Об утверждении Правил выдачи разрешения на производство взрывных работ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 844. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 264
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 68) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на производство взрывных работ.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 844
Правила выдачи разрешения на производство взрывных работ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на производство взрывных работ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 68) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» и определяют порядок выдачи разрешения на производство взрывных работ.
2. Порядок выдачи разрешения на
производство взрывных работ
2. Разрешение на производство взрывных работ выдается территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – территориальное подразделение).
3. Для получения разрешения на производство взрывных работ заявитель представляет в территориальное подразделение в электронной форме или на бумажном носителе:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) сведения с указанием номера и даты выдачи лицензии на проектирование (технологическое) и (или) эксплуатацию горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов с приложением лицензии на осуществление прострелочно-взрывных работ в нефтяных, газовых скважинах или производства взрывных работ для добычи полезных ископаемых;
3) сведения с указанием расчетов, уточняющие условия безопасного выполнения взрывных работ, безопасных расстояний по разлету кусков, действию ударной воздушной волны, действию ядовитых газов при взрыве, сейсмического воздействия;
при проведении взрывных работ на земной поверхности дополнительно необходимо:

Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 844 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 264 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 68) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 844 қаулысымен
бекітілген
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 68) тармақшасына сәйкес әзірленді және жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру тәртібін айқындайды.
2. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру тәртібі
2. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсатты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) береді.
3. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін өтініш беруші азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) мұнай, газ ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстарын жүзеге асыруға немесе пайдалы қазбаларды өндіру үшін жарылыс жұмыстарын жүргізуге арналған лицензиямен қоса, кен өндіру (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндірістерін жобалауға (технологиялық) және (немесе) пайдалануға, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалауға (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға лицензиясының нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, мәліметтерді;
3) жарылыс жұмыстарын қауіпсіз орындау шарттарын нақтылайтын есептерді, кесектердің ұшуы бойынша қауіпсіз арақашықтықты, екпінді ауа толқыны әсерін, жарылыс, сейсмикалық әсер ету кезінде улы газдардың әсерін көрсете отырып, мәліметтерді;
жердің үстіңгі бетінде жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде:

4) копию плана местности с нанесением места производства взрывных работ, границ опасной зоны, места выставления постов охраны опасной зоны и находящихся в ее пределах жилых и производственных зданий, сооружений, железнодорожных путей, автомобильных дорог, каналов, трубопроводов, линий электропередачи в форме электронного документа;
при проведении взрывных работ в подземных условиях дополнительно необходимо:
5) копию плана горных работ с нанесением места производства взрывных работ, границ опасной зоны, места выставления постов охраны опасной зоны; а также сведения об опасности шахты (рудника, объекта геологоразведочных работ) по газу и пыли в форме электронного документа;
при проведении сейсморазведочных работ с использованием взрывчатых материалов дополнительно необходимо:
6) копию схем профилей работ и охраны опасной зоны в форме электронного документа.
4. Срок рассмотрения представленных документов территориальным подразделением составляет десять рабочих дней со дня регистрации заявления.
5. По результатам рассмотрения представленных документов территориальное подразделение принимает решение о выдаче или отказе в выдаче разрешения на производство взрывных работ.
6. Разрешение на производство взрывных работ выдается для юридических лиц в форме электронного документа согласно приложению 2 к Правилам.
В случае обращения юридического лица за получение разрешения на бумажном носителе, результат оформляется в электронном формате согласно приложению 2 к Правилам, распечатывается, заверяется печатью и подписью руководителя территориального подразделения.
7. В разрешении на производство взрывных работ указывается конкретный руководитель взрывных работ, на которого возлагается руководство данными работами. При смене руководителя взрывных работ необходимо повторное получение разрешения на производство взрывных работ.
В случае временного отсутствия (отпуск, командировка, болезнь) лица, на которое возложено руководство взрывными работами, руководитель организации, осуществляющей взрывные работы, возлагает своим приказом исполнение его обязанностей на другое должностное лицо организации, имеющее право руководства взрывными работами.
Срок действия разрешения на производство взрывных работ составляет один год со дня его выдачи.
8. В случае представления заявителем неполного перечня документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, территориальное подразделение отказывает в регистрации заявления.

4) жарылыс жұмыстарын жүргізу орындарын, қауіпті аймақ шекараларын, қауіпті аймақты және оның шегінде орналасқан тұрғын және өндірістік ғимараттарды, құрылыстарды, темір жолдарды, автомобиль жолдарын, каналдарды, құбыржолдарды, электр беру желілерін күзету бекеттерін орналастыру орындарын енгізе отырып, жергілікті жер жоспарының көшірмесін;
жерасты жағдайларындағы жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша:
5) жарылыс жұмыстарын жүргізу орындарын, қауіпті аймақ шекараларын, қауіпті аймақты күзету бекеттерін орналастыру орындарын енгізе отырып, кен өндіру жұмыстары жоспарының көшірмесін; сондай-ақ шахтаның (кеніш, геологиялық барлау жұмыстары объектісі) газ және шаң бойынша қауіптілігі туралы электрондық құжат нысанындағы мәліметтерді;
жарылғыш материалдарды қолдана отырып, сейсмологиялық барлау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша:
6) жұмыс профильдері және қауіпті аймақты қорғау схемаларының электрондық құжат нысанындағы көшірмесін электрондық нұсқада және қағаз жеткізгіште ұсыну қажет.
4. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің ұсынылған құжаттарды қарау мерзімі өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
5. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру немесе рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат осы Қағидаларға
2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында заңды тұлғалар үшін беріледі.
Заңды тұлға қағаз жеткізгіште рұқсат алуға өтініш жасаған жағдайда нәтиже Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ресімделеді, басылып шығарылады, мөрмен және аумақтық бөлімше басшысының қолымен куәландырылады.
7. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсатта осы жұмыстарға басшылық жасау жүктелген жарылыс жұмыстарының нақты басшысы көрсетіледі. Жарылыс жұмыстарының басшысы ауысқан кезде жарылыс жұмыстарын жүргізуге қайтадан рұқсат алу қажет.
Жарылыс жұмыстарына басшылық жасау жүктелген адам уақытша болмаған жағдайда (демалыс, іссапар, сырқаттану) жарылыс жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымның басшысы өз бұйрығымен оның міндеттерін орындауды ұйымның жарылыс жұмыстарына басшылық жасау құқығына ие басқа лауазымды адамына жүктейді.
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаттың қолданылу мерзімі ол берілген күнінен бастап бір жылды құрайды.
8. Өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың толық тізбесін ұсынбаған жағдайда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері өтінішті тіркеуден бас тартады.

9. При возникновении аварии, несчастного случая, произошедшего вследствие аварии на опасном производственном объекте, утрате (хищении) взрывчатых материалов в процессе производства взрывных работ, разрешение на производство взрывных работ отзывается территориальным подразделением.
Приложение 1
к Правилам выдачи
разрешения на производство
взрывных работ
Руководителю территориального
подразделения уполномоченного
органа в сфере гражданской защиты
_______________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Заявление
на выдачу разрешения на производство взрывных работ
__________________________________________ просит Вас рассмотреть
(наименование организации)
и выдать ___________________________________________________________
(наименование организации)
разрешение на производство взрывных работ на
____________________________________________________________________
(наименование места производства взрывных работ)
с целью_____________________________________________________________
Руководство взрывными работами возложено на ________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер единой
книжки взрывника, дата выдачи)
______________________________       _______________________________
(должность руководителя организации) (фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись руководителя
организации)
Приложение 2
к Правилам выдачи
разрешения на производство
взрывных работ
Разрешение
на производство взрывных работ
Выдано______________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного
органа в сфере гражданской защиты)
кому_______________________________________________________________
(наименование организации)
на ________________________________________________________________
(наименование места производства взрывных работ)
с целью____________________________________________________________
Руководство взрывными работами возложено на _______________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер единой
книжки взрывника, дата выдачи)
Место хранения взрывчатых материалов________________________________
(название, расположение)
Дата выдачи_________________________________________________________
Срок действия настоящего разрешения – 1 год со дня его выдачи
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись
руководителя территориального подразделения уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты)

9. Авария туындаған, қауіпті өндірістік объектіде авария салдарынан орын алған жазатайым оқиға болған, жарылыс жұмыстарын жүргізу процесінде жарылғыш материалдар жоғалған (ұрланған) кезде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсатты қайтарып алады.
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге
рұқсат беру қағидаларына
1-қосымша
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті
органның аумақтық бөлімшесінің басшысына
___________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруге
өтініш
________________________________________________ Сізден қарауды және
(ұйымның атауы)
_________________________________________________________ мақсатында
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(жарылыс жұмыстары жүргізілетін жердің атауы)
жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруді сұрайды.
Жарылыс жұмыстарына басшылық жасау___________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жарушының бірыңғай
кітапшасының нөмірі, берілген күні)
___________________________________________________________ жүктелді.
___________________________          ________________________________
(ұйым басшысының лауазымы)              (ұйым басшының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) қолы)
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге
рұқсат беру қағидаларына
2-қосымша
Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат
_____________________________________________________________________
(азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(жарылыс жұмыстары жүргізілетін жердің атауы)
__________________________________________________________ мақсатында
кімге________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
______________________________________________________________ берді.
Жарылыс жұмыстарына басшылық жасау __________________________________
___________________________________________________________ жүктелді.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жарушының бірыңғай
кітапшасының нөмірі, берілген күні)
Жарылғыш материалдарды сақтау орны __________________________________
(атауы, орналасуы)
Берілген мерзімі_____________________________________________________
Осы рұқсаттың қолданылу мерзімі - берілген күнінен бастап 1 жыл.
_____________________________________________________________________
(азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі
басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)