Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 282
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года «О республиканском бюджете на 2015-2017 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования.
2. Акимам Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство образования и науки Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных целевых текущих трансфертов до 5-го числа месяца, следующего за отчетным.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить мониторинг использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетами Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К.Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2015 года № 282
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета на 2015 год областными бюджетами на апробирование
подушевого финансирования начального, основного среднего и
общего среднего образования
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования (далее - Правила) определяют порядок использования целевых текущих трансфертов (далее - целевые трансферты), выделяемых областным бюджетам из республиканского бюджета по республиканской бюджетной программе 089 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования».

Облыстық бюджеттердің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынамалауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 282 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі
Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынамалауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері:
1) бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің уақтылы және мақсатты пайдаланылуын;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстары бюджеттерінің республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану мониторингін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                      К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 24 сәуірдегі
№ 282 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына қаржыландыруды сынамалауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары
1. Осы Облыстық бюджеттердің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына қаржыландыруды сынамалауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 089 Облыстық бюджеттерге бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынамалауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» республикалық бюджеттік бағдарламасы бойынша облыстық бюджеттерге республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді (бұдан әрі – нысаналы трансферттер) пайдалану тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) образовательный процесс - педагогически обоснованный процесс обучения, воспитания и развития в рамках реализации образовательных программ, реализуемый организацией, осуществляющей образовательную деятельность;
2) стимулирующая составляющая в объеме финансирования образовательного процесса - средства республиканского бюджета, предусмотренные для выплаты премий и установления стимулирующих надбавок педагогическим работникам организаций среднего образования с подушевым нормативным финансированием в зависимости от качества предоставляемых образовательных услуг и результатов их деятельности, а также покрытия других нужд организаций среднего образования, связанных с образовательным процессом.
3. Использование целевых текущих трансфертов, выделенных областным бюджетам на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования, осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Целевые трансферты используются на:
1) выплату заработной платы работникам организаций среднего образования, задействованным в образовательном процессе 10-11 классов, с подушевым финансированием с учетом взносов работодателя;
2) оплату учебных расходов (дополнительные учебники, учебно-методические комплексы, учебные, наглядные материалы и пособия) из расчета один месячный расчетный показатель на текущий финансовый год на одного обучающегося 10-11 классов;
3) выплату стимулирующих надбавок и премий педагогическим работникам, задействованным в образовательном процессе 10-11 классов, и покрытие нужд организаций среднего образования, связанных с образовательным процессом 10-11 классов, за счет стимулирующей составляющей в размере десяти процентов от объема финансирования образовательного процесса. К нуждам организаций среднего образования, связанным с образовательным процессом, относятся потребности организаций среднего образования в расходах на:
повышение квалификации педагогических работников внутри страны и за рубежом и связанные с этим командировочные расходы;
проведение и участие педагогических работников в конференциях, семинарах, консультациях, выставках, мастер-классах, круглых столах;
проведение и участие учащихся в конкурсах научных проектов (научных соревнованиях), спортивных соревнованиях, интеллектуальных и иных конкурсах и других мероприятиях;
приобретение и доставку учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, сверх приобретения и доставки, возложенные на местные исполнительные органы, согласно подпункту 8) пункта 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», в соответствии с приказом и. о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2013 года № 460 «Об утверждении перечня учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях»;
обеспечение работы клубов и кружков по интересам, учебных мастерских в целях развития творческих способностей учащихся;
проведение учебных занятий (лекций), в том числе дистанционно, работниками, не состоящими в штате организации образования, привлекающей указанных работников;
приобретение учебного оборудования в порядке, установленном законодательством;
подписку на периодические издания;
услуги Интернета;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру процесі – білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйым іске асыратын білім беру бағдарламаларын іске асыру шеңберінде педагогикалық тұрғыда негізделген оқыту, тәрбиелеу және дамыту процесі;
2) білім беру процесін қаржыландыру көлеміндегі ынталандыру құрауышы – жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырылатын орта білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне көрсетілетін білім беру қызметінің сапасы мен қызмет нәтижелеріне қарай сыйлықақылар төлеуге және ынталандыру үстемеақыларын белгілеуге, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарының білім беру процесіне байланысты басқа да қажеттіліктерді өтеуге көзделген республикалық бюджет қаражаты.
3. Облыстық бюджеттерге бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына қаржыландыруды сынамалауға бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Нысаналы трансферттер:
1)жұмыс берушінің жарналарын ескере отырып, жан басына қаржыландырылатын 10-11-сыныптарда білім беру процесіне қатысатын орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне жалақы төлеуге;
2) 10-11-сыныптардың бір оқушысына ағымдағы қаржы жылына белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш есебінен оқу шығыстарын (қосымша оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер, оқу, көрнекілік материалдар және құралдар) төлеуге;
3) білім беру процесін қаржыландыру көлемінен он пайыз өлшерінде ынталандыру құрауышының есебінен 10-11-сыныптарда білім беру процесіне қатысатын педагог қызметкерлерге ынталандыру үстемеақылары мен сыйлықақыларды төлеуге және орта білім беру ұйымдарының 10-11-сыныптардағы білім беру процесіне байланысты мұқтаждықтарын өтеуге пайдаланылады. Білім беру процесіне байланысты орта білім беру ұйымдарының мұқтаждықтарына:
педагог қызметкерлердің ел ішінде және шетелде біліктілігін арттыруға және сонымен байланысты іссапар шығыстарына;
педагог қызметкерлердің конференциялар, семинарлар, консультациялар, көрмелер, мастер-кластар, дөңгелек үстелдер өткізуіне және оларға қатысуына;
ғылыми жобалар конкурстарын (ғылыми жарыстар), спорттық жарыстар, зияткерлік және өзге де конкурстар мен басқа да іс-шаралар өткізуге және оларға оқушылардың қатысуына;
«Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдарға жүктелген сатып алу және жеткізу көлемінен тыс «Оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің, құралдардың және басқа да қосымша әдебиеттердің, оның ішінде олардың электронды тасымалдағыштағы нұсқаларының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 қарашадағы № 460 бұйрығына сәйкес оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді, құралдарды және басқа да қосымша әдебиеттерді, оның ішінде электронды жеткізгіштерде сатып алуға және жеткізуге;
оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында қызығушылық бойынша клубтар мен үйірмелердің, оқу шеберханаларының жұмысын қамтамасыз етуге;
көрсетілген қызметкерлерді шақыратын білім беру ұйымының штатында жоқ қызметкерлердің оқу сабақтарын (дәрістерін), оның ішінде қашықтықтан оқытуды өткізуіне;
заңнамада белгіленген тәртіппен оқу абдықтарын сатып алуға;
мерзімді баспа басылымдарына жазылуға;
Интернет қызметтеріне арналған шығыстарға орта білім беру ұйымдарының қажеттіліктері жатады;

4) оплату банковских (финансовых) услуг, связанных с произведением расходов, предусмотренных настоящими Правилами.
5. Министерство образования и науки Республики Казахстан производит перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей на основании индивидуальных планов финансирования по платежам в порядке, установленном бюджетным законодательством.
6. Местные исполнительные органы Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей:
1) используют суммы целевых трансфертов из республиканского бюджета по целевому назначению в соответствии с индивидуальными планами финансирования и настоящих Правил;
2) представляют в Министерство образования и науки Республики Казахстан ежемесячный отчет об использовании целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования.

4) осы Қағидаларда көзделген шығыстарды жүргізуге байланысты банк (қаржылық) қызметтеріне ақы төлеуге пайдаланылады.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен төлемдер бойынша және қаржыландыру жоспарлары негізінде республикалық бюджеттен Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аударуды жүргізеді.
6. Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының жергілікті атқарушы органдары:
1) жеке қаржыландыру жоспарларына және осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді жан басына қаржыландыруды сынамалауға бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің пайдаланылуы туралы ай сайын есеп береді.