О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 1049
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии».
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 18, ст. 644; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст.244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; №11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 93; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст.64; № 14, ст. 72, 74; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 6; № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 69; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 года):
подпункт 1) пункта 2 статьи 839 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 1049 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 18, 644-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат;№ 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 64-құжат; № 14, 72, 74-құжаттар; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 69-құжат; 2014 жылғы 9 шілдедегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
839-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«1) воздействия ядерного взрыва;».
2. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г, № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 года):
1) заголовок главы 39 изложить в следующей редакции:
«Глава 39. Экологические требования к использованию радиоактивных материалов, атомной энергии и обеспечению радиационной безопасности»;
2) пункт 2 статьи 270 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз в Республику Казахстан радиоактивных материалов, полуфабрикатов, сырья, комплектующих изделий, содержащих радиоактивные вещества выше уровней изъятия, установленных нормами радиационной безопасности, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области экспортного контроля и подлежит государственному учету ядерных материалов и источников ионизирующего излучения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии.».
3. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года «О радиационной безопасности населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст.48; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст.2, ст. 7; № 11, ст. 102; 2013 г. № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, № ст. 4):
1) в статье 1:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«персонал - физические лица, постоянно или временно работающие с источниками ионизирующего излучения или находящиеся по условиям работы в сфере их воздействия;»;
дополнить абзацем следующего содержания:
«эксплуатирующая организация - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по обращению с объектами использования атомной энергии;»;
2) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1) ядролық жарылыстың әсері;".
2. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 39-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"39-тарау. Радиоактивті материалдарды, атом энергиясын пайдалануға және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын экологиялық талаптар";
2) 270-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасына радиациялық қауіпсіздік нормаларында белгіленген алу деңгейлерінен жоғары радиоактивті заттарды қамтитын радиоактивті материалдарды, жартылай фабрикаттарды, шикізатты, жинақтаушы бұйымдарды әкелу Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерінің мемлекеттік есебіне алынуға жатады.".
3. "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 48-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат, 7-құжат; № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-бапта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"персонал - иондаушы сәулелену көздерімен тұрақты немесе уақытша жұмыс істейтін немесе жұмыс жағдайлары бойынша олардың әсер ету аясында болатын жеке тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"пайдаланушы ұйым - атом энергиясын пайдалану объектілерімен жұмыс істеу бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";
2) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Эксплуатирующие организации проводят производственный контроль за обеспечением качества радиационной защиты.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Должностные лица организаций, осуществляющие производственный контроль за обеспечением радиационной защиты, при выявлении нарушений требований радиационной безопасности, норм, правил и гигиенических нормативов, правил радиационной безопасности, строительных норм и правил, правил охраны труда, распорядительных, инструктивных, методических и иных документов в области обеспечения радиационной безопасности в соответствующей организации, применяют меры воздействия, предусмотренные законами Республики Казахстан.»;
3) пункт 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«1. При планировании и принятии решений в области обеспечения радиационной безопасности, анализе эффективности указанных решений государственными органами, местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), а также эксплуатирующими организациями проводится оценка радиационной безопасности с целью обеспечения установленных требований радиационной безопасности, правил и гигиенических нормативов в области радиационной безопасности.»;
4) абзац первый статьи 10 изложить в следующей редакции:
«Эксплуатирующие организации обязаны:»;
5) абзац первый статьи 16 изложить в следующей редакции:
«Эксплуатирующие организации обязаны иметь:»;
6) в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 17. Обязанности эксплуатирующих организаций по обеспечению радиационной безопасности при радиационной аварии»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«В случае радиационной аварии эксплуатирующая организация обязана:»;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«принять меры по нормализации радиационной обстановки на территории эксплуатирующих организаций после ликвидации радиационной аварии;»;
7) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Право граждан на радиационную безопасность
Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, проживающие на территории Республики Казахстан, имеют право на радиационную безопасность. Это право обеспечивается проведением комплекса мероприятий по предотвращению радиационного воздействия на организм человека ионизирующего излучения выше установленных норм, а также выполнением гражданами и эксплуатирующими организациями требований по обеспечению радиационной безопасности.»;
8) часть вторую статьи 22 изложить в следующей редакции:
«На территории эксплуатирующих организаций выполнять требования должностных лиц этих организаций.».

"1. Пайдаланушы ұйымдар радиациялық қорғау сапасының қамтамасыз етілуіне өндірістік бақылауды жүргізеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Радиациялық қорғаудың қамтамасыз етілуіне өндірістік бақылауды жүзеге асыратын ұйымдардың лауазымды адамдары тиісті ұйымда радиациялық қауіпсіздік талаптарының, нормалардың, қағидалар мен гигиеналық нормативтердің, радиациялық қауіпсіздік қағидаларының, құрылыс нормалары мен қағидаларының, еңбекті қорғау қағидаларының, радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы өкімдік, нұсқаулық, әдістемелік және өзге де құжаттардың бұзылуын анықтаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықпал ету шараларын қолданады.";
3) 9-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында жоспарлау және шешімдерді қабылдау, көрсетілген шешімдердің тиімділігін талдау кезінде мемлекеттік органдар, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары, сондай-ақ пайдаланушы ұйымдар белгіленген радиациялық қауіпсіздік талаптарын, радиациялық қауіпсіздік саласындағы қағидалар мен гигиеналық нормативтерді қамтамасыз ету мақсатында радиациялық қауіпсіздікті бағалауды жүргізеді.";
4) 10-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланушы ұйымдар:";
5) 16-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланушы ұйымдарда:";
6) 17-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Пайдаланушы ұйымдардың радиациялық авария кезінде радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі міндеттері";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Радиациялық, авария жағдайында пайдаланушы ұйым:";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"радиациялық авария жойылғаннан кейін пайдаланушы ұйымдар аумағында радиациялық жағдайды қалпына келтіру жөніндегі шаралар қолдануға;";
7) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Азаматтардың радиациялық қауіпсіздікке құқығы Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың радиациялық қауіпсіздікке құқығы бар. Бұл құқық адамның организміне белгіленген нормадан жоғары иондаушы сәулеленудің радиациялық әсерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізумен, сондай-ақ азаматтар мен пайдаланушы ұйымдардың радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындауымен қамтамасыз етіледі.";
8) 22-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланушы ұйымдар аумағында осы ұйымдардың лауазымды адамдарының талаптарын орындауға міндетті.".

4. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года «О государственных секретах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст. 41; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 24, ст. 122, 128; 2010 г., № 3-4, ст. 11; № 7, ст. 32; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 63; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст.52):
подпункт 35) статьи 12 изложить в следующей редакции:
«35) сведения о проектировании, монтаже, ремонте, техническом обслуживании и обеспечении частей (элементов) физической защиты ядерных материалов и ядерных установок, за исключением сведений, подпадающих под действие международных соглашений, ратифицированных Республикой Казахстан, предусматривающих обмен такими сведениями, и сведений, которые могут быть получены из открытых источников или путем свободного к ним доступа;».
5. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51):
1) статью 30 изложить в следующей редакции:
«Статья 30. Сроки рассмотрения заявлений о выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии
Лицензия и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются лицензиаром не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, образования, нефти и газа.
Лицензии и (или) приложения к лицензии в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере образования, нефти и газа, либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан.
Лицензии и (или) приложения к лицензии в сфере использования атомной энергии, либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются в сроки, установленные Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии».
Лицензии и (или) приложения к лицензии в сфере импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются лицензиаром в сроки, предусмотренные частью второй пункта 2 статьи 37 настоящего Закона.»;
2) пункт 5 статьи 36 изложить в следующей редакции:

4. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 4, 102-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 6, 41-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 128-құжаттар; 2010 ж., № 3-4, 11-құжат; № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
12-баптың 35) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"35) мәліметтер алмасуды көздейтін, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдердің қолданылу аясына кіретін мәліметтерді және ашық көздерден немесе оларға еркін қол жеткізу арқылы алынуы мүмкін мәліметтерді қоспағанда, осындай жобалау, монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету және ядролық материалдар мен ядролық қондырғыларды физикалық қорғау бөлшектерін (элементтерін) қамтамасыз ету туралы мәліметтер;".
5. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат):
1) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру туралы өтініштерді қарау мерзімдері Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден уәжді бас тартуды лицензиар атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар не оларды беруден уәжді бас тарту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензия және (немесе) лицензияға қосымша не оларды беруден уәжді бас тарту "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде беріледі.
Экспорттық бақылауға жататын өнімнің импорты мен экспорты саласындағы лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден уәжді бас тартуды лицензиар осы Заңның 37-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзімдерде береді.";
2) 36-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Особые условия выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на право занятия деятельностью в сфере использования атомной энергии определены Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии».
В приложении к лицензии в качестве особых условий выдачи лицензии указывается тип приборов, установок, материалов, веществ, отходов, с которыми лицензиат проводит работы.»;
3) в приложении 2 к вышеуказанному Закону:
в перечне разрешений второй категории:
раздел «Класс 1 - «разрешения, выдаваемые на деятельность» дополнить строкой, порядковый номер 87-1, следующего содержания:
«
87-1Аккредитация организаций на право проведения экспертизы ядерной, радиационной, ядерной физической безопасностиСвидетельство об аккредитации организации на право проведения экспертизы ядерной, радиационной, ядерной
физической
безопасности
Срок действия 3 года
»;
раздел «Класс 5 - «разрешения, выдаваемые на профессиональную деятельность физическим лицам» дополнить строкой, порядковый номер 369-1, следующего содержания:
«
369-1Аттестация персонала эксплуатирующей организации в области использования атомной энергииСвидетельство об аттестации персонала эксплуатирующей организации в области использования атомной энергииСрок действия 3 года
».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"5. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны берудің ерекше шарттары "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
Лицензияға қосымшада лицензияны берудің ерекше шарттары ретінде лицензиат жұмыс жүргізетін аспаптар, қондырғылар, материалдар, заттар, қалдықтар түрі көрсетіледі.";
3) жоғарыда көрсетілген Заңға 2-қосымшада:
екінші санаттағы рұқсаттар тізбесінде:
"1-сынып - "қызметке берілетін рұқсаттар" бөлімі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 87-1-жолмен толықтырылсын:
"
87-1
Ұйымдарды ядролық, радиациялық, ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүргізу құқығына аккредиттеу
Ұйымдарды ядролық, радиациялық, ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүргізу құқығына аккредиттеу туралы куәлік
Қолданылу мерзімі 3 жыл
";
"5-сынып - "жеке тұлғаларға кәсіптік қызмет берілетін рұқсаттар" бөлімі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 369-1-жолмен толықтырылсын:
"
Атом энергиясын пайдалану саласындағы пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттау
Атом энергиясын пайдалану саласындағы пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттау туралы куәлік
Қолданылу мерзімі 3 жыл
".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті