О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 992
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 «О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 8, ст. 159) следующие изменения:
1) Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакций согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 992
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
ПРАВИЛА
награждения ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных органов, входящих в структуру
Правительства Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными наградами некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, (далее – Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, поощрения и стимулирования труда сотрудников.
2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственными наградами являются: медали, нагрудные знаки.
4. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не используется в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
Данное требование не распространяется на случаи, когда составной частью геральдической основы ведомственных наград является изображение объектов, в которых используются изображения государственных символов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 992 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 8, 159-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі және сипаттамалары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                  К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 992 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың), қызметкерлерді көтермелеу мен ынталандырудың бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.
2. Ведомстволық наградалар қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметінде басқа да жетістіктері мен өзге де сіңірген еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де тұлғалардың еңбектерін көтермелеу және ынталандыру нысандарының бірі болып табылады.
3. Мыналар: медальдар, төсбелгілер ведомстволық наградалар болып табылады.
4. Мемлекеттік рәміздердің (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) бейнесі ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдаланылмайды.
Бұл талап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік рәміздер бейнесі пайдаланылатын объектілер бейнесі ведомстволық наградалардың геральдикалық негізінің құрамдас бөлігі болып табылатын жағдайға қолданылмайды.

2. Порядок награждения ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
5. Представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников и иных лиц органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, инициируется их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа (далее – представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства инициируются руководителями центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа.
6. Представления о награждении ведомственными наградами рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижении выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
Представления о награждении ведомственными наградами вносятся и в исключительных случаях за иные заслуги.
7. Для решения вопроса о награждении ведомственными наградами в кадровую службу представляются:
1) представление о награждении ведомственными наградами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Основаниями для вынесения на рассмотрение Комиссии по ведомственным наградам (далее – Комиссия) вопроса о лишении ведомственных наград являются:
1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
9. Лица, награжденные ведомственными наградами, лишаются соответствующих ведомственных наград в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
10. Для решения вопроса о лишении ведомственных наград в кадровую службу представляются:
1) представление о лишении;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, грубое нарушение служебного долга или копия обвинительного приговора суда.
11. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) на рассмотрение Комиссии.
Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом ответственного секретаря в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением.

2. Ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін және өзге де адамдарын ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысқа (бұдан әрі – ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс) олардың басшылары бастамашылық етіп, орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныстар жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныстарды жіберетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастамашылық етеді.
6. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу жағдайы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген еңбек сіңірген жылдарға жетуі бойынша қаралады.
Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар сіңірген өзге де еңбегі үшін ерекше жағдайларда да енгізіледі.
7. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда қағазы.
8. Ведомстволық наградалар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені енгізу үшін:
1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан босату;
2) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің болуы негіз болып табылады.
9. Ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар тиісті ведомстволық наградалардан осы Қағидаларда көзделген тәртіппен айырылады.
10. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдардың беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығарылғаны туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің көшірмесі.
11. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы мәселені Комиссияның қарауына енгізеді.
Комиссия ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективтi көзқарасты қамтамасыз ету үшiн осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде айқындалған орталық мемлекеттiк органдарда жауапты хатшының бұйрығымен тұрақты негiзде құрылады.

12. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград). Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
13. Комиссия принимает одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
2) отклонить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
3) вернуть представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) для дооформления материалов.
14. Ответственный секретарь центрального государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Главы государства, – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа ответственного секретаря государственного органа.
16. Вручение ведомственных наград производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
17. Вручение ведомственных наград производится ответственным секретарем центрального государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное ответственным секретарем государственного органа.
19. Повторное награждение одной и той же наградой не допускается, за исключением наград, имеющих степени.
20. Награждение ведомственными наградами, имеющими степени, производится от низшей степени к высшей. Награждение ведомственной наградой более высокой степени не допускается без получения награжденным ведомственной награды предыдущей степени.
21. Высшей степенью ведомственных наград является І степень.
22. Медали носятся на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан они располагаются после них.
Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.

12. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс енгізілген сәттен бастап бір айдың ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелері дауысының жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
13. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қабылдамау;
3) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты материалдарды қосымша ресімдеу үшін кері қайтару.
14. Орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы Комиссия шешiм шығарған сәттен бастап күнтiзбелiк 10 күн iшiнде:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Мемлекет басшысының актілерінен туындаған жағдайда – оны Комиссия қарауына шығармай ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.
15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттiк органның жауапты хатшысының тиiстi бұйрығы қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде мемлекеттiк органға қайтарады.
16. Ведомстволық наградаларды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және марапатталушының өзіне табыс етіледі.
17. Ведомстволық наградаларды тапсыруды орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүргiзедi.
18. Әрбiр марапатталушыға ведомстволық наградаларды тапсырумен бiр мезгiлде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк органның жауапты хатшысы қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.
19. Дәрежелерi бар наградаларды қоспағанда, бiр наградамен қайта марапаттауға жол берілмейді.
20. Дәрежелері бар ведомстволық наградалармен марапаттау төменгi дәрежеден жоғарыға қарай сатыланып жүргiзiледi. Алдыңғы дәрежелi ведомстволық награданы алмаса, одан жоғары дәрежелi ведомстволық наградамен марапаттауға жол берiлмейдi.
21. Ведомстволық наградалардың жоғары дәрежелiсі I дәрежелі болып табылады.
22. Медальдар кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болған кезде олар солардан кейiн орналасады.
Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны және өлшемі бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған жағдайда төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.

3. Основания награждения ведомственными наградами
Медаль «Қазақстан Республикасының сыртқы
саясатына қосқан үлесі үшін»
23. Медалью «Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» награждаются сотрудники за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и за другие достижения в работе.
Медаль «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін»
24. Медалью «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» награждаются высокопрофессиональные работники нефтегазовой отрасли, внесшие большой вклад в повышение эффективности нефтегазового производства, качества и конкурентоспособности выпускаемой продукции, а также в ее продвижение на мировой рынок, освоение новых видов продукций, передовых технологий и за многолетний добросовестный труд, осуществляющие функции по развитию и управлению нефтегазовым комплексом Республики Казахстан работники образовательных и научных учреждений нефтегазового профиля за значительный вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности, а также иные лица, способствующие формированию положительного образа труженика нефтегазового комплекса, внесшие значительный личный вклад в развитие нефтегазового комплекса Республики Казахстан.
Медаль «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін»
25. Медалью «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» награждаются высокопрофессиональные работники электроэнергетической отрасли, внесшие большой вклад в развитие электроэнергетической отрасли, осуществляющие функции по развитию и управлению электроэнергетическим комплексом Республики Казахстан, за многолетний добросовестный труд, работники образовательных и научных учреждений электроэнергетического профиля за значительный вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности, а также иные лица, способствующие формированию положительного образа труженика электроэнергетического комплекса, внесшие значительный личный вклад в развитие электроэнергетического комплекса Республики Казахстан.
Медаль «Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін»
26. Медалью «Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» награждаются работники органов юстиции и иные лица, внесшие существенный вклад в развитие органов юстиции, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и другие достижения в работе.
Медаль «Еңбек ардагері»

3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздемелері «Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» медалі
23. «Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» медалімен қызметкерлер қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн марапатталады.
«Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі
24. «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалімен мұнай-газ өндірісінің тиімділігін, шығарылатын өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттігін арттыруға, сондай-ақ оны әлемдік нарыққа ілгерілетуге, өнімдердің, озық технологиялардың жаңа түрлерін игеруге үлкен үлес қосқан және көпжылдық адал еңбегі үшін Қазақстан Республикасының мұнай-газ кешенін дамыту және басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мұнай-газ кешенінің кәсіпқойлығы жоғары қызметкерлері, білім беру, ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытудағы елеулі үлесі үшін мұнай-газ бейінінің білім беру және ғылыми мекемелерінің қызметкерлері, сондай-ақ мұнай-газ кешені еңбеккерінің жағымды бейнесін қалыптастыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының мұнай-газ кешенін дамытуға жеке үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
«Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» медалі
25. «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» медалімен көпжылдық адал еңбегі үшін Қазақстан Республикасының электр энергетикасы кешенін дамыту және басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын, электр энергетикасы саласын дамытуға елеулі үлес қосқан электр энергетикасы саласының кәсіпқойлығы жоғары қызметкерлері, білім беру, ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытудағы елеулі үлесі үшін электр энергетикасы бейінінің білім беру және ғылыми мекемелерінің қызметкерлері, сондай-ақ электр энергетикасы кешені еңбеккерінің жағымды бейнесін қалыптастыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы кешенін дамытуға жеке үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі
26. «Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалімен қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн әділет органдарын дамытуда елеулі үлес қосқан әділет органдарының қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
«Еңбек ардагері» медалі

27. Медалью «Еңбек ардагері» награждаются работники и лица, достигшие пенсионного возраста (без привязки к конкретной отрасли), имеющие общий стаж работы более 40 лет, в том числе не менее 10 лет в одной отрасли, а также достигшие наивысших результатов в трудовой деятельности.
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасы
дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері»
28. Нагрудным знаком «Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» награждаются сотрудники за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и другие достижения в работе.
Нагрудный знак «Мұнай-газ саласының еңбек
сіңірген қызметкері»
29. Нагрудным знаком «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» награждаются руководители и специалисты организаций в сфере нефти и газа, имеющие стаж работы в области нефти и газа не менее 10 и более лет в календарном исчислении, и иные лица за продолжительную безупречную работу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и значительный вклад в развитие организаций в области нефти и газа.
Нагрудный знак «Экология саласының үздігі»
30. Нагрудным знаком «Экология саласының үздігі» награждаются работники экологической сферы, а также иные лица за активную и плодотворную работу в сфере охраны окружающей среды, высокие профессиональные качества и личный вклад в сохранение природных богатств Республики Казахстан, сохранение и восстановление окружающей среды, образцовое выполнение трудовых обязанностей, повышение производительности труда, новаторство и инициативу, достижения по популяризации экологического движения среди населения.
Нагрудный знак «Еңбек сiңiрген энергетик»
31. Нагрудным знаком «Еңбек сiңiрген энергетик» отмечаются лучшие специалисты, служащие, руководители организаций, безупречно проработавшие в электроэнергетической отрасли не менее 15 лет и добившиеся высоких результатов по надежному обеспечению электрической и тепловой энергией населения, государственных и промышленных объектов, организации производства и условий труда, внедрению техники и технологий, развитию научно-исследовательской деятельности, а также за особые заслуги и личный вклад в развитие электроэнергетической отрасли.
Нагрудный знак «Құрметтi энергетик»
32. Почетным нагрудным знаком «Құрметтi энергетик» награждаются работники, безупречно проработавшие в электроэнергетической отрасли не менее 10 лет и добившиеся высоких результатов по надежному обеспечению электрической и тепловой энергией населения, государственных и промышленных объектов, организации производства и условий труда, внедрению техники и технологий, развитию научно-исследовательской деятельности, досрочному вводу в эксплуатацию производственных мощностей и социально-бытовых объектов, а также за особые заслуги и личный вклад в развитие электроэнергетической отрасли.
Нагрудные знаки «Шахтер даңқы» І, ІІ, ІІІ степеней

27. «Еңбек ардагері» медалімен (нақты салаға байланыстырмай) 40 жылдан астам, оның ішінде бір салада кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар, сондай-ақ еңбек қызметінде жоғары нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлер және зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар марапатталады.
«Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісі
28. «Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісімен қызметкерлер қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн марапатталады.
«Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісі
29. «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісімен күнтізбелік есеппен кемінде 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар мұнай-газ саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары және ұзақ әрі мінсіз қызметі, кәсіби қызметтегі жоғарғы көрсеткішке қол жеткізгені үшін, ерекше сіңірген еңбегі мен мұнай және газ саласындағы елеулі үлесі үшін басқа да адамдар марапатталады.
«Экология саласының үздігі» төсбелгісі
30. «Экология саласының үздігі» төсбелгісімен қоршаған ортаны қорғау саласындағы белсенді және жемісті жұмысы, Қазақстан Республикасының табиғи байлықтарын сақтаудағы қоршаған ортаны сақтау мен қалпына келтірудегі жоғары кәсіби қабілеті және жеке үлесі, еңбек міндеттерін үлгілі орындағаны, еңбек өнімділігін арттырғаны, жаңашылдығы және бастамашылдығы, халық арасында экологиялық қозғалысты танымал ету жөніндегі жетістіктері үшін экология саласының қызметкерлері және басқа да адамдар марапатталады.
«Еңбек сіңірген энергетик» төсбелгісі
31. «Еңбек сiңiрген энергетик» төсбелгiсiмен электр энергетикасы саласында кемiнде 15 жыл мiнсiз жұмыс iстеген және халықты, мемлекеттiк және өнеркәсiп объектiлерiн электр және жылу энергиясымен сенiмдi қамтамасыз ету, өндiрiстi ұйымдастыру мен еңбек жағдайын жасау, техника мен технологияларды енгiзу, ғылыми-зерттеу қызметiн дамыту жөнінде жоғары нәтижелерге қол жеткiзген, сондай-ақ ерекше сiңiрген еңбегi мен электр энергетикасы саласын дамытуға қосқан жеке үлесi үшін ұйымдардың үздік мамандары, қызметшiлері, басшылары марапатталады.
«Құрметті энергетик» төсбелгісі
32. «Құрметтi энергетик» төсбелгiсiмен электр энергетикасы саласында кемінде 10 жыл мiнсiз жұмыс iстеген және халықты, мемлекеттiк және өнеркәсiптiк объектiлердi электр және жылу энергиясымен сенiмдi қамтамасыз ету, өндiрiстi және еңбек жағдайын ұйымдастыру, техника мен технологияларды енгiзу, ғылыми-зерттеу қызметiн дамыту, өндiрiстiк қуаттар мен әлеуметтiк-тұрмыс объектiлерiн мерзiмiнен бұрын пайдалануға беру бойынша жоғары нәтижелерге қол жеткiзген, сондай-ақ электр энергетикасы саласын дамытуда айрықша еңбек сіңірген және жеке үлес қосқаны үшiн қызметкерлер марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі

33. Нагрудным знаком «Шахтер даңқы» награждаются:
1) рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые на подземных и открытых работах в действующих и строящихся угольных, дренажных шахтах и разрезах за безупречную работу;
2) другие работники отрасли угольной промышленности, обеспечивающие деятельность предприятий, организаций угольной промышленности и шахтного строительства;
3) работники других отраслей, зарубежные специалисты за активное сотрудничество и содействие в развитии угольной промышленности.
34. Нагрудный знак «Шахтер даңқы» состоит из трех степеней:
1) «Шахтер даңқы» I степени – за 12 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
2) «Шахтер даңқы» II степени – за 8 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
3) «Шахтер даңқы» III степени – за 5 лет выслуги в отрасли угольной промышленности.
35. Нагрудным знаком «Шахтер даңқы» награждаются работники без учета стажа работы за особые достижения в создании, внедрении и освоении новой техники и технологии, внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, за мужество, инициативу, проявленные при ликвидации аварии и спасении людей.
Нагрудный знак «Атом саласының үздігі»
36. Нагрудным знаком «Атом саласының үздігі» награждаются работники атомной отрасли, имеющие выслугу 5 и более лет, и ветераны атомной отрасли за активное и плодотворное сотрудничество, содействие в развитии атомной отрасли, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак «Гидрометеорология саласының үздігі»
37. Нагрудным знаком «Гидрометеорология саласының үздігі» награждаются работники Национальной гидрометеорологической службы Казахстана за высокие профессиональные качества и личный вклад в развитие гидрометеорологической службы, мониторинга загрязнения окружающей среды Республики Казахстан, образцовое выполнение трудовых обязанностей, повышение производительности труда, новаторство и инициативу.
Нагрудный знак «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері»
38. Нагрудным знаком «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» награждаются работники органов юстиции, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак «Заңгер» І, ІІ, ІІІ степеней

33. «Шахтер даңқы» төсбелгісімен:
1) жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан көмір, дренаж шахталары мен разрездерінде жерасты және ашық жұмыстарда тұрақты істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар мінсіз жұмысы үшін;
2) көмір өнеркәсібі және шахта құрылыс кәсіпорындарының, ұйымдарының қызметін қамтамасыз ететін көмір өнеркәсібі саласының басқа қызметкерлері;
3) белсенді ынтымақтастығы мен көмір өнеркәсібін дамытуға жәрдемдескені үшін басқа салалардың қызметкерлері, шетелдік мамандар марапатталады.
34. «Шахтер даңқы» төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) көмір өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін – І дәрежелi «Шахтер даңқы»;
2) көмір өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІ дәрежелi «Шахтер даңқы»;
3) көмір өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІІ дәрежелi «Шахтер даңқы».
35. «Шахтер даңқы» төсбелгісімен жаңа техника мен технологияны жасаудағы, енгізу мен игерудегі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі айрықша жетістіктері үшін, аварияларды жою және адамдарды құтқару кезінде көрсеткен ерлігі, бастамашылдығы үшін жұмыс өтілі есепке алынбай марапатталады.
«Атом саласының үздігі» төсбелгісі
36. «Атом саласының үздігі» төсбелгісімен 5 және одан да көп жыл еңбек сіңірген атом саласының қызметкерлері мен атом саласының ардагерлері белсенді және жемісті ынтымақтастығы, атом саласын дамытудағы жәрдемі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, орындаған тапсырмалардың жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін марапатталады.
«Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісі
37. «Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің қызметкерлері жоғары кәсіби қабілеті мен гидрометеорологиялық қызметті, Қазақстан Республикасы қоршаған ортасының ластануын мониторингтеуді дамытуға қосқан жеке үлесі, еңбек міндеттерін үлгілі орындағаны, еңбек өнімділігін арттырғаны, жаңашылдығы мен бастамашылығы үшін марапатталады.
«Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» төсбелгісі
38. «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және жауапкершілікпен орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсібилік танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы 15 және одан да көп жыл сіңірген еңбегі бар әділет органдарының қызметкерлері марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі

39. Нагрудным знаком «Заңгер» награждаются работники органов юстиции, имеющие высшее юридическое образование, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
40. Нагрудный знак «Заңгер» состоит из трех степеней:
1) «Заңгер» І степени – для награждения за 12 лет выслуги в системе органов юстиции;
2) «Заңгер» ІІ степени – для награждения за 10 лет выслуги в системе органов юстиции;
3) «Заңгер» ІІІ степени – для награждения за 7 лет выслуги в системе органов юстиции.
Нагрудный знак «Әділет органдарының үздігі»
41. Нагрудным знаком «Әділет органдарының үздігі» награждаются работники органов юстиции и иные лица, имеющие выслугу 5 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в системе органов юстиции, положительно характеризуемые по работе, за добросовестное и профессиональное выполнение должностных обязанностей.
Нагрудный знак «Қаржы қызметінің үздігі»
42. Нагрудным знаком «Қаржы қызметінің үздігі» награждаются работники финансовой системы и иные лица, безупречно проработавшие в финансовых органах Республики Казахстан не менее 10 лет, за образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение заданий особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі»
43. Нагрудным знаком «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» награждаются работники органов государственных доходов, проработавшие в системе налоговых органов либо таможенных органов либо органах финансовой полиции либо органах по работе с несостоятельными должниками не менее 10 лет, за значительный вклад в развитие системы органов государственных доходов, образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение заданий особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі»
44. Нагрудным знаком «Әлеуметтік еңбек саласының үздігі» награждаются работники, ветераны и иные лица в сфере труда, занятости и социальной защиты населения, имеющие стаж работы в организациях труда, занятости и социальной защиты населения не менее 5 лет, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Нагрудный знак «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін»
45. Нагрудным знаком «Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін» награждаются граждане Республики Казахстан, а также иностранцы и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, внесшие особый вклад в систему здравоохранения Республики Казахстан, за выдающиеся разработки в области здравоохранения, активную и плодотворную благотворительную деятельность и милосердие, профессионализм и самоотверженность, проявленные при исполнении служебных обязанностей, за безвозмедное осуществление дачи (донации) крови не менее 40 раз и (или) плазмы крови не менее 70 раз.

39. «Заңгер» төсбелгісімен жоғары заң білімі, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерді адал және кәсіптік шеберлікпен орындайтын әділет органдарының қызметкерлері марапатталады.
40. «Заңгер» төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) әділет органдары жүйесінде 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi «Заңгер»;
2) әділет органдары жүйесінде 10 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi «Заңгер»;
3) әділет органдары жүйесінде 7 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi «Заңгер».
«Әділет органдарының үздігі» төсбелгісі
41. «Әділет органдарының үздігі» төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, лауазымдық міндеттерін адал және кәсіби шеберлікпен орындағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен әділет органдары жүйесінде 5 және одан да көп жыл сіңірген еңбегі бар әділет органдарының қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
«Қаржы қызметінің үздігі» төсбелгісі
42. «Қаржы қызметінің үздігі» төсбелгісімен лауазымдық міндеттерін үлгілі атқарғаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің органдарында кемінде 10 жыл мінсіз жұмыс істеген қаржы жүйесінің қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
« Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі » төсбелгісі
43. « Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» төсбелгісімен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесін дамытудағы елеулі үлесі, лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін салық органдарының, не кеден органдарының, не қаржы полициясы органдарының, не дәрменсіз борышкерлермен жұмыс істеу органдарының жүйесінде кемінде 10 жыл жұмыс істеген мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері марапатталады.
«Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» төсбелгісі
44. «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» төсбелгісімен еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілі, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіптік шеберлікпен орындап жүрген еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау саласының қызметкерлері, арадагерлері және басқа да адамдар марапатталады.
«Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгісі
45. «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгісімен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесіне айрықша үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар денсаулық сақтау саласындағы көрнекті әзірлемелері, белсенді және жемісті қайырымдылық қызметі және мейірімділігі, қызметтік міндеттерін орындау кезінде көрсеткен кәсіптік шеберлігі мен жанқиярлығы үшін, кемінде 40 рет қан беруді және (немесе) кемінде 70 рет қан плазмасын беруді өтеусіз жүзеге асырғаны үшін марапатталады.

46. Нагрудным знаком «Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін» награждаются работники системы здравоохранения, имеющие стаж работы в системе здравоохранения 10 и более лет.
Нагрудный знак «Денсаулық сақтау ісінің үздігі»
47. Нагрудным знаком «Денсаулық сақтау iсiнiң үздiгi» награждаются работники системы здравоохранения, а также иные лица, внесшие особый вклад в дело охраны здоровья населения, имеющие стаж работы в системе здравоохранения 10 и более лет, за многолетний труд и личный вклад в развитие практического здравоохранения, разработку, внедрение уникальных методов диагностики и лечения, активное участие в совершенствовании и реформировании в области здравоохранения, развитие медицинской науки, образования и инновационной деятельности в области здравоохранения.
Нагрудный знак «Ауыл шаруашылығы саласының үздігі»
48. Нагрудным знаком «Ауыл шаруашылығы саласының үздігі» награждаются работники отрасли сельского хозяйства за значительный вклад в развитие отраслей Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и реализацию политики Президента Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан в области агропромышленного комплекса, высокие достижения в профессиональной деятельности, внедрение новых прогрессивных методов государственного управления, многолетний плодотворный труд и выдающиеся заслуги в области развития земледелия и фитосанитарной безопасности, животноводства и ветеринарной безопасности, перерабатывающей промышленности, в осуществлении контрольных функций в области агропромышленного комплекса, сельского хозяйства, земледелия, семеноводства и регулирования рынка зерна, хлопковой отрасли, защиты и карантина растений, ветеринарии, технического оснащения агропромышленного комплекса.
Нагрудный знак «Құрметті авиатор»
49. Нагрудным знаком «Құрметті авиатор» награждаются работники в сфере гражданской авиации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
50. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере гражданской авиации.
Нагрудный знак «Құрметті жолшы»
51. Нагрудным знаком «Құрметті жолшы» награждаются работники в сфере автодорожной отрасли за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

46. «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгісімен денсаулық сақтау жүйесінде 10 жыл еңбек өтілі бар денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері марапатталады.
«Денсаулық сақтау ісінің үздігі» төсбелгісі
47. «Денсаулық сақтау ісінің үздігі» төсбелгісімен халықтың денсаулығын сақтау ісіне ерекше үлес қосқан, денсаулық сақтау жүйесінде 10 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері ұзақ жылғы еңбегі және практикалық денсаулық сақтау ісін дамытуға жеке үлес қосқаны, диагностика мен емдеудің бірегей әдістерін әзірлегені, енгізгені, денсаулық сақтау саласын жетілдіруге және реформалауға белсенді қатысқаны, медицина ғылымын, денсаулық сақтау саласындағы білім беру мен инновациялық қызметті дамытқаны үшін марапатталады.
«Ауыл шаруашылығы саласының үздігі» төсбелгісі
48. «Ауыл шаруашылығы саласының үздігі» төсбелгісімен ауыл шаруашылығы салаларының қызметкерлері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің салаларын дамытуға, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы саясатын іске асыруға елеулі үлес қосқаны үшін, кәсіби қызметтегі жоғары жетістіктері, мемлекеттік басқарудың жаңа прогрессивті әдістерін енгізгені үшін, көп жылдық жемісті еңбегі мен егіншілікті дамыту және фитосанитариялық қауіпсіздік, мал шаруашылығы және ветеринариялық қауіпсіздік, қайта өңдеу өнеркәсібі, агроөнеркәсіптік кешен, ауыл шаруашылығы, егіншілік, тұқым шаруашылығы және астық нарығын реттеу, мақта, өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині, ветеринария, агроөнеркәсіптік кешенді техникалық жабдықтау саласындағы бақылау функцияларын жүзеге асырудағы көп жылдық ерен еңбегі үшін марапатталады.
«Құрметті авиатор» төсбелгісі
49. «Құрметті авиатор» төсбелгісімен еңбекте жоғарғы жетістіктерге жеткені үшін, өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлығын танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан көп қызметі бойынша оң мінездемесі бар, азаматтық авиация саласындағы қызметкерлер марапатталады.
50. Ерекше жағдайларда бұл белгімен азаматтық авиация саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін тұлғалар марапатталады.
«Құрметті жолшы» төсбелгісі
51. «Құрметті жолшы» төсбелгісімен автожол саласындағы қызметкерлер еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлығын танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан көп, қызметі бойынша оң мінездемесі бар автожол саласының қызметкерлері марапатталады.

52. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере автомобильных дорог.
Нагрудный знак «Құрметті автокөлікші»
53. Нагрудным знаком «Құрметті автокөлікші» награждаются работники отрасли автомобильного транспорта за достижение высоких результатов в труде, достигшие пенсионного возраста, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак «Үздік автокөлікші»
54. Нагрудным знаком «Үздік автокөлікші» награждаются работники отрасли автомобильного транспорта за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
55. В исключительных случаях этими знаками награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере автомобильного транспорта.
Нагрудный знак «Су көлігі саласының үздігі»
56. Нагрудным знаком «Су көлігі саласының үздігі» награждаются работники в сфере водного транспорта за достижение высоких результатов в труде, имеющие выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в отрасли водного транспорта, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
57. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере водного транспорта.
Нагрудный знак «Үздік байланысшы»
58. Нагрудным знаком «Үздік байланысшы» награждаются работники в сфере информатизации и связи за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
59. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере информатизации и связи.
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» І, ІІ, ІІІ степеней
60. Нагрудным знаком «Еңбек даңқы» награждаются работники:
1) в сфере металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;

52. Ерекше жағдайларда бұл белгімен автомобиль жолдары саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
«Құрметті автокөлікші» төсбелгісі
53. «Құрметті автокөлікші» төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін зейнеткерлік жасқа жеткен, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан да көп автомобиль көлігі саласының қызметкерлері марапатталады.
«Үздік автокөлікші» төсбелгісі
54. «Үздік автокөлікші» төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлық танытатын, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан көп автомобиль көлігі саласының қызметкерлері марапатталады.
55. Ерекше жағдайларда бұл белгілермен автомобиль көлігі саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
«Су көлігі саласының үздігі» төсбелгісі
56. «Су көлігі саласының үздігі» төсбелгісімен еңбекте жоғары жетістіктерге қол жеткізгені үшін су көлігі саласында күнтізбелік есеппен 10 және одан көп еңбек сіңірген жылдары бар, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі кәсіптік шеберлікпен орындайтын су көлігі саласындағы қызметкерлер мараптталады.
57. Ерекше жағдайларда бұл белгімен су көлігі саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
«Үздік байланысшы» төсбелгісі
58. «Үздік байланысшы» төсбелгісімен ақпараттандыру және байланыс саласындағы қызметкерлер еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлық танытатын, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 15 жыл және одан көп қызметкерлер марапатталады.
59. Ерекше жағдайларда бұл белгімен ақпараттандыру және байланыс саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі
60. «Еңбек даңқы» төсбелгісімен:
1) саланы дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрлар даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібі саласындағы жұмыскерлер;

2) осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
61. Нагрудный знак «Еңбек даңқы» состоит из трех степеней:
1) «Еңбек даңқы» I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
2) «Еңбек даңқы» II степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
3) «Еңбек даңқы» III степени – для награждения за 5 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности.
Нагрудный знак «Құрметті машина жасаушы»
62. Нагрудным знаком «Құрметті машина жасаушы» награждаются работники:
1) машиностроительной промышленности за достижения в создании, внедрении новой техники и технологии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления на предприятиях машиностроительной промышленности, за безупречную работу и выслугу не менее 10 лет;
2) других отраслей промышленности за активное сотрудничество и содействие в развитии машиностроительной промышленности.
Нагрудный знак «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері»
63. Нагрудным знаком «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» награждаются руководители, инженерно-технические работники, рабочие, профсоюзные активисты и специалисты организаций в области химической промышленности, имеющие стаж работы в области химической промышленности не менее 10 и более лет, за плодотворную и многолетнюю работу, активное участие в повышении эффективности производства и производительности труда, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и значительный вклад в развитие химической промышленности.
Нагрудный знак «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін»
64. Нагрудным знаком «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін» награждаются работники отрасли туризма, имеющие стаж работы не менее 15 лет в сфере туризма, положительно характеризуемые по службе, за успехи в развитии и укреплении материально-технической и экспериментально-производственной базы туризма, внедрение в туристскую деятельность современных форм и методов работы, интерактивных технологий, организационной техники и электронной связи, достижения в рекламно-информационной работе по созданию туристского имиджа Казахстана, развитию въездного и внутреннего туризма, пропаганде и привлечению населения к туризму, активную пропаганду и формирование положительного имиджа Республики Казахстан, профессионализм и творчество, активное участие и достижения в реализации региональных, республиканских и международных туристских программ и проектов, трудовые достижения в области туризма и заслуги в развитии всех видов туризма, активное участие в подготовке и воспитании квалифицированных кадров для туристских организаций.
Нагрудный знак «Туризм саласының үздігі»

2) металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
61. «Еңбек даңқы» төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) металлургия өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi «Еңбек даңқы»;
2) металлургия өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi «Еңбек даңқы»;
3) металлургия өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi «Еңбек даңқы».
«Құрметті машина жасаушы» төсбелгісі
62. «Құрметті машина жасаушы» төсбелгісімен:
1) мінсіз қызметі және кемінде 10 жыл сіңірген еңбегі үшін, машина жасау өнеркәсібінің кәсіпорындарында жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері үшін машина жасау өнеркәсібінің қызметкерлері;
2) машина жасау өнеркәсібін дамытудағы белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларының қызметкерлері марапатталады.
«Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» төсбелгісі
63. «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» төсбелгісімен химия өнеркәсібі саласында кемінде 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар химия өнеркәсібі саласындағы ұйымдардың басшылары, инженерлік-техникалық қызметкерлері, жұмысшылары, кәсіподақ белсенділері және мамандары жемісті және көп жылдық жұмысы, өндірістің тиімділігін және еңбек өнімділігін арттыруға белсенді қатысқаны, кәсіби қызметтегі жоғары көрсеткішке қол жеткізгені үшін, ерекше сіңірген еңбегі мен химия өнеркәсібін дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
«Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
64. «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісімен туризмнің материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын дамытуда және нығайтуда қол жеткізген табыстары, туристік қызметке жұмыстың осы заманғы нысандары мен әдістерін, интерактивті технологияларды, ұйымдастыру техникасы мен электрондық байланысты енгізгені, Қазақстанның туристік имиджін құру, сырттан келетін және ішкі туризмді дамыту, халықты туризмге насихаттау мен тарту жөніндегі жарнамалық-ақпараттық жұмыстағы жетістіктері, Қазақстанның оң имиджін белсенді насихаттағаны және қалыптастырғаны, кәсіпқойлығы мен шығармашылығы, өңірлік, республикалық және халықаралық туристік бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға белсенді қатысқаны және қол жеткізген табыстары, туризм саласында еңбекте қол жеткізген табыстары мен туризмнің барлық түрлерін дамытуға сіңірген еңбегі, туристік ұйымдар үшін білікті мамандарды даярлауға және тәрбиелеуге белсенді қатысқаны үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, туризм саласында кемінде 15 жыл еңбек өтілі бар туризм саласының қызметкерлері марапатталады.
«Туризм саласының үздігі» төсбелгісі

65. Нагрудным знаком «Туризм саласының үздігі» награждаются работники сферы туризма, имеющие выслугу 5 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере туризма, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Нагрудный знак «Құрметті металлург»
66. Нагрудным знаком «Құрметті металлург» награждаются работники металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития металлургической отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров. Работники, осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, награждаются за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
Нагрудный знак «Құрметті металлург» присваивается работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знаком «Еңбек даңқы» трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а работникам, занятым во вредных условиях труда, при наличии стажа не менее 15 лет.
Нагрудный знак «Ақпарат саласының үздігі»
67. Нагрудным знаком «Ақпарат саласының үздігі» награждаются работники сферы информации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижении выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
68. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере информации.
Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»
69. Нагрудным знаком «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» награждаются работники предприятий, организаций и учреждений Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и других отраслей экономики, проработавшие в них не менее 10 лет, внесшие большой вклад в развитие геологии и управление минерально-сырьевой базой страны, за научное обоснование направлений геологоразведочных работ, открытие месторождений полезных ископаемых и их разведку, внедрение достижений научно-технического прогресса в практику геологоразведочных работ, наивысшие результаты, достигнутые в производственной деятельности, заслуги в деле подготовки и воспитания геологических кадров, плодотворную научную и общественную деятельность, а также успешное сотрудничество с зарубежными странами в области геологии и недропользования.
Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі»

65. «Туризм саласының үздігі» төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерін адал және кәсіптік шеберлікпен орындайтын туризм саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен еңбек сіңірген жылдары 5 жыл және одан да көп туризм саласының қызметкерлері марапатталады.
«Құрметті металлург» төсбелгісі
66. «Құрметті металлург» төсбелгісі металлургия саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізу жетістіктері, кәсіпорындағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібінің қызметкерлері марапатталады. Металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
«Құрметті металлург» төс белгісі бұрын «Еңбек даңқы» салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
«Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісі
67. «Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын ақпарат саласындағы қызметкерлер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған мемлекеттік, кәсіптік, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу жағдайы, еңбек сіңірген жылдарға жетуі бойынша марапатталады.
68. Ерекше жағдайларда бұл белгімен ақпарат саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі
69. «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті кәсіпорындарының, ұйымдары мен мекемелерінің және экономиканың басқа да салаларының кемінде 10 жыл жұмыс істеген, геологияның дамуына және елдің минералдық-шикізат базасын басқаруға зор үлес қосқан қызметкерлері геологиялық барлау жұмыстарының бағыттарын ғылыми негіздегені, пайдалы қазбалардың кен орындарын ашқаны және оларды барлағаны үшін, геологиялық барлау жұмыстары практикасына ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін енгізгені үшін, өндірістік қызметте қол жеткізген жоғары нәтижелері үшін, геологиялық кадрларды даярлау және тәрбиелеу ісіндегі жетістіктері үшін, жемісті ғылыми және қоғамдық қызметі үшін, сондай-ақ геология және жер қойнауын пайдалану саласында шет елдермен табысты ынтымақтастық жасағаны үшін марапатталады.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі

70. Нагрудным знаком «Жер қойнауын барлаудың үздігі» награждаются работники предприятий, организаций и учреждений Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, других отраслей экономики, проработавшие в них не менее 10 лет, внесшие большой личный вклад в дело геологического изучения недр, поиски и разведку месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан, и за достигнутые при этом высокие производственные, научные, экологические и технико-экономические показатели.
Нагрудный знак «Құрметті кенші»
71. Нагрудным знаком «Құрметті кенші» награждаются работники горнорудной промышленности и шахтного строительства за исследования и разработки по проблемам развития отрасли горно-рудной промышленности, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров. Работники, осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, награждаются за активное сотрудничество и содействие в развитии горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
Нагрудный знак «Құрметті кенші» присваивается работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знаком «Кенші даңқы» трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а работникам, занятым во вредных условиях труда, при наличии стажа не менее 15 лет.
Нагрудный знак «Кенші даңқы» І, ІІ, ІІІ степеней
72. Нагрудным знаком «Кенші даңқы» награждаются работники:
1) горно-рудной промышленности и шахтного строительства за исследования и разработки по проблемам развития отрасли горно-рудной промышленности, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;
2) осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
73. Нагрудный знак «Кенші даңқы» состоит из трех степеней:
1) «Кенші даңқы» I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
2) «Кенші даңқы» II степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
3) «Кенші даңқы» III степени – за награждения за 5 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
Нагрудный знак «Ы. Алтынсарин»

70. «Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті кәсіпорындарының, ұйымдары мен мекемелерінің және экономиканың басқа да салаларының кемінде 10 жыл жұмыс істеген, жер қойнауын геологиялық зерделеу, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларының кен орындарын іздестіру және барлау ісіне жеке зор үлес қосқан қызметкерлері және осы ретте қол жеткізілген жоғары өндірістік, ғылыми, экологиялық және техникалық-экономикалық көрсеткіштер үшін марапатталады.
«Құрметті кенші» төсбелгісі
71. «Құрметті кенші» төсбелгісімен тау-кен өнеркәсібі саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізу жетістіктері, кәсіпорындағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысының қызметкерлері марапатталады. Тау-кен өнеркәсібін және шахта құрылысын дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
«Құрметті кенші» төсбелгісі бұрын «Кенші даңқы» салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі
72. «Кенші даңқы» төсбелгісімен:
1) тау-кен өнеркәсібі саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласының қызметкерлері;
2) тау-кен өнеркәсібін және шахта құрылысын дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
73. «Кенші даңқы» төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi «Кенші даңқы»;
2) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi «Кенші даңқы»;
3) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi «Кенші даңқы».
«Ы. Алтынсарин» төсбелгісі

74. Нагрудным знаком «Ы. Алтынсарин» награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования 10 и более лет, за значительные успехи в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ, успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, в развитии их творческой активности, их достижения в областных (районных), республиканских международных образовательных программах и проектах.
Нагрудный знак «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін»
75. Нагрудным знаком «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» награждаются научные работники, имеющие стаж работы 10 и более лет, за важные результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, способствующие выводу отечественной науки и техники на уровень мировых достижений, достижения в реализации международных, республиканских, региональных и других научно-технических программ по приоритетным направлениям науки, техники и культуры, изобретения, вносящие крупный вклад в создание новой и совершенствование существующей техники и технологий, разработанные новые технологии, имеющие большое практическое значение, значительные успехи в организации и совершенствовании научно-исследовательского процесса в свете современных достижений науки и культуры, высокие достижения в подготовке и повышении квалификации научных кадров, высокие достижения в организации управления научной сферой финансово-хозяйственной деятельности, укреплении и развитии материально-технической и экспериментально-производственной базы науки.
Нагрудный знак «Білім беру ісінің құрметті қызметкері»
76. Нагрудным знаком «Білім беру ісінің құрметті қызметкері» награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования и науки 10 и более лет, высшую либо первую квалификационную категорию (для педагогических работников), за внедренные в учебный процесс активные формы и методы организации и проведения занятий, контроля знаний и новые интерактивные технологии, обеспечивающие развитие самостоятельности учащихся, воспитанников и студентов, индивидуализацию их обучения, успехи в руководстве научно-исследовательской и проектно-конструкторской деятельностью обучаемых, достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах, исследования по актуальным проблемам образования, заслуги в подготовке и повышении педагогической и научной квалификации преподавательских кадров, переподготовке специалистов системы образования, успехи в разработке учебной литературы, производстве учебных пособий и оборудования, успехи в организации финансово-хозяйственной деятельности, развитии и укреплении материально-технической, экспериментально-производственной базы организаций образования.
Нагрудный знак «Мәдениет саласының үздігі»

74. «Ы. Алтынсарин» төсбелгісімен білім беру мен тәрбиелеу процестерін ұйымдастыру мен жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиелеудің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру және тәрбиелеу бағдарламаларын іске асырудағы елеулі табыстары, оқушыларды, тәрбиеленушілерді практикалық даярлаудағы, олардың шығармашылық белсенділігін дамытудағы табыстары, облыстық (аудандық), олардың республикалық халықаралық білім бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін білім беру органдары мен ұйымдарында 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар қызметкерлер марапатталады.
«Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
75. «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісімен отандық ғылым мен техниканың әлемдік жетістіктер деңгейіне шығуына ықпал ететін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы маңызды нәтижелері, ғылымның, техниканың және мәдениеттің басым бағыттары бойынша халықаралық, республикалық, өңірлік басқа ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, жаңа техника мен технологияларды жасауға және қазіргілерін жетілдіруге қосқан зор үлесі, зор практикалық маңызы бар әзірленген жаңа технологиялары, ғылым мен мәдениеттің қазіргі заманғы жетістіктері аясында ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастырудағы және жетілдірудегі елеулі табыстары, білікті ғылыми кадрларды даярлаудағы жоғары жетістіктері, қаржы-шаруашылық қызметтің ғылыми саласын басқаруды ұйымдастырудағы, ғылымның материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын нығайту мен дамытудағы жоғары жетістіктері үшін 10 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар ғылыми қызметкерлер марапатталады.
«Білім беру ісінің құрметті қызметкері» төсбелгісі
76. «Білім беру ісінің құрметті қызметкері» төсбелгісімен оқушылардың, тәрбиеленушілердің және студенттердің өз бетімен дамуын, олардың оқуын дараландыруды қамтамасыз ететін сабақтарды, білімді бақылауды ұйымдастырудың және өткізудің белсенді нысандары мен әдістері және жаңа интерактивтік технологияларды оқу процесіне енгізгені, білім алушылардың ғылыми-зерттеу және жобалық-конструкторлық қызметіне басшылық жасаудағы табыстары, өңірлік, республикалық, халықаралық білім және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардағы жетістіктері, білім берудің өзекті мәселелері бойынша зерттеулері, білім беру жүйесінің оқытушы кадрларын даярлаудағы және олардың педагогикалық және ғылыми біліктіліктерін арттырудағы, мамандарды қайта даярлаудағы сіңірген еңбегі, оқу әдебиетін әзірлеудегі және оқу құралдары мен жабдықтарын шығарудағы жетістіктері, білім беру ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастырудағы, материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын дамытумен нығайтудағы жетістіктері үшін білім және ғылым органдары мен ұйымдарында 10 жыл және одан да жұмыс өтілі және жоғары немесе бірінші біліктілік санаты бар (педагог қызметкерлер үшін) қызметкерлер марапатталады.
«Мәдениет саласының үздігі» төсбелгісі

77. Нагрудным знаком «Мәдениет саласының үздігі» награждаются работники отрасли культуры, имеющие стаж работы в системе культуры не менее 15 лет, внесшие особый вклад в развитие сферы культуры, за многолетний труд и личный вклад в развитие культуры страны, активное участие в совершенствовании отрасли культуры, инновационную деятельность в области культуры.
«Дене шынықтыру және спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»
78. Нагрудным знаком «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін» награждаются лица, имеющие стаж работы 15 и более лет, отличившиеся в физкультурно-спортивной работе, за многолетнюю и плодотворную работу по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, успехи в практической подготовке спортсменов, спортивно-медицинских, научно-спортивных и управленческих кадров в области физической культуры и спорта, пропаганду спорта и информационную поддержку спортивной жизни Казахстана и иные, внесшие вклад в развитие физической культуры и спорта.
«Құрметті спорт қызметкері»
79. Нагрудным знаком «Құрметті спорт қызметкері» награждаются лица, имеющие стаж работы не менее 10 лет в отрасли спорта:
1) тренеры-преподаватели по спорту, тренеры за успешную многолетнюю учебно-тренировочную и воспитательную работу по подготовке выдающихся спортсменов или команд, добившихся успешного выступления на крупнейших международных соревнованиях;
2) за успехи в разработке и подготовке учебно-методической литературы, пособий для развития детско-юношеского спорта, спорта высших достижений, спорта для лиц с ограниченными физическими возможностями, а также прикладных и других видов спорта;
3) активно пропагандирующие физическую культуру и спорт;
4) организаторы спорта, инструктора-методисты, проводящие плодотворную работу по развитию массового спорта.
Нагрудный знак «Құрметті құрылысшы»
80. Нагрудным знаком «Құрметті құрылысшы» награждаются высококвалифицированные специалисты в области строительства, имеющие стаж работы не менее 10 лет в области строительства, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие строительства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии строительства, высокие достижения в области деятельности государственных органов строительства, заслуги в области подготовки кадров специалистов строительного профиля, защиту профессиональных интересов строителей, а также производителей строительных материалов, изделий и конструкций, развитие научных исследований по актуальным проблемам в отраслях строительства, внедрение новых передовых технологий строительного производства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере строительной деятельности, успехи в развитии международного сотрудничества в области строительства.
Нагрудный знак «Құрметті сәулетші»

77. «Мәдениет саласының үздігі» төсбелгісімен мәдениет саласының дамуына ерекше үлес қосқан, елдің мәдениетін дамытудағы ұзақ жылғы еңбегі мен жеке үлесі, мәдениет саласын жетілдіруге белсене қатысқаны, мәдениет жүйесінде инновациялық қызметі үшін мәдениет саласында 15 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар мәдениет саласының қызметкерлері марапатталады.
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
78. «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісімен Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудағы көп жылғы және жемісті еңбегі, спортшыларды, спорт-медициналық, спорт-ғылыми және дене шынықтыру мен спорт саласындағы басқарушы кадрларды практикалық даярлаудағы табысы, спортты насихаттағаны және Қазақстанның спорттық өмірін ақпараттық тұрғыда қолдағаны үшін дене шынықтыру-спорт жұмысында ерекшеленген, 15 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар адамдар және дене шынықтыру мен спортты дамытуға қосқан үлесі үшін өзге де адамдар марапатталады.
«Құрметті спорт қызметкері» төсбелгісі
79. «Құрметті спорт қызметкері» төсбелгісімен спорт саласында кемінде 15 жыл еңбек өтілі бар адамдар:
1) ірі халықаралық жарыстарда табысты өнер көрсеткен танымал спортшыларды немесе командаларды даярлау жөнінде көп жылдық табысты оқу-жаттықтыру және тәрбие жұмысы үшін спорт жөніндегі жаттықтырушы-оқытушылар, жаттықтырушылар;
2) балалар-жасөспірімдер спортын, жоғары жетістіктер спортын, дене мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған спортты, қолданбалы және басқа да спорт түрлерін дамытуға арналған оқу-әдістемелік әдебиетті, оқу құралдарын әзірлеудегі және дайындаудағы табыстары үшін;
3) дене шынықтыруды және спортты белсенді насихаттаушылар;
4) бұқаралық спортты дамыту жөнінде жемісті жұмыс атқарған спортты ұйымдастырушылар мен нұсқаушы-әдіскерлер марапатталады.
«Құрметті құрылысшы» төсбелгісі
80. «Құрметті құрылысшы» төсбелгісімен құрылысты дамытуда көп жылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік органдардағы құрылыс қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, құрылыс бейінінің маман кадрларын даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, құрылысшылардың, сондай-ақ құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндірушілердің кәсіптік мүдделерін қорғағаны, құрылыс саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, құрылыс өндірісінің жаңа озық технологияларын енгізгені, құрылыс қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторлық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, құрылыс саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін құрылыс саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар құрылыс саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ құрылысты дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
«Құрметті сәулетші» төсбелгісі

81. Нагрудным знаком «Құрметті сәулетші» награждаются высококвалифицированные специалисты в области архитектуры, имеющие стаж работы в области архитектуры и градостроительства не менее 10 лет, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие казахстанской архитектуры и градостроительства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии архитектуры, градостроительства, высокие достижения в области деятельности государственных органов архитектуры и градостроительства, разработку проектной документации, имеющей важное государственное (межгосударственное) значение, заслуги в области подготовки кадров специалистов архитектурного профиля, защиту профессиональных интересов архитекторов, градостроителей, развитие научных исследований по актуальным проблемам в отраслях архитектуры, градостроительства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере архитектурной и градостроительной деятельности, успехи в развитии международного сотрудничества в области архитектуры и градостроительства.
Нагрудный знак
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері»
82. Нагрудным знаком «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» награждаются высококвалифицированные специалисты в области жилищно-коммунального хозяйства, имеющие стаж работы в жилищно-коммунальной сфере не менее 10 лет, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие жилищно-коммунального хозяйства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии жилищно-коммунальной сферы, высокие достижения в области деятельности государственных органов жилищно-коммунального хозяйства, разработку проектной документации, имеющей важное государственное (межгосударственное) значение, заслуги в области подготовки кадров профильных специалистов, защиту профессиональных интересов работников жилищно-коммунальной сферы, развитие научных исследований по актуальным проблемам жилищно-коммунальной сферы, внедрение инновационных технологий, разработку прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по актуальным проблемам в отраслях жилищно-коммунального хозяйства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере жилищно-коммунального хозяйства, успехи в развитии международного сотрудничества в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
Нагрудный знак «Статистика үздігі»
83. Нагрудным знаком «Статистика үздігі» награждаются работники сферы статистики за достижение наивысших результатов в работе, образцовое исполнение должностных обязанностей, выполнение заданий особой важности и сложности, участие в разработке законопроектов и подзаконных актов в области статистики, достижение высоких показателей в работе, внедрение теоретических знаний на практике по усовершенствованию статистической деятельности и другие достижения в данной сфере.
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі»

81. «Құрметті сәулетші» төсбелгісімен сәулет және қала құрылысын дамытуда көп жылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік сәулет және қала құрылысы органдары қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, маңызды мемлекеттік (мемлекетаралық) мәні бар жобалау құжаттамаларын әзірлегені, сәулет бейінінің маман кадрларын даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, сәулетшілердің, қала құрылысшыларының кәсіптік мүдделерін қорғағаны, сәулет және қала құрылысы саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, сәулет және қала құрылысы қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторлық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, сәулет және қала құрылысы саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін сәулет және қала құрылысы саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар сәулет саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ қазақстандық сәулет және қала құрылысын дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» төсбелгісі
82. «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» төсбелгісімен тұрғын үй коммуналдық шаруашылығын дамытуда көпжылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы органдары қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, маңызды мемлекеттік (мемлекетаралық) мәні бар жобалау құжаттамаларын әзірлегені, бейінді маман кадрлар даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласы қызметкерлерінің кәсіптік мүдделерін қорғағаны, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, инновациялық технологияларды енгізгені, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы өзекті проблемалар бойынша қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстарды әзірлегені, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторалдық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
«Статистика үздігі» төсбелгісі
83. «Статистика үздігі» төсбелгісімен жұмыста жоғары нәтижелерге қол жеткізгені, лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, статистика саласында заң жобаларын және заңға тәуелді актілерді әзірлеуге қатысқаны, жұмыста жоғары көрсеткіштерге қол жеткізгені, статистикалық қызметті жетілдіру бойынша теориялық білімдерді тәжірибеге енгізгені және осы саладағы басқа да жетістіктері үшін статистика саласының қызметкерлері марапатталады.
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі

84. Нагрудным знаком «Заң саласының үздігі» награждаются сотрудники юридических служб центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, имеющие общий стаж работы не менее 5 лет в юридических службах государственных органов, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Приложение 1
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных органов,
входящих в структуру Правительства
Республики Казахстан
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество _____________________________________
2. Должность, место работы, службы ____________________________
(указать точное наименование подразделения предприятия,
учреждения, организации)
3. Пол ________________________________________________________
4. Год и место рождения _______________________________________
5. Национальность _____________________________________________
6. Образование ________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание ______________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения ____________________________
9. Домашний адрес _______ _____________________________________
10. Общий стаж работы _________________________________________
11. Стаж работы в отрасли _____________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе __________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: ____________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована _________________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к ______________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации ___________________
(подпись)
_________________________
(Ф.И.О.)
М.П.
«___» _______________ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по
удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на
казахском и русском языках
Приложение 2
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных органов,
входящих в структуру Правительства
Республики Казахстан
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Лицевая сторона
КУӘЛІК
Внутренняя сторона
_______________________________
(органның атауы)
________________________________
(наименование органа)
_________________________________
медаліне (төсбелгісіне)
№ ____ куәлігі
Удостоверение № ____
медали (нагрудному знаку)
_______________________________
_________________________________
(тегі)
_________________________________
(фамилия)
_________________________________
(аты)
_________________________________
(имя)
_________________________________
(әкесінің аты)
_________________________________
(отчество)
Выдано __________________________
(дата, № приказа)
Бірінші басшысы _________________
(қолы)
М.О.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 992
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
ПЕРЕЧЕНЬ И ОПИСАНИЯ
ведомственных наград некоторых государственных органов,
входящих в структуру Правительства Республики Казахстан

84. «Заң саласының үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби орындайтын, мемлекеттік органдардың заң қызметтерінде жалпы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес қызметкерлері марапатталады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
құрылымына кіретін кейбір
мемлекеттік органдардың
ведомстволық наградаларымен
марапаттау (ведомстволық
наградаларынан айыру)
қағидаларына 1-қосымша
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты___________________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны______________________________
(кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің дәл атауы көрсетіледі)
3. Жынысы____________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері_________________________________
5. Ұлты______________________________________________________
6. Білімі____________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы_____________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған және марапатталған уақыты:___________________________
9. Үйінің мекенжайы:_________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі_____________________________________
12. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ________________________
13. Марапатталушының нақты айрықша сіңірген еңбегі көрсетілген мінездеме:_________________________________________________________
Кандидатура__________________________________________________         (кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау күні, хаттаманың №)_________________________________талқыланып, ұсынылды.
Мына наградаға ұсынылады ____________________________________
(награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің,
ұйымның басшысы
________________________
(қолы)
________________________
(Т.А.Ә)
М.О.
_____жылғы «___»________
(толтыру күні)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына
кіретін кейбір мемлекеттік органдардың
ведомстволық наградаларымен марапаттау
(ведомстволық наградаларынан айыру)
қағидаларына 2-қосымша
КУӘЛІК
Беткі жағы
КУӘЛІК
Ішкі жағы
_________________________   __________________________
(органның атауы)             (наименование органа)
Удостоверение №____
________________________ к медали (нагрудному знаку)
медаліне (төсбелгісіне)    ___________________________
№____куәлік
________________________   ___________________________
(тегі)                    (фамилия)
________________________   ___________________________
(аты)                      (имя)
________________________   ___________________________
(әкесінің аты)               (отчество)
________________берілді    Выдано_____________________
(дата, № приказа)
Бірінші басшы___________
(қолы)
М.О.                     М.П.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 992 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының
ТІЗБЕСІ ЖӘНЕ СИПАТТАМАЛАРЫ

1. Перечень ведомственных наград некоторых государственных
органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
Медали:
1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
«Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін».
2. Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін»;
2) «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін».
3. Министерства юстиции Республики Казахстан:
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін».
4. Государственные органы, входящие в структуру Правительства
Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли):
«Еңбек ардагері».
Нагрудные знаки:
1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
«Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері».
2. Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері»;
2) «Экология саласының үздігі»;
3) «Еңбек сіңірген энергетик»;
4) «Құрметті энергетик» («Почетный энергетик»);
5) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Шахтер даңқы»;
6) «Атом саласының үздігі»;
7) «Гидрометеорология саласының үздігі».
3. Министерства юстиции Республики Казахстан:
1) «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері»;
2) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Заңгер»;
3) «Әділет органдарының үздігі».
4. Министерства финансов Республики Казахстан:
1) «Қаржы қызметінің үздігі»;
2) «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі».
5. Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан:
1) «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі»
2) «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін»;
3) «Денсаулық сақтау ісінің үздігі».
6. Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
«Ауыл шаруашылығы саласының үздігі».
7. Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан:
1) «Құрметті авиатор»;
2) «Құрметті жолшы»;
3) «Құрметті автокөлікші»;
4) «Үздік автокөлікші»;
5) «Су көлігі саласының үздігі»;
6) «Үздік байланысшы»;
7) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы»;
8) «Құрметті машина жасаушы»;
9) «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері»;
10) «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін»;
11) «Туризм саласының үздігі»;
12) «Құрметті металлург»;
13) «Ақпарат саласының үздігі»;
14) «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»;
15) «Жер қойнауын барлаудың үздігі»;
16) «Құрметті кенші»;
17) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Кенші даңқы».
8. Министерства образования и науки Республики Казахстан:
1) «Ы. Алтынсарин»;
2) «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;
3) «Білім беру ісінің құрметті қызметкері».
9. Министерства культуры и спорта Республики Казахстан:
1) «Мәдениет саласының үздігі»;
2) «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;

1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі
Медальдар:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі:
«Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін».
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі:
1) «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін»;
2) «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін».
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі:
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін».
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар (нақты салаға байланыстырмай):
«Еңбек ардагері».
Төсбелгілер:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі:
«Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері».
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі:
1) «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері»;
2) «Экология саласының үздігі»;
3) «Еңбек сіңірген энергетик»;
4) «Құрметті энергетик» («Почетный энергетик»);
5) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Шахтер даңқы»;
6) «Атом саласының үздігі»;
7) «Гидрометеорология саласының үздігі».
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі:
1) Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері»;
2) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Заңгер»;
3) «Әділет органдарының үздігі».
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі:
1) «Қаржы қызметінің үздігі»;
2) «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі ».
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі:
1) «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі»;
2) «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін»;
3) «Денсаулық сақтау ісінің үздігі».
6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі:
«Ауыл шаруашылығы саласының үздігі».
7. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі:
1) «Құрметті авиатор»;
2) «Құрметті жолшы»;
3) «Құрметті автокөлікші»;
4) «Үздік автокөлікші»;
5) «Су көлігі саласының үздігі»;
6) «Үздік байланысшы»;
7) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы»;
8) «Құрметті машина жасаушы»;
9) «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері»;
10) «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін»;
11) «Туризм саласының үздігі»;
12) «Құрметті металлург»;
13) «Ақпарат саласының үздігі»;
14) «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»;
15) «Жер қойнауын барлаудың үздігі»;
16) «Құрметті кенші»;
17) І, ІІ, ІІІ дәрежелі «Кенші даңқы».
8. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі:
1) «Ы. Алтынсарин»;
2) «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;
3) «Білім беру ісінің құрметті қызметкері».
9. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
1) «Мәдениет саласының үздігі»;
2) «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»;

3) «Құрметті спорт қызметкері».
10. Министерства национальной экономики Республики Казахстан:
1) «Құрметті құрылысшы»;
2) «Құрметті сәулетші»;
3) «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері»;
4) «Статистика үздігі».
11. Государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан:
«Заң саласының үздігі».
2. Описания ведомственных наград некоторых государственных
органов, входящих в структуру Правительства Республики
Казахстан (далее - описания):
Медаль Министерства иностранных дел Республики Казахстан
«Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін»
(приложение 1)
Медаль «Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположено барельефное изображение портрета Назира Тюрякулова. Вокруг портрета изображен венок из лавровых ветвей. Между бортиком медали и венком расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ САЯСАТЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН». В нижней части медали под портретом Назира Тюрякулова расположена надпись «НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ».
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ», снизу надписи расположены две лавровые ветви. В нижней части расположен порядковый номер медали.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 24 мм. Прямоугольная часть колодки обтянута шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан шириной 20 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства энергетики Республики Казахстан «Мұнай-газ
кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» (приложение 2)
Медаль «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали внизу расположено рельефное изображение нефтяной вышки, справа расположено рельефное изображение нефтеперерабатывающей установки, слева расположено рельефное изображение капли нефти с украшением в виде национального орнамента, выполненные из желтого металла. Данная композиция обрамлена полосой круглой формы матированного рельефа.
По краям лицевой стороны медали находится текст в виде круга: «МҰНАЙ-ГАЗ КЕШЕНІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН».
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 16 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» (приложение 3)

3) «Құрметті спорт қызметкері».
10. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі:
1) «Құрметтi құрылысшы»;
2) «Құрметтi сәулетшi»;
3) «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері»;
4) «Статистика үздігі».
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар:
«Заң саласының үздігі».
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің медалі «Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» (1-қосымша)
«Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» медалі диаметрі 34 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады.
Медальдің бет жағында ортада Нәзір Төреқұлов портретінің барельефтік бейнесі орналасқан. Портреттің айналасында лавр бұтақтарынан тұратын десте бейнеленген. Медальдің ернеуі мен десте арасында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ САЯСАТЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген жазу орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде Нәзір Төреқұловтың портретінің астында «НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ» деген жазу орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ» деген жазу орналасқан, жазудың астында екі лавр бұтағы орналасқан. Төменгі бөлігінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 30 мм және биіктігі 24 мм бес бұрышты тағанмен жалғанады. Тағанның тікбұрышты бөлігі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес ені 20 мм жібек қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің медальдары
«Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» (2-қосымша)
«Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі диаметрі 32 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады.
Медальдің беткі жағында мұнай мұнарасының бедерлі бейнесі орналасқан, оң жағында мұнай өңдеу қондырғысының бедерлі бейнесі орналасқан, сол жағында сары металдан жасалған ұлттық ою түрінде безендірілген мұнай тамшысының бедерлі бейнесі орналасқан. Бұл композиция бедері күңгірттелген дөңгелек нысанды жолақпен жиектелген.
Медальдің беткі жағында шетін бойлай шеңбер түрінде «МҰНАЙ-ГАЗ КЕШЕНІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген мәтін бар.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 26 мм және биіктігі 20 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» (3-қосымша)

Медаль «ЭЛЕКТР ЭНЕРГЕТИКАСЫ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 32 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне медали внизу расположены рельефные изображения линий электропередачи и гидроэлектростанции, в верхней части расположено рельефное изображение электростанции, справа и слева расположены рельефные изображения в виде национального орнамента, выполненные из синего металла. Данная композиция обрамлена полосой круглой формы матированного рельефа.
По краям лицевой стороны медали находится текст в виде круга: «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ»,«ЭЛЕКТР ЭНЕРГЕТИКАСЫ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН».
Медаль при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства юстиции Республики Казахстан «Әділет
органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» (приложение 4)
Медаль «Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Фон медали матированный.
На лицевой стороне медали в верхней части круга расположен шанырак, окаймленный лучами солнца. Под шаныраком расположены пшеничные колосья. Изображения шанырака с лучами солнца и пшеничных колосьев золотистого цвета. Посередине колосьев расположена раскрытая книга с надписью «ЗАҢ» серебристого цвета. По краям круга на серебристом фоне расположена надпись «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» золотистого цвета.
На оборотной стороне расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ».
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 16 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль государственных органов, входящих в структуру
Правительства Республики Казахстан
(без привязки к конкретной отрасли)
«Еңбек ардагері» (приложение 5)
Медаль «Еңбек ардагері» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Фон блестящий, на лицевой стороне медали в верхней части круга расположен шанырак, окаймленный лучами солнца. По краям круга сверху расположена надпись «ЕҢБЕК АРДАГЕРІ», снизу расположены лавровые ветви. Фон медали блестящий, буквы и изображения выступающие, матированные.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись «ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ». Оборотная сторона медали матированная. Текст выпуклый, блестящий.

«ЭЛЕКТР ЭНЕРГЕТИКАСЫ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» медалі диаметрі 32 мм, қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс пен никельдің қорытпасынан жасалады.
Медальдің бет жағының төменгі бөлігінде электр энергия желілері және су электр станциясының бедерлі бейнелері орналасқан, жоғарғы бөлігінде электр станциясының бедерлі бейнесі орналасқан, сол және оң жағында көк металлдан жасалған ұлттық ою түріндегі бедерлі бейнелер орналасқан. Бұл композиция бедері күңгірттелген дөңгелек нысанды жолақпен жиектелген.
Медальдің бет жағында шеттерін бойлай шеңбер түрінде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», «ЭЛЕКТР ЭНЕРГЕТИКАСЫ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген мәтін бар.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары орналасқан тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің медалі
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» (4-қосымша)
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі диаметрі 32 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады. Медальдің реңі күңгірттелген.
Медалдің бет жағында шеңбердің жоғарғы бөлігінде күн сәулесімен жиектелген шаңырақ орналасқан. Шаңырақтың астында бидай масақтары орналасқан. Күн сәулелі шаңырақ бейнесі және бидай масақтары алтын түстес. Масақтардың орта бөлігінде «ЗАҢ» деген күміс түстес жазуы бар ашылған кітап орналасқан. Шеңбердің шетінде күміс реңде «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген алтын түстес жазу орналасқан.
Сыртқы бөлігінде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ» деген жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 26 мм және биіктігі 16 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың медалі (нақты салаға байланыстырмай)
«Еңбек ардагері» (5-қосымша)
«Еңбек ардагері» медалі диаметрі 34 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады. Реңі жылтырақ, медальдің беткі жағында шеңбердің жоғарғы бөлігінде күн сәулесімен жиектелген шаңырақ орналасқан. Шеңбердің шетінде үстінде «ЕҢБЕК АРДАГЕРІ» деген жазу, астында лавр бұтақтары орналасқан. Медальдің реңі жылтырақ, әріптер мен бейнелер шығыңқы, күңгірттелген.
Медальдің сыртқы жағында ортада «ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ» деген жазу орналасқан. Медальдің сыртқы беті күңгірттелген. Мәтін шығыңқы жылтырақ.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой серого цвета с полосами синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства иностранных дел Республики
Казахстан «Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің
еңбек сіңірген қызметкері» (приложение 6)
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм.
Внутри круга размещается стилизованное рельефное изображение земного шара с очертаниями параллелей и меридианов диаметром 23 мм, выполненное синим цветом. На фоне земного шара в нижней части круга размещено изображение парящего орла, выполненное золотистым цветом.
Нагрудный знак окаймлен накладной объемной лентой золотистого цвета шириной 5 мм, огибающей по кругу и проходящей под земным шаром. На верхней части ленты помещается текст «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ», выполненный эмалью темно-синего цвета. Высота букв на верхней части ленты 2 мм, на нижней части 1,5 мм. Между лентой и изображением земного шара проходит лента белого цвета шириной 1,5 мм. По сторонам, поверх ленты, расположены лавры, выполненные зеленым цветом.
На оборотной стороне нагрудного знака размещается его порядковый номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак
Министерства энергетики Республики Казахстан
«Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» (приложение 7)
Нагрудный знак «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 26 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака на фоне круга темно-синего цвета снизу расположен рельефный макет нефтебуровой установки золотистого цвета, сверху – рельефный макет капли нефти золотистого цвета с элементами национального орнамента.
По краям лицевой стороны нагрудного знака на золотистом фоне находится текст: «МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ».
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Экология саласының үздігі» (приложение 8)
Нагрудный знак «Экология саласының үздігі» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32,8 мм. Фон круга зеленого цвета.
В центре нагрудного круга изображена контурная карта Казахстана, фон-матированное серебро. Внутри карты два листка: один голубого цвета, второй зеленого цвета. Сверху над изображением карты расположен шанырак золотистого цвета.
В нижней части нагрудного знака по кругу расположена золотистая лента, по центру которой располагается в три строки надпись матовыми буквами «ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ», текст выступающий матовый. Все изображения на нагрудном знаке выпуклые. Края нагрудного знака окаймлены бортиком.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой зеленого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Еңбек сiңiрген энергетик» (приложение 9)
Нагрудный знак «Еңбек сiңiрген энергетик» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 40 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре восьмиконечной звезды расположен круг, покрытый синей эмалью. В центре изображены линии электропередачи и рельефное изображение электростанции.
По краям круга выступающими блестящими буквами выполнена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», «ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ЭНЕРГЕТИК».

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм көк түсті жолақтары бар сұр түсті қатқыл лентамен қапталған алты бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің төсбелгісі
«Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi» (6-қосымша)
«Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi» төсбелгiсi диаметрі 35 мм болатын шеңбер нысанында жезден жасалады.
Шеңбер iшiнде ендiктер мен бойлықтар сызылған, диаметрi 23 мм жер шарының көк түсті айшықты бедерлі бейнесі орналасады. Жер шарының аясында шеңбердің төменгі бөлігінде қалықтаған қыранның алтын түстес бейнесi орналасқан.
Төсбелгi шеңбер бойымен иiрiлiп келген және жер шарының астымен өтетiн енi 5 мм алтын түстес көлемдi көмкерме лентамен жиектелген. Лентаның жоғарғы бөлiгiнде қара-көк түстi эмальмен жазылған «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ» мәтiнi орналасқан. Әрiптердiң биiктiгi лентаның жоғарғы бөлiгiнде 2 мм, төменгi бөлiгiнде 1,5 мм. Лента мен жер шарының бейнесi арасында енi 1,5 мм ақ түстi лента өтедi. Лентаның үстiнен екі жағынан жасыл түспен орындалған лаврлар орналасқан.
Төсбелгiнiң сыртқы жағында оның реттiк нөмiрi орналасады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің төсбелгісі
«Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» (7-қосымша)
«Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісі диаметрі 35 мм болатын шеңбер нысанында жезден жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында қара-көк түсті шеңбердің фонында астында алтын түстес мұнай бұрғылау қондырғысының бедерлі макеті, жоғары жақта – алтын түстес ұлттық ою-өрнек элементтерімен мұнай тамшысының бедерлі макеті орналастырылған.
Төсбелгінің бет жағында шеттерін бойлай алтын түстес фонда «МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ» деген мәтін бар.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Экология саласының үздігі» (8-қосымша)
«Экология саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 32,8 мм шеңбер нысанында жезден жасалады. Шеңбердің реңі жасыл түсті.
Шеңбердің ортасында Қазақстанның контурлық картасы бейнеленген, реңі күңгірттелген күміс. Картаның ішінде екі жапырақ бар: біреуі көгілдір түсті, екіншісі жасыл түсті. Карта бейнесінің үстінде алтын түстес шаңырақ бейнеленген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде шеңберді бойлай алтын түстес лента орналасқан, мәтіні күңгірт, оның ортасында үш қатарда күңгірт әріптермен: «ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген жазу орналасады. Белгідегі барлық бейнелер шығыңқы. Белгінің шеттері ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм жасыл түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Еңбек сiңiрген энергетик» (9-қосымша)
«Еңбек сiңiрген энергетик» төсбелгісі диаметрі 40 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз бұрышты жұлдыздың ортасында көк эмаль жағылған шеңбер орналасқан. Шеңбердiң ортасында электр беру желілері және электр станциясының бедерлі бейнесі орналасқан.
Шеңбердiң шеттерін бойлай шығыңқы жылтыр әрiптермен «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», «ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ЭНЕРГЕТИК» деген жазу орындалған.

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, шириной 24 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi энергетик» (приложение 10)
Нагрудный знак «Құрметтi энергетик» изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 25 мм.
Круг на лицевой стороне нагрудного знака покрыт синей эмалью. В центре изображены линии электропередачи и рельефное изображение электростанции.
На синей эмали по кругу выступающими блестящими буквами выполнены надписи «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», «ҚҰРМЕТТІ ЭНЕРГЕТИК», далее по краю круга изображены рельефные выступающие лавровые ветви.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Шахтер даңқы» I степени (приложение 11)
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» I степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части нагрудного знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью «ШАХТЕР ДАҢҚЫ». В нижней части расположен овал с римской цифрой «І».
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Шахтер даңқы» II степени (приложение 12)
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» IІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части нагрудного знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью «ШАХТЕР ДАҢҚЫ». В нижней части расположен овал с римской цифрой «ІІ».
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V–образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Шахтер даңқы» III степени (приложение 13)
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» IІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью «ШАХТЕР ДАҢҚЫ». В нижней части расположен овал с римской цифрой «ІІІ».
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V–образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Атом саласының үздігі» (приложение 14)

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 24 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Құрметтi энергетик» (10-қосымша)
«Құрметтi энергетик» төсбелгiсi диаметрі 25 мм шеңбер нысанында мельхиордан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер көк эмальмен боялған. Ортасында электр энергия желілері және электр станциясының бедерлі бейнесі орналасқан.
Көк эмальда шеңбердiң бойымен шығыңқы жылтырақ әрiптермен «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», «ҚҰРМЕТТІ ЭНЕРГЕТИК» деген жазулар орындалған, бұдан әрi шеңбердiң шеттерін бойлай бедерлі шығыңқы лавр бұтақтары бейнеленген.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі «Шахтер даңқы» (11-қосымша)
I дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметр бойынша кертпесі бар алтын түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің төменгі жағынан «ШАХТЕР ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен қиылысқан, орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасқан. Төменгі бөлігінде «І» рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көк реңді V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі «Шахтер даңқы» (12-қосымша)
IІ дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметр бойынша кертпесі бар күміс түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің төменгі жағынан «ШАХТЕР ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен қиылысқан, орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасқан. Төменгі бөлігінде «ІІ» рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көк реңді V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі «Шахтер даңқы» (13-қосымша)
IІІ дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметр бойынша кертпесі бар қола түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің төменгі жағынан «ШАХТЕР ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен қиылысқан, орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасқан. Төменгі бөлігінде «ІІІ» рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көк реңді V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Атом саласының үздігі» (14-қосымша)

Нагрудный знак «Атом саласының үздігі» изготавливается из сплава серебра 925 пробы с покрытием золота толщиной 3 мм в форме восьмигранника с выпуклыми гранями золотистого цвета диаметром 37 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре восьмигранника расположен круг диаметром 27 мм, окаймленный бортиком. В центре круга изображены руки человека, которые композиционно держат ядро атома с тремя орбитами электронов.
На оборотной стороне нагрудного знака выполнена рельефная надпись «АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ».
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с треугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 24 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Края двух сторон треугольника имеют бортик шириной 3 мм с рельефной насечкой.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Гидрометеорология саласының үздігі» (приложение 15)
Нагрудный знак «Гидрометеорология саласының үздігі» представляет собой медальон в виде круга, обрамленного металлом желтого цвета, подвешенного на колодку из металла синего цвета.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен макет знака «Казгидромет» синего цвета, выполненный из металла желтого цвета.
Вдоль края по кругу медальона расположена надпись «Гидрометеорология саласының үздігі», выполненная синим цветом в металле желтого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства юстиции Республики Казахстан
«Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері»
(приложение 16)
Нагрудный знак «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» имеет форму восьмигранника высотой 40 мм и шириной 40 мм с накладкой в форме круга.
В центре нагрудного знака расположены два круга, в первом круге на голубом фоне расположены шанырак и парящий орел. За первым кругом находится надпись «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ». Изображения и надпись нагрудного знака золотистого цвета. Поверхность восьмигранника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Заңгер» І степени (приложение 17)
Нагрудный знак «Заңгер» І степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ». Внутри круга вверху расположено изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра «I» голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись «ЗАҢГЕР». Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Заңгер» ІІ степени (приложение 18)
Нагрудный знак «Заңгер» ІІ степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ». Внутри круга вверху расположены изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра «IІ» голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись «ЗАҢГЕР». Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Заңгер» ІІІ степени (приложение 19)
Нагрудный знак «Заңгер» ІІІ степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ». Внутри круга вверху расположены изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра «IІІ» голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись «ЗАҢГЕР». Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Әділет органдарының үздігі» (приложение 20)

«Атом саласының үздігі» төсбелгiсi диаметрі 37 мм алтын түстес қырлары шығыңқы сегіз қырлы нысанда, қалыңдығы 3 мм алтын жағылған 925 сынамалы күміс қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз қырлы белгінің ортасында диаметрі 27 мм ернеуі көмкерілген шеңбер орналасқан. Шеңбердің ортасында электрондардың үш орбитасы мен атом ядросын композициялық түрде ұстап тұрған адамның қолы бейнеленген.
Төсбелгінің сыртқы жағында «АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген бедерлі жазу жазылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 35 мм және биіктігі 24 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған үшбұрышты тағанмен жалғанады. Үшбұрыштың екі жақ шетінде бедерлі кертпесі бар ені 3 мм ернеуі болады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Гидрометеорология саласының үздігі» (15-қосымша)
«Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісі – сары түсті металмен көмкерілген, көк түсті металдан жасалған тағанға ілінген шеңбер түріндегі медальон.
Төсбелгінің беткі жағында ортада сары түсті металдан жасалған «Қазгидромет» белгісінің көк түсті макеті орналасқан.
Медальон шеңбері жиегінің бойында сары түсті металға көк түспен жазылған «Гидрометеорология саласының үздігі» деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 15 мм тік бұрышты тағанмен жалғанып, киімге бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің төсбелгілері
«Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» (16-қосымша)
«Әділет органдары саласының құрметті қызметкері» төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 40 мм және ені 40 мм сегіз қырлы нысанда болады.
Төсбелгінің ортасында екі шеңбер бейнеленген, бірінші шеңбердің көгілдір реңінде шаңырақ пен қалықтаған қыран орналасқан. Бірінші шеңбердің сыртында «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ» деген жазу бар. Төсбелгінің бейнелері мен жазуы алтын түстес. Сегіз қырлы бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақ түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгілердегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
І дәрежелі «Заңгер» (17-қосымша)
І дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ» деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті «І» рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – «ЗАҢГЕР» деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақтар түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІ дәрежелі «Заңгер» (18-қосымша)
ІІ дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ» деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті «ІІ» рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – «ЗАҢГЕР» деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақ түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуы тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІІ дәрежелі «Заңгер» (19-қосымша)
ІІІ дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ» деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті «ІІІ» рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – «ЗАҢГЕР» деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақтар түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілер гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Әділет органдарының үздігі» (20-қосымша)

Нагрудный знак «Әділет органдарының үздігі» имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме правильного круга диаметром 26 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находятся рельефная надпись «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ» и национальный орнамент. Внутри круга вверху расположено изображение полусолнца с лучами. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства финансов Республики Казахстан
«Қаржы қызметінің үздігі» (приложение 21)
Нагрудный знак «Қаржы қызметінің үздігі» диаметром 30 мм состоит из двух форм – восьмигранник и круг.
Внутри на голубом фоне круга композиция состоит из двух половин: в нижней части изображение золотого подноса (чаши), в верхней части композиции золотые монеты, на верху золотого подноса расположена стилизованная гордая птица в виде национального орнамента. По верхнему внешнему краю круга расположена надпись «ҚАРЖЫ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ», по нижнему внешнему краю круг обрамлен национальным орнаментом. Внутри каждой грани восьмигранника на желтом фоне расположен национальный орнамент.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» (приложение 22)
Нагрудный знак «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» имеет 8-угольную форму диаметром 35 мм и изготавливается из металла желтого цвета (латунь) и муаровой ленты голубого цвета.
На лицевой части нагрудного знака расположены эмблема и надпись «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі». Эмблема и надпись выступающие блестящие.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак
Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
«Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» (приложение 23)
Нагрудный знак «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» изготавливается из латуни в форме круга диаметром 37 мм.
На лицевой стороне по краям круга расположены национальный орнамент и текст «ӘЛЕУМЕТТІК-ЕҢБЕК САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ». В центре круга расположена фигура, состоящая из трех кругов, которые соединены таким образом, что появляется сложная треугольная фигура. Внутри фигуры располагается национальный орнамент, состоящий из трех элементов, создающий динамику движения.
Бортик окружности, текст, орнамент и символ выпуклые блестящие. Внутренняя часть окружности матовая. Символ залит голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака в центре расположена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК ДАМУ МИНИСТРЛІГІ», по краям – национальный орнамент. Оборотная сторона нагрудного знака матовая. Текст и орнамент выпуклые блестящие.

«Әділет органдарының үздігі» төсбелгісі диаметрі 26 мм дұрыс шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде «ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген бедерлі жазу және ұлттық ою-өрнек орналасқан. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан. Күннің жартысының астында бидай масақтары және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі түсті металдар қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілер гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің төсбелгілері
«Қаржы қызметінің үздігі» (21-қосымша)
Диаметрі 30 мм «Қаржы қызметінің үздігі» төсбелгісі екі нысаннан тұрады – сегіз қырлы нысан және шеңбер.
Шеңбер ішінде көгілдір реңдегі композиция екі жартыдан тұрады: композицияның төменгі бөлігінде алтын табақ (тостаған), жоғарғы бөлігінде алтын монеталар, алтын табақтың үстінде ұлттық ою-өрнек түрінде жасалған айшықты қыран құс орналасқан. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінде «ҚАРЖЫ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ» деген жазу орналасқан, шеңбердің төменгі сыртқы жиегі ұлттық ою-өрнекпен көмкерілген. Сегіз бұрыштың әр бұрышында сары түсті реңде ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» (22-қосымша)
«Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» төсбелгісі диаметрі 35 мм сегіз бұрышты нысанда болады және сары түсті метал (жез) мен қатқыл лентадан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында эмблема бейнеленген және «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» деген жазу орналасқан. Эмблема және жазу шығыңқы жылтыр.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің төсбелгілері
«Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» (23-қосымша)
«Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 37 мм шеңбер нысанында жезден жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде ұлттық ою-өрнек және «ӘЛЕУМЕТТІК ЕҢБЕК САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген мәтін орналасқан. Шеңбердің ортасында үш шеңберден тұратын фигура орналасқан, шеңберлер күрделі үшбұрышты фигура түзілетіндей тәсілмен байланыстырылған. Фигураның ішінде қозғалыс динамикасын білдіретін үш элементтен тұратын ұлттық ою-өрнек орналасады.
Айналасының жиегі, мәтін, ою-өрнек және символ шығыңқы жылтырақ. Айналасының ішкі бөлігі күңгірт. Символ көгілдір эмальмен құйылған.
Төсбелгінің сыртқы жағында ортасында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК ДАМУ МИНИСТРЛІГІ» деген жазу орналасқан, жиектерінде – ұлттық ою-өрнек. Төсбелгінің сыртқы беті күңгірт. Жазу және ою-өрнек шығыңқы жылтырақ.

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 15 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан. Колодка изготовлена из латуни.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки
Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
«Құрметті авиатор» (приложение 27)
Нагрудный знак «Құрметті авиатор» изготавливается из латуни в форме овала по ширине 37 мм, по высоте 45 мм, состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположены лавровые ветви. Внутри круга расположена надпись «ҚҰРМЕТТІ АВИАТОР». В центре нагрудного знака расположена накладка с изображением самолета (блестящая поверхность) на фоне земного шара.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали голубого и синего цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметті жолшы» (приложение 28)
Нагрудный знак «Құрметті жолшы» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм, состоит из основы и накладки. Вершины звезды выполнены в виде переливающейся блестящей поверхности.
Центр накладки разделен на две части. В нижней части изображена автодорога с серыми полосами движения и зеленой разделительной частью. Края центра основы обрамлены надписью золотистого цвета «ҚҰРМЕТТІ ЖОЛШЫ» и национальным орнаментом на голубой эмали.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметті автокөлікші» (приложение 29)
Нагрудный знак «Құрметті автокөлікші» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись желтого цвета «ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ». В центре накладки изображен руль с двумя крыльями на фоне лучей и под крыльями слева направо грузовое-автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Үздік автокөлікші» (приложение 30)
Нагрудный знак «Үздік автокөлікші» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись желтого цвета «ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ». В центре накладки изображен «руль с двумя крыльями» на фоне лучей и под крыльями слева направо грузовое - автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Су көлігі саласының үздігі» (приложение 31)
Нагрудный знак «Су көлігі саласының үздігі» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись «СУ КӨЛІГІ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ». В центре накладки расположено изображение корабля на фоне якоря.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали коричневого, синего, белого и позолоченного цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Үздік байланысшы» (приложение 32)

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 35 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Таған жезден жасалған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің төсбелгілері
«Құрметті авиатор» (27-қосымша)
«Құрметті авиатор» төсбелгісі ені 37 мм, биіктігі 45 мм шеңбер сопақ нысанда жезден жасалады, негізден және қондырмадан тұрады.
Белгінің бет жағында шеңбер бойына лавр бұтақтары орналасқан. Шеңбердің ішінде «ҚҰРМЕТТІ АВИАТОР» деген жазу орналасқан.
Төсбелгінің ортасында жер шарының фонында ұшақ түрінде (беті жылтыр) бейнеленген қондырма орналасқан.
Төсбелгіні дайындауда көгілдір және көк түсті эмаль қолданылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Құрметті жолшы» (28-қосымша)
«Құрметті жолшы» төсбелгісі диаметрі 37 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанда жезден жасалады, негізден және қондырмадан тұрады. Жұлдыздың бұрыштары беті құбылмалы жылтырақ түрінде жасалған.
Қондырманың ортасы екі бөлікке бөлінген. Төменгі бөлігінде сұр қозғалыс жолақтары мен жасыл бөлгіш бөлігі бар автожол бейнеленген. Негіз орталығының шеттері «ҚҰРМЕТТІ ЖОЛШЫ» деген алтын түстес жазумен және көгілдір эмальдағы ұлттық ою-өрнекпен жиектелген.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазбалар шығыңқы.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Құрметті автокөлікші» (29-қосымша)
«Құрметті автокөлікші» төсбелгісі диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті «ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ» деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында «екі қанаты бар руль» және қанаттардың астында солдан оңға қарай жүк автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Үздік автокөлікші» (30-қосымша)
«Үздік автокөлікші» диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті «ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ» деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында «екі қанаты бар руль» және қанаттардың астында солдан оңға қарай автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы жүк бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Су көлігі саласының үздігі» (31-қосымша)
«Су көлігі саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 37 мм көк түсті сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады әрі негізден және қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойында «СУ КӨЛІГІ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында зәкір фонында кеменің бейнесі орналасқан.
Төсбелгіні дайындауда қоңыр, көк, ақ және алтын түстес эмаль қолданылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Үздік байланысшы» (32-қосымша)

Нагрудный знак «Үздік байланысшы» представляет собой форму круга диаметром по ширине 30,6 мм, изготовлен из металла желтого цвета (латунь). В изготовлении нагрудного знака используются эмали голубого, белого, зеленого цветов.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на белом фоне изображены зеленым цветом рельеф карты Республики Казахстан, желтым цветом телевизионная вышка и концентрические круги радиоволн. На средней окружности нагрудного знака на голубом фоне размещены надписи желтым цветом «Үздік байланысшы», «Қазақстан». На внешней обрамляющей окружности нагрудного знака нанесены радиальные рельефные насечки.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Еңбек даңқы» І степени (приложение 33)
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» І степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ», снизу венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра «I» золотистого цвета.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями очками лавра, в центре - вертикальной красной и белыми чередующимися полосками.
Красная полоска обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Еңбек даңқы» ІІ степени (приложение 34)
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» ІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ», снизу венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра «IІ» золотистого цвета.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями лавра, в центре - вертикальными красными и белыми чередующимися полосками.
Количество красных полосок обозначает степень знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Еңбек даңқы» ІІІ степени (приложение 35)
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» ІІІ степени изготавливается из металла бронзового цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ», снизу – венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра «IІІ» золотистого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями лавра, а в центре – вертикальными красными и белыми чередующимися полосками.
Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi машина жасаушы» (приложение 36)
Нагрудный знак «Құрметтi машина жасаушы» изготавливается из металла желтого цвета в форме круга диаметром 33 мм.
В верхней части внешнего круга изображены шестерня и лавровая ветвь. Внутри изображена голубая лента с надписью «ҚҰРМЕТТІ МАШИНА ЖАСАУШЫ», в центре знака очертание завода с трубами и изображение станка.

«Үздік байланысшы» төсбелгісі ені 30,6 мм диаметрлі шеңбер нысанын білдіреді, сары түсті металдан (жез) жасалған. Төсбелгіні дайындауда көгілдір, ақ, жасыл түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгінің беткі жағында ортасында ақ түстің аясында: жасыл түспен Қазақстан Республикасы картасының бедері, сары түспен телевизиялық мұнара және радиотолқынның шоғырланған шеңберлері бейнеленген. Төсбелгінің ортаңғы шеңберінде көгілдір түс аясында «ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ», «ҚАЗАҚСТАН» деген сары түсті жазулар орналасқан. Төсбелгінің сыртқы жиек шеңберінде радиалды бедерлі кетіктер салынған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 25 мм және биіктігі 15 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы киімге бекітіледі.
І дәрежелі «Еңбек даңқы» (33-қосымша)
І дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын диаметрі 40 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес «І» рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақ төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» (34-қосымша)
ІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын диаметрі 40 мм шеңбер нысанында күміс түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес «ІІ» рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» (35-қосымша)
ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын бар диаметрі 40 мм шеңбер нысанында қола түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы «ЕҢБЕК ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі жағында ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес «ІІІ» рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Құрметті машина жасаушы» (36-қосымша)
«Құрметті машина жасаушы» төсбелгiсi диаметрі 33 мм шеңбер нысанында сары түсті металдан дайындалады.
Сыртқы шеңбердің жоғарғы бөлігінде тісті доңғалақ пен лавр бұтағы бейнеленген. Ішінде «ҚҰРМЕТТІ МАШИНА ЖАСАУШЫ» деген жазуы бар көгілдір түсті лента бейнеленген. Белгінің ортасында мұржалары бар зауыттың сұлбасы және станоктың бейнесі.

Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 27 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» (приложение 37)
Нагрудный знак «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» имеет форму восьмигранника шириной 40 мм, длиной 40 мм без элементов, выступающих за пределы восьмигранника. В центре нагрудного знака располагается знак, символизирующий химическую отрасль, состоящий из элементов в виде колбы с химическим раствором, колосом и буквенным обозначением химических элементов на левой стороне. Символ окружают национальные узоры, которые вносят национальный колорит. Внизу под знаком, символизирующим химическую промышленность, располагается подложка в виде провисающего транспаранта с написанным на нем заглавными буквами словом «ҚАЗАҚСТАН».
Нагрудный знак изготавливается из металла с колодкой прямоугольной формы и расположенной сверху подложкой и текстом на ней «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері», обрамляется тонкой рамкой и инкрустированными узорами в казахском национальном стиле. Сама колодка представляет собой фрагмент синей ленты с широкой белой полосой в центре, которая располагается на колодке вертикально. Нагрудный знак при помощи ушка и кольца крепится к колодке. Нагрудный знак и колодка изготавливаются из металла желтого цвета, покрытого темно-бирюзовой эмалью, колодка нагрудного знака высотой 30 мм, шириной 34 мм.
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» (приложение 38)
Нагрудный знак «Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На голубом фоне в центре нагрудного знака в золотистых тонах расположен земной шар с картой Казахстана на крыльях беркута.
В верхней части нагрудного знака размещена надпись «ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН». В верхней части земного шара размещена надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ».
Накладка – мельхиор, синяя эмаль, красная эмаль.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Туризм саласының үздiгi» (приложение 39)
Нагрудный знак «Туризм саласының үздiгi» изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака на темно-зеленом фоне изображена карта Республики Казахстан. В верхней части карты размещается надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», в нижней части - «ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI».
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметті металлург» (приложение 40)

Төсбелгі құлақша мен екі шығыршық арқылы ені 27 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» (37-қосымша)
«Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» төсбелгісі ені 40 мм, ұзындығы 40 мм сегіз қырлы пішінде, сегіз қырының шетінен шығып тұратын элементтері жоқ. Төсбелгінің ортасында химиялық ерітіндісі бар колба мен масақ түріндегі элементтерден, сол жағында химиялық элементтердің әріптік белгісінен тұратын химия саласын сипаттайтын таңба орналасқан. Символ ұлттық нақыш беретін ұлттық өрнектермен қоршалған. Химия өнеркәсібін білдіретін белгінің астында бас әріптермен «ҚАЗАҚСТАН» деп жазылған ілініп тұрған транспарант түріндегі төсеме орналасады.
Төсбелгі тікбұрыш нысанындағы қалыбы бар металдан жасалады, қалыптың бетінде төсеме бар, онда қазақтың ұлттық стилінде безендіріліп өрнектелген және жіңішке рамкамен жиектелген «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» деген мәтін орналасқан. Қалыптың өзі ортасында жалпақ ақ жолағы бар көк лентаның бір бөлігі болып табылады, жолақ қалыпта тігінен орналастырылады. Төсбелгі қалыпқа құлақша мен шығыршықтың көмегімен бекітіледі. Төсбелгі және қалып қою көгілдір эмальмен боялған сары түсті металдан дайындалады, төсбелгі қалыбының биіктігі 30 мм, ал ені 34 мм.
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» (38-қосымша)
«Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн» төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанындағы жезден жасалады.
Төсбелгiнiң ортасында көгiлдiр реңде алтын түстi реңкте бүркiттiң қанатында Қазақстанның картасы бар жер шары бейнеленген.
Төсбелгiнiң жоғарғы бөлiгiнде «ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» деген жазу орналасқан. Жер шарының жоғарғы бөлiгiнде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ» деген жазу орналасқан.
Қондырмасы – мельхиор, көк эмаль, қызыл эмаль.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Туризм саласының үздiгi» (39-қосымша)
«Туризм саласының үздiгi» төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанындағы жезден жасалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында қою жасыл реңде Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген. Картаның жоғары бөлiгiнде «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ» деген жазу, төменгi бөлiгiнде «ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI» деген жазу орналасқан.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Құрметті металлург» (40-қосымша)

Нагрудный знак «Құрметті металлург» изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись «КҰРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ». В нижней части располагаются лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части нагрудного знака расположен ковш с расплавленным металлом на фоне заводских корпусов. На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ақпарат саласының үздігі» (приложение 41)
Нагрудный знак «Ақпарат саласының үздігі» изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 35 мм.
Внутри круга изображен рулон развернутой бумаги, на бумаге изображение пера и размещен национальный орнамент. На оборотной стороне нагрудного знака по окружности на золотистом фоне надпись «АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ». Нагрудный знак при помощи ушка и орнамента соединяется с прямоугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» (приложение 42)
Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме граненного пятиугольника высотой 35 мм, в который вписан круг диаметром 24 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей: верхней колодки (подвески) и нижней – собственно нагрудного знака. Нагрудный знак с помощью кольца и ушка соединен с подвеской.
В нижней половине круга изображена серебряная стилизованная фигура геологоразведчика, одной рукой опирающегося на геологический молоток, в другой держащего стилизованный образец породы.
В центре круга - зеленый силуэт карты Республики Казахстан, из левой верхней части которой поднимается серебряная стилизованная буровая вышка.
По верхнему полукружью круга на голубом фоне надписи серебряными буквами на казахском языке «Жер қойнауының құрметті барлаушысы».
По противоположным сторонам нижнего полукружья - серебряные лавровые ветви.
Из центра круга идут расходящиеся серебряные лучи. Площадь граненного пятиугольника покрыта золотом.
На оборотной стороне нагрудного знака золотыми выпуклыми буквами на золотом фоне идет надпись:
«Геологиядағы зор еңбегі үшін».
После каждой надписи изображение национального орнамента.
Колодка подвески составлена из прямоугольника в виде полотна с изображением Государственного Флага Республики Казахстан и треугольника с изображением национального орнамента, покрытого золотом.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» (приложение 43)

«Құрметті металлург» төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм сопақ түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында жоғары бөлігінде көгілдір лентада «ҚҰРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ» деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Төсбелгінің орталық бөлігінде зауыт корпустарының аясында балқытылған металл құйылған шөміш бейнеленген. Төсбелгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Ақпарат саласының үздігі» (41-қосымша)
«Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 35 мм шеңбер нысанында алтын түсті металдан дайындалады.
Шеңбердің ішінде жайылған қағаз рулоны, қағазда қауырсын бейнеленген және ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгінің артқы жағындағы жиегінің бойымен алтын түстес реңкте «АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген жазу орналасқан. Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсі жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 35 мм және биіктігі 15 мм тік бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» (42-қосымша)
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі биіктігі 35 мм қырланған бесбұрышты нысандағы сары түсті металдан (жезден) дайындалады, оған диаметрі 24 мм шеңбер орналастырылған.
Төсбелгі екі бөліктен тұрады: жоғарғы (аспа) және төменгі – төсбелгінің өзі. Төсбелгі шығыршық пен құлақша арқылы аспамен жалғанған.
Шеңбердің төменгі жартысында бір қолымен геологиялық балғаға сүйеніп тұрған, екінші қолында таужынысының айшықты үлгісін ұстап тұрған геология барлаушысының айшықты күміс мүсіні бейнеленген.
Шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы картасының жасыл сұлбасы, оның сол жақ жоғары бөлігінде айшықты күміс бұрғылау мұнарасы бейнеленген.
Шеңбердің жоғарғы жартысында көгілдір реңде қазақ тілінде күміс әріптермен «Жер қойнауының құрметті барлаушысы» деген жазу.
Төменгі жарты шеңбердің қарама-қарсы жақтарында күміс лавр бұтақтары.
Шеңбер ортасынан шашыраған күміс сәулелер көрінеді. Қырланған бесбұрыш алаңы алтынмен қапталған.
Төсбелгінің артқы жағында шығыңқы алтын әріптермен алтын реңде:
«Геологиядағы зор еңбегі үшін» деген жазу жазылады:
Әрбір жазудан кейін ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Аспаның тағаны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы бейнеленген төсем түрінде тікбұрыштан және алтынмен қапталған ұлттық ою-өрнек бейнеленген үшбұрыштан жасалған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» (43-қосымша)

Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі» изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме металлического диска, имеющего небольшую выпуклость, диаметр круга 30 мм, толщина 2 мм. На выпуклой стороне диска нанесены надписи и символы-изображения:
по замкнутой окружности диска проходит позолоченная ленточная полоса шириной 3 мм, на которой буквами синего цвета на казахском языке надписи: в верхней половине - Қазақстан Республикасы, в нижней половине «Жер қойнауын барлаудың үздігі», надписи разделены элементами национального орнамента;
в круге диска изображены: силуэт карты Республики Казахстан (карта покрыта зеленой эмалью);
в центре силуэта карты два скрещенных геологических молотка золотистого цвета;
из верхней части силуэта карты поднимается стилизованная буровая вышка золотистого цвета;
верхнюю часть круга (на уровне половины буровой вышки) пересекает стилизованная сейсмоволна.
Свободное поле круга значка залито голубой эмалью.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметті кенші» (приложение 44)
Нагрудный знак «Құрметті кенші» изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись «КҰРМЕТТІ КЕНШІ». В нижней части располагаются лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части нагрудного знака расположена рука горняка с куском породы на фоне копра и трех терриконов. На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Кенші даңқы» І степени (приложение 45)
Нагрудный знак «Кенші даңқы» І степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью «КЕНШІ ДАҢҚЫ».
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра «I».
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы.
Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Кенші даңқы» ІІ степени (приложение 46)
Нагрудный знак «Кенші даңқы» ІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью «КЕНШІ ДАҢҚЫ».
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра «IІ».
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы. Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Кенші даңқы» ІІІ степени (приложение 47)
Нагрудный знак «Кенші даңқы» ІІІ степени изготавливается из металла бронзового цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью «КЕНШІ ДАҢҚЫ».
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра «IІІ».
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы. Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки
Министерства образования и науки Республики Казахстан
«Ы. Алтынсарин» (приложение 48)

«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі аздап шығыңқы металл дискі нысанындағы сары түсті металдан (жезден) дайындалады, шеңбердің диаметрі 30 мм, қалыңдығы 2 мм. Дискінің шығыңқы жағында жазулар мен символ-нышандар салынған:
дискінің тұйық айналасында ені 3 мм болатын алтын жалатылған лента жолағы өтеді, оның үстінде қазақ тілінде көк түсті әріптермен – жоғарғы жартысында – «Қазақстан Республикасы», төменгі жартысында «Жер қойнауын барлаудың үздігі» деген жазу жазылады. Жазулар ұлттық ою-өрнек элементтерімен бөлінген;
дискінің шеңберінде Қазақстан Республикасы картасының сұлбасы (карта жасыл эмальмен боялған);
карта сұлбасының ортасында айқасқан алтын түсті екі геологиялық балға;
карта сұлбасының жоғарғы бөлігінде алтын түсті айшықты бұрғылау мұнарасы бейнеленген;
шеңбердің жоғарғы бөлігін (бұрғылау мұнарасының жартысы деңгейінде) айшықты сейсмотолқын қиып өтеді.
Төсбелгі шеңберінің бос алаңы көгілдір эмальмен боялған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Құрметті кенші» (44-қосымша)
«Құрметті кенші» төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм сопақ түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында жоғары бөлігінде көгілдір таспада «ҚҰРМЕТТІ КЕНШІ» деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Төсбелгінің орталық бөлігінде копер мен үш террикон аясында тау жынысы кесегін ұстап тұрған кеншінің қолы бейнеленген. Төсбелгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі «Кенші даңқы» (45-қосымша)
І дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы «КЕНШІ ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста «І» рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІ дәрежелі «Кенші даңқы» (46-қосымша)
ІІ дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында күміс түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы «КЕНШІ ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста «ІІ» рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІІ дәрежелі «Кенші даңқы» (47-қосымша)
ІІІ дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында қола түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы «КЕНШІ ДАҢҚЫ» деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста «ІІІ» рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің төсбелгілері «Ы. Алтынсарин» (48-қосымша)

Нагрудный знак «Ы. Алтынсарин» изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 32 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака расположено изображение Ы. Алтынсарина. Под изображением надпись «Ы. АЛТЫНСАРИН».
На оборотной стороне нагрудного знака расположена надпись «ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН».
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» (приложение 49)
Нагрудный знак «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 28 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается изображение восьмиугольника, в центре которого древний знак «Вечность».
На оборотной стороне нагрудного знака располагается надпись «ҒЫЛЫМДЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН».
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Білім беру ісінің құрметті қызметкері» (приложение 50)
Нагрудный знак «Білім беру ісінің құрметті қызметкері» изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 28 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположено изображение раскрытой книги, в центре которой солнце, в правой части круга лежит лавровая ветвь.
На оборотной стороне нагрудного знака располагается надпись «БІЛІМ БЕРУ ІСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ».
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки
Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
«Мәдениет саласының үздігі» (приложение 51)
Нагрудный знак «Мәдениет саласының үздігі» изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 34 мм.
Внутри круга расположены изображения солнца, шаңырака и национального орнамента, внизу надпись «МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» золотистого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 18 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн»
(приложение 52)

«Ы. Алтынсарин» төсбелгісі диаметрі 32 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында Ы. Алтынсариннің бейнесі орналасқан. Бейненің астында «Ы. АЛТЫНСАРИН» деген жазу бар.
Төсбелгінің артқы жағында «ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН» деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шынжыр арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» (49-қосымша)
«Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі диаметрі 28 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз бұрыштың бейнесі орналастырылған, оның ортасында «Мәңгілік» көне белгісі бар.
Төсбелгінің артқы жағында «ҒЫЛЫМДЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН» деген жазу орналастырылған.
Төсбелгінің құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Білім беру ісінің құрметті қызметкері» (50-қосымша)
«Білім беру ісінің құрметті қызметкері» төсбелгісі диаметрі 28 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада ашылған кітаптың бейнесі орналасқан, оның ортасында күн, шеңбердің оң жағында лавр бұтағы жатыр.
Төсбелгінің сыртқы жағында «БІЛІМ БЕРУ ІСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ» деген жазу орналастырылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің төсбелгілері
«Мәдениет саласының үздігі» (51-қосымша)
«Мәдениет саласының үздiгi» төсбелгiсi диаметрi 34 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Шеңбердiң iшiнде күннiң, шаңырақтың және ұлттық ою-өрнектiң бейнесi, төменде алтын түстес «МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI» деген жазу орналасқан.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 34 мм және биiктiгi 18 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» (52-қосымша)

Нагрудный знак «Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» изготавливается из латуни и представляет собой сложную форму подвески размером 38х28 мм. В изготовлении нагрудного знака используются эмали красного и синего цветов.
На лицевой стороне в нижней части нагрудного знака расположена надпись «ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» на фоне «развивающейся ленты». В центре нагрудного знака расположено изображение барса на фоне двух скрещенных факелов. По бокам нагрудного знака расположены лавровые ветви.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 37 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi спорт қызметкерi» (приложение 53)
Нагрудный знак «Құрметтi спорт қызметкерi» изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Нагрудный знак состоит из трех частей – основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена двенадцати лучевой позолоченной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа изготовлена из сплава серебра.
Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку расположена надпись по окружности «ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI».
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Колодка изготавливается из латуни.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства национальной экономики Республики Казахстан
«Құрметтi құрылысшы» (приложение 54)
Нагрудный знак «Құрметтi құрылысшы» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись «ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Құрметтi сәулетшi» (приложение 55)
Нагрудный знак «Құрметтi сәулетшi» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись «ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» (приложение 56)
Нагрудный знак «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Статистика үздігі» (приложение 57)
Нагрудный знак «СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ» изготавливается из сплава латуни и состоит из 2 (двух) частей разного цвета, наложенных друг на друга.
Верхняя планка имеет форму прямоугольника, обрамленная муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.

«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн» төсбелгiсi жезден жасалады және көлемi 38х28 мм күрделi нысандағы аспаны бiлдiредi. Төсбелгіні дайындауда қызыл және көк түстi эмаль пайдаланылады.
Төсбелгiнiң беткі жағындағы төменгi бөлiкте «желбiреген лента» фонында «ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН» деген жазу орналасқан. Төсбелгiнiң ортасында айқастырылған екi алаудың фонында барыстың бейнесi орналасқан. Төсбелгiнiң шеттерiнде лавр бұтақтары орналасқан.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 37 мм көк түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Құрметті спорт қызметкері» (53-қосымша)
«Құрметтi спорт қызметкерi» төсбелгiсi диаметрi 42 мм сегiз бұрышты жұлдыз нысанында дайындалады.
Төсбелгi үш бөлiктен тұрады – негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан он екi сәулелi алтын жалатылған сәулелермен көмкерiлген. Негiз күмiс қорытпасынан дайындалған.
Қондырма шетi аймақтарында бүртiктер жасалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы iшкi бүртiк пен жапсырма алаңының арасында «ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI» деген жазу айналдыра орналасқан.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 26 мм және биiктiгi 30 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады. Таған жезден жасалады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің төсбелгілері
«Құрметті құрылысшы» (54-қосымша)
«Құрметтi құрылысшы» төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында шартты түрде бедерлi өрнектелген шаңырақты айналдыра «ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ» деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көк түстi эмальмен қапталған.
Төсбелгiнiң артқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Төсбелгiнiң қыры тегiс.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қара көк түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Құрметті сәулетші» (55-қосымша)
«Құрметтi сәулетшi» төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра «ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI» деген жазу орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көгілдір түстi эмальмен қапталған.
Төсбелгiнiң сыртқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Төсбелгiнiң қыры тегiс.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қою көгілдір түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» (56-қосымша)
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» төсбелгісі диаметрі 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың іші және жазулар қою көгілдір түсті эмальмен қапталған.
Төсбелгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылады. Төсбелгінің қыры тегіс.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм қою көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Статистика үздігі» (57-қосымша)
«СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ» төсбелгісі жез қорытпасынан жасалған және бір-бірінің үстіне салынған түрлі-түсті 2 (екі) бөліктен тұрады.
Жоғарғы таған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лентамен көмкерілген тікбұрыш нысанында болады.

Нижняя плоскость имеет форму правильного круга диаметром 32 мм. Средняя плоскость имеет форму правильного круга диаметром 30 мм, покрытого голубой эмалью. Плоскость выполнена из семи одинаковых фрагментов, замкнутых в круг. Фрагменты представляют собой орнамент (желтого цвета) из латуни на белой эмали.
В центре размещена третья плоскость, имеющая форму правильного круга, диаметром 24 мм. В центре круга расположена композиция, включающая в себя фрагмент эмблемы Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, надпись и лавровый венок. Изображение фрагмента эмблемы Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан имеет вид стилизованного под диаграмму солнца с лучами. Сверху эмблему обрамляет надпись «СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ», снизу лавровая ветвь.
Верхняя и нижняя части соединены между собой кольцом, означающим единство составных частей.
Нагрудный знак с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі» (приложение 58)
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі» изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Нагрудный знак состоит из трех частей - основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена многолучевой серебряной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа и лучи изготовлены из сплава серебра.
Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку в верхней части расположена позолоченная надпись «ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ», а в нижней части позолоченный национальный орнамент. Текст и орнамент выпуклые блестящие.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположено позолоченное выпуклое изображение «Фемиды» древнегреческой богини правосудия.
Свободное поле круга значка залито белой эмалью.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с треугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, посередине которых расположен национальный орнамент золотистого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 1
к описаниям
Медаль «Казакстан Республикасынын сырткы саясатына қосқан үлесі үшін»
Приложение 2
к описаниям
Медаль «Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлeсі ушін»
Приложение 3
к описаниям
Медаль «Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін»
Приложение 4
к описаниям
Медаль «Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін»
Приложение 5
к описаниям
Медаль «Еңбек ардагері»
Приложение 6
к описаниям
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасы дипломатиялық
қызметінің еңбек сіңірген қызметкері»
Приложение 7
к описаниям
Нагрудный знак «Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері»
Приложение 8
к описаниям
Нагрудный знак «Экология саласының үздігі»
Приложение 9
к описаниям
Нагрудный знак «Еңбек сіңірген энергетик»
Приложение 10
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті энергетик»
Приложение 11
к описаниям
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» I степени
Приложение 12
к описаниям
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» II степени
Приложение 13
к описаниям
Нагрудный знак «Шахтер даңқы» III степени
Приложение 14
к описаниям
Нагрудный знак «Атом саласының үздігі»
Приложение 15
к описаниям
Нагрудный знак «Гидрометеорология саласының үздігі»
Приложение 16
к описаниям
Нагрудный знак «Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері»
Приложение 17
к описаниям
Нагрудный знак «Заңгер» I степени
Приложение 18
к описаниям
Нагрудный знак «Заңгер» II степени
Приложение 19
к описаниям
Нагрудный знак «Заңгер» III степени
Приложение 20
к описаниям
Нагрудный знак «Әділет органдарының үздігі»
Приложение 21
к описаниям
Нагрудный знак «Қаржы қызметінің үздігі»
Приложение 22
к описаниям
Нагрудный знак «Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі»
Приложение 23
к описаниям
Нагрудный знак «Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі»
Приложение 24
к описаниям
Нагрудный знак «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін»
Приложение 25
к описаниям
Нагрудный знак «Денсаулық сақтау ісінің үздігі»
Приложение 26
к описаниям
Нагрудный знак «Ауыл шаруашылығы саласының үздігі»
Приложение 27
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті авиатор»
Приложение 28
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті жолшы»
Приложение 29
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті автокөлікші»
Приложение 30
к описаниям
Нагрудной знак «Үздік автокөлікші»
Приложение 31
к описаниям
Нагрудный знак «Су көлігі саласының үздігі»
Приложение 32
к описаниям
Нагрудный знак «Үздік байланысшы»
Приложение 33
к описаниям
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» I степени
Приложение 34
к описаниям
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» II степени
Приложение 35
к описаниям
Нагрудный знак «Еңбек даңқы» III степени
Приложение 36
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті машина жасаушы»
Приложение 37
к описаниям
Нагрудный знак «Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері»
Приложение 38
к описаниям
Нагрудный знак «Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін»
Приложение 39
к описаниям
Нагрудный знак «Туризм саласының үздігі»
Приложение 40
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті металлург»
Приложение 41
к описаниям
Нагрудный знак «Ақпарат саласының үздігі»
Приложение 42
к описаниям
Нагрудный знак «Жер қойнауының құрметті барлаушысы»
Приложение 43
к описаниям
Нагрудный знак «Жер қойнауын барлаудың үздігі»
Приложение 44
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті кенші»
Приложение 45
к описаниям
Нагрудный знак «Кенші даңқы» I степени
Приложение 46
к описаниям
Нагрудный знак «Кенші даңқы» II степени
Приложение 47
к описаниям
Нагрудный знак «Кенші даңқы» III степени
Приложение 48
к описаниям
Нагрудный знак «Ы. Алтынсарин»
Приложение 49
к описаниям
Нагрудный знак «Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін»
Приложение 50
к описаниям
Нагрудный знак «Білім беру ісінің құрметті қызметкері»
Приложение 51
к описаниям
Нагрудный знак «Мәдениет саласының үздігі»
Приложение 52
к описаниям
Нагрудный знак
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін»
Приложение 53
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті спорт қызметкері»
Приложение 54
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті құрылысшы»
Приложение 55
к описаниям
Нагрудный знак «Құрметті сәулетші»
Приложение 56
к описаниям
Нагрудный знак
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері»
Приложение 57
к описаниям
Нагрудный знак «Статистика үздігі»
Приложение 58
к описаниям
Нагрудный знак «Заң саласының үздігі»

Төменгі жазықтық диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Орталық жазықтығы көгілдір эмаль жағылған диаметрі 30 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Жазықтық шеңберге тұйықталған бірдей жеті фрагменттен орындалған. Фрагменттер ақ эмальдың үстінде жезден жасалған оюдан (сары түсті) тұрады.
Ортасында диаметрі 24 мм дұрыс шеңбер нысанындағы үшінші жазықтық орналасқан. Шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті эмблемасының фрагментін, жазу мен лавр дестесін қамтитын композиция орналасқан. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің эмблемасы фрагментінің бейнесі диаграмма түрінде айшықталған сәулелі күн бейнесінде. Эмблеманың жоғарғы жағы «СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ» деген жазумен, төменгі жағы лавр бұтағымен жиектелген.
Жоғарғы және төменгі бөліктері өзара құрамдас бөліктердің бірлігін білдіретін шығыршықпен жалғанған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі (58-қосымша)
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 42 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанында дайындалады.
Төсбелгi үш бөлiктен тұрады – негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан көп сәулелi күміс жұлдызбен көмкерiлген. Негіз және сәулелер күміс қорытпасынан дайындалған.
Қондырма шеткi аймақтарында бүртiктер жасалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы ішкі бүртік пен жапсырма алаңының арасында «ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген алтын жалатылған жазу, ал төменгі бөлігінде алтын жалатылған ұлттық ою-өрнек бар. Мәтін мен ою-өрнек жылтыраған шығыңқы.
Төсбелгінің беткі жағында ортасында «Фемида» сот төрелігінің көне грек жебеуші әйелінің алтын жалатылған шығыңқы суреті орналасқан.
Төсбелгі шеңберінің бос алаңына ақ эмаль жағылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 30 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, ортасында алтын түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан үшбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Сипаттамаларға
1-қосымша
«Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін» медалі
Сипаттамаларға
2-қосымша
«Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі
Сипаттамаларға
3-қосымша
«Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін» медалі
Сипаттамаларға
4-қосымша
«Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» медалі
Сипаттамаларға
5-қосымша
«Еңбек ардагері» медалі
Сипаттамаларға
6-қосымша
«Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
7-қосымша
«Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
8-қосымша
«Экология саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
9-қосымша
«Еңбек сіңірген энергетик» төсбелгісі
Сипаттамаларға
10-қосымша
«Құрметті энергетик» төсбелгісі
Сипаттамаларға
11-қосымша
І дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
12-қосымша
ІІ дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
13-қосымша
ІІІ дәрежелі «Шахтер даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
14-қосымша
«Атом саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
15-қосымша
«Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
16-қосымша
«Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
17-қосымша
І дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі
Сипаттамаларға
18-қосымша
ІІ дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі
Сипаттамаларға
19-қосымша
ІІІ дәрежелі «Заңгер» төсбелгісі
Сипаттамаларға
20-қосымша
«Әділет органдарының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
21-қосымша
«Қаржы қызметінің үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
22-қосымша
«Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
23-қосымша
«Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
24-қосымша
«Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгісі
Сипаттамаларға
25-қосымша
«Денсаулық сақтау ісінің үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
26-қосымша
«Ауыл шаруашылығы саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
27-қосымша
«Құрметті авиатор» төсбелгісі
Сипаттамаларға
28-қосымша
«Құрметті жолшы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
29-қосымша
«Құрметті автокөлікші» төсбелгісі
Сипаттамаларға
30-қосымша
«Үздік автокөлікші» төсбелгісі
Сипаттамаларға
31-қосымша
«Су көлігі саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
32-қосымша
«Үздік байланысшы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
33-қосымша
І дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
34-қосымша
ІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
35-қосымша
ІІІ дәрежелі «Еңбек даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
36-қосымша
«Құрметті машина жасаушы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
37-қосымша
«Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
38-қосымша
«Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
Сипаттамаларға
39-қосымша
«Туризм саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
40-қосымша
«Құрметті металлург» төсбелгісі
Сипаттамаларға
41-қосымша
«Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
42-қосымша
«Жер қойнауының құрметті барлаушысы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
43-қосымша
«Жер қойнауын барлаудың үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
44-қосымша
«Құрметті кенші» төсбелгісі
Сипаттамаларға
45-қосымша
І дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
46-қосымша
ІІ дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
47-қосымша
ІІІ дәрежелі «Кенші даңқы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
48-қосымша
«Ы. Алтынсарин» төсбелгісі
Сипаттамаларға
49-қосымша
«Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
Сипаттамаларға
50-қосымша
«Білім беру ісінің құрметті қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
51-қосымша
«Мәдениет саласының үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
52-қосымша
«Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төсбелгісі
Сипаттамаларға
53-қосымша
«Құрметті спорт қызметкерлері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
54-қосымша
«Құрметті құрылысшы» төсбелгісі
Сипаттамаларға
55-қосымша
«Құрметті сәулетші» төсбелгісі
Сипаттамаларға
56-қосымша
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері» төсбелгісі
Сипаттамаларға
57-қосымша
«Статистика үздігі» төсбелгісі
Сипаттамаларға
58-қосымша
«Заң саласының үздігі» төсбелгісі