О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 334
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год и результатах проведения аудита в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « »   2016 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2015 год Содержание

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 334 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есепті бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есепті бекіту туралы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
2015 жылғы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы
ЕСЕП Мазмұны

1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2015 год.
3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2015 год.
1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2015 год
№ п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма (тыс. тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало отчетного периода
16429299412*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:
11793630511
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
1613152949
в том числе:
корпоративный подоходный налог
567063225
налог на сверхприбыль
65545507
бонусы
32249326
налог на добычу полезных ископаемых
459942363
рентный налог на экспорт
227319646
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам
261032882
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора
0
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
16676573
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
4621289
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
3139686
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
8912030
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
3568
поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
0
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
1175070
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан
10162625919
возврат гарантированного трансферта из республиканского бюджета
0
возврат целевого трансферта из республиканского бюджета
0
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики Казахстан:
2468570853
в том числе:
гарантированные трансферты

1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2015 жылғы есеп.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2015 жылғы есеп.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2015 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және
оны пайдалану туралы 2015 жылғы есеп
Р/с №
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты
16429299412*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
11793630511
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
үстеме пайдаға салынатын салық
бонустар
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
экспортқа салынатын рента салығы
жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының мұнай секторы ұйымдарынан қосымша төлемі;
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
республикалық бюджеттен кепілдендірілген трансфертті қайтару
республикалық бюджеттен нысаналы трансфертті қайтару
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
1613152949
567063225
65545507
32249326
459942363
227319646
261032882
0
16676573
4621289
3139686
8912030
3568
0
1175070
10162625919
0
0
0
3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын пайдалану:
2468570 53
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
нысаналы трансферттер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу

1702000000
целевые трансферты
754416963
покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита
12153890
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
25754359070**
Примечание:
* сальдо на начало 2015 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 6820871 тыс. тенге, суммы 48 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1486504166 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2015 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 10608932 тыс. тенге, суммы 48 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2153828706 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.
1 января 2015 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 16429299412 тыс. тенге (14935974327 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2015 года составляли 25754359070 тыс. тенге1 (23589921384 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
___________________
1 Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало отчетного периода и конец отчетного периода в отчете о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год учитывают облигации казахстанских эмитентов по номинальной стоимости.
В отчетном периоде в соответствии с заключенными договорами купли-продажи облигаций в портфель ценных бумаг Национального фонда Республики Казахстан были приобретены облигации казахстанских эмитентов на общую сумму 1067226525 тыс. тенге:

1702000000
754416963
12153890
4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің соңындағы қаражаты
25754359070**
Ескертпе:
* 2015 жылдың басындағы сальдо 6820871 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 48 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1486504166 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2015 жылдың соңындағы сальдо 10608932 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 48 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2153828706 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.
2015 жылғы 1 қаңтарда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 16429299412 мың теңгені (14935974327) мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2015 жылғы 31 желтоқсанға 257543590701 мың теңгені (23589921384 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
_______________
1Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2015 жылғы есептегі Қазақстан республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңнің соңындағы қаражаты қазақстандық эмитенттердің номиналдық құн бойынша облигацияларын ескереді
Есепті кезеңде облигацияларды сатып алу-сату жөнінде жасалған шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бағалы қағаздар қоржынына жалпы сомасы 1067226525 мың теңге қазақстандық эмитенттердің облигациялары сатып алынды:

1) акционерное общество «НУХ «Байтерек»: в первом квартале 2015 года на сумму 300595125 тыс. тенге согласно договорам купли-продажи от 21 января 2015 года № 14НБ; от 12 марта 2015 года № 112НБ; от 26 марта 2015 года № 118НБ;
в третьем квартале 2015 года на сумму 15000000 тыс. тенге согласно договору купли-продажи от 30 сентября 2015 года № 472НБ.
2) акционерное общество «ФНБ «Самрук-Казына» в четвертом квартале на сумму 751631400 тыс. тенге согласно договору купли-продажи от 16 октября 2015 года № 523НБ.
В связи с отсутствием активного рынка для данных финансовых инструментов при первоначальном признании Национальный фонд Республики Казахстан применил принцип оценки, основанный на расчетах приведенной стоимости.
Согласно принципу оценки справедливая цена приобретенных облигаций рассчитывается на основе амортизированной стоимости. Разница в размере 667324540 тыс. тенге между справедливой стоимостью и денежным возмещением за приобретение указанных ценных бумаг отражена в отчетах об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан и о движении денежных средств Национального фонда Республики Казахстан по статье «Прочие перечисления».

1) «Бәйтерек» ҰБХ» акционерлік қоғамы:
2015 жылдың бірінші тоқсанында 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 14ҰБ, 2015 жылғы 12 наурыздағы № 112ҰБ, 2015 жылғы 26 наурыздағы № 118ҰБ сатып алу-сату шарттарына сәйкес 300595125 мың теңге сомасында;
2015 жылдың үшінші тоқсанында 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 472ҰБ сатып алу-сату шартына сәйкес 15000000 мың теңге сомасында.
2) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» акционерлік қоғамы төртінші тоқсанда 2015 жылғы 16 қазандағы № 523ҰБ сатып алу-сату шартына сәйкес 751631400 теңге сомасында.
Бұл қаржы құралдары үшін белсенді нарықтың болмауына байланысты бастапқы тануда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры келтірілген құнды есептеуге негізделген бағалау қағидатын қолданды.
Бағалау қағидатына сәйкес сатып алынған облигациялардың әділ бағасы амортизацияланған құн негізінде есептеледі. Аталған бағалы қағаздардың әділ құны мен сатып алу үшін ақшалай өтеудің арасындағы 667324540 мың теңге мөлшеріндегі айырма Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтерінің өзгерістері туралы және «Басқа да аударымдар» бабы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қаражатының қозғалысы туралы есептерде көрініс тапқан.

За 2015 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 1631004592 тыс. тенге, из которых 1613152949 тыс. тенге за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 908168979 тыс. тенге (эквивалент 4423667 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операций последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – 16676573 тыс. тенге и поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 1175070 тыс. тенге.
Начисленная сумма поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан с учетом курсовой корректировки составила 10162625919 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора
в Национальный фонд Республики Казахстан в 2015 году
Вид налоговых платежей
Сумма
(тыс. тенге)
Доля в общем объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог, в том числе:

2015 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 1631004592 мың теңге түсті, оның ішінде: мұнай секторы ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) – 1613152949 мың теңге, оның ішінде 908168979 мың теңгесі (4423667 мың АҚШ долларына барабар) күнбе – күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) – 16676573 мың теңге және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер – 1175070 мың теңге.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер түсімдерінің бағамдық түзетулер ескеріліп есептелген сомасы – 10162625919 мың теңге құрады.
2015 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай
секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі (%)
1
2
3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде:

3139686
0,19
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
8912030
0,55
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
3568
0
ВСЕГО
1629829522
100
Примечание:
* КПН 101105 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц–нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора.

3139686
0,19
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
8912030
0,55
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
3568
0
БАРЛЫҒЫ:
1629829522
100
Ескертпе:
* КТС 101105 – заңды тұлғалар – мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 – мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан –төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 – мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан – төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (34,79 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 28,22 % в общей сумме поступлений. Доля Республики Казахстан по разделу продукции составляет 16,02 % в общей сумме поступлений, рентный налог на экспорт составил в общей сумме поступлений 13,95 %; налог на сверхприбыль составляет 4,02 % в общей сумме поступлений и бонусы в общей сумме поступлений составили 1,98 %.
В отчетном периоде Национальный Банк Республики Казахстан, как доверительный управляющий активами Национального фонда Республики Казахстан, осуществлял реконвертацию валютных активов Национального фонда Республики Казахстан в тенге за счет продажи ценных бумаг из стабилизационного портфеля Национального фонда Республики Казахстан на сумму 1389808815 тыс. тенге (эквивалент 7497758 тыс. долларов США), в том числе:
в первом квартале 2015 года – на сумму 832032207 тыс. тенге (эквивалент 4498528 тыс. долларов США) по курсу 184,96 (KZT/USD);
во втором квартале 2015 года – на сумму 557776608 тыс. тенге (эквивалент 2999230 тыс. долларов США) по курсу 185,97 (KZT/USD).
Также в отчетном периоде Национальный Банк осуществлял реконвертацию долларов США из стабилизационного портфеля Национального фонда Республики Казахстан в тенге на общую сумму 1437473972 тыс. тенге (эквивалент 5023642 тыс. долларов США), в том числе:
в первом квартале 2015 года – на сумму 272793 тыс. тенге (эквивалент 1472 тыс. долларов США) по курсу 185,27 (KZT/USD);
во втором квартале 2015 года – на сумму 143392 тыс. тенге (эквивалент 770 тыс. долларов США) по курсу 186,19 (KZT/USD);
в четвертом квартале 2015 года – на сумму 1437057787 тыс. тенге (эквивалент 5021400 тыс. долларов США) по курсу 286,19 (KZT/USD).
Согласно Закону Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года «О республиканском бюджете на 2015 – 2017 годы» за 2015 год из Национального фонда в республиканский бюджет были перечислены 1702000000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 1702000000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
В соответствии с указами Президента Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 956 «О выделении целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2015 год» и от 17 ноября 2014 года № 957 «О выделении целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2015 - 2016 годы» за 2015 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет были перечислены 754416963 тыс. тенге в виде целевого трансферта.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (34,79 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 28,22 %-ын құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық құрады. Түсімдердің жалпы сомасының 16,02 %-ын Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі құрады, түсімдердің жалпы сомасының 13,95 %-ын экспортқа салынатын рента салығы құрады; түсімдердің жалпы сомасының 4,02 %-ын үстеме пайдаға салынатын салық және 1,98 %-ын бонустар құрады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандырылған қоржынынан бағалы қағаздарды сату есебінен 1389808815 мың теңге сомаға (балама 7497758 мың АҚШ доллары) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының валюталық активтерін қайта айырбастауды жүзеге асырды, оның ішінде:
2015 жылғы бірінші тоқсанда – 184,96 (KZT/USD) бағамы бойынша 832032207 мың теңге сомаға (балама 4498527 АҚШ доллары);
2015 жылғы екінші тоқсанда – 185,97 (KZT/USD) бағамы бойынша 557776608 мың теңге сомаға (балама 2999230 АҚШ доллары).
Сондай-ақ, есепті кезеңде Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандырылған қоржынынан жалпы сомасы 1437473972 мың теңге теңгеге АҚШ долларын қайта айырбастауды жүзеге асырды (балама 5023642 мың АҚШ доллары), оның ішінде:
2015 жылғы бірінші тоқсанда – 185,27 (KZT/USD) бағамы бойынша 272793 мың теңге сомаға (балама 1472 мың АҚШ доллары);
2015 жылғы екінші тоқсанда – 186,19 (KZT/USD) бағамы бойынша 143392 мың теңге сомаға (балама 770 мың АҚШ доллары);
2015 жылғы төртінші тоқсанда – 286,19 (KZT/USD) бағамы бойынша 1437057787 мың теңге сомаға (балама 5021400 мың АҚШ доллары) жүзеге асырылды.
«2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы»
2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
2015 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларын қаржыландыруға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 1702000000 мың теңгеден 1702000000 мың теңге аударылды, ол жылдық жоспардың 100 %-ын құрайды.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2015 жылға арналған нысаналы трансферт бөлу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 956 және «Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2015 - 2016 жылдарға арналған нысаналы трансферт бөлу туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 қарашадағы № 957 Жарлықтарына сәйкес 2015 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде 754416963 мың теңге аударылды.

В 2015 году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 9626631 тыс. тенге, из них по облигациям акционерного общества «ФНБ «Самрук-Казына» – 9198381 тыс. тенге; по облигациям акционерного общества «НУХ «Байтерек» – 404250 тыс. тенге; по облигациям акционерного общества «НУХ «КазАгро» – 24000 тыс. тенге.
Следует отметить, что в последние годы увеличились изъятия средств из Национального фонда Республики Казахстан, как в виде трансфертов, так и в виде облигационного заимствования квазигосударственным сектором республики. При этом очевидно обесценение средств, вложенных в ценные бумаги казахстанских эмитентов, так как займы предоставлялись на условиях ниже рыночных.
Таким образом, увеличение изъятий из Национального фонда способствует истощению активов Национального фонда Республики Казахстан.
Использование средств
Национального фонда Республики Казахстан,
без учета средств, выделяемых в виде облигационных займов
(млрд. тенге).
Следует отметить, что валютой Национального фонда является доллар США. При этом поступления средств в Национальный фонд Республики Казахстан напрямую зависят от цены на нефть. В связи с чем, в последние годы наблюдается тенденция сокращения поступлений налогов от организаций нефтяного сектора и других платежей в Национальный фонд Республики Казахстан.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан, без учета
инвестиционного дохода (млрд. тенге)
Так, в отчетном периоде активы Национального фонда Республики Казахстан сократились по сравнению с 2014 годом на 12,6 % или на 9,5 млрд. долл. США.
Активы Национального фонда Республики Казахстан
(млрд. долл. США)
Остаток денег на текущем счете Национального фонда Республики Казахстан в тенге по состоянию на 31 декабря 2015 года составил 1251089506 тыс. тенге.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2015 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью «Делойт», финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2015 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 22497085 тыс. тенге, из которых:
1) 11888153 тыс. тенге – кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;

2015 жылы теңгемен номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 9626631 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» акционерлік қоғамы облигациялары бойынша – 9198381 мың теңге; «Бәйтерек» ҰБХ» акционерлік қоғамы облигациялары бойынша – 404250 мың теңге; «ҚазАгро» ҰБХ» акционерлік қоғамы облигациялары бойынша – 24000 мың теңге алынды.
Соңғы жылдары трансферттер түрінде де, сондай-ақ республиканың квазимемлекеттік секторының облигациялық қарыз алуы түрінде де Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат алу ұлғайғанын атап өту керек. Бұл ретте, қазақстандық эмитенттердің бағалы қағазға салған қаражатының құнсыздануы айқын, өйткені қарыздар нарықтықтан төмен шарттармен берілді.
Осылайша, Ұлттық қордан алулардың ұлғаюы Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің азаюына алып келеді.
Облигациялық қарыздар түрінде бөлінетін қаражатты есепке
алмағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражатының
пайдаланылуы
(млрд. теңге)
АҚШ доллары Ұлттық қор валютасы болып табылатынын атап өткен жөн. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қаражаттың түсуі тікелей мұнай бағасына байланысты. Осыған байланысты соңғы жылдары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтар түсімдері мен басқа төлемдердің қысқару үрдiсi байқалады.
Инвестициялық кірісті есепке алмағанда
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер
(млрд. теңге)
Мәселен, есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері 2014 жылмен салыстырғанда 12,6 % немесе 9,5 млрд. АҚШ долларына қысқарған.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері
(млрд. АҚШ доллары)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ағымдағы шотында теңгедегі қаражат қалдығы 2015 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша
1251089506 мың теңгені құрады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару
жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
2015 жылғы қызметі туралы есеп
«Делойт» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2015 жылғы 31 желтоқсанға кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 22497085 мың теңгені құрады, оның ішінде:
1) инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек – 11888153 мың теңге:

2) 10608932 тыс. тенге – кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги, из них:
9639226 тыс. тенге – комиссии за управление активами, в том числе:
5068230 тыс. тенге – комиссия за услуги внешних управляющих;
4570996 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;
969706 тыс. тенге – прочие начисленные расходы, в том числе:
537719 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
422087 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2015 год
за 2014 год
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек – 10608932 мың теңге, одан:
9639226 мың теңге – активтерді басқару үшін комиссиялар, оның ішінде:
5068230 мың теңге – сыртқы басқарушылардың көрсететін қызметтеріне комиссия;
4570996 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
969706 мың теңге – өзге де есептелген шығыстар, оның ішінде:
537719 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
422087 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
9900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
бухгалтерлік теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы
2015 жылы
2014 жылы
Активтер
Ақшалай қаражат және оның баламалары

23589921384
14935974327
На 31 декабря 2015 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям, составила 10788409 тыс. тенге.
Форма 2
Отчет о прибылях и убытках Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2015 год
за 2014 год
Доходы
Доходы в виде вознаграждения
172958867
143280075
Доходы в виде дивидендов
53555222

23589921384
14935974327
2015 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы дебиторлық берешекті білдіретін Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 10788409 мың теңгені құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пайдасы
мен шығындары туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2015 жылы
2014 жылы
Кірістер
Сыйақы түріндегі кірістер
172958867
143280075
Дивидендтер түріндегі кірістер
53555222

57724075
Доход от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, за исключением форвардных валютных контрактов
(90203376)
169138715
Чистая прибыль/(убыток) от форвардных валютных контрактов
(322676)
1427213
Чистая прибыль/(убыток) от переоценки валютных активов и обязательств
(809785781)
(575449879)
Итого доходы
(673797744)
(203879801)
Расходы
Комиссии за управление активами
(14851007)
(11140536)
Расходы по оплате кастодиальных услуг
(1079659)
(587791)
Расходы по оплате аудиторских услуг
(9900)
( 9900)
Расходы по оплате профессиональных услуг
0
0
Расходы по оплате за использование программных продуктов и информационных баз данных
(1385)
(3340)
Итого расходы
(15941951)
(11741567)
Чистая прибыль (убыток)
(689739695)
(215621368)
Прочий совокупный доход
Курсовые разницы
10836423663
2066083464
Общий совокупный доход/(убыток)
10146683968
1850462096
По итогам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан за 2015 год основные показатели составили:
1) убыток по результатам управления 673797744 тыс. тенге;
2) расходы от управления 15941951 тыс. тенге;
3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге 10836423663 тыс. тенге.
Таким образом, чистый убыток по итогам 2015 года составил
689739695 тыс. тенге, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан – 10162625919 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан – 10146683968 тыс. тенге.
По данным глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан за период с 1 января 2015 года по 31 декабря 2015 года образовался инвестиционный убыток (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 1696814 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный убыток по данным глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан за тот же период составил 1697386 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан в течение
2015 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, на общую сумму 12153890 тыс. тенге:
1) 6241534 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 3216355 тыс. тенге за услуги 2015 года и 3025179 тыс. тенге за услуги прошлых лет;

57724075
Форвардтық валюталық келісімшарттарды қоспағанда, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан түсетін кіріс
(90203376)
169138715
Форвардтық валюталық келісімшарттардан түсетін таза пайда /(шығын)
(322676)
1427213
Валюталық активтер мен міндеттемелерді қайта бағалаудан түсетін таза пайда /(шығын)
(809785781)
(575449879)
Кірістердің жиыны
(673797744)
(203879801)
Шығыстар
Активтерді басқарғаны үшін комиссиялар
(14851007)
(11140536)
Кастодиандық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(1079659)
(587791)
Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(9900)
( 9900)
Кәсіби көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
0
0
Бағдарламалық өнімдерді және ақпараттық дерекқорды пайдаланғаны үшін ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(1385)
(3340)
Шығыстардың жиыны
(15941951)
(11741567)
Таза кіріс (шығын)
(689739695)
(215621368)
Басқа жиынтық кіріс
Бағамдық айырмалар
10836423663
2066083464
Жалпы жиынтық кіріс/(шығын)
10146683968
1850462096
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2015 жылы сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша шығыстар 673797744 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 15941951 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма
10836423663 мың теңгені құрады.
Осылайша, 2015 жылдың қорытындысы бойынша таза шығын 689739695 мың теңгені, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгенге дейінгі жалпы жиынтық кіріс 10162625919 мың теңгені, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 10146683968 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының деректері бойынша 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап 2015 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде базалық валюта – АҚШ долларымен есептелген инвестициялық шығын (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 1696814 мың АҚШ долларын құрады. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының деректері бойынша мәмілелер жасауға жұмсалған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық шығын сол кезең ішінде 1697386 мың АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан 2015 жыл ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 12153890 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 6241534 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 3216355 мың теңге – 2015 жылы көрсетілген қызметтер үшін және 3025179 мың теңге – өткен жылдары көрсетілген қызметтер үшін;

2) 5121888 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 1932250 тыс. тенге за услуги 2015 года и 3189638 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
3) 673293 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан, в том числе 175464 тыс. тенге за услуги, оказанные в 2015 году, и 497829 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
4) 104750 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан прошлых лет;
5) 9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан в 2015 году;
6) 2302 тыс. тенге – за информационные услуги компании «Morgan Stanley Capital International», в том числе 1162 тыс. тенге за услуги, оказанные в 2015 году, и 1140 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
7) 223 тыс. тенге – за услуги акционерного общества
«Единый регистратор ценных бумаг» номинированных в тенге, оказанные в  2015 году.
На 31 декабря 2015 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом Республики Казахстан составила  15941951 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 7849902 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан;2) 7001105 тыс. тенге – за услуги внешних управляющих Национального фонда Республики Казахстан;
3) 646663 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
4) 433114 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
5) 9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
6) 1162 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;
7) 223 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Единый регистратор ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге;
8) (-) 118 тыс. тенге – сторнирование в 1 квартале 2015 года начисленной комиссии за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан в связи со списанием комиссии кастодианом Национального фонда Республики Казахстан непосредственно с корреспондентского счета Национального фонда Республики Казахстан.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2015 год
за 2014 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности
Чистая прибыль (убыток)
(689739695)
(215621368)
Корректировки:
Амортизация (дисконта) /премии по облигациям казахстанских государственных компаний
(25618905)
(13076089)
Расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
0
0
Нереализованный (доход)/ убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток

2) 5121888 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушылардың комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 1932250 мың теңге – 2015 жылы көрсетілген қызметтер үшін және 3189638 мың теңге – өткен жылдары көрсетілген қызметтері үшін;
3) 673293 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын жаһандық кастодианының көрсетілген қызметтері үшін, оның ішінде 175464 мың теңге – 2015 жылы көрсеткен қызметтер үшін және 497829 мың теңге – өткен жылдардағы көрсетілген қызметтер үшін;
4) 104750 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын кастодианының – өткен жылдары көрсетілген қызметтері үшін;
5) 9900 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі – 2015 жылы көрсетілген қызметтері үшін;
6) 2302 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясының ақпараттық қызметтері үшін, оның ішінде 1162 мың теңге – 2015 жылы көрсетілген қызметтері үшін және 1140 мың теңге – өткен жылдары көрсетілген қызметтері үшін;
7) 223 мың теңге – «Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші» акционерлік қоғамының теңгеге номинацияланған 2015 жылы көрсетілген қызметтері үшін.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару бойынша шығыстарды есептеудің жалпы сомасы 2015 жылғы 31 желтоқсанға 15941951 мың теңгені құрады, ол мынадай сомадан тұрады:
1) 7849902 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
2) 7001105 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқарушыларының көрсеткен қызметтері үшін;
3) 646663 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жаһандық кастодианының көрсеткен қызметтері үшін;
4) 433114 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының көрсеткен қызметтері үшін;
5) 9900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына сыртқы аудит жүргізу жөніндегі көрсетілген қызметтер үшін;
6) 1162 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;
7) 223 мың теңге – «Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші» акционерлік қоғамы бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша теңгемен номинацияланған көрсеткен қызметтері үшін;
8) (-) 118 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының тікелей Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының корреспонденттік шотынан комиссияны есептен шығаруына байланысты
2015 жылғы I тоқсанда Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры кастодианының көрсеткен қызметтері үшін есептелген комиссияны сторнирлеу.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2015 жылы
2014 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)
(689739695)
(215621368)
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша дисконттың /сыйлықтың амортизациясы
(25618905)
(13076089)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
0
0
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан іске асырылмаған (кіріс)/шығын

264858474
(124545337)
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах
(450500126)
(353242794)
(Увеличение) уменьшение операционных активов:
Финансовые инструменты, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток, кроме производных финансовых инструментов
2615580189
(593521899)
Производные финансовые инструменты
(4683854)
1176109
Дебиторская задолженность
(532638)
(662838)
Увеличение (уменьшение) операционных обязательств:
Производные финансовые инструменты
2977118
450248
Кредиторская задолженность по сделкам РЕПО
0
0
Кредиторская задолженность и начисленные расходы
(1373603)

264858474
(124545337)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
(450500126)
(353242794)
Операциялық активтердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
2615580189
(593521899)
Туынды қаржы құралдары
(4683854)
1176109
Дебиторлық берешек
(532638)
(662838)
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдары
2977118
450248
РЕПО мәмілелері бойынша кредиторлық берешек
0
0
Кредиторлық берешек және есептелген шығыстар
(1373603)

2819510
Чистое использование/поступление денежных средств в/от операционной деятельности
2161467086
(942981664)
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности:
Приобретение/реализация или погашение облигаций казахстанских государственных компаний
(399901985)
(252338351)
Чистое использование денежных средств в инвестиционной деятельности
(399901985)
(252338351)
Движение денежных средств от финансовой деятельности:
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан

2819510
Ақша қаражатын операциялық қызметте/қызметке таза пайдалану/түсуі
2161467086
(942981664)
Инвестициялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигацияларын сатып алу/сату немесе өтеу
(399901985)
(252338351)
Инвестициялық қызметте ақша қаражатын таза пайдалану
(399901985)
(252338351)
Қаржы қызметінен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түсетін түсімдер

1631004592
3504647159
Перечисления в республиканский бюджет
(2456416963)
(1955000000)
Прочие перечисления
(667324540)
(219811649)
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/в финансовой деятельности
(1492736911)
1329835510
Чистое увеличение/(уменьшение) денежных средств и их эквивалентов
268828190
34515495
Денежные средства и их эквиваленты на начало года
1455610414
1321094919
Денежные средства и их эквиваленты на конец периода
1724438604
1455610414
Форма 4
Отчет об изменениях в чистых активах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Всего
1
2
3
4
5
6
Остаток на 31 декабря 2013 года
18417181402
(8894722958)
1393924826
839293451
11755676721
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан и прочие поступления
3504647159
3504647159
Перечисления в республиканский бюджет
(1955000000)
(1955000000)
Прочие перечисления
(219811649)
(219811649)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
2158692032
2158692032
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток) и прочие перемещения
(92608568)
(92608568)
Чистая прибыль (убыток) за период
(215621368)
(215621368)
Остаток на 31 декабря 2014 года
21921828561
(11069534607)
1178303458
2905376915
14935974327
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
1631004592
1631004592
Перечисления в республиканский бюджет
(2456416963)
(2456416963)
Прочие перечисления
(667324540)
(667324540)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
12913658966
12913658966
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток)
(2077235303)
(2077235303)
Чистая прибыль (убыток) за период
(689739695)
(689739695)
Остаток на 31 декабря 2015 года
23552833153
(14193276110)
488563763
13741800578
23589921384
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2015 года составили 23589921384 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 58 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет переоценки валютной части активов Национального фонда в тенге по причине изменения курса тенге к доллару США в 2015 году.
3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2015 год
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2015 года была равна 65731716152 долларам США, в том числе валютного портфеля – 63392151732 долларам США2 (96,44 %) и портфеля облигаций акционерного общества «ФНБ «Самрук-Казына», акционерного общества «НУХ «КазАгро» и акционерного общества «НУХ «Байтерек» – 2339564420 долларам США (3,56 %). Рыночная стоимость стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан – 17822922101 (28,12 %) и 45569229631 (71,88 %) долларов США соответственно.
___________________
2 Без учета кредиторской задолженности в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги и остатка средств на счете в тенге.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан.
Структура распределения валютных активов
Национального фонда Республики Казахстан
Наименование
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в USD
%
Ценные бумаги с фиксированным доходом

1631004592
3504647159
1
2
3
Республикалық бюджетке аударымдар
(2456416963)
(1955000000)
Өзге аударымдар
(667324540)
(219811649)
Қаржы қызметінен/(қызметінде) ақша қаражатының таза түсімі/(пайдаланылуы)
(1492736911)
1329835510
Ақша қаражатының және оның баламаларының таза ұлғаюы/(азаюы)
268828190
134515495
Жыл басындағы ақша қаражаты және оның баламалары
1455610414
1321094919
Кезең соңындағы ақша қаражаты және оның баламалары
1724438604
1455610414
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза
активтеріндегі өзгерістер туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
Түсімдер
Аудару
Таза пайда (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Барлығы
1
2
3
4
5
6
2013 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
18417181402
(8894722958)
1393924826
839293451
11755676721
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және өзге де түсімдер
3504647159
3504647159
Республикалық бюджетке аударымдар
(1955000000)
(1955000000)
Өзге де аударымдар
(219811649)
(219811649)
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы қалдығына әсері
2158692032
2158692032
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) және өзге де аударымдарға әсері
(92608568)
(92608568)
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
(215621368)
(215621368)
2014 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
21921828561
(11069534607)
1178303458
2905376915
14935974327
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
1631004592
1631004592
Республикалық бюджетке аударымдар
(2456416963)
(2456416963)
Өзге де аударымдар
(667324540)
(667324540)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы қалдығына әсері
12913658966
12913658966
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
(2077235303)
(2077235303)
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
(689739695)
(689739695)
2015 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
23552833153
(14193276110)
488563763
13741800578
23589921384
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері 2015 жылдың соңында 23589921384 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 58 %-ды құрады. Активтердің ұлғаюына негізінен 2015 жылы АҚШ долларына теңге бағамының өзгеруіне байланысты Ұлттық қор активтерінің валюталық бөлігін теңгемен қайта бағалау есебінен қол жеткізілді.
3. 2015 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөніндегі өзге де деректер
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының жалпы нарықтық құны 2015 жылғы 31 желтоқсанда 65731716152 АҚШ2 долларына тең болды, оның ішінде валюта қоржыны – 63392151732 АҚШ долларына (96,44 %) және «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» акционерлік қоғамы, «ҚазАгро» ҰБХ» акционерлік қоғамы және «Бәйтерек» ҰБХ» акционерлік қоғамы облигацияларының қоржыны – 2339564420 АҚШ долларына (3,56 %). Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюталық қоржынының құрамына кіретін тұрақтандыру және жинақ қоржындарының нарықтық құны тиісінше 17822922101 (28,12 %) және 45569229631 (71,88 %) АҚШ доллары болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық қоржынының құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жаһандық кастодианының деректеріне негізделеді.
_______________
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек және теңгедегі шоттағы қаражат қалдығы ескерілмеген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
валюталық активтерін бөлу құрылымы
Атауы
Барлығы
Мандат түрі
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар

6,38
1,82
2,04
1,12
Всего сберегательный портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
Наибольшая доля на 31 декабря 2015 года в распределении активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан в страновом соотношении приходится на: США (40,92 %), страны Еврозоны (21,39 %), Японию (10,055 %), Великобританию (7,96 %), Канаду (5,51 %), Австралию (4,32 %), Южную Корею (4,76 %), Швейцарию (0,84 %) и другие страны (4,25 %).

6,38
1,82
2,04
1,12
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
2015 жылғы 31 желтоқсанға елдік қатынаста Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау қоржынының активтерін бөлуде ең көп үлес мыналарға келеді: АҚШ (40,92 %), Еуроаймақ елдері (21,39 %), Жапония (10,055 %), Ұлыбритания (7,96 %), Канада (5,51 %), Аустралия (4,32 %), Оңтүстік Корея (4,76 %), Швейцария (0,84 %) және басқалары (4,25 %).

Доходность Национального фонда Республики Казахстан за 2015 год составила (-) 2,44 %.
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2015 года составил 6518 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2015 года составила 66,64 %, что в годовом выражении составляет 3,56 %.
Историческая доходность
Национального фонда Республики Казахстан
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2015 год составила 0,05 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,22 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2015 году была получена отрицательная сверхдоходность в размере (-) 0,17 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2015 год составила (-) 3,62 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила (-) 3,64 %. Таким образом, была получена положительная сверхдоходность в размере 0,02 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные облигации» за 2015 год составила (-) 5,99 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила (-) 6,19 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, была положительной и составила 0,20 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные акции» за 2015 год составила 0,89 %, тогда как доходность бенчмарка составила (-) 0,25 %. Таким образом, результат управления активами по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-) 0,64 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальное тактическое распределение активов» за 2015 год составила (-) 3,48 %, тогда как доходность бенчмарка составила (-) 4,77 %. Таким образом, результат управления активами сберегательного портфеля в 2015 году по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был положительным, сверхдоходность составила 1,29 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
Доходность стабилизационного портфеля
Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2015 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 2015 жылы (-) 2,44 % құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңдегі инвестициялық кіріс 6518 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңдегі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 66,64 %-ды құрады, бұл жылдық мәнде 3,56 %-ды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
1) тұрақтандыру қоржыны;
2) жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық бөлу қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2015 жылы 0,05 %-ды құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,22 %-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2014 жылы (-)0,17 % мөлшерінде теріс үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2015 жылы (-) 3,62 %-ды құрады. Осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі(-) 3,64 %-ды құрады. Осылайша, оң үстеме кірістілік 0,02 % мөлшерінде алынды.
«Жаһандық облигациялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2015 жылы (-) 5,99 % құрады. Осы қосалқы қоржынның эталондық қоржынының кірістілігі (-) 6,19 % құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған жоғары кірістілік оң болды және 0,20 %-ды құрады.
«Жаһандық акциялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2015 жылы 0,89 %-ды құрады, ал бенчмарктің кірістілігі (-) 0,25 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқару нәтижесі теріс болды, үстеме кірістілік (-) 0,64 % -ды құрады.
«Активтерді жаһандық тактикалық бөлу» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2015 жылы (-) 3,48 % құрады, ал бенчмарктің кірістілігі (-) 4,77 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша 2015 жылы жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижесі оң болды, үстеме кірістілік 1,29 % құрады.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша 2015 жылы жүргізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат.

28 января 2015 года в целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан и расширения валютной диверсификации активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан было принято постановление правления Национального Банка Республики Казахстан № 11, предусматривающее изменение валютного распределения сберегательного портфеля облигаций Национального фонда Республики Казахстан в соответствии с принципом сопоставления размеров ВВП стран, входящих в валютную корзину.
Таким образом, с 1 мая 2015 года вступил в силу следующий эталонный композитный индекс облигаций:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 45 (сорок пять) процентов;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) - 20 (двадцать) процентов;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) - 10 (десять) процентов;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) - 10 (десять) процентов;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) - 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) - 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) - 5 (пять) процентов.
В соответствии с новым валютным распределением сберегательного портфеля были исключены датская и шведская кроны, сингапурский и гонконгский доллары и уменьшена доля портфеля, деноминированного в евро, в пользу портфеля в долларах США.
После вступления в силу вышеуказанного решения был проведен анализ результатов деятельности внешних управляющих Национального фонда Республики Казахстан в соответствии с Правилами выбора внешних управляющих Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66.
На основании чего, в соответствии с протоколом Инвестиционного комитета Национального Банка от 10 апреля 2015 года № 54 и в целях закрытия активной позиции по акциям было рекомендовано расторгнуть соглашения по управлению активами Национального фонда Республики Казахстан с внешними управляющими – BSI SA, Bank Sarasin & Co (мандат управления «Глобальные активные акции») и сократить на 50 % размер активов под управлением UBS Global AM (Equity) и State Street Global Advisors, в рамках мандата «Глобальные пассивные акции».
При этом State Street Bank Europe Limited был утвержден в качестве транзитного управляющего для активов Национального фонда Республики Казахстан. В результате реализации вышеуказанного решения полученные средства были переведены в мандат «Глобальные облигации» под управление Национального Банка.

2015 жылғы 28 қаңтарда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару тиімділігін арттыру және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтау қоржынының активтерін валюталық әртараптандыруды кеңейту мақсатында валюталық кәрзеңкеге кіретін елдердің ЖІӨ мөлшерін салыстыру қағидатына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры облигацияларының жинақтау қоржынын валюталық бөлуді өзгертуді көздейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының № 11 қаулысы қабылданды.
Осылайша, 2015 жылғы 1 мамырдан бастап мынадай облигациялардың эталондық композиттік индексі күшіне енді:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 45 (қырық бес) пайыз;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) - 20 (жиырма) пайыз;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) - 10 (он) пайыз;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) - 10 (он) пайыз;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) - 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) - 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) - 5 (бес) пайыз.
Жаңа жинақтау қоржынын валюталық бөлуге сәйкес дат және швед кронасы, сингапур және гонконг доллары алып тасталды және Еуроға ірілендірілген қоржын үлесі АҚШ долларындағы қоржын пайдасына азайтылды.
Жоғарыда көрсетілген шешім күшіне енгеннен кейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушылар қызметінің нәтижелеріне талдау жүргізілді.
Соның негізінде Ұлттық Банктің Инвестициялық комитетінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 54 хаттамасына сәйкес және акциялар бойынша белсенді позицияларды жабу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушылармен – BSI SA, Bank Sarasin & Co («Жаһандық белсенді акциялар» басқару мандаты) басқару келісімін бұзу және «Жаһандық пассив акциялар» мандаты шеңберінде UBS Global AM (Equity) және State Street Global Advisors басқаруындағы активтердің мөлшерін 50 %-ға қысқарту ұсынылды.
Бұл ретте State Street Bank Europe Limited Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін транзиттік басқарушы ретінде бекітілді. Жоғарыда көрсетілген шешімді іске асыру нәтижесінде алынған қаражат Ұлттық Банк басқаруындағы «Жаһандық облигациялар» мандатына аударылды.

В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 2 июля 2015 года в газете «Казахстанская правда» № 123 (279999), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.gov.kz).

Халық арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2015 жылғы 2 шілдеде «Казахстанская правда» газетінде № 123 (279999) жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында (www.minfin.gov.kz) орналастырылған.