Об утверждении Правил (методики) ценообразования на хлопок-волокно
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2016 года № 255.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на хлопок-волокно.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2016 года № 255
Правила (методика) ценообразования на хлопок-волокно 1. Общие положения
1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на хлопок-волокно (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" и устанавливают порядок определения (расчета) цен сделок (реализации) на хлопок-волокно.
2. Действие настоящих Правил распространяется на поставки хлопка-волокна в страны, указанные в пунктах 7-9 настоящих Правил, в остальных случаях корректировка объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, производится в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании".
3. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) агент – агент трейдера, осуществляющий посреднические услуги по поиску покупателя хлопка-волокна;
2) цена из источника информации – цена хлопка-волокна, полученная из определенных Правилами источника информации;
3) регион действия источника информации (далее – РДИИ) – географическая территория для которой рыночная цена на хлопок-волокно определяется исходя из данных этого источника информации;
4) предоплата – условия форвардного контракта, по которому оплата поставляемого товара производится до момента его поставки;
5) базовый порт – базовый порт перевалки или назначения груза для соответствующего РДИИ;
6) базовая станция – базовая железнодорожная станция перевалки, перехода или назначения груза для соответствующего РДИИ;
7) допустимое отклонение – допустимое отклонение цены сделки от рыночной цены;
8) краткосрочный контракт – контракт, заключенный экспортером хлопка-волокна на условии предоплаты менее 50 процентов и (или) имеющий срок действия менее 3 месяцев;
9) цена сделки – цена хлопка-волокна, определенная в контракте и товаросопроводительных документах, по которой производилась его фактическая реализация;

Мақта талшығына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 сәуірдегі № 255 қаулысы.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мақта талшығына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 сәуірдегі
№ 255 қаулысымен
бекітілген
Мақта талшығына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта талшығына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) (бұдан әрі – Қағидалар) "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мақта талшығына арналған мәмілелердің (өткізудің) бағасын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалар оның 7-9-тармақтарында көрсетілген елдерге мақта талшығын жеткізуге қолданылады. Басқа жағдайларда салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді түзету "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер және анықтамалар:
1) агент – мақта талшығын сатып алушыны іздеу жөніндегі делдалдық қызметтерді жүзеге асыратын трейдер агенті;
2) ақпарат көзінен алынған баға – Қағидаларда айқындалған ақпарат көзінен алынған мақта талшығының бағасы;
3) ақпарат көзінің қолданылу өңірі (бұдан әрі – АКҚӨ) – осы ақпарат көзінен алынған деректерге қарай мақта талшығына нарықтық баға белгіленетін географиялық аумақ;
4) алдын ала төлем – жеткізілетін тауардың төлемі оны жеткізу сәтіне дейін жүргізілетін форвардтық келісімшарт талаптары;
5) базалық порт – тиісті АКҚӨ үшін жүкті ауыстырып тиеудің немесе межелі базалық порт;
6) базалық станция – тиісті АКҚӨ үшін жүкті ауыстырып тиеу, өткізу немесе межелі базалық теміржол станциясы;
7) жол берілетін ауытқу – мәміле бағасының нарықтық бағадан жол берілетін ауытқуы;
8) қысқа мерзімді келісімшарт – 50 пайыздан кем алдын ала төлемді алу шартымен мақта талшығын экспорттаушымен жасалған және (немесе) қолданылу мерзімі 3 айдан кем болатын келісімшарт;
9) мәміле бағасы – келісімшартта және тауарға ілеспе құжаттарда айқындалған, ол бойынша мақта талшығын нақты өткізу жүргізілген мақта талшығының бағасы;

10) рыночная цена – цена из источника информации, скорректированная с учетом на дифференциал;
11) покупатель – юридическое или физическое лицо (нерезидент Республики Казахстан), приобретающее хлопок-волокно у экспортера;
12) трейдер – лицо, осуществляющее посреднические функции при купле-продаже товаров, выполнении работ, оказании услуг самостоятельно и (или) по поручению участника сделки;
13) форвардный контракт – контракт, заключенный экспортером хлопка-волокна на условии получения предоплаты 50 и более процентов и имеющий срок действия не менее 3 месяцев;
14) экспортер – юридическое или физическое лицо (резидент Республики Казахстан), экспортирующее хлопок-волокно из Казахстана;
15) экспедитор – экспедиторская компания, представляющая данные о стоимости какого-либо вида работ или услуг, входящих в транспортную составляющую дифференциала.
4. В настоящих Правилах для определения рыночных цен на хлопок-волокно используются следующие источники информации:
1) журнал "Цена Дайджест" и бюллетень "Ценовая информация" (приложение к журналу "Цена Дайджест") (ООО "Цена-Информ", Российская Федерация);
2) Ценовая информация "Cotlook Cotton Quotes" (информационное агентство "Cotlook Limited", Великобритания);
3) EIKON, (компания "Refinitiv", Великобритания).
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Регионы действия источников информации
5. Определение РДИИ производится по каждой поставке хлопка-волокна отдельно на основании данных грузополучателя, указанных в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах экспортера.
6. В каждом РДИИ рыночная цена хлопка-волокна определяется исходя из той цены, которая публикуется в данном источнике.
7. Для источников журнал "Цена Дайджест" и бюллетень "Ценовая информация" регионом действия источника информации являются страны: Российская Федерация, Республика Беларусь, Республика Молдова, Украина и Латвийская Республика.
8. Для источника Ценовая информация "Cotlook Cotton Quotes" регионом действия источника информации являются страны Юго-Восточной Азии.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для источника EIKON регионом действия источника информации являются страны Европы (за исключением указанных в других РДИИ).
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10) нарықтық баға – дифференциалды ескере отырып түзетілген ақпарат көзінен алынған баға;
11) сатып алушы – экспорттаушыдан мақта талшығын сатып алатын жеке немесе заңды тұлға (Қазақстан Республикасының бейрезиденті);
12) трейдер – тауарларды сатып алу-сату, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде өз бетінше және (немесе) мәмілеге қатысушының тапсырмасы бойынша делдалдық функцияларды жүзеге асыратын тұлға;
13) форвардтық келісімшарт – 50 пайыз және одан көп алдын ала төлемді алу шартымен мақта талшығын экспорттаушымен жасалған және қолданылу мерзімі кемінде 3 ай болатын келісімшарт;
14) экспорттаушы – Қазақстаннан мақта талшығын экспорттайтын жеке немесе заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті);
15) экспедитор – дифференциалдың көлiктік құрамдас бөлігіне кіретін, қандай да бір жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер түрінің құны туралы деректерді ұсынатын экспедиторлық компания.
4. Осы Қағидаларда мақта талшығының нарықтық бағасын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) "Цена Дайджест" журналы және "Ценовая информация" бюллетені ("Цена Дайджест" журналына қосымша), ("Цена-Информ" ЖШҚ, Ресей Федерациясы);
2) "Cotlook Cotton Quotes" баға ақпараты ("Cotlook Limited" ақпараттық агенттігі, Ұлыбритания);
3) EIKON, ("Refinitiv" компаниясы, Ұлыбритания).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ақпарат көздерінің қолданылу өңірлері
5. АКҚӨ-ні айқындау экспорттаушының жүк кеден декларациясында және тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген жүк алушының деректері негізінде мақта талшығының әрбір жеткізілімі бойынша жеке жүргізіледі.
6. Әрбір АКҚӨ-де мақта талшығының нарықтық бағасы аталған ақпарат көзінде жарияланатын бағаға қарай айқындалады.
7. "Цена Дайджест" журналы мен "Ценовая информация" бюллетені көздері үшін ақпарат көзінің қолданылу өңірі мына елдер болып табылады: Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы, Молдова Республикасы, Украина және Латвия Республикасы.
8. "Cotlook Cotton Quotes" баға ақпараты көзі үшін ақпарат көзінің қолданылу өңірі Оңтүстік Шығыс Азия елдері болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. EIKON ақпарат көзі үшін ақпарат көзінің қолданылу өңірі Еуропа елдері (басқа АКҚӨ-де көрсетілгендерді қоспағанда) болып табылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Применение цен из источников информации
10. Для определения рыночной цены казахстанского хлопка-волокна используются те цены, которые определены в настоящих Правилах.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В тех случаях, когда цена хлопка-волокна в источнике информации выражается не в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США) за 1 тонну веса нетто, а в других величинах, цена из источника информации пересчитывается так, чтобы она выражала стоимость хлопка-волокна в долларах США за 1 тонну.
12. Для приведения цены из источника информации в соответствие с ценой сделки цена из источника корректируется посредством дифференциала. Каждый источник информации имеет свои составляющие дифференциала.
13. Цена сделки определяется по каждой поставке отдельно и сравнивается с ценой из соответствующего источника, действующей в соответствующем РДИИ и периоде поставки.
4. Порядок определения цен на хлопок-волокно
Порядок определения цен на хлопок-волокно
из источника информации журнала "Цена Дайджест"
и бюллетеня "Ценовая информация"
14. Для определения рыночных цен казахстанского хлопка-волокна используются "Внешнеторговые цены" на импортируемое в Российскую Федерацию хлопковое волокно, указанные в журнале "Цена Дайджест" и бюллетене "Ценовая информация".
15. Опубликованная в журнале "Цена Дайджест" и бюллетене "Ценовая информация" цена распространяется на тот период, который указан в данном издании.
16. По краткосрочным контрактам рыночная цена хлопка-волокна определяется из цены источника информации, действующей в период отгрузки хлопка-волокна.
17. По форвардным контрактам рыночная цена хлопка-волокна определяется из цены источника информации, действующей на момент заключения контракта. Указанная цена действует в течение всего срока поставок по данному форвардному контракту, но не более шести месяцев со дня первой поставки по контракту. В том случае, когда срок поставок по форвардному контракту превышает шесть месяцев, цены по поставкам, выходящим за оговоренные временные рамки, определяются по ценам из источника информации, действующим в периоде перехода права собственности на хлопок-волокно.
18. С целью определения рыночной цены казахстанского хлопка-волокна рассчитывается средневзвешенная цена хлопка-волокна, ввозимого в Российскую Федерацию из Содружества Независимых Государств (далее – СНГ), указанная под заголовком "Волокно хлопковое нечесаное".

3. Ақпарат көздерінен алынған бағаларды қолдану
10. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасын айқындау үшін осы Қағидаларда айқындалған бағалар пайдаланылады.
11. Мақта талшығының құны ақпарат көзінде 1 тонна таза салмағы үшін Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен емес, басқа шамалармен көрсетілген жағдайларда, ақпарат көзінен алынған баға 1 тонна үшін мақта талшығының құны АҚШ долларымен көрсетілетіндей етіп, қайта есептеледі.
12. Ақпарат көзінен алынған бағаны мәміле бағасына сәйкестендіру үшін ақпарат көзінен алынған баға дифференциал арқылы түзетіледі. Әрбір ақпарат көзінің өз дифференциал құраушылары бар.
13. Мәміле бағасы әрбір жеткізілім бойынша жеке айқындалады және тиісті АКҚӨ-де және жеткізу кезеңінде қолданылатын тиісті көзден алынған бағамен салыстырылады.
4. Мақта талшығының бағасын айқындау тәртібі "Цена Дайджест" журналы мен "Ценовая информация" бюллетені ақпарат көзінен мақта талшығының бағаларын айқындау тәртібі
14. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағаларын айқындау үшін Ресей Федерациясына импортталатын мақта талшығына "Цена Дайджест" журналында және "Ценовая информация" бюллетенінде көрсетілген "Сыртқы сауда бағалары" пайдаланылады.
15. "Цена Дайджест" журналында және "Ценовая информация" бюллетенінде жарияланған баға аталған басылымда көрсетілген кезеңге қолданылады.
16. Қысқа мерзімді келісімшарттар бойынша мақта талшығының нарықтық бағасы мақта талшығын тиеп-жөнелту кезеңінде қолданыста болған ақпарат көзінен алынған бағаға байланысты айқындалады.
17. Форвардтық келісімшарттар бойынша мақта талшығының нарықтық бағасы келісімшартты жасау сәтінде қолданыста болған ақпарат көзінен алынған бағаларға байланысты айқындалады. Көрсетілген баға аталған форвардтық келісімшарт бойынша бүкіл жеткізу мерзімі ішінде, бірақ келісімшарт бойынша бірінші жеткізу күнінен бастап алты айдан артық емес қолданыста болады. Форфардтық келісімшарт бойынша жеткізу мерзімі алты айдан асып кеткен жағдайда, келісілген уақыт шегінен асып кеткен жеткізулер бойынша бағалар мақта талшығына меншік құқығы өткен кезеңде қолданыста болған ақпарат көзінен алынған бағалар бойынша анықталады.
18. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасын анықтау мақсатында "Таралмаған мақта талшығы" тақырыбында көрсетілген, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығынан (бұдан әрі – ТМД) Ресей Федерациясына әкелінетін мақта талшығының орташа өлшемді бағасы есептеледі.

19. Средневзвешенная цена хлопка-волокна, ввозимого из СНГ, рассчитывается по формуле: ЦИИ = (С1 +С2 +…) / (К1 +К2 + …), где:
ЦИИ – цена из источника информации;
С1, С2… – совокупная стоимость хлопка-волокна, ввезенного из стран СНГ по направлениям, указанная в графе "Стоимость долларов США";
К1, К2… – совокупный объем хлопка-волокна, ввезенного из стран СНГ по направлениям, указанный в графе "Количество".
Порядок определения цен на хлопок-волокно из источника информации Ценовая информация "Cotlook Cotton Quotes
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для определения рыночных цен казахстанского хлопка-волокна используются цены с сайта www.cotlook.com (США).
21. Опубликованная в источнике информации Ценовая информация "Cotlook Cotton Quotes" цена хлопка-волокна распространяется на период времени, начинающийся с даты публикации и по день, предшествующий следующей публикации.
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Для определения рыночной цены хлопка-волокна используются цены, указанные для урожая текущего года.
23. Цена из источника информации определяется как индекс "А", умноженный на коэффициент 0,987.
24. Цена из источника информации умножается на коэффициент перевода с "центов за фунт" в "доллары за тонну", равный 22,0463.
25. Цена определяется на дату перехода права собственности на хлопок-волокно.
Порядок определения цен на хлопок-волокно из источника информации EIKON)
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Для определения рыночных цен казахстанского хлопка-волокна используются цены с сайта http://baumwollboerse.de/en (Федеративная Республика Германия).
27. Опубликованная в источнике информации EIKON цена хлопка-волокна распространяется на период времени, начинающийся с даты публикации и по день, предшествующий следующей публикации.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для расчета рыночной цены казахстанского хлопка-волокна по ценам EIKON используется средняя цена от COT BRE CIS SM (Mid Price Close) и COT BRE CIS M (Mid Price Close), публикуемая на условиях поставки CIF-Бремен (Федеративная Республика Германия). При отсутствии указанных цен используется средняя цена COT BRE SP SM (Mid Price Close).

19. ТМД-дан әкелінетін мақта талшығының орташа өлшемді бағасы мына формула бойынша есептеледі: АКБ = (Қ1 + Қ2 +…)/(К1 + К2 +…), мұнда:
АКБ – ақпарат көзінен алынған баға;
Қ1, Қ2… – "Құны, АҚШ доллары" бағанында көрсетілген бағыттар бойынша ТМД елдерінен әкелінген мақта талшығының жиынтық құны;
К1, К2… – "Көлемі" бағанында көрсетілген бағыттар бойынша ТМД елдерінен әкелінген мақта талшығының жиынтық көлемі.
"Cotlook Cotton Quotes" баға ақпараты ақпарат көзінен мақта талшығының бағаларын айқындау тәртібі
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағаларын айқындау үшін www.cotlook.com (АҚШ) сайтындағы бағалар пайдаланылады.
21. "Cotlook Cotton Quotes" баға ақпараты ақпарат көзінде жарияланған мақта талшығының бағасы жарияланған күнінен басталатын және келесі жариялау алдындағы күні аяқталатын уақыт кезеңінде қолданылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Мақта талшығының нарықтық бағасын анықтау үшін ағымдағы жылдың егін шығымы үшін көрсетілген бағалар пайдаланылады.
23. Ақпарат көзінен алынған баға 0,987 коэффициентіне көбейтілген "А" индексі ретінде айқындалады.
24. Ақпарат көзінен алынған баға 22,0463-ке тең "фунт үшін центтен" "тонна үшін долларға" аудару коэффициентіне көбейтіледі.
25. Баға мақта талшығына меншік құқығының ауысу күніне айқындалады.
EIKON ақпарат көзінен мақта талшығының бағаларын айқындау тәртібі
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасын айқындау үшін http://baumwollboerse.de/en (Германия Федеративтік Республикасы) сайтындағы бағалар пайдаланылады.
27. EIKON ақпарат көзінде жарияланған мақта талшығының бағасы осы жарияланған күнінен басталатын және келесі жариялау алдындағы күні аяқталатын уақыт кезеңінде қолданылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. EIKON бағалары бойынша қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасын есептеу үшін CIF-Бременнің (Германия Федеративтік Республикасы) жеткізуі шарттарымен жарияланатын COT BRE CIS SM (Mid Price Close)-ден және COT BRE CIS M (Mid Price Close)-ден алынған орташа баға пайдаланылады. Көрсетілген бағалар болмаған жағдайда, COT BRE SP SM (Mid Price Close) орташа бағасы пайдаланылады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае, если в каком-то периоде времени в публикациях EIKON будут отсутствовать цены на хлопок из стран СНГ, то для расчета рыночной цены будет использоваться последняя цена.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Цена из источника информации умножается на коэффициент перевода с "центов за фунт" в "доллары за тонну", равный 22,0463.
31. Цена определяется на дату перехода права собственности на хлопок-волокно.
5. Порядок определения дифференциала
по источникам информации
Общие условия расчета дифференциала
32. Составляющие дифференциала подтверждаются документально, в том числе контрактами, платежными документами, с постатейной детализацией расходов, связанных с доставкой товара и его реализацией, и (или) источниками информации, включая данные экспедитора.
33. По сделкам, в которых покупателем по контракту является юридическое лицо, зарегистрированное в государстве с льготным налогообложением, дифференциал не применяется.
Порядок расчета дифференциала
34. Дифференциал рассчитывается путем сложения составляющих по формуле:
Д = ТР + С + КТ + КА, где:
Д – дифференциал,
ТР – транспортные расходы,
С – скидки по качеству, применяемые к хлопку-волокну, с качеством отличным от базового,
КТ – комиссия трейдера,
КА – комиссия агента.
Примечание: если в отношении какого-то источника информации настоящих Правил не предусмотрено применение какой-либо составляющей дифференциала, то при расчете "Д" такая составляющая не учитывается.
35. Значение ТР (транспортные расходы) рассчитывается путем суммирования расходов, связанных с транспортировкой хлопка-волокна от места его складирования до определенного источником информации базиса поставки.
36. В ТР в зависимости от условий поставки хлопка-волокна включаются обоснованные и подтвержденные документально и/или источниками информации расходы покупателя, связанные с условиями сделки и доставкой хлопка-волокна до базовой станции или базового порта, указанных для соответствующего РДИИ, включая:
1) расходы по уплате таможенных пошлин, платежей и сборов на хлопок-волокно, реализуемый за пределы Таможенного союза;
2) расходы по фитосанитарному оформлению хлопка-волокна;
3) расходы на транспортировку товара до базовой станции или базового порта (включая расходы по: экспедиции груза, возврату порожних вагонов, перевалки товара, переадресовки вагонов, станционные сборы);

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Егер, қандай да бір уақыт кезеңінде EIKON жарияланымдарында ТМД елдерінен алынған мақтаның бағалары болмаса, онда нарықтық бағаны есептеу үшін соңғы баға пайдаланылатын болады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Ақпарат көзінен алынған баға 22,0463-ке тең "фунт үшін центтен" "тонна үшін долларға" аудару коэффициентіне көбейтіледі.
31. Баға мақта талшығына меншік құқығының ауысу күніне айқындалады.
5. Дифференциалды ақпарат көздері бойынша айқындау тәртібі Дифференциалды есептеудің жалпы шарттары
32. Дифференциалдың құрамдас бөліктері құжат түрінде, оның ішінде тауарды жеткізумен және оны өткізумен байланысты шығыстарды баптар бойынша нақтылай отырып, келісімшарттармен, төлем құжаттарымен және (немесе) экспедитордың деректерін қоса алғанда ақпарат көздерімен расталады.
33. Келісімшарт бойынша сатып алушы жеңілдетілген салық жүйесі бар мемлекетте тіркелген заңды тұлға болып табылатын мәмілелер бойынша дифференциал қолданылмайды.
Дифференциалды есептеу тәртібі
34. Дифференциал барлық құрамдас бөліктерді қосу арқылы келесі формула бойынша есептеледі:
Д = КШ + Ж + ТК + АК, мұнда:
Д – дифференциал,
КШ – көлік шығыстары,
Ж – сапасы базалықтан ерекшеленетін мақта талшығына қолданылатын сапа жөніндегі жеңілдіктер,
ТК – трейдердің комиссиясы,
АК – агенттің комиссиясы.
Ескертпе: егер қандай да бір ақпарат көзіне қатысты осы Қағидаларда дифференциалдың қандай да бір құрамдас бөлігін қолдану көзделмесе, онда "Д" есептеу кезінде мұндай құрамдас бөлік ескерілмейді.
35. КШ шамасы (көліктік шығыстар) мақта талшығын оны жиып-қою орнынан ақпарат көзінде белгіленген жеткізу базисіне дейін тасымалдаумен байланысты шығыстарды қосу арқылы есептеледі.
36. Мақта талшығын жеткізу шарттарына қарай КШ-ға мәміле шартымен және тиісті АКҚӨ үшін көрсетілген базалық станцияға немесе базалық портқа мақта талшығын жеткізу шарттарымен байланысты, құжат түрінде және/немесе ақпарат көздерімен негізделген және расталған сатып алушының шығыстары кіреді, оған:
1) Кеден одағының шегінен тыс өткізілетін мақта талшығына кедендік баждарды, төлемдерді және алымдарды төлеу бойынша шығыстар;
2) мақта талшығын фитосанитариялық ресімдеу бойынша шығыстар;
3) тауарды базалық станцияға немесе базалық портқа дейін тасымалдау шығыстары (жүкті экспедициялау, бос вагондарды қайтару, тауарды ауыстырып тиеу, вагондарды басқа мекенжайға жіберу, станциялық алымдар бойынша шығыстарды қоса алғанда);

4) расходы по страхованию товара, если страхование осуществлялось.
37. В зависимости от базиса поставки по контракту некоторые расходы продавца могут не являться составляющей дифференциала.
38. Значение С (скидки по качеству хлопка-волокна) рассчитывается от цены источника информации по формуле:
С = ЦИИ * СС, где:
С – скидка по качеству хлопка-волокна,
ЦИИ – цена из источника информации,
СС – сортовая скидка, которая имеет следующее значение: для 1 сорта – нет скидки, для 2 сорта – 4%; для 3 сорта – 7%; для 4 сорта – 15%; для 5 сорта – 40%.
39. Значение КТ (комиссия трейдера) принимается в размере 2% от цены источника информации.
40. Значение КА (комиссия агента) принимается в размере 1% от цены источника информации.
Порядок определения дифференциала по РДИИ журнала
"Цена Дайджест" и бюллетеня "Ценовая информация"
41. Дифференциал по данному источнику информации состоит из транспортных расходов, рассчитанных от станции погрузки в Республике Казахстан до железнодорожной станции перехода Озинки (Российская Федерация).
Порядок определения дифференциала по РДИИ Ценовая информация "Cotlook Cotton Quotes
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Дифференциал по данному источнику информации состоит из:
1) транспортных расходов, рассчитанных от станции погрузки до базового порта назначения Читагонг (Народная Республика Бангладеш) на условиях поставки CFR-порт назначения. Доставка производится крытыми железнодорожными вагонами до базового порта перевалки Владивосток (Российская Федерация) и далее морским транспортом до порта Читагонг (Народная Республика Бангладеш);
2) скидок по качеству хлопка-волокна;
3) комиссии трейдера;
4) комиссии агента.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Порядок определения дифференциала по РДИИ EIKON
Сноска. Заголовок параграфа 5 - в редакции постановления Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Дифференциал по данному источнику информации состоит из:
1) транспортных расходов, рассчитанных от станции погрузки до одной из станций города Бремена (Федеративная Республика Германия) на условиях поставки CIF-Бремен (Федеративная Республика Германия). Маршрут транспортировки: крытыми железнодорожными вагонами от станции погрузки до одной из станций города Бремена (или иными видами транспорта);

4) сақтандыру жүзеге асырылған болса, тауарды сақтандыру бойынша шығыстар қосылады.
37. Келісімшарт бойынша жеткізу базисіне қарай сатушының кейбір шығыстары дифференциалдың құрамдас бөлігі болып табылмауы мүмкін.
38. Ж мәні (мақта талшығының сапасы бойынша жеңілдіктер) ақпарат көзі бағасынан мынадай формула бойынша есептеледі:
Ж = АКБ * СЖ, мұнда:
Ж – мақта талшығының сапасы бойынша жеңілдік,
АКБ – ақпарат көзінен алынған баға,
СЖ – сұрыптық жеңілдік, ол мынадай мәндерге ие: 1-сұрып үшін – жеңілдік жоқ, 2-сұрып үшін – 4 %; 3-сұрып үшін – 7 %; 4-сұрып үшін – 15 %; 5-сұрып үшін – 40 %.
39. ТК мәні (трейдердің комиссиясы) ақпарат көзі бағасынан 2 % көлемінде қабылданады.
40. АК мәні (агенттің комиссиясы) ақпарат көзі бағасынан 1 % мөлшерінде қабылданады.
"Cotlook Cotton Quotes" баға ақпараты АКҚӨ бойынша дифференциалды айқындау тәртібі
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Аталған ақпарат көзі бойынша дифференциал Қазақстан Республикасындағы тиеу станциясынан Озинки (Ресей Федерациясы) теміржол станциясына дейін есептелген көлік шығыстарынан тұрады.
"Cotton Outlook" журналы АКҚӨ бойынша дифференциалды айқындау тәртібі
42. Аталған ақпарат көзі бойынша дифференциал:
1) CFR-межелі порттың жеткізу шарттарында тиеу станциясынан Читагонг (Бангладеш Халық Республикасы) базалық межелі портына дейін есептелген көліктік шығыстардан тұрады. Жеткізіп беру Владивосток (Ресей Федерациясы) ауыстырып тиеу базалық портына дейін жабық теміржол вагондарымен және әрі қарай Читагонг (Бангладеш Халық Республикасы) портына дейін теңіз көлігімен жүргізіледі;
2) мақта талшығының сапасы бойынша жеңілдіктерден;
3) трейдердің комиссиясынан;
4) агенттің комиссиясынан тұрады.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
EIKON АКҚӨ бойынша дифференциалды айқындау тәртібі
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Аталған ақпарат көзі бойынша дифференциал:
1) CIF-Бремен (Германия Федеративтік Республикасы) жеткізу шарттарымен тиеу станциясынан Бремен (Германия Федеративтік Республикасы) қаласы станцияларының біріне дейін есептелген көлік шығыстарынан тұрады. Тасымалдау маршруты: жабық теміржол вагондарымен (немесе басқа көлік түрлерімен) тиеу станциясынан Бремен қаласы станцияларының біріне дейін;

2) скидок по качеству хлопка-волокна;
3) комиссии трейдера;
4) комиссии агента.
6. Порядок применения допустимого отклонения
при определении цены сделки
44. Для контрактов купли-продажи хлопка-волокна применяется правило допустимого отклонения, разрешающее отклонение цены сделки от рыночной цены не более чем на 10 процентов.
45. Допустимое отклонение рассчитывается по каждой поставке отдельно.
46. Исключен постановлением Правительства РК от 24.06.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Порядок сопоставления цены сделки (реализации)
с рыночной ценой
47. Рыночная цена казахстанского хлопка-волокна рассчитывается следующим образом:
РЦ = ЦИИ - Д, где:
РЦ – рыночная цена на казахстанский хлопок-волокно;
ЦИИ – цена хлопка-волокна, взятая из источника информации в соответствии с регионом действия источника информации;
Д – дифференциал.
По сделкам, в которых покупателем по контракту является юридическое лицо, зарегистрированное в государстве с льготным налогообложением, дифференциал не применяется.
48. Цена сделки хлопка-волокна не должна отклоняться от рыночной цены казахстанского хлопка-волокна более чем на 10 процентов.
В тех случаях, когда разница между рыночной ценой и допустимым отклонением будет меньше или равна цене сделки (ЦС ≥ РЦ – ДО), цена сделки признается допустимой, а в тех случаях, когда разница между рыночной ценой и допустимым отклонением будет больше цены сделки (ЦС < РЦ – ДО), цена сделки признается недопустимой, где:
ЦС – цена сделки хлопка-волокна на дату перехода права собственности покупателю;
РЦ – рыночная цена на хлопок-волокно на дату перехода права собственности покупателю;
ДО – допустимое отклонение, равное 10 %.
Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2021 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) мақта талшығының сапасы бойынша жеңілдіктерден;
3) трейдердің комиссиясынан;
4) агенттің комиссиясынан тұрады.
6. Мәміле бағасын айқындау кезінде жол берілетін ауытқуды қолдану тәртібі
44. Мақта талшығын сатып алу-сату келісімшарттары үшін мәміле бағасының нарықтық бағадан 10 пайыздан асырылмай ауытқуына рұқсат беретін жол берілетін ауытқу қағидасы қолданылады.
45. Жол берілетін ауытқу әрбір жеткізу бойынша бөлек есептеледі.
46. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.06.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мәміле (өткізу) бағасын нарықтық бағамен салыстыру тәртібі
47. Қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасы былайша есептеледі:
НБ = АКБ - Д, мұнда
НБ – қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасы;
АКБ – ақпарат көзінің қолданылу өңіріне сәйкес ақпарат көзінен алынған мақта талшығының бағасы;
Д – дифференциал.
Келісімшарт бойынша сатып алушы жеңілдікті салық салу қолданылатын мемлекетте тіркелген заңды тұлға болып табылатын мәмілелер бойынша дифференциал қолданылмайды.
48. Мақта талшығының мәміле бағасы қазақстандық мақта талшығының нарықтық бағасынан 10 пайыздан артық ауытқымауы тиіс.
Нарықтық баға мен жол беріледі ауытқу арасындағы айырмашылық мәміле бағасынан төмен немесе оған тең болған ((МБ ≥ НБ – ЖА)) жағдайларда, мәміле бағасына жол берілген деп танылады. Нарықтық баға мен жол берілген ауытқу арасындағы айырма мәміле бағасынан жоғары болған (МБ < НБ – ЖА) жағдайларда, мәміле бағасына жол берілмейді деп танылады, мұнда:
МБ – сатып алушыға меншік құқығы өткен күндегі мақта талшығының мәміле бағасы;
НБ – сатып алушыға меншік құқығы өткен күндегі мақта талшығының нарықтық бағасы;
ЖА – 10 %-ға тең жол берілетін ауытқу.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.