О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2017 года № 178
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 313) следующие изменения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития, Азиатском Банке Инфраструктурных Инвестиций";

"Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 7 сәуірдегі № 178 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ
"Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы
1-бап. "Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 313-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне, Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкіне мүшелігі туралы";

2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовые условия членства Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития, Азиатском Банке Инфраструктурных Инвестиций (далее - международные организации).";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Членство Республики Казахстан в международных организациях
1. Республика Казахстан является членом Международного Валютного Фонда (далее - МВФ), Международного Банка Реконструкции и Развития (далее - МБРР), Международной Финансовой Корпорации (далее - МФК), Международной Ассоциации Развития (далее - МАР), Многостороннего Агентства Гарантии Инвестиций (далее - МАГИ), Международного Центра по Урегулированию Инвестиционных Споров (далее - МЦУИС), Европейского Банка Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР), Азиатского Банка Развития (далее - АБР), Исламского Банка Развития (далее - ИБР), Азиатского Банка Инфраструктурных Инвестиций (далее - АБИИ).
2. Республика Казахстан является государством-участником статей соглашений МВФ, МБРР, МФК, МАР, АБИИ со всеми поправками, Учредительного договора ИБР, Конвенции об учреждении МАГИ и Конвенции об урегулировании споров в области инвестиций между государствами и гражданами других государств, соглашений об учреждении ЕБРР, АБР и приняла положения и условия резолюций соответственно Совета управляющих МВФ, МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, АБИИ относительно членства Республики Казахстан в этих международных организациях.
3. Республика Казахстан приняла на себя все обязательства участника Департамента специальных прав заимствования МВФ в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) пункты 1 и 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правительство Республики Казахстан в лице Министерства финансов Республики Казахстан уполномочено привлекать займы, использовать другие формы финансирования и обеспечивать выплату от имени Республики Казахстан МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР, АБИИ сумм согласно условиям соответствующих соглашений о займах и положениям резолюций, соответствующих статей соглашений, соглашений об учреждении, конвенций или Учредительного договора, относящихся к членству Республики Казахстан в этих международных организациях.

2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне, Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкіне (бұдан әрі - халықаралық ұйымдар) мүшелігінің құқықтық шарттарын айқындайды.";
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға мүшелігі
1. Қазақстан Республикасы Халықаралық Валюта Қорының (бұдан әрі - ХВҚ), Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкінің (бұдан әрі - ХКДБ), Халықаралық Қаржы Корпорациясының (бұдан әрі - ХҚК), Халықаралық Даму Қауымдастығының (бұдан әрі - ХДҚ), Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігінің (бұдан әрі - ИККА), Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталықтың (бұдан әрі - ИДРХО), Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің (бұдан әрі - ЕКДБ), Азия Даму Банкінің (бұдан әрі - АДБ), Ислам Даму Банкінің (бұдан әрі - ИДБ), Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкінің (бұдан әрі - АИИБ) мүшесі болып табылады.
2. Қазақстан Республикасы барлық түзетулерін қоса алғанда, ХВҚ, ХКДБ, ХҚК, ХДҚ, АИИБ келісімдері баптарына, ИДБ Құрылтай шартына, ИККА құру туралы конвенцияға және Мемлекеттер мен басқа мемлекеттердің азаматтары арасындағы инвестициялар саласында дауларды реттеу туралы конвенцияға, ЕҚДБ, АДБ құру туралы келісімдерге қатысушы мемлекет болып табылады және тиісінше ХВҚ, ХҚДБ, ХҚК, ХДҚ, ИККА, ЕКДБ, АДБ, АИИБ Басқарушылар кеңесі қарарларының Қазақстан Республикасының осы халықаралық ұйымдарға мүшелігіне қатысты ережелері мен шарттарын қабылдады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы ХВҚ Қарыз алудың арнайы құқықтары департаментіне қатысушының барлық міндеттемелерін қабылдады.";
4) 2-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі арқылы қарыздар тартуға, қаржыландырудың басқа да нысандарын пайдалануға және Қазақстан Республикасының атынан қарыздар туралы тиісті келісімдердің шарттарына және қарарлардың, келісімдердің тиісті баптарының, құру туралы келісімдердің, конвенциялардың немесе Құрылтай шартының Қазақстан Республикасының осы халықаралық ұйымдарға мүшелігіне қатысты ережелеріне сәйкес ХКДБ-ге, ХҚК-ге, ХДҚ-ға, ИККА-ға, ЕКДБ-ге, АДБ-ге, ИДБ-ге, АИИБ-ге сомалар төлеп отыруды қамтамасыз етуге уәкілетті.

2. Министерство финансов Республики Казахстан уполномочено в соответствии со статьями соглашений МБРР, МФК, МАР, АБИИ, соглашениями об учреждении ЕБРР, АБР и Конвенцией об учреждении МАГИ выпускать любые непередаваемые долговые обязательства без вознаграждения, которые могут быть необходимы или соответствовать членству Республики Казахстан в МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, АБИИ.";
5) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Государственные органы, уполномоченные на отношения с международными организациями
1. Министерство финансов Республики Казахстан выступает в качестве финансового органа Республики Казахстан согласно требованиям статьи III раздела 2 Статей соглашения МБРР.
Министерство финансов Республики Казахстан уполномочено выполнять от имени Республики Казахстан все операции и сделки, предусмотренные положениями Статей соглашения МБРР, АБИИ, соглашений об учреждении ЕБРР, АБР, Учредительного договора ИБР.
2. Национальный Банк Республики Казахстан выступает в качестве финансового органа Республики Казахстан согласно требованиям статьи V раздела 1 Статей соглашения МВФ.
Национальный Банк Республики Казахстан уполномочен выполнять от имени Республики Казахстан все операции и сделки, предусмотренные положениями Статей соглашения МВФ.
3. В качестве канала связи Республики Казахстан с соответствующими международными организациями согласно требованиям статьи IV раздела 10 Статей соглашения МФК, статьи VI раздела 10 Статей соглашения МАР, главы
V статьи 38 Конвенции об учреждении МАГИ, главы VI статьи 34 Соглашения об учреждении ЕБРР, раздела VI статьи 38 Соглашения об учреждении АБР определено Министерство финансов, а в соответствии с требованиями раздела
V статьи 40 Учредительного договора ИБР и требованиями главы VI статьи 33 Статей соглашения АБИИ - должностное лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан.
4. Национальный Банк Республики Казахстан назначается в качестве депозитария всех авуаров в национальной валюте Республики Казахстан, а также других активов МВФ, МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР, АБИИ согласно соответствующим статьям соглашений, соглашениям об учреждении, конвенциям или Учредительному договору.
5. Правительство Республики Казахстан уполномочено назначать в качестве представителя Республики Казахстан (Управляющего) в советы управляющих МВФ, МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР, АБИИ, Административный совет МЦУИС соответствующее должностное лицо для выполнения обязанностей от Республики Казахстан, а также его заместителя со всеми полномочиями для исполнения обязанностей в отсутствие Управляющего.";

2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ХКДБ, ХҚК, ХДҚ, АИИБ келісімдерінің баптарына, ЕҚДБ, АДБ құру туралы келісімдерге және ИККА құру туралы конвенцияға сәйкес Қазақстан Республикасының ХКДБ, ХҚК, ХДҚ, ИККА, ЕКДБ, АДБ, АИИБ мүшелігіне қажет болуы немесе сай келуі мүмкін басқаға берілмейтін сыйақысыз борыштық міндеттемелердің кез келгенін шығаруға уәкілетті.";
5) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Халықаралық ұйымдармен қатынас жасасуға уәкілетті мемлекеттік органдар
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының қаржы органы ретінде ХҚДБ Келісімі баптарының 2-бөлімі III бабының талаптарына сәйкес іс-қимыл жасайды.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының атынан ХҚДБ, АИИБ Келісімі баптарының, ЕКДБ, АДБ құру туралы келісімдердің, ИДБ Құрылтай шартының ережелерінде көзделген барлық операциялар мен мәмілелерді орындауға уәкілетті.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының қаржы органы ретінде ХВҚ Келісімі баптарының 1-бөлімі V бабының талаптарына сәйкес іс-қимыл жасайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының атынан ХВҚ Келісімі баптарының ережелерінде көзделген барлық операциялар мен мәмілелерді орындауға уәкілетті.
3. Қазақстан Республикасының тиісті. халықаралық ұйымдармен байланыс арнасы ретінде ХҚК Келісімі баптарының 10-бөлімі IV бабының, ХДҚ Келісімі баптарының 10-бөлімі VI бабының, ИККА Құру туралы конвенцияның 38-бабы V тарауының, ЕҚДБ Құру туралы келісімнің 34-бабы VI тарауының, АДБ Құру туралы келісімнің 38-бабы VI бөлімінің талаптарына сәйкес - Қаржы министрлігі, ал ИДБ Құрылтай шартының 40-бабы V бөлімінің талаптарына және АИИБ Келісімі баптарының 33-бабы VI тарауының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын лауазымды тұлға белгіленді.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі келісімдердің тиісті баптарына, құру туралы келісімдерге, конвенцияларға немесе Құрылтай шартына сәйкес Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы түріндегі барлық авуарлардың, сондай-ақ ХВҚ-ның, ХКДБ-ның, ХҚК-ның, ХДҚ-ның, ИККА-ның, ЕҚДБ-ның, АДБ-ның, ИДБ-ның, АИИБ-ның басқа да активтерінің депозитарийі ретінде тағайындалады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі ХВҚ, ХКДБ, ХҚК, ХДҚ, ИККА, ЕКДБ, АДБ, ИДБ, АИИБ басқарушылар кеңестеріне, ИДРХО Әкімшілік кеңесіне Қазақстан Республикасының өкілі (Басқарушы) ретінде Қазақстан Республикасының атынан міндеттерді орындау үшін тиісті лауазымды адамды, сондай-ақ Басқарушы болмаған кезде міндеттерін орындау үшін барлық өкілеттіктер берілген оның орынбасарын тағайындауға уәкілетті.";

6) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Осуществление операций, связанных с членством в международных организациях
Переводы сумм, подлежащих выплате Республикой Казахстан или Республике Казахстан при осуществлении операций и сделок, предусмотренных положениями статей соглашений МВФ, МБРР, МФК, МАР, АБИИ, Конвенции об учреждении МАГИ, соглашений об учреждении ЕБРР, АБР, Учредительного договора ИБР, осуществляются через Национальный Банк Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Халықаралық ұйымдардағы мүшелікке байланысты операцияларды жүзеге асыру
ХВҚ, ХКДБ, ХҚК, ХДҚ, АИИБ келісімдері баптарының, ИККА Құру туралы конвенцияның, ЕКДБ, АДБ құру туралы келісімдердің, ИДБ Құрылтай шартының ережелерінде көзделген операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы төлеуге немесе Қазақстан Республикасына төленуге жататын сомалардың аударылуы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арқылы жүзеге асырылады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті