О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О присуждении Государственной премии Республики Казахстан 2017 года в области науки и техники имени аль-Фараби"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2017г. № 693
Рассмотрев рекомендации Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1.Присудить Государственную премию Республики Казахстан 2017 года в области науки и техники имени аль-Фараби:
1) за работу на тему "Развитие теории гравитации для описания свойств реальной вселенной, способствующей выходу казахстанской фундаментальной науки на уровень передовых достижений в мире":
Мырзакулову. Ратбаю – заведующему кафедрой общей и теоретической физики республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" Министерства образования и науки Республики Казахстан, директору научно-исследовательского института "Евразийский Международный центр Теоретической физики" при университете, доктору физико-математических наук, профессору;
2) за работу на тему "Древняя и средневековая урбанизация Казахстана (по материалам исследований Южно-Казахстанской комплексной археологической экспедиции)":
Байпакову Карлу Молдахметовичу – заведующему отделом урбанизации и номадизма республиканского государственного казенного предприятия "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктору исторических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
3) за работу на тему "Разработка технологий мирового уровня по вовлечению в переработку низкокачественного (высокофосфористого бурожелезнякового) и техногенного сырья, обеспечивающих рост конкурентоспособности производства стали, и их коммерциализация":
Ахметову Абулхасиму Балхиевичу – заместителю директора по научной работе, заведующему лабораторией металлургии стали и материаловедения филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан" Комитета индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Химико-металлургический институт им. Ж. Абишева", кандидату технических наук;
Басину Вадиму Борисовичу – директору по производству акционерного общества "Арселор Миттал Темиртау";
Витущенко Михаилу Федоровичу – консультанту акционерного общества "Арселор Миттал Темиртау";
Мұхтар Айдархан Ахуанұлы –заведующему лабораторией обогащения руд филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан" Комитета индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Химико-металлургический институт им. Ж. Абишева", кандидату технических наук, ассоциированному профессору;
Рау Альберту Павловичу – депутату Мажилиса Парламента Республики Казахстан, академику Казахстанской национальной академии естественных наук, доктору экономических наук;
Сатбаеву Баймахану Нурлыбаевичу – директору Астанинского филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан" Комитета индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, доктору технических наук;
Яблонскому Владимиру Ивановичу – заместителю директора по производству акционерного общества "Арселор Миттал Темиртау";

"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2017 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 1 қарашадағы № 693 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2017 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2017 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын қарап, ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2017 жылғы мемлекеттік сыйлығы:
1) "Қазақстандық іргелі ғылымды әлемдегі озық жетістіктер деңгейіне шығаруға икемдеуші нақты ғаламның қасиеттерін сипаттайтын гравитация теориясын дамыту" тақырыбындағы жұмысы үшін:
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті"шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жалпы және теориялық физика кафедрасының меңгерушісі, университет жанындағы "Еуразиялық халықаралық теориялық физика орталығы" ғылыми-зерттеу институтының директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор - Рәтбай Мырзақұловқа;
2) "Ерте және орта ғасырлардағы Қазақстандағы кенттену (Оңтүстік Қазақстан кешенді археологиялық экспедициясының зерттеу материалдары негізінде)" тақырыбындағы жұмысы үшін:
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының урбанизация және номадизм бөлімінің меңгерушісі, тарих ғылымдарының докторы, профессор,Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі - Карл Молдахметұлы Байпақовқа;
3) "Болат өндірісінің бәсеке қабілеттілігін арттыруды қамтамасыз ететін, төмен сапалы (фосфоры жоғары қоңыр темірлі) және техногенді шикізаттарды өңдеуге тарту бойынша әлемдік деңгейдегі технологияларды әзірлеу және оларды коммерцияландыру" тақырыбындағы жұмысы үшін:
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің "Қазақстан Республикасының Минералдық шикізатты кешенді ұқсату жөніндегі ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының"Ж. Әбішев атындағы химия-металлургия институты"филиалы директорының ғылыми жұмыстар жөніндегі орынбасары, болат металлургиясы және материалтану зертханасының меңгерушісі, техника ғылымдарының кандидатыӘбілқасым Балқияұлы Ахметовке;
"АрселорМиттал Теміртау" акционерлік қоғамының өндіріс жөніндегі директоры –Вадим БорисовичБасинге;
"АрселорМиттал Теміртау" акционерлік қоғамының кеңесшісі - Михаил Федорович Витущенкоға;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің "Қазақстан Республикасының Минералдық шикізатты кешенді ұқсату жөніндегі ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Ж. Әбішев атындағы химия-металлургия институты" филиалының кендерді байыту зертханасының меңгерушісі, техника ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор - Айдархан Ахуанұлы Мұхтарға;
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі, экономика ғылымдарының докторы –Альберт Павлович Рауға;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің "Қазақстан Республикасының Минералдық шикізатты кешенді ұқсату жөніндегі ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Астана филиалының директоры, техника ғылымдарының докторы– Баймахан Нұрлыбайұлы Сәтбаевқа;
"АрселорМиттал Теміртау" акционерлік қоғамының өндіріс жөніндегі директорының орынбасары –Владимир Иванович Яблонскийге;

4) за цикл работ на тему "Научно-обоснованные методы обеспечения активного долголетия":
Бенберину Валерию Васильевичу–руководителю государственного учреждения "Медицинский центр Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Ахетову Амиру Амантаевичу – директору республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук;
Гуляеву Александру Евгеньевичу – ведущему консультанту республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Жумадилову Жаксыбаю Шаймардановичу – главному консультанту государственного учреждения "Медицинский центр Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Кушугуловой Алмагуль Рахимберлиевне– ведущему консультанту республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук;
Нургожину Талгату Сейтжановичу – ведущему консультанту республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Сарсебекову Ертаю Кожахметовичу – советнику, главному специалисту республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Танбаевой Гульнур Зейнеловне – заместителю главного врача акционерного общества "Центральная клиническая больница", доктору медицинских наук, профессору.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев

4) "Ұзақ өмір сүруді қамтамасыз етудің ғылыми дәлелденген әдістері"тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
"Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының Медициналық орталығы" мемлекеттік мекемесінің басшысы, медицина ғылымдарының докторы, профессор - Валерий Васильевич Бенберинге;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры, медицина ғылымдарының докторы–Әмір Амантайұлы Әхетовке;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жетекші консультанты, медицина ғылымдарының докторы, профессор - Александр Евгеньевич Гуляевке;
"Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының Медициналық орталығы"мемлекеттік мекемесінің бас консультанты, медицина ғылымдарының докторы, профессор – Жақсыбай Шаймарданұлы Жұмаділовке;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жетекші консультанты, медицина ғылымдарының докторы - Алмагүл Рахымберліқызы Құшұғұловаға;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жетекші консультанты, медицина ғылымдарының докторы, профессор - Талғат Сейітжанұлы Нұрғожинге;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының кеңесшісі, бас маманы, медицина ғылымдарының докторы, профессор – Ертай Қожахметұлы Сәрсебековке;
"Орталық клиникалық аурухана" акционерлік қоғамының бас дәрігерінің орынбасары, медицина ғылымдарының докторы, профессор - Гүлнұр Зейнелқызы Танбаеваға берілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев