"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 мамырдағы № 264 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 1022 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.11.2023 № 1022 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 40, 500-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 15 мамырдағы
№ 264 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 мамырдағы
№ 575 қаулысымен
бекітілген
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және ғылыми зерттеулерді, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен базалық қаржыландыру, сондай-ақ гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін қаржыландыру әрбір нысан бойынша жеке шарт жасаса отырып, қаржыландырудың әртүрлі нысандары бойынша бір мезгілде жүзеге асырыла алады.
3. Гранттық қаржыландыру бойынша ғылыми, ғылыми-техникалық жобаны іске асыруға арналған шарт (бұдан әрі – гранттық қаржыландыру шарты) конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен конкурстық құжаттамаға сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми техникалық қызмет субъектісі, жобаның ғылыми жетекшісі мен уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлға арасында жасалады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 264. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 1022.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.11.2023 № 1022 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 40, ст. 500) следующее изменение:
Правила базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2017 года № 264
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2011 года № 575
Правила
базового, грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила базового, грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" и определяют порядок базового финансирования, а также грантового и программно-целевого финансирования научных исследований, научных и (или) научно-технических проектов и программ за счет средств государственного бюджета.
2. Финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности может осуществляться одновременно по различным формам финансирования с заключением отдельного договора по каждой форме.
3. Договор на реализацию научного, научно-технического проекта по грантовому финансированию (далее – договор на грантовое финансирование) заключается между субъектом научной и (или) научно-технической деятельности, научным руководителем проекта с уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан в соответствии с конкурсной документацией, утвержденной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс, на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.

4. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыруға арналған шарты (бұдан әрі – бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шарты) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыруға конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен конкурстық құжаттамаға сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруды жүзеге асыратын тұлғамен жасалады.
2. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық қаржыландыру тәртібі
5. Базалық қаржыландыру уәкілетті органда аккредиттелген және салалық уәкілетті орган айқындаған, олар үшін басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырманы және мемлекеттік тапсырысты орындайтын, мемлекеттік ғылыми ұйымдарға және мемлекеттік ғылыми ұйымдарға теңестірілген ғылыми ұйымдарға, мемлекеттік жоғары оқу орындарына, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары оқу орындарына, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде заңды тұлғаларға тиесілі, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары оқу орындарына (бұдан әрі – субъектілер) бөлінеді.
6. Базалық қаржыландыру субъектілері болып табылатын ұйымдардың тізбесін салалық уәкілетті органдардың ұсынысы негізінде уәкілетті орган қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
7. Базалық қаржыландыру ғылыми инфрақұрылымды және мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, жабдықтар мен материалдарды ағымдағы қамтамасыз етуге, әкімшілік және қызмет көрсету персоналына еңбекақы төлеуге, сондай-ақ субъектілердің ғылыми-техникалық қызметін ақпараттық сүйемелдеуге арналған базалық қаржыландыру нормалары бойынша шығыстарды қамтиды.
8. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган айқындаған олар үшін басым бағыттар бойынша соңғы екі жыл бойы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырма және (немесе) мемлекеттік тапсырыс алмайтын базалық қаржыландыру субъектілері базалық қаржыландыру субъектілерінің тізбесінен шығарылуға жатады.
9. Базалық қаржыландыру субъектілері салалық уәкілетті органға, базалық қаржыландырудың бекітілген нормаларына сәйкес базалық қаржыландыруға арналған бюджеттік өтінімді жыл сайын жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей береді.

4. Договор на реализацию научной, научно-технической программы по программно-целевому финансированию (далее – договор на программно-целевое финансирование) заключается субъектом научной и (или) научно-технической деятельности с лицом, осуществляющим программно-целевое финансирование научной и (или) научно-технической деятельности, в соответствии с конкурсной документацией, утвержденной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс, на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
2. Порядок базового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
5. Базовое финансирование выделяется государственным научным организациям и научным организациям, приравненным к государственным, государственным высшим учебным заведениям, высшим учебным заведениям, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также высшим учебным заведениям, в которых пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) прямо либо косвенно принадлежат юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аккредитованным в уполномоченном органе и выполняющим государственное задание и государственный заказ на проведение научных исследований по приоритетным для них направлениям (далее - субъекты), определенным отраслевым уполномоченным органом.
6. Перечень организаций, являющихся субъектами базового финансирования, формируется уполномоченным органом на основании предложений отраслевых уполномоченных органов и утверждается Правительством Республики Казахстан.
7. Базовое финансирование включает расходы по нормам базового финансирования на текущее обеспечение научной инфраструктуры и имущества, в том числе зданий, оборудования и материалов, оплату труда административного и обслуживающего персонала, а также информационное сопровождение научно-технической деятельности Субъектов.
8. Субъекты базового финансирования, которые не получают государственное задание и (или) государственный заказ на проведение научных исследований по приоритетным для них направлениям, определенным уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в течение последних двух лет, подлежат исключению из перечня субъектов базового финансирования.
9. Субъекты базового финансирования ежегодно не позднее 1 февраля года, предшествующего планируемому, представляют в отраслевой уполномоченный орган бюджетную заявку на базовое финансирование согласно утвержденным нормам базового финансирования.

10. Базалық қаржыландыру нормаларын уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11. Салалық уәкілетті органдар базалық қаржыландыру бойынша жиынтық бюджеттік өтінімдерді уәкілетті органға енгізеді.
12. Уәкілетті орган базалық қаржыландыру бойынша жиынтық бюджеттік өтінімді бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына енгізеді.
13. Базалық қаржыландыру субъектілерін қаржыландыруды уәкілетті орган, салалық уәкілетті органдар бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде жүзеге асырады.
14. Базалық қаржыландыру субъектілері есепті жылдың 31 желтоқсанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға базалық қаржыландыру қаражатының пайдаланылуы туралы есепті ұсынады.
Салалық уәкілетті органдар есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейінгі мерзімде уәкілетті органға базалық қаржыландыру қаражатының пайдаланылуы туралы жиынтық есепті ұсынады.
15. Базалық қаржыландыру субъектілері тізбесіне енгізудің негізділігін және базалық қаржыландыру көлемін растайтын құжаттардың және ақпараттық деректердің дұрыстығын уәкілетті орган, салалық уәкілетті органдар және ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қамтамасыз етеді.
3. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру тәртібі
16. Гранттық қаржыландыру ғылыми-зерттеу жұмыстарының деңгейін, ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық әлеуеті мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ғылыми зерттеу жұмыстарын жүргізуге бөлінеді.
17. Гранттық қаржыландыру іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді іске асыру үшін мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеусіз және қайтарусыз беріледі.
18. Салалық уәкілетті органдар жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрі – ЖҒТК) айқындаған Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың басым бағыттарына сәйкес гранттық қаржыландырудың бағыттары мен көлемдері туралы ұсыныстарды еркін нысанда жолдайды.
19. Уәкілетті орган салалық уәкілетті органдардың ұсыныстарын "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – сараптама орталығы) салалық уәкілетті органдардың ұсыныстарды беру мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жолдайды.

10. Нормы базового финансирования разрабатываются уполномоченным органом и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
11. Отраслевые уполномоченные органы вносят сводные бюджетные заявки по базовому финансированию в уполномоченный орган.
12. Уполномоченный орган вносит сводную бюджетную заявку по базовому финансированию на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК) в порядке, установленном бюджетным законодательством.
13. Финансирование субъектов базового финансирования осуществляется уполномоченным органом, отраслевыми уполномоченными органами в рамках утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год по распределяемой бюджетной программе.
14. Отчет об использовании средств базового финансирования представляется субъектами базового финансирования в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган в срок до 31 декабря отчетного года.
Отраслевыми уполномоченными органами сводный отчет об использовании средств базового финансирования представляется в уполномоченный орган в срок до 25 января года, следующего за отчетным.
15. Достоверность документов и информационных данных, подтверждающих обоснованность включения в перечень субъектов базового финансирования и объемов базового финансирования, обеспечивают уполномоченный орган, отраслевые уполномоченные органы и субъекты научной и научно-технической деятельности.
3. Порядок грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
16. Грантовое финансирование выделяется на проведение научных исследований в целях повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала и конкурентоспособности научных организаций и их коллективов, ученых.
17. Грантовое финансирование предоставляется безвозмездно и безвозвратно из средств государственного бюджета для реализации фундаментальных и прикладных научных исследований.
18. Отраслевые уполномоченные органы в срок до 1 февраля года, предшествующего планируемому, направляют в уполномоченный орган предложения о направлениях и объемах грантового финансирования в соответствии с приоритетными направлениями развития науки Республики Казахстан, определенными Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан, (далее - ВНТК) в произвольной форме.
19. Уполномоченный орган направляет предложения отраслевых уполномоченных органов в акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – центр экспертизы) в течение трех рабочих дней со дня окончания срока представления предложений отраслевыми уполномоченными органами.

20. Сараптама орталығы гранттық қаржыландыру бағыттары мен көлемі бойынша ұсыныстарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олар бойынша ұсынымдар алу үшін ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – ҰҒК) қарауына жолдайды.
21. Уәкілетті орган сараптама орталығы ұсынған ҰҒК ұсынымдарын алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде оларды ЖҒТК қарауына жолдайды.
22. ЖҒТК Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың басым бағыттары бойынша гранттық қаржыландырудың негізгі бағыттары мен көлемдерін бекітеді. Уәкілетті орган және салалық уәкілетті органдар тиісті үш жылдық кезеңге бюджеттік өтінім жасайды және бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен РБК қарауына шығарады.
23. Гранттық қаржыландыруды конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлға жүзеге асырады.
24. Гранттық қаржыландыру конкурстық негізде мемлекеттік бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
25. Гранттық қаржыландыру қаражаты ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды гранттық қаржыландыруға конкурсқа қатысуға арналған өтінімде көрсетілген ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
Шығыстарға мынадай шығындар:
1) еңбекақы – барлық салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуді қоса алғанда, ғылыми зерттеулер жүргізуге қатысушы зерттеу тобы мүшелерінің еңбегіне сыйақы;
2) ғылыми іссапарлар – зерттеулер жүргізуге байланысты іссапарлар;
3) бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер – ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханалар, өзге зертханалар көрсететін, зерттеулерді орындауға қажетті қызметтер, өзге де ұйымдар көрсететін қызметтер, оның ішінде конференцияларға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер жұмыстың орындаушыларын және жұмыстың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері көрсетіле отырып, ұсынылады;
4) материалдар сатып алу – зерттеулер жүргізу үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу.
Бір жабдық құны 4000 АЕК-тен асқан жағдайда, оның мемлекеттік ұйымдар жанында жұмыс істейтін, ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханаларда болмауын жазбаша растау, оны сатып алу қажеттілігінің негіздемесі ұсынылады.
Мемлекеттік емес ұйымдар болып табылатын өтінім берушілер гранттық қаржыландыру шеңберінде сатып алынатын құны 4000 АЕК-тен асатын жабдықты жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін алты ай ішінде мемлекеттік ұйым жанында жұмыс істейтін ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертхананың теңгеріміне береді;

20. Центр экспертизы в течение пяти рабочих дней со дня получения предложений по направлениям и объемам грантового финансирования направляет их на рассмотрение национальным научным советам (далее - ННС) для получения рекомендаций по ним.
21. Уполномоченный орган после получения представленных центром экспертизы рекомендации ННС в течение пяти рабочих дней направляет их на рассмотрение ВНТК.
22. ВНТК утверждает основные направления и объемы грантового финансирования по приоритетным направлениям развития науки Республики Казахстан. Уполномоченный орган и отраслевые уполномоченные органы составляют бюджетную заявку на соответствующий трехлетний период и выносят на рассмотрение РБК в порядке, установленном бюджетным законодательством.
23. Грантовое финансирование осуществляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс, либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
24. Грантовое финансирование осуществляется на конкурсной основе в пределах средств, предусмотренных в государственном бюджете.
25. Средства грантового финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований, указанных в заявке на участие в конкурсе на грантовое финансирование научных, научно-технических проектов.
К расходам относятся затраты на:
1) заработную плату - вознаграждение за труд членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) научные командировки - командировки, связанные с проведением исследований;
3) услуги сторонних организаций - услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях.
Услуги сторонних организаций, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ;
4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для проведения исследований;
5) приобретение оборудования и программного обеспечения (для юридических лиц).
При превышении стоимости одного оборудования свыше 4000 МРП предоставляются письменное подтверждение его отсутствия в научных лабораториях коллективного пользования, функционирующих при государственных организациях, обоснование необходимости его приобретения.
Заявители, являющиеся негосударственными организациями, закупаемое в рамках грантового финансирования оборудование стоимостью свыше 4000 МРП после завершения реализации проекта в течение шести месяцев передают на баланс научной лаборатории коллективного пользования, функционирующей при государственной организации;

6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу – талдама материалдарды жариялау, патенттеу және сатып алу, сондай-ақ жобаны сүйемелдеу бойынша өзге қызметтер үшін шығыстар;
7) үй-жайды жалдау (жеке тұлғалар үшін);
8) жабдықты және техниканы жалдау;
9) зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдықтар мен техникаларды пайдалану шығыстары жатады.
26. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары және олардың ұйымдары тең шарттармен қатысуға құқылы.
27. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттаманы уәкілетті орган не салалық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
28. Конкурстық құжаттамада және гранттық қаржыландыруға арналған конкурс туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылуы тиіс:
1) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның атауы;
2) басым және мамандандырылған ғылыми бағыттардың атауы;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға берілетін өтінімнің (бұдан әрі – гранттық қаржыландыруға арналған өтінім) нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
4) гранттық қаржыландыру конкурсының мақсаты;
5) жеке әріптес тарапынан қоса қаржыландыру көлемі мен шарттары;
6) гранттық қаржыландыруға арналған өтінім ұсынылатын тіл;
7) зерттеу түрлері мен қаржыландыру сомалары;
8) әлеуетті орындаушыларға қойылатын біліктілік талаптары, сондай-ақ қажет болған жағдайда өзге де мәліметтер мен ерекше талаптар;
9) биомедициналық этика мәселелері жөніндегі жергілікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы (объектісі адам болып табылатын зерттеулер үшін);
10) конкурстық құжаттама бойынша түсіндіруді және гранттық қаржыландыруға өтінімдер дайындау мәселелері бойынша консультациялар беруді жүзеге асыратын, конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның жауапты тұлғалары туралы деректер;
11) өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі.
29. Грант алуға үміткер қатысушы мәліметтерге қосымша жобаны ішінара қажетті ресурстармен, оның ішінде қаржы ресурстарымен қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін жеке әріптес тарапынан қоса қаржыландыруды тарту туралы мәліметтер бере алады. Олардың іске асыру мерзімдері мен салым сомасы көрсетілген қоса қаржыландыру туралы келісім тараптар ниеттерін растау болып табылады.
Жеке әріптестің болуы өтінімді қарауда және гранттық қаржыландыру алатын жеңімпазды айқындауда басым шарттардың бірі болып табылады.
30. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурс гранттық қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттама бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мерзімді баспа басылымдары арқылы жарияланады және ол конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.

6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов, а также иные услуги по сопровождению проекта;
7) аренду помещений (для физических лиц);
8) аренду оборудования и техники;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемых для реализации исследований.
26. В конкурсе на грантовое финансирование вправе принимать участие аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, а также автономные организации образования и их организации на равных условиях.
27. Конкурсная документация на грантовое финансирование разрабатывается и утверждается уполномоченным органом либо отраслевым уполномоченным органом.
28. Конкурсная документация и объявление о конкурсе на грантовое финансирование должны содержать следующие сведения:
1) наименование уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс;
2) наименование приоритетных и специализированных научных направлений;
3) требования к форме и содержанию заявки на участие в конкурсе на грантовое финансирование научных, научно-технических проектов (далее – заявка на грантовое финансирование);
4) цель конкурса на грантовое финансирование;
5) объем и условия софинасирования со стороны частного партнера;
6) язык, на котором представляется заявка на грантовое финансирование;
7) виды исследований и сумма финансирования;
8) квалификационные требования к потенциальным исполнителям, а также при необходимости иные сведения и особые требования;
9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по вопросам биомедицинской этики (для исследований, объектом которых является человек);
10) данные об ответственных лицах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, которые осуществляют разъяснения по конкурсной документации и консультации по вопросам подготовки заявки на грантовое финансирование;
11) окончательный срок приема заявок.
29. Участник, претендующий на получение гранта, дополнительно к сведениям может представить сведения о привлечении софинансирования со стороны частного партнера для осуществления частичного обеспечения проекта необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми. Подтверждением намерения сторон является соглашение о софинансировании с указанием их сроков реализации суммы вклада.
Наличие частного партнера является одним из преимущественных условий при рассмотрении заявки и определении победителя на получение грантового софинансирования.
30. Конкурс на грантовое финансирование объявляется в течение пяти рабочих дней после утверждения конкурсной документации на грантовое финансирование через периодические печатные издания и подлежит размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс.

31. Конкурсқа қатысуға арналған өтінім, гранттық қаржыландыруға арналған ілеспе хат конкурстық құжаттамаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
32. Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган гранттық қаржыландыруға арналған өтінімдерді конкурсқа арналған өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
33. Сараптама орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидасында белгіленген тәртіппен жасалған, гранттық қаржыландыру бойынша конкурсқа ұсынылған, қорытынды балдың шамасы бойынша сараланған ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобалар мен бағдарламалардың (бұдан әрі – мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама объектілері) тізімін ҰҒК-ге ұсынады.
34. Сараптама орталығы уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органға шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ҰҒК шешімдерін ҰҒК хаттамасынан үзінді түрінде жолдайды.
35. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижесі гранттық қаржыландыруға арналған әрбір өтінім бойынша қабылданған және уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен ҰҒК шешімі болып табылады.
36. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері мерзімді баспа басылымдарында жариялануға және конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.
37. ҰҒК қараған, қабылданған шешімдердің негіздемесін ескере отырып, гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері, МҒТС нәтижелері ескерілген конкурс жеңімпаздары, қортынды балдар туралы мәліметтер, сондай-ақ мақұлданбаған өтінім атауларының тізімі бекітілген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде сараптама орталығының интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
ҰҒК мүшелерінің дауыс беру хаттамалары сараптама орталығында сақталады және жариялауға жатпайды.
38. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың жеңімпаздары гранттық қаржыландыруға арналған конкурс нәтижелері жарияланған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыратын уәкілетті органмен немесе салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі гранттық қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлға арналған шарт жасайды, оған жеке нөмір тағайындалады.
39. Гранттық қаржыландыру қаражатын гранттық қаржыландыруға арналған өтінімге сәйкес ғылыми, ғылыми-техникалық жобаға тікелей басшылық жасау үшін өтінім беруші тағайындайтын жобаның ғылыми жетекшісі бөледі.

31. Заявка на участие в конкурсе, сопроводительное письмо на грантовое финансирование составляются по форме, согласно конкурсной документации.
32. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявивший конкурс, направляют заявки на грантовое финансирование центру экспертизы в течение трех рабочих дней после истечения окончательного срока приема заявок на конкурс.
33. Центр экспертизы представляет в ННС ранжированный по величине итогового балла список научных, научно-технических и инновационных проектов и программ (далее – объекты государственной научно-технической экспертизы), представленных на конкурс по грантовому финансированию, составленный в порядке, установленным Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
34. Решения ННС в виде выписки из протокола ННС направляются центром экспертизы в уполномоченный орган и (или) отраслевой уполномоченный орган в срок не позднее десяти рабочих дней со дня принятия решения.
35. Результатом конкурса на грантовое финансирование являются решения ННС, принятые по каждой заявке на грантовое финансирование и утвержденные уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом.
36. Результаты конкурса на грантовое финансирование подлежат опубликованию в периодических печатных изданиях и размещению на интернет-ресурсах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс.
37. Результаты конкурса на грантовое финансирование с учетом обоснования принятых решений, рассмотренных ННС, сведения о победителях конкурса, итоговых баллах, с учетом результатов ГНТЭ, а также список наименований неодобренных заявок в течение пяти рабочих дней со дня их утверждения подлежат размещению на интернет-ресурсе центра экспертизы.
Протоколы голосования членов ННС хранятся в центре экспертизы и не подлежат опубликованию.
38. Победители конкурса на грантовое финансирование в течение тридцати рабочих дней со дня опубликования результатов конкурса на грантовое финансирование заключают с уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан осуществляющим грантовое финансирование научной и (или) научно-технической деятельности, договор на грантовое финансирование, которому присваивается индивидуальный номер.
39. Средства грантового финансирования распределяются научным руководителем проекта, назначаемым заявителем для непосредственного руководства научным, научно-техническим проектом, согласно заявке на грантовое финансирование.

40. Гранттық қаржыландыруға арналған шарт бойынша орындаушылар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға қағаз және электрондық жеткізгіштерде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық (жылдық) және қорытынды есептерді есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
41. Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган алынған аралық (жылдық) және қорытынды есептерді қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
Сараптама орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және өткізу қағидасына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептерге МҒТС жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Сараптама орталығы алған аралық (жылдық) және қорытынды есептерді тиісті ҰҒК-нің қарауына үш жұмыс күні ішінде жолдайды.
42. Ғылыми, ғылыми-техникалық жобаны іске асыру және ағымдағы жылы қаржыландыру, қаржыландыруды тоқтату ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, оның ішінде олар іске асырылып жатқан жерге бара отырып, іске асырылу барысы мен олардың нәтижелілігі мониторингінің нәтижелеріне негізделген ҰҒК шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру тәртібі
43. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді шешуге бағытталған және конкурстық негізде немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша конкурстан тыс рәсімдер арқылы жүзеге асырылады.
44. ЖҒТК уәкілетті орган ұсынған ҰҒК шешімдерінің негізінде бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым бағыттарын, сондай-ақ қаржыландыруға жататын нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды айқындайды.
45. Елді әлеуметтік-экономикалық дамытудың стратегиялық жоспарлары, индустриялық-инновациялық дамыту бағдарламалары және стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді іске асыруға бағытталған басқа да бағдарламалар ғылыми зерттеулерді бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың негіздемесі болып табылады.
46. Нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру туралы шешімді ЖҒТК ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
47. Нысаналы ғылыми (ғылыми-техникалық) бағдарлама (бұдан әрі – нысаналы бағдарлама) нысаналы бағдарлама шеңберінде нақты міндеттерді шешуге бағытталған бірнеше кіші бағдарламаларды қамти алады.
Нысаналы бағдарламаларды кіші бағдарламаларға бөлу шешілетін проблемалардың ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ нақты нәтижеге қол жеткізе отырып, оларды шешуді ұтымды ұйымдастыру қажеттігілігіне қарай жүзеге асырылады.

40. Исполнители по договору на грантовое финансирование представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган на бумажном и электронном носителях промежуточный (годовой) и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября отчетного года.
41. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявивший конкурс, направляют полученные промежуточные (годовые) и итоговые отчеты в центр экспертизы в течение трех рабочих дней после завершения приема.
Центр экспертизы, согласно Правилам организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891, организует работу по проведению ГНТЭ на итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности.
Полученные промежуточные (годовые) и итоговые отчеты направляются центром экспертизы на рассмотрение соответствующего ННС в течение трех рабочих дней.
42. Реализация научного, научно-технического проекта и финансирование за текущий год, прекращение финансирования осуществляются в соответствии с решением ННС, основанным на результатах мониторинга хода реализации научных, научно-технических проектов и программ и их результативности, в том числе с выездом на место.
4. Порядок программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
43. Программно-целевое финансирование направлено для решения стратегически важных государственных задач и осуществляется на конкурсной основе или по решению Правительства Республики Казахстан вне конкурсных процедур.
44. ВНТК на основании представленных уполномоченным органом решений ННС определяет приоритетные направления программно-целевого финансирования, а также целевые научные, научно-технические программы, подлежащие финансированию.
45. Основанием программно-целевого финансирования научных исследований являются стратегические планы социально-экономического развития, программы индустриально-инновационного развития страны и другие программы, направленные на реализацию стратегически важных государственных задач.
46. Решение о финансировании целевых научных, научно-технических программ вне конкурсных процедур принимается Правительством Республики Казахстан на основании рекомендации ВНТК.
47. Целевая научная (научно-техническая) программа (далее – целевая программа) может включать в себя несколько подпрограмм, направленных на решение конкретных задач в рамках целевой программы.
Деление целевой программы на подпрограммы осуществляется исходя из масштабности и сложности решаемых проблем, а также необходимости рациональной организации их решения с получением конкретного результата.

48. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыруға арналған конкурсты мерзімді баспа басылымдарында жариялайды және ол конкурс жариялаған уәкілетті немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.
49. Уәкілетті орган конкурстық негізде іске асыру және конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды МҒТС өткізуді ұйымдастыру үшін қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
50. Конкурстық негізде және конкурстық рәсімдерден тыс іске асыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды сараптама орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында белгіленген рәсімдер жүргізілгеннен кейін тиісті ҰҒК қарауына жолдайды.
ҰҒК конкурстық негізде іске асыру және конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды, сондай-ақ олар бойынша МҒТС нәтижелерін қарайды және қаржыландыру сомаларын көрсете отырып, оларды қаржыландыру немесе қаржыландырудан бас тарту туралы шешімдер шығарады және оларды ЖҒТК-ге жолдайды.
51. ЖҒТК ҰҒК шешімдері негізінде конкурстық негізде іске асыру және конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды мақұлдайды (қабылдамайды).
52. Уәкілетті орган конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын, ЖҒТК мақұлдаған нысаналы бағдарламалар бойынша мәліметтерді, сондай-ақ конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды салалық уәкілетті органдарға жолдайды.
Ғылыми, ғылыми-техникалық нысаналы бағдарламаларға өтінімдер, бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен РБК қарауына шығарылады.
53. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қаражаты ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға берілетін өтінімде көрсетілген ғылыми зерттеулерді өткізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
Шығыстарға мынадай шығындар:
1) еңбекақы – барлық салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуді қоса алғанда, ғылыми зерттеулер жүргізуге қатысушы зерттеу тобы мүшелерінің еңбегіне сыйақы;
2) ғылыми іссапарлар – зерттеулер жүргізуге байланысты іссапарлар;
3) бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер – ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханалар, өзге зертханалар көрсететін, зерттеулерді орындауға қажетті қызметтер, өзге де ұйымдар көрсететін қызметтер, оның ішінде конференцияларға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер жұмыстың орындаушыларын және жұмыстың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері көрсетіле отырып, ұсынылады;

48. Конкурс на реализацию целевой научной, научно-технической программы объявляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в периодических печатных изданиях и подлежит размещению на интернет-ресурсах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс.
49. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур, направляются уполномоченным органом в центр экспертизы для организации проведения ГНТЭ в течение трех рабочих дней после завершения приема.
50. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе и вне конкурсных процедур направляются центром экспертизы на рассмотрение соответствующим ННС после проведения процедур, установленных Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
ННС рассматривают целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур, а также результаты ГНТЭ по ним и выносят решения о финансировании либо отказе в финансировании с указанием сумм финансирования и направляют их на ВНТК.
51. ВНТК на основании решений ННС одобряет (отклоняет) целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур.
52. Уполномоченный орган направляет отраслевым уполномоченным органам сведения по одобренным ВНТК целевым программам, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также целевые программы, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур.
Заявки на научные, научно-технические целевые программы выносятся на рассмотрение РБК в порядке, установленном бюджетным законодательством.
53. Средства программно-целевого финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований, указанных в заявке на участие в конкурсе на программно-целевое финансирование научных, научно-технических проектов.
К расходам относятся затраты на:
1) заработную плату - вознаграждение за труд членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) научные командировки - командировки, связанные с проведением исследований;
3) услуги сторонних организаций - услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях.
Услуги сторонних организаций, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ;

4) материалдар сатып алу – зерттеулер жүргізу үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу.
Бір жабдық құны 4000 АЕК-тен асқан жағдайда, оның мемлекеттік ұйымдар жанында жұмыс істейтін, ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханаларда болмауын жазбаша растау, оны сатып алу қажеттілігінің негіздемесі ұсынылады.
Мемлекеттік емес ұйымдар болып табылатын өтінім берушілер гранттық қаржыландыру шеңберінде сатып алынатын құны 4000 АЕК-тен асатын жабдықты жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін алты ай ішінде мемлекеттік ұйым жанында жұмыс істейтін ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертхананың теңгеріміне береді;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу – талдама материалдарды жариялау, патенттеу және сатып алу, сондай-ақ жобаны сүйемелдеу бойынша өзге қызметтер үшін шығыстар;
7) үй-жайды жалдау (жеке тұлғалар үшін);
8) жабдықты және техниканы жалдау;
9) зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдықтар мен техникаларды пайдалану шығыстары жатады.
54. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары мен олардың ұйымдары бірлесіп орындаушы ретінде қатысуға құқылы.
55. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттаманы уәкілетті орган не салалық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
56. Конкурстық құжаттамада және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурс туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылуы тиіс:
1) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның атауы;
2) басым және мамандандырылған ғылыми бағыттардың атауы;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға арналған өтінімнің (бұдан әрі – бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінім) нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
4) қаржыландыруға арналған конкурстың мақсаты;
5) жеке әріптес тарапынан тең қаржыландыру көлемі мен шарттары (уәкілетті және салалық уәкілетті орган жеке әріптестің мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыруға қатысу қажеттігі мен шарттарын айқындайды);
6) гранттық қаржыландыру үшін берілген өтінімнің қай тілде ұсынылғандығы;
7) зерттеу түрлері мен қаржыландыру сомалары;
8) әлеуетті орындаушыларға қойылатын біліктілік талаптары, сондай-ақ қажет болған жағдайда өзге де мәліметтер мен ерекше талаптар;
9) биомедициналық этика мәселелері жөніндегі жерлікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы (объектісі адам болып табылатын зерттеулер үшін);

4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для проведения исследований;
5) приобретение оборудования и программного обеспечения (для юридических лиц).
При превышении стоимости одного оборудования свыше 4000 МРП представляются письменное подтверждение его отсутствия в научных лабораториях коллективного пользования, функционирующих при государственных организациях, обоснование необходимости его приобретения.
Заявители, являющиеся негосударственными организациями, закупаемое в рамках программно-целевого финансирования оборудование стоимостью свыше 4000 МРП после завершения реализации проекта в течение шести месяцев передают на баланс научной лаборатории коллективного пользования, функционирующей при государственной организации;
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов, а также иные услуги по сопровождению проекта;
7) аренду помещений (для физических лиц);
8) аренду оборудования и техники;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемые для реализации исследований.
54. В конкурсе на программно-целевое финансирование вправе принимать участие аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, а также автономные организации образования и их организации, в том числе в качестве соисполнителей.
55. Конкурсная документация на программно-целевое финансирование разрабатывается и утверждается уполномоченным органом либо отраслевым уполномоченным органом.
56. Конкурсная документация и объявление о конкурсе на программно-целевое финансирование должны содержать следующие сведения:
1) наименование уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс;
2) наименование приоритетных и специализированных научных направлений;
3) требования к форме и содержанию заявки на участие в конкурсе на программно-целевое финансирование научных, научно-технических проектов (далее – заявка на программно-целевое финансирование);
4) цель конкурса на финансирование;
5) объем и условия софинансирования со стороны частного партнера (уполномоченный и отраслевой уполномоченный орган определяют необходимость и условия участия частного партнера в реализации целевых программ);
6) язык, на котором представляется заявка на программно-целевое финансирование;
7) виды исследований и сумма финансирования;
8) квалификационные требования к потенциальным исполнителям, а также при необходимости иные сведения и особые требования;
9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по вопросам биомедицинской этики (для исследований, объектом которых является человек);

10) конкурстық құжаттама бойынша түсіндіруді және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінімдер дайындау мәселелері бойынша консультациялар беруді жүзеге асыратын, конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган туралы мәліметтер;
11) өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі.
57. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыруға арналған өтінімдерді ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары және олардың ұйымы, бірлесіп орындаушыларды көрсете отырып, уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға екі данада ұсынады.
58. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бағдарламалық- нысаналы қаржыландыру конкурсына қатысуға түскен өтінімдер негізінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалардың жобаларын қалыптастырады және жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде сараптама орталығына жолдайды.
59. Нысаналы бағдарлама алуға үміткер қатысушы мәліметтерге қосымша жобаны ішінара қажетті ресурстармен, оның ішінде қаржы ресурстарымен қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін жеке әріптес тарапынан қоса қаржыландыруды тарту туралы мәліметтер бере алады. Олардың іске асыру мерзімдері мен салым сомасын көрсету арқылы қоса қаржыландыру туралы келісім тараптардың ниеттерін растау болып табылады.
60. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға берілетін өтінім, ілеспе хат, конкурстық құжаттамаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
61. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурс нәтижелері мерзімді баспа басылымдарында жариялануға және конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.
62. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурс нәтижелері, оның ішінде ҰҒК отырыстарында қаралған негіздемелер, конкурс жеңімпаздары туралы мәліметтер, сондай-ақ бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруы мақұлданбаған өтінімдер атауының тізімі олар бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сараптама орталығының интернет-ресурсына жариялануға жатады.
ҰҒК мүшелерінің дауыс беру хаттамалары сараптама орталығында сақталады және жариялауға жатпайды.
63. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған шарт орындаушылары уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға қағаз және электрондық жеткізгіштерде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық (жылдық) және қорытынды есептерді есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей тапсырады.
64. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган алынған аралық (жылдық) және қорытынды есептерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру мен өткізу қағидасына сәйкес МҒТС өткізуді ұйымдастыру және кейін тиісті ҰҒК-ге қарауға беру үшін өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен конкурстық құжаттамаға сәйкес аралық (жылдық) және қорытынды есептерге нысан бойынша есептілік нысаны қоса беріледі.

10) данные об ответственных лицах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, которые осуществляют разъяснения по конкурсной документации и консультации по вопросам подготовки заявки на программно-целевое финансирование;
11) окончательный срок приема заявок.
57. Заявки на реализацию научных, научно-технических программ в рамках программно-целевого финансирования подаются субъектами научной, научно-технической деятельности, а также автономными организациями образования и их организацией с указанием соисполнителей в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган в двух экземплярах.
58. Уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом формируются проекты научных, научно-технических программ на основании поступивших заявок на участие в конкурсе программно-целевого финансирования и направляются в центр экспертизы в срок до 15 марта года, предшествующего планируемому.
59. Участник, претендующий на получение целевой программы, дополнительно к сведениям может представить сведения о привлечении софинансирования со стороны частного партнера для осуществления частичного обеспечения проекта необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми. Подтверждением намерения сторон является соглашение о софинансировании с указанием их сроков реализации и суммы вклада.
60. Заявка на участие в конкурсе, сопроводительное письмо на программно-целевое финансирование составляются по форме согласно конкурсной документации.
61. Результаты конкурса программно-целевого финансирования подлежат опубликованию в периодических печатных изданиях и размещению на интернет-ресурсах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс.
62. Результаты конкурса на программно-целевое финансирование, в том числе обоснования, рассмотренные на заседании ННС, сведения о победителях конкурса, а также список наименований неодобренных заявок на программно-целевое финансирование, в течение пяти рабочих дней со дня их утверждения подлежат размещению на интернет-ресурсе центра экспертизы.
Протоколы голосования членов ННС хранятся в центре экспертизы и не подлежат опубликованию.
63. Исполнители по договору на программно-целевое финансирование представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган на бумажном и электронном носителях промежуточный (годовой) и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября отчетного года.
64. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган направляют полученные промежуточные (годовые) и итоговые отчеты в центр экспертизы в течение трех рабочих дней после завершения приема отчетов для организации проведения ГНТЭ согласно Правилам организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891, и последующей передачи на рассмотрение в соответствующий ННС.
К промежуточным (годовым) и итоговым отчетам прилагается форма отчетности согласно конкурсной документации, утвержденной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс.

65. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыру және ағымдағы жылы қаржыландыру, қаржыландыруды тоқтату ҰҒК шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.

65. Реализация научной, научно-технической программы и финансирование за текущий год, прекращение финансирования осуществляются в соответствии с решением ННС.