О некоторых вопросах памятников истории и культуры республиканского и местного значений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 846
В соответствии со статьей 5, подпунктом 1) пункта 1 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов истоpико-культуpного наследия» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2007 года № 1032 «Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Лишить статуса:
1) памятник истории и культуры республиканского значения «Жилой дом, в котором А. Иманов был провозглашен предводителем восстания 1916 года, Мастер Аймагамбет-уста начало XX в.», расположенный по адресу: Костанайская область, Амангельдинский район, село Амангельды, улица Майлина, дом 16, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения;
2) памятник истории и культуры местного значения «Жилой дом, конец XIX – начало XX веков», расположенный по адресу: город Костанай, улица Гоголя, 70, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Костанайской области;
3) памятник истории и культуры местного значения «Здание эвакуационного госпиталя, 1938 год», расположенное по адресу: город Риддер, проспект Независимости, 3а, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области;
4) памятник истории и культуры местного значения «Здание библиотеки имени Абая, 1976 год», расположенное по адресу: город Семей, улица Абая, 86, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области;
5) памятник истории и культуры местного значения «Енлик-Кебек» кинотеатр, архитекторы В.Г. Ливенцев, В.С. Саркеев 1991 год», расположенное по адресу: город Семей, улица Танирбергенова, 3а, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области;
6) памятник истории и культуры местного значения «Дом учителя (Китайское консульство), 1900 год», расположенный по адресу: город Семей, улица Ленина, 8а, и исключить его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области.

Республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 846 қаулысы
«Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына38-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және «Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, оларға мәртебе беру және одан айыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 қарашадағы № 1032 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) Қостанай облысы, Амангелді ауданы, Амангелді ауылы, Майлин көшесі, 16-үй мекенжайы бойынша орналасқан «А. Иманов 1916 жылғы көтерілістің қолбасшысы болып тағайындалған тұрғын үй, Шебер Аймағамбет-ұста XX ғ. басы» республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын;
2) Қостанай қаласы, Гоголь көшесі, 70-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Тұрғын үй, XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басы» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Қостанай облысының Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын;
3) Риддер қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 3а-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Эвакуациялық госпиталь ғимараты, 1938 жыл» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Шығыс Қазақстан облысының Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын;
4) Семей қаласы, Абай көшесі, 86-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Абай атындағы кітапхана ғимараты, 1976 жыл» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Шығыс Қазақстан облысының Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын;
5) Семей қаласы, Тәңірбергенов көшесі, 3а-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Еңлік-Кебек» кинотеатры, сәулетшілері В.Г. Ливенцев, В.С. Саркеев, 1991 жыл» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Шығыс Қазақстан облысының Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын;
6) Семей қаласы, Ленин көшесі, 8-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Мұғалімдер үйі (Қытай консулдығы), 1900 жыл» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айырылсын және Шығыс Қазақстан облысының Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын.

2. Придать статус памятника истории и культуры республиканского значения памятнику истории и культуры местного значения
Восточно-Казахстанской области «Дом культуры металлургов, архитектор Л.И. Маковеев, 1957 год», расположенный по адресу: город Усть-Каменогорск, проспект Независимости, дом 68, и включить его в Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
3. Переместить памятник истории и культуры республиканского значения «Бюст дважды Героя Социалистического Труда И. Жахаева Скульптор А. Пекарев, архитекторы А. Борецкий, К. Кульбашева 1975 г.», расположенный по адресу: Кызылординская область, город Кызылорда, улица Ибрая Жахаева, около школы № 4 имени С. Сейфуллина, в аллею «Почетные граждане Кызылординской области» по адресу: город Кызылорда, центральная площадь.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 10.06.2015 № 426.
5. Министерству культуры Республики Казахстан совместно с акиматами Костанайской, Кызылординской и Восточно-Казахстанской областей в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов

2. Өскемен қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 68-үй мекенжайы бойынша орналасқан «Металлургтер мәдениет үйi, сәулетшi Л.И. Маковеев, 1957 жыл» жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішіне республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесі берілсін және ол Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілсін.
3. Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Ыбырай Жақаев көшесі, С. Сейфуллин атындағы № 4 мектеп жанындағы мекенжай бойынша орналасқан «Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Ы. Жақаевтың мүсіні, мүсінші А. Пекарев, сәулетшілер А. Борецкий, К. Күлбашева, 1975 ж.» республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші Қызылорда қаласы, орталық алаң мекенжайы бойынша «Қызылорда облысының құрметті азаматтары» аллеясына ауыстырылсын.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2015 № 426 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі Қостанай, Қызылорда және Шығыс Қазақстан облыстарының әкімдіктерімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Казақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов