Об утверждении Правил списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 859.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 08.01.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 08.01.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 859
Правила списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 08.01.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации утилизированных товаров.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущая цена – цена утилизированного товара, складывающаяся в ходе аукциона;
2) начальная цена – цена утилизированного товара, определяемая в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил;

Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 859 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.01.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.01.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 859 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.01.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы баға – кәдеге жаратылған тауардың аукцион барысында қалыптасатын бағасы;
2) алғашқы баға – осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес айқындалатын кәдеге жаратылған тауардың бағасы;

3) аукцион – форма торгов, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате, при которой участники заявляют свои предложения публично;
4) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
5) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия на аукционе при наличии ЭЦП;
6) аукцион на повышение цены – метод аукциона, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
7) аукцион на понижение цены – метод аукциона, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
8) стартовая цена – цена, с которой начинается аукцион по утилизированному товару;
9) минимальная цена – цена, ниже которой утилизированный товар не может быть продан;
10) пищевая продукция государственного материального резерва с истекшим сроком годности – это пищевая продукция, полностью не соответствующая предъявляемым к ней требованиям безопасности, установленным законодательством Республики Казахстан и (или) техническими регламентами;
11) победитель – участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за утилизированный товар;
12) мобилизационный резерв – запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного материального резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время, принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий, оказания гуманитарной помощи в мирное время, а также материально-технические средства специальных формирований;
13) утилизированные товары – товары, полученные после технологической переработки материальных ценностей государственного материального резерва;
14) реализация утилизированных товаров – применение утилизированных товаров для осуществления задач уполномоченного органа, передачи другим государственным органам и продажи путем проведения аукциона;
15) гарантийный взнос – денежная сумма в размере 15 % от начальной цены утилизированного товара, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в аукционе, но не более чем 30000-кратного месячного расчетного показателя;
16) участник – физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе;
17) срок годности материальных ценностей – срок, после истечения которого материальные ценности не подлежат дальнейшему применению;

3) аукцион – электрондық форматта тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып өткізілетін, қатысушылар өздерiнiң ұсыныстарын жария түрде мәлiмдейтiн сауда-саттық нысаны;
4) аукцион залы – аукционды өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
5) аукцион нөмірі – ЭЦҚ болған кезде қатысушыға аукционға қатысу үшін берілетін нөмір;
6) бағаны көтеру аукционы – бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен арттырылатын аукцион әдiсi;
7) бағаны төмендету аукционы – бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен төмендетiлетiн аукцион әдiсi;
8) бастапқы баға – кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион басталатын баға;
9) ең төмен баға – кәдеге жаратылған тауарды одан төмен бағаға сатуға болмайтын баға;
10) жарамдылық мерзімі өткен мемлекеттік материалдық резервтің тамақ өнімі – бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына толық сәйкес келмейтін тамақ өнімі;
11) жеңiмпаз – кәдеге жаратылған тауар үшiн неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға қатысушы;
12) жұмылдыру резервi – мемлекеттiк материалдық резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау, табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнiндегi шараларды қабылдау, бейбіт уақытта гуманитарлық көмек көрсету үшін қажетті шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар запасы, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары;
13) кәдеге жаратылған тауарлар – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары технологиялық өңдеуден өткеннен кейін алынған тауарлар;
14) кәдеге жаратылған тауарларды өткізу – уәкілетті органның міндеттерін жүзеге асыру, басқа мемлекеттік органдарға беру және аукцион өткізу арқылы сату үшін кәдеге жаратылған тауарларды қолдану;
15) кепілдік жарна – аукционға қатысу үшін кәдеге жаратылған тауардың алғашқы бағасының 15 % мөлшерінде жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін, бірақ 30000 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын ақша сомасы;
16) қатысушы – аукционға қатысу үшiн белгiленген тәртiппен тiркелген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
17) материалдық құндылықтардың жарамдылық мерзімі – мерзімі өткеннен кейін материалдық құндылықтар одан әрі пайдалануға жатпайтын мерзім;

18) государственный материальный резерв (далее – государственный резерв) – запас материальных ценностей, предназначенный для мобилизационных нужд, принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи;
19) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;
20) подведомственная организация системы государственного резерва (далее – подведомственная организация) – юридическое лицо, осуществляющее формирование и хранение материальных ценностей государственного резерва;
21) уполномоченный орган в области государственного резерва (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий исполнительные и контрольные функции, а также руководство системой государственного резерва;
22) план оперирования материальными ценностями государственного резерва (далее – план оперирования) – документ, регламентирующий поставку, хранение и выпуск материальных ценностей государственного резерва, а также реализацию утилизированных товаров;
23) списание материальных ценностей государственного резерва – комплекс мероприятий, связанных с признанием материальных ценностей государственного резерва непригодными для дальнейшего использования по целевому назначению вследствие полной или частичной утраты потребительских свойств, в том числе физического и морального износа;
24) уничтожение материальных ценностей государственного резерва – процедура воздействия (термическое, химическое, механическое либо иное) на материальные ценности государственного резерва, исключающая возможность их дальнейшего использования, доступа к ним человека и животных;
25) утилизация материальных ценностей государственного резерва – технологическая переработка материальных ценностей государственного резерва, исключающая их использование по целевому назначению и (или) приводящая к иной продукции;
26) нормативы хранения материальных ценностей государственного резерва (далее – нормативы хранения) – технические требования к содержанию и условиям хранения материальных ценностей государственного резерва;

18) мемлекеттік материалдық резерв (бұдан әрі – мемлекеттік резерв) – жұмылдыру мұқтаждарына, табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнiндегi шараларды қолдануға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге арналған материалдық құндылықтар запасы;
19) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, өзіне мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру мен есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру бойынша міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген заңды тұлға;
20) мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыруды және сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
21) мемлекеттік резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – атқарушылық және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік резерв жүйесіне басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
22) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарымен операция жасау жоспары (бұдан әрі – операция жасау жоспары) – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жеткізуді, сақтауды және шығаруды, сондай-ақ кәдеге жаратылған тауарларды өткізуді регламенттейтін құжат;
23) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару – тұтынушылық қасиеттерінен толық немесе ішінара айырылуы, оның ішінде физикалық және моральдық тозуы салдарынан мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын одан әрі нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп тануға байланысты іс-шаралар кешені;
24) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарына оларды одан әрі пайдалану, оған адам мен жануарлардың қол жеткізу мүмкіндігін болғызбайтын әсер ету (термиялық, химиялық, механикалық не өзге) рәсімі;
25) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын нысаналы мақсаты бойынша пайдалануды болғызбайтын және (немесе) өзге өнімге әкеп соғатын технологиялық өңдеу;
26) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау нормативтері (бұдан әрі – сақтау нормативтері) – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын күтіп ұстау және сақтау шарттары жөніндегі техникалық талаптар;

27) пункты хранения материальных ценностей государственного резерва и организации, которым установлены мобилизационные заказы (далее – пункты хранения) – юридические лица, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного резерва и оказание услуг, связанных с хранением;
28) непригодные к дальнейшему применению материальные ценности государственного резерва – материальные ценности с истекшими сроками годности и хранения, поврежденные в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также не соответствующие требованиям и нормам законодательства Республики Казахстан в сфере гражданской защиты;
29) пробная утилизация непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва – экспериментальная утилизация материальных ценностей государственного резерва для определения экономической выгоды;
30) иные материальные ценности с истекшим сроком хранения – товары, за исключением пищевой продукции, срок хранения которых истек и подлежащие к лабораторным исследованиям (испытаниям);
31) цена продажи – окончательная цена утилизированного товара, установленная в результате аукциона;
32) покупатель – победитель аукциона, заключивший договор купли-продажи;
33) идентификатор договора купли-продажи – уникальный номер договора купли-продажи, присваиваемый веб-порталом реестра;
34) технологический расчет – расчет, включающий наименование и количество сырья, необходимого для выхода утилизированного товара, с отражением его объҰма. В зависимости от поставленной задачи рассчитывают действительную, теоретическую или технологическую производительность;
35) веб-портал реестра – интернет-ресурс, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об утилизированных товарах реестра государственного имущества (далее – реестр);
36) ведомство уполномоченного органа (далее – ведомство) – структурное подразделение уполномоченного органа, осуществляющее реализационные функции в области государственного резерва;
37) экономический расчет – расчет себестоимости утилизированного товара, включающий расчет, количество и стоимость сырья, наименование и стоимость производственных работ по переработке;
38) экономическая выгода – установление рентабельности утилизации материальных ценностей государственного резерва путем сопоставления экономических и технологических расчетов;
39) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

27) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар (бұдан әрі – сақтау пункттері) – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтауға байланысты қызметтер көрсетуді шарттық негізде жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
28) мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтары – табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарынан зақымдалған, жарамдылық және сақтау мерзімі өткен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасының талаптары мен нормаларына сәйкес келмейтін материалдық құндылықтар;
29) мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарын сынамалы кәдеге жарату – экономикалық тиімділікті айқындау үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын эксперименттік кәдеге жарату;
30) сақтау мерзімі өткен өзге де материалдық құндылықтар – тамақ өнімдерін қоспағанда, сақтау мерзімі өткен және зертханалық зерттеулерге (сынауларға) жататын тауарлар;
31) сату бағасы – аукцион нәтижесінде белгіленген кәдеге жаратылған тауардың түпкілікті бағасы;
32) сатып алушы – сатып алу-сату шартын жасасқан аукцион жеңiмпазы;
33) сатып алу-сату шартының идентификаторы – тізілімнің веб-порталы беретін сатып алу-сату шартының бiрегей нөмiрі;
34) технологиялық есептеме – кәдеге жаратылған тауардың шығуы үшін қажетті шикізаттың атауы мен мөлшерін қамтитын, оның көлемін көрсететін есептеме. Қойылған міндеттерге байланысты нақты, теориялық немесе технологиялық өнімділік есептеледі;
35) тізілімнің веб-порталы – мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) кәдеге жаратылған тауарлары туралы электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
36) уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік резерв саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
37) экономикалық есептеме – шикізаттың саны мен құнын, өңдеу бойынша өндірістік жұмыстардың атауы мен құнын есептеуді қамтитын кәдеге жаратылған тауардың өзіндік құнын есептеу;
38) экономикалық тиімділік – экономикалық және технологиялық есептеулерді салыстыру арқылы мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жаратудың рентабельділігін белгілеу;
39) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.

Глава 2. Порядок списания материальных ценностей государственного резерва
3. Подведомственная организация и пункты хранения ежегодно в срок не позднее 30 мая представляют в ведомство перечень непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва по форме 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам и ежеквартально в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, перечень непригодной к дальнейшему применению пищевой продукции по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. На основании представленного перечня непригодной к дальнейшему применению пищевой продукции и иных материальных ценностей государственного резерва в срок не более 10 (десять) календарных дней для списания материальных ценностей приказом руководителя ведомства создается комиссия по списанию материальных ценностей (далее – комиссия).
5. В состав комиссии включаются:
1) заместитель руководителя ведомства или лицо его замещающее (председатель комиссии);
2) заместитель руководителя подведомственной организации или лицо его замещающее/представитель пункта хранения;
3) работник бухгалтерской службы ведомства;
4) работник бухгалтерской службы подведомственной организации/ пункта хранения;
5) работник структурного подразделения ведомства, ответственного за учет материальных ценностей государственного/мобилизационного резерва ведомства;
6) работник подведомственной организации/пункта хранения, ответственный за учет материальных ценностей;
7) работник технологического отдела подведомственной организации/ пункта хранения;
8) представитель государственного органа, выполняющего мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание (по согласованию).
6. Для определения технического состояния материальных ценностей комиссия:
1) осуществляет непосредственный осмотр материальных ценностей государственного резерва, подлежащих списанию, использует при этом нормативную и техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета, и устанавливает их непригодность к восстановлению и дальнейшему использованию;
2) проверяет комплектность подлежащих списанию материальных ценностей;
3) проверяет материалы о принятых мерах по реализации материальных ценностей на торгах, передаче на баланс другим государственным органам, использованию в целях оказания регулирующего воздействия на рынок;
4) выясняет причины списания;
5) определяет обеспеченность соблюдения нормативов хранения при хранении материальных ценностей, возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов, списываемого имущества.
Списанию подлежат материальные ценности государственного резерва:

2-тарау. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару тәртібі
3. Ведомстволық бағынысты ұйым және сақтау пункттері ведомствоға жыл сайын 30 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарының тізбесін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша және тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30 күніне дейінгі мерзімде одан әрі пайдалануға жарамсыз тамақ өнімдерінің тізбесін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша ұсынады.
4. Одан әрі пайдалануға жарамсыз тамақ өнімдерінің және мемлекеттік резервтің өзге де материалдық құндылықтарының ұсынылған тізбесі негізінде материалдық құндылықтарды есептен шығару үшін күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде ведомство басшысының бұйрығымен материалдық құндылықтарды есептен шығару жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
5. Комиссияның құрамына мыналар кіреді:
1) ведомство басшысының орынбасары немесе оны алмастыратын адам (комиссия төрағасы);
2) ведомстволық бағынысты ұйым басшысының орынбасары немесе оны алмастыратын адам/сақтау пунктінің өкілі;
3) ведомствоның бухгалтерлік қызметінің жұмыскері;
4) ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің бухгалтерлік қызметінің жұмыскері;
5) ведомствоның мемлекеттік/жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын есепке алуға жауапты ведомствоның құрылымдық бөлімшесінің жұмыскері;
6) ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің материалдық құндылықтарын есепке алуға жауапты жұмыскері;
7) ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің технологиялық бөлімінің жұмыскері;
8) жұмылдыру тапсырмасын орындаушы немесе жұмылдыру тапсырмасы алынған мемлекеттік органның өкілі (келісуі бойынша).
6. Материалдық құндылықтардың техникалық жай-күйін айқындау үшін комиссия:
1) есептен шығаруға жататын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын тікелей қарап тексеруді жүзеге асырады, бұл ретте нормативтік және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ бухгалтерлік есеп деректерін пайдаланады және оның қайта қалпына келтіру мен одан әрі пайдалануға жарамсыздығын анықтайды;
2) есептен шығаруға жататын материалдық құндылықтардың жинақтылығын тексереді;
3) материалдық құндылықтарды сауда-саттықтарда өткізу, басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру, нарыққа реттеушілік әсер ету мақсатында пайдалану бойынша қабылданған шаралар туралы материалдарды тексереді;
4) есептен шығару себептерін анықтайды;
5) материалдық құндылықтарды сақтау кезінде сақтау нормативтерінің сақталуын қамтамасыз етуді, есептен шығарылатын мүліктің жекелеген түзілімдерін, бөлшектерін, материалдарын пайдалану мүмкіндігін айқындайды.
Мемлекеттік резервтің мына материалдық құндылықтары есептен шығаруға жатады:

1) с истекшими сроками годности и хранения;
2) поврежденные в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
3) не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
7. По итогам осмотра технического состояния материальных ценностей комиссией составляется акт на списание материальных ценностей государственного резерва (далее – акт на списание), который подписывается председателем комиссии и всеми членами комиссии в срок не более 3 (три) рабочих дней по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в 3 (три) экземплярах.
Один экземпляр акта на списание остается в подведомственной организации/ пункте хранения, второй экземпляр акта на списание направляется в государственный орган, выполняющий мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание, третий экземпляр – в ведомство за 5 (пять) рабочих дней с момента его подписания.
Проверка материальных ценностей, не подлежащих списанию, осуществляется в соответствии с порядком учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
8. После получения акта на списание ведомство в срок не более 5 (пять) рабочих дней направляет запрос по компетенции в государственные организации в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) ветеринарии для проведения санитарно-эпидемиологических и (или) ветеринарно-санитарных экспертиз, по итогам которых оформляется протокол исследований (испытаний).
Исследования иных материальных ценностей государственного резерва проводятся аккредитованными испытательными лабораториями, по итогам которых составляется протокол исследований.
9. На основании протоколов исследований (испытаний) пищевой продукции в срок не более 10 (десять) календарных дней приказом руководителя ведомства или лицом, его замещающим, создается комиссия по определению утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности (далее – комиссия по определению утилизации и уничтожения).
В состав комиссии по определению утилизации и уничтожения включаются:
1) руководитель ведомства или лицо его замещающее (председатель комиссии);
2) заместитель руководителя ведомства или лицо его замещающее;
3) руководитель подведомственной организации или лицо его замещающее/представитель пункта хранения;
4) работники структурного подразделения ведомства, ответственного за учет материальных ценностей государственного резерва ведомства;
5) работники подведомственной организации/пункта хранения, ответственные за учет материальных ценностей;

1) жарамдылық және сақтау мерзімі өткен;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарынан зақымдалған;
3) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген.
7. Материалдық құндылықтардың техникалық жай-күйін қарап тексеру қорытындысы бойынша комиссия мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару актісін (бұдан әрі – есептен шығару актісі) жасайды, оған комиссия төрағасы және комиссиялардың барлық мүшелері 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3 (үш) данада қол қояды.
Есептен шығару актісінің бір данасы ведомстволық бағынысты ұйымда/сақтау пунктінде қалады, есептен шығару актісінің екінші данасы жұмылдыру тапсырмасын орындайтын немесе жұмылдыру тапсырмасы алынған мемлекеттік органға жолданады, үшінші данасы қол қойылған кезінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ведомствоға жолданады.
Есептен шығаруға жатпайтын материалдық құндылықтарды тексеру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Есептен шығару актісін алғаннан кейін ведомство 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде санитариялық-эпидемиологиялық және (немесе) ветеринариялық-санитариялық сараптамалар жүргізу үшін құзыреті бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы және (немесе) ветеринария саласындағы мемлекеттік ұйымдарға сұрау салу жібереді, олардың қорытындылары бойынша зерттеулер (сынақтар) хаттамалары ресімделеді.
Мемлекеттік резервтің өзге де материалдық құндылықтарына зертханалық зерттеулерді аккредиттелген сынау зертханалары жүргізеді, оның қорытындылары бойынша зерттеулер хаттамасы жасалады.
9. Тамақ өнімдерін зерттеу (сынау) хаттамаларының негізінде күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде ведомство басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жаратуды және жоюды айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – кәдеге жарату және жоюды айқындау жөніндегі комиссия) құрылады.
Кәдеге жарату мен жоюды айқындау жөніндегі комиссияның құрамына мыналар кіреді:
1) ведомство басшысы немесе оны алмастыратын адам (комиссия төрағасы);
2) ведомство басшысының орынбасары немесе оны алмастыратын адам;
3) ведомстволық бағынысты ұйымның басшысы немесе оны алмастыратын адам/сақтау пунктінің өкілі;
4) ведомствоның мемлекеттік резервінің материалдық құндылықтарын есепке алуға жауапты құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерлері;
5) ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің материалдық құндылықтарды есепке алуға жауапты жұмыскерлері;

6) работники технологического отдела подведомственной организации/ пункта хранения;
7) представители государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченного органа в области ветеринарии;
8) представитель государственного органа, выполняющего мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание (по согласованию).
10. По итогам заседания комиссией по определению утилизации и уничтожения составляется протокол определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Ведомство в рамках законодательства о государственных закупках приобретает услуги пробной утилизации непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва.
12. На основании протокола определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности, протокола исследований по иным материальным ценностям и результатов пробной утилизации непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва внутриведомственная комиссия в срок не более 10 (десять) рабочих дней составляет заключение об экономической выгоде по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в котором отражает экономический и технологический расчеты и устанавливает целесообразность утилизации и уничтожения.
Технологический расчет производится путем подбора технологии вторичной переработки продукта с соблюдением требований качества и безопасности.
Экономический расчет включает в себя определение (мониторинг) стоимости утилизированного товара в соответствии с конъектурой рынка по сравнению с балансовой стоимостью, результат которого определит рентабельность утилизации.
13. На основании протокола определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности, протокола исследований по иным материальным ценностям и заключения об экономической выгоде уполномоченный орган принимает решение о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для утилизации или уничтожения по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу.
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Исключен постановлением Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сведения о выпускаемых в порядке разбронирования материальных ценностей государственного резерва при уничтожении или утилизации подлежат рассекречиванию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.

6) ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің технологиялық бөлімінің жұмыскерлері;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның және ветеринария саласындағы уәкілетті органның өкілдері;
8) жұмылдыру тапсырмасын орындаушы немесе жұмылдыру тапсырмасы алынған мемлекеттік органның өкілі (келісуі бойынша).
10. Отырыс нәтижесі бойынша кәдеге жаратуды және жоюды айқындау жөніндегі комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жаратуды және жоюды айқындау хаттамасын жасайды.
11. Ведомство мемлекеттік сатып алу туралы заңнама шеңберінде мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарын сынамалы кәдеге жарату қызметтерін сатып алады.
12. Жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жарату мен жоюды айқындау хаттамасының, өзге де материалдық құндылықтар бойынша зерттеулер хаттамасының және мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарын сынамалы кәдеге жарату нәтижелерінің негізінде ведомствоішілік комиссия 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық тиімділік туралы қорытынды жасайды, онда экономикалық және технологиялық есептемелерді көрсетеді және кәдеге жаратудың және жоюдың орындылығын анықтайды.
Технологиялық есептеме сапа және қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, өнімді қайталама өңдеу технологиясын таңдау арқылы жүргізіледі.
Экономикалық есептеме нәтижесі кәдеге жаратудың рентабельділігін айқындайтын баланстық құнмен салыстырғанда нарық конъюнктурасына сәйкес кәдеге жаратылған тауардың құнын айқындауды (мониторингтеуді) қамтиды.
13. Жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жаратуды және жоюды айқындау хаттамасының, өзге материалдық құндылықтар бойынша зерттеулер хаттамасының және экономикалық пайда туралы қорытындының негізінде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша уәкілетті орган кәдеге жарату немесе жою үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Жою немесе кәдеге жарату кезінде броньнан шығару тәртібімен шығарылатын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес құпиясыздандыруға жатады.

Глава 3. Порядок уничтожения материальных ценностей государственного резерва
16. После принятия решения уполномоченного органа о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для уничтожения подведомственная организация/пункт хранения принимает меры для дальнейшего уничтожения разбронированных материальных ценностей государственного резерва.
Сноска. Пункт 16 – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Выпуск материальных ценностей для уничтожения осуществляется на основании формы и порядка выдачи нарядов на выпуск материальных ценностей или реализацию утилизированных товаров из государственного резерва, утвержденных уполномоченным органом.
18. Для принятия решения о месте уничтожения разбронированных материальных ценностей государственного резерва подведомственная организация/пункты хранения обращаются в местные исполнительные органы.
19. Уничтожение материальных ценностей государственного резерва до принятия решения уполномоченного органа не допускается.
Сноска. Пункт 19 – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При уничтожении разбронированных материальных ценностей государственного резерва подведомственной организацией/пунктами хранения привлекаются представители ведомства, местных исполнительных органов, а также органы охраны окружающей среды, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, противопожарной службы, внутренних дел, национальной безопасности Республики Казахстан.
21. Уничтожение огнеопасных, взрывоопасных, а также материальных ценностей государственного резерва, требующих особых условий уничтожения по специальной технологии, осуществляется организациями, имеющими соответствующую лицензию по их уничтожению.
22. Уничтожение пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
23. Уничтожение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, пришедших в негодность, фальсифицированных, с истекшим сроком годности, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения.
24. Подведомственная организация/пункты хранения, проводившие уничтожение разбронированных материальных ценностей государственного резерва, составляют акт об уничтожении материальных ценностей государственного резерва (далее – акт об уничтожении) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в 3 (три) экземплярах.
Один экземпляр акта об уничтожении остается в подведомственной организации/пункте хранения, второй экземпляр направляется в государственный орган, выполняющий мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание, третий экземпляр направляется в ведомство за 3 (три) рабочих дня с момента его подписания.

3-тарау. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою тәртібі
16. Уәкілетті органның мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою үшін броньнан шығару туралы шешімі қабылданғаннан кейін ведомстволық бағынысты ұйым/сақтау пункті кейіннен мемлекеттік резервтің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарын жою үшін шаралар қабылдайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Жою үшін материалдық құндылықтарды шығару уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығаруға немесе кәдеге жаратылған тауарларды өткізуге арналған нарядтар берудің нысандары мен тәртібі негізінде жүзеге асырылады.
18. Мемлекеттік резервтің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарын жою орны туралы шешім қабылдау үшін ведомстволық бағынысты ұйым/сақтау пункттері жергілікті атқарушы органдарға жүгінеді.
19. Уәкілетті орган шешім қабылдағанға дейін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жоюға жол берілмейді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Ведомстволық бағынысты ұйым/сақтау пункттері мемлекеттік резервтің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарын жойған кезде ведомствоның, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, өртке қарсы қызмет, ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарының өкілдерін тартады.
21. Өртену, жарылу қаупі бар, сондай-ақ арнайы технология бойынша жоюдың айрықша жағдайларын талап ететін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жоюды оларды жою бойынша тиісті лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.
22. Адам мен жануарлардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін жою Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
23. Жарамсыз болып қалған, жалған, жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
24. Мемлекеттік резервтің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарын жоюды жүргізген ведомстволық бағынысты ұйым/сақтау пункттері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3 (үш) данада мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою туралы актіні (бұдан әрі – жою туралы акт) жасайды.
Жою туралы актінің бір данасы ведомстволық бағынысты ұйымда/сақтау пунктінде қалады, екінші данасы жұмылдыру тапсырмасын орындайтын немесе жұмылдыру тапсырмасы алынған мемлекеттік органға жолданады, үшінші данасы қол қойылған кезінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ведомствоға жолданады.

25. На основании акта об уничтожении ведомство снимает с учета материальные ценности государственного резерва согласно порядку учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок утилизации материальных ценностей государственного резерва
26. На основании решения уполномоченного органа о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для утилизации ведомство организует процедуру государственного закупа услуг по их последующей утилизации.
27. Пищевая продукция, подлежащая утилизации, подвергается технологической переработке с целью:
получения сырья;
обеззараживания;
промышленной переработки;
получения кормов животным и другие.
28. Выпуск материальных ценностей в целях утилизации осуществляется на основании формы и порядка выдачи нарядов на выпуск материальных ценностей или реализацию утилизированных товаров из государственного резерва, утвержденных уполномоченным органом.
29. Утилизация материальных ценностей государственного резерва осуществляется за счет бюджетных средств.
30. Поставщик услуг утилизации после проведения утилизации материальных ценностей государственного резерва представляет в ведомство акт об утилизации материальных ценностей государственного резерва (далее – акт об утилизации) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
31. Материальные ценности государственного резерва после их утилизации снимаются с учета на основании акта об утилизации согласно порядку учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
32. В случае утилизации материальных ценностей в качестве пищевой продукции поставщик услуг утилизации в соответствии с требованиями законодательства в области технического регулирования представляет документ об оценке соответствия в формах регистрации (государственной регистрации), испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы и (или) иной форме, подтверждающей качество и безопасность утилизированного товара.
В случае утилизации иных материальных ценностей поставщик услуг утилизации в соответствии с требованиями законодательства в области технического регулирования представляет документ об оценке соответствия в формах регистрации (государственной регистрации), испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы и (или) иной форме, подтверждающей качество и безопасность утилизированного товара.
33. После утилизации материальных ценностей поставщик услуг утилизации проводит оценку утилизированного товара за свой счет путем привлечения субъекта оценочной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утилизированный товар ставится на учет ведомства по цене, указанной в отчете об оценке.

25. Ведомство жою туралы актінің негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығарады.
4-тарау. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату тәртібі
26. Кәдеге жарату үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы уәкілетті органның шешімі негізінде ведомство оларды кейіннен кәдеге жарату бойынша көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу рәсімін ұйымдастырады.
27. Кәдеге жаратылуға жататын тамақ өнімдері:
шикізат алу;
зарарсыздандыру;
өнеркәсіптік қайта өңдеу;
мал азығын алу және тағы басқа мақсатта технологиялық қайта өңдеуге ұшырайды.
28. Кәдеге жарату мақсатында материалдық құндылықтарды шығару уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығаруға немесе кәдеге жаратылған тауарларды өткізуге арналған нарядтар берудің нысандары мен тәртібі негізінде жүзеге асырылады.
29. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату жүргізілгеннен кейін кәдеге жарату қызметтерін беруші ведомствоға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату туралы актіні (бұдан әрі – кәдеге жарату туралы акт) ұсынады.
31. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары кәдеге жаратылғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес кәдеге жарату туралы актінің негізінде есептен шығарылады.
32. Материалдық құндылықтарды тамақ өнімі ретінде кәдеге жаратқан жағдайда кәдеге жарату қызметтерін беруші техникалық реттеу саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес тіркеу (мемлекеттік тіркеу), сынақтар, сәйкестікті растау, сараптама нысандарындағы және (немесе) өзге нысандағы, кәдеге жаратылған тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау туралы құжаттарды ұсынады.
Өзге материалдық құндылықтарды кәдеге жаратқан жағдайда кәдеге жарату қызметтерін беруші техникалық реттеу саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес тіркеу (мемлекеттік тіркеу), сынақтар, сәйкестікті растау, сараптама нысандарындағы және (немесе) өзге нысандағы, кәдеге жаратылған тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау туралы құжаттарды ұсынады.
33. Материалдық құндылықтарды кәдеге жаратқаннан кейін кәдеге жарату қызметтерін беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалау қызметі субъектісін тарту арқылы өз есебінен кәдеге жаратылған тауарды бағалауды жүргізеді.
Кәдеге жаратылған тауар бағалау туралы есепте көрсетілген баға бойынша ведомствоның есебіне қойылады.

34. Прием утилизированных товаров осуществляется согласно порядку учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденному Правительством Республики Казахстан, и электронному акту об оказании услуг, выставляемому посредством веб-портала государственных закупок.
Утилизированные товары, принятые на учет, принимаются на баланс ведомства для их последующей реализации.
Глава 5. Порядок реализации утилизированных товаров
35. В случае если утилизированный товар соответствует товару, который входит в номенклатуру и объемы хранения материальных ценностей государственного резерва, то утилизированный товар ставится на баланс ведомства для обеспечения поставленных задач государственного резерва.
В остальных случаях утилизированные товары реализуется путем:
1) проведения аукциона на веб-портале реестра в соответствии с Планом оперирования;
2) передачи на баланс другим государственным органам.
Параграф 1. Реализация утилизированных товаров путем проведения аукциона
36. Для организации аукционов ведомством формируется аукционная комиссия, в состав которой входят председатель, заместитель председателя и члены аукционной комиссии. Число членов аукционной комиссии составляет не менее пяти человек.
Председателем аукционной комиссии определяется должностное лицо уровнем не ниже заместителя руководителя ведомства или лицо его замещающее. Во время отсутствия председателя аукционной комиссии его функции выполняет его заместитель.
Организационная деятельность аукционной комиссии обеспечивается секретарем аукционной комиссии, который определяется из числа должностных лиц ведомства. Секретарь не является членом аукционной комиссии и не голосует при принятии решений аукционной комиссией.
37. Заседания аукционной комиссии проводятся при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов аукционной комиссии и оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается присутствующими членами аукционной комиссии, ее председателем, заместителем председателя и секретарем. В случае отсутствия члена аукционной комиссии на заседании в протоколе о результатах торгов указывается причина его отсутствия.
Решения аукционной комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов аукционной комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
38. До публикации извещения о проведении аукциона по каждому утилизированному товару аукционная комиссия обеспечивает включение на веб-портал реестра электронных копий следующих документов:
1) документы в сфере подтверждения соответствия;

34. Кәдеге жаратылған тауарларды қабылдау Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне және мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы ұсынылатын қызметтерді көрсету туралы электрондық акт негізінде жүзеге асырылады.
Есепке алынған кәдеге жаратылған тауарлар кейіннен өткізу үшін ведомствоның теңгеріміне қабылданады.
5-тарау. Кәдеге жаратылған тауарларды өткізу тәртібі
35. Егер кәдеге жаратылған тауар мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлеміне кіретін тауарға сәйкес келсе, онда кәдеге жаратылған тауар мемлекеттік резервтің алдына қойған міндеттерін қамтамасыз ету үшін ведомствоның теңгеріміне қойылады.
Қалған жағдайларда кәдеге жаратылған тауарлар:
1) Операция жасау жоспарына сәйкес тізілімнің веб-порталында аукцион өткізу;
2) басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру арқылы өткізіледі.
1-параграф. Кәдеге жаратылған тауарларды аукцион өткізу арқылы өткізу
36. Аукциондарды ұйымдастыру үшін ведомство аукциондық комиссия құрады, оның құрамына төраға, төрағаның орынбасары және аукциондық комиссия мүшелері кіреді. Аукциондық комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды.
Аукциондық комиссия төрағасы ретінде ведомство басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымды адам немесе оны алмастыратын адам айқындалады. Аукциондық комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын оның орынбасары атқарады.
Аукциондық комиссияның ұйымдастыру қызметін аукциондық комиссияның хатшысы қамтамасыз етеді, ол ведомствоның лауазымды адамдарының қатарынан айқындалады. Хатшы аукциондық комиссияның мүшесі болып табылмайды және аукциондық комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауыс бермейді.
37. Аукциондық комиссияның отырыстары аукциондық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі және аукциондық комиссияның қатысқан мүшелері, оның төрағасы, төраға орынбасары және хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді. Аукциондық комиссия мүшесі болмаған жағдайда аукциондық комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебі көрсетіледі.
Аукциондық комиссия шешімдері қатысып отырған аукциондық комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның даусы шешуші болып табылады.
38. Әрбір кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізу туралы хабарлама жарияланғанға дейiн аукциондық комиссия тізілімнің веб-порталына мынадай құжаттардың:
1) сәйкестікті растау саласындағы құжаттың;

2) фотографии утилизированных товаров, обеспечивающие представление о состоянии утилизированных товаров, в количестве не менее 3 штук;
3) проект договора купли-продажи.
После публикации извещения аукционная комиссия обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об утилизированном товаре посредством веб-портала реестра.
39. Извещение о проведении аукциона публикуется аукционной комиссией за 15 (пятнадцать) календарных дней до его проведения на веб-портале реестра на казахском и русском языках.
Извещение о проведении аукциона содержит следующие сведения:
1) дату и время проведения аукциона;
2) метод аукциона;
3) сведения об утилизированном товаре, включающие наименование, объем, начальную цену утилизированного товара;
4) стартовую и минимальную (при проведении аукциона на понижение цены) цены утилизированных товаров;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его перечисления;
6) срок приема заявок;
7) порядок проведения аукциона, в том числе оформления участия в аукционе, условия определения победителя аукциона;
8) дополнительную информацию об утилизированном товаре, в том числе срок вывоза и местонахождение утилизированного товара, учет налога на добавленную стоимость.
40. Начальная цена утилизированных товаров определяется на основании балансовой стоимости.
41. Утилизированный товар на первый аукцион выставляется аукционной комиссией в срок не более 30 (тридцать) календарных дней с момента принятия Плана оперирования или включения утилизированного товара в План оперирования.
В случае признания аукциона несостоявшимся, каждый последующий аукцион осуществляется через каждые двадцать рабочих дней.
42. Гарантийный взнос для участия в аукционе вносится на реквизиты единого оператора.
43. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов.
Гарантийный взнос участника, победившего на аукционе и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
В случае если сумма гарантийного взноса превышает цену продажи, то победителю единым оператором возвращается разница в срок не позднее 3 (три) рабочих дней с даты заключения ведомством и покупателем договора купли-продажи на веб-портале реестра.
44. Гарантийный взнос не возвращается:
1) победителю – в случаях не подписания протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи;
2) покупателю – в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются на реквизиты, указываемые участником аукциона, физическим или юридическим лицом в заявлении о возврате гарантийного взноса, подписанного с ЭЦП на веб-портале реестра.

2) кәдеге жаратылған тауарлардың жай-күйін көрсетуді қамтамасыз ететін кәдеге жаратылған тауарлардың кемінде 3 дана фотосуретінің;
3) сатып алу-сату шарты жобасының электрондық көшiрмелерінің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Хабарлама жарияланғаннан кейiн аукциондық комиссия тізілімнің веб-порталы арқылы барлық ниет білдірушілердің кәдеге жаратылған тауар туралы ақпаратқа еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
39. Аукцион өткiзу туралы хабарламаны аукциондық комиссия ол өткiзiлгенге дейiн күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Аукцион өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) аукционның өткiзiлетiн күнi және уақыты;
2) аукционның әдiсi;
3) кәдеге жаратылған тауардың атауы, көлемі, алғашқы бағасы қамтылған кәдеге жаратылған тауар туралы мәліметтер;
4) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы және ең төмен бағалары (бағаны төмендету аукционы өткiзiлген кезде);
5) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны аудару үшін банк деректемелері;
6) өтiнiмдердi қабылдау мерзімі;
7) аукцион өткiзу тәртібі, оның ішінде аукционға қатысуды ресімдеу тәртібі, аукцион жеңімпазын айқындау шарттары;
8) кәдеге жаратылған тауар туралы қосымша ақпарат, оның ішінде кәдеге жаратылған тауарды шығару мерзімі және орналасқан жері, қосылған құн салығының есебі.
40. Кәдеге жаратылған тауардың бастапқы бағасы теңгерімдік құн негізінде айқындалады.
41. Аукциондық комиссия Операция жасау жоспары қабылданған немесе кәдеге жаратылған тауар Операция жасау жоспарына енгізілген кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде кәдеге жаратылған тауарды бірінші аукционға шығарады.
Аукцион өтпеген деп танылған жағдайда әрбір келесі аукцион әрбір жиырма жұмыс күні сайын жүзеге асырылады.
42. Аукционға қатысу үшін кепілдік жарна бірыңғай оператордың деректемелеріне енгізіледі.
43. Қатысушыларға кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге жол беріледі.
Аукционда жеңген және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдер есебіне жатқызылады.
Егер кепілдік жарнаның сомасы сату бағасынан артық болса, онда бірыңғай оператор тізілімнің веб-порталында ведомство мен сатып алушы сатып алу-сату шартын жасасқан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жеңімпазға айырмасын қайтарады.
44. Кепiлдiк жарна:
1) жеңiмпазға – сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда;
2) сатып алушыға – сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар аукционға қатысушы, жеке немесе заңды тұлға тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ қойған кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініште көрсететін деректемелерге қайтарылады.

45. Регистрация участников аукциона производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала аукциона, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
46. Для участия в аукционе необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра, а также заполнить заявку на участие в аукционе (далее – заявка) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
47. Ведомству не допускается разглашать информацию, имеющую отношение к участникам аукциона, в течение всего периода подготовки аукциона и его проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
48. После регистрации заявки веб-порталом реестра в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса по утилизированному товару, на который подана заявка.
49. Основаниями для отказа веб-порталом в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пункте 46 настоящих Правил, а также не поступление за пять минут до начала аукциона гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении аукциона, на расчетный счет единого оператора.
В случае наличия в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора, веб-портал осуществляет принятие заявки и блокировку суммы гарантийного взноса до определения результатов аукциона по утилизированному товару, а также производит допуск участника к аукциону. При отсутствии в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора веб-портал отклоняет заявку участника.
По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
50. До проведения аукциона участник может провести экспертизу по качественному состоянию и соответствию утилизированных товаров требованиям технических регламентов и нормативным документам по стандартизации. Расходы, связанные с проведением такой экспертизы, относятся к участнику.
Объем утилизированных товаров, требуемых для экспертизы, определяется аккредитованным юридическим лицом по подтверждению соответствия.
Для проведения экспертизы участник представляет:
1) письмо в ведомство, которое содержит наименование утилизированных товаров, необходимых для проведения экспертизы, и их местонахождение для взятия проб;

45. Аукционға қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады, олар өткен соң қатысушылар берген өтінімдерін кері қайтара алмайды.
46. Аукционға қатысу үшін алдын ала тізілімнің веб-порталында тіркелу, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аукционға қатысуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) толтыру қажет.
47. Ведомствоға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, аукционды дайындаудың және оны өткізудің бүкіл кезеңі ішінде аукционға қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жариялауға жол берілмейді.
48. Өтінім тіркелгеннен кейін тізілімнің веб-порталы үш минут ішінде өтінім берілген кәдеге жаратылған тауар бойынша кепілдік жарнаның түсуі туралы мәліметтердің тізілімнің дерекқорында болуы тұрғысынан автоматты түрде тексеру жүргізіледі.
49. Қатысушының осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына аукционды өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның аукцион басталғанға дейін бес минут бұрын түспеуі веб-порталдың өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Веб-портал тізілімінің дерекқорында бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болған жағдайда веб-портал өтінімді қабылдауды және кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион нәтижелері айқындалғанға дейін кепілдік жарна сомасын бұғаттауды жүзеге асырады, сондай-ақ қатысушыларды аукционға жіберуді жүргізеді. Веб-портал тізілімінің дерекқорында бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәлімет болмаған жағдайда веб-портал қатысушының өтінімін кері қайтарады.
Веб-портал автоматты түрде тексеру нәтижелері бойынша веб-порталда көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
50. Аукцион өткізілгенге дейін қатысушы кәдеге жаратылған тауарлардың сапалық жай-күйі мен техникалық регламент талаптарына және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігі бойынша сараптама жүргізе алады. Мұндай сараптаманы жүргізуге байланысты шығыстар қатысушыға жүктеледі.
Сараптамаға арналған кәдеге жаратылған тауарлардың көлемін сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген заңды тұлға айқындайды.
Сараптама жүргізу үшін қатысушы:
1) ведомствоға сынама алу үшін сараптама жүргізуге қажетті кәдеге жаратылған тауарлардың атауы және орналасқан жері қамтылған хатты;

2) письмо от аккредитованного юридического лица по подтверждению соответствия о предоставлении необходимого количества утилизированных товаров для проведения процедур по подтверждению соответствия утилизированных товаров требованиям, установленным техническими регламентами или стандартами;
3) оригинал или нотариально заверенную копию платежного поручения об оплате за объем утилизированных товаров, предназначенных для экспертизы.
51. Оплата за объем утилизированных товаров, предназначенных для экспертизы, рассчитывается исходя из начальной цены утилизированного товара и вносится в республиканский бюджет.
После получения оплаты за объем утилизированных товаров, предназначенных для экспертизы, ведомством выписывается наряд на реализацию утилизированных товаров из государственного резерва.
На основании наряда участник получает утилизированные товары для проведения экспертизы.
Экспертиза по качественному состоянию и оценка соответствия на безопасность утилизированных товаров, требованиям технических регламентов и документов по стандартизации проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
52. Веб-портал реестра аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего электронную заявку не менее чем за пять минут до начала проведения аукциона.
53. Аукцион проводится двумя методами торгов: на повышение цены или на понижение цены.
При проведении аукциона на повышение цены стартовая цена утилизированного товара равна начальной цене утилизированного товара.
В случае проведения аукциона на понижение цены стартовая цена определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент, равный 3 (три).
54. Утилизированный товар на первые торги выставляется на аукцион с применением метода на повышение цены.
На вторые торги утилизированный товар выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением иной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены.
На третьи торги утилизированный товар выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены без установления минимальной цены.
55. Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, который присваивается веб-порталом реестра. Аукцион начинается в указанное в извещении о проведении аукциона время города Нур-Султана путем автоматического размещения в аукционном зале стартовой цены утилизированного товара.
56. Аукцион проводится со вторника по пятницу в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Нур-Султана, при этом аукцион начинается не позднее 15:00 часов по времени города Нур-Султана.

2) кәдеге жаратылған тауарлардың техникалық регламенттерде немесе стандарттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау бойынша рәсімдерді жүргізу үшін кәдеге жаратылған тауарлардың қажетті мөлшерін ұсыну туралы сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген заңды тұлғаның хатын;
3) сараптамаға арналған кәдеге жаратылған тауарлардың көлемі үшін ақы төленгені туралы төлем тапсырмасының түпнұсқасын немесе нотариат растаған көшiрмесiн ұсынады.
51. Сараптамаға арналған кәдеге жаратылған тауарлардың көлемі үшін ақы төлеу кәдеге жаратылған тауардың бастапқы бағасына қарай есептеледі және республикалық бюджетке енгізіледі.
Сараптамаға арналған кәдеге жаратылған тауарлардың көлемі үшін төлем алынғаннан кейін ведомство мемлекеттік резервтен кәдеге жаратылған тауарларды өткізуге наряд жазып береді.
Наряд негізінде қатысушы сараптама жүргізу үшін кәдеге жаратылған тауарларды алады.
Кәдеге жаратылған тауарлардың сапалық жай-күйі мен техникалық регламент талаптарына және стандарттау жөніндегі құжаттардағы қауіпсіздікке сәйкестікті бағалау бойынша сараптама Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
52. Тізілімнің веб-порталы аукционды өткізу басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын электрондық өтінімді кері қайтарған қатысушының аукцион нөмірін жояды.
53. Аукцион сауда-саттықтың екі әдісімен өткізіледі: бағаны көтеру немесе бағаны төмендету.
Бағаны көтеру аукционын өткiзу кезiнде кәдеге жаратылған тауардың бастапқы бағасы кәдеге жаратылған тауардың алғашқы бағасына тең болады.
Бағаны төмендету аукционын өткiзген жағдайда бастапқы баға алғашқы бағаны 3 (үшке) тең жоғарылатушы коэффициентке көбейту жолымен айқындалады.
54. Кәдеге жаратылған тауар бірінші сауда-саттыққа аукционға бағаны көтеру әдісі қолданыла отырып шығарылады.
Кәдеге жаратылған тауар екінші сауда-саттыққа аукционға бағаны төмендету әдiсi қолданыла отырып, алғашқы бағаның елу проценті мөлшеріндегі басқа баға белгіленіп шығарылады.
Кәдеге жаратылған тауар үшінші сауда-саттыққа аукционға бағаны төмендету әдiсi қолданыла отырып, ең төмен баға белгіленбей шығарылады.
55. Аукционға қатысушылар аукцион басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ мен тізілімнің веб-порталы беретін аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді. Аукцион кәдеге жаратылған тауардың бастапқы құнын аукцион залында автоматты түрде орналастыру жолымен аукционды өткізу туралы хабарламада көрсетілген Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша басталады.
56. Аукцион сейсенбі – жұма аралығында Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі, бұл ретте аукцион Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 15:00-ден кешіктірілмей басталады.

57. Если на момент завершения аукциона на повышение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести утилизированный товар, и аукцион по данному утилизированному товару признается состоявшимся.
Если на момент завершения аукциона на понижение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то аукцион по данному утилизированному товару признается несостоявшимся.
58. В случае если на момент начала аукциона в аукционном зале по утилизированному товару зарегистрировались и находятся менее двух участников аукциона, то аукцион по данному утилизированному товару признается несостоявшимся.
59. Аукцион на повышение цены:
1) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале участник не подтвердит свое желание приобрести утилизированный товар путем увеличения стартовой цены на шаг, установленной согласно пункту 62 настоящих Правил, то аукцион по данному утилизированному товару признается несостоявшимся;
2) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести утилизированный товар путем увеличения стартовой цены на шаг, установленной согласно пункту 62 настоящих Правил, то стартовая цена увеличивается на установленный шаг;
3) если в течение двадцати минут после увеличения стартовой или текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести утилизированный товар путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести утилизированный товар, и аукцион по данному утилизированному товару считается состоявшимся.
Аукцион на повышение цены по утилизированному товару идет до максимально предложенной цены одним из участников.
60. Аукцион на понижение цены:
1) если в течение двух минут с начала аукциона ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести утилизированный товар в аукционе, то стартовая цена утилизированного товара уменьшается на шаг, от цены, установленной согласно пункту 62 настоящих Правил;
2) если в течение двух минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести утилизированный товар, то последняя объявленная цена утилизированного товара уменьшается с установленным шагом.
Победителем аукциона на понижение цены признается участник, первый подтвердивший свое желание приобрести утилизированный товар по объявленной цене, и аукцион по данному утилизированному товару признается состоявшимся;

57. Егер бағаны көтеру аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда кәдеге жаратылған тауарды сатып алуға өзінің ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз деп танылады және осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Егер бағаны төмендету аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады.
58. Егер аукцион басталған сәтте кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион залында екі аукционға қатысушыдан кем болса, онда осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады.
59. Бағаны көтеру аукционы:
1) егер аукцион залында аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде қатысушы осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес белгіленген қадамға бастапқы бағаны арттыру жолымен кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растамайтын болса, онда осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады;
2) егер аукцион залында аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес белгіленген қадамға бастапқы бағаны арттыру жолымен кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растайтын болса, онда бастапқы баға белгіленген қадамға артады;
3) егер бастапқы немесе ағымдағы баға артқаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ағымдағы құнды арттыру жолымен кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растамайтын болса, онда кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Кәдеге жаратылған тауар бойынша бағаны көтеру аукционы қатысушылардың бірі ұсынған ең жоғары бағаға дейін жүргізіледі.
60. Бағаны төмендету аукционы:
1) егер аукцион басталған кезден бастап екі минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі аукционда кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растамайтын болса, онда кәдеге жаратылған тауардың бастапқы бағасы осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес белгіленген бағаның қадамына азаяды;
2) егер баға азайғаннан кейін екі минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растамайтын болса, онда кәдеге жаратылған тауардың соңғы жарияланған бағасы белгіленген қадаммен азаяды.
Жарияланған баға бойынша кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету аукционының жеңімпазы болып танылады және осы кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион өткізілген болып танылады;

3) если цена утилизированного товара достигла установленного минимального размера, и ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести утилизированный товар, то аукцион признается несостоявшимся.
61. В случаях, указанных в части второй пункта 57, пункте 58, подпункте 1) пункта 59 и подпункте 3) пункта 60 настоящих Правил, ведомством подписывается акт о несостоявшемся аукционе, формируемый веб-порталом реестра.
62. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 10 процентов и на аукционе на понижение цены – в размере 5 процентов;
2) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере от 20000-кратного до 50000-кратного с размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 7 процентов и на аукционе на понижение цены – в размере 5 процентов;
3) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается – в размере 5 процентов;
4) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 2,5 процента и на аукционе на понижение цены – в размере 5 процентов;
5) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 1 процента и на аукционе на понижение цены – в размере 5 процентов;
6) при стартовой или текущей цене утилизированного товара в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 0,5 процента и на аукционе на понижение цены – в размере 5 процентов.
63. Результаты аукциона по каждому проданному утилизированному товару оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается на веб-портале реестра ведомством и победителем с использованием ЭЦП в день проведения аукциона.
Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты аукциона и обязательства победителя и ведомства подписать договор купли-продажи по цене продажи.

3) егер кәдеге жаратылған тауардың бағасы белгіленген ең төмен мөлшерге жетсе және қатысушылардың бірде-бірі кәдеге жаратылған тауарды сатып алу ниетін растамаса, онда аукцион өткізілмеген болып танылады.
61. Осы Қағидалардың 57-тармағының екінші бөлігінде, 58-тармағында, 59-тармағының 1) тармақшасында және 60-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайларда ведомство тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын аукционның өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
62. Бағаны өзгерту қадамы былайша белгіленеді:
1) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 10 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгiленедi;
2) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20000 еселенгеннен бастап 50000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 7 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгiленедi;
3) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 50000 еселенгеннен бастап 100000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 5 процент мөлшерінде белгiленедi;
4) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100000 еселенгеннен бастап 250000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 2,5 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді;
5) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 250000 еселенгеннен бастап 500000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді;
6) кәдеге жаратылған тауардың бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 500000 еселенген мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 0,5 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді.
63. Әрбір сатылған кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион нәтижелері сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған ведомство және жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып, аукцион өткiзiлген күнi тізілімнің веб-порталында қол қояды.
Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама аукцион нәтижелерін және жеңімпаз бен ведомствоның сату бағасы бойынша сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемесін белгілейтін құжат болып табылады.

64. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:
1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом реестра путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
65. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала реестра уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра.
66. При техническом сбое компьютерного и/или телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается.
67. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, указанного в пункте 64 настоящих Правил, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, единый оператор письменно уведомляет об этом ведомство и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра.
68. Договор купли-продажи заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается ведомством и победителем с использованием ЭЦП в срок не более 10 (десять) календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов. В договоре указывается ссылка на протокол о результатах торгов как основание заключения договора.
В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи, ведомством с использованием ЭЦП подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра, и данный утилизированный товар вновь выставляется на аукцион с условиями отмененного аукциона.
69. Лицо, выигравшее аукцион, при неподписании протокола о результатах торгов или договора купли-продажи утрачивает внесенный им гарантийный взнос и возмещает ведомству понесенный им реальный ущерб.
70. Цена продажи по договору купли-продажи за минусом гарантийного взноса вносится покупателем на расчетный счет единого оператора за 10 (десять) рабочих дней со дня заключения договора купли-продажи, при этом в назначении платежа покупателем указывается идентификатор договора купли-продажи.

64. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі болатын техникалық ақаулықтар туындаған кезде қатысушыға:
1) тізілім веб-порталымен орнықты байланыс жоғалған кезден бастап 30 секунд ішінде аукционға қатысушының мониторында бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны шығару жолымен хабар беріледі;
2) бұл туралы бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша телефон немесе электрондық хабарлама арқылы дереу хабар беріледі.
65. Бірыңғай оператор техникалық ақаулықтар фактісін тіркейді және олар тізілім веб-порталы жағынан болған кезде ақпаратты тізілім веб-порталында орналастыру жолымен аукционға қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
66. Қатысушының компьютер және/немесе телекоммуникация жабдығының техникалық ақаулықтары болған кезде аукцион жалғаса береді.
67. Аукционды жүргізуге немесе аукцион өткізу рәсіміне кедергі болатын осы Қағидалардың 64-тармағында көрсетілген тізілім веб-порталының техникалық ақаулықтар фактісі болған жағдайда бірыңғай оператор бұл туралы ведомствоға жазбаша түрде хабарлайды және аукционды техникалық ақаулықтарды жойған күннен кейін келесі жұмыс күніне ауыстырады және осы аукционның жалғастырылатын күні мен уақыты туралы ақпаратты тізілімнің веб-порталында орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы аукционға қатысқан қатысушыларды алдын ала міндетті түрде хабардар етеді.
68. Сатып алу-сату шарты тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және ведомство мен жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып, сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде қол қояды. Шартта оны жасасудың негiзi ретiнде сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға сiлтеме көрсетіледі.
Жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда ведомство ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және бұл кәдеге жаратылған тауар күшін жойған аукцион шарттарымен аукционға қайтадан шығарылады.
69. Аукционда жеңген тұлға сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған кезде өзі енгізген кепілдік жарнасын жоғалтады және ведомствоға оның іс жүзінде шеккен залалын өтейді.
70. Кепілдік жарна алына отырып, сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын сатып алушы сатып алу-сату шарты жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына енгізеді, бұл ретте төлем мақсатында сатып алушы сатып алу-сату шартының идентификаторын көрсетеді.

71. В случаях просрочки оплаты на срок, превышающий 10 (десять) рабочих дней с момента заключения договора, ведомством расторгается договор в одностороннем порядке.
В данном случае утилизированный товар вновь выставляется на повторный аукцион с условиями отмененного аукциона.
72. Передача утилизированных товаров производится при условии полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи на основании акта приема-передачи, акта выпуска в соответствии с порядком учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
73. Реализация утилизированного товара осуществляется согласно форме и порядку выдачи нарядов на выпуск материальных ценностей или реализацию утилизированных товаров из государственного резерва, утвержденным уполномоченным органом.
74. В случае неподписания покупателем акта приема-передачи ведомством подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра.
75. Договор купли-продажи считается исполненным при условии полного и надлежащего выполнения ведомством и покупателем принятых обязательств по указанному договору.
76. Утилизированные товары после их реализации снимаются с учета согласно порядку учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
77. Средства, полученные от реализации утилизированных товаров, перечисляются единым оператором в доход республиканского бюджета за 3 (три) рабочих дня с даты включения ведомством на веб-портал реестра сведений о подписанном акте приема-передачи.
Параграф 2. Реализация утилизированных товаров путем передачи на баланс другим государственным органам
78. Уполномоченный орган осуществляет передачу на баланс другим государственным органам утилизированных товаров при необходимости и в случае, если по итогам аукциона утилизированный товар не реализован.
79. Передача на баланс другим государственным органам утилизированных товаров осуществляется по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с государственными органами-получателями и уполномоченным органом.
80. Уполномоченный орган для передачи на баланс другим государственным органам размещает на своем интернет-ресурсе и направляет в государственные органы перечень утилизированных товаров, подлежащих передаче (далее – перечень).
81. Государственные органы в срок не более 10 (десять) рабочих дней рассматривают перечень и представляют в уполномоченный орган заявки о приеме утилизированных товаров, содержащие сведения о наименовании, количестве, единице измерения утилизированных товаров.

71. Төлемнiң мерзiмi өткен жағдайларда, шарт жасалған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ведомство шартты біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл жағдайда кәдеге жаратылған тауар күшін жойған аукцион шарттарымен қайта өтетін аукционға қайтадан шығарылады.
72. Кәдеге жаратылған тауарларды беру сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес қабылдау-тапсыру актісі, шығару актісі негізінде толық төлеген жағдайда жүргізіледі.
73. Кәдеге жаратылған тауарды өткізу уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығаруға немесе кәдеге жаратылған тауарларды өткізуге арналған нарядтар берудің нысаны мен тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
74. Сатып алушы қабылдау-тапсыру актісіне қол қоймаған жағдайда ведомство тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
75. Ведомство мен сатып алушы көрсетілген шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда сатып алу-сату шарты орындалды деп саналады.
76. Кәдеге жаратылған тауарлар сатылғаннан кейін олар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес есептен шығарылады.
77. Кәдеге жаратылған тауарларды өткізуден алынған қаражатты бірыңғай оператор ведомство тізілімнің веб-порталына қол қойылған қабылдау-тапсыру актісі туралы мәліметтерді енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
2-параграф. Кәдеге жаратылған тауарларды басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру арқылы өткізу
78. Уәкілетті орган қажет болған кезде және егер аукцион қорытындылары бойынша кәдеге жаратылған тауар өткізілмеген жағдайда кәдеге жаратылған тауарларды басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беруді жүзеге асырады.
79. Кәдеге жаратылған тауарларды басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру алушы мемлекеттік органдармен және уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
80. Уәкілетті орган басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру үшін өзінің интернет-ресурсында беруге жататын кәдеге жаратылған тауарлардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) орналастырады және оны мемлекеттік органдарға жолдайды.
81. Мемлекеттік органдар 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тізбені қарайды және кәдеге жаратылған тауарлардың атауы, саны, өлшем бірлігі туралы мәліметтер қамтылған кәдеге жаратылған тауарларды қабылдау туралы өтінімдерді уәкілетті органға ұсынады.

82. Уполномоченный орган в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня поступления заявок рассматривает и согласовывает заявки государственных органов либо отказывает в их согласовании с указанием причин.
83. После согласования заявок государственных органов подлежат передаче уполномоченному органу по управлению государственным имуществом для принятия решения о передаче утилизированных товаров на баланс другим государственным органам.
Транспортные расходы, в том числе расходы, связанные с погрузкой-разгрузкой утилизированных товаров, осуществляются за счет государственного органа-получателя.
84. Передача утилизированных товаров производится на основании акта приема-передачи, акта выпуска в соответствии с порядком учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
85. После принятия решения о передаче утилизированных товаров, ведомством выдается наряд в соответствии с формой и порядком выдачи нарядов на выпуск материальных ценностей или реализацию утилизированных товаров из государственного резерва, утвержденными уполномоченным органом.
86. Утилизированные товары после их реализации снимаются с учета согласно порядку учета материальных ценностей государственного резерва, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
87. В случае выделенных бюджетных средств для закупа товаров, полученных безвозмездно из государственного резерва, государственные органы в срок не более 10 (десять) календарных дней с момента передачи им на баланс утилизированных товаров обеспечивают возврат в республиканский бюджет стоимость переданных утилизированных товаров.
Приложение 1
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма 1
Перечень непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва
Наименование подведомственной организации/пункта хранения
_______________________________________________________________
представляет перечень нижеперечисленных материальных ценностей
государственного резерва, непригодных к дальнейшему применению:
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия, артикул, серия
Единица измерения
Количество
Дата закладки
Дата окончания срока хранения
Цена за единицу
Общая стоимость
Техническое состояние
Примечание (другие причины, образующие непригодность материальных ценностей)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Подписи:
Руководитель подведомственной организации/пункта хранения
______________________/ __________________/ ___________________
должность                   подпись             расшифровка подписи
Главный бухгалтер подведомственной организации/пункта хранения
______________________/ __________________/ ___________________
должность                   подпись             расшифровка подписи
Форма 2
Перечень непригодной к дальнейшему применению пищевой продукции
Наименование подведомственной организации/пункта хранения
____________________________________________________________________
представляет перечень нижеперечисленной пищевой продукции, непригодной к
дальнейшему применению:
№ п/п
Наименование пищевой продукции
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия, артикул, серия
Единица измерения
Количество
Дата закладки
Дата окончания срока годности
Цена за единицу
Общая стоимость
Техническое состояние
Примечание (другие причины, образующие непригодность пищевой продукции)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Подписи:
Руководитель подведомственной организации/пункта хранения
______________________/ __________________/ ________________________
должность                   подпись             расшифровка подписи
Главный бухгалтер подведомственной организации/пункта хранения
______________________/ __________________/ ________________________
должность                   подпись             расшифровка подписи
Приложение 2
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Акт № _____ на списание материальных ценностей государственного резерва
"__"________________ года
Наименование подведомственной организации/пункта хранения
__________________________________________________________________________
Полный адрес подведомственной организации/пункта хранения
__________________________________________________________________________
Комиссия, созданная приказом от "__" ___________ года № _____ в составе:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на основании представленного перечня непригодной к дальнейшему применению
пищевой продукции и иных материальных ценностей государственного резерва
осуществила осмотр в присутствии материально ответственного лица
подведомственной организации/пункта хранения материальных ценностей
государственного резерва, подлежащих списанию, при этом использовала
нормативную и техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета.
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) материальных ценностей
установлено:
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия, артикул, серия
Единица измерения
Количество
Дата изготовления
Дата закладки
Дата окончания срока годности/хранения
Цена за единицу
Общая стоимость
Техническое состояние
Причина списания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание:
Изделия разных марок, документов по стандартизации показывать отдельной строкой.
Место для печати (при наличии)
Председатель комиссии
______________/ ____________/ ___________________
должность             подпись       расшифровка подписи
Члены комиссии:
______________/ ____________/ ___________________
должность             подпись       расшифровка подписи
______________/ ____________/ ___________________
должность             подпись       расшифровка подписи
Приложение 3
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма
Протокол определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с истекшим сроком годности № ______ от "__" _____________20__ г.
Комиссия по определению утилизации и уничтожения, созданная приказом
№____ от "___"________20___г. в составе: __________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
на основании представленных протоколов исследований (испытаний) пищевой продукции
№ _____ от "__" ________________ года приняла решение о нижеследующем:
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Дата окончания срока годности/хранения
Единица измерения
Подлежит уничтожению в количестве
Подлежит утилизации в количестве
1
2
3
4
5
6
Подписи:
Председатель комиссии по определению утилизации и уничтожения:
________________/ ______________/ _______________________
должность             подпись             расшифровка подписи
Члены комиссии по определению утилизации и уничтожения:
________________/ ______________/ _______________________
должность             подпись             расшифровка подписи
Примечание: Утилизация пищевой продукции с истекшим сроком годности
проводится в случае установления целесообразности утилизации в соответствии с
заключением об экономической выгоде по форме согласно приложению 4 к настоящим
Правилам.
Приложение 4
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма
Заключение № ___ об экономической выгоде
от "__" _____ 20__г.
Комиссия, созданная приказом от "__"_________ 20__ года № _____ в составе:
___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
рассмотрев протокол определения утилизации и уничтожения пищевой продукции с
истекшим сроком годности № _____ от "__" ________________, протокол исследований по
иным материальным ценностям № _____ от "__" ________________ и результаты пробной
утилизации непригодных к дальнейшему применению материальных ценностей
государственного резерва № _____ от "__" ________________, составила экономический и
технологический расчеты:
Наименование материальной ценности
Количество и единица измерения
Технологический расчет
Экономический расчет
Наименование сырья для производства утилизированного товара
Количество и единица измерения сырья для производства утилизированного товара
Наименование утилизированного товара
Количество и единица измерения утилизированного товара
Стоимость услуг по утилизации
Стоимость утилизированных товаров, определенных поставщиком услуг утилизации
Средняя рыночная стоимость в соответствии со статистикой
Заключение комиссии:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии
___________________/ ____________/ _________________________
должность                   подпись       расшифровка подписи
Члены комиссии:
__________________/ ____________/ __________________________
должность                   подпись       расшифровка подписи
Приложение 5
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров

82. Уәкілетті орган өтінім келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мемлекеттік органдардың өтінімдерін қарайды және келіседі не себептерін көрсете отырып, оларды келісуден бас тартады.
83. Мемлекеттік органдардың өтінімі келісілгеннен кейін кәдеге жаратылған тауарларды басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру туралы шешім қабылдау үшін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға берілуге тиіс.
Көлік шығыстары, оның ішінде кәдеге жаратылған тауарларды тиеу-түсіруге байланысты шығыстар алушы мемлекеттік органның есебінен жүзеге асырылады.
84. Кәдеге жаратылған тауарларды беру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес қабылдау-тапсыру актісі, шығару актісі негізінде жүргізіледі.
85. Кәдеге жаратылған тауарларды беру туралы шешім қабылданғаннан кейін ведомство уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығаруға немесе кәдеге жаратылған тауарларды өткізуге арналған нарядтар берудің нысаны мен тәртібіне сәйкес наряд береді.
86. Кәдеге жаратылған тауарлар өткізілгеннен кейін олар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібіне сәйкес есептен шығарылады.
87. Мемлекеттік резервтен өтеусіз алынған тауарларды сатып алу үшін бюджеттен бөлінген қаражат болған жағдайда мемлекеттік органдар өз теңгеріміне кәдеге жаратылған тауарлар берілген кезден бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде берілген кәдеге жаратылған тауарлардың құнын республикалық бюджетке қайтаруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын
есептен шығару, жою, кәдеге
жарату және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарының тізбесі
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы _________________________________ мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарының төменде көрсетілген тізбесін ұсынады:
Р/с№
Материалдық құндыл ықтардың атауы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы
Өлшем бірлігі
Саны
Салынған күні
Жарамдылық мерзімі нің аяқталу күні
Бір бірлігінің баға сы
Жал пы құны
Техникалық жай-күйі
Ескертпе (материалдық құндылықтардың жарамсызды ғын құрай тын басқа да себеп тер )
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қолдары:
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің басшысы ______________/ _____________/ ___________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің бас бухгалтері _____________/ _____________/ ___________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
2-нысан
Одан әрі пайдалануға жарамсыз тамақ өнімдерінің тізбесі
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы __________________________ одан әрі пайдалануға жарамсыз тамақ өнімдерінің төменде көрсетілген тізбесін ұсынады:
Р/с№ Материалдық құндыл ықтардың атауы Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы, Өлшем бірлігі Саны Салынған күні Жарамдылық мерзімі нің аяқталу күні Бір бірлігінің баға сы Жал пы құны Техникалық жай-күйі Ескертпе (тамақ өнімдерінің жарамсызды ғын құрай тын басқа да себеп тер )
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Қолдары:
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің басшысы ______________/ _____________/ __________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің бас бухгалтері _____________/ _____________/ ___________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару № _____ актісі
____ жылғы "__" ____________
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы
_________________________________________________________________________
Ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің толық мекенжайы
_________________________________________________________________________
_____ жылғы "__" ___ № ___ бұйрықпен мынадай құрамда құрылған комиссия:____
_________________________________________________________________________
мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз тамақ өнімдерінің және өзге де материалдық құндылықтарының тізбесі негізінде ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің материалдық жауапты адамының қатысуымен есептен шығаруға жататын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын қарап тексеруді жүзеге асырды, бұл ретте нормативтік және техникалық құжаттаманы, сондай-ақ бухгалтерлік есеп деректерін пайдаланды Құжаттармен танысу, материалдық құндылықтарды қарап тексеру (тексеру) кезінде мыналар анықталды:
Р/с№ Материалдық құндыл ықтардың атауы Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы Өлшем бірлігі Саны Дайындалған күні Салынған күні Жарамдылық /сақтау мерзімі нің аяқталу күні Бір бірлігінің баға сы Жал пы құны Техникалық жай-күйі Есептен шығару себебі
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ескертпе: Түрлі маркалы бұйымдарды, стандарттау жөніндегі құжаттарды жеке жолда көрсету қажет.
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Комиссия төрағасы _____________/ ____________/ ____________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Комиссия мүшелері: _____________/ ____________/ ___________________________
лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы ____________/ ____________/
____________________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жарату мен жоюды айқындау хаттамасы 20__ ж. "__" _________ №___
______ жылғы "__" ______ № ___ бұйрықпен мынадай құрамда құрылған кәдеге жарату мен жоюды айқындау жөніндегі комиссия:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
20__ ж. "__" ___________ № ___ тамақ өнімдерін зерттеу (сынау) бойынша ұсынылған хаттамалардың негізінде төмендегілер туралы шешім қабылдады:
Р/с № Материалдық құндылықтардың атауы Жарамдылық/сақтау мерзімінің өткен күні Өлшем бірлігі Жойылуға жатады, саны Кәдеге жаратуға жатады, саны
1 2 3 4 5 6
Қолдары:
Кәдеге жарату мен жоюды айқындау жөніндегі комиссия төрағасы: ______________/ ____________/ __________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы Кәдеге жарату мен жоюды айқындау жөніндегі комиссия мүшелері: ______________/ ____________/ _________________ лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Ескертпе: жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жарату осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық тиімділік туралы қорытындыға сәйкес кәдеге жаратудың орындылығы анықталған жағдайда жүргізіледі.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Экономикалық тиімділік туралы № ___ қорытынды
20__ ж. "__" _____________
____ жылғы "__" _____ № ___ бұйрықпен мынадай құрамда құрылған комиссия:____
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20__ ж. "__" ________ № ___ жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жарату мен жоюды айқындау хаттамасын, 20__ ж. "__" ________ № ___ өзге де материалдық құндылықтар бойынша зерттеулер хаттамасын және 20__ ж. "__" ________ № ___ мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарын сынамалы кәдеге жарату нәтижелерін қарап, экономикалық және технологиялық есептемелер жасады:
Р/с
Материал дық құндылық тың атауы Саны мен өлшем бірлігі Технологиялық есептеме Экономикалық есептеме
кәдеге жаратылған тауарды өндіруге арналған шикізат тың атауы кәдеге жара тылған тауар ды өндіру ге арнал ған шикі заттыңсаны мен өлшем бірлігі кәдеге жаратылған тауардың атауы кәдеге жара тылған тауар дың саны мен өлшем бірлігі кәдеге жарату қызметінің құны кәдеге жарату қызметін беруші айқын даған кәдеге жаратылған тауар лардың құны статистикаға сәйкес орташа нарық тық құны
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Комиссия қорытындысы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы ______________/ ____________/ ___________________________
лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Комиссия мүшелері: ____________/ ____________/ ___________________________
лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20__ ж. "__" _________ мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою туралы № ____ акт

Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления Правительства РК от 31.05.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт № ___
об уничтожении материальных ценностей государственного резерва
от "__" ___________20__ г.
__________________________________________________________________________
наименование подведомственной организации/ пункта хранения
__________________________________________________________________________
полный адрес подведомственной организации/ пункта хранения
Нами: ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.), место работы,
должность лиц, принимавших участие в уничтожении материальных
ценностей государственного резерва)
на основании решения уполномоченного органа о разбронировании материальных
ценностей государственного резерва для уничтожения от "__" ___________ года № ______
уничтожены нижеперечисленные материальные ценности государственного резерва, не
пригодные к дальнейшему применению:
№ п/п
Наименования материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, артикул, серия
Единица измерения
Количество
Основание для уничтожения
Способ уничтожения
Место уничтожения
Время и дата уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Подписи и Ф.И.О. лиц, принимавших участие в уничтожении не пригодных к
дальнейшему применению материальных ценностей государственного резерва
______________/ ____________/ ____________________
должность             подпись       расшифровка подписи
Приложение 6
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма
Акт № ___ об утилизации материальных ценностей государственного резерва от "__" _____________20__ г.
Наименование заказчика______________________
Наименование поставщика услуг утилизации ______________________
Поставщиком услуг утилизации (полное наименование) на основании приказа
уполномоченного органа о разбронировании материальных ценностей
государственного резерва для утилизации от "__" ___________ года № ______ и
договора о государственных закупках от "__" ___________ года № ______, а также
акта приема-передачи от "__" ________________ года утилизированы
нижеперечисленные материальные ценности государственного резерва, непригодные
к дальнейшему применению:
п/п
Наименования материальных ценностей
Единица измерения
Количество материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, артикул, серия
Наименования утилизированных товаров
Единица измерения
Количество утилизированных товаров
Номера документов по стандартизации, артикул, серия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
________________________/ _____________/ ________________________
Наименование поставщика             подпись       фамилия, имя, отчество
услуг утилизации                               (при наличии) руководителя
Место для печати (при наличии) ___________________
Приложение 7
к Правилам списания,
уничтожения, утилизации
материальных ценностей
государственного материального
резерва и реализации
утилизированных товаров
Форма
Заявка на участие в аукционе по реализации утилизированных товаров

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.05.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_________________________________________________________________
ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы
_________________________________________________________________
ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің толық
мекенжайы________________________________________________________________
Біз: ______________________________________________________________
мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жоюға қатысқан тұлғалардың тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) жұмыс орны, лауазымы уәкілетті
органның мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жою үшін броньнан
шығару туралы ____ жылғы "__" ___________ № ______ шешімінің негізінде төменде
аталған мемлекеттік резервтің одан әрі қолдануға жарамсыз материалдық
құндылықтарын жойдық:
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы
Өлшем бірлігі
Саны
Жою үшін негіз
Жою тәсілі
Жойылған орны
Жойылған уақыты мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік резервтің одан әрі қолдануға жарамсыз материалдық құндылықтарын
жоюға қатысқан тұлғалардың қолдары және Т.А.Ә.
______________/ ____________/ _______________________
лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату туралы 20__ ж. "__" _________ № ____ акт
Тапсырыс берушінің атауы____________
Кәдеге жарату қызметтерін берушінің атауы ___________
Кәдеге жарату қызметтерін беруші (толық атауы) уәкілетті органның мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату үшін броньнан шығару туралы ____ жылғы "__" ________ № ____ бұйрығы және мемлекеттік сатып алу туралы ____ жылғы "__" _________ № ______ шарты, сондай-ақ ____ жылғы "__" ________________ қабылдау-тапсыру актісі негізінде төменде аталған мемлекеттік резервтің одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдық құндылықтарын кәдеге жаратты:
р/с № Материалдық құндылықтардың атауы Өлшем бірлігі Материал дық құндыл ықтардың саны Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы Кәдеге жара тылған тауар дың атауы Өлшем бірлігі Кәдеге жаратыл ған тауар дың саны Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы
1 2 3 4 5 6 7 8 9
_____________________________________/ ______________/ _____________________ Кәдеге жарату қызметін берушінің атауы қолы басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса) _____________________________
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есептен
шығару, жою, кәдеге жарату
және кәдеге жаратылған
тауарларды өткізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Кәдеге жаратылған тауарларды өткізу бойынша аукционға қатысуға арналған өтінім

1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении аукциона по реализации
утилизированных товаров и ознакомившись с Правилами списания, уничтожения,
утилизации материальных ценностей государственного материального резерва и реализации
утилизированных товаров (далее – Правила),
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) физического лица или
наименование юридического лица и Ф.И.О. руководителя или представителя
юридического лица, действующего на основании доверенности)
желает принять участие в аукционе, который состоится "___" ___________ 20__ года
на веб-портале реестра государственного имущества.
2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в аукционе, который
блокируется веб-порталом реестра до определения результатов аукциона по
утилизированному товару:
№ п/п
Наименование утилизированного товара
Сумма гарантийного взноса за утилизированный товар, тенге
1
2
Итого
3. Согласен(-ы) с тем, что в случае обнаружения моего (нашего) несоответствия
требованиям, предъявляемым к участнику, я (мы) лишаюсь(-емся) права участия в аукционе,
подписанный мной (нами) протокол о результатах торгов и договор купли-продажи будут
признаны недействительными.
4. В случае, если я (мы) буду(-ем) определен(-ы) победителем(-ями) аукциона,
принимаю(-ем) на себя обязательства подписать протокол о результатах торгов в день их
проведения и договор купли-продажи в срок не более 10 (десять) календарных дней со дня
их проведения.
5. Согласен(-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса не
возвращается и направляется единым оператором в сфере учета государственного имущества
в доход республиканского бюджета в случаях:
1) неподписания протокола о результатах торгов в день их проведения;
2) неподписания договора купли-продажи в установленные сроки;
3) неисполнения и/или ненадлежащего исполнения мною (нами) обязательств по
договору купли-продажи.
6. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах торгов имеет силу договора,
действующего до заключения договора купли-продажи.
7. Представляю(-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование __________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя _____________________________________________
Адрес: _________________________________________________________
Номер телефона (факса): _________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка _____________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ____________________
Ф.И.О. для физического лица: _____________________________________
ИИН __________________________________________________________
Паспортные данные ______________________________________________
Адрес: _________________________________________________________
Номер телефона (факса): _________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка _____________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ____________________
Данные из ЭЦП заявителя; Дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
Принято веб-порталом реестра государственного имущества
"___" __________ 20 __ года __________ часов _______ минут
Аукционный номер участника _______________.

1. Кәдеге жаратылған тауарларды өткізу бойынша аукцион өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларымен (бұдан әрі – Қағидалар) танысып,
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің Т.А.Ә.)
20 __ жылғы "____"___________мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында болатын аукционға қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) аукционға қатысу үшін кәдеге жаратылған тауар бойынша аукцион нәтижелері айқындалғанға дейін тізілімнің веб-порталы бұғаттайтын кепілдік жарнаны енгіздім (енгіздік):
Р/с № Кәдеге жаратылған тауардың атауы Кәдеге жаратылған тауар үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1.
2.
Жиыны
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға менің (біздің) сәйкес келмегенім (келмегеніміз) анықталған жағдайда мен (біз) аукционға қатысу құқығынан айырылатыныммен (айырылатынымызбен), мен (біз) қол қойған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама және сатып алу-сату шарты жарамсыз деп танылатынымен келісемін (келісеміз).
4. Егер мен (біз) аукцион жеңімпаз(дар)ы болып танылған жағдайда өзімізге сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға ол өткізілген күні қол қоюға және ол өткізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоюға міндеттеме аламын(з).
5. Мынадай:
1) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға оны өткізу күнінде қол қоймаған;
2) сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімдерде қол қоймаған;
3) мен (біз) сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайларда мен (біз) енгізген кепілдік жарна сомасының қайтарылмайтынына және мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор оны республикалық бюджет кірісіне жіберетініне келісемін (келісеміз).
6. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен бірге осы өтінімнің сатып алу-сату шарты жасалғанға дейін қолданылатын шарт күші бар.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын(ыз):
Заңды тұлға үшін:
Атауы ________________________________________________________
БСН __________________________________________________________
Басшының Т.А.Ә._______________________________________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: __________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК _________________________________________________________
БСК __________________________________________________________
Банктің атауы __________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК______________________
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. ________________________________________________________
ЖСН _________________________________________________________
Паспорт деректері ______________________________________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі:___________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК _________________________________________________________
БСК __________________________________________________________
Банктің атауы __________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК _____________________
Өтінім берушінің ЭЦҚ деректері;
Өтінім берушінің ЭЦҚ қол қойған күні және уақыты.
Мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20__ж. "__" ____ _______ сағат ____ минутта қабылданды.
Қатысушының аукциондық нөмірі _____________________.