О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 515. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522.
В соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 16-17, ст. 91) следующие изменения и дополнение:
в Единой программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной указанным постановлением:
раздел 1 "Паспорт Программы" изложить в следующей редакции:
"1. Паспорт (основные параметры)
Наименование
Программа "Единая программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан"; Указ Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874 "Об утверждении Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы и о внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"; Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 375-V
Указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию правительственной программы
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Цель
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест
Задачи
1. Повышение доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.

"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 515 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 522 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) қаулысымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының
Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1) "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж, № 16-17, 91-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасында:
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Паспорт (негізгі параметрлері)
Атауы
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
"Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы
19 наурыздағы № 958 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығы;
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі.
Үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Мақсаттары
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтау және тұрақты жұмыс істейтін жаңа жұмыс орындарын құру
Міндеттері
1. Ауылдық елді мекендердің, шағын қалалар мен моноқалалардың кәсіпкерлерін қаржыландыруға қол жетімділікті арттыру.

2. Увеличение производственных мощностей предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
3. Расширение бизнес инициативы предпринимателей в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах.
4. Увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности.
5. Создание новых конкурентоспособных производств.
6. Увеличение занятости населения в малом и среднем предпринимательстве.
7. Недопущение трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют.
8. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства.
9. Повышение компетенций предпринимателей.
10. Повышение производительности предпринимателей.
11. Расширение деловых связей.
Сроки реализации
2015 – 2019 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2020 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1. Доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 12,5 %.
2. Увеличение объема выпуска продукции МСП в 1,5 раза от уровня 2014 года.
3. Увеличение активно действующих субъектов МСП на 50 % от уровня 2014 года.
4. Увеличение количества занятых в МСП на 50 % от уровня 2014 года.
Источники и объемы финансирования
1) средства из республиканского бюджета:
2015 – 60 531 976 тыс. тенге;
2016 – 60 250 273 тыс. тенге;
2017 – 41 342 611 тыс. тенге;
2018 – 41 342 611 тыс. тенге;

2. Ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің өндірістік қуатын ұлғайту.
3. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда кәсіпкерлердің бизнес бастамаларын кеңейту.
4. Өңдеуші өнеркәсіп өндірген өнім көлемін ұлғайту.
5. Бәсекеге қабілетті жаңа өндіріс орындарын құру.
6. Халықтың шағын және орта кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылуын ұлғайту.
7. Шетелдік валюталардың ауытқуларына байланысты болатын валюталық тәуекелдердің кредиттікке көшуін болдырмау.
8. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету.
9. Кәсіпкерлердің құзыретін арттыру.
10. Кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру.
11. Іскерлік қатынастарды кеңейту.
Іске асыру мерзімдері
2015 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау арқылы 2020 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізілетін болады:
1. ЖІӨ құрылымында өңдеуші өнеркәсіптің үлесін кемінде 12,5 %-ға жеткізу.
2. ШОК-тың өнім шығару көлемін 2014 жылғы деңгейден 1,5 есеге ұлғайту.
3. Белсенді жұмыс істейтін ШОК субъектілерін 2014 жылғы деңгейден 50%-ға ұлғайту.
4. ШОК-та жұмыс істейтіндердің санын 2014 жылғы деңгейден 50%-ға ұлғайту.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
1) республикалық бюджет қаражаты:
2015 – 60 531 976 мың теңге;
2016 – 60 250 273 мың теңге;
2017 – 41 342 611 мың теңге;
2018 – 41 342 611 мың теңге;

2019 – 41 342 611 тыс. тенге;
2) средства из Национального фонда Республики Казахстан на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям в 2015 году – 7 200 000 тыс. тенге, подведение недостающей инфраструктуры в 2015 году – 9 781 530 тыс. тенге, в 2016 году – 15 000 000 тыс. тенге.
";
заголовок раздела 3 "Анализ текущей ситуации развития предпринимательства" изложить в следующей редакции:
"3. Анализ текущей ситуации";
заголовок раздела 4 "Цель, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов реализации Программы" изложить в следующей редакции:

2019 – 41 342 611 мың теңге;
2) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қаражатынан субсидиялауға 2015 жылы – 7 200 000 мың. теңге, жетіспейтін инфрақұрылымды тартуға 2015 жылы – 9 781 530 мың теңге, 2016 жылы – 15 000 000 мың теңге.
";
"Кәсіпкерлікті дамытудың ағымдағы жағдайын талдау" деген 3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы ахуалды талдау";
"Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері, оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы";
в разделе 4 "Цель, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов реализации Программы":
в подразделе 4.3 "Задачи":
таблицу 1 изложить в следующей редакции:
"Таблица 1. Целевые показатели по повышению доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов
№ п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

"4. Бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері";
"Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері, оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-бөлімде:
"Міндеттері" деген 4.3-кіші бөлімде:
1-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кесте: Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлерін қаржыландыруға қол жетімділікті арттыру бойынша нысаналы көрсеткіштер
P/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат дереккөзі
Іске асыру жылдары
Жауапты орындаушылар

1) из республиканского бюджета в 2015 году предусматривается 60 531 976 тыс. тенге, в 2016 году – 60 250 273 тыс. тенге, в 2017 году – 41 342 611 тыс. тенге, в 2018 году – 41 342 611 тыс. тенге, в 2019 году – 41 342 611 тыс. тенге;
2) из Национального фонда Республики Казахстан на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, в 2015 году – 7 200 000 тыс. тенге, подведение недостающей инфраструктуры в 2015 году – 9 781 530 тыс. тенге, в 2016 году – 15 000 000 тыс. тенге. Дальнейшее финансирование Программы будет осуществляться в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.";
раздел "8. План мероприятий по реализации Программы" исключить;
дополнить приложением 3 к Единой программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" "План мероприятий по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 515
Приложение 3
к Единой программе поддержки
и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
План мероприятий по реализации Единой программы поддержки
и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
№ п/п
Наименование
Ед. измерения
Сроки исполнения
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Предполагаемые расходы
Источники финансирования
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Первое направление: поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов

1) республикалық бюджеттен 2015 жылы – 60 531 976 мың теңге, 2016 жылы – 60 250 273 мың теңге, 2017 жылы – 41 342 611 мың теңге,
2018 жылы – 41 342 611 мың теңге, 2019 жылы – 41 342 611 мың теңге көзделеді;
2) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан субсидиялауға 2015 жылы –
7 200 000 мың теңге, жетіспейтін инфрақұрылымды тартуға 2015 жылы –
9 781 530 мың теңге, 2016 жылы – 15 000 000 мың теңге.
Бағдарламаны одан әрі қаржыландыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылатын болады.";
"8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары" деген бөлім алып тасталсын;
осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасына "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары" деген 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 515 қаулысына
қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай
бағдарламасына
3-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
Орындау мерзімдері
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Болжанатын шығыстар
Қаржыландыру көздері
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бірінші бағыт: моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау

1. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний на региональных координационных советах
ед.
ежемесячно
решение (протокол) РКС
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании

1. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
1
Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін өңірлік үйлестіру кеңестерінде кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
ӨҮК шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның екінші деңгейдегі банктерге кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидия төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар

7. Частичное гарантирование кредитов микрофинансовых организаций перед банками
1
Заключение договоров о гарантии
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
2
Оплата гарантии АО "ФРП "Даму"
тыс. тенге
январь, июль, ежегодно
перечисление средств
МНЭ
85 000
85 000
85 000
85 000
Республиканский бюджет
Второе направление: развитие предпринимательства в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности
1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний на региональных координационных советах
ед.
ежемесячно
решение (протокол) РКС
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей в рамках второго и третьего направлений Программы
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
26 484 296

7. Микроқаржы ұйымдарының банктер алдындағы кредиттеріне ішінара кепілдік беру
1
Кепілдік туралы шарттар жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
2
"Даму" КДҚ" АҚ-ның кепілдік төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
қаражат аудару
ҰЭМ
85 000
85 000
85 000
85 000
Республикалық бюджет
Екінші бағыт: экономиканың басым салаларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында кәсіпкерлікті дамыту
1. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1
Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері-қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын өңірлік үйлестіру кеңестерінде қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
ӨҮК шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
Бағдарламаның екінші және үшінші бағыттарының шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша екінші деңгейдегі банктерге "Даму" КДҚ" АҚ-ның субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
26 686 586