Об утверждении стандарта государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из судебных органов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2014 года № 772. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2015 года № 885
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.11.2015 № 885 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК от 30.04.2015 г. № 239.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги «Апостилирование официальных документов, исходящих из судебных органов».
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2012 года № 1052 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Апостилирование официальных документов, исходящих из судебных органов» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 66, ст. 942).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2014 года № 772
Стандарт
государственной услуги «Апостилирование официальных
документов, исходящих из судебных органов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Апостилирование официальных документов, исходящих из судебных органов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Департаментом по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппаратом Верховного Суда Республики Казахстан).
3. Государственная услуга оказывается Департаментом по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппаратом Верховного Суда Республики Казахстан) (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через бюро пропусков услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:

"Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 шілдедегі № 772 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 5 қарашадағы № 885 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.11.2015 № 885 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Жоғарғы сотының жанындағы соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Аппараты) Басшысының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 239 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. «Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 тамыздағы № 1052 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 66, 942-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 шілдедегі
№ 772 қаулысымен
бекітілген
«Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің рұқсатнама бюросы арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:

1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 1 рабочий день;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – апостилирование официального документа, исходящего из судебного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается платно.
За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии с подпунктом 8) статьи 540 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» в размере 50 % от месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату уплаты государственной пошлины за каждый апостилируемый документ. Государственная пошлина оплачивается через банки или организации, осуществляющие отдельные банковские операции.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется с 9.00 до 12.00 часов, выдача документов с 16.00 до 18.30 часов в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, удостоверяющего личность услугополучателя (оригинал для идентификации личности услугополучателя);
3) официальный документ, исходящий из судебных органов, представляемый для апостилирования;
4) квитанция об оплате государственной пошлины за оказание государственной услуги.
В качестве подтверждения о получении документов услугополучателю отрывается корешок от заявления, в котором указываются:
1) дата и время приема заявления;
2) фамилия, инициалы и подпись ответственного лица услугодателя, принявшего заявление;
3) дата и время выдачи результата оказания государственной услуги.
10. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.

1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 1 жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – сот органынан шығатын ресми құжатқа апостиль қою.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 540-бабының 8) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және әрбір апостиль қойылатын құжат үшін мемлекеттік баж төленетін күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 50 %-ы мөлшерінде мемлекеттік баж алынады. Мемлекеттік баж банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында.
Құжаттарды қабылдау сағат 9.00-ден 12.00-ге дейін, құжаттарды беру сағат 16.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүргізіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін түпнұсқасы);
3) апостиль қоюға ұсынылатын сот органдарынан шығатын ресми құжат;
4) мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы түбіртек.
Құжаттардың алынғаны туралы растау ретінде көрсетілетін қызметті алушыға өтініштің түбіртегі жыртылып беріледі, онда:
1) өтініштің қабылданған күні мен уақыты;
2) өтінішті қабылдаған көрсетілетін қызмет берушінің жауапты адамының тегі, аты-жөні және қолы;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру күні мен уақыты көрсетіледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

3. Порядок обжалования решения, действий (бездействий)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственной услуги
11. В случаях обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги, жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
В жалобе физического лица – указываются его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение должно быть подписано услугополучателем.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя: www.sud.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» на веб-портале «электронного правительства» www.еgov.kz, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777, 8 (7172) 74-79-79.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Апостилирование официальных
документов, исходящих из
судебных органов»
Заявление
на получение государственной услуги по апостилированию
официальных документов, исходящих из судебных органов
Я,__________________________________________________________________
(полностью Ф.И.О. заявителя, дата рождения)
уд/л (паспорт) ______№________________ от «__»_________ ____ г.
выдан: _________________________
(число, месяц, год)
проживающий (ая) по адресу:__________________________________________
(место постоянного или фактического проживания)
___________________________________, контактный тел._________________
прошу проставить апостиль
на:________________________________________________________________
(наименование судебного акта)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
подлежащее предъявлению в _______________________________________
(страна предъявления апостиля)
К настоящему заявлению прилагаются:
п/п
Реквизиты документа
Количество экземпляров
«___»_____________ 20__год _________________________________________
(подпись заявителя)
--------------------------------------------------------------------
линия отрыва
Документы принял ___________________________________________________
______________________________________________«___» ________ 20__года
(должность, Ф.И.О., подпись)
Время выдачи документов __________________________________________
«___»__________ 20__ года
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Апостилирование официальных
документов, исходящих из
судебных органов»
_______________________________
(Ф.И.О. услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов

3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда, шағым мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Шағым почта арқылы жазбаша нысанда немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол қабылданады.
Шағымды қабылдап алған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Жеке тұлғаның шағымында – тегі, аты, әкесінің аты, почталық мекенжайы;
заңды тұлғаның шағымында – атауы, почталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.
Көрсетілетін кызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
12. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.sud.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты www.еgov.kz «электрондық үкімет» веб-порталындағы «жеке кабинеті» арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777, 8 (7172) 74-79-79.
«Сот органдарынан шығатын
ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою бойынша
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш
Мен,_________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. толығымен, туған күні)
жеке куәлігі (паспорты) ______ № _____________ ____ ж. «__» _________
кім берген: ___________________________________
(күні, айы, жылы)
_____________________________________________________________________
(тұрақты немесе нақты тұратын жері)
________ мекенжайы бойынша тұратын, байланыс телефоны _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ ұсынуға жататын
(апостильді ұсынатын мемлекет)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сот актісінің атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________ апостиль қоюды сұраймын.
Осы өтінішке қоса беріледі:
Р/с
Құжаттың деректемелері
Дана саны
20__ жылғы «__» __________________ __________________________
(өтініш берушінің қолы)
_____________________________________________________________________
қию сызығы
Құжаттарды қабылдады ________________________________________________
_________________________________________ 20__ жылғы «___»___________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Құжаттардың берілген уақыты _________________________________________
20__ жылғы «___»_____________
«Сот органдарынан шығатын
ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
___________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги по апостилированию официального документа, исходящего из судебного органа, ввиду неполного пакета документов, предусмотренного стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. _______________________________________________;
2. _______________________________________________;
3. _______________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. _______________________ __________
(работника услугодателя) (подпись)
Телефон _____________________________
Получил: _______________________ ___________
Ф.И.О./подпись услугополучателя
«___» _______________ 20___год

«Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген құжаттар топтамасының толық болмауына байланысты, сот органынан шығатын ресми құжатқа апостиль қою жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________________________;
2) _______________________________________________;
3) _______________________________________________.
Осы қолхат әр тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Т.А.Ә.: ______________________________________             __________
(көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері)          (қолы)
Телефоны ______________________
Алдым: ______________________________                   __________
Т.А.Ә. / көрсетілетін қызметті алушының             қолы
20__ жылғы «___» _______________