О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077 "Об утверждении Правил пожарной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 919. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2022 года № 131.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.03.2022 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 62-63, ст. 577) следующие изменения:
в Правилах пожарной безопасности, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила пожарной безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют порядок обеспечения пожарной безопасности в целях защиты людей, имущества, общества и государства от пожаров.";
пункт 47 исключить;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. В индивидуальных жилых домах допускается устройство помещений бань сухого жара (сауны) в соответствии с требованиями пунктов 143-147 настоящих Правил.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. У въездов на территорию дачных кооперативов, садоводческих товариществ, гаражных кооперативов вывешиваются схемы с нанесенными на них как действующими, так и строящимися и временными зданиями (сооружениями), въездами, подъездами, пожарными проездами, местонахождениями источников противопожарного водоснабжения, средств пожаротушения и связи, пожарной техники в соответствии с требованиями СТ РК ГОСТ Р 12.4.026-2002 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная. Общие технические условия и порядок применения".
Схемы выполняются из материала, устойчивого к атмосферным воздействиям.";
пункты 54, 55 исключить;
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Не допускается складировать стога, копны, скирды грубых кормов, другие горючие вещества и материалы:
1) на крышах сараев и других хозяйственных строений;
2) под линиями электропередачи;
3) на расстоянии менее 3-х метров от внешнего ограждения участка.
Не допускается размещать стога, копны, скирды грубых кормов на улицах, дорогах, вне приусадебных участков.";
пункт 75 исключить;
пункт 83 изложить в следующей редакции:

"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 16 наурыздағы № 131 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.03.2022 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 62-63, 577-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өрт қауіпсіздігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленген және адамдарды, мүлікті, қоғам мен мемлекетті өрттен қорғау мақсатында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.";
47-тармақ алып тасталсын;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Жеке тұрғын үйлерде осы Қағидалардың 143-147-тармақтарының талаптарына сәйкес құрғақ ыстық монша (сауна) үй-жайларын орнатуға жол берiледi.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Саяжай кооперативтерiнiң, бау-бақша серiктестiктерiнiң, гараж кооперативтерiнiң аумағына өту жолдарында ҚР СТ Р МемСТ 12.4.026-2002 "Сигналдық түстер, қауіпсіздік белгілері және сигналдық белгілеулер. Жалпы техникалық шарттар және қолдану тәртібі" талаптарына сәйкес оларға қолданыстағы және салынып жатқан және уақытша ғимараттар (құрылыстар), өту жолдары, кiреберiстер, өрт сөндiрушiлердiң өту жолдары, өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiнiң, өрт сөндiру және байланыс құралдарының, өрт техникасының орналасқан орны көрсетiлген схемалар iлiнедi.
Схемалар атмосфералық әсерге төзiмдi материалдан жасалады.";
54, 55-тармақтар алып тасталсын;
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Мыналарға:
1) қоралар мен басқа да шаруашылық құрылыстардың шатырларына;
2) электр жеткiзу желiлерiнiң астына;
3) учаскенiң сыртқы қоршауынан кемiнде 3 метр қашықтықта шөп шошақтарын, шөмелелерді, iрi жем-шөп маяларын, өзге де жанғыш заттар мен материалдарды жинауға жол берілмейді.
Көшелерде, жолдарда, аулалық учаскелерден тыс шөп шошақтарын, шөмелелерді, iрi жем-шөп маяларын орналастыруға жол берiлмейдi.";
75-тармақ алып тасталсын;
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"83. В зданиях детских учреждений группы (классы) детей дошкольного и начального школьного возрастов размещаются не выше третьего этажа.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Число парт (столов) в учебных классах и кабинетах не должно превышать количества, установленного проектной документацией.";
подпункт 5) пункта 95 изложить в следующей редакции:
"5) иллюминация выполняется с соблюдением требований Правил устройства электроустановок, утверждаемых уполномоченным органом в области электроэнергетики (далее – Правила устройства электроустановок). При использовании электрической осветительной сети без понижающего трансформатора на елке применяются гирлянды только с последовательным включением лампочек напряжением до 12 Вольт. Допустимая мощность лампочек 25 Ватт.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Избирательный участок обеспечивается телефонной связью. У каждого телефонного аппарата устанавливается (вывешивается) табличка с номером телефона вызова противопожарной службы.";
заголовок главы 15 раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Порядок содержания жилых и общественных зданий высотой более 28 метров";
пункты 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253 исключить;
в пункте 254:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"254. В зданиях высотой более 28 метров не допускается:";
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) окрашивать, забеливать автоматические пожарные извещатели и оросители;";
подпункты 7), 9), 10) исключить;
пункты 258, 283, 284 исключить;
заголовок главы 2 раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Порядок содержания объектов агломерационных производств и производств металлизованных окатышей";
пункт 344 изложить в следующей редакции:
"344. Места хранения металлизованных окатышей надежно защищаются от попадания влаги.";
пункт 375 изложить в следующей редакции:
"375. Для зажигания газа при постановке на сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров использование легковоспламеняющихся жидкостей не допускается.";
пункт 465 исключить;
пункт 514 изложить в следующей редакции:
"514. На железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов переходные мостики оборудуются деревянными подушками с потайными болтами или другими материалами, исключающими искрообразование.";
пункт 1256 изложить в следующей редакции:
"1256. Для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях устанавливаются газоанализаторы со световой и звуковой сигнализацией.";
пункты 1281, 1390, 1392 исключить;

"83. Балалар мекемелерiнiң ғимараттарында мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасындағы балалардың топтары (сыныптары) үшінші қабаттан жоғары орналастырылмайды.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Оқу сыныптары мен кабинеттерiндегi парталар (үстелдер) саны жобалау құжаттамасында белгiленген саннан аспауы тиiс.";
95-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) иллюминация электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган бекітетін Электр қондырғыларын орнату қағидаларының (бұдан әрі – Электр қондырғыларын орнату қағидалары) талаптарын сақтай отырып орындалады. Төмендету трансформаторынсыз электрмен жарықтандыру желiсiн пайдаланғанда шыршада кернеуi 12 Вольтқа дейiн кезектесiп жанатын шамдары бар гирляндалар қолданылады. Шамдардың рұқсат етілген қуаты – 25 Ватт;";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Сайлау учаскесi телефон байланысымен қамтамасыз етiледi. Әрбiр телефон аппаратының жанында өртке қарсы қызметті шақыру телефонының нөмiрi бар тақташа орнатылады (iлiнедi).";
2-бөлімнің 15-тарауының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Биiктігі 28 метрден астам тұрғын үйді және қоғамдық ғимараттарды ұстау тәртiбi";
241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253-тармақтар алып тасталсын;
254-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"254. Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда:";
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) автоматты өрт хабарлағыштары мен суландырғыштарды бояуға, ақтауға;";
7), 9), 10) тармақшалар алып тасталсын;
258, 283, 284-тармақтар алып тасталсын;
3-бөлімнің 2-тарауының орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
344-тармақтың орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
375-тармақтың орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
465-тармақ алып тасталсын;
514-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"514. Темiржол төгу-құю эстакадасында тез тұтанатын мұнай өнiмдерi үшiн өткел көпірлер жасырын бұрандамасы бар ағаш тіректермен немесе ұшқынның шығуын болдырмайтын басқа да материалдармен жабдықталады.";
1256-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1256. Жарылыс және өрт қауiптi үй-жайларда көмiрсутектердің шоғырлануын тұрақты бақылау үшiн жарық және дыбыс дабылы бар газ талдағыштар орнатылады.";
1281, 1390, 1392-тармақтар алып тасталсын;

подпункт 1) пункта 1431 изложить в следующей редакции:
"1) у заправочной площадки для автоцистерн устанавливается передвижной порошковый огнетушитель объемом не менее 100 литров;";
пункт 1443 изложить в следующей редакции:
"1443. При строительстве зданий и сооружений в проекте производства работ предусматриваются мероприятия по пожарной безопасности на всех этапах строительства.";
пункт 1463 изложить в следующей редакции:
"1463. Предусмотренные проектной документацией наружные пожарные лестницы, стояки, сухотрубы и ограждения на кровлях строящихся зданий устанавливаются сразу же после монтажа несущих конструкций, а при строительстве зданий высотой более 50 метров – по мере возведения каждого последующего этажа.
При отсутствии возможности монтажа сухотрубов, предусмотренных проектной документацией, устанавливаются временные сухотрубы диаметром 89 миллиметров с пожарным краном на каждом этаже.
По мере возведения здания, начиная с этажа, расположенного на высоте 50 метров и выше, устанавливаются временные промежуточные емкости объемом не менее 3 метров кубических с мотопомпами. Промежуток между временными промежуточными емкостями с мотопомпами определяется исходя из расчетов по потере напора при подаче огнетушащего вещества на вышерасположенные этажи.";
пункт 1603 изложить в следующей редакции:
"1603. Воздухонагревательные установки размещаются на расстоянии не менее 5 метров от строящегося здания.
Емкость для топлива используется с объемом не более 200 литров и располагается на расстоянии не менее 10 метров от воздухонагревателя и не менее 15 метров от строящегося здания. Топливо к воздухонагревателю подается по металлическому трубопроводу.
Соединения и арматура на топливопроводах используются заводского изготовления, исключающие подтекание топлива. На топливопроводе у расходного бака устанавливается запорный вентиль для прекращения подачи топлива к установке в случаях пожара или аварии.
В строящемся здании при соблюдении требований инструкции по эксплуатации допускается применять переносные или передвижные воздухонагревательные приборы, работающие на жидком топливе и имеющие встроенный топливный бак.";
заголовок столбца 5 приложения 4 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"Пенные огнетушители ОВП-10";
заголовок столбца 9 приложения 4 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"Противопожарное полотно размером 2х1,5 м";
заголовок столбца 3 приложения 7 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"Огнетушители ОП-5";

1431-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) автоцистерналарға арналған жанармай құю алаңында көлемi кемiнде 100 литр жылжымалы ұнтақты өрт сөндiргiш орнатылады;";
1443-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1443. Ғимараттар мен құрылыстарды салу кезiнде жұмыс iстеу жобасында құрылыстың барлық кезеңiне өрт қауiпсiздiгi бойынша iс-шаралар көзделеді.";
1463-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1463. Жобалық құжаттамада қарастырылған сыртқы өрт сатылары, тiреушелер, түтік жалғау құбырлары мен салынып жатқан ғимараттардың жабындарындағы қоршаулар көтергiш құрылымдарды монтаждағаннан кейiн бiрден, ал биіктігі 50 метрден астам ғимараттарды салу кезінде – әрбір келесі қабаттың тұрғызылуына қарай орнатылады.
Жобалық құжаттамада көзделген түтік жалғау құбырларды монтаждау мүмкіндігі болмаған кезде әр қабатта өрт краны бар диаметрі 89 миллиметр уақытша түтік жалғау құбырлары орнатылады.
Ғимараттың тұрғызылуына қарай 50 метр және одан жоғары биіктікте орналасқан қабаттан бастап және одан жоғары мотопомпалары бар көлемі кемінде 3 текше метр уақытша аралық сыйымдылықтар орнатылады. Мотопомпалары бар уақытша аралық сыйымдылықтардың арасындағы аралық жоғары орналасқан қабаттарға өрт сөндіргіш заттарды беру кезінде қысымның жоғалуына байналысты есептеудің негізінде анықталады.";
1603-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1603. Ауа жылыту қондырғылары салынып жатқан ғимараттан кемiнде 5 метр қашықтықта орналастырылады.
Көлемi 200 литрден аспайтын отын құятын ыдыс қолданылады және ауа жылытқыштан кемiнде 10 метр және салынып жатқан ғимараттан кемiнде 15 метр қашықтықта орналастырылады. Отын ауа жылытқышқа металл құбыр арқылы берiледi.
Отын өткiзгiштерде зауытта шығарылған, отынның ағуын болдырмайтын қосқыштар мен арматура қолданылады. Жұмсалатын бактың отын өткiзгiшiнде өрт немесе авария болған жағдайда қондырғыға отын берудi тоқтату үшiн ысырма вентиль орнатылады.
Салынып жатқан ғимаратта пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтаған жағдайда қатты отынмен жұмыс істейтін және кіріктірілген отын багы бар тасымалданатын немесе жылжымалы ауа жылытқыш аспаптарды қолдануға жол беріледі.";
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 4-қосымшаның 5-бағанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көбікті өрт сөндіргіштер ОВП-10";
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 4-қосымшаның 9-бағанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлемі 2х1,5м өртке қарсы төсеме";
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 7-қосымшаның 3-бағанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өрт сөндіргіштер ОП-5";

заголовок столбца 6 приложения 7 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"Противопожарных полотен 2х2 м";
абзац четвертый описания таблицы в приложении 7 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"**** Но не менее двух огнетушителей и одного ящика с песком. В ящике с песком должно находиться противопожарное полотно размером 1,5x1,5 м.";
пункт 2 примечания таблицы в приложении 7 к Правилам пожарной безопасности изложить в следующей редакции:
"2. Помимо противопожарного оборудования, предусмотренного настоящими Правилами, на территории строительства складов, временных зданий должны быть размещены пожарные пункты (шкафы, щиты) со следующим набором пожарного оборудования (инвентаря), шт. топоров – 2; ломов и лопат – 2; багров железных – 2; ведер, окрашенных в красный цвет – 2; огнетушителей – 2.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев

Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 7-қосымшаның 6-бағанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлемі 2х2м өртке қарсы төсемелер";
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 7-қосымшадағы кестенің сипаттамасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"**** Бірақ кемінде екі өрт сөндіргіш пен құмы бар бір жәшік. Құмы бар жәшікте көлемі 1,5x1,5 метр өртке қарсы төсеме болуы тиіс.";
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына 7-қосымшадағы кесте ескертпесінің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда көзделген өртке қарсы жабдықтан басқа қоймалардың, уақытша ғимараттардың құрылысы аумағында мынадай өрт жабдығының (керек-жарағының) жинағы бар өрт сөндіру пункттері (шкафтар, қалқандар) орналастырылуы қажет, данада: балта – 2; сүймен және күрек – 2; темір багор – 2; қызыл түске боялған шелек – 2; өрт сөндіргіш – 2.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев