О подписании Дополнительного протокола к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2014 года № 1036
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Дополнительного протокола к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года.
2. Уполномочить Министра внутренних дел Республики Казахстан Касымова Калмуханбета Нурмуханбетовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Дополнительный протокол к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2014 года № 1036
Проект
Дополнительный протокол
к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов
Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года
I. Общие положения
A. Правительство Республики Казахстан и Правительство Соединенных Штатов Америки, далее именуемые Сторонами, соглашаются внести изменения в Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года (далее – Меморандум) в целях поддержания текущих проектов в соответствии с условиями Меморандума и настоящего Дополнительного протокола. Проекты и их цели полностью описаны ниже в разделах II и III. Все другие обязательства и условия Меморандума от 12 декабря 2002 года остаются в силе и применимы в полной мере.
B. Правительство Соединенных Штатов Америки предоставляет 1 996 218 (один миллион девятьсот девяносто шесть тысяч двести восемнадцать) долларов США для дополнительной помощи Правительству Республики Казахстан в рамках проектов, описанных ниже. Правительство Соединенных Штатов Америки предоставляет соответствующее обучение и оборудование путем выделения денежных средств на обучение через другие органы Правительства Соединенных Штатов Америки и другие институты по обстановке для Правительства Республики Казахстан в соответствии с условиями Меморандума и настоящего Дополнительного протокола.
C. Финансовые средства, предусматриваемые данным Дополнительным протоколом, распространяются на пять проектов, направленных на оказание содействия в усилиях, предпринимаемых Правительством Республики Казахстан:
1) в борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
2) в усилении пограничной безопасности в целях борьбы с торговлей людьми, незаконным оборотом наркотических средств, прекурсоров и другой контрабанды; перемещением террористов и материалов террористического характера; а также провозом доходов, полученных незаконным путем;
3) в противодействии торговле людьми;
4) в усилиях, предпринимаемых с целью снижения спроса на наркотики;
5) в противодействии отмыванию доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
D. Действия, которые предпринимаются, и ресурсы, которые предоставляются Сторонами в поддержку данных проектов, указаны ниже.
E. Выделение финансирования по данным проектам зависит от ежегодного одобрения и ассигнования фондов Конгрессом Соединенных Штатов Америки, а также их утверждения Государственным Департаментом Соединенных Штатов Америки.

2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға қосымша хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 қыркүйектегі № 1036 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға қосымша хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі Қалмұханбет Нұрмұханбетұлы Қасымовқа Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға қосымша хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1036 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттарының Үкiметi арасындағы Есiрткiнi бақылау және құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету саласындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қосымша хаттама
I. Жалпы ережелер
А.      Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттарының Үкiметi 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң арасындағы есiрткiнi бақылау және құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету саласындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумның (бұдан әрi – меморандум) және осы Қосымша хаттаманың шарттарына сәйкес ағымдағы жобаларды қолдау мақсатында меморандумға өзгерiстер енгiзуге келiседi. Жобалар және олардың мақсаттары төмендегi II және III бөлiмдерде толық сипатталған. 2002 жылғы 12 желтоқсандағы меморандумның барлық басқа мiндеттемелерi мен шарттары күшiнде қалады және толық көлемде қолданылады.
В.      Америка Құрама Штаттарының Үкiметi төменде сипатталған жобалар шеңберiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне қосымша көмек үшін 1 996 218 (бір миллион тоғыз жүз тоқсан алты мың екі жүз он сегіз) АҚШ долларын ұсынады. Америка Құрама Штаттарының Үкiметi Меморандумның және осы Қосымша хаттаманың шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметi үшiн Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң басқа органдары және жағдайға байланысты басқа да институттары арқылы оқытуға ақшалай қаражат бөлу арқылы тиiстi оқытуды және жабдықты ұсынады.
С.      Осы Қосымша хаттамада көзделетiн қаржы қаражаты Қазақстан РеспубликасыныңҮкіметі қабылдайтын күш-жігерде:
есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күресте;
адамдарды сатуға, есiрткi заттарының, прекурсорлардың және басқа да контрабанданың заңсыз айналымына; террористер мен террористiк сипаттағы материалдарды өткiзуге; сондай-ақ заңсыз жолмен алынған табыстарды алып өтуге қарсы күрес мақсатында шекара қауiпсiздiгiн күшейтуде;
адамдарды сатуға қарсы iс-қимылда;
есiрткiге сұранысты азайту мақсатында қабылданып жатқан іс-қимылда;
заңсыз жолмен алынған табысты жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы iс-қимылда жәрдем көрсетуге бағытталған бес жобаға қолданылады.
D.      Осы жобаларды қолдауда Тараптардың қабылдайтын iс-қимылдары мен ұсынатын ресурстары төменде көрсетiлген.
E.      Осы жобалар бойынша қаржыландыруды бөлу Америка Құрама Штаттары Конгресiнiң жыл сайынғы мақұлдауы мен қорларға ақша бөлуiне, сондай-ақ оларды Америка Құрама Штаттары Мемлекеттiк Департаментiнiң бекiтуiне байланысты.

F. Положение о налогах и других сборах регулируется Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия, подписанным 20 мая 1992 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан от 27 января 2012 года «О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия».
Для применения пункта F действуют следующие правила:
по любому мероприятию, которое проводится в рамках настоящего Соглашения, ведомство, занимающееся организацией со стороны Республики Казахстан, должно сообщить Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан данные лиц, задействованных в реализации мероприятий;
сведения о приобретении и импортировании любого оборудования и товаров в рамках мероприятий, которые проводятся в рамках настоящего Соглашения, ведомство, занимающееся организацией со стороны Республики Казахстан, должно сообщать Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан до момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан;
платежи поставщикам услуг – нерезидентам Казахстана производятся Правительством Соединенных Штатов Америки напрямую этим лицам, а не через какое-либо ведомство Республики Казахстан.
II. Описание проектов, цели и оценка
A. Проект по борьбе с незаконным оборотом наркотиков
1) Данный проект со сроком реализации до пяти лет продолжает оказание содействия в усилиях Республики Казахстан по противодействию незаконному обороту наркотиков посредством повышения потенциала правоохранительных органов и продвижения регионального и международного сотрудничества. Правительство Соединенных Штатов Америки продолжает оказывать поддержку в проведении специализированных учебных курсов для сотрудников оперативных подразделений ведомств, вовлеченных в борьбу с незаконным оборотом наркотиков, а также следователей, прокуроров и судей на базе Межведомственного учебного центра по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Алматинской Академии Министерства внутренних дел и других учебных институтов с целью проведения успешного расследования, преследования в уголовном порядке и привлечения к ответственности торговцев наркотиками. Настоящий проект гарантирует поэтапную реализацию данного проекта. Финансовые средства также направляются на продолжительное проведение учебных мероприятий и консультаций по вопросам выявления фактов по отмыванию доходов, полученных в результате наркопреступлений на раннем этапе расследования. Финансовые средства проекта также будут направлены в поддержку развития профессиональных отношений между правоохранительными ведомствами Республики Казахстан и их коллегами за рубежом с целью проведения успешного расследования преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Правительство Соединенных Штатов Америки может представлять информацию по законодательству в области борьбы с незаконным оборотом наркотиков и передовому опыту других стран с целью оказания содействия в совершенствовании законодательства Республики Казахстан.

F.      Салықтар мен басқа да алымдар туралы ереже 1992 жылғы 20 мамырда қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісімде және ратификацияланған «Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісімді ратификациялау туралы» 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
F тармағын қолдану үшін мынадай қағидалар қолданылады:
осы Келісімнің шеңберінде өткізілетін кез келген іс-шара бойынша Қазақстан Республикасының тарапынан ұйымдастырумен айналысатын ведомство Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне іс-шараны іске асыруға жұмылдырылған адамдар туралы мәліметтерді хабарлауға тиіс;
осы Келісімнің шеңберінде өткізілетін іс-шаралар шеңберінде кез келген жабдықты және тауарларды сатып алу және импорттау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының тарапынан ұйымдастырумен айналысатын ведомство Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне Қазақстан Республикасының кедендік шекарасын кесіп өткен кезге дейін хабарлауға тиіс.
Қазақстанның резиденттері емес қызметті жеткізушілерге төлемдерді Америка Құрама Штаттары Үкіметі Қазақстан Республикасының қандай да бір ведомствосы арқылы емес, тікелей осы адамдарға төлейді.
II. Жобалардың сипаты, мақсаттары және бағалау
A. Есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес жөнiндегi жоба
1. Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі осы жоба құқық қорғау органдарының әлеуетiн арттыру және өңiрлiк және халықаралық ынтымақтастықты ілгерілету арқылы есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл бойынша Қазақстан Республикасының күш-жiгерiне жәрдем көрсетуді жалғастырады. Америка Құрама Штаттары Үкіметі тергеуді, қылмыстық тәртіпте қудалауды табысты жүргізу және есірткі сатушыларды жауапкершілікке тарту мақсатында Ішкі істер министрлігі Алматы Академиясының Есiрткiнің заңсыз айналымына қарсы күрес жөнiндегi ведомствоаралық оқу орталығының және басқа да оқу институттарының базасында есірткінің заңсыз айналымына қарсы күреске тартылған ведомстволардың жедел бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ тергеушілер, прокурорлар мен судьялар үшін мамандандырылған оқу курстарын өткізуде қолдау көрсетуді жалғастырады. Осы жоба бұл жобаның кезең-кезеңімен іске асырылуына кепілдік береді. Сонымен қатар қаржы қаражаты тергеудің бастапқы кезеңінде есірткі қылмыстарын жасау нәтижесінде алынған табыстарды жылыстату бойынша фактілерді анықтау мәселелері жөніндегі оқу іс-шараларын және консультацияларды ұзақ уақыт бойы өткізуге бағытталады. Жобаның қаржы қаражаты есірткінің заңсыз айналымына байланысты қылмыстарды табысты тергеуді жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының құқық қорғау ведомстволары мен олардың шетелдегі әріптестері арасында кәсіби қатынастарды дамытуды қолдауға да бағытталатын болады. Америка Құрама Штаттары Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасын жетiлдiруге жәрдем көрсету мақсатында есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы заңнама мен басқа елдердiң озық тәжiрибесi жөніндегі ақпаратты ұсына алады.

2) Правительство Республики Казахстан:
- обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
- предоставляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам борьбы с незаконным оборотом наркотиков и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
- представляет список кандидатов, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
- представляет в Посольство Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта о количестве изъятых наркотиков, психотропных веществ и прекурсоров, количестве раскрытых преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, и количестве дел, находящихся в производстве, и вынесенных приговоров за совершение преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, по официальным каналам не позднее 31 января следующего года;
3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
- предоставляет инструкторов, экспертов и необходимый учебный материал;
- производит необходимые для целей проекта закупки;
- возмещает транспортные расходы участникам семинаров с казахстанской стороны по представлению документов, отвечающих требованиям проекта;
- предоставляет суточные для казахстанских участников;
- представляет информацию о предстоящих тренингах и семинарах, проводимых за счет финансирования Правительства Соединенных Штатов Америки, не позднее чем за 30 рабочих дней до начала мероприятия;
4) успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
- вышестоящие руководители, эксперты и преподаватели подтверждают, что навыки, полученные в рамках учебных мероприятий или посредством предоставления технического содействия, применяются в расследовании и проведении оперативных мероприятий;
- участники демонстрируют профессиональные знания в ходе проведения мероприятий по расследованию, преследованию в уголовном порядке и привлечению к ответственности;
- демонстрируют профессиональные навыки в области выявления фактов отмывания доходов, полученных в результате наркопреступлений на раннем этапе расследования.
B. Проект по усилению пограничной безопасности
1) Правительство Соединенных Штатов Америки продолжает оказывать содействие в развитии профессиональных отношений между Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба), Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и правоохранительными органами Соединенных Штатов Америки. Финансовые средства направляются на организацию специализированных учебных мероприятий для сотрудников Пограничной службы, Таможенной службы и учебных институтов при этих ведомствах с целью проведения успешных операций на морских и сухопутных участках границы Республики Казахстан. Финансовые средства могут быть использованы для разработки обучающих продуктов в качестве вспомогательных средств для эффективности учебного процесса. В рамках проекта со сроком реализации до пяти лет будет оказано содействие по развитию научного потенциала кинологических служб и проведению обучающих курсов для специалистов-кинологов со служебными собаками по поиску наркотиков, взрывчатых веществ и другой контрабанды, а также пресечению действий подозреваемых лиц в преступных и террористических актах. Данный проект также будет направлен на проведение курсов повышения квалификации для сотрудников Пограничной службы по вопросам береговой охраны;

2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
-      оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
-      есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес мәселелерi және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер жөніндегі ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
-      жоба үшiн қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
-      Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбiр жылдағы алынған есiрткiнiң, психотроптық заттар мен прекурсорлардың саны, есiрткiнiң заңсыз айналымына байланысты ашылған қылмыстардың саны және іс жүргізудегі iстер мен есiрткiнiң заңсыз айналымына байланысты қылмыстарды жасағаны үшiн шығарылған үкiмдер саны туралы статистикалық деректерді ресми арналар бойынша келесi жылдың 31 қаңтарынан кешiктiрмей ұсынады;
3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
-      нұсқаушыларды, сарапшыларды және қажеттi оқу материалдарын ұсынады;
-      жобаның мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
-      жобаның талаптарына сай келетін құжаттарды ұсыну бойынша қазақстандық тараптан семинарларға қатысушылардың көлiк шығыстарын өтейдi;
-      қазақстандық қатысушыларға тәулiктiк ақы бередi;
-      Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң қаржыландыруы есебiнен өткiзілетiн алдағы тренингтер мен семинарлар туралы ақпаратты iс-шара басталғанға дейiн 30 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
4) жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
-      жоғары тұрған басшылар, сарапшылар мен оқытушылар оқу iс-шаралары шеңберiнде немесе техникалық жәрдем көрсету арқылы алынған дағдыларды тергеуде және жедел iс-шараларды өткiзуде қолданылатынын растайды;
-      қатысушылар тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау және жауапкершілікке тарту жөніндегі іс-шараларды өткізу барысында кәсіби білімдерін көрсетеді;
-      тергеудің бастапқы кезеңінде есірткі қылмыстарын жасау нәтижесінде алынған табыстарды жылыстату фактілерін анықтау саласындағы кәсіби дағдыларын көрсетеді.
B. Шекара қауiпсiздiгiн күшейту жөнiндегi жоба
1) Америка Құрама Штаттары Үкіметі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі (бұдан әрі – Шекара қызметі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Америка Құрама Штаттарының құқық қорғау органдары арасында кәсіби қатынастарды дамытуға жәрдем көрсетуді жалғастырады. Қаржы қаражаты Қазақстан Республикасы шекарасының су және құрлық учаскелерінде операцияларды табысты өткізу мақсатында Шекара қызметінің, Кедендік қызметтің және осы ведомстволар жанындағы оқу институттарының қызметкерлеріне арналған мамандандырылған оқу іс-шараларын ұйымдастыруға бағытталады. Қаржы қаражаты оқу процесінің тиімділігі үшін қосалқы құралдар ретінде оқу өнімдерін әзірлеу үшін пайдаланылуы мүмкін. Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі жоба шеңберінде кинологиялық қызметтердің ғылыми әлеуетiн дамыту және қызметтiк иттері бар кинолог мамандарға арналған есiрткiні, жарылғыш заттарды және басқа да контрабанданы iздеуге үйрету, сондай-ақ қылмыстық және террористік актілердегі күдікті адамдардың іс-қимылдарының жолын кесу жөніндегі оқу курстарын өткізу бойынша жәрдем көрсетіледі. Бұл жоба сондай-ақ жағалау күзет мәселелері бойынша Шекаралық қызметтің қызметкерлеріне арналған біліктілігін арттыру курстарын өткізуге бағытталады.

2) Правительство Республики Казахстан:
- предоставляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия незаконному обороту наркотиков и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
- обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
- при наличии предоставляет оборудование для учебного процесса;
- представляет список кандидатов, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта, не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
- представляет Посольству Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта о количестве изъятых наркотиков, психотропных веществ, прекурсоров, задержанных нелегальных мигрантах, контрабандных товарах на пунктах пропуска через официальные каналы не позднее 31 января следующего года;
3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
- производит необходимые для целей проекта закупки;
- предоставляет инструкторов и учебный материал;
- покрывает транспортные расходы участникам учебных семинаров с казахстанской стороны по представлению документов, отвечающих требованиям проекта;
- предоставляет суточные для казахстанских участников;
- представляет информацию о предстоящих тренингах и семинарах, проводимых за счет финансирования Правительства Соединенных Штатов Америки, не позднее 30 рабочих дней до начала мероприятия;
4) успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
- команды кинологов, прошедших обучение в рамках программ Отдела по международной борьбе с наркотиками и соблюдению законности (далее – Отдел INL), привлекаются к операциям по обеспечению безопасности, включая обеспечение общественных мероприятий, к поиску наркотических средств и взрывчатых веществ, а также задержанию подозреваемых в преступных и террористических действиях;
- представители пограничной и таможенной служб успешно проводят правоохранительные операции на сухопутных и морских участках границы с учетом методов, изученных в рамках учебных мероприятий.
C. Проект по противодействию торговле людьми
1) Проект со сроком реализации до пяти лет продолжит программу повышения потенциала сотрудников правоохранительных органов, прокуроров и судей, а также других заинтересованных государственных органов и неправительственных организаций по успешному выявлению жертв торговли людьми, расследованию и уголовному преследованию по делам, связанным с торговлей людьми и привлечению к ответственности торговцев людьми. Отдел INL профинансирует обучение сотрудников подразделений криминальной и миграционной полиции, участковых инспекторов, дежурных инспекторов, следователей, трудовых инспекторов Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития и местных исполнительных органов (акиматы), а также других государственных служащих, занимающихся вопросами противодействия торговли людьми в Республике Казахстан.
Отдел INL профинансирует проведение семинаров, круглых столов, конференций на базе Учебного центра по борьбе с незаконной миграцией и торговлей людьми Карагандинской академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Института повышения квалификации Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Института правосудия Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан. Для проведения учебных мероприятий Отдел INL предоставит местных и международных преподавателей/экспертов, покроет расходы, связанные с их приездом, и гонорары, а также профинансирует публикацию учебных материалов. Некоторые учебные мероприятия будут проходить на областном или региональном уровне с участием неправительственных организаций в различных регионах Казахстана, чтобы охватить большее количество участников на местах. Отдел INL профинансирует некоторые семинары и/или ознакомительные туры заграницу для представителей государственных органов, чтобы улучшить их понимание такого преступления, как торговля людьми на всех этапах от выявления до привлечения к уголовной ответственности. Часть финансовых средств будет направлена на развитие Учебного центра по борьбе с нелегальной миграцией и торговлей людьми Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
-      есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл жасау мәселелерi және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер жөніндегі ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
-      оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
-      бар болған жағдайда оқу процесiне арналған жабдықты ұсынады;
-      жоба үшін қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
-      Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбір жылдағы алынған есiрткiнiң, психотроптық заттардың, прекурсорлардың, өткiзу пункттерiнде ұсталған заңсыз мигранттардың, контрабандалық тауарлардың саны туралы статистикалық деректерді ресми арналар арқылы келесi жылдың 31 қаңтарынан кешiктiрмей ұсынады.
3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
-      жобаның мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
-      нұсқаушылар мен оқу материалдарын ұсынады;
-      жобаның талаптарына сай келетін құжаттарды ұсыну бойынша қазақстандық тараптан оқу семинарларына қатысушылардың көлiктiк шығыстарын өтейдi;
-      қазақстандық қатысушыларға тәулiктiк ақы береді;
-      Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң қаржыландыруы есебiнен өткiзілетiн алдағы тренингтер мен семинарлар туралы ақпаратты iс-шара басталғанға дейiн 30 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
4) жобаның мақсаттарына қол жеткізудегі табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
-      Есiрткiге қарсы халықаралық күрес және заңдылықты сақтау бөлімі (бұдан әрі – INL Бөлімі) бағдарламасы шеңберінде оқудан өткен кинологтар командалары қоғамдық іс-шараларды қамтамасыз етуді қоса алғанда, қауіпсіздікті қамтамасыз ету операцияларына, есірткі құралдары мен жарылғыш заттарды іздеуге, сондай-ақ қылмыстық және террористік іс-қимылдарда күдіктілерді ұстауға тартылады;
-      шекара және кеден қызметтерінің өкілдері оқу іс-шаралары шеңберінде оқып-зерделеген әдістерді ескере отырып, шекараның құрлық және су учаскелерінде құқық қорғау операцияларын табысты жүргізеді.
C. Адамдарды сатуға қарсы iс-қимыл жөнiндегi жоба
1) Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі жоба адам саудасы құрбандарын табысты анықтау, адам саудасына байланысты істер бойынша тергеу мен қылмыстық қудалау және адам саудалаушыларды жауапкершілікке тарту бойынша құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, прокурорлар мен судьялардың, сондай-ақ басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың әлеуетін арттыру бағдарламасын жалғастырады. INL Бөлімі криминалдық және көші-қон полиция бөлімшелерінің, учаскелік инспекторларды, кезекші инспекторларды, тергеушілерді, Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрілігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және миграция комитетінің еңбек инспекторларын және жергілікті атқару органдары (әкімдіктер), сондай-ақ Қазақстан Республикасында адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын басқа да мемлекеттік қызметшілерді оқытуды қаржыландырады.
INL Бөлімі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қарағанды академиясы Заңсыз көші-қонға және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі оқу орталығының, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Біліктілікті арттыру институтының, Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының Сот төрелігі институтының базасында семинарлар, дөңгелек үстелдер, конференциялар өткізуді қаржыландырады. INL Бөлімі оқу іс-шараларын өткізу үшін жергілікті және халықаралық оқытушыларды/сарапшыларды ұсынады, олардың келуіне байланысты шығыстарды және гонорарларды өтейді, сондай-ақ оқу материалдарын жариялауды қаржыландырады. Кейбір оқу іс-шаралары Қазақстанның түрлі өңірлерінде, жергілікті жерлерде қатысушылардың көбірек санын қамту үшін, үкіметтік емес ұйымдардың қатысуымен облыстық немесе өңірлік деңгейде өткізілетін болады. INL Бөлімі мемлекеттік органдар өкілдерінің адам саудасы тәрізді қылмысты анықтаудан бастап, қылмыстық жауапкершілікке тартуға дейінгі барлық кезеңін түсінуін жақсарту үшін оларға арналған кейбір семинарларды және/немесе шетелге танысу турларын қаржыландырады. Қаржы қаражатының бір бөлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заңсыз көші-қонға және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі оқу орталығын дамытуға бағытталатын болады.

2) Правительство Республики Казахстан:
- обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
- представляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия торговле людьми и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
- представляет список сотрудников, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта, не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
- представляет через официальные каналы в Посольство Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта по количеству арестов, дел, находящихся в производстве и вынесенных судебных приговоров в Республике Казахстан по делам, связанным с торговлей людьми, не позднее 31 января следующего года.
3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
- предоставляет международных и местных экспертов и учебные материалы;
- производит необходимые для целей проекта закупки;
- представляет информацию о предстоящих тренингах и семинарах, проводимых за счет финансирования Правительства Соединенных Штатов Америки не позднее 30 рабочих дней до начала мероприятия.
4) успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
- вышестоящие руководители, эксперты и преподаватели подтверждают, что участниками применяются профессиональные знания, полученные в рамках проведенных учебных мероприятий или посредством оказанного технического содействия в сфере выявления жертв торговли людьми, а также проведении оперативных и следственных действий;
- участники демонстрируют профессиональные знания в ходе проведения расследования, преследования в уголовном порядке и привлечения к ответственности, подтверждением чего будут регулярные успешно проведенные расследования, преследования в уголовном порядке и привлечение к ответственности.
D. Проект по усилению мер по сокращению спроса на наркотики
1) В рамках данного проекта со сроком реализации до пяти лет продолжается работа с Министерством внутренних дел и другими соответствующими ведомствами по оказанию содействия Правительству Республики Казахстан в области снижения спроса на наркотики. В рамках проекта финансируются обучение школьных инспекторов, обучение обучающих, информационные кампании, выпуск учебных материалов и проведение учебных мероприятий для повышения общественной осведомленности и ресурсов, предназначенных для профилактики наркомании;
2) Правительство Республики Казахстан:
- обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
- предоставляет имеющееся в распоряжении учебное оборудование;
- представляет список номинированных кандидатов (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для их участия в проекте не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;

2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
-      оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
-      адам саудасына қарсы iс-қимыл мәселелерiне және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер бойынша ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
-      қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған қызметкерлердің тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
-      Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбiр жылдағы Қазақстан Республикасындағы адам саудасымен байланысты істер бойынша қамаудың, iс жүргізудегі iстердiң және шығарылған сот үкiмдерiнiң саны бойынша статистикалық деректерді ресми арналар арқылы келесi жылдың 31 қаңтарынан кешiктiрмей ұсынады.
3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
-      халықаралық және жергiлiктi сарапшыларды және оқу материалдарын ұсынады;
-      жоба мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
-      Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң қаржыландыруы есебiнен өткiзілетiн алдағы тренингтер мен семинарлар туралы ақпаратты iс-шара басталғанға дейiн 30 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады.
4) жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
-      жоғары тұрған басшылар, сарапшылар мен оқытушылар қатысушылардың адам саудасы құрбандарын анықтау саласында өткізілген оқу іс-шаралары шеңберінде немесе көрсетілген техникалық жәрдем арқылы, сондай-ақ жедел және тергеу іс-әрекеттерін жүргізуде алған кәсіби білімдерін қолданатынын растайды;
-      қатысушылар тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау жүргізу және жауапкершілікке тарту барысында кәсіби білімдерін көрсетеді, мұның растамасы жүйелі түрде табысты жүргізілген тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау және жауапкершілікке тарту болады.
D. Есiрткiге сұранысты азайту бойынша шараларды күшейту жөнiндегi жоба
1) Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі осы жоба шеңберiнде Қазақстан Республикасы Үкіметіне есірткіге сұранысты азайту саласында жәрдем көрсету бойынша Ішкі істер министрлiгiмен және басқа да тиiстi ведомстволармен жұмыс жалғасады. Жоба шеңберінде мектеп инспекторларын оқыту, оқытушыларды оқыту, ақпараттық кампаниялар өткізу, оқу материалдарын шығару және жұртшылықтың хабардар болуын және нашақорлықтың алдын алуға арналған ресурстарды арттыру үшін оқу іс-шараларын жүргізу қаржыландырылады.
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
-      оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
-      қолда бар оқу жабдығын ұсынады;
-      жобаға қатысуға ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) iс-шара басталғанға дейiн15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;

3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
- предоставляет преподавателей/экспертов и необходимые учебные материалы;
- оказывает техническую помощь и предоставляет консультантов;
- по взаимному решению правительств Республики Казахстан и Соединенных Штатов Америки предоставляет необходимое оборудование;
4) успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
- мероприятия, проводимые в рамках проектов неправительственных организаций, достигают целей, описанных в предложенных ими проектах;
- количество проектов, направленных на реализацию стратегии по вовлечению субъектов предпринимательской деятельности и местного сообщества в данные проекты;
- все большее распространение информации о реализуемых проектах по Казахстану.
E. Проект по противодействию отмыванию доходов,
полученных незаконным путем
1) Правительство Соединенных Штатов Америки в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан и другими соответствующими ведомствами будет проводить обучение технике, необходимой для борьбы с отмыванием доходов, полученных незаконным путем. Данное соглашение гарантирует поэтапную реализацию проекта сроком до пяти лет. Обучение будет открытым для представителей всех государственных органов Республики Казахстан, занимающихся расследованием и уголовным преследованием экономических и финансовых преступлений, а также ответственных за финансовый мониторинг операций с деньгами и (или) имуществом, а также осуществляющих надзор над деятельностью экономических и финансовых организаций в Республике Казахстан.
Помощь Правительства Соединенных Штатов Америки будет также включать в себя техническое содействие, оказываемое Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, представителям частного сектора, включая обучение выявлению и последующей обработке и анализу сообщений о подозрительных операциях, передовому опыту по надзору за подотчетными организациями и другими соответствующими субъектами.
1) Правительство Республики Казахстан:
- обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
- предоставляет имеющееся в распоряжении учебное оборудование;
- представляет список номинированных кандидатов (фамилия, имя, отчество, место работы, дату и место рождения) для их участия в проекте не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
- обеспечивает участие местных инструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия отмыванию денежных средств и других областях, имеющих отношение к учебным мероприятиям;

3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
-      оқытушыларды/сарапшыларды және қажеттi оқу материалдарын ұсынады;
-      техникалық көмек көрсетедi және консультанттарды ұсынады;
-      Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары Үкiметтерiнiң өзара шешiмi бойынша қажеттi жабдықты ұсынады.
4) жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
- үкіметтік емес ұйымдардың жобалары аясында өткізіліп жатқан іс-шаралар олар ұсынған жобаларда баяндалған мақсаттарға жетеді;
-      кәсіпкерлік қызметтің субъектілерін және жергілікті қауымдастықты аталған жобаларға тарту бойынша стратегияларды іске асыруға бағытталған жобалар саны;
- Қазақстан бойынша іске асырылып жатқан жобалар туралы ақпаратты көптеп тарату.
Е. Заңсыз жолмен алынған табысты жылыстатуға қарсы iс-қимыл бойынша жоба
1) Америка Құрама Штаттарының Үкіметі Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен және басқа да тиісті ведомстволармен ынтымақтастықта заңсыз жолмен алынған табыстарды жылыстатуға қарсы күреске арналған қажетті техниканы оқытып-үйретуді жүргізетін болады. Осы Келісім жобаның бес жылға дейінгі мерзімде кезең-кезеңімен іске асырылуына кепілдік береді. Оқыту экономикалық және қаржы қылмыстарын тергеумен және қылмыстық қудалаумен айналысатын Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік органдарының өкілдері үшін, сондай-ақ ақша және (немесе) мүлікпен операциялардың қаржылық мониторингіне жауаптылар және Қазақстан Республикасында экономикалық және қаржы ұйымдарының қызметін қадағалауды жүзеге асыратындар үшін жариялы болады.
Америка Құрама Штаттары Үкіметінің көмегіне күмәнді операциялар туралы хабарламаларды анықтауға және одан әрі өңдеуге және талдауға оқытуды, есеп беруге міндетті ұйымдарды және өзге де тиісті субъектілерді қадағалау жөніндегі озық тәжірибеге оқытып-үйретуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі жөніндегі комитетіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіне, жеке сектор өкілдеріне көрсетілетін техникалық жәрдем де кіреді.
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
-      оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
-      қолда бар оқу жабдығын ұсынады;
-      жобаға қатысуға ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) iс-шара басталғанға дейiн15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
-      ақшалай қаражатты жылыстатуға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық заңнама саласында және оқу іс-шараларына қатысы бар басқа да салаларда мамандар болып табылатын жергілікті нұсқаушылардың қатысуын қамтамасыз етеді;

2) Правительство Соединенных Штатов Америки:
- предоставляет инструкторов/экспертов и необходимые учебные материалы;
- по взаимному решению правительств Республики Казахстан и Соединенных Штатов Америки предоставляет необходимое оборудование;
- в сотрудничестве с местными партнерами оказывает техническую поддержку во время мероприятий, финансируемых Правительством Соединенных Штатов Америки;
3) успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
- вышестоящие руководители, эксперты и преподаватели подтверждают, что участниками применяются профессиональные знания, полученные в рамках проведенных учебных мероприятий или посредством оказанного технического содействия в сфере выявления подозрительных операций;
- участники демонстрируют профессиональные навыки в области выявления, расследования, преследования в уголовном порядке и привлечения к ответственности по фактам отмывания доходов, подтверждением чего будут регулярные успешно проведенные расследования, преследования в уголовном порядке и привлечение к ответственности;
- количество успешно рассмотренных в уголовном порядке дел, связанных с отмыванием денежных средств, полученных незаконным путем, согласно официальной статистике Республики Казахстан.
III. Общий план оценки
A. При оценке каждого из проектов, указанных в пунктах A-Е раздела II настоящего Дополнительного протокола, Стороны согласились:
1) встречаться не реже одного раза в год с даты подписания настоящего Дополнительного протокола для обсуждения:
целей, достигнутых в результате реализации каждого из проектов;
предложений по усовершенствованию или внесению изменений в проекты;
2) анализировать насколько успешными являются предыдущие изменения к проектам.
B. Представители Правительства Республики Казахстан и Правительства Соединенных Штатов Америки производят оценку результатов проделанной работы по каждому проекту в соответствии с критериями оценки успеха в достижении целей, описанных выше, и определяют успехи и недостатки с целью повышения эффективности реализации будущих проектов. Стороны совместно готовят отчет с заключением по результатам проведенной оценки. Данная оценка в дополнение к текущему мониторингу программ и мероприятий проводится соответствующими сотрудниками, определенными Сторонами.
IV. Дополнение к Общим положениям
A. Определение незаконного оборота наркотиков
Незаконный оборот наркотиков означает любое действие, предпринятое с целью незаконного культивирования, производства, изготовления, распространения, продажи, финансирования или транспортировки, а также пособничество, подстрекательство, соучастие и вступление в преступный сговор с целью совершения любого правонарушения, включая отмывание доходов, полученных незаконным путем (определяется как процесс провоза, перевода на другой счет, преобразования, обращения в другую валюту или смешивания с доходами, полученными законным путем, с целью утаивания или сокрытия настоящего происхождения, источника, распределения, движения, или принадлежности доходов, полученных незаконным путем), относящихся к наркотическим или психотропным веществам, прекурсорам или другим контролируемым веществам.
B. Аудит финансовых средств
При условии финансирования уполномоченные органы Правительства Соединенных Штатов Америки производят ежегодную проверку (аудит) Отдела по международной борьбе с наркотиками и соблюдению законности при Посольстве Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан по надлежащему распоряжению выделенным финансированием согласно требованиям текущего контроля по отчетности Правительства Соединенных Штатов Америки.
V. Заключение
Настоящий Дополнительный протокол вступает в силу с даты его подписания и прекращает свое действие после выполнения Сторонами всех обязательств, предусмотренных настоящим Дополнительным протоколом.
Совершено в _______________ 201 __ года, в двух экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках, имеющих одинаковую силу.
За Правительство                     За Правительство
Республики Казахстан                 Соединенных Штатов Америки

2) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
-      нұсқаушыларды/сарапшыларды және қажеттi оқу материалдарын ұсынады;
-      Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары Үкiметтерiнiң өзара шешiмi бойынша қажеттi жабдықты ұсынады;
-      жергілікті серіктестіктермен ынтымақтастықта Америка Құрама Штаттары Үкіметі қаржыландыратын іс-шаралар кезінде техникалық қолдау көрсетеді;
3) жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
-      жоғарғы басшылар, сарапшылар және оқытушылар қатысушылардың күдікті операцияларды анықтау саласында өткізілген оқу іс-шаралары аясында немесе көрсетілген техникалық көмек көрсету арқылы алынған кәсіби білімдерді қолданатынын растайды;
-      қатысушылар қылмыстық тәртіпте анықтау, тергеу, қудалау және кірістерді жылыстату фактілері бойынша жауапкершілікке тарту саласында кәсіби дағдыларын көрсетеді, оны растау ретінде жиі сәтті өткізілген қылмыстық тәртіпте тергеу, қудалау және жауапкершілікке тарту болады;
-      Қазақстан Республикасының ресми статистикасына сәйкес заңсыз жолмен алынған ақша құралдарын жылыстатумен байланысты қылмыстық тәртіпте сәтті қаралған істердің саны.
III. Бағалаудың жалпы жоспары
A.      Осы Қосымша хаттаманың II бөлiмiнiң A-Е-тармақтарында көрсетiлген жобалардың әрқайсысын бағалау кезiнде Тараптар:
1) осы Қосымша хаттамаға қол қойған күннен бастап жылына бір реттен асырмай:
жобалардың әрқайсысын іске асыру нәтижесінде қол жеткiзiлген мақсаттарды;
жетiлдiру немесе жобаларға өзгерiстер енгiзу бойынша ұсыныстарды талқылау үшiн кездесуге;
2) жобаларға енгiзiлген алдыңғы өзгерiстердiң қаншалықты табысты болғанын талдауға келiстi.
В.      Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Америка Құрама Штаттары Үкіметінің өкiлдерi жоғарыда баяндалған мақсаттарға қол жеткізуде табысты бағалау критерийлеріне сәйкес әрбір жоба бойынша жасалған жұмыстың нәтижелерін бағалауды жүргізеді және болашақ жобаларды іске асыру тиімділігін арттыру мақсатында табыстарды және кемшіліктерді анықтайды. Тараптар жүргізілген бағалаудың нәтижелері бойынша бірлесіп қорытындысымен есептеме дайындайды. Бағдарламалар мен іс-шаралардың ағымдық мониторингіне қосымша бұл бағалауды Тараптар айқындаған тиісті қызметкерлер жүргізеді.
IV. Жалпы ережелерге толықтыру
А.      Есiрткiнiң заңсыз айналымының анықтамасы
Есірткінің заңсыз айналымы заңсыз егу, өндіру, дайындау, тарату, сату, қаржыландыру немесе тасымалдау мақсатында жасалған кез келген әрекетті, сондай-ақ есірткі немесе психотроптық заттарға, прекурсорларға немесе басқа да бақыланатын заттарға жатқызылатын, заңсыз жолмен алынған табыстарды жылыстатуды (заңсыз жолмен алынған табыстардың шынайы шығу жерін, көзін, бөлінуін, қозғалысын немесе тиесiлiгiн жасыру немесе жасырып қалу мақсатында оны алып өту, басқа шотқа аудару, қайта ұйымдастыру, басқа валютаға айналдыру немесе заңды жолмен алынған табыстармен араластыру процесі ретінде айқындалады) қоса алғанда, кез келген құқық бұзушылықты жасау мақсатында астыртын дем беруді, айдап салуды, қылмысқа қатысуды және қылмыстық сөз байласуды білдіреді.
B.      Қаржы қаражаты аудиті
Қаржыландыру жағдайында Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң құзыретті органдары Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң есептiлiгi бойынша ағымдағы бақылау талаптарына сәйкес бөлінген қаржыны дұрыс игеру бойынша Қазақстан Республикасындағы Америка Құрама Штаттарының Елшілігі жанындағы Есірткіге қарсы халықаралық күрес және заңдылықтың сақталуы жөніндегі бөліміне жыл сайын тексеру (аудит) жүргiзедi.
V. Қорытынды
Осы Қосымша хаттама оған қол қойылған күннен бастап күшiне енедi және Тараптар осы Қосымша хаттамада көзделген барлық мiндеттемелердi орындағаннан кейiн өз қолданысын тоқтатады.
2014 жылғы «__» ___________________, екi данада, әрқайсысының бiрдей күшi бар қазақ, ағылшын және орыс тiлдерiнде жасалды.
Қазақстан Республикасының
Үкiметi үшiн
Америка Құрама Штаттарының
Үкiметi үшiн