О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об объявлении 2016 года Годом 25-летия Независимости Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 115
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об объявлении 2016 года Годом 25-летия Независимости Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
Об объявлении 2016 года Годом 25-летия
Независимости Республики Казахстан
В целях дальнейшего укрепления Независимости и государственности, духовно-культурной консолидации народа Казахстана, обеспечения преемственного и прогрессивного развития ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Объявить 2016 год Годом 25-летия Независимости Республики Казахстан.
2. Образовать Государственную комиссию по организации и проведению Года 25-летия Независимости Республики Казахстан (далее – Государственная комиссия).
3. Утвердить прилагаемые:
1) Концепцию празднования 25-летия Независимости;
2) Положение о Государственной комиссии;
3) состав Государственной комиссии.
4. Правительству Республики Казахстан разработать и утвердить план мероприятий по организации и проведению Года 25-летия Независимости Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                   Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2016 года №
КОНЦЕПЦИЯ ПРАЗДНОВАНИЯ 25-ЛЕТИЯ НЕЗАВИСИМОСТИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
«25 ЛЕТ ЕДИНСТВА И СОЗИДАНИЯ»
Содержание
1. Концептуальные основы празднования 25-летия Независимости
2. Идеологемы праздника
3. Цель и основные задачи празднования
4. Основные этапы реализации Концепции
5. Календарь празднования 25-летия Независимости
6. Внешние атрибуты праздника
7. Ожидаемые результаты
«Годы, равные векам,
эпоха, равная столетиям»
Н.А. Назарбаев,
Президент Республики Казахстан
16 декабря 1991 года был принят Конституционный закон «О государственной независимости Республики Казахстан».
Благодаря Президенту Назарбаеву Н.А. впервые Казахстан обрел юридически оформленный статус независимого государства, признанного мировым сообществом.
Это эпохальное событие – результат сбывшихся чаяний и надежд многих поколений нашего народа.

"2016 жылды Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылы деп жариялау туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 26 ақпандағы № 115 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«2016 жылды Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылы деп жариялау туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер Министрі                      К. Мәсімов
2016 жылды Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің
25 жылдығының жылы деп жариялау туралы
Тәуелсіздік пен мемлекеттілікті одан әрі нығайту, Қазақстан халқын рухани-мәдени топтастыру, дәйекті және озыңқы дамуды қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2016 жыл Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылы деп жариялансын.
2. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылын ұйымдастыру және өткізу жөнінде мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) құрылсын.
3. Қоса беріліп отырған:
1) Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеу тұжырымдамасы;
2) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
3) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«БІРЛІК ПЕН ЖАСАМПАЗДЫҚТЫҢ 25 ЖЫЛЫ»
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӘУЕЛСІЗДІГІНІҢ 25 ЖЫЛДЫҒЫН МЕРЕКЕЛЕУ
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ Мазмұны
1. Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
2. Мерекенің идеологемалары
3. Мерекелеудің мақсаты мен негізгі міндеттері
4. Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі кезеңдері
5. Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеу күнтізбесі
6. Мерекенің сыртқы атрибуттары
7. Күтілетін нәтижелер
«Ғасырларға тең жылдар,
жүзжылдықтарға тең дәуір»
Н.Ә. НАЗАРБАЕВ,
Қазақстан Республикасының Президенті
1991 жылғы 16 желтоқсанда «Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы» Конституциялық заң қабылданды.
Президент Н.Ә. Назарбаевтың арқасында Қазақстан тұңғыш рет әлемдік қоғамдастық мойындаған, заңды ресімделген тәуелсіз мемлекет мәртебесіне ие болды.
Бұл заманалық оқиға – біздің халқымыздың көптеген ұрпақтарының орындалған армандары мен үміттерінің нәтижесі.

За 25 лет суверенного развития Казахстан вошел в число 50 самых развитых стран мира, досрочно реализовал Стратегию-2030, начал осуществление Стратегии-2050, Плана нации «100 конкретных шагов: современное государство для всех».
Сегодня Казахстан – лидер модернизации и развития среди стран Содружества Независимых Государств.
Триумфальное председательство в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Астанинский саммит, председательство в Организации Исламской Конференции, Шанхайской организации сотрудничества, Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Евразийском экономическом союзе – это выдающиеся свершения, которые стали возможны благодаря мудрой и эффективной политике Елбасы
Назарбаева Н.А.
1. Концептуальные основы празднования
25-летия Независимости Республики Казахстан
Концепция празднования 25-летия Независимости базируется на четырех ключевых основах:
Концептуальная, философская, ценностная. Следует исходить из того, что Независимость является основой всего существования государства. Именно укрепление Независимости – основной смысловой стержень деятельности всех государственных органов.
Вместе с тем, это самая важная ценность. Государство и каждый гражданин страны должны прилагать максимум усилий для сохранения Независимости. В раскрытии этого аспекта необходима работа всего общества.
Историческая. Казахский народ стремился к Независимости на протяжении многих веков. В обретении Независимости есть огромная заслуга многих поколений. Поэтому празднование обретает особый смысл и значение для каждого казахстанца.
На нынешнее поколение возложена особая историческая ответственность – сохранить и укрепить Независимость. На внедрение этой ценности в общественное сознание должна быть направлена работа государственных органов, средств массовой информации, учебных заведений, неправительственных организаций.
Идеологическая. 25-летие Независимости – это итог не только 2016 года, но и всех лет независимого государства. Необходимо показать все достижения страны. Их масштабная презентация с широким использованием средств массовой информации (далее – СМИ) должна проводиться всеми отраслевыми министерствами и акиматами.
Международная. Мировое сообщество высоко ценит достижения Казахстана по построению стабильного, успешного, конкурентоспособного государства, проводимую политику укрепления национального единства. Независимый Казахстан возглавил авторитетнейшие международные организации. Празднование юбилея Независимости должно сопровождаться масштабной презентацией страны за рубежом в контексте ее 25-летнего развития. Данная работа будет проводиться Министерством иностранных дел и посольствами Казахстана в зарубежных странах.

Егемен дамудың 25 жылы ішінде Қазақстан әлемнің ең дамыған 50 елінің қатарына енді, Стратегия – 2030-ды мерзімінен бұрын іске асырды, Стратегия – 2050, «100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет» Ұлт жоспарын жүзеге асыра бастады.
Қазақстан бүгінде – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің арасында жаңғыру мен дамудың көшбасшысы.
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымындағы салтанатты төрағалық, Астана саммиті, Ислам конференциясы ұйымындағы, Шанхай ынтымақтастық ұйымындағы, Азиядағы өзара ықпалдастық және сенім шаралары жөніндегі кеңестегі, Еуразиялық экономикалық одаққа төрағалық – бұл Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың дана әрі тиімді саясатының арқасында қол жеткізілген үздік жетістіктер.
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын
мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеу тұжырымдамасы түйінді төрт негізде құрылады:
Тұжырымдамалық, философиялық, құндылықтық. Мемлекеттің бүкіл тыныс-тіршілігінің негізі тәуелсіздік болып табылатынын ұстанған жөн. Нақ Тәуелсіздікті нығайту – барлық мемлекеттік органдар қызметінің негізгі мағыналық өзегі.
Сонымен қатар, бұл өте маңызды құндылық. Мемлекет және еліміздің әрбір азаматы Тәуелсіздікті сақтау үшін бар күш-жігерін жұмсауға тиіс. Мұның мәнісін ашу үшін барша қоғамның жұмысы қажет.
Тарихи. Қазақ халқы көп ғасырлардан бері Тәуелсіздікке ұмтылып келді. Тәуелсіздікке қол жеткізуде көптеген ұрпақтың орасан еңбегі бар. Сондықтан мерекелеу әрбір қазақстандық үшін ерекше мәнге әрі маңызға ие болмақ.
Бүгінгі ұрпаққа Тәуелсіздікті сақтау және нығайту ерекше тарихи жауапкершілігі жүктелген. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, оқу орындарының, үкіметтік емес ұйымдардың жұмысы осы құндылықтарды қоғамдық санаға сіңіруге бағытталуға тиіс.
Идеологиялық. Тәуелсіздіктің 25 жылдығы – 2016 жылдың ғана емес, тәуелсіз мемлекеттің барлық жылдарының қорытындысы. Еліміздің қол жеткізген барлық жетістіктерін көрсету қажет. Барлық салалық министрліктер мен әкімдіктер бұқаралық ақпарат құралдарын (бұдан әрі – БАҚ) кеңінен пайдалана отырып, олардың ауқымды таныстырылымдарын өткізуге тиіс.
Халықаралық. Әлемдік қоғамдастық Қазақстанның орнықты, табысты, бәсекеге қабілетті мемлекет құру жөніндегі жетістіктерін, жүргізіп отырған ұлттық бірлікті нығайтудағы саясатын жоғары бағалайды. Тәуелсіз Қазақстан аса беделді халықаралық ұйымдарды басқарды. Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу оның 25 жылдық дамуы тұрғысында елімізді шетелде кеңінен таныстырумен қатар жүруге тиіс. Аталған жұмысты Сыртқы істер министрлігі және Қазақстанның шет елдердегі елшіліктері жүргізетін болады.

2. Идеологемы праздника
В рамках празднования юбилея Независимости будут использоваться следующие основные идеологемы:
СВОБОДА
С обретением Независимости страна, народ и каждый гражданин обрели подлинную свободу самостоятельно строить свое будущее.
ЕДИНСТВО
Еще на заре независимости Казахстан в основу своего развития заложил единство всего народа, которое строится на равноправии, дружбе и согласии. Все эти годы Казахстан твердо придерживается этого принципа.
СТАБИЛЬНОСТЬ
Всем своим успехам Казахстан обязан стабильности, характеризующей политическую, экономическую, социальную жизнь страны.
ПРОЦВЕТАНИЕ
Благодаря правильно выбранным приоритетам развития Казахстан, выдержав все испытания, вышел на путь устойчивого развития и неуклонного повышения благосостояния населения.
3. Цель и основные задачи празднования
Основной целью празднования 25-летия Независимости является дальнейшее укрепление государственности, единства народа и консолидации всех казахстанцев вокруг ценностей «Мәңгілік Ел».
1. Демонстрация достижений и успехов Казахстана за 25 лет Независимости.
2. Продвижение общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел» и ее ценностей, которые являются ядром консолидации казахстанского общества для дальнейшего успешного развития.
3. Укрепление идентичности и единства.
4. Укрепление чувства гордости за страну.
5. Вовлечение всех граждан страны в реализацию главной стратегической задачи государства – вхождение в 30-ку развитых стран мира.
4. Основные этапы реализации Концепции
Подготовительный этап:
1) утверждение нормативных правовых документов (план мероприятий, постановления Правительства, Указ Главы государства о юбилейной медали, медиа-план по освещению мероприятий по празднованию 25-летия Независимости в отечественных и зарубежных СМИ);
2) организационно-практические мероприятия на центральном и региональном уровнях.
Основной этап:
1) каждый месяц проходит под эгидой одного из достижений Независимости и ценностей «Мәңгілік Ел»;
2) 25 дней с 20 ноября по 16 декабря ознаменуют 25 достижений Независимости, в эти дни пройдут главные праздничные мероприятия;
3) широкое освещение в отечественных и зарубежных СМИ.
К организации и участию в мероприятиях на республиканском и региональном уровнях будут привлечены представители творческой и научной интеллигенции, общественности, неправительственные организации, молодежные организации, бизнес-структуры, международные эксперты.
Мероприятия пройдут во всех регионах страны.
Во всех республиканских СМИ будет открыт рубрикатор событий юбилейного года.
На сайтах СМИ, центральных и местных государственных органов будут размещены анимированные баннеры с подробным описанием юбилейных мероприятий и событий.
Постпраздничный этап.
На данном этапе необходимо обеспечить максимальное закрепление эффекта позитивного позиционирования основных достижений страны, транслируемых на протяжении предшествующего периода.
Достижения страны должны обрести предметное выражение – в книгах, документальных и художественных фильмах, драматических, оперных и балетных спектаклях, музыкальных творениях разных жанров, произведениях других видов искусств.
Семь достояний Независимости

2. Мерекенің идеологемалары
Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу шеңберінде мынадай негізгі идеологемалар қолданылады:
БОСТАНДЫҚ
Тәуелсіздік алғаннан кейін ел, халық және әр азамат өзінің болашағын өзі дербес құруда шынайы бостандыққа қол жеткізді.
БІРЛІК
Тәуелсіздік алған жылдардың басынан-ақ Қазақстан тең құқылыққа, достық пен келісімге негізделген барша халықтың бірлігін өз дамуының негізі етіп алды. Осы жылдардың бәрінде Қазақстан сол қағиданы берік ұстанып келеді.
ТҰРАҚТЫЛЫҚ
Қазақстан өзінің барлық жетістіктері үшін елдің саяси, экономикалық, әлеуметтік өмірін сипаттайтын тұрақтылыққа қарыздар.
ӨРКЕНДЕУ
Қазақстан дұрыс таңдалған даму басымдықтарының арқасында барлық сынаққа төтеп беріп, орнықты дамудың және халықтың әл-ауқатын ұдайы арттырудың жолына шықты.
3. Мерекелеудің мақсаты мен негізгі міндеттері
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің негізгі мақсаты мемлекеттіліктің, халықтың бірлігі мен барлық қазақстандықтардың «Мәңгілік ел» құндылықтарының аясында топтасуын одан әрі нығайту болып табылады.
1. Қазақстанның Тәуелсіздіктің 25 жылы ішіндегі жетістіктері мен табыстарын паш ету.
2. Одан әрі табысты даму үшін қазақстандық қоғамды топтастырудың өзегі болып табылатын «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясы мен оның құндылықтарын ілгерілету.
3. Бірегейлік пен бірлікті нығайту.
4. Ел үшін мақтаныш сезімін нығайту.
5. Мемлекеттің басты стратегиялық міндеті – әлемнің дамыған 30 елінің қатарына кіруін іске асыруға еліміздің барлық азаматтарын тарту.
4. Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі кезеңдері
Дайындық кезеңі:
1) нормативтік құқықтық құжаттарды бекіту (іс-шаралар жоспары, Үкімет қаулылары, Мемлекет басшысының мерейтойлық медаль туралы жарлығы, Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеу жөніндегі іс-шараларды отандық және шетелдік БАҚ-та жария ету жөніндегі медиа-жоспар);
2) орталық және өңірлік деңгейлердегі ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар.
Негізгі кезең:
1) әр ай Тәуелсіздік жетістіктері мен «Мәңгілік ел» құндылықтарының бірінің аясында өтеді;
2) 20 қарашадан бастап 16 желтоқсан аралығындағы 25 күнде Тәуелсіздіктің 25 жетістігі атап өтіледі, бұл күндері басты мерекелік іс-шаралар өтеді;
3) отандық және шетелдік БАҚ-та кеңінен жария ету.
Республикалық және өңірлік деңгейдегі іс-шараларды ұйымдастыруға және оларға қатысуға шығармашылық және ғылыми зиялы қауымның, жұртшылықтың, үкіметтік емес ұйымдардың, жастар ұйымдарының, бизнес-құрылымдардың өкілдері, халықаралық сарапшылар тартылады.
Іс-шаралар еліміздің барлық өңірлерінде өтеді.
Барлық республикалық БАҚ-та мерейтойлық жыл оқиғаларының рубрикаторы ашылады.
БАҚ, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың сайттарында мерейтойлық іс-шаралар мен оқиғаларды толық сипаттайтын анимациялық баннерлер орналастырылады.
Мерекеден кейінгі кезең.
Бұл кезеңде өткен кезең бойы трансляцияланған еліміздің қол жеткізілген негізгі жетістіктерін оңынан көрсетудің нәтижесін барынша бекітуді қамтамасыз ету қажет.
Еліміздің жетістіктері кітаптарда, деректі және көркем фильмдерде, драмалық, опералық және балет спектакльдерінде, түрлі жанрдағы музыкалық шығармаларда, өнердің басқа да түрлерінің туындыларында нысаналық көрініс табуға тиіс.
Тәуелсіздіктің жеті игілігі

Из выступления Главы государства на торжественном собрании, посвященном Дню Независимости Республики Казахстан 14 декабря 2013 года.
1. Наша священная и достойная страна – «Мәңгілік Ел».
Более четырнадцати тысяч километров бесспорных границ спаяли нашу Родину в единый монолит. Они стали рубежами добрососедства со всеми сопредельными странами.
2. Единство народа.
Мы смогли превратить нашу Родину в колыбель мира. Единство, согласие – наше главное богатство, бесценное достояние. Независимость сплотила народ под единым шаныраком Ассамблеи народа Казахстана – хранителя мира и согласия. Наше духовное единство – главный фундамент светского государства и общества.
3. Культура и родной язык.
Благодаря Независимости наша национальная культура развивается с новой силой. Наше искусство и богатое культурное наследие стали частью мирового духовного богатства.
4. Индустриально-инновационная экономика.
В ХХІ веке путь всех успешных наций определяют индустриальная мощь и инновации.
5. Общество всеобщего труда.
Кропотливым трудом мы достигли всего, что сейчас имеют Казахстан и казахстанцы. Труд делает благородным каждого человека и великими – страны.
6. Астана.
В ее новых кварталах, площадях, парках и шедеврах зодчества, как в зеркале, отражается Великая История нашей Независимости. Любовь к Астане – это сыновнее чувство к Родине.
7. Глобальная ответственность, общие для всего человечества инициативы.
Казахстан поддерживает все инициативы, направленные на восстановление доверия в международных отношениях, укрепление мира и безопасности на основе международного права.
«Якорные ценности» празднования
25-летия Независимости
Праздничная повестка – 25 лет Единства и Созидания
ЕДИНСТВО
Единство – наш священный стяг. Сохранять и укреплять единство народа – самая высшая добродетель.
БЛАГОПОЛУЧИЕ
Фундаментом благополучия является мир, стенами – стабильность, куполом – согласие.
СОЗИДАНИЕ
Эпоха Независимости – это величайший путь созидания и свершений.
5. Календарь празднования 25-летия Независимости
1. Январь – Профессиональное и эффективное государство
Месяц посвящен достижениям Казахстана в построении профессионального и эффективного государства.
За 25 лет Независимости, благодаря политике Главы государства, Казахстан состоялся как независимое государство.
Стратегический подход позволит Казахстану добиться успехов во всех сферах. Созданы экономические и политические институты, органы государственного управления и открытое гражданское общество.
Сегодня Казахстан – успешная страна, которая входит в топ-50 стран мира по ключевым направлениям государственного развития.
В течение месяца будут проведены мероприятия по презентации успехов Казахстана как суверенного, независимого, сильного и сплоченного государства.

Мемлекет басшысының 2013 жылғы 14 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне арналған салтанатты жиналыста сөйлеген сөзінен.
1. Біздің қасиетті де лайықты еліміз – «Мәңгілік Ел».
Он төрт мың километрден астам талассыз шекарамыз біздің Отанымызды біртұтас монолитке шегендеді. Олар барлық шектес елдермен ізгі көршілестіктің шебіне айналды.
2. Ел бірлігі.
Біз туған елімізді бейбітшіліктің бесігіне айналдыра білдік. Бірлік, береке – біздің басты байлығымыз, құн жетпес қазынамыз. Тәуелсіздік халықты Ассамблеяның – бейбітшілік пен келісімді сақтаушының біртұтас шаңырағының астында тұтастыра түсті. Біздің рухани бірлігіміз – зайырлы мемлекет пен қоғамның басты іргетасы.
3. Төл мәдениетіміз бен туған тіліміз.
Тәуелсіздіктің арқасында ұлттық мәдениетіміз қайта жаңғырды. Қазақтың асқақ өнері мен бай мәдени мұрасы әлем халқының рухани байлығына қосылды.
4. Индустриялық-инновациялық экономика.
ХХІ ғасырда барлық табысты ұлттардың жолын индустриялық әлеует пен инновациялар айқындайды.
5. Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.
Қазақстан мен қазақстандықтардың қолындағы қазіргі бар нәрсеге біз тер төге еңбек етудің нәтижесінде жеттік. Еңбек әр адамды мейірбан, ал елді ұлы етеді.
6. Астана.
Оның жаңа орамдарында, алаңдарында, саябақтары мен сәулеткерлік шедеврлерінде біздің Тәуелсіздігіміздің Ұлы Тарихы айнадағыдай көрінеді. Астанаға деген сүйіспеншілік – әрбір қазақстандықтың перзенттік сезімі.
7. Жаһандық жауапкершілік пен барша адамзаттық бастамалар.
Қазақстан халықаралық қатынастардағы сенімді қалпына келтіруге, халықаралық құқық негізінде бейбітшілік пен қауіпсіздікті күшейтуге бағытталған барлық бастамаларды қолдайды.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің «зәкірлі құндылықтары»
Мерекелік күн тәртібі – Бірлік пен Жасампаздықтың 25 жылы
БІРЛІК
Бірлік – біздің қасиетті туымыз. Ел бірлігін сақтау және нығайту – ең жоғарғы адамгершілік.
ӘЛ-АУҚАТ
Әл-ауқаттың іргетасы – бейбітшілік, қабырғасы – тұрақтылық, күмбезі – келісім болып табылады.
ЖАСАМПАЗДЫҚ
Тәуелсіздік заманы – бұл жасампаздық пен істердің ұлы жолы.
5. Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің күнтізбесі
1. ҚаңтарКәсіпқой және тиімді мемлекет
Ай Қазақстанның кәсіпқой және тиімді мемлекет құрудағы жетістіктеріне арналады.
Тәуелсіздіктің 25 жылы ішінде Мемлекет басшысының саясаты арқасында Қазақстан тәуелсіз мемлекет ретінде қалыптасты.
Стратегиялық көзқарас Қазақстанға барлық салаларда табысқа жетуге мүмкіндік береді. Экономикалық және саяси институттар, мемлекеттік басқару органдары мен ашық азаматтық қоғам құрылды.
Бүгінде Қазақстан – мемлекеттік дамудың түйінді бағыттары жөнінен әлемнің 50 мемлекетінің қатарына енген табысты ел.
Ай бойы Қазақстанның егемен, тәуелсіз, мықты және біртұтас мемлекет ретіндегі табыстарын таныстыру іс-шаралары өткізілетін болады.

Также будут презентованы меры, принятые в рамках 15 шагов по формированию профессионального государственного аппарата в соответствии с Планом нации «100 конкретных шагов» Главы государства.
2. Февраль – Здоровая Нация. Спортивный Казахстан.
Месяц посвящается достижениям в сфере спорта высших достижений и популяризации здорового образа жизни.
Именно здоровый образ жизни является ключом к здоровью нации.
В течение месяца проводится серия спортивных мероприятий, презентация во всех видах СМИ достижений казахстанского спорта.
3. Март – Нация единого будущего. Традиции великой степи
Месяц посвящен единству и сплоченности казахстанского народа, объединенного под шаныраком Ассамблеи народа Казахстана.
В течение месяца будут проводиться мероприятия под эгидой Ассамблеи народа Казахстана, направленные на дальнейшую консолидацию казахстанского общества на базе ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел».
Состоится XXIII сессия Ассамблеи народа Казахстана, на которой впервые в истории будет представлен отчет Секретариата Ассамблеи народа Казахстана Главе государства как председателю Ассамблеи народа Казахстана, в том числе по реализации общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел».
4. Апрель – Интеллектуальная нация. Нұрлы болашақ
Месяц посвящен достижениям Казахстана в сфере создания инноваций индустриального развития.
Индустриализация объявлена Главой государства важнейшим элементом диверсификации экономики для повышения ее конкурентоспособности.
В рамках индустриализации построено около 1000 совершенно новых предприятий, на которых сегодня работают сотни тысяч казахстанцев.
В апреле будут проводиться презентации индустриальных и инновационных достижений, форумы, Дни открытых дверей.
5. Май – Мир. Согласие. Дружба
Месяц посвящается достижениям Казахстана по укреплению единства и согласия, развитию казахстанского общества по модели Нурсултана Назарбаева.
Весь май проводятся праздничные мероприятия, приуроченные ко Дню единства народа Казахстана, с привлечением этнокультурных объединений, творческой интеллигенции.
Особое внимание – казахстанской армии, которая является надежным защитником казахстанских ценностей мира и согласия.
6. Июнь – Государственные символы
Месяц посвящен государственным символам – главным атрибутам Независимости.
В год 25-летия Независимости государственные символы применяются в новом формате, который внедрен в рамках Плана нации «100 шагов: современное государство для всех», – без ограничений для казахстанцев на мероприятиях и в быту.
Проводятся патриотические форумы, курултай, разноформатные конкурсы для молодого поколения.

Сондай-ақ, Мемлекет басшысының «100 нақты қадам» Ұлт жоспарына сәйкес кәсіпқой мемлекеттік аппаратты қалыптастыру жөніндегі 15 қадам шеңберінде қабылданған шаралар таныстырылатын болады.
2. АқпанСаламатты Ұлт. Спортты Қазақстан.
Ай жоғары жетістіктер спорты саласындағы жетістіктер мен саламатты өмір салтын дәріптеуге арналады.
Нақ осы салауатты өмір салты ұлт денсаулығының кілті болып табылады.
Ай бойы спорттық іс-шаралар топтамасы, БАҚ-тың барлық түрлерінде қазақстандық спорт жетістіктерінің таныстырылымы өткізіледі.
3. НаурызБіртұтас болашақтың ұлты. Ұлы дала дәстүрлері.
Ай Қазақстан халқы Ассамблеясы шаңырағының астында біріккен Қазақстан халқының бірлігі мен тұтастығына арналады.
Ай бойы Қазақстан халқы Ассамблеясының қолдауымен «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық патриоттық идеясы құндылықтарының негізінде қазақстандық қоғамның одан әрі топтасуына бағытталған іс-шаралар өткізіледі.
Қазақстан халқы Ассамблеясының XXIII сессиясы өткізіліп, онда тарихта тұңғыш рет Қазақстан халқы Ассамблеясының төрағасы ретінде Мемлекет басшысына Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының есебі, оның ішінде «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын жүзеге асыру бойынша есебі ұсынылады.
4. СәуірЗияткер ұлт. Нұрлы болашақ.
Ай Қазақстанның индустриялық дамуда инновациялар құру саласындағы жетістіктеріне арналады.
Мемлекет басшысы индустрияландыруды экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін оны әртараптандырудың аса маңызды элементі ретінде жариялаған.
Индустрияландыру шеңберінде бүгінде жүз мыңдаған қазақстандық жұмыс істейтін 1000-ға жуық жаңа кәсіпорындар салынды.
Сәуірде индустриялық және инновациялық жетістіктердің тұсаукесерлері, форумдар, Ашық есік күндері өткізіледі.
5. МамырБейбітшілік. Келісім. Достық.
Ай Нұрсұлтан Назарбаевтың моделі бойынша Қазақстанның бірлік пен келісімді нығайту, қазақстандық қоғамды дамыту жөніндегі жетістіктеріне арналады.
Мамыр бойы Қазақстан халқының бірлігі күніне орай этномәдени бірлестіктерді, шығармашыл зиялы қауымды жұмылдыра отырып, мерекелік іс-шаралар өткізіледі.
Бейбітшілік пен келісімнің қазақстандық құндылықтарының сенімді қорғаушысы болып табылатын қазақстандық армияға ерекше назар аударылатын болады.
6. МаусымМемлекеттік рәміздер.
Ай мемлекеттік рәміздерге – Тәуелсіздіктің басты атрибуттарына – арналады.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығының жылында мемлекеттік рәміздер «100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет» Ұлт жоспары шеңберінде енгізілген жаңа форматта іс-шараларда және тұрмыста қазақстандықтар үшін шек қойылмай қолданылады.
Патриоттық форумдар, құрылтай, жас ұрпаққа арналған әр форматтағы байқаулар өткізіледі.

7. Июль – Астана. Родина. Новый казахстанский патриотизм
Месяц посвящается столице Казахстана – Астане.
Астана – сердце страны, сердце Евразии. Астана – символ Независимости, символ благополучия.
Все мероприятия в столице и регионах посвящены Астане. Через призму развития столицы в мероприятиях отражены достижения страны.
8. Август – Глобальные инициативы. Казахстан-миротворец
Месяц посвящается достижениям Казахстана в сфере образования, науки, формирования интеллектуальной нации.
Проводится серия мероприятий по продвижению молодых талантливых казахстанцев, демонстрирующих высокие достижения в учебе, научных проектах. Особое внимание – авторитетным ученым страны.
В августе две особые даты в новейшей истории Казахстана: 29 августа – Международный день отказа от ядерного оружия, принятый Организацией Объединенных Наций по инициативе Казахстана, и 30 августа – День Конституции.
9. Сентябрь – Труд. Семья. Благополучие
Месяц посвящен ценностям общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел»: трудолюбию и честности, семейным ценностям.
Беззаветный труд казахстанцев позволил стране достичь небывалых успехов.
Весь месяц будут проходить мероприятия по чествованию Человека труда.
Особая дата в календаре 25-летия Независимости – День семьи, учрежденный Главой государства. По всей стране проходят региональные конкурсы на звание «Лучшая семья». Их итогом является гала-концерт с чествованием семьи-победителя.
10. Октябрь – Мәңгілік мұра
Месяц посвящается великому культурному достоянию казахстанского народа, бесценным и уникальным образцам искусства и творчества.
Проводятся конкурсы и премии среди талантливых казахстанцев, фестивали театров, конкурс среди музеев страны.
11. Ноябрь – Индустриальный и инновационный Казахстан
Месяц посвящен 7-й вершине Независимости – «Глобальная ответственность, общие для всего человечества инициативы», достижениям Казахстана в сфере международных миротворческих инициатив.
Сегодня Казахстан известен всему миру своими блестящими успехами за 25 лет Независимости. Благодаря взвешенной внешней политике Главы государства нашу страну знают на международной арене и как главного миротворца. В течение месяца пройдет ряд мероприятий по продвижению имиджа Казахстана как страны-миротворца. В них примут участие ведущие международные эксперты.
12. Декабрь – История Независимости. Казахстанский путь
Месяц завершает общую событийную повестку юбилейного года и посвящается популяризации истории Независимости, продвижению особой уникальности казахстанского пути становления, развития и успеха.

7. ШілдеАстана. Отан. Жаңа қазақстандық патриотизм.
Бұл ай Қазақстанның елордасы – Астанаға арналады.
Астана – ел жүрегі, Еуразия жүрегі. Астана – Тәуелсіздік символы, әл-ауқат символы.
Астанадағы және өңірлердегі барлық іс-шаралар Астанаға арналады. Іс-шараларда еліміздің жетістіктері Астананың дамуы тұрғысынан айшықталады.
8. ТамызЖаһандық бастамалар. Бітімгер Қазақстан.
Ай Қазақстанның білім, ғылым, зияткер ұлтты қалыптастыру саласындағы жетістіктеріне арналады.
Оқуда, ғылыми жобаларда жоғары жетістіктер көрсеткен жас дарынды қазақстандықтарды ілгерілету жөніндегі іс-шаралар желісі өткізіледі. Ерекше назарда – еліміздің беделді ғалымдары.
Тамызда Қазақстанның жаңа тарихындағы екі ерекше күн: 29 тамыз – Қазақстан бастамасы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымы қабылдаған Халықаралық ядролық қарудан бас тартқан күн және 30 тамыз – Конституция күні.
9. ҚыркүйекЕңбек. Отбасы. Әл-ауқат.
Ай «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарына: енбексүйгіштік пен адалдыққа, отбасылық құндылықтарға арналады.
Қазақстандықтардың қалтқысыз еңбегі елімізге бұрын-соңды болмаған табыстарға жетуге мүмкіндік берді.
Бүкіл ай бойы Еңбек адамын құрметтеуге арналған іс-шаралар өткізіледі.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығы күнтізбесіндегі ерекше күн – Мемлекет басшысы бекіткен Отбасы күні. Бүкіл ел бойынша «Үздік отбасы» атағына өңірлік байқаулар өткізіледі. Оларды жеңімпаз-отбасына құрмет көрсетілетін гала-концерт қорытындылайды.
10. ҚазанМәңгілік мұра.
Ай Қазақстан халқының ұлы мәдени игіліктеріне, өнер мен шығармашылықтың баға жетпес және бірегей үлгілеріне арналады.
Дарынды қазақстандықтардың арасында байқаулар мен сыйлықтар беру, театр фестивальдері, еліміздің музейлері арасында байқау өткізіледі.
11. ҚарашаИндустриялық және инновациялық Қазақстан.
Ай Тәуелсіздіктің 7-ші шыңы – «Жаһандық жауапкершілік, барша адамзат үшін ортақ бастамалар», Қазақстанның халықаралық бітімгершілік бастамалары саласындағы жетістіктеріне арналады.
Бүгінде Қазақстан бүкіл әлемге Тәуелсіздіктің 25 жылы ішіндегі өзінің тамаша табыстарымен әйгілі. Мемлекет басшысының сарабдал сыртқы саясатының арқасында біздің елімізді халықаралық аренада басты бітімгер ретінде де таниды. Ай бойы Қазақстанның бітімгер ел ретіндегі имиджін алға ілгерілету жөніндегі бірқатар іс-шаралар өткізіледі. Оларға жетекші халықаралық сарапшылар қатысады.
12. ЖелтоқсанТәуелсіздік тарихы. Қазақстан жолы.
Ай мерейтойлық жылдың жалпы оқиғалық күн тәртібін аяқтайды және Тәуелсіздік тарихын дәріптеуге, қалыптасудың, даму мен табыстың қазақстандық жолының айрықша бірегейлігін ілгерілетуге арналады.

Центральными темами декабря станут празднование Дня Первого Президента и 25-летний юбилей Независимости. Кроме того, в период с 21 ноября по 15 декабря по отдельному плану будут проведены 25 звездных дней, символизирующих незыблемые основы Независимости.
Повсеместно во всех отраслях государственной и общественной жизни с акцентом на особую роль Елбасы в формировании казахстанской государственности состоятся значимые события, направленные на консолидацию и единение общества.
Страна великой степи – 25 основ Независимости
(повестка событий с 21 ноября по 15 декабря)
С 21 ноября по 15 декабря пройдут 25 тематических дней, посвященных 25 основам Независимости.
1. 21 ноября – Конституция Республики Казахстан
Мероприятия дня посвящены широкой демонстрации исторического значения Основного закона как опоры Независимости и государственности.
2. 22 ноября – Государственные символы
Мероприятия дня посвящены одним из незыблемых основ суверенитета – государственным символам.
3. 23 ноября – Государственная граница
Мероприятия дня демонстрируют высокую роль Главы государства в процессе международно-правового оформления государственных границ как важного признака государственности и суверенитета.
4. 24 ноября – Государственный язык
Мероприятия дня посвящены широкой популяризации Государственной программы развития языков и продвижению политики трехъязычного образования, выдвинутой Главой государства в Плане нации «100 шагов».
5. 25 ноября – Глобальные инициативы
Мероприятия дня посвящены популяризации миротворческих и глобальных инициатив Казахстана.
6. 26 ноября – Гражданское общество
Мероприятия дня демонстрируют динамичное развитие ключевых институтов сильного гражданского общества и средств массовой информации, неправительственных организаций, института Омбудсмена и Комиссии по правам человека при Главе государства и их роль в социальной модернизации Казахстана.
7. 27 ноября – Идентичность и единство
Мероприятия дня посвящены ключевым ценностям «Мәңгілік Ел» – миру, согласию, патриотизму, единству. Особое внимание будет уделено Ассамблее народа Казахстана.
8. 28 ноября – Национальная валюта
Мероприятия дня посвящены главному атрибуту экономики Казахстана – национальной валюте тенге.
9. 29 ноября – Безъядерный мир
Мероприятия дня посвящены беспрецедентному в мировой истории решению Главы государства – отказу от ядерного оружия и закрытию Семипалатинского ядерного полигона. Особое внимание будет уделено инициативам Лидера нации по созданию безъядерного мира, проекту «Атом».

Желтоқсанның басты тақырыптары Тұңғыш Президент күні мен Тәуелсіздіктің 25 жылдық мерейтойын мерекелеу болмақ. Бұдан басқа, 21 қарашадан бастап 15 желтоқсан аралығындағы кезеңде жеке жоспар бойынша Тәуелсіздіктің мызғымас негіздері айшықталатын 25 жұлдызды күн өткізіледі.
Жер-жерде мемлекеттік және қоғамдық өмірдің барлық салаларында Елбасының қазақстандық мемлекеттілікті қалыптастырудағы ерекше рөліне назар аударыла отырып, қоғамның топтасуы мен бірігуіне бағытталған айтулы оқиғалар өткізіледі.
Ұлы дала елі – Тәуелсіздіктің 25 негізі
(21 қарашадан бастап 15 желтоқсан аралығындағы оқиғалардың күн тәртібі)
21 қарашадан бастап 15 желтоқсан аралығында Тәуелсіздіктің 25 негізіне арналған 25 тақырыптық күн өтеді.
1. 21 қараша – Қазақстан Республикасының Конституциясы
Күннің іс-шаралары Тәуелсіздік пен мемлекеттіліктің тірегі ретінде Ата заңның тарихи маңызын кеңінен паш етуге арналады.
2. 22 қараша – Мемлекеттік рәміздер
Күннің іс-шаралары егемендіктің мызғымас негіздерінің бірі – мемлекеттік рәміздерге арналады.
3. 23 қараша – Мемлекеттік шекара
Күннің іс-шаралары мемлекеттілік пен егемендіктің маңызды белгісі ретінде мемлекеттік шекараларды халықаралық-құқықтық ресімдеу процесіндегі Мемлекет басшысының жоғары рөлін көрсетеді.
4. 24 қараша – Мемлекеттік тіл
Күннің іс-шаралары Тілдерді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын кеңінен насихаттауға және Мемлекет басшысының «100 қадам» Ұлт жоспарында алға тартылған үш тілде білім беру саясатын ілгерілетуге арналады.
5. 25 қараша – Жаһандық бастамалар
Күннің іс-шаралары Қазақстанның бітімгершілік және жаһандық бастамаларын насихаттауға арналады.
6. 26 қараша – Азаматтық қоғам
Күннің іс-шаралары мықты азаматтық қоғамның басты институттары мен бұқаралық ақпарат құралдарының, үкіметтік емес ұйымдардың, Омбудсмен институты мен Мемлекет басшысы жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның серпінді дамуы мен олардың Қазақстанды әлеуметтік жаңғыртудағы рөлін көрсетеді.
7. 27 қараша – Бірегейлік және бірлік
Күннің іс-шаралары «Мәңгілік елдің» түйінді құндылықтарына – бейбітшілікке, келісімге, патриотизмге, бірлікке арналады. Қазақстан халқы Ассамблеясына ерекше назар аударылады.
8. 28 қараша - Ұлттық валюта
Күннің іс-шаралары Қазақстанның басты атрибуты – ұлттық валюта теңгеге арналады.
9. 29 қараша – Ядролық қарусыз әлем
Күннің іс-шаралары Мемлекет басшысының әлемдік тарихтағы теңдесі жоқ шешіміне – ядролық қарудан бас тартуына және Семей ядролық полигонының жабылуына арналады. Елбасының ядросыз әлем жасау, «Атом» жобасы жөніндегі бастамаларына ерекше назар бөлінеді.

10. 30 ноября – Наука и новые технологии
Мероприятия дня посвящены достижениям Казахстана в научно-инновационной сфере, приоритетам государства в области построения наукоемкой экономики.
11. 1 декабря – Институт Президента Республики Казахстан
Мероприятия дня посвящены выдающимся заслугам Первого Президента Казахстана – Лидера нации Нурсултана Назарбаева.
12. 2 декабря – Семейные ценности
Мероприятия Дня посвящены популяризации института семьи и традиционных ценностей как незыблемой опоры государства.
13. 3 декабря – Здоровье нации
Мероприятия дня призваны отразить ключевые достижения Казахстана в области здравоохранения.
14. 4 декабря – Достижения спорта
Мероприятия дня посвящены популяризации достижений Казахстана как спортивной страны, здорового образа жизни, развитию массовой физической культуры и спорта.
15. 5 декабря – Общество Всеобщего Труда
Мероприятия дня посвящены продвижению идеи Общества Всеобщего Труда.
16. 6 декабря – Культура и духовность
Мероприятия дня посвящены ценностям культурного наследия Казахстана как основе исторической памяти народа и духовной составляющей Независимости.
17. 7 декабря – Нұрлы жол
Мероприятия дня посвящены реализации Государственной программы инфраструктурного развития «Нұрлы жол».
18. 8 декабря – Нұрлы Болашақ
Мероприятия дня направлены на демонстрацию роли молодежи в укреплении Независимости и успешном развитии будущего Казахстана. Особое внимание будет уделено программе Главы государства «Болашак», являющейся ядром формирования интеллектуальной элиты нации, и деятельности «Жас Отан».
19. 9 декабря – Образование
Мероприятия дня направлены на популяризацию новых методов, внедряемых в сферу образования, обозначенных в Плане нации «100 шагов», и демонстрацию достижений в области образования за годы Независимости.
20. 10 декабря – Социальная модернизация
Мероприятия дня посвящены освещению результатов реализации государственных, социальных программ и проектов.
21. 11 декабря – «Зеленые» технологии ЭКСПО
Meроприятия дня посвящены Международной выставке ЭКСПО-2017.
22. 12 декабря – Индустриализация
Мероприятия дня посвящены популяризации Государственной программы индустриально-инновационного развития и реализации инициативы «Национальные чемпионы».
23. 13 декабря – Сильный Казахстан – сильные регионы
Мероприятия дня посвящены популяризации и продвижению основных достижений регионов Казахстана.
24. 14 декабря – Астана
Мероприятия дня посвящены столице Астане как ключевому символу и созидательной энергии независимого Казахстана, олицетворению надежд и уверенности в успешном будущем всех казахстанцев.

10. 30 қараша - Ғылым мен жаңа технологиялар
Күннің іс-шаралары Қазақстанның ғылыми-инновациялық саладағы жетістіктеріне, мемлекеттің ғылымды қажетсінетін экономиканы құру саласындағы басымдықтарына арналады.
11. 1 желтоқсан - Қазақстан Республикасының Президенті институты
Күннің іс-шаралары Қазақстанның Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың зор жетістіктеріне арналады.
12. 2 желтоқсан - Отбасылық құндылықтар
Күннің іс-шаралары мемлекеттің мызғымас тірегі ретінде отбасы институтын және дәстүрлі құндылықтарды насихаттауға арналады.
13. 3 желтоқсан - Ұлт саулығы
Күннің іс-шаралары Қазақстанның денсаулық сақтау саласындағы түйінді жетістіктерін айшықтауға бағытталған.
14. 4 желтоқсан - Спорт жетістіктері
Күннің іс-шаралары Қазақстанның спорттық ел ретіндегі жетістіктерін, саламатты өмір салтын насихаттауға, бұқаралық дене шынықтыру мен спортты дамытуға арналады.
15. 5 желтоқсан – Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы
Күннің іс-шаралары Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамының идеяларын ілгерілетуге арналады.
16. 6 желтоқсан - Мәдениет және руханият
Күннің іс-шаралары халықтың тарихи жадының негізі және Тәуелсіздіктің рухани құрамдас бөлігі ретінде Қазақстанның мәдени мұрасының құндылықтарына арналады.
17. 7 желтоқсан - Нұрлы жол
Күннің іс-шаралары «Нұрлы жол» инфрақұрылымдық дамудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға арналады.
18. 8 желтоқсан - Нұрлы болашақ
Күннің іс-шаралары Тәуелсіздікті нығайтудағы және болашақ Қазақстанның табысты дамуындағы жастардың рөлін көрсетуге бағытталған. Мемлекет басшысының ұлтымыздың зиялы қауымын қалыптастырудың өзегі болып табылатын «Болашақ» бағдарламасына және «Жас Отан» қызметіне ерекше назар аударылады.
19. 9 желтоқсан – Білім
Күннің іс-шаралары білім саласына енгізіліп жатқан, «100 қадам» Ұлт жоспарында белгіленген жаңа әдістерді насихаттауға және Тәуелсіздік жылдарындағы білім саласының жетістіктерін көрсетуге бағытталады.
20. 10 желтоқсан - Әлеуметтік жаңғырту
Күннің іс-шаралары мемлекеттік, әлеуметтік бағдарламалар мен жобаларды іске асыру нәтижелерін айшықтауға арналған.
21. 11 желтоқсан - ЭКСПО «жасыл» технологиялары
Күннің іс-шаралары «ЭКСПО–2017» халықаралық көрмесіне арналған.
22. 12 желтоқсан - Индустрияландыру
Күннің іс-шаралары Индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасын насихаттауға және «Ұлттық чемпиондар» бастамасын жүзеге асыруға арналған.
23. 13 желтоқсан - Мықты Қазақстан – мықты өңірлер
Күннің іс-шаралары Қазақстан өңірлерінің негізгі жетістіктерін насихаттауға және ілгерілетуге арналады.
24. 14 желтоқсан - Астана
Күннің іс-шаралары тәуелсіз Қазақстанның басты символы және жасампаздық энергиясы ретінде, барша қазақстандықтардың табысты болашағына деген үміті мен сенімін білдіретін Астанаға арналады.

25. 15 декабря – Вечные ценности «Мәңгілік Ел»
День посвящен ценностям общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел».
6. Внешние атрибуты праздника
Логотип содержит элементы государственных символов. Центральным элементом является цифра «25».
Визуальное оформление отражает путь становления независимого Казахстана и его достижения за 25 лет во всех сферах.
Цветовая гамма празднования соответствует цветовой гамме Государственного флага – голубой цвет в сочетании с золотом.
7. Ожидаемые результаты
Создание праздничной атмосферы в течение всего года.
Укрепление чувства сплоченности казахстанцев, гордости за достижения страны.
Активное участие молодого поколения и социально активных граждан в реализации важнейших государственных задач и общественной жизни.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2016 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по организации и проведению
Года 25-летия Независимости Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Государственная комиссия по организации и проведению Года 25-летия Независимости Республики Казахстан (далее – Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, двух заместителей, секретаря и членов Государственной комиссии.
2. Задачи, функции и полномочия Государственной комиссии
4. Задачей Государственной комиссии являются подготовка и организация празднования Года 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году.
5. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработку и внесение на рассмотрение Главе государства предложений по вопросам организации празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году;
2) координацию деятельности государственных органов по подготовке и организации празднования Года 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году.
6. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать от центральных и местных государственных органов информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенной задачи;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных и местных государственных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;

25. 15 желтоқсан - «Мәңгілік ел» мәңгілік құндылықтары
Күннің іс-шаралары «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарына арналады.
6. Мерекенің сыртқы атрибуттары
Логотип мемлекеттік рәміздердің элементтерін қамтиды. Орталық элемент «25» саны болып табылады.
Көрнекі безендірілуі тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу жолы мен оның барлық саладағы 25 ішіндегі жыл жетістіктерін бейнелейді.
Мерекелеудің түс гаммасы Мемлекеттік тудың түс гаммасына – көгілдір түстің алтынмен үйлесуіне сай болады.
7. Күтілетін нәтижелер
Бүкіл жыл бойы мерекелік көңіл-күй жасау.
Қазақстандықтардың ұйымшылдығын, еліміздің жетістіктері үшін мақтаныш сезімін нығайту.
Жас ұрпақ пен әлеуметтік тұрғыдан белсенді азаматтардың аса маңызды мемлекеттік міндеттерді іске асыруға және қоғамдық өмірге белсене қатысуы.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының
жылын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі
мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, екі орынбасардан, хатшыдан және Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
2. Мемлекеттік комиссияның міндеттері, функциялары
және өкілеттіктері
4. Мемлекеттік комиссияның міндеті 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру болып табылады.
5. Мемлекеттік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуді ұйымдастыру мәселелері жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Мемлекет басшысының қарауына енгізу;
2) мемлекеттік органдардың 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру жөніндегі қызметін үйлестіру.
6. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан өзіне жүктелген міндетті орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға;
2) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Мемлекеттік комиссия отырыстарында орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;

3) в целях выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии, образовывать подкомиссии, рабочие группы;
4) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
3. Организация деятельности Государственной комиссии
7. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
8. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Государственной комиссии.
9. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
10. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций и средств массовой информации.
11. Председатель Государственной комиссии:
1) руководит деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;
2) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии.
12. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
13. Секретарь Государственной комиссии:
1) информирует членов Государственной комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии;
3) оформляет протоколы заседаний Государственной комиссии;
4) представляет председателю Государственной комиссии подготовленный ее членами отчет о проделанной работе с оценкой своевременного и качественного исполнения принятых ею решений;
5) по поручению председателя Государственной комиссии осуществляет иные функции.
14. Центральные государственные органы обязаны оказывать содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
15. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2016 года №
СОСТАВ
Государственной комиссии по организации и проведению
Года 25-летия Независимости Республики Казахстан
Государственный секретарь Республики Казахстан
-
председатель Комиссии
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
первый заместитель председателя Комиссии
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
заместитель председателя Комиссии
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
секретарь Комиссии
члены Государственной комиссии:
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
первый заместитель председателя партии «Hуp Отан» (по согласованию)
заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан
Председатель Верховного Суда Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан (по согласованию)
начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр по делам государственной службы Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Министр по делам экономической интеграции Республики Казахстан
аким города Алматы
аким города Астаны
аким Акмолинской области
аким Актюбинской области
аким Алматинской области
аким Атырауской области
аким Восточно-Казахстанской области
аким Жамбылской области
аким Западно-Казахстанской области
аким Карагандинской области
аким Костанайской области
аким Кызылординской области
аким Мангыстауской области
аким Павлодарской области
аким Северо-Казахстанской области
аким Южно-Казахстанской области
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Народно-демократической патриотической партии «Ауыл», депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Национальная компания «Астана ЭКСПО-2017» (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Казпочта» (по согласованию)
директор республиканского государственного учреждения «Служба центральных коммуникаций» при Президенте Республики Казахстан
директор государственного учреждения «Казахстанский институт стратегических исследований» при Президенте Республики Казахстан
президент республиканского общественного объединения «Национальная академия наук Республики Казахстан» (по согласованию)
председатель республиканского общественного объединения «Единая детско-юношеская организация «Жас Ұлан» (по согласованию)
руководитель частного учреждения «Республиканский штаб молодежных трудовых отрядов «Жасыл ел» (по согласованию)
председатель молодежного крыла «Жас Отан» при партии «Нұр Отан» (по согласованию)
исполнительный директор общественного объединения «Ассоциация стипендиантов Международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак» (по согласованию)
исполнительный директор объединения юридических лиц «Гражданский Альянс Казахстана» (по согласованию)
исполнительный директор объединения юридических лиц «Конгресс молодежи Казахстана» (по согласованию)

3) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жатқызылған нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында кіші комиссиялар, жұмыс топтарын құруға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
3. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
8. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан жағдайда Мемлекеттік комиссияның отырыстары заңды болып саналады.
9. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
10. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды тұлғалар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар мен бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
11. Мемлекеттік комиссияның төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасайды және оның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның атқарған жұмысы туралы Қазақстан Республикасының Президентін хабардар етеді.
12. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін төраға айқындаған орынбасар орындайды.
13. Мемлекеттік комиссияның хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның мүшелерін оның отырыстарының уақыты мен орны туралы хабардар етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
3) Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамаларын ресімдейді;
4) Мемлекеттік комиссияның төрағасына қабылданған шешімдердің уақтылы және сапалы орындалуын бағалай отырып, атқарылған жұмыс туралы оның мүшелері әзірлеген есепті ұсынады;
5) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады.
14. Орталық мемлекеттік органдар Мемлекеттік комиссияға жүктелген міндеттерді орындауда оған жәрдем көрсетуге міндетті.
15. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының жылын
ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
-
Комиссия төрағасы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
-
Комиссия төрағасының бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
-
Комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
-
Комиссия хатшысы
Мемлекеттік комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
«Нұр Отан» партиясы төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының Экономикалық интеграция істері министрі
Алматы қаласының әкімі
Астана қаласының әкімі
Ақмола облысының әкімі
Ақтөбе облысының әкімі
Алматы облысының әкімі
Атырау облысының әкімі
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Жамбыл облысының әкімі
Батыс Қазақстан облысының әкімі
Қарағанды облысының әкімі
Қостанай облысының әкімі
Қызылорда облысының әкімі
Маңғыстау облысының әкімі
Павлодар облысының әкімі
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты, «Ауыл» халықтық-демократиялық патриоттар партиясының төрағасы (келісім бойынша)
«Астана ЭКСПО-2017» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазпошта» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы «Орталық коммуникациялар қызметі» республикалық мемлекеттік мекемесінің директоры
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы «Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты» мемлекеттік мекемесінің директоры
«Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
«Жас Ұлан» бірыңғай балалар-жасөспірімдер ұйымы» республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
«Жасыл ел» жастар еңбек жасақтарының республикалық штабы» жеке мекемесінің жетекшісі (келісім бойынша)
«Нұр Отан» партиясы жанындағы «Жас Отан» жастар қанатының төрағасы (келісім бойынша)
«Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясы стипендиаттарының қауымдастығы» қоғамдық бірлестігінің атқарушы директоры (келісім бойынша)
«Қазақстанның азаматтық альянсы» заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісім бойынша)
«Қазақстан жастарының конгресі» заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісім бойынша)