О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности при проведении спортивно-массовых, культурно-зрелищных и других мероприятий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 718
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности при проведении спортивно-массовых, культурно-зрелищных и других мероприятий».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности
при проведении спортивно-массовых, культурно-зрелищных
и других мероприятий
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных  правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен  Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
дополнить статьей 434-1 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне спорттық-бұқаралық, мәдени ойын-сауық және басқа да іс-шаралар өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 718 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне спорттық-бұқаралық, мәдени ойын-сауық және басқа да іс-шаралар өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
спорттық-бұқаралық, мәдени ойын-сауық және басқа да іс-шаралар
өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат: № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мынадай мазмұндағы 434-1-баппен толықтырылсын:

«Статья 434-1. Нарушение правил поведения на спортивных и
спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых
мероприятиях физическими лицами
1. Нарушение правил поведения на спортивных и спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятиях физическими лицами в виде:
1) проноса в места проведения спортивных и спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий пиротехнических изделий и иных предметов, использование которых может представлять угрозу жизни и здоровью людей либо причинить материальный ущерб гражданам и организациям;
2) использование плакатов, эмблем, транспарантов и иных визуальных предметов, пропагандирующих социальную, национальную, религиозную или расовую вражду, а равно ущемляющих права граждан и участников спортивных и спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий во время их проведения, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после применения мер административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока месячных расчетных показателей.»;
2) в статье 685:
1) часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 146, 147, 156, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 420, 421, 423 (частью первой), 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 443, 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 458, 464 (частью первой), 469 (частью первой), 470 (частью первой), 484, 485 (частью первой), 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496, 505, 510, 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 572 (частью второй), 574, 590 (частями первой, второй третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593 (частями первой и восьмой), 594, 595, 596 (частями первой, второй и четвертой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 604 (частью первой), 605 (частями первой, второй, пятой, шестой и седьмой), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 609, 611 (частью первой), 612, 613 (частями двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 620, 621 (частями первой, второй, четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 626, 630, 631, 632, 635 настоящего Кодекса.»;

«434-1-бап. Жеке тұлғалардың спорттық және спорттық-бұқаралық,
ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларда
мінез-құлық қағидаларын бұзуы
1. Жеке тұлғалардың спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларда мінез-құлық қағидаларын:
1) спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарға пиротехникалық бұйымдарды және пайдаланылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі не азаматтарға және ұйымдарға материалдық залал келтіруі мүмкін өзге де заттарды алып өту;
2) спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу уақытында әлеуметтік, ұлттық, діни немесе нәсілдік араздықты насихаттайтын, сол сияқты азаматтардың  және осы іс-шараларға қатысушылардың құқықтарына қысым жасайтын плакаттарды, эмблемаларды, транспаранттарды және өзге де көрнекі заттарды пайдалану түрінде бұзуы -
жеке тұлғаларға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза шаралары қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 685-бапта:
1) бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ішкі істер органдары осы Кодекстің 146, 147, 156, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері және автомобиль көлігімен және қалалық рельстік көлікпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 420, 421, 423 (бірінші бөлігінде), 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 443, 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 458, 464 (бірінші бөлігінде), 469 (бірінші бөлігінде), 470 (бірінші бөлігінде), 484, 485 (бірінші бөлігінде), 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496, 505, 510, 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 572 (екінші бөлігінде), 574, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593 (бірінші және сегізінші бөліктерінде), 594, 595, 596 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 604 (бірінші бөлігінде), 605 (бірінші, екінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 609, 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 620, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 626, 630, 631, 632, 635-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;

3) подпункты 1) и 2) части второй изложить в следующей редакции:
«1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов внутренних дел, - начальники органов внутренних дел и их заместители;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 146, 147, 192, 197, 198, 204, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 443, 444 (частью второй), 484, 487, 492, 493, 494, 505 (частью первой), 510, 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой) настоящего Кодекса, - начальники городских, районных отделений органов внутренних дел.».
2. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 49; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149; 2011 г, № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96., 2015 г., № 10, ст.48):
1) статью 1 дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3) и 6-4) следующего содержания:
«6-1) зрелищные культурно-массовые мероприятия - мероприятия, направленные на музыкально-эстетическое воспитание населения, удовлетворение их духовных и эстетических запросов, проводимые в местах, предназначенных для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, предполагающие одновременное нахождение на этих мероприятиях двухсот и более зрителей;
6-2) места для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий - объекты и сооружения, приспособленные для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, а также иные не предназначенные специально для этих целей места (стадионы, зоны отдыха, парки, скверы, площади, улицы);
6-3) организатор зрелищного культурно-массового мероприятия - физическое или юридическое лицо, по инициативе которого проводятся зрелищные культурно-массовые мероприятия;
6-4) время проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий - время с момента входа (прихода) первого зрителя в место проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий до их окончания и выхода (ухода) последнего зрителя из этого места;»;

3) екінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстің ішкі істер органдарының ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған барлық баптары бойынша - ішкі істер органдарының бастықтары мен олардың орынбасарлары;
2) осы Кодекстің 146, 147, 192, 197, 198, 204, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 443, 444 (екінші бөлігінде), 484, 487, 492, 493, 494, 505 (бірінші бөлігінде), 510, 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін - ішкі істер органдарының қалалық, аудандық бөлімшелерінің бастықтары;».
2. «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 49-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І,19-ІІ, 96-құжат, 2015 ж., № 10, 48-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3) және 6-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар - халыққа музыкалық-эстетикалық тәрбиеле беруге, олардың рухани және эстетикалық сұраныстарын қанағаттандыруға бағытталған ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындарда өткізілетін, бір мезгілде екі жүз және одан көп көрерменнің болуын көздейтін іс-шаралар;
6-2) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындар - ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге бейімделген объектілер мен құрылысжайлар, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы арналмаған өзге де орындар (стадиондар, демалыс аймақтары, саябақтар, гүлзарлар, алаңдар, көшелер);
6-3) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы - бастамасы бойынша ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін жеке немесе заңды тұлға;
6-4) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралары өткізілетін уақыт - ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орынға алғашқы көрермен кірген (келген) кезден бастап олар аяқталғанға және осы орыннан соңғы көрермен шыққанға (кеткенге) дейінгі уақыт;»;

2) статью 9-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 9-1. Порядок организации проведения зрелищных
культурно-массовых мероприятий
1. Места для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий должны соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям и требованиям пожарной безопасности.
2. Инструкция по обеспечению безопасности проведения спортивных, спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий утверждается совместным приказом органов внутренних дел и уполномоченного органа в области культуры, физической культуры и спорта.
3. Для организации и проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий местными исполнительными органами создаются организационные комитеты, которые координируют деятельность организаций, задействованных в подготовке и проведении этих мероприятий.
4. В случае обнаружения нарушений требований правил эксплуатации сооружений и пожарной безопасности, осложняющих обеспечение безопасности граждан и участников, в том числе в части ветхости несущих конструкций трибун, размещения в подтрибунных помещениях горюче-опасных веществ и материалов, отсутствия аварийного освещения и путей эвакуации, отсутствия или неисправности средств противопожарной защиты, а также нарушения правил монтажа и эксплуатации электрооборудования, могущих привести к возникновению пожара, условий безопасности участников и зрителей в местах проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, местные исполнительные органы по представлению, вносимому органами по чрезвычайным ситуациям самостоятельно либо по инициативе органов внутренних дел, запрещают проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий до устранения выявленных нарушений условий безопасности.
5. Организаторы зрелищных культурно-массовых мероприятий обязаны:
1) создавать условия для безопасности граждан, сохранности мест для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, в том числе находящегося в нем имущества, а также содействовать органам внутренних дел в обеспечении общественного порядка;
2) обеспечивать восстановление благоустройства территории, граничащей с местами проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, в случае его нарушения;
3) информировать местные исполнительные органы о предполагаемом количестве зрителей не позднее десяти календарных дней до дня проведения мероприятия, за один календарный день - о количестве проданных билетов, выданных пропусков, в том числе на транспортные средства, а также о местах парковок для специальной техники органов внутренних дел и здравоохранения, транспортных средств инвалидов.»;

2) 9-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-1-бап. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуді
ұйымдастыру тәртібі
1. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындар санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келуге тиіс.
2. Спорттық, спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық ішкі істер органдарының және мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
3. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыру комитеттерін құрады, олар бұл іс-шараларды дайындауға және өткізуге жұмылдырылған ұйымдардың қызметін үйлестіреді.
4. Азаматтар мен қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді күрделендіретін құрылысжайларды пайдалану қағидалары мен өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзылуы, оның ішінде мінбенің тіреуіш конструкцияларының ескіруі, мінбе астындағы үй-жайларда жануы қауіпті заттар мен материалдардың орналастырылуы, авариялық жарықтандырудың және эвакуациялау жолдарының болмауы, өртке қарсы қорғану құралдарының болмауы немесе олардың ақаулығы бөлігінде бұзылуы, сондай-ақ өрттің туындауына әкеп соғуы мүмкін электр жабдығын монтаждау және пайдалану қағидаларының, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қатысушылар мен көрермендердің қауіпсіздігі шарттарының бұзылуы анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар төтенше жағдайлар жөніндегі органдар енгізетін ұсыныс бойынша дербес не ішкі істер органдарының бастамасы бойынша қауіпсіздік шарттарының анықталған бұзушылықтары жойылғанға дейін ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге тыйым салады.
5. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар:
1) азаматтардың қауіпсіздігі үшін ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындардың, оның ішінде сондағы мүліктің сақталуына жағдай жасауға, сондай-ақ ішкі істер органдарына қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуде жәрдемдесуге;
2) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындармен шекаралас аумақ бұзылған жағдайда, оның абаттандырылуын қалпына келтіруді қамтамасыз етуге;
3) жергілікті атқарушы органдарға іс-шара өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын көрермендердің болжалды саны туралы, күнтізбелік бір күн бұрын сатылған билеттердің, берілген рұқсатнамалардың, оның ішінде көлік құралдарына рұқсатнамалардың саны, сондай-ақ ішкі істер және денсаулық сақтау жөніндегі органдардың арнайы техникасына, мүгедектердің көлік құралдарына арналған тұрақ орындары туралы хабарлауға міндетті.»;

3) статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Права и обязанности физических лиц
в области культуры
1. Физические лица имеют право использовать при проведении зрелищных культурно-массовых мероприятий различную символику и иные средства публичного выражения индивидуального мнения, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
2. Физические лица обязаны:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области культуры;
2) заботиться о сохранении исторического и культурного наследия, беречь памятники истории и культуры, природные ценности;
3) уважать национальную культуру, обычаи, традиции казахского народа и этнических групп, государственный язык и другие языки;
4) соблюдать общественный порядок и общепринятые нормы поведения в местах проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий и иных мероприятий в области культуры;
5) при проведении зрелищных культурно-массовых мероприятий не допускать действий, провоцирующих нарушение общественного порядка, не предпринимать противоправных акций, создающих опасность для окружающих.
3. Физическим лицам запрещается:
1) приносить в места проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий пиротехнические средства и иные предметы, использование которых может представлять угрозу для жизни и здоровья людей либо причинять материальный ущерб физическим и юридическим лицам;
2) выбрасывать предметы, представляющие угрозу жизни и здоровью людей, на сцены, арены, подмостки, а также в места нахождения зрителей во время проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий;
3) самовольно выходить за пределы ограждений и оцеплений, турникетов во время проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий;
4) использовать плакаты, эмблемы, транспаранты и иные визуальные предметы, пропагандирующие социальную, национальную, религиозную или расовую вражду, а равно ущемляющие права граждан и участников во время проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий.».
3. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О физической культуре и спорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 14, ст. 85; № 19-I, 19-II, ст. 96, 2015 г., № 10, ст. 48):
1) статью 1 дополнить подпунктами 44-1), 44-2), 44-3) и 44-4) следующего содержания:
«44-1) спортивно-массовые мероприятия - мероприятия, направленные на развитие физических и интеллектуальных способностей человека, пропаганду здорового образа жизни, проводимые в спортивных сооружениях и объектах, а также открытых местностях, предназначенных для проведения спортивно-массовых мероприятий, предполагающие одновременное нахождение на этих мероприятиях двухсот и более зрителей;

3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Жеке тұлғалардың мәдениет саласындағы құқықтары мен
міндеттері
1. Жеке тұлғалар ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде әртүрлі символикаларды және жеке пікірін жария білдірудің Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де құралдарын пайдалануға құқылы.
2. Жеке тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) тарихи және мәдени мұраны сақтауға қамқорлық жасауға, тарих және мәдениет ескерткіштерін, табиғи құндылықтарды қастерлеуге;
3) қазақ халқының және этникалық топтардың ұлттық мәдениетін, әдет-ғұрыптарын, салт-дәстүрлерін, мемлекеттік тілді және басқа да тілдерді құрметтеуге;
4) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды және мәдениет саласындағы өзге де іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті және жалпыға бірдей қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтауға;
5) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті бұзуға арандатын әрекеттерге жол бермеуге, қоршаған ортаға қауіп төндіретін құқыққа қарсы акциялар өткізбеуге міндетті.
3. Жеке тұлғаларға:
1) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарға пиротехникалық құралдарды және пайдаланылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі не жеке және заңды тұлғаларға материалдық залал келтіруі мүмкін өзге де заттарды әкелуге;
2) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде сахнаға, аренаға, төсеніштерге, сондай-ақ көрермендер орналасқан орындарда адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін заттарды лақтыруға;
3) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде қоршаулар мен оқшаулаудың, турникеттердің шегінен тыс өз бетімен шығуға;
4) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде әлеуметтік, ұлттық, діни немесе нәсілдік араздықты насихаттайтын, сол сияқты азаматтар мен қатысушылардың құқықтарына қысым жасайтын плакаттарды, эмблемаларды, транспаранттарды және өзге де көрнекі заттарды пайдалануға тыйым салынады.».
3. «Дене шынықтыру және спорт туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 14, 85-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат, 2015 ж., № 10, 48-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 44-1), 44-2), 44-3) және 44-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«44-1) спорттық-бұқаралық іс-шаралар - бір мезгілде екі жүз және одан көп көрерменнің болуын көздейтін, спорттық құрылысжайлар мен объектілерде, сондай-ақ спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған ашық орындарда өткізілетін, адамның физикалық және зияткерлік қабілетін дамытуға, саламатты өмір салтын насихаттауға бағытталған іс-шаралар;

44-2) места для проведения спортивно-массовых мероприятий - объекты и сооружения, приспособленные для проведения спортивно-массовых мероприятий, а также иные не предназначенные специально для этих целей места (зоны отдыха, парки, скверы, площади, улицы);
44-3) организатор спортивно-массового мероприятия - физическое или юридическое лицо, по инициативе которого проводится спортивно-массовое мероприятие;
44-4) время проведения спортивно-массового мероприятия - время с момента входа (прихода) первого зрителя в место проведения спортивных мероприятий до их окончания и выхода (ухода) последнего зрителя из этого места;»;
2) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Права и обязанности физических лиц в области
физической культуры и спорта
1. Физические лица имеют право:
1) заниматься физической культурой и спортом;
2) вступать в общественные объединения физкультурно-оздоровительной и спортивной направленности;
3) пользоваться государственными и частными спортивными сооружениями и услугами;
4) использовать при проведении спортивных и спортивно-массовых мероприятий различную символику и иные средства публичного выражения индивидуального мнения, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
2. Физические лица обязаны:
1) соблюдать общественный порядок и общепринятые нормы поведения в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий;
2) не допускать действий, провоцирующих нарушение общественного порядка, не предпринимать противоправных акций, создающих опасность для окружающих в местах проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий.
3. Физическим лицам запрещается:
1) приносить в места проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий пиротехнические средства и иные предметы, использование которых может представлять угрозу жизни и здоровью людей либо причинять материальный ущерб физическим и юридическим лицам;
2) выбрасывать предметы, представляющие угрозу жизни и здоровью людей, на трибуны, футбольные поля, хоккейные и иные спортивные площадки во время проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий;
3) самовольно выходить за пределы ограждений и оцеплений, турникетов во время проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий;
4) использовать плакаты, эмблемы, транспаранты и иные визуальные предметы, пропагандирующие социальную, национальную, религиозную или расовую вражду, а равно ущемляющие права граждан и участников спортивных, спортивно-массовых мероприятий во время их проведения.»;
3) в статье 38:
заголовок изложить в следующей редакции:

44-2) спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізуге арналған орындар спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізу үшін бейімделген объектілер мен құрылысжайлар, сондай-ақ арнайы осы мақсаттарға арналмаған өзге де орындар (демалыс аймақтары, саябақтар, гүлзарлар, алаңдар, көшелер);
44-3) спорттық-бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы - бастамасы бойынша спорттық-бұқаралық іс-шара өткізілетін жеке немесе заңды тұлға;
44-4) спорттық-бұқаралық іс-шараны өткізу уақыты - спорттық іс шаралар өткізілетін орынға алғашқы көрермен кірген (келген) кезден бастап олар аяқталғанға және осы орыннан соңғы көрермен шыққанға (кеткенге) дейінгі уақыт.»;
2) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Жеке тұлғалардың дене шынықтыру және спорт саласындағы
құқықтары мен міндеттері
1. Жеке тұлғалардың:
1) дене шынықтырумен және спортпен айналысуға;
2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық бағыттағы қоғамдық бірлестіктерге кіруге;
3) мемлекеттік және жеке спорттық құрылысжайлар мен көрсетілетін қызметтерді пайдалануға;
4) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде әртүрлі символикаларды және жеке пікірін жария білдірудің Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де құралдарын пайдалануға құқығы бар.
2. Жеке тұлғалар:
1) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қоғамдық тәртіпті және жалпыға бірдей қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтауға;
2) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қоғамдық тәртіпті бұзуға арандататын әрекеттерге жол бермеуге, қоршаған ортаға қауіп төндіретін құқыққа қарсы акциялар өткізбеуге міндетті.
3. Жеке тұлғаларға:
1) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізу орындарына пиротехникалық құралдарды және қолданылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі не жеке және заңды тұлғаларға материалдық залал келтіруі мүмкін өзге де заттарды әкелуге;
2) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізу кезінде мінберлерге, футбол, хоккей және өзге де спорт алаңдарына адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін заттарды лақтыруға;
3) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізу кезінде қоршаулар мен оқшаулаудың, турникеттердің шегінен тыс өз бетімен шығуға;
4) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде әлеуметтік, ұлттық, діни немесе нәсілдік араздықты насихаттайтын, сол сияқты азаматтар мен қатысушылардың құқықтарына қысым жасайтын плакаттарды, эмблемаларды, транспаранттарды және өзге де көрнекі заттарды пайдалануға тыйым салынады.»;
3) 38-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

«Статья 38. Правила организации и проведения спортивных,
спортивно-массовых мероприятий»;
дополнить пунктами 11, 12, 13 и 14 следующего содержания:
«11. Организаторы спортивных соревнований и спортивно-массовых мероприятий не позднее десяти календарных дней до проведения мероприятия обязаны информировать местные исполнительные органы о предполагаемом количестве зрителей, за один календарный день - о количестве проданных билетов, выданных пропусков, в том числе на транспортные средства, а также мест парковок для специальной техники органов внутренних дел и здравоохранения, транспортных средств инвалидов.
12. Инструкция по обеспечению безопасности проведения спортивных, спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий утверждается совместным приказом органов внутренних дел и уполномоченного органа в области культуры, физической культуры и спорта.
13. Для организации и проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий местными исполнительными органами создаются организационные комитеты, которые координируют деятельность организаций, задействованных в подготовке и проведении этих мероприятий.
14. Организаторы спортивных, спортивно-массовых мероприятий обязаны:
1) создавать условия для безопасности граждан, сохранности мест для проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий, в том числе находящегося в нем имущества, а также содействовать органам внутренних дел в обеспечении общественного порядка;
2) обеспечивать восстановление благоустройства территории, граничащей с местами проведения спортивных, спортивно-массовых мероприятий, в случае его нарушения.»;
4) в статье 39:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. В случае обнаружения нарушений требований правил эксплуатации спортивных сооружений, мест для проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий и пожарной безопасности, осложняющих обеспечение безопасности физических лиц и участников, в том числе в части ветхости несущих конструкций трибун, размещения в подтрибунных помещениях горюче-опасных веществ и материалов, отсутствия аварийного освещения и путей эвакуации, отсутствия или неисправности средств противопожарной защиты, а также нарушений правил монтажа и эксплуатации электрооборудования, могущих привести к возникновению пожара, условий безопасности участников и зрителей в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий, местные исполнительные органы по представлению, вносимому органами в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера самостоятельно либо по инициативе органов внутренних дел, запрещают проведение таких мероприятий до устранения выявленных нарушений условий безопасности.»;
пункт 7 исключить.

«38-бап. Спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру
және өткізу қағидалары»;
мынадай мазмұндағы 11, 12, 13 және 14-тармақтармен толықтырылсын:
«11.Спорттық жарыстар мен спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар жергілікті атқарушы органдарға іс-шара өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он күн қалғанда көрермендердің болжалды саны, күнтізбелік бір күн бұрын - сатылған билеттердің, берілген рұқсатнамалардың, оның ішінде көлік құралдарына рұқсатнамалардың саны, сондай-ақ ішкі істер және денсаулық сақтау органдарының арнайы техникасына, мүгедектердің көлік құралдарына арналған тұрақ орындарының саны туралы хабарлауға міндетті.
12. Спорттық, спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық ішкі істер органдарының және мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласындағы, уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
13. Спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін жергілікті атқарушы органдар осындай іс-шараларды дайындауға және өткізуге жұмылдырылған мекемелердің қызметін үйлестіретін ұйымдастыру комитеттерін құрады.
14. Спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар:
1) азаматтардың қауіпсіздігі үшін спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындардың, оның ішінде сондағы мүліктің сақталуына жағдай жасауға, сондай-ақ ішкі істер органдарына қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуде жәрдемдесуге;
2) спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізу орындарымен шекаралас аумақ бұзылған жағдайда, оның абаттандырылуын қалпына келтіруді қамтамасыз етуге міндетті.»;
3) 39-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жеке тұлғалар мен қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді күрделендіретін спорттық құрылысжайларды, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындарды пайдалану және өрт қауіпсіздігі қағидалары талаптарының бұзылуы, оның ішінде мінберлердің тіреуіш конструкцияларының ескіруі, мінбер астындағы үй-жайларда жануы қауіпті заттар мен материалдардың орналастырылуы, авариялық жарықтандырудың және эвакуациялау жолдарының болмауы, өртке қарсы қорғаныс құралдарының болмауы немесе олардың ақаулы болуы, сондай-ақ өрттің туындауына әкеп соғуы мүмкін электр жабдығын монтаждау және пайдалану қағидаларының, спорттық, спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қатысушылар мен көрермендердің қауіпсіздігі шарттарының бұзылуы анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы органдар енгізетін ұсыным бойынша дербес не ішкі істер органдарының бастамасы бойынша қауіпсіздік шарттарының анықталған бұзушылықтары жойылғанға дейін осындай іс-шараларды өткізуге тыйым салады.»;
7-тармақ алып тасталсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті