстан принимает работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области литературы и искусства.
Принимают работы, выдвинутые на соискание государственных премий в области науки и техники, литературы и искусства, имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций, до 1 февраля года присуждения премий.
Поступившие работы, выдвинутые на соискание государственных премий, представляют на рассмотрение комиссий.»;
в описании диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан состоит из:»;
в частях четвертой и седьмой пункта 2 слова «САЛАСЫНДАҒЫ», «В ОБЛАСТИ» исключить;
в приложении 2 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан:
в подразделе «Изображение внутренней стороны вкладыша диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан» слова «САЛАСЫНДАҒЫ», «В ОБЛАСТИ» исключить;
дополнить положением о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций согласно приложению 1 к настоящему Указу;
дополнить составом Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
Приложение 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 июня 2014 года № 691
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года № 381
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики
Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и
внедрение инноваций 1. Общие положения

«7. Ғылым мен техника саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтарға ұсынылатын ізденушілер ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Ғылым мен техника саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ғылым мен техника, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдайды.
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдайды.
Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы, серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстар сыйлық берілетін жылдың 1 ақпанына дейін қабылданады.
Мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстар комиссиялардың қарауына ұсынылады.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен омырау белгісінің сипаттамасында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы:»;
2-тармақтың төртінші және жетінші бөліктеріндегі «САЛАСЫНДАҒЫ», «В ОБЛАСТИ» деген сөздер алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен омырау белгісінің сипаттамасына 2-қосымшада:
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломына жапсырма беттің ішкі жағының бейнесі» деген кіші бөліктегі «САЛАСЫНДАҒЫ», «В ОБЛАСТИ» деген сөздер алып тасталсын;
осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережемен толықтырылсын;
осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамымен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                           Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығына
1-Қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
№ 381 Жарлығымен
Бекітілген
Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік
сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер

1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций (далее — Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и внедрение инноваций (далее — Государственная премия).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим положением.
3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Государственный секретарь Республики Казахстан.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
2. Организация и порядок деятельности Комиссии
5. Председатель Комиссии осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии и планирует ее работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
6. В случае отсутствия председателя Комиссии, его функции выполняет первый заместитель председателя.
7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом ее работы, утверждаемым председателем.
Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии.
Заседания Комиссии правомочны при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.
9. Решение Комиссии принимается тайным голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. В рассмотрении работ с грифом «секретно» и принятии решения по ним принимают участие члены Комиссии, имеющие допуск соответствующей формы к секретным работам и сведениям.
Государственная премия присуждается работе, набравшей не менее 50 процентов голосов от общего числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании.
Если по итогам тайного голосования более семи работ набрали не менее 50 процентов голосов от общего числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании, то государственные премии присуждаются семи работам, набравшим наибольшее число голосов.
В случае необходимости допускается повторное голосование по работам, набравшим равное количество голосов, но не менее 50 процентов голосов от общего числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании. При равном количестве голосов, голос председателя является решающим.

1. Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Президенті актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы басқарады.
4. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2. Комиссия қызметінің тәртібі және оны ұйымдастыру
5. Комиссияның төрағасы Комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы ережеге сәйкес оның жұмысын жоспарлайды.
6. Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның бірінші орынбасары орындайды.
7. Комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссияның отырыстары оның төраға бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі.
Жоспардан тыс отырыстар Комиссия төрағасының шешімі бойынша қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссияның отырыстары оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған жағдайда заңды болады. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
9. Комиссияның шешімі жасырын дауыс беру арқылы отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. «Құпия» деген белгісі бар жұмыстарды қарауда және олар бойынша шешім қабылдауда құпия жұмыстар мен мәліметтерге тиісті нысандағы рұқсаты бар Комиссия мүшелері ғана қатысады.
Мемлекеттік сыйлық отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері дауысының жалпы санынан кемінде 50 пайыз дауыс алған жұмысқа беріледі.
Егер жасырын дауыс берудің қорытындылары бойынша жетіден астам жұмыс отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері дауысының жалпы санынан кемінде 50 пайыз дауыс жинаса, онда мемлекеттік сыйлықтар ең көп дауыс санын жинаған жеті жұмысқа беріледі.
Қажет болған жағдайда, бірдей дауыс жинаған, бірақ отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы дауыс санынан кемінде 50 пайыз дауыс жинаған жұмыстар бойынша қайта дауыс беруге рұқсат беріледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии, последние не принимают участия в работе Комиссии при их рассмотрении.
Член Комиссии не может участвовать в работе Комиссии, если:
1) является близким родственником лица, работа которого рассматривается на Комиссии;
2) имеются иные обстоятельства, дающие основание считать, что член Комиссии лично, прямо или косвенно заинтересован в результатах рассмотрения работы.
В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, член Комиссии информирует на заседании председателя Комиссии, решение по которому принимает председатель.
11. Рабочий орган Комиссии:
1) разрабатывает и утверждает требования к работам, выдвигаемым на соискание Государственной премии;
2) ежегодно от имени Комиссии публикует в средствах массовой информации объявление о приеме работ на соискание Государственной премии и требования к ним;
3) осуществляет прием и регистрацию работ от претендентов на соискание Государственной премии;
4) организует проведение государственной научно-технической экспертизы по работам, выдвинутым на соискание Государственной премии;
5) публикует в средствах массовой информации в целях широкого обсуждения список работ, прошедших предварительный отбор, с указанием наименования работ, их авторов и (или) организаций, выдвинувших эти работы, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
6) анализирует поступившие отзывы на работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, и их результаты представляет Комиссии;
7) за 10 дней до заседания Комиссии вносит на ее рассмотрение работы, прошедшие предварительный отбор, заключения государственной научно-технической экспертизы;
8) по итогам рассмотрения Комиссией представленных работ разрабатывает в установленном порядке проект Указа Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии;
9) обеспечивает оформление дипломов, изготовление нагрудных знаков лауреатов Государственной премии, выплату лауреатам денежного вознаграждения Государственной премии.
12. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимает Президент Республики Казахстан.
Приложение 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 июня 2014 года № 691
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года № 381
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики
Казахстан имени аль-Фараби за прорывные научные исследования и
внедрение инноваций
Государственный секретарь Республики Казахстан - председатель
Заместитель Руководителя Администрации Президента Республики
Казахстан -первый заместитель председателя
Министр образования и науки Республики Казахстан - заместитель
председателя
Вице-министр образования и науки Республики Казахстан,
секретарь
члены Комиссии:
Депутат Сената Парламента Республики Казахстан
(по согласованию)
Депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан
(по согласованию)
Помощник Президента Республики Казахстан по экономическим
вопросам
Заведующий Отделом социально-экономического мониторинга
Администрации Президента Республики Казахстан
Министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр регионального развития Республики Казахстан
Министр окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
Председатель Комитета науки Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Председатель правления акционерного общества «Национальное
агентство по технологическому развитию» (по согласованию)
Председатель акционерного общества «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына» (по согласованию)
Президент автономной организации образования «Назарбаев
Университет» (по согласованию)
Председатель правления Национальной палаты предпринимателей
Казахстана (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Национальная
компания «Казмунайгаз» (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Национальная
атомная компания «Казатомпром» (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Национальные
информационные технологии» (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Национальная
компания «Казахстан инжиниринг» (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Фонд развития
предпринимательства «Даму» (по согласованию)
Председатель правления акционерного общества «Банк развития
Казахстана» (по согласованию)
Председатель Национального научного совета по приоритету
«Энергетика и машиностроение»
Председатель Национального научного совета по приоритету
«Рациональное использование природных ресурсов, переработка
сырья и продукции»
Председатель Национального научного совета по приоритету
«Информационные и телекоммуникационные технологии»
Председатель Национального научного совета по приоритету
«Наука о жизни»
Адилов
Жексенбек Макеевич
- ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахский национальный технический университет имени К.И. Сатпаева» Министерства образования и науки Республики Казахстан
Куришбаев
Ахылбек Кажигулович
- ректор акционерного общества «Казахский агротехнический университет имени С. Сейфуллина» (по согласованию)
Акшулаков
Серик Куандыкович
- председатель правления акционерного общества
«Республиканский научный центр нейрохирургии», доктор медицинских наук, профессор (по согласованию)
Бектурганов
Нуралы Султанович
- первый вице-президент Казахстанской национальной академии естественных наук, академик Национальной академии
наук Республики Казахстан, профессор, доктор технических наук(по согласованию)
Мансуров
Зулхаир Айтмухаметович
- директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Институт проблем горения» Комитета науки Министерства образования и науки Республики
Казахстан, доктор химических наук, профессор
Чоманов
Уришбай Чоманович
- главный ученый секретарь Национальной академии наук Республики Казахстан, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Шарманов
Торегельды Шарманович
- академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)

10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда, олар бұл жұмыстарды қарау кезінде Комиссияның жұмысына қатыспайды.
Егер:
1) жұмысы Комиссияда қаралып жатқан адамның жақын туысқаны болса;
2) Комиссия мүшесі жұмысты қарау нәтижесіне жеке, тікелей немесе жанама түрде мүдделі деп санауға негіз болатын өзге жағдайлар болса, Комиссия мүшесі Комиссияның жұмысына қатыса алмайды.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда Комиссия мүшесі отырыста Комиссия төрағасын хабардар етеді, бұл жағдайда төраға шешім қабылдайды.
11. Комиссияның жұмыс органы:
1) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарға қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;
2) жыл сайын Комиссияның атынан Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау және оларға қойылатын талаптар туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
3) Мемлекеттік сыйлық алуға үміткерлерден жұмыстарды қабылдауды және оларды тіркеуді жүзеге асырады;
4) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
5) мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа, жұмыстардың атауларын, олардың авторларын және (немесе) осы жұмыстарды ұсынған ұйымдарды көрсете отырып, алдын ала іріктеуден өткен жұмыстардың тізімін кеңінен талқылау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
6) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға келіп түскен пікірлерге талдау жүргізеді және олардың нәтижелерін Комиссияға ұсынады;
7) Комиссияның отырысынан 10 күн бұрын алдын ала іріктеуден өткен жұмыстарды, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындыларын оның қарауына енгізеді;
8) Комиссия қарауының қорытындылары бойынша белгіленген тәртіппен Мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасын әзірлейді;
9) Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының дипломдарын ресімдеуді, омырау белгілерін дайындауды, лауреаттарға Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
12. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығына
2-Қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
№ 381 Жарлығымен
Бекітілген
Серпінді ғылыми зерттеулері мен инновацияларды енгізгені үшін
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы мемлекеттік
сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - төраға
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары - төрағаның бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі - төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі, хатшы
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Экономикалық мәселелер жөніндегі көмекшісі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Әлеуметтік-экономикалық мониторинг бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Өңірлік даму министрі
Қазақстан Республикасының Қоршаған орта және су ресурстары министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің төрағасы
«Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының төрағасы (келісім бойынша)
«Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымының президенті (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазмұнайгаз» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазатомөнеркәсіп» ұлттық атом компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Ұлттық ақпараттық технологиялар» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазақстан инжиниринг» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазақстанның даму банкі» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Энергетика және машина жасау» басымдығы бойынша Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы
«Табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, шикізатты және өнімді қайта өңдеу» басымдығы бойынша Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы
«Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялар» басымдығы бойынша Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы
«Өмір туралы ғылым» басымдығы бойынша Ұлттық ғылыми кеңестің төрағасы
Әділов
Жексенбек Макейұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ректоры
Күрішбаев
Ақылбек Қажығұлұлы
-
«С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті» акционерлік қоғамының ректоры (келісім бойынша)
Ақшолақов
Серік Қуандықұлы
-
«Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы, медицина ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Бектұрғанов
Нұралы Сұлтанұлы
-
Қазақстан ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының бірінші вице-президенті, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, профессор, техника ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Мансұров
Зұлхайыр Айтмұхаметұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Жану проблемасы институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры, профессор, химия ғылымдарының докторы
Шоманов
ҮрішбаЙ Шоманұлы
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының бас ғалым хатшысы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Шарманов
Төрегелді Шарманұлы
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)