Об утверждении Правил выдачи удостоверения единого образца реабилитированному лицу, образца удостоверения реабилитированного лица и признании утратившим силу постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 октября 1993 года № 1055 "О порядке обеспечения удостоверениями реабилитированных лиц, подвергшихся политическим репрессиям"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 184. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2022 года № 127.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.03.2022 № 127 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 18 и 24 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи удостоверения единого образца реабилитированному лицу;
2) образец удостоверения реабилитированного лица.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 октября 1993 года № 1055 "О порядке обеспечения удостоверениями реабилитированных лиц, подвергшихся политическим репрессиям".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2015 года № 184
Правила выдачи удостоверения единого образца
реабилитированному лицу
Глава 1. Общее положение
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2020 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выдачи удостоверения единого образца реабилитированному лицу (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи удостоверения единого образца реабилитированному лицу.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) справка о реабилитации - документ, выдаваемый органами прокуратуры, судом в случаях и порядке, определяемом Законом;
2) реабилитированное лицо - лицо, реабилитированное в соответствии с законом;
3) уполномоченный орган по выдаче удостоверений реабилитированного лица (далее – уполномоченный орган) – отделы занятости и социальных программ районов, управления координации занятости и социальных программ городов областного значения, управления занятости и социальных программ городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.11.2020 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру қағидаларын, ақталған адамның куәлігінің үлгісін бекіту және "Саяси қуғын-сүргінге ұшырап ақталған адамдарды куәлікпен қамтамасыз ету тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 22 қазандағы № 1055 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 184 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 16 наурыздағы № 127 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.03.2022 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 18 және 24-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру қағидалары;
2) Ақталған адамның куәлігінің үлгісі бекітілсін.
2. "Саяси қуғын-сүргінге ұшырап ақталған адамдарды куәлікпен қамтамасыз ету тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 22 қазандағы № 1055 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 2 сәуірдегі
№ 184 қаулысымен
бекітілген
Ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.11.2020 № 745 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 18-бабына сәйкес әзірленді және ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақтау туралы анықтама - Заңда айқындалған жағдайларда және тәртіппен прокуратура органдары, сот беретін құжат;
2) ақталған адам - заңға сәйкес ақталған адам;
3) ақталған адамның куәлігін беру жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аудандардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері, облыстық маңызы бар қалалардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары.

Глава 2. Порядок выдачи удостоверения реабилитированного лица
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2020 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Заявление о выдаче удостоверения единого образца реабилитированному лицу (далее - заявление) подается реабилитированным лицом, подвергшимся политическим репрессиям, лично либо через представителя (далее - заявитель) в уполномоченный орган, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) справка о реабилитации либо копия определения (постановления) суда;
3) в случае обращения через представителя - документ, подтверждающий его полномочия.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинник документа возвращается заявителю.
Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на получение удостоверения единого образца реабилитированному лицу (далее - удостоверения). Документом, подтверждающим принятие пакета документов от заявителя, является отрывной талон заявления с указанием даты регистрации заявления, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
4. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления выдает заявителю удостоверение, с отметкой в журнале учета выдачи удостоверений.
5. В случае утери и/или порчи удостоверения, реабилитированное лицо обращается в уполномоченный орган с заявлением по форме согласно приложению к настоящим Правилам. Документом, подтверждающим принятие пакета документов от заявителя, является отрывной талон заявления с указанием даты регистрации заявления, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
6. Уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает дубликат удостоверения, в котором ставится штамп "дубликат".
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2015 года № 184
Образец удостоверения реабилитированного лица
Лицевая сторона удостоверения
Казахстан Республикасының Елтаңбасы
Герб
Республики Казахстан
Ақталған адамның
КҮӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
реабилитированного лица
Внутренняя сторона удостоверения
__________________________________
Күәлікті берген уәкілетті органның
атауы
__________________________________
Наименование уполномоченного
органа, выдавшего удостоверение
КҮӘЛІК
сериясы _________ № ___________
серия
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Күәлікті ұсынушы адамның "Жаппай саяси қуғын-сұргін құрбандарың ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарға құқығы бар.
Күәліктің мерзімі белгіленбеген және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
Берілген күні "__" ___ 201_ ж. М.О.
_______________________________
Уәкілетті орган басшысының қолы
Предъявитель удостоверения имеет право на льготы и преимущества, установленные Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
Удостоверение бессрочное и действует на всей территории Республики Казахстан.
Дата выдачи "__" _______ 201_ г. М.П.
______________________________
Подпись руководителя
уполномоченного органа
ФОТО
_______________
Teri / Фамилия
_______________
Аты / Имя
_______________
Әкесінің аты /
Отчество
М.О. /М.П. ______________________
Колы / Подпись
Приложение
к Правилам выдачи
удостоверения единого
образца реабилитированному лицу
____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от _________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
____________________________________
(проживающего по адресу)
Заявление
о выдаче удостоверения реабилитированного лица (дубликат)
Прошу выдать мне удостоверение реабилитированного лица (дубликат удостоверения), подтверждающее (подтверждающий) право на льготы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Несу правовую ответственность за подлинность представленных документов.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для выдачи удостоверения.
"__" ___________ 20__ года _____________________
(подпись заявителя)
Документы принял: _____________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _____________________
(подпись лица,
принявшего документы)
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
О
т
р
ы
в
н
о
й
т
а
л
о
н

2-тарау. Ақталған адамның куәлігін беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.11.2020 № 745 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ақталған адамға бірыңғай үлгідегі куәлік беру туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш) саяси қуғын-сүргінге ұшырап ақталған адам өзі не өкілі (бұдан әрі - өтініш беруші) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) ақтау туралы анықтама не сот ұйғарымының (қаулысының) көшірмесі;
3) өкілі арқылы жүгінген жағдайда - оның өкілеттіктерін растайтын құжат.
Салыстырып тексеру үшін құжаттың төлнұсқасы және көшірмелері ұсынылады, содан кейін құжаттың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті тіркеу ақталған адамның бірыңғай үлгідегі куәлігін (бұдан әрі - куәлік) алуға үміткер адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады. Өтініштің тіркелген күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген өтініштің жыртпалы талоны өтініш берушіден құжаттар топтамасының қабылданғанын растайтын құжат болып табылады.
4. Уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде куәлік беруді есепке алу журналына белгі қоя отырып, өтініш берушіге куәлікті береді.
5. Куәлік жоғалған және/немесе бүлінген жағдайда, ақталған адам осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Өтініштің тіркелген күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген өтініштің жыртпалы талоны өтініш берушіден құжаттар топтамасының қабылданғанын растайтын құжат болып табылады.
6. Уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, "телнұсқа" мөртаңбасы басылатын куәліктің телнұсқасын береді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 2 сәуірдегі
№ 184 қаулысымен
бекітілген
Ақталған адамның
куәлігінің үлгісі
Куәліктің алдыңғы беті
Қазақстан Республикасының
Елтаңбасы
Герб
Республики Казахстан
Ақталған адамның
КУӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
реабилитированного лица
Куәліктің ішкі жағы
__________________________________
Куәлікті берген уәкілетті органның атауы
__________________________________
Название уполномоченного органа
__________________________________
выдавшее удостоверение
КУӘЛІК
сериясы ______ № ________
серия
УДОСТОВЕРЕНИЕ
ФОТО
М.О./М.П.
________________
Тегі / Фамилия ________________
Аты/ Имя
________________
Әкесінің аты/ Отчество
________________
Қолы / Подпись
Куәлікті ұсынушы адамның "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарға құқығы бар.
Куәліктің мерзімі белгіленбеген және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
Берілген күні 201_ ж. "_" ____
М.О. __________________________________
Уәкілетті орган басшысының қолы
Предъявитель удостоверении имеет право на льготы и преимущества, установленные Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
Удостоверение бессрочное и действует на всей территорий Республики Казахстан.
Дата выдачи "__" ___ 201_ г.
М.П.
__________________________________
Подпись руководителя уполномоченного органа
Ақталған адамға бірыңғай
үлгідегі куәлік беру қағидаларына
және ақталған адамның
куәлігінің үлгісіне
қосымша
____________________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса))
____________________________________
(тұратын мекенжайы)
Ақталған адамның куәлігін (телнұсқасын) беру туралы өтініш
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес маған жеңілдіктерге құқықты растайтын ақталған адамның куәлігін (куәліктің телнұсқасын) беруді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ұсынылған құжаттардың төлнұсқалығы үшін құқықтық жауапкершілікті мойныма аламын.
Куәлікті беру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ _______________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды: ____________________________________________ қабылдады.
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы)
20___жылғы "__" _________ ____________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
---------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
ж
ы
р
т
ы
л
а
т
ы
н
т
а
л
о
н

Заявление от __________________________________ с прилагаемыми документами принято, дата регистрации заявления: "__" _______ 20__ г. (дата получения услуги 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления в уполномоченном органе): "__" _______ 20__ г.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
( Ф.И.О. (при наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы)

________________________________ өтініші қоса берілген құжаттарымен бірге қабылданды, өтінішті тіркеу күні: 20_____ ж. "___" ___________ (көрсететін қызметті алу күні өтініш уәкілетті органда тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні) 20_____ ж. "___" ___________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның ТА.Ә. (бар болса), лауазымы мен қолы