О Генеральном плане города Павлодара Павлодарской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2018 года № 337
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Павлодара Павлодарской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Павлодара Павлодарской области (включая основные положения), одобренный Павлодарским областным и городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2007 года № 485 "О генеральном плане города Павлодара Павлодарской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2018 года № 337
Проект
Генеральный план
города Павлодара Павлодарской области (включая основные положения)
1. Общие положения
Генеральный план города Павлодара, областного центра Павлодарской области (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Земельного, Экологического кодексов и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития (приложение к настоящим Основным положениям).
В основу разработки Генерального плана положена Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118, программы социально-экономического развития Павлодарской области, города Павлодара и другие государственные и региональные программы, относящиеся к развитию города Павлодара.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:

Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспары туралы(негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 маусымдағы № 337 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Павлодар облысы Павлодар қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар облыстық және қалалық мәслихаттары мақұлдаған Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. "Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 маусымдағы № 485 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 12 маусымдағы
№ 337 қаулысымен
бекітілген
Жоба
Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1. Жалпы ережелер
Павлодар облысының орталығы – Павлодар қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) қала құрылысының аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көліктік және инженерлік коммуникациялар жүйесін, көгалдандыру және абаттандыру жүйесін белгілейтін кешенді жоспарлануын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Жер, Экологиялық кодекстерінің және қала құрылысын жобалау саласына жататын заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізі сызба) перспективалы аумақтық даму шегінде орындалған (осы Негізгі ережелерге қосымша).
Бас жоспарды әзірлеу негізіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы, Павлодар облысының, Павлодар қаласының әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламалары және Павлодар қаласының дамуына жататын басқа да мемлекеттік және өңірлік бағдарламалар алынды.
Бас жоспарда мынадай жобалау кезеңдері қабылданған:

1) исходный год – 2015 год;
2) первая очередь –2022 год;
3) расчетный срок – 2032 год.
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план города Павлодара определяет долгосрочные перспективы территориального развития, формирование архитектурно-планировочной структуры, функционально-градостроительного зонирования территории, принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещения объектов общегородского назначения, развития улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, инженерной инфраструктуры, предложения по инженерной защите и подготовке территории, градостроительные мероприятия по улучшению экологической обстановки.
Генеральный план является основой для разработки:
1) первоочередных и перспективных программ социально-экономического развития города;
2) проектов детальной планировки и застройки территории города;
3) планов развития общественных, деловых, культурных и оздоровительных центров;
4) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
5) планов сохранения, бережного использования и преемственного развития исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
6) программ развития территорий рекреационных зон;
7) планов комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Климат является одним из основных природных факторов, формирующих условия жизнедеятельности горожан, определяет конструктивные особенности жилища, возможности осуществления трудовой деятельности на открытом воздухе или в помещениях, не оборудованных инженерными коммуникациями, режим отдыха, необходимый для восстановления жизненных сил.
Город Павлодар расположен на значительном удалении от Атлантического океана – поставщика на материк влажных воздушных масс, в степной климатической зоне, поэтому климат его резко континентальный с холодной зимой и умеренно жарким летом. Наличие к юго-востоку от города мощной горной системы гор Алтая несколько смягчает жесткость континентального климата. Средняя месячная температура воздуха самого жаркого месяца июля +21,7о с абсолютным максимумом температур +42о. Средние месячные значения дневной температуры января составляют от -17,6о до -23о, а абсолютный минимум -47о.
Территория города Павлодара и прилегающих районов представляет собой террасированную равнину, полого наклонную на север и северо-запад, большую часть которой занимают аккумулятивная (пойма и две надпойменные террасы реки Иртыш) и денудационная равнины. Общее понижение поверхности равнины прослеживается с юга на север с изменением абсолютных отметок от 158 до 105 метров.

1) бастапқы жыл – 2015 жыл;
2) бірінші кезек – 2022 жыл;
3) есепті мерзім – 2032 жыл.
2. Бас жоспардың мақсаты
Павлодар қаласының бас жоспары аумақтық дамудың ұзақ мерзімді перспективаларын, сәулет-жоспарлау құрылымының қалыптасуын, аумақтарды функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлуді, қызмет көрсету және жалпықалалық мақсаттағы объектілерді орналастыру, көше-жол желісін және көліктік қызмет көрсетуді, инженерлік инфрақұрылымды дамыту жүйесін ұйымдастыру жөніндегі қағидаттық шешімдерді, аумақты инженерлік қорғау және дайындау жөніндегі ұсыныстарды, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі қала құрылысы іс-шараларын айқындайды.
Бас жоспар:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының бірінші кезектегі және перспективалы бағдарламаларды;
2) қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын;
3) қоғамдық, іскери, мәдени және сауықтыру орталықтарын дамыту жоспарларын;
4) тұрғын, өндірістік және коммуналдық-қоймалық аумақтарды реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
5) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтау, ұқыпты пайдалану және сабақтас дамыту жоспарларын;
6) рекреациялық аймақтардың аумақтарын дамыту бағдарламаларын;
7) қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Климат қалалықтардың өмір сүру жағдайын қалыптастыратын негізгі табиғи факторлардың бірі болып табылады. Ол тұрғын үйлердің құрылымдық ерекшелігін, ашық аспан астында немесе инженерлік коммуникациялармен жабдықталмаған үй-жайларда еңбек қызметін жүзеге асыру мүмкіндіктерін, күш-қуатты қалпына келтіру үшін қажетті демалу режимін анықтайды.
Павлодар материкке ылғалды ауа массасын әкелетін Атлант мұхитынан біршама алыста, далалық климаттық аймақта орналасқан. Сондықтан оның климаты қысы суық қатал континенталды, жазы қалыпты ыстық. Қаланың оңтүстік-шығысындағы Алтай тауларының ірі тау жүйесі континенталды климаттың қаталдығын біраз жұмсартады. Ең ыстық шілде айының орташа айлық температурасы +21,7о, абсолюттік температура максимумы +42о. Қаңтар айының күндізгі орташа айлық температурасы -17,6о-тан -23о-қа дейін, ал абсолюттік минимумы -47 о.
Павлодар қаласының және маңындағы аудандардың аумағы солтүстік пен солтүстік-батысқа қарай еңкіш көлбеу террасалық жазықтықта орналасқан, оның көпшілік бөлігін аккумулятивтік (Ертіс өзенінің жайылмасы және екі жайылмаүсті террасасы) және денудациялық жазықтықтар алып жатыр. Жазықтық бетінің жалпы төмендеуі оңтүстіктен солтүстікке қарай абсолюттік белгілердің 158 метрден 105 метрге дейінгі өзгерісімен сипатталады.

Основной водной артерией является река Иртыш, которая служит источником водоснабжения городов Павлодар и Аксу, берущая свое начало в горах Алтая на территории Республики Монголии, а впадает в реку Обь на территории Российской Федерации. На участке, примыкающем к городу Павлодару, основное русло реки подходит к правому коренному берегу. Ширина русла 200-500 метров, на разветвлениях 1100-1300 метров.
4. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
Генеральным планом город Павлодар рассматривается как центр Павлодарской области.
Экономическая база развития города представлена основными производствами: продукты переработки нефти, производство машин и оборудования, цветных металлов, электроэнергии, переработка молока и мяса.
Главными задачами экономического развития города являются вывод на проектную мощность новых предприятий и модернизация работающих производств, расширение номенклатуры производимой продукции, качество которой отвечает мировым стандартам.
Основными направлениями улучшения качества жизни населения и социально-экономического развития города Павлодара будут развитие жилищного строительства, удовлетворение потребностей населения в образовании, здравоохранении, культурно-бытовом обслуживании и объектах инженерно-транспортной инфраструктуры.
2. Демография
Численность населения города Павлодара на 1 января 2015 года по данным республиканского государственного учреждения "Департамент статистики по Павлодарской области" составила 356,2 тысяч человек. В состав городского акимата входят: город Павлодар, поселок Ленинский, с численностью населения 9,5 тысяч человек, два сельских округа с шестью населенными пунктами (Павлодарское, Мойылды, Кенжеколь, Байдала, Долгое, Жетекши), с общей численностью населения 13,9 тысяч человек. Таким образом, численность населения в данном проекте принята для всех технико-экономических расчетов – 356,2 тысяч человек.
Прогноз численности населения города Павлодара на расчетный срок до 2032 года выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения.
Расчеты произведены на основе методов статистической экстраполяции и методом трудового баланса. Проектная численность населения города составит:
1) на первоочередной этап развития до 2022 года – 384,0 тысяч человек, в том числе сельское население – 15,4 тысяч человек;
2) к расчетному сроку на 2032 год – 412,0 тысяч человек, в том числе сельское население – 16,9 тысяч человек.
В настоящее время трудовые ресурсы составляют 226,0 тысяч человек или 63,4 % от всего населения, из них экономически активное население – 194,4 тысячи человек или 54,6 % от трудовых ресурсов. Безработные - 9,7 тысяч человек или 4,9 % от экономически активного населения. Коэффициент демографической нагрузки в 2014 году находился в пределах 55,4%, что превышает показатель 2010 года почти на 5 единиц.

Негізгі су артериясы – Ертіс өзені, ол Павлодар және Ақсу қалаларын сумен жабдықтаудың көзі болып табылады, өзінің бастауын Моңғолия Республикасының аумағындағы Алтай тауларынан алады да, Ресей Федерациясының аумағындағы Обь өзеніне құйылады. Павлодар қаласына жанасатын учаскедегі өзеннің негізгі арнасы оң жақ байырғы жағаға жақындайды. Арнаның ені 200-500 метр, тармақталғанда 1100-1300 метр.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Бас жоспарда Павлодар қаласы Павлодар облысының орталығы ретінде қарастырылады.
Қала дамуының экономикалық базасында мынадай негізгі өндірістер қамтылған: мұнай өңдеу өнімдері, машиналар мен құрал-жабдықтар, түсті металдар, электр энергиясы, сүт және ет өңдеу өндірістері.
Қаланың экономикалық дамуының басты міндеті жаңа кәсіпорындарды жобалық қуатқа шығару және жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту, сапасы әлемдік стандарттарға сай келетін өндірілетін өнімдердің номенклатурасын кеңейту болып табылады.
Қала халықтың өмір сүру сапасын жақсарту және халықтың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары тұрғын үй құрылысын дамыту, білім берудегі, денсаулық сақтаудағы, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудегі және инженерлік-көлік инфрақұрылым объектілеріндегі қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылады.
2. Демография
2015 жылғы 1 қаңтарға қала халқының саны "Павлодар облысы бойынша статистика департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің деректері бойынша 356,2 мың адамды құрады. Қала әкімдігінің құрамына: Павлодар қаласы, халық саны 9,5 мың адамнан тұратын Ленин кенті, жалпы халық саны 13,9 мың адам болатын алты елді мекені бар (Павлодар, Мойылды, Кенжекөл, Байдала, Долгое, Жетекші) екі ауылдық округ кіреді. Осылайша, осы жобада алынған халық саны барлық техникалық-экономикалық есептеулер үшін – 356,2 мың адам.
2032 жылға дейінгі есептік мерзімде қала халқының болжамды саны халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында болып жатқан өзгерістерді объективті түрде ескере отырып орындалған.
Есептеулер статистикалық экстраполяция және еңбек теңгерімі әдістерінің негізінде жүргізілген. Қала халқының жобалық саны:
1) 2022 жылға дейінгі бірінші кезектегі даму кезеңінде 384,0 мың адамды, оның ішінде ауыл халқы 15,4 мың адамды;
2) 2032 жылғы есептік мерзімде 412,0 мың адамды, оның ішінде ауыл халқы 16,9 мың адамды құрайды.
Қазіргі кезде еңбек ресурстары 226,0 мың адамды құрайды немесе бүкіл халықтың 63,4%-ы, оның ішінде экономикалық белсенді халық саны 194,4 мың адам немесе еңбек ресурстарының 54,6%-ы. Жұмыссыздар – 9,7 мың адам немесе экономикалық белсенді халықтың 4,9%-ы. Демографиялық жүктеме коэффициенті 2014 жылы 55,4% болды, бұл 2010 жылғы көрсеткіштен шамамен 5 бірлікке артық.

3. Жилищно-гражданское строительство
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение обеспеченности жильем до 24,2 квадратных метров на 1 человека с увеличением всего жилищного фонда города до 9558 тысяч квадратных метров.
Анализ территории и состояния жилищного фонда, а также учет комплекса планировочных факторов позволили выделить участки, занятые преимущественно малоэтажным жильем с приусадебными участками, на которых предусмотрены реконструктивные мероприятия со сносом.
За проектный период намечено снести 329,1 тысяч квадратных метров общей площади на территории 433,5 гектар, в том числе 65,5 тысяч квадратных метров ветхого и аварийного жилья.
Территория будет использована под строительство жилых комплексов, объектов социально-культурного назначения, общественного центра и расширение городских магистралей.
Строительство будет осуществляться как на свободных территориях – 1331 гектара (1431,4 тысяча квадратных метров общей площади), так и на реконструируемых территориях, за счет сноса ветхого жилья – 433,5 гектара (1691,5 тысяча квадратных метров общей площади).
За проектный период намечается построить 2827,1 тысячи квадратных метров общей площади, из них на первую очередь – 1016,4 тысяча квадратных метров общей площади.
Строительное зонирование нового жилищного фонда намечается в следующем соотношении:
1) 1-2-х этажная усадебная застройка – 1210,4 тысяча квадратных метров (42,8 %);
2) 4-5-ти этажная застройка- 9,1 тысяч квадратных метров (0,3 %);
3) многоэтажная застройка - 1608,0 тысяча квадратных метров (56,9,9 %).
Генеральным планом предусматривается строительство коммерческого, доступного и арендного жилья, которое из общего нового жилищного фонда составит:
1) коммерческое жилье – 1640,0 тысяча квадратных метров (58 %);
2) доступное жилье в рамках Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" – 763,3 тысячи квадратных метров (27 %);
3) жилье через систему жилстройсбережений – 424,1 тысячи квадратных метров (15 %).
Реализацию проектных предложений по строительству объектов здравоохранения, культуры и спорта, инженерно-транспортной инфраструктуры предполагается осуществлять за счет средств местного бюджета, часть – за счет применения государственно-частного партнерства, концессии и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Определены следующие целевые и расчетные показатели в отношении объектов социального обслуживания первого приоритета в расходовании бюджетных средств для строительства к концу расчетного срока реализации Генерального плана.

3. Азаматтық тұрғын үй құрылысы
Тұрғын ортаны кешенді қалыптастырудың негізгі бағыттары тұрғын үймен қамтамасыз етуді қаланың бүкіл тұрғын үй қорын 9558 шаршы метрге дейін арттырып, 1 адамға 24,2 шаршы метрге дейін жеткізуді көздеп отыр.
Аумақты және тұрғын үй қорының жағдайын талдау, сондай-ақ жоспарлау факторларының кешенін есепке алу көбінесе жеке қоныс маңындағы учаскелері бар аз қабатты тұрғын үйлер тұрған учаскелерді бөлуге мүмкіндік берді, оларды бұзу арқылы реконструкциялау іс-шаралары көзделген.
Жобалау кезеңінде жалпы ауданы 433,5 гектар болатын 329,1 мың шаршы метр аумақты, оның ішінде 65,5 мың шаршы метр ескі және апатты тұрғын үйді бұзу көзделген.
Аумақ тұрғын үй кешендерін, әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілерді, қоғамдық орталықты салу және қалалық магистральдарды кеңейту үшін пайдаланылады.
Құрылыс 1331 гектар бос аумақта (жалпы ауданы 1431,4 мың шаршы метр), сонымен қатар 433,5 гектардағы ескі тұрғын үйлерді бұзу есебінен реконструкцияланатын аумақтарда (жалпы ауданы 1691,5 мың шаршы метр) жүзеге асырылады.
Жобалау кезеңінде жалпы ауданы 2827,1 мың шаршы метр құрылыс салу көзделген, оның ішінде бірінші кезекте – жалпы ауданы 1016,4 мың шаршы метр.
Жаңа тұрғын үй қорын құрылыс аймақтарына бөлу мынадай арақатынаста қарастырылған:
1) 1-2 қабатты жеке қоныс құрылысы – 1210,4 мың шаршы метр (42,8%);
2) 4-5 қабатты құрылыс салу – 9,1 мың шаршы метр (0,3%);
3) көпқабатты құрылыс – 1608,0 мың шаршы метр (56,9%);
Бас жоспарда коммерциялық, қолжетімді және жалдамалы тұрғын үй салу көзделген, оның ішінде жалпы жаңа тұрғын үй қорынан:
1) коммерциялық тұрғын үй – 1640,0 мың шаршы метр (58%);
2) "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасының шеңберінде қолжетімді тұрғын үй – 763,3 мың шаршы метр (27%);
3) тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары жүйесі арқылы тұрғын үй – 424,1 мың шаршы метр (15%).
Денсаулық сақтау, мәдениет және спорт, инженерлік-көлік инфрақұрылым объектілерін салу жөніндегі жобалық ұсыныстарды іске асыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен, бір бөлігін мемлекеттік-жекешелік әріптестікті, концессияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздерді пайдалану есебінен жүзеге асыру көзделген.
Бас жоспарды іске асырудың есептік мерзімінің соңына қарай құрылыс үшін бюджет қаражатын жұмсауда бірінші басымдыққа ие әлеуметтік қызмет көрсету объектілеріне қатысты мынадай нысаналы және есептік көрсеткіштер анықталды.

1. Образование:
1) количество мест в государственных дошкольных образовательных учреждениях – 21 450;
2) количество мест в государственных школьных общеобразовательных учреждениях – 43 200.
2. Здравоохранение (государственные амбулаторно-поликлинические учреждения):
1) поликлиники – 7 670 посещений в смену;
2) больницы – 4 900 посещений в смену.
Генеральным планом предусматривается сохранение всех памятников истории, культуры и архитектуры, имеющихся в городе.
Для сохранения памятников истории, культуры и архитектуры, а также окружающей их наиболее ценной исторической среды, обеспечения органической взаимосвязи памятников с новой застройкой необходимо на последующих стадиях проектирования установить границы участков памятников и зоны регулирования городской застройки.
4. Экономическая деятельность
Генеральным планом определены следующие приоритетные направления экономики города:
1) развитие специальной экономической зоны "Павлодар" с размещением предприятий нефтехимических производств;
2) развитие нефтеперерабатывающей, электроэнергетической и горнометаллургической отраслей;
3) развитие обрабатывающей промышленности в приоритетных секторах с учетом региональной специфики;
4) развитие производств по переработке сельскохозяйственной продукции;
5) развитие отрасли туризма и отдыха.
Прогнозируется сохранение городом Павлодаром статуса города областного значения и предполагается интенсивное развитие научно-технического, образовательного, культурного, социального, производственного и инфраструктурного потенциалов, сети институтов рыночной инфраструктуры областного и республиканского значения.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.
Малое предпринимательство в городе представлено довольно широко, но наибольший уровень занятости наблюдается в учреждениях торговли и общественного питания.
5. Промышленность
Промышленный потенциал города определяют крупные экспортоориентированные промышленные компании.
Наличие мощного производственного потенциала, лучшие в республике условия по энерго - и водообеспечению, формирование в рамках Павлодар-Экибастузского территориально-производственного комплекса (далее – ТПК) крупнейших межотраслевых и внутриотраслевых производственных комплексов (топливно-энергетического, энерго-металлургического, нефтехимического) обеспечивают городу Павлодару, как центру ТПК, ведущие позиции крупнейшего индустриального центра.

1. Білім беру:
1) мектепке дейінгі білім беру мемлекеттік мекемелеріндегі орындар саны – 21 450;
2) жалпы білім беретін мемлекеттік мектептердегі орындар саны – 43 200.
2. Денсаулық сақтау (мемлекеттік амбулаториялық-емханалық мекемелер):
1) емханалар – ауысымына 7 670 адам;
2) ауруханалар – ауысымына 4 900 адам.
Бас жоспарда қаладағы бар бүкіл тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін сақтау көзделген.
Тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін, сондай-ақ оларды қоршаған аса құнды тарихи ортаны сақтау, ескерткіштердің жаңа құрылыспен өзара үйлесімді байланысын қамтамасыз ету үшін алдағы жобалау сатыларында ескерткіштер учаскелерінің және қалалық құрылысты реттеу аймақтарының шекараларын белгілеу керек.
4. Экономикалық қызмет
Бас жоспарда қала экономикасының мынадай басым бағыттары айқындалған:
1) мұнай-химия өндірісінің кәсіпорындарын орналастырып, "Павлодар" арнайы экономикалық аймағын дамыту;
2) мұнай өңдеу, электр энергетикасы және тау-кен металлургия салаларын дамыту;
3) өңірлік ерекшелікті ескере отырып, басым секторларда өңдеу өнеркәсібін дамыту;
4) ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу өндірісін дамыту;
5) туризм және демалыс саласын дамыту.
Павлодар қаласының облыстық маңызы бар қала мәртебесін сақтау болжамдалған және ғылыми-техникалық, білім беру, мәдени, әлеуметтік, өндірістік және инфрақұрылымдық әлеуеттерді, облыстық және республикалық маңызы бар нарық инфрақұрылымы институттарының желісін қарқынды дамыту көзделген.
Экономиканың мемлекеттік және жеке секторларының алдағы тиімді үйлесімі және өзара іс-қимылы жоспарланған.
Бас жоспарда өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылған, мақсаты – олардың экологиялық қауіпсіздігін арттыру және осы аумақтардың қала құрылысы әлеуетін қаланың дамуы мүддесі үшін аса тиімді пайдалану.
Қаладағы шағын кәсіпкерлік аса кең таралған, алайда жұмыспен қамтудың басым деңгейі сауда және қоғамдық тамақтану мекемелерінде байқалады.
5. Өнеркәсіп
Қаланың өнеркәсіптік әлеуетін экспортқа бағдарланған ірі өнеркәсіптік компаниялар анықтайды.
Республикада энергиямен және сумен жабдықтау жағдайлары бойынша үздік, қуатты өндірістік әлеуеттің болуы, Павлодар-Екібастұз аумақтық-өндірістік кешенінің (бұдан әрі – АӨК) шеңберінде ірі салааралық және салаішілік өндірістік (жанармай-энергетикалық, энергия-металлургиялық, мұнай-химиялық) кешендерді қалыптастыру Павлодар қаласы үшін АӨК орталығы ретінде ең ірі индустриялық орталықтардың ішінде жетекші орынды қамтамасыз етеді.

В городе действуют 435 промышленных предприятий, из них основной удельный вес (42,6%) приходится на металлургическую промышленность, 17,8% – электроэнергетика и 13,3% – производство нефтепродуктов. Производством сельскохозяйственной продукции занимаются 69 сельскохозяйственных предприятий и 275 крестьянских хозяйств.
Увеличение объемов производства в обрабатывающей промышленности будет обеспечиваться за счет роста объемов металлургической и химической продукции, продуктов нефтепереработки, машиностроения, стройиндустрии и легкой промышленности.
С целью создания оптимальных условий для развития города и обеспечения экономического роста приоритетными направлениями являются развитие экономики города на основе внедрения высокопроизводительных инновационных технологий, развитие инфраструктурных возможностей, развитие и повышение качества человеческого капитала, обеспечение экологической безопасности.
5. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
Основными задачами градостроительного развития города являются определение перспектив социально-экономического и градостроительного развития города, взаимоувязанного решения всех его подсистем архитектурно-планировочной структуры, развития жилой и производственной среды, культурно-бытового обслуживания, транспорта и инженерного обеспечения, благоустройства с резервированием территории для развития города за пределами расчетного срока.
Проектная архитектурно-планировочная организация территории города выполнена с учетом сложившейся функционально-планировочной структуры города и разработана на основе комплексной оценки территории, сложившегося транспортно-планировочного каркаса. Проектные решения сохраняют основные принципы предыдущего генерального плана.
Предложения по формированию архитектурного облика города разработаны с учетом природно-климатических особенностей, сложившихся и предлагаемых градостроительных узлов, современных архитектурных тенденций.
С учетом функционального зонирования и перспективной транспортно-планировочной структуры территория города Павлодара условно поделена на 11 планировочных районов, которые обеспечиваются системой обслуживания в соответствии с нормативными требованиями.
Развитие сельских населенных пунктов в составе ландшафтно-рекреационных зон строго регламентировано.
Наряду с территориальным развитием города Павлодара важной составляющей являются процессы реконструкции. Проектом предусматривается повышение плотности застройки за счет реконструкции зон малоэтажной застройки в районах улицы 1 Мая и микрорайона "Алюминстрой".
Строительное зонирование, принятое в Генеральном плане, ориентировано преимущественно на многоэтажную застройку многоквартирными жилыми домами. Индивидуальное жилищное строительство в черте города Павлодара строго ограничено. Для него предусмотрены территории в пригородной зоне.
Основная, исторически сложившаяся селитебная зона, включающая территории жилой и общественно-деловой застройки, составляет ядро всей градостроительной системы. Она включает два планировочных района: "Центральный" и "Южный". Главным элементом этих районов является общегородской центр с центральным ядром города.
Срединная и периферийная зоны города по основным планировочным направлениям в системе районирования представлены планировочными районами.

Қалада 435 өнеркәсіптік кәсіпорын жұмыс істейді, оның ішінде негізгі үлес салмағы (42,6%) металлургия өнеркәсібіне, 17,8% – электр энергетикасына және 13,3% – мұнай өнімдерінің өндірісіне тиесілі. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісімен 69 ауыл шаруашылығы кәсіпорны және 275 шаруа қожалығы айналысады.
Өңдеу өнеркәсібіндегі өндіріс көлемінің ұлғаюы металлургиялық және химиялық, мұнай өңдеу, машина жасау, құрылыс индустриясы және жеңіл өнеркәсіп өнімдері мөлшерінің өсімі есебінен қамтамасыз етіледі.
Қаланың дамуы үшін оңтайлы жағдайларды жасау және экономикалық өсімді қамтамасыз ету мақсатында басым бағыттар жоғары өнімді инновациялық технологияларды енгізу негізінде қаланың экономикасын дамыту, қаланың инфрақұрылымдық мүмкіндіктерін дамыту, адами капитал сапасын дамыту және көтеру, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету болып табылады.
5. Қала құрылысын дамыту
1. Аумақтағы сәулет-жоспарлауды ұйымдастыру
Қаланың қала құрылысы дамуының негізгі міндеттері қаланың әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы дамуының перспективаларын, олардың барлық сәулет-жоспарлау құрылымы кіші жүйелерінің өзара байланысты шешімін, тұрғын және өндірістік ортаның, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің, көлік және инженерлік қамтамасыз етудің, есептік мерзімнің шегінен тыс қаланың дамуы үшін аумақтарды қорда сақтап, абаттандырудың дамуын анықтау болып табылады.
Қаланың аумағын жобалық сәулет-жоспарлауын ұйымдастыру қаланың қалыптасқан функционалдық-жоспарлау құрылымын ескере отырып, орындалған және қалыптасқан көліктік-жоспарлау қаңқасының аумағын кешенді бағалау негізінде әзірленген. Жобалық шешімдерде алдыңғы бас жоспардың негізгі қағидаттары сақталған.
Қаланың сәулет келбетін қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар табиғи-климаттық ерекшеліктерді, қалыптасқан және ұсынылып отырған қала құрылысы талаптарын, заманауи сәулет үрдістерін ескере отырып әзірленген.
Қаланың аумағы функционалдық аймақтарға бөлуді және перспективалы көліктік-жоспарлау құрылымын ескере отырып, шартты түрде 11 жоспарлау ауданына бөлінген, олар нормативтік талаптарға сәйкес қызмет көрсету жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Ландшафтты-рекреациялық аймақтардың құрамындағы ауылдық елді мекендердің дамуы қатаң регламенттелген.
Сонымен қатар қаланың аумақтық дамуының маңызды құрамдас бөлігі реконструкция процестері болып табылады. Жобада 1-Мамыр көшесі және "Алюминқұрылыс" шағын ауданы аудандарында азқабатты құрылыс салу аймақтарын реконструкциялау есебінен құрылыс тығыздылығын арттыру қарастырылған.
Бас жоспардағы қабылданған құрылыс салу аймақтарына бөлу көбінесе көппәтерлі тұрғын үйлерден көпқабатты құрылыс салуға бағдарланған. Қаланың шегінде жеке тұрғын үй салу қатаң шектеулі. Ол үшін қала маңындағы аймақта аумақтар қарастырылған.
Тұрғын және қоғамдық-іскери құрылыс салу аумақтарынан тұратын негізгі, тарихи қалыптасқан негізгі қоныстану аймағы бүкіл қала құрылысы жүйесінің өзегін құрайды. Оған екі жоспарлау ауданы кіреді: "Орталық" және "Оңтүстік". Бұл аудандардың негізгі элементі қаланың орталық өзегі болып есептелетін жалпықалалық орталық болып табылады.
Қаланың орталық және шеттегі аймақтары негізгі жоспарлау бағыттары бойынша аудандарға бөлу жүйесінде жоспарлау аудандары ретінде көрсетілген.

"Северный" планировочный район является комплексным и включает помимо жилых районов 11-1 (Лесозавод) и 11-2 (на базе сел Павлодарское, Шаукен и поселка Спутник-2), расположенных вдоль поймы реки Иртыш, коммунально-промышленный район ("Приречный" промышленный район).
"Восточный" планировочный район: в его состав помимо жилых районов 4-1 (Второй Павлодар) и 4-2 (на базе села Жетекши и Павлодарской гидрогеологической экспедиции) включается район коммунальных предприятий.
Планировочный район "Кенжеколь" в южном Семипалатинском направлении: в его состав входит жилой район 10-1, формируемый на базе сел Байдала, Долгое и Кенжеколь.
"Западный" планировочный район – левобережный развивается на базе поселка Ленинский.
Наряду с развитием системы общегородского центра получит развитие система специализированных городских центров на периферии города и в его срединной части. Особое значение будут иметь общественно-транспортные узлы.
Пойменные территории реки Иртыш формируют основу экологического каркаса города Павлодара, в состав которого входят пойменные леса, лесопарки. Основные парковые территории также получают развитие в этой зоне. В архитектурно-планировочном районировании они формируют единую ландшафтно-рекреационную зону города Павлодара, не прерываемую застройкой.
Территориальный рост города будет связан со строительством: в основном, малоэтажной жилой застройкой, составляющей основной объем в структуре жилищного строительства, и формированием направленной системы расселения вдоль главных вылетных транспортных магистралей в Омском, Кулундинском, Семипалатинском и Астана-Экибастузском направлениях, включая левобережную часть с поселком Ленинский.
Реконструкция за счет сноса индивидуальной усадебной застройки, более рациональное использование ценных в градостроительном отношении территорий в сложившейся части селитебной территории города Павлодара рассматривается как один из основных путей развития многоэтажного строительства.
Сокращение зон санитарной вредности в северной части города Павлодара позволяет часть северных территорий вдоль Омской магистрали вне новых границ зон санитарной вредности использовать для селитебных территорий, развития жилой застройки.
Экологическое состояние окружающей среды не допускает развитие индивидуального жилищного и дачного строительства в существующих границах города. Часть сложившегося малоэтажного жилищного фонда и дачных территорий вне зон санитарной вредности подлежит преобразованию под жилую и общественную застройку.
Развитие промышленных и коммунальных зон рассматривается в сложившихся границах и в дальнейшем связано с интенсификацией их территорий, применением новых технологий. Создание и озеленение санитарно-защитных зон в границах зон санитарной вредности рассматриваются как одни из важнейших мероприятий.
Система промышленных районов традиционного плана с их санитарно-защитными зонами формирует полукольцо вокруг сложившейся части селитебной территории города, подчиняясь структуре железнодорожного пояса.
Основу системы озеленения города составят зеленый пояс, образуемый городскими лесами и лесопарками, а также крупные городские парки и бульвары.

"Солтүстік" жоспарлау ауданы кешенді болып табылады және Ертіс өзенінің жайылмасы бойында орналасқан 11-1 (Лесозавод) және 11-2 (Павлодар, Шәукен ауылдарының және Спутник-2 кентінің негізінде) тұрғын аудандардан басқа коммуналдық-өндірістік аудан ("Приречный" өндірістік ауданы) кіреді.
"Шығыс" жоспарлау ауданы: оның құрамына 4-1 (Екінші Павлодар) және 4-2 (Жетекші ауылының және Павлодар гидрогеологиялық экспедициясының негізінде) тұрғын аудандардан басқа коммуналдық кәсіпорындар ауданы кіреді.
Оңтүстік Семей бағытындағы "Кенжекөл" жоспарлау ауданы: оның құрамына Байдала, Долгое және Кенжекөл ауылдарының негізінде қалыптасқан 10-1 тұрғын аудан кіреді.
"Батыс" жоспарлау ауданы сол жақ жағалауда, Ленин кентінің негізінде дамуда.
Жалпықалалық орталық жүйесінің дамуымен қатар қаланың шетіндегі және оның орталық бөлігіндегі мамандандырылған қалалық орталықтар жүйесі де дамитын болады. Қоғамдық-көліктік тораптар ерекше мәнге ие болады.
Ертіс өзенінің жайылма аумағы қаланың экологиялық қаңқасының негізін құрайды. Оның құрамына жайылма ормандар, орманды саябақтар кіреді. Осы аймақта сондай-ақ негізгі саябақ аумақтары дамиды. Сәулет-жоспарлау аудандарға бөлуде олар Павлодар қаласының құрылыспен бөлінбейтін, ажырамас бірыңғай ландшафтты-рекреациялық аймағын құрайды.
Қаланың аумақтық өсімі, негізінен, тұрғын үй құрылысының құрылымында негізгі көлемді құрайтын азқабатты тұрғын үй құрылысын салумен және Омбы, Құлынды, Семей және Ленин кентімен бірге сол жақ жағалау бөлігін қоса алғанда, Астана-Екібастұз бағытындағы басты көлік магистралінің бойында орналастырудың бағытталған жүйесін қалыптастырумен байланысты болады.
Жеке қоныс құрылысын бұзу есебінен реконструкциялау, Павлодар қаласының қоныстану аумағының қалыптасқан бөлігіндегі қала құрылысы тұрғысынан құнды аумақтарды неғұрлым ұтымды пайдалану көпқабатты құрылысты дамытудың негізгі жолдарының бірі ретінде қарастырылады.
Қаланың солтүстік бөлігіндегі санитариялық зиянды аймақтарды қысқарту Омбы магистралінің бойындағы солтүстік аумақтардың бір бөлігін санитариялық зиянды аймақтардың жаңа шегінен тыс қоныстану аумақтары үшін пайдалануға, тұрғын үй құрылысын дамытуға мүмкіндік береді.
Қоршаған ортаның экологиялық жағдайы қаланың қолданыстағы шегінде жеке тұрғын үй және саяжай құрылысының дамуына жол бермейді. Санитариялық зиянды аймақтардан тыс қалыптасқан азқабатты тұрғын үй қорының бөлігі және саяжай аумақтары тұрғын үй және қоғамдық құрылыс салу үшін қайта құруға жатады.
Өнеркәсіптік және коммуналдық аймақтарды дамыту қалыптасқан шектерде қарастырылған және әрі қарай олардың аумақтарының қарқындылығын арттырумен, жаңа технологияларды пайдаланумен байланысты. Санитариялық зиянды аймақтардың шегінде санитариялық-қорғаныш аймақтарын жасау және көгалдандыру аса маңызды іс-шараның бірі ретінде қарастырылады.
Дәстүрлі жоспардағы өнеркәсіптік аудандардың жүйесі олардың санитариялық-қорғаныш аймақтарын бірге теміржол белдеуінің құрылымына бағынышты болып, қаланың қоныстану аумағының қалыптасқан бөлігінің айналасында жартылай айналманы құрайды.
Қаланың көгалдандыру жүйесінің негізін қалалық ормандардан және орманды саябақтардан құралатын жасыл белдеу, сондай-ақ ірі қалалық саябақтар мен желекжолдар құрайды.

2. Градостроительное зонирование
Согласно Земельному кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" в Генеральном плане вся территория города подразделяется на функциональные зоны с перечнем функциональных территориальных зон, и в соответствии с предложенной проектом градостроительной политикой разработаны градостроительные регламенты по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости с дифференциацией на "основные разрешенные виды использования земельных участков", "сопутствующие основным видам использования недвижимости" и "виды использования недвижимости, которые требуют специального согласования".
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий.
Исходя из предложенной архитектурно-планировочной организации территории города в пределах установленной проектной границы, определено функциональное зонирование территории, согласно которому выделены следующие функциональные зоны:
1) жилая зона, территории садоводческих и дачных товариществ, расположенные в пределах границ города;
2) зона общественно-деловой застройки;
3) производственная (промышленная) зона;
4) научно-производственный район (технопарк) в южной части города;
5) зона специального назначения (санитарно-технических устройств), размещенная рядом с промышленными районами;
6) санитарно-защитные территории;
7) ландшафтно-рекреационная зона;
8) зоны инженерной и транспортной инфраструктур;
9) зона сельскохозяйственного использования в пределах границ города;
10) зона режимных территорий, формирующаяся на территориях планировочных районов;
11) резервная зона для развития жилой застройки в сложившейся среде (реконструкция) и на новых территориях, а также для развития производственных территорий с технологиями нового поколения.
Для каждой функциональной зоны определены регламенты по их использованию.
6. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура города включает традиционные виды транспорта, обеспечивающие внешние, пригородные, внутригородские пассажирские и грузовые перевозки. Внутренние связи обеспечиваются городским пассажирским транспортом и улично-дорожной сетью. Внешние связи обеспечиваются автомобильным, железнодорожным, воздушным, трубопроводным транспортом и внешними автомобильными дорогами.
Генеральным планом города Павлодара предусмотрена единая система транспорта и улично-дорожной сети в увязке с планировочной структурой города и прилегающих к нему территорий, обеспечивающая быстрые и безопасные транспортные связи со всеми функциональными зонами, объектами, расположенными в пригородной зоне, и автомобильными дорогами внешнего транспорта.
Улично-дорожная сеть города запроектирована с учетом функционального назначения улиц и дорог, интенсивности транспортного и пешеходного движения, архитектурно-планировочной организации территории и характера застройки.
Общественно-транспортные диаметры: север-юг и запад-восток с системой общегородского центра и общественно-транспортными узлами, центрами города формируют структурный каркас города.
В Генеральном плане сохраняется и получает дальнейшее развитие прямоугольная схема уличной сети, которая дополняется участками новых магистралей и кольцевыми дорогами.
Вокруг города Павлодара в дополнение к существующим магистралям намечается строительство новой автодороги, которая обозначит пятно города и возьмет на себя транзитные потоки автомобилей на Павлодарской объездной кольцевой автомобильной дороге.
Пространственно-планировочное развитие улично-дорожной сети города Павлодара в Генеральном плане на расчетный срок представляет структуру, в которой прямоугольная схема в границах освоенной территории переходит в радиально-кольцевую в районах перспективного строительства.
Также, на расчетный срок предусмотрено увеличение протяженности следующих улиц города Павлодара: Естая, Академика Чокина, Камзина, Кутузова, Ленина, Ломова, Мира, Академика Сатпаева, Суворова, Толстого.
Основными связями районного значения определены улицы: Айманова, Амангельды, Байзакова, Бекхожина, Ворушина, Гагарина, Горького, Сураганова, Димитрова, Елгина, Казахстанской Правды, Каирбаева, Катаева, Короленко, Кривенко, Майры, 1 Мая, Российская, Теплова, Ткачева, Щедрина, Геринга, Ледовского.
Предлагается выполнить реконструкцию улицы 1 Мая и перевести ее из статуса односторонней улицы в улицу двустороннего движения.
Непрерывность движения на магистралях обеспечивает ряд планировочных и организационных мероприятий: устройство разделительных полос, перекрывающих въезд с второстепенной улицы, установка знаков, строительство инженерных сооружений.
В целях повышения пропускной способности улиц и дорог, обеспечения безопасного движения транспортных потоков, на пересечениях новых магистралей с железнодорожными путями предусматривается строительство путепроводов и мостов. Основным видом внутригородского общественного транспорта принят автобус, вспомогательным – трамвай, в перспективе – скоростной бесшумный трамвай.
В Генеральном плане определены поперечные профили главных улиц с учетом перспективного роста автотранспорта на расчетный срок и за его пределами. Генеральным планом резервируются территории под строительство транспортных развязок в разных уровнях, в местах пересечения внешних автодорог с общегородскими магистральными улицами, основных общегородских магистральных улиц между собой.
Сеть сооружений для постоянного и временного хранения и технического обслуживания автомобилей запроектирована с учетом перспективного роста автомобилизации, обеспечения доступности объектов, санитарно-гигиенических требований.
Предусмотрено развитие объектов автосервиса (автозаправочных станций, многоэтажных паркингов, стоянок для хранения автомобилей и станций технического обслуживания).

2. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Бас жоспарда қаланың бүкіл аумағы функционалдық аумақтық аймақтарының тізбесі бар функционалдық аймақтарға бөлінеді және жобада ұсынылған қала құрылысы саясатына сәйкес жылжымайтын мүліктің рұқсат етілген пайдалануының түрлері мен параметрлері бойынша "жер учаскелерін рұқсат етілген пайдаланудың негізгі түрлері", "жылжымайтын мүлікті пайдаланудың негізгі түрлеріне ілеспе", "арнайы келісуді талап ететін жылжымайтын мүлікті пайдаланудың түрлері" болып жіктеліп, қала құрылысы регламенттері әзірленді.
Қалалық аумақтарды қала құрылысы аймақтарына бөлу қалалық аумақтарды өзара байланысты тәртіппен пайдаланумен, толыққанды, қолайлы, жайлы өмір сүру ортасын жасауға бағытталған.
Қаланың аумағын белгіленген жобалық шекара шегінде ұсынылған сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырудың негізінде аумақты функционалдық аймақтарға бөлу анықталды, осыған сәйкес мынадай функционалдық аймақтар бөлінді:
1) қаланың шекарасы шегінде орналасқан тұрғын аймақ, бау-бақша және саяжай серіктестіктерінің аумақтары;
2) қоғамдық-іскери құрылыс аймағы;
3) өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ;
4) қаланың оңтүстік бөлігіндегі ғылыми-өндірістік аудан (технопарк);
5) өнеркәсіптік аудандармен бірге орналасқан арнайы мақсаттағы аймақ (санитариялық-техникалық құрылғылар);
6) санитариялық-қорғаныш аумақтары;
7) ландшафтты-рекреациялық аймақ;
8) инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары;
9) қаланың шекарасы шегінде ауыл шаруашылығы пайдалану аймағы;
10) жоспарлау аудандарының аумағында қалыптасатын режимдік аумақтар аймағы;
11) қалыптасқан ортада және жаңа аумақтарда тұрғын үй құрылысын (реконструкцияланған) дамыту, сондай-ақ жаңа буын технологияларымен өндірістік аумақтарды дамыту үшін резервті аймақ.
Әрбір функционалдық аймақ үшін олардың пайдаланылуы бойынша регламенттер анықталған.
6. Көлік инфрақұрылымы
Қаланың көліктік инфрақұрылымына сыртқы, қала маңындағы, қалаішілік жолаушылар және жүк тасымалын қамтамасыз ететін дәстүрлі көлік түрлері кіреді. Ішкі қатынастар қалалық жолаушылар көлігімен және көше-жол желісімен қамтамасыз етіледі. Сыртқы қатынастар автомобиль, теміржол, әуе, құбырөткізгіш көлікпен және сыртқы автомобиль жолдарымен қамтамасыз етіледі.
Павлодар қаласының бас жоспарында қаланың жоспарлау құрылымымен және оның маңындағы аумақтармен байланыстағы көлік және көше-жол желісінің бірыңғай жүйесі қарастырылған, бұл қала маңындағы аймақта орналасқан барлық функционалдық аймақтармен, объектілермен және сыртқы көліктің автомобиль жолдарымен жылдам әрі қауіпсіз көлік қатынасын қамтамасыз етеді.
Қаланың көше-жол желісі көшелер мен жолдардың функционалдық мақсатын, көлік және жүргіншілер қозғалысының қарқындылығын, аумақтардың сәулетті-жоспарлауын ұйымдастыруды және құрылыс салудың сипатын ескере отырып жобаланды.
Жалпықалалық орталық жүйесі және қоғамдық-көліктік тораптары, орталықтары бар солтүстік-оңтүстік және батыс-шығыс қоғамдық-көліктік диаметрлері қаланың құрылымдық қаңқасын құрайды.
Бас жоспарда көше желісінің тікбұрышты схемасы сақталады және одан әрі дамитын болады, ол жаңа магистральдар учаскелерімен және айналма жолдармен толықтырылады.
Павлодар қаласының айналасында қолданыстағы магистральдарға қосымша, қаланың таңбасын көрсететін және Павлодар айналмалы орамды автомобиль жолы автомобильдерінің транзиттік ағынын қабылдайтын жаңа автожол салу көзделген.
Есепті мерзімде Бас жоспарда Павлодар қаласының көше-жол желісін кеңістікте жоспарлы дамыту игерілген аумақтың шегінде тікбұрышты схема перспективалы құрылыс аудандарында радиалды-айналмалы схема болып ауысатын құрылымды білдіреді.
Сондай-ақ есептік мерзімде Павлодар қаласының мына көшелерінің ұзындығын ұзарту көзделген: Естай, Академик Шөкин, Қамзин, Кутузов, Ленин, Ломов, Мир, Академик Сәтбаев, Суворов, Толстой көшелері.
Айманов, Амангелді, И. Байзақов, Бекқожин, Ворушин, Гагарин, Горький, Сұрағанов, Димитров, Ңлгин, Казахстанская правда, Қайырбаев, Катаев, Короленко, Кривенко, Майра, 1 Мамыр, Российская, Теплов, ТкачҰв, Щедрин, Геринг, Ледовский көшелері аудандық маңызы бар негізгі қатынас көшелері болып белгіленді.
1 Мамыр көшесін реконструкциялауды орындау және оны біржақты көше мәртебесінен екіжақты қозғалыс көшесіне ауыстыру ұсынылды.
Магистральдағы қозғалыстың үздіксіздігін мынадай бірқатар жоспарлау және ұйымдастырушылық іс-шаралар қамтамасыз етеді: екінші дәрежедегі көшеден кіруді тоқтататын межелік жолақтарды құру, белгілерді орнату, инженерлік құрылыстарды салу.
Көшелер мен жолдардың өткізу қабілетін арттыру, көлік ағындарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында теміржолы бар жаңа магистральдар қиылысында жол өтпелерін және көпірлердің құрылысы қарастырылып отыр. Автобус қала ішіндегі қоғамдық көліктің негізгі түрі, трамвай қосалқы, болашақта жылдам шусыз трамвай болып қабылданды.
Бас жоспарда есептік және одан тыс шектегі мерзімде автокөліктің болашақтағы өсімі ескеріліп, бас көшелердің көлденең пішіндері анықталған. Бас жоспарда әр түрлі деңгейдегі, сыртқы автожолдардың жалпықалалық магистральды жолдармен, негізгі жалпықалалық магистральды көшелердің өзара қиылысу орындарындағы көліктік жол айрықтарын салу үшін аумақтар резервтелген.
Автомобильдерді тұрақты және уақытша сақтау және техникалық қызмет көрсетуге арналған құрылыстардың желісі автомобильдендірудің болашақтағы өсімін, объектілердің қолжетімділігін қамтамасыз етуді, санитариялық-гигиеналық талаптарды ескере отырып жобаланған.
Автосервис объектілерін (автомобильге жанармай құю станцияларын, көпқабатты паркингтерді, автомобильдерді сақтауға арналған тұрақтарды және техникалық қызмет көрсету станцияларын) дамыту көзделген.

7. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Главными источниками водоснабжения населения города Павлодар, промышленных предприятий и учреждений являются поверхностные воды реки Иртыш. Вода водозабора "Южный", размещенного в 3,5 километрах выше города по течению реки, в основном используется на хозяйственно-питьевые нужды населения, промышленных предприятий и городских организаций, железнодорожных объектов. Мощность водозабора "Южный" составляет 423,7 тысячи кубических метров в сутки и достаточна для обеспечения города водой.
Вода водозабора "Северный", размещенного между портом и железнодорожным мостом, с мощностью водозабора 604,8 тысячи кубических метров в сутки используется для снабжения водой промышленных предприятий северной промышленной зоны.
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
1) развитие и модернизация систем водоснабжения города и поселка Ленинский;
2) сохранение и развитие существующих источников водоснабжения города (водозаборов "Южный" и "Северный");
3) сохранение и развитие действующей системы хозяйственно-питьевого, противопожарного и производственного водопровода с увеличением суммарного водопотребления с 230,0 тысяч кубических метров в сутки, потребляемых в 2015 году, до 386,4 тысяч кубических метров в сутки на конец расчетного срока;
4) повышение уровня надежности системы водоснабжения города Павлодара за счет реконструкции существующих водозаборов, поэтапной реконструкции существующих и строительства новых водопроводных сетей, организации централизованной автоматизированной системы управления водопроводными сооружениями и перехода на новую технологию очистки воды;
5) организация стабильного водоснабжения в районах малоэтажной застройки, районов нового градостроительного освоения путем строительства новых водоводов, магистральных сетей в увязке с существующей системой водоснабжения;
6) применение инновационных технологий, автоматизация управления технологическими процессами;
7) повышение уровня обеспечения качественными услугами.
2. Водоотведение
В части развития системы водоотведения Генеральным планом предусмотрены:
1) повышение надежности функционирования системы канализации с увеличением объемов сточных вод с 83,16 тысяч кубических метров в сутки в 2015 году до 96,25 тысяч кубических метров в сутки на конец расчетного срока за счет реконструкции и модернизации существующих сооружений полной искусственной биологической очистки, глубокой доочистки;
2) реконструкция и строительство новых канализационных насосных станций;

7. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
Павлодар қаласының халқын, өнеркәсіптік кәсіпорындарды және мекемелерді сумен жабдықтаудың басты көзі Ертіс өзенінің жерүсті сулары болып табылады. Өзен ағысы бойынша қаладан 3,5 км жоғары орналасқан "Оңтүстік" бас тоғанының суы, негізінен, халықтың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және қалалық ұйымдардың, теміржол объектілерінің шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін пайдаланылады. "Оңтүстік" бас тоғанының қуаттылығы тәулігіне 423,7 мың текше метрді құрайды және қаланы сумен жабдықтау үшін жеткілікті.
Порт және теміржол көпірі арасында орналасқан "Солтүстік" бас тоғанының суы солтүстік өнеркәсіптік аймақтың өнеркәсіптік кәсіпорындарын сумен жабдықтау үшін пайдаланылады, оның қуаттылығы тәулігіне 604,8 мың текше метр.
Бас жоспарда қаланың сумен жабдықтау жүйесін дамытудың мынадай бағыттары көзделген:
1) қаланың және Ленин кентінің сумен жабдықтау жүйелерін дамыту және жаңғырту;
2) қаланың қолданыстағы сумен жабдықтау көздерін сақтау және дамыту ("Оңтүстік" және "Солтүстік" бас тоғандары);
3) жиынтық су тұтынуды 2015 жылы тәулігіне тұтынылған 230,0 мың текше метрден есептік мерзімнің соңына қарай тәулігіне 386,4 мың текше метрге дейін көбейтіп, қолданыстағы шаруашылық-ауызсу, өртке қарсы және өндірістік су құбыры жүйесін сақтау және дамыту;
4) қолданыстағы бас тоғандарды реконструкциялау, қолданыстағы су құбыры желілерін кезең-кезеңмен реконструкциялау және жаңаларын салу, су құбыры құрылыстарын басқарудың орталықтандырылған автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру және суды тазартудың жаңа технологиясына көшу есебінен қаланың сумен жабдықтау жүйесі сенімділігінің деңгейін арттыру;
5) азқабатты құрылыс салынатын аудандарда тұрақты сумен жабдықтауды, қолданыстағы сумен жабдықтау жүйесімен байланыстағы жаңа су құбырларын, магистральды желілерді салу жолымен жаңа қала құрылысын игеру аудандарын ұйымдастыру;
6) инновациялық технологияларды қолдану, технологиялық процестерді басқаруды автоматтандыру;
7) сапалы көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету деңгейін арттыру.
2. Су бұру
Бас жоспарда су бұру жүйесін дамытуға қатысты мыналар көзделген:
1) қолданыстағы толық жасанды биологиялық тазарту, терең қайта тазарту құрылыстарын реконструкциялау және жаңғырту есебінен ағын сулар мөлшерін 2015 жылы тәулігіне 83,16 мың текше метрден есептік мерзімнің соңына қарай тәулігіне 96,25 мың текше метрге дейін көбейте отырып, кәріз жүйесінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру;
2) кәріз сорғы станцияларын реконструкциялау және жаңаларын салу;

3) развитие и модернизация сети канализаций, строительство новых магистральных коллекторов, поэтапная реконструкция изношенных существующих сетей, строительство насосных станций перекачки для канализационных вод перспективной застройки города;
4) совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет совершенствования технологических процессов на предприятиях, в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ.
3. Теплоснабжение
Общая мощность централизованных источников теплоснабжения предусмотрена на уровне 2180 гигакалорий в час, общий расход тепла – 1787 гигакалорий в час. Основными направлениями развития системы теплоснабжения города в Генеральном плане явились:
1) сохранение, совершенствование и дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения на базе теплофикации, как наиболее совершенной энергосберегающей и экологически эффективной технологии;
2) совершенствование, модернизация и развитие системы децентрализованного теплоснабжения за счет внедрения современного высококачественного автономного отопительного оборудования заводского изготовления в районах малоэтажного жилого фонда.
В системе теплофикации предусматриваются:
1) поэтапная модернизация оборудования, замена и реконструкция отслужившего свой срок эксплуатации котельного оборудования теплоэлектроцентралей – 1, 2, 3 города Павлодара;
2) реконструкция и замена трубопроводов головных участков теплосети на большие диаметры;
3) строительство новых тепловых сетей, реконструкция и усиление отдельных участков тепломагистралей, реконструкция и строительство новых тепловых пунктов в сложившейся зоне теплофикации;
4) монтаж новых насосных станций и тепловых пунктов в районах нового строительства.
4. Электроснабжение
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города Павлодара являются:
1) реконструкция, техническое перевооружение и строительство новых подстанций 110/10 киловатт в зоне существующей застройки;
2) перевод подстанций 35 киловатт на напряжение 110 киловатт;
3) сооружение новых подстанций 110/10 киловатт закрытого типа для электроснабжения районов перспективной застройки;
4) упорядочение трасс прохождения высоковольтных линий электропередачи напряжением 35 и 110 киловатт.
5. Газоснабжение
Генеральным планом решаются вопросы обеспечения сжиженным газом городских потребителей всех категорий в полном объеме.
Для этих целей предусматриваются реконструкция и расширение существующей газонаполнительной станции с доведением ее мощности до 42 тысяч тонн в год.

3) кәріз желілерін дамыту және жаңғырту, жаңа магистральды коллекторларды салу, қолданыстағы тозған желілерді кезең-кезеңімен реконструкциялау, қаланың болашақтағы құрылыстарының кәріз суларына арналған суды қайта айдау сорғы станцияларын салу;
4) зиянды заттардың тыйым салынған концентрацияларын қалалық кәрізге жіберу мақсатында кәсіпорындарда технологиялық процестерді жетілдіру есебінен ағынды суды тазарту технологиясы мен сапасын жетілдіру.
3. Жылумен жабдықтау
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау көздерінің жалпы қуаты сағатына 2180 гигакалорий деңгейінде көзделген, жалпы жылу шығыны – сағатына 1787 гигакалорий.
Бас жоспарда қаланың жылумен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
1) неғұрлым жетілдірілген энергия үнемдегіш және экологиялық тиімді технология ретінде жылыту негізінде орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесін одан әрі сақтау, жетілдіру және дамыту;
2) азқабатты тұрғын үй қоры аудандарында зауытта жасалған, заманауи, жоғары сапалы дербес жылу беру жабдығын енгізу есебінен жекелеген жылумен жабдықтау жүйесін жетілдіру, жаңғырту және дамыту болып табылады.
Жылыту жүйесінде:
1) 1, 2, 3 Павлодар жылу электр орталығының жабдығын кезең-кезеңімен жаңғырту, пайдалану мерзімі өткен қазандық жабдығын ауыстыру және реконструкциялау;
2) жылу желілерінің басты учаскелеріндегі құбыр желілерін реконструкциялау және үлкен диаметрлерге ауыстыру;
3) жаңа жылу желілерін салу, жылу магистральдарының жекелеген учаскелерін реконструкциялау және күшейту, қалыптасқан жылыту аймағында жаңа жылыту пункттерін реконструкциялау және салу;
4) жаңа құрылыс аудандарында жаңа сорғы станцияларын және жылу пункттерін монтаждау болып табылады.
4. Электрмен жабдықтау
Павлодар қаласының электрмен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
1) құрылыс жүргізіліп жатқан аймақта 110/10 киловатт қосалқы станцияларды реконструкциялау, техникалық жарақтандыру және жаңаларын салу;
2) 35 киловатт қосалқы станцияларды 110 киловатт кернеуіне ауыстыру;
3) перспективалы құрылыс жүргізілетін аудандарды электрмен жабдықтау үшін жабық үлгідегі 110/10 киловатт жаңа қосалқы станцияларын құру;
4) кернеуі 35 және 110 киловатт электр тасымалдағыш, жоғары кернеулі желілер өтетін трассаларды ретке келтіру болып табылады.
5. Газбен жабдықтау
Бас жоспарда барлық санаттағы қалалық тұтынушыларды толық көлемде сұйытылған газбен жабдықтау мәселелері шешілуде.
Осы мақсаттар үшін қуатын жылына 42 мың тоннаға дейін жеткізіп, қолданыстағы газ толтыратын станцияларды реконструкциялау және кеңейту көзделген.

6. Телефонизация
Генеральным планом предусматривается дальнейшее наращивание городской абонентской емкости до расчетных величин на базе цифровизации телекоммуникационной сети.
Емкость сети предполагается довести на конец расчетного срока до 159,1 тысяч номеров.
Генеральным планом намечаются:
1) поэтапное увеличение емкости существующих автоматических телефонных станций (далее – АТС) и строительство 7 новых цифровых станций;
2) строительство оптико-волоконной сети для организации межстанционных связей между цифровыми АТС;
3) поэтапное строительство абонентской сети с применением оптико-волоконных кабелей;
4) строительство телефонной кабельной канализации в направлении районов нового градостроительного освоения.
8. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
1. Инженерная подготовка территории
Для обеспечения удаления поверхностных вод с застроенной территории Генеральным планом намечены:
1) поэтапное строительство 35-ти километров ливневых и 59-ти километров совмещенных ливневых и дренажных коллекторов;
2) установка 6-ти насосных станций перекачки ливневых вод;
3) прокладка 103-х километров открытой арычной сети;
4) мероприятия по понижению уровня грунтовых вод, строительство порядка 20-ти километров линейного и комбинированного дренажа и строительство систематического горизонтального закрытого дренажа на площади 320 гектар;
5) строительство 7-и станций очистки ливневой канализации;
6) в дополнение к существующим намечено строительство 7-и насосных станций поливочного водоснабжения.
Предусмотренный комплекс мероприятий по берегозащите реки Иртыш состоит из:
1) откосного крепления берега из монолитного или сборного железобетона на участках реки Иртыш, где размещенная городская застройка позволяет обустроить пологий откос для укладки на него железобетонных плит;
2) комбинированного крепления откоса с устройством металлической шпунтовой подпорной стенки на участках реки с очень крутым земляным откосом и близко расположенной к бровке откоса городской застройкой;
3) реконструкции и ремонта существующего откосного крепления с заменой разрушенных железобетонных плит;
4) на участке палеонтологического захоронения крепления нижней части откоса с устройством бермы для возможности подъезда к захоронению.
2. Санитарная очистка территории города
Генеральным планом предусматриваются:
1) дальнейшее развитие и усовершенствование системы санитарной очистки территории города Павлодара;
2) внедрение раздельного сбора твердых бытовых отходов (далее – ТБО);
3) разработка проекта и строительство комплекса природоохранных сооружений, предназначенных для складирования и изоляции ТБО, обеспечивающего защиту от загрязнения атмосферы, почвы, поверхностных и грунтовых вод, препятствующих распространению насекомых и болезнетворных микроорганизмов;

6. Телефондандыру
Бас жоспарда телекоммуникация желісін цифрландыру негізінде қалалық абоненттік сыйымдылықтарды одан әрі есептік өлшемдерге дейін көбейту қарастырылған.
Есептік мерзімнің соңында желінің сыйымдылығын 159,1 мың нөмірге жеткізу көзделген.
Бас жоспарда:
1) қолданыстағы автоматты телефон станцияларының (бұдан әрі – АТС) сыйымдылығын кезең-кезеңмен көбейту және 7 жаңа цифрлық станция салу;
2) цифрлық АТС арасындағы станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру үшін оптикалық-талшықты желілерді кезең-кезеңімен салу;
3) оптикалық-талшықтық кабельдерді қолданып, абоненттік желіні кезең-кезеңімен салу;
4) жаңа қала құрылысын игеру аудандары бағытында телефон кабелі кәрізін салу көзделген.
8. Аумақтарды инженерлік дайындау және инженерлік қорғау
1. Аумақты инженерлік дайындау
Бас жоспарда салынған аумақтан жерүсті суларын кетіруді қамтамасыз ету үшін:
1) 35 шақырым нөсер және 59 шақырым біріккен нөсер-дренаж коллекторларын кезең-кезеңімен салу;
2) нөсер суларды қайта айдайтын 6 сорғы станциясын орнату;
3) 103 шақырым ашық арық желісін өткізу;
4) жерасты суларының деңгейін төмендету жөніндегі іс-шаралар өткізу, шамамен 20 шақырым сызықтық және аралас дренаж салу және 320 гектар ауданда жүйелі көлденең жабық дренаж салу;
5) 7 нөсер кәріз тазарту станциясын салу;
6) қолданыстағыларға қосымша суаратын сумен жабдықтайтын 7 сорғы станциясын салу көзделген.
Ертіс өзенінің жағасын қорғау жөніндегі көзделген іс-шаралар кешені:
1) қалалық құрылыс орналасқан Ертіс өзенінің учаскелерінде монолитті немесе құрама темірбетоннан жасалған құлама жаға бекінісінен тұрады, бұл оған темір-бетон плиталарын төсеу үшін жайпақ еңісті құруға мүмкіндік береді;
2) өзеннің тым тік жер еңісі бар және қалалық құрылыс еңісінің жиегіне жақын орналасқан учаскелерінде металл шпунт тірек қабырғаны құрып, құрама бекітілген еңістен;
3) қираған темірбетон плиталарды ауыстырып, қолданыстағы құлама бекіністі реконструкциялаудан және жөндеуден;
4) палеонтологиялық көмінділердің учаскесінде көміндіге бару мүмкіндігі үшін берма құрып, еңістің төменгі бөлігін бекітуден тұрады.
2. Қаланың аумағын санитариялық тазарту
Бас жоспарда мыналар көзделген:
1) Павлодар қаласының аумағын санитариялық тазарту жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру;
2) қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әрі ҚТҚ) бөлек жинауды енгізу;
3) жәндіктер мен ауру тудырушы микроағзалардың таралуын тежейтін атмосфераны, топырақты, жерүсті және жерасты суларды ластанудан қорғауды қамтамасыз ететін ҚТҚ-ны қоймалау және оқшаулауға арналған табиғатты қорғау ғимараттары кешенінің жобасын әзірлеу және салу;

4) рекультивация существующих санкционированных и стихийных свалок для последующего полноценного использования земельных участков в хозяйственных или иных целях.
3. Пожарная безопасность
В настоящее время на территории города имеется 69 пожарных автомобилей.
В соответствии с нормативными требованиями технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 439, к расчетному сроку городу необходимо еще 80 пожарных автомобилей.
Проектируемые пожарные депо размещаются с радиусом обслуживания 3 километра. Строительство пожарных депо необходимо осуществлять с опережением основной застройки жилых массивов.
9. Оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС)
При разработке оценки воздействия на окружающую среду были сделаны выводы о намечаемой деятельности по Генеральному плану.
В условиях интенсивной урбанизации происходит непрерывный процесс преобразования природных комплексов, что отражается на изменении природных ландшафтов, почвенного покрова, растительного и животного мира, поверхностных, подземных и грунтовых вод. Изменение указанных элементов природы сверх допустимых пределов приводит к их деградации и созданию неблагоприятных условий для жизни населения.
Для обеспечения нормальных социальных и санитарно-гигиенических условий жизнедеятельности населения производственное и социально-экономическое развитие города должно быть связано с осуществлением мероприятий по защите и оздоровлению окружающей среды.
При выполнении предложенных мероприятий по каждому компоненту окружающей среды возможны предотвращение ухудшения экологической обстановки в городе, улучшение условий проживания населения, оздоровление окружающей среды и человека в соответствии с нормативными требованиями.
Одним из важных мероприятий, обеспечивающих защиту воздушной среды от промышленных загрязнений, является озеленение санитарно-защитных зон (далее – СЗЗ) газоустойчивыми древесно-кустарниковыми насаждениями. Для расчетной СЗЗ Казахстанского электролизного завода защитное озеленение может занимать 40 % его территории. Для практической реализации предложения необходимо разработать технический проект озеленения и благоустройства.
Рекомендуются увеличение площади зеленых насаждений для поглощения загрязняющих атмосферный воздух веществ, устройство фонтанов и других средств для пылеподавления на улицах и площадях города.
Для оздоровления воздушного бассейна города в разрезе отдельных предприятий необходимы:
1) усиление лабораторных баз и расширение спектра, определяемых загрязняющих веществ, лабораторий республиканских государственных учреждений "Департамент охраны общественного здоровья Павлодарской области" и "Департамент экологии по Павлодарской области";

4) кейіннен жер учаскелерін шаруашылық немесе өзге де мақсаттарда толыққанды пайдалану үшін қолданыстағы санкцияланған және апатты қоқыс үйінділерінің орнын қалпына келтіру.
3. Өрт қауіпсіздігі
Қазіргі уақытта қала аумағында 69 өрт сөндіру автомобилі бар.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 439 бұйрығымен бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің нормативтік талаптарына сәйкес есептік мерзімде қала үшін тағы 80 өрт сөндіру автомобилі қажет.
Жобаланған өрт сөндіру деполары қызмет көрсету радиусы 3 шақырым қашықтықта орналасқан. Өрт сөндіру депосын салуды тұрғын үй алаптарының негізгі құрылысынан бұрын жүзеге асыру қажет.
9. Қоршаған ортаға әсерді бағалау (ҚОӘБ)
Қоршаған ортаға әсерді бағалауды әзірлеу кезінде Бас жоспар бойынша көзделген қызмет туралы қорытындылар жасалды.
Қарқынды урбандалу жағдайында табиғи кешендерді түрлендірудің үздіксіз процесі жүреді, бұл табиғи ландшафтардың, топырақ жамылғысы, өсімдік және жануарлар әлемі, жерүсті және жерасты суларының өзгеруінен көрініс табады. Көрсетілген табиғат элементтерінің рұқсат етілген шектен тыс өзгеруі олардың тозуына және халықтың өмір сүруі үшін қолайсыз жағдайларға әкеледі.
Халықты қалыпты әлеуметтік және санитариялық-гигиеналық өмір сүру жағдайларымен қамтамасыз ету үшін қаланың өндірістік және әлеуметтік-экономикалық дамуы қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырумен байланысты болуға тиіс.
Қоршаған ортаның әрбір компоненті бойынша ұсынылған іс-шараларды орындау кезінде қаладағы экологиялық жағдайдың нашарлауын болдырмауға, халықтың өмір сүру жағдайларын жақсартуға және нормативтік талаптарға сәйкес қоршаған орта мен адамды сауықтыруға болады.
Ауаны өнеркәсіптік ластанудан қорғауды қамтамасыз ететін маңызды іс-шаралардың бірі санитариялық қорғаныш аймақтарын (бұдан әрі – СҚА) газға шыдамды ағашты-бұталы екпелермен көгалдандыру болып табылады. Қазақстан электролиз зауытының есептік СҚА үшін қорғаныш көгалдандыру оның аумағының 40%-ын алуы мүмкін. Ұсынысты іс жүзінде іске асыру үшін көгалдандырудың және абаттандырудың техникалық жобасын әзірлеу қажет.
Атмосфералық ауаны ластайтын заттарды сіңіру үшін жасыл екпелер ауданын ұлғайту, қаланың көшелері мен алаңдарында шаңды басу үшін субұрқақтар және басқа да құралдарды орнату ұсынылады.
Жекелеген кәсіпорындар бөлінісіндегі қаланың ауа бассейнін сауықтыру үшін мыналар қажет:
1) зертханалық қорды күшейту және ластаушы заттарды анықтайтын спектр "Павлодар облысы қоғамдық денсаулық сақтау департаменті" және "Павлодар облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемелерінің зертханаларын кеңейту;

2) осуществление мониторинга качества атмосферного воздуха на границе СЗЗ восьми крупных промышленных предприятий (с подветренной и наветренной сторон);
3) проведение мониторинга целевых показателей качества атмосферного воздуха в мониторинговых точках города Павлодара;
4) своевременное обновление сводного тома предельно допустимых выбросов города Павлодара и по мере разработки новых проектов осуществление регулярного обновления и уточнения информационной базы данных.
1. Меры по снижению выбросов от автотранспорта:
1) инициировать процедуру доработки муниципального и частного автотранспорта под экологический стандарт Евро 4;
2) подготовка топлива перед сгоранием на молекулярном уровне с установкой на линии подачи топлива корректора, при котором улучшается его сгорание;
3) совершенствование способов нейтрализации отработанных газов путем подачи к ним дополнительного воздуха;
4) применение каталитических дожигателей, нейтрализаторов и другое;
5) обновление городского автобусного парка (списание и замена старых автобусов на новые);
6) стимулирование перехода на сжиженный газ частного транспорта (например, через снижение налогообложения) и муниципального транспорта (в административном порядке). Для достижения этой цели необходимо расширение существующей сети автомобильных газозаправочных станций и предприятий, занимающихся установкой газобаллонного оборудования;
7) увеличение доли электротранспорта (трамваи).
2. Оптимизация транспортной схемы города:
1) проведение эффективного ремонта дорог с расширением основных магистралей, организация пересечения улиц в разных уровнях;
2) организация подземных автостоянок, гаражей, пешеходных переходов;
3) внедрение велосипедных дорожек и культуры передвижения на велосипедах.
Кроме того, для организации эффективного движения можно ограничивать в разумных пределах использование личного транспорта в наиболее проблемных зонах, в частности, в центре города, а также проезд грузового транспорта перенаправить по периферийным магистралям.
Внедрение на автозаправочных станциях, нефтебазах и автотранспортных предприятиях биокатализаторов топлива – жидких топливных добавок, применение которых позволит добиться более низкого уровня выбросов углекислого газа и углеводородов.
В градостроительной практике особую важность представляют архитектурно-планировочные мероприятия, к которым относятся:
1) обеспечение безостановочного движения транспортных средств за счет строительства путепроводов, транспортных развязок в разных уровнях;
2) использование принципа "зеленой волны" с использованием для этого информационных технологий управления движением транспорта;

2) сегіз ірі өнеркәсіптік кәсіпорынның (ық жағынан және жел жағынан) СҚА шекарасындағы атмосфералық ауаның сапасына мониторингті жүзеге асыру;
3) Павлодар қаласының мониторингілеу нүктелеріндегі атмосфералық ауа сапасының нысаналы көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу;
4) Павлодар қаласының жол берілетін шекті шығарындыларының жиынтық томын уақтылы жаңартуды көздеу және жаңа жобаларды әзірлеу шамасына қарай үнемі жаңартуды және ақпараттық дерекқорды нақтылауды жүзеге асыру.
1. Автокөлік шығарындыларын азайту шаралары:
1) муниципалдық және жеке автокөлікті Еуро-4 экологиялық стандартына бейімдеу рәсіміне бастамашылық ету;
2) отын беру желісінде отынды түзеткішті орната отырып, молекулалық деңгейде жану алдында дайындау, бұл ретте оның жануы жақсарады;
3) қосымша ауа жіберу арқылы пайдаланылған газдарды бейтараптандыру тәсілдерін жетілдіру;
4) катализдік жандырғыштарды, бейтараптандырғыштарды және тағы басқасын қолдану;
5) қалалық автобус паркін жаңарту (ескі автобустарды есептен шығару және жаңа автобустарға ауыстыру);
6) жеке көлікті (мәселен, салық салуды төмендету арқылы) және муниципалдық көлікті (әкімшілік тәртіппен) сұйытылған газға көшуге ынталандыру. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін қызмет ететін автомобильге газ құю станциялары мен газ-баллон жабдығын орнатумен айналысатын кәсіпорындардың желісін кеңейту қажет;
7) электр көлігінің (трамвай) үлесін арттыру.
2. Қаланың көліктік схемасын оңтайландыру:
1) негізгі магистральдарды кеңейте отырып, жолдарды тиімді жөндеу жүргізу, әртүрлі деңгейдегі көшелердің қиылысын ұйымдастыру;
2) жерасты автотұрақтарын, гараждарды, жаяу жүргіншілер жолын ұйымдастыру;
3) велосипед жолдары мен велосипедпен жүріп-тұру мәдениетін енгізу.
Сонымен бірге тиімді қозғалысты ұйымдастыру үшін неғұрлым проблемалы аймақтарда, атап айтқанда, қаланың орталығында жеке көлікті пайдалануды мүмкіндігінше шектеуге, сондай-ақ жүк көлігінің өтуін шеттегі магистральдар бойынша бағыттауға болады.
Автокөліктерге жанармай құю станцияларында, мұнай базалары мен автокөлік кәсіпорындарында отын биокатализаторларын – сұйық отын қоспаларын енгізу, оларды қолдану көмірқышқыл газы мен көмірсутектің неғұрлым аз шығуына қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Қала құрылысы тәжірибесінде сәулет-жоспарлау іс-шаралары ерекше маңызды. Оларға мыналар жатады:
1) жол өтпелерін, әртүрлі деңгейдегі көлік жол айрықтарын салу есебінен көлік құралдарының тоқтаусыз қозғалысын қамтамасыз ету;
2) көлік қозғалысын басқарудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, "жасыл толқын" қағидатын пайдалану;

3) организация одностороннего движения автотранспорта на участках со сложным характером планировки;
4) выделение в центральной части города территорий с запретом или ограничением на передвижение большегрузных автомобилей;
5) строительство жилых зданий в отдалении от транспортных магистралей с учетом соблюдения санитарно-гигиенических норм;
6) организация транспортного движения в обход исторических памятников, прокладка велосипедных дорожек, учет в планировочных решениях размещения зеленых насаждений, способствующих снижению загрязнения атмосферного воздуха;
7) создание объездных кольцевых автомобильных дорог для транспортной разгрузки города.
В целях совершенствования системы контроля за выбросами загрязняющих веществ в атмосферный воздух необходимы:
1) создание системы производственного мониторинга на всех предприятиях города, вносящих значительный вклад в загрязнение атмосферы, то есть относящихся к I, II, III категории опасности, с привлечением сторонних организаций, имеющих право на осуществление отбора и анализа проб, в тех случаях, когда невозможно создание на предприятии собственной лаборатории для определения состояния окружающей среды;
2) расширение числа контролируемых показателей, в том числе загрязняющих веществ, выбрасываемых автотранспортом (перечень контролируемых загрязняющих веществ в выбросах устанавливать исходя из вида веществ, используемых в технологических процессах, реагентах и так далее);
3) оснащение крупных предприятий-загрязнителей атмосферного воздуха автоматизированными средствами контроля выбросов загрязняющих веществ (АСК ЗВ) на базе компьютеризированных газоанализаторов (например, ДАГ-16), что позволит значительно повысить оперативность и качество контроля выбросов загрязняющих веществ;
4) расширение сети станций государственного мониторинга на территории города (необходимо как минимум установить дополнительный стационарный автоматический пост наблюдений на территории жилой застройки, примыкающей к восточной промышленной зоне города);
5) создание на территории города передвижной аналитической лаборатории (маршрутного поста), которая позволит производить регулярный отбор проб воздуха в тех районах, где невозможно (нецелесообразно) установить стационарный пост;
6) создание условий для широкого информационного обмена между базами данных различных ведомств (республиканского государственного предприятия "Казгидромет" Министерства энергетики Республики Казахстан, министерств здравоохранения, сельского хозяйства Республики Казахстан);
7) усиление роли общественности в осуществлении контроля за загрязнением атмосферного воздуха посредством повышения уровня обеспечения населения информацией о состоянии окружающей среды.
К экологическим требованиям градостроительного развития города Павлодара относятся:

3) жоспарлаудың күрделі сипаты бар учаскелерінде автокөліктің біржақты қозғалысын ұйымдастыру;
4) қаланың орталық бөлігінде үлкен жүк автомобильдерінің жүріп-тұруына тыйым салу немесе шектеу аумақтарын бөлу;
5) санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуын ескере отырып, тұрғын үйлерді көлік магистральдарынан қашықта салу;
6) тарихи ескерткіштер айналып өтетін көлік қозғалысын ұйымдастыру, велосипед жолдарын төсеу, атмосфералық ауаның ластануын төмендетуге әсер ететін жасыл екпелерді егуді жоспарлау шешімдерін есепке алу;
7) қаланы көліктен босату үшін айналма автомобиль жолдарын жасау.
Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларын бақылау жүйесін жетілдіру мақсатында мыналар қажет:
1) кәсіпорында қоршаған ортаның жағдайын анықтауға арналған жеке зертхананы құру мүмкін болмаған жағдайларда сынамалар іріктеу мен талдауды жүзеге асыруға құқығы бар басқа ұйымдарды тарта отырып, атмосфераны ластануға елеулі үлесі бар, яғни I, II, III қауіптілік санатына жататын қаланың барлық кәсіпорындарында өндірістік мониторинг жүйесін құру;
2) бақыланатын көрсеткіштердің, оның ішінде автокөліктен шығатын ластаушы заттардың көлемін кеңейту (технологиялық процестерде, реагенттерде және тағы сол сияқтыларда қолданылатын зат түріне қарай шығарылымдардағы бақыланатын ластаушы заттардың тізбесі);
3) атмосфералық ауаны ірі ластаушы кәсіпорындарды ластаушы заттар шығарындыларын (АСК ЗВ) компьютерленген газ талдағыштар базасында автоматтандырылған бақылау құралдарымен жарақтандыру (мысалы, ДАГ-16), бұл ластаушы заттардың шығарындыларын бақылаудың жеделдігі мен сапасын айтарлықтай арттыруға мүмкіндік береді;
4) қаланың аумағында мемлекеттік мониторинг станцияларының желісін кеңейту (қаланың шығыс өнеркәсіптік аймағына іргелес тұрғын үй құрылысы аумағына тым болмаса қосымша стационарлық автоматты бақылау бекетін орнату қажет);
5) қаланың аумағында стационарлық бекет орнатылуы мүмкін емес (орынсыз) аудандарда ауаның сынамаларын жүйелі түрде іріктеуді жүргізуге мүмкіндік беретін көшпелі талдамалық зертхана (маршруттық бекет) салу;
6) әртүрлі ведомстволардың (Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, Ауыл шаруашылығы министрліктері) дерекқорлары арасындағы кең ақпараттық алмасу үшін жағдай жасау;
7) қоршаған ортаны қорғау туралы ақпаратпен халықты қамтамасыз етудің деңгейін арттыру арқылы атмосфералық ауаның ластануына бақылауды жүзеге асыруда жұртшылықтың рөлін күшейту.
Қаланың қала құрылысы дамуының экологиялық талаптарына мыналар жатады:

1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
2) защита существующего природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
3) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города являются:

1) орнықты экологиялық жайсыздық аймақтарында өмір сүру ортасын түбегейлі сауықтыру;
2) қолданыстағы табиғи кешенді қолайсыз антропогендік әсерлерден қорғау және резервтік аумақтарда жаңа жасыл алқаптарды қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
3) өмір сүру ортасының жайлылығын арттыру, соның ішінде аумақты көгалдандыру, қаланың тұрғын үй және қоғамдық аймақтарында мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Қаланың қала құрылысы дамуының экологиялық талаптарын орындаудың қажетті шарттары:

1) ликвидация зон экологического риска, создающего существенную угрозу безопасности здоровья населения;
2) осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта в примагистральных территориях и другие);
3) ликвидация производств, являющихся источниками высокой экологической опасности;

1) тұрғындар денсаулығының қауіпсіздігіне елеулі қауіп төндіретін экологиялық қатер аймақтарын жою;
2) қатты техногендік жүктеме түскен аумақтарды (рұқсатсыз қоқыс үйінділерінің, магистраль бойы маңындағы аумақтардағы газдалған аймақтар мен шулы аумақтар және т.б.) санациялау, қалпына келтіру, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
3) жоғары экологиялық қауіп көзі болып табылатын өндірістерді жою;

4) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производства, доведение оснащенности объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современными газоочистными, пылеулавливающими и водоочистными оборудованиями до 100%;
5) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды, очистки производственных, коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
6) строительство автомагистралей с непрерывным движением;

4) аз қалдықты және қалдықсыз таза экологиялық технологияларды, өндірістің ағынсыз циклдерін енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қалалық шаруашылық объектілерін заманауи газ тазарту, шаң ұстағыш және су тазарту жабдықтарымен 100 % жабдықтауға жеткізу;
5) ауызсудың сапа стандарттарын сақтауды және өндірістік, коммуналдық ағын сулар мен жерүсті ағын суларды тазартуды қамтамасыз ету;
6) үздіксіз қозғалысты автомагистральдар салу;

7) строительство обводной автомагистрали с преимущественным движением грузового транспорта и смешанным движением;
8) полная переработка и обезвреживание производственных и твердых бытовых отходов.
Реализация решений по Генеральному плану с учетом природоохранных мероприятий позволит ослабить интенсивность воздействия на поверхностные и подземные воды, почвенно-растительный покров и геологическую среду.
Выполнение мероприятий, а также совершенствование архитектурно-планировочной организации, функционального зонирования территории, дальнейшее формирование системы общегородского центра и озеленения, создание лесопарковой и рекреационной зон, развитие инженерной инфраструктуры и транспорта будут способствовать созданию благоприятных условий для проживания населения в городе.

7) жүк көлігінің басым қозғалысымен және аралас қозғалысты айналма автомагистраль салу;
8) өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтарды толық қайта өңдеу және залалсыздандыру болып табылады.
Бас жоспар бойынша шешімдерді іске асыру табиғат қорғау іс-шараларын ескере отырып, жерүсті және жерасты суларына, топырақ-өсімдік жамылғысы мен геологиялық ортаға әсер ету қарқындылығын әлсіретуге мүмкіндік береді.
Іс-шараларды орындау, сондай-ақ сәулет-жоспарлауды ұйымдастыруды, аймақтарға функционалдық бөлуді жетілдіру, жалпықалалық орталық және көгалдандыру жүйесін қалыптастыру, орманды-саябақты және рекреациялық аймақтарды құру, инженерлік және көлік инфрақұрылымын дамыту қаладағы халықтың өмір сүруіне қолайлы жағдай жасауға ықпал етеді.