О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 393 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2016 года № 530.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 393 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу" следующие изменения и дополнение:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) не позднее 1 февраля и 1 августа по итогам полугодия, следующего за отчетным, представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство финансов Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерству финансов Республики Казахстан не позднее 1 марта и 1 сентября по итогам полугодия, следующего за отчетным, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.";
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу, утвержденном указанным постановлением:
в содержании:
строку "2.8.1 Специальная экономическая зона" изложить в следующей редакции:
"2.8.1 Специальный статус финансового центра";
строку "4 План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу" исключить;
строку "Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращений" исключить;
часть пятую раздела 1 "Основные выводы" изложить в следующей редакции:
"Прямой эффект от реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу (далее – План действий) составит до 1 % прироста безуглеводородного внешнего валового продукта (далее – ВВП) ежегодно до 2025 года (результат близкий к результату Дубай за 10 первых лет создания Международного финансового центра Дубай (Dubai International Financial Centre, далее – DIFC) или около 13,4 млрд. долларов США кумулятивного абсолютного прироста ВВП за период с 2015 по 2025 годы. Дополнительный эффект от МФЦА достигается за счет ускорения роста ВВП в среднем на 1 % ежегодно за счет притока прямых иностранных инвестиций на казахстанские рынки капитала, реализации новых экономически выгодных проектов и роста производительности труда. Итоговый совокупный эффект от создания Центра с учетом прямого и непрямого влияния на ВВП, а также региональной экспансии Центра может составить около 40 млрд. долларов США за период с 2015 по 2025 годы. Кроме этого, реализация концепции Центра позволит создать более 2 тысяч высококвалифицированных рабочих мест международного уровня в Астане.";
в разделе 2 "Основной доклад":

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 393 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қыркүйектегі № 530 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 393 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) есепті жартыжылдықтан кейінгі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі есепті жартыжылдықтан кейінгі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 наурыздан және 1 қыркүйектен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарында:
мазмұнында:
"2.8.1 Арнайы экономикалық аймақ" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2.8.1 Қаржы орталығының арнайы мәртебесі";
"4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары" деген жол алып тасталсын;
"Ескертпе: аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы" деген жол алып тасталсын;
"Негізгі тұжырымдар" деген 1-бөлімнің бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын (бұдан әрі – Іс-қимыл жоспары) іске асырудан болатын тікелей әсер 2025 жылға дейін жыл сайын көмірсутегін есептемегендегі жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) 1 %-ға дейін өсімін (Дубай халықаралық қаржы орталығы (Dubai International Financial Centre, бұдан әрі – DIFС) құрылғаннан бері алғашқы 10 жылдағы Дубайдың нәтижесіне жақын нәтиже) немесе 2015 – 2025 жылдар кезеңінде ЖІӨ-нің кумулятивтік абсолютті өсімінің шамамен 13,4 млрд. АҚШ долларын құрайды. АХҚО-дан болатын қосымша әсерге қазақстандық капитал нарығына шетелдік тікелей инвестициялардың әкелінуі, экономикалық тұрғыдан тиімді жаңа жобаларды іске асыру және еңбек өнімділігінің өсуі есебінен ЖІӨ-нің жыл сайын орташа алғанда 1 %-ға жылдам өсуі есебінен қол жеткізіледі. ЖІӨ-ге тікелей және тікелей емес әсер етуді, сондай-ақ Орталықтың өңірлік өктемдігін ескере отырып, Орталықты құрудан болатын қорытынды жиынтық әсер 2015 жылдан бастап 2025 жылдар аралығындағы кезеңде шамамен 40 млрд. АҚШ долларын құрауы мүмкін. Бұдан басқа, Орталықтың тұжырымдамасын іске асыру Астанада халықаралық деңгейдегі 2 мыңнан аса жоғары білікті жұмыс орнын құруға мүмкіндік береді.";
"Негізгі баяндама" деген 2-бөлімде:

часть десятую подраздела 2.1 "Видение (миссия) и направления развития Международного финансового центра "Астана"" изложить в следующей редакции:
"Подробные мероприятия по стратегическим направлениям развития Центра представлены в Плане мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу (далее – План мероприятий) согласно приложению к Плану действий.";
часть четвертую подраздела 2.2 "Отправная точка развития МФЦА" изложить в следующей редакции:
"Для достижения данной цели согласно Указу Президента Республики Казахстан от 19 мая 2015 года № 24 "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Указ Президента) предлагается закрепить статус Центра законодательно.";
часть четвертую подраздела 2.7 "Дополнительное направление "Развитие рынка исламского финансирования" изложить в следующей редакции:
"Активация предложения в банковском секторе потребует локализации международных исламских банков, на рынке капитала – выпуска государственного долга в соответствии с принципами исламского финансирования. Построение инфраструктуры включает в себя рассмотрение вопроса гарантирования депозитов исламского банка, механизма конвертации традиционного банка в исламский банк, создания единого Совета по принципам исламского финансирования.";
в подразделе 2.8 "Поддерживающее направление "Создание благоприятной деловой среды":
в главе 2.8.1 "Специальная экономическая зона":
наименование изложить в следующей редакции:
"2.8.1 Специальный статус финансового центра";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Согласно Указу Президента предлагается закрепить статус финансового центра законодательно. По аналогии с ведущими мировыми финансовыми центрами мира в рамках МФЦА предполагаются следующие преференции:";
пункт 2 части седьмой главы 2.8.2 "Правовое регулирование" изложить в следующей редакции:
"2. Распространение норм английского права на участников МФЦА, юридических лиц, зарегистрированных на территории МФЦА, внесенных в соответствующий реестр исполнительного органа МФЦА, осуществляющих операции из перечня, утвержденного Правительством Республики Казахстан по представлению НБ. При этом необходимо отдельно разработать и утвердить критерии определения участников МФЦА и внесения их в реестр. Споры по операциям, подпадающим под распространение норм МФЦА в данном контексте, рассматриваются в рамках английского права.";

"Астана" халықаралық қаржы орталығын дамытудың пайымы (миссиясы) және бағыттары" деген 2.1-кіші бөлімнің оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталықты дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша жан-жақты іс-шаралар осы Іс-қимыл жоспарына қосымшаға сәйкес Іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарында (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) ұсынылды.";
"АХҚО-ны дамытудың бастау көзі" деген 2.2-кіші бөлімнің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы мақсатқа қол жеткізу үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 19 мамырдағы Жарлығына (бұдан әрі – Президенттің Жарлығы) сәйкес Орталықтың мәртебесін заңнамалық тұрғыдан бекіту ұсынылады.";
"Исламдық қаржыландыру нарығын дамыту" қосымша бағыты" деген 2.7-кіші бөлімнің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк секторындағы ұсынысты жандандыру халықаралық ислам банктерін оқшауландыруды, капитал нарығында исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкес мемлекеттік борыштың шығарылымын талап етеді. Инфрақұрылымды құру ислам банкінің депозиттеріне кепілдік беру мәселесін, дәстүрлі банкті ислам банкіне айналдыру тетігін қарауды, Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөнінде бірыңғай кеңес құруды қамтиды.";
"Қолайлы іскерлік орта құру" қолдаушы бағыты" деген 2.8-кіші бөлімде:
"Арнайы экономикалық аймақ" деген 2.8.1-тарауда:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
2.8.1 "Қаржы орталығының арнайы мәртебесі";
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Президенттің Жарлығына сәйкес қаржы орталығының мәртебесін заңнамалық тұрғыдан бекіту ұсынылады. Әлемнің жетекші қаржы орталықтарына ұқсас АХҚО шеңберінде мынадай артықшылықтар болжанады:";
"Құқықтық реттеу" деген 2.8.2-тараудың жетінші бөлігінің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ағылшын құқығының нормаларын АХҚО қатысушыларына, ҰБ-ның ұсынымы бойынша Қазақстанның Үкіметі бекіткен тізбедегі операцияларды жүзеге асыратын, АХҚО-ның атқарушы органының тиісті тізіліміне енгізілген, АХҚО аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қолдану. Бұл ретте АХҚО қатысушыларын айқындау және оларды тізілімге енгізу өлшемшарттарын жеке әзірлеп, бекіту қажет. АХҚО нормалары қолданылатын операциялар бойынша даулар осы тұрғыдан ағылшын құқығының шеңберінде қаралады.";

часть четвертую главы 2.8.6 "Городская и социальная инфраструктура" изложить в следующей редакции:
"После окончания проведения выставки планируются принятия мер по передаче отдельных объектов выставки ЭКСПО - 2017 для обеспечения функционирования МФЦА, а также подготовка офисных помещений для размещения исполнительного органа Центра (акционерное общество МФЦА), регулятора (Комитета Центра по регулированию финансовых услуг), финансового суда Центра и его участников с освобождением от арендной платы на срок до 2 лет. Также планируется размещение Академии МФЦА на территории выставки.";
в подразделе 3.1 "Структура и управление МФЦА" раздела 3 "Реализация Плана действий по созданию и развитию МФЦА":
подпункты 3) и 4) части второй изложить в следующей редакции:
"3) определить рабочий орган – акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана";
4) создать Комитет Центра по регулированию финансовых услуг.";
в части пятой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"К основным задачам акционерного общества "Администрация Международного финансового центра "Астана" следует отнести обеспечение деятельности МФЦА и управления МФЦА, в том числе:";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан управление и координацию деятельности имущественного комплекса, образующего инфраструктуру МФЦА (Академия МФЦА, рейтинговое агентство МФЦА, специализированный образовательный фонд на базе Академии МФЦА и другие);";
части седьмую и восьмую изложить в следующей редакции:
"В краткосрочной и среднесрочной перспективе указанный орган должен функционировать в качестве института, подведомственного Министерству финансов Республики Казахстан. Вместе с тем, в долгосрочной перспективе, в рамках повышения эффективности управления и расширения географии присутствия целесообразно рассмотреть вопрос о включении в состав учредителей органа ведущих игроков локального рынка и/или представителей финансового центра - потенциального партнера МФЦА (например, Дубай, Сингапур, Стамбул и так далее). Также рассматривается возможность открытия представительств акционерного общества МФЦА в ведущих международных финансовых центрах мира для налаживания взаимодействия и продвижения МФЦА на международном уровне.
Регулированием субъектов МФЦА по аналогии с Dubai Financial Services Authority (DFSA) должен заниматься Комитет Центра по регулированию финансовых услуг. Данный Комитет будет осуществлять функции финансового регулятора, надзора над всеми секторами финансового рынка, заниматься разработкой нормативно-правовой базы для участников МФЦА, проводить лицензирование, а также принимать решения о соответствии участников МФЦА высоким международным стандартам, предъявляемым Комитетом.";
в части девятой:
подпункты 1) и 2) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:

"Қалалық және әлеуметтік инфрақұрылым" деген 2.8.6-тараудың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрмені өткізу аяқталғаннан кейін ЭКСПО-2017 көрмесінің жекелеген объектілерін АХҚО жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін беру жөнінде шаралар қабылдау, сондай-ақ Орталықтың атқарушы органын (АХҚО акционерлік қоғамы), реттеушіні (Орталықтың Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитетін), Орталықтың қаржы сотын және оның қатысушыларын 2 жылға дейінгі мерзімге жалдау ақысынан босата отырып орналастыру үшін офистік үй-жайлар дайындау жоспарланып отыр. Сондай-ақ АХҚО академиясын көрме аумағына орналастыру жоспарлануда.";
"АХҚО құру мен дамыту жөніндегі іс-қимыл жоспарын іске асыру" 3-бөлімінің "АХҚО құрылымы және оны басқару" деген 3.1-кіші бөлімде:
екінші бөліктің 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жұмыс органын айқындау – "Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамын;
"4) Орталықтың Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитетін құру.";
бесінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамының негізгі міндеттеріне АХҚО қызметін және АХҚО басқаруды қамтамасыз етуді жатқызу қажет, оның ішінде:";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісу бойынша АХҚО инфрақұрылымын құрайтын мүліктік кешеннің (АХҚО Академиясы, АХҚО рейтингтік агенттігі, АХҚО Академиясы негізіндегі мамандандырылған білім беру қоры және басқалары) қызметін басқару және үйлестіру;";
жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективада көрсетілген орган Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне ведомстволық бағынысты институт ретінде жұмыс істеуге тиіс. Сонымен қатар, ұзақ мерзімді перспективада басқару тиімділігін арттыру және қатысу географиясын кеңейту шеңберінде орган құрылтайшыларының құрамына жергілікті нарықтың жетекші ойыншыларын және/немесе қаржы орталығының өкілдерін – АХҚО-ның әлеуетті әріптесін (мысалы, Дубай, Сингапур, Стамбул және тағы басқа) қосу туралы мәселені қараған жөн. Сонымен қатар өзара іс-қимылды реттеу және АХҚО-ны халықаралық деңгейде ілгерілету үшін әлемнің жетекші халықаралық қаржы орталықтарында АХҚО акционерлік қоғамының өкілдіктерін ашу мүмкіндігі қаралады.
Dubai Financial Services Authority (DFSA) сияқты АХҚО субъектілерін реттеумен Орталықтың Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитеті айналысуға тиіс. Бұл Комитет қаржы реттеушісінің, қаржы нарығының барлық секторларын қадағалау функцияларын жүзеге асыратын болады, АХҚО қатысушылары үшін нормативтік-құқықтық базаны әзірлеумен айналысады, лицензиялауды жүргізеді, сондай-ақ АХҚО қатысушыларының Комитет талап ететін жоғары халықаралық стандарттарға сәйкестігі туралы шешім қабылдайды.";
тоғызыншы бөлікте:
1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"6) Специализированный образовательный фонд МФЦА - специальный фонд, создаваемый для повышения уровня квалификации участников МФЦА, организации тренингов, курсов, стажировок, подготовки персонала в лучших учебных заведениях региона и мира. Данный образовательный фонд на базе Академии МФЦА необходимо организовать по примеру действующего Института банковского дела и финансов в Бахрейне (BIBF). BIBF финансируется за счет выделения 1 % от суммы ежегодных расходов на образование персонала банков и финансовых организаций, регулируемых Центральным Банком Бахрейна (СВВ). В свою очередь, участники рынка могут пользоваться услугами образовательного фонда на приемлемых и льготных условиях.";
раздел "4 План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу" исключить;
раздел "Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращений" исключить;
дополнить приложением согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2016 года № 530
Приложение
к Плану совместных действий
Правительства Республики Казахстан
и Национального Банка
Республики Казахстан по
созданию и развитию
Международного финансового
центра "Астана" на
долгосрочную перспективу
План мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по созданию и развитию Международного финансового центра "Астана" на долгосрочную перспективу
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Срок реализации
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
1. Стратегическое направление "Развитие рынков капитала"
1
Выпуск инфраструктурных облигаций через биржу МФЦА путем проработки структуры выпуска инфраструктурных облигаций с заинтересованными государственными органами, отвечающими за реализацию конкретного инфраструктурного проекта, а также международными институтами развития
структура пилотного выпуска
декабрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ
2
Расширение сотрудничества с международными институтами развития с целью финансирования их проектов в странах Центральной Азии посредством казахстанского рынка капитала
меморандум, договор, соглашение
постоянно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МФ, МНЭ
3
Стимулирование привлечения капитала со стороны совместных предприятий нефтегазового сектора и горно-металлургического комплекса посредством биржи МФЦА для финансирования инвестиционных проектов с "местным содержанием":

"6) АХҚО-ның мамандандырылған білім беру қоры – АХҚО қатысушыларының біліктілік деңгейін көтеру, тренингтер, курстар, тағылымдамалар ұйымдастыру, қызметкерлерді өңірдің және әлемнің ең озық оқу орындарында даярлау үшін құрылатын арнайы қор. Осы АХҚО Академиясы негізіндегі білім беру қорын жұмыс істеп тұрған Бахрейндегі Банк ісі және қаржы институтының (BIBF) үлгісі бойынша ұйымдастыру қажет. BIBF Бахрейн Орталық Банкі (СВВ) реттейтін банктердің және қаржы ұйымдарының қызметкерлеріне білім беруге арналған жыл сайынғы шығыстар сомасының 1 %-ын бөлу есебінен қаржыландырылады. Өз кезегінде, нарыққа қатысушылар білім беру қорының көрсетілетін қызметтерін тиімді және жеңілдікті талаптармен пайдалана алады.";
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары" деген 4-бөлім алып тасталсын;
"Ескертпе: аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы" деген бөлім алып тасталсын;
осы қаулыға қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қыркүйектегі № 560 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Астана" халықаралық қаржы орталығын құру мен дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді перспективаға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау
нысаны
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1. "Капитал нарықтарын дамыту" стратегиялық бағыты
1
Нақты инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға жауапты мүдделі мемлекеттік органдармен, сондай-ақ халықаралық даму институттарымен инфрақұрылымдық облигацияларды шығару құрылымын пысықтау жолымен АХҚО биржасы арқылы инфрақұрылымдық облигацияларды шығару
пилоттық шығарылымның құрылымы
2017 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ
2
Халықаралық даму институттарының жобаларын қазақстандық капитал нарығы арқылы Орталық Азия елдерінде қаржыландыру мақсатында олармен ынтымақтастықты кеңейту
меморандум, шарт, келісім
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
3
"Жергілікті қамтуы" бар инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін мұнай-газ секторы мен тау-кен металлургиясы кешенінің бірлескен кәсіпорындары тарапынан капиталды АХҚО биржасы арқылы тартуды ынталандыру:

1) определение
мероприятий по стимулированию совместных предприятий, финансирование проектов с "местным содержанием" через биржу МФЦА посредством размещения ценных бумаг;
план мероприятий
июль 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МФ, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
2) разработка графика размещения и подготовки к реализации пилотного проекта по выпуску финансовых инструментов совместных предприятий на бирже МФЦА
план реализации пилотного проекта
декабрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МФ, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
4
Стимулирование размещения большей доли крупных казахстанских компаний с зарубежным листингом в уставном капитале на отечественном рынке капитала путем разработки мероприятий по стимулированию привлечения капитала отечественными компаниями через организованный рынок
план мероприятий
декабрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МФ, МНЭ
5
Разработка финансовых продуктов, соответствующих принципам исламского финансирования:
1) повышение финансовой грамотности в области исламского финансирования среди потенциальных инвесторов и эмитентов;
курсы по исламскому финансированию
постоянно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
2) разработка пилотного проекта по размещению сукук на бирже МФЦА
проспект выпуска
Декабрь 2020 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию)
6
Внедрение дополнительных мер стимулирования потенциальных эмитентов для привлечения капитала через биржу МФЦА, а также проведение презентаций (road show) для потенциальных инвесторов
план мероприятий
июль 2017 года – декабрь 2025 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
7
Определение перечня наиболее привлекательных в инвестиционном плане компаний акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" для проведения их IPO в размере не менее 25% к размещенным акциям для широкого круга инвесторов (отечественных и международных) на организованном рынке Республики Казахстан
Решение Совета директоров
Январь 2017 года
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию)
8
Приведение отобранных для размещения на бирже МФЦА компаний в соответствие с требованиями биржи МФЦА
финансовая отчетность, подтверждающая соответствие
Январь 2017 года – январь 2019 года
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
9
Поэтапное проведение публичного размещения (IPO, SPO) отобранных для размещения на бирже МФЦА компаний в размере не менее 25 % к размещенным акциям на бирже МФЦА
размещение, открытие торгов акциями
сентябрь 2017 года – декабрь 2020 года
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
10
Введение в оборот нового класса финансовых инструментов под названием "биржевые инвестиционные фонды" (ETF фонды) и рассмотрение вопроса включения в перечень дополнительных инструментов фондового рынка - депозитные банковские сертификаты, а также формирование и развитие рынка исламских и других арендных сертификатов
информация в Правительство
июль 2018 года
НБ (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МФ, МНЭ
11
Рассмотрение возможности участия иностранных, локальных и локализованных в Казахстане управляющих компаний в тендере на управление активами ЕНПФ
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ
Развитие инструментов "зеленого финансирования"
12
Разработка концепции по внедрению и развитию инструментов и принципов "зеленого" финансирования совместно с международными финансовыми институтами
решение правления АО "Администрация МФЦА"
декабрь 2016 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
13
Рассмотрение необходимости внесения изменений в законодательство Республики Казахстан, регулирующее вопросы "зеленой" экономики, в части внедрения в практику инструментов "зеленого" финансирования
информация в МФ
июнь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
14
Формирование списка стратегических партнеров по разработке и внедрению инструментов "зеленого" финансирования
решение правления АО "Администрация МФЦА"
Декабрь 2016 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
15
Презентация и продвижение "зеленых" финансовых продуктов в период проведения ЭКСПО - 2017
информация в МФ
сентябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА"
(по согласованию),
АО "НК "Астана ЭКСПО - 2017" (по согласованию)
16
Разработка стратегии обеспечения регионального лидерства МФЦА в сфере "зеленых" финансов
решение правления АО "Администрация МФЦА"
Декабрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МЭ
Развитие финансовых технологий
17
Разработка проекта создания и развития лабораторий финансовых технологий совместно с казахстанскими и зарубежными учебными заведениями
концепция развития
Март 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МОН
18
Привлечение крупных международных участников рынка финансовых технологий (стартап-акселераторов, венчурных фондов, финансовых институтов и технологических компаний)
меморандум, договор, соглашение
постоянно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)

1) бірлескен кәсіпорындарды ынталандыру жөніндегі іс-шараларды айқындау, "жергілікті қамтуы бар" жобаларды бағалы қағаздарды орналастыра отырып, АХҚО биржасы арқылы қаржыландыру;
іс-шаралар жоспары
2017 жылғы шілде
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2) бірлескен кәсіпорындардың қаржы құралдарын шығару жөніндегі пилоттық жобаны АХҚО биржасында орналастыру және іске асыруға дайындау кестесін әзірлеу
пилоттық жобаны іске асыру жоспары
2017 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
4
Отандық компаниялардың ұйымдасқан нарық арқылы капиталды тартуды ынталандыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу жолымен жарғылық капиталында шетелдік листингі бар ірі қазақстандық компаниялардың қомақты үлесін капиталдың отандық нарығында орналастыруды ынталандыру
іс-шаралар жоспары
2017 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
5
Исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкес келетін қаржы өнімдерін әзірлеу:
1) әлеуетті инвесторлар мен эмитенттер арасында исламдық қаржыландыру саласындағы қаржылық сауаттылықты арттыру;
исламдық қаржыландыру жөніндегі курстар
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
2) АХҚО биржасында
сукукты орналастыру жөніндегі пилоттық жобаны әзірлеу
шығарылым проспектісі
2020 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
6
АХҚО биржасы арқылы капитал тарту үшін әлеуетті эмитенттерді ынталандыру бойынша қосымша шараларды енгізу, сондай-ақ әлеуетті инвесторларға арналған таныстырылымдар (road show) өткізу
іс-шаралар жоспары
2017 жылғы шілде –
2025 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
7
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының инвестициялық тұрғыдан барынша тартымды компанияларының ІРО-сын Қазақстан Республикасының ұйымдасқан нарығындағы инвесторлардың (отандық және халықаралық) ауқымды тобы үшін орналастырылған акцияларға кемінде 25 % мөлшерінде жүргізу үшін олардың тізбесін айқындау
Директорлар кеңесінің шешімі
2017 жылғы қаңтар
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісім бойынша)
8
АХҚО биржасында орналастыру үшін іріктелген компанияларды АХҚО биржасының талаптарына сәйкес келтіру
сәйкестікті растайтын қаржылық есептілік
2017 жылғы қаңтар – 2019 жылғы қаңтар
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
9
АХҚО биржасында орналастыру үшін іріктелген компаниялардың (IPO, SPO) орналастырылған акцияларға кемінде 25 % мөлшерінде АХҚО биржасына жария орналастыруды кезең-кезеңмен жүргізу
орналастыру, акциялармен сауда-саттықтарды ашу
2017 жылғы
қыркүйек – 2020 жылғы
желтоқсан
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ
(келісім бойынша)
10
"Биржалық инвестициялық қорлар" (ETF қорлар) деп аталатын қаржы құралдарының жаңа сыныбын айналымға енгізу және қор нарығының қосымша құралдарының тізбесіне депозиттік банктік сертификаттарды қосу мәселесін қарау, сондай-ақ исламдық және басқа да жалдау сертификаттары нарығын қалыптастыру мен дамыту
Үкіметке ақпарат
2018 жылғы
шілде
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
11
Шетелдік, жергілікті және Қазақстанда оқшауландырылған басқарушы компаниялардың БЖЗҚ активтерін басқару үшін тендерге қатысу мүмкіндігін қарау
Үкіметке ақпарат
2018 жылғы
қаңтар
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
"Жасыл" қаржыландыру құралдарын дамыту
12
Халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп, "жасыл" қаржыландырудың құралдары мен қағидаттарын енгізу және дамыту жөнінде тұжырымдама әзірлеу
"АХҚО әкімшілігі" АҚ басқармасының шешімі
2016 жылғы
желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
13
Қазақстан Республикасының "жасыл" экономика мәселелерін реттейтін заңнамасына "жасыл" қаржыландыру құралдарын ендіру бөлігінде өзгерістер енгізу қажеттілігін қарау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы маусым
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
14
"Жасыл" қаржыландыру құралдарын әзірлеу және енгізу жөніндегі стратегиялық әріптестердің тізімін қалыптастыру
"АХҚО әкімшілігі" АҚ басқармасының шешімі
2016 жылғы
желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
15
ЭКСПО-2017 өткізу кезеңінде "жасыл" қаржы өнімдерін таныстыру және ілгерілету
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы
қыркүйек
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ
(келісім бойынша)
16
"Жасыл" қаржы саласында АХҚО-ның өңірлік көшбасшылығын қамтамасыз ету стратегиясын әзірлеу
"АХҚО әкімшілігі" АҚ басқармасының шешімі
2017 жылғы
желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ЭМ
Қаржы технологияларын дамыту
17
Қазақстандық және шетелдік оқу орындарымен бірлесіп қаржы технологиялары зертханаларын құру және дамыту жобасын әзірлеу
дамыту тұжырымдамасы
2017 жылғы
наурыз
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
БҒМ
18
Қаржы технологиялары нарығының ірі халықаралық қатысушыларын (стартап-акселераторларды, венчурлық қорларды, қаржы институттарын және технологиялық компанияларды) тарту
меморандум,
шарт, келісім
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)

2. Стратегическое направление "Развитие рынка и экспертизы по управлению активами"
19
Рассмотрение возможности передачи под управление внешним УК определенного объема средств Национального фонда путем:
1) определения совокупного объема средств, передаваемого под управление локализованным УК;
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
2) перераспределения
государственных фондов, отдавая преференции глобальным внешним УК с высоким уровнем профессионализма, экспертизы и капитализации, которые готовы принять на себя обязательства по локализации основных бизнес-функций на территории МФЦА, а также развитию казахстанского рынка управления активами (вывод собственных продуктов на казахстанский рынок, участие в образовательных инициативах)
информация в Правительство
январь 2018 года
МНЭ, МФ НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ
20
Рассмотрение возможности направления в заинтересованные УК коммерческого предложения по управлению средствами Национального фонда, а именно:
1) получение реверсивного коммерческого предложения от УК - текущих и перспективных внешних управляющих средствами государственных фондов;
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ
2) произведение отбора УК, предложивших наиболее выгодные условия для проведения последующих двусторонних переговоров
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ
21
Рассмотрение возможности внедрения механизма активизации роли ЕНПФ как активного игрока на вторичном рынке капитала путем:
1) отбора, лицензирования и наделения мандатами иностранных, локализированных в Казахстане, а также локальных УК для управления средствами ЕНПФ в рамках объектов и лимитов инвестирования согласно Инвестиционной декларации ЕНПФ;
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ
2) включения в мандат локализуемых международных компаний условий об инвестировании части средств, находящихся под их управлением, на отечественный рынок
информация в Правительство
январь 2018 года
НБ (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МНЭ, МФ
22
Разработка актов МФЦА, регулирующих вопросы корпоративного управления, найма и трудовых отношений, налогообложения и соблюдения стандартов в области происхождения капитала (FATCA, KYC, AML и так далее) на территории МФЦА, соответствующих международным стандартам
Акты МФЦА
декабрь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
23
Проработка вопроса по предоставлению комплексной услуги локализации международных УК на территории МФЦА за АО "Администрация МФЦА" и его подведомственными структурами
информация в МФ
июль 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
24
Создание партнерств между локализованными УК и отечественными банками второго уровня с целью распространения через региональную сеть готовых инвестиционных решений локализованных УК (ПИФы, ETF, GDR, GDN, private banking)
меморандум, договор, соглашение
декабрь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
25
Разработка совместного с локальными и международными экспертными и образовательными сообществами требований в области управления активами
квалификационные требования
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МОН

2. "Активтерді басқару жөніндегі нарықты және сараптаманы дамыту" стратегиялық бағыты
19
Ұлттық қор қаражатының белгілі бір көлемін сыртқы БК басқаруына:
1) оқшауландырылған
БК басқаруына берілетін қаражаттың жиынтық көлемін айқындау;
2) кәсіпқойлық, сараптама және капиталдандыру деңгейі биік, АХҚО аумағында негізгі бизнес-функцияларды оқшауландыру жөнінде, сондай-ақ активтерді басқарудың қазақстандық нарығын дамыту (меншікті өнімдерді қазақстандық нарыққа шығару, білім беру бастамаларына қатысу) жөнінде міндеттемелер қабылдауға дайын ауқымды сыртқы БК-ға артықшылық бере отырып, мемлекеттік қорларды қайта бөлу жолымен беру мүмкіндігін қарау
Үкіметке ақпарат
Үкіметке ақпарат
2018 жылғы қаңтар
2018 жылғы қаңтар
ҰБ (келісім бойынша), "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
ҰБ (келісім бойынша), "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
20
Ұлттық қордың қаражатын басқару жөніндегі коммерциялық ұсынысты мүдделі БК-ға жіберу мүмкіндігін қарау, атап айтқанда:
1) БК-дан - мемлекеттік қорлардың қаражатын ағымдағы және перспективалы сыртқы басқарушылардан реверсивті коммерциялық ұсыныс алу;
2) кейіннен екіжақты
келіссөздер жүргізу үшін барынша тиімді талаптар ұсынған БК-ны таңдап алу
Үкіметке
ақпарат
Үкіметке
ақпарат
2018 жылғы қаңтар
2018 жылғы қаңтар
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
21
Капиталдың қайталама нарығында белсенді ойыншы ретінде БЖЗҚ-ның рөлін жандандыру тетігін енгізу мүмкіндігін:
1) БЖЗҚ-ның
Инвестициялық декларациясына сәйкес инвестициялаудың объектілері мен лимиттері шеңберінде БЖЗҚ-ның қаражатын басқару үшін шетелдік, Қазақстанда оқшауландырылған, сондай-ақ жергілікті БК-ны іріктеу, лицензиялау және мандаттар беру;
2) оқшауландырылған
халықаралық компаниялардың мандатына олардың басқаруындағы қаражаттың бір бөлігін отандық нарыққа инвестициялау туралы талаптарды қосу жолымен қарау
Үкіметке
ақпарат
Үкіметке
ақпарат
2018 жылғы қаңтар
2018 жылғы қаңтар
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
ҰБ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині
22
АХҚО аумағында корпоративтік басқару, жалдау және еңбек қатынастары, салық салу және капиталдың шығу тегі саласындағы стандарттарды (FATCA, КҮС, AML және тағы сол сияқты) сақтау мәселелерін реттейтін, халықаралық стандарттарға сәйкес келетін АХҚО актілерін әзірлеу
АХҚО
актілері
2018 жылғы
желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
23
"АХҚО әкімшілігі" АҚ мен оның ведомствосына бағынысты құрылымдарының АХҚО аумағында халықаралық БК оқшауландырудың кешенді қызметін ұсыну жөніндегі мәселені пысықтау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы шілде
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
24
Оқшауландырылған БК-ның дайын инвестициялық шешімдерін (ИЖҚ, ETF, GDR, GDN, private banking) өңірлік желі арқылы тарату мақсатында оқшауландырылған БК мен отандық екінші деңгейдегі банктер арасында әріптестіктер құру
меморандум, шарт, келісім
2018 жылғы
желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
25
Жергілікті және халықаралық сараптамалық және білім беру қоғамдастықтарымен бірлесе отырып, активтерді басқару саласындағы талаптарды әзірлеу
біліктілік талаптары
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
БҒМ

3. Стратегическое направление "Развитие рынка управления благосостоянием частных лиц - Private banking"
26
Локализация функций консультирования и продаж международных Private Banking компаний, оказание содействия в процессе локализации: организация процесса локализации по принципу "одного окна", рассмотрение возможности закрепления функций по предоставлению комплексной услуги локализации международных Private Banking компаний на территории МФЦА
регистрация компаний
постоянно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
27
Совместно с Private Banking компаниями и экспертами из других финансовых центров разработка актов МФЦА по вопросам обслуживания в сфере Private Banking с учетом лучших международных практик обслуживания, а также распространение указанных актов МФЦА среди заинтересованных лиц
акты МФЦА
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
28
Постоянный мониторинг Private Banking компаний на предмет соблюдения требований, установленных актами МФЦА
отчеты по результатам мониторинга
постоянно согласно актам МФЦА
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
4. Стратегическое направление "Развитие рынка исламского финансирования"
29
Повышение осведомленности населения и бизнеса о сути исламского финансирования и его доступности с целью повышения спроса на исламские финансовые продукты
информация о проведенных мероприятиях
январь 2017 года - декабрь
2020 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию),
МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
АО "ФРП "ДАМУ" (по согласованию)
30
Организация процесса локализации международных исламских финансовых институтов по принципу "одного окна" на базе МФЦА
информация в МФ
ежегодно с декабря 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию),
МИД
31
Размещение информации относительно процесса локализации и требований в электронных СМИ (ЭСМИ)
информация на интернет портале
ежегодно с июня 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МИД, МИК
32
Выпуск Министерством финансов Республики Казахстан государственных исламских ценных бумаг
Эмиссия ценных бумаг
декабрь 2018 года
МФ, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию)
33
Рассмотрение возможности создания центрального Совета по принципам исламского финансирования на базе МФЦА
информация в МФ
Декабрь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
34
Рассмотрение возможности создания Вакф Фонда на базе МФЦА
информация в МФ
Декабрь 2019 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
35
Проведение курсов и семинаров по исламскому финансированию для представителей финансового сектора и государственных органов
курсы, семинары
ежегодно до 2025 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию),
МОН
36
Запуск курсов и семинаров по исламскому финансированию для представителей МСБ
курсы, семинары
ежегодно до 2025 годы
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
АО "ФРП "ДАМУ" (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
37
Запуск программ стажировок и образования в международных финансовых и образовательных организациях, обучающих принципам исламского финансирования
программы обучения

3. "Жеке тұлғалардың әл-ауқатын басқару нарығын дамыту – Private banking" стратегиялық бағыты
26
Халықаралық Private Banking компанияларының консультация беру және сату функцияларын оқшауландыру, оқшауландыру процесіне жәрдем көрсету:
оқшауландыру процесін "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру,
АХҚО аумағында халықаралық Private Banking компанияларын оқшауландыру жөніндегі кешенді қызмет көрсету бойынша функцияларды бекіту мүмкіндігін қарау
компанияларды тіркеу
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
27
Private Banking компанияларымен және басқа қаржы орталықтарының сарапшыларымен бірлесіп, ең үздік халықаралық қызмет көрсету практикаларын ескере отырып, Private Banking саласында қызмет көрсету мәселелері бойынша АХҚО актілерін әзірлеу, сондай-ақ АХҚО-ның көрсетілген актілерін мүдделі тұлғалар арасында тарату
АХҚО актілері
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
28
Private Banking
компанияларына АХҚО-ның актілерінде белгіленген талаптардың сақталуы тұрғысынан тұрақты мониторинг жүргізу
мониторинг нәтижелері бойынша есептер
АХҚО-ның актілеріне сәйкес
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
4. "Исламдық қаржыландыру нарығын дамыту" стратегиялық бағыты
29
Исламдық қаржы өнімдеріне сұранысты арттыру мақсатында халықтың және бизнестің исламдық қаржыландырудың мәні және оның қолжетімділігі туралы хабардар болуын арттыру
Жүргізілген
іс-шаралар туралы ақпарат
2017 жылғы қаңтар -
2020 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша),
ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ДАМУ" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
30
АХҚО базасында "бір терезе" қағидаты бойынша халықаралық исламдық қаржы институттарын оқшауландыру процесін ұйымдастыру
Қаржыминіне ақпарат
жыл сайын
2017 жылғы желтоқсаннан бастап
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша),
СІМ
31
Оқшауландыру процесіне қатысты ақпарат пен талаптарды электрондық БАҚ-та (ЭБАҚ) орналастыру
интернет порталдағы ақпарат
жыл сайын
2017 жылғы
маусымнан бастап
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), СІМ, АКМ
32
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік исламдық бағалы қағаздарды шығаруы
бағалы қағаздар эмиссиясы
2018 жылғы желтоқсан
Қаржымині, "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша)
33
АХҚО базасында Исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі орталық кеңесті құру мүмкіндігін қарау
Қаржыминіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
34
АХҚО базасында Вакф Қорын құру мүмкіндігін қарау
Қаржыминіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
35
Қаржы секторының және мемлекеттік органдардың өкілдеріне арналған исламдық қаржыландыру жөніндегі курстар мен семинарлар өткізу
курстар, семинарлар
жыл сайын 2025 жылға дейін
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша),
БҒМ
36
ШОБ өкілдері үшін исламдық қаржыландыру жөніндегі курстар мен семинарларды іске қосу
курстар, семинарлар
жыл сайын 2025 жылға дейін
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша),
"ДАМУ" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
37
Халықаралық қаржы және исламдық қаржыландыру қағидаттарын оқытатын білім беру ұйымдарында тағылымдамадан өту және білім беру бағдарламаларын іске қосу
оқыту бағдарламалары
жыл сайын,

ежегодно, 2017 - 2025 годы
МОН,
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МИД
38
Проработка вопросов по развитию исламского финансирования в МФЦА с международными финансовыми институтами, в т.ч. грантов и техпомощи
информация в МФ
Ежегодно до 2025 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МНЭ, МФ, МОН
5. Стратегическое направление "Создание благоприятной деловой среды"
39
Создание независимого финансового суда МФЦА на базе английского права и Международного арбитражного центра МФЦА
постановление Совета по управлению МФЦА
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
ВС (по согласованию)
40
Назначение в состав финансового суда МФЦА судей с практикой в области рассмотрения финансовых споров и знанием английского права (в том числе иностранных специалистов)
назначение состава суда
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
ВС (по согласованию)
41
Организация работы по принципу "одного окна" акционерным обществом, созданным для обеспечения деятельности МФЦА, по оформлению трудовых виз сотрудникам МФЦА, сотрудникам участников МФЦА и членам их семей
информация в МФ
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МИД, МВД, МЗСР
42
Разработка порядка регистрации организаций, оказывающих профессиональные услуги (аудиторы, юристы, финансовые консультанты и другие)
акты МФЦА
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
43
Создание и регистрация в качестве юридического лица Комитета МФЦА по регулированию финансовых услуг и формирование его бюджета
регистрация Комитета МФЦА по регулированию финансовых услуг
январь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию)
44
Проведение анализа целесообразности создания и развития рейтингового агентства МФЦА путем разработки методологий, этических стандартов и аналитических инструментов в соответствии с международными стандартами, а также организация партнерских отношений с одним из международно-признанных рейтинговых агентств (например, S&P, Moody’s, Fitch и другие)
информация в МФ
апрель 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
45
Заключение соглашений о стратегическом партнерстве с ведущими международными финансовыми центрами
меморандум, соглашение
постоянно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
46
Учреждение серий ежегодных конкурсов "Лучший аналитик года МФЦА", "Лучшее исследование в области нефтегазового сектора" и так далее для стимулирования организаций, занимающихся исследованиями в области инвестирования в инструменты, торгующиеся на бирже МФЦА
протокол конкурсной комиссии
апрель 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
47
Сотрудничество с ведущими информационными бизнес-изданиями для регулярных аналитических публикаций инвестиционных возможностей на фондовой бирже МФЦА
меморандумы, соглашения
ноябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
48
Локализация иностранных специалистов по принципу "одного окна" (включая содействие в оформлении документов, поиске жилья и взаимодействии с социальными институтами)
акты МФЦА

2017 - 2025 жылдар
БҒМ,
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
СІМ
38
АХҚО-да халықаралық қаржы институттарымен, соның ішінде гранттар мен техникалық көмекпен исламдық қаржыландыруды дамыту жөніндегі мәселелерді пысықтау
Қаржыминіне ақпарат
жыл сайын
2025 жылға дейін
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині, БҒМ
5. "Қолайлы іскерлік ортаны құру" стратегиялық бағыты
39
Ағылшын құқығы базасында АХҚО тәуелсіз қаржы сотын және АХҚО Халықаралық төрелік орталығын құру
АХҚО басқару жөніндегі кеңестің қаулысы
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ЖС (келісім бойынша)
40
АХҚО қаржы сотының құрамына қаржылық дауларды қарау практикасы бар және ағылшын құқығын білетін судьяларды (оның ішінде шетелдік мамандарды) тағайындау
сот құрамын тағайындау
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ЖС (келісім бойынша)
41
АХҚО қызметкерлеріне, АХҚО қатысушыларының қызметкерлеріне және олардың отбасы мүшелеріне еңбек визаларын ресімдеу бойынша АХҚО қызметін қамтамасыз ету үшін құрылған акционерлік қоғамның "бір терезе" қағидаты бойынша жұмысын ұйымдастыру
Қаржыминіне ақпарат
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), СІМ, ІІМ, ДСӘДМ
42
Кәсіби қызметтер көрсететін ұйымдарды (аудиторлар, заңгерлер, қаржы кеңесшілерін және басқаларды) тіркеу тәртібін әзірлеу
АХҚО актілері
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
43
АХҚО-ның Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитетін заңды тұлға ретінде құру мен тіркеу және оның бюджетін қалыптастыру
АХҚО-ның Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитетін тіркеу
2017 жылғы
қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша)
44
Әдіснамаларды, этикалық стандарттарды және талдамалық құралдарды халықаралық стандарттарға сәйкес әзірлеу арқылы АХҚО рейтингтік агенттігін құру және дамытудың орындылығына талдау жүргізу, сондай-ақ халықаралық деңгейде танылған рейтингтік агенттіктердің (мысалы, S&P, Moody’s, Fitch және басқаларының) бірімен әріптестік қатынастарды ұйымдастыру
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы
сәуір
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
45
Жетекші халықаралық қаржы орталықтарымен стратегиялық әріптестік туралы келісімдер жасасу
меморандум, келісім
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
46
АХҚО биржасында сауда-саттыққа түскен құралдарға инвестициялау саласында зерттеулермен айналысатын ұйымдарды ынталандыру үшін "АХҚО-ның үздік жыл талдаушысы", "Мұнай-газ секторы саласындағы үздік зерттеу" және тағы басқа жыл сайынғы байқаулар серияларын тағайындау
конкурстық комиссияның хаттамасы
2018 жылғы сәуір
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
47
АХҚО қор биржасында инвестициялық мүмкіндіктердің жүйелі талдамалық жарияланымдары үшін жетекші ақпараттық бизнес-басылымдармен ынтымақтастық
меморандумдар, келісімдер
2017 жылғы
қараша
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
48
"Бір терезе" қағидаты бойынша шетелдік мамандарды оқшауландыру (құжаттарды ресімдеуге, баспана іздеуге және әлеуметтік институттармен өзара әрекеттесуге жәрдемдесуді қоса алғанда)
АХҚО актілері

июль 2017 года - январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
49
Создание новой высокотехнологичной биржевой и расчетно-клиринговой инфраструктуры, регистратора, основанной на принципах лучшей международной практики в сфере мировой биржевой индустрии
регистрация юридического лица, разработка внутренних правил
сентябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
50
Мероприятия по продвижению МФЦА как финансового Хаба в Центральной Азии:
1) содействие в инвестиционной привлекательности МФЦА за рубежом;
круглые столы, пресс туры, Роуд-шоу, участие в конференциях, работа со СМИ
постоянно
МИД, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
2) направление представителей МФЦА для работы в загранучреждения Республики Казахстан (в города Нью-Йорк, Дубай, Лондон, Гонконг, Сингапур, Франкфурт-на-Майне)
информация в МФ
март 2017 года
МИД, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
51
Включение в программу бакалавриата/магистратуры дисциплин в рамках вузовского компонента по направлениям МФЦА
образовательные программы
апрель 2017 года
МОН, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
52
Рассмотрение возможности включения в программу "Болашак" финансовых дисциплин по направлениям: инвестиционный банкинг, трейдинг, управление активами, private banking, исламское финансирование
протокол государственной комиссии
июль 017 года
МОН, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
53
Сотрудничество с АОО "Назарбаев Университет" по разработке образовательных программ для сотрудников МФЦА
совместная образовательная программа
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию),
НБ (по согласованию)
54
Приглашение локализованных высококвалифицированных иностранных специалистов - портфельных менеджеров для чтения образовательных курсов/тренингов по теме управления активами
тренинги, обучающие курсы
регулярно
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
55
Сотрудничество с CFA Institute и/или с IMCA для подготовки казахстанских студентов к сдаче экзамена на получение звания сертифицированного консультанта по управлению инвестициями (базировать региональный образовательный центр по подготовке к сдаче экзамена на получение звания сертифицированного консультанта по управлению инвестициями на территории МФЦА)
соглашение/ договор/ сотрудничество
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию)
56
Модернизация старых и строительство дополнительных региональных автомобильных магистралей, связывающих Астану с соседними регионами
информация в МФ
ежегодно
МИР
57
Введение безвизового режима сроком до 30 дней для граждан стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Объединенных Арабских Эмиратов, Малайзии и Республики Сингапур
нормативный правовой акт

2017 жылғы шілде – 2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
49
Әлемдік биржалық индустрия саласындағы үздік халықаралық практика қағидаттарына негізделген жаңа жоғары технологиялық биржалық және есеп айырысу-клирингтік инфрақұрылымды, тіркеушіні құру
заңды тұлғаны тіркеу, ішкі қағидаларды әзірлеу
2017 жылғы
қыркүйек
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
50
АХҚО-ны Орталық Азиядағы қаржылық хаб ретінде ілгерілету жөніндегі іс-шаралар:
1) АХҚО-ның шетелдегі
инвестициялық тартымдылығына жәрдемдесу;
2) АХҚО өкілдерін
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне (Нью-Йорк, Дубай, Лондон, Гонконг, Сингапур, Майндағы Франкфурт қалаларына) жұмыс істеу үшін жіберу
дөңгелек үстелдер, баспасөз турлары, Роуд-шоу, конференцияларға қатысу, БАҚ-пен жұмыс
Қаржыминіне ақпарат
үнемі
2017 жылғы наурыз
СІМ,
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
СІМ,
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
51
АХҚО бағыттары бойынша жоғары оқу орнының құрамдас бөлігі шеңберінде пәндерді бакалавриат/магистратура бағдарламасына енгізу
білім беру бағдарламалары
2017 жылғы
сәуір
БҒМ, "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
52
"Болашақ" бағдарламасына инвестициялық банкинг, трейдинг, активтерді басқару, private banking, исламдық қаржыландыру бағыттары бойынша қаржы пәндерін енгізу мүмкіндігін қарау
мемлекеттік комиссияның хаттамасы
2017 жылғы
шілде
БҒМ, "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
53
"Назарбаев Университеті" ДБҰ-мен АХҚО-ның қызметкерлері үшін білім беру бағдарламаларын әзірлеу жөнінде ынтымақтастық
бірлескен білім беру бағдарламасы
2018 жылғы
қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша)
54
Активтерді басқару тақырыбы бойынша білім беру курстарын /тренингтер өткізу үшін оқшауландырылған жоғары білікті шетелдік мамандарды - портфельдік менеджерлерді шақыру
тренингтер, оқыту курстары
үнемі
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
55
Қазақстандық студенттерді инвестицияларды басқару жөніндегі сертификатталған консультант атағын алуға емтихан тапсыруға дайындау үшін CFA Institute және/немесе ІМСА-мен ынтымақтастық (инвестицияларды басқару жөніндегі сертификатталған консультант атағын алуға емтиханды тапсыруға дайындау жөніндегі өңірлік білім беру орталығын АХҚО аумағында орналастыру)
келісім/шарт/
ынтымақтастық
2018 жылғы
қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша)
56
Астананы көрші өңірлермен байланыстыратын ескі өңірлік автомобиль магистральдарын жаңғырту және қосымша магистральдар салу
Қаржыминіне ақпарат
жыл сайын
ИДМ
57
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше елдердің, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Малайзияның және Сингапур Республикасының азаматтары үшін 30 күнге дейінгі мерзіммен визасыз режим енгізу
нормативтік құқықтық акт

1 января 2017 года
МИД, МВД, КНБ (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
58
Повышение внешней транспортной доступности Астаны с обеспечением регулярного, удобного воздушного сообщения с основными финансовыми центрами путем проведения переговоров с авиационными властями соответствующих стран по открытию прямых перелетов в основные финансовые центры и регионы, в первую очередь, города Шанхай, Гонконг, Сингапур, Токио, Дубай, Стамбул, Цюрих/Женева и Нью-Йорк
соглашения, договоры
июль 2018 года
МИР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
59
Обеспечение доступности: запуск ежедневных авиарейсов в двух направлениях между городом Астаной и городами Ашхабад, Бишкек, Баку
информация в МФ
апрель 2020 года
МИР
60
Реализация проекта по расширению терминала аэропорта города Астаны и реконструкция взлетно-посадочной полосы
акт государственной комиссии
май 2017 года
МИР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
61
Принятие необходимых мер по обеспечению прямого воздушного сообщения между городом Астаной и ведущими международными финансовыми центрами путем поэтапной либерализации условий воздушных перевозок в аэропорт Астаны для иностранных перевозчиков по принципу "открытого неба"
меморандумы, соглашения
июль 2018 года
МИР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
62
Развитие городской и социальной инфраструктуры международного уровня для комфортного семейного проживания и отдыха путем осуществления постепенного перехода элементов городской инфраструктуры от формата "города для машин" к формату "город для пешеходов" в части строительства парковых, пешеходных городских и паркинг зон
информация в Правительство
апрель 2017 года
акимат города Астаны
63
Регулярная очистка от мусора природных объектов, находящихся в пределах города Астаны, прежде всего парковых зон, рек, протекающих через город Астану
информация в Правительство
январь 2017 года
акимат города Астаны
64
Организация раздельного сбора отходов (стекла, пластика, металла, бумаги/картона и иных видов отходов) и подготовка к запуску мощностей по переработке твердых бытовых отходов
информация в Правительство
апрель 2018 года
акимат города Астаны
65
В рамках реализации мероприятий Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" стимулирование создания гостиничных сетей доступной ценовой категории
информация в Правительство
июль 2017 года
акимат города Астаны
66
Анализ целесообразности создания независимого надзорного органа в области бухгалтерского учета и аудита на базе МФЦА
информация в МФ
январь 2019 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МФ, НБ (по согласованию)
67
Рассмотрение возможности увеличения частоты полетов на действующих направлениях до ежедневных
информация в МФ
апрель 2017 года
МИР

2017 жылғы 1 қаңтар
СІМ, ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
58
Негізгі қаржы орталықтарына және өңірлерге, бірінші кезекте, Шанхай, Гонконг, Сингапур, Токио, Дубай, Стамбул, Цюрих/Женева және Нью-Йорк қалаларына тікелей ұшу бағыттарын ашу жөнінде тиісті елдердің авиация билігімен келіссөздер жүргізу жолымен негізгі қаржы орталықтарымен тұрақты, ыңғайлы әуе қатынасын қамтамасыз ете отырып, Астананың сыртқы көлік қолжетімділігін арттыру
келісімдер, шарттар
2018 жылғы
шілде
ИДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"АХҚО әкімшілігі" АҚ
(келісім бойынша)
59
Қолжетімділікті қамтамасыз ету: Астана қаласы мен Ашхабад, Бішкек, Баку қалалары арасындағы екі бағытта күнделікті әуе рейстерін іске қосу
Қаржыминіне ақпарат
2020 жылғы сәуір
ИДМ
60
Астана қаласы әуежайының терминалын кеңейту жөніндегі жобаны іске асыру және ұшу-қону алаңын қайта салу
мемлекеттік комиссия актісі
2017 жылғы
мамыр
ИДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
61
Шетелдік тасымалдаушылар үшін "ашық аспан" қағидаты бойынша Астана әуежайына әуе тасымалдарының талаптарын кезең-кезеңмен ырықтандыру арқылы Астана қаласы мен жетекші халықаралық қаржы орталықтарының арасындағы тікелей әуе қатынасын қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдау
меморандумдар, келісімдер
2018 жылғы
шілде
ИДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
62
Қаланың саябақ, жаяу жүргінші және тұрақ аймақтарын салу бөлігінде қалалық инфрақұрылым элементтерінің "машиналарға арналған қала" форматынан "жаяу жүргіншілерге арналған қала" форматына біртіндеп көшуін жүзеге асыру арқылы отбасылық қолайлы тұру және демалу үшін халықаралық деңгейдегі қалалық және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту
Үкіметке ақпарат
2017 жылғы
сәуір
Астана қаласының әкімдігі
63
Астана қаласының шегінде орналасқан табиғи объектілерді ең алдымен, саябақ аймақтарын, Астана қаласы арқылы өтетін өзендерді қоқыстан үнемі тазалау
Үкіметке ақпарат
2017 жылғы
қаңтар
Астана қаласының әкімдігі
64
Қалдықтарды (шыны, пластик, металл, қағаз/картон және қалдықтардың өзге де түрлерін) бөлек жинауды ұйымдастыру және қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу қуаттарын іске қосуға дайындау
Үкіметке ақпарат
2018 жылғы
сәуір
Астана қаласының әкімдігі
65
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының іс-шараларын іске асыру шеңберінде қолжетімді баға санатындағы қонақ үй желісін құруды ынталандыру
Үкіметке ақпарат
2017 жылғы
шілде
Астана қаласының әкімдігі
66
АХҚО базасында бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы тәуелсіз қадағалау органын құру орындылығын талдау
Қаржыминіне ақпарат
2019 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
67
Жұмыс істеп тұрған бағыттарда ұшу жиілігін күнделіктіге дейін ұлғайту мүмкіндігін қарау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы сәуір
ИДМ

6. Реализация Плана действий
68
Принятие мер по регистрации организаций в качестве участников МФЦА с их фактическим размещением на территории международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017 с 1 января 2018 года
регистрация участников
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
АО "НК "Астана ЭКСПО - 2017" (по согласованию)
69
Принятие мер по передаче с 1 января 2018 года отдельных объектов международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017 для обеспечения функционирования МФЦА, а также подготовке офисных помещений для размещения МФЦА и его участников с освобождением от арендной платы на срок до 2 лет
информация в МФ
январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
МНЭ, МФ, АО "НК "Астана ЭКСПО - 2017" (по согласованию)
70
Анализ целесообразности включения в юрисдикцию МФЦА многофункционального комплекса "Абу-Даби Плаза"
информация в МФ
сентябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
71
Создание Академии МФЦА для поддержки МФЦА и финансового образования
регистрация Академии МФЦА
Январь 2018 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
72
Формирование специализированного образовательного Фонда на базе Академии МФЦА:
1) закрепление совокупного объема средств, ежегодно передаваемых в Фонд на базе Академии МФЦА;
протокол Совета по управлению МФЦА
июль 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
2) ежегодное выделение средств из Фонда на базе Академии МФЦА в виде субсидий локальным специализированным учебным заведениям для проведения образовательных программ и сертификаций в области финансов (например, IFQ, CFA, CAIA, FRM, CIMA, CIMA (IMCA), АССА и другие)
протокол Совета по управлению МФЦА
июль 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
73
Рассмотрение возможности передачи доли владения акциями АО "Администрация МФЦА" иностранному партнеру по развитию финансового центра (например, Дубай, Сингапур, Гонконг) с выводом из прямого подчинения НБ
информация в МФ
июль 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию)
74
Установление сотрудникам, ответственным за развитие МФЦА (в целом или по направлениям), КПЭ в соответствии с ожидаемыми результатами
акт МФЦА
октябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
75
Назначение или наем команды, обладающей достаточной компетенцией, для формирования команды Офиса управления проектом (ОУП)
информация в МФ
октябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
76
Закрепление за ОУП полномочий, достаточных для проведения мониторинга хода проекта и обеспечения взаимодействия участников
информация в МФ
октябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
77
Формирование регламента работы ОУП:

6. Іс-қимыл жоспарын іске асыру
68
Ұйымдарды ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің аумағында іс жүзінде орналастыра отырып, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап оларды АХҚО-ның қатысушылары ретінде тіркеу жөнінде шаралар қабылдау
қатысушыларды тіркеу
2018 жылғы
қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
69
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің жекелеген объектілерін АХҚО-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жалдау ақысынан 2 жылға дейінгі мерзімге босата отырып беру, сондай-ақ АХҚО және оның қатысушыларын орналастыру үшін офистік үй-жайлар дайындау жөнінде шаралар қабылдау
Қаржыминіне ақпарат
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині, "Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
70
АХҚО юрисдикциясына "Абу-Даби Плаза" көпфункционалды кешенін қосудың орындылығын талдау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы қыркүйек
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
71
АХҚО-ны қолдау және қаржылық білім беру үшін АХҚО Академиясын құру
АХҚО Академиясын тіркеу
2018 жылғы қаңтар
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
72
АХҚО Академиясы базасында Мамандандырылған білім беру қорын құру:
1) АХҚО Академиясы
базасында Қорға жыл сайын берілетін қаражаттың жиынтық көлемін бекіту;
2) қаржы саласында білім беру бағдарламаларын және сертификаттауды (мысалы, IFQ, CFA, САІА, FRM, СІМА (ІМСА), АССА және басқалары) жүргізу үшін жергілікті мамандандырылған оқу орындарына субсидиялар түрінде АХҚО Академиясы базасында Қордан жыл сайын қаражат бөлу
АХҚО басқару жөніндегі кеңестің хаттамасы
АХҚО басқару жөніндегі кеңестің хаттамасы
2017 жылғы шілде
2017 жылғы шілде
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
73
Қаржы орталығын дамыту жөніндегі шетелдік әріптеске (мысалы, Дубай, Сингапур, Гонконг) "АХҚО әкімшілігі" АҚ-ның акцияларын иелену үлесін ҰБ-ның тікелей бағынуынан шығара отырып, беру мүмкіндігін қарау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы шілде
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша)
74
Күтілетін нәтижелерге сәйкес АХҚО-ны дамытуға жауапты (жалпы алғанда немесе бағыттар бойынша) қызметкерлерге НТК белгілеу
АХҚО актісі
2017 жылғы қазан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
75
Жобаны басқару офисінің (ЖБО) командасын қалыптастыру үшін жеткілікті құзыреті бар команданы тағайындау немесе жалдау
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы қазан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
76
ЖБО-ға жоба барысына мониторинг жүргізу және қатысушылардың өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшін жеткілікті өкілеттіктерді бекіту
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы қазан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
77
ЖБО жұмысының регламентін қалыптастыру:

1) описание задачи сотрудников ОУП;
информация в МФ
октябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
2) описание процесса взаимодействия (частота, состав, повестка, документы, результаты) структур ОУП между собой и с прочими участниками, вовлеченными в развитие МФЦА
информация в МФ
октябрь 2017 года
АО "Администрация МФЦА" (по согласованию)
78
Формирование единого итогового отчета по реализации Плана действий и приложенного к нему Плана мероприятий (консолидация всех отчетов от заинтересованных государственных органов и организаций каждые полгода) для представления его в Правительство
информация в Правительство
1 марта и 1 сентября ежегодно
МФ, АО "Администрация МФЦА" (по согласованию),
НБ (по согласованию), МНЭ, МИР, МИД, МВД, МОН, МЗСР, МЭ,МИК, акимат города Астаны, КНБ (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию),
АО "НК "Астана ЭКСПО - 2017" (по согласованию),
АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию),
АО "ФРП "ДАМУ" (по согласованию).
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращений
Правительство - Правительство Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
АО ФРП "Даму" – Акционерное общество Фонд развития предпринимательства "Даму"
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "НУХ "КазАгро" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
АО "ФНБ "Самрук-Казына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АО "НК "Астана ЭКСПО - 2017" – акционерное общество "Национальная компания "Астана ЭКСПО - 2017"
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
АО "Администрация МФЦА" – акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана";
АОО "Назарбаев Университет" – автономная организация образования "Назарбаев Университет"
ЕНПФ – Единый накопительный пенсионный фонд
УК – управляющая компания
ОУП – офис управления проектом
ПИФ – паевой инвестиционный фонд
КПЭ – ключевые показатели эффективности
ЭСМИ – электронные средства массовой информации
ОЭСР – Организация экономического сотрудничества и развития
акимат г. Астаны – акимат города Астаны
МСБ – малый средний бизнес
СМИ – средства массовой информации
АССА – Association of Chartered Certified Accountants
AML – Anti Money Laundering
CAIA – Chartered Alternative Investment Analyst
CFA – Chartered Financial Analyst
CIMA – Chartered Institute of Management Accountants
CIMA (IMCA) – Certified Investment Management Analyst (Investment Management Consultants Association)
ETF – Exchange Traded Fund
FATCA – Foreign Account Tax Compliance Act
FRM – Financial Risk Manager
GDN – Global Depositary Note
GDR – Global Depositary Receipt
IFQ – Islamic Finance Qualification
IMCA – Investment Management Consultants Association
IPO – Initial Public Offering
KYC – Know Your Customer
SPO – Secondary Public Offering

1) ЖБО қызметкерлерінің міндетін сипаттау;
2) ЖБО құрылымдарының өз арасында және АХҚО-ны дамытуға тартылған өзге де қатысушылармен өзара
іс-қимыл жасау процесін сипаттау (жиілігі, құрамы, күн тәртібі, құжаттары, нәтижелері)
Қаржыминіне ақпарат
Қаржыминіне ақпарат
2017 жылғы қазан
2017 жылғы қазан
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
"АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
78
Үкіметке ұсыну үшін Іс-қимыл жоспарын және оған қоса берілген Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша бірыңғай қорытынды есепті қалыптастыру (әрбір жарты жыл сайын мүдделі мемлекеттік органдардың және ұйымдардың барлық есептерін шоғырландыру)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, 1 наурыз және 1 қыркүйек
Қаржымині, "АХҚО әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ, ИДМ, СІМ, ІІМ, БҒМ, ДСӘДМ, ЭМ, АКМ,
Астана қаласының әкімдігі, ҰҚК (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша).
Ескертпе: аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы
Үкімет – Қазақстан Республикасының Үкіметі
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСӘДМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
"Даму" КДҚ" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазагро" ҰБХ" АҚ – "Қазагро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
"Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ – "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
"АХҚО әкімшілігі" АҚ – "Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамы
"Назарбаев Университеті" ДБҰ – "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
БЖЗҚ – Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
БК – басқарушы компания
ЖБО – жобаны басқару офисі
ИПҚ – инвестициялық пай қоры
НТК – негізгі тиімділік көрсеткіштері
ЭБАҚ – электрондық бұқаралық ақпарат құралдары
ЭЫДҰ – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
Астана қ. әкімдігі – Астана қаласының әкімдігі
ШОБ – шағын орта бизнес
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
АССА – Association of Chartered Certified Accountants
AML – Anti Money Laundering
CAIA – Chartered Alternative Investment Analyst
CFA – Chartered Financial Analyst
CIMA – Chartered Institute of Management Accountants
CIMA (IMCA) – Certified Investment Management Analyst (Investment Management Consultants Association)
ETF – Exchange Traded Fund
FATCA – Foreign Account Tax Compliance Act
FRM – Financial Risk Manager
GDN – Global Depositary Note
GDR – Global Depositary Receipt
IFQ – Islamic Finance Qualification
IMCA – Investment Management Consultants Association
IPO – Initial Public Offering
KYC – Know Your Customer
SPO – Secondary Public Offering