О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 956
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам оказания
государственных услуг
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О защите растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 140; 2004 г., № 17, ст. 98; № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 95;
№ 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 23, ст. 143):
статью 14-6 дополнить частями следующего содержания:
«Основаниями для отказа в государственной регистрации пестицида (ядохимиката) являются:
1) несоответствие химического состава, рецептуры и технологии производства пестицида (ядохимиката), заявленного для проведения регистрационных, производственных испытаний, химическому составу, рецептуре и технологии производства пестицида (ядохимиката), представленного на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката);
2) нарушение прав патентообладателей на изобретения, относящиеся к пестицидам (ядохимикатам).
Основанием для мотивированного отказа на ввоз незарегистрированных образцов пестицидов (ядохимикатов), предназначенных для проведения регистрационных, производственных испытаний и научных исследований, является отсутствие незарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) в планах проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов), утверждаемых приказом уполномоченного органа в области защиты растений.».
2. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О геодезии и картографии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2007 г., № 2, ст. 18; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
в статье 16:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 956 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К.Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Өсімдіктерді қорғау туралы» 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 140-құжат; 2004 ж., № 17, 98-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14,  95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат):
14-6-бап мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Мыналар:
1) тіркеу, өндірістік сынақтар жүргізу үшін мәлімделген пестицидтің (улы химикаттың) химиялық құрамының, рецептурасының және өндіру технологиясының пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидтің (улы химикаттың) химиялық құрамына, рецептурасына және өндіру технологиясына сәйкес келмеуі;
2) пестицидтерге (улы химикаттарға) жататын өнертабыстарға  патент иеленушілер құқықтарының бұзылуы пестицидтi (улы химикатты) мемлекеттiк тiркеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілетін пестицидтерді (улы химикаттарды) тiркеу және өндірістік сынақтар жүргiзу жоспарларында тіркелмеген пестицидтердің (улы химикаттардың) болмауы тіркеу, өндірістік сынақтар және ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркелмеген үлгілерін әкелуге дәлелді бас тарту үшін негіз болып табылады.».
2. «Геодезия және картография туралы» 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
16-бапта:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Уполномоченный орган обязан отказать в сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов при отсутствии плотности геодезических пунктов, перспектив развития и обновления существующей геодезической сети.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Правила об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов утверждаются уполномоченным органом.».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года «О Государственной границе Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 9; № 15, ст. 81; 2014 г., № 7, ст. 37; № 21, cт. 122, 123; № 22, cт. 131; 2015 г., № 1, ст. 2):
статью 16 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Основанием для отказа Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в выдаче разрешения на неоднократное пересечение Государственной границы казахстанскими судами, ведущими промысел, является отсутствие необходимости в неоднократном пересечении Государственной границы, если указанный в заявлении о выдаче разрешения район (районы) промысла находится в пределах территориальных вод (моря), внутренних вод и над континентальным шельфом Республики Казахстан.».
4. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 5-6, ст. 29; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96):
1) статью 1 дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
«17-1) отказ в оказании государственной услуги – мотивированный отказ в оказании государственной услуги в соответствии с законами Республики Казахстан;»;
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 5 дополнить абзацами следующего содержания:
«Срок исполнения запроса со дня его поступления составляет:
для государственных услуг со сроком оказания до 5 календарных (рабочих) дней – 1 календарный (рабочий) день;
для государственных услуг со сроком оказания от 5 до 15 календарных (рабочих) дней – 3 календарных (рабочих) дня;
для государственных услуг со сроком оказания от 15 до 30 календарных (рабочих) дней – 10 календарных (рабочих) дней;
для государственных услуг со сроком оказания более 30 календарных (рабочих) дней – 15 календарных (рабочих) дней;»;
3) часть третью пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Стандарт государственной услуги разрабатывается и утверждается в течение трех месяцев со дня введения в действие реестра государственных услуг или внесения изменений и/или дополнений в него.»;

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Геодезиялық пункттердің тығыздығы, қолданыстағы геодезиялық желілерді дамыту және жаңарту перспективалары болмаған кезде уәкілетті орган геодезиялық пункттерді бұзудан немесе қайта салудан (орнын ауыстырудан) бас тартуға міндетті.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды уәкілетті орган бекітеді;».
3. «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы» 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар, № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат):
16-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Егер рұқсат беру туралы өтініште көрсетілген кәсіпшілік ауданы (аудандары) Қазақстан Республикасының аумақтық суларының (теңізінің), ішкі суларының және континенттік қайраңының шегінде орналасқан болса, кәсіпшілікті жүргізетін қазақстандық кемелердің Мемлекеттік шекараны бірнеше рет кесіп өтуіне Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің рұқсат беруден бас тартуы үшін Мемлекеттік шекараны бірнеше рет кесіп өту қажеттілігінің болмауы негіз болып табылады.».
4. «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
«17-1) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту;»;
2) 5-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«Сұрау салудың келіп түскен күнінен бастап орындалу мерзімі:
көрсету мерзімі 5 күнтізбелік (жұмыс) күнге дейінгі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін – 1 күнтізбелік (жұмыс) күн;
көрсету мерзімі 5-тен 15 күнтізбелік (жұмыс) күнге дейінгі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін – 3 күнтізбелік (жұмыс) күн;
көрсету мерзімі 15-тен 30 күнтізбелік (жұмыс) күнге дейінгі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін – 10 күнтізбелік (жұмыс) күн;
көрсету мерзімі 30 күнтізбелік (жұмыс) күннен асатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін – 15 күнтізбелік (жұмыс) күн;»;
3) 13-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі қолданысқа енгізілген немесе оған өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген күннен бастап үш ай ішінде әзірленеді және бекітіледі.»;

4) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«1. Для организации деятельности услугодателей в течение тридцати календарных дней после введения в действие стандарта государственной услуги центральными государственными органами и местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы разрабатываются и утверждаются регламенты государственных услуг.»;
5) статью 19 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и/или документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.»;
6) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
«Статья 19-1. Отказ в оказании государственных услуг услугодателями
Услугодатели отказывают в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и/или данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, квалификационным требованиям и/или иным требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ на запрос о согласовании уполномоченного государственного органа, необходимого для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования, проверки;
4) действие в отношении услугополучателя вступившего в законную силу приговора суда, запрещающего ему заниматься отдельными видами деятельности, требующими получения определенной государственной услуги;
5) действие в отношении услугополучателя вступившего в законную силу приговора суда, на основании которого услугополучатель лишен определенного права или ограничен в определенном праве, связанного с получением государственной услуги;
6) принятие уполномоченным государственным органом решений на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа, а также по результатам конкурса (экзамена, тестирования).
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказов в оказании государственных услуг.».
5. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, cт. 57; № 16, cт. 79):
пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:

4) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Көрсетілетін қызметті берушілердің қызметін ұйымдастыру үшін мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде орталық мемлекеттік органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін әзірлейді және бекітеді.»;
5) 19-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және/немесе қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.»;
6) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
«19-1-бап. Көрсетілетін қызметті берушілердің мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартуы
Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін  қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және/немесе оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және/немесе мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің біліктілік талаптарына және/немесе Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің, тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуын талап ететін жекелеген қызмет түрімен айналысуға тыйым салатын, заңды күшіне енген сот үкімінің қолданысы;
5) заңды күшіне енген сот үкімі негізінде қызмет көрсетуді алушы белгілі бір құқықтан айырылған немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты белгілі бір құқығы шектелген қызмет көрсетуді алушыға қатысты іс-қимыл;
6) уәкілетті мемлекеттік органның консультациялық-кеңесші органның ұсынымдары негізінде, сондай-ақ конкурс емтихан, тестілеу) нәтижелері бойынша шешімдер қабылдауы бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.».
5. «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат):
41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Отказ в выдаче разрешения второй категории осуществляется по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

«1. Екінші санаттағы рұқсатты беруден бас тарту Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті