Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по развитию национального фондового рынка на 2018 - 2021 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2018 года № 32
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по развитию национального фондового рынка на 2018 – 2021 годы (далее – План).
2. Центральным исполнительным органам, Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) и организациям, ответственным за исполнение Плана (по согласованию):
1) принять необходимые меры по своевременному исполнению Плана;
2) не позднее 1 февраля и 1 августа по итогам полугодия, следующего за отчетным, представлять информацию о ходе реализации Плана в Национальный Банк Республики Казахстан.
3. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) не позднее 1 марта и 1 сентября по итогам полугодия, следующего за отчетным, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2018 года № 32
План совместных действий
Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан
по развитию национального фондового рынка на 2018 - 2021 годы
1. Введение
Экономический рост страны требует наличия у субъектов бизнеса доступных источников финансирования.
Нестабильная мировая конъюнктура и сокращение источников внешнего заимствования обуславливают необходимость развития и использования внутренних источников, прежде всего инструментов фондового рынка.
В Послании Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" обозначена необходимость придания импульса для развития фондового рынка, расширения возможности для населения инвестировать свои сбережения прежде всего в различные виды ценных бумаг и принятия мер, направленных на активизацию отечественного фондового рынка.
В этой связи, с учетом вызовов и задач, стоящих перед Республикой Казахстан в текущих экономических и геополитических условиях, задача по развитию и повышению привлекательности отечественного фондового рынка, стимулированию эмитентов и инвесторов за счет создания безопасной и благоприятной среды приобретает особую важность и приоритет.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық қор нарығын дамыту жөніндегі 2018 – 2021 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 қаңтардағы № 32 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық қор нарығын дамыту жөніндегі 2018 – 2021 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісім бойынша) және Жоспарды орындауға жауапты ұйымдар (келісім бойынша):
1) Жоспарды уақтылы орындау жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) есепті жартыжылдықтан кейінгі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісім бойынша) есепті жартыжылдықтан кейінгі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 наурыздан және 1 қыркүйектен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 25 қаңтардағы
№ 32 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық қор нарығын дамыту жөніндегі 2018 - 2021 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары
1. Кіріспе
Ел экономикасының өсуі бизнес субъектілерінен қолжетімді қаржы көздерінің болуын талап етеді.
Әлемдік конъюнктураның тұрақсыздығы және сырттан қарыз алу көздерінің қысқаруы ішкі қаржы көздерін, ең алдымен қор нарығының құралдарын дамыту және пайдалану қажеттілігін туындатады.
Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауында қор нарығын дамыту, халыққа өз жинақ ақшасын ең алдымен түрлі бағалы қағаздарға инвестициялау үшін мүмкіндікті кеңейту үшін серпін беру және отандық қор нарығын жандандыруға бағытталған шаралар қабылдау қажеттілігі белгіленген.
Осыған байланысты қазіргі экономикалық және геосаяси жағдайларда Қазақстан Республикасының алдында тұрған сын-қатерлер мен міндеттерді ескерсек, отандық қор нарығын дамыту және тартымдылығын арттыру, қауіпсіз әрі қолайлы орта құру арқылы эмитенттер мен инвесторларды ынталандыру жөніндегі міндет ерекше маңызға және басымдыққа ие болады.

2. Анализ текущей ситуации и проблем развития фондового рынка Республики Казахстан
2.1 Текущее состояние фондового рынка
По состоянию на 1 января 2017 года рынок ценных бумаг Республики Казахстан был представлен 46 брокерами и (или) дилерами, 10 кастодианами, 23 управляющими инвестиционным портфелем, 2 трансфер-агентами, 1 организатором торгов, 1 организацией, осуществляющей клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами на рынке ценных бумаг. Акционерные общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" и "Единый регистратор ценных бумаг" осуществляют профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг без лицензии.
Количество эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг на 1 января 2017 года составило 1730, из них количество акционерных обществ с действующими выпусками акций – 1337 (рисунок 1). Планомерное снижение количества действующих выпусков акций происходит в связи с тем, что акционерные общества, размер уставного капитала которых не был приведен в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан об акционерных обществах, ликвидируются в добровольном или принудительном порядке.
Рисунок 1
В течение 2016 года Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) было зарегистрированы 25 выпусков акций и аннулировано 221 выпусков акций. Из них 65 аннулированы по искам Национального Банка на основании решений территориальных специализированных экономических судов о принудительной ликвидации акционерных обществ, уставные капиталы которых не соответствуют требованиям законодательства, и 66 на основании писем Министерства юстиции Республики Казахстан о ликвидации и реорганизации акционерных обществ. Оставшиеся 90 выпусков акций аннулированы на основании решений общих собраний акционеров о реорганизации или ликвидации данных акционерных обществ.
Количество действующих выпусков облигаций по состоянию на 1 января 2017 года составило 393 с суммарной номинальной стоимостью 10,3 трлн. тенге, из которых 264 выпуска включены в официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" (далее – KASE), в том числе 91 выпуск в категорию "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора", 173 выпуска в категорию "иные долговые ценные бумаги".
В 2016 году были зарегистрированы 17 выпусков негосударственных облигаций общим объемом 414,7 млрд. тенге, 9 облигационных программ объемом выпуска 953,8 млрд. тенге, включая 25 выпусков облигаций в пределах данных облигационных программ объемом 666,2 млрд. тенге.

2. Қазақстан Республикасы қор нарығының ағымдағы ахуалын және даму проблемаларын талдау
2.1. Қор нарығының ағымдағы жай-күйі
2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында 46 брокер және (немесе) дилер, 10 кастодиан, 23 инвестициялық портфельді басқарушы, 2 трансфер-агент, 1 сауда-саттықты ұйымдастырушы, 1 бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын ұйым бар. "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы және "Бағалы қағаздардың бірыңғай тіркеушісі" акционерлік қоғамы бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті лицензиясыз жүзеге асыруда.
Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің саны 2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 1730 болды, олардың ішінде қолданыстағы акциялар шығарылымдары бар акционерлік қоғамдар саны – 1337 (1-сурет). Қолданыстағы акциялар шығарылымдарының саны жарғылық капиталының мөлшері Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келтірілмеген акционерлік қоғамдардың ерікті немесе мәжбүрлі тәртіппен таратылуына байланысты жоспарлы түрде төмендеуде.
1-сурет
Қолданыстағы акциялар мен облигациялар шығарылымдарының саны
2016 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) акциялардың 25 шығарылымын тіркеп, 221 акциялар шығарылымының күшін жойды. Оның ішінде Ұлттық Банктің қуынымдары бойынша аумақтық мамандандырылған экономикалық соттардың жарғылық капиталдары заңнама талаптарына сәйкес келмейтін акционерлік қоғамдарды мәжбүрлеп тарату туралы шешімдерінің негізінде 65 акциялар шығарылымының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің акционерлік қоғамдарды тарату және қайта ұйымдастыру туралы хаттарының негізінде 66 акциялар шығарылымының күші жойылды. Акциялар шығарылымының қалған 90 шығарылымының күші осы акционерлік қоғамдардың акционерлік жалпы жиналыстарының қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімдерінің негізінде жойылды.
Қолданыстағы облигациялар шығарылымының 2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша саны – 393, олардың жиынтық номиналдық құны 10,3 трлн. теңге, оның 264 шығарылымы "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – KASE) ресми тізіміне, оның ішінде 91 шығарылым "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санатына, 173 шығарылым "өзге де борыштық бағалы қағаздар" санатына енгізілген.
2016 жылы жалпы көлемі 414,7 млрд. теңгені құрайтын 17 мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы, көлемі 666,2 млрд. теңге болатын облигациялық бағдарламалар шеңберіндегі 25 облигациялар шығарылымын қоса алғанда, шығарылым көлемі 953,8 млрд. теңге болатын 9 облигациялық бағдарлама тіркелді.

По состоянию на 1 января 2017 года на рынке ценных бумаг действовали 20 паевых инвестиционных фондов, активы которых находятся в инвестиционном управлении управляющих компаний (14 закрытых, 1 открытый и 5 интервальных), а также 18 акционерных инвестиционных фондов, в том числе 8 фондов недвижимости. Совокупный размер активов инвестиционных фондов составил 530,6 млрд. тенге, из них активы паевых инвестиционных фондов составляют 465,0 млрд. тенге, активы акционерных инвестиционных фондов – 65,5 млрд. тенге, включая активы фондов недвижимости – 33,7 млрд. тенге.
Организованный рынок в Казахстане на сегодняшний день представлен KASE.
По состоянию на 1 января 2017 года структура официального списка KASE была представлена 116 выпусками акций корпоративных эмитентов (19,8 % от общего количества выпусков ценных бумаг, включенных в официальный список), 264 выпусками облигаций корпоративных эмитентов (45,0 %), 195 выпусками государственных ценных бумаг (33,2 %) и 5 выпусками ценных бумаг международных финансовых организаций (0,9 %).
Общая капитализация рынка негосударственных ценных бумаг, включенных в официальный список KASE, за 2016 год увеличилась на 4,7 % и составила 22,5 трлн. тенге (рисунок 2).
Рисунок 2
Индекс KASE
За 2016 год рост индекса KASE составил 499,1 пунктов или 58,1 %. Главными драйверами роста индекса KASE выступили акции KAZ Minerals PLC, стоимость которых выросла на 219,5 % или 1038,7 тенге до 1512,0 тенге за акцию. На их рост оказало влияние улучшение макроэкономической конъюнктуры товарного рынка, а также благоприятные производственные и финансовые результаты деятельности в 2016 году. На втором месте оказались акции акционерного общества "КазТрансОйл", стоимость которых выросла на 61,3 % или 465,9 тенге до 1226,3 тенге за акцию. На третьем месте – акции акционерного общества "KEGOC" (далее – КЕГОК), подорожавшие на 58,2 % или 431,4 тенге до 1173,0 тенге за акцию. Все три инструмента росли на фоне публикации положительных результатов деятельности и увеличения интереса инвесторов к тенговым инструментам.
Рынок акций
Капитализация рынка акций по состоянию на 1 января 2017 года выросла с начала 2016 года на 1889,1 млрд. тенге или 15,3 % и достигла 14,3 трлн. тенге. Увеличение данного показателя произошло в основном за счет роста стоимости торгуемых на KASE акций. Однако определенную роль сыграло и расширение количества доступных долевых инструментов.
Рынок корпоративных облигаций

2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бағалы қағаздар нарығында активтері басқарушы компаниялардың инвестициялық басқаруындағы 20 инвестициялық пай қоры (14 жабық, 1 ашық және 5 аралық), сондай-ақ 18 акционерлік инвестициялық қор, оның ішінде 8 жылжымайтын мүлік қоры жұмыс істеді. Инвестициялық қорлар активтерінің жиынтық мөлшері 530,6 млрд. теңге болды, оның ішінде инвестициялық пай қорларының активтері – 465,0 млрд. теңге, жылжымайтын мүлік қорларының 33,7 млрд. теңге болатын активтерін қоса алғанда, акционерлік инвестициялық қорлардың активтері – 65,5 млрд. теңге.
Қазақстанның ұйымдастырылған нарығын бүгінгі күні KASE құрайды.
2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша KASE-нің ресми тізімінің құрылымын корпоративтік эмитенттер акцияларының 116 шығарылымы (ресми тізімге енгізілген бағалы қағаздар шығарылымдарының жалпы санының 19,8 %-ы), корпоративтік эмитенттер облигацияларының 264 шығарылымы (45,0 %), мемлекеттік бағалы қағаздардың 195 шығарылымы (33,2 %) және халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарының 5 шығарылымы (0,9 %) құрайды.
KASE-нің ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздар нарығын жалпы капиталдандыру 2016 жылы 4,7 %-ға ұлғайып, 22,5 трлн. теңге болды (2-сурет).
2-сурет
KASE-ні капиталдандыру
KASE индексі
2016 жылы есепті кезеңде KASE индексінің өсуі 499,1 тармақты немесе 58,1 %-ды құрады. KASE индексінің өсуінің негізгі қозғаушы күші бір акциясының құны 219,5 %-ға немесе 1038,7 теңгеден 1512,0 теңгеге дейін өскен KAZ Minerals PLC-тің акциялары болды. Олардың өсуіне тауар нарығы макроэкономикалық конъюнктурасының жақсаруы, сондай-ақ 2016 жылы қызметінің өндірістік және қаржылық нәтижелерінің қолайлы болуы ықпал етті. Екінші орында "ҚазТрансОйл" АҚ-тың акциялары болды, олардың құны бір акция үшін 1226,3 теңгеге дейін 61,3 %-ға немесе 465,9 теңгеге өсті. Үшінші орында – бір акциясы 1173,0 теңгеге 58,2 %-ға немесе 431,4 теңгеге қымбаттаған "KEGOC" АҚ (бұдан әрі – КЕГОК). Барлық үш құрал да инвесторлар қызметінің оң нәтижелері жариялану және олардың теңгемен құралдарға қызығушылығының ұлғаюы аясында өсті.
Акциялар нарығы
2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша акциялар нарығын капиталдандыру 2016 жылдың басынан бері 1889,1 млрд. теңгеге немесе 15,3 %-ға өсіп, 14,3 трлн. теңгеге жетті. Бұл көрсеткіш негізінен KASE-де сауда-саттыққа түсетін акциялар құнының өсуі есебінен ұлғайды. Алайда қолжетімді үлестік құралдар санының кеңеюі де белгілі бір рөл атқарды.
Корпоративтік облигациялар нарығы

Объем торгов корпоративными облигациями на KASE по состоянию на 1 января 2017 года составил 507,4 млрд. тенге (эквивалент 1607,8 млн. долларов США) и снизился с 1 января 2016 года на 58,7 %. Основное снижение активности произошло на первичном рынке, где деньги стали значительно дороже благодаря усилению роли базовой ставки Национального Банка. Для банков – традиционных для Казахстана эмитентов корпоративных облигаций – новая стоимость фондирования оказалась слишком высокой, а компании реального сектора стали выходить на рынок лишь во второй половине года, постепенно адаптируясь к новым условиям.
Рынок государственных ценных бумаг

2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша KASE-де корпоративтік облигациялардың сауда-саттық көлемі 507,4 млрд. теңгені (1607,8 млн. АҚШ долларының баламасы) құрап, 2016 жылғы 1 қаңтардан бері 58,7 %-ға төмендеді. Белсенділіктің негізгі төмендеуі Ұлттық Банктің базалық мөлшерлеменің рөлін күшейтуінің арқасында ақша айтарлықтай қымбаттаған бастапқы нарықта болды. Қазақстан үшін дәстүрлі корпоративтік облигациялардың эмитенттері – банктер үшін қорландырудың жаңа құны өте жоғары болды, ал нақты сектор компаниялары жаңа жағдайларға біртіндеп бейімделе отырып, нарыққа жылдың екінші жартысында ғана шыға бастады.
Мемлекеттік бағалы қағаздар нарығы

Объем торгов государственными ценными бумагами на KASE по состоянию на 1 января 2017 года в отчетном году возрос на 30 % по сравнению с 1 января 2016 года. Увеличение объема торгов связано с операциями Национального Банка по продаже ценных бумаг Министерства финансов Республики Казахстан и выпуском нот Национального Банка со срочностью до 1 года с целью построения безрисковой кривой доходности.
За 2016 год объем сделок с государственными ценными бумагами (с учетом сектора "репо") на организованном рынке уменьшился на 49,8 % по сравнению с 1 января 2016 года и составил 1,1 трлн. тенге, в том числе на вторичном рынке ценных бумаг – 30,4 млрд. тенге, на первичном рынке – 425,2 млрд. тенге.

2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша KASE-дегі мемлекеттік бағалы қағаздар сауда-саттығының көлемі 2016 жылғы 1 қаңтармен салыстырғанда 30 %-ға өсті. Сауда-саттық көлемінің ұлғаюы Қаржы министрлігінің бағалы қағаздарын сату жөніндегі Ұлттық Банктің операцияларымен және тәуекелсіз кірістілік қисығын құру мақсатында Ұлттық Банктің мерзімі 1 жылға дейінгі ноттарын шығарумен байланысты болды.
2016 жылы ұйымдастырылған нарықта мемлекеттік бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер көлемі ("репо" секторын есептегенде) 2016 жылғы 1 қаңтармен салыстырғанда 49,8 %-ға азайып, 1,1 трлн. теңге, оның ішінде бағалы қағаздардың қосалқы нарығында – 330,4 млрд. теңге, бастапқы нарықта – 425,2 млрд. теңге болды.

Объем биржевых сделок по государственным ценным бумагам (с учетом сектора "репо") на организованном рынке в 2016 году составил 57,3 трлн. тенге и увеличился по сравнению с 1 января 2016 года в 2,4 раза в связи с увеличением объема операций "репо".
2.2 Внешняя конкурентоспособность фондового рынка
На конец 2016 года капитализация как KASE, так и российской фондовой биржи – открытого акционерного общества "Московская биржа" (далее – Московская биржа) была сопоставима и составляла приблизительно половину объема валового внутреннего продукта (далее – ВВП) соответствующих стран. При этом в течение двух последних лет прослеживается тенденция к увеличению данного показателя в абсолютном и относительном выражении (по отношению к ВВП) по сравнению с минимумом, достигнутым в 2014 году.
Учитывая то, что российский и казахстанский фондовые рынки относятся к категории развивающихся, в том числе из-за сырьевой направленности развития экономик двух стран (нефть, газ, металлургия и атомная промышленность), динамика индекса KASE является схожей с динамикой индекса Московской биржи.
Вместе с тем, показатели количества членов, торгуемых инструментов и эмитентов казахстанской и российской фондовых бирж, ввиду масштабности экономики Российской Федерации не сопоставимы.

Ұйымдастырылған нарықта мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша биржалық мәмілелер көлемі ("репо" секторын есептегенде) 2016 жылы 57,3 трлн. теңге болып, "репо" операциялары көлемінің ұлғаюына байланысты 2016 жылғы 1 қаңтармен салыстырғанда 2,4 есе ұлғайды.
2.2 Қор нарығының сыртқы бәсекеге қабілеттілігі
2016 жылдың соңында KASE-ні де, Ресей қор биржасы – "Мәскеу биржасы" ашық акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Мәскеу биржасы) да капиталдандыру шамалас болды және тиісті елдердің ішкі жалпы өнімі (бұдан әрі – ІЖӨ) көлемінің шамамен жартысын құрады. Бұл ретте соңғы екі жылда 2014 жылы қол жеткізілген ең төмен көрсеткішпен салыстырғанда, бұл көрсеткіштің абсолютті және салыстырмалы түрде (ІЖӨ-ге қатысты) ұлғаю үрдісі байқалады.
Қазақстан және Ресей қор нарықтарының дамушы нарықтар, оның ішінде екі ел экономикалары дамуының шикізатқа (мұнай, газ, металлургия және атом өнеркәсібі) тәуелділігінен дамушы нарықтар санатына жататынын ескерсек, KASE индексінің серпіні Мәскеу биржасы индексінің серпініне ұқсас болып табылады.
Сонымен бірге Қазақстан және Ресей қор биржалары мүшелері, сауда-саттыққа түсетін құралдары және эмитенттері санының көрсеткіштері Ресей Федерациясы экономикасы көлемінің ауқымды болуына байланысты салыстыруға келмейді.

Так, по состоянию на конец 2016 года количество участников торгов на Московской бирже превышает количество участников на KASE более чем в 9 раз, количество инструментов – более чем в 3 раза, количество эмитентов – более чем в 4 раза.
Количество торгуемых ценных бумаг на фондовых биржах
Вид ценной бумаги
Казахстанская фондовая биржа
Московская биржа
количество инструментов
количество эмитентов
количество инструментов
количество эмитентов
Акции
116
98
299

Мәселен, 2016 жылдың соңындағы жағдай бойынша Мәскеу биржасындағы сауда-саттыққа қатысушылар саны KASE-дегі қатысушылар санынан 9 еседен аса, құралдар саны 3 еседен аса, эмитенттер саны 4 еседен аса артық.
Қор биржаларында сауда-саттыққа түсетін бағалы қағаздар саны
Бағалы қағаз түрі
Қазақстан қор биржасы
Мәскеу биржасы
құралдардың саны
эмитенттердің саны
құралдардың саны
эмитенттердің саны
Акциялар
116
98
299

242
Корпоративные облигации
264
65
1268
386
Иные инструменты
204
22
300
64
Итого
587
157
1867
692
Наличие на площадке Московской биржи большего количества финансовых инструментов и эмитентов обусловлено, в первую очередь, масштабом Российской Федерации, объемом ее экономики, количеством населения и размером территории, во вторую очередь, историческими предпосылками, в частности тем, что приватизация государственных предприятий осуществлялась в Российской Федерации через фондовую биржу. Как следствие российский рынок ценных бумаг обладает более широкими возможностями для инвестирования.
В свою очередь, оценка Всемирного Банка и Международной финансовой корпорации в рамках ежегодного доклада "Ведение бизнеса" позиций Республики Казахстан и Российской Федерации по индикатору "Защита инвесторов" позволяет предположить, что в Казахстане созданы благоприятные условия для инвесторов, включая более высокий уровень защиты их прав и интересов.

242
Корпоративтік облигациялар
264
65
1268
386
Өзге құралдар
204
22
300
64
Жиынтығы
587
157
1867
692
Мәскеу биржасының алаңында көптеген қаржы құралдарының және эмитенттердің болуы, бірінші кезекте, Ресей Федерациясының ауқымымен, оның экономикасының көлемімен, халық санымен және аумағының өлшемімен, екінші кезекте, тарихи алғышарттармен, атап айтқанда, мемлекеттік кәсіпорындарды жекешелендіру Ресей Федерациясында қор биржасы арқылы жүзеге асырылуымен байланысты. Нәтижесінде Ресейдің бағалы қағаздар нарығының инвестициялау үшін неғұрлым көбірек мүмкіндіктері бар.
Өз кезегінде, Дүниежүзілік Банктің және Халықаралық қаржы корпорациясының "Бизнесті жүргізу" жыл сайынғы баяндамасын шеңберінде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының "инвесторларды қорғау" индикаторы бойынша позицияларын бағалауы Қазақстанда инвесторлардың құқықтары мен мүддесін қорғаудың жоғары деңгейін қоса алғанда, инвесторлар үшін қолайлы жағдайлар жасалған деп болжауға мүмкіндік береді.

Ежегодный рейтинг "Doing Business" Всемирного Банка и Международной финансовой корпорации на 2017 – 2018 годы показал, что Республика Казахстан по показателю "Защита миноритарных инвесторов" занимает 1 место, в то время как Российская Федерация – 51 место.
Сопоставление основных параметров индикатора
"Защита миноритарных инвесторов"
Параметры Республика Казахстан Российская Федерация
Индекс прав акционеров
10,0
9,0
Индекс столкновения интересов
8,0
5,0
Индекс акционерного управления
9,0
7,3
Место в рейтинге
1
51

Дүниежүзілік Банк пен Халықаралық қаржы корпорациясының 2017 – 2018 жылдарға арналған жыл сайынғы "Doing Business" рейтингі Қазақстан Республикасының "Миноритарлық инвесторларды қорғау" көрсеткіші бойынша 1-орында, ал Ресей Федерациясының 51-орында тұрғанын көрсетіп отыр.
Миноритарлық инвесторларды қорғау" индикаторының негізгі өлшемдерін салыстыру
Өлшемдер
Қазақстан Республикасы
Ресей Федерациясы
Акционерлер құқықтарының индексі
10,0
9,0
Мүдделер қайшылығының индексі
8,0
5,0
Акционерлік басқару индексі
9,0
7,3
Рейтингтегі орын
1
51

2.3 Основные тенденции и проблемы развития фондового рынка
За последние годы проведена значительная работа по перезагрузке рынка ценных бумаг.
В рамках либерализации деятельности отечественных брокеров расширены их возможности по выходу на международные фондовые рынки, исключены ограничения на участие в первичном размещении государственных казначейских обязательств Казахстана, расширен перечень ценных бумаг, являющихся предметом операций "репо" на фондовой бирже "автоматическим" способом.
С целью упрощения доступа на фондовый рынок для инвесторов Национальным Банком была проделана работа по обеспечению возможности брокерам предоставлять электронные услуги своим клиентам, включая проведение торговых операций на основании электронной цифровой подписи клиента и оказание электронных услуг через личный кабинет. Большинство брокеров воспользовались предоставленной возможностью и оказывают электронные услуги свыше 22 тысячам клиентов.
Упрощены процедуры для эмитентов по выходу на фондовый рынок, оптимизированы требования в отношении регистрации выпуска ценных бумаг, сокращено количество разрешительных процедур, связанных с выпуском ценных бумаг, облегчен и систематизирован доступ инвесторов к информации о деятельности эмитентов. В дальнейшем планируются переход на электронный формат проспекта выпуска ценных бумаг и его автоматическое обновление через сайт депозитария финансовой отчетности.
Проведены мероприятия по совершенствованию структуры листинга KASE. Листинговые требования для размещения на KASE ценных бумаг международных финансовых организаций и предприятий малого и среднего бизнеса максимально упрощены.
В соответствии с рекомендациями Международного валютного фонда на законодательном уровне закреплены принципы завершенности биржевых сделок. Вступившие в силу с 11 марта 2017 года изменения в нормы гражданского законодательства предусматривают, что в случае признания биржевой сделки недействительной, возврат сторонами всего полученного по сделке не допускается. Виновник, действия которого повлекли недействительность сделки, будет возмещать убытки стороне сделки, которая их понесла, или лицу, права которого были нарушены. Реализация данного мероприятия позволит Казахстану претендовать на членство в Международной ассоциации свопов и деривативов (далее – ISDA).
Своевременное получение инвестором актуальной и достоверной информации о деятельности эмитентов и выпущенных ими ценных бумагах – залог успеха инвестиций и механизм защиты от рисков.

2.3 Қор нарығын дамытудың негізгі үрдістері және проблемалары
Соңғы жылдары бағалы қағаздар нарығын жандандыру бойынша айтарлықтай жұмыс жүргізілді.
Отандық брокерлердің қызметін ырықтандыру шеңберінде олардың халықаралық қор нарықтарына шығуы бойынша мүмкіндіктері кеңейтілді, Қазақстанның мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін бастапқы орналастыруға қатысуға қойылған шектеулер алып тасталды, "репо" операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздардың тізбесі "автоматты" тәсілмен кеңейтілді.
Қор нарығына қолжетімділікті жеңілдету мақсатында инвесторлар үшін Ұлттық Банк клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасы негізінде сауда операцияларын жүргізуді және жеке кабинет арқылы электрондық қызмет көрсетуді қоса алғанда, брокерлерді өз клиенттеріне электрондық қызмет көрсету мүмкіндігімен қамтамасыз ету бойынша жұмысты жалғастырды. Брокерлердің көпшілігі берілген мүмкіндікті пайдаланды және 22 мыңнан астам клиентке электрондық қызмет көрсетіп отыр.
Эмитенттер үшін қор нарығына шығу бойынша рәсімдер жеңілдетілді, бағалы қағаздар шығарылымын тіркеуге қатысты талаптар оңтайландырылды, бағалы қағаздар шығаруға байланысты рұқсат беру рәсімдерінің саны қысқартылды, инвесторлардың эмитенттердің қызметі туралы ақпаратқа қолжетімділігі жеңілдетілді және жүйеге келтірілді. Одан әрі бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің электрондық форматына өту және оны қаржылық есептілік депозитарийінің сайты арқылы автоматты түрде жаңарту жоспарланып отыр.
KASE листингінің құрылымын жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жүргізілді. Халықаралық қаржы ұйымдары мен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының бағалы қағаздарын KASE-ге орналастыруға қойылатын листингтік талаптар барынша жеңілдетілді.
Халықаралық валюта қорының ұсынымдарына сәйкес биржалық мәмілелердің аяқталу қағидаттары заңнамалық деңгейде бекітілді. Азаматтық заңнаманың нормаларына енгізілген, 2017 жылғы 11 наурыздан бастап күшіне енген өзгерістер биржалық мәміле жарамсыз болып танылған жағдайда, тараптардың мәміле бойынша алынғанның барлығын қайтаруына рұқсат етілмейтінін көздейді. Іс-әрекеті мәміленің жарамсыздығына алып келген кінәлі тарап мәміленің шығын келген тарапына немесе құқықтары бұзылған тұлғаға шығынды өтейді. Осы іс-шараны іске асыру Қазақстанның Халықаралық своптар және деривативтер қауымдастығына (бұдан әрі – ISDA) мүшелікке үміткер болуына мүмкіндік береді.
Инвестордың эмитенттердің қызметі және олар шығарған бағалы қағаздар туралы маңызды және дәйекті ақпаратты уақтылы алуы – инвестициялардың табысты болуының кепілі және тәуекелдерден қорғау тетігі.

С 2008 года в Казахстане функционирует депозитарий финансовой отчетности, предоставляющий инвесторам бесплатный доступ к финансовой отчетности эмитентов и информации об их корпоративных событиях. Пользователями данной информации являются эмитенты, инвесторы, рейтинговые агентства, аудиторы и государственные органы. За 2016 год количество посещений сайта депозитария финансовой отчетности превысило 6 миллионов, количество раскрываемой эмитентами информации увеличилось с 6 тысяч корпоративных событий в 2014 году до 50 тысяч в 2016 году, что подтверждает эффективность проведенных мероприятий по обеспечению прозрачности фондового рынка.
С целью совершенствования порядка и условий размещения эмитентами информации на интернет-ресурсах депозитария финансовой отчетности и фондовой биржи в январе 2016 года и апреле 2017 года Правлением Национального Банка были приняты поправки в соответствующие нормативные правовые акты.
На постоянной основе проводится работа по совершенствованию законодательства Казахстана по вопросам корпоративного управления, в том числе в рамках работы по улучшению позиций Казахстана в международном рейтинге "Doing Business".
В течение 2016 года совместно с экспертами группы "Реформатикс" разработаны поправки в законодательство Казахстана в рамках пятого пакета поправок в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения позиции Казахстана в рейтинге "Doing Business", направленные на защиту интересов акционеров и инвесторов и совершенствование системы корпоративного управления в обществах. Данные поправки реализованы в Законе Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий ведения предпринимательской деятельности".
В 2017 году Казахстан занял 36 место в рейтинге "Doing Business" Всемирного Банка. По оценкам экспертов Всемирного Банка наибольшее улучшение регуляторных процессов было достигнуто по индикатору рейтинга "Doing Business" – "Защита миноритарных инвесторов", по которому Казахстан занял 1 место из 190 стран (поднявшись за последний год на 2 позиции), что подтверждает создание в Казахстане благоприятных условий для инвесторов и обеспечение надлежащего уровня защиты их прав и интересов.
Несмотря на значительный прогресс в развитии фондового рынка, на сегодняшний день остается ряд вопросов, требующих решения в целях обеспечения полноценного функционирования рынка ценных бумаг. Таким образом, основными проблемами отечественного рынка ценных бумаг остаются его низкая ликвидность, недостаточная финансовая грамотность розничных инвесторов, отсутствие налоговых стимулов и "якорных" инвесторов и, как следствие, низкая мотивация у казахстанских компаний к привлечению капитала через рынок ценных бумаг.
Наиболее активную роль в развитии казахстанского рынка ценных бумаг до 2007 года играли накопительные пенсионные фонды и другие институциональные инвесторы, такие как банки и инвестиционные фонды.
Консолидация пенсионных активов в Едином накопительном пенсионном фонде и сокращение количества стратегических инвесторов, усугубляемые общеэкономическими тенденциями, привели к стагнации на рынке ценных бумаг, снижению возможностей эмитентов по привлечению акционерного и заемного капитала на фондовом рынке, снижению объема торгов ценными бумагами. Сегодня основную долю в общем объеме торгов на KASE составляют операции с иностранной валютой и операции репо.
Негативным фактором для развития рынка ценных бумаг также стало приостановление размещений акций среди населения в рамках программы "Народное IPO".
Кроме того, в связи с планируемым созданием единого биржевого пространства Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) возник риск оттока отечественных эмитентов на более ликвидные фондовые рынки государств-членов ЕАЭС.
В этой связи приоритетными направлениями развития рынка ценных бумаг являются повышение его конкурентоспособности, создание эффективной регуляторной среды, расширение базы эмитентов и инвесторов.

2008 жылдан бастап Қазақстанда қаржылық есептілік депозитарийі жұмыс істейді, ол инвесторларға эмитенттердің қаржылық есептілігіне және олардың корпоративтік оқиғалары туралы ақпаратқа тегін қолжетімділік береді. Осы ақпараттың пайдаланушылары эмитенттер, инвесторлар, рейтинг агенттіктер, аудитор және мемлекеттік органдар болып табылады. 2016 жылы қаржылық есептілік депозитарийінің сайтына кірушілер саны 6 миллионнан асты, эмитенттер ашатын ақпарат саны 2014 жылғы 6 мың корпоративтік оқиғадан 2016 жылғы 50 мың корпоративтік оқиғаға дейін ұлғайды, бұл қор нарығының ашықтығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін растайды.
Эмитенттердің қаржылық есептілік депозитарийінің және қор биржасының интернет-ресурстарына ақпарат орналастыру тәртібі мен талаптарын жетілдіру мақсатында 2016 жылғы қаңтарда және 2017 жылғы сәуірде Ұлттық Банктің Басқармасы тиісті нормативтік актілерге түзетулерді қабылдады.
Қазақстанның корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі заңнамасын жетілдіру бойынша, оның ішінде Қазақстанның "Doing Business" рейтингіндегі позицияларын жақсарту бойынша жұмыс шеңберіндегі жұмыс тұрақты негізде жүргізіледі.
2016 жылы "Реформатикс" тобының сарапшыларымен бірлесіп Қазақстан Республикасының кейбір заңнамасына Қазақстанның "Doing Business" рейтингіндегі позицияларын жақсарту мәселелері бойынша акционерлер мен инвестордың мүдделерін қорғау және қоғамдардағы корпоративтік басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған түзетулердің 5-ші топтамасы шеңберінде түзетулер әзірленді. Бұл түзетулер "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңында іске асырылды.
2017 жылы Қазақстан Дүниежүзілік Банктің "Doing Business" рейтингінде 36 орынды алды. Дүниежүзілік Банк сарапшыларының бағалауы бойынша реттеушілік процестердің барынша жақсаруына "Doing Business" – "Миноритарлық инвесторларды қорғау" рейтингінің индикаторы бойынша қол жеткізілді, ол бойынша Қазақстан 190 елдің арасынан 1-ші орын алды (соңғы жылы 2 позицияға көтеріле отырып), бұл Қазақстанда инвесторлар үшін қолайлы жағдайлар жасалғанын және инвесторлардың құқықтары мен мүддесін қорғаудың тиісті деңгейінің қамтамасыз етілгенін растайды.
Қор нарығының дамуындағы айтарлықтай прогреске қарамастан, қазіргі кезде бағалы қағаздар нарығының толыққанды жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында шешу талап етілетін бірқатар мәселелер қалып отыр. Осылайша, отандық бағалы қағаздар нарығының негізгі проблемалары оның өтімділігінің төмен болуы, бөлшек инвесторлардың қаржылық сауаттылығының жеткіліксіздігі, салықтық ынталандырудың және "тұғырлы" инвесторлардың болмауы және соның салдарынан Қазақстанның компанияларында бағалы қағаздар нарығы арқылы капитал тартуға ынталандырудың төмен болуы болып қалып отыр.
Қазақстанның бағалы қағаздар нарығының дамуындағы негізгі рөлді 2007 жылға дейін жинақтаушы зейнетақы қорлары және банктер мен инвестициялық қорлар сияқты басқа да институционалдық инвесторлар атқарды.
Жалпы экономикалық үрдістермен ушығатын зейнетақы активтерін БЖЗҚ-ға шоғырландыру және стратегиялық инвесторлар санының қысқаруы бағалы қағаздар нарығындағы тұралауға, эмитенттердің қор нарығында акционерлік және қарыз капиталын тарту бойынша мүмкіндіктерінің төмендеуіне, бағалы қағаздармен сауда көлемінің төмендеуіне алып келді. Қазіргі кезде KASE-дегі сауда-саттықтардың жалпы көлеміндегі негізгі үлесті шетелдік валютамен операциялар және репо операциялары құрайды.
Бағалы қағаздар нарығының дамуы үшін жағымсыз фактор сондай-ақ "Халықтық ІРО" бағдарламасы шеңберінде халық арасында акциялары орналастыруды тоқтата тұру болды.
Сонымен қатар, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) бірыңғай биржалық кеңестігін құрудың жоспарлануына байланысты отандық эмитенттердің ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің неғұрлым өтімді қор нарықтарына кету тәуекелі туындады.
Осыған байланысты, бағалы қағаздар нарығын дамытудың басым бағыттары оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру, тиімді реттеу ортасын құру, эмитенттер мен инвесторлар базасын кеңейту болып табылады.

2.4 Создание биржи Международного финансового центра "Астана"
Новой отправной точкой развития Казахстана стал План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ" (далее – План нации). В рамках Плана нации по поручению Президента Республики Казахстан был создан Международный финансовый центр "Астана" (далее — МФЦА) с приданием ему специального статуса. Для успешного запуска МФЦА принят Конституционный закон Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон), обеспечивающий благоприятные условия для участников МФЦА:
1) особый правовой режим, основанный на принципах английского права и лучших международных практик;
2) независимое регулирование, соответствующее признанным мировым стандартам, для обеспечения справедливости, прозрачности и эффективности финансового рынка, защиты интересов инвесторов и клиентов финансовых услуг и минимизации системного риска;
3) налоговые преференции для участников МФЦА в виде освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога до конца 2065 года;
4) упрощенные визовый и трудовой режимы.
В соответствии с Конституционным законом одними из задач МФЦА являются развитие рынка ценных бумаг Республики Казахстан, обеспечение его интеграции с международными рынками капитала.
В конце 2017 года создана биржа МФЦА. Акционерами биржи МФЦА являются Шанхайская фондовая биржа и американская биржа Nasdaq, внедрившая наиболее используемую в мире торговую платформу. Правила для профессиональных участников рынка капитала на бирже МФЦА разработаны в соответствии с международными стандартами.
В то же время для исключения возможного правового и регуляторного арбитража в регулировании деятельности бирж МФЦА и KASE может потребоваться гармонизация отдельных норм законодательства Республики Казахстан о МФЦА и рынке ценных бумаг, установленных в отношении данных организаций.
Кроме того, в целях выработки предложений по созданию условий для параллельного функционирования и развития на территории Республики Казахстан нескольких биржевых площадок фондового рынка будет создана рабочая группа под председательством члена Правления Национального Банка от Правительства Республики Казахстан. По результатам работы данной рабочей группы предложения будут внесены в Правительство Республики Казахстан.
3. Цель и задачи Плана
План нацелен на создание эффективного и конкурентоспособного рынка ценных бумаг, способствующего повышению деловой активности, дальнейшему институциональному развитию финансового сектора, финансированию приоритетных секторов экономики и в целом долгосрочному экономическому росту.
Для решения поставленной цели предусматривается решение задач по следующим основным стратегическим направлениям:

2.4 "Астана" халықаралық қаржы орталығының биржасын құру
"5 институционалдық реформаны іске асыру жөніндегі 100 нақты қадам" Ұлт жоспары (бұдан әрі – Ұлт жоспары) Қазақстан дамуының жаңа бастапқы нүктесі болды. Ұлт жоспары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша арнайы мәртебе беріле отырып, "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) құрылды. АХҚО-ны табысты бастау үшін АХҚО қатысушылары үшін мынадай оңтайлы жағдайлар жасауды қамтамасыз ететін "АХҚО туралы" Конституциялық заң (бұдан әрі – Конституциялық заң) қабылданды:
1) ағылшын құқығы қағидаттарына және үздік халықаралық практикаларға негізделген ерекше құқықтық режим;
2) қаржы нарығының әділдігін, айқындылығын және тиімділігін қамтамасыз ету, инвесторлардың және қаржылық қызметтер клиенттерінің мүдделерін қорғау және жүйелік тәуекелді барынша азайту үшін танылған әлемдік стандарттарға сәйкес келетін тәуелсіз реттеу;
3) АХҚО қатысушылары үшін 2065 жылдың соңына дейін корпоративтік табыс салығын төлеуден босату түріндегі салықтық преференциялар;
4) жеңілдетілген визалық және еңбек режимдері.
Конституциялық заңға сәйкес, АХҚО міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын дамыту, оның капиталдың халықаралық нарықтарымен ықпалдасуын қамтамасыз ету болып табылады.
2017 жылдың соңында АХҚО биржасы құрылды. АХҚО биржасының акционерлері Шанхай қор биржасы және әлемде барынша пайдаланылатын сауда платформасын енгізген американдық Nasdaq биржасы болып табылады. АХҚО биржасында капитал нарығының кәсіби қатысушыларына арналған қағидалар халықаралық стандарттарға сәйкес әзірленді.
Сонымен бірге АХҚО және KASE биржаларының қызметін реттеуде ықтимал құқықтық және реттеушілік төрелікті болдырмас үшін Қазақстан Республикасының АХҚО және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының осы ұйымдарға қатысты белгіленген жекелеген нормаларын үйлестіру қажет.
Сонымен қатар Қазақстан Республикасының аумағында қор нарығының бірнеше биржа алаңдарының қатар жұмыс істеп, дамуы үшін жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында Ұлттық Банк Басқармасының төрағалық етуімен Қазақстан Республикасының Үкіметінен жұмыс тобы құрылатын болады. Осы жұмыс тобы жұмысының нәтижесі бойынша ұсыныстар Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізіледі.
3. Жоспардың мақсаты мен міндеттері
Жоспар іскерлік белсенділікті арттыруға, қаржы секторын одан әрі институционалдық дамытуға, экономиканың басым секторларын қаржыландыруға және тұтастай алғанда ұзақ мерзімді экономикалық өсуге ықпал ететін тиімді және бәсекеге қабілетті бағалы қағаздар нарығын құруға бағыттаған.
Қойылған мақсатты шешу үшін мынадай негізгі стратегиялық бағыттар бойынша міндеттерді шешу көзделеді:

1) совершенствование инфраструктуры и регулирования фондового рынка;
2) стимулирование спроса на фондовом рынке;
3) стимулирование предложения на фондовом рынке;
4) расширение международного сотрудничества.
Подробные мероприятия по стратегическим направлениям развития национального фондового рынка представлены в Плане мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по развитию национального фондового рынка на 2018 – 2021 годы согласно приложению к данному Плану.
4. Дальнейшие направления деятельности
4.1 Совершенствование инфраструктуры и регулирования фондового рынка
Либерализация регулирования деятельности на рынке ценных бумаг
В связи с актуальностью расширения клиентского доступа к биржевому валютному рынку, а также в целях создания дополнительных инструментов хеджирования валютных рисков для брокеров и расширения инвестиционных возможностей брокеров на других рынках планируется предоставить допуск к валютным торгам на фондовой бирже в качестве участников торгов не только уполномоченным банкам, но и брокерским компаниям, путем предоставления права на организацию обменных операций с иностранной валютой для целей совершения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, исключая при этом обменные операции с наличной валютой.
Кроме того, в целях расширения функционала отечественных брокерских организаций планируется предоставление брокерским организациям права на осуществление отдельных видов банковских операций, а также пересмотр механизмов осуществления маржинальных сделок, совершаемых брокерами и их клиентами на фондовом рынке.
В целях упрощения процедур идентификации владельцев финансовых инструментов при осуществлении внутреннего контроля для противодействия отмыванию доходов и финансированию терроризма (далее – ПОД/ФТ) необходимо скорректировать понятие "бенефициарный собственник" в законодательстве о ПОД/ФТ. Данная мера позволит исключить двоякое толкование данного понятия в отношении клиентов финансовых институтов. Действующая редакция указанного понятия предполагает отнесение клиентов финансовых организаций, в частности брокерских организаций, к числу бенефициарных собственников таких организаций.
Другой эффективной мерой, которая позволит сократить затраты финансовых организаций при идентификации клиентов, является предоставление финансовым организациям возможности обращения к государственным базам данных при осуществлении идентификации и проверки своих клиентов. В частности, получение сведений из государственных баз данных "Физические лица" и "Юридические лица" предлагается осуществлять посредством информационной системы Национального Банка "шлюз Национального Банка" через шлюз "электронного правительства" Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
Кроме того, предлагается установить порог существенности при инициировании процесса идентификации клиента. В частности, не идентифицировать клиентов финансовых организаций, которые не получают у такой организации финансовые услуги (например, получают только информационные услуги) и сумма договора с таким клиентом (стоимостное выражение оказываемых услуг) не превышает 10 месячных расчетных показателей в месяц.
Более того, в целях либерализации регулирования деятельности на рынке ценных бумаг необходимы упрощение разрешительных процедур, связанных с выпуском негосударственных ценных бумаг, и либерализация системы мер административной ответственности на фондовом рынке, а также переход на систему превентивного надзора и профилактики правонарушений посредством совершенствования процедур риск-ориентированного надзора в отношении брокерских организаций и управляющих инвестиционным портфелем с учетом международных принципов и стандартов регулирования и надзора.
Также предлагается применить уже существующий успешный международный опыт развития национальных рейтинговых систем с учетом особенностей отечественного фондового рынка. Необходимо поступательно повышать статус и доверие к национальной рейтинговой системе путем установления требований к деятельности национальных рейтинговых агентств, обеспечивающих прозрачность процедур оценки, и соответствующего надзора за деятельностью регулятором в лице Национального Банка.
Кроме того, планируется усовершенствовать процедуры и механизмы согласования руководящих работников финансовых организаций в соответствии с международным опытом. При этом планируется использование опыта развитых стран по "секторальному" согласованию руководящих работников.
Совершенствование системы расчетов и регистрации сделок с финансовыми инструментами
Несмотря на наличие сформированной инфраструктуры фондового рынка, имеются направления для дальнейшего развития.
Оптимизация системы расчетов и регистрации сделок с финансовыми инструментами за счет создания единого учетного центра путем присоединения акционерного общества "Единый регистратор ценных бумаг" к акционерному обществу "Центральный депозитарий ценных бумаг" позволит повысить операционную эффективность и надежность инфраструктуры фондового рынка, сократить время и издержки инвесторов на проведение операций с ценными бумагами.
Для обеспечения прозрачности внебиржевого рынка ценных бумаг на базе реорганизованного акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" будет создана интегрированная информационная система внебиржевого рынка ценных бумаг, которая позволит участникам рынка обмениваться котировками по ценным бумагам и заключать сделки. Создание такой информационной системы на базе акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" обусловлено тем, что данная организация согласно Закону Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" является единственной организацией, осуществляющей депозитарную деятельность на финансовом рынке Казахстана и обладающей информацией обо всех транзакциях с ценными бумагами в системе учета номинального держания. В связи с тем, что создание интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг невозможно без интеграции с системой учета акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг", указанная система может быть создана только на базе данной организации.
В целях повышения прозрачности и обеспечения стабильности рынка производных финансовых инструментов (далее – ПФИ) предлагается расширить функционал торгового репозитория для осуществления централизованного электронного учета по всем внебиржевым сделкам с ПФИ, возложить обязанность на нефинансовые организации предоставлять в торговый репозиторий отчетность по внебиржевым сделкам с ПФИ, осуществляемым с участием иностранных организаций на иностранных финансовых и товарных рынках, внедрить регистрационный идентификатор для проверки легитимности и подлинности внебиржевой сделки с ПФИ и механизм ликвидационного неттинга (в который включаются сделки с регистрационным идентификатором).
Дополнительно будет введен единый счет для учета ценных бумаг и денег, что позволит агрегировать активы клиента на едином счете и обеспечить их более эффективный учет.
Кроме того, в целях приведения деятельности вновь созданной инфраструктурной организации в соответствие с международной практикой планируется введение единого счета для учета ценных бумаг и денег в системе учета по аналогии с международными депозитарными системами Clearstream и Euroclear.
Также планируется внедрение механизма возврата активов потерянных и (или) умерших акционеров.
Более того, предполагается осуществить переход от национальных идентификационных номеров, присваиваемых ценным бумагам уполномоченным органом, к международным идентификационным номерам (ISIN), что улучшит восприятие казахстанских ценных бумаг иностранными инвесторами.
Повышение конкурентоспособности организованного рынка ценных бумаг
В целях развития фондовой биржи в соответствии с наиболее передовой международной практикой будет рассмотрена возможность уменьшения доли Национального Банка в капитале фондовой биржи и привлечения стратегического партнера, что позволит увеличить уставный капитал фондовой биржи, а также модернизировать ее торговую платформу. Данная мера обусловлена необходимостью принятия действенных мер для поддержания качества сервиса и спектра предоставляемых фондовой биржей услуг, в том числе внедрение мобильного сервиса для всех участников рынка ценных бумаг. Необходимо сосредоточить усилия по развитию основных систем фондовой биржи – торговой системы, клиринговой системы, FIX-шлюзов, которые позволят ей внедрять новые продукты и предоставить участникам торгов качественную основу для развития собственных информационных систем, имеющих доступ к системам фондовой биржи.
Немаловажным аспектом являются повышение уровня защиты биржевых информационных систем, обеспечение устойчивого функционирования. Необходимо продолжить мероприятия по развитию компонентной архитектуры, при которой сбой в функционировании одного из блоков имеет ограниченное влияние на другие функциональные элементы.
Также дополнительной мерой повышения эффективности отечественного биржевого рынка является наличие эффективно функционирующего центрального контрагента. На базе фондовой биржи существуют функционирующая клиринговая палата, а также соответствующее программное обеспечение и правила регулирования клиринговой деятельности. Так, фондовой биржей уже применяется международная практика по снижению рисков участников при заключении сделок на биржевом рынке – наличие требования по частичному обеспечению при расчетах по системе "Т+2" и наличие требования о внесении гарантийного взноса на валютном рынке. Представляется вполне логичным организация института центрального контрагента на базе фондовой биржи. Это позволит предоставлять законченный цикл услуг на биржевом рынке, начиная с допуска к торгам инструментов и участников, предоставления площадки для торгов, проведения расчетов, применения инструментов снижения рисков, организации резервного фонда для урегулирования дефолтов. В международной практике есть примеры биржевых организаций (биржевые организации Японии, США, Южной Кореи и других стран), осуществляющих деятельность по организации торгов, одновременно предоставляющих всем участникам услуги клиринга центрального контрагента.
Предлагается предпринять действия в направлении совершенствования законодательства о рынке ценных бумаг в части уточнения норм по осуществлению деятельности центрального контрагента для фондовой биржи.
Дополнительным действенным механизмом по обеспечению непрерывности деятельности и по организации и проведению торгов для всех участников является наличие механизма ликвидационного неттинга1. Кроме того, данный механизм способствует более эффективному урегулированию дефолтов по сделкам, заключенным на открытом рынке.
Отдельно, необходимо отметить, что на сегодняшний день общепринятой мировой практикой является создание рынка для частных компаний при биржевых площадках, что позволяет предоставить компании возможность выбора метода привлечения инвестиций. На данный момент существует не так много бирж, где функционирует только классический "Main Board" с голубыми фишками, так как в последнее время при биржах создаются площадки для компаний малой и средней капитализации, которые не во всех случаях регулируются национальными регуляторами.
Учитывая создание на площадке фондовой биржи сектора официального списка для компаний малой и средней капитализации, предлагается создание отдельного рынка для частных компаний с обособленной площадкой для стартап-проектов. Ключевые преимущества для участников рынка:

1) қор нарығының инфрақұрылымын және реттеуді жетілдіру;
2) қор нарығында сұранысты ынталандыру;
3) қор нарығында ұсыныстарды ынталандыру;
4) халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
Ұлттық қор нарығын дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша мұндай іс-шаралар осы Жоспарға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық қор нарығын дамыту жөніндегі 2018 – 2021 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында берілген.
4. Қызметтің одан арғы бағыттары
4.1 Қор нарығының инфрақұрылымын және реттеуді жетілдіру
Бағалы қағаздар нарығында қызметті реттеуді ырықтандыру
Биржалық валюта нарығына клиенттік қолжетімділікті кеңейтудің өзектілігіне байланысты, сондай-ақ брокерлер үшін валюталық тәуекелдерді хеджирлеудің қосымша құралдарын құру және брокерлердің басқа нарықтардағы инвестициялық мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында бұл ретте қолма-қол валютамен айырбастау операцияларын қоспағанда, бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау мақсаты үшін шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқық беру арқылы уәкілетті банктерге ғана емес, сол сияқты брокерлік компанияларға сауда-саттыққа қатысушылар ретінде қор биржасындағы валюталық сауда-саттықтарға рұқсат беру жоспарланды.
Сонымен бірге отандық брокерлік ұйымдардың функционалын кеңейту мақсатында брокерлік ұйымдарға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығын беру, сондай-ақ қор нарығында брокерлер мен олардың клиенттері жүргізетін маржиналдық мәмілелерді жүзеге асыру тетіктерін қайта қарау жоспарланып отыр.
Кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ) үшін ішкі бақылауды жүзеге асыру кезінде қаржы құралдарының иелерін идентификаттау рәсімдерін жеңілдету мақсатында "бенефициарлық меншік иесі" ұғымын КЖ/ТҚҚ туралы заңнамада түзету қажет. Бұл шара қаржы институттарының клиенттеріне қатысты осы ұғымды екі түрлі түсіндіруді болдырмауға мүмкіндік береді. Көрсетілген ұғымның қолданыстағы редакциясы қаржы ұйымдарының, атап айтқанда брокерлік ұйымдардың клиенттерін осындай ұйымдардың бенефициарлық меншік иелерінің қатарына жатқызуды болжамдайды.
Қаржы ұйымдарына өздерінің клиенттерін идентификаттауды және тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік дерекқорларға өтініш жасау мүмкіндігін беру қаржы ұйымдарының клиенттерді идентификаттау кезіндегі шығындарын қысқартуға мүмкіндік беретін басқа тиімді шара болады. Атап айтқанда, "Жеке тұлғалар" және "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларынан мәліметтер алуды Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Ұлттық Банктің "Ұлттық Банктің шлюзі" ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асыру ұсынылады.
Сонымен қатар клиентті идентификаттау процесіне бастамашы болған кезде маңыздылықтың шегін белгілеу ұсынылады. Атап айтқанда, осындай ұйымнан қаржы қызметтерін алмайтын (мысалы, ақпараттық қызметтер ғана алатын) және осындай клиентпен шарттың сомасы (көрсетілетін қызметтердің құндық көрсетілуі) бір айда 10 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын қаржы ұйымдарының клиенттері идентификатталмайды.
Сонымен бірге бағалы қағаздар нарығындағы қызметті реттеуді ырықтандыру мақсатында мемлекеттік емес бағалы қағаздарды шығаруға байланысты рұқсат беру рәсімдерін жеңілдету және қор нарығындағы әкімшілік жауапкершілік шараларының жүйесін ырықтандыру, сондай-ақ реттеу мен қадағалаудың халықаралық қағидаттары мен стандарттарын ескере отырып, брокерлік ұйымдарға және инвестициялық портфельді басқарушыларға қатысты тәуекелге бағдарланған қадағалау рәсімдерін жетілдіру арқылы құқық бұзушылықтарды алдын ала қадағалау және алдын алу жүйелеріне өту қажет.
Сонымен қатар отандық қор нарығының ерекшеліктерін ескере отырып, ұлттық рейтинг жүйелерін дамытудың қазіргі табысты халықаралық тәжірибесін қолдану ұсынылады. Реттеушінің Ұлттық Банктің атынан қызметті бағалау және тиісінше қадағалау рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз ететін ұлттық рейтинг агенттіктерінің қызметіне талаптар белгілеу арқылы ұлттық рейтинг жүйесінің мәртебесін және оған сенімін үдемелі түрде арттыру қажет.
Сонымен бірге халықаралық тәжірибеге сәйкес басшы қызметкерлерді келісу рәсімдері мен тетіктерін жетілдіру жоспарланып отыр. Бұл ретте дамыған елдердің басшы қызметкерлерді "секторлық" келісу бойынша тәжірибесін пайдалану жоспарланды.
Қаржы құралдарымен мәмілелердің есеп айырысу және тіркеу жүйелерін жетілдіру
Қор нарығының қалыптасқан инфрақұрылымына қарамастан одан әрі даму бағыттары бар.
"Бағалы қағаздардың бірыңғай тіркеушісі" акционерлік қоғамын "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына қосу арқылы бірыңғай есеп орталығын құру есебінен қаржы құралдарымен мәмілелердің есеп айырысу және тіркеу жүйелерін оңтайландыру қор нарығы инфрақұрылымының операциялық тиімділігі мен сенімділігін арттыруға, инвесторлардың бағалы қағаздармен операциялар жүргізу уақытын және шығасыларын қысқартуға мүмкіндік береді.
Қайта ұйымдастырылған "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы базасында бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығының айқындылығын қамтамасыз ету үшін бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығының ықпалдасқан ақпараттық жүйесі құрылатын болады, ол нарыққа қатысушыларға бағалы қағаздар бойынша баға белгіленімін алмасуға және мәмілелер жасауға мүмкіндік береді. "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы базасында мұндай ақпараттық жүйені құру бұл ұйымның "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстанның қаржы нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыратын және номиналдық ұстауды есепке алу жүйесінде бағалы қағаздармен жүргізілген барлық транзакциялар туралы ақпаратқа ие жалғыз ұйым болып табылатындығына байланысты. Бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының есепке алу жүйесімен интеграцияламай құру мүмкін болмағандықтан, көрсетілген жүйе осы ұйымның базасында ғана құрылуы мүмкін.
Туынды қаржы құралдары (бұдан әрі – ТҚҚ) нарығының айқындылығын арттыру және тұрақтылығын арттыру мақсатында ТҚҚ-мен барлық биржадан тыс мәмілелер бойынша орталықтандырылған электрондық есепке алуды жүзеге асыру үшін сауда репозиторийі функционалын кеңейту, қаржылық емес ұйымдарға шетелдік қаржы және тауар нарықтарына шетелдік ұйымдардың қатысуымен ТҚҚ-мен жүргізілетін биржадан тыс мәмілелер бойынша есептілікті сауда репозиторийіне ұсыну міндетін жүктеу, ТҚҚ-мен жүргізілетін биржадан тыс мәмілелердің заңды болуын және түпнұсқалылығын тексеру үшін тіркеу идентификаторын және тарату неттингінің тетігін (оған тіркеу идентификаторы бар мәмілелер енгізіледі) енгізу ұсынылады.
Бағалы қағаздарды және ақшаны есепке алуға арналған бірыңғай шот қосымша енгізілетін болады, бұл клиенттің активтерін бірыңғай шотқа жинақтауға және оларды барынша тиімді есепке алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, қайта құрылған инфрақұрылымдық ұйымның қызметін халықаралық практикаға сәйкес келтіру мақсатында Clearstream және Euroclear халықаралық депозитарлық жүйелерге ұқсастығы бойынша есепке алу жүйесінде бағалы қағаздарды және ақшаны есепке алуға арналған бірыңғай шот енгізу жоспарланды.
Сонымен қатар жоғалып кеткен және (немесе) қайтыс болған акционерлердің активтерін қайтару тетігін енгізу жоспарланды.
Бұдан басқа, уәкілетті органның бағалы қағаздарға тағайындайтын ұлттық сәйкестендіру нөмірлерінен халықаралық сәйкестендіру нөмірлеріне (ISIN) өтуін жүзеге асыру жоспарланды, бұл шетелдік инвесторлардың қазақстандық бағалы қағаздарды қабылдауын жақсартады.
Бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Қор биржасын барынша озық халықаралық практикаға сәйкес дамыту мақсатында Ұлттық Банктің қор биржасының капиталына үлесін азайту және стратегиялық әріптесті тарту мүмкіндігі қаралатын болады, бұл қор биржасының жарғылық капиталын ұлғайтуға, сондай-ақ оның сауда платформасын жаңғыртуға мүмкіндік береді. Бұл шара қор биржасы ұсынатын сервис пен спектрінің сапасына қолдау көрсету үшін пәрменді шаралар қабылдау, оның ішінде бағалы қағаздар нарығының барлық қатысушылары үшін мобильдік сервисті енгізу қажеттігіне байланысты. Қор биржасының негізгі жүйелері – сауда жүйесін, клирингтік жүйені, FIX-шлюздерін дамыту бойынша күш-жігерді шоғырландыру қажет, олар оған жаңа өнімдер енгізуге және сауда-саттыққа қатысушыларға қор биржасының жүйелеріне рұқсаты бар меншікті ақпараттық жүйелерді дамыту үшін сапалы негіз беруге мүмкіндік береді.
Биржалық ақпараттық жүйелерді қорғау деңгейін арттыру, тұрақты жұмыс істеуді қамтамасыз ету маңызды аспект болып табылады. Басқа функционалдық элементтерге шектеулі ықпалы бар блоктардың біреуінен жұмыс істеуге іркіліс болған кезде құрауыш архитектураны дамыту бойынша іс-шараларды жалғастыру қажет.
Сонымен бірге тиімді жұмыс істейтін орталық қарсы агенттің болуы отандық биржа нарығының тиімділігін арттырудың қосымша шарасы болып табылады. Қор биржасының базасында жұмыс істейтін клирингтік палата, сол сияқты тиісті бағдарламалық қамтамасыз ету және клирингтік қызметті реттеу қағидалары бар. Мәселен, қор биржасында биржа нарығында мәмілелер жасау кезінде қатысушылардың тәуекелдерін төмендету бойынша халықаралық практика – "Т+2" жүйесі бойынша есеп айырысу кезінде ішінара қамтамасыз ету бойынша талаптардың болуы және валюта нарығында кепілді жарнаны енгізу туралы талаптың болуы қолданылады. Қор биржасы базасында орталық қарсы агент институтын ұйымдастыру ақылға қонымды болып табылады. Бұл биржа нарығында сауда-саттыққа құралдар мен қатысушылардың кіруіне рұқсат беруден бастап, сауда-саттық үшін алаң беру, есеп айырысуды жүргізу, тәуекелдерді төмендету құралдарын қолдану, дефолттарды реттеу үшін резервтік қорды ұйымдастыру жөніндегі қызметтердің аяқталған циклын ұсынуға мүмкіндік береді. Халықаралық практикада сауда-саттық бойынша қызметті жүзеге асыратын, барлық қатысушыларға орталық қарсы агенттің қызметтерін бір мезгілде ұсынатын биржалық ұйымдардың (Жапонияның, АҚШ-тың, Оңтүстік Кореяның және басқа елдердің биржалық ұйымдары) мысалдары бар.
Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнаманы қор нарығы үшін орталық қарсы агенттің қызметін жүзеге асыру жөніндегі нормаларды нақтылау бойынша жетілдіру бағытында іс-қимылдар қабылдау ұсынылады.
Тарату неттингі1 тетігінің болуы барлық қатысушылар үшін сауда-саттықты ұйымдастыру және жүргізу бойынша қызметтің үзіліссіздігін қамтамасыз етудің қосымша пәрменді тетігі болып табылады. Оған қоса, бұл тетік ашық нарықта жасалған мәмілелер бойынша дефолттарды неғұрлым тиімді реттеуге ықпал етеді.
Биржалық алаңдар жанынан жеке компаниялар үшін нарықты құру бүгінгі күні жалпы қабылданған әлемдік практика екендігін жеке атап өткен жөн, бұл компанияға инвестицияларды тартудың әдісін таңдау мүмкіндігін беруге мүмкіндік береді. Қазіргі кезде көгілдір фишкалары бар тек классикалық "Main Board" жұмыс істейтін биржалар көп емес, өйткені соңғы уақытта биржалар жанынан ұлттық реттеушілер барлық жағдайларда реттей алмайтын шағын және орта капиталдандыру компанияларына арналған алаңдар құрылады.
Қор биржасының алаңында шағын және орта капиталдандыру компаниялары үшін ресми тізім секторын құруды ескере отырып, стартап-жобалар үшін жеке алаңы бар жеке компаниялар үшін жекелеген нарықты құру ұсынылады. Нарыққа қатысушыларға арналған негізгі басымдықтар:

1) компания сможет получить финансирование без прохождения процедуры листинга и получения статуса публичной компании;
2) компания получает прямой доступ к инвесторам с возможностью обсуждения деталей сделки;
3) инвестор получает доступ к качественным стартап-проектам и быстрорастущим компаниям по принципу одного окна;
4) исполнение обязательств по сделкам гарантируется фондовой биржей.
Вместе с тем, учитывая отсутствие процедуры листинга, а также высокий уровень подразумеваемого риска данных компаний, необходимо проведение мероприятий по повышению финансовой грамотности инвесторов, которые будут осуществляться заблаговременно (до введения указанной возможности), а также в последующем на постоянной и регулярной основе.
При этом эволюция биржевой торговли, даже на примере ближайшего соседа – России, показывает, что биржи, исходя из потребностей рынка, расширяли сферу своей деятельности путем создания электронных торговых площадок (далее – ЭТП). Впоследствии ЭТП становились самостоятельными технологическими платформами и бизнес-проектами.
В Казахстане уже представлены ЭТП – чаще всего моноплощадки, обслуживающие отдельные организации либо корпоративную группу. Но такой характер работы не всегда приводит к эффективности, поскольку ограничивается количество участников и в перспективе конкуренция снижается.
Внедрение ЭТП по страхованию на фондовой бирже будет соответствовать политике государства по развитию специализированной IT-платформы, а также вопросам пересмотра механизма проведения закупок в части обеспечения прозрачности и доступности, создания механизма регулирования и разработки внутренних правил фондовой биржи. Работа будет осуществляться только через брокеров – участников биржи. Клиринг и расчеты проводятся по факту заключения и исполнения условий сделки, что исключит риски непоставки активов либо неплатежа, что соответствует системе риск-менеджмента.
Кроме того, в целях открытия доступа на национальный рынок иностранным профессиональным участникам рынка ценных бумаг и инвесторам и, как следствие, повышения инвестиционной привлекательности казахстанского фондового рынка планируется развитие системы дистанционного доступа к торговой платформе фондовой биржи. Также существенный вклад в улучшение инвестиционной привлекательности внесет проведение мероприятий, направленных на улучшение позиций фондового рынка в страновых классификаторах S&P, FTSE, MSCI. Повышение статуса в классификаторах будет способствовать росту базы иностранных институциональных инвесторов ввиду наличия ограничений на инвестиции на рынках со статусом ниже "Emerging". Для дальнейшего улучшения позиции Казахстана необходимо достичь ряда показателей, в том числе существенного повышения ликвидности рынка. Соответствующее улучшение позиций Казахстана позволит привлечь в страну новых иностранных инвесторов, а также стимулировать к активности уже существующих инвесторов.
_________________________
1Ликвидационный неттинг – механизм, позволяющий завершить расчеты по сделке без включения в общую конкурсную массу обязательств дефолтного участника данной сделки. При этом указанная сделка должна быть заключена в рамках генерального или иного соглашения. Международным стандартом генерального соглашения является 2002 Master Agreement, разработанное Международной ассоциацией свопов и деривативов (ISDA).

1) компания листинг рәсімінен өтпей және жария компания мәртебесін алмай қаржыландыруды ала алады;
2) компания мәмілені жан-жақты талдау мүмкіндігімен инвесторлармен тікелей байланыс жасай алады;
3) инвестор сапалы стартап-жобаларға және бір терезе қағидаты бойынша тез дамып келе жатқан компанияларға қол жеткізе алады;
4) қор биржасы мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік береді.
Оған қоса, листинг рәсімінің жоқтығын, сол сияқты осы компаниялардың болуы мүмкін тәуекелдерінің жоғары деңгейін ескере отырып, инвесторлардың қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша іс-шараларды жүргізу қажет, ол алдын ала (көрсетілген мүмкіндікті енгізгенге дейін), сондай-ақ кейіннен үнемі және тұрақты жүзеге асырылатын болады.
Бұл ретте биржалық сауданың эволюциясы, жақын көрші – Ресейді мысалға алатын болсақ, биржалар нарықтың қажеттілігін ескере отырып, электрондық сауда алаңдарын (бұдан әрі – ЭСА) құру арқылы өз қызметінің аясын кеңейткендігін көрсетеді. Соның нәтижесінде ЭСА жеке технологиялық платформалар және бизнес жобалар болды.
Қазақстанда ЭСА бар – ол көбіне жекелеген ұйымдарға не корпоративтік топтарға қызмет көрсететін моноалаңдар. Бірақ мұндай жұмыс сипаты әрқашан тиімділікке қол жеткізуге мүмкіндік бермейді, өйткені қатысушылардың саны шектеулі болады және болашақта бәсекелестік төмендейді.
Қор биржасында сақтандыру бойынша ЭСА-ны енгізу мемлекеттің мамандандырылған IT-платформаны дамыту жөніндегі саясатына, сондай-ақ ашықтылық пен қолжетімділікті қамтамасыз ету, реттеу тетігін құру және қор биржасының ішкі қағидаларын әзірлеу бөлігінде сатып алуды жүргізу тетігін қайта қарау мәселелеріне сәйкес келеді. Жұмыс биржаға қатысушы – брокерлер арқылы ғана жүзеге асырылады. Клиринг және есеп айырысулар мәмілені жасау және талаптарын орындау фактісі бойынша жүргізіледі, бұл активтерді жеткізбеу не төлемеу тәуекелін болдырмайды, бұл тәуекел-менеджмент жүйесіне сәйкес келеді.
Сонымен бірге бағалы қағаздар нарығына шетелдік кәсіби қатысушылардың және инвесторлардың ұлттық нарыққа қолжетімділігі үшін және соның нәтижесінде Қазақстан қор нарығының инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін қор биржасының сауда платформасына қашықтан қол жеткізу жүйесін дамыту жоспарланып отыр. Сондай-ақ елдер бойынша S&P, FTSE, MSCI жіктеуіштерінде қор нарығының позицияларын жақсартуға бағытталған іс-шараларды жүргізу инвестициялық тартымдылықты жақсартуға айтарлықтай үлес қосады. Жіктеуіштерде мәртебені көтеру "Emerging" төмен мәртебесі бар нарықтарда инвестицияларға шектеулердің болуына байланысты шетелдік институционалдық инвесторлар базасының өсуіне ықпал етеді. Қазақстанның позициясын бұдан әрі жақсарту үшін бірқатар көрсеткіштерге қол жеткізу, оның ішінде нарықтың өтімділігін айтарлықтай көтеру қажет. Қазақстанның позицияларын тиісінше жақсарту елге жаңа шетелдік инвесторларды тартуға, сондай-ақ қазіргі инвесторларды белсенділікке ынталандыруға мүмкіндік береді.

4.2 Стимулирование спроса на фондовом рынке
Формирование "якорных" институциональных инвесторов на фондовом рынке
Необходимо повышение ликвидности фондового рынка путем формирования на рынке большого количества инвесторов, в том числе институциональных. Институциональные инвесторы являются наиболее крупными инвесторами на рынке, которые профессионально управляют как собственными, так и клиентскими активами. Они имеют длинный инвестиционный горизонт и убежденное мнение о справедливой стоимости актива, сформированное на основе фундаментального анализа. В силу этого институциональные инвесторы играют ключевую роль в ценообразовании, особенно на первичном рынке. От них зависят глубина вторичного рынка и его устойчивость по отношению к спекуляциям.
В качестве институциональных инвесторов в Казахстане до 2013 года выступали частные пенсионные фонды. Последующее объединение пенсионных активов и их передача в управление государственному управляющему оказали негативное влияние на развитие фондового рынка. Монополизация процесса принятия инвестиционных решений привела к качественному ухудшению структуры первичного рынка и значительно сократила объем операций на вторичном рынке. В итоге уменьшилась инвесторская база, что привело к усложнению привлечения казахстанскими компаниями небанковского финансирования.
В настоящее время для развития рынка ценных бумаг необходимо восстановить институт управляющих пенсионными активами и принять меры, направленные на обеспечение эффективности управления в условиях конкурентного рынка. Вместе с тем, нужно учесть недостатки регулирования пенсионных фондов, приведшие к потере доходности пенсионных активов, что послужило одной из причин последующего объединения частных пенсионных фондов.
Не менее важным является вопрос предоставления вкладчикам права информированного выбора управляющего, в том числе нескольких управляющих. Регулирование должно быть нацелено на соблюдение интересов вкладчиков, а не отечественных эмитентов. Оно должно включать требования по раскрытию, позволяющие квалифицированному инвестору сравнивать эффективность управления, требования по отчетности, включая набор метрик риска и доходности, скорректированной по риску. Управляющие должны быть максимально свободными в своей способности действовать в интересах вкладчиков, но также должны нести фидуциарную ответственность перед вкладчиками за неэффективную деятельность и уголовную ответственность перед законом за злоупотребление доверием вкладчиков.
Также в целях увеличения числа инвесторов на фондовом рынке необходимо расширить спектр финансовых инструментов, разрешенных к приобретению банками второго уровня, страховыми организациями, их холдингами и дочерними организациями, а также либерализировать требования к созданию и функционированию инвестиционных фондов.
Кроме того, в целях создания дополнительной группы институциональных инвесторов необходимо выработать действенные механизмы стимулирования формирования населением добровольных пенсионных накоплений в рамках коллективных схем инвестирования.
Вместе с тем на сегодняшний день в международной практике компании по страхованию жизни также имеют широкие полномочия по осуществлению инвестиционной деятельности и доходы от страховой деятельности, получаемые такими компаниями, могут быть сопоставимы и даже ниже в сравнении с доходами от инвестиционной деятельности. Для осуществления страховыми компаниям операций на фондовом рынке страхователи совмещают инвестиционное управление со страхованием жизни (unit-linked) и участвуют в прибыли страховщика. Этот вид финансового инструмента получил свое развитие от классического накопительного страхования жизни.
В целях внедрения данного финансового инструмента необходимо наряду с правом передачи активов в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем предоставить возможность компаниям по страхованию жизни получать лицензию на управление инвестиционным портфелем самостоятельно, при этом установив определенные ограничения в инвестиционной деятельности.
Развитие программы unit-linked позволит населению Республики Казахстан обеспечить долгосрочные накопления и инвестирование сбережений, создание и накопление капитала для передачи его наследникам, инвестирование в зарубежные активы с небольшой начальной суммой, а также хранение и приумножение капитала за рубежом.
Кроме того, в целях расширения спектра инвестиционно привлекательных и доступных финансовых инструментов для широкого круга инвесторов, прежде всего, для локальных розничных инвесторов, необходимо создание условий для обращения на отечественном фондовом рынке "биржевых инвестиционных фондов" (ETF), венчурных фондов, хедж фондов, краудфандинг и других инструментов.
Данная мера позволит одновременно решить две задачи – обеспечить доступ локальным розничным инвесторам к ценным бумагам зарубежных эмитентов и одновременно повысить ликвидность отечественного биржевого рынка, когда деньги будут обращаться на внутреннем рынке Казахстана.
Защита законных прав и интересов участников фондового рынка
На сегодняшний день в Республике Казахстан осуществляет деятельность ряд организаций, активно рекламирующих услуги по предоставлению инвесторам доступа к торговле иностранной валютой на рынке Форекс.
Такого рода финансовые посредники не являются лицензиатами казахстанского финансового рынка и информация об их деятельности не содержится в официальных источниках соответствующих уполномоченных органов Республики Казахстан.
Деятельность Форекс-дилеров, обеспечивающих доступ на данный рынок, не регламентируется законодательством Республики Казахстан и это позволяет им привлекать инвесторов к торговле финансовыми инструментами на различных рынках, предоставляя посреднические услуги, что в свою очередь, создает определенные риски, связанные с возникновением случаев нарушения законодательства Республики Казахстан о валютном регулировании, мошенничества, ухода от налогообложения, вывода активов из Казахстана за рубеж, нарушения прав и интересов потребителей финансовых услуг и недобросовестного поведения.
В этой связи для урегулирования ситуации, связанной с использованием услуг нерегулируемых субъектов для допуска на рынок Форекс, необходимо установить запрет на предоставление казахстанским инвесторам такого рода услуг для всех субъектов, не обладающих лицензией уполномоченного органа.

4.2 Қор нарығында сұранысты ынталандыру
Қор нарығында "тұғырлы" институционалдық инвесторларды қалыптастыру
Нарықта инвесторлардың, оның институционалдық инвесторлардың көп санын қалыптастыру арқылы қор нарығының өтімділігін арттыру қажет. Институционалдық инвесторлар өздерінің активтерін, сол сияқты клиенттік активтерді кәсіби басқаратын нарықтағы неғұрлым ірі инвесторлар болып табылды. Олардың іргелі талдау негізінде қалыптасқан ұзақ мерзімді инвестициялық жоспарлары және активтің әділ құны туралы қалыптасқан пікірі бар. Осыған байланысты институционалдық инвесторлар баға белгілеуде, әсіресе, бастапқы нарықта баға белгілеуде негізгі рөл атқарады. Қайталама нарықтың тереңдігі және алыпсатарлыққа қатысты оның орнықтылығы оларға байланысты болады.
Қазақстанда 2013 жылға дейін жеке зейнетақы қорлары институционалдық инвесторлар ретінде жұмыс істеді. Кейіннен зейнетақы активтерін біріктіру және оларды мемлекеттік басқарушыға басқаруға беру қор нарығының дамуына теріс әсер етті. Инвестициялық шешімдерді қабылдау процесін монополияландыру бастапқы нарық құрылымының сапалық нашарлауына әкелді және қайталама нарықта операциялар көлемін айтарлықтай қысқартты. Нәтижесінде, инвесторлық база азайып, қазақстандық компаниялардың банктік емес қаржыландыруды тартуы қиындады.
Қазіргі кезде бағалы қағаздар нарығының дамуы үшін зейнетақы активтерін басқарушылар институтын қалпына келтіруге және бәсекелес нарық жағдайында тиімді басқаруды қамтамасыз етуге бағытталған шаралар қабылдау қажет. Сонымен бірге зейнетақы активтері кірістілігінің жоғалуына әкеп соққан зейнетақы қорларын реттеудің кемшіліктерін ескеру қажет, бұл кейіннен жеке зейнетақы қорларының бірігуіне әкеп соққан себептердің бірі болды.
Салымшыларға басқарушыны, оның ішінде бірнеше басқарушыны ақпараттық таңдау құқығын беру мәселесі маңызды болып табылады. Реттеу отандық эмитенттердің емес, салымшылардың мүдделерін сақтауға бағытталуға тиіс. Ол білікті инвесторға басқару тиімділігін салыстыруға мүмкіндік беретін ашу бойынша талаптарды, тәуекел метрикаларының жиынтығын қоса алғанда, есептілік және тәуекел бойынша түзетілген кірістілік бойынша талаптарды қамтуға тиіс. Басқарушылар салымшылардың мүдделері үшін іс-қимыл жасау қабілеттілігінде барынша еркін болуға, бірақ сол сияқты салымшылар алдында тиімсіз қызметі үшін фидуциарлық жауапкершілік және заң алдында салымшылардың сенімін теріс пайдаланғаны үшін қылмыстық жауапкершілік атқаруға тиіс.
Сондай-ақ қаржы нарығындағы инвесторлардың санын арттыру мақсатында екінші деңгейдегі банктерге, сақтандыру ұйымдарына, олардың холдингтері мен еншілес ұйымдарына сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының аясын кеңейту, сондай-ақ инвестициялық қорлар құру және олардың жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды ырықтандыру қажет.
Сонымен бірге институционалдық инвесторлардың қосымша тобын құру мақсатында, инвестициялаудың ұжымдық схемасы шеңберінде халықтың ерікті зейнетақы жинақтарын қалыптастыруын ынталандырудың пәрменді тетіктерін әзірлеу қажет.
Сонымен қатар бүгінгі күні халықаралық тәжірибеде өмірді сақтандыру компанияларының инвестициялық қызметті жүзеге асыру бойынша өкілеттіктерінің ауқымы кең және мұндай компаниялардың сақтандыру қызметінен алатын кірістерін инвестициялық қызметтен түсетін кірістермен салыстыруға болады және кейбір жағдайда одан төмен болуы мүмкін. Сақтандыру компанияларының қаржы нарығында операцияларды жүзеге асырулары үшін сақтанушылар инвестициялық басқаруды өмірді сақтандырумен (unit-linked) қатар атқарады және сақтандырушының табысына қатысады. Қаржы құралының берілген түрі классикалық өмірді жинақтаушы сақтандырудан басталады.
Аталған қаржы құралын енгізу мақсатында инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық қызметте белгілі бір шектеулер белгілей отырып, активтерді инвестициялық басқаруға беру құқығымен қатар, өмірді сақтандыру компанияларына инвестициялық портфельді дербес басқаруға лицензия алуына мүмкіндік ұсыну қажет.
Unit-linked бағдарламасын дамыту Қазақстан Республикасының халқына ұзақ мерзімді жинақтауды және инвестициялық жинақ ақшаны қамтамасыз етуге, капиталды мұрагерлеріне беру үшін оны қалыптастыруға және жинақтауға, аз ғана бастапқы сомамен шетелдік активтерге инвестициялауға, сондай-ақ шет елдегі капиталды сақтауға және көбейтуге мүмкіндік береді.
Одан басқа, инвестициялық тартымды және қолжетімді қаржы құралдарының аясын кеңейту мақсаттарында инвесторлардың кең ауқымы үшін, бірінші кезекте, жергілікті жекелеген инвесторлар үшін отандық қор нарығында "биржалық инвестициялық қорлардың" (ETF), венчурлық қорлардың, хедж қорлардың, краудфандинг және басқа құралдардың айналысы үшін жағдайлар жасау қажет.
Аталған шара бір мезгілде екі міндетті шешуге мүмкіндік береді - жергілікті жекелеген инвесторларға шетелдік эмитенттердің бағалы қағаздарына қолжетімділігін қамтамасыз етіп, бір мезгілде Қазақстанның ішкі нарығында айналысқа түсетін ақшаның отандық қор биржасындағы өтімділігін арттыруды қамтамасыз етеді.
Қор нарығына қатысушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау
Бүгінгі күні Қазақстан Республикасында инвесторларға Форекс нарығында шетелдік валютаны сатуға қолжетімділік ұсыну қызметтерін белсенді жарнамалайтын бірқатар ұйымдар қызмет етеді.
Қаржы делдалдарының мұндай түрі қазақстандық қор нарығының лицензиаттары болып табылмайды және Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органдарының ресми дереккөздерінде олардың қызметі туралы ақпарат жоқ.
Аталған нарыққа қолжетімділік ұсынатын Форекс-дилерлердің қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен регламенттелмейді және бұл олардың делдалдық қызметтер көрсете отырып, түрлі нарықтарда қаржы құралдарын сатуға инвесторлар тартуына мүмкіндік береді, ол, өз кезегінде Қазақстан Республикасының валюталық реттеу туралы заңнамасын бұзуға, алаяқтық, салық төлеуден жалтару, активтерді Қазақстаннан шет елге әкету, қаржы қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін бұзу және олардың жосықсыз әрекет жасау жағдайларының туындауымен байланысты белгілі бір тәуекелдер туғызады.
Осыған байланысты, Форекс нарығына кіру үшін реттелмейтін субъектілердің қызметтерін пайдаланумен байланысты жағдайларды реттеу үшін қазақстандық инвесторларға уәкілетті органның лицензиясы жоқ барлық субъектілер үшін мұндай қызмет түрін ұсынуға тыйым салуды белгілеу қажет.

Кроме того, в целях эффективного развития фондового рынка необходим постоянный приток инвестиций. В этой связи в настоящее время различными странами внедряются передовые механизмы защиты инвесторов и их инвестиций. К примеру, создаются специальные институты гарантирования инвестиций. Так, в 1970 году в США создана Корпорация по защите инвесторов, обеспечивающая защиту средств инвесторов на инвестиционном счете брокера от рисков банкротства и/или неисполнения брокером своих обязательств (не более 500 тысяч долларов США), в Испании создан Фонд гарантирования инвестиций, позволяющий клиентам возвращать денежные средства или финансовые инструменты (до 100 тысяч евро), вверенные в управление инвестиционной компании, когда компания не может вернуть их по причине неплатежеспособности либо другим причинам.
Учитывая данное обстоятельство, на отечественном фондовом рынке также планируется рассмотрение возможности создания системы гарантирования инвестиций на фондовом рынке с целью внедрения дополнительного механизма защиты инвесторов как локальных, так и иностранных.
Дополнительно необходимо отметить, что способность рынка ценных бумаг оценивать риски и определять справедливую цену актива зависит от качества используемой информации. Результаты деятельности аудиторских организаций широко используются как инвесторами и потребителями финансовых организаций, так и финансовым регулятором при принятии надзорных и регуляторных решений. Низкая достоверность аудированной финансовой отчетности эмитентов ведет к недооценке рисков со всеми вытекающими последствиями.
Практика показывает, что при проведении аудита аудиторскими организациями возникают случаи конфликта интересов, которые впоследствии приводят к нарушению принципа независимости и составлению недостоверного аудиторского отчета. В конечном итоге все это может привести к значительным потерям для инвесторов и государства.
Преодоление этого конфликта требует значительных усилий от руководства аудиторских компаний и совершенствования системы регулирования в сторону усиления их ответственности. Поэтому приоритетной задачей является повышение качества аудита, квалификационного уровня аудиторов и ответственности аудиторских организаций за сокрытие информации об ухудшении финансового состояния участников рынка, а также за ненадлежащую практику и нарушение фидуциарных обязательств. Кроме того, необходимо осуществлять дальнейшее совершенствование системы корпоративного управления и раскрытия информации эмитентами, а также направить усилия на повышение прозрачности эмитентов и их системы управления рисками.
Кроме того, в целях защиты прав и интересов населения, использующего услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг, от возможных противоправных действий брокерских организаций планируется стимулирование использования брокерами торговых платформ для оказания электронных услуг своим клиентам посредством использования личного кабинета.
Повышение финансовой грамотности
Тенденции развития мировой финансовой системы, развитие новых технологий в финансовом секторе, появление сложных финансовых продуктов и финансовых инструментов требуют наличия у населения достаточного уровня финансовой грамотности, являющегося неотъемлемым условием развития экономики и роста благосостояния населения.
Отсутствие у граждан финансовых знаний, навыков планирования бюджета и принятия взвешенных решений по использованию финансовых продуктов на фоне агрессивной рекламы таких продуктов со стороны финансовых организаций ведет к накоплению значительных диспропорций и рисков, способных перерасти в проблемы национального масштаба.
В этой связи в целях повышения финансовой грамотности и инвестиционной культуры населения необходимы проведение семинаров в регионах Казахстана для потенциальных эмитентов и инвесторов, подготовка статей, радио-, телепередач и обучающей полиграфической продукции.
Кроме того, в целях повышения финансовой грамотности населения в области функционирования фондового рынка и используемых в рамках него продуктов и инструментов планируется проведение широкомасштабного образовательного проекта среди населения "Биржевой симулятор" на базе фондовой биржи.

Сонымен бірге қор нарығын тиімді дамыту үшін инвестициялар ұдайы құйылып тұруы қажет. Осы орайда, қазіргі уақытта түрлі елдер инвесторларды және олардың инвестицияларын қорғаудың озық тетіктерін енгізуде. Мысалы инвестицияларға кепілдік беретін арнайы институттар құрылуда. Мәселен, 1970 жылы АҚШ-та инвестордың брокердің инвестициялық шотындағы қаржысының банкротқа ұшырауы және/немесе брокердің өз міндеттемелерін орындамауы (жылына 500 мың АҚШ долларынан көп емес) тәуекелінен қорғауды қамтамасыз ететін Инвесторларды қорғау жөніндегі корпорация құрылды, Испанияда клиенттерге компанияның төлеуге қабілетсіздігі немесе басқа себептер бойынша оларды қайтара алмайтын инвестициялық компанияларға басқаруға сеніп тапсырылған ақша қаражатын немесе қаржы құралдарын (100 мың еуроға дейін) қайтаруға мүмкіндік беретін Инвестицияларға кепілдік беру қоры құрылды.
Аталған жағдайды ескере отырып, отандық қор нарығында да жергілікті, сондай-ақ шетелдік инвесторлардың мүдделерін қорғаудың қосымша тетігін енгізу мақсатында қор нарығында инвестицияларға кепілдік беру жүйесін құру мүмкіндігі қарастыру жоспарлануда.
Бұған қосымша, бағалы қағаздар нарығының тәуекелдерді бағалау және активтердің әділ бағасын белгілеу қабілеті қолданылатын ақпараттың сапасына байланысты екенін атап өту қажет. Аудиторлық ұйымдардың қызметінің нәтижелерін қадағалаушы және реттеуші шешімдер қабылдау кезінде инвесторлар және қаржы ұйымдарының тұтынушыларымен қатар, қаржы реттеуші кеңінен қолданады. Эмитенттердің аудит жүргізілген қаржылық есептілігі дұрыстылығының төмен болуы және тәуекелдерді жете бағаламауға және одан болатын барлық себеп-салдарға әкеліп соғады.
Аудиторлық ұйымдардың аудит жүргізу кезінде кейіннен тәуелсіздік қағидатының бұзылуына және дәйексіз аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын мүдделер қақтығысы жағдайларының туындайтынын тәжірибе көрсетіп отыр. Нәтижесінде мұның барлығы инвесторлар мен мемлекеттің айтарлықтай шығынға ұшырауына әкеліп соғуы мүмкін.
Мұндай қақтығысты еңсеру аудиторлық компаниялардың басшылығынан айтарлықтай күш-жігер салуды және олардың жауапкершілігін күшейту жағына қарай реттеу жүйесін жетілдіруді талап етеді. Сондықтан да аудит сапасын, аудиторлардың біліктілік деңгейін және аудиторлық ұйымдардың нарыққа қатысушылардың қаржылық жай-күйінің нашарлауы туралы ақпаратты жасырғаны, сондай-ақ практиканы тиісінше жүргізбегені және фидуциарлық міндеттемелерді бұзғаны үшін жауапкершілігін арттыру басым міндет болып табылады. Сонымен бірге корпоративтік басқаруды және эмитенттердің ақпаратты ашу жүйесін одан әрі жетілдіру қажет, сондай-ақ күш-жігерді эмитенттердің және олардың тәуекелдерді басқару жүйесінің айқындылығын арттыруға бағыттау қажет.
Одан басқа, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың қызметтерін пайдаланатын тұрғындардың құқықтары мен мүдделерін брокерлік ұйымдардың заңға қарсы ықтимал іс-әрекеттерінен қорғау мақсатында брокерлердің жеке кабинетті пайдалану арқылы өз клиенттеріне электрондық қызмет көрсетуі үшін сауда-саттық платформаларын пайдалануын ынталандыру жоспарланып отыр.
Қаржылық сауаттылықты арттыру
Әлемдік қаржы жүйесінің даму үрдістері, қаржы секторында жаңа технологияларды дамыту, күрделі қаржы өнімдерінің және қаржы құралдарының пайда болуы халықта экономиканың өсуінің және халықтың әл-ауқатының өсуінің ажырамас талабы болып табылатын қаржылық сауаттылықтың жеткілікті деңгейінің болуын талап етеді.
Азаматтарда қаржылық білімнің, бюджетті жоспарлау және қаржы ұйымдарының тарапынан қаржы өнімдерін агрессивті жарнамалау аясында осындай өнімдерді пайдалану жөнінде сараланған шешімдер қабылдау дағдыларының болмауы ұлттық деңгейдегі проблемаларға өршуі мүмкін айтарлықтай диспропорциялар мен тәуекелдердің жинақталуына әкеледі.
Осыған байланысты халықтың қаржылық сауаттылығын және инвестициялық мәдениетін арттыру мақсатында Қазақстанның өңірлерінде әлеуетті эмитенттер мен инвесторлар үшін семинарлар өткізіп, мақалалар, радио- және телебағдарламалар мен үйрететін полиграфиялық өнім дайындау қажет.
Бұдан басқа қор нарығының жұмыс істеуі және оның шеңберінде пайдаланылатын өнімдер мен құралдар саласында халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру мақсатында халық арасында қор биржасының базасында кең көлемді "Биржалық ынталандырушы" білім беру жобасын өткізу жоспарланып отыр.

4.3 Стимулирование предложения на фондовом рынке
Расширение инвестиционных возможностей на фондовом рынке
В настоящее время Национальным Банком ведется работа по формированию кривой доходности государственных ценных бумаг, которая будет служить базой для ценовой оценки различных финансовых активов, способствовать развитию рынка производных финансовых инструментов, а также поможет определить эффективность рынка ценных бумаг через оценку возможностей осуществления арбитража. Однако для формирования адекватной кривой доходности, необходимой для эффективного ценообразования на фондовом рынке, требуется ликвидный рынок государственных ценных бумаг.
На сегодняшний день одной из проблем рынка государственных ценных бумаг является высокая фрагментация выпусков в обращении, где каждый выпуск имеет свою уникальную дату погашения (справочно: по состоянию на начало августа 2017 года количество выпусков государственных ценных бумаг в обращении превосходит 150 шт. без учета нот Национального Банка). При этом из-за небольших объемов почти все они сконцентрированы у ограниченного количества держателей типа Buy&Hold. Мировая практика показывает, что оптимальным количеством государственных ценных бумаг в обращении считается 20-30 крупных выпусков, держателями которых являются не только Buy&Hold, но и активные игроки. Небольшое количество и высокий объем выпусков обеспечивают необходимый оборот бумаг на рынке, что является основным показателем ликвидности.
Таким образом, наиболее действенные меры по повышению ликвидности рынка государственных ценных бумаг в текущих условиях могут быть реализованы на стороне эмитента. Четко выстроенная стратегия по реструктурированию рынка государственных ценных бумаг будет иметь долгосрочный положительный эффект на ликвидность рынка.
Вместе с тем фискальные органы должны планировать выпуски с учетом их срочности, погашений имеющихся выпусков, потребности бюджета в финансировании. Большую значимость имеет заблаговременное освещение планов и графиков по выпуску государственных ценных бумаг. Меры, направленные на развитие рынка государственных ценных бумаг, позволят значительно улучшить свойства ликвидности рынка в долгосрочной перспективе, а значит сформировать безрисковую стоимость активов на казахстанском рынке, которая будет служить базой для оценки стоимости иных инструментов.
В качестве дополнительной меры по развитию рынка государственных ценных бумаг необходимо рассмотреть расширение списка организаций, имеющих равный доступ к первичному рынку, определив минимальный ряд квалификационных ограничений. Увеличение числа участников, имеющих равный доступ на рынок, позволит улучшить ликвидность рынка, конкурентную среду и эффективность ценообразования на нем, что помимо прочего будет способствовать снижению процентных расходов Министерства финансов Республики Казахстан по обслуживанию государственных ценных бумаг. Достаточное число участников при возможности входа новых игроков (contestability) будет способствовать необходимой транспарентности первичного ценообразования и минимизирует риски "картельного" поведения.
Вместе с тем необходимо придерживаться сбалансированного подхода в решении указанного вопроса (без применения максимального расширения списка первичных дилеров), сохраняя ряд квалификационных ограничений для первичных дилеров (например, наличие технологической инфраструктуры и пр.). При этом введение иных нерыночных требований к первичным дилерам будет иметь контрпродуктивный эффект, который проявится в искажении ценообразования на рынке государственных ценных бумаг, приведет к снижению числа участников на первичном рынке и повысит комиссию первичного дилера. В конечном итоге также пострадает ликвидность вторичного рынка государственных ценных бумаг. С учетом сказанного, нецелесообразно введение требований административного характера таких, как требования по минимальному объему выкупа, частоте участия, поддержанию спреда котировок и пр.
Между тем, другой важной мерой для стимулирования предложения на фондовом рынке станет выпуск государственных ценных бумаг для населения, также будет рассмотрена возможность выпуска производных финансовых инструментов, базовым активов которых являются золото и валютные пары.
Ликвидность фондового рынка также зависит от видов финансовых инструментов, обращаемых на рынке ценных бумаг. К примеру, внедрение банковских депозитных сертификатов является не только способом расширить линейку финансовых инструментов, предлагаемых к инвестированию, но и позволяет решить ряд иных вопросов, в том числе в части фондирования непосредственно банков. В результате острой конкурентной борьбы за клиентов на поле привлечения депозитов, банки второго уровня находятся в условиях, когда вынуждены клиентам предлагать не только высокие ставки по депозитам, но и очень гибкие условия по срокам депозита, что приводит к определенным рискам. Наличие банковских депозитных сертификатов позволит банкам второго уровня более оптимально выстраивать свою базу фондирования за счет привлечения депозитов.
Вместе с тем, с каждым годом все более осложняется доступ к финансированию и для фермеров. При этом доступность финансирования снижается как количественно, так и качественно. В частности, сокращаются как объемы финансирования, так и доля длинных и недорогих денег в агропромышленный комплекс (далее – АПК).
Для решения проблемы финансирования АПК необходимо рассмотреть опыт Бразилии и Украины по внедрению аграрных расписок (Private agricultural bonds).
Успешный опыт Казахстана в построении государственного реестра электронных зерновых расписок (которые законодательством отнесены к неэмиссионным ценным бумагам) позволяет в кратчайшие сроки развернуть реестр электронных аграрных расписок и, по сути, впервые создать цифровую краудфандинговую площадку для АПК.
Кроме того, в целях увеличения емкости и ликвидности отечественного рынка капитала для покрытия рисков в полном объеме и для осуществления своевременных страховых выплат будет рассмотрена возможность внедрения и использования в казахстанской практике катастрофических облигаций. Эти облигации позволяют инвесторам диверсифицировать активы и выплачивать гораздо более высокую процентную ставку, таким образом, компенсируя риск невыплаты эмитентом основной суммы в случае крупномасштабной катастрофы.
В соответствии с действующим национальным законодательством к исламским ценным бумагам относятся акции и паи исламских инвестиционных фондов, исламские арендные сертификаты, исламские сертификаты участия. При этом согласно международным стандартам существует 14 различных видов исламских ценных бумаг. В этой связи в настоящее время в целях активизации отечественного рынка ценных бумаг назрела необходимость расширить перечень исламских ценных бумаг, выпуск и обращение которых не предусмотрен действующим казахстанским законодательством.
Создание системы стимулирования эмитентов к размещению на фондовой бирже
В Республике Казахстан на сегодняшний день существуют налоговые льготы для инвесторов, выходящих на фондовую биржу, однако это является слабой мотивацией выхода на IPO и организованный рынок ценных бумаг корпоративных эмитентов акций.
В этой связи будет проведен анализ причин отсутствия заинтересованности казахстанских эмитентов по выводу выпущенных ими финансовых инструментов на национальный фондовый рынок и рассмотрен вопрос их стимулирования, в том числе налогового.
Вместе с тем международный опыт стимулирования компаний к выходу на фондовый рынок, в том числе путем применения налоговых льгот в форме снижения ставки корпоративного подоходного налога, а также законодательно установленного требования к выходу на фондовый рынок определенной категории компаний, показывает, что такие меры оправданы и привели к достаточно высоким результатам. В частности, в Южной Корее в период

4.3 Қор нарығындағы ұсынысты ынталандыру
Қор нарығындағы инвестициялық мүмкіндіктерді кеңейту
Қазіргі уақытта Ұлттық Банк мемлекеттік бағалы қағаздардың айнымалы кірістілігін қалыптастыру жұмысын жүргізуде, ол әртүрлі қаржы активтерінің бағасын бағалауға негіз болып, туынды қаржы құралдарының нарығын дамытуға септігін тигізетін болады, сондай-ақ төрелікті жүзеге асыру мүмкіндіктерін бағалау арқылы бағалы қағаздар нарығының тиімділігін айқындауға көмектеседі. Алайда қор нарығында тиімді баға құрау үшін қажет барабар айнымалы кірістілікті қалыптастыру үшін мемлекеттік бағалы қағаздардың өтімді нарығы талап етіледі.
Қазіргі кезде мемлекеттік бағалы қағаздар нарығы проблемаларының бірі – әр шығарылымының өз бірегей өтеу күні болатын айналыстағы шығарылымдарды фрагменттеудің жоғары болуы (анықтама үшін: 2017 жылғы тамыздың басындағы жағдай бойынша айналыстағы мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымдарының саны Ұлттық Банк ноттарын есепке алмағанда 150 данадан асады). Бұл ретте көлемінің аз болуына байланысты олардың барлығы дерлік Buy&Hold сияқты ұстаушылардың шектеулі тобында шоғырланған. Әлемдік тәжірибе айналыстағы мемлекеттік бағалы қағаздардың оңтайлы саны ұстаушылары Buy&Hold қана емес, сондай-ақ белсенді ойыншылар да болатын 20-30 ірі шығарылым болып есептелетінін көрсетіп отыр. Шығарылымдар санының аз және көлемінің жоғары болуы нарықтағы қағаздардың қажетті айналысын қамтамасыз етеді, бұл өтімділіктің негізгі көрсеткіші болып табылады.
Осылайша, ағымдағы жағдайларда мемлекеттік бағалы қағаздар нарығының өтімділігін арттыру бойынша анағұрлым пәрменді шаралар эмитенттің тарапында іске асырылуы мүмкін. Мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын қайта құрылымдау бойынша нақты құрылған стратегияның нарық өтімділігіне ұзақ мерзімді оң әсері болады.
Сонымен бірге, фискалдық органдар шығарылымдарды олардың мерзімділігін, бар шығарылымдардың өтелімдерін, бюджеттің қаржыландыру қажеттілігін ескере отырып жоспарлауға тиіс. Мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымы бойынша жоспарлар мен кестелерді күні бұрын жария етудің үлкен маңызы бар. Мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын дамытуға бағытталған шаралар ұзақ мерзімді перспективада нарық өтімділігінің ерекшеліктерін елеулі түрде жақсартуға, олай болса, өзге құралдардың құнын бағалауға негіз болатын Қазақстан нарығындағы активтердің тәуекелсіз құнын қалыптастыруға мүмкіндік беретін болады.
Мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын дамыту бойынша қосымша шара ретінде бірқатар ең аз біліктілік шектеулерін айқындай отырып, бастапқы нарыққа тең қолжетімділігі болатын ұйымдар тізімін кеңейтуді қарастыру қажет. Нарыққа тең қолжетімділігі бар қатысушылар қатарын ұлғайту нарықтың өтімділігін, бәсеке ортаны және ондағы баға құрау тиімділігін жақсартуға мүмкіндік береді, бұл басқасынан өзге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарға қызмет көрсету жөніндегі пайыздық шығыстарын төмендетуге септігін тигізетін болады. Жаңа ойыншылар кіру (contestability) мүмкіндігі кезіндегі қатысушылар санының жеткілікті болуы бастапқы баға құраудың қажетті транспаренттілігіне септігін тигізеді және "картель" әрекеттерінің тәуекелдерін азайтады.
Сонымен бірге бастапқы дилерлер үшін бірқатар біліктілік шектеулерін (мысалы, технологиялық инфрақұрылымның болуы және басқалар) сақтай отырып, көрсетілген мәселені шешуде теңгерімді тәсіл ұстану (бастапқы дилерлер тізімін мейлінше кеңейтуді қолданбастан) қажет. Бұл ретте бастапқы дилерлерге қойылатын өзге нарықтық емес талаптарды енгізудің қарсы өнімді әсері болады, ол мемлекеттік бағалы қағаздар нарығында баға құрауды бұрмалаумен көрінеді, бастапқы нарықта қатысушылар санының төмендеуіне әкеп соқтырады және бастапқы дилер комиссиясын арттырады. Түпкілікті нәтижесінде мемлекеттік бағалы қағаздардың қайталама нарығының өтімділігі де зардап шегеді. Айтылғандарды ескерсек, сатып алудың ең аз көлемі, қатысу жиілігі, түзетулер спредін қолдау және басқалар бойынша талаптар сияқты әкімшілік сипаттағы талаптарды енгізу орынсыз.
Сонымен қатар халық үшін мамандандырылған мемлекеттік бағалы қағаздар шығару қор нарығындағы ұсынысты ынталандыру үшін басқа маңызды шара болады, сондай-ақ алтын және валюта жұбы базалық активі болатын туынды қаржы құралдарын шығару мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Қор нарығының өтімділігі бағалы қағаздар нарығында айналыстағы қаржы құралдарының түріне де байланысты. Мысалы, банктік депозиттік сертификаттарды ендіру – инвестициялауға ұсынылатын қаржы құралдарының тізімін кеңейту тәсілі ғана емес, сондай-ақ өзге де бірқатар мәселелерді, оның ішінде тікелей банктерді қорландыру бөлігінде шешуге мүмкіндік береді. Депозиттер тарту алаңында клиенттер үшін күшті бәсекелестік күрес нәтижесінде екінші деңгейдегі банктер клиенттерге депозиттер бойынша жоғары мөлшерлемелер ғана емес, сондай-ақ депозит мерзімдері бойынша өте икемді талаптар да ұсынуға мәжбүр болатын жағдайда болады, бұл белгілі бір тәуекелдерге әкеп соқтырады. Банктік депозиттік сертификаттардың болуы екінші деңгейдегі банктерге депозиттер тарту есебінен өздерінің қорландыру базасын мейлінше тиімді құруға мүмкіндік береді.
Сонымен бірге жыл сайын фермерлер үшін де қаржыландыруға қол жеткізу күрделеніп бара жатыр. Бұл ретте қаржыландыруға қолжетімділік сандық жағынан да, сапалық жағынан да төмендеп жатыр. Атап айтқанда, қаржыландыру көлемі де, агроөнеркәсіптік кешендегі (бұдан әрі – АӨК) ұзақ және қымбат емес ақша үлесі де қысқаруда.
АӨК-ті қаржыландыру проблемасын шешу үшін Бразилияның және Украинаның аграрлық қолхаттар (Private agricultural bonds) ендіру тәжірибесін қарастыру қажет.
Қазақстанның электрондық астық қолхаттарын (заңнамамен эмиссиялық емес бағалы қағаздарға жатқызылған) мемлекеттік тізілімін құрудағы табысты тәжірибесі ең қысқа мерзімдерде электрондық аграрлық қолхаттар тізілімін кеңейтуге және шын мәнінде алғаш рет АӨК үшін цифрлық краудфандинг алаңын құруға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, тәуекелдерді толық көлемде өтеу және сақтандыру төлемдерін уақтылы жүзеге асыру отандық капитал нарығының сыйымдылығы мен өтімділігін ұлғайту мақсатында қазақстандық тәжірибеде апаттық облигацияларды ендіру және пайдалану мүмкіндігі қарастырылатын болады. Бұл облигациялар инвесторлардың активтерді әртараптандыруына және осылайша кең ауқымды апат жағдайында эмитенттің негізгі соманы төлемеу тәуекелін өтей отырып мейлінше жоғары пайыздық мөлшерлеме төлеуіне мүмкіндік береді.
Қолданыстағы ұлттық заңнамаға сәйкес исламдық бағалы қағаздарға исламдық инвестициялық қорлардың акциялары мен пайлары, исламдық жалдау сертификаттары, исламдық қатысу сертификаттары жатады. Бұл ретте халықаралық стандарттарға сәйкес исламдық бағалы қағаздардың 14 түрлі түрі бар. Осыған байланысты, қазіргі кезде отандық бағалы қағаздар нарығын жандандыру мақсатында шығарылуы мен айналыста болуы қолданыстағы қазақстандық заңнамада көзделмеген исламдық бағалы қағаздар тізбесін кеңейту қажеттілігінің уақыты келді.
Эмитенттерді қор биржасының алаңында орналастыруға ынталандыру жүйесін құру
Қазақстан Республикасында бүгінгі күні қор биржасына кіретін инвесторлар үшін салықтық жеңілдіктер бар, алайда бұл IPO-ға және корпоративтік эмитенттер бағалы қағаздарының ұйымдасқан нарығына акциялардың шығуын аздап ынталандырады.
Осыған байланысты қазақстандық эмитенттер шығарған қаржы құралдарын ұлттық қор нарығына шығаруға олардың қызығушылығының болмау себептеріне талдау жүргізіліп, оларды салықтық тұрғыдан да ынталандыру мәселесі қаралатын болады.

1960 – 1980 годов был применен комплекс мер, который включал налоговые льготы для компаний, выходящих на фондовый рынок, с одновременным введением ряда ограничений для компаний, ценные бумаги которых не обращались на организованном рынке ценных бумаг. В течение нескольких лет после внедрения такого законодательства количество компаний, прошедших листинг и осуществивших IPO, существенно выросло и на сегодня фондовый рынок Южной Кореи и в целом экономика страны являются одними из самых развитых в мире. После того, как правительство достигло необходимых результатов по развитию внутреннего фондового рынка, такие нормы были исключены из законодательства.
Биржевой рынок способствует обеспечению прозрачности деятельности компании для широкой общественности и, соответственно, в целом экономики страны. Проведение IPO компаниями и включение их ценных бумаг в официальный список фондовой биржи требуют от компании перехода на качественно новый уровень управления компанией, в том числе повышения качества формирования отчетности, раскрытия и представления информации обо всех спектрах деятельности компании.
При этом государство, как собственник, должно быть заинтересовано в выводе национальных компаний и компаний квазигосударственного сектора на рынок, так как данные меры, помимо прочего, позволят улучшить корпоративное управление и прозрачность их деятельности, что способствует достижению стабильного роста и устойчивости бизнеса, что в целом позитивно влияет на национальную экономику. Для размещения акций государственных монополистов на бирже потребуется принятие непопулярной реформы тарифообразования естественных монополий. Несмотря на это, такая реформа улучшит качество инфраструктуры, откроет возможности для развития в смежных секторах экономики, расширит класс собственников. К примеру, для вывода КЕГОК на IPO потребовалось пересмотреть тарифообразование компании, которое на тот момент не обеспечивало достаточную доходность на инвестированный капитал, чтобы привлечь инвесторов. В последующем благодаря реформе тарифов, КЕГОК смог профинансировать строительство новых линий и подстанций, не прибегая к субсидиям.
Кроме того, планируется рассмотреть возможность пересмотра минимального порогового значения объема ценных бумаг, размещаемого на биржевых площадках фондового рынка Республики Казахстан, перед их размещением на иностранных рынках.
Для обеспечения устойчивого экономического роста, привлечения ресурсов для финансирования приоритетных секторов экономики, а также создания объектов сбережений и инвестирования для населения необходимо создание новых финансовых инструментов.
В настоящее время в Казахстане наблюдается значимая роль государства в процессе принятия инвестиционных решений. При этом на сегодняшний день Правительство Республики Казахстан и Национальный Банк оказывают поддержку в различных сферах экономики, начиная от банковского сектора и заканчивая агропромышленным сектором.
Вместе с тем фондовый рынок может стать эффективным механизмом распределения оказываемой поддержки.
В этой связи необходимо изучение вопроса внедрения механизма полной или частичной компенсации купонной ставки по облигациям, выпущенным казахстанскими компаниями реального сектора экономики, в рамках мер государственной поддержки, с обязательным требованием размещения таких облигаций на фондовой бирже.
Кроме того, в целях развития жилищного строительства будет рассмотрена возможность совершенствования института вторичного оператора по ипотечным и жилищным займам и последующего размещения ипотечных облигаций на фондовой бирже в целях стандартизации рисков по кредитным портфелям, увеличения объемов ипотечного кредитования, а также расширения возможности населения приобретения жилья через ипотеку.
Данные меры окажут мультипликативный эффект на развитие различных сфер экономики, в том числе финансового сектора и реального сектора экономики.
Расширение возможностей использования новых технологических решений в финансовом секторе

Сонымен бірге корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесін төмендету нысанында салық жеңілдіктерін қолдану жолымен компанияларды қор нарығына шығуға ынталандырудағы, сондай-ақ компаниялардың белгілі бір санатының қор нарығына шығуына қойылатын талаптарды заңнамалық тұрғыда белгілеудегі халықаралық тәжірибе осындай шаралардың орынды екенін және жоғары нәтижелерге алып келгенін көрсетіп отыр. Атап айтқанда, 1960 – 1980 жылдардағы кезеңде Оңтүстік Кореяда бағалы қағаздары ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналыста болмаған компаниялар үшін бір мезгілде бірқатар шектеулер енгізе отырып, қор нарығына шығатын компаниялар үшін салық жеңілдіктері қамтылған шаралар кешені қолданылған болатын. Осындай заңнама ендірілген күннен бастап бірнеше жыл бойы листингтен өткен және IPO өткізген компаниялар саны едәуір өскен және қазіргі кезде Оңтүстік Кореяның қор нарығы және жалпы ел экономикасы әлемдегі ең дамығандардың бірі болып табылады. Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі қор нарығын дамыту бойынша қажетті нәтижелерге қол жеткізген соң мұндай нормалар заңнамадан алып тасталды.
Биржа нарығы көпшілік алдында компания қызметінің, сәйкесінше жалпы алғанда ел экономикасының ашықтығын қамтамасыз етеді. Компаниялардың IPO өткізуі және олардың бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу компаниядан компанияны басқарудың жаңа сапалы деңгейіне көшуді, оның ішінде есептілік жасау сапасын арттыруды, компания қызметінің барлық спектрлары туралы ақпаратты ашу мен ұсынуды талап етеді.
Бұл ретте мемлекет меншік иесі ретінде ұлттық компаниялар мен квазимемлекеттік сектор компанияларын нарыққа шығаруға мүдделі болуы тиіс, өйткені бұл шаралар бәрінен бұрын корпоративтік басқарудың және олардың қызметінің айқындылығын жақсартуға мүмкіндік береді, ал ол бизнестің тұрақты дамуына және орнықтылығына қол жеткізуге ықпал етеді, бұл жалпы ұлттық экономикаға оң әсерін тигізеді. Мемлекеттік монополистердің акцияларын биржада орналастыру үшін табиғи монополиялардың тарифін қалыптастырудың танымал емес реформасын қабылдау қажет болады. Бұған қарамастан мұндай реформа инфрақұрылым сапасын жақсартады, экономиканың аралас секторларында дамытуға жол ашады, меншік иелері санатын кеңейтеді. Мысалы, КЕГОК-ты IPO-ға шығару үшін компанияның сол кезде инвесторларды тарту үшін инвестицияланған капиталға жеткілікті кірістілігін қамтамасыз етпеген тарифті қалыптастыруын қайта қарау қажет болды. Кейіннен тарифтерді реформалау нәтижесінде КЕГОК субсидиялар алмастан жаңа желілер мен шағын станциялардағы құрылысты қаржыландырды.
Сонымен қатар Қазақстан Республикасы қор нарығының биржа алаңдарында орналастырылатын бағалы қағаздарды шетелдік нарықтарда орналастырмас бұрын олардың көлемінің ең төмен шекті мәнін қайта қарау мүмкіндігін қарастыру жоспарланады.
Орнықты экономикалық өсуді қамтамасыз ету, экономиканың басым секторларын қаржыландыру үшін ресурстарды тарту, сондай-ақ халық үшін ақша жинақтау және инвестициялау объектілерін құру үшін жаңа қаржы құралдарын жасау қажет.
Қазіргі уақытта Қазақстанда инвестициялық шешімдер қабылдау барысында мемлекеттің маңызды рөлі байқалады. Бұл ретте бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының Үкіметімен Ұлттық Банк банк секторынан бастап агроөнеркәсіп секторына дейінгі түрлі экономика секторларына қолдау көрсетуде.
Сонымен бірге қор нарығы көрсетілетін қолдауды тиімді бөлу тетігі бола алады.
Осыған байланысты экономиканың нақты секторындағы қазақстандық кәсіпорындар шығарған облигацияларды қор биржасында орналастыруды міндетті түрде талап ете отырып, мемлекеттік қолдау көрсету шаралары шеңберінде осындай облигациялар бойынша купондық мөлшерлемені толық немесе ішінара өтеу тетігін енгізу мәселесін зерделеу қажет.
Сонымен қатар тұрғын үй құрылысын дамыту мақсатында ипотекалық және тұрғын үй қарыздары бойынша екінші оператор институтын жетілдіру әрі кредиттік портфельдер бойынша тәуекелдерді стандарттау, ипотекалық кредиттеу көлемін арттыру, сондай-ақ халықтың ипотека арқылы тұрғын үй алу мүмкіндігін кеңейту мақсатында ипотекалық облигацияларды кейіннен қор биржасына орналастыру мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Бұл шаралар экономиканың түрлі салаларын, оның ішінде экономиканың қаржы секторы мен нақты секторын дамытуға мультипликативті әсерін тигізеді.
Қаржы секторында жаңа технологиялық шешімдерді пайдалану мүмкіндіктерін кеңейту

Традиционно финансовый сектор является лидером внедрения инновационных технологий. В настоящее время практически все банки оказывают своим клиентам услуги посредством дистанционных каналов. Так, 70 % банков оказывают сервисы физическим лицам посредством интернет и мобильного банкинга. 55 % банков предоставляют свои услуги на базе мобильных предложений. Объемы операций, обслуживаемых с использованием цифровых технологий, показывают высокие темпы роста. Так, объем платежей физических лиц с использованием интернет/мобильного банкинга в 2016 году по сравнению с 2015 годом увеличился в 2,3 раза.
Учитывая текущие реалии развития цифровых технологий, в целях привлечения новых участников и упрощения доступа на фондовый рынок для индивидуальных инвесторов планируются дальнейшая оптимизация порядка оказания брокерами электронных услуг, расширение возможностей применения динамической идентификации, электронной цифровой подписи и электронного документооборота. Так, согласно планам Национального Банка количество пользователей электронных услуг, оказываемых брокерами, вырастет с 22 тысяч в 2017 году до 30 тысяч в 2021 году.
Показатели результатов Источник информации Единица измерения В том числе по годам
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Количество пользователей электронных услуг, предоставляемых брокерскими организациями
Данные брокерских организаций
Количество пользователей
22 000
22 500

Әдетте қаржы секторы инновациялық технологияны ендіруде көш алдында тұр. Қазіргі кезде банктердің барлығы дерлік қашықтағы арналар арқылы өз клиенттеріне қызмет көрсетеді. Мысалы, банктердің 70 %-ы жеке тұлғаларға Интернет пен мобильді банкинг арқылы қызмет көрсетеді. Банктердің 55 %-ы мобильді қосымша базасында өз қызметін көрсетеді. Цифрлық технологияларды қолдана отырып қызмет көрсететін операциялар көлемі жоғары өсу қарқынын көрсетеді. Мәселен, жеке тұлғалардың Интернет/мобильді банкингті қолданған төлемдерінің көлемі 2016 жылы 2015 жылмен салыстырғанда 2,3 есе көбейген.
Цифрлық технологияларды дамытудың ағымдағы құбылысын ескере отырып, жаңа қатысушыларды тарту және жеке инвесторлар үшін қор нарығына енуін жеңілдету мақсатында брокерлердің электрондық қызмет көрсету тәртібін бұдан әрі оңтайландыру, серпінді идентификаттауды, электрондық цифрлық қолтаңбаны және электрондық құжат айналымын қолдану мүмкіндігін кеңейту жоспарлануда. Мысалы, Ұлттық Банктің жоспарларына сәйкес брокерлер көрсететін электрондық қызметтерді пайдаланушылар саны 2017 жылы 22 мыңнан 2021 жылы 30 мыңға дейін өседі.
Нәтижелердің көрсеткіштері
Ақпарат көзі Өлшем бірлігі оның ішінде жылдар бойынша
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Брокерлік ұйымдар көрсететін электрондық қызметтерді пайдаланушылар саны
Брокерлік ұйымдардың деректері
Пайдаланушылар саны
22 000
22 500

23 000
24 000
27 000
30 000
Кроме того, в рамках проекта по выпуску государственных ценных бумаг предусматриваются разработка веб/мобильного приложения, а также создание условий для приобретения финансовых инструментов посредством оплаты электронными деньгами. Так, посредством веб/мобильного приложения физическим лицам будет предоставлена возможность покупки/продажи краткосрочных нот Национального Банка за электронные деньги. Данный проект позволит физическим лицам дистанционно, без использования услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг и в любое время суток осуществлять сделки с краткосрочными нотами Национального Банка, имея только доступ к веб/мобильному приложению и в наличии электронные деньги, тем самым обеспечив упрощенный доступ физическим лицам к рынку ценных бумаг.
Вместе с тем в целях упрощения выхода эмитентов на рынок ценных бумаг необходимы оптимизация разрешительных процедур, связанных с выпуском негосударственных ценных бумаг, путем обеспечения поэтапного перехода на электронный формат проспекта выпуска ценных бумаг и его автоматическое обновление на основании информации, размещаемой эмитентами на депозитарии финансовой отчетности. Кроме того, в рамках совершенствования процедур проведения общего собрания акционеров требуется обеспечение возможности электронного голосования на общем собрании акционеров.

23 000
24 000
27 000
30 000
Бұдан басқа, мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жобасының шеңберінде веб/мобильді қосымшаны әзірлеу, сондай-ақ электрондық ақшамен төлеу арқылы қаржы құралдарын сатып алу үшін жағдай жасау көзделеді. Мысалы, веб/мобильді қосымша арқылы жеке тұлғаларға Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноттарын электрондық ақшаға сатып алу/сату мүмкіндігі берілетін болады. Бұл жоба жеке тұлғаларға веб/мобильді қосымшаға кіре алуына және электрондық ақшасының болуына орай бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметін пайдаланбастан, қашықтан және тәуліктің кез келген уақытында Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноттарымен мәмілелер жасауына мүмкіндік береді, сөйтіп жеке тұлғалардың бағалы қағаздар нарығына жеңіл түрде қолжеткізуін қамтамасыз етеді.
Сонымен қатар, эмитенттердің бағалы қағаздар нарығына шығуын жеңілдету мақсатында бағалы қағаздар шығарылымы проспектінің электрондық форматына кезең-кезеңмен ауысуын және оның қаржылық есептілік депозитарийіне эмитенттер орналастырған ақпарат негізінде автоматты түрде жаңғыруын қамтамасыз ету арқылы мемлекеттік емес бағалы қағаздарды шығаруға байланысты рұқсат беру рәсімдерін оңтайландыру қажет. Бұдан басқа, акционерлердің жалпы жиналысын өткізу рәсімдерін жетілдіру аясында акционерлердің жалпы жиналысында электрондық дауыс беру мүмкіндігімен қамтамасыз ету талап етіледі.

4.4 Международное сотрудничество
Обеспечение конкурентоспособности отечественного фондового рынка в условиях интеграции во Всемирную торговую организацию и Единое экономическое пространство требует наличия сильных игроков, предоставляющих широкий спектр качественных услуг, в том числе на иностранных фондовых рынках.
В этой связи особую важность обретают присоединение Национального Банка к Меморандуму Международной организации комиссий по ценным бумагам (далее – IOSCO) и облегчение доступа казахстанских организаций к участию в ISDA.
Подписание Многостороннего меморандума о взаимопонимании по вопросам консультаций, сотрудничества и обмена информацией IOSCO (IOSCO MMoU) позволит Казахстану обеспечить эффективное взаимодействие с IOSCO, участвовать в деятельности комитетов и рабочих групп данной организации, и в целом будет способствовать эффективному обмену информацией по ключевым вопросам регулирования и надзора за финансовыми рынками.
5. Ожидаемые результаты реализации Плана
В случае успешной реализации Плана по ключевым показателям развития фондового рынка, к 2021 году планируется достичь следующих целевых ориентиров:
1) капитализации рынка акций KASE к ВВП – не менее 50 %;
2) капитализации рынка облигаций KASE к ВВП – не менее 30 %;
3) представительского списка индекса KASE – не менее 10 акций казахстанских эмитентов;
4) числа листинговых компаний в официальном списке KASE – не менее 250;
5) передачи пенсионных активов 4-6 частным управляющим компаниям;
6) наличия на фондовом рынке центрального контрагента по операциям с ценными бумагами и валютой;
7) позиции Республики Казахстан по индикатору "Получение финансирования на внутреннем фондовом рынке" Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума – не ниже 87 места.
Приложение
к Плану совместных
действий Правительства
Республики Казахстан
и Национального Банка
Республики Казахстан
по развитию национального
фондового рынка
на 2018 – 2021 годы
План мероприятий
по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и
Национального Банка Республики Казахстан по развитию
национального фондового рынка на 2018 – 2021 годы
№ п/п Мероприятия Форма завершения Срок реализации Ответственные исполнители
1 2 3 4 5
1. Совершенствование инфраструктуры и регулирования фондового рынка
Либерализация регулирования деятельности на рынке ценных бумаг
1.
Предоставление брокерам возможности осуществления отдельных видов банковских операций (открытие и ведение текущих счетов, осуществление переводных операций, организация обменных операций с безналичной иностранной валютой) на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию)
2.
Рассмотрение возможности предоставления брокерам и их клиентам доступа на биржевой валютный рынок
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию),KASE (по согласованию)
3.
Пересмотр механизмов осуществления маржинальных сделок, совершаемых брокерами и их клиентами на фондовом рынке
постановление Правления НБ
Июль 2019 года
НБ (по согласованию)
4.
Совершенствование пруденциального регулирования профессиональных участников рынка ценных бумаг в зависимости от принятых ими на себя рисков и выполняемых операций
постановление Правления НБ
Сентябрь 2019 года
НБ (по согласованию)
5.
Переход на систему превентивного надзора и профилактики правонарушений посредством совершенствования процедур риск-ориентированного надзора в отношении брокерских организаций и управляющих инвестиционным портфелем с учетом международных принципов и стандартов регулирования и надзора
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2019 года
НБ (по согласованию)
6.
Совершенствование регуляторной среды в отношении производных финансовых инструментов с учетом международных стандартов ISDA
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ
7.
Упрощение процедур идентификации при реализации профессиональными участниками рынка ценных бумаг программы идентификации клиентов, предусмотренной Правилами внутреннего контроля, в целях ПОД/ФТ с учетом международных стандартов Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ)
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ, АФК (по согласованию)
8.
Упрощение процедур доступа на национальный рынок иностранным профессиональным участникам рынка ценных бумаг и инвесторам
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию), АФК (по согласованию)
9.
Совершенствование процедур согласования руководящих работников финансовых организаций
внесение концепции законопроекта на МВК
Июль 2020 года
НБ (по согласованию)
10.
Упрощение разрешительных процедур, связанных с выпуском негосударственных ценных бумаг
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию)
11.
Рассмотрение вопроса по национальным рейтинговым агентствам и необходимости создания режима регулирования в отношении рейтинговых агентств, чьи рейтинги применяются на территории Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
12.
Упрощение процедур по размещению информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и фондовой биржи, в том числе посредством использования "одного окна" при размещении информации о деятельности эмитента
постановление Правления НБ
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), ИУЦ (по согласованию), KASE (по согласованию)
13.
Либерализация системы мер административной ответственности на фондовом рынке
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию)
Совершенствование системы расчетов и регистрации сделок с финансовыми инструментами
14.
Создание единого учетного центра по регистрации сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на базе центрального депозитария путем присоединения к нему регистратора
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию), ЕРЦБ (по согласованию)
15.
Введение единого счета для учета ценных бумаг и денег в системе учета центрального депозитария по аналогии с депозитарными системами Clearstream и Euroclear
постановление Правления НБ, внутренние документы ЦДЦБ
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
16.
Дальнейшая автоматизация услуг центрального депозитария и совершенствование процедур дистанционного доступа его клиентов к данным услугам
информация в НБ
2018 – 2021 годы
ЦДЦБ (по согласованию)
17.
Создание интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг
акт ввода в эксплуатацию
Декабрь 2019 года
ЦДЦБ (по согласованию)
18.
Совершенствование централизованного электронного учета по всем внебиржевым транзакциям с производными финансовыми инструментами на базе торгового репозитория с учетом рекомендаций G20
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
19.
Определение механизма возврата (списания) активов "потерянных/умерших" акционеров
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию), МФ, АФК (по согласованию)
20.
Создание законодательной основы для перехода от национальных идентификационных номеров, присваиваемых ценным бумагам уполномоченным органом, к международным идентификационным номерам, присваиваемым центральным депозитарием
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
Повышение конкурентоспособности организованного рынка ценных бумаг
21.
Рассмотрение возможности гармонизации отдельных норм законодательства Республики Казахстан о Международном финансовом центре "Астана" и рынке ценных бумаг, установленных в отношении фондовых бирж
предложения в Правительство Республики Казахстан по внесению изменений в законодательство
Март 2018 года
НБ (по согласованию), МФ
22.
Создание рабочей группы под председательством члена Правления НБ с участием Правительства Республики Казахстан для выработки предложений по созданию условий для параллельного функционирования и развития на территории Республики Казахстан нескольких биржевых площадок фондового рынка
совместный приказ НБ, МФ
Март 2018 года
НБ (по согласованию), МФ
23.
Внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по созданию условий для параллельного функционирования и развития на территории Республики Казахстан нескольких биржевых площадок фондового рынка
информация в Правительство Республики Казахстан
Июнь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ
24.
Рассмотрение возможности снижения доли Национального Банка в уставном капитале фондовой биржи, в том числе посредством привлечения нового акционерного капитала
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2021 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
25.
Модернизация торговой платформы фондовой биржи
информация в НБ
2018 – 2021 годы
KASE (по согласованию)
26.
Закрепление функций центрального контрагента за фондовой биржей по рынку иностранных валют и фондовому рынку
информация в НБ
Декабрь 2019 года
KASE (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
27.
Рассмотрение возможности введения центрального контрагента при участии фондовой биржи по всем секторам фондового рынка
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2020 года
НБ (по согласованию), МНЭ, KASE (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
28.
Обеспечение возможности введения процедуры ликвидационного неттинга
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию), МФ, KASE (по согласованию)
29.
Обеспечение возможности создания, функционирования и технического сопровождения интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг на базе фондовой биржи для заключения разовых сделок по продаже или приобретению долей в капитале юридических лиц, в том числе товариществ с ограниченной ответственностью
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
30.
Рассмотрение возможности внедрения механизма заключения в торговой системе фондовой биржи сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, номинированными в иностранной валюте, в валюте номинации
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
31.
Рассмотрение возможности создания электронной площадки по страхованию на фондовой бирже
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
32.
Формирование альтернативных механизмов финансирования предпринимательства и бизнес–проектов посредством биржевой площадки фондовой биржи с использованием инновационных форм, получивших развитие на развитых рынках, в том числе crowd funding
информация в Правительство Республики Казахстан

4.4 Халықаралық ынтымақтастық
Дүниежүзілік сауда ұйымымен және Бірыңғай экономикалық кеңістікпен ықпалдасу жағдайларында Отандық қор нарығының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету кең ауқымды сапалы қызметтерді, оның ішінде шетелдік қор нарықтарында да көрсететін мықты ойыншылардың болуын талап етеді.
Осыған орай, Ұлттық Банктің Халықаралық бағалы қағаздар жөніндегі комиссиялар ұйымының (бұдан әрі – IOSCO) меморандумына қосылуы және қазақстандық ұйымдардың ISDA қатысу мүмкіндігін жеңілдету ерекше маңызға ие болады.
IOSCO ұйымының консультация, ынтымақтастық және ақпарат алмасу мәселелері бойынша өзара түсіністік туралы көп жақты меморандумына (IOSCO MMoU) қол қою Қазақстанға IOSCO-мен өзара тиімді іс-қимыл жасауды қамтамасыз етуге, осы ұйымның комитеттері мен жұмыс топтарының қызметіне қатысуға мүмкіндік береді және жалпы қаржы нарығын реттеу мен қадағалаудың басты мәселелері бойынша тиімді ақпарат алмасуға ықпал ететін болады.
5. Жоспарды іске асырудан күтілетін нәтижелер
Қор нарығын дамытудың негізгі көрсеткіштері бойынша жоспар сәтті іске асырылған жағдайда, 2021 жылға қарай мынадай нысаналы бағыттарға қол жеткізу жоспарланып отыр:
1) KASE акцияларының нарығын ІЖӨ-ге капиталдандыру кемінде 50 %;
2 KASE облигацияларының нарығын ІЖӨ-ге капиталдандыру кемінде 30 %;
3) KASE индексінің өкілдік тізімі – Қазақстан эмитенттерінің кемінде 10 акциясы;
4) KASE-нің ресми тізіміндегі листингтік компаниялар саны – кемінде 250;
5) зейнетақы активтерін 4-6 жеке басқарушы компанияға беру;
6) қор нарығында бағалы қағаздармен және валютамен операциялар бойынша орталық қарсы агенттің болуы;
7) Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің "Ішкі қор нарығында қаржыландыру алу" индикаторы бойынша Қазақстан Республикасының позициясы 87-ші орыннан төмен емес.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің және Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
ұлттық қор нарығын
дамыту жөніндегі 2018 – 2021
жылдарға арналған
бірлескен іс-қимыл
жоспарына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық қор нарығын дамыту жөніндегі 2018 – 2021 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
Қор нарығының инфрақұрылымын және реттелуін жетілдіру
Бағалы қағаздар нарығындағы қызметті реттеуді ырықтандыру
1.
Уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде брокерлерге банк операцияларының жекелеген түрлерін (ағымдағы шоттарды ашу мен жүргізу, аударым операцияларын жүзеге асыру, қолма-қол емес шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру) жүзеге асыру мүмкіндігін беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
2.
Брокерлерге және олардың клиенттеріне биржалық валюта нарығына қолжетімділікті беру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
3.
Брокерлер және олардың клиенттері қор нарығында жасайтын маржиналдық мәмілелерді жүзеге асыру тетіктерін қайта қарау
ҰБ Басқармасының қаулысы
2019 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
4.
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары өздеріне қабылдаған тәуекелдерге және орындайтын операцияларына байланысты оларды пруденциялық реттеуді жетілдіру
ҰБ Басқармасының қаулысы
2019 жылғы қыркүйек
ҰБ (келісім бойынша)
5.
Реттеу мен қадағалаудың халықаралық қағидаттарын және стандарттарын ескере отырып, брокерлік ұйымдарға және инвестициялық портфельді басқарушыларға қатысты тәуекелге бағдарланған қадағалау рәсімдерін жетілдіру арқылы алдын ала қадағалау және құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесіне өту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
6.
ISDA халықаралық стандарттарын ескере отырып туынды қаржы құралдарына қатысты реттеуші ортаны жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
7.
Ақшаны жылыстаумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) халықаралық стандарттарын ескере отырып КЖ/ТҚҚ мақсатында бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың Ішкі бақылау қағидаларында көзделген клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасын іске асырған сәйкестендіру рәсімдерін жеңілдету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, ҚҚҚ (келісім бойынша)
8.
Бағалы қағаздар нарығының шетелдік кәсіби қатысушыларына және инвесторларға ұлттық нарыққа қолжетімділік рәсімдерін жеңілдету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
9.
Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін келісу рәсімдерін жетілдіру
заң жобасының тұжырымдамасын ВАК-қа енгізу
2020 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
10.
Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды шығаруға байланысты рұқсат беру рәсімдерін жеңілдету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
11.
Ұлттық рейтингтік агенттіктер бойынша және рейтингтері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын рейтингтік агенттіктерге қатысты реттеу режимін жасау қажеттілігі мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
12.
Қаржылық есептілік депозитарийінің және қор биржасының интернет-ресурсында ақпарат орналастыру бойынша, оның ішінде эмитенттің қызметі туралы ақпаратты орналастырған кезде "бір терезені" пайдалану арқылы рәсімдерді жеңілдету
ҰБ Басқармасының қаулысы
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), АЕО (келісім бойынша) KASE (келісім бойынша)
13.
Қор нарығындағы әкімшілік жауапкершілік шаралары жүйесін ырықтандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
Қаржы құралдарымен есеп айырысу және мәмілелерді тіркеу жүйесін жетілдіру
14.
Орталық депозитарийге тіркеушіні қосу арқылы оның базасында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу жөніндегі бірыңғай есепке алу орталығын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша), БҚБТ (келісім бойынша)
15.
Clearstream және Euroclear депозитарлық жүйелерге ұқсас орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бағалы қағаздарды және ақшаны есепке алу үшін бірыңғай шотты жүргізу
ҰБ Басқармасының қаулысы, БҚОД ішкі құжаттары
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
16.
Орталық депозитарийдің көрсетілетін қызметтерін одан әрі автоматтандыру және оның клиенттерінің осы көрсетілетін қызметтерге қашықтан кіру рәсімдерін жетілдіру
ҰБ-ға ақпарат
2018 – 2021 жылдар
БҚОД (келісім бойынша)
17.
Бағалы қағаздар биржадан тыс нарығының ықпалдасқан ақпараттық жүйесін құру
пайдалануға енгізу актісі
2019 жылғы желтоқсан
БҚОД (келісім бойынша)
18.
G20 ұсынымдарын ескере отырып сауда репозиторийінің базасында туынды қаржы құралдарымен барлық биржадан тыс транзакциялар бойынша орталықтандырылған электрондық есепке алуды жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
19.
"Жоғалып кеткен/қайтыс болған" акционерлердің активтерін қайтару (есептен шығару) тетігін айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, ҚҚҚ (келісім бойынша)
20.
Уәкілетті орган бағалы қағаздарға беретін ұлттық сәйкестендіру нөмірлерінен орталық депозитарий беретін халықаралық сәйкестендіру нөмірлеріне өту үшін заңнамалық негізді жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
21.
Қазақстан Республикасының "Астана" халықаралық қаржы орталығы және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының қор биржаларына қатысты белгіленген жекелеген нормаларын үйлестіру мүмкіндігін қарау
заңнамаға өзгерістер енгізу бойынша Үкіметке ұсыныстар
2018 жылғы наурыз
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
22.
Қазақстан Республикасының аумағында қор нарығының бірнеше биржалық алаңдарының қатар жұмыс істеуі мен дамуы үшін жағдайлар жасау бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қатысуымен ҰБ Басқармасы мүшесінің төрағалық етуімен жұмыс тобын құру
ҰБ, Қаржыминінің бірлескен бұйрығы
2018 жылғы наурыз
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
23.
Қазақстан Республикасының аумағында қор нарығының бірнеше биржалық алаңдарының қатар жұмыс істеуі мен дамуы үшін жағдайлар жасау бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы маусым
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
24.
Ұлттық Банктің қор биржасының жарғылық капиталындағы, оның ішінде жаңа акционерлік капиталды тарту арқылы үлесін төмендету мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
25.
Қор биржасының сауда платформасын жаңғырту
ҰБ-қа ақпарат
2018 – 2021 жылдар
KASE (келісім бойынша)
26.
Шетел валюталары нарығы мен қор нарығы бойынша қор биржасына орталық қарсы агенттің функцияларын бекітіп беру
ҰБ-ға ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
KASE (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
27
Қор биржасы қор нарығының барлық секторлары бойынша қатысқан кезде орталық қарсы агентті енгізу мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2020 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ, KASE (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
28.
Тарату неттингі рәсімін енгізу мүмкіндігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, KASE (келісім бойынша)
29.
Заңды тұлғалардың, оның ішінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің капиталындағы үлестерді сату немесе сатып алу бойынша біржолғы мәмілелерді жасау үшін қор биржасы базасында бағалы қағаздардың биржа нарығының ықпалдасқан ақпараттық жүйесін құру, қызмет ету және техникалық ілеспе қызмет көрсету мүмкіндігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
30.
Қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен және шетел валютасында, номинация валютасында номиналданған өзге де қаржы құралдарымен мәмілелерді жасасу тетігін енгізу мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
31.
Қор биржасында сақтандыру бойынша электрондық алаңды құру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
32.
Дамыған нарықтарда дамыған инновациялық нысандарды, оның ішінде . crowd funding пайдалана отырып қор биржасының биржалық алаңы арқылы кәсіпкерлікті және бизнес жобаларды қаржыландырудың балама тетіктерін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат

2018 – 2020 годы
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
33.
Рассмотрение предложений по упрощению процедур получения нерезидентами статуса удаленного члена и допуска к торгам на фондовой бирже
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ, KASE (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию)
34.
Улучшение позиций фондового рынка Казахстана в классификаторах страновых рынков: S&P, FTSE, MSCI
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2019 – 2021 годы
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
2. Стимулирование спроса на фондовом рынке
Формирование "якорных" институциональных инвесторов на фондовом рынке
35.
Рассмотрение возможности локализации внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" на территории Международного финансового центра "Астана"
информация в Правительство Республики Казахстан
Март 2018 года
НБ (по согласованию), МФ
36.
Реформирование системы управления пенсионными активами, предусматривающее передачу пенсионных активов под управление стратегическим инвесторам в лице компаний по управлению пенсионными активами, управляющих компаний и компаний по страхованию жизни
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МТСЗН
37.
Расширение перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению банками второго уровня, их дочерними организациями, банковскими холдингами, а также организациями, входящими в состав банковского холдинга
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
38.
Расширение перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению страховыми организациями, страховыми холдингами и организациями, входящими в состав страхового холдинга
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
39.
Либерализация требований к созданию и функционированию инвестиционных фондов, в том числе повышение их инвестиционных возможностей
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию)
40.
Выработка действенных механизмов стимулирования формирования населением добровольных пенсионных накоплений в рамках коллективных схем инвестирования
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МТСЗН
41.
Создание условий для обеспечения возможности функционирования новых форм коллективного инвестирования – "биржевых инвестиционных фондов" (ETF), венчурных фондов, хедж фондов, crowd funding и др.
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
42.
Рассмотрение возможности внедрения инструментов инвестиционного страхования жизни Unit linked
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
Защита законных прав и интересов участников фондового рынка
43.
Разработка предложений по введению регулирования деятельности компаний, предоставляющих услуги по допуску на рынок Форекс (Форекс-дилеров)
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МНЭ
44.
Рассмотрение целесообразности создания системы гарантирования инвестиций на фондовом рынке в случае злоупотребления и/или мошеннических действий со стороны профессиональных участников
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), АФК(по согласованию)
45.
Совершенствование механизмов по признанию сделок, совершенных на рынке ценных бумаг в целях манипулирования
информация в Правительство Республики Казахстан
июль2018 года
НБ (по согласованию)
46.
Подготовка предложений по повышению качества проведения аудита финансовой отчетности посредством усиления ответственности аудиторских организаций
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
МФ, НБ (по согласованию)
47.
Стимулирование использования брокерами торговых платформ для оказания электронных услуг своим клиентам посредством использования личного кабинета
постановление Правления НБ
Июль 2019 года
НБ (по согласованию)
Повышение финансовой грамотности
48.
Проведение семинаров в регионах Республики Казахстан для потенциальных эмитентов и инвесторов
семинары
на полугодовой основе, 2018 – 2021 годы
KASE (по согласованию), НБ (по согласованию)
49.
Проведение семинаров, круглых столов, обучающих курсов, стажировок для государственных органов и профессиональных участников фондового рынка на базе АФК и фондовой биржи по вопросам фондового рынка и разъяснения законодательных требований
семинары, круглые столы, обучающие курсы, стажировки
на полугодовой основе,2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию), АФК (по согласованию)
50.
Подготовка статей, радио- и телепередач, направленных на повышение финансовой грамотности и инвестиционной культуры населения
статьи, радио- и телепередачи
на полугодовой основе, 2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
51.
Производство и распространение обучающей полиграфической продукции по вопросам функционирования фондового рынка
обучающая полиграфическая продукция
на полугодовой основе, 2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию)
52.
Проведение широкомасштабного образовательного проекта среди населения "Биржевой симулятор" на фондовой бирже
информация в НБ
ежегодно, 2018 – 2021 годы
KASE (по согласованию)
53.
Проведение информационно-разъяснительной работы по улучшению индикатора "Получение финансирования на внутреннем фондовом рынке" Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума
информация в МНЭ
на полугодовой основе, 2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
3. Стимулирование предложений на фондовом рынке
Расширение инвестиционных возможностей на фондовом рынке
54.
Разработка предложений по совершенствованию института первичных дилеров по государственным ценным бумагам Министерства финансов Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
МФ, НБ (по согласованию), МНЭ
55.
Создание условий для формирования адекватной и ликвидной кривой доходности по государственным ценным бумагам Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию), МФ
56.
Ежегодная публикация графика выпусков государственных ценных бумаг Министерства финансов Республики Казахстан на предстоящий год
график выпусков
2018 – 2021 годы
МФ, НБ (по согласованию)
57.
Совершенствование института маркет-мейкеров по ценным бумагам, обращаемым на площадке фондовой биржи, в целях повышения ликвидности и стабильности казахстанского рынка ценных бумаг
информация в Правительство Республики Казахстан
2018 – 2021 годы
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
58.
Рассмотрение возможности выпуска финансовых инструментов, стоимость которых зависит от стоимости золота и (или) других активов
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
KASE (по согласованию)
59.
Рассмотрение вопроса введения в обращение банковских депозитных сертификатов, в том числе посредством их включения в перечень инструментов, обращаемых на фондовой бирже
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию)
60.
Рассмотрение возможности формирования основной книги заявок по всем новым выпускам еврооблигаций казахстанских эмитентов на площадке фондовой биржи
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), KASE (по согласованию), НПП (по согласованию)
61.
Рассмотрение вопроса выпуска государственных ценных бумаг для населения
информация в Правительство Республики Казахстан
Июнь 2019 года
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию)
62.
Рассмотрение возможности внедрения и использования в казахстанской практике катастрофических облигаций
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2021 года
НБ (по согласованию)
63.
Расширение перечня исламских ценных бумаг, выпуск и обращение которых не предусмотрены действующим казахстанским законодательством
внесение концепции законопроекта на МВК
Июль 2020 года
НБ (по согласованию)
64.
Проработка вопроса введения в оборот аграрных расписок
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
МСХ, МНЭ, МФ, НБ (по согласованию), ИУЦ (по согласованию)
65.
Рассмотрение возможности внедрения механизма осуществления необеспеченных сделок по продаже ценных бумаг (коротких продаж)
информация в Правительство Республики Казахстан
Март 2019 года
НБ (по согласованию), АФК (по согласованию)
Создание системы стимулирования эмитентов к размещению на фондовой бирже
66.
Анализ причин отсутствия заинтересованности казахстанских эмитентов по выводу выпущенных ими финансовых инструментов на национальный фондовый рынок и рассмотрение вопроса их стимулирования, в том числе налогового
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ, МНЭ, НПП (по согласованию)
67.
Рассмотрение возможности внедрения механизма полной или частичной компенсации купонной ставки по облигациям, выпущенным казахстанскими компаниями реального сектора экономики, в рамках мер государственной поддержки, с обязательным требованием размещения таких облигаций на фондовой бирже
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию), ДАМУ (по согласованию), KASE (по согласованию)
68.
Выработка предложений по совершенствованию института вторичного оператора по ипотечным и жилищным займам и последующему размещению ипотечных облигаций на фондовой бирже в целях стандартизации рисков по кредитным портфелям, увеличения объемов ипотечного кредитования, расширения возможности населения приобретения жилья через ипотеку
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию), МФ, МНЭ
69.
Рассмотрение возможности использования механизма секьюритизации активов через акционерные фонды недвижимости (REIT) для последующего размещения секьюритизированных ценных бумаг на фондовой бирже
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию), МНЭ
70.
Рассмотрение вопроса включения в листинг на фондовой бирже акций организаций, являющихся акционерными обществами и планирующих участие в государственных программах, предусматривающих меры государственной поддержки отечественных предприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
Март 2019 года
НБ (по согласованию), МИР, МФ, МНЭ, KASE (по согласованию), НПП (по согласованию)
71.
Рассмотрение возможности пересмотра минимального порогового значения объема ценных бумаг, размещаемого на биржевых площадках фондового рынка Республики Казахстан, перед их размещением на иностранных рынках
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию) МФ
Расширение возможностей использования новых технологических решений в финансовом секторе
72.
Упрощение порядка оказания профессиональными участниками электронных услуг, расширение возможностей применения динамической идентификации, электронной цифровой подписи и электронного документооборота
постановление Правления НБ
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
73.
Создание условий для приобретения финансовых инструментов посредством оплаты электронными деньгами
постановление Правления НБ
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
74.
Ввод в эксплуатацию мобильного и web-приложений для приобретения финансовых инструментов посредством оплаты электронными деньгами
мобильное и web-приложения
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию)
75.
Создание условий для внедрения цифровых технологий в управлении акционерными обществами
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2018 года
НБ (по согласованию), МФ, АФК (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию), ИУЦ (по согласованию)
76.
Создание возможности для поэтапного перехода на электронный формат проспекта выпуска ценных бумаг и его автоматическое обновление на основании информации, размещаемой эмитентами на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2018 года
НБ (по согласованию), ИУЦ (по согласованию)

2018 – 2020 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
33.
Бейрезиденттердің қор биржасындағы сауда-саттыққа қашықтан мүше болу мәртебесін және қолжетімділікті алу рәсімдерін жеңілдету бойынша ұсыныстарды қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, KASE (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша)
34.
S&P, FTSE, MSCI елдер нарықтары сыныптауыштарында Қазақстан қор нарығының позицияларын жақсарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2019 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
Қор нарығындағы сұранысты ынталандыру
Қор нарығында "тұғырлы" институционалдық инвесторларды қалыптастыру
35.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамын "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында орналастыру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы наурыз
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
36.
Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялар, басқарушы компаниялар мен өмірді сақтандыру компаниялары арқылы зейнетақы активтерін стратегиялық инвесторларға басқаруға беруді көздейтін зейнетақы активтерін басқару жүйесін реформалау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Еңбекмині
37.
Екінші деңгейдегі банктер, олардың еншілес ұйымдары, банк холдингтері, сондай-ақ банк холдингінің құрамына кіретін ұйымдар сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
38.
Сақтандыру ұйымдары, сақтандыру холдингтері мен сақтандыру холдингінің құрамына кіретін ұйымдар сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
39.
Инвестициялық қорларды құруға және олардың жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды ырықтандыру, оның ішінде олардың инвестициялық мүмкіндіктерін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
40.
Ұжымдық инвестициялау схемалары шеңберінде халықтың ерікті зейнетақы жинақтарын қалыптастыруды ынталандырудың пәрменді тетіктерін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Еңбекмині
41.
Ұжымдық инвестициялаудың жаңа нысандарының – "биржалық инвестициялық қорлардың" (ETF), венчурлық қорлардың, хедж қорлардың, crowd funding және басқаларының жұмыс істеу мүмкіндіктерін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
42.
Unit linked өмірді инвестициялық сақтандыру құралдарын ендіру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
Қор нарығына қатысушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау
43.
Форекс нарығына кіру бойынша қызмет көрсететін компаниялардың (Форекс-дилерлердің) қызметін реттеуді енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ
44.
Кәсіби қатысушылар тарапынан қызметін теріс пайдаланған және/немесе алаяқтық іс-қимыл жасаған жағдайда қор нарығындағы инвестицияларға кепілдік беру жүйесін құрудың орындылығын қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
45.
Айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелерді тану тетіктерін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
46.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін күшейту арқылы қаржылық есептіліктің аудитін жүргізу сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар даярлау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
47.
Брокерлердің жеке кабинетті пайдалану арқылы өз клиенттеріне электрондық қызмет көрсетуге арналған сауда платформаларын пайдалануын ынталандыру
ҰБ Басқармасының қаулысы
2019 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
Қаржылық сауаттылықты арттыру
48.
Әлеуетті эмитенттер мен инвесторлар үшін Қазақстан Республикасының өңірлерінде семинарлар өткізу
семинарлар
жартыжылдық негізде, 2018 – 2021 жылдар
KASE (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша)
49.
Қор нарығы және заңнамалық талаптарды түсіндіру мәселелері бойынша ҚҚҚ және қор биржасының базасында мемлекеттік органдар және қор нарығының кәсіби қатысушыларына арналған семинарлар, дөңгелек үстелдер, оқыту курстарын, тағылымдамалар өткізу
семинарлар, дөңгелек үстелдер, оқыту курстары, тағылымдамалар
жартыжылдық негізде, 2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
50.
Халықтың қаржылық сауаттылығын және инвестициялық мәдениетін арттыруға бағытталған мақалаларды, радио- және телебағдарламаларды дайындау
мақалалар, радио- және телебағдарламалар
жартыжылдық негізде, 2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
51.
Қор нарығының жұмыс істеу мәселелері жөніндегі оқыту полиграфиялық өнімін шығару және тарату
оқыту полиграфиялық өнімі
жартыжылдық негізде, 2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша)
52.
Қор биржасында "Биржалық симулятор" атты халық арасында кең ауқымды білім беру жобасын жүргізу
ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын, 2018 – 2021 жылдар
KASE (келісім бойынша)
53.
Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің "Ішкі қор нарығындағы қаржыландыруды алу" индикаторын жақсарту бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жартыжылдық негізде, 2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
Қор нарығындағы ұсыныстарды ынталандыру
Қор нарығында инвестициялық мүмкіндіктерді кеңейту
54.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша бастапқы дилерлер институтын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ
55.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша кірістіліктің өтімді және барабар қисығын қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
56.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарын алдағы жылға шығару кестесін жыл сайын жариялау
шығару кестесі
2018 – 2021 жылдар
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
57.
Қазақстанның бағалы қағаздар нарығының өтімділігін және тұрақтылығын арттыру мақсатында қор биржасының алаңында айналыстағы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкерлер институтын жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 – 2021 жылдар
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
58.
Құны алтынның және (немесе) басқа активтердің құнына тәуелді қаржы құралдарын шығару мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша) KASE (келісім бойынша)
59.
Банктік депозиттік сертификаттарды айналысқа енгізу, оның ішінде қор биржасында айналыстағы құралдар тізбесіне қосу арқылы ендіру мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
60.
Қор биржасының алаңында Қазақстан эмитенттері еурооблигацияларының барлық жаңа шығарылымдары бойынша өтінімдерінің негізгі кітабын қалыптастыру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
61.
Халық үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығару мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы маусым
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісім бойынша)
62.
Қазақстан тәжірибесінде апатты облигациялар енгізу және пайдалану мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
63.
Шығарылуы және айналысы Қазақстанның қолданыстағы заңнамасында көзделмеген исламдық бағалы қағаздар тізбесін кеңейту
заң жобасының тұжырымдамасын ВАК-қа енгізу
2020 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша)
64.
Аграрлық қолхаттарды айналымға енгізу мәселесін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), АЕО (келісім бойынша)
65.
Бағалы қағаздарды сату (қысқа сату) бойынша қамтамасыз етілмеген мәмілелерді жүзеге асыру тетігін ендіру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы наурыз
ҰБ (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
Эмитенттерді қор биржасында орналастыруға ынталандыру жүйесін құру
66.
Қазақстан эмитенттері шығарған қаржы құралдарын ұлттық қор нарығына шығару бойынша қызығушылығының болмау себептерін талдау және оларды ынталандыру, оның ішінде салықтық ынталандыру мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ҰКП (келісім бойынша)
67.
Мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде экономиканың нақты секторының Қазақстандық компаниялары шығарған облигациялар бойынша купондық мөлшерлемені толық немесе ішінара өтеу тетігін осындай облигацияларды қор биржасында міндетті орналастыру талабымен ендіру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), ДАМУ (келісім бойынша), KASE (келісім бойынша)
68.
Кредиттік портфельдер бойынша тәуекелдерді стандарттау, ипотекалық кредиттеу көлемін ұлғайту, халықтың ипотека арқылы баспана сатып алу мүмкіндігін кеңейту мақсатында ипотекалық және тұрғын үй қарыздары және кейіннен қор биржасында ипотекалық облигациялар орналастыру бойынша қайталама оператор институтын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
69.
Секьюритилендiрілген бағалы қағаздарды кейіннен қор биржасында орналастыру үшін жылжымайтын мүлік акционерлік қорлары (REIT) арқылы активтерді секьюритилендiру тетігін пайдалану мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ
70.
Акционерлік қоғамдар болып табылатын және отандық кәсіпорындарды мемлекеттік қолдау жөніндегі шараларды көздейтін мемлекеттік бағдарламаларға қатысуды жоспарлайтын ұйымдардың акцияларын қор биржасында листингке қосу мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы наурыз
ҰБ (келісім бойынша), ИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, KASE (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
71.
Қазақстан Республикасы қор нарығының биржа алаңдарында орналастырылатын бағалы қағаздарды шетелдік нарықтарда орналастырмас бұрын олардың көлемінің ең төмен шекті мәнін қайта қарау мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
Жаңа технологиялық шешімдерді қаржы секторында пайдалану мүмкіндіктерін кеңейту
72.
Кәсіби қатысушылардың электрондық көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін жеңілдету, қарқынды сәйкестендіруді, электрондық цифрлық қолтаңбаны және электрондық құжат айналымын қолдану мүмкіндіктерін кеңейту
ҰБ Басқармасының қаулысы
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
73.
Қаржы құралдарын электрондық ақшамен төлеу арқылы сатып алу үшін жағдайлар жасау
ҰБ Басқармасының қаулысы
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
74.
Қаржы құралдарын электрондық ақшамен төлеу арқылы сатып алу үшін мобильді және web-қосымшаларды пайдалануға енгізу
мобильді және web-қосымшалар
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
75.
Акционерлік қоғамдарды басқаруда цифрлық технологияларды ендіру үшін жағдайлар жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині, ҚҚҚ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша), АЕО (келісім бойынша)
76.
Бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің электрондық форматына кезең-кезеңімен өту үшін мүмкіндік жасау және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсына эмитенттер орналастыратын ақпараттың негізінде оны автоматты түрде жаңарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2018 жылғы шілде
ҰБ (келісім бойынша), АЕО (келісім бойынша)

4. Международное сотрудничество
77.
Приведение действующего законодательства Республики Казахстан в соответствие со стандартами Международной ассоциации свопов и деривативов (ISDA) для последующего присоединения Национального Банка Республики Казахстан к данной ассоциации
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2021 года
НБ (по согласованию)
78.
Проведение мероприятий по подписанию Национальным Банком Республики Казахстан Меморандума Международной организации комиссий по ценным бумагам (IOSCO) по взаимопониманию и сотрудничеству
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2019 года
НБ (по согласованию)
5. Реализация Плана действий
79.
Формирование единого итогового отчета по реализации Плана действий и приложенного к нему Плана мероприятий (консолидация всех отчетов от заинтересованных государственных органов и организаций каждые полгода) для представления его в Правительство Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
1 марта и 1 сентября ежегодно
НБ (по согласованию), МНЭ, МФ, МИР, МСХ, МТСЗН, KASE (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), ЦДЦБ (по согласованию), ЕРЦБ (по согласованию), ИУЦ (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращений:
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
АФК
объединение юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана"
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ДАМУ
акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
KASE
акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа"
ЕРЦБ
акционерное общество "Единый регистратор ценных бумаг"
ЦДЦБ
акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг"
ИУЦ
акционерное общество "Информационно-учетный центр"
REIT
Real Estate Investment Trust
ПОД/ФТ
противодействие отмыванию доходов и финансированию терроризма
фондовая биржа
фондовая биржа, обладающая лицензией Национального Банка Республики Казахстан
Правила внутреннего контроля
Правила внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для профессиональных участников рынка ценных бумаг и центрального депозитария, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 522 и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 240
АО
акционерное общество
МВК
Межведомственная комиссия по законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
IOSCO
International Organization of Securities Commissions
ISDA
International Swaps and Derivatives Association
G20
The Group of Twenty
S&P
Standard & Poor's
ETF
Exchange Traded Funds
IPO/SPO
Initial Public Offering/Secondary Public Offering
FTSE
Financial Times Stock Exchange
MSCI
Modern Index Strategy Indexes

4. Халықаралық ынтымақтастық
77.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін Своптар мен деривативтердің халықаралық қауымдастығына (ISDA) кейіннен қосылуы үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын аталған қауымдастықтың стандарттарына сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
78.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бағалы қағаздар жөніндегі комиссиялар халықаралық ұйымының (IOSCO) өзара түсіністік пен ынтымақтастық бойынша меморандумына қол қоюы жөнінде іс-шаралар өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша)
5. Іс-қимыл жоспарын іске асыру
79.
Іс-қимыл жоспарын және оған қоса берілген Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі бірыңғай қорытынды есепті (мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың барлық есептерін әрбір жартыжылда шоғырландыру) Қазақстан Республикасының Үкіметіне беру үшін оларды қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
1 наурыз және
1 қыркүйек
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, АШМ, Еңбекмині, KASE (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), БҚОД (келісім бойынша), БҚБТ (келісім бойынша), АЕО (келісім бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi
ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҚҚҚ
"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ДАМУ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
KASE
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы
БҚБТ
"Бағалы қағаздардың бірыңғай тіркеушісі" акционерлік қоғамы
БҚОД
"Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы
АЕО
"Ақпараттық есепке алу орталығы" акционерлік қоғамы
REIT
Real Estate Investment Trust
КЖ/ТҚҚ
кірістерді жылыстауға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
қор биржасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар қор биржасы
Ішкі бақылау қағидалары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 522 бұйрығымен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылы 24 желтоқсандағы № 240 қаулысымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және орталық депозитарий үшін ішкі бақылау қағидалары
АҚ
акционерлік қоғам
ВАК
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі жөніндегі ведомствоаралық комиссия
IOSCO
International Organization of Securities Commissions
ISDA
International Swaps and Derivatives Association
G20
The Group of Twenty
S&P
Standard & Poor's
ETF
Exchange Traded Funds
IPO/SPO
Initial Public Offering/Secondary Public Offering
FTSE
Financial Times Stock Exchange
MSCI
Modern Index Strategy Indexes