О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725 "О Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении перечня государственных программ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 170
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725 «О Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 «Об утверждении перечня государственных программ».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725
«О Государственной программе развития и интеграции
инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до
2020 года и внесении дополнения в Указ Президента
Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957
«Об утверждении перечня государственных программ»
ПОСТАНОВЛЯЮ:

"Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 725 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 170 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 725 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын
дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік
бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту
туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19
наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан
Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 725
Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:

1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725 «О Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 «Об утверждении перечня государственных программ» следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе «1. Паспорт Программы»:
подраздел «Сроки реализации» изложить в следующей редакции:

1. «Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 725 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасында:
«1. Бағдарламаның паспорты» деген бөлімде:
«Іске асыру мерзімдері» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:

«2014 — 2020 годы (долгосрочная)»;
в подразделе «Целевые индикаторы и показатели»:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) увеличение грузооборота до 720 млрд. ткм к концу 2020 года, в том числе до 470 млрд. ткм к концу 2016 года»;
в разделе «3. Анализ текущей ситуации»:
в подразделе «Железнодорожный транспорт»:
в главе «1. Характеристика текущего состояния отрасли»:
в части восьмой таблицу 1 изложить в следующей редакции:
«Таблица 1. Доля погрузки по операторам вагонов:
Операторы вагонов
2008 год
2010 год
2013 год
Частный парк Республики Казахстан
34%
33%
71%
Частный парк Содружества Независимых Государств
4%
8%

«2014 – 2020 жылдар (ұзақ мерзімді)»;
«Нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштер» деген кіші бөлімде:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
3) жүк айналымын 2020 жылдың соңына қарай 720 млрд. ткм дейін, оның ішінде 2016 жылдың соңына қарай 470 млрд. ткм дейін ұлғайту»;
«3. Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
«Теміржол көлігі» деген кіші бөлімде:
«1. Саланың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы» деген тарауда:
сегізінші бөліктегі 1-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«1-кесте. Вагондар операторлары бойынша тиеу үлесі:
Вагондар операторлары
2008 жыл
2010 жыл
2013 жыл
Қазақстан Республикасының жеке меншік паркі
34%
33%
71%
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жеке меншік паркі
4%
8%

21,5%
Инвентарный парк Республики Казахстан
46%
47%
6,6%
Инвентарный парк Содружества Независимых Государств
16%
12%
0,9%
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«Таким образом, несмотря на очевидное расширение границ рынка с учетом единого Таможенного союза, принципиальных изменений в регуляторной модели отрасли не произошло.»;
дополнить частями двенадцать, тринадцать, четырнадцать, пятнадцать следующего содержания:
«В свете формирования Единого экономического пространства необходимо проработать вопрос выведения вагонной составляющей в перевозке грузов из-под государственного регулирования в установленном законодательством порядке.
На сегодняшний день процесс реорганизации АО «НК «КТЖ» и создания национального оператора инфраструктуры, национальных перевозчиков с собственным парком вагонов и локомотивов не завершен.
Кроме того, не осуществлено законодательное обеспечение условий формирования целевой модели отрасли, предусмотренных Программой развития транспортной инфраструктуры в Республики Казахстан на 2010 — 2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1006, и позволяющих открыть доступ перевозчикам к инфраструктуре (100 %-е субсидирование государством убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям).
Соответственно, реализованы не все мероприятия, направленные на открытие доступа перевозчиков к инфраструктуре и равноправное функционирование субъектов отрасли на рынке перевозок.»;
в подразделе «Автодорожная отрасль»:
в главе «1. Характеристика текущего состояния отрасли»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Протяженность автомобильных дорог Республики Казахстан составляет 128,3 тыс. км, из которых более 97,4 тыс. км автодороги общего пользования, в том числе 23,5 тыс. км республиканского значения и 73,9 тыс. км областного и районного значения. По оценке Всемирного Банка текущая стоимость республиканской дорожной сети составляет приблизительно 109,7 млрд. долларов США или 48,9 % от ВВП 2013 года.»;
в главе «2. Влияние данной сферы на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны»:
в части второй таблицу 2 изложить в следующей редакции:
«Таблица 2. Динамика индекса «Качество дорог» глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума за 2006 - 2013 годы.
Временной период, годы

21,5%
Қазақстан Республикасының мүкәммал паркі
46%
47%
6,6%
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының мүкәммал паркі
16%
12%
0,9%
»;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осылайша, бірыңғай Кеден одағын ескере отырып, нарық шекарасының анық кеңейтілгеніне қарамастан, саланың реттегіш моделінде қағидатты өзгерістер бола қойған жоқ.»;
мынадай мазмұндағы он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Бірыңғай экономикалық кеңістік құру аясында жүк тасымалдаудағы вагондық құрауышты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік реттеуден шығару мәселесін пысықтау қажет.
Бүгінгі күні «ҚТЖ» ҰК» АҚ қайта ұйымдастыру және ұлттық инфрақұрылым операторын, вагондар мен локомотивтердің меншікті паркі бар ұлттық тасымалдаушыларды құру процесі аяқталған жоқ.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1006 қаулысымен бекітіліген Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада көзделген және тасымалдаушыларға инфрақұрылымға қолжетімділік ашуға мүмкіндік беретін (тасымалдаушылардың әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты шығынын мемлекеттің 100 % субсидиялауы) саланың нысаналы моделін қалыптастыру шарттарын заңнамалық қамтамасыз ету жүзеге асырылған жоқ.
Тиісінше, тасымалдаушыларға инфрақұрылымға қолжетімділік ашуға және сала субъектілерінің тасымалдау нарығында тең құқылы жұмыс істеуіне бағытталған іс-шаралардың барлығы іске асырылған жоқ.»;
«Автожол саласы» деген кіші бөлімде:
«1. Саланың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы» деген тарауда:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы автомобиль жолдарының ұзындығы 128,3 мың км құрайды, олардың 97,4 мың км астамы – жалпы пайдаланымдағы автожолдар, оның ішінде 23,5 мың км – республикалық маңызы бар және 73,9 мың км – облыстық және аудандық маңызы бар автожолдар. Дүниежүзілік Банктің бағалауы бойынша республикалық жол желісінің ағымдағы құны шамамен 109,7 млрд. АҚШ долларын немесе 2013 жылғы ІЖӨ-нің 48,9 %-ын құрайды»;
«2. Аталған саланың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсері» деген тарауда:
екінші бөліктегі 2-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«2-кесте. Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі «Жолдардың сапасы» индексінің 2006 – 2013 жылдардағы серпіні
Уақыт кезеңі, жылдар

2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
Рейтинг, место
98
109
108
116
124
125
117
117
Отклонение, +/ -
-
- 11
+ 1
- 8
- 8
- 1
+ 8
0
»;
в подразделе «Автомобильный транспорт»:
главу «4. Основные проблемы отрасли» дополнить подпунктами 7), 8) следующего содержания:
«7) эксплуатация населением, а также компаниями, оказывающими услуги по пассажирским перевозкам, не экологичного транспорта;
8) факты неоднократных проверок, вследствие чего автотранспорт задерживается до устранения нарушений, в частности за несоблюдение требований законодательства отечественными и иностранными перевозчиками, в частности:
допустимых весогабаритных параметров транспортных средств,
разрешительной системы международных автоперевозок,
требований к перевозкам опасных грузов.»;
в подразделе «Водный транспорт»:
главу «1. Характеристика текущего состояния отрасли» изложить в следующей редакции:
«В настоящее время береговая транспортная инфраструктура Казахстана на Каспийском море включает два действующих морских порта - Актау и Баутино.
При этом порт Актау задействован в перевалке грузов в экспортно-импортном и транзитном сообщении, его доля в обеспечении грузовых перевозок в Каспийском бассейне составляет порядка 25 %. Порт Баутино специализируется как база поддержки морских нефтяных операций.

2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
Рейтинг, орын
98
109
108
116
124
125
117
117
Ауытқу, +/ –
-
- 11
+ 1
- 8
- 8
- 1
+ 8
0
»;
«Автомобиль көлігі» деген кіші бөлімде:
«4. Саланың негізгі проблемалары» деген тарау мынадай мазмұндағы 7), 8) тармақшалармен толықтырылсын:
«7) халықтың, сондай-ақ жолаушылар тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін компаниялардың экологиялық емес көлікті пайдалануы;
8) бірнеше мәрте тексеру фактілері, соның салдарынан бұзушылықтар жойылғанға дейін, атап айтқанда, отандық және шетелдік тасымалдаушылардың заңнама талаптарын, атап айтқанда:
көлік құралдарының рұқсат етілген салмақ-габариттік параметрлерін;
халықаралық автотасымалдаудың рұқсаттар жүйесін;
қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын талаптарды сақтамағаны үшін автокөлік жүрісі кідіртіледі»;
«Су көлігі» деген кіші бөлімде:
«1. Саланың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазіргі уақытта Қазақстанның Каспий теңізінің жағалауындағы көлік инфрақұрылымы қолданыстағы екі – Ақтау және Баутино теңіз порттарын қамтиды.
Бұл ретте Ақтау порты экспорттық-импорттық және транзиттік қатынастағы жүктерді ауыстырып тиеуде пайдаланылады, оның Каспий бассейніндегі жүк тасымалдарын қамтамасыз етудегі үлесі шамамен 25 %-ды құрайды. Баутино порты теңіз мұнай операцияларын қолдау базасы ретінде мамандандырылған.

Вместе с тем, в 2013 году перевалено 10,1 млн. тонн, что на 8 % ниже в сравнении с 2012 годом.
Основную номенклатуру грузов, ежегодно переваливаемых через морские порты, составляют нефть, металл, зерно, паромные и другие грузы.
На рынке морских перевозок в Каспийском бассейне самый мощный флот принадлежит Азербайджану, флот Казахстана составляет 5 %. Отечественный торговый флот составляют 8 танкеров грузоподъемностью 12-13 тыс. тонн и 2 сухогрузных судна. При этом отечественными танкерами транспортируется порядка 70 % из общего объема нефти, переваливаемой через порт Актау.
Весь объем сухих грузов перевозится иностранными судами, в результате ежегодная упущенная выгода Казахстана составляет около 6,8 млрд. тенге. Это обусловлено тем, что казахстанские экспортеры заключают контракты на условиях FOB, при которых иностранные партнеры преимущественно загружают свои судоходные компании.
Средний возраст судов, используемых в казахстанском секторе Каспийского моря (далее - КСКМ), составляет 13-15 лет.
В силу краткосрочности работ и жесткой конкуренции, при которой существенным условием является ставка фрахта, предприятия, оперирующие в КСКМ, привержены привлекать иностранные суда, вместо того чтобы строить новые.
В настоящее время в КСКМ оперируют 266 судов сервисного флота, из них 185 судов принадлежат иностранным компаниям и 81 - отечественным.
Сервисные услуги данным судам оказываются судоремонтными базами, судоремонтным заводом Мангистауской области и заводом Сага Аташ. При этом данные судоверфи имеют возможность ремонта только судов весом до 600 тонн и в силу того, что судовладельцы отправляют на ремонт суда в основном в зимний период, данные судоремонтные мощности могут обеспечить только 30 % из имеющейся потребности.
На сегодняшний день маршрут транспортировки грузов через порт Актау характеризуется жесткой конкуренцией с другими портами прикаспийских государств, а также перевозка грузов по новым линиям железных дорог.
Для развития морских портов Казахстана необходимо привлечение объемов перевалки экспортно-импортных грузов.
Международное сообщество уделяет особое внимание усилению требований к кадровому потенциалу и усовершенствованию подготовки моряков на всех уровнях.
Образовательная система Республики Казахстан по подготовке моряков не соответствует международным требованиям, в связи с чем в отрасли имеется дефицит в национальных кадрах. В настоящее время доля граждан Республики Казахстан в плавсоставе при общей численности порядка 1400 человек составляет около 50 %, а на уровне командного состава всего 28 %.
Также для усиления безопасности в КСКМ требуют решения вопросы, связанные с предотвращением незаконного плавания иностранных судов путем установления для них транзитных коридоров, систематизации мер по охране окружающей среды и централизации навигационных систем.

Бұған қоса, 2013 жылы 10,1 млн. тонна ауыстырып тиелді, бұл 2012 жылмен салыстырғанда 8 %-ға төмен.
Жыл сайын теңіз порттары арқылы ауыстырып тиелетін жүктердің негізгі номенклатурасын мұнай, металл, астық, паромдық және басқа жүктер құрайды.
Каспий бассейніндегі теңіз тасымалдары нарығында ең қуатты флот Әзербайжанға тиесілі, Қазақстанның флоты 5 %-ды құрайды. Отандық сауда флоты жүк көтергіштігі 12-13 мың тоннаны құрайтын 8 танкерді және 2 құрғақ жүк кемесін құрайды. Бұл ретте отандық танкерлермен Ақтау порты арқылы ауыстырып тиелетін мұнайдың жалпы көлемінің 70 %-ғы тасымалданады.
Құрғақ жүктің бүкіл көлемі шетелдік кемелермен тасымалданады, нәтижесінде Қазақстанның жыл сайынғы алынбай қалған пайдасы шамамен 6,8 млрд. теңгені құрайды. Бұл қазақстандық экспорттаушылардың келісімшарттарды FOB шартында жасайтынымен байланысты, оларға сәйкес шетелдік әріптестер, негізінен, өздерінің кеме қатынасы компанияларын жүктейді.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында (бұдан әрі – КТҚС) пайдаланылатын кемелердің орташа мерзімі 13-15 жылды құрады.
Фрахт мөлшерлемесі маңызды шарт болып табылатын жұмыстардың қысқа мерзімділігі мен қатаң бәсекелестікке байланысты КТҚС-те әрекет етуші кәсіпорындар жаңа кемелер жасаудың орнына шетелдік кемелерді тартуға бейім.
Қазіргі уақытта КТҚС-те сервистік флоттың 266 кемесі әрекет етеді, оның ішінде 185 кеме шетел компанияларына және 81-і отандық компанияларға тиесілі.
Осы кемелерге сервистік қызметтерді кеме жөндеу базалары, Маңғыстау облысының кеме жөндеу зауыты және Сага Аташ зауыты көрсетеді. Бұл ретте аталған кеме верфьтерінің салмағы 600 тоннаға дейінгі кемелерді ғана жөндеу мүмкіндігі бар және кеме иелері кемелерді негізінен қысқы кезеңде жөндеуге жіберетініне байланысты аталған кеме жөндеу қуаттары қазіргі қажеттіліктің 30 %-ын ғана қамтамасыз ете алады.
Бүгінгі күні Ақтау порты арқылы жүк тасымалдау маршруты Каспий жағалауындағы мемлекеттердің басқа порттарымен, сондай-ақ жаңа теміржол желілері арқылы жүк тасымалдаумен қатаң бәсекеге түсуімен сипатталады.
Қазақстанның теңіз порттарын дамыту үшін экспорттық-импорттық жүктерді ауыстырып тиеу көлемін тарту қажет.
Халықаралық қоғамдастық кадрлық әлеуетке қойылатын талаптарды күшейтуге және барлық деңгейдегі теңізшілердің даярлығын жетілдіруге ерекше назар аударады.
Қазақстан Республикасының теңізшілерді даярлау бойынша білім беру жүйесі халықаралық талаптарға сәйкес келмейді, осыған байланысты салада ұлттық кадрлардың тапшылығы орын алып отыр. Қазіргі кезде жалпы саны шамамен 1 400 адам болатын жүзу құрамындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының үлесі шамамен 50 %-ды, ал командалық құрам деңгейінде небәрі 28 %-ды құрайды.
Сондай-ақ КТҚС-те қауіпсіздікті күшейту үшін шетел кемелері үшін транзиттік дәліздерді белгілеу, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды жүйеге келтіру және навигациялық жүйелерді орталықтандыру жолымен олардың заңсыз жүзуін болдырмауға байланысты мәселелерді шешу талап етіледі.

Недостаточное материально-техническое оснащение органов транспортного контроля, в том числе отсутствие с 2002 года необходимого обновления служебных судов, общая изношенность которых превышает  90 %, негативно отражаются на эффективности ведения контроля и не позволяют снизить уровень аварийности на водном транспорте.
В настоящее время речное судоходство осуществляется в бассейнах рек Иртыш, Урал, Кигач, Ишим, Или, Капчагайском водохранилище и озере Балхаш. Общая протяженность эксплуатируемых участков водных путей составляет 4 108,5 км, из которых на 4 040,5 км реализуются мероприятия, связанные с обеспечением безопасности судоходства.
Перевозки пассажиров и грузов осуществляют частные судовладельцы, имеющие 659 судов, из которых 248 находятся в запрещенном к эксплуатации состоянии.
За последние 5 лет объем пассажирских перевозок речным транспортом увеличился почти в 6 раз и достиг 217,7 тыс. человек, грузоперевозок в 1,5 раза и достиг 1 млн. тонн.»;
в главе «3. Действующее законодательство и подзаконные нормативные правовые акты отрасли»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«На сегодняшний день основополагающими нормативно-правовыми актами в области морского транспорта являются законы Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» и от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте.»;
в главе «4. Основные проблемы отрасли»:
подпункт первый части первой изложить в следующей редакции:
«1) низкая конкурентоспособность отечественного флота.»;
подраздел «Гражданская авиация» изложить в следующей редакции:
«1. Характеристика текущего состояния отрасли
Республика Казахстан является одной из крупнейших стран в регионе и находится в окружении сильных экономик России, Индии и Китая. Территория Республики Казахстан имеет выгодное геостратегическое расположение на пересечении европейско-азиатского рынка воздушных перевозок.
В настоящее время в Казахстане зарегистрировано 44 авиакомпании, из них 5 авиакомпаний задействованы на регулярных перевозках (97 % воздушные суда западного производства), 14 осуществляют нерегулярные перевозки (63 % воздушные суда западного производства), 3 авиакомпании по грузовым перевозкам (20 % воздушные суда западного производства), 22 эксплуатанта выполняют авиационные работы (52 % воздушные суда западного производства).
На рынке регулярных международных сообщений работает 32 авиакомпании, где доля казахстанских компаний составляет 52 %, европейских 25 %, азиатских перевозчиков 13 % и других 10 %.

Көліктік бақылау органдарының материалдық-техникалық жарақтандырылуының жеткіліксіз болуы, оның ішінде жалпы тозуы 90 %-дан асатын қызметтік кемелердің 2002 жылдан бері қажетті жаңартылмауы бақылау жүргізудің тиімділігіне теріс ықпалын тигізеді және су көлігіндегі авария деңгейін төмендетуге мүмкіндік бермейді.
Қазіргі уақытта өзендегі кеме қатынасы Ертіс, Жайық, Қиғаш, Есіл, Іле өзендерінің бассейндерінде, Қапшағай су қоймасында және Балқаш көлінде жүзеге асырылады. Пайдаланылатын су жолдары учаскелерінің жалпы ұзындығы 4 108,5 км құрайды, оның ішінде 4 040,5 км учаскеде кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралар іске асырылады.
Жолаушылар мен жүк тасымалдауды 659 кемесі бар жекеше кеме иелері жүзеге асырады, олардың ішінде 248 кеме пайдалануға тыйым салынған күйде тұр.
Соңғы 5 жылда өзен көлігімен жолаушылар тасымалдау көлемі 6 есеге жуық ұлғайып, 217,7 мың адамға дейін, жүк тасымалдау 1,5 есе ұлғайып, 1 млн. тоннаға дейін жетті.»;
«3. Қолданыстағы заңнама және саланың заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілері» деген тарауда:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бүгінгі күні Қазақстан Республикасының «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы және «Iшкi су көлiгi туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі заңдары теңіз көлігі саласындағы негіз қалаушы нормативтік құқықтық актілер болып табылады.»;
«4. Саланың негізгі проблемалары» деген тарауда:
бірінші бөліктің бірінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) отандық флоттың бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуы.»;
«Азаматтық авиация» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Саланың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Қазақстан Республикасы өңірдегі аса ірі елдердің бірі болып табылады және Ресейдің, Үндістан мен Қытайдың мықты экономикаларының ортасында орналасқан. Қазақстан Республикасының аумағы әуе тасымалдарының еуропалық-азиялық нарығының қиылысында геостратегиялық тұрғыдан тиімді орналасқан.
Қазіргі уақытта Қазақстанда 44 авиакомпания тіркелген, оның ішінде 5 авиакомпания тұрақты тасымалдарға (97 %-ы батыста шығарылған әуе кемелері) жұмылдырылған, 14-і тұрақты емес тасымалдарды (63 %-ы батыста шығарылған әуе кемелері), 3 авиакомпания жүк тасымалдарын (20 %-ы батыста шығарылған әуе кемелері) жүзеге асырады, 22 пайдаланушы (52 %-ы батыста шығарылған әуе кемелері) авиациялық жұмыстарды орындайды.
Тұрақты халықаралық қатынастар нарығында 32 авиакомпания жұмыс істейді, ондағы қазақстандық компаниялардың үлесі 52 %-ды, еуропалық компаниялардың үлесі 25 %-ды, азиялық тасымалдаушылардың үлесі 13 %-ды және басқалардың үлесі 10 %-ды құрайды.

Внутренние маршруты выполняются 5 регулярными авиакомпаниями: АО «Эйр Астана», АО «Авиакомпания «Скат», АО «Век Air», АО «Жетысу», АО «Жезказган». Около 75 % внутренних пассажирских перевозок осуществляет перевозчик АО «Эйр Астана» и 20 % АО «Авиакомпания «Скат», 5 % - другие авиаперевозчики.
Число перевезенных пассажиров авиакомпаниями Республики Казахстан в 2013 году по сравнению с 2012 годом увеличилось на 9,5%, достигнув 5 млн. человек. Доля пассажирооборота воздушным путем составила 4,2 %. В 2013 году аэропортами Республики Казахстан обслужено около 9 млн. пассажиров. По итогам 2013 года перевозка грузов воздушным путем составила 24 тыс. тонн.
Доходы отрасли гражданской авиации в 2013 году составили 315 млрд. тенге или 1 % от ВВП Республики Казахстан. Рост по отношению к доходам 2012 года составил 2 %.

Ішкі маршруттарды 5 тұрақты авиакомпания орындайды: «Эйр Астана» АҚ, «Скат» авиакомпаниясы» АҚ, «Bek Air» АҚ, «Жетісу» АҚ, «Жезқазған» АҚ. Ішкі жолаушылар тасымалының шамамен 75 %-ын «Эйр Астана» АҚ және 20 %-ын – «Скат» авиакомпаниясы» АҚ, 5 %-ын басқа авиатасымалдаушылар жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары тасымалдаған жолаушылар саны 2013 жылы 2012 жылмен салыстырғанда 9,5 %-ға ұлғайып, 5 млн. адамға жетті. Әуе жолымен жолаушылар тасымалдау айналымының үлесі 4,2 %-ды құрады. 2013 жылы Қазақстан Республикасының әуежайлары 9 млн. жуық жолаушыға қызмет көрсетті. 2013 жылдың қорытындылары бойынша әуе жолымен жүк тасымалдау 24 мың тоннаны құрады.
Азаматтық авиация саласының кірісі 2013 жылы 315 млрд. теңгені немесе Қазақстан Республикасының ІЖӨ 1 %-ын құрады. 2012 жылғы кірістерге қатысты өсім 2 %-ды құрады.

Численность занятого населения в отрасли гражданской авиации составляет порядка 16 500 человек.
В республике действуют 18 аэропортов республиканского и областного значения. На сегодня из 15 аэропортов, допущенных к обслуживанию международных рейсов, 12 категорированы по стандартам Международной организации гражданской авиации (International Civil Aviation Organization (ICAO), далее - ИКАО):
Перечень аэропортов Республики Казахстан республиканского и
областного значения по состоянию на 1 января 2014 года.
п/п
Наименование
аэропорта
Категории
Обслужено
пассажиров,
тыс.человек
Пропускная
способность,
пассажиров в часпик
Крупные аэропорты (более 300 тысяч пассажиров в год)
1
Алматы
III В

Азаматтық авиация саласында жұмыспен қамтылған халық саны шамамен 16 500 адамды құрайды.
Республикада республикалық және облыстық маңызы бар 18 әуежай жұмыс істейді. Бүгінгі күні халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге рұқсат етілген 15 әуежайдың 12-сі Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (International Civil Aviation Organization (ICAO), бұдан әрі – ИКАО) стандарттары бойынша санат алған, олар:
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының республикалық және облыстық маңызы бар әуежайларының тізбесі
Р/с №
Әуежайдың атауы
Санаты
Қызмет көрсетілген жолаушылар саны, мың адам
Қарбалас сәттегі өткізу қабілеті, жолаушылар саны
Ірі әуежайлар (бір жылда 300 мыңнан астам жолаушы)
1
Алматы
III В

11,8
200
Важнейшим элементом организации воздушного движения в воздушном пространстве страны является аэронавигационное обслуживание. В Казахстане провайдером аэронавигационных услуг является РГП «Казаэронавигация» (управление воздушным движением, радиотехническое обеспечение полетов и т.д.).
Казахстан находится в конкурентном поле аэронавигационного обслуживания, которое состоит из трех трансазиатских направлений:

11,8
200
Елдің әуе кеңістігінде әуе қозғалысын ұйымдастырудың аса маңызды элементі аэронавигациялық қызмет көрсету болып табылады. «Қазаэронавигация» РМК Қазақстанда аэронавигациялық көрсетілетін қызметтердің провайдері (әуе қозғалысын басқару, ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және басқалары) болып табылады.
Қазақстан аэронавигациялық қызмет көрсетудің үш трансазиялық бағыттан тұратын бәсекелес өрісінде орналасқан:

1) Транссибирские маршруты (51 %) (севернее территории Казахстана, над территориями России, Монголии и Китая);
2) Трансазиатские маршруты, проходящие над территорией Казахстана (26 %);
3) Азиатские маршруты (23 %) (южнее территории Казахстана, через Черное море, Азербайджан, Иран/Туркмения).
Общее количество воздушных трасс Республики Казахстан — 90, при этом их протяженность составляет — 83 876 км. Общее количество воздушных коридоров на границе с сопредельными государствами - 73. В 2013 году количество обслуженных воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан составило 230 355, при этом рост движения по сравнению с 2012 годом составил 106,5 %.
Так, в начале 2013 года начата проверка авиакомпаний и воздушных судов совместно с Бюро технического сотрудничества ИКАО, по итогам проверки отозвано 8 сертификатов/свидетельств, приостановлена деятельность 4 авиакомпаний.
Проводятся обучения, стажировки и тренинги специалистов Комитета гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан на рабочем месте и объектах гражданской авиации, работы по ресертификации эксплуатантов, организаций технического обслуживания воздушных судов, а также обучение авиационных государственных инспекторов методике перронных инспекций воздушных судов иностранных авиакомпаний.
2. Влияние данной сферы на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны.
За последнее десятилетие в Казахстане наблюдается существенный рост объема пассажирских перевозок (более 15 %).
Казахстаном заключено 36 международных соглашений о воздушном сообщении, при этом международная сеть авиаперевозок предоставляет 64 сообщения.
В 2012 году проведена частичная либерализация внутреннего рынка.
В Казахстане действует программа субсидирования внутриобластных перевозок, в рамках которой в настоящее время субсидируется 8 маршрутов на сумму 1,5 млрд. тенге.
На сегодняшний день проведена реконструкция 13 взлетно-посадочных полос и 9 терминалов аэропортов страны, что увеличило пассажиропоток и повысило качество авиационных услуг.
Также состояние гражданской авиации отражается на международном рейтинге конкурентоспособности страны ГИК ВЭФ, согласно которого в 2012 году по «качеству инфраструктуры воздушного транспорта» — 87 место и «доступность мест на километр» — 57 место.
3. Действующее законодательство и подзаконные нормативные правовые акты отрасли
В настоящее время отрасль гражданской авиации регулируется законами от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан», от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» и свыше 100 подзаконными нормативными правовыми актами.

1) Транссібір маршруттары (51 %) (Қазақстан аумағынан солтүстікке қарай, Ресей, Моңғолия және Қытай аумақтарының үстімен);
2) Қазақстан аумағының үстімен өтетін трансазиялық маршруттар (26 %);
3) Азиялық маршруттар (23 %) (Қазақстан аумағынан оңтүстікке қарай, Қара теңіз, Әзербайжан, Иран/Түрікменстан арқылы).
Қазақстан Республикасы әуе трассаларының жалпы саны – 90, бұл ретте олардың ұзындығы 83 876 км құрайды. Шектес мемлекеттермен шекарадағы әуе дәліздерінің жалпы саны – 73. 2013 жылы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде қызмет көрсетілген әуе кемелерінің саны 230 355 болды, бұл ретте 2012 жылмен салыстырғанда қозғалыс өсімі 106,5 %-ды құрады.
Айталық, 2013 жылдың басында ИКАО Техникалық ынтымақтастық бюросымен бірлесіп, авиакомпаниялар мен әуе кемелерін тексеру басталды, тексеру қорытындысы бойынша 8 сертификат/куәлік қайтарып алынды, 4 авиакомпанияның қызметі тоқтатып қойылды.
Жұмыс орындарында және азаматтық авиация объектілерінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитетінің мамандарын оқыту, тағылымдамалар мен тренингтер, пайдаланушыларды, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымдарын қайта сертификаттау жөніндегі жұмыстар, сондай-ақ мемлекеттік авиация инспекторларын шетел авиакомпаниялары әуе кемелерінің перрондық инспекциялары әдістемесіне оқыту жүргізіледі.
2. Осы саланың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына ықпалы.
Соңғы онжылдықта Қазақстанда жолаушылар тасымалы көлемінің айтарлықтай өскені (15 %-дан жоғары) байқалды.
Қазақстан әуе қатынасы туралы 36 халықаралық келісім жасады, бұл ретте халықаралық авиатасымалдар желісі 64 қатынасты ұсынады.
2012 жылы ішкі нарыққа ішінара ырықтандыру жүргізілді.
Қазақстанда облысішілік тасымалдарды субсидиялау бағдарламасы қолданылады, оның шеңберінде қазіргі уақытта 1,5 млрд. теңге сомасына 8 маршрут субсидияланды.
Бүгінгі күні еліміздің әуежайларында 13 ұшу-қону жолағы және 9 терминал реконструкцияланды, бұл жолаушылар ағынын арттырды және авиациялық қызметтердің сапасын жоғарылатты.
Сондай-ақ азаматтық авиацияның жай-күйі ДЭФ БҒИ елдің халықаралық бәсекеге қабілеттілік рейтінгінде көрініс тапты, оған сәйкес 2012 жылы «әуе кеңістігі инфрақұрылымының сапасы» бойынша – 87-орын және «бір километрге шаққандағы орындардың қолжетімділігі» бойынша 57-орын.
3. Қолданыстағы заңнама және саланың заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілері
Қазіргі уақытта азаматтық авиация саласы 1994 жылғы 21 қыркүйектегі «Қазақстан Республикасындағы көлік туралы», 2010 жылғы 15 шілдедегі «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» заңдармен және 100-ден астам заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.

Основой для создания нормативного поля в сфере гражданской авиации являются положения стандартов и рекомендуемой практики, изложенных в 19 приложениях к Чикагской конвенции о международной гражданской авиации (1944 г.), к которой Казахстан присоединился в 1992 году.
В связи с тем, что аудитом Международной организации гражданской авиации (ИКАО) по проведению проверок организации контроля за обеспечением безопасности полетов в 2009 году были выявлены существенные недостатки, относящиеся к вопросам обеспечения безопасности полетов, по итогам проверки Комитетом по безопасности полетов Европейской комиссии (ЕК) казахстанским авиакомпаниям ограничена деятельность в Еврозоне.
С целью оценки национального законодательства и организационной структуры уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и процедур на соответствие требованиям ИКАО проведена экспертиза законодательства в сфере гражданской авиации, по результатам которой внесены 80 поправок в действующее законодательство Республики Казахстан, в т.ч. 69 поправок по вопросам безопасности полетов.
В настоящее время принимаются меры по снятию ограничений на выполнение полетов казахстанских авиакомпаний в зону ЕС. Разработан комплекс мер по подготовке к работе валидационной миссии ИКАО, которая состоится в первой половине 2014 года.
4. Основные проблемы отрасли
К основным проблемам отрасли гражданской авиации можно отнести:
1) слабое техническое оснащение и износ наземной инфраструктуры аэропортов (50 %) в виду недостаточной загруженности, низкого уровня менеджмента аэропортов и государственной поддержки;
2) устаревший парк воздушных судов на авиационных работах, низкую коммерческую привлекательность и присутствие административных барьеров для вовлечения предприятий МСБ в развитие малой авиации;
3) малое количество действующих аэродромов местных воздушных линий по причине низкой рентабельности и отсутствия государственной поддержки;
4) низкую конкурентоспособность в условиях глобальной либерализации;
5) низкую эффективность использования воздушного пространства;
6) несоответствие системы государственного контроля и надзора за безопасностью полетов международным стандартам;
7) острую нехватку квалифицированных кадров из-за отсутствия современной системы подготовки кадров, государственной поддержки в системе детско-юношеского авиационно-технического творчества, системы аэроклубов и авиационных видов спорта;
8) низкий уровень развития транзитных авиаперевозок по причине неразвитости инфраструктуры и отсутствия условий его развития;

Қазақстан 1992 жылы қосылған Халықаралық азаматтық авиация туралы Чикаго конвенциясына (1944 ж.) 19-қосымшада жазылған стандарттар мен ұсынылатын практика ережелері азаматтық авиация саласында нормативтік өріс құрудың негізі болып табылады.
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылаудың ұйымдастырылуына тексеру жүргізу бойынша Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) аудитімен 2009 жылы ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелеріне жататын елеулі кемшіліктер анықталуына байланысты Еуропа комиссиясының (ЕК) Ұшу қауіпсіздігі комитетінің тексеру қорытындылары бойынша қазақстандық авиакомпаниялардың Еуроаймақтағы қызметіне шектеу қойылған болатын.
Ұлттық заңнаманың және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ұйымдық құрылымы мен рәсімдердің ИКАО талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында азаматтық авиация саласындағы заңнамаға сараптама жүргізілді, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына 80 түзету, оның ішінде ұшу қауіпсіздігі мәселелері бойынша 69 түзету енгізілді.
Қазіргі кезде қазақстандық авиакомпанияларының ЕО аймағына ұшуды орындауына шектеулерді жою жөнінде шаралар қабылдануда. 2014 жылдың бірінші жартысында өтетін ИКАО валидациялық миссиясының жұмысына дайындық бойынша шаралар кешені әзірленді.
4. Саланың негізгі проблемалары
Азаматтық авиация саласының негізгі проблемаларына мыналарды жатқызуға болады:
1) жеткіліксіз жүктелуіне, әуежайлар менеджменті мен мемлекеттік қолдау деңгейінің төмен болуына байланысты әуежайлардың жерүсті инфрақұрылымының техникалық нашар жарақтандырылуы және тозуы (50 %);
2) авиациялық жұмыстарға арналған әуе кемелерінің ескірген паркі, ШОБ кәсіпорындарын шағын авиацияны дамытуға тарту үшін төмен коммерциялық тартымдылық және әкімшілік кедергілердің болуы;
3) рентабельділігінің төмен болуы себебінен және мемлекеттік қолдаудың болмауынан жергілікті әуе желілерінің қолданыстағы әуеайлақтары санының аз болуы;
4) жаһандық ырықтандыру жағдайындағы бәсекеге қабілеттіліктің төмен болуы;
5) әуе кеңістігін пайдаланудың төмен тиімділігі;
6) ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің халықаралық стандарттарға сәйкес келмеуі;
7) кадрларды даярлаудың қазіргі заманғы жүйесінің, балалар мен жасөспірімдердің авиациялық-техникалық шығармашылығы жүйесіндегі мемлекеттік қолдаудың, аэроклубтар мен спорттың авиациялық түрлерінің болмауынан білікті кадрлардың өткір жетіспеушілігі;
8) инфрақұрылымның дамымауы және оны дамыту жағдайларының болмауы себебінен транзиттік авиатасымалдардың даму деңгейінің төмендігі;

9) вредное воздействие авиатранспорта на окружающую среду.»;
подраздел «Развитие и интеграция транспортно-логистической системы Республики Казахстан в международную транспортную систему» изложить в следующей редакции:
«1. Характеристика текущего состояния отрасли
Уровень развития транспортной логистики в Казахстане.
По итогам проведенных в 2012 году Всемирным Банком исследований мировой логистики логистическая система Казахстана заняла в общем списке индекса эффективности логистики (LPI) 86 место из 155 стран, опустившись на 24 позиции по сравнению с 2010 годом.
Снижение рейтинга Казахстана произошло в основном в связи с понижением подиндикаторов «Качество инфраструктуры» (79 место), «Простота организации международных поставок товаров» (92 место) и «Соблюдение сроков доставки» (132 место). Негативным образом на возможностях увеличения транзитных и экспортных грузопотоков сказывается недостаточная эффективность таможенных пунктов пропуска (73 место), снижающая скорость и предсказуемость сроков прохождения грузами границы.
Транспортные коридоры Казахстана
В настоящее время в Казахстане сформированы и функционируют следующие 5 международных транспортных коридоров:
1) Северный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали (ТАЖМ).
Связывает Западную Европу с Китаем, Корейским полуостровом и Японией через Россию (на участке Достык/Хоргос - Актогай — Саяк - Моинты - Астана — Петропавловск (Пресногорьковская).
2) Южный коридор ТАЖМ.
Данный коридор проходит по следующим маршрутам: Юго-Восточная Европа - Китай и Юго-Восточная Азия через Турцию, Иран, страны Центральной Азии (на участке Достык/Хоргос - Актогай — Алматы — Шу - Арысь - Сарыагаш);
3) ТРАСЕКА.
Связывает Восточную Европу с Центральной Азией через Черное море, Кавказ и Каспийское море (на участке Достык/Хоргос - Алматы — Актау, в том числе через перспективный спрямляющий железнодорожный маршрут Жезказган - Бейнеу, а также Ахалкалаки (Грузия) - Карс (Турция);
4) Север - Юг.
Пролегает в Северную Европу из стран Персидского залива через Россию и Иран с участием Казахстана на участках: морской порт Актау - регионы Урала России и Актау - Атырау, а также через новую железнодорожную линию Узень - Берекет (Туркменистан) — Г орган (Иран);
5) Центральный коридор ТАЖМ.
Имеет важное значение для региональных транзитных перевозок по направлению Центральная Азия-Северо-Западная Европа (на участке Сарыагаш - Арысь - Кандагач - Озинки).
На автомобильных дорогах Республики Казахстан сложились шесть основных направлений — автотранспортных коридоров:

9) авиакөліктің қоршаған ортаға зиянды әсері.»;
«Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесін дамыту және халықаралық көлік жүйесіне ықпалдастыру» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Саланың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Қазақстандағы көлік логистикасының даму деңгейі.
2012 жылы Дүниежүзілік Банк жүргізген әлемдік логистиканы зерттеу қорытындылары бойынша Қазақстанның логистикалық жүйесі логистика тиімділігі индексінің (LPI) жалпы тізімінде 2010 жылмен салыстырғанда 24 позицияға төмендеп, 155 елдің ішінде 86-орынды иеленді.
Қазақстан рейтінгінің төмендеуі негізінен «Инфрақұрылым сапасы» (79-орын), «Халықаралық тауарлар жеткізілімдерін ұйымдастырудың қарапайымдылығы» (92-орын) және «Жеткізу мерзімдерін сақтау» (132-орын) деген кіші индикаторлардың төмендеуіне байланысты болды. Транзиттік және экспорттық жүк ағындарын ұлғайту мүмкіндіктеріне жүкті шекара арқылы өткізу жылдамдығын және мерзімдердің болжамдылығын төмендететін кедендік өткізу пункттері тиімділігінің (73-орын) жеткіліксіз болуы келеңсіз әсерін тигізеді.
Қазақстанның көлік дәліздері
Қазіргі уақытта Қазақстанда мынадай 5 халықаралық көлік дәлізі қалыптасқан және жұмыс істейді:
1) Трансазиялық теміржол магистралінің (ТАТМ) солтүстік дәлізі.
Батыс Еуропаны Қытаймен, Ресей арқылы Корея түбегімен және Жапониямен байланыстырады (Достық/Қорғас – Ақтоғай – Саяқ – Мойынты – Астана – Петропавл (Пресногорьковская) учаскесінде);
2) ТАТМ-ның оңтүстік дәлізі.
Аталған дәліз мынадай маршруттар бойынша өтеді: Түркия, Иран, Орталық Азия елдері арқылы Оңтүстік-Шығыс Еуропа – Қытай және Оңтүстік-Шығыс Азия (Достық/Қорғас – Ақтоғай – Алматы – Шу – Арыс – Сарыағаш учаскесінде);
3) ТРАСЕКА.
Шығыс Еуропаны Қара теңіз, Кавказ және Каспий теңізі арқылы Орталық Азиямен байланыстырады (Достық/Қорғас – Алматы – Ақтау учаскесінде, оның ішінде перспективада тура қатынайтын Жезқазған – Бейнеу теміржол маршруты, сондай-ақ Ахалкалаки (Грузия) – Карс (Түркия);
4) Солтүстік – Оңтүстік.
Қазақстанның қатысуымен Ақтау теңіз порты – Ресейдің Орал өңірлері және Ақтау – Атырау учаскелерінде, сондай-ақ Өзен – Берекет (Түрікменстан) – Горган (Иран) жаңа теміржол желісі арқылы Ресей мен Иран арқылы Парсы шығанағы елдерінен Солтүстік Еуропаға өтеді;
5) ТАТМ-ның орталық дәлізі.
Орталық Азия – Солтүстік – Батыс Еуропа бағыты бойынша өңірлік транзиттік тасымалдар үшін зор маңызы бар (Сарыағаш – Арыс – Қандыағаш – Озинки учаскесінде).
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарында алты негізгі бағыт – автокөлік дәліздері қалыптасқан:

1) Ташкент - Шымкент - Тараз - Бишкек - Алматы - Хоргос;
2) Шымкент - Кызыл орда — Актобе - Уральск - Самара;
3) Алматы - Караганды - Астана - Петропавловск;
4) Астрахань - Атырау — Актау - гр. Туркменистана;
5) Омск - Павлодар - Семей - Майкапшагай;
6) Астана - Костанай - Челябинск - Екатеринбург.
Анализ грузовых потоков и торговых отношений
Общий товарооборот Республики Казахстан со всеми странами мира в 2012 году по сравнению с 2010 годом вырос на 50 % и составил 136,8 млрд. долларов.
Объем экспортных грузоперевозок в 2012 году составил 102 млн. тонн (за исключением трубопроводного транспорта), при этом объем импортных грузоперевозок - 25,9 млн. тонн.
Основные грузоперевозки в экспортном сообщении осуществлялись в Россию - 52%, страны Европы - 14 %, Китай - 12 %, страны Центральной Азии - 10 % и Иран - 4 %.
В импортном сообщении на Россию пришлось 43,8 %, Китай - 12,1 % и страны Центральной Азии — 9,5 %.
Общий объем транзитных грузов через Казахстан в 2012 году составил 17,8 млн. тонн, объем доходов от них составил свыше 1 млрд. долл. США, при этом, большинство транзитных грузов приходится на железнодорожный транспорт - 16,3 млн. тонн, остальных на автомобильный — 1,46 млн. тонн и водный транспорт-0,16 млн. тонн.
Основную долю в структуре транзитных перевозок по странам отправления занимает Россия, доля которой составила 50 % в 2012 году. На Китай приходится 15 % от общего объема транзитных грузов и на Узбекистан порядка 9 %.
Основными странами назначения транзитных грузопотоков через Казахстан являются страны Центральной Азии - 87 % (Узбекистан - 36 %, Кыргызстан - 19 %, Афганистан - 13 %, Таджикистан -11%, Туркменистан - 8 %), в то время как на Россию и Китай приходится по 5 %.
Необходимость упрощения международных торговых процедур возникла в связи с увеличением внешнеторговых товаропотоков, повышением спроса на скоростные доставки и современные логистические цепочки, развитием международной торговли компонентами, широким использованием контейнерных перевозок. В результате таможне пришлось обслуживать увеличивающиеся грузопотоки при имеющихся ресурсах.
Применение во внешнеторговой политике различных торговых барьеров несет в себе как преимущества, так и значительные недостатки. С одной стороны, каждая страна нуждается в развитии торгово-политических отношений с другими странами и в их поддержке, а с другой стороны, на этапе развития своих экономических производственных мощностей национальные производители нуждаются в защите своих интересов и поддержке государства. Невозможно полностью исключить из международной торговли торговые барьеры, но также нельзя допустить, чтобы они мешали развитию торговли между странами.
Предпосылки к увеличению транзита через Казахстан.

1) Ташкент – Шымкент – Тараз – Бішкек – Алматы – Қорғас;
2) Шымкент – Қызылорда – Ақтөбе – Орал – Самара;
3) Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл;
4) Астрахань – Атырау – Ақтау – Түрікменстан шекарасы;
5) Омск – Павлодар – Семей – Майқапшағай;
6) Астана – Қостанай – Челябі – Екатеринбург.
Жүк ағынын және сауда қатынастарын талдау
Қазақстан Республикасының әлемнің бүкіл елімен жалпы сыртқы тауар айналымы 2012 жылы 2010 жылмен салыстырғанда 50 %-ға өсті және 136,8 млрд. долларды құрады.
2012 жылы экспорттық жүк тасымалдарының көлемі 102 млн. тоннаны (құбыржол көлігін қоспағанда), бұл ретте импорттық жүк тасымалдарының көлемі 25,9 млн. тоннаны құрады.
Экспорттық қатынастағы негізгі жүк тасымалдары Ресейге – 52 %, Еуропа елдеріне – 14 %, Қытайға – 12 %, Орталық Азия елдеріне – 10 % және Иранға – 4 % жүзеге асырылды.
Импорттық қатынаста – Ресейге 43,8 %, Қытайға – 12,1 % және Орталық Азия елдеріне – 9,5 % тиесілі болды.
Қазақстан аумағы арқылы өткен транзиттік жүктің жалпы көлемі 2012 жылы 17,8 млн. тоннаны, ал олардан түскен кіріс көлемі 1 млрд. астам АҚШ долларын құрады, бұл ретте транзиттік жүктердің көпшілігі теміржол көлігіне – 16,3 млн. тонна, қалғаны автомобиль көлігіне – 1,46 млн. тонна және су көлігіне – 0,16 млн. тонна тиесілі.
Жөнелту елдері бойынша транзиттік тасымалдар құрылымында негізгі үлес Ресейге тиесілі, оның үлесі 2012 жылы 50 %-ды құрады. Қытайға транзиттік жүктердің жалпы көлемінің 15 %-ы және Өзбекстанға шамамен 9 %-ы тиесілі.
Қазақстан арқылы транзиттік жүк ағынының негізгі межелі елдері Орталық Азия елдері – 87 % (Өзбекстан – 36 %, Қырғызстан – 19 %, Ауғанстан – 13 %, Тәжікстан – 11 %, Түрікменстан – 8 %) болып табылады, ал Ресей мен Қытайға 5 %-дан келеді.
Халықаралық сауда рәсімдерін оңайлату қажеттігі сыртқы саудадағы тауар ағынын ұлғайтуға, жылдам жеткізу мен заманауи логистикалық тізбекке сұраныстың артуына, құрауыштардың халықаралық саудасының дамуына, контейнерлік тасымалдың кеңінен пайдалануына байланысты пайда болды. Нәтижесінде ұлғайып келе жатқан жүк ағынына кеденнің қолда бар ресурспен қызмет көрсетуіне тура келді.
Сыртқы сауда саясатында әртүрлі сауда тосқауылдарын қолданудың өз артықшылықтары да, айтарлықтай кемшіліктері де бар. Бір жағынан, әр ел басқа елдермен сауда-саяси қатынастарды дамытуды және олардың қолдауын қажет етеді, екінші жағынан өзінің экономикалық өндірістік қуаттарын дамыту кезеңінде ұлттық өндірушілер өз мүдделерінің қорғалуын және мемлекет қолдауын қажет етеді. Саудадағы кедергілерді халықаралық саудадан толық алып тастау мүмкін емес, дегенмен олардың елдер арасындағы сауда-саттықтың дамуына кедергі жасауына жол беруге болмайды.
Қазақстан арқылы өтетін транзитті ұлғайту жөніндегі алғышарттар.

Положение Казахстана между крупнейшими торговыми партнерами — Китаем и странами ЕС диктует главный вызов для развития транспортно-логистической системы страны. В 2011 году объем торговли между Китайской Народной Республикой и ЕС составил 567,2 млрд. долларов, объем перевозок - 12,6 млн. двадцатифутового эквивалента (далее - ДФЭ). При этом доля Казахстана в обеспечении транзита этого объема занимает менее половины процента, а подавляющая часть импорта из Китая в ЕС следует по морю через Суэцкий канал.

Қазақстанның саудадағы аса ірі әріптестер – Қытай мен ЕО елдерінің арасында орналасуы елдің көлік-логистика жүйесін дамыту үшін басты сын-қатерді алға тартады. 2011 жылы Қытай Халық Республикасы мен ЕО арасындағы сауда-саттық көлемі 567,2 млрд. долларды, тасымал көлемі – 12,6 млн. жиырма фунттық баламаны (бұдан әрі – ЖФБ) құрады. Бұл ретте Қазақстанның осы көлемнің транзитін қамтамасыз етудегі үлесі бір пайыздың жартысынан кем, ал Қытайдан ЕО-ға импорттың басым бөлігі Суэц каналы арқылы теңізбен өтеді.

Экономический рост Китая в последние годы смещается из восточных в западные и центральные провинции Китая, которые тяготеют к железнодорожным перевозкам через территорию Казахстана. В соответствии с программой развития западного Китая «China Western Development planning 2011 - 2015» в развитие западных и центральных регионов Китая предполагается инвестировать до 1 трлн. долларов США.
Ускоренное развитие западных провинций Китая будет способствовать увеличению грузопотока через Казахстан.
Создание Таможенного союза и формирование Единого экономического пространства внесут существенный вклад в создание эффективного транспортного коридора, соединяющего Китай с Европой, путем упрощения процесса пересечения границ, поскольку предусматривают пересечение таможенной границы стран Единого экономического пространства только в двух местах - на границах с Китаем и странами ЕС.

Қытайдың соңғы жылдардағы экономикалық өсуі Қытайдың шығыс провинциясынан батыс және орталық провинцияларына ығысып келеді, олар Қазақстанның аумағы арқылы өтетін теміржол тасымалдарына мұқтаж. Батыс Қытайды дамытудың «China Western Development planning 2011 – 2015» бағдарламасына сәйкес Қытайдың батыс және орталық өңірлерін дамытуға шамамен 1 трлн. АҚШ долларын инвестициялау көзделеді.
Қытайдың батыс провинцияларының жылдам дамуы Қазақстан арқылы жүк ағынының ұлғаюына ықпал ететін болады.
Кеден одағының құрылуы және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің қалыптасуы шекаралардан өту процесін оңайлату арқылы Қытай мен Еуропаны қосатын тиімді көлік дәлізін құруға қомақты үлес қосады, себебі ол Бірыңғай экономикалық кеңістік елдерінің кедендік шекарасын екі жерде – Қытаймен және ЕО елдерімен шекараларда ғана кесіп өтуді көздейді.

По прогнозам экспертов объем внешней торговли Китай — Европейский Союз к 2020 году увеличится с 567,2 до 781 млрд. долларов. При этом доля грузоперевозок Китай - Европа увеличится со 117 млн. до 170 млн. тонн (примерно 17 млн. ДФЭ).
С учетом указанных факторов потенциальный объем транзитного грузопотока через Казахстан (через Достык и Хоргос) может составить до 8 % (1,5 млн. ДФЭ) от общего товарооборота Китай — ЕС — Китай.»;
раздел «4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы» изложить в следующей редакции:
«4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Основная цель Программы: формирование современной транспортной инфраструктуры Казахстана, а также обеспечение ее интеграции в международную транспортную систему и реализация транзитного потенциала.
Целевые индикаторы Программы:
Индикатор
ед. изм.
2013 год
к концу 2016 года
к концу 2020 года
Увеличение объема перевозки грузов
млн. тонн

Сарапшылардың болжамы бойынша Қытай – Еуропа Одағының сыртқы сауда-саттық көлемі 2020 жылға қарай 567,2 млрд. доллардан 781 млрд. долларға дейін ұлғаяды. Бұл ретте, Қытай – Еуропа жүк тасымалдарының үлесі 117 млн. тоннадан 170 млн. тоннаға дейін ұлғаяды (шамамен 17 млн. ЖФБ).
Көрсетілген факторларды ескере отырып, Қазақстан арқылы (Достық пен Қорғас арқылы) транзиттік жүк ағынының әлеуетті көлемі Қытай – ЕО – Қытай жалпы тауар айналымының 8 %-ына (1,5 млн. ЖФБ) дейін құрауы мүмкін.»;
«4. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері
Бағдарламаның негізгі мақсаты: Қазақстанның қазіргі заманғы көлік инфрақұрылымын қалыптастыру, сондай-ақ оның халықаралық көлік жүйесіне ықпалдасуын қамтамасыз ету және транзиттік әлеуетті іске асыру
Бағдарламаның нысаналы индикаторлары:
Индикатор
өлшем бірлігі
2013 жыл
2016 жылдың соңына қарай
2020 жылдың соңына қарай
Жүктерді тасымалдау көлемін ұлғайту
млн. тонна

100
Программные задачи железнодорожной отрасли. Для достижения поставленных целей необходимо решить следующие задачи:
Задача 1. Формирование оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли и создание условий для конкурентоспособности и развития национальных перевозчиков грузов и пассажиров;
Задача 2. Развитие грузовых перевозок.
Задача 3. Развитие пассажирских перевозок.
Задача 4. Развитие и модернизация железнодорожной инфраструктуры.
Задача 5. Модернизация и развитие вокзального хозяйства.
Задача 6. Обновление и модернизация основных средств производства железнодорожной отрасли.
Задача 7. Обеспечение железнодорожной отрасли квалифицированными кадровыми ресурсами.
Задача 8. Развитие отечественного железнодорожного машиностроения.
Задача 9. Повышение уровня безопасности перевозок.
Показатели прямых результатов. Достижение задач будет измеряться следующими показателями прямых результатов:
Показатель
ед. изм.
2013 год
к концу 2016 года
к концу 2020 года
Строительство железнодорожных участков
км
-

100
Теміржол саласының бағдарламалық міндеттері. Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
1-міндет. Теміржол саласының жұмыс істеуінің оңтайлы жүйесін құру және жүк пен жолаушыларды ұлттық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігі мен дамуы үшін жағдайлар жасау.
2-міндет. Жүк тасымалын дамыту.
3-міндет. Жолаушылар тасымалын дамыту.
4-міндет. Теміржол инфрақұрылымын дамыту және жаңғырту.
5-міндет. Вокзал шаруашылығын жаңғырту және дамыту.
6-міндет. Теміржол саласы өндірісінің негізгі құралдарын жаңарту және жаңғырту.
7-міндет. Теміржол саласын білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету.
8-міндет. Отандық теміржол машинасын жасауды дамыту.
9-міндет. Тасымалдаудың қауіпсіздік деңгейін арттыру.
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері. Міндеттерге қол жеткізу мынадай тікелей нәтижелер көрсекіштерімен өлшенеді:
Көрсеткіш
өлшем бірлігі
2013 жыл
2016 жылдың соңына қарай
2020 жылдың соңына қарай
Теміржол учаскелерін салу
км
-

1,56
2,0
3,5
транзитных грузов по
тонн
автомобильным дорогам
Республики Казахстан
Программные задачи автодорожной отрасли. Для достижения поставленных целей необходимо решить следующие задачи:
Задача 1. Обеспечение магистральных связей межрегионального сообщения.
Задача 2. Сокращение отставания межремонтных циклов капитального и среднего ремонта, а также переход на бездефектное содержание.
Задача 3. Совершенствование механизмов финансирования отрасли.
Задача 4. Переход на процессные методы управления автомобильными дорогами.
Задача 5. Совершенствование нормативно-технической политики.
Задача 6. Создание благоприятной институциональной среды для развития и повышения качества придорожного сервисного обслуживания.
Задача 7. Сближение интересов государства и гражданского общества по актуальным вопросам в дорожном секторе.
Задача 8. Создание условий для формирования конкурентоспособного кадрового потенциала.
Показатели прямых результатов. Достижение задач будет измеряться следующими показателями прямых результатов:
Показатель
ед. изм.
2013 год
к концу 2016 года
к концу 2020 года
Строительство и реконструкция автомобильных дорог республиканского значения
км

1,56
2,0
3,5
Автожол саласының бағдарламалық міндеттері. Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
1-міндет. Өңіраралық қатынастағы магистральдық байланыстарды қамтамасыз ету.
2-міндет. Күрделі және орташа жөндеудің жөндеуаралық циклдерінің артта қалуын қысқарту, сондай-ақ ақаусыз күтіп-ұстауға көшу.
3-міндет. Саланы қаржыландыру тетіктерін жетілдіру.
4-міндет. Автомобиль жолдарын басқарудың процестік әдістеріне көшу.
5-міндет. Нормативтік-техникалық саясатты жетілдіру.
6-міндет. Жол бойындағы сервистік қызмет көрсетудің сапасын дамыту және арттыру үшін қолайлы институционалдық орта құру.
7-міндет. Жол секторындағы өзекті мәселелер бойынша мемлекет пен азаматтық қоғам мүдделерін жақындату.
8-міндет. Бәсекеге қабілетті кадрлық әлеуетті қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері. Міндеттерге қол жеткізу мынадай тікелей нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенеді:
Көрсеткіш
өлшем бірлігі
2013 жыл
2016 жылдың соңына қарай
2020 жылдың соңына қарай
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау
км

17,7
22
31
Улучшение позиции Казахстана в индексе эффективности логистики (LPI) Всемирного банка
место
86
(2012 год)
60
40
Увеличение доходов от транзитных перевозок в 2 раза
млн. тенге
157,8
205
280
Программные задачи транспортно-логистической системы. Для достижения поставленных целей необходимо решить следующие задачи:
Задача 1. Привлечение транзитных грузов, в том числе между Китаем и странами ЕС, уходящих в обход территории Казахстана.
Задача 2. Развитие транспортных коридоров внутри страны и обеспечение их интеграции в систему транспортной инфраструктуры за пределами Казахстана.
Задача 3. Оптимизация экспортных, импортных и транзитных операций на территории Казахстана.
Задача 4. Улучшение эффективности логистики Казахстана.
Задача 5. Создание внутренней и внешней терминальной сети Республики Казахстан.
Задача 6. Обеспечение единой системы правового регулирования транзитных грузов по территории Республики Казахстан.
Задача 7. Институциональное реформирование транспортно-логистической отрасли.
Показатели прямых результатов. Достижение задач будет измеряться следующими показателями прямых результатов:
Показатель
ед. изм.
2013 год
к концу 2016 года
к концу 2020 года
Привлечение транзитных грузов по направлению Китай - ЕС
млн. тонн
0
6
15
Привлечение транзитных грузов по направлению Россия, ЕС - Средняя Азия
млн. тонн
0
15
20
Создание внешней терминальной инфраструктуры
ед.
0
1
3
Создание внутренней терминальной сети
ед.
0
9
10
Модернизация пунктов пропуска в соответствии с решением КТС
%
-
100
100
Сокращение необходимых документов при осуществлении международной торговли
%
-
15
30
Увеличение пропускной способности железнодорожных пунктов пропуска
%
-
15
50
Увеличение мощности автомобильных пунктов пропуска
%
-
15
30
Сокращение времени в пути
%
-
10
25
в разделе «5. Основные направления и пути достижения поставленных целей Программы»:
в подразделе «Железнодорожный транспорт»:
главу «Задача 1. Формирование оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли и создание условий для конкурентоспособности и развития национальных перевозчиков грузов и пассажиров» изложить в следующей редакции:
«Задача 1. Формирование оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли и создание условий для конкурентоспособности и развития национальных перевозчиков грузов и пассажиров
Для формирования оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли будет сформирована целевая модель железнодорожной отрасли.
Целевая модель отрасли предполагает организационное разделение перевозочной деятельности и магистральной железнодорожной сети (далее — МЖС) и включает три вида деятельности:

17,7
22
31
Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің логистика тиімділігі индексіндегі (LPI) позициясын жақсарту
орын
86
(2012 жыл)
60
40
Транзиттік тасымалдардан түсетін кірісті 2 есе ұлғайту
млн. теңге
157,8
205
280
Көлік-логистика жүйесінің бағдарламалық міндеттері. Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
1-міндет. Транзиттік, оның ішінде Қытай мен ЕО елдері арасындағы Қазақстан аумағын айналып өтетін жүктерді тарту.
2-міндет. Ел ішіндегі көлік дәліздерін дамыту және олардың Қазақстаннан тыс жердегі көлік инфрақұрылымының жүйесіне ықпалдасуын қамтамасыз ету.
3-міндет. Қазақстан аумағындағы экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды оңтайландыру.
4-міндет. Қазақстан логистикасының тиімділігін жақсарту.
5-міндет. Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы терминалдық желісін құру.
6-міндет. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүктерді құқықтық реттеудің бірыңғай жүйесін қамтамасыз ету.
7-міндет. Көлік-логистика саласын инстититуционалдық реформалау.
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері. Міндеттерге қол жеткізу мынадай тікелей нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенеді:
Көрсеткіш
өлшем бірлігі
2013 жыл
2016 жылдың соңына қарай
2020 жылдың соңына қарай
Қытай – ЕО бағыты бойынша транзиттік жүктерді тарту
млн. тонна
0
6
15
Ресей, ЕО – Орта Азия бағыты бойынша транзиттік жүктерді тарту
млн. тонна
0
15
20
Сыртқы терминалдық инфрақұрылым құру
бірл.
0
1
3
Ішкі терминалдық желі құру
бірл.
0
9
10
Өткізу пункттерін КОК шешіміне сәйкес жаңғырту
%
-
100
100
Халықаралық сауданы жүзеге асыру кезінде қажетті құжаттарды қысқарту
%
-
15
30
Теміржол өткізу пункттерінің өткізу қабілетін ұлғайту
%
-
15
50
Автомобиль өткізу пункттерінің қуатын ұлғайту
%
-
15
30
Жолдағы уақытты қысқарту
%
-
10
25
»;
«5. Бағдарламаның негізгі бағыттары және қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары» деген бөлімде:
«Теміржол көлігі» деген кіші бөлімде:
«1-міндет. Теміржол саласының жұмыс істеуінің оңтайлы жүйесін құру және жүк пен жолаушыларды ұлттық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттігі және дамуы үшін жағдайлар жасау» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«1-міндет. Теміржол саласының жұмыс істеуінің оңтайлы жүйесін құру және жүк пен жолаушыларды ұлттық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттігі және дамуы үшін жағдайлар жасау
Теміржол саласының жұмыс істеуінің оңтайлы жүйесін қалыптастыру үшін теміржол саласының нысаналы моделі қалыптастырылады.
Саланың нысаналы моделі тасымалдау қызметі мен магистральдық теміржол желісін (бұдан әрі – МТЖ) ұйымдық бөлуді болжайды және қызметтің үш түрін:

1) грузовые перевозки;
2) пассажирские перевозки;
3) услуги МЖС.
Перевозка пассажиров будет осуществляться национальным пассажирским перевозчиком и частными перевозчиками. Перевозка грузов будет осуществляться национальным перевозчиком грузов.
Национальные перевозчики будут входить в состав холдинговой структуры АО «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» (далее — АО «НК «КТЖ») наряду с компанией - оператором инфраструктуры.
При этом перевозчики будут оперировать парками вагонов и локомотивов и нести полную ответственность за состояние активов, задействованных в перевозочном процессе, их обновление и обеспечение технического и коммерческого контроля, направленных на обеспечение безопасности движения поездов, а также осуществлять маневровые работы.
Операторы вагонов будут взаимодействовать с АО «НК «КТЖ» (национальным перевозчиком грузов и оператором МЖС) и клиентами в установленном законодательством порядке путем заключения соответствующих договоров в соответствии с Правилами предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров), утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 709.
Доступ к услугам железнодорожной инфраструктуры и осуществление перевозки грузов частными перевозчиками будет дополнительно пересматриваться по мере решения вопросов гармонизации законодательства в рамках Евразийского экономического союза и изменения экономической политики в отношении системы государственного субсидирования убытков от организации железнодорожных пассажирских перевозок (доведения до уровня безубыточности) и исключения государственного ценового регулирования перевозочной деятельности.
Реорганизация корпоративной структуры группы компаний АО «НК «КТЖ».
В рамках целевой модели отрасли будет осуществлена реорганизация холдинговой структуры АО «НК «КТЖ» по следующим бизнес направлениям:
1) корпоративный центр;
2) национальный оператор инфраструктуры;
3) национальный перевозчик грузов;
4) национальный перевозчик пассажиров;
5) национальный мультимодальный транспортно-логистический оператор;
При этом в рамках холдинговой структуры АО «НК «КТЖ» будет осуществлено перераспределение функций, активов и персонала между оператором МЖС, перевозчиками, а также государственными органами, регулирующими взаимоотношения в сфере железнодорожного транспорта.
В целях осуществления реорганизации АО «НК «КТЖ» с созданием АО «КТЖ - Инфраструктура» необходима проработка вопроса по предупреждению налоговых последствий, наступление которых неизбежно в случае указанной реорганизации.
При этом ввиду длительных сроков реализации отраслевой модели на переходном этапе необходимо проработать вопрос правового статуса и компетенции АО «НК «КТЖ».
Государственное регулирование.
С 2014 года в отрасли будет начата работа, в рамках которой будет проработан вопрос тарифной политики (ценообразования) вагонной составляющей за перевозку грузов и перевозочной деятельности в целом, в целях реализации рыночного механизма ценообразования услуг.
Комплексная реализация Программы будет направлена на создание условий для развития конкуренции и возможности свободного формирования цен на основе рыночного механизма спроса и предложения.
Тарифы на услуги МЖС останутся регулируемыми государством.
Исходя из возможностей республиканского бюджета, планируется постепенный уход от перекрестного субсидирования убытков социально значимых пассажирских перевозок за счет доходов от грузовых перевозок на железнодорожном транспорте.
При этом увеличение тарифов за услуги локомотивной тяги и МЖС для пассажирских перевозчиков будет рассматриваться при формировании республиканского бюджета на соответствующие годы.
Будет проработан вопрос внедрения рыночных инструментов регулирования технологического процесса перевозок, стимулирующих к повышению эффективности деятельности компаний.»;
в главе «Задача 2. Развитие грузовых перевозок»:
часть шестую исключить;
дополнить частями семь, восемь, девять, десять следующего содержания:
«В связи с отсутствием в национальных законодательствах России и Белоруссии (стран Единого экономического пространства и Евразийского экономического союза) положений, предусматривающих доступ независимых перевозчиков к услугам инфраструктуры, формирование общего рынка услуг перевозок только на территории Республики Казахстан влечет за собой определенные риски в дальнейшем развитии национального рынка транспортных услуг в Республике Казахстан.
В целях соблюдения договоренностей о межгосударственной паритетности в сегменте оказания транспортных услуг и гармонизации применяемых подходов необходимо проработать вопрос обеспечения доступа к услугам инфраструктуры национальному перевозчику пассажиров, национальному перевозчику грузов и частным пассажирским перевозчикам на территории Республики Казахстан.
В целях повышения эффективности использования казахстанскими грузоотправителями подвижного состава и снижения цен на услуги пользования парком грузовых вагонов необходимо создать в Казахстане соответствующую электронную информационную площадку.
При этом основным принципом ее функционирования будет свободное формирование ставок и цен на услуги в условиях рынка на основе спроса и предложений.»;
в главе «Задача 3. Развитие пассажирских перевозок»:
в части четвертой:
слова «до 2014 года» исключить;
в главе «Задача 4. Развитие и модернизация железнодорожной инфраструктуры »:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
«В целях оптимизации перевозки грузов между регионами, сокращения сроков доставки экспортируемых товаров за пределы Республики Казахстан и привлечения транзитных грузов по кратчайшим маршрутам будут реализованы следующие инфраструктурные проекты:

1) жүк тасымалдарын;
2) жолаушы тасымалдарын;
3) МТЖ көрсетілетін қызметтерін қамтиды.
Жолаушылар тасымалын ұлттық жолаушылар тасымалдаушысы және жекеше тасымалдаушылар жүзеге асыратын болады. Жүктер тасымалын ұлттық тасымалдаушылар жүзеге асыратын болады.
Ұлттық тасымалдаушылар инфрақұрылым операторы – компаниямен қатар «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» АҚ (бұдан әрі – «ҚТЖ» ҰК» АҚ) холдингтік құрылымының құрамына кіретін болады.
Бұл ретте тасымалдаушылар вагондар мен локомотивтер паркінде әрекет етеді және тасымалдау процесіне қатысатын активтердің жай-күйіне, поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ маневрлік жұмыстарды іске асыруға бағытталған активтердің жаңартылуына, техникалық және коммерциялық бақылаудың қамтамасыз етілуіне толық жауапты болады.
Вагондар операторлары «ҚТЖ» ҰК» АҚ-мен (ұлттық жүк тасымалдаушысы және МТЖ операторы) және клиенттермен заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 709 бұйрығымен бекітілген Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес тиісті шарттар жасау арқылы өзара іс-қимыл жасайтын болады.
Теміржол инфрақұрылымының көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу және жекеше тасымалдаушылардың жүк тасымалдауды жүзеге асыруы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде заңнаманы үйлестіру және теміржол жолаушылар тасымалдарын ұйымдастырудан болған залалды мемлекеттік субсидиялау жүйесіне қатысты экономикалық саясаттың өзгеруі (шығынсыз деңгейге жеткізу) және тасымалдау қызметін мемлекеттік бағалық реттеуді жою мәселелерінің шешілуіне қарай қосымша қайта қарастырылатын болады.
«ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниялары тобының корпоративтік құрылымын қайта ұйымдастыру.
Саланың нысаналы моделі шеңберінде «ҚТЖ» ҰК» АҚ холдингтік құрылымын мынадай бизнес-бағыттар бойынша қайта ұйымдастыру жүзеге асырылатын болады:
1) корпоративтік орталық;
2) ұлттық инфрақұрылым операторы;
3) ұлттық жүк тасымалдаушысы;
4) ұлттық жолаушылар тасымалдаушысы;
5) ұлттық мультимодальдық көлік-логистикалық оператор.
Бұл ретте, «ҚТЖ» ҰК» АҚ холдингтік құрылымы шеңберінде МТЖ операторы, тасымалдаушылар, сондай-ақ теміржол көлігі саласындағы өзара қарым-қатынасты реттеуші мемлекеттік органдар арасында функцияларды, активтер мен персоналды қайта бөлу жүзеге асырылатын болады.
«ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ құра отырып, «ҚТЖ» ҰК» АҚ қайта ұйымдастыруды жүзеге асыру мақсатында көрсетілген қайта ұйымдастыру жүргізілген жағдайда сөзсіз орын алатын салықтық салдардың алдын алу мәселесін пысықтау қажет.
Бұл ретте, салалық модельді жүзеге асыру мерзімінің ұзақтығына орай өтпелі кезеңде «ҚТЖ» ҰК» АҚ құқықтық мәртебесі мен құзыреті мәселесін пысықтау қажет.
Мемлекеттік реттеу.
Көрсетілген қызметтерге баға белгілеудің нарықтық тетігін іске асыру мақсатында салада 2014 жылдан бастап жүк тасымалдау және тұтастай, тасымалдау қызметі үшін вагондық құрамдауыштың тарифтік саясаты (баға белгілеу) мәселесін пысықтауды көздейтін жұмыс басталатын болады.
Бағдарламаны кешенді іске асыру бәсекелестікті дамыту үшін жағдай жасауға және сұраныс пен ұсыныстың нарықтық тетігі негізінде бағаны еркін қалыптастыру мүмкіндігіне бағытталатын болады.
МТЖ көрсететін қызметтерге тарифтер мемлекеттің реттеуінде болып қала береді.
Республикалық бюджеттің мүмкіндігіне қарай теміржол көлігіндегі жүк тасымалдаудан түсетін кіріс есебінен әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалының шығынын тоғыспалы субсидиялаудан біртіндеп алшақтау жоспарланған.
Бұл ретте, жолаушыларды тасымалдаушылар үшін локомотивтік тартқыш пен МТЖ-ның көрсетілетін қызметтері үшін тарифтерді ұлғайту тиісті жылдарға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде қарастырылатын болады.
Компания қызметінің тиімділігін арттыруға ынталандыратын тасымалдардың технологиялық процесінің нарықтық реттеу құралдарын енгізу мәселесі пысықталатын болады»;
«2-міндет. Жүк тасымалдарын дамыту» деген тарауда:
алтыншы бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы бөліктермен толықтырылсын:
«Ресей мен Белоруссияның (Бірыңғай экономикалық кеңістік және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің) ұлттық заңнамаларында тәуелсіз тасымалдаушылардың инфрақұрылымның көрсетілетін қызметтеріне қолжетімділігін көздейтін ережелердің болмауына байланысты Қазақстан Республикасының аумағында ғана көрсетілетін тасымалдау қызметтерінің ортақ нарығын қалыптастыру Қазақстан Республикасының көрсетілетін көлік қызметтерінің ұлттық нарығының одан әрі дамуында белгілі бір тәуекелдерге әкеп соқтырады.
Көлік қызметтерін көрсету сегментінде мемлекетаралық паритет туралы уағдаластықтарды сақтау және қолданылатын тәсілдері үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық жолаушылар тасымалдаушысының, ұлттық жүк тасымалдаушысының және жекеше жолаушылар тасымалдаушысының инфрақұрылымның көрсетілетін қызметтеріне қолжетімділігін қамтамасыз ету мәселесін пысықтау қажет.
Қазақстандық жүк жөнелтушілердің жылжымалы құрамды пайдалану тиімділігін арттыру және жүк вагондары паркін пайдаланудың көрсетілетін қызметтеріне бағаларды төмендету мақсатында Қазақстанда тиісті электрондық ақпараттық алаң құру қажет.
Бұл ретте нарық жағдайында сұраныс пен ұсыныстың негізінде көрсетілетін қызметтерге мөлшерлеме мен бағаны еркін қалыптастыру оның қызмет етуінің негізгі қағидаты болады.»;
«3-міндет. Жолаушылар тасымалын дамыту» деген тарауда:
төртінші бөлікте:
«2014 жылға дейін» деген сөздер алып тасталсын;
«4-міндет. Теміржол инфрақұрылымын дамыту және жаңғырту» деген тарауда:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Өңірлер арасында жүк тасымалын оңтайландыру, экспортталатын тауарларды Қазақстан Республикасынан тыс жерге жеткізу мерзімдерін қысқарту және транзиттік жүктерді мейлінше қысқа маршруттар бойынша тарту мақсатында мынадай инфрақұрылымдық жобалар іске асырылатын болады:

1) строительство железнодорожной линии «Жезказган - Бейнеу» - 1036 км.;
2) строительство железнодорожной линии «Аркалык - Шубарколь» - 214 км.;
3) строительство железнодорожной линии в обход станций Алматы — 74,7 км.;
4) строительство железнодорожных линий к объектам береговой инфраструктуры порта Курык - 14 км.
Кроме того, будут осуществлены модернизация около 6 ООО км верхнего строения пути и электрификация железнодорожного участка «Мойынты - Актогай.»;
в главе «Задача 6. Обновление и модернизация основных средств производства железнодорожной отрасли»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Локомотивы. Для снижения уровня износа парка локомотивов до конца 2020 года будет приобретено свыше 500 локомотивов и порядка 90 локомотивов пройдут капитальный ремонт.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Для снижения уровня износа грузовых вагонов будут приобретены более 15 000 грузовых вагонов.»;
часть пятую изложить в следующей редакции:
«С целью снижения износа грузового парка вагонов также будут осуществляться работы по увеличению ресурса узлов и деталей существующих вагонов за счет их модернизации при плановом ремонте и ремонте с продлением срока службы. В целом в рамках Программы около 3 000 грузовых вагонов пройдут капитальный ремонт.»;
в главе «Задача 7. Обеспечение железнодорожной отрасли квалифицированными кадровыми ресурсами»:
в части пятой:
слова «к концу 2016 года» заменить словами «к 2020 году»;
главу «Задача 8. Развитие отечественного железнодорожного машиностроения» дополнить частью следующего содержания:
«Объем продукции представляется, исходя из плана приобретения АО «НК «КТЖ» подвижного состава и проектной мощности заводов. При этом фактический выпуск может корректироваться за счет потребностей заказчика в сторону уменьшения.»;
дополнить главой следующего содержания:
«Задача 9. Повышение уровня безопасности перевозок
Основной причиной допускаемых нарушений безопасности движения поездов на сети железных дорог является невыполнение на должном уровне работниками, связанными с движением поездов, должностных обязанностей и требований, локальных актов, нормативных требований законодательных, нормативно-технических, технологических актов и локальных актов компании в области безопасности движения.
Обеспечение безопасности в сфере железнодорожного транспорта является важнейшим элементом деятельности всех субъектов рынка железнодорожных услуг.
Вместе с тем, исторически сложившаяся практика обеспечения безопасности перевозок только усилиями национальной компании не соответствует существующей и целевой институциональной структуре отрасли и не может обеспечить надежный уровень и системное улучшение безопасности железнодорожного транспорта на долгосрочную перспективу ввиду невозможности наделения национальной компании соответствующими юридическими полномочиями.
Сегодня нарушения требований безопасности являются общеотраслевой проблемой железнодорожной отрасли Республики Казахстан, требующей рассмотрения на государственном уровне вопросов возможности внедрения соответствующих рычагов регулирования, таких как сертификат годности подвижного состава и лицензия на перевозку пассажиров.»;
в подразделе «Автодорожная отрасль»:
в главе «Задача 1. Обеспечение магистральных связей межрегионального сообщения» часть первую дополнить абзацем следующего содержания:
«реализация других автодорог: Алматы — Усть-Каменогорск, Астана — Петропавловск, Омск - Павлодар - Майкапшагай, Усть-Каменогорск - Зыряновск — Рахмановские ключи, Щучинск - Зеренда, Юго-Западный обход г. Астаны, Жымпиты - Чапаево, Мерке - Бурылбайтал, Кызылорда - Павлодар - Успенка, Уральск - Каменка, Бейнеу - Акжигит, Жезказган - Петропавловск.»;

1) «Жезқазған – Бейнеу» теміржол желісін салу – 1 036 км;
2) «Арқалық – Шұбаркөл» теміржол желісін салу – 214 км;
3) Алматы станцияларынан айналып өтетін теміржол желісін салу – 74,7 км;
4) Құрық портының жағалау инфрақұрылымының объектілеріне теміржол желісін салу – 14 км.
Бұдан басқа, шамамен 6 000 км жолдың жоғарғы қабатын жаңғырту және «Мойынты – Ақтоғай» теміржол учаскесін электрлендіру жүзеге асырылады.»;
«6-міндет. Теміржол саласы өндірісінің негізгі құралдарын жаңарту және жаңғырту» деген тарауда:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Локомотивтер. Локомотивтер паркінің тозу деңгейін төмендету үшін 2020 жылдың соңына дейін 500-ден аса локомотив сатып алынады және шамамен 90 локомотив күрделі жөндеуден өтеді.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жүк вагондарының тозу деңгейін төмендету үшін 15 000-нан астам жүк вагоны сатып алынады.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жүк вагондары паркінің тозу деңгейін азайту мақсатында тораптар мен қолданыстағы вагондар бөлшектерінің ресурсын, оларды жоспарлы жөндеу және қызмет ету мерзімін ұзарта отырып жөндеу кезінде жаңғырту есебінен арттыру жөніндегі жұмыстар да жүргізілетін болады. Тұтастай алғанда, Бағдарлама шеңберінде 3 000-ға жуық жүк вагоны күрделі жөндеуден өтеді.»;
«7-міндет. Теміржол саласын білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету» деген тарауда:
бесінші бөлікте:
«2016 жылдың соңына қарай» деген сөздер «2020 жылға қарай» деген сөздермен ауыстырылсын;
«8-міндет. Отандық теміржол машинасын жасауды дамыту» деген тарау мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Өнім көлемі «ҚТЖ» ҰК» АҚ жылжымалы құрамды сатып алу жоспарына және зауыттардың жобалық қуатына қарай ұсынылады. Бұл ретте, нақты шығарылым тапсырыс берушінің қажеттілігі есебінен азайту жағына қарай түзетілуі мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«9-міндет. Тасымалдардың қауіпсіздік деңгейін арттыру.
Поездар қозғалысына байланысты жұмыскерлердің лауазымдық міндеттемелері мен талаптарды, жергілікті актілерді, заңнамалық, нормативтік-техникалық, технологиялық актілер мен компанияның қозғалыс қауіпсіздігі саласындағы жергілікті актілерінің нормативтік талаптарын тиісті деңгейде орындамауы теміржол желілерінде поездар қозғалысының қауіпсіздігінде жол берілетін бұзушылықтардың негізгі себебі болып табылады.
Теміржол көлігі саласында қауіпсіздікті қамтамасыз ету теміржол қызметі нарығындағы барлық субъектілер қызметінің маңызды элементі болып табылады.
Бұған қоса, тасымалдау қауіпсіздігін ұлттық компанияның күшімен ғана қамтамасыз етудің тарихи қалыптасқан практикасы саланың қолданыстағы және нысаналы институционалдық құрылымына сәйкес келмейді және ұлттық компанияға тиісті заңдық өкілеттіліктер беру мүмкіндігінің болмауына байланысты теміржол көлігі қауіпсіздігінің сенімді деңгейін және жүйелік жақсаруын ұзақ мерзімді перспективаға қамтамасыз ете алмайды.
Бүгінгі күні қауіпсіздік талаптарын бұзу жылжымалы құрамның жарамдылық сертификаты және жолаушыларды тасымалдауға арналған лицензия сияқты тиісті реттеу тетіктерін енгізу мүмкіндігі мәселелерін мемлекеттік деңгейде қарауды талап ететін Қазақстан Республикасы теміржол саласының жалпысалалық проблемасы болып табылады.»;
«Автожол саласы» деген кіші бөлімде:
«1-міндет. Өңіраралық қатынастағы магистральдық байланыстарды қамтамасыз ету» деген тараудағы бірінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«басқа автожолдарды іске асыру: Алматы – Өскемен, Астана – Петропавл, Омбы – Павлодар – Майқапшағай, Өскемен – Зырян – Рахманов қайнары, Щучье – Зеренді, Астана қаласының Оңтүстік-Батыс айналма жолы, Жымпиты – Чапаев, Мерке – Бурылбайтал, Қызылорда – Павлодар – Успенка, Орал – Каменка, Бейнеу – Ақжігіт, Жезқазған – Петропавл.»;

в части второй цифры «48» заменить цифрами «52»;
в главе «Задача 2. Сокращение отставания межремонтных циклов капитального и среднего ремонта, а также переход на бездефектное содержание»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В связи с этим по автомобильным дорогам общего пользования к 2020 году планируется отремонтировать 22 796 км, в том числе: 10 195 км автомобильных дорог республиканского значения и 12 601 км дорог областного и районного значения. Вместе с тем, данные темпы ремонта не позволяют перекрыть потребность в рамках программного периода. При сохранении такой тенденции компенсировать отставание межремонтных циклов возможно только к 2035 году.»;
в главе «Задача 3. Совершенствование механизмов финансирования отрасли»:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«Повышение доли участия пользователей автомобильных дорог республиканского значения в финансировании содержания дорог. К 2020 году система платности по автомобильным дорогам республиканского значения составит 6 186 км. Ввод платности на автомобильных дорогах I категории («Астана - Щучинск», «Западная Европа - Западный Китай», «Центр — Юг», «Центр - Восток», «Центр - Запад») будет осуществляться для всех видов автотранспорта, а по II для грузового автотранспорта.»;
в главе «Задача 6. Создание благоприятной институциональной среды для развития и повышения качества придорожного сервисного обслуживания»:
в части четвертой:
цифры «31», «129» заменить соответственно цифрами «17», «143»;
в главе «Задача 7. Сближение интересов государства и гражданского общества по актуальным вопросам в дорожном секторе» часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Для снижения инвестиционных ресурсов и влияния человеческого фактора предполагается создание информационного портала по оценке удовлетворенности пользователей автомобильных дорог с поэтапным переходом на качественные показатели. В связи с чем, в 2015 году будет разработана концепция информационного портала с увязкой его качественных показателей с системой бездефектного содержания автодорог.»;
в подразделе «Автомобильный транспорт»:
в главе «Задача 1. Развитие инфраструктуры автотранспортной отрасли и строительство автостанций и остановочных пунктов»:
в части первой:
слова «и реконструкции существующих» исключить;
главу «Задача 1. Развитие инфраструктуры автотранспортной отрасли и строительство автостанций и остановочных пунктов» дополнить частью следующего содержания:
«В целях развития экологически чистого транспорта на регулярных автобусных перевозках будет поощряться использование автобусов на газомоторном топливе, также развитие соответствующей инфраструктуры приведет к увеличению количества эксплуатируемого легкового транспорта, работающего на газе и электричестве.»;
главу «Задача 2. Модернизация существующих автовокзалов и автостанций для приведения в соответствие с установленными требованиями» изложить в следующей редакции:
«Задача 2. Модернизация существующих автовокзалов и автостанций для приведения в соответствие с установленными требованиями
Для достижения полноценных и качественных услуг в сфере перевозок пассажиров автомобильным транспортом особое внимание будет уделено развитию инфраструктуры существующих автовокзалов и автостанций с учетом международного опыта и повышению качества оказываемых ими услуг.
Поэтому внедрение национальных стандартов и повышение требований на услуги автовокзалов и автостанций, предусматривающих развитие электронного билетирования, информационного обеспечения пассажиров и населения о процессе перевозок, создание необходимых условий для лиц с ограниченными возможностями, соблюдение санитарно- гигиенических требований и температурных режимов, обеспечение охраны и безопасности, поведение персонала является важным аспектом.
В этой связи, необходимо приведение автовокзалов и автостанций в соответствие с требованиями законодательства и национальных стандартов в сфере пассажирских перевозок.
Для обеспечения реализации стандартов предусмотрены законодательные нормы по обязательному применению национальных стандартов в области автомобильного транспорта.
Местные исполнительные органы совместно с уполномоченным органом в сфере автомобильного транспорта будут проводить работу по приведению функционирующих автовокзалов и автостанций в соответствие требованиям национальных стандартов в рамках полномочий, предусмотренных действующим законодательством.»;
в главе «Задача 3. Обеспечение населенных пунктов регулярными автобусными сообщениями»:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«Кроме того, в целях улучшения качества и оптимизации процессов предоставляемых услуг населению будут осуществлены переход на электронное билетирование пассажиров и развитие онлайн диспетчеризации маршрутов, что также позволит обеспечить автоматизацию представления информации о процессах перевозки для пассажиров.»;
главу «Задача 4. Увеличение количества официальных перевозчиков такси» изложить в следующей редакции:
«Задача 4. Увеличение количества официальных перевозчиков такси
В Казахстане бизнес таксомоторных перевозок находится на первоначальном этапе развития.
В данное время на рынке таксомоторных перевозок преобладают физические лица и индивидуальные предприниматели, деятельность которых не в полной мере отвечает установленным требованиям и создает неравные условия для развития официальных перевозчиков такси. Также наблюдается низкая доля применения инновационных технологий, без которых невозможна организация таксомоторных перевозок на современном уровне.
Для стимулирования развития таксомоторных перевозок будут созданы условия по обеспечению стоянками такси на пассажирообразующих объектах, упрощению регистрации перевозчиков такси, уменьшению требований к занятию таксомоторной деятельностью, не влияющих на безопасность и качество перевозки, переходу нелегальных таксистов в легальную деятельность.
Также будут автоматизироваться таксомоторные услуги в целях получения населением качественных заказов такси через телекоммуникационные ресурсы и осуществления оплаты оказанных услуг безналичным расчетом.»;
главу «Задача 5. Увеличение доли участия отечественных перевозчиков на рынке международных автотранспортных услуг» изложить в следующей редакции:
«Задача 5. Увеличение доли участия отечественных перевозчиков на рынке международных автотранспортных услуг
Одним из важных аспектов в увеличении доли отечественных перевозчиков на рынке международных автотранспортных услуг является развитость экспедиторского процесса на рынке международных автотранспортных услуг.

екінші бөліктегі «48» деген сандар «52» деген сандармен ауыстырылсын;
«2-міндет. Күрделі және орташа жөндеудің жөндеуаралық циклдерінің артта қалуын қысқарту, сондай-ақ ақаусыз күтіп-ұстауға көшу» деген тарауда:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осыған байланысты, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша 2020 жылға қарай 22 796 км, оның ішінде: 10 195 км республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және 12 601 км облыстық және аудандық маңызы бар жолдарды жөндеу жоспарлануда. Сонымен бірге, осы жөндеу қарқыны бағдарламалық кезең шеңберінде қажеттілікті жабуға мүмкіндік бермейді. Осы үрдіс сақталатын болса, жөндеуаралық циклдердің артта қалуын 2035 жылға қарай ғана өтеуге болады.»;
«3-міндет. Саланы қаржыландыру тетіктерін жетілдіру» деген тарауда:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын пайдаланушылардың жолдарды күтіп-ұстауды қаржыландыруға қатысу үлесін арттыру. 2020 жылға қарай республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша ақылы жүйе 6 186 мың км құрайды. I санаттағы автомобиль жолдарында («Астана – Щучье», «Батыс Еуропа – Батыс Қытай», «Орталық – Оңтүстік», «Орталық – Шығыс», «Орталық – Батыс») ақылылықты енгізу барлық автокөлік түрлері үшін, ал ІІ санат бойынша жүк автокөлігі үшін жүзеге асырылатын болады.»;
«6-міндет. Жол бойындағы сервистік қызмет көрсетудің сапасын дамыту және арттыру үшін қолайлы институционалдық орта құру» деген тарауда:
төртінші бөлікте:
«31», «129» деген сандар тиісінше «17», «143» деген сандармен ауыстырылсын;
«7-міндет. Жол секторындағы өзекті мәселелер бойынша мемлекет пен азаматтық қоғам мүдделерін жақындату» деген тараудағы төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Инвестициялық ресурстарды және адами фактордың ықпалын төмендету үшін сапалы көрсеткіштерге кезең-кезеңімен ауыса отырып, автомобиль жолдарын пайдаланушылардың қанағаттануын бағалау бойынша ақпараттық портал құру болжанады. Осыған байланысты 2015 жылы оның сапалық көрсеткіштерін автожолдарды ақаусыз күтіп-ұстау жүйесімен үйлестіре отырып, ақпараттық портал тұжырымдамасы әзірленетін болады.»;
«Автомобиль көлігі» деген кіші бөлімде:
«1-міндет. Автокөлік саласының инфрақұрылымын дамыту және автостанциялар мен аялдама пункттерін салу» деген тарауда:
бірінші бөлікте:
«және қолданыстағыларын реконструкциялау» деген сөздер алып тасталсын;
«1-міндет. Автокөлік саласының инфрақұрылымын дамыту және автостанциялар мен аялдама пункттерін салу» деген тарау мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Экологиялық таза көлікті дамыту мақсатында тұрақты автобус тасымалдарында газ-мотор отынымен жүретін автобустарды пайдалану көтермеленетін болады, сондай-ақ тиісті инфрақұрылымды дамыту газбен және электрмен жұмыс істейтін пайдаланылатын жеңіл көлік санының ұлғаюына әкеледі.»;
«2-міндет. Белгіленген талаптарға сәйкес келтіру үшін қолданыстағы автовокзалдар мен автостанцияларды жаңғырту» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«2-міндет. Белгіленген талаптарға сәйкес келтіру үшін қолданыстағы автовокзалдар мен автостанцияларды жаңғырту
Жолаушыларды автомобиль көлігімен тасымалдау саласындағы толыққанды және сапалы қызметтерге қол жеткізу үшін халықаралық тәжірибені ескере отырып, қолданыстағы автовокзалдар мен автостанциялардың инфрақұрылымын дамытуға және олар көрсететін қызметтердің сапасын арттыруға ерекше назар аударылатын болады.
Сондықтан ұлттық стандарттарды енгізу және электрондық билетпен қамтамасыз етуді, жолаушылар мен тұрғындарды тасымалдау процесі туралы ақпараттық қамтамасыз етуді дамытуды көздейтін автовокзалдар мен автостанциялар көрсететін қызметтерге қойылатын талаптарды жоғарылату, мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қажетті жағдай жасау, санитариялық-гигиеналық талаптар мен температуралық режимдерді сақтау, қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, персоналдың тәртібі маңызды аспект болып табылады.
Осыған байланысты автовокзалдар мен автостанцияларды жолаушылар тасымалы саласындағы заңнаманың және ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келтіру қажет.
Стандарттардың іске асырылуын қамтамасыз ету үшін автомобиль көлігі саласындағы ұлттық стандарттарды міндетті қолдану жөніндегі заңнамалық нормалар көзделген.
Жергілікті атқарушы органдар автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, қолданыстағы заңнамада көзделген өкілеттіліктер шеңберінде жұмыс істеп тұрған автовокзалдар мен автостанцияларды ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келтіру бойынша жұмыс жүргізетін болады.»;
«3-міндет. Елді мекендерді тұрақты автобус қатынастарымен қамтамасыз ету» деген тарауда:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұдан басқа, халыққа көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту және процестерін оңтайландыру мақсатында жолаушыларды электрондық билетпен қамтамасыз етуге көшу және маршруттарды онлайн диспетчерлеуді дамыту жүзеге асырылатын болады, бұл жолаушыларға тасымалдау процесі туралы ақпарат беруді автоматтандыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.»;
«4-міндет. Ресми тасымалдаушы таксилердің санын ұлғайту» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«4-міндет. Ресми тасымалдаушы таксилердің санын ұлғайту.
Қазақстанда таксомоторлық тасымалдар бизнесі дамудың бастапқы кезеңінде.
Қазіргі уақытта таксомоторлық тасымалдар нарығында қызметі белгіленген талаптарға толық шамада сәйкес келмейтін және ресми такси тасымалдарының дамуы үшін тең емес жағдай жасайтын жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер басым. Сондай-ақ инновациялық технологияларды пайдалану үлесінің төмен болуы байқалады, оларсыз таксомоторлық тасымалдарды қазіргі заманғы деңгейде ұйымдастыру мүмкін емес.
Таксомоторлық тасымалдардың дамуын ынталандыру үшін жолаушылар жиналатын объектілерді такси тұрақтарымен қамтамасыз ету, таксимен тасымалдаушыларды тіркеуді оңайлату, таксомоторлық қызметпен айналысуға қойылатын, тасымалдау қауіпсіздігі мен сапасына әсер етпейтін талаптарды азайту, заңсыз таксистерді заңды қызметке көшіру бойынша жағдайлар жасалатын болады.
Сондай-ақ тұрғындардың телекоммуникациялық ресурстар арқылы сапалы такси тапсырыстарын алуы және көрсетілген қызметтерге қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы ақы төлеуді жүзеге асыру мақсатында таксомоторлық көрсетілетін қызметтер автоматтандырылатын болады.»;
«5-міндет. Отандық тасымалдаушылардың халықаралық автокөлік қызметтері нарығына қатысу үлесін ұлғайту» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«5-міндет. Отандық тасымалдаушылардың халықаралық автокөлік қызметтері нарығына қатысу үлесін ұлғайту
Халықаралық автокөліктік көрсетілетін қызметтер нарығындағы отандық тасымалдаушылардың үлесін ұлғайтудағы маңызды аспектілердің бірі халықаралық автокөліктік көрсетілетін қызметтер нарығындағы экспедиторлық процестің дамығандығы болып табылады.

Дальнейшие меры по увеличению конкурентоспособности отечественных перевозчиков позволят увеличить долю отечественных перевозчиков на международном рынке грузоперевозок в 2013 — 2015 годах, в среднем на 6 % и довести ее до пятидесятипроцентного уровня к 2020 году. Для этого будут приняты меры по отмене продажи транзитного бланка разрешения иностранным АТС, усилен контроль проезда иностранных АТС по территории Казахстана, а также проведена протекционистская политика с зарубежными странами по решению проблемных вопросов отечественных перевозчиков.
В дальнейшем с учетом нарастающей тенденции международных перевозок будут обеспечиваться меры по недопущению снижения доли отечественных перевозчиков на рынке международных грузоперевозок, сокращению квоты обмена бланками разрешений в/из третьих стран, а также доминирующему положению при грузоперевозках в(из) центральной Азии в страны Средней Азии и Европы. Соответственно немаловажным будет создание условий для увеличения парка грузовых АТС на международных перевозках.
Для расширения географии перевозок грузов будет созданы условия для отечественных автоперевозчиков путем заключения дополнительных межправительственных соглашений с иностранными государствами, которыми предусматриваются условия перевозок грузов и порядок оперативного решения актуальных вопросов.»;
в главе «Задача 6. Обеспечение эксплуатационной безопасности парка АТС»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«В целях повышения безопасности, развития, а также эффективности транспортной инфраструктуры на дорогах Республики Казахстан в 2014 - 2020 годах планируется внедрить компоненты интеллектуальной транспортной системы, также создания благоприятных условий для снижения смертности от последствий дорожно-транспортных происшествий на территории Республики Казахстан будет создана система экстренного вызова при авариях и катастрофах (далее — ЭВАК).»;
дополнить главой следующего содержания:
«Задача 7. Сокращение барьеров при осуществлении перевозок автомобильным транспортом
Сокращение барьеров планируется путем дальнейшей автоматизации процедуры контроля автотранспортных средств, в частности, продолжения работы по внедрению специализированных автоматизированных измерительных средств (САИС), что позволит исключить неоднократные остановки и взвешивания автотранспорта и сократить сроки прохождения грузов по территории республики.
Наряду с этим будет проработан вопрос внедрения системы автоматизированного учета казахстанских бланков разрешений, на основании которых осуществляются перевозки на территории Республики Казахстан.
Интеграция в рамках Таможенного союза информационными системами России и Беларуси позволит в электронном виде проводить контроль наличия бланков разрешений, что позволит исключить повторные проверки.
Для эффективного функционирования информационных систем планируется создание базы данных и автоматизированных рабочих мест электронного документирования результатов проверки.
Кроме того, в рамках внедрения интеллектуальной транспортной системы (далее - ИТС) будет разработана подсистема «Транзитный трафик», позволяющая осуществлять мониторинг скорости доставки грузов, определять места наибольшего количества задержания автотранспорта с целью их дальнейшего устранения.
Внедрение подсистемы предоставит возможность фиксирования проезда АТС с транзитом по Казахстану и ведения аналитической отчетности по транзитному трафику, что позволит обеспечить эффективный контроль за перевозками транзитных грузов и повысить транзитный потенциал Казахстана путем обеспечения гарантированного времени прохождения транзитного потока и увеличения средней скорости транзитных перевозок до 60 км/ч.
Также, в целях обеспечения прозрачности и исключения проявления коррупционного характера при проверке хозяйствующих субъектов предлагается совершенствовать методику проведения плановых, внеплановых и контрольных проверок путем внедрения электронного оформления актов проверок, предписаний об устранении нарушений, протоколов и постановлений об административных правонарушениях и создания соответствующей базы данных и АРМ в сфере транспортного контроля.»;
в подразделе «Водный транспорт»:
заголовок главы «Задача 1. Расширение портовой инфраструктуры» изложить в следующей редакции:
«Задача 1. Увеличение пропускной способности морских портов;
главу «Задача 1. Увеличение пропускной способности морских портов» дополнить частью один:
«Развитие мощностей морских портов преимущественно связано с перспективными потребностями в сухогрузных терминалах.»;
дополнить частью седьмой в следующей редакции:
«В долгосрочной перспективе при возникновении потребности в дополнительном обеспечении перевалки экспортных и транзитных грузов возможны модернизация порта Баутино и строительство новых мощностей в порту Курык.»;
главу «Задача 3. Повышение конкурентоспособности национального флота» изложить в следующей редакции:
«Задача 3. Повышение конкурентоспособности национального флота
Для повышения конкурентоспособности торгового флота Казахстану необходимо создать равные условия для казахстанских судоходных компаний не ниже уровня, существующего в прикаспийских государствах.
Одним из направлений по выходу из ситуации, в которой находится морской транспорт, является создание Международного судового реестра Республики Казахстан.
Международные реестры судов призваны помочь судовладельцам сократить затраты, повысить конкурентоспособность на мировом фрахтовом рынке и соответственно противодействовать утечке национального тоннажа под «удобные» флаги.
Как и во всем мире основной целью создания Международного судового реестра Республики Казахстан являются не получение доходов от регистрации судов, а положительный эффект для экономики страны в целом, включая защиту внешней торговли от резких колебаний фрахтового рынка, обеспечение экономической безопасности экспортно-импортных операций, оживление отраслей экономики, связанных с морским судоходством.
В этой связи законодательно закреплено создание Международного судового реестра Республики Казахстан. Данный реестр предусматривает освобождение от налога на транспорт зарегистрированных в нем судов. Однако для дальнейшего повышения конкурентоспособности казахстанского торгового флота необходима проработка вопроса оказания мер государственной поддержки в части предоставления налоговых преференций и послаблений на уровне, оказываемом прикаспийскими государствами собственному флоту.
Также необходимо проработать с отечественными компаниями вопрос изменения условий реализации экспортных грузов с FOB порт Актау на CIF для обеспечения перевозки грузов, переваливаемых через морские порты Республики Казахстан казахстанскими судами.
Данные меры позволят повысить инвестиционную привлекательность приобретения новых судов.»;
в подразделе «Гражданская авиация»:
в главе «Задача 2. Развитие наземной инфраструктуры» части шестую, седьмую изложить в следующей редакции:

Отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттігін арттыру жөніндегі келешектегі шаралар отандық тасымалдаушылардың халықаралық жүк тасымалдары нарығындағы үлесін 2013 – 2015 жылдары орта есеппен 6 %-ға арттыруға және оны 2020 жылға қарай елу пайыздық деңгейге дейін жеткізуге мүмкіндік береді. Бұл үшін транзиттік рұқсат беру бланкілерін шетелдік АКҚ-ға сатуды тоқтату жөнінде шаралар қабылданатын болады, Қазақстанның аумағы арқылы шетелдік АКҚ жүріп өтуін бақылау күшейтіледі, сондай-ақ шет елдермен отандық тасымалдаушылардың проблемалық мәселелерін шешу бойынша протекционистік саясат жүргізілетін болады.
Кейіннен халықаралық тасымалдардың өсу үрдісін есепке ала отырып, халықаралық жүк тасымалдары нарығындағы отандық тасымалдаушылар үлесінің төмендеуін болдырмау, үшінші елдерге/елдерден рұқсат беру бланкілерін айырбастау квотасын қысқарту, сондай-ақ орталық Азия елдеріне (елдерінен) Орта Азия және Еуропа елдеріне жүк тасымалдары кезінде үстем жағдай бойынша шаралар қамтамасыз етілетін болады. Тиісінше, халықаралық тасымалдарда жүк АКҚ паркін ұлғайту үшін жағдай жасаудың маңызы аз болмайды.
Шетел мемлекеттерімен жүктерді тасымалдау шарттары және өзекті мәселелерді жедел шешу тәртібі көзделетін үкіметаралық қосымша келісімдер жасасу арқылы отандық автотасымалдаушылар үшін жүктерді тасымалдау географиясын кеңейту үшін жағдайлар жасалатын болады.»;
«6-міндет. АКҚ паркінің пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету» деген тарауда:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының жолдарында қауіпсіздікті, дамытуды, сондай-ақ көлік инфрақұрылымының тиімділігін арттыру мақсатында 2014 – 2020 жылдары зияткерлік көлік жүйесінің құрауыштарын енгізу жоспарланған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жол-көлік оқиғаларының салдарынан болатын өлім-жітімді азайту үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру жүйесі (бұдан әрі – ААШШ) құрылатын болады.»;
мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«7-міндет. Автомобиль көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде кедергілерді азайту
Кедергілерді азайту автокөлік құралдарын бақылау рәсімін одан әрі автоматтандыру, атап айтқанда, арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын (ААӨҚ) енгізу бойынша жұмыстарды жалғастыру арқылы жоспарланған, бұл автокөлікті бірнеше мәрте тоқтату мен өлшеуді болдырмауға және жүктің республика аумағы арқылы өту мерзімін қысқартуға мүмкіндік береді.
Бұған қоса, Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды жүзеге асыруға негіз болатын қазақстандық рұқсат беру бланкілерін автоматтандырылған есепке алу жүйесін енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Кеден одағы шеңберінде Ресей мен Беларусьтің ақпараттық жүйелерімен ықпалдасу рұқсат беру бланкілерінің бар-жоғын электрондық түрде бақылауды жүргізуге мүмкіндік береді, бұл қайта тексерулерді жоюға мүмкіндік береді.
Ақпараттық жүйелердің тиімді жұмыс істеуі үшін дерекқорды және тексеру нәтижелерін электрондық құжаттаудың автоматтандырылған жұмыс орындарын құру жоспарланған.
Бұдан басқа, зияткерлік көлік жүйесін (бұдан әрі – ЗКЖ) енгізу шеңберінде жүкті жеткізу жылдамдығын мониторингтеуді жүзеге асыруға, автокөлік ең көп кідіретін жерлерді кейіннен жою мақсатында оларды анықтауға мүмкіндік беретін «Транзиттік трафик» кіші жүйесі әзірленетін болады.
Кіші жүйені енгізу АКҚ Қазақстан арқылы транзитпен өтуін тіркеуге және транзиттік трафик бойынша талдамалық есеп жүргізуге мүмкіндік береді, бұл транзиттік ағынның кепілдік берілген уақытта өтуін қамтамасыз ету және транзиттік тасымалдаудың орташа жылдамдығын сағатына 60 км дейін арттыру арқылы транзиттік жүктердің тасымалдануын тиімді бақылауды қамтамасыз етуге және Қазақстанның транзиттік әлеуетін жоғарылатуға мүмкіндік бермек.
Сондай-ақ, шаруашылық жүргізуші субъектілерді тексеру кезінде ашықтықты қамтамасыз ету және сыбайлас жемқорлық сипатындағы көріністерге жол бермеу мақсатында тексеру актілерін, бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдарды, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен қаулыларды электрондық ресімдеуді енгізу және көліктік бақылау саласында тиісті дерекқор мен АРМ құру арқылы жоспарлы, жоспардан тыс және бақылау мақсатындағы тексерулер жүргізу әдістемесін жетілдіру ұсынылады.»;
«Су көлігі» деген кіші бөлімде:
«1-міндет. Порттық инфрақұрылымды кеңейту» деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-міндет. Теңіз порттарының өткізу қабілетін ұлғайту»;
«1-міндет. Теңіз порттарының өткізу қабілетін ұлғайту» деген тарау бірінші бөлікпен толықтырылсын:
«Теңіз порттарының қуатын дамыту негізінен құрғақ жүк терминалдарындағы перспективалы қажеттіліктерге байланысты.»;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ұзақ мерзімді перспективада экспорттық және транзиттік жүктерді ауыстырып тиеуді қосымша қамтамасыз ету қажеттілігі туындаған жағдайда, Баутино порты жаңғыртылуы және Құрық портында жаңа қуаттар салынуы мүмкін.»;
«3-міндет. Ұлттық теңіз флотының бәсекеге қабілеттігін арттыру» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«3-міндет. Ұлттық теңіз флотының бәсекеге қабілеттігін арттыру
Сауда флотының бәсекеге қабілеттігін арттыру үшін қазақстандық кеме қатынасы компаниялары үшін Қазақстан Каспий маңындағы мемлекеттерде қолданылатын деңгейден төмен емес деңгейде тең жағдайлар жасауы қажет.
Теңіз көлігінің қалыптасқан жағдайдан шығу бағыттарының бірі Қазақстан Республикасының Халықаралық кеме тізілімін жасау болып табылады.
Халықаралық кеме тізілімі кеме иелеріне шығындарды қысқартуға, әлемдік фрахталық нарықта бәсекеге қабілеттілікті арттыруға және тиісінше ұлттық тоннаждың «ыңғайлы» тулардың астына таралып кетуіне қарсы тұруда көмек көрсетуге арналған.
Бүкіл әлемдегідей, Қазақстан Республикасының Халықаралық кеме тізілімін жасаудың негізгі мақсаты кемелерді тіркеуден табыс алу емес, сыртқы сауданы фрахталық нарықтың күрт ауытқуынан қорғауды, экспорттық-импорттық операциялардың экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, теңіздегі кеме қатынасына байланысты экономика салаларын жандандыруды қоса алғанда, тұтастай ел экономикасы үшін оң әсер ету болып табылады.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Халықаралық кеме тізілімін жасау заңнамалық тұрғыда бекітілді. Аталған тізілім онда тіркелген кемелерді көлік салығынан босатуды көздейді. Бірақ қазақстандық сауда флотының бәсекеге қабілеттілігін одан әрі арттыру үшін Каспий маңындағы мемлекеттер өз флотына көрсететін деңгейде салықтық преференциялар мен жеңілдіктерді беру бөлігінде қосымша мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мәселесін пысықтау қажет.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасының теңіз порттары арқылы ауыстырып тиелетін жүктерді қазақстандық кемелермен тасымалдауды қамтамасыз ету үшін отандық компаниялармен экспорттық жүктерді өткізу шарттарын Ақтау порты FOB-тан CIF-ке өзгерту мәселесін пысықтау қажет.
Осы шаралар жаңа кемелер сатып алудың инвестициялық тартымдылығын арттыруға мүмкіндік береді.»;
«Азаматтық авиация» деген кіші бөлімде:
«2-міндет. Жерүсті инфрақұрылымын дамыту» деген тараудағы алтыншы, жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

«Также до 2020 года будет проведена реконструкция 10 аэровокзальных комплексов. В рамках подготовки к ЕХРО-2017 в аэропорту г. Алматы будет построен новый терминал. В аэропорту г. Астаны будут проведены работы по расширению и реконструкции аэровокзального комплекса и реконструкции взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, перрона.»;
К 2020 году в стране будут действовать 4 аэропорта-хабы: аэропорты гг. Астаны, Алматы, Актобе и Караганды. К 2030 году будут дополнительно действовать 2 аэропорта-хаба: аэропорты гг. Атырау и Актау.»;
дополнить частями восьмой, девятой следующего содержания:
«Необходимо провести в соответствии с законодательством Республики Казахстан демонополизацию аэропортовой деятельности в части наземного обслуживания пассажиров (более 2 млн. пассажиров в год) и воздушных судов, включая обеспечение топливом, по рекомендации ИКАО для повышения конкуренции и качества предоставляемых услуг поставщиками.
С целью улучшения качества обслуживания пассажиров планируется внедрение платформы автоматизированной регистрации. Так же, необходимо внедрение системы автоматизированного отображения полетного статуса на табло. Дополнительно рекомендуется внедрение оперативной системы базы данных для эффективных мероприятий обслуживания воздушных судов в аэропортах с пассажиропотоком более 300 тысяч пассажиров.»;
главу «Задача 3. Развитие малой авиации» изложить в следующей редакции:
«Задача 3. Развитие малой авиации
Развитие малой авиации направлено на удовлетворение социально- экономической потребности населения в услугах авиатранспорта для обеспечения областных центров оперативной транспортной связью с отдаленными районами, где слабо развита автомобильная и железнодорожная сеть. Кроме того, развитая инфраструктура сети аэродромов малой авиации окажет содействие в решении вопросов доставки сил экстренного реагирования при случаях возникновения чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, а также экстренной санитарной эвакуации больных в медицинские организации областного значения.
Вместе с тем, развитие малой авиации будет являться стимулом для укрепления туристско-рекреационного потенциала регионов, формирования и продвижения туристских кластеров с межобластными и районными центрами за счет создания сети регулярных местных авиаперевозок.
Дополнительно для развития малой авиации планируется вовлечение предприятий малого и среднего бизнеса в деятельность по оказанию платных услуг и работ в сфере производства, летной эксплуатации, технического обслуживания воздушных судов и обучения персонала.

«Сондай-ақ 2020 жылға дейін 10 аэровокзал кешенін реконструкциялау жүргізілетін болады. EXPO-2017-ге дайындалу шеңберінде Алматы қаласының әуежайында жаңа терминал салынатын болады. Астана қаласының әуежайында аэровокзал кешенін кеңейту мен реконструкциялау және ұшу-қону жолағын, рульдеу жолдарын, перронды реконструкциялау жөніндегі жұмыс жүргізілетін болады.
2020 жылға қарай елде 4 хаб-әуежай жұмыс істейтін болады: Астана, Алматы, Ақтөбе және Қарағанды қалаларының әуежайлары. 2030 жылға қарай қосымша 2 хаб-әуежай жұмыс істейтін болады: Атырау және Ақтау қалаларының әуежайлары.»;
мынадай мазмұндағы сегізінші, тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнім берушілер көрсететін қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін және сапасын арттыру үшін ИКАО ұсынымдары бойынша жолаушыларға (жылына 2 млн. жолаушыдан астам) және әуе кемелеріне жерүсті қызметін көрсету бөлігінде, отынмен қамтамасыз етуді қоса алғанда, әуежай қызметін монополиясыздандыруды жүргізу қажет.
Жолаушыларға қызмет көрсетудің сапасын жақсарту мақсатында автоматтандырылған тіркеу платформасын енгізу жоспарланған. Сондай-ақ ұшу мәртебесін таблода автоматтандырылған түрде көрсету жүйесін енгізу қажет. Жолаушылар ағыны 300 мыңнан астам әуежайларда әуе кемелеріне қызмет көрсетудің тиімді іс-шаралары үшін қосымша жедел дерекқор жүйесін енгізу ұсынылады.»;
«3-міндет. Шағын авиацияны дамыту» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«3-міндет. Шағын авиацияны дамыту
Шағын авиацияны дамыту облыс орталықтарын автомобиль және теміржол желісі нашар дамыған шалғай аудандармен шұғыл көлік байланысымен қамтамасыз ету үшін халықтың авиакөлік қызметтеріне әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған. Бұдан басқа, шағын авиация әуеайлақтары желісінің дамыған инфрақұрылымы табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда шұғыл ден қою күштерін жеткізу, сондай-ақ науқастарды облыстық маңызы бар медициналық ұйымдарға шұғыл санитариялық жеткізу мәселелерін шешуде жәрдемдеседі.
Сонымен бірге, шағын авиацияны дамыту өңірлердің туристік-рекреациялық әлеуетін нығайту, тұрақты жергілікті авиатасымалдар желісін құру есебінен облысаралық және аудан орталықтарымен туристік кластерлерді құру және ілгерілету үшін ынталандыру болып табылады.
Бұған қосымша шағын авиацияны дамыту үшін әуе кемелерін шығару, ұшуда пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және персоналды оқыту саласында ақылы қызметтер көрсету мен жұмыс жасау жөніндегі қызметке шағын және орта бизнес кәсіпорындарын тарту жоспарланған.

Будет создана необходимая инфраструктура для развития малой авиации. До 2020 года будут построены и реконструированы 5 аэродромов местных воздушных линий с искусственным ВПП в крупных районных пунктах с возможностью приема воздушных судов до 50 тонн взлетной массы (50-70 пассажировместимостью) и 11 аэродромов с фунтовым ВПП для воздушных судов с взлетной массой 10-15 тонн (10-30 пассажировместимостью).
Кроме того, в период 2014 - 2020 годы будут созданы условия для развития авиационных услуг в сегменте малой авиации путем стимулирования отечественных авиакомпаний. Также будет проведена поэтапная реструктуризация воздушного пространства с целью совершенствования структуры нижнего воздушного пространства в интересах малой авиации, уменьшения количества разрешительных процедур при осуществлении деятельности в сфере малой авиации.
В результате будут обеспечены коммерческая привлекательность для авиаперевозчиков, устойчивый рост спроса и предложений по сектору малой авиации со стороны населения по опыту зарубежных развитых стран.
В целом для развития малой авиации будут задействованы средства из местного и республиканского бюджета, а также привлечены частные инвесторы.»;
в главе «Задача 5. Либерализация рынка авиаперевозок» заголовок изложить в следующей редакции:
«Задача 5. Развитие и либерализация рынка авиаперевозок»;
дополнить частью следующего содержания:
«Одним из механизмов развития и поддержки местных воздушных перевозок является субсидирование маршрутов до момента их окупаемости. В связи с чем будет продолжена разработка программы субсидирования и развития социально значимых маршрутов посредством открытия новых маршрутов и/или увеличения частот.»;
главу «Задача 6. Подготовка кадров» изложить в следующей редакции:
«Задача 6. Подготовка кадров
Для подготовки высококвалифицированных авиационных специалистов будет разработан механизм усовершенствования учебных процессов, оснащения учебных организаций современными техническими средствами (тренажерами) и высококвалифицированным инструкторским (преподавательским) составом.
Кадровый вопрос авиационных властей также актуален и для авиационных учебных центров. Подготовку авиационных специалистов будут проводить инструкторы с уровнем квалификации не ниже чем в эксплуатационных предприятиях с соответствующим материальным стимулированием и уровнем заработной платы. Особую значимость имеют внедрение международных стандартов в области качества, выполнение требований стандартов ИКАО, профессиональных стандартов и рекомендаций ИАТА.
В 2014 году будут определены основные направления в профессиональной подготовке в соответствии с потребностями авиапредприятий, которые будут реализованы в авиационных учебных центрах.

Шағын авиацияны дамыту үшін қажетті инфрақұрылым құрылатын болады. 2020 жылға дейін ұшып көтерілу салмағы 50 тоннаға дейінгі әуе кемелерін (жолаушылар сыйымдылығы 50-70) қабылдау мүмкіндігі бар ірі аудандық пункттерде жасанды ҰҚЖ бар жергілікті әуе желілерінің 5 әуеайлағы және ұшып көтерілу салмағы 10-15 тонна (жолаушылар сыйымдылығы 10-30) әуе кемелері үшін топырақты ҰҚЖ бар 11 әуеайлақ салынады және реконструкцияланатын болады.
Бұдан басқа, 2014 – 2020 жылдар кезеңінде отандық авиакомпанияларды ынталандыру арқылы шағын авиация сегментінде авиациялық көрсетілетін қызметтерді дамыту үшін жағдайлар жасалатын болады. Сондай-ақ шағын авиация мүддесінде төменгі әуе кеңістігі құрылымын жетілдіру, шағын авиация саласында қызметті жүзеге асыру кезіндегі рұқсат беру рәсімдерінің санын азайту мақсатында әуе кеңістігіне кезең-кезеңімен қайта құрылымдау жүргізілетін болады.
Нәтижесінде авиатасымалдаушылар үшін коммерциялық тартымдылық, дамыған шет елдердің тәжірибесі бойынша халық тарапынан шағын авиация секторы бойынша сұраныс пен ұсыныстың тұрақты өсімі қамтамасыз етілетін болады.
Тұтастай алғанда, шағын авиацияны дамыту үшін жергілікті және республикалық бюджеттің қаражаты пайдаланылатын болады, сондай-ақ жеке инвесторлар тартылмақ.»;
«5-міндет. Авиатасымалдар нарығын ырықтандыру» деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-міндет. Авиатасымалдар нарығын дамыту және ырықтандыру»;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Жергілікті әуе тасымалдарын дамыту мен қолдау тетіктерінің бірі маршруттар өзін-өзі ақтаған кезге дейін оларды субсидиялау болып табылады. Осыған байланысты субсидиялау бағдарламасын әзірлеу және жаңа маршруттар ашу және/немесе жиіліктерді ұлғайту арқылы әлеуметтік маңызы бар маршруттарды дамыту жалғасатын болады.»;
«6-міндет. Кадрлар даярлау» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«6-міндет. Кадрлар даярлау
Біліктілігі жоғары авиация мамандарын даярлау үшін оқу процестерін жетілдіру, оқу ұйымдарын қазіргі заманғы техникалық құралдармен (тренажерлар) және біліктілігі жоғары нұсқаушылар (оқытушылар) құрамымен жасақтау тетігі әзірленетін болады.
Авиациялық биліктің кадр мәселесі авиациялық оқу орталықтары үшін де өзекті. Авиация мамандарын даярлауды біліктілігінің деңгейі пайдалану кәсіпорындарындағыдан төмен болмайтын материалдық ынталандырылуы мен еңбекақысының деңгейі лайықты нұсқаушылар жүргізетін болады. Сапа саласындағы халықаралық стандарттарды енгізу, ИКАО стандарттарын, ИАТА кәсіптік стандарттары мен ұсынымдарын орындаудың ерекше маңызы бар.
2014 жылы авиакәсіпорындардың қажеттіліктеріне сәйкес авиациялық оқу орталықтарында іске асырылатын кәсіптік даярлықтағы негізгі бағыттар айқындалатын болады.

3 сентября 2013 года открыт Региональный учебный Центр по авиационной безопасности ИКАО на базе Академии гражданской авиации. Данный центр будет осуществлять подготовку специалистов по авиационной безопасности в соответствии с требованиями ИКАО.
На базе Академии гражданской авиации в 2014 - 2015 гг. планируется открытие учебного центра по подготовке летного-технического персонала, который будет соответствовать европейским стандартам. Также будут созданы центры для подготовки летного персонала и специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов с техническим и профессиональным, высшим и после вузовским образованием. Профессиональная подготовка авиационного персонала будет осуществляться за счет обучающегося персонала и по государственному заказу.
Расширена сфера деятельности учебного центра профессионального обучения РГП «Казаэронавигация» для обучения специалистов отрасли гражданской авиации. Планируется создание отраслевого учебного центра, соответствующего международным стандартам, с последующей поэтапной реструктуризацией в самостоятельную единицу. К 2017 году на базе данного учреждения планируется осуществлять профессиональную подготовку с ведущими авиационными учебными центрами Европы и обеспечить привлекательность для обучения иностранных специалистов. Также планируется вступление в систему учебных центров ИКАО TRAIN AIR PLUS. Кроме того, будет рассматриваться вопрос создания центра тренажеров современных эксплуатируемых национальными компаниями типов ВС Boeing, Airbus и др.
С 2015 года по международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак» (далее — программа «Болашак») будут ежегодно предусмотрены стажировка и переподготовка инструкторов авиационных учебных центров, а также подготовка авиационных специалистов.
Для формирования целевой заявки в транспортной отрасли в 2014 году будет определен список ведущих зарубежных высших учебных заведений для обучения по программам магистратуры и докторантуры PhD, а также специализированных центров по повышению квалификации в рамках стажировок по программе «Болашак».
Авиапредприятиями создаются собственные учебные центры и проводится подготовка специалистов за рубежом. Помимо этого в системе профессиональной подготовки будет прорабатываться вопрос развития государственно-частного партнерства.
В целях создания качественного авиационного кадрового ресурса будет организована поддержка государственными грантами и заказами предприятий МСБ, работающими в области массового детско-юношеского авиационно-технического творчества, авиационного и парашютного спорта, авиационного профессионально-технического обучения.»;

2013 жылғы 3 қыркүйекте Азаматтық авиация академиясының базасында ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша өңірлік оқу орталығы ашылды. Бұл орталық мамандарды авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлауды ИКАО талаптарына сәйкес жүзеге асыратын болады.
Азаматтық авиация академиясының базасында 2014 – 2015 жылдары еуропалық стандарттарға сәйкес келетін ұшу-техникалық персонал даярлайтын оқу орталығын ашу жоспарланып отыр. Сонымен қатар, техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар ұшу персоналы мен әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандарды даярлауға арналған орталықтар құрылатын болады. Авиация персоналын кәсіптік даярлау оқытылатын персонал есебінен және мемлекеттік тапсырыс бойынша жүзеге асырылады.
Азаматтық авиация саласындағы мамандарды оқыту үшін «Қазаэронавигация» РМК кәсіптік оқыту орталығының қызмет аясы кеңейтіледі. Халықаралық стандарттарға сәйкес келетін салалық оқу орталығын құрып, оны кейіннен кезең-кезеңімен дербес бірлікке қайта ұйымдастыру жоспарланған. 2017 жылға қарай осы мекеме базасында Еуропаның алдыңғы қатарлы авиациялық оқу орталықтарымен бірге кәсіптік даярлауды жүзеге асыру және шетелдік мамандарды оқыту үшін тартымдылықты қамтамасыз ету жоспарланып отыр. Сондай-ақ ИКАО TRAIN AIR PLUS оқу орталықтары жүйесіне кіру жоспарланған. Бұдан басқа, ұлттық компаниялар пайдаланатын қазіргі заманғы Boeing, Airbus және басқа ӘК түрлерінің тренажер орталығын құру мәселесі қарастырылады.
2015 жылдан бастап Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясы (бұдан әрі – «Болашақ» бағдарламасы) бойынша жыл сайын авиациялық оқу орталықтарының нұсқаушыларын тағылымдамадан өткізу және қайта даярлау, сондай-ақ авиация мамандарын даярлау көзделетін болады.
Көлік саласында нысаналы өтінімді қалыптастыру үшін 2014 жылы магистратура және PhD докторантурасы бағдарламалары бойынша жетекші шетелдік жоғары оқу орындарының, сондай-ақ «Болашақ» бағдарламасы бойынша тағылымдамалар шеңберінде біліктілікті арттыру жөніндегі мамандандырылған орталықтардың тізімі айқындалады.
Авиакәсіпорындар өздерінің оқу орталықтарын құруда және мамандарды шетелде даярлауды жүргізуде. Бұдан басқа кәсіптік даярлау жүйесінде мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту мәселесі пысықталатын болады.
Сапалы авиациялық кадр ресурсын құру мақсатында балалар мен жасөспірімдердің бұқаралық авиациялық-техникалық шығармашылығы, авиация және парашют спорты, авиациялық кәсіптік-техникалық оқыту саласында жұмыс істейтін ШОБ кәсіпорындарын мемлекеттік гранттармен және тапсырыстармен қолдау ұйымдастырылады.»;

дополнить главами «Задача 7», «Задача 8», «Задача 9» следующего содержания:
«Задача 7. Повышение уровня безопасности полетов и авиационной безопасности.
Состояние безопасности полетов, способы повышения надежности авиационной системы и обеспечение авиационной безопасности в гражданской авиации республики являются одной из необходимой и важнейшей составляющей стабильного прогресса отрасли.
В соответствии с действующим законодательством об использовании воздушного пространства к 2017 году будет разработана программа по безопасности полетов, которая определит пороговые значения и целевые индикаторы безопасности полетов гражданской авиации Казахстана. Также предусматривается создание программы надзора по всем направлениям деятельности Комитета гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, которая позволит создать систему, способную в полном объеме удовлетворить все требования по безопасности полетов.
Кроме того, с целью автоматизации процесса постоянного государственного контроля и надзора будут внедрены передовые технологии для передачи, обработки и хранения первичной информации, поступающей от субъектов отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на основе автоматизированной система учета данных.
Учитывая, что обеспечение авиационной безопасности осуществляется в рамках государственных проектов борьбы с терроризмом и преступностью, в дальнейшем повышение уровня авиационной безопасности в стране планируется осуществлять за счет скоординированного взаимодействия авиационных служб Казахстана совместно с правоохранительными органами и другими силовыми структурами.
Эффективность работы служб авиационной безопасности будет повышаться за счет усиления мер по осуществлению контроля за соблюдением установленных норм авиационной безопасности, досмотру пассажиров и грузов, обеспечению охраны аэропорта, организации доступа лиц и транспортных средств в контролируемую зону аэропорта, подготовке и реализации мер противодействия актам незаконного вмешательства.
Задача 8. Повышение эффективности использования воздушного пространства
Развитие аэронавигационной системы будет реализовано посредством разработки и выполнения Национального аэронавигационного плана Республики Казахстан на период до 2025 года, основанного на Глобальном аэронавигационном плане ИКАО. Реализация данного плана приведет к переходу на организации воздушного движения с использованием перспективной техники и новых технологий. Развитие аэронавигационной системы будет ориентировано на обеспечение национальных интересов Республики Казахстан в сфере использования и контроля воздушного пространства.
Для развития концепции организации воздушного пространства в гармонизации с международным сообществом будет развито более гибкое и эффективное управление воздушным пространством. Рекомендуемой практикой является расширенная координация планирования между гражданскими и военными секторами с последующей концепцией общей системы широкого обмена информацией. Планируется расширение качественного и количественного взаимодействия с приграничными странами и странами дальнего зарубежья.
Технологической базой для увеличения пропускной способности являются развитие эффективных автоматизированных систем управления воздушного движения, использование возможностей связи основанной на цифровых технологиях, навигации, основанной на характеристиках с внедрением передовых приложении и локации с дополнительным автоматическим зависимым наблюдением.
Для поддержания необходимого уровня безопасности полетов высокий приоритет имеют внедрение системы управления безопасностью полетов, а так же развитие системы поисково-спасательного обеспечения полетов в соответствии с международными трендами. Дополнительно развитие систем контроля качества, систем управления безопасностью и управление аэронавигационной информации будут способствовать поддержанию высокого уровня безопасности полетов.
Задача 9. Обеспечение экологической безопасности.
Повышение экологической безопасности воздушного транспорта предусматривает формирование долговременной государственной политики по снижению вредного воздействия авиации на окружающую среду с учетом рекомендаций ИКАО. Данные меры включают:

мынадай мазмұндағы «7-міндет», «8-міндет», «9-міндет» деген тараулармен толықтырылсын:
«7-міндет. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік деңгейін жоғарылату
Ұшу қауіпсіздігінің жай-күйі, авиация жүйесінің сенімділігін арттыру тәсілдері және республиканың азаматтық авиациясында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саланың орнықты ілгерілеуінің қажетті әрі аса маңызды құрамдас бөліктерінің бірі болып табылады.
Әуе кеңістігін пайдалану туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес 2017 жылға қарай ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарлама әзірленетін болады, онда Қазақстанның азаматтық авиациясы ұшу қауіпсіздігінің бастапқы мәндері мен нысаналы индикаторлары айқындалады. Сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті қызметінің барлық бағыттары бойынша қадағалау бағдарламасын жасау көзделеді, ол ұшу қауіпсіздігі бойынша барлық талаптарды толық көлемде қанағаттандыруға қабілетті жүйе құруға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, тұрақты мемлекеттік бақылау мен қадағалау процесін автоматтандыру мақсатында деректерді есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің негізінде Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының субъектілерінен келіп түсетін бастапқы ақпаратты беру, өңдеу және сақтау үшін озық технологиялар енгізілетін болатын.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету терроризмге және қылмысқа қарсы күрестің мемлекеттік жобалары шеңберінде жүзеге асырылатынын ескере отырып, елімізде авиациялық қауіпсіздік деңгейін одан әрі арттыруды Қазақстанның авиация қызметтерінің құқық қорғау органдарымен және басқа да әлуетті құрылымдармен бірге үйлестірілген өзара іс-қимылы есебінен жүзеге асыру жоспарлануда.
Авиациялық қауіпсіздік қызметтері жұмысының тиімділігі авиациялық қауіпсіздіктің белгіленген нормаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру, жолаушылар мен жүктерді тексеру, әуежайды күзетуді қамтамасыз ету, адамдар мен көлік құралдарының әуежайдың бақыланатын аймағына кіруін ұйымдастыру, заңсыз араласу әрекеттеріне қарсы іс-қимыл жасау шараларын дайындау және іске асыру жөніндегі шараларды күшейту есебінен жоғарылатылатын болады.
8-міндет. Әуе кеңістігін пайдалану тиімділігін арттыру
Аэронавигациялық жүйені дамыту ИКАО-ның Жаһандық аэронавигациялық жоспарына негізделген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі кезеңге арналған ұлттық аэронавигациялық жоспарын әзірлеу және орындау арқылы іске асырылатын болады. Бұл жоспарды іске асыру әуе қозғалысын перспективалы техника мен жаңа технологияларды пайдалану арқылы ұйымдастыруға көшуге мүмкіндік береді. Аэронавигациялық жүйені дамыту Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және бақылау саласындағы ұлттық мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталатын болады.
Әуе кеңістігін ұйымдастыру тұжырымдамасын халықаралық қоғамдастықпен үндестіре дамыту үшін әуе кеңістігін неғұрлым икемді және тиімді басқару дамытылатын болады. Кейіннен ауқымды ақпарат алмасудың ортақ жүйесінің тұжырымдамасын жасай отырып, азаматтық және әскери секторлар арасында жоспарлауды кеңінен үйлестіру ұсынылатын практика болып табылады. Шекаралас елдермен және алыс шет елдермен өзара іс-қимыл жасауды сапалық және сандық жағынан кеңейту жоспарлануда.
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған тиімді жүйелерін дамыту, цифрлық технологияларға негізделген байланыс, қосымша автоматты тәуелді бақылауы бар алдыңғы қатарлы қосымшалар мен локацияларды енгізе отырып, сипаттамаларға негізделген навигация мүмкіндіктерін пайдалану өткізу қабілетін арттырудың технологиялық базасы болып табылады.
Ұшу қауіпсіздігінің қажетті деңгейін қолдау үшін ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізу, сондай-ақ халықаралық трендтерге сәйкес ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жүйесін дамыту жоғары басымдыққа ие. Оған қосымша сапаны бақылау жүйелерін, қауіпсіздікті басқару жүйелерін дамыту және аэронавигациялық ақпаратты басқару ұшу қауіпсіздігінің жоғары деңгейін қолдауға ықпал етеді.
9-міндет. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Әуе көлігінің экологиялық қауіпсіздігін арттыру ИКАО ұсынымдарын ескере отырып, авиацияның қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту бойынша ұзақ мерзімді мемлекеттік саясат қалыптастыруды көздейді. Бұл шаралар мыналарды қамтиды:

1) планомерное повышение сертификационных требований к создаваемой авиационной технике;
2) введение ограничений на поставку в казахстанский парк воздушных судов, имеющих низкие показатели экологичности;
3) экономическое стимулирование экологической модернизации эксплуатируемых воздушных судов или их замены авиакомпаниями.
Кроме того, предусматриваются внедрение оптимальных по шуму и выхлопам воздушных судов в условиях их повседневной эксплуатации и введение ограничений на полеты отдельных типов самолетов, наносящих наибольший вред окружающей среде, вплоть до запрета полетов.
Вместе с тем, планируется совершенствование систем обеспечения контроля за соблюдением экологических стандартов и норм при деятельности воздушного транспорта, а также санитарных, ветеринарных норм и требований фитоконтроля.
В целом, за счет применения более экологичных самолетов, совершенствования расстановки и использования парка воздушных судов в соответствии с пассажиропотоками и дальностью рейсов, разработки и усовершенствования методов летной эксплуатации, а также внедрения новых аэродромных машин и механизмов будет достигаться энергосбережение на воздушном транспорте.
В перспективе, меры в рамках реализации политики по снижению вредного воздействия авиации на окружающую среду позволят:
1) прекратить в период после 2017 года эксплуатацию на территории Казахстана воздушных судов, не удовлетворяющих по авиационному шуму требованиям Конвенции о международной гражданской авиации, а к 2030 году — не удовлетворяющих в целом требованиям Конвенции о международной гражданской авиации;
2) качественно снизить при взлете и посадке авиационный шум и уровень эмиссии.»;
в подразделе «Развитие и интеграция транспортно-логистической системы Республики Казахстан в международную транспортную систему»:
главу «Задача 3. Оптимизация экспортных, импортных и транзитных операций на территории Казахстана» изложить в следующей редакции:
«Задача 3. Оптимизация экспортных, импортных и транзитных операций на территории Казахстана
Основная цель упрощения процедур торговли заключается в том, чтобы уменьшить для предприятий сложности осуществления операций международной торговли, связанные с увеличением количества нетарифных барьеров, ростом документооборота, при одновременном обеспечении оптимальной эффективности и действенности государственного контроля за внешнеэкономической деятельностью.
Международная торговая сделка рассматривается в качестве единого целого, а не ряда разрозненных операций, в которых участвуют различные субъекты, такие, как экспортер, импортер, экспедитор, таможня, перевозчик, банк и др.
В результате деятельности международных организаций, инициатив региональных торговых блоков, национальных органов создано достаточно механизмов, содействующих устранению организационных препятствий на пути международных товарных потоков. Однако успех возможен лишь при комплексном применении на всех этапах процесса упрощения торговли, а именно:

1) жасалатын авиациялық техникаға қойылатын сертификаттық талаптарды жоспарлы түрде арттыру;
2) экологиялылық көрсеткіштері төмен әуе кемелерін қазақстандық паркке жеткізуге шектеулер енгізу;
3) пайдаланылатын әуе кемелерін авиакомпаниялардың экологиялық жаңғыртуын немесе оларды ауыстыруын экономикалық ынталандыру.
Бұдан басқа, күнделікті пайдалану шартымен шуыл мен пайдаланылған газ тұрғысынан оңтайлы әуе кемелерін енгізу және қоршаған ортаға өте көп зиян келтіретін ұшақтардың жекелеген үлгілерінің ұшуына шектеу қою, тіпті ұшуына тыйым салу көзделеді.
Сонымен бірге, әуе көлігі қызметінде экологиялық стандарттар мен нормалардың, сондай-ақ санитариялық, ветеринариялық нормалар мен фитобақылау талаптарының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету жүйелерін жетілдіру жоспарланып отыр.
Тұтастай алғанда, экологиялық зияны неғұрлым аз ұшақтарды пайдалану, әуе кемелерінің паркін жолаушылар легіне және рейстердің ұзақтығына қарай орналастыруды және пайдалануды жетілдіру, ұшуды пайдалану әдістерін әзірлеу және жетілдіру, сондай-ақ жаңа әуеайлақ машиналары мен механизмдерін енгізу арқылы әуе көлігінде энергияны үнемдеуге қол жеткізілетін болады.
Перспективада авиацияның қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту саясатын іске асыру шеңберіндегі шаралар:
1) 2017 жылдан кейінгі кезеңде Қазақстан аумағында авиациялық шуыл жағынан Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенция талаптарына сай келмейтін, ал 2030 жылға қарай – Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенция талаптарына тұтастай сәйкес келмейтін әуе кемелерін пайдалануды тоқтатуға;
2) ұшып көтерілу және қону кезінде авиациялық шуыл мен эмиссия деңгейін сапалы төмендетуге мүмкіндік береді.»;
«Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесін дамыту және халықаралық көлік жүйесіне ықпалдастыру» деген кіші бөлімде:
«3-міндет. Қазақстан аумағындағы экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды оңтайландыру» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«3-міндет. Қазақстан аумағындағы экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды оңтайландыру
Сыртқы экономикалық қызметті мемлекеттік бақылаудың оңтайлы тиімділігі мен пәрменділігін бір мезгілде қамтамасыз ете отырып, кәсіпорындар үшін тарифтік емес кедергілер санының ұлғаюына, құжат айналымының артуына байланысты халықаралық сауда операцияларын жүргізудің күрделілігін азайту – сауда рәсімдерін жеңілдетудің негізгі мақсаты болып табылады.
Халықаралық сауда мәмілесі экспорттаушы, импорттаушы, экспедитор, кеден, тасымалдаушы, банк және басқалары сияқты субъектілер қатысатын бірқатар ыдыраңқы операциялар емес, біртұтас операциялар ретінде қаралады.
Халықаралық ұйымдардың қызметі, өңірлік сауда блоктарының, ұлттық органдар бастамаларының нәтижесінде халықаралық тауарлар ағыны жолындағы ұйымдастырушылық кедергілерді жоюға ықпал ететін жеткілікті тетіктер жасалды. Алайда сауданы жеңілдету процесінің бүкіл кезеңдерінде кешенді қолданған жағдайда ғана табысқа жетуге болады, атап айтқанда:

1) сбор информации, анализ процедур, отмена ненужных формальностей;
2) упрощение, гармонизация и стандартизация формальностей;
3) создание условий для выполнения упрощенных процедур и формальностей.
Развитие таможенного дела, основанного на комплексном подходе к модернизации таможенной службы, сегодня направлено на повышение эффективности таможенного контроля и таможенного оформления, ускорение и транспарентность таможенных процедур, упрощение таможенных формальностей для бизнеса, улучшение инвестиционного климата, развитие внешнеторговых отношений, транспортной и коммуникационной инфраструктуры.
С учетом экономической безопасности единой таможенной территории, будут приниматься меры по дальнейшему укреплению таможенных постов, расположенных на внешних рубежах Таможенного союза, проводятся их реконструкция, модернизация и дооснащение техники, позволяющие увеличить грузопоток.
В целях развития таможенной службы Республики Казахстан и приведения деятельности таможенной службы в соответствие с международными стандартами и требованиями по вступлению во Всемирную торговую организацию необходима дальнейшая модернизация системы транзита. Для этого будет проведен ряд мероприятий, направленных на упрощение, гармонизацию и стандартизацию формальностей, в результате чего ожидается понижение цены сделки. Для достижения каждой из этих целей используется определенная группа инструментов.
Упрощение означает процесс устранения всех излишних и дублирующих элементов в формальностях и процедурах. Для этого используются следующие инструменты:
1) объединение ряда административных документов в единый документ;
2) совместная обработка: принципы «единого окна» и «единой остановки»;
3) компьютеризация таможенной очистки.
Для объединения административных документов проведен комплексный анализ необходимых документов и приняты соответствующие меры по сокращению документов всех контролирующих органов.
Совместная обработка представляет собой объединение двух принципов: принцип «единого окна», связанный с оформлением всей документации внешнеторговых сделок, и принцип «единой остановки», связанный непосредственно с физическим движением транспортных средств в пограничной зоне.
«Единое окно» представляет собой систему, позволяющую перевозчику предоставлять всю необходимую информацию в электронном виде или на бумаге лишь одному ведомству для соблюдения требований, предъявляемых ко всей экспортно/импортной документации.
Принцип «единой остановки» заключается в снижении числа остановок при пересечении границ посредством комбинированных действий пограничных структур двух стран на одном общем пункте либо одном пункте на каждом из направлений (совмещенные средства обслуживания). Цель совместной обработки состоит в устранении дублирования действий.
Компьютеризация таможенной очистки способна сократить время прохождения таможни до нескольких минут. Она заменит нынешнюю систему, основанную на использовании бумажных документов, электронными сообщениями. Система содержит электронные данные о перемещении грузов, которые доступны различным таможенным органам, участвующим в транзите, а также в завершении сделки в пункте назначения.
Упрощению контролирующих процедур на границе способствует реализация проекта автоматизации документооборота на транспорте «Электронный поезд». «Электронный поезд» - организация предварительного информирования таможенных органов на границе и заблаговременного оформления документов на основе IT-технологий по принципу «документ впереди поезда» в рамках технологической схемы взаимодействия участников международных перевозок из Китая через станции «Достык» и «Алтынколь».
При этом необходимо интегрировать весь комплекс транспортно-логистических услуг в сервис автоматической системы управления всеми видами транспорта «АСУ Логистика».
В целях оптимизации транзитных операций будет проработан вопрос по организации перевозок грузов из Китая транзитом через территории Казахстана, России и Беларуси с использованием накладной ЦИМ/СМГС, позволяющей сократить время на пересечение границ.
Создание условий для развития инфраструктуры транспортно-логистических центров потребует:

1) ақпаратты жинау, рәсімдерді талдау, қажетсіз шарттылықтарды жою;
2) шарттылықтарды жеңілдету, үйлестіру және стандарттау;
3) жеңілдетілген рәсімдер мен шарттылықтарды орындау үшін жағдайлар жасау.
Кеден қызметін жаңғыртудың кешенді тәсіліне негізделген кеден ісін дамыту бүгінгі күні кедендік бақылау мен кедендік ресімдеудің тиімділігін арттыруға, кедендік рәсімдерді жеделдетуге және олардың ашықтығына, бизнес үшін кедендік шарттылықтарды жеңілдетуге, инвестициялық ахуалды жақсартуға, сыртқы сауда қатынастарын, көлік және коммуникация инфрақұрылымын дамытуға бағытталған.
Бірыңғай кедендік аумақтың экономикалық қауіпсіздігін ескере отырып, Кеден одағының сыртқы шептерінде орналасқан кеден бекеттерін одан әрі нығайту жөнінде шаралар қабылданатын болады, оларды реконструкциялау, жаңғырту және жүк ағынын арттыруға мүмкіндік беретін техникамен жете жарақтандыру жүргізілуде.
Қазақстан Республикасының кеден қызметін дамыту және кеден қызметін халықаралық стандарттар мен Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру жөніндегі талаптарға сәйкес келтіру мақсатында транзит жүйесін одан әрі жаңғырту қажет. Бұл үшін шарттылықтарды жеңілдетуге, үйлестіруге және стандарттауға бағытталған бірқатар іс-шаралар жүргізілетін болады, осының нәтижесінде мәміле құнын төмендету күтіледі. Осы мақсаттың әрқайсысына қол жеткізу үшін құралдардың белгілі бір тобы пайдаланылады.
Жеңілдету шарттылықтар мен рәсімдердегі артық және қайталанатын элементтерді алып тастау процесін білдіреді. Бұл үшін мынадай құралдар пайдаланылады:
1) бірқатар әкімшілік құжаттарды бірыңғай құжатқа біріктіру;
2) бірлесіп өңдеу: «бірыңғай терезе» және «бірыңғай аялдама» қағидаттары;
3) кедендік тазартуды компьютерлендіру.
Әкімшілік құжаттарды біріктіру үшін қажетті құжаттарға кешенді талдау жүргізілді және барлық бақылау органдарының құжаттарын азайту бойынша тиісті шаралар қабылданды.
Бірлесіп өңдеу екі қағидатты: сыртқы сауда мәмілелерінің барлық құжаттамасын ресімдеумен байланысты «бірыңғай терезе» қағидатын және шекара аймағындағы көлік құралдарының физикалық қозғалысына тікелей байланысты «бірыңғай аялдама» қағидатын біріктіруді білдіреді.
«Бірыңғай терезе» барлық экспорттық/импорттық құжаттамаға қойылатын талаптарды сақтау үшін тасымалдаушыға барлық қажетті ақпаратты электрондық түрде немесе қағаз түрінде бір ведомствоға ғана ұсынуға мүмкіндік беретін жүйені білдіреді.
«Бірыңғай аялдама» қағидаты екі елдің шекара құрылымдарының бір ортақ пунктте не бағыттардың әрқайсысындағы бір пунктте бірлескен іс-қимылдары арқылы шекараны кесіп өту кезінде аялдау санын азайтуды білдіреді (құрамдас қызмет көрсету құралдары). Бірлесіп өңдеудің мақсаты – функциялардың қайталануын жою.
Кедендік тазартуды компьютерлендіру кедендік тексеруден өту уақытын бірнеше минутқа дейін қысқартуға қабілетті. Ол қағаз құжаттарды пайдалануға негізделген қазіргі жүйені электрондық хабарламалармен алмастырады. Жүйе транзитке, сондай-ақ межелі пунктте мәмілені аяқтауға қатысатын түрлі кеден органдарына қолжетімді жүктердің орнын ауыстыру туралы электрондық деректерді қамтиды.
Шекарада бақылау рәсімдерін оңайлатуға «Электрондық поезд» көліктегі құжат айналымын автоматтандыру жобасын іске асыру ықпал етеді. «Электрондық поезд» – шекарадағы кеден органдарына алдын ала ақпарат беруді және «Достық» пен «Алтынкөл» станциялары арқылы Қытайдан халықаралық тасымалдарға қатысушылардың өзара іс-қимылының технологиялық сызбасы шеңберінде «құжат поездың алдында» қағидаты бойынша ІТ-технологиялар негізінде құжаттарды алдын ала ресімдеуді ұйымдастыру болып табылады.
Бұл ретте барлық көлік-логистикалық көрсетілетін қызметтер кешенін «Логистика АБЖ» көліктің барлық түрлерін басқарудың автоматты жүйесінің сервисіне ықпалдастыру қажет.
Транзиттік операцияларды оңтайландыру мақсатында шекаралардан өту уақытын қысқартуға мүмкіндік беретін ЦИМ/ХЖҚК жүкқұжатын пайдалана отырып, жүктерді Қытайдан Қазақстан, Ресей және Беларусь аумағы арқылы транзитпен тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі мәселе пысықталатын болады.
Көлік-логистикалық орталықтардың инфрақұрылымын дамыту үшін жағдайлар жасау:

1) создания многополосных пограничных пунктов пропуска в целях устранения эффекта «узкого горлышка», связанного с ограниченным количеством полос перемещения транспортных средств;
2) модернизации пограничных пунктов пропуска и перегрузочных мест с целью увеличения пропускной способности приграничных станций;
3) поэтапного строительства транспортно-логистических центров на принципах государственно-частного партнерства в приграничных автомобильных пунктах пропуска, расположенных на внешней границе Таможенного союза, с целью обеспечения потребности растущего объема перевалки грузов, подлежащих обработке на транспортно-логистических центрах.»;
раздел «7. Этапы реализации Программы» изложить в следующей редакции:
«7. Этапы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться в два этапа:
1 этап: 2014 - 2020 годы;
2 этап: 2021 - 2030 годы.
В рамках настоящей Программы значения всех целевых индикаторов обозначены по первому этапу.
На первом этапе установлены показатели, характеризующие ход реализации Программы по годам и влияние проводимых мероприятий на развитие инфраструктуры транспортной системы.
Предполагается проведение комплекса мер, направленных на усовершенствование методологической и институциональной базы дальнейшего функционирования всех отраслей транспорта (железнодорожный транспорт, автодорожная отрасль, автомобильный транспорт, водный транспорт и гражданская авиация), в том числе создание «инфраструктурных центров» регионов.
Первый этап Программы также будет сосредоточен на завершении проектов, находящихся в активной фазе реализации на момент принятия настоящей Программы, в том числе по объектам в рамках подготовки к ЕХРО-2017, и начале реализации новых крупных инфраструктурных проектов.
Первый этап характерен полномасштабной реализацией Программы. На данном этапе планируется формирование современной транспортной инфраструктуры, обеспечивающей создание «инфраструктурных центров» в регионах и реализации транзитного потенциала.
Будет обеспечено достижение всех целевых индикаторов, установленных в рамках Программы, что в свою очередь создаст опережающую инфраструктуру транспортной системы Казахстана.
Так, к 2020 году будет завершена реализация основных инфраструктурных проектов: «Западная Европа — Западный Китай», «Центр - Юг», «Центр - Восток», «Центр - Запад», «Жезказган - Бейнеу» и «Расширение порта Актау в северном направлении».
Показателем успешной реализации первого этапа Программы станет улучшение позиции Казахстана в рейтинге Всемирного Банка по индексу эффективности логистики (LPI), который предусматривает развитие всех секторов транспортной отрасли — качество инфраструктуры, эффективности таможни, простота организации международных поставок товаров, возможность отслеживания груза, соблюдение сроков доставки грузов и компетенция в логистике.

1) көлік құралдары жүретін жолақтар санының шектеулі болуына байланысты «тар мойын» әсерін жою мақсатында көп жолақты шекаралық өткізу пункттерін құруды;
2) шекара маңындағы станциялардың өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында шекаралық өткізу пункттерін және қайта тиеу орындарын жаңғыртуды;
3) көлік-логистикалық орталықтарда өңдеуге жататын жүктерді ауыстырып тиеу көлемінің артып отырған қажеттілігін қамтамасыз ету мақсатында Кеден одағының сыртқы шекарасында орналасқан шекара маңындағы автомобиль өткізу пункттерінде көлік-логистикалық орталықтарды мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында кезең-кезеңімен салуды талап етеді.»;
«7. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Бағдарлама екі кезеңде іске асырылатын болады:
1-кезең: 2014 – 2020 жылдар;
2-кезең: 2021 – 2030 жылдар.
Осы Бағдарлама шеңберінде барлық нысаналы индикаторлардың мәндері бірінші кезең бойынша белгіленген.
Бірінші кезеңде Бағдарламаның жылдар бойынша іске асырылу барысын және жүргізілетін іс-шаралардың көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытуға әсерін сипаттайтын көрсеткіштер белгілінген.
Барлық көлік салаларының (теміржол көлігі, автожол саласы, автомобиль көлігі, су көлігі және азаматтық авиация) одан әрі жұмыс істеуінің әдіснамалық және институционалдық базасын жетілдіруге, оның ішінде өңірлердің «инфрақұрылымдық орталықтарын» құруға бағытталған шаралар кешенін жүргізу көзделеді.
Бағдарламаның бірінші кезеңі осы Бағдарлама қабылданған кезде белсенді іске асырылу сатысында болған, оның ішінде EXPO-2017-ге дайындық шеңберіндегі объектілер бойынша жобаларды аяқтауға және жаңа ірі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруды бастауға бағытталатын болады.
Бірінші кезең Бағдарламаны толық ауқымды іске асырумен сипатталады. Бұл кезеңде өңірлерде «инфрақұрылымдық орталықтар» құруды және транзиттік әлеуетті іске асыруды қамтамасыз ететін қазіргі заманғы көлік инфрақұрылымын қалыптастыру жоспарлануда.
Бағдарлама шеңберінде белгіленген барлық нысаналы индикаторларға қол жеткізу қамтамасыз етілетін болады, бұл өз кезегінде Қазақстан көлік жүйесінің озыңқы инфрақұрылымын құрады.
Айталық, 2020 жылға қарай негізгі инфрақұрылымдық: «Батыс Еуропа – Батыс Қытай», «Орталық – Оңтүстік», «Орталық – Шығыс», «Орталық – Батыс», «Жезқазған – Бейнеу» және «Ақтау портын солтүстік бағытта кеңейту» жобаларын іске асыру аяқталатын болады.
Бағдарламаның бірінші кезеңін сәтті іске асырудың көрсеткіші көлік саласының барлық секторларын дамытуды – инфрақұрылымның сапасын, кеден тиімділігін, тауарлардың халықаралық жеткізілімін ұйымдастырудың қарапайымдылығын, жүкті қадағалау мүмкіндігін, жүктерді жеткізу мерзімін қадағалау мен логистикадағы құзыреттілікті көздейтін Дүниежүзілік банктің логистика тиімділігі индексі (LPI) бойынша Қазақстанның позициясын жақсарту болып табылады.

Так, по итогам 2020 года предполагается достижение позиции Казахстана в вышеуказанном рейтинге на 40 месте.
На первом этапе реализации Программы в сфере железнодорожной отрасли будут реализованы проекты, направленные на формирование конкурентоспособных железнодорожных коридоров и транспортное обеспечение угольных, рудных и нефтяных месторождений, развитие и модернизацию магистральной железнодорожной сети, а также вокзального хозяйства.
В целях снижения имеющегося высокого износа подвижного состава будет обновлен парк локомотивов, грузовых и пассажирских вагонов, в том числе казахстанского производства, что повысит уровень казахстанского содержания в отрасли, а также повлияет на развитие перевозок в республиканском и региональном железнодорожных сообщениях.
На первом этапе реализации Программы будет проработан вопрос улучшения условий для развития конкурентоспособности национальных перевозчиков, обеспечения равных условий функционирования отраслевых субъектов рынка и определен перечень законодательных актов по вопросам транспорта, требующих совершенствования.
В автодорожной отрасли первый этап Программы будет сосредоточен на завершении проектов, находящихся в активной фазе реализации на момент принятия настоящей Программы, в том числе по объектам в рамках подготовки к ЕХРО-2017 года. Прогнозный период будет охарактеризован переходом отраслевого восприятия автомобильной дороги, как общественно-значимой государственной услуги перед гражданским сообществом. Все населенные пункты с высоким потенциалом развития будут обеспечены качественной дорожной инфраструктурой. Этот период будет ознаменован наращиванием управленческого опыта, который выражается в повышении производительности и результативности, а также прозрачной отчетности дорожной отрасли перед обществом за расходованием бюджетных средств и внедрением стиля управления, присущего частному сектору.
В качестве результата данного мероприятия операторы перейдут от чисто «технической» ориентации только на содержание элементов инфраструктуры к большей ориентированности на оказание услуг и применению подхода, учитывающего удобство пользователей автодорог.
В период с 2014 по 2020 годы с учетом необходимой потребности населенные пункты будут обеспечены инфраструктурой пассажирских перевозок, что в свою очередь позволит развить маршрутную сеть. Это позволит 100 % охватить населенные пункты регулярным автобусным сообщением и обеспечить удовлетворенность населения качеством пассажирских перевозок на уровне 85 %.
Доля казахстанских перевозчиков на международном рынке автотранспортных услуг будет увеличиваться за счет сокращения квот для иностранных перевозчиков, увеличения числа грузовых транспортных средств отечественных перевозчиков, развития экспедиторских служб и приблизится к 50 %.

Айталық, 2020 жылдың қорытындысы бойынша Қазақстанның жоғарыда көрсетілген рейтингтегі позициясын 40-орынға жеткізу көзделеді.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші кезеңінде теміржол саласында бәсекеге қабілетті теміржол дәліздерін қалыптастыруға және көмір, кен және мұнай кен орындарын көліктік қамтамасыз етуге, магистральды теміржол желісін, сондай-ақ вокзал шаруашылығын дамытуға және жаңғыртуға бағытталған бірқатар жобалар іске асырылатын болады.
Жылжымалы құрам тозуының қазіргі жоғары деңгейін төмендету мақсатында локомотивтер, жүк және жолаушылар вагондары паркі, оның ішінде, Қазақстанда шығарылғандары жаңартылатын болады, бұл саладағы қазақстандық қамту деңгейін арттырады, сондай-ақ республикалық және өңірлік теміржол қатынастарындағы тасымалдауды дамытуға ықпалын тигізеді.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші кезеңінде ұлттық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін дамыту үшін жағдайды жақсарту, нарықтың салалық субъектілерінің жұмыс істеуіне тең жағдайды қамтамасыз ету мәселелері пысықталатын болады және жетілдіруді талап ететін көлік мәселесі бойынша заңнамалық актілер тізбесі айқындалады.
Автожол саласында Бағдарламаның бірінші кезеңі осы Бағдарлама қабылданған кезде белсенді іске асырылу сатысында болған, оның ішінде EXPO-2017-ге дайындық шеңберіндегі объектілер бойынша жобаларды аяқтауға бағытталатын болады. Болжалды кезең азаматтық қоғам алдындағы қоғамдық маңызы бар мемлекеттік көрсетілетін қызмет ретінде автомобиль жолын салалық қабылдауға көшумен сипатталады. Даму әлеуеті жоғары барлық елді мекендер сапалы жол инфрақұрылымымен қамтамасыз етіледі. Бұл кезең өнімділік пен нәтижелілікті арттырудан, сондай-ақ жол саласының қоғам алдында бюджет қаражатының жұмсалуы және жекеше секторға тән басқару стилін енгізу жөнінде ашық есеп беруінен көрініс табатын басқарушылық тәжірибенің өсуімен ерекшеленетін болады.
Осы іс-шараның нәтижесі ретінде операторлар инфрақұрылым элементтерін күтіп-ұстауға ғана таза «техникалық» бағдарланудан қызметтер көрсету мен автожол пайдаланушыларына ыңғайлы болуды ескеретін тәсілдерді пайдалануға басымырақ бағдарлануға көшетін болады.
2014 жылдан бастап 2020 жылға дейінгі кезеңде қажетті сұранысты ескере отырып, елді мекендер жолаушылар тасымалының инфрақұрылымымен қамтамасыз етіледі, бұл өз кезегінде маршруттық желіні дамытуға мүмкіндік береді. Бұл елді мекендерді тұрақты автобус қатынастарымен 100 % қамтуға және халықтың жолаушылар тасымалының сапасына қанағаттануын 85 % деңгейінде қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазақстандық тасымалдаушылардың халықаралық автокөліктік көрсетілетін қызметтер нарығындағы үлесі шетелдік тасымалдаушылар үшін квоталарды азайту, отандық тасымалдаушылардың жүк көлік құралдарының санын арттыру, экспедиторлық қызметтерді дамыту арқылы ұлғаятын болады және 50 %-ға жуықтайды.

В области водного транспорта на первом этапе предполагается реализация проектов, направленных на наращивание мощностей порта Актау и доведение его пропускной способности до 20,5 млн. тонн.
Увеличению пропускной способности порта также способствуют меры по автоматизации погрузочно-разгрузочной деятельности и улучшению качества оказания услуг.
В целях диверсификации оказываемых услуг на рынке морской перевозки грузов предполагается до 2020 года довести количество сухогрузного флота до 20 единиц и приобрести 2 парома.
При этом для обеспечения загрузки своих судов с отечественными грузоотправителями будет проработан вопрос изменения условий реализации экспортных грузов с FOB порт Актау на CIF.
Положительное прохождение аудита IMO подтвердит соответствие всех звеньев морской отрасли, таких как система государственного управления, обеспечение безопасности мореплавания, суда и порты международным требованиям и даст возможность беспрепятственного плавания судов под казахстанским флагом в открытых морях.
На речном транспорте первоначальной задачей является восстановление береговой инфраструктуры и транспортного флота.
К 2020 году в сфере гражданской авиации будут создана нормативно-правовая база, отвечающая международным требованиям, налажено взаимодействие с сопредельными государствами в сфере гражданской авиации, созданы современная система безопасности полетов и авиационной безопасности, а также развитая сеть воздушных сообщений. Гражданская авиация будет в достаточном объеме обеспечена авиатопливом.
На втором этапе (2021 - 2030 годы) будет продолжена реализация инфраструктурных проектов первого этапа.
Планируется создание современной национальной транспортно-логистической системы, позволяющей увеличить объем транзитных перевозок к 2030 году в 4 раза (до 60 млн. тонн) всеми видами транспорта, а также вывести Казахстан по показателю «Качество инфраструктуры железных дорог» Индекса глобальной конкурентоспособности на 20 место. Будут приняты меры по развитию регионального сотрудничества и снижению логистических затрат при использовании торговых коридоров, а также расширены возможности провайдеров логистических услуг, в том числе за счет повышения квалификации логистических провайдеров.
АО «НК «КТЖ» будет являться базовой отраслевой компанией, обладающей достаточными компетенциями и активами и обеспечивающей координацию транспортных услуг в сфере логистики, задача которой стать высокоэффективной национальной транспортно-логистической корпорацией Казахстана.
В этой связи в указанный период будет осуществлена трансформация АО «НК «КТЖ» из железнодорожной компании в транспортно-логистический холдинг международного уровня, который обеспечит предоставление услуг по перевозке грузов любого типа, в том числе мультимодальные перевозки «от двери до двери» с полным спектром логистических услуг, а также интермодальные перевозки пассажиров в международном, межобластном и пригородном сообщениях.

Су көлігі саласында бірінші кезеңде Ақтау портының қуатын өсіруге және оның өткізу қабілетін 20,5 млн. тоннаға дейін жеткізуге бағытталған жобаларды іске асыру көзделген.
Порттың өткізу қабілетінің артуына тиеу-түсіру қызметін автоматтандыру және қызметтер көрсетудің сапасын жақсарту жөніндегі шаралар да ықпал етеді.
Жүктерді теңізбен тасымалдау нарығында көрсетілетін қызметтерді әртараптандыру мақсатында 2020 жылға дейін құрғақ жүк кемелері санын 20 бірлікке дейін жеткізу және 2 паром сатып алу көзделген.
Бұл ретте, өз кемелерінің жүктелуін қамтамасыз ету үшін отандық жүк жөнелтушілермен экспорттық жүктерді өткізу шарттарын Ақтау порты FOB-тан CIF-ке өзгерту мәселесі пысықталатын болады.
IMO аудитінің сәтті өтуі мемлекеттік басқару жүйесі, теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, кеме және порттар сияқты теңіз саласының барлық буындарының халықаралық талаптарға сай келетінін растайды және кемелердің Қазақстан туының астында ашық теңізде кедергісіз жүзуіне мүмкіндік береді.
Өзен көлігінде алғашқы міндет жағалау инфрақұрылымын және көлік флотын қалпына келтіру болып табылады.
2020 жылға қарай азаматтық авиация саласында халықаралық талаптарға сай келетін нормативтік құқықтық база құрылатын болады, шектес мемлекеттермен азаматтық авиация саласында өзара іс-қимыл жолға қойылады, ұшу қауіпсіздігінің және авиациялық қауіпсіздіктің заманауи жүйесі, сондай-ақ әуе қатынастарының дамыған желісі құрылады. Азаматтық авиация авиаотынмен жеткілікті көлемде қамтамасыз етілетін болады.
Екінші кезеңде (2021 – 2030 жылдар) бірінші кезеңнің инфрақұрылымдық жобаларын іске асыру жалғасады.
2030 жылға қарай барлық көлік түрімен транзиттік тасымал көлемін 3 есе (60 млн. тоннаға дейін) ұлғайтуға, сондай-ақ Қазақстанды Жаһандық бәсекелестік индексіндегі «Темір жол инфрақұрылымының сапасы» көрсеткіші бойынша 20-орынға шығаруға мүмкіндік беретін қазіргі заманға сай ұлттық көлік-логистика жүйесін құру жоспарланған. Өңірлік ынтымақтастықты дамыту және сауда дәліздерін пайдалану кезінде логистикалық шығындарды төмендету бойынша шаралар қабылданады, сондай-ақ логистикалық көрсетілетін қызметтер провайдерлерінің, оның ішінде логистикалық провайдерлердің біліктілігін арттыру мүмкіндіктері кеңейтілетін болады.
«ҚТЖ» ҰК» АҚ құзыреті мен активтері жеткілікті және логистика саласында көліктік көрсетілетін қызметтердің үйлестірілуін қамтамасыз ететін базалық салалық компания болып табылмақ, оның міндеті Қазақстанның тиімділігі жоғары ұлттық көлік-логистикалық корпорациясына айналу.
Осыған байланысты көрсетілген кезеңде «ҚТЖ» ҰК» АҚ-ны теміржол компаниясынан кез келген типтегі жүкті тасымалдау бойынша кызметтер көрсетуді, оның ішінде логистикалық көрсетілетін қызметтердің толық спектрі бар «есіктен есікке дейін» мультимодальды тасымалдарды, сондай-ақ халықаралық, облысаралық және қала маңы қатынасында жолаушыларды интермодальды тасымалдауды қамтамасыз ететін халықаралық деңгейдегі көлік-логистикалық холдингке айналдыру жүзеге асырылады.

1. Отделение естественно-монопольных услуг от перевозочной деятельности.
В рамках создания целевой структуры будет сформирован отдельный мультимодальный логистический оператор.
Для реализации данной задачи АО «НК «КТЖ» будет реорганизовано в холдинговую структуру, включающую корпоративный центр и дочерние компании по перевозкам грузов и пассажиров, услугам МЖС, мультимодальным перевозкам.
В частности, в отрасли будут действовать оператор инфраструктуры, национальный перевозчик грузов, национальный перевозчик пассажиров и независимые пассажирские перевозчики, имеющие лицензию и собственный или арендованный подвижной состав, необходимые объекты локальной инфраструктуры.
Таким образом, целевая организационная структура компании будет представлять вертикально интегрированный транспортный холдинг с наличием в структуре бизнес-единиц, составляющих ядро интегрированного процесса железнодорожных перевозок, мультимодальных и логистических услуг.
Учитывая отраслеобразующую роль АО «НК «КТЖ», деятельность которого оказывает ключевое влияние на развитие железнодорожной отрасли Республики Казахстан, а также приоритетную необходимость завершения мероприятий по реформированию отрасли, вопрос возможности вывода на рынок ценных бумаг компаний АО «НК «КТЖ» будет рассматриваться после завершения полноценного процесса реорганизации АО «НК «КТЖ».
В условиях либерализации мировой торговли АО «НК «КТЖ» при наличии жесткой конкуренции необходимы свобода в ценообразовании и возможность адаптации бизнес-процессов к современным условиям, для того чтобы иметь возможность ответить на вызовы рынка.
Будет обеспечено достижение всех целевых индикаторов, установленных в рамках Программы, что в свою очередь создаст опережающую инфраструктуру транспортной системы Казахстана.
2. Повышение энергоэффективности железнодорожного транспорта.
Учитывая высокую энергоемкость тяги поездов, в рамках перехода Казахстана к «зеленой экономике» в целях повышения энергоэффективности до 2030 года планируется электрифицировать порядка 1 400 км существующих железнодорожных линий, что увеличит долю электрифицированных железных дорог с 27 % до 35 % от общей протяженности магистральной сети.
В целях модернизации, а также развития железнодорожной инфраструктуры будут реализованы мероприятия по строительству вторых путей, внедрению автоматизированных систем, а также реконструкции станций.
Также главной целью второго периода является достижение 80 позиции по показателю «Качество дорог» ГИК Всемирного экономического форума посредством доведения странового показателя международного индекса ровности IRI с 11,7 в 2013 году до 8,2 к 2030 году, тем самым в 2 раза сократить экономические издержки общества, в том числе за счет сокращения ДТП, времени в пути и операционных издержек по эксплуатации автотранспортных средств.
Достижение цели будет осуществлено за счет перехода реализации задач на качественно новый уровень:

1. Табиғи-монополиялық көрсетілетін қызметтерді тасымалдау қызметінен бөлу.
Нысаналы құрылым құру шеңберінде жеке мультимодальды логистикалық оператор құрылатын болады.
Бұл міндетті іске асыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ жүктер мен жолаушыларды тасымалдау, МТЖ көрсетілетін қызметтері, мультимодальды тасымалдар бойынша корпоративтік орталық пен еншілес компанияларды қамтитын холдингтік құрылымға қайта ұйымдастырылады.
Атап айтқанда, салада инфрақұрылым операторы, ұлттық жүк тасымалдаушысы, ұлттық жолаушылар тасымалдаушысы және лицензиясы мен меншікті немесе жалға алынған жылжымалы құрамы бар тәуелсіз жолаушылар тасымалдаушысы, жергілікті инфрақұрылымның қажетті объектілері жұмыс істейтін болады.
Осылайша, компанияның нысаналы ұйымдық құрылымы теміржол тасымалдарының, мультимодальды және логистикалық көрсетілетін қызметтердің ықпалдастырылған процесінің өзегін құрайтын бизнес-бірліктері бар тігінен ықпалдастырылған көліктік холдинг болады.
Қызметі Қазақстан Республикасының теміржол саласаның дамуына түйінді ықпал ететін «ҚТЖ» ҰК» АҚ-ның сала құрушы рөлін, сондай-ақ саланы реформалау жөніндегі іс-шараларды аяқтаудың басым қажеттілігін ескере отырып, «ҚТЖ» ҰК» АҚ компанияларын бағалы қағаздар нарығына шығару мүмкіндігі мәселесі «ҚТЖ» ҰК» АҚ-ны қайта ұйымдастыру процесі толыққанды аяқталған соң қарастырылатын болады.
Әлемдік сауданың ырықтануы жағдайларында нарықтың сын-қатерлеріне жауап беру мүмкіндігін қолда ұстау үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ қатаң бәсеке болған жағдайда баға белгілеудегі еркіндік және бизнес-процестерді қазіргі заман талаптарына бейімдеу мүмкіндігі қажет.
Бағдарлама шеңберінде белгіленген барлық нысаналы индикаторларға қол жеткізу қамтамасыз етілетін болады, бұл өз кезегінде Қазақстанның көлік жүйесінің озыңқы инфрақұрылымын құрады.
2. Теміржол көлігінің энергия тиімділігін арттыру
Поездар тартқышының энергияны көп жұмсайтынын ескере отырып, Қазақстанның «жасыл экономикаға» көшуі шеңберінде энергия тиімділігін арттыру мақсатында 2030 жылға дейін қолданыстағы 1 400 км жуық теміржол желісін электрлендіру жоспарланып отыр, бұл электрлендірілген темір жолдардың үлесін магистральды желінің жалпы ұзындығының 27 %-ынан 35 %-ына дейін арттырады.
Теміржол инфрақұрылымын жаңғырту, сондай-ақ дамыту мақсатында қатарлас жолдарды салу, автоматтандырылған жүйелерді енгізу, сондай-ақ станцияларды реконструкциялау бойынша іс-шаралар іске асырылатын болады.
Сонымен қатар, IRI халықаралық тегістік индексінің елдік көрсеткішін 2013 жылғы 11,7-ден 2030 жылға қарай 8,2-ге дейін жеткізу арқылы Дүниежүзілік экономикалық форумның ЖБИ «Жолдардың сапасы» көрсеткіші бойынша 80-позицияға қол жеткізу, сол арқылы, ЖКО, жолдағы уақытты және автокөлік құралдарын пайдалану бойынша операциялық шығындарды қысқарту есебінен қоғамның экономикалық шығындарын 2 есеге қысқарту екінші кезеңнің басты мақсаты болып табылады.
Мақсатқа қол жеткізу міндеттерді іске асырудың сапалы жаңа деңгейіне көшу есебінен жүзеге асырылатын болады:

1) повышение технических характеристик республиканской дорожной сети, позволяющей снизить издержки национальной экономики
Планируется дополнительно провести строительство и реконструкцию на 3,7 тыс. км дорог республиканского значения, при этом с учетом первой фазы к 2023 году предполагается завершить основную инвестиционную фазу (автодороги международного значения). Протяженность дорог I и II технической категории в общей протяженности автомобильных дорог республиканского значения к концу 2030 года составит 69 %. Далее стратегические приоритеты согласно инвестиционным возможностям корректируются в пользу увеличения эксплуатационных расходов дорожного сектора на уровне 60/40. Так для сокращения пропущенных межремонтных циклов республиканской сети дополнительно будет отремонтировано 23 тыс. км к 2030 году. За счет этого планируется повысить среднюю скорость передвижения грузов по международным автомобильным коридорам на 25 % с 53,4 км/ч до 60 км/ч.
Созданная сеть платных дорог покроет 8 % дорог общего пользования, что позволит на 14 % сократить затраты бюджета на содержание сети.
Претерпят качественное изменение услуги дорожного сервиса, которые будут способны обеспечить все наземные маршруты трансевразийских коридоров на уровне лучших мировых стандартов. До 2030 года 6 основных транзитных коридоров, дороги межрегионального и внутрирегионального сообщений республиканского значения будут полноценно обеспечены объектами дорожного сервиса;
2) обеспечение качественной дорожной инфраструктуры населенных пунктов с высоким и средним потенциалами развития
Если на первом этапе перекроется потребность в качественных дорогах к населенным пунктам с высоким потенциалом развития, то на этом этапе усилия будут сконцентрированы на СНП со средним потенциалом. Предлагается улучшить техническое состояние подъездных дорог к 2,9 тыс. сельским населенным пунктам с высоким и средним потенциалами развития. Среднегодовым охватом ремонта предполагается довести до 8 % от всей протяженности местной сети. Это позволит увеличить темпы строительных и ремонтных работ на дорогах местного значения на 25 %;
3) увеличение сроков службы дорожных конструкций
Технологическая диффузия распространения инноваций в области наноматериалов, наноконструкций позволит кратно увеличить качественные эксплуатационные характеристики дорожных конструкций, ввиду чего в рамках инновационного развития планируется до 20 % увеличить срок службы дорожной одежды и межремонтных сроков, при этом уменьшится масса дорожных конструкций, до 25 % снизится себестоимость капитальных затрат и энергоэффективность отрасли;

1) ұлттық экономиканың шығындарын төмендетуге мүмкіндік беретін республикалық жол желілерінің техникалық сипаттамасын жоғарылату.
Республикалық маңызы бар 3,7 мың км жолда құрылыс пен реконструкциялау жүргізу жоспарланған, бұл ретте бірінші сатыны есептегенде 2023 жылға қарай негізгі инвестициялық сатыны (халықаралық маңызы бар автожолдар) аяқтау көзделген. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы ұзақтығында I және II техникалық санаттағы жолдардың ұзақтығы 2030 жылдың соңына қарай 69 % құрайды. Бұдан әрі инвестициялық мүмкіндіктерге сәйкес стратегиялық басымдықтар жол секторының пайдалану шығынын арттыруға қарай 60/40 деңгейінде түзетіледі. Осылайша, республикалық желінің ескерілмей қалған жөндеуаралық циклдерін қысқарту үшін 2030 жылға қарай 23 мың жол қосымша жөнделетін болады. Осы арқылы халықаралық автомобиль дәліздері бойынша жүк тасымалдаудың орташа жылдамдығын 25 %-ға 53,4 км/сағаттан 60 км/сағатқа ұлғайту жоспарланады.
Құрылған ақылы жолдар желісі жалпы пайдаланымдағы жолдардың 8 %-ын жабады, бұл желіні күтіп-ұстауға бөлінетін бюджеттің шығынын 14 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді.
Жол сервисінің көрсетілетін қызметтері сапалы өзгеріске ұшырайды, олар трансеуразиялық дәліздердің барлық жерүсті маршруттарын үздік әлемдік стандарттардың деңгейінде қамтамасыз етуге қабілетті болады. 2030 жылға дейін 6 негізгі транзиттік дәліз, республикалық маңызы бар өңіраралық және өңірішілік қатынас жолдары жол сервисі объектілерімен толыққанды қамтамасыз етілетін болады;
2) даму әлеуеті жоғары және орташа елді мекендерді сапалы жол инфрақұрылымымен қамтамасыз ету.
Егер бірінші кезеңде даму әлеуеті жоғары елді мекендердің сапалы жолдарға қажеттілігі өтелетін болса, осы кезеңде барлық күш-жігер әлеуеті орташа АЕМ-ге шоғырландырылатын болады. Даму әлеуеті жоғары және орташа 2,9 мың ауылдық елді мекендердің кірме жолдарын техникалық ахуалын жақсарту көзделген. Орташа жылдық жөндеумен қамтылуды жергілікті желінің бүкіл ұзындығының 8 %-ына дейін жеткізу көзделген. Бұл жергілікті маңызы бар жолдардағы құрылыс және жөндеу жұмыстарының қарқынын 25 %-ға арттыруға мүмкіндік береді;
3) жол конструкцияларының пайдалану мерзімдерін ұлғайту.
Наноматериалдар, наноконструкторлар саласындағы инновацияларды таратудың технологиялық диффузиясы жол конструкторларын пайдаланудың сапалық сипаттамаларын бірнеше есе арттыруға мүмкіндік береді, осыған байланысты инновациялық даму шеңберінде жол жабдығының қызмет ету мерзімін және жөндеуаралық мерзімдерді 20 %-ға дейін ұлғайту жоспарланып отыр, бұл ретте жол конструкцияларының салмағы азаяды, күрделі шығындардың өзіндік құны мен саланың энергия тиімділігі 25 %-ға дейін төмендейді;

4) создание безопасной дорожной инфраструктуры, обеспечивающей снижение тяжести последствий ДТП
На данном этапе планируется завершить формирование современной и безопасной дорожной инфраструктуры, гарантирующей безопасное комфортное движение, сводящей к минимуму ошибки участников дорожного движения и снижающей тяжесть последствий ДТП. Планируется сократить коэффициент смертности в ДТП на 100 тыс. населения на автомобильных дорогах с 19 за 2013 год до 15 к 2020 году и 10 к 2030 году;
5) инновационный технологический уровень управления процессами автодорожной отрасли, минизирующей ошибки человеческого фактора
Процесс автоматизации отрасли перейдет на совершенно новый технологический уровень. Неотъемлемой частью дорожного сектора станет интерактивная система мониторинга жизненного цикла реализации проектов дорожного строительства и ремонта, который будет концентрироваться на ключевых данных о проекте, процессе его выполнения и управлении потенциальными рисками. Внедрение этой системы также связано с усилением формы контроля и мониторинга контрольных точек фаз проекта, фиксируемых службами технического сопровождения, для предопределения потенциальных проблем и оперативного их устранения. В общем виде комплексная система управления автодорожной отраслью будет состоять из 4 модулей: 1) система управления автомобильными дорогами на этапе эксплуатации и содержания; 2) система прединвестиционного моделирования объектов капитального строительства; 3) переход на 3d проектирование дорожных конструкций; 4) система управления рисками инвестиционных проектов.
Таким образом, целостность и системность решения поставленных задач по созданию автодорожной инфраструктуры, способной удовлетворять потребности экономики и населения в качественных и безопасных автомобильных дорогах, позволят в 3 и более раза сократить экономические издержки общества от издержек текущего состояния национальной дорожной системы. Тем самым, Республика Казахстан по показателю «Качество дорог» глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума имеет потенциал войти в 80 и выше, который в свою очередь позволит приблизиться к цели по вхождению в 30 самых конкурентоспособных инновационных экономик мира 21 века.
В международной практике показатели качества пассажирских перевозок определяются уровнем удовлетворенности населения и максимальным значением является 90 %. В грузовых перевозках - это скорость доставки, сохранность и доля транспортных затрат в стоимости конечной продукции, которая в развитых странах составляет 5-8 %. Тем самым, к 2030 году необходимо достичь указанных уровней развития.
Для оказания высокого сервиса на пассажирских автоперевозках будет обновлен подвижной состав, автоматизирован весь процесс данных услуг, сокращено время доставки пассажиров.

4) ЖКО салдарының ауырлығын төмендетуді қамтамасыз ететін қауіпсіз жол инфрақұрылымын құру.
Осы кезеңде қауіпсіз ыңғайлы қозғалысқа кепілдік беретін жол қозғалысына қатысушылардың қателіктерін барынша азайтатын және ЖКО салдарының ауыртпалығын төмендететін қазіргі заманға сай және қауіпсіз жол инфрақұрылымын құруды аяқтау жоспарланған. Автомобиль жолдарында ЖКО-да өлім-жітімнің стандартталған коэффициентін 100 мың адамға шаққанда 2013 жылғы 19-дан 2020 жылға қарай 15-ке және 2030 жылға қарай 10-ға азайту жоспарланған;
5) адами фактор қателіктерін барынша азайтатын автожол саласының процестерін басқарудың инновациялық технологиялық деңгейі.
Саланы автоматтандыру процесі мүлдем жаңа технологиялық деңгейге көшетін болады. Жоба туралы, оны орындау процесі және ықтимал тәуекелдерді басқару туралы түйінді деректерге шоғырланатын жол құрылысы мен жөндеу жобаларын іске асырудың тыныс-тіршілік циклін интерактивті мониторингтеу жүйесі жол секторының ажырамас бөлігі болады. Бұл жүйені енгізу әлеуетті проблемаларды алдын ала анықтау және оларды жедел жою үшін техникалық сүйемелдеу қызметтері тіркейтін жоба сатыларының бақылау нүктелерін бақылау және мониторингтеу нысанын күшейтуге де байланысты. Жалпы түрде автожол саласын басқарудың кешенді жүйесі 4 модульден тұратын болады: 1) автомобиль жолдарын пайдалану және күтіп-ұстау кезеңінде басқару жүйесі; 2) күрделі құрылыс объектілерін инвестиция алдында модельдеу жүйесі; 3) жол конструкцияларын 3d жобалауға көшу; 4) инвестициялық жобалардың тәуекелдерін басқару жүйесі.
Осылайша, экономика мен халықтың сапалы және қауіпсіз автомобиль жолдарына қажеттілігін қанағаттандыруға қабілетті автожол инфрақұрылымын құру бойынша қойылған міндеттерді шешудің біртұтастығы мен жүйелілігі ұлттық жол жүйесінің ағымдағы жай-күйінің шығынындағы қоғамның экономикалық шығындарын 3 есе және одан көп қысқартуға мүмкіндік береді. Сол арқылы, Дүниежүзілік экономикалық форумның жаһандық бәсекелестік индексіндегі «Жолдың сапасы» көрсеткіші бойынша Қазақстан Республикасының 80 және одан жоғары көтерілу әлеуеті бар, бұл өз кезегінде 21-ғасырдағы әлемнің ең үздік бәсекеге қабілетті инновациялық 30 экономикасының қатарына кіру жөніндегі мақсатқа жақындауға мүмкіндік береді.
Халықаралық практикада жолаушылар тасымалының сапа көрсеткіші халықтың қанағаттану деңгейімен анықталады және ең жоғарғы көрсеткіш 90 %-ды құрайды. Жүк тасымалдарында – бұл жеткізу жылдамдығы, сақталуы және дамыған елдерде 5-8 % құрайтын түпкі өнімнің құнындағы көлік шығындарының үлесі. Осылайша, 2030 жылға қарай дамудың көрсетілген деңгейіне қол жеткізу қажет.
Жолаушылар автотасымалында жоғары сервис көрсету үшін жылжымалы құрам жаңартылады, осы көрсетілетін қызметтердің бүкіл процесі автоматтандырылады, жолаушыларды жеткізу мерзімі қысқартылатын болады.

Для повышения качества и обеспечения безопасности перевозок через проведение мероприятий по обновлению парка пассажирского транспорта средний срок эксплуатации автобусов, задействованных на пассажирских маршрутах, составит 6 лет против 15 лет в настоящее время.
Наилучший показатель скорости движения пассажирских автобусов в крупных городах республики составляет 18-20 км/ч, что в 2 раза ниже, чем в развитых странах. Такие планируемые мероприятия как внедрение скоростных автобусных соединений (БРТ), оптимизация маршрутов, взаимоувязка с ИТС позволят снизить время доставки в 2 раза.
В таких развитых странах как Швейцария, США уровень автоматизации в сфере пассажирских перевозок за последние 20-25 лет достиг 70-90 %, а лидером является Япония, далее Южная Корея и Сингапур. В Казахстане уровень автоматизации пассажирских автоперевозок на начальном этапе (3-5 %).
В этой связи для достижения в 2030 году 70 %-ой автоматизации пассажирских перевозок в республике будет проведена работа по внедрению IT-технологий в перевозочный процесс пассажиров через представление информации о перевозке в онлайн-режимах на городских остановках, интернет (мобильных) ресурсах, а также инфраструктурных объектах. Кроме того, при оплате проезда будут доминировать электронное билетирование и безналичная форма расчета.
Немаловажным является применение экологически чистого транспорта и технологий, позволяющих повысить энергоэффективность отрасли пассажирского транспорта.
В крупных городах Республики Казахстан около 60 % выбросов, загрязняющих атмосферу, приходится на долю автомобильного транспорта. Из общего количества зарегистрированного автотранспорта (4 млн.), 1,1 % (46 тыс.) является экологичным.
В развитых мегаполисах мира весь общественный транспорт работает на газе, который положительно влияет на экологию, и широко используются альтернативные источники энергии на вспомогательных объектах.
До 2030 года 80-85 % автобусов на регулярных городских маршрутах будут использовать в виде топлива газ и на остановках, сигнализирующих знаках, информационных табло будут применяться альтернативные источники энергии, что помимо экологичности обеспечит 20 % экономию.
В целях популяризации передвижения населения на общественном транспорте и повышения энергоэффективности, создаваемые скоростные автобусные соединения сократят время доставки пассажиров и сделают общественный вид транспорта максимально удобным.
В сфере международных грузоперевозок ожидается качественное изменение услуг, выполняемых казахстанскими операторами.

Тасымалдаудың сапасын арттыру және қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жолаушылар көлігінің паркін жаңарту бойынша іс-шаралар жүргізу арқылы жолаушылар маршруттарына тартылған автобустарды пайдаланудың орташа мерзімі қазіргі уақыттағы 15 жылдан 6 жылға қысқаратын болады.
Республиканың ірі қалаларындағы жолаушылар автобусы қозғалысының ең үздік жылдамдық көрсеткіші 18-20 км/сағатты құрайды, бұл дамыған елдердегі көрсеткіштен 2 есе төмен. Жедел автобус құрамаларын (БРТ) енгізу, маршруттарды оңтайландыру, ЗКЖ өзара байланыстыру сияқты жоспарланған іс-шаралар жеткізу уақытын 2 есе азайтуға мүмкіндік береді.
Швейцария, АҚШ сияқты дамыған елдерде жолаушылар тасымалы саласындағы автоматтандыру деңгейі соңғы 20-25 жылда 70-90 %-ға жетті, ал Жапония көшбасшы болып табылады, одан кейін Оңтүстік Корея және Сингапур. Қазақстанда жолаушылар автотасымалын автоматтандыру деңгейі бастапқы кезеңде (3-5 %).
Осыған байланысты 2030 жылы республикада жолаушылар тасымалын 70 % автоматтандыруға қол жеткізу үшін қала аялдамаларында, интернет (мобильдік) ресурстарда, сондай-ақ инфрақұрылым объектілерінде тасымалдау туралы ақпаратты онлайн-режимінде ұсыну арқылы жолаушыларды тасымалдау процесіне IT-технологияларын енгізу бойынша жұмыс атқарылатын болады. Бұдан басқа, жолақысын төлеу кезінде электрондық билет және қолма-қол ақшасыз есептесу нысаны үстем болады.
Жолаушылар көлігі саласында энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін эконологиялық таза көлік пен технологияларды пайдаланудың маңызы зор.
Қазақстан Республикасының ірі қалаларындағы атмосфераны ластаушы шығарындылардың 60 %-ға жуығы автомобиль көлігінің үлесіне тиесілі. Жалпы тіркелген автокөліктер санының (4 млн.) ішінде 1,1 % (46 мың) экологиялық болып табылады.
Әлемнің дамыған мегаполистерінде барлық қоғамдық көлік экологияға жағымды әсер ететін газбен жұмыс істейді және қосалқы объектілерде энергияның балама көздері кеңінен пайдаланылады.
2030 жылға дейін тұрақты қала маршруттарындағы автобустардың 80-85 %-ы отын ретінде газды пайдаланатын болады және аялдамаларда, сигнал беретін белгілерде, ақпараттық таблоларда энергияның балама көздері пайдаланылады, бұл экологиялықтан басқа 20 % үнемдеуді қамтамасыз етеді.
Халықтың қоғамдық көлікте жүріп-тұруын кеңінен насихаттау және энергия тиімділігін арттыру мақсатында құрылатын жедел автобус қатынастары жолаушыларды жеткізу мерзімін қысқартады және қоғамдық көлік түрін барынша ыңғайлы етеді.
Халықаралық жүк тасымалы саласында қазақстандық операторлар көрсететін қызметтерді сапалы өзгерту күтілуде.

Отечественные автоперевозчики с учетом обновления и пополнения парка автотранспортных средств по системе МДП в 3 раза, количество которых составит более 20 тыс. единиц (2013 г. - 6 тыс.) класса Евро-5 и выше к 2020, будут вполне конкурентоспособны на рынке услуг стран - лидеров в сфере международных перевозок (Европы, Турции, Прибалтики).
Кроме того, к этому периоду в Казахстане, как и в развитых странах Европы и Прибалтики, в достаточной степени будут развиты услуги экспедирования, построена рациональная логистика, заключены со всеми основными партнерами межправительственные соглашения по автотранспорту.
Указанные меры приведут к росту доли казахстанского перевозчика на рынке международных услуг с 37 % в 2013 году до 50 % к 2020 году, который будет сохраняться в дальнейшем.
Также ожидается, что казахстанские перевозчики беспрепятственно смогут осуществлять перевозки внутри стран Таможенного союза и ЕЭП, что дает дополнительные рынки для деятельности, так как они станут вполне конкурентоспособными по сравнению с такими сильными перевозчиками как белорусские и российские, парк которых в настоящее время составляет 12 и 25 тыс. АТС соответственно.
Особое внимание уделяется перевозкам из Китая. С учетом проводимой КНР политикой по развитию западных регионов страны, казахстанский перевозчик, являясь в настоящее время доминантом услуг на данном рынке (ежегодный объем около 30 тыс. тонн), сохранит свое главенствующее положение.
В рамках следующего этапа развития отрасли водного транспорта предполагаются принятие мер по занятию доминирующего положения на Каспии, обеспечение транспортировки перспективного грузопотока в условиях эффективного функционирования единой мультимодальной системы.
В частности, в условиях адекватного реагирования на развитие инфраструктуры в смежных отраслях предполагаются модернизация мощностей порта Баутино и строительство терминалов в порту Курык, в результате к 2030 году мощности морских портов Казахстана будут доведены до 25 млн. тонн.
В условиях жесткой конкуренции на Каспии, при которой конкурируют государственные судоходные компании либо компании с государственным участием, предполагается продолжить оказание мер государственной поддержки для национальных судоходных компаний с целью доведения этих мер до уровня, предоставляемого прикаспийскими государствами.
Принятые меры позволят обеспечить до 75 % транспортировки грузов, переваливаемых из морских портов Казахстана, судами Республики Казахстан.
Также за счет увеличения пропускной способности внутренних водных путей, активного взаимодействия участников речных перевозок, исключения нефизических барьеров предполагается увеличить еще на 1,5 раз объемы перевозок речным транспортом и обеспечить достойную конкуренцию традиционным видам транспорта в региональных перевозках.

ХЖТ жүйесі бойынша автокөлік құралдары паркін 3 есе жаңартуды және толықтыруды ескере отырып, 2020 жылға қарай саны Еуро-5 және одан жоғары класта 20 мың бірлікті (2013 жылы – 6 мың) құрайтын отандық автотасымалдаушылар халықаралық тасымалдау саласындағы көшбасшы елдердің (Еуропа, Түркия, Балтық жағалауы елдері) көрсетілетін қызметтер нарығында бәсекеге қабілетті болады.
Бұдан басқа, осы кезеңде Еуропа мен Балтық жағалауының дамыған елдеріндегідей Қазақстанда да экспедиторлаудың көрсетілетін қызметтері жеткілікті дәрежеде дамиды, ұтымды логистика құрылады, барлық негізгі әріптестермен автокөлік бойынша үкіметаралық келісімдер жасалатын болады.
Көрсетілген шаралар қазақстандық тасымалдаушылардың халықаралық көрсетілетін қызметтер нарығындағы үлесінің 2013 жылғы 37 %-дан 2020 жылға қарай 50 %-ға өсуіне әкеледі, ол одан әрі сақталатын болады.
Сондай-ақ, қазақстандық тасымалдаушылар Кеден одағы және БЭК елдерінің ішінде кедергісіз тасымалдауды жүзеге асыра алады, бұл қызмет үшін қосымша нарықтар береді, себебі олар қазіргі уақытта паркі тиісінше 12 және 25 мың АКҚ құрайтын белоруссиялық және ресейлік үздік тасымалдаушылармен салыстырғанда бәсекеге барынша қабілетті болады.
Қытайдан келетін тасымалдарға ерекше назар аударылады. Елдің батыс өңірлерін дамыту бойынша ҚХР жүргізетін саясат есебінен қазақстандық тасымалдаушы қазіргі уақытта осы нарықтағы көрсетілетін қызметтер доминанты бола отырып (жыл сайынғы көлем шамамен 30 мың тонна), өзінің үстем жағдайын сақтайды.
Су көлігі саласын дамытудың келесі кезеңі шеңберінде Каспийде үстем жағдайды иелену бойынша шаралар қабылдау, бірыңғай мультимодальды жүйенің тиімді жұмыс істеуі жағдайында перспективалы жүк ағынының тасымалдануын қамтамасыз ету болжанады.
Атап айтқанда, аралас салаларда инфрақұрылымды дамытуға барабар ден қою жағдайында Баутино портының қуатын жаңғырту және Құрық портында терминалдар салу көзделген, нәтижесінде 2030 жылға қарай Қазақстанның теңіз порттарының қуаты 25 млн. тоннаға жеткізілетін болады.
Мемлекеттік кеме қатынасы компаниялары не мемлекет қатысатын компаниялар бәсекелесетін Каспийдегі қатаң бәсекелестік жағдайында мемлекеттік қолдау шараларын Каспий маңындағы мемлекеттерде көрсетілетіндей деңгейге дейін жеткізу үшін ұлттық кеме қатынасы компаниялары үшін осы шараларды одан әрі жалғастыру көзделген.
Қабылданған шаралар Қазақстанның теңіз порттарынан ауыстырып тиелетін жүктердің 75 %-ға дейінгісін Қазақстан Республикасының кемелерімен тасымалдауды қамтамасыз етеді.
Сондай-ақ, ішкі су жолдарының өткізу қабілетін ұлғайту, өзен тасымалына қатысушылардың белсенді өзара іс-қимыл жасауы, физикалық емес кедергілерді жою арқылы өзен көлігімен тасымалдау көлемін тағы да 1,5 есе арттыру және өңірлік тасымалдауда дәстүрлі көлік түрлеріне лайықты бәсекені қамтамасыз ету көзделген.

Показателями успешной реализации второго этапа Программы станет улучшение позиции Казахстана в рейтинге ВЭФ по индексу глобальной конкуренции (ГИК ВЭФ), который предусматривает достижение к 2030 году двух индикаторов в сфере гражданской авиации - качество инфраструктуры воздушного транспорта (50 место) и доступность мест на километр (30 место).
В частности, за счет создания передовой системы безопасности полетов и авиационной безопасности Казахстан войдет в число 60-ти самых безопасных (надежных) авиакомпаний планеты (рейтинг БЮРО JACDEC, Германия). За счет внедрения, совершенствования, и актуализации национальных стандартов качества новые поколения систем безопасности полетов позволят обеспечить повышение технической и технологической безопасности объектов авиатранспортной инфраструктуры и воздушных судов.
В условиях жесткой конкуренции принятые меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан по поэтапной либерализации отрасли позволят казахстанским авиакомпаниям создать развитые сеть авиамаршрутов, охватывающую все континенты мира. Высочайший уровень комфорта Skytrax и современный безопасный парк воздушных судов привлекут значительный пассажиропоток из стран Центральной Азии и СНГ, а также транзитных пассажиров между Европой и Азией. Эффективность принятых мер будет оценена по итогам вхождения национального авиаперевозчика в 3-ку крупнейших авиакомпании СНГ и 100 крупнейших авиакомпаний мира (пасс/оборот, млн. пасс/км, рейтинг Airlines Inform).
Реализация Национального аэронавигационного плана Республики Казахстан приведет к развитию передовых аэронавигационных услуг и увеличению пропускной способности воздушного пространства. Также к 2030 году воздушный транспорт страны будет располагать современными узловыми аэропортами с развитой маршрутной сетью. Все реализованные мероприятия станут катализатором экономического роста и увеличат транзитный потенциал Казахстана.
В деятельность гражданской авиации будут привлечены субъекты малого и среднего бизнеса в части оказания платных услуг и работ в производстве, эксплуатации технического обслуживания авиаперевозчиков и аэропортов. Задача экологической безопасности деятельности гражданской авиации будет выполнена путем внедрения новых технологий и сокращения использования вредных веществ.
В целом, эффективная деятельность авиационных властей и других субъектов гражданской авиации приведет к стабилизации рынка авиаперевозчиков и аэропортов. Развитая конкурентная среда позволит усилить позиции не только национального перевозчика, но и местных авиаперевозчиков, субъектов малой авиации.».

Бағдарламаның екінші кезеңін сәтті іске асыру көрсеткіші жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі бойынша ДЭФ (ДЭФ БҒИ) рейтингіндегі Қазақстанның позициясын жақсарту болып табылады, ол 2030 жылға дейін азаматтық авиация саласында – әуе көлігінің инфрақұрылым сапасына (50-орын) және бір километрге орындардың қолжетімділігіне (30-орын) қатысты екі индикаторға қол жеткізуді көздейді.
Атап айтқанда, ұшу қауіпсіздігінің және авиация қауіпсіздігінің алдыңғы қатарлы жүйесін құру арқылы Қазақстан әлемнің ең қауіпсіз (сенімді) 60 авиакомпаниясы (БЮРО JACDEC рейтингі, Германия) қатарына енеді. Ұлттық сапа стандартын енгізу, жетілдіру және өзектілендіру арқылы ұшу қауіпсіздігінің жаңа буындары авиакөліктік инфрақұрылым объектілері мен әуе кемелерінің техникалық және технологиялық қауіпсіздігінің артуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қатаң бәсекелестік жағдайында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес саланы кезең-кезеңімен ырықтандыру бойынша қабылданған шаралар қазақстандық авикомпанияларға әлемнің бүкіл континенттерін қамтитын дамыған авиамаршруттар желісін құруға мүмкіндік береді. Skytrax жайлылықтың ең жоғары деңгейі мен әуе кемелерінің қазіргі қауіпсіз паркі орталық Азия мен ТМД елдерінен едәуір жолаушылар ағынын, сондай-ақ Еуропа мен Азия арасындағы транзиттік жолаушыларды тартады. Қабылданған шаралардың тиімділігі ұлттық авиатасымалдаушының ТМД-ның аса ірі 3 авиакомпаниясының және әлемнің ірі 100 авиакомпаниясының (жолаушы/айналым, млн. жолаушы/км, Airlines Inform рейтингі) қатарына кіру қорытындысы бойынша бағаланатын болады.
Қазақстан Республикасының ұлттық аэронавигациялық жоспарын іске асыру алдыңғы қатарлы аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуді және әуе кеңістігінің өткізу қабілетін ұлғайтады. Сондай-ақ 2030 жылға қарай елдің әуе көлігінде дамыған маршруттық желілері бар қазіргі заманға сай түйінді әуежайлары болады. Іске асырылған барлық іс-шаралар экономикалық тораптық катализаторы болады және Қазақстанның транзиттік әлеуетін арттырады.
Азаматтық авиация қызметіне, атап айтқанда өндірісте, авиатасымалдаушылар мен әуежайларға техникалық қызмет көрсетуді пайдалануда ақылы қызметтер көрсету және жұмыс істеу бөлігінде шағын және орта бизнес субъектілері тартылатын болады. Азаматтық авиация қызметінің экологиялық қауіпсіздік міндеті жаңа технологиялар енгізу және зиянды заттарды пайдалануды қысқарту арқылы шешілетін болады.
Тұтастай алғанда, авиация билігінің және азаматтық авиацияның басқа субъектілерінің тиімді қызметі авиатасымалдаушылар мен әуежайлар нарығының тұрақтануына әкеледі. Дамыған бәсекелі орта ұлттық тасымалдаушының ғана емес, сондай-ақ жергілікті авиатасымалдаушылардың, шағын авиация субъектілерінің позициясын күшейтуге де мүмкіндік береді.».

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев