Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016 – 2019 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2018 года № 634.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016 – 2019 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Программы в порядке и сроки, определенные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 143 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016 – 2019 годы".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 октября 2018 года № 634
Государственная программа развития здравоохранения
Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016 – 2019 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение      3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры      6. Необходимые ресурсы
1. Паспорт Программы
Наименование программы
Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016-2019 годы
Основания для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан"; Послание Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства"; Послание Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нурлы жол - путь в будущее"; Послание Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции"; Национальный план Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. "100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство юстиции Республики Казахстан, Министерство общественного развития Республики Казахстан, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкента
Цели Программы
- Укрепление здоровья населения для обеспечения устойчивого социально-экономического развития страны;
- Внедрение новой политики по охране здоровья общества на основе интегрированного подхода к профилактике и управлению болезнями.
- Модернизация национальной системы здравоохранения, ориентированной на эффективность, финансовую устойчивость и поддержку социально-экономического роста
Задачи
Развитие системы общественного здравоохранения; совершенствование профилактики и управления заболеваниями; повышение эффективности управления и финансирования системы здравоохранения повышение эффективности использования ресурсов и совершенствование инфраструктуры отрасли
Сроки реализации

Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 15 қазандағы № 634 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаның іске асырылуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де ұйымдар (келісім бойынша):
1) Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 16 наурыздағы № 143 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 15 қазандағы
№ 634 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасы Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Мемлекеттік бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Мемлекеттік бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
6. Қажетті ресурстар
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы; Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Бес институционалдық реформаны іске асыру бойынша 100 нақты қадам" атты Ұлт жоспары
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрлігі, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Бағдарламаның мақсаты
Еліміздің орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету үшін халықтың денсаулығын нығайту;
Аурулардың профилактикасы мен басқарудың интеграцияланған тәсілі негізінде қоғамдық денсаулық сақтау жөніндегі жаңа саясатты енгізу;
Тиімділікке, қаржылық орнықтылыққа және әлеуметтік-экономикалық өсуді қолдауға бағдарланған ұлттық денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту
Міндеттері
Қоғамдық денсаулық сақтау жүйесін дамыту;
аурулардың профилактикасы мен басқаруды жетілдіру; денсаулық сақтау жүйесін басқарудың және қаржыландырудың тиімділігін арттыру; ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыру және саланың инфрақұрылымын жетілдіру
Іске асыру мерзімі

2016-2019 годы
Целевые индикаторы
К 2020 году:
- ожидаемая продолжительность жизни при рождении достигнет 73,13 лет;
- индекс здоровья составит 0,815;
- уровень удовлетворенности населения качеством медицинской помощи составит 48%.
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2016-2019 годах будут направлены средства государственного бюджета и фонда обязательного социального медицинского страхования, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан. Общие затраты из государственного бюджета на реализацию Программы составят 944 998,8 млн. тенге.
По годам Всего Республиканский бюджет Местный бюджет Другие источники (ФСМС, НФ)
2016 г.

2016 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
2020 жылға қарай:
- туған кезден бастап өмір сүрудің күтілетін ұзақтығы 73,13 жасқа жетеді;
- денсаулық индексі 0,815 % құрайды;
- халықтың медициналық көмек сапасына қанағаттануының деңгейі 48 % құрайды
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
2016 – 2019 жылдары Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджеттің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаражат бағытталатын болады. Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджеттен жұмсалатын жалпы шығын 944 998,8 млн. теңгені құрайтын болады.
Жылдар бойынша
Барлығы
Республика-лық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа да көздер (МӘСҚ, ҰҚ)
2016 ж.

2. Введение
Для достижения стратегической цели, поставленной Главой государства Назарбаевым Н.А. в Послании народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", по дальнейшему развитию страны и вхождению в число 30-ти наиболее развитых стран мира к 2050 году следует преодолеть разрыв в развитии между странами Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) и Казахстаном.
В этой связи государство должно обеспечить поэтапное внедрение стандартов стран ОЭСР, направленных на улучшение качества и доступности предоставляемых медицинских услуг, повышение эффективности системы управления и финансирования системы здравоохранения, а также рациональное использование имеющихся ресурсов.
В ходе реализации предыдущих государственных программ был укреплен потенциал системы здравоохранения Казахстана, внедрены элементы рыночных механизмов и осуществлен трансферт современных медицинских технологий.
Текущая Государственная программа будет направлена на закрепление и развитие достигнутых результатов и решение проблем в вопросах охраны здоровья в соответствии с новыми вызовами, а также станет основой для планомерного развития отрасли до 2050 года.
Реализация текущей Государственной программы будет способствовать устойчивости и динамичному развитию социально-ориентированной национальной системы здравоохранения с соблюдением принципов всеобщего охвата населения, социальной справедливости, обеспечения качественной медицинской помощью и солидарной ответственности за здоровье в соответствии с ключевыми принципами политики Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) "Здоровье-2020".
3. Анализ текущей ситуации
Согласно отчету Глобального индекса конкурентоспособности (далее – ГИК) за 2017 год по индикатору "Здоровье и начальное образование" Казахстан занял 59-е место из 137 стран (в 2016 – 2017 году – 94 место из 138 стран). Так Казахстан улучшил показатели в социальном секторе: количество случаев туберкулеза (2016 г. – 92 место, 2017 г. – 90 место), уровень заболеваемости ВИЧ – первое место в 2016 – 2017 гг., детская смертность (2016 г. – 71 место, 2017 г. – 70 место), продолжительность жизни (2016 г. – 90 место, 2017г. – 88 место).
Между тем, отмечается существенное снижение позиций по сравнению с 2015 годом, когда страна занимала 42 место среди 140 стран.
По индексу человеческого развития в 2015-2016 годах, опубликованному в марте 2017 года, республика входит в группу стран с высоким уровнем развития и занимает 56 место из 187 стран, поднявшись на 14 мест по сравнению с 2014 годом (в 2014 году – 70 место из 187 стран).
Медико-демографическая ситуация и заболеваемость

2. Кіріспе
Мемлекет басшысы Н.Ә. Назарбаев 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауында еліміздің одан әрі дамуы және 2050 жылға қарай әлемнің ең дамыған 30 елінің қатарына кіруі бойынша қойып берген стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдері мен Қазақстанның дамуы арасындағы айырманы еңсеру керек.
Осыған байланысты, мемлекет ұсынылатын медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін жақсартуға, денсаулық сақтау жүйесін басқару мен қаржыландыру жүйесінің тиімділігін арттыруға, сондай-ақ қолда бар ресурстарды ұтымды пайдалануға бағытталған ЭЫДҰ елдерінің стандарттарын кезең-кезеңмен енгізуді қамтамасыз етуге тиіс.
Алдыңғы мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру барысында Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің әлеуеті нығайтылды, нарықтық тетіктердің элементтері енгізілді және заманауи медициналық технологиялар трансферті жүзеге асырылды.
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарлама қол жеткізілген нәтижелерді бекіту мен дамытуға және денсаулық сақтау мәселелеріндегі проблемаларды шешуге бағытталады, сондай-ақ саланың 2050 жылға дейінгі жоспарлы дамуы үшін негіз болады.
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі – ДДҰ) "Денсаулық-2020" саясатының түйінді қағидаттарына сәйкес халықты жалпыға бірдей қамту, әлеуметтік әділеттілік, сапалы медициналық көмекпен қамтамасыз ету және денсаулық үшін ортақ жауапкершілік қағидаттарын сақтай отырып, әлеуметтік-бағдарланған ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің орнықтылығы мен серпінді дамуына ықпал ететін болады.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің (бұдан әрі – ЖБИ) 2017 жылғы есебіне сәйкес Қазақстан "Денсаулық және бастапқы білім беру" индикаторы бойынша 137 елдің ішінен 59-орынды (2016 – 2017 жылдары – 138 елдің ішінде 94-орынды) иеленді. Осылайша, Қазақстан әлеуметтік секторда көрсеткіштерін: туберкулез жағдайларының санын (2016 жылы – 92-орын, 2017 жылы – 90-орын), АИТВ-мен сырқаттанушылық деңгейін – 2016 – 2017 жылдары бірінші орын, бала өлімі (2016 жылы – 71-орын, 2017 жылы – 70-орын), өмір сүру ұзақтығы (2016 жылы – 90-орын, 2017 жылы – 88-орын) көрсеткіштерін жақсартты.
Сонымен қатар, 2015 жылмен салыстырғанда позициялардың едәуір төмендегені байқалады, ол кезде 140 елдің ішінен 42-орында болған еді.
2017 жылғы наурызда жарияланған 2015 – 2016 жылдардағы адами даму индексі бойынша республика даму деңгейі жоғары мемлекеттер тобына кірді және 2014 жылмен салыстырғанда 14-орынға көтеріліп, 187 елдің ішінде 56-орынды иеленді (2014 жылы – 187 елдің ішінен 70-орын).
Медициналық-демографиялық ахуал және сырқаттанушылық

За 2016-2017 годы реализации текущей Государственной программы отмечены:
1) увеличение численности населения в республике с 17 417,7 (на 1 января 2015 года) до 18 157,0 тыс. человек (на 1 января 2018 года);
2) рост ожидаемой продолжительности жизни по сравнению с 2015 годом (71,62 лет) увеличился порядка на 8 месяцев и составил в 2017 году 72,41 лет;
3) снижение общей смертности населения на 4,9 % (2015 год – 7,47 на 1000 населения, 2017 год – 7,15);
4) снижение младенческой смертности на 15,3% (2015 год – 9, 37 на 1000 родившихся живыми, 2017 год – 7,93);
5) снижение заболеваемости населения туберкулезом на 10,0% (2015 год – 58,5 на 100 000 населения, 2017 год – 52,2) и смертности более чем в 1,3 раза (2015 год – 4,1 на 1000 населения, 2017 год – 3,0);
6) удержание распространенности вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) на концентрированной стадии (2015 год – 0,22, 2017 год – 0,212).
Снижение показателей материнской, младенческой и детской смертности по подтверждению Межведомственной группы агентств Организации Объединенных Наций (далее – ООН) позволило Казахстану достичь 4-ой и 5-ой (детская и материнская смертность) Целей устойчивого развития.
Несмотря на позитивную динамику показателей здоровья населения, ожидаемая продолжительность жизни казахстанцев почти на 10 лет меньше, чем в странах-членах ОЭСР. Сохраняется значительная разница между ожидаемой продолжительностью жизни мужчин и женщин (2015 год – 9,15 года), смертность у мужчин в трудоспособном возрасте на 24% выше, чем у женщин.
В структуре общей смертности ведущей причиной являются болезни системы кровообращения (22,3%), наиболее частые – ишемическая болезнь сердца, сосудистое поражение мозга, от которых ежегодно умирают около 30 тысяч человек. Рост первичной заболеваемости болезнями системы кровообращения составляет почти на 16,4% (2015 год – 2429,7).
Второй причиной является смертность от злокачественных новообразований (12,1%), от которых ежегодно умирают около 17 тысяч человек, из них 16,9% составляет рак легких. Показатель заболеваемости злокачественными новообразованиями увеличился на 18 % (2015 год – 207,7, 2017 год – 253,4).
На третьем месте – смертность от несчастных случаев, травм и отравлений (11,3%), от которых ежегодно умирает около 16 тысяч человек (2015 год – 82,5 на 100 000 населения, 2017 год – 69,38 на 100 000 населения). Ежегодно свыше 3000 человек погибают от преднамеренного самоповреждения, опережая смертность от дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП).
Травматизм остается одной из важнейших медико-социальных проблем современности не только для Казахстана, но и для большинства стран мира. В Казахстане травмы в структуре заболеваемости населения, временной нетрудоспособности и смертности занимают второе место, по первичному выходу на инвалидность – третье место. Наряду с этим системный подход по реабилитации и восстановлению трудоспособности лиц, получивших различные травмы, отсутствует.

Ағымдағы Мемлекеттік бағдарлама іске асырылған 2016 – 2017 жылдары:
1) республикада халық санының 17 417,7 мың адамнан (2015 жылғы 1 қаңтардағы ахуал) 18 157,0 мың адамға дейін (2018 жылғы 1 қаңтардағы ахуал) ұлғайғаны;
2) күтілетін өмір сүру ұзақтығының өсуі 2015 жылмен салыстырғанда (71,62 жыл) шамамен 8 айға ұлғайып, 2017 жылы 72,41 жасты құрағаны;
3) халықтың жалпы өлімі 4,9 %-ға (2015 жылы – 1000 тұрғынға шаққанда 7,47, 2017 жылы – 7,15) төмендегені;
4) нәресте өлімі 15,3 %-ға төмендегені (2015 жылы – 1000 тірі туғандарға шаққанда 9,37, 2017 жылы – 7,93);
5) халықтың туберкулезбен сырқаттануының 10,0 %-ға төмендегені (2015 жылы – 100 000 тұрғынға шаққанда 58,5, 2017 жылы – 52,2) және өлімнің 1,3 есеге төмендегені (2015 жылы – 1000 тұрғынға шаққанда 4,1, 2017 жылы –3,0);
6) адамның иммун тапшылығы вирусының жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының (бұдан әрі – АИТВ/ЖИТС) таралуының шоғырландырылған сатыда тұрғаны (2015 жылы – 0,22, 2017 жылы – 0,212) байқалды.
Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі – БҰҰ) агенттіктерінің Ведомствоаралық тобының растауы бойынша ана, нәресте және бала өлімі көрсеткіштерінің төмендеуі Қазақстанға 4 және 5-ші Тұрақты даму мақсаттарына (бала және ана өлімі) қол жеткізуге мүмкіндік берді.
Халық денсаулығы көрсеткіштерінің оң серпініне қарамастан, қазақстандықтардың күтілетін өмір сүру ұзақтығы ЭЫДҰ-ға мүше елдермен салыстырғанда шамамен 10 жылға аз. Ерлер мен әйелдердің күтілетін өмір сүру ұзақтығы арасындағы едәуір айырма (2015 жылы – 9,15 жас) сақталып отыр, еңбекке қабілетті жастағы ерлердің өлімі әйелдермен салыстырғанда 24 %-ға жоғары.
Жалпы өлім құрылымында қан айналым жүйесінің аурулары басты себеп болып табылады (22,3 %), неғұрлым жиі аурулар – жүректің ишемиялық ауруы, ми тамырларының зақымдануы, осы аурулардан жыл сайын 30 мыңға жуық адам қайтыс болады. Қан айналым жүйесінің ауруларымен алғаш сырқаттанудың өсуі шамамен 16,4 %-ды құрайды (2015 жылы – 2429,7).
Екінші себеп қатерлі ісіктерден болатын өлім болып табылады (12,1%), бұл аурулардан жыл сайын 17 мыңға жуық адам қайтыс болады, оның ішінде 16,9 %-ын өкпе обыры құрайды. Қатерлі ісіктермен сырқаттану көрсеткіші 18%-ға ұлғайды (2015 жылы – 207,7, 2017 жылы – 253,4).
Үшінші орында – жазатайым оқиғалардан, жарақаттар мен уланулардан болатын өлім (11,3%), бұл аурулардан жыл сайын 16 мыңға жуық адам қайтыс болады (2015 жылы – 100 мың тұрғынға шаққанда 82,5, 2017 жылы – 100 мың тұрғынға шаққанда 69,38). Жол-көлік оқиғаларынан (бұдан әрі – ЖКО) болатын өлімнің алдын орап, жыл сайын 3000-нан астам адам өзін-өзі әдейі зақымдаудан қайтыс болады.
Жарақаттану Қазақстан үшін ғана емес, әлемнің көптеген елдері үшін де қазіргі заманның маңызды медициналық-әлеуметтік проблемаларының бірі болып қалып отыр. Қазақстанда жарақаттанушылық халықтың сырқаттануы, уақытша еңбекке жарамсыздық пен өлім құрылымында екінші орында, мүгедектікке бастапқы шығу бойынша – үшінші орында. Сонымен қатар, әртүрлі жарақат алған адамдарды оңалту және олардың еңбекке жарамдылығын қалпына келтіру бойынша жүйелі тәсіл жоқ.

За последние годы сложилась неблагоприятная динамика уровня первичной инвалидности (интенсивный показатель первичного выхода на инвалидность в республике в 2014 г. составил 28,1, в 2015 г. – 28,1, в 2016 г. – 29,4, в 2017 году – 28,9 на 10 тыс. населения), что указывает на необходимость строгого соблюдения мер техники безопасности труда на рабочем месте.
Вместе с тем, сохраняется высокий уровень материнской и младенческой смертности. Так, по итогам 2017 года отмечается превышение показателя материнской смертности плановых значений на 2017 год по текущей Государственной программе (план – 11,4; факт – 12,5 на 100 тыс. родившихся живыми).
Уровень младенческой смертности в республике продолжает снижаться и по итогам 2017 года составил 7,93 на 1000 родившихся живыми. Однако уровень данного показателя выше среднего уровня в странах ОЭСР (по итогам 2015 года средний показатель по странам ОЭСР – 3,71).
Вместе с тем, в целом сохраняется высокий уровень материнской и младенческой смертности. За последние три года целевые значения показателя материнской смертности не были достигнуты, находились на уровне 12,5 на 100 тыс. живорожденных в 2015 году (при плане 12,4), в 2016 году – 12,7 (при плане 11,5), в 2017 году – 12,5 (при плане в 11,4 соответственно).
Такая ситуация обусловлена рядом следующих причин:
1) снижением рождаемости (в 2014 году – 23,14 на 1000 человек населения, 2015 году – 22,69, 2016 году – 22,52, 2017 году – 21,64), что связано со вступлением в репродуктивный возраст поколения 1990-ых годов, родившихся в период "второй демографической ямы", когда наблюдался низкий уровень рождаемости.
Снижение продолжится до 2026 года, после чего снова ожидается заметное увеличение числа рождений.
Так как расчет показателя материнской смертности производится на 100 тыс. живорожденных, на него напрямую влияет показатель рождаемости.
Вместе с тем, в течение последних лет абсолютное число случаев материнской смертности остается примерно на одном уровне: в 2013 году – 51 женщина, в 2014 году – 47, 2015 году – 50, 2016 году – 51, в 2017 году – 49;
2) рост уровня внешней миграции.
С 2013 года количество трудовых мигрантов увеличилось на 44% (с 25566 – 2013 году, до 36792 – 2016 году).
Среди прибывших много женщин с низким социальным статусом и индексом здоровья, для которых характерно позднее обращение за медицинской помощью;
3) низкий индекс здоровья женщин, вступивших в беременность, способствует повышению риска обострения хронических заболеваний и развития тяжелых осложнений беременности и родов.

Соңғы жылдары бастапқы мүгедектік деңгейінің жағымсыз серпіні қалыптасып отыр (республикада мүгедектікке бастапқы шығудың қарқынды көрсеткіші 10 мың тұрғынға шаққанда 2014 жылы 28,1, 2015 жылы – 28,1, 2016 жылы – 29,4, 2017 жылы – 28,9 құрады), бұл жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі техникасы шараларын қатаң сақтау қажет екенін көрсетеді.
Сонымен қатар, ана мен нәресте өлімінің жоғары деңгейі сақталуда. Айталық, 2017 жылдың қорытындысы бойынша ағымдағы Мемлекеттік бағдарлама бойынша 2017 жылға арналған ана өлімінің жоспарлы мәні көрсеткіштерінің жоғарылағаны байқалады (100 мың тірі туғандарға шаққанда жоспар – 11,4, іс жүзінде – 12,5).
Республикада нәресте өлімі деңгейінің төмендеуі жалғасуда және 2017 жылдың қорытындысы бойынша 1000 тірі туғандарға шаққанда 7,93 құрады. Алайда, аталған көрсеткіштің деңгейі ЭЫДҰ елдеріндегі орташа деңгейден жоғары (2015 жылдың қорытындысы бойынша ЭЫДҰ елдері бойынша орташа көрсеткіш 3,71).
Сонымен бірге, жалпы ана мен нәресте өлімінің жоғары деңгейі сақталып отыр. Соңғы үш жылда ана өлімі көрсеткішінің нысаналы мәндеріне қол жеткізілген жоқ, 100 мың тірі туғандарға шаққанда 2015 жылы – 12,5 (жоспарда 12,4), 2016 жылы – 12,7 (жоспарда 11,5), 2017 жылы – 12,5 (жоспарда тиісінше 11,4) деңгейінде болды.
Мұндай жағдайлар мынадай бірқатар себептерге байланысты:
1) туудың төмендеуі (2014 жылы – 1000 тұрғынға шаққанда 23,14, 2015 жылы – 22,69, 2016 жылы – 22,52, 2017 жылы – 21,64), бұл "екінші демографиялық шұңғыл" кезеңінде туған 1990 жылдар ұрпағының репродуктивті жасқа жетуіне байланысты, ол жылдары туу деңгейінің төмен болғаны байқалады.
Төмендеу 2026 жылға дейін жалғасады, содан кейін қайтадан туу санының айтарлықтай ұлғаюы күтілуде.
Ана өлімі көрсеткішінің есебі 100 мың тірі туғанға шығу арқылы жүргізілетіндіктен, оған туу көрсеткіші тікелей әсер етеді.
Сонымен қатар, соңғы жылдар ішінде ана өлімі жағдайының абсолютті саны шамамен бір деңгейде қалып отыр: 2013 жылы – 51, 2014 жылы – 47, 2015 жылы – 50, 2016 жылы – 51, 2017 – 49 әйел;
2) сыртқы көші-қон деңгейінің өсуі.
2013 жылдан бастап еңбекші көшіп-қонушылардың саны 44 %-ға
(2013 жылғы – 25 566-дан 2016 жылы – 36 792-ге дейін) ұлғайды.
Келгендердің арасында әлеуметтік мәртебесі және денсаулық индексі төмен әйелдер көп, әдетте олар медициналық көмекке кеш жүгінеді;
3) жүкті әйелдердің денсаулық индексінің төмен болуы созылмалы аурулар қаупінің артуына және жүктілік пен босанудың ауыр асқынуының дамуына ықпал етеді.

В 2017 году из всех беременных, поступивших под наблюдение, доля здоровых составила 42%. Соответственно экстрагенитальной патологией в течение беременности страдали 58%. Из них анемией – 32% беременных, заболеваниями мочеполовой системы – 10%, органов кровообращения – 6%, заболеваниями эндокринной системы – 3,7%, органов дыхания – 3,2%, болезнями органов пищеварения – 1,7%.
За последние годы сложилась отрицательная динамика уровня первичной инвалидности (интенсивный показатель первичного выхода на инвалидность в республике в 2014 году составил 28,1, в 2015 году– 28,1, в 2016 году– 29,4 на 10 тыс. населения), что также является свидетельством несоблюдения техники безопасности труда на рабочем месте.
Среди причин бремени хронических заболеваний в 87,5% являются 4 фактора риска (высокое артериальное давление, повышенный уровень холестерина, табакокурение и употребление алкоголя).
По данным ВОЗ годовой уровень потребления алкоголя в Казахстане (в эквиваленте литров чистого спирта/душа населения в год) снизился незначительно: с 7,1 в 2007 году до 6,6 в 2012 году.
По результатам Глобального опроса населения о потреблении табака, проведенного в 2014 году, распространенность табакокурения в Казахстане (% курения табака в возрасте старше 15 лет), составила 22,4% (в странах ОЭСР – 20,65%).
С 2012 года по 2014 год на 15% снизилось количество зарегистрированных потребителей наркотиков.
Внедрена Программа управления хроническими заболеваниями (далее – ПУЗ). Она основана на активном ведении пациентов с такими заболеваниями, как сахарный диабет, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность (далее – ХСН). При этом пациент подписывает соглашение об участии в ПУЗ, его приглашают на периодической основе курирующий врач общей практики и специально обученная медсестра для проведения клинико – диагностических мероприятий, контроля приема лекарств и составления плана динамического наблюдения. Пациент ведет дневник по контролю самочувствия и приема лекарств. Таким образом, внедряется проактивный подход в лечении болезней и предупреждении осложнений как врачом, так и пациентом.
В 2017 году проект реализован во всех 16 регионах, в 2 раза с 3 до 7 тысяч увеличилось число пациентов, участвующих в проекте. В результате, у 75% участников стабилизировалось артериальное давление, у 65% пациентов с сахарным диабетом улучшились показатели крови. Госпитализация пациентов с ХСН снизилась в 2 раза.
По данным 6-го национального исследования (2015 год) распространенность ожирения среди взрослого населения Казахстана составила 9,2%, распространенность избыточной массы тела – 33,3%.

2017 жылы бақылауға алынған барлық жүкті әйелдердің ішінде дені сау әйелдердің үлесі 42 %-ды құрады. Тиісінше, жүктілік кезінде экстрагениталды патологиямен 58 % зардап шекті. Оның ішінде 32 % – жүкті әйел анемиямен, 10 % – несеп жолдары жүйесі, 6 % – қан айналым ағзаларының ауруларымен, 3,7 % – эндокриндік жүйелерінің, тыныс алу ауруларымен – 3,2 %, 1,7 % – жүкті әйел ас қорыту ағзалары ауруларымен зардап шегеді.
Соңғы жылдары бастапқы мүгедектік деңгейінің теріс серпіні қалыптасып отыр (республикада мүгедектікке бастапқы шығудың қарқынды көрсеткіші 10 мың тұрғынға шаққанда 2014 жылы – 28,1, 2015 жылы – 28,1, 2016 жылы – 29,4 құрады), бұл сондай-ақ жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі техникасының сақталмайтынының дәлелі болып табылады.
Созылмалы аурулар ауыртпалығы себептерінің арасында 87,5 %-ы 4 қауіп факторы (жоғары артериялық қысым, холестериннің жоғары деңгейі, темекі шегу және алкоголь тұтыну) болып табылады.
ДДҰ деректері бойынша Қазақстанда алкоголь тұтынудың жылдық деңгейі едәуір төмендеді: 2007 жылғы 7,1-ден 2012 жылы 6,6-ға дейін (жылына халықтың жан басына шаққандағы/таза спирт литрі эквивалентінде).
Халық арасында 2014 жылы жүргізілген темекіні тұтыну туралы Жаһандық сауал нәтижелері бойынша Қазақстанда темекі шегудің таралуы (15 жастан жоғары жастағы темекі шегу %) 22,4 % құрады (ЭЫДҰ елдерінде – 20,65 %).
2012 жылдан бастап 2014 жыл аралығында тіркелген есірткі тұтынушылардың саны 15 % төмендеді.
Созылмалы ауруларды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – АББ) енгізілді. Ол қант диабеті, артериялық гипертензия, созылмалы жүрек функциясының жетіспеушілігі (бұдан әрі – СЖЖ) сияқты аурулары бар пациенттерді белсенді қадағалап – қарауға негізделген. Бұл ретте, пациент АББ - ға қатысу туралы келісімге қол қояды, оны жетекшілік ететін жалпы практика дәрігері және пациентті клиникалық-диагностикалық іс-шаралар өткізу, дәрі-дәрмектерді қабылдауды бақылау және динамикалық байқау жоспарын құруды жүргізуге арнайы оқытылған мейіргер мерзімдік негізде шақырады. Пациент өзін-өзі бақылау және дәрілерді қабылдау күнделігін жүргізеді. Осылайша, ауруды емдеудің және асқынулардың алдын алудың дербес белсенділік тәсілін дәрігер де, пациент те енгізуде.
2017 жылы жоба барлық 16 өңірде іске асырылды, жобаға қатысушы пациенттердің саны 3 мыңнан 7 мыңға дейін 2 есеге ұлғайды. Нәтижесінде, қатысушылардың 75 %-нда артериялық қысым тұрақтандырылды, қант диабетімен ауыратын пациенттердің 65 %-нда қан көрсеткіші жақсарды. СЖЖ бар пациенттерді емдеуге жатқызу 2 есеге төмендеді.
6-ұлттық зерттеу деректері бойынша (2015 жыл) Қазақстанның ересек халқының арасында семіздіктің таралуы 9,2 %-ды, артық дене салмағының таралуы 33,3 %-ды құрады.

По прогнозам Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан численность населения страны к 2030 году превысит 21 млн. человек, доля пожилых людей увеличится с 7,7% ориентировочно до 11-13% (ОЭСР – 15,5%). Изменение демографической ситуации с ростом хронических заболеваний повлияет на спрос медицинских услуг.
В республике отмечается стабильная эпидемиологическая ситуация по большинству инфекционных болезней. Достигнут 95% охват иммунизацией против 11 вакциноуправляемых инфекций всего подлежащего детского населения. В 2012 году ВОЗ ресертифицировал Казахстан страной, свободной от полиомиелита и малярии.
Предпринимаемые усилия позволили сдержать эпидемию ВИЧ-инфекции в Республике Казахстан на концентрированной стадии. В ГИК по показателю "Распространенность ВИЧ в возрастной группе 15-49 лет" Казахстан вошел в группу стран с низким показателем, занимающих 1-е место.
Несмотря на значительное снижение заболеваемости и смертности от туберкулеза (снижение заболеваемости более чем на 9% ежегодно, смертности - более чем в 2,5 раза за 5 лет), по данным 2015 года Казахстан среди 18 стран Европейского региона с высоким уровнем распространенности туберкулеза занимает 7-е место, по уровню первичного устойчивого туберкулеза – 2-ое, а в ГИК по распространенности туберкулеза – 102-е место.
В санитарно-эпидемиологической службе внедрена система прогнозирования, оценки и управления рисками, организованы 5 зональных вирусологических лабораторий, созданы специализированные лаборатории по контролю безопасности пищевой продукции, отвечающие требованиям Всемирной торговой организации, в календарь прививок внесена вакцинация детей от пневмококковой инфекции.
Вместе с тем, не определена концепция дальнейшего развития и совершенствования системы оценки рисков, предполагающая создание научно обоснованной оценки негативного воздействия факторов окружающей среды на состояние здоровья населения и связанных с этим потенциальных медико-биологических и экономических последствий.
Существующие информационные системы не обеспечивают оперативный обмен данными с другими базами данных заинтересованных государственных органов, ведомств и международных организаций. Отсутствует возможность проведения мониторинга санитарно-эпидемиологической ситуации в онлайн-режиме.
Существующая система лабораторного контроля с учетом развития технологий и решения задач по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения требует постоянного совершенствования и дооснащения.
Охрана здоровья и система здравоохранения
За период реализации текущей Госпрограммы проведена определенная работа по формированию единой национальной политики по вопросам охраны здоровья, усилению межсекторального и межведомственного взаимодействия.
В структуре уполномоченного органа и его территориальных подразделениях созданы структурные подразделения по охране общественного здоровья.
Начавший свое функционирование Национальный центр общественного здравоохранения будет способствовать созданию доступных и эффективных механизмов по профилактике болезней и укреплению здоровья.
Для обеспечения эффективного межсекторального сотрудничества разработан Алгоритм взаимодействия центральных и местных исполнительных органов по вопросам укрепления общественного здоровья.
Основы охраны общественного здоровья регламентированы Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и реализуются организациями здравоохранения, в том числе центрами формирования здорового образа жизни, организациями первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП), службами инфекционного контроля в медицинских организациях, а также другими государственными органами и организациями в рамках межведомственного взаимодействия.
Продолжается реализация мероприятий по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Приняты меры по сокращению административных барьеров, улучшению условий для предпринимательской деятельности. Оптимизирована выдача санитарно-эпидемиологических заключений с четырех до одного вида. Впервые в Казахстане внедрены механизмы альтернативы проверкам (аудит, НАССР (анализ рисков и критические контрольные точки), мониторинг безопасности продукции посредством отбора проб и камерального контроля). Создан и функционирует обучающий Центрально-Азиатский центр по пищевой безопасности.
Совместно с ответственными государственными органами продолжается реализация мероприятий по обеспечению питания школьников, привитию навыков ведения здорового образа жизни, сокращению смертности от ДТП и травматизма, оказанию медицинской помощи больным туберкулезом в учреждениях уголовно-исполнительной системы, предупреждению и снижению последствий чрезвычайных ситуаций, обеспечению медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях и развитию санитарной авиации. Также совместно с местными исполнительными органами проводятся мероприятия по пропаганде здорового образа жизни и профилактике особо опасных инфекций.
Совместными мерами для регулирования поведенческих факторов в республике осуществлен полный запрет рекламы, введена норма ограничения продажи табачных изделий и алкоголя, курения и употребления алкоголя в общественных местах. Проводится поэтапное повышение акцизов на алкогольную и табачную продукцию. Увеличен возрастной ценз на продажу алкогольной продукции лицам до 21 года и введен запрет на продажу алкоголя в ночное время.
Внедрены программы по профилактике наркомании и поведенческих болезней в общеобразовательных учреждениях, в том числе путем обучения инспекторов по делам несовершеннолетних технологиям раннего выявления групп риска по наркологическому профилю среди детей и подростков, а также путем обучения сотрудников Министерства внутренних дел Республики Казахстан (полицейские, участковые инспектора) навыкам определения степени опьянения (алкогольного, наркотического, токсического).
В то же время мероприятия по своевременности выполнения обязательств участниками межведомственного и межсекторального взаимодействия малоэффективны, недостаточна координирующая роль Национального координационного совета, отсутствует эффективное взаимодействие секторов на первичном уровне. Недостаточно внимания уделяется управлению детерминантами причин неинфекционных заболеваний. Снижена эффективность профилактических и оздоровительных мероприятий среди школьников. В недостаточном объеме проводится фортификация муки по профилактике дефицита железа и фолиевой кислоты.
В целях усиления профилактической направленности на уровне первичного звена проведены следующие мероприятия:

Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің болжамы бойынша елдің халық саны 2030 жылға қарай 21 млн. адамнан асады, егде жастағы адамдардың үлесі 7,7 %-дан шамамен 11-13 %-ға дейін (ЭЫДҰ – 15,5%) ұлғаяды. Созылмалы аурулардың өсуінің демографиялық ахуалының өзгеруі медициналық көрсетілетін қызметтерге деген сұранысқа әсер етеді.
Республикада көптеген инфекциялық аурулар бойынша тұрақты эпидемиологиялық жағдай байқалады. Иммундауға жататын барлық балаларды вакцинамен басқарылатын 11 инфекцияға қарсы иммундаумен 95% қамтуға қол жеткізілді. 2012 жылы ДДҰ Қазақстанды полиомиелит пен безгектен таза ел деп қайта сертификаттады.
Жұмсалып жатқан күш-жігер Қазақстан Республикасында АИТВ инфекциясының эпидемиясын шоғырландырылған сатыда ұстап тұруға мүмкіндік берді. ЖБИ-де "15-49 жас аралығындағы топта АИТВ таралуы" көрсеткіші бойынша Қазақстан 1-орындағы көрсеткіші төмен елдердің тобына енді.
Туберкулезбен сырқаттанудың және одан болатын өлімнің едәуір төмендеуіне (сырқаттанудың жыл сайын 9 %-дан астам, өлімнің –5 жылда 2,5 еседен астам төмендеуі) қарамастан, Қазақстан 2015 жылдың деректері бойынша Еуропа өңіріндегі туберкулездің таралу деңгейі жоғары 18 елдің ішінде 7-орында, бастапқы орнықты туберкулез деңгейі бойынша – 2-орында, ал туберкулездің таралуы бойынша ЖБИ-де 102-орында.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметте болжау, қауіптерді бағалау және басқару жүйесі енгізілді, 5 аймақтық вирусологиялық зертхана ұйымдастырылды, Дүниежүзілік сауда ұйымының талаптарына сәйкес келетін тағам өнімдерінің қауіпсіздігін бақылау бойынша мамандандырылған зертханалар құрылды, екпелер күнтізбесіне балаларды пневмококк инфекциясына қарсы вакцинациялау енгізілді.
Сонымен бірге, қоршаған орта факторларының халықтың денсаулық жағдайына теріс әсерін және онымен байланысты әлеуетті медициналық-биологиялық және экономикалық салдарларды ғылыми негізделген бағалауды құруды болжайтын қауіптерді бағалау жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру тұжырымдамасы айқындалмаған.
Жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйелер мүдделі мемлекеттік органдардың, ведомстволардың және халықаралық ұйымдардың басқа да дерекқорларымен жедел деректермен алмасуды қамтамасыз етпейді. Санитариялық-эпидемиологиялық ахуалды онлайн режимде мониторингтеу мүмкіндігі жоқ.
Технологиялардың дамуын және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету бойынша міндеттерді шешуді ескере отырып, жұмыс істеп тұрған зертханалық бақылау жүйесі тұрақты жетілдіруді және толық жарақтандыруды талап етеді.
Денсаулық сақтау және денсаулық сақтау жүйесі
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру кезеңінде денсаулықты сақтау, сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды күшейту мәселелері бойынша бірыңғай ұлттық саясатты қалыптастыру бойынша белгілі бір жұмыстар жүргізілді.
Уәкілетті органның құрылымында және оның аумақтық бөлімшелерінде қоғамдық денсаулық сақтау бойынша құрылымдық бөлімшелер құрылды.
Өзінің жұмысын бастаған Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы аурулардың профилактикасы мен денсаулықты нығайту бойынша қолжетімді және тиімді тетіктерді құруға ықпал етеді.
Тиімді сектораралық ынтымақтастықты қамтамасыз ету үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың қоғамдық денсаулықты нығайту мәселелері жөніндегі өзара іс-қимыл алгоритмі әзірленді.
Қоғамдық денсаулық сақтаудың негіздері "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен регламенттелген және оны денсаулық сақтау ұйымдары, оның ішінде саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтары, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдары, медициналық ұйымдардағы инфекциялық бақылау қызметтері, сондай-ақ ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдар іске асыруда.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру жалғасуда. Әкімшілік кедергілерді қысқарту, кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту бойынша шаралар қабылданды. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар беру төрт түрден бір түрге дейін оңтайландырылды. Қазақстанда алғашқы рет тексерулерге баламалы тетіктер (аудит, НАССР (тәуекелдерді талдау және сыни бақылау нүктелері), сынамалар алу және камералық бақылау арқылы өнім қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу) енгізілді. Орталық Азия тамақ қауіпсіздігінің оқыту орталығы құрылды және жұмыс істейді.
Жауапты мемлекеттік органдармен бірлесіп, оқушыларды тамақтандыруды қамтамасыз ету, саламатты өмір салты дағдыларын меңгерту, ЖКО мен жарақаттанудан болатын өлімді қысқарту, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету, төтенше жағдайлардың алдын алуды және оның салдарын төмендету, төтенше жағдайлар кезінде медициналық көмекті қамтамасыз ету және санитариялық авиацияны дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру жалғасуда. Сондай-ақ, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, саламатты өмір салтын насихаттау және аса қауіпті инфекциялардың профилактикасы бойынша іс-шаралар өткізілуде.
Бірлескен шаралармен мінез-құлық факторларын реттеу үшін республикада темекі өнімдері мен алкогольді жарнамалауға толық тыйым салу және оларды сатуды, қоғамдық орындарда темекі шегу мен алкоголь тұтынуды шектеу нормаларын енгізу жүзеге асырылды. Алкоголь және темекі өнімдеріне акциздерді кезең-кезеңмен көтеру жүргізілуде. Алкоголь өнімдерін сатуға жастық шектеу 21 жасқа дейін ұлғайтылды және түнгі уақытта алкоголь сатуға тыйым салу енгізілді.
Жалпы білім беру мекемелерінде нашақорлық пен мінез-құлық ауруларының профилактикасы бойынша бағдарламалар, оның ішінде кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі инспекторларды балалар мен жасөспірімдер арасында наркологиялық бейін бойынша қауіп топтарын ерте анықтау технологияларына оқыту арқылы, сондай-ақ ІІМ қызметкерлерін (полицейлерді, учаскелік инспекторларды) мас күйде болу дәрежесін (алкогольдік, есірткілік, уыттық) анықтау дағдыларына оқыту арқылы енгізілді.
Сонымен бірге ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылға қатысушылардың міндеттемелерді уақтылы орындауы жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі төмен, Ұлттық үйлестіру кеңесінің үйлестіруші рөлі жеткіліксіз, бастапқы деңгейдегі секторлардың тиімді өзара іс-қимылы жоқ. Инфекциялық емес аурулар себептерінің детерминанттарын басқаруға жеткілікті көңіл бөлінбейді. Мектеп оқушылары арасындағы профилактикалық және сауықтыру іс-шараларының тиімділігі төмендеген. Темір мен фолий қышқылы тапшылығының профилактикасы бойынша ұнды фортификациялау жеткілікті көлемде жүргізілмейді.
Профилактикалық бағытты күшейту мақсатында бастапқы буын деңгейінде мынадай іс-шаралар өткізілді:

1) в рамках интеграции специализированных служб с первичным звеном, в поликлиниках дополнительно были открыты противотуберкулезные, онкологические, маммологические кабинеты, открыты кабинеты психического здоровья;
2) создан институт социальных работников (2014 год – 1,2 на 10 тысяч населения, в 2017 году – 7,4 на 10 тыс.населения);
3) увеличилось количество врачей общей практики (далее – ВОП) с 3 101 человек в 2014 году до 5 382 в 2017 году, т.е. более чем на 70%;
4) с 2014 года внедрен комплексный подушевой норматив (далее – КПН), который в 2017 году составил 683 тенге и вырос, по сравнению с 2014 годам, на 29,3%. Финансирование первичной медико-санитарной помощи в общем объеме финансирования гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) увеличилось с 33% в 2014 году до 37% в 2017 году. Выравнен уровень финансирования ПМСП между регионами с увеличением тарифа в расчете на 1 жителя (с 169 до 683 тенге).
В целях совершенствования оказания скорой медицинской помощи (далее – СМП) с 2017 года внедрена двухуровневая модель, объединяющая в единую сеть областные центры неотложной помощи и национальный центр координации оказания СМП.
Внедрены международные программы обучения сотрудников скорой и неотложной медицинской помощи (стандарты BLS, ACLS). Проведен редизайн санитарного транспорта, специализированной одежды сотрудников службы СМП. Приобретено 259 единиц санитарного транспорта, охват GPS-навигацией – 76%. Внедрен новый формат приемных отделений (Emergency department) многопрофильных стационаров.
Новый формат приемных отделений многопрофильных стационаров (триаж-система, пациентоориентированный подход, пересмотр кадрового и материально-технического оснащения приемных отделений) опробирован в пилотных режиме в гг. Астана, Алматы. На основе положительных результатов пилотного проекта данная модель транслирована на все регионы Казахстана.
Разработана новая модель ургентной телемедицины, которая будет реализована при соответствующем финансировании (предположительно в рамках финансирования Всемирного Банка).
Благодаря принятым мерам отмечается снижение темпа роста спроса на стационарные услуги, более дифференцированное направление пациентов на дополнительные обследования и консультации.
Однако приоритет ПМСП в части финансирования не достигнут. Объем финансирования ПМСП на 1 жителя составил в Казахстане 95 долларов США, Эстонии – 231, Словении – 369, ОЭСР – 558. Наблюдается медленный темп перехода организаций ПМСП на принцип семейной медицины. Не в полной мере обеспечена мотивация для формирования службы ВОП. Не разработаны механизмы экономической мотивации управления состоянием здоровья прикрепленного населения на уровне ПМСП, недостаточна работа по информированию населения о новой модели с более широкими компетенциями и функционалом ВОП.
Интеграция ПМСП и вертикальных профильных служб (туберкулез, онкология, ВИЧ/СПИД и др.) также недостаточна. Требуют решения вопросы улучшения преемственности между амбулаторно-поликлиническим, стационарным уровнем и службой скорой медицинской помощи. Сохраняется перепотребление консультативно-диагностических услуг. Недостаточно используется для этих целей потенциал стационаров, что вызывает неудовлетворенность населения в доступности и качестве медицинских услуг.
С внедрением Единой национальной системы здравоохранения (далее – ЕНСЗ) на стационарном уровне проведена консолидация средств ГОБМП на уровне республиканского бюджета, в результате уменьшилась разница в финансировании между регионами, внедрен принцип "деньги следуют за пациентом", финансирование по клинико-затратным группам (далее – КЗГ). Это способствовало интенсификации использования ресурсов стационара и развитию стационарозамещающих технологий, внедрению и развитию высоких медицинских технологий в регионах (по сравнению с 2010 годом средняя длительность пребывания в стационаре сократилась на 27%, количество пролеченных больных в условиях дневного стационара увеличилось на 23,5%, количество кардиохирургических вмешательств возросло с 7000 до 85000 в год).

1) мамандандырылған қызметтерді бастапқы буынмен интеграциялау шеңберінде емханаларда қосымша туберкулезге қарсы, онкологиялық, маммологиялық кабинеттер ашылды, психикалық денсаулық кабинеттері ашылды;
2) әлеуметтік қызметкерлер институты құрылды (10 мың тұрғынға шаққанда 2014 жылы – 1,2, 10 мың тұрғынға шаққанда 2017 жылы –7,4);
3) жалпы практика дәрігерлерінің саны (бұдан әрі – ЖПД) 2014 жылы 3 101-ден 2017 жылы 5 382-ге ұлғайды, яғни 70 %-дан астам;
4) 2014 жылдан бастап кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – КЖН) енгізілді, бұл 2017 жылы 683 теңгені құрады және 2014 жылмен салыстырғанда 29,3 %-ға өсті. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) қаржыландырудың жалпы көлемінде медициналық-санитариялық алғашқы көмекті қаржыландыру 2014 жылы 33 %-дан 2017 жыл 37 %-ға дейін ұлғайды. Өңірлер арасында (169 теңгеден 683,1 теңгеге дейін) МСАК-ты қаржыландыру деңгейінің 1 тұрғынға есептегендегі тарифі теңестірілді.
Жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) көрсетуді жетілдіру мақсатында 2017 жылдан бастап кезек күттірмейтін көмектің облыстық орталықтары мен ЖМК көрсетуді үйлестірудің ұлттық орталығын бірыңғай желіге біріктіретін екі деңгейлі модель енгізілді.
Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек қызметкерлерін оқытудың халықаралық бағдарламасы енгізілді (BLS, ACLS стандарттары). Санитариялық көлікке, ЖМК қызметкерлерінің арнайы киіміне редизайн жүргізілді. 259 санитариялық көлік сатып алынды, GPS-навигациясымен қамту – 76 %. Көп бейінді стационарлардың қабылдау бөлімшелерінің жаңа форматы (Emergency department) енгізілді.
Көп бейінді стационарлардың қабылдау бөлімшелерінің жаңа форматы (триаж-жүйе, пациентке бағдарланған тәсіл, қабылдау бөлімшелерінің кадрлық және материалдық-техникалық жарақтандырылуын қайта қарау) Астана, Алматы қалаларында пилоттық режімде тестіленді. Пилоттық жобаның оң нәтижелері негізінде осы модель Қазақстанның барлық өңірлеріне таратылды.
Ургентті телемедицинаның жаңа моделі әзірленді, ол тиісінше қаржыландыру (болжаммен Дүниежүзілік Банктің қаржыландыру шеңберінде) болғанда іске асырылады.
Қабылданған шаралардың арқасында стационарлық көрсетілетін қызметтерге сұраныстың өсу қарқынының төмендеуі, пациенттерді қосымша зерттеп-қарау мен консультацияларға неғұрлым саралап жіберу байқалады.
Алайда, қаржыландыру бөлігінде МСАК басымдығына қол жеткізілмеген. МСАК-ты қаржыландыру көлемі 1 тұрғынға шаққанда Қазақстанда – 95, Эстонияда – 231, Словенияда – 369, ЭЫДҰ – 558 АҚШ долларын құрады. МСАК ұйымдарының отбасылық медицина қағидатына өтуінің қарқыны баяу екені байқалады. ЖПД қызметін қалыптастыруға ынталандыру шаралары толыққанды қамтамасыз етілмеген. МСАК деңгейінде бекітілген халықтың денсаулық жағдайын басқаруды экономикалық тұрғыдан ынталандыру тетіктері әзірленбеген, ЖПД анағұрлым кең құзыреттері мен функционалы бар жаңа моделі туралы халықты хабардар ету бойынша жұмыстар жеткіліксіз.
МСАК пен сатылас бейінді қызметтердің (туберкулез, онкология, АИТВ/ЖИТС және т.б.) интеграциясы да жеткіліксіз. Амбулаториялық-емханалық, стационарлық деңгей мен жедел медициналық жәрдем қызметі арасындағы сабақтастықты жақсарту мәселелері шешімді талап етеді. Консультациялық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерді шектен тыс тұтыну сақталуда. Осы мақсаттар үшін стационарлардың әлеуеті толық пайдаланылмайды, бұл халықтың медициналық қызметтердің қолжетімділігі мен сапасына қанағаттанбауын туындатады.
Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің (бұдан әрі – БҰДСЖ) енгізілуімен стационарлық деңгейде ТМККК қаражатын республикалық бюджет деңгейіне шоғырландыру жүргізілді, нәтижесінде өңірлер арасындағы қаржыландыру айырмашылығы азайды, "сапалы емге, қомақты қаржы" қағидаты, клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) бойынша қаржыландыру енгізілді. Бұл стационар ресурстарын пайдалануды қарқынды етуге және стационарды алмастыратын технологияларды дамытуға, өңірлерде жоғары медициналық технологияларды енгізуге және дамытуға ықпал етті (2010 жылмен салыстырғанда стационарда болудың орташа ұзақтығы 27 %-ға қысқарып, күндізгі стационар жағдайында емделіп шыққан науқастар саны 23,5 %-ға ұлғайды, кардиохирургиялық араласулар саны жылына 7 000-нан 85 000-ға дейін өсті).

Однако, несмотря на сокращение коечного фонда на 14 тыс. единиц, в Казахстане показатели обеспеченности больничными койками выше, чем в странах ОЭСР на 20% более продолжительная средняя длительность пребывания в стационаре (9,2 койко-дней (2015 год) против 6,0 в странах ОЭСР), недостаточна дифференциация коечного фонда по уровню интенсивности лечения, что создает финансовую нагрузку на бюджет здравоохранения: на долю стационаров приходится более 60% бюджета системы здравоохранения.
Результатом недостаточного уровня дифференциации, нехватки коек восстановительного лечения, реабилитации и длительного ухода стала низкая эффективность их работы. Не развиты стационары на дому и патронажная служба. Свыше 20% госпитализированных больных могли получить лечение на амбулаторном уровне.
Наиболее распространенные группы заболеваний (острый инфаркт миокарда, острое нарушение мозгового кровообращения (инсульт), злокачественные новообразования, травмы, роды) являются наиболее частыми причинами госпитализации и смертности. При этом недостаточно взаимодействие и интеграция на всех уровнях маршрута пациента, основанные на единых алгоритмах действий.
С целью внедрения интегрированной модели при уполномоченном органе созданы 5 Координационных советов по повышению эффективности службы родовспоможения и детства, оказанию медицинской помощи при остром инфаркте миокарда и управлению острыми инсультами, управлению онкологическими заболеваниями, оказанию медицинской помощи при травмах; утверждены их составы, Дорожные карты по внедрению интегрированной модели по 5 направлениям; из числа республиканских центров определены профильные медицинские организации по каждому из 5-ти направлений.
В отрасли формируется конкурентная среда среди поставщиков частной и государственной формы собственности медицинских услуг с обеспечением равных условий при оказании ГОБМП:
- разработаны новые правила закупа с учетом равных условий для частных поставщиков;
- отменены 29 СанПинов;
- пересмотрены – 8 СанПинов;
- сокращено количество проверок бизнеса в 2 раза;
- освобождены от проверок 34,5 тыс. объектов.
Все это позволило обеспечить рост доли частных поставщиков в оказании ГОБМП. В 2014 году данный показатель составлял 27,4%. В 2017 году – вырос до 40%, в 2018 году достиг 43%. При этом, за период 2017-2018 годы рост доли участия частных поставщиков в денежном выражении вырос на 5% (с 8% в 2017 году до 14% в 2018 году).
Государственные медицинские организации расширили самостоятельность путем перехода в статус организаций на праве хозяйственного ведения (далее – ПХВ) с наблюдательными советами. Внедрены новые методы оплаты, ориентированные на конечный результат в амбулаторном и стационарном секторах, в онкологической службе и медицинских организациях села – глобальный бюджет.

Алайда, төсек қорының 14 мың бірлікке қысқарғанына қарамастан, Қазақстанда ауруханалық төсектермен қамтамасыз ету көрсеткіштері, стационарда болудың неғұрлым орташа ұзақтығы ЭЫДҰ елдерінен 20 %-ға жоғары (ЭЫДҰ елдеріндегі 6,0-ге қарағанда 9,2 төсек-күні (2015 жыл) , емдеу қарқынының деңгейі бойынша төсек қорын саралау жеткіліксіз, бұл денсаулық сақтау бюджетіне қаржылық жүктеме түсіреді: денсаулық сақтау жүйесі бюджетінің 60%-ынан астамы стационарлардың үлесіне тиесілі.
Саралау деңгейі жеткіліксіздігінің, қалпына келтіру емі, оңалту және ұзақ күтім жасау төсектерінің жетіспеу нәтижесі олардың жұмыс тиімділігінің төмендеуі болып табылады. Үйдегі стационарлар және патронаж қызметі дамымаған. Емдеуге жатқызылған науқастардың 20%-дан астамы емді амбулаториялық деңгейде ала алады.
Анағұрлым кең таралған ауру топтары (жіті миокард инфаркты, ми қан айналымының жіті бұзылысы (инсульт), қатерлі ісіктер, жарақаттар, босану) емдеуге жатқызу мен өлімнің жиі кездесетін себептері болып табылады. Бұл ретте пациент бағдарының барлық деңгейлерінде бірыңғай іс-қимыл алгоритмдеріне негізделген өзара іс-қимыл және интеграция жеткіліксіз.
Интеграцияланған модельді енгізу мақсатында уәкілетті органның жанынан босандыру және балалық шақ қызметінің тиімділігін арттыру, жіті миокард инфарктісі кезінде медициналық көмек көрсету және жіті инсультті басқару, онкологиялық ауруларды басқару, жарақаттар кезінде медициналық көмек көрсету жөніндегі 5 үйлестіру кеңесі құрылды; олардың құрамы бекітілді, 5 бағыт бойынша Интеграцияланған модельді енгізу бойынша жол карталары бекітілді; республикалық орталықтар ішінен әрбір 5 бағыт бойынша бейінді медициналық ұйымдар айқындалды.
Салада ТМККК көрсету кезінде жекеше және мемлекеттік меншік нысанындағы медициналық қызметтер берушілер арасында тең жағдайды қамтамасыз ете отырып, бәсекелес орта қалыптасуда:
- жекеше қызметтер берушілер үшін тең жағдайларды ескере отырып, жаңа қағидалар әзірленді;
- 29 СанҚағида алып тасталды;
- 8 СанҚағида қайта қаралды;
- бизнесті тексеру саны 2 есеге қысқартылды;
- 34,5 мың объект тексеруден босатылды.
Осының барлығы ТМККК көрсетуде жекеше қызметтер берушілердің үлесінің өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. 2014 жылы осы көрсеткіш 27,4 % құрады. 2017 жылы 40 %-ға дейін өсті, 2018 жылы 43 %-ға жетті. Бұл ретте, жекеше қызметтер берушілердің қатысу үлесінің өсуі 5 %-ға ақшалай мәнінде өсті (2017 жылы 8 %-дан бастап 2018 жылы 14 %-ға дейін).
Мемлекеттік медициналық ұйымдар байқау кеңестері бар шаруашылық жүргізу құқығындағы (бұдан әрі – ШЖҚ) ұйымдар мәртебесіне ауысу жолымен дербестігін кеңейтті. Амбулаториялық және стационарлық секторларда, онкологиялық қызметте және ауылдық медицина ұйымдарында түпкі нәтижеге бағдарланған ақы төлеудің жаңа әдістері – жаһандық бюджет енгізілді.

Объем финансирования отрасли вырос на 19% с 867,8 млрд. тенге в 2015 году до 1 трлн. 030 млрд. тенге в 2017 году.
Вместе с тем, анализ макроэкономических показателей выявил существенное отставание размеров бюджетных инвестиций в здравоохранение в Казахстане от уровня развитых стран. Так, в 2016 году доля государственных расходов на здравоохранение в ВВП в Казахстане составила 3,4% (в странах ОЭСР – 9%).
В Казахстане сохраняется высокий уровень частных расходов на получение медицинской помощи (республика – 41%). По данным ВОЗ уровень расходов населения свыше 20% является признаком низкой финансовой устойчивости системы здравоохранения и характеризует повышенный риск для населения, связанный с приближением их к черте бедности вследствие болезней, которые, в свою очередь, могут затронуть все сферы (способность получать образование, экономическая продуктивность, уменьшение спроса на медицинские услуги), а также привести к ухудшению здоровья и демографических показателей.
Кроме того, действующие механизмы финансирования, тарифная политика в системе здравоохранения недостаточно эффективны, не решены вопросы финансирования обновления основных средств. Требуют дальнейшего совершенствования механизмы эффективности использования средств ГОБМП. Так, отмечается низкая эффективность Национальной скрининговой программы (выявляемость составляет 3,4% среди взрослого населения, 16,4% – среди детского), эффективность скринингов не мониторируется на основе рекомендаций по эффективности раннего обнаружения раковых опухолей и их успешному лечению.
Существующая система финансирования ГОБМП не реализует главный принцип всей системы здравоохранения солидарной ответственности государства, работодателя и гражданина за свое здоровье.
В рамках развития системы обязательного социального медицинского страхования создан Фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) и его 16 региональных филиалов. ФСМС аккумулирует отчисления и взносы на обязательное медицинское страхование от участников системы и выступает в качестве единого плательщика за оказание медицинских услуг.
С учетом появления новых технологий современная медицина становится все более ресурсоемкой.
Продолжается работа по стандартизации в соответствии с международными требованиями: совершенствуются протоколы диагностики и лечения, алгоритмы, стандарты профильных служб. Последовательно начали внедряться компоненты управления качеством: система аккредитации медицинских организаций, внутренний аудит, независимая оценка знаний и навыков.
Вместе с тем, управление качеством медицинских услуг основано в большей степени на системе контроля, не завершен процесс стандартизации в здравоохранении, не привлекаются общественные организации и профессиональные сообщества в процесс управления качеством. Система сертификации медицинских работников слабо мотивирует обеспечение качества медицинских услуг. Не развит процесс доаккредитационной подготовки медицинских организаций.
Новым институциональным механизмом по повышению качества медицинских услуг стало создание консультативно-совещательного органа при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан – Объединенной комиссии по качеству медицинских услуг (далее – ОКК), деятельность которой направлена на выработку рекомендаций по совершенствованию клинических протоколов, стандартов медицинского образования, лекарственного обеспечения, стандартов системы контроля качества и доступности услуг в области здравоохранения.
В рамках работы по обеспечению качества медицинских услуг создана Объединенная комиссия по качеству медицинских услуг. Количество представителей неправительственных организаций в ОКК составило 43%.

Саланы қаржыландыру көлемі 19 %-ға; 2015 жылғы 867,8 млрд. теңгеден 2017 жылы 1 трлн. 030 млрд. теңгеге дейін өсті.
Сонымен бірге макроэкономикалық көрсеткіштерге жүргізілген талдау Қазақстанда денсаулық сақтауға салынатын бюджеттік инвестициялар мөлшерлерінің дамыған елдердің деңгейінен едәуір артта қалып отырғанын анықтады. Айталық, Қазақстанда ЖІӨ-де денсаулық сақтауға мемлекеттік шығыстардың үлесі 3,4% құрады (ЭЫДҰ елдерінде – 9%).
Қазақстанда медициналық көмек алуға жұмсалатын жекеше шығыстардың жоғары деңгейі сақталып отыр (республика – 41 %). ДДҰ деректері бойынша халық шығыстары деңгейінің 20%-дан асуы денсаулық сақтау жүйесінің қаржылық орнықтылығының төмен болуының белгісі болып табылады және халық үшін аурулардың салдарынан кедейлік шегіне жақындаумен байланысты жоғары тәуекелді сипаттайды, олар өз кезегінде барлық салаларды (білім алуға қабілеттілік, экономикалық өнімділік, медициналық көрсетілетін қызметтерге деген сұраныстың азаюы) қозғауы, сондай-ақ денсаулық пен демографиялық көрсеткіштердің нашарлауына әкелуі мүмкін.
Бұдан басқа, денсаулық сақтау жүйесіндегі қолданыстағы қаржыландыру тетіктері, тариф саясатының тиімділігі жеткіліксіз, негізгі құралдарды жаңартуды қаржыландыру мәселелері шешілмеген. ТМККК қаражатын пайдалану тиімділігі тетіктері одан әрі жетілдіруді талап етеді. Айталық, Ұлттық скринингтеу бағдарламасы тиімділігінің төмен болуы байқалады (ауруларды анықтау ересек халық арасында 3,4 %, балалар арасында – 16,4 % құрайды), скринингтердің тиімділігіне обыр ісіктерін ерте анықтаудың тиімділігі және оларды сәтті емдеу жөніндегі ұсынымдар негізінде мониторинг жүргізілмейді.
ТМККК қаржыландырудың қолданыстағы жүйесі барлық денсаулық сақтау жүйесінің басты қағидаты - өз денсаулығы үшін мемлекеттің, жұмыс беруші мен азаматтың ортақ жауапкершілігі қағидатын іске асырмайды.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін дамыту шеңберінде Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘлМСҚ) және оның 16 өңірлік филиалы құрылды. ӘлМСҚ жүйеге қатысушылардан міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды жинайды және медициналық қызметтерді көрсеткені үшін бірыңғай төлеуші ретінде әрекет етеді.
Жаңа технологиялардың пайда болуын ескере отырып, заманауи медицинаның ресурсты қажет етуі күннен күнге ұлғаюда.
Халықаралық талаптарға сәйкес стандарттау бойынша жұмыстар жалғасуда: диагностикалау және емдеу хаттамалары, бейінді қызметтердің алгоритмдері, стандарттар жетілдірілуде. Сапаны басқару компоненттері: медициналық ұйымдарды аккредиттеу жүйесі, ішкі аудит, білім мен дағдыларды тәуелсіз бағалау жүйелі түрде енгізіле бастады.
Сонымен бірге медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын басқару көбінесе бақылау жүйесіне негізделген, денсаулық сақтаудағы стандарттау процесі аяқталмаған, қоғамдық ұйымдар мен кәсіптік бірлестіктер сапаны басқару процесіне тартылмайды. Медицина қызметкерлерін сертификаттау жүйесі медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз етуді әлсіз ынталандырады. Медициналық ұйымдарды аккредиттеуге дейінгі дайындық процесі дамымаған.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша жаңа институционалдық тетік – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жанынан консультациялық-кеңесші орган – Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия (бұдан әрі – СБК) құру болды, оның қызметі клиникалық хаттамаларды, медициналық білім беру, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету стандарттарын, денсаулық сақтау саласындағы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін бақылау жүйесі стандарттарын жетілдіру бойынша ұсынымдарды дайындауға бағытталған.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс шеңберінде Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі бірлескен комиссия құрылды. СБК-дағы үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің саны 43 %-ды құрады.

За 2016-2017 годы проведено 36 заседаний ОКК, на которых одобрено 462 клинических протоколов диагностики и лечения, рассмотрено 95 новых медицинских технологий, из них одобрено 75.
Продолжается дальнейшая аккредитация медицинских организаций. За 2016 год прошли национальную аккредитацию 169 медицинские организации, за 2017 год – 152.
Впервые Центр аккредитации Републиканского центра развития здравоохранения получил международное признание по своей основной деятельности. На основании аудита соответствия системы аккредитации Казахстана требованиям высшего органа в мире по качеству и безопасности в здравоохранении – International Society for Quality in Health Care (Международное Общество по Качеству в Здравоохранении (далее – ISQua), Комиссия по аккредитации при Совете Директоров ISQua приняла решение об аккредитации сроком на четыре года до января 2021 года.
По итогам работы в 2017 году в республике осуществляли деятельность 247 тысяч медицинских работников, в том числе врачей – 72 134 человек, средних медицинских работников (далее – СМР) – 175 246 человек (все ведомства). Из них в системе здравоохранения работают всего 209 161 человек (врачей – 56 570 и СМР – 152 591).
Обеспеченность врачебными кадрами на 10 тысяч населения составила в среднем по республике – 39,7 (2016 год – 41,6); СМР – 96,5 (2016 г. – 95,3).
Общая обеспеченность врачами и средним медицинским персоналом в расчете на 10 тысяч населения в целом стабильна.
Несмотря на это, сохраняется потребность во врачах по отдельным специальностям. В разрезе регионов наблюдается неравномерное распределение кадровых ресурсов – межрегиональная разница более чем в 3,8 раза.
Ежегодный уровень потребности во врачебных кадрах складывается исходя из:
естественных причин (2,8%): убыль (выход на пенсию, смерть и др), миграция, социальная миграция, переток в частные структуры и др.;
роста населения, расширения сети медицинских организаций, за счет новых;
неоднородности структуры потребности в кадрах в разрезе специальностей;
наличия незанятых штатных единиц (вакансий), складывающихся из разницы предусмотренных штатных единиц и занятых штатных единиц.
Укомплектованность врачебными кадрами в системе здравоохранения в целом за 2017 год составила 95%, что является достаточным для обеспечения качественной медицинской помощи населению. Средний коэффициент совместительства составил 1,32, при этом предельно допустимый коэффициент совместительства определен как 1,5.
Для обеспечения отрасли медицинскими кадрами:

2016-2017 жылдары СБК-ның 36 отырысы өткізілді, онда диагностика мен емдеудің 462 клиникалық хаттамасы мақұлданды, 95 жаңа медициналық технология қаралып, оның ішінде 75-і мақұлданды.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеу одан әрі жалғасуда. 2016 жылы – 169, 2017 жылы – 152 медициналық ұйым ұлттық аккредиттеуден өтті.
Алғаш рет Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығының Аккредиттеу орталығы өзінің негізгі қызметі бойынша халықаралық деңгейде танылды. Әлемде денсаулық сақтаудағы сапа және қауіпсіздік жөніндегі жоғарғы органның – International Society for Quality in Health Care (Денсаулық сақтаудағы Сапа жөніндегі халықаралық қоғам (бұдан әрі – ISQua) талаптарына Қазақстанның аккредиттеу жүйесінің сәйкестігін аудиттеу негізінде ISQua Директорлар кеңесінің жанындағы Аккредиттеу жөніндегі комиссия 2021 жылғы қаңтарға дейін төрт жыл мерзімге аккредиттеу туралы шешім қабылдады.
Жұмыс қорытындысы бойынша 2017 жылы республикада 247 мың медицина қызметкері қызметін жүзеге асырды, оның ішінде дәрігерлер – 72 134 адам, орта медицина қызметкерлері (бұдан әрі – ОМҚ) – 175 246 (барлық ведомстволар). Оның ішінде денсаулық сақтау жүйесінде барлығы 209 161 (дәрігерлер – 56 570 және ОМҚ – 152 591) адам жұмыс істейді.
Дәрігер кадрлармен қамтамасыз ету 10 мың тұрғынға шаққанда республика бойынша орташа есеппен – 40,0 (2016 ж. – 41,8); ОМҚ – 97,2 (2016 ж. – 96,0) құрады.
Жалпы дәрігерлермен және орта медицина персоналымен жалпы қамтамасыз ету 10 мың тұрғынға есептегенде тұрақты.
Осыған қарамастан, жекелеген мамандықтар бойынша дәрігерлерге қажеттілік сақталуда. Өңірлер бөлінісінде кадрлық ресурстардың тең бөлінбеуі байқалады – өңіраралық айырмашылық 3,8 есеге көп.
Дәрігер кадрлардағы қажеттіліктің жыл сайынғы деңгейі:
табиғи себептер (2,8%): азаю (зейнеткерлікке шығу, қайтыс болу және басқалары), көші-қон, әлеуметтік көші-қон, жеке меншік құрылымдарға ауысу және басқалары;
халықтың өсуі, медициналық ұйымдар желісінің кеңеюі, жаңа ұйымдардың есебі;
мамандықтар бөлінісінде кадрларға қажеттілік құрылымының бірдей болмауы;
көзделген штат бірліктері мен мамандар отырған штат бірліктерінің арасындағы айырмадан қалыптасатын бос штат бірліктерінің (бос орындардың) болуы негізінде қалыптасады.
Денсаулық сақтау жүйесінде дәрігер кадрлармен толықтыру жалпы 2017 жылы 95 %-ды құрады, ол тұрғынға сапалы медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін жеткілікті болып табылады. Жұмысты қоса атқарудың орташа коэффициенті 1,32-ні құрады, бұл ретте қоса атқарудың шекті рұқсат етілген коэффициенті 1,5 ретінде айқындалған.
Саланы медицина кадрларымен қамтамасыз ету үшін:

1. Введена норма обязательной отработки выпускников, обучившихся за счет государственного образовательного заказа по медицинским специальностям.
2. Ведется ежегодный персонифицированный мониторинг закрепления выпускников на местах.
3. Утверждена Национальная политика управления кадровыми ресурсами здравоохранения.
4. Заключены меморандумы с акимами областей, городов Астаны, Алматы на 2016-2018 годы по достижению показателя "снижение дефицита врачебных кадров".
5. Выделяются целевые заказы местными исполнительными органами (далее – МИО) на подготовку кадров.
6. Внедряются корпоративные политики по управлению кадровым резервом здравоохранения и HR технологии в региональных медицинских организациях.
7. Обновлена методика статистического учета кадров (гармонизирована со стандартами ВОЗ, ЕвроСтат); закреплены нормы по допуску выпускников интернатуры (педиатрия, акушерство-гинекология) и выпускников интернатуры после переподготовки (неврология (взрослая), неврология (детская), профессиональная патология, фтизиатрия, в том числе детская, медицинская реабилитология, в том числе детская, клиническая фармакология, анестезиология и реаниматология (взрослая) на уровне амбулаторно-поликлинического звена и в сельском здравоохранении к работе без прохождения резидентуры.
Дефицит по клиническим незанятым штатным единицам в разрезе клинических специальностей в 2017 году составил 2840 штатных единиц. При этом, с учетом нормативного коэффициента совместительства 1,5, то физических лиц потребуется меньше, в среднем около 1893 человек.
Несмотря на внедрение стимулирующего компонента подушевого норматива, соотношение средней заработной платы ВОП в Казахстане к среднемесячной заработной плате в экономике составляет 1,0. Данный показатель в Великобритании – 1,9; Турции – 2,0; Словении – 2,5; Венгрии – 1,4; Эстонии – 1,7.
В этой связи ведется работа по переходу до конца 2018 года медицинских организаций в предприятия на праве хозяйственного ведения (далее – ПХВ). Сравнительный анализ показывает, что средняя зарплата врачей в медицинских организациях, перешедших на ПХВ выше, чем у коллег в государственных медицинских учреждениях и составляет 157 тыс. тенге, среднего персонала – 101 тыс. тенге.
В целях обеспечения качества обучения студентов-медиков начата модернизация медицинского образования через стратегическое партнерство медицинских ВУЗов страны с 6 ведущими зарубежными университетами: КазНМУ им.С.Асфендиярова и Университет Дьюка (США), Карагандинский государственный медицинский университет и Университет Лунда (Швеция), Государственный медицинский университет г. Семей и Университет Сент-Луиса (США), Медицинский университет Астана и Университет Рима "Ла Сапиенца" (Италия), Южно-Казахстанская государственная фармацевтическая академия и Гданьский медицинский университет (Польша), Западно-Казахстанский государственный медицинский университет им. М.Оспанова и Познаньский медицинский университет (Польша). Разработана модель университетской клиники, где медицинские организации интегрируются в состав университетов.

1. Медицина мамандықтары бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы есебінен білім алған түлектердің міндетті жұмыспен өтеу нормасы енгізілді.
2. Түлектердің жергілікті орындарда бекітілуіне жыл сайынғы дербестендірілген мониторингі жүргізіледі.
3. Денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстарын басқарудың ұлттық саясаты бекітілді.
4. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктерімен "дәрігер кадрлардың тапшылығын төмендету" көрсеткішіне қол жеткізу бойынша 2016 – 2018 жылдарға арналған меморандум жасалды.
5. Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) кадрларды даярлауға нысаналы тапсырыстар бөледі.
6. Өңірлік медициналық ұйымдарда денсаулық сақтау кадрларының резервін және HR технологиясын басқару бойынша корпоративтік саясат енгізілуде.
7. Кадрларды статистикалық есепке алу әдісі жаңартылды (ДДҰ, ЕуроСтат стандарттарымен үйлестірілді; интернатура түлектерінің (педиатрия, акушерлік-гинекология) және қайта даярлаудан кейін интернатура түлектерінің (неврология (ересек), неврология (балалар), кәсіптік патология, фтизиатрия, оның ішінде балалар, медициналық оңалту, оның ішінде балалар, клиникалық фармакология, анестезиология және реаниматология (ересек) амбулаториялық-емханалық буын және ауылдық денсаулық сақтау деңгейінде резидентурадан өтпей жұмысқа жіберу бойынша нормалары бекітілді.
Клиникалық мамандықтар бөлінісінде бос клиникалық штат бірліктері бойынша тапшылық 2017 жылы 2840 штат бірлігін құрады. Бұл ретте, қоса атқарудың 1,5 нормативтік коэффициентін ескеретін болсақ, онда жеке тұлғалар аз талап етіледі, орташа алғанда 1 893 адамға жуық.
Жан басына шаққандағы нормативтің ынталандыру компонентінің енгізілуіне қарамастан, Қазақстанда ЖПД-ның орташа жалақысының экономикадағы орташа айлық жалақыға арақатынасы 1,0-ді құрады. Осы көрсеткіш Ұлыбританияда – 1,9; Түркияда – 2,0; Словенияда – 2,5; Мажарстанда – 1,4; Эстонияда – 1,7.
Осыған байланысты, 2018 жылдың соңына дейін медициналық ұйымдарды шаруашылық жүргізу құқығындағы (бұдан әрі – ШЖҚ) кәсіпорындарға көшіру бойынша жұмыс жүргізілуде. Салыстырмалы талдау ШЖҚ-ға ауысқан медициналық ұйымдардағы дәрігерлердің орташа жалақысы мемлекеттік медициналық мекемелердегі әріптестерге қарағанда жоғары және 157 мың теңгені, орта персоналдың жалақысы – 101 мың теңгені құрайтынын көрсетіп отыр.
Медик-студенттерді оқыту сапасын қамтамасыз ету мақсатында 6 жетекші шетелдік университетпен медициналық ЖОО-лардың: С.Асфендияров атындағы ҚазҰМУ мен Дьюк университеті (АҚШ), Қарағанды мемлекеттік медицина университеті мен Лунда университеті (Швеция), Семей қаласының Мемлекеттік медицина университеті мен Сент-Луис университеті (АҚШ), Астана медицина университеті мен "Ла-Сапиенца" Рим университеті (Италия), Оңтүстік Қазақстан Мемлекеттік фармацевтика академиясы мен Гдань медицина университеті (Польша), М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан Мемлекеттік медицина университеті мен Познань медицина университеті (Польша) стратегиялық әріптестіктері арқылы медициналық білім беруді жаңғырту басталды. Университеттік клиника моделі әзірленді, онда медициналық ұйымдар университеттердің құрамына интеграцияланды.

Продолжается работа по модернизации сестринского образования на основе финской модели прикладного бакалавриата, по которой обучается 312 человек в 6-ти пилотных колледжах.
Однако остаются низкими практическая направленность подготовки кадров, несовершенство образовательных программ, особенно по направлениям клиническая фармакология, менеджмент, экономика.
Продолжают оставаться актуальными вопросы низкой конкурентоспособности научных исследований, их неудовлетворительной практической значимости, недостаточного финансирования прикладных научных исследований в области здравоохранения и дефицита кадров с ученой степенью (более 650 специалистов).
На основе международного опыта создана Единая система дистрибуции лекарственных средств. Внедряются международные стандарты качества (GMP, GDP, GPP и др.), созданы фарминспекторат и государственный орган в сфере обращения лекарственных средств. Для обеспечения физической доступности лекарственной помощи жителям села организована реализация лекарственных средств через объекты ПМСП в более чем 3000 сельских населенных пунктах, не имеющих аптечных организаций.
Продолжены развитие и совершенствование формулярной системы путем внедрения и поддержания Казахстанского национального лекарственного формуляра (далее – КНФ).
Лекарственные формуляры организаций здравоохранения формируются на основе КНФ, постоянно совершенствуются на основе регулярного проведения мониторинга и оценки эффективности применения в отношении отдельных, наиболее дорогостоящих лекарственных средств.
В структуре расходов на лекарственное обеспечение в рамках ГОБМП доля стационарного лекарственного обеспечения составляет 45%, доля амбулаторного лекарственного обеспечения – 55%. На амбулаторном уровне более 2,5 млн. граждан республики получают лекарственные препараты более чем по 400 наименованиям лекарственных средств бесплатно за счет государства.
Республика Казахстан стала официальным наблюдателем Комиссии Европейской фармакопеи и полноправной страной-участницей Международной программы ВОЗ по мониторингу побочных действий лекарственных средств. В рамках Евразийского экономического союза подписаны соглашения государств-членов Евразийского экономического союза (Беларусь, Казахстан, Российская Федерация, Кыргызстан, Армения) о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
В целях информированности медицинских, фармацевтических работников и населения республики создан лекарственный информационно-аналитический центр с филиалами в регионах. Совершенствуются формулярная система, принципы рациональной фармакотерапии на основе доказательной медицины.

Қолданбалы бакалавриаттың фин моделі негізінде мейіргерлік білім беруді жаңарту бойынша жұмыс жалғасуда, ол бойынша 6 пилоттық колледжде 312 адам білім алуда.
Алайда, кадрларды даярлаудың практикалық бағыты, білім беру бағдарламаларының, әсіресе, клиникалық фармакология, менеджмент, экономика бағыттары бойынша бағдарламалардың жетілдірілмеуі төмен күйінде қалып отыр.
Ғылыми зерттеулердің бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуы, олардың практикалық маңызының қанағаттанғысыз болуы, денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың жеткіліксіздігі және ғылыми дәрежесі бар кадрлар тапшылығы (650 маманнан астам) өзекті мәселе болып қала береді.
Халықаралық тәжірибенің негізінде Дәрілік заттар дистрибуциясының бірыңғай жүйесі құрылды. Халықаралық сапа стандарттары (GMP, GDP, GPP және т.б.) енгізілуде, фарминспекторат және дәрілік заттар айналысы саласындағы мемлекеттік орган құрылды. Ауыл тұрғындарына дәрілік көмектің нақты қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін дәріхана ұйымдары жоқ 3000-нан астам ауылдық елді мекенде дәрілік заттарды МСАК объектілері арқылы өткізу ұйымдастырылды.
Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды (бұдан әрі – ҚҰФ) енгізу және қолдау жолымен формулярлық жүйені жетілдіру және дамыту жұмыстары жалғасты.
Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярлары ҚҰФ негізінде қалыптастырылады, жекелеген, неғұрлым қымбат тұратын дәрілік заттарға қатысты тұрақты мониторинг жүргізу және қолданылу тиімділігін бағалау негізінде үнемі жетілдірілуде.
ТМККК шеңберінде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге жұмсалатын шығыстар құрылымында стационарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің үлесі 45 %-ды, амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету үлесі – 55 %-ды құрайды. Амбулаториялық деңгейде республиканың 2,5 миллионнан астам азаматы мемлекет есебінен дәрілік заттардың 400-ден астам атауы бойынша дәрілік препараттарды тегін алады.
Қазақстан Республикасы Еуропалық фармакопея комиссиясының ресми бақылаушысы және ДДҰ Дәрілік заттардың жанама әсерлеріне мониторинг жүргізу жөніндегі халықаралық бағдарламасының толыққанды қатысушы елі болды. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдердің (Беларусь, Қазақстан, Ресей Федерациясы, Қырғызстан, Армения) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісіміне қол қойылды.
Республиканың медицина, фармацевтика қызметкерлері мен халқын хабардар ету мақсатында өңірлерде филиалдары бар дәрілік ақпараттық-талдау орталығы құрылды. Дәлелді медицинаның негізінде формулярлық жүйе, ұтымды фармакотерапия қағидаттары жетілдірілуде.

Однако всего 61% лекарственных средств из всех зарегистрированных в Казахстане имеют сертификат GMP, 7 из 42 отечественных производителей и 40% лекарственных средств из закупа единым дистрибьютором.
Сохраняются высокий уровень отпуска рецептурных лекарственных средств без рецептов врача, бесконтрольное использование антибиотиков, полипрагмазия, использование лекарственных средств с недоказанной клинической эффективностью, неэтическое продвижение лекарственных средств ассоциациями с привлечением пациентов, а также врачами при выписывании лекарственных препаратов конкретного производителя, также остается проблема с качеством лекарственных средств и присутствием на рынке контрафактной продукции.
Отсутствует система фармаконадзора за лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и медицинской техникой, поступающими на рынок Республики Казахстан. Требует усовершенствования система сбора, выявления побочных действий лекарственных средств, отсутствует интегрированная информационная система для всех участников мониторинга побочных действий.
Доклинические и клинические базы не аккредитованы в соответствии с международными требованиями. Медицинские организации недостаточно укомплектованы клиническими фармакологами.
В рамках реализации текущей Госпрограммы проводится работа по созданию базы данных (справочной системы) зарегистрированной в республике медицинской техники с указанием цен, технических характеристик и соответствия государственным стандартам.
Данная мера позволит эффективно использовать весь парк медицинской техники и своевременно выявлять случаи простоя.
Вместе с тем, наблюдаются факты простоя и неэффективного использования медицинской техники, не разработаны стандарты оснащенности, основанные на доказательной медицине, не решены вопросы постгарантийного сервисного обслуживания.
Оснащенность медицинских организаций медицинской техникой снизилась на 4,65 процентных пункта (2015 – 69,9%, 2017 год – 65,25%). Начато внедрение механизмов финансового лизинга для обеспечения медицинской техникой.
С целью создания информационной структуры здравоохранения Республики Казахстан продолжается информатизация отрасли здравоохранения, разработаны и внедрены веб-приложения по актуальным направлениям (регистры социально значимых заболеваний, портал Бюро госпитализации, по кадрам и др.).
Однако имеющиеся базы данных разобщены и не интегрированы в единое информационное пространство, что осложняет взаимодействие различных уровней и служб здравоохранения, не обеспечивает преемственность информации, ограничивает возможности оперативного анализа. В медицинских организациях не внедряется система электронного документооборота.

Алайда, Қазақстанда тіркелген барлық дәрілік заттардың ішінен небәрі 61 %-ы GMP сертификатына ие, 42 отандық өндірушінің 7-еуі және дәрілік заттардың 40 %-ы Бірыңғай дистрибьютордан сатып алады.
Рецептілік дәрілік заттарды дәрігердің рецептінсіз босатудың жоғары деңгейі, антибиотиктерді бақылаусыз пайдалану, полипрагмазия, клиникалық тиімділігі дәлелденбеген дәрілік заттарды пайдалану, қауымдастықтардың пациенттерді тарта отырып, сондай-ақ нақты бір өндірушінің дәрілік препараттарын жазып беруі кезінде дәрігерлердің дәрілік заттарды бейэтикалық ілгерілетуі сақталып отыр, сондай-ақ дәрілік заттардың сапасы мен нарықта контрафактілік өнімнің болуы проблема болып қалуда.
Қазақстан Республикасының нарығына келіп түсетін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы фармакологиялық қадағалау жүйесі жоқ. Дәрілік заттардың жанама әсерлерін жинақтау, анықтау жүйесі жетілдіруді талап етеді, жанама әсерлерді мониторингтеудің барлық қатысушыларына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе жоқ.
Клиникаға дейінгі және клиникалық базалар халықаралық талаптарға сәйкес аккредиттелмеген. Медициналық ұйымдар клиникалық фармакологтармен жеткілікті жасақталмаған.
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде бағалары, техникалық сипаттамасы және мемлекеттік стандарттарға сәйкестігі көрсетіле отырып, республикада тіркелген медициналық техниканың дерекқорын (анықтама жүйесін) құру бойынша жұмыс жүргізілуде.
Бұл шара медициналық техниканың барлық паркін тиімді пайдалануға және тұрып қалған жағдайларды уақтылы айқындауға мүмкіндік береді.
Сонымен бірге, медициналық техниканың тұрып қалуы мен тиімсіз пайдаланылу фактілері байқалады, дәлелді медицинаға негізделген жарақтандыру стандарттары әзірленбеген, кепілдіктен кейінгі сервистік қызмет көрсету мәселесі шешілмеген.
Медициналық ұйымдардың медициналық техникамен жарақтандырылуы 4,65 пайыздық тармаққа төмендеді (2015 – 69,9 %, 2017 жыл – 65,25 %). Медициналық техникамен қамтамасыз ету үшін қаржы лизингі тетіктерін енгізу басталды.
Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау саласының ақпараттық құрылымын құру мақсатында денсаулық сақтау саласын ақпараттандыру жалғасуда, өзекті бағыттар бойынша веб-қосымшалар (әлеуметтік мәні бар аурулардың тіркелімдері, Емдеуге жатқызу бюросы порталы, кадрлар бойынша және т.б.) әзірленді және енгізілді.
Алайда, қолда бар дерекқорлар бытыраңқы және бірыңғай ақпараттық кеңістікке интеграцияланбаған, бұл денсаулық сақтау саласының әртүрлі деңгейлері мен қызметтерінің өзара іс-қимылын қиындатады, ақпараттың сабақтастығын қамтамасыз етпейді, жедел талдау мүмкіндіктерін шектейді. Медициналық ұйымдарда электрондық құжат айналымы жүйесі енгізілмей отыр.

Независимыми экспертами Международного Банка Реконструкции и Развития в декабре 2014 года опубликован отчет о результатах реализации Госпрограммы "Саламатты Қазақстан", согласно которому реализация 6-ти основных направлений оценена международными экспертами следующим образом:
1-направление "Повышение эффективности межсекторального и межведомственного взаимодействия по вопросам охраны общественного здоровья" – очень успешная;
2-направление "Усиление профилактических мероприятий, скрининговых исследований, совершенствование диагностики, лечения и реабилитации основных социально значимых заболеваний и травм" – довольно успешная;
3-направление "Совершенствование санитарно-эпидемиологической службы" – довольно успешная;
4-направление "Совершенствование организации, управления и финансирования медицинской помощи в Единой национальной системе здравоохранения" – очень успешная;
5-направление "Совершенствование медицинского, фармацевтического образования, развитие и внедрение инновационных технологий в медицине" – успешная;
6-направление "Повышение доступности и качества лекарственных средств для населения, улучшение оснащения организаций здравоохранения медицинской техникой" – успешная.
На сегодняшний день здравоохранение, как государственный институт, находится в стадии активных институциональных преобразований, целью которых является качественное повышение эффективности и доступности системы оказания медицинской помощи, в приоритетном развитии общественного здоровья, профилактики заболеваний, управления основными хроническими заболеваниями, борьбы с онкологическими заболеваниями через высокоэффективную раннюю диагностику и лечение.
В этой связи необходимо провести законодательное закрепление институциональных инициатив, которые требуют проведение законотворческой деятельности в отрасли здравоохранения.
SWOT-анализ здравоохранения
Сильные стороны:
1) политическая поддержка государства на самом высоком уровне и гарантия исполнения взятых социальных обязательств;
2) стабильная эпидемиологическая ситуация по большинству инфекционных болезней с высоким охватом иммунизацией детского населения;
3) эффективная система санитарной охраны границ от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний и опасных грузов;
4) развитая инфраструктура организаций, оказывающих медицинскую помощь;
5) успешный опыт трансферта современных медицинских технологий;
6) внедрение системы управления качеством медицинской помощи на основе стандартизации и аккредитации;
7) современная тарифная система финансирования здравоохранения;

2014 жылғы желтоқсанда Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің тәуелсіз сарапшылары "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру нәтижелері туралы есепті жариялады, оған сәйкес негізгі 6 бағыттың іске асырылуын халықаралық сарапшылар мынадай деп бағалады:
1-бағыт "Қоғамдық денсаулық сақтау мәселелері бойынша сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимыл тиімділігін арттыру" – өте сәтті;
2-бағыт "Профилактикалық іс-шараларды, скринингтік зерттеулерді күшейту, негізгі әлеуметтік мәні бар аурулар мен жарақаттарды диагностикалауды, емдеуді және оңалтуды жетілдіру" – айтарлықтай сәтті;
3-бағыт "Санитариялық-эпидемиологиялық қызметті жетілдіру" – айтарлықтай сәтті;
4-бағыт "Денсаулық сақтаудың бірыңғай ұлттық жүйесінде медициналық көмекті ұйымдастыруды, басқару мен қаржыландыруды жетілдіру" – өте сәтті;
5-бағыт "Медициналық, фармацевтикалық білімді жетілдіру, медицинада инновациялық технологияларды дамыту және енгізу" – сәтті;
6-бағыт "Тұрғынға дәрілік заттардың қолжетімділігі мен сапасын арттыру, денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық техникамен жарақтандыруды жақсарту" – сәтті.
Бүгінгі күні денсаулық сақтау мемлекеттік институт ретінде белсенді институционалдық қайта құру сатысында, оның мақсаты қоғамдық денсаулық сақтауды басым дамытуда медициналық көмек көрсету жүйесінің тиімділігі мен қолжетімділігі, аурулардың профилактикасы, негізгі созылмалы ауруларды басқару, тиімділігі жоғары ерте диагностикалау мен емдеу арқылы онкологиялық аурулармен күрес болып табылады.
Осыған байланысты, денсаулық сақтау саласында заң шығару қызметін жүргізуді талап ететін институционалдық бастамаларды заңнамалық бекітуді жүргізу қажет.
Денсаулық сақтау саласын SWOT-талдау
Күшті жақтары:
1) мемлекеттің ең жоғары деңгейдегі саяси қолдауы және міндетке алынған әлеуметтік міндеттемелерді орындау кепілдігі;
2) балаларды иммундаумен жоғары деңгейде қамту арқылы көптеген инфекциялық аурулар бойынша тұрақты эпидемиологиялық ахуал;
3) шекараны аса қауіпті инфекциялық аурулар мен қауіпті жүктердің әкелінуі мен таралуынан санитариялық қорғаудың тиімді жүйесі;
4) медициналық көмек көрсететін ұйымдардың дамыған инфрақұрылымы;
5) заманауи медициналық технологиялар трансфертінің табысты тәжірибесі;
6) стандарттау мен аккредиттеу негізінде медициналық көмектің сапасын басқару жүйесін енгізу;
7) денсаулық сақтауды қаржыландырудың заманауи тарифтік саясаты;

8) создание условий для развития отечественных производителей лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
Слабые стороны:
1) низкая ожидаемая продолжительность жизни, высокий уровень общей смертности в сравнении со средним уровнем стран ОЭСР;
2) низкий уровень финансирования здравоохранения;
3) высокий уровень частных расходов на здравоохранение;
4) недостаточный уровень финансирования ПМСП;
5) устаревшая инфраструктура системы здравоохранения;
6) недостаточное материально-техническое обеспечение органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
7) слабый уровень информатизации в отрасли;
8) отсутствие механизмов солидарной ответственности за здоровье;
9) недостаточное участие частного сектора в оказании ГОБМП;
10) недостаточный уровень качества подготовки кадров до и последипломного образования;
11) низкий уровень эффективности управления в системе здравоохранения;
12) низкая мотивация труда медицинского персонала;
13) недостаточное лекарственное обеспечение на амбулаторном уровне.
Возможности:
1) положительная динамика основных демографических показателей;
2) создание единого рынка в рамках Евразийского экономического пространства;
3) привлечение прямых инвестиций (в том числе зарубежных) в здравоохранение и развитие государственно-частного партнерства;
4) локализация производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
5) внедрение социального медицинского страхования на основе внедренных рыночных механизмов (создан Единый плательщик, внедрены современные методы оплаты на основе конечного результата);
6) поддержка международных финансовых институтов;
7) повышение конкурентоспособности на региональном рынке здравоохранения;
8) трансферт технологий, знаний и лучшей практики через интенсивное сотрудничество с международными партнерами.
Угрозы:

8) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың отандық өндірушілерін дамыту үшін жағдай жасау.
Әлсіз жақтары:
1) ЭЫДҰ елдерінің орташа деңгейімен салыстырғанда күтілетін өмір сүру ұзақтығының төмен болуы, жалпы өлімнің жоғары деңгейі;
2) денсаулық сақтау саласын қаржыландыру деңгейінің төмен болуы;
3) денсаулық сақтауға жұмсалатын жекеше шығыстардың жоғары деңгейі;
4) МСАК-ты қаржыландырудың жеткіліксіз деңгейі;
5) денсаулық сақтау жүйесінің ескірген инфрақұрылымы;
6) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарының жеткіліксіз материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі;
7) саладағы ақпараттандырудың әлсіз деңгейі;
8) денсаулық үшін ортақ жауапкершілік тетіктерінің болмауы;
9) ТМККК көрсетуге жекеше сектордың қатысуының жеткіліксіздігі;
10) дипломға дейінгі және дипломнан кейінгі білім беру кадрларын даярлау сапасының жеткіліксіз деңгейі;
11) денсаулық сақтау жүйесіндегі тиімді басқарудың төмен деңгейі;
12) медицина персоналы еңбегінің төмен уәждемесі;
13) амбулаториялық деңгейде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі.
Мүмкіндіктері:
1) негізгі демографиялық көрсеткіштердің оң динамикасы;
2) Еуразиялық экономикалық кеңістік шеңберінде бірыңғай нарықтың құрылуы;
3) денсаулық сақтауға тікелей инвестицияларды (оның ішінде шетелдік) тарту және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту;
4) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника өндірісінің орналасуы;
5) енгізілген нарық тетіктерінің (Бірыңғай ақы төлеуші құрылды, түпкі нәтиженің негізінде ақы төлеудің заманауи әдістері енгізілді) негізінде әлеуметтік медициналық сақтандыруды енгізу;
6) халықаралық қаржы институттарының қолдауы;
7) өңірлік денсаулық сақтау нарығында бәсекеге қабілеттілікті арттыру;
8) халықаралық әріптестермен қарқынды ынтымақтастық орнату арқылы технологияларды, білім мен үздік тәжірибені трансферттеу.
Қауіптер:

1) дальнейшее ухудшение глобальной и региональной экономической ситуации;
2) возникновение новых и возврат ранее известных инфекционных заболеваний;
3) наличие природных очагов особо опасных инфекций на территории страны;
4) рост неинфекционных заболеваний;
5) повышение спроса на медицинские услуги;
6) рост импорта медицинских услуг и товаров;
7) растущие государственные и частные затраты на здравоохранение;

1) жаһандық және өңірлік экономикалық ахуалдың одан әрі нашарлауы;
2) жаңа инфекциялық аурулардың пайда болуы және бұрын белгілі болғандарының қайта оралуы;
3) ел аумағында аса қауіпті инфекциялардың табиғи ошақтарының болуы;
4) инфекциялық емес аурулардың өсуі;
5) медициналық көрсетілетін қызметтерге сұраныстың артуы;
6) медициналық көрсетілетін қызметтер мен тауарлар импортының өсуі;
7) денсаулық сақтауға жұмсалатын мемлекеттік және жекеше шығындардың өсуі;

8) устаревшие малоэффективные технологии управления;
9) быстро изнашиваемая и устаревающая инфраструктура и медицинская техника;
10) неэффективное развитие и использование человеческих ресурсов отрасли;
11) рост разочарования и неудовлетворенности населения качеством и доступностью медицинской помощи.
4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации текущей Государственной программы
Общая цель: Укрепление здоровья населения для обеспечения устойчивого социально-экономического развития страны.
Достижение данной цели будет измеряться следующим целевым индикатором:
№ п/п
Целевой индикатор
ед. изм.
Источники информации
Ответственные за исполнение
2014 (факт)
2015 (оценка)

8) ескірген, тиімділігі аз басқару технологиялары;
9) тез тозатын және ескіретін инфрақұрылым мен медициналық техника;
10) саланың адами ресурстарының тиімсіз дамуы мен пайдаланылуы;
11) халықтың медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігіне көңілі қалуының және қанағаттанбауының өсуі.
4. Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Жалпы мақсат: Еліміздің орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету үшін халықтың денсаулығын нығайту.
Бұл мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
Ақпарат көздері
Орындау үшін жауаптылар
2014 (факт)
2015 (
бағалау)

Цели, задачи и показатели результатов будут достигаться путем реализации Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016-2019 годы согласно приложению к Государственной программе развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016-2019 годы.
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры
Основными направлениями данной Программы являются:
1) развитие общественного здравоохранения как основы охраны здоровья населения;
2) интеграция всех служб здравоохранения вокруг нужд населения на основе модернизации и приоритетного развития ПМСП;
3) обеспечение качества медицинских услуг;
4) реализация Национальной политики лекарственного обеспечения;
5) совершенствование системы здравоохранения на основе внедрения солидарности и повышения ее финансовой устойчивости;
6) повышение эффективности управления человеческими ресурсами в отрасли здравоохранения;
7) обеспечение дальнейшего развития инфраструктуры здравоохранения на основе государственно-частного партнерства и современных информационно-коммуникационных технологий.
5.1. Развитие общественного здравоохранения как основы охраны здоровья населения
5.1.1. Формирование службы общественного здоровья
Укрепление и охрана здоровья населения требуют не только развития соответствующих стратегий и мобилизации ресурсов в различных сферах жизнедеятельности, но и создания устойчивой и эффективной основы для обеспечения интеграции деятельности государства, общественности и населения в этом направлении. В соответствии с лучшим международным опытом основой дальнейшего развития системы здравоохранения станет формирование службы общественного здоровья (далее – СОЗ).
Будет сделан акцент на увеличение количества людей, ведущих здоровый образ жизни, правильно питающихся, занимающихся спортом. Создание условий для становления здоровой нации позволит увеличить продолжительность жизни, снизить расходы на здравоохранение, повысить удовлетворенность качеством жизни и уровень производительности труда.
Основными направлениями деятельности СОЗ станут управление общественным здоровьем, изменения в направлении поддержания здоровья и поведенческих стереотипов населения через просвещение, консультации, пропаганду, поощрение здорового образа жизни на основе межведомственного взаимодействия ПМСП с заинтересованными государственными органами (санитарно-эпидемиологической, экологической, ветеринарной служб).
Основными функциями СОЗ станут:

Мақсаттар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштеріне Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасына қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жолымен қол жеткізілетін болады.
5. Негізгі бағыттар, алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
Осы Бағдарламаның негізгі бағыттары:
1) халық денсаулығын сақтаудың негізі ретінде қоғамдық денсаулық сақтауды дамыту;
2) МСАК-ты жаңғыртудың және басым дамытудың негізінде барлық денсаулық сақтау қызметтерін халық мұқтаждықтарының айналасына интеграциялау;
3) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету;
4) Ұлттық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету саясатын іске асыру;
5) ортақ жауапкершілікті және оның қаржылық орнықтылығын арттыруды енгізу негізінде денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру;
6) денсаулық сақтау саласындағы адами ресурстарды басқарудың тиімділігін арттыру;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік және заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың негізінде денсаулық сақтау инфрақұрылымын одан әрі дамытуды қамтамасыз ету болып табылады.
5.1. Халық денсаулығын сақтаудың негізі ретінде қоғамдық денсаулық сақтауды дамыту
5.1.1. Қоғамдық денсаулық қызметін қалыптастыру
Халық денсаулығын нығайту және сақтау тек тиісті стратегияларды дамытуды және түрлі өмір тіршілігі салаларындағы ресурстарды жұмылдыруды ғана емес, мемлекеттің, жұртшылықтың және халықтың осы бағыттағы қызметін интеграциялауды қамтамасыз ету үшін тұрақты және тиімді негіз жасауды да талап етеді. Үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес денсаулық сақтау жүйесін одан әрі дамытудың негізі қоғамдық денсаулық қызметін (бұдан әрі – ҚДҚ) қалыптастыру болады.
Саламатты өмір салтын ұстанатын, дұрыс тамақтанатын, спортпен шұғылданатын адамдардың санын ұлғайтуға акцент жасалатын болады. Дені сау ұлттың қалыптасуы үшін жағдай жасау өмір сүру ұзақтығын ұлғайтуға, денсаулық сақтауға жұмсалатын шығыстарды төмендетуге, өмір сүру сапасына қанағаттанушылықты және еңбек өнімділігінің деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
ҚДҚ қызметінің негізгі бағыттары қоғамның денсаулығын басқару, МСАК-тың мүдделі мемлекеттік органдармен (санитариялық-эпидемиологиялық, экологиялық, ветеринариялық қызметтермен) ведомствоаралық өзара іс-қимылының негізінде ағарту, консультациялар, саламатты өмір салтын насихаттау, көтермелеу арқылы халықтың денсаулығын, мінез-құлық дағдыларын қолдау бағытындағы өзгерістер болмақ.
ҚДҚ негізгі функциялары:

1) повышение информированности населения и его вовлечение в мероприятия по профилактике и снижению вредного воздействия различных факторов окружающей среды, нездорового питания и поведенческих рисков;
2) обеспечение эпидемиологического мониторинга за инфекционными и основными неинфекционными заболеваниями, в том числе нарушениями психического здоровья и травматизмом;
3) обеспечение, координация и расширение межсекторального взаимодействия, направленного на охрану и укрепление здоровья населения страны;
4) обеспечение контроля за соблюдением законодательства и других правовых норм в области охраны здоровья;
5) внедрение международных систем долгосрочного моделирования и прогнозирования развития заболеваний на региональном и национальном уровнях.
Деятельность СОЗ будет тесным образом интегрирована с системой оказания медицинской помощи населению, особенно с ПМСП, специализированными научно-исследовательскими организациями и программами.
На республиканском уровне будут осуществляться функции эпидемиологического мониторинга факторов риска инфекционных и неинфекционных заболеваний, а также:
1) разработка и реализация государственной политики и межсекторальных программ, направленных на развитие общественного здравоохранения;
2) научные исследования в области общественного здравоохранения, в том числе мероприятий по формированию здорового образа жизни;
3) мониторинг состояния здоровья населения для установления проблем общественного здравоохранения и прогнозирования их динамики;
4) оценка эффективности, доступности и качества услуг и программ общественного здравоохранения.
В рамках СОЗ на местном уровне будут обеспечены разработка, планирование, реализация и мониторинг мероприятий по профилактике инфекционных и неинфекционных заболеваний, в том числе скринингов и диспансеризации совместно с ПМСП.
Одной из ключевых целей СОЗ на местном уровне станет повышение информированной ответственности населения за свое здоровье на основе рационализации питания и стимулирования здорового образа жизни, развития санитарной и физической культуры. Это будет обеспечено мероприятиями по информированию и просвещению граждан, расширению их возможностей в вопросах укрепления персонального здоровья, общественного здоровья, пропаганде правильного питания.
Для этого в СОЗ будут внедряться инновационные технологии социального маркетинга на основе научно-обоснованных разработок в области поведенческой психологии и экономики, с активным вовлечением традиционных средств массовой информации и современных социальных медиаресурсов и сетей.
Приоритетной задачей СОЗ станет активизация мероприятий по профилактике и мониторингу за основными социально значимыми неинфекционными заболеваниями (далее – НИЗ).

1) халықтың хабардар болуын арттыру және оны қоршаған ортаның әртүрлі факторларының, дұрыс тамақтанбаудың және мінез-құлық қауіптерінің зиянды әсерінің профилактикасы және оны төмендету жөніндегі іс-шараларға тарту;
2) инфекциялық және негізгі инфекциялық емес ауруларды, оның ішінде психикалық денсаулықтың бұзылысы мен жарақаттанушылықты эпидемиологиялық мониторингтеуді қамтамасыз ету;
3) ел халқының денсаулығын сақтауға және нығайтуға бағытталған сектораралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету, үйлестіру және кеңейту;
4) денсаулық сақтау саласындағы заңнаманың және басқа да құқықтық нормалардың сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
5) өңірлік және ұлттық деңгейлерде аурулардың дамуын ұзақ мерзімді модельдеу мен болжаудың халықаралық жүйелерін енгізу болады.
ҚДҚ қызметі тұрғынға медициналық көмек көрсету жүйесімен, әсіресе МСАК-пен, мамандандырылған ғылыми-зерттеу ұйымдарымен және бағдарламаларымен тығыз интеграцияланатын болады.
Республикалық деңгейде инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың қауіп факторларына эпидемиологиялық мониторинг функциялары, сондай-ақ мыналар:
1) қоғамдық денсаулық сақтауды дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты және сектораралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
2) қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулер, соның ішінде саламатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар;
3) қоғамдық денсаулық сақтау проблемаларын белгілеу және олардың динамикасын болжау үшін халықтың денсаулық жағдайын мониторингтеу;
4) қоғамдық денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтері мен бағдарламаларының тиімділігін, қолжетімділігі мен сапасын бағалау жүзеге асырылатын болады.
Жергілікті деңгейде ҚДҚ шеңберінде инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде скринингтерді және МСАК-пен бірлесіп диспансерлеуді әзірлеу, жоспарлау, іске асыру және мониторингтеу қамтамасыз етіледі.
Жергілікті деңгейдегі ҚДҚ-ның негізгі мақсаттарының бірі тамақтануды құнарландыру мен саламатты өмір салтын ынталандырудың, санитариялық мәдениет пен дене шынықтыруды дамытудың негізінде өз денсаулығы үшін халықтың хабардар болу жауапкершілігін арттыру болады. Бұл азаматтарды хабардар ету және оларды ағарту, олардың дербес денсаулығын, қоғамдық денсаулықты нығайту, дұрыс тамақтануды насихаттау мәселелеріндегі мүмкіндіктерін кеңейту жөніндегі іс-шаралармен қамтамасыз етіледі.
Ол үшін ҚДҚ-ға дәстүрлі бұқаралық ақпарат құралдарын және заманауи әлеуметтік медиа-ресурстар мен желілерді белсенді тарта отырып, мінез-құлық психологиясы және экономика саласындағы ғылыми негізделген әзірлемелердің негізінде әлеуметтік маркетингтің инновациялық технологиялары енгізілетін болады.
ҚДҚ-ның басым міндеті әлеуметтік мәні бар негізгі инфекциялық емес аурулардың (бұдан әрі – ИЕА) профилактикасы мен мониторингі жөніндегі іс-шараларды жандандыру болмақ.

При этом, борьба с НИЗ будет проводиться на основе международных апробированных технологий в соответствии с Глобальным планом действий по профилактике НИЗ и борьбе с ними на 2013-2020 годы, Рамочной конвенцией ВОЗ и Европейской стратегией по борьбе против табака, Планом действий ВОЗ в области пищевых продуктов и питания на 2015-2020 годы. Будут разработаны единые стандарты по рациону школьного питания, усилена пропаганда потребления здоровых продуктов питания (свежих и экологичных, с низким содержанием жира, соли, сахара). Будет проводиться непрерывный мониторинг и надзор за факторами риска, снижения профессиональных, экологических и социальных рисков.
Особое внимание будет уделяться вопросам профилактики инфекционных заболеваний на основе организации и координации всей работы по иммунопрофилактике детского и взрослого населения в стране в соответствии с рекомендациями ВОЗ.
Система общественного здравоохранения в среднесрочном периоде станет основой межсекторального взаимодействия, направленного на охрану и укрепление здоровья населения.
5.1.2. Развитие межсекторального взаимодействия
В соответствии с международными стандартами межсекторальное взаимодействие различных государственных и общественных институтов должно быть нацелено на снижение факторов риска возникновения инфекционных и неинфекционных заболеваний и предусматривать комплексные меры, направленные на:
1) повышение уровня образованности населения, в том числе в вопросах ведения и формирования здорового образа жизни;
2) формирование новых поведенческих установок, снижающих распространенность факторов риска (табакокурение, злоупотребление алкоголем, низкая физическая активность);
3) здоровое сбалансированное питание;
4) рост числа регулярно занятых физической культурой и спортом;
5) снижение дорожно-транспортных происшествий;
6) создание безопасных условий труда и быта;
7) обеспечение безопасных условий жилья;
8) обеспечение инвалидов равным доступом к услугам здравоохранения;
9) обеспечение постоянного доступа к питьевой воде, уменьшение загрязнения воздуха, воды и почвы, снижение уровня шума с учетом данных мониторинга их влияния на состояние заболеваемости населения.
Охрана и укрепление здоровья человека будут нацелены на профилактические мероприятия по снижению внешних и поведенческих факторов риска возникновения заболеваний и их последствий с учетом возрастных и социальных особенностей человека, которые начнутся с первых дней жизни ребенка и будут продолжены во всех возрастных периодах. Будут предприняты меры по поддержанию здорового старения, направленные на сохранение трудовой активности, перераспределение работы в течение жизни и социальную поддержку.
В рамках развития межсекторального взаимодействия будет обеспечено проведение согласованной политики охраны и укрепления здоровья населения на всех уровнях управления, в том числе путем интеграции целей и задач данной программы с другими государственными и отраслевыми программами, стратегическими планами развития регионов и отраслей.
Для решения задач будут внедрены эффективные методы планирования, финансирования, механизмы взаимодействия с населением, организованными коллективами, образовательными учреждениями, сформируется система ответственности министерств за показатели деятельности по охране здоровья, интеграция служб общественного, первичного здравоохранения и социальной защиты.
В рамках совместной работы с другими секторами и ведомствами будет создана единая система управления факторами риска, влияющими на здоровье населения, и определена зона ответственности каждого министерства за показатели деятельности по охране здоровья.
Кроме того, совместно с местными исполнительными органами разработаны и реализованы комплексные меры по социальной мобилизации, предусматривающие внедрение механизмов взаимодействия с населением, особенно с молодежью, организованными коллективами, образовательными учреждениями для реализации программ по укреплению здоровья, а также приняты меры по передаче штатов медицинских работников школ из системы образования в систему здравоохранения. С 2017 года проводится работа по оздоровлению детей школьного возраста и подростков в рамках совершенствования системы школьной медицины.
Приоритетной задачей межсекторального взаимодействия станут реализация комплексных мер по охране материнства и детства, в том числе снижение детского травматизма, укрепление ментального и репродуктивного здоровья детей и молодежи.
Будут определены и реализованы мероприятия, направленные на формирование физического и психического здоровья детей и подростков, обучение родителей и преподавателей распознаванию признаков неустойчивости психики, угрожающего суицидального поведения детей и подростков, тактике дальнейшей работы с ними с привлечением социальных работников, профильных служб здравоохранения (противотуберкулезная, наркологическая, психиатрическая) с представителями участковых служб МВД и других заинтересованных государственных органов (психологов и инструкторов по делам несовершеннолетних системы МВД и др.).
Будут продолжены мероприятия по предупреждению ДТП путем обеспечения системности профилактики и информационной работы с населением по безопасности дорожного движения, повышению уровня соблюдения норм и правил в сфере дорожного движения, в том числе с использованием автоматических систем фиксации нарушений правил дорожного движения, устранению аварийно-опасных участков на дорогах. Будет обеспечено дальнейшее развитие системы трассовых медико-спасательных пунктов на аварийно-опасных участках дорог республики.
В рамках межсекторального взаимодействия будет обеспечена реализация комплексных мер, направленных на обеспечение населения полноценными услугами жилищно-коммунального хозяйства (обеспечение постоянного доступа населения к питьевой воде, системам водоотведения, утилизация бытовых отходов, тепло, энергообеспечение и др.).
Будет продолжена активная реализация мероприятий, направленных на снижение вредного воздействия факторов окружающей среды на здоровье населения, в том числе борьба с загрязнением воздуха, почвы и природных резервуаров воды. При этом будет продолжена работа по мониторингу здоровья населения в разрезе регионов с учетом Карты рисков влияния окружающей среды.
СОЗ совместно с организациями ПМСП, местными исполнительными органами и работодателями будут разработаны и внедрены комплексные подходы по защите здоровья человека на рабочем месте, борьбе с профессиональными болезнями на основе современных стандартов и трансферта передовых технологий, повышению доступности и качества медицинской помощи при профессиональной патологии.
Одной из важнейших задач межсекторального взаимодействия станет создание условий и справедливых возможностей для рационального питания, здорового и безопасного образа жизни, включая стимулирование физической активности и пропаганду занятия спортом, в том числе работающего населения через широкое привлечение работодателей, через систему школьного образования – вовлечение детей и подростков в занятия физической культурой и спортом на базе детско-юношеских спортивных школ.
Будут разработаны и внедрены рекомендации, проведен мониторинг и контроль качества и безопасности производимых и ввозимых пищевых продуктов, включая фальсифицированные и генетически модифицированные продукты.
В рамках межведомственной работы будет обеспечено принятие системных мер, направленных на уменьшение масштабов чрезвычайных ситуаций, травматизма, несчастных случаев и отравлений, насилия и преступности, в том числе с помощью надлежащего планирования инфраструктуры, нормативного регулирования и государственного контроля, включая контроль за оборотом алкогольной продукции и активное противодействие незаконному обороту наркотических средств.
Будут продолжаться межведомственные мероприятия по снижению уровня заболеваемости и смертности от туберкулеза, в том числе в пенитенциарной системе, путем совершенствования оказания медицинской помощи больным туберкулезом и ВИЧ/СПИД в учреждениях уголовно-исполнительной системы, повышение информированности всего населения и контингента пенитенциарной системы по вопросам распространения туберкулеза и ВИЧ/СПИД.

Бұл ретте, ИЕА-мен күрес ИЕА профилактикасы және онымен күрес жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған жаһандық іс-қимыл жоспарына, ДДҰ негіздемелік конвенциясына және Еуропалық темекіге қарсы күрес стратегиясына, ДДҰ тағам өнімдері және тамақтану саласындағы 2015 – 2020 жылдарға арналған іс-қимыл жоспарына сәйкес халықаралық тестіленген технологиялардың негізінде жүргізіледі. Мектепте тамақтандыру рационы бойынша бірыңғай стандарттар әзірленеді, дұрыс (құрамында май, тұз, қант мөлшері төмен жаңа піскен және экологиялық) тамақ өнімдерін тұтынуды насихаттау күшейтілетін болады. Қауіптер кәсіптік, экологиялық және әлеуметтік қауіпті төмендету факторларына үздіксіз мониторинг пен қадағалау жүргізілетін болады.
Елімізде балалар мен ересектерді иммундық профилактикалау жөніндегі барлық жұмысты ДДҰ ұсынымдарына сәйкес ұйымдастыру мен үйлестірудің негізінде инфекциялық аурулардың профилактикасы мәселелеріне ерекше көңіл бөлінетін болады.
Қоғамдық денсаулық сақтау жүйесі орта мерзімді кезеңде халықтың денсаулығын сақтауға және нығайтуға бағытталған сектораралық өзара іс-қимылдың негізі болады.
5.1.2. Сектораралық өзара іс-қимылды дамыту
Халықаралық стандарттарға сәйкес әртүрлі мемлекеттік және қоғамдық институттардың сектораралық өзара іс-қимылы инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың туындау қаупінің факторларын төмендетуге бағытталуы тиіс және мыналарға бағытталған кешенді шараларды көздеуі тиіс:
1) халықтың, оның ішінде саламатты өмір салтын ұстану және қалыптастыру мәселелеріндегі сауаттылық деңгейін арттыру;
2) қауіп факторларының (темекі шегу, алкогольді шектен тыс тұтыну, физикалық төмен белсенділік) таралуын төмендететін жаңа мінез-құлық ұстанымдарын қалыптастыру;
3) дұрыс үйлестірілген тамақ;
4) дене шынықтырумен және спортпен тұрақты шұғылданатындар санының өсуі;
5) жол-көлік оқиғаларын азайту;
6) қауіпсіз еңбек пен тұрмыс жағдайларын жасау;
7) қауіпсіз тұрғын үй жағдайларын қамтамасыз ету;
8) мүгедектердің денсаулық сақтау қызметтеріне тең қол жеткізуін қамтамасыз ету;
9) халықтың сырқаттану жағдайына олардың әсерін мониторингтеу деректерін ескере отырып, ауыз суға тұрақты қол жеткізуді, ауаның, су мен топырақтың ластануын азайтуды, шудың деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету.
Адам денсаулығын сақтау және нығайту бала өмірінің алғашқы күндерінен басталатын және барлық жас кезеңдерінде жалғастырылатын адамның жас және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып, аурулардың туындауы мен олардың салдары қауіптерінің сыртқы және мінез-құлықтық факторларын төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларға бағытталатын болады. Еңбек белсенділігін сақтауға, жұмысты өмір сүру кезеңдеріне қайта бөлуге және әлеуметтік қолдауға бағытталған дұрыс қартаюды қолдау бойынша шаралар қабылданды.
Сектораралық өзара іс-қимылды дамыту шеңберінде басқарудың барлық деңгейлерінде, оның ішінде осы бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерін басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламалармен, өңірлер мен салаларды дамытудың стратегиялық жоспарларымен интеграциялау арқылы халық денсаулығын сақтау мен нығайтудың келісілген саясатын жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Міндеттерді шешу үшін жоспарлаудың, қаржыландырудың тиімді әдістері, халықпен, ұйымдасқан ұжымдармен, білім беру мекемелерімен өзара іс-қимыл тетіктері енгізіледі, денсаулық сақтау жөніндегі қызметтің көрсеткіштері үшін министрліктердің жауапкершілік жүйесі, қоғамдық, алғашқы денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау қызметтерінің интеграциясы қалыптасады.
Басқа да секторлармен және ведомстволармен бірлескен жұмыс шеңберінде халық денсаулығына әсер ететін қауіп факторларын басқарудың бірыңғай жүйесі құрылады және денсаулық сақтау жөніндегі қызметтің көрсеткіштері үшін әрбір министрліктің жауапкершілік аймағы айқындалады.
Бұдан басқа, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, денсаулықты нығайту бағдармаларын іске асыру үшін халықпен, әсіресе, жастармен, ұйымдасқан ұжымдармен, білім беру мекемелерімен өзара іс-қимыл тетіктерін енгізуді көздейтін әлеуметтік жұмылдыру жөніндегі кешенді шаралар әзірленді және іске асырылды, сондай-ақ мектептердегі медицина қызметкерлерінің штаттарын білім беру жүйесінен денсаулық сақтау жүйесіне беру бойынша шаралар қабылданды. 2017 жылдан бастап мектеп медицинасы жүйесін жетілдіру шеңберінде мектеп жасындағы балалар мен жасөспірімдерді сауықтыру жөніндегі жұмыстар жүргізілуде.
Сектораралық өзара іс-қимылдың басым міндеті ана мен бала денсаулығын сақтау бойынша кешенді шараларды іске асыру, оның ішінде балалар жарақаттанушылығын төмендету, балалар мен жастардың ділі мен репродуктивтік денсаулығын нығайту болады.
Балалар мен жасөспірімдердің дене және психикалық денсаулығын қалыптастыруға, ата-аналар мен оқытушыларды балалар мен жасөспірімдердің психикасындағы тұрақсыздық, қауіпті суицидтік мінез-құлық белгілерін тани білуге, әлеуметтік қызметкерлерді, бейінді денсаулық сақтау қызметтерін (туберкулезге қарсы, наркологиялық, психиатриялық) тарта отырып, олармен, ІІМ учаскелік қызметтерінің және басқа да мүдделі органдардың (психологтар мен ІІМ жүйесінің кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі инспекторлардың және т.б.) өкілдерімен одан әрі жұмыс тактикасына үйретуге бағытталған іс-шаралар айқындалатын және іске асырылатын болады.
Жол жүрісі қозғалысының қауіпсіздігі, жол жүрісі қозғалысы саласындағы нормалар мен қағидаларды сақтау деңгейін арттыру, оның ішінде жол жүрісі қозғалысы қағидаларының бұзушылықтарын автоматты тіркеу жүйелерін пайдалана отырып арттыру бойынша халықпен профилактикалық және ақпараттық жұмыстың жүйелілігін қамтамасыз ету арқылы ЖКО-ның алдын алу, жолдардағы авариялық-қауіпті учаскелерді жою жөніндегі іс-шаралар жалғастырылатын болады. Республика жолдарының авариялық-қауіпті учаскелеріндегі трассалық медициналық-құтқару пункттерінің жүйесін одан әрі дамыту қамтамасыз етілетін болады.
Сектораралық өзара іс-қимыл шеңберінде халықты тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерімен толыққанды (халықтың ауыз суға, су бұру жүйелеріне тұрақты қол жеткізуін қамтамасыз ету, тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату, жылумен және энергиямен қамтамасыз ету) қамтамасыз етуге бағытталған кешенді шараларды іске асыру қамтамасыз етіледі.
Қоршаған орта факторларының халық денсаулығына зиянды әсерін төмендетуге бағытталған іс-шараларды іске асыру, оның ішінде ауаның, топырақтың және табиғи су қоймаларының ластануымен күрес жалғасатын болады. Бұл ретте Қоршаған ортаның әсері қауіптерінің картасын ескере отырып, өңірлер бөлінісіндегі халық денсаулығын мониторингтеу бойынша жұмыс жалғасатын болады.
ҚДҚ МСАК ұйымдарымен, жергілікті атқарушы органдармен және жұмыс берушілермен бірлесіп, заманауи стандарттар мен озық технологиялар трансфертінің негізінде жұмыс орнында адамның денсаулығын сақтау, кәсіби аурулармен күрес, кәсіби патология кезінде медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын арттыру жөніндегі кешенді тәсілдерді әзірлейтін және енгізетін болады.
Сектораралық өзара іс-қимылдың ең маңызды міндеттерінің бірі дене белсенділігін ынталандыруды және спортпен шұғылдануды насихаттауды, оның ішінде жұмыс берушілерді кеңінен тарту арқылы жұмыс істейтін халықты, мектептегі білім беру жүйесі арқылы – балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің базасында балалар мен жасөспірімдерді дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға тартуды қоса алғанда, дұрыс тамақтану, саламатты және қауіпсіз өмір салты үшін жағдайлар және әділ мүмкіндіктер жасау болады.
Жалған және генетикалық түрлендірілген өнімдерді қоса алғанда, өндірілетін және әкелінетін тамақ өнімдеріне ұсынымдар әзірленеді және енгізіледі, оның сапасы мен қауіпсіздігіне мониторинг және бақылау жүргізіледі.
Ведомствоаралық жұмыстың шеңберінде төтенше жағдайлардың, жарақаттанудың, жазатайым оқиғалар мен уланулардың, зорлық-зомбылық пен қылмыстың ауқымын азайтуға, оның ішінде инфрақұрылымды тиісінше жоспарлаудың, алкоголь өнімдерінің айналымын бақылауды және есірткі заттарының заңсыз айналымына белсенді қарсы күресті қоса алғанда, нормативтік реттеудің және мемлекеттік бақылаудың көмегімен азайтуға бағытталған жүйелі шараларды қабылдау қамтамасыз етіледі.
Туберкулезбен сырқаттану мен одан болатын өлімнің деңгейін, оның ішінде пенитенциарлық жүйеде қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде туберкулезбен және АИТВ/ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуді жетілдіру төмендету жөніндегі ведомствоаралық іс-шаралар, барлық халықтың және пенитенциарлық жүйе контингентінің туберкулез бен АИТВ/ЖИТС таралу мәселелері бойынша хабардар болуын арттыру арқылы жалғасатын болады.

Особое внимание будет уделено профилактическим мероприятиям среди подростков и населения репродуктивного возраста по снижению распространенности ВИЧ-инфекции, профилактике заболеваемости инфекции передаваемые полывым путем среди детей в возрасте 15-17 лет.
В рамках развития межсекторального взаимодействия будет продолжено тесное сотрудничество с международными объединениями и организациями (ВОЗ, ООН, ЮНИСЕФ, в том числе с целью продвижения и обмена опытом в них казахстанских специалистов).
Долгосрочной задачей межсекторального взаимодействия является поэтапная интеграция государственной политики в области здравоохранения, труда и социальной защиты, в том числе на основе общих целей, задач и индикаторов результативности.
Это станет основой для формирования модели социальной медицины на основе постепенной интеграции деятельности служб общественного здравоохранения, первичного здравоохранения и социальной защиты.
5.2. Интеграция всех служб здравоохранения вокруг нужд пациента на основе модернизации и приоритетного развития ПМСП
ПМСП станет центральным звеном в системе организации оказания медицинской помощи населению с изменением ее взаимодействия с горизонтальными (амбулаторно-поликлинические) и вертикальными профильными службами.
Будет расширена медицинская помощь на уровне ПМСП с возможностью поэтапного увеличения перечня лекарственных средств для бесплатного амбулаторного лечения.
Плановая специализированная помощь будет зависеть от потребности населения, прикрепленного к ПМСП, получат развитие службы реабилитации и длительного ухода, в том числе с привлечением частного сектора.
Будет осуществляться дальнейшее развитие санитарной авиации, скорой медицинской помощи и телемедицины.
Основой указанных мероприятий будет эффективное управление потреблением медицинских услуг.
Продолжатся совершенствование и внедрение стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов, основанных на доказательной медицине, научных разработках.
5.2.1. Модернизация и приоритетное развитие ПМСП
Дальнейшее развитие ПМСП предусматривает углубление мер, направленных на развитие универсальной, интегрированной, социально ориентированной, доступной и качественной медицинской помощи на первичном звене.
Универсальность первичной медицинской помощи будет обеспечиваться за счет дальнейшего перехода к семейному принципу обслуживания, который будет предусматривать наблюдение за здоровьем человека в течение всей его жизни с учетом особенностей организма в каждом возрастном периоде с акцентом на профилактику.
Семейный принцип предполагает проведение профилактических, диагностических, лечебных, реабилитационных и оздоровительных мероприятий, паллиативной помощи и ухода на дому, исходя из потребности каждой семьи.
Семейный принцип обслуживания будет осуществляться врачами ПМСП (врач общей практики, участковыми врачами (терапевт, педиатр) и мультидисциплинарными командами из числа узких специалистов с координацией со стороны врачей ПМСП. По мере роста обеспеченности ВОП и их компетенций, они поэтапно будут замещать участковых врачей.
На базе действующих поликлиник/центров ПМСП будут созданы центры ofexcellence (центры лучших практик) деятельность которых будет координироваться на республиканском уровне.
Комплекс мер по охране здоровья семьи будет включать меры по планированию семьи, профилактике заболеваемости, лечению и реабилитации хронических заболеваний женского, мужского населения и детей.
Приоритетом работы ПМСП будет оставаться укрепление здоровья матери и ребенка. ПМСП станет базовым уровнем программ регионализации медицинской помощи при различных заболеваниях, в том числе перинатальной помощи. Будут проведены мероприятия по совершенствованию организации андрологической службы, повышению эффективности профилактики и современного лечения заболеваний мужской репродуктивной системы.
Будет продолжено развитие геронтологической помощи.
С целью обеспечения преемственности оказания медицинской помощи будет обеспечена полная интегрированность ПМСП с другими уровнями и службами здравоохранения.
Так, специалисты ПМСП будут координировать оказание медицинской помощи на всех уровнях системы здравоохранения, включая диагностику и услуги профильных специалистов, направление в стационар, реабилитацию, паллиативную помощь и уход на дому (маршрутизация). Они будут мониторировать полноту и качество предоставления услуг на всех этапах медицинской помощи.
Также будут совершенствованы формы оказания паллиативной помощи и ухода на дому с учетом потребности семьи путем размещения госзаказа на неправительственные организации, в условиях реабилитационных центров, дневных стационаров, стационаров на дому, создания центров, отделений паллиативной помощи и т.д.
Будет продолжено дальнейшее развитие реабилитационного и восстановительного лечения в условиях дневного стационара.
Будет осуществлена тесная взаимосвязь работы специализированных служб (психиатрическая, наркологическая, противотуберкулезная, онкологическая и др.) с организациями ПМСП.
Продолжится работа по совершенствованию соответствующих стандартов оказания медицинской помощи, обеспечения ее полноты и преемственности. Будет продолжена работа по внедрению программ интегрированного управления заболеваниями ПУЗ на основе протоколов диагностики и лечения на всех уровнях и мониторинга при центральной координирующей роли работников ПМСП. Будет осуществляться постепенный переход от диспансеризации к управлению основными хроническими заболеваниями на амбулаторном уровне. При этом будет совершенствоваться система индикаторов в механизме финансового стимулирования ПМСП за конечный результат. Это создаст стимулы для переноса акцентов на раннее выявление и лечение заболеваний, снижения частоты осложнений и сокращения уровня госпитализаций, проведения эффективной медико-социальной реабилитации.
Социальная ориентированность ПМСП будет обеспечиваться за счет интеграции работы ПМСП, служб социальной защиты и общественного здравоохранения, активного вовлечения специалистов первичного звена в мероприятия в рамках межсекторального взаимодействия по охране здоровья населения.
Соответственно ПМСП будет рассматриваться, как служба первичной медико-социальной помощи, включающая предоставление комплексных медицинских и социальных услуг с привлечением психологов, социальных работников, медицинских сестер, фельдшеров, акушерок и вспомогательного персонала. Во взаимодействии с органами социальной защиты будут обеспечены социальная и психологическая поддержка и мультипрофильный патронаж.
Для обеспечения максимальной доступности услуг сеть организаций ПМСП будет развиваться с учетом демографических, географических и инфраструктурных условий в регионах. Предпочтение будет отдаваться малым и компактным формам организаций, максимально приближенным к местам проживания населения.
С этой целью будут осуществляться:

Жасөспірімдер мен репродуктивті жастағы халықтың арасында АИТВ инфекциясының таралуын төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларға, 15-17 жастағы балалардың арасында жыныстық жолмен берілетін инфекциялармен сырқаттанудың профилактикасына ерекше көңіл бөлетін болады.
Сектораралық өзара іс-қимылды дамыту шеңберінде халықаралық бірлестіктермен және ұйымдармен (ДҰҰ, БҰҰ, ЮНИСЕФ, оның ішінде онда қазақстандық мамандардың ілгерілеуі мен тәжірибе алмасуы мақсатында) тығыз ынтымақтастық жалғасады.
Сектораралық өзара іс-қимылдың ұзақ мерзімді міндеті денсаулық сақтау, еңбек және әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты оның ішінде ортақ мақсаттардың, міндеттер мен нәтижелілік индикаторларының негізінде кезең-кезеңмен интеграциялау болып табылады.
Бұл қоғамдық денсаулық сақтау, алғашқы денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау қызметтерінің жұмысын біртіндеп интеграциялаудың негізінде әлеуметтік медицина моделін қалыптастыру үшін негіз болады.
5.2. МСАК-ты жаңғырту және басым дамыту негізінде барлық денсаулық сақтау қызметтерін пациент мұқтаждықтарының айналасына интеграциялау
МСАК - тың оның деңгейлес (амбулаториялық-емханалық) және сатылас бейінді қызметтермен өзара іс-қимылының өзгеріп, ол тұрғынға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру жүйесіндегі орталық буынға айналады.
Тегін амбулаториялық емдеу үшін дәрілік заттардың тізбесін кезең-кезеңмен ұлғайту мүмкіндігімен МСАК деңгейінде медициналық көмек кеңейтілетін болады.
Жоспарлы мамандандырылған көмек МСАК-қа тіркелген халықтын қажеттілігіне байланысты болады, оңалту және ұзақ күтім жасау қызметтері, оның ішінде жекеше сектор тартыла отырып дамиды.
Санитариялық авиацияны, жедел медициналық көмек пен телемедицинаны одан әрі дамыту жүзеге асырылатын болады.
Медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуды тиімді басқару көрсетілген іс-шаралардың негізі болады.
Дәлелді медицинаға, ғылыми әзірлемелерге негізделген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды жетілдіру және енгізу жалғасады.
5.2.1. МСАК-ты жаңғырту және басым дамыту
МСАК-ты одан әрі дамыту алғашқы буындағы әмбебап, интеграцияланған, әлеуметтік бағдарланған, қолжетімді және сапалы медициналық көмекті дамытуға бағытталған шараларды тереңдетуді көздейді.
Алғашқы медициналық көмектің әмбебаптығы одан әрі қызмет көрсетудің отбасылық қағидатына өту есебінен қамтамасыз етіледі, организмнің әрбір жастағы кезеңіндегі ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикаға баса назар аудара отырып, оның бүкіл өмірі бойына денсаулығын бақылауды көздейді.
Отбасылық қағидат әрбір отбасының қажеттілігіне қарай профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және сауықтыру іс-шараларын, паллиативтік көмек пен үйде күтім жасауды жүргізуді болжайды.
Отбасылық қызмет көрсету қағидатын МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік дәрігерлер (терапевт, педиатр) және МСАК дәрігерлері тарапынан үйлестіре отырып, арнайы мамандардан тұратын мультитәртіптік командалар жүзеге асыратын болады. ЖПД қамтамасыз етудің және олардың құзыреттерінің өсуіне қарай, олар учаскелік дәрігерлерді кезең – кезеңмен алмастыратын болады.
Қолданыстағы МСАК емханалары/орталықтары базасында қызметі республикалық деңгейде үйлестірілетін ofexсellenсе орталықтары (үздік практикалар орталықтары) құрылады.
Отбасы денсаулығын сақтау бойынша шаралар кешені отбасын жоспарлау, сырқаттанушылық профилактикасы, әйелдер, ерлер халқы мен балалардың созылмалы ауруларын емдеу және оңалту шараларын қамтитын болады.
МСАК жұмысының басымдығы ана мен баланың денсаулығын нығайту болып қала береді. МСАК түрлі аурулар, оның ішінде перинаталдық көмек кезінде медициналық көмекті өңірлендіру бағдарламаларының негізгі деңгейі болады. Андрологиялық қызметті ұйымдастыруды жетілдіру, ерлердің ұрпақты болу жүйесі ауруларының профилактикасы мен заманауи емдеудің тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады.
Геронтологиялық көмекті дамыту жалғасатын болады.
Медициналық көмек көрсетудің сабақтастығын қамтамасыз ету мақсатында МСАК-тың басқа да денсаулық сақтау деңгейлерімен және қызметтерімен толық интеграциялануы қамтамасыз етіледі.
Мәселен, МСАК мамандары диагностика мен бейінді мамандардың көрсетілетін қызметтерін, стационарға, оңалтуға, паллиативтік көмекке және үйде күтім жасауға жолдаманы қоса алғанда, денсаулық сақтау жүйесінің барлық деңгейлерінде медициналық көмек көрсетуді үйлестіретін болады (бағдарлау). Олар медициналық көмектің барлық кезеңдерінде қызмет берудің толықтығы мен сапасына мониторинг жүргізеді.
Сондай-ақ оңалту орталықтары, күндізгі стационарлар, үйдегі стационарлар, паллиативтік көмек орталықтарын, бөлімшелерін т.б. құру жағдайында үкіметтік емес үйымдарға мемлекеттік тапсырысты орналастыру арқылы отбасы қажеттілігін ескере отырып, палиативтік көмек және көрсету үйде күту нысандары жетілдірілетін болады.
Күндізгі стационар жағдайында оңалту және қалпына келтіру емін одан әрі дамыту жалғасады.
Мамандандырылған қызметтер (психиатриялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы, онкологиялық және т.б.) жұмысының МСАК ұйымдарымен өзара тығыз байланысы жүзеге асырылады.
Медициналық көмек көрсетудің тиісті стандарттарын жетілдіру, оның толықтығы мен сабақтастығын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс жалғасады. МСАК қызметкерлеріне орталық үйлестіру рөлі беріліп, барлық деңгейлерде диагностика мен емдеу хаттамаларының және мониторингтеу негізінде АББ ауруларды интеграцияланған басқару бағдарламаларын енгізу бойынша жұмыстар жалғасады. Диспансерлеуден негізгі созылмалы ауруларды амбулаториялық деңгейде басқаруға біртіндеп көшу жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте МСАК-ты түпкі нәтиже үшін қаржылай ынталандыру тетігінде индикаторлар жүйесі жетілдіріледі. Бұл ауруларды ерте анықтау мен емдеуге, асқынулар жиілігі мен емдеуге жатқызу деңгейін төмендетуге, медициналық-әлеуметтік тиімді оңалтуды жүргізуге акцент жасай отырып көшуге түрткі болады.
МСАК-тың әлеуметтік бағдары МСАК, әлеуметтік қорғау және қоғамдық денсаулық сақтау қызметтерінің жұмысын интеграциялау, халық денсаулығын сақтау жөніндегі сектораралық өзара іс-қимыл шеңберіндегі іс-шараларға бастапқы буын мамандарын белсенді түрде тарту есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Тиісінше, МСАК психологтарды, әлеуметтік қызметкерлерді, мейіргерлерді, фельдшерлерді, акушерлерді және қосалқы персоналды тарту арқылы кешенді медициналық және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынуды қамтитын алғашқы медициналық-әлеуметтік көмек қызметі ретінде қарастырылады. Әлеуметтік қорғау органдарымен өзара іс-қимыл арқылы әлеуметтік және психологиялық қолдау мен мультибейінді патронаж қамтамасыз етіледі.
Көрсетілетін қызметтердің барынша қолжетімді болуын қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарының желісі өңірлердегі демографиялық, географиялық және инфрақұрылымдық жағдайларды ескере отырып дамитын болады. Басымдық халық тұратын жерлерге барынша жақын кіші және шағын ұйымдар нысандарына берілетін болады.
Осы мақсатта:

1) поэтапное разукрупнение участков ВОП;
2) поддержка создания групповых и индивидуальных семейных практик;
3) совершенствование оснащения ПМСП медицинской техникой, а также специальным автотранспортом*;
4) дальнейшее развитие санитарной авиации, скорой медицинской помощи, дистанционного консультирования и наблюдения пациентов*;
5) государственная поддержка развития частного сектора, малого и среднего бизнеса в системе оказания ПМСП;
6) развитие государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), сети ПМСП, передача государственных объектов в доверительное управление с возможностью последующей приватизации при условии постоянного сохранения профиля деятельности.
С целью повышения качества ПМСП будут приняты меры по обеспечению и стимулированию полноценного свободного выбора организации и врача ПМСП, в том числе обеспечению простоты и прозрачности прикрепления населения к организациям ПМСП.
С целью улучшения качества обслуживания, снижения очередности и перегруженности персонала будет совершенствоваться управление организациями ПМСП на основе улучшения операционного менеджмента, создания региональных и локальных call-центров, внедрения записи на прием к врачу через Интернет, современных технологий управления очередями.
Будут проводиться мероприятия по развитию кадрового потенциала ПМСП, оптимизация должностных инструкций и квалификационных требований для обеспечения приоритетности, эффективности и привлекательности ПМСП в системе здравоохранения.
Подготовка ВОП по новым государственным стандартам высшего образования заложит основы формирования специалистов широкого профиля, владеющих современными знаниями, практическими, коммуникативными навыками и умением работать в команде. При этом будет усилено теоретическое и практическое обучение ВОП по профилактике, диагностике и лечению заболеваний детского возраста.
В рамках развития ПМСП некоторые функции по наблюдению за пациентами, управлению хроническими заболеваниями, а также обслуживанию пациентов на дому будут поэтапно передаваться специально подготовленным медицинским сестрам общей практики.
Обучение СМР будет проводиться с учетом приоритетности ПМСП, ее многофункциональности и универсальности, что потребует от СМР большей самостоятельности, чем в других секторах здравоохранения. Стандарты обучения СМР, также будут приведены в соответствие с разработанными профессиональными стандартами.
Для обеспечения устойчивого развития ПМСП, повышения ее полноты и привлекательности будут совершенствоваться мотивационные механизмы привлечения специалистов, будет поэтапно расширяться перечень лекарственных средств, обеспечиваемых государством на амбулаторном уровне. Будут обеспечены дальнейшее развитие ключевых скрининговых программ с охватом не менее 70% по раннему выявлению заболеваний с наибольшим бременем воздействия на здоровье населения, а также постоянный мониторинг и оценка их эффективности.

1) ЖПД учаскелерін кезең кезеңмен шағындандыру;
2) топтық және жеке отбасылық практикаларды құруды қолдау;
3) МСАК-ты медициналық техникамен, сондай-ақ арнайы автокөлікпен жарақтандыруды жетілдіру*;
4) санитариялық авиацияны, жедел медициналық көмекті, пациенттерге қашықтықтан консультация беруді және бақылауды одан әрі дамыту*;
5) МСАК көрсету жүйесінде жекеше секторды, кіші және орта бизнесті дамытуды мемлекеттік қолдау;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті (бұдан әрі – МЖӘ), МСАК желісін дамыту, мемлекеттік объектілерді қызмет бейінін тұрақты сақтау шарттарымен одан әрі жекешелендіру мүмкіндігімен сенімгерлік басқаруға беру жүзеге асырылатын болады.
МСАК сапасын арттыру мақсатында МСАК ұйымы мен дәрігерін толыққанды еркін таңдауды қамтамасыз ету және ынталандыру, оның ішінде халықты МСАК ұйымдарына тіркеудің жеңілдігі мен ашықтығын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданады.
Қызмет көрсету сапасын жақсарту, кезек күтуді және персонал жүктемесінің шамадан тыс болуын төмендету мақсатында операциялық менеджментті жақсарту, өңірлік және жергілікті саll-орталықтарын құру, дәрігердің қабылдауына Интернет арқылы жазылуды енгізу, кезектерді басқарудың заманауи технологияларын енгізу негізінде МСАК ұйымдарын басқару жетілдірілетін болады.
Денсаулық сақтау жүйесіндегі МСАК басымдығын, тиімділігін және тартымдылығын қамтамасыз ету үшін МСАК-тың кадрлық әлеуетін дамыту, лауазымдық нұсқаулықтарды және біліктілік талаптарын оңтайландыру бойынша іс-шаралар жүргізіледі.
ЖПД-ны жоғары білім берудің жаңа мемлекеттік стандарттары бойынша даярлау заманауи білімді, практикалық, коммуникативтік дағдыларды меңгерген және командада жұмыс істей білетін кеңінен бейінделген мамандар қалыптастырудың негізін қалау болып табылады. Бұл ретте ЖПД бала жасындағы аурулар профилактикасы, диагностикалау және емдеу бойынша теориялық және практикалық оқыту күшейтіледі.
МСАК-ты дамыту шеңберінде пациенттерді бақылау, созылмалы ауруларды басқару, сондай-ақ пациенттерге үйде қызмет көрсету бойынша кейбір функциялар кезең-кезеңмен арнайы дайындалған жалпы практика мейіргерлеріне берілетін болады.
ОМҚ оқыту МСАК басымдығы, оның көп функциялығы мен әмбебаптығы ескеріле отырып жүргізілетін болады, ол денсаулық сақтаудың басқа секторларына қарағанда, ОМҚ-да жоғары дербестікті талап етеді. ОМҚ оқыту стандарттары да әзірленген кәсіби стандарттарға сәйкес келтірілетін болады.
МСАК-тың тұрақты дамуын қамтамасыз ету, оның толықтығы мен тартымдылығын арттыру үшін мамандарды тартудың ынталандыру тетіктері жетілдіріледі, амбулаториялық деңгейде мемлекет қамтамасыз ететін дәрілік заттардың тізбесі кезең-кезеңмен кеңейтіледі. Халық денсаулығына әсер етуші анағұрлым ауырпалығы бар ауруларды ерте анықтау бойынша кемінде 70 % қамти отырып түйінді скринингтік бағдарламаларды одан әрі дамыту, сондай-ақ олардың тиімділігіне тұрақты мониторинг және бағалау жүргізу қамтамасыз етіледі.

5.2.2. Развитие скорой и неотложной медицинской помощи
Будут продолжены обеспечение преемственности и вовлечение организаций ПМСП в оказание скорой и неотложной медицинской помощи (далее – СНМП) с целью обеспечения полноты и качества медицинской помощи населению.
Будет обеспечено внедрение международных стандартов деятельности СНМП на основе укрепления практических навыков и внедрения стандартизованных алгоритмов неотложной медицинской помощи в условиях транспортировки пациентов с поэтапным переносом дифференцированной медицинской помощи на стационарный уровень. С этой целью будут пересмотрены нормативы кадрового оснащения СНМП, разработаны и внедрены образовательные программы на основе международных стандартов и созданы центры подготовки кадров для всех уровней здравоохранения, включая парамедиков, при этом будут приняты меры по повышению их роли в оказании доврачебной помощи.
Будет продолжено обеспечение населения республики медицинской помощью в форме санитарной авиации в рамках ГОБМП.
Будет разработана и начата реализация мероприятий по дальнейшему развитию службы скорой медицинской помощи и санитарной авиации, в том числе на основе ГЧП.
Привлечение негосударственных источников финансирования обеспечит эффективную реализацию нескольких основных задач:
1) повышение доступности оказания экстренной медицинской помощи, в том числе, для сельского населения;
2) оказание эффективной первой помощи на месте;
3) своевременная транспортировка пациентов в стационары;
4) оказание качественной медицинской помощи в полном объеме в условиях приемного отделения стационаров;
5.2.3. Развитие специализированной медицинской помощи с интеграцией всех служб здравоохранения
С учетом текущего состояния здоровья населения и прогнозируемого роста неинфекционных заболеваний предусматриваются разработка и поэтапное внедрение интегрированной модели организации медицинской помощи.
Данная модель будет охватывать основные социально значимые, неинфекционные заболевания и состояния, существенно влияющие на демографию населения страны:
1) острый инфаркт миокарда;
2) острое нарушение мозгового кровообращения (инсульт);
3) злокачественные новообразования;
4) травмы;
5) родовспоможение и детство.
По каждому направлению на основе рекомендованных международными профессиональными организациями клинических руководств и протоколов будут разработаны и начата реализация планов действий (ActionPlan), в рамках которых будут определены планируемые показатели здоровья населения и ключевые мероприятия, необходимые для их достижения.
В рамках этой модели будут разработаны и реализованы стандарты предоставления интегрированной медицинской помощи, направленные на обеспечение ее полноты, качества и преемственности на всех уровнях системы здравоохранения на основе координирующей роли ПМСП.
При этом оказание медицинской помощи на уровне стационара будет проводиться по принципу регионализации в зависимости от сложности оказываемой медицинской технологии. Услуги здравоохранения, требующие сложных технологических установок и специалистов с высокой квалификацией, будут централизованы с созданием на межрайонном, региональном, межобластном и республиканском уровнях соответствующих центров. Вместе с тем, услуги здравоохранения, для которых не нужны сложные технологические установки, будут децентрализованы и оказываться в организациях здравоохранения ближе к месту жительства пациента. Население Республики Казахстан будет обеспечено качественными компонентами и препаратами донорской крови.
Это предполагает разработку и внедрение прозрачных и рациональных механизмов маршрутизации движения пациентов с целью повышения качества услуг, снижения времени ожидания, исключения назначения необоснованных методов диагностики и лечения.
Необходимо принять комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями, также предусмотреть создание научного онкологического центра.
Таким образом будет обеспечена высокоэффективная ранняя диагностика и лечение рака на основе передового международного опыта.
Лечение больных в отечественных клиниках будет обеспечено, в том числе и с привлечением зарубежных специалистов с использованием мастер-классов.
Кроме того, для реализации этих мероприятий будут продолжены разработка и внедрение:

5.2.2. Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмекті дамыту
Тұрғынға медициналық көмек көрсетудің толықтығы мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында сабақтастықты және МСАК ұйымдарын жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмекті (бұдан әрі – ЖКМК) көрсетуге тартуды қамтамасыз ету жалғастырылатын болады.
Сараланған медициналық көмекті стационарлық деңгейге кезең-кезеңмен ауыстыра отырып, практикалық дағдыларды нығайту және пациенттерді тасымалдау жағдайында кезек күттірмейтін медициналық көмектің стандартталған алгоритмдерін енгізу негізінде ЖКМК қызметінің халықаралық стандарттарын енгізу қамтамасыз етіледі. Осы мақсатта ЖКМК-ны кадрлармен қамтамасыз ету нормативтері қайта қаралады, халықаралық стандарттардың негізінде білім беру бағдарламалары әзірленіп, енгізіледі және парамедиктерді қоса алғанда, денсаулық сақтаудың барлық деңгейлері үшін кадрлар даярлау орталықтары құрылады, бұл ретте, дәрігерге дейінгі көмекті көрсетуде олардың рөлін жоғарылату бойынша шаралар қабылданады.
Республика халқын ТМККК шеңберінде санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсетумен қамтамасыз ету жалғасатын болады.
Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация, оның ішінде МЖӘ негізінде қызметтерді одан әрі дамыту бойынша шаралар әзірленеді және оларды іске асыру басталатын болады.
Мемлекеттік емес қаржыландыру көздерін тарту бірнеше негізгі міндеттерді тиімді іске асыруды қамтамасыз етеді:
1) шұғыл медициналық көмек көрсетуге қолжетімділікті арттыру, оның ішінде ауыл халқы үшін;
2) оқиға орнында тиімді алғашқы көмек көрсету;
3) пациенттерді стационарларға уақтылы тасымалдау;
4) стационарлардың қабылдау бөлімшесі жағдайында толық деңгейде сапалы медициналық көмек көрсету.
5.2.3. Барлық денсаулық сақтау қызметтерін интеграциялай отырып, мамандандырылған медициналық көмекті дамыту
Халық денсаулығының ағымдағы жай-күйін және инфекциялық емес аурулардың болжамды өсімін ескере отырып, медициналық көмекті ұйымдастырудың интеграцияланған моделін әзірлеу және кезең-кезеңмен енгізу көзделуде.
Бұл модель әлеуметтік мәні бар, инфекциялық емес негізгі ауруларды және ел халқының демографиясына айтарлықтай ықпал ететін ауруларды қамтитын болады:
1) жіті миокард инфаркті;
2) ми қан айналымының жіті бұзылысы (инсульт);
3) қатерлі ісіктер;
4) жарақаттар;
5) босандыру және балалық шақ.
Халықаралық кәсіптік ұйымдар ұсынған клиникалық нұсқаулар мен хаттамалардың негізінде әр бағыт бойынша іс-қимыл жоспарлары (Action Plan) әзірленеді және іске асыру басталды, олардың шеңберінде халық денсаулығының жоспарланған көрсеткіштері және оларға қол жеткізуге қажетті негізгі іс-шаралар айқындалатын болады.
Бұл модель шеңберінде МСАК үйлестіруші рөлі негізінде денсаулық сақтау жүйесінің барлық деңгейлерінде оның толықтығын, сапасын және сабақтастығын қамтамасыз етуге бағытталған интеграцияланған медициналық көмек беру стандарттары әзірленеді және іске асырылады.
Бұл ретте, стационар деңгейінде медициналық көмек көрсету өңірлендіру қағидаты бойынша көрсетілетін медициналық технологияның күрделілігіне байланысты жүргізіледі. Күрделі технологиялық қондырғылар мен біліктілігі жоғары мамандарды талап ететін денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтері ауданаралық, өңірлік, облысаралық және республикалық деңгейлерде тиісті орталықтар құрыла отырып орталықтандырылады. Сонымен бірге, күрделі технологиялық қондырғыларды қажет етпейтін денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтері орталықсыздандырылады және пациенттің тұрғылықты жеріне жақын денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетілетін болады. Қазақстан Республикасының халқы донор қанының сапалы компоненттерімен және препараттарымен қамтамасыз етілетін болады.
Бұл көрсетілетін қызметтер сапасын арттыру, күту уақытын азайту, диагностикалау мен емдеудің негізсіз әдістерін тағайындауды болдырмау мақсатында пациенттердің қозғалысын ашық және ұтымды бағдарлау тетіктерін әзірлеу мен енгізуді болжайды.
Онкологиялық аурулармен күрес жөніндегі кешенді жоспарды қабылдау, сондай-ақ ғылыми онокологиялық орталықтар құруды көздеу қажет.
Осылайша, озық халықаралық тәжірибенің негізінде обырды тиімділігі жоғары ерте диагностикалау мен емдеу қамтамасыз етілетін болады.
Науқастарды отандық клиникаларда емдеу, оның ішінде шетелдік мамандарды тарта отырып емдеу мастер-кластарды пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
Бұдан басқа, осы іс-шараларды іске асыру үшін:

1) клинических протоколов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины, для всех уровней организаций здравоохранения;
2) стандартов организации деятельности профильных служб;
3) профессиональных стандартов для медицинских работников;
4) технологий мониторинга, управления и координации мероприятий.
Будут усилены роль и ответственность республиканских клиник, научных центров и научно-исследовательских институтов в части мониторинга, обеспечения преемственности, эффективности и качества оказания медицинской помощи на всех уровнях ее оказания в рамках их профиля.
С целью технологической поддержки интеграции деятельности ПМСП и специализированной медицинской помощи будет осуществляться развитие ИКТ, телемедицины и систем удаленного беспроводного мониторинга отдельных категорий пациентов и целевых групп населения, прошедших скрининговые осмотры с последующей интеграцией баз данных с электронными регистрами диспансерных больных. Для обеспечения преемственности будут повсеместно созданы локальные и региональные call - центры для разъяснения, консультирования, регистрации и мониторинга пациентов.
С целью дальнейшего стимулирования трансферта передовых медицинских технологий, а также повышения доступности, полноты и качества медицинской помощи, с одной стороны, и обеспечения финансовой устойчивости системы здравоохранения, с другой стороны, будет проведен всесторонний анализ и выработаны новые подходы к дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи, включая высокотехнологичные услуги, на основе клинических протоколов. Будет обеспечено активное развитие медико-социальной реабилитации больных с различной патологией на основе стандартизации услуг, развития инфраструктуры организаций и системной подготовки специалистов для этого вида медицинской помощи. При этом будут разработаны и внедрены меры государственной поддержки и стимулирования развития частного сектора и ГЧП в этой сфере.
5.3. Обеспечение качества медицинских услуг
5.3.1. Стандартизация и управление качеством медицинской помощи
Основой для эффективного повышения качества и безопасности медицинской помощи станет система управления качеством на основе стандартизации всех производственных процессов в медицинских организациях.
Для стандартизации клинических процессов продолжатся разработка и совершенствование клинических протоколов диагностики и лечения заболеваний на основе внедрения наиболее эффективных и современных технологий и достижений медицинской науки.
Разработка клинических протоколов диагностики и лечения будет осуществляться на основе системы оценки медицинских технологий (healthtechnologyassessment) с привлечением профессиональных объединений медицинских работников. В основе этой системы будут обеспечены организация и проведение специальных аналитических, клинико-экономических и фармако-экономических исследований с целью определения целесообразности внедрения и применения отдельных медицинских технологий и лекарственных средств.
Стандарты остальных, неклинических производственных процессов (не связанных непосредственно с лечением конкретных заболеваний) будут разрабатываться в рамках требований для аккредитации медицинских организаций.
Для обеспечения максимальной клинической и экономической эффективности, а также безопасности медицинских технологий будет усовершенствован процесс внедрения новых технологий и лекарственных средств в медицинскую практику. Внедрение и мониторинг эффективности стандартов качества будут обеспечены центральным и местными исполнительными органами в области здравоохранения, в том числе путем обучения медицинских работников, дополнительного оснащения медицинских организаций.
Основой локальных систем управления качеством станут службы внутреннего аудита медицинских организаций. Их деятельность будет построена на внедрении единой системы управления рисками и регулярном аудите клинических процессов с привлечением института независимых медицинских экспертов.
С целью внедрения международных подходов обеспечения безопасности пациентов будет рассмотрен вопрос внедрения национальной системы учета и анализа медицинских ошибок на основе применения конфиденциального аудита.
Будет обеспечено повышение ответственности медицинских работников и организаций за нарушение утвержденных стандартов.
Для обеспечения качества и отзывчивости системы здравоохранения будет разработана и внедрена национальная программа развития медицинской этики и коммуникативных навыков медицинских работников с широким вовлечением общественности, образовательных организаций, профессиональных объединений и средств массовой информации.
В целом будет обеспечиваться прозрачность деятельности и результатов медицинских работников и организаций; будет внедрено обязательное опубликование результатов производственной деятельности организациями здравоохранения в СМИ, а также результатов социологических исследований уровня удовлетворенности населения качеством медицинских услуг, проводимых независимыми организациями.

1) денсаулық сақтау ұйымдарының барлық деңгейлері үшін дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын;
2) бейінді қызметтердің жұмысын ұйымдастыру стандарттарын;
3) медицина қызметкерлері үшін кәсіптік стандарттарды;
4) іс-шараларға мониторинг жүргізу, оларды басқару және үйлестіру технологияларын әзірлеу және енгізу жалғасады.
Республикалық клиникалардың, ғылыми орталықтардың және ғылыми-зерттеу институттарының рөлі мен жауапкершілігі олардың бейіндері шеңберінде барлық деңгейлерде медициналық көмек көрсетуді мониторингтеу, сабақтастықты, тиімділігі мен сапасын қамтамасыз ету бөлігінде күшейтілетін болады.
МСАК және мамандандырылған медициналық көмек қызметінің интеграциясын технологиялық қолдау мақсатында АКТ-ны, телемедицинаны және пациенттердің жекелеген санаттарына және одан әрі дерекқорды электрондық диспансерлік науқастардың тіркелімімен интеграциялай отырып, скринингтік қарап-тексеруден өткен халықтың нысаналы топтарына қашықтан сымсыз мониторинг жүргізу жүйесін дамыту жүзеге асырылады. Сабақтастықты қамтамасыз ету үшін пациенттерге түсіндіру, консультация беру, тіркеу және мониторингтеу үшін жергілікті және өңірлік саll-орталықтар жер-жерлерде құрылады.
Озық медициналық технологиялардың трансфертін одан әрі ынталандыру, сондай-ақ медициналық көмектің қолжетімділігін, толықтығын және сапасын арттыру мақсатында бір тараптан және денсаулық сақтау жүйесінің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында екінші тарапта жан-жақты талдау жүргізіліп, жоғары технологиялы көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, клиникалық хаттамалардың негізінде мамандандырылған медициналық көмекті одан әрі дамытудың жаңа тәсілдері әзірленетін болады. Медициналық көмектің осы түрі үшін көрсетілетін қызметтерді стандарттау, ұйымдардың инфрақұрылымын дамыту және мамандарды жүйелі даярлау негізінде әртүрлі патологиясы бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалтуды белсенді дамыту қамтамасыз етіледі. Бұл ретте осы саладағы жекеше секторды және МЖӘ-ні дамытуды мемлекеттік қолдау мен ынталандыру шаралары әзірленеді және енгізіледі.
5.3. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету
5.3.1. Медициналық көмекті стандарттау және сапасын басқару
Медициналық ұйымдардағы барлық өндірістік процестерді стандарттау негізінде сапаны басқару жүйесі медициналық көмектің сапасы мен қауіпсіздігін тиімді арттыру үшін негіз болады.
Клиникалық процестерді стандарттау үшін неғұрлым тиімді және заманауи технологиялар мен медицина ғылымының жетістіктерін енгізу негізінде ауруларды диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын әзірлеу және жетілдіру жалғасады.
Диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын әзірлеу медицина қызметкерлердің кәсіптік бірлестіктерін тарта отырып, медициналық технологияларды бағалау жүйесі (health technology assessment) негізінде жүзеге асырылатын болады. Бұл жүйенің негізінде жекелеген медициналық технологиялар мен дәрілік заттарды енгізу және қолданудың орындылығын анықтау мақсатында арнайы талдамалық, клиникалық-экономикалық және фармакологиялық-экономикалық зерттеулерді ұйымдастыру және өткізу қамтамасыз етіледі.
Қалған клиникалық емес өндірістік процестердің (нақты ауруларды емдеумен тікелей байланысты емес) стандарттары медициналық ұйымдарды аккредиттеуге арналған талаптар шеңберінде әзірленеді.
Анағұрлым жоғары клиникалық және экономикалық тиімділікті, сондай-ақ медициналық технологиялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін медициналық практикаға жаңа технологияларды және дәрілік заттарды енгізу процесі жетілдіріледі. Сапа стандарттарын енгізу және тиімділігін мониторингтеуді денсаулық сақтау саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдар, оның ішінде медицина қызметкерлерін оқыту, медициналық ұйымдарды қосымша жарақтандыру жолымен қамтамасыз ететін болады.
Сапаны басқарудың жергілікті жүйелерінің негізі медицина ұйымдарының ішкі аудит қызметтері болады. Олардың қызметі тәуекелдерді басқарудың бірыңғай жүйесін енгізуге және тәуелсіз медицина сарапшылары институтын тарта отырып, клиникалық процестердің тұрақты аудитін жүргізуге бағытталады.
Пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің халықаралық тәсілдерін енгізу мақсатында құпия аудитті қолдану негізінде медициналық қателіктерді есепке алу мен талдаудың ұлттық жүйесін енгізу мәселесі қаралатын болады.
Бекітілген стандарттарды бұзғаны үшін медицина қызметкерлері мен ұйымдардың жауапкершілігін арттыру қамтамасыз етіледі.
Денсаулық сақтау жүйесінің сапасы мен ықыластылығын қамтамасыз ету үшін жұртшылықты, білім беру ұйымдарын, кәсіптік бірлестіктер мен бұқаралық ақпарат құралдарын кеңінен қатыстыра отырып, медицина қызметкерлерінің медициналық этика мен коммуникациялық дағдыларын дамытудың ұлттық бағдарламасы әзірленеді және енгізіледі.
Жалпы алғанда, медицина қызметкерлері мен ұйымдары қызметінің және нәтижелерінің айқындығы қамтамасыз етіледі; денсаулық сақтау ұйымдарының өндірістік қызмет нәтижелерін, сонымен қатар тәуелсіз ұйымдар өткізетін медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына халықтың қанағаттану деңгейін әлеуметтік зерттеу нәтижелерін БАҚ-та міндетті жариялау енгізіледі.

5.3.2. Развитие аккредитации и лицензирования в здравоохранении
Устойчивое повышение качества медицинских услуг будет обеспечиваться также посредством развития аккредитации поставщиков медицинских услуг на предмет соответствия национальным стандартам качества и безопасности в области здравоохранения.
Для развития данного института требования к национальной аккредитации будут приведены в полное соответствие с международными стандартами.
Будет продолжена работа по совершенствованию стандартов аккредитации организаций здравоохранения для определения соответствия отдельных медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения. Это снизит риски некачественного оказания услуг в неподготовленных организациях, а также перегрузки стационаров чрезмерным количеством пациентов с несложной патологией, которые могут быть пролечены в стационаре нижестоящего уровня или дневном стационаре. При этом национальный орган по аккредитации в сфере здравоохранения пройдет международную аккредитацию в области обеспечения качества и будет поэтапно передан в форму саморегулируемой организации. Для развития глобальной конкурентоспособности будет поддерживаться аккредитация отечественных медицинских организаций другими признанными международными организациями в области качества медицинских услуг, в том числе "JointCommissionInternational" (JCI). С целью стимулирования медицинских организаций к прохождению аккредитации будут внедрены различные стимулы. Параллельно будут развиваться обучающие программы по подготовке специалистов аккредитации. Будет изучен вопрос трансформации обязательной сертификации медицинских работников в институт обязательного лицензирования.
Для проведения оценки компетенций медицинских работников и выпускников медицинских ВУЗов и колледжей будут развиваться соответствующие специализированные центры независимой оценки компетенций. В целом будет поддерживаться, в том числе путем аккредитации, передачи полномочий, развитие национальных профессиональных объединений медицинских работников на основе выборности органов управления, добровольности участия, прозрачности и этичности деятельности.
Основными целями аккредитованных профессиональных объединений станут развитие соответствующих направлений медицинской науки и практики, укрепление профессиональных компетенций специалистов и улучшение качества медицинской помощи населению.
5.4. Реализация Национальной лекарственной политики
В целях обеспечения высокого качества и безопасности медицинской помощи, финансовой устойчивости системы здравоохранения, развития отечественного фармацевтического производства будет реализована Национальная лекарственная политика (далее – НЛП).
Развитие фармацевтической отрасли определяется НЛП в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, основанной на принципах доступности, качества, эффективности и безопасности лекарственных средств, которая будет направлена на создание пациентоориентированной модели лекарственного обеспечения с учетом современных требований системы здравоохранения, казахстанского общества, фармацевтических рынков в условиях происходящих интеграционных процессов.
Реализация НЛП предусматривает разработку, исполнение и мониторинг эффективности комплекса мероприятий для реализации следующих ключевых задач:

5.3.2. Денсаулық сақтау саласында аккредиттеуді және лицензиялауды дамыту
Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасын тұрақты арттыру медициналық қызметтер берушілерді денсаулық сақтау саласындағы ұлттық сапа және қауіпсіздік стандарттарына сәйкестігі мәніне аккредиттеуді дамыту арқылы да қамтамасыз етіледі.
Осы институтты дамыту үшін ұлттық аккредиттеуге қойылатын талаптар халықаралық стандарттарға толық сәйкестікке келтіріледі.
Жекелеген медициналық көрсетілетін қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін айқындау үшін денсаулық сақтау ұйымдарын аккредиттеу стандарттарын жетілдіру бойынша жұмыс жалғасатын болады. Бұл дайындықсыз ұйымдарда сапасыз қызмет көрсету тәуекелін, сондай-ақ деңгейі төмен стационарда немесе күндізгі станционарда емдеуге болатын, патологиясы күрделі емес пациенттер санының стационарларда шамадан тыс жүктемесін төмендетеді. Бұл ретте денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган сапаны қамтамасыз ету саласындағы халықаралық аккредиттеуден өтеді және өзін-өзі реттейтін ұйым нысанына кезең-кезеңмен беріледі. Жаһандық бәсекеге қабілеттілікті дамыту үшін отандық медициналық ұйымдардың медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы саласындағы басқа да танылған халықаралық ұйымдардың, соның ішінде "Joint Commission International (JCI)" аккредиттеуіне қолдау көрсетілетін болады. Медициналық ұйымдардың аккредиттеуден өтуін ынталандыру мақсатында әртүрлі көтермелеу енгізіледі. Сонымен қатар аккредиттеу мамандарын даярлау жөніндегі оқыту бағдарламалары дамытылады. Медицина қызметкерлерін міндетті сертификаттауды міндетті лицензиялау институтына өзгерту мәселесі зерделенеді.
Медицина қызметкерлерінің және медициналық ЖОО-лар мен колледждер түлектерінің құзыреттеріне тәуелсіз бағалау жүргізу үшін құзыреттерді тәуелсіз бағалаудың тиісті мамандандырылған орталықтары дамитын болады. Жалпы алғанда, басқару органдарын сайлау, қатысу еріктілігі, қызметтің айқындығы мен әдебі негізінде медицина қызметкерлерінің ұлттық кәсіптік бірлестіктерін дамыту, оның ішінде аккредиттеу, өкілеттіліктер беру арқылы қолдау табатын болады.
Аккредиттелген кәсіптік бірлестіктердің негізгі мақсаты медицина ғылымы мен практикасының тиісті бағыттарын дамыту, мамандардың кәсіби құзыреттерін нығайту және тұрғынға берілетін медициналық көмектің сапасын жақсарту болады.
5.4. Ұлттық дәрі-дәрмек саясатын іске асыру
Медициналық көмектің жоғары сапасы мен қауіпсіздігін, денсаулық сақтау жүйесінің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, отандық фармацевтикалық өндірісті дамыту мақсатында Ұлттық дәрі-дәрмек саясаты (бұдан әрі – ҰДС) іске асырылады.
Фармацевтика саласын дамыту дәрілік заттардың қолжетімділігі, сапасы, тиімділігі мен қауіпсіздігі қағидаттарына негізделген, болып жатқан интеграциялық процестер жағдайындағы денсаулық сақтау жүйесінің, қазақстандық қоғамның, фармацевтика нарықтарының заманауи талаптарын ескере отырып, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің пациентке бағдарланған моделін құруға бағытталатын дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы ҰДС-мен айқындалады.
ҰДС-ны іске асыру мынадай түйінді міндеттерді:

1) обеспечение доступности лекарственных средств;
2) обеспечение качества и безопасности лекарственных средств;
3) обеспечение рационального применения лекарственных средств.
5.4.1. Обеспечение доступности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Доступность лекарственных средств будет обеспечиваться комплексной системой отбора лекарственных средств для разрешения дальнейшего использования на территории Республики Казахстан и стран ЕАЭС.
В этих целях будет усовершенствована система государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, упрощены процедуры регистрации для лекарств, произведенных по стандартам надлежащей производственной практики (далее – GMP).
С целью обеспечения экономической и физической доступности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в государственных организациях здравоохранения будут совершенствоваться механизмы закупа.
Для повышения доступности лекарственных средств для населения в отдаленных районах будет развиваться система мобильных передвижных аптечных пунктов.
С целью повышения доступности, снижения импортозависимости и обеспечения финансовой устойчивости системы здравоохранения будут оказываться системные меры государственной поддержки обращению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники отечественного производства.
Будут реализованы комплексные меры по обеспечению экономической доступности лекарственных средств для населения.
Будут внедрены эффективные механизмы сдерживания роста государственных затрат путем совершенствования государственного регулирования цен на лекарственные средства с использованием лучшего мирового опыта, основанного на внешнем и внутреннем референтном ценообразовании, совершенствовании планирования системы закупа лекарственных средств и их рационального использования.
Также, в рамках расширения бесплатного обеспечения лекарственными средствами на амбулаторном уровне будет рассмотрена возможность выбора населением более дорогостоящих препаратов на основе сооплаты гражданами разницы в стоимости этих лекарственных средств и установленной предельной ценой возмещения.
5.4.2. Обеспечение качества и безопасности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Будут приняты меры по внедрению системы обеспечения качества лекарственных средств путем внедрения надлежащих фармацевтических практик (далее – GXP).
Производство отечественных лекарственных средств, качество логистики и хранения лекарственных средств будут подготовлены к обязательному переходу на стандарты GMP и надлежащей дистрибьюторской практики (далее – GDP).
Будут созданы и оснащены референс-лаборатории, отвечающие международным требованиям в области экспертизы качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
Обеспечение качества и безопасности лекарственных средств будет также обеспечиваться проведением клинических испытаний по стандартам надлежащей клинической практики (далее – GCP). Будет разработан комплекс мер по поддержке проведения клинических испытаний новых лекарственных средств в Республике Казахстан с целью повышения качества лекарственных средств, а также повышению научного и технического потенциала клинических баз.
С целью контроля соответствия вышеуказанным стандартам будет развиваться государственный фармацевтический инспекторат для оценки соответствия объектов в сфере обращения лекарственных средств и организаций здравоохранения надлежащим фармацевтическим практикам, проведения инспекций производств, доклинических и клинических исследований, системы фармаконадзора с проведением постоянного обучения. Будет завершено вступление Казахстана в Международную систему сотрудничества фармацевтических инспекций (далее – PIC/S).
Будет осуществлено вступление Казахстана в систему сертификации ВОЗ для выхода отечественных производителей лекарственных средств на внешний рынок и выдачу сертификата СРР.
Также будут осуществлены гармонизация международных стандартов GS1, обучение руководителей и специалистов в области здравоохранения по автоматической идентификации в международной системе GS1.
Будут приняты меры по повышению эффективности государственного регулирования обращения и обеспечения качества и безопасности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
В законодательном порядке будут усилены полномочия и ответственность государственных органов в сфере обеспечения качества и безопасности лекарственных средств и медицинских изделий, применяемых на территории Республики Казахстан.

1) дәрілік заттардың қолжетімділігін қамтамасыз етуді;
2) дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
3) дәрілік заттардың ұтымды қолданылуын қамтамасыз етуді іске асыруға арналған іс-шаралар кешенін әзірлеуді, орындауды және тиімділігін мониторингтеуді көздейді.
5.4.1. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техниканың қолжетімділігін қамтамасыз ету
Дәрілік заттардың қолжетімділігі одан әрі Қазақстан Республикасы мен ЕАЭО елдерінің аумағында пайдалануға рұқсат ету үшін дәрілік заттарды іріктеудің кешенді жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Осы мақсаттарда дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу жүйесі жетілдіріледі, тиісті өндірістік практика стандарттары (бұдан әрі – GMP) бойынша өндірілген дәрілер үшін тіркеу рәсімі жеңілдетіледі.
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың экономикалық және физикалық қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында сатып алу тетіктері жетілдірілетін болады.
Шалғай аудандардағы тұрғынға дәрілік заттардың қолжетімділігін арттыру үшін ұтқыр жылжымалы дәріхана пункттері жүйесі дамытылады.
Қолжетімділікті арттыру, импортқа тәуелділікті төмендету және денсаулық сақтау жүйесінің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында отандық өндірістің дәрілік заттарының, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын мемлекеттік қолдаудың жүйелі шаралары көрсетілетін болады.
Халық үшін дәрілік заттардың экономикалық тұрғыдан қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша кешенді шаралар іске асырылады.
Сыртқы және ішкі референтті баға белгілеуге, дәрілік заттарды сатып алу жүйесін жоспарлауды жетілдіруге және оларды ұтымды пайдалануға негізделген әлемдік озық тәжірибені пайдалана отырып, дәрілік заттарға бағаны мемлекеттік реттеуді жетілдіру жолымен мемлекеттік шығындардың өсуін ұстаудың тиімді тетіктері енгізіледі.
Сондай-ақ, амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен тегін қамтамасыз етуді кеңейту шеңберінде азаматтардың осы дәрілік заттардың құны мен оларды өтеудің белгіленген шекті бағасындағы айырманы бірлесіп төлеу негізінде халықтың неғұрлым қымбат препараттарды таңдау мүмкіндігі қаралатын болады.
5.4.2. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Тиісті фармацевтикалық практикаларды (бұдан әрі – GXP) енгізу жолымен дәрілік заттардың сапасын қамтамасыз ету жүйесін енгізу бойынша шаралар қабылданады.
Отандық дәрілік заттардың өндірісі, дәрілік заттар логистикасы мен сақтау сапасын GMP және тиісті дистрибьюторлық практика (бұдан әрі – GDP) стандарттарына міндетті өткізуге дайындалатын болады.
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын сараптау саласындағы халықаралық талаптарға сәйкес келетін референс-зертханалар құрылады және жарақтандырылады.
Дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету де тиісті клиникалық практика (бұдан әрі – GCP) стандарттары бойынша клиникалық сынақтар өткізумен қамтамасыз етіледі. Дәрілік заттардың сапасын жоғарылату мақсатында Қазақстан Республикасында жаңа дәрілік заттарға клиникалық сынақтар жүргізуді қолдау, сондай-ақ клиникалық базалардың ғылыми және техникалық әлеуетін арттыру жөніндегі шаралар кешені әзірленеді.
Жоғарыда көрсетілген стандарттарға сәйкестікті бақылау мақсатында дәрілік заттар айналысы саласындағы объектілер мен денсаулық сақтау ұйымдарының тиісті фармацевтикалық практикаларға сәйкестігін бағалау, тұрақты оқыту жүргізе отырып өндірістердің, клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің, фармакологиялық қадағалау жүйесінің инспекцияларын жүргізу үшін мемлекеттік фармацевтикалық инспекторат дамытылады. Қазақстанның Халықаралық фармацевтикалық инспекциялардың ынтымақтастығы жүйесіне (бұдан әрі – PIC/S) кіруі аяқталады.
Дәрілік заттардың отандық өндірушілерінің сыртқы нарыққа шығуы және CPP сертификатын алуы үшін ДДҰ сертификаттау жүйесіне кіруі жүзеге асырылады.
Сондай-ақ GSI халықаралық стандарттарын үйлестіру, денсаулық сақтау саласындағы басшылар мен мамандарды халықаралық GSI жүйесінде автоматты түрде сәйкестендіру бойынша оқыту жүзеге асырылатын болады.
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын мемлекеттік реттеудің және сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етудің тиімділігін арттыру бойынша шаралар қабылданады.
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдардың өкілеттіктері мен жауапкершілігі заңнамада белгіленген тәртіппен күшейтілетін болады.

5.4.3. Обеспечение рационального применения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Основой для обеспечения рационального применения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники станет дальнейшее развитие доказательной медицины.
В организациях здравоохранения будут обеспечены полноценный мониторинг и анализ рационального применения лекарственных средств с учетом клинико-экономического анализа расходования финансовых средств.
Будут реализованы меры по обеспечению медицинских организаций специалистами по клинической фармакологии. Для обеспечения устойчивости НЛП будет разработана и реализована полномасштабная программа обучения специалистов медицинских организаций рациональному использованию лекарственных средств независимо от формы собственности организаций.
Будут внедрены этические нормы продвижения лекарственных средств с повышением ответственности всех участвующих сторон.
Будут проводиться мероприятия по повышению лекарственной грамотности медицинских и фармацевтических работников и населения через Лекарственный информационный центр, который будет преобразован в Центр рационального использования лекарственных средств.
Для эффективной реализации вышеуказанных мер будут проанализированы и пересмотрены задачи и функции уполномоченного органа в области здравоохранения.
5.5. Совершенствование системы здравоохранения на основе внедрения солидарности и повышения ее финансовой устойчивости
5.5.1. Внедрение обязательного социального медицинского страхования
Будет расмотрена возможность совершенствования системы финансирования здравоохранения на основе принципа всеобщего охвата услугами здравоохранения. Финансирование здравоохранения будет диверсифицировано путем вовлечения всех социальных партнеров (государство, работодатели и граждане) и стабильно обеспечено на достаточном для постоянного развития и глобальной конкурентоспособности отрасли уровне. Развивая данное направление необходимо достичь устойчивости системы здравоохранения, которая в значительной степени связана с эффективной системой финансирования, которая предполагает адекватный уровень средств, направляемых на здравоохранение, их справедливое распределение и рациональное использование.
Дальнейшее развитие системы здравоохранения предполагает формирование трехуровневой системы предоставления медицинской помощи, где ответственность за здоровье граждан распределяется между государством, работодателями и работниками, при этом:
1) первый уровень представляет базовый пакет или ГОБМП, финансируемый за счет республиканского и местных бюджетов, где определены четкие границы обязательств государства;

5.4.3. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың ұтымды қолданылуын қамтамасыз ету
Дәлелді медицинаны одан әрі дамыту дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың ұтымды қолданылуын қамтамасыз ету үшін негіз болады.
Денсаулық сақтау ұйымдарында қаржы қаражатының жұмсалуына жүргізілген клиникалық-экономикалық талдауды ескере отырып, дәрілік заттарды ұтымды қолдануға толыққанды мониторинг жүргізу және талдау жасау қамтамасыз етіледі.
Медициналық ұйымдарды клиникалық фармакология мамандарымен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар іске асырылады. ҰДС тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін ұйымның меншік нысанына қарамастан, медициналық ұйымдардың мамандарын дәрілік заттарды ұтымды пайдалануға жаппай оқыту бағдарламасы әзірленіп, іске асырылатын болады.
Барлық қатысушы тараптардың жауапкершілігін арттыра отырып, дәрілік заттарды ілгерілетудің этикалық нормалары енгізіледі.
Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану орталығы болып қайта ұйымдастырылатын Дәрі-дәрмек ақпараттық орталығы арқылы медицина және фармацевтика қызметкерлері мен халықтың дәрілік сауаттылығын арттыру бойынша іс-шаралар жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетілген шараларды тиімді іске асыру үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның міндеттері мен функцияларына талдау жүргізіліп, қайта қаралатын болады.
5.5. Ынтымақтастықты енгізу және қаржылық орнықтылығын арттыру негізінде денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру
5.5.1. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды енгізу
Денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтерімен жалпыға бірдей қамту қағидаты негізінде денсаулық сақтауды қаржыландыру жүйесін жетілдіру мүмкіндігі қаралатын болады. Денсаулық сақтауды қаржыландыру барлық әлеуметтік әріптестерді (мемлекет, жұмыс беруші және азаматтар) тарту арқылы сараланады және саланың үнемі дамуы мен жаһандық бәсекеге қабілеттілігі үшін жеткілікті деңгейде орнықты қамтамасыз етілетін болады. Осы бағытты дамыта отырып, айтарлықтай дәрежеде қаржыландырудың тиімді жүйесімен байланысты денсаулық сақтаудың тұрақты жүйесіне қол жеткізу қажет, ол денсаулық сақтауға бағытталған қаражаттың дұрыс деңгейін, олардың әділ бөлінуін және ұтымды пайдаланылуын болжайды.
Денсаулық сақтау жүйесін одан әрі дамыту медициналық көмек берудің үш деңгейлі жүйесін қалыптастыруды болжайды, азаматтардың денсаулығы үшін жауапкершілік мемлекет, жұмыс берушілер мен қызметкерлер арасында бөлінеді, онда бұл ретте:
1) бірінші деңгей базалық пакетті немесе республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен қаржыландырылатын ТМККК білдіреді, мұнда мемлекеттің міндеттемелерінің нақты шектері айқындалған;

2) второй уровень будет включать в себя дополнительный пакет или перечень медицинской помощи в системе обязательного медицинского страхования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, финансируемый за счет взносов государства, отчислений работодателей, работников и иных поступлений, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
3) третий уровень будет предусматривать индивидуальный пакет или перечень услуг, определяемый на добровольной договорной основе между страховыми компаниями и плательщиками взносов, финансируемых за счет добровольных отчислений граждан или работодателей в пользу своих работников.
С целью развития солидарности населения и работодателей в устойчивом развитии и повышении эффективности национальной системы здравоохранения, а также устранения финансовых рисков вследствие растущих государственных и частных затрат на здравоохранение будет поэтапно внедрена система обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
Система ОСМС будет построена на отчислениях работающего населения, работодателей и самозанятого населения. За отдельные категории граждан, предусмотренные в Законе Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", взносы будут оплачиваться государством из средств республиканского бюджета. При этом будет проведено разграничение обязательств между ФСМС и государственными органами по обеспечению медицинской помощью отдельных категорий граждан.
В систему ОСМС будут переданы все основные медицинские услуги, характеризующиеся стабильной потребностью и потреблением, управляемостью и прогнозируемостью, т.е. комплекс услуг, не несущий выраженного финансового риска внезапного сверхпотребления.
При этом государство сохранит за собой обязательства по финансированию ГОБМП, являющегося минимальным социальным стандартом для всего населения и включающего: ПМСП, экстренную медицинскую помощь с диагностическими услугами и лекарственным обеспечением. Также в рамках внедрения новой модели ГОБМП предлагается продолжить трансформацию малоэффективной диспансеризации 262 групп болезней в программу управления 30-тью группами болезней, включая социально значимые болезни, что обеспечит контроль над основными заболеваниями, определяющими около 70% смертности, 80% заболеваемости, а также продолжительность жизни населения. Данная модель ГОБМП определит четкие границы обязательств государства.
Пакет ОСМС будет включать плановую стационарную помощь, дорогостоящие диагностические услуги и лекарственное обеспечение по заболеваниям, не вошедшим в пакет ГОБМП.
В целом внедрение ОСМС будет сопровождаться доведением финансирования системы здравоохранения Республики Казахстан до стандартов ОЭСР на основе приоритезации следующих направлений расходов:

2) екінші деңгей өзіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттің жарналары, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің аударымдары және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер есебінен қаржыландырылатын міндетті медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің қосымша пакетін немесе тізбесін қамтитын болады;
3) үшінші деңгей сақтандыру компаниялары мен жарналарды төлеушілер арасындағы ерікті шарттық негізде айқындалатын, азаматтардың немесе жұмыс берушілердің өз қызметкерлерінің пайдасына төлейтін ерікті аударымдары есебінен қаржыландырылатын көрсетілетін қызметтердің жеке пакетін немесе тізбесін көздейтін болады.
Ұлттық денсаулық сақтау жүйесін тұрақты дамытуда және тиімділігін арттыруда халық пен жұмыс берушілердің ортақ жауапкершілігін дамыту мақсатында, сондай-ақ денсаулық сақтауға жұмсалатын мемлекеттік және жекеше шығындардың өсуі салдарынан болатын қаржылық тәуекелдерді жою мақсатында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесі кезең-кезеңмен енгізіледі.
МӘМС жүйесі жұмыс істейтін халықтың, жұмыс берушілер мен өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың аударымдарынан құралатын болады. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген азаматтардың жекелеген санаттары үшін жарналарды республикалық бюджет қаражатынан мемлекет төлейтін болады. Бұл ретте азаматтардың жекелеген санаттарын медициналық көмекпен қамтамасыз ету бойынша ӘлМСҚ және мемлекеттік органдар арасындағы міндеттердің аражігін ажырату жүргізілетін болады.
МӘМС жүйесіне тұрақты қажеттілікпен және тұтынумен, басқарумен және болжаумен сипатталатын барлық негізгі медициналық көрсетілетін қызметтер, яғни күтпеген шамадан тыс тұтынудың айқын қаржылық тәуекелін туындатпайтын көрсетілетін қызметтердің кешені берілетін болады.
Бұл ретте мемлекет барлық халық үшін ең төмен әлеуметтік стандарт болып табылатын және: МСАК, диагностикалық көрсетілетін қызметтері бар және дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ететін шұғыл медициналық көмекті қамтитын ТМККК-ні қажыландыру бойынша міндеттемелерді сақтайды. Сонымен қатар ТМККК жаңа моделін енгізу шеңберінде аурудың 262 тобын тиімділігі аз диспансерлеуді әлеуметтік мәні бар ауруларды қоса алғанда аурулардың 30 тобын басқару бағдарламасына көшіруді жалғастыру ұсынылады, бұл 70 % жуық өлімді, 80 % сырқаттанушылықты, сондай-ақ халықтың өмір сүру ұзақтығын айқындайтын негізгі ауруларды бақылауды қамтамасыз етеді. ТМККК-нің осы моделі мемлекеттің міндеттемелерінің нақты шектерін айқындайды.
МӘМС пакеті жоспарлы стационарлық көмекті, ТМККК пакетіне кірмейтін аурулар бойынша диагностикалық көсертілетін қызметтер мен дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қамтитын болады.
Жалпы МӘМС енгізу шығыстардың мынадай бағыттарына:

1) развитие службы общественного здравоохранения;
2) на уровне ПМСП – увеличение числа ВОП и расширение амбулаторного лекарственного обеспечения**;
3) программное повышение заработных плат медицинских работников**;
4) расширение услуг по реабилитации, паллиативной помощи и сестринского ухода;
5) увеличение расходов на непрерывное дополнительное медицинское образование;
6) включение в тарифы затрат на обновление основных средств*.
Будут усовершенствованы механизмы регулирования допуска на оказание медицинских услуг в системе ГОБМП и ОСМС. Поставщики медицинских услуг вне зависимости от формы собственности будут иметь возможность участвовать в системе ОСМС. Отбор поставщиков медицинских услуг для заключения договоров будет осуществляться с учетом критериев доступности, качества и эффективности оказания медицинской помощи.
Будут введены учет и мониторинг отчислений и взносов в Фонд социального медицинского страхования.
Будет изучена необходимость введения сооплаты для мотивации к снижению потребления медицинских услуг, но без существенного увеличения финансового бремени болезней для населения.
Вышеперечисленные мероприятия будут сопровождаться активной информационно-разъяснительной работой с населением и медицинскими работниками. Будут разработаны механизмы обратной связи с населением, в том числе создан отдел по обработке обращений населения в форме структурной единицы ФСМС либо вне его. На регулярной основе будут проводиться мониторинг и оценка эффективности деятельности системы ОСМС. Внедрение практики публичной отчетности позволит повысить открытость системы здравоохранения.
5.5.2. Совершенствование тарифной политики
Основой эффективной деятельности ОСМС станет ясная и прозрачная тарифная и контрактная политика во взаимоотношениях с поставщиками различных медицинских услуг.
Будут совершенствоваться механизмы планирования, формирования и реализации тарифной политики на основе прозрачности, социальной ориентированности, единой инвестиционной политики и механизмов управления затратами.
На амбулаторном уровне будет развиваться система подушевого финансирования со стимулирующим компонентом, будет изучено формирование комбинированных тарифов услуг для обеспечения комплексности и преемственности медицинских услуг в интересах пациентов.
В рамках внедряемой концепции управления болезнями в некоторых случаях также будут рассмотрены тарифы с объединением всех уровней оказания медицинской помощи: от ПМСП до стационарного лечения и последующей реабилитации, особенно в случаях применения дорогостоящих технологий диагностики и лечения.
На стационарном уровне также будут совершенствоваться тарифы на основе клинико-затратных групп с учетом международных практик их расчета.
Поэтапно на основе информатизации учета расходов и внедрения электронных историй болезней будет внедрена система мониторинга затрат в медицинских организациях. Это позволит значительно повысить прозрачность и эффективность тарифной политики на основе фактических затрат.
С целью повышения финансовой устойчивости субъектов здравоохранения, участвующих в оказании услуг ОСМС, в тарифы на медицинские услуги будут поэтапно включены расходы на обновление основных средств*. Это повысит привлекательность сектора для привлечения частных инвестиций и развития ГЧП.
Процесс разработки и утверждения тарифов будет прозрачным с привлечением представителей рынка, поставщиков медицинских услуг, общественности.
Внедрение ОСМС потребует разработки и внедрения более эффективных и прозрачных механизмов контроля и управления объемами потребляемых медицинских услуг. Совместно с местными исполнительными органами будет продолжена политика недопущения необоснованного роста общей коечной мощности стационарных медицинских услуг.
Тарифная политика будет направлена на стимулирование частных инвестиций и ГЧП. С этой целью будут изучены и предложены соответствующие методы формирования тарифов на медицинские услуги.
При этом будут совершенствованы механизмы планирования и контроля объемов медицинских услуг в рамках ОСМС на основе рыночных принципов свободного выбора гражданами поставщиков медицинских услуг.

1) қоғамдық денсаулық сақтау қызметін дамытуға;
2) МСАК деңгейінде – ЖПД санын ұлғайтуға және амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді кеңейтуге**;
3) медицина қызметкерлерінің жалақысын бағдарламалық ұлғайтуға**
4) оңалту, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтімнің көрсетілетін қызметтерін кеңейтуге;
5) үздіксіз қосымша медициналық білім беруге жұмсалатын шығыстарды ұлғайтуға;
6) негізгі қаражатты жаңартуға жұмсалатын шығындарды тарифке енгізуге* басымдық беру негізінде Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыруды ЭЫДҰ стандарттарына дейін жеткізумен сүйемелденетін болады.
ТМККК және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсетуге рұқсат етуді реттеу тетіктері жетілдірілетін болады. Медициналық көрсетілетін қызметтер берушілер меншік нысанына қарамастан МӘМС жүйесіне қатысу мүмкіндігіне ие болады. Шарттар жасасу үшін медициналық қызметтер берушілерді іріктеу медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі, сапасы мен тиімділігі өлшемшарттары ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына түсетін аударымдар мен жарналарды есепке алу және оларға мониторинг жүргізу енгізілетін болады.
Медициналық қызметтерді тұтынуды төмендетудің уәждемесі ретінде, бірақ халық үшін аурулардың қаржылық ауыртпалығын айтарлықтай ұлғайтпай қосымша ақы төлеуді енгізу қажеттілігі зерделенеді.
Жоғарыда санамаланған іс-шаралар халықпен және медицина қызметкерлерімен белсенді ақпараттық-түсіндіру жұмысымен сүйемелденеді. Халықпен кері байланыс тетіктері, оның ішінде МӘСҚ-тың құрылымдық бірлігі нысанында не одан тыс халықтың өтініштерін өңдеу бөлімі құрылатын болады. МӘМС жүйесі қызметінің тиімділігіне мониторинг және бағалау тұрақты негізде жүргізіледі. Жария ету есептілігі практикасын енгізу денсаулық сақтау жүйесінің ашықтығын арттыруға мүмкіндік береді.
5.5.2. Тарифтік саясатты жетілдіру
МӘМС тиімді қызметінің негізі әртүрлі медициналық көрсетілетін қызметтер берушілермен өзара қарым-қатынастағы анық және ашық тарифтік және келісімшарттық саясат болып табылады.
Ашықтық, әлеуметтік бағдарлану, бірыңғай инвестициялық саясат және шығындарды басқару тетіктері негізінде тарифтік саясатты жоспарлау, қалыптастыру және іске асыру тетіктері жетілдіріледі.
Амбулаториялық деңгейде ынталандырушы компоненттерімен жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесі дамытылады, пациенттердің мүддесіне медициналық қызметтердің кешенділігі мен сабақтастығын қамтамасыз ету үшін қызметтердің құрама тарифтерін қалыптастыру зерделенеді.
Енгізіліп жатқан Ауруларды басқару тұжырымдамасының шеңберінде кейбір жағдайларда: әсіресе, МСАК-тан бастап стационарлық емдеуге және кейіннен оңалтуға дейін қымбат тұратын диагностика және емдеу технологияларын қолдану жағдайларында медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлері біріктірілген тарифтер де қаралатын болады.
Стационарлық деңгейде оларды есептеудің халықаралық практикасы ескеріле отырып, клиникалық-шығынды топтар негізінде тарифтер де жетілдіріледі.
Шығыстарды есепке алуды ақпараттандыру және электрондық аурулар тарихтарын енгізу негізінде медициналық ұйымдарда шығындардың мониторинг жүйесі кезең-кезеңмен енгізілетін болады. Бұл іс жүзіндегі шығындардың негізінде тарифтік саясаттың ашықтығы мен тиімділігін едәуір арттыруға мүмкіндік береді.
МӘМС қызметтерін көрсетуге қатысатын денсаулық сақтау субъектілерінің қаржылық орнықтылығын арттыру мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтер тарифтеріне негізгі құралдарды жаңартуға жұмсалатын шығыстар кезең-кезеңмен енгізіледі*. Бұл жекеше инвестицияларды тарту және МЖӘ дамыту үшін сектордың тартымдылығын арттырады.
Тарифтерді әзірлеу және бекіту процесі нарық өкілдерін, медициналық көрсетілетін қызметтер берушілерді, жұртшылықты тарту арқылы ашық болады.
МӘМС енгізу тұтынылатын медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемдерін бақылау мен басқарудың неғұрлым тиімді және ашық тетіктерін әзірлеуді және енгізуді талап етеді. Жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп стационарлық медициналық көрсетілетін қызметтердің жалпы төсек қорының негізсіз өсуіне жол бермеу саясаты жалғастырылады.
Тарифтік саясат жекеше инвестицияларды және МЖӘ-ні ынталандыруға бағытталатын болады. Осы мақсатта медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтер қалыптастыру әдістері зерттелетін және ұсынылатын болады.
Бұл ретте, азаматтардың медициналық қызметтер берушілерді еркін таңдауының нарықтық қағидаттарының негізінде МӘМС шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемдерін жоспарлау және бақылау тетіктері жетілдіріледі.

5.5.3. Повышение роли местных исполнительных органов в охране и укреплении здоровья
Процессы децентрализации государственного управления, повышение роли органов местных исполнительных органов неразрывно связаны с участием органов местного государственного управления в решении вопросов по охране и укреплению здоровья населения.
В этой связи совместно с МИО будут изучены, определены и обеспечены:
1) региональные приоритеты в области охраны и укрепления здоровья населения на уровне местных исполнительных органов и дополнительные источники финансирования для реализации местных социальных программ;
2) роль и обязанности МИО в развитии эффективного межсекторального взаимодействия по реализации комплексных мер, направленных на профилактику и снижение вредного воздействия факторов внешней среды и поведенческих рисков на здоровье населения;
3) потребности в развитии инфраструктуры регионального здравоохранения, в том числе потребности государственных объектов здравоохранения в капитальных инвестициях;
4) планирование и выделение в местных бюджетах достаточных средств на развитие и поддержание сети объектов здравоохранения, в том числе по механизмам ГЧП;
5) потребности региональных систем здравоохранения в человеческих ресурсах, а также разработка и реализация региональных политик по управлению человеческими ресурсами, в том числе механизмов солидарной ответственности МИО за подготовку и переподготовку медицинских работников с высшим и средним образованием;
6) внедрение социальных, финансовых и материальных стимулов для поддержки работников здравоохранения на местном уровне с соответствующими источниками финансирования;
7) усиление роли местных исполнительных органов в управлении отраслью на основе внедрения корпоративного управления в медицинских организациях на региональном уровне;
8) внедрение единых правил назначения менеджеров – руководителей организаций здравоохранения в строгом соответствии с их профессиональной компетентностью, опытом работы, практическими навыками в управлении;
9) установление солидарной ответственности региональных организаций здравоохранения вне зависимости от ведомственной принадлежности и источников финансирования за показатели здоровья населения региона.
5.5.4. Развитие лидерства и современного менеджмента в системе здравоохранения
Нормативной правовой основой дальнейшего повышения эффективности управления государственными организациями здравоохранения в современных условиях станет развитие операционной автономности этих организаций.
Это позволит создать прогрессивные мотивации у менеджеров и работников медицинских организаций для стабильного развития производства и повышения качества услуг.
Будет рассмотрена возможность направления полученной прибыли государственными предприятиями на развитие самой организации.
Будут разработаны предложения по совершенствованию системы корпоративного управления в сфере здравоохранения путем расширения полномочий наблюдательных советов и внедрения коллегиальных исполнительных органов (правление).
Кроме того, в целях совершенствования управления медицинскими организациями и развития инфраструктуры здравоохранения предусматриваются оптимизация путем объединения медицинских организаций по профилям, а также создание университетских клиник с участием ВУЗов в корпоративном управлении.
В рамках дальнейшего совершенствования механизмов управления в здравоохранении будут приняты меры по развитию лидерства и навыков профессионального менеджмента на основе разработки и внедрения новых функциональных и квалификационных требований к руководителям, стимулированию и поддержке обучения менеджмента клиники, в том числе по программам MBA.
Поэтапно для всех государственных организаций здравоохранения будет введено обязательное квалификационное требование наличия сертификата менеджера здравоохранения для всех работников руководящего звена.
Будут разработаны методики по внедрению современных механизмов мотивации и оплаты труда управленческого аппарата (бонусная система) на основе установления и достижения ключевых показателей результативности.
Для повышения затратоэффективности управления будет предусмотрено поэтапное внедрение современных ресурсосберегающих технологий в амбулаторных и стационарных организациях: технологии операционного менеджмента, технологии бережливого производства (Lean), оптимальные механизмы финансирования, инновационные медицинские и немедицинские технологии.
Будут разработаны программы аутсорсинга клинических, параклинических и немедицинских служб, в том числе лабораторий, радиологических служб, отдельных клинических сервисов (лаборатории катетеризации сосудов, гемодиализ и др.) на основе ГЧП. При этом оплата за услуги аутсорсинга будет осуществляться на основе индикаторов качества этих услуг.
В рамках внедрения госпитальных информационных систем будут внедряться эффективные информационные технологии и программы для ведения раздельного учета затрат на уровне подразделений, а в последующем – на уровне каждого пациента.
Будут проведены аналитические исследования и разработаны прогнозы и рекомендации по развитию макроэкономики здравоохранения страны и региона в условиях глобализации рынков медицинской индустрии, интеграции Казахстана в региональные и глобальные экономические союзы (ЕЭП, ШОС и др.).
Будут разработаны меры государственной поддержки и развития медицинского туризма, лечения за рубежом и экспорта медицинских услуг отечественными организациями здравоохранения.

5.5.3. Денсаулықты сақтау мен нығайтуда жергілікті атқарушы органдардың рөлін арттыру
Мемлекеттік басқаруды орталықсыздандыру процестері, жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) рөлін арттыру халықтың денсаулығын сақтау және нығайту мәселелерін шешуде жергілікті мемлекеттік басқару органдарының қатысуымен тікелей байланысты.
Осыған байланысты, ЖАО-лармен бірлесіп мыналар:
1) жергілікті атқарушы органдар деңгейінде халық денсаулығын сақтау мен нығайту саласындағы өңірлік басымдықтар мен жергілікті әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру үшін қосымша қаржыландыру көздері;
2) сыртқы орта факторлары мен мінез-құлықтық қауіптердің халық денсаулығына зиянды әсерінің профилактикасына және оны төмендетуге бағытталған кешенді шараларды іске асыру бойынша тиімді сектораралық өзара іс-қимылды дамытудағы ЖАО-лардың рөлі мен міндеттері;
3) өңірлік денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытуға қажеттіктер, оның ішінде мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің күрделі инвестицияларға қажеттілігі;
4) жергілікті бюджеттерде денсаулық сақтау объектілері желілерін, оның ішінде МЖӘ тетіктері бойынша дамытуға және қалдау көрсетуге жеткілікті қаражатты жоспарлау және бөлу;
5) өңірлік денсаулық сақтау жүйелерінің адами ресурстарға қажеттілігі, сондай-ақ адами ресурстарды басқару бойынша өңірлік саясатты, оның ішінде жоғары және орта білімі бар медицина қызметкерлерін даярлау және қайта даярлау үшін ЖАО-лардың ортақ жауапкершілігі тетіктерін әзірлеу және іске асыру;
6) жергілікті деңгейде тиісті қаржыландыру көздерімен денсаулық сақтау қызметкерлерін қолдау үшін әлеуметтік, қаржылық және материалдық ынталандыруды енгізу;
7) өңірлік деңгейде медициналық ұйымдарда корпоративтік басқаруды енгізу негізінде саланы басқаруда жергілікті атқарушы органдардың рөлін күшейту;
8) денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын – менеджерлерін олардың кәсіби құзыреттілігіне, жұмыс тәжірибесіне, басқарудағы практикалық дағдыларына қатаң сәйкестікте тағайындаудың бірыңғай қағидаларын енгізу;
9) ведомстволық тиістілігіне және қаржыландыру көздеріне қарамастан, өңірлік денсаулық сақтау ұйымдарының өңір халқының денсаулық көрсеткіштері үшін ортақ жауапкершілігін белгілеу зерделенетін, айқындалатын және қамтамасыз етілетін болады.
5.5.4. Денсаулық сақтау жүйесінде көшбасшылықты және заманауи менеджментті дамыту
Қазіргі заманғы жағдайда мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын басқару тиімділігін одан әрі арттырудың нормативтік құқықтық негізі осы ұйымдардың оперативтік дербестігін дамыту болады.
Бұл медициналық ұйымдардың менеджерлері мен қызметкерлерінің өндірісті тұрақты дамытуға және көрсетілетін қызметтер сапасын арттыруға прогрессивті уәждемесін құруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік кәсіпорындар алған кірісін ұйымның өзін дамытуға жұмсау мүмкіндігі қаралатын болады.
Байқау кеңестерінің өкілеттіліктерін кеңейту және алқалы басқару органдарын (басқарма) енгізу жолымен денсаулық сақтау саласындағы корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Бұдан басқа, медициналық ұйымдарды басқаруды жетілдіру және денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамыту мақсатында медициналық ұйымдарды бейіндері бойынша біріктіру жолымен оңтайландыру, сондай-ақ жоғары оқу орындарының корпоративтік басқаруға қатысуы арқылы университеттік клиникалар құру көзделеді.
Денсаулық сақтау саласындағы басқару тетіктерін одан әрі жетілдіру шеңберінде басшыларға қойылатын жаңа функционалдық және біліктілік талаптарын әзірлеу және енгізу, клиника менеджментіне оқытуды, оның ішінде МВА бағдарламалары бойынша ынталандыру және қолдау негізінде көшбасшылықты және кәсіби менеджмент дағдыларын дамыту бойынша шаралар қабылданатын болады.
Барлық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары үшін басшылық буындағы барлық қызметкерлер үшін денсаулық сақтау менеджері сертификатының болуы жөніндегі міндетті біліктілік талабы кезең-кезеңмен енгізіледі.
Нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштерін белгілеу және оған қол жеткізу негізінде басқарушы аппаратты ынталандыру мен еңбегіне ақы төлеудің заманауи тетіктерін (бонустық жүйені) енгізу әдістемесі әзірленеді.
Басқарудың шығын тиімділігін арттыру үшін амбулаториялық және стационарлық ұйымдарда заманауи ресурс үнемдеу технологияларын: операциялық менеджмент технологияларын, үнемді өндіріс технологиясын (Lean), оңтайлы қаржыландыру тетіктерін, инновациялық медициналық және медициналық емес технологияларды кезең кезеңмен енгізу көзделеді.
МЖӘ негізінде клиникалық, параклиникалық және медициналық емес қызметтердің, оның ішінде зертханалардың, радиологиялық қызметтердің, жекелеген клиникалық сервистердің (тамырларды катетерлеу зертханалары, гемодиализ және т.б.) аутсорсинг бағдарламалары әзірленеді. Бұл ретте, аутсорсингтің көрсетілетін қызметтері үшін ақы төлеу осы қызметтер сапасының индикаторлары негізінде жүзеге асырылатын болады.
Госпитальдық ақпараттық жүйелерді енгізу шеңберінде бөлімшелер деңгейінде, ал кейіннен - әрбір пациент деңгейінде шығындарды бөлек есепке алуды жүргізу үшін тиімді ақпараттық технологиялар мен бағдарламалар енгізіледі.
Медицина индустриясы нарықтарының жаһандануы, Қазақстанның өңірлік және жаһандық экономикалық одақтарға (БЭК, ШЫҰ және т.б) интеграциялануы жағдайларында еліміздің және өңірдің денсаулық сақтау макроэкономикасының дамуы жөнінде талдамалық зерттеулер жүргізіледі және болжамдар мен ұсынымдар әзірленеді.
Медициналық туризмді, шетелде емделуді және отандық денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық көрсетілетін қызметтердің экспортын мемлекеттік қолдау және дамыту шаралары әзірленеді.

5.6. Повышение эффективности управления человеческими ресурсами в отрасли здравоохранения
5.6.1. Стратегическое управление человеческими ресурсами
Государственное регулирование рынка труда в системе здравоохранения будет построено на разработке и реализации единых политик и программ по управлению человеческими ресурсами с целью качественной подготовки и адекватного распределения медицинских работников в соответствии с нуждами населения.
С целью обеспечения устойчивого развития системы здравоохранения будет осуществляться стратегическое управление человеческими ресурсами (далее – УЧР) отрасли. Это подразумевает синхронизацию программ УЧР со стратегическими целями развития отрасли: развитием общественного здравоохранения, интеграцией здравоохранения вокруг нужд населения на основе приоритетности ПМСП, модернизацией медицинского и фармацевтического образования, развитием инноваций и медицинской науки.
Будут совершенствоваться система определения потребности, учета и планирования кадровых ресурсов здравоохранения, улучшаться эффективность и доступность кадровых ресурсов здравоохранения, развиваться система независимой оценки знаний и навыков.
Основными принципами УЧР должны быть определены:
1) наличие (доступность) необходимых человеческих ресурсов;
2) надлежащая компетенция работников;
3) отзывчивость человеческих ресурсов на запросы населения;
4) продуктивность человеческих ресурсов.
В соответствии с этими принципами будут разработаны и внедрены национальная, региональные и корпоративные политики и программы УЧР, которые будут основаны на следующих этапах управления:
1. Планирование потребности в человеческих ресурсах.
На регулярной основе будет проводиться анализ количественной и качественной обеспеченности отрасли человеческими ресурсами, анализ и оценка рынка труда в отрасли.
В последующем будут определяться общая потребность в УЧР на соответствующих уровнях здравоохранения, а также структура требуемых специальностей и квалификаций (врачи, медицинские сестры, младший медицинский персонал, административные работники, медицинские инженеры и т.д.) в соответствии со стратегией развития отрасли, региона и организации.
При этом акценты будут смещены от необходимости применения устаревших штатных нормативов и стандартов к возможности гибкого планирования человеческих ресурсов и трудозатрат в соответствии с применяемыми технологиями, стандартизованными операционными процедурами и потребностями пациентов.
Будут пересмотрены подходы к определению функциональных обязанностей и квалификационных требований к персоналу: вместо чрезмерной детализации акценты будут смещены на необходимость соответствия общим требованиям и способности к обучению и развитию новых компетенций в соответствии с меняющимися внешними условиями труда с новыми технологиями и стандартами.
В частности, должностные инструкции работников первичного звена будут пересмотрены в рамках внедрения интегрированной модели организации медицинской помощи. В национальной и региональных политиках УЧР будут предусмотрены повышение роли ВОП и медицинских сестер, расширение функционала работников отдельных служб здравоохранения (например, службы общественного здравоохранения, медицинской реабилитации и др.).
В целом будет осуществляться поэтапное расширение компетенций среднего медицинского персонала параллельно с изменением стандартов их образования и переподготовки.
Будут выработаны четкие требования к минимальному уровню подготовки и компетенций технического и младшего медицинского персонала, включая обязательное владение минимальным объемом необходимых навыков (например, обязательное владение навыками оказания первой медицинской помощи).

5.6. Денсаулық сақтау саласында адами ресурстарды басқарудың тиімділігін арттыру
5.6.1. Адами ресурстарды стратегиялық басқару
Денсаулық сақтау жүйесіндегі еңбек нарығын мемлекеттік реттеу медицина қызметкерлерін сапалы даярлау және халықтың мұқтаждықтарына сәйкес барабар бөлу мақсатында адами ресурстарды басқару жөніндегі бірыңғай саясат пен бағдарламаларды әзірлеуге және оны іске асыруға құрылатын болады.
Денсаулық сақтау жүйесінің орнықты дамуын қамтамасыз ету мақсатында саланың адами ресурстарын стратегиялық басқару (АРБ) жүзеге асырылады. Бұл АРБ бағдарламаларын саланы дамытудың стратегиялық мақсаттарымен: қоғамдық денсаулық сақтауды дамытумен, денсаулық сақтаудың МСАК басымдығының негізінде халықтың мұқтаждықтарының айналасына интеграциялануымен, медициналық және фармацевтикалық білім беруді жаңғыртумен, инновацияларды және медициналық ғылымды дамытумен үйлестіруді көздейді.
Денсаулық сақтаудың кадр ресурстарының қажеттіліктерін айқындау, есепке алу және жоспарлау жүйесі жетілдіріледі, денсаулық сақтау саласының кадрлық ресурстарының тиімділігі мен қолжетімділігі жақсартылады, білім мен дағдыларды тәуелсіз бағалау жүйесі дамытылады.
Мыналар:
1) қажетті адами ресурстардың болуы (қолжетімділігі);
2) қызметкерлердің тиісті құзыреті;
3) адами ресурстардың халықтың сұранысына ықыластығы;
4) адами ресурстардың өнімділігі АРБ-ның негізгі қағидаттары ретінде айқындалуға тиіс.
Осы қағидаттарға сәйкес АРБ-ның ұлттық, өңірлік және корпоративтік саясаттары мен бағдарламалары әзірленеді және енгізіледі, олар басқарудың мынадай кезеңдеріне негізделеді:
1. Адами ресурстарға қажеттікті жоспарлау.
Саланың адами ресурстармен сандық және сапалық қамтамасыз етілуіне талдау, саладағы еңбек нарығына талдау және бағалау тұрақты негізде жүргізілетін болады.
Кейіннен денсаулық сақтаудың тиісті деңгейлерінде АРБ-ға жалпы қажеттілік, сондай-ақ саланың, өңірдің және ұйымның даму стратегиясына сәйкес қажетті мамандықтар мен біліктіліктердің құрылымы (дәрігерлер, мейіргерлер, кіші медицина персоналы, әкімшілік қызметкерлер, медицина инженерлері және т.с.с.) айқындалатын болады.
Бұл ретте басымдық ескірген штаттық нормативтер мен стандарттарды қолдану қажеттілігінен қолданылатын технологияларға, стандартталған операциялық емшараларға және пациенттің қажеттіліктеріне сәйкес адами ресурстар мен еңбек шығындарын икемді жоспарлау мүмкіндігіне қарай ауысатын болады.
Персоналдың функциялық міндеттері және оларға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау тәсілдері қайта қаралады: шамадан тыс нақтылаудың орнына жалпы талаптарға сәйкес болу қажеттілігі және оқыту мен жаңа технологиялары мен стандарттары бар еңбектің құбылмалы сыртқы жағдайларына сәйкес жаңа құзыреттерді дамыту қабілетіне баса назар аударылатын болады.
Атап айтқанда, медициналық көмекті ұйымдастырудың интеграцияланған моделін енгізу шеңберінде алғашқы буын қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары қайта қаралатын болады. Ұлттық және өңірлік АРБ саясаттарында ЖПД мен мейіргерлердің рөлін арттыру, жекелеген денсаулық сақтау қызметтері (мысалы, қоғамдық денсаулық сақтау, медициналық оңалту қызметтері және т.б.) қызметкерлерінің функционалын кеңейту көзделеді.
Жалпы алғанда, орта медицина персоналының білім беру және қайта даярлау стандарттарын өзгертумен қатар, олардың құзыретін кезең-кезеңмен кеңейту жүзеге асырылатын болады.
Қажетті дағдылардың ең төмен көлемін міндетті меңгеруді қоса алғанда, техникалық және кіші медицина персоналының даярлығы мен құзыретінің ең төмен деңгейіне қойылатын нақты талаптар әзірленеді (мысалы, міндетті түрде алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгеру).

2. Наем работников.
Поэтапно будет внедрен принцип поиска и отбора кадров на конкурсной и коллегиальной основе, в первую очередь, работников руководящего звена, управленческого и финансового аппарата.
3. Повышение производительности труда.
Будут разработаны принципы и механизмы адаптации и менторства (шефства) в медицинских организациях, особенно для молодых специалистов.
Будут совершенствоваться механизмы мотивации и оплаты труда работников системы здравоохранения, в том числе специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, с учетом рыночных принципов, адекватной оценки стоимости трудозатрат при тарифообразовании, ориентированности на достижение целевых показателей результативности, предоставления мер социальной поддержки работникам системы здравоохранения, в том числе специалистам санитарно-эпидемиологического профиля, особенно молодым специалистам сельской местности.
В качестве нематериальной мотивации также будут активно применяться различные механизмы: предоставление возможности обучения за счет работодателя, обеспечение непрерывного карьерного и профессионального роста, поддержание благоприятной организационной культуры, безопасности и удобства рабочих мест.
Будет совершенствоваться и развиваться система непрерывного профессионального развития специалистов системы здравоохранения, которая будет интегрирована со стратегическими целями развития организаций, обеспечена адекватным финансированием.
С этой целью будут разрабатываться стандарты непрерывного профессионального образования в тесной взаимосвязи с системой независимой оценки компетенций медицинских работников.
4. Миграция, перепрофилирование.
На основании регулярного мониторинга, прогнозирования и планирования развития человеческих ресурсов будут реализовываться меры государственной поддержки перепрофилирования и перераспределения кадров по требующимся специальностям и службам, в том числе бесплатное обучение новым компетенциям, другие меры материального и нематериального стимулирования.
Будут внедрены механизмы управления миграцией медицинских работников на локальных и региональных рынках трудовых ресурсов.
С учетом процессов региональной и глобальной экономической интеграции будут усовершенствованы правила и порядок привлечения иностранной рабочей силы на отечественный рынок труда в сфере здравоохранения, в том числе меры по упрощению привлечения иностранных специалистов по остродефицитным специальностям.
5. Укрепление здоровья, безопасность и выход на пенсию.
Будет разработан комплекс мер по обеспечению благоприятных и безопасных условий труда медицинских работников.

2. Қызметкерлерді жалдау.
Кадрларды, ең алдымен басқарушы буын, басқару және қаржылық аппарат қызметкерлерін конкурстық және алқалы негізде іздеу мен іріктеу қағидаты кезең-кезеңмен енгізілетін болады.
3. Еңбек өнімділігін арттыру.
Медициналық ұйымдарда, әсіресе, жас мамандар үшін бейімдеу және менторлық (қамқорлық) қағидаттары мен тетіктері әзірленетін болады.
Нарық қағидаттарын, тарифті қалыптастыру кезінде еңбек шығындары құнының барабар бағалануын, нәтижеліліктің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарлануды ескере отырып, денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерін, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық бейін мамандарын ынталандыру және еңбекақы төлеу, денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлеріне, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық бейін мамандарына, әсіресе ауылдық жерлердегі жас мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну тетіктері жетілдіріледі.
Материалдық емес ынталандыру ретінде әртүрлі тетіктер: жұмыс берушінің есебінен оқу мүмкіндігін беру, үздіксіз мансаптық және кәсіби тұрғыдан өсуді қамтамасыз ету, қолайлы ұйымдық мәдениетті, жұмыс орындарының қауіпсіздігі мен жайлылығын қолдау белсенді түрде қолданылады.
Денсаулық сақтау жүйесі мамандарын үздіксіз кәсіби дамыту жүйесі жетілдіріледі және дамытылады, ол ұйымдардың стратегиялық даму мақсаттарымен интеграцияланып, барабар қаржыландырумен қамтамасыз етіледі.
Осы мақсатта медицина қызметкерлерінің құзыреттерін тәуелсіз бағалау жүйесімен өзара тығыз байланыста үздіксіз кәсіптік білім беру стандарттары әзірленетін болады.
4. Көші-қон, қайта бейіндеу.
Адами ресурстарды дамытуды тұрақты түрде мониторингтеу, болжау және жоспарлау негізінде талап етілетін мамандықтар мен қызметтер бойынша кадрларды қайта бейіндеуді және қайта бөлуді мемлекеттік қолдау, оның ішінде жаңа құзыреттерге тегін оқыту, басқа да материалдық және материалдық емес ынталандыру шаралары іске асырылады.
Жергілікті және өңірлік еңбек ресурстары нарықтарындағы медицина қызметкерлерінің көші-қонын басқару тетіктері енгізіледі.
Өңірлік және жаһандық экономикалық интеграция процестерін ескере отырып, денсаулық сақтау саласында отандық еңбек нарығына шетелдік жұмыс күшін тарту қағидалары мен тәртібі, оның ішінде өте қажетті мамандықтар бойынша шетелдік мамандар тартуды оңайлату шаралары жетілдіріледі.
5. Денсаулықты нығайту, қауіпсіздік және зейнетке шығу.
Медицина қызметкерлерінің қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешені әзірленеді.

6. Мониторинг и прогнозирование.
С целью обеспечения эффективного мониторинга и прогнозирования развития рынка труда и человеческих ресурсов, внедрения современных методов управления и планирования подготовки кадров в здравоохранении будет обеспечено дальнейшее развитие Национальной обсерватории кадровых ресурсов здравоохранения как институциональной основы с широким спектром задач.
Будет разработан профессиональный регистр кадровых ресурсов здравоохранения.
5.6.2. Модернизация медицинского образования
Основой системы непрерывного профессионального развития кадровых ресурсов системы здравоохранения станет Национальная рамка квалификаций, формирование которой предусматривает:
1) совершенствование подходов к отбору и приему абитуриентов в организации медицинского и фармацевтического образования;
2) оптимизацию перечня медицинских и фармацевтических специальностей, пересмотр принципов и механизмов формирования статистики по кадровым ресурсам здравоохранения в соответствии с Европейскими директивами по признанию квалификаций;
3) разработку профессиональных стандартов в области здравоохранения, регламентирующих уровень квалификации выпускников и действующих специалистов, с участием организаций практического здравоохранения, ассоциации врачей, научных организаций;
4) внедрение образовательных программ базовой подготовки кадров здравоохранения на основе интегрированной модели, основанной на компетентном подходе и профессиональных стандартах;
5) совершенствование программ резидентуры в соответствии с профессиональными стандартами;
6) разработку и внедрение унифицированных для каждой специальности и уровня квалификации сертификационных курсов в соответствии с профессиональными стандартами и на основе внедрения международных подходов (процедура MaintenanceofCertification);
7) совершенствование программ преддипломной и постдипломной подготовки в сфере фармации, что позволит повысить уровень квалификации фармацевтических кадров в области производства и контроля качества лекарственных средств, в том числе биологических препаратов, а также специалистов в области регулирования фармацевтического рынка.
Для оценки уровня теоретических знаний и практических навыков выпускников будет внедрена система независимой оценки компетенции, базирующейся на профессиональных стандартах и лучшей международной практике.
Дальнейшее развитие медицинского и сестринского образования будет предусматривать триединство клинической практики, медицинского образования и научной деятельности, которое обеспечит:

6. Мониторинг және болжау.
Денсаулық сақтау саласындағы еңбек нарығы мен адами ресурстардың дамуына тиімді мониторинг жүргізу және болжауды қамтамасыз ету, денсаулық сақтау кадрларын даярлауды басқару мен жоспарлаудың заманауи әдістерін енгізу мақсатында міндеттердің кең спектрімен институционалдық негіз ретінде Денсаулық сақтау саласының кадр ресурстарының ұлттық обсерваториясын одан әрі дамыту қамтамасыз етіледі.
Денсаулық сақтаудың кадр ресурстарының кәсіптік тіркелімі әзірленетін болады.
5.6.2. Медициналық білім беруді жаңғырту
Денсаулық сақтау жүйесінің кадр ресурстарын үздіксіз кәсіби дамыту жүйесінің негізі Ұлттық біліктілік шеңбері болады, оны қалыптастыру мыналарды көздейді:
1) медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдарына талапкерлерді іріктеу және қабылдау тәсілдерін жетілдіру;
2) Еуропалық біліктіліктерді тану директиваларына сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар тізбесін оңтайландыру, денсаулық сақтау саласының кадрлық ресурстары жөніндегі статистиканы қалыптастыру қағидаттары мен тетіктерін қайта қарау;
3) практикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, дәрігерлер қауымдастығының, ғылыми ұйымдардың қатысуымен түлектер мен жұмыс істейтін мамандардың біліктілік деңгейін регламенттейтін денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды әзірлеу;
4) құзыреттілік тәсіліне және кәсіптік стандарттарға негізделген интеграцияланған үлгінің негізінде денсаулық сақтау кадрларын базалық даярлаудың білім беру бағдарламаларын енгізу;
5) кәсіптік стандарттарға сәйкес резидентура бағдарламаларын жетілдіру;
6) кәсіптік стандарттарға сәйкес және халықаралық тәсілдерді (Maintenance of Certification рәсімі) енгізудің негізінде әрбір мамандық пен біліктілік деңгейі үшін біріздендірілген сертификаттау курстарын әзірлеу және енгізу;
7) фармация саласында дипломға дейінгі және дипломнан кейінгі даярлау бағдарламаларын жетілдіру, бұл дәрілік заттардың, оның ішінде биологиялық препараттардың өндірісін және сапасын бақылау саласындағы фармацевтикалық кадрлардың, сондай-ақ фармацевтикалық нарықты реттеу саласындағы мамандардың біліктілік деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Түлектердің теориялық білімі мен практикалық дағдыларының деңгейін бағалау үшін кәсіптік стандарттар мен үздік халықаралық тәжірибеге негізделген құзыреттерді тәуелсіз бағалау жүйесі енгізіледі.
Медициналық және мейіргерлік білім беруді одан әрі дамыту клиникалық практиканың, медициналық білім мен ғылыми қызметтің үштұғырлығын көздейді, ол мыналарды:

1) эффективное управление академическими и производственными процессами на основе единства стратегических целей и задач;
2) качественное медицинское образование на основе получения современных теоретических знаний и реальных практических навыков в условиях университетских клиник;
3) устойчивое повышение качества медицинской помощи на основе доступа к передовым технологиям и научным разработкам;
4) широкие клинические и лабораторные базы для проведения актуальных научных исследований с немедленным трансфертом их результатов в практическое здравоохранение;
5) повышение финансовой устойчивости и эффективности систем на основе интеграции и совместного использования ресурсов.
С этой целью будет разработана концепция развития интегрированных академических медицинских центров (университетских клиник) на основе функционального (консорциумы) и организационного (холдинги) объединения научных организаций, медицинских ВУЗов, стационарных и амбулаторных организаций по принципу полного цикла медицинских услуг и подготовки кадров. Создание новых клинических баз и университетских клиник будет осуществляться в стратегическом партнерстве с ведущими международными университетами и медицинскими организациями. Будет учтен уникальный опыт школы медицины "Назарбаев Университета" при котором функционирует интегрированная университетская клиника. Получит широкое развитие практика привлечения ведущих зарубежных специалистов, руководителей (менеджеров), ученых и преподавателей в академические процессы. Этот опыт должен транслироватся на все медицинские ВУЗы страны.
Кроме того, в процессы образования и научных изысканий будут мотивированно вовлечены лучшие специалисты практики, а научные работники и преподаватели получат возможность практической работы и проведения клинических исследований. Это позволит рационально использовать врачебные кадры (врач, преподаватель, ученый в одном лице), обеспечить высокую материальную и профессиональную мотивацию кадров и сформировать модель научно-педагогического карьерного развития медицинских кадров, являющуюся на сегодняшний день лучшим стандартом профессионального развития в мировом здравоохранении.
Будет внедрена совместная казахстанско-финская научно-педагогическая магистратура для преподавателей сестринского дела ВУЗов и колледжей Республики Казахстан с выдачей казахстанского диплома Магистра по сестринскому делу и диплома университета JAMK (Финляндия) MasterofHealth.
Предусмотрено повышение потенциала менеджеров и преподавателей медицинских и фармацевтических ВУЗов по образовательной программе Высшей школы образования АОО "Назарбаев Университет".
Обязательным условием дальнейшего развития медицинского образования станет ее полная информатизация с созданием онлайн-сервисов, библиотек, аудиторий, персональных электронных аккаунтов студентов и преподавательского состава с возможностью прозрачного и эффективного контроля знаний и навыков, неограниченного расширения учебной и научной информационной базы. Будут внедряться дистанционные технологии в системе образования для специалистов в регионах, не имеющих возможности длительно находиться в местах дислокации ВУЗов, для переподготовки и повышения квалификации.
В рамках совершенствования программ медицинского образования будет обеспечено поэтапное обязательное овладение студентами современными этическими стандартами, коммуникативными навыками, английским языком на уровне, достаточном для получения и поддержания знаний.
Обучение СМР будет проводиться с учетом приоритетности ПМСП, ее многофункциональности и универсальности. Стандарты обучения СМР также будут приведены в соответствие с разработанными профессиональными стандартами.
Основой повышения эффективности управления в образовании станут меры по расширению автономии медицинских ВУЗов, развитию ГЧП при строительстве и реконструкции университетской инфраструктуры, внедрению лучших принципов корпоративного управления.

1) стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің біртұтастығы негізінде академиялық және өндірістік процестерді тиімді басқаруды;
2) университеттік клиникалар жағдайында заманауи теориялық білім мен нақты практикалық дағдыларды игерудің негізінде сапалы медициналық білім беруді;
3) озық технологиялар мен ғылыми әзірлемелерге қолжетімділік негізінде медициналық көмектің сапасын тұрақты арттыруды;
4) олардың нәтижелерін дереу практикалық денсаулық сақтауға бере отырып, өзекті ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған ауқымды клиникалық және зертханалық базаларды;
5) ресурстарды интеграциялау және бірлесіп пайдалану негізінде жүйелердің қаржылық тұрақтылығы мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз етеді.
Осы мақсатта медициналық көрсетілетін қызметтер мен кадрлар даярлаудың толық циклі қағидаты бойынша ғылыми ұйымдарды, медициналық ЖОО-ларды, стационарлық және амбулаториялық ұйымдарды функциялық (консорциумдар) және ұйымдастырушылық (холдингтер) біріктіру негізінде интеграцияланған академиялық медицина орталықтарын (университеттік клиникаларды) дамыту тұжырымдамасы әзірленеді. Жаңа клиникалық базалар мен университеттік клиникаларды құру халықаралық жетекші университеттермен және медициналық ұйымдармен стратегиялық әріптестікте жүзеге асырылады. Интгерацияланған университеттік клиника жұмыс істейтін "Назарбаев Университетінің" медицина мектебінің бірегей тәжірибесі ескерілетін болады. Академиялық процестерге жетекші шетелдік мамандарды, басшыларды (менеджерлерді), ғалымдар мен оқытушыларды тарту практикасы кеңінен дамытылады. Бұл тәжірибе еліміздің барлық медициналық жоғары оқу орындарына қолданылуы тиіс.
Бұдан басқа, білім беру және ғылыми ізденістер процестеріне практиканың үздік мамандары ынталандыру шарларымен тартылады, ал ғылыми қызметкерлер мен оқытушылар практикалық жұмыс және клиникалық зерттеулер жүргізу мүмкіндігін алады. Бұл дәрігер кадрларды (дәрігер, оқытушы, ғалым барлығы бір адам) ұтымды пайдалануға, кадрларды жоғары материалдық және кәсіби ынталандыруды қамтамасыз етуге және бүгінгі күні әлемдік денсаулық сақтаудағы кәсіби дамудың үздік стандарты болып табылатын медицина кадрларын ғылыми-педагогикалық мансаптық дамыту үлгісін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының ЖОО-лары мен колледждерінің мейіргерлік іс оқытушылары үшін Мейіргерлік іс бойынша магистрдің қазақстандық дипломы және JAMK (Финляндия) университетінің Master of Health дипломы берілетін бірлескен қазақстан-фин ғылыми-педагогикалық магистратурасы енгізілетін болады.
"Назарбаев Университеті" ДБҰ Жоғары білім мектебінің білім беру бағдарламасы бойынша медициналық және фармацевтикалық ЖОО-лардың менеджерлері мен оқытушыларының әлеуетін арттыру көзделген.
Білім мен дағдыларды ашық және тиімді бақылау, оқу және ғылыми ақпараттық базаны шектеусіз кеңейту мүмкіндігімен онлайн сервистер, кітапханалар, дәрісханалар, студенттер мен оқытушылар құрамының жеке электрондық аккаунттарын құра отырып, оны толық ақпараттандыру медициналық білім беруді одан әрі дамытудың міндетті шарты болады. Қайта даярлау және біліктілікті арттыру үшін ЖОО-лар орналасқан жерлерде ұзақ уақыт болу мүмкіндігі жоқ мамандар үшін өңірлерде білім беру жүйесіндегі қашықтықтан оқыту технологиялары енгізіледі.
Медициналық білім беру бағдарламаларын жетілдіру шеңберінде студенттердің заманауи этика стандарттарын, коммуникациялық дағдыларды, білім алу және оны сақтау үшін жеткілікті деңгейде ағылшын тілін міндетті түрде меңгеруін кезең-кезеңмен енгізу қамтамасыз етіледі.
ОМҚ оқыту МСАК басымдығын, оның көп функциялылығы мен әмбебаптығы ескеріле отырып жүргізіледі. ОМҚ оқыту стандарттары да әзірленген кәсіптік стандарттарға сәйкес келтіріледі.
Медициналық ЖОО-лардың дербестігін кеңейту, университеттік инфрақұрылымды салу мен реконструкциялау кезінде МЖӘ-ні дамыту, корпоративтік басқарудың үздік қағидаттарын енгізу бойынша шаралар білім беруді басқару тиімділігін арттырудың негізі болады.

5.6.3. Развитие инноваций и медицинской науки
Предусмотрен рост экспортного потенциала отрасли. В целях эффективной интеграции в международное пространство будет налажено стратегическое партнерство с сетями ведущих клиник, ВУЗов и исследовательских учреждений мира. Локомотивом реализации экспортного потенциала данных услуг могут стать кластеры международного уровня, Назарбаев Университета.
В рамках реализации текущей Государственной программы на основе поставленных стратегических целей по охране и укреплению здоровья населения будут определены приоритетные направления развития медицинской науки на период до 2020 года.
Первоочередной задачей развития отечественной медицинской науки станет модернизация ее методологических подходов на основе трансферта передовых мировых стандартов и концепций. С этой целью будет уделено большое внимание интеграции отечественных научно-исследовательских программ и проектов с международными, будет стимулироваться вовлечение отечественных проектов в программы международных мультицентровых исследований.
В 2018-2019 годах будут разработаны и утверждены концепции научно-технологических парков в соответствии со спецификой каждого медицинского ВУЗа для активного включения последних в работу создаваемых на национальном и региональном уровне технологических и научных парков. Это будет способствовать трансформации медицинских ВУЗов в исследовательские университеты.
Будет разработана среднесрочная программа развития научных компетенций, обучения и научных стажировок по стратегически приоритетным направлениям. Будет развиваться обмен научными кадрами и оказываться помощь в обучении международным стандартам научной работы, в том числе выработке дизайна и методологии исследований, помощь в оформлении научных трудов.
В условиях дефицита научных кадров развитие научной школы будет базироваться на:
1) расширении количества специальностей и направлений подготовки научных кадров;
2) создании комплексной системы социально-экономических механизмов привлечения одаренных специалистов в организации науки и образования, их стимулирования к проведению научных исследований.
Кроме того, будет проработан вопрос по внедрению с 2018 года программ пост-докторантуры на базе ведущих отечественных медицинских ВУЗов и научных организаций.
В рамках развития научных компетенций и трансферта мировых технологий будут обеспечены поддержка развития профессионального и научного сообщества медицинских работников, профессиональных объединений и ассоциаций, а также повышение их роли в развитии медицинской науки и образования.
Будут обеспечены адекватное, устойчивое и прозрачное финансирование научно-исследовательских проектов и программ. Предусматривается активное вовлечение организаций медицинской науки в систему получения грантов на проведение научных исследований. Это должно стать одним из основных источников финансирования организаций медицинской науки.
При этом вводится обязательное требование о не менее, чем 50% софинансировании поддерживаемых из бюджета научно-инновационных проектов средствами внебюджетных источников (частный сектор).
Требуется приступить к внедрению в медицине технологий генетического анализа, искусственного интеллекта, которые на порядок повышают эффективность диагностики и лечения заболеваний.
С целью приближения сферы медицинской науки Казахстана к международным стандартам, эффективного использования научного потенциала медицинских ВУЗов будет продолжена практика создания консорциумов – сети организаций соисполнителей, объединенных вокруг головной организации – медицинского ВУЗа, развития университетской науки, посредством создания и развития лабораторий коллективного пользования, повышения исследовательского потенциала ППС и студентов, подготовки научно-педагогических кадров.
Будет продолжена работа по повышению эффективности менеджмента как научных исследований и проектов, так и научных организаций. По опыту ведущих мировых стран развитие медицинской и фармацевтической науки будет концентрироваться вокруг университетов. С этой целью будет стимулироваться интеграция научных, образовательных и медицинских организаций для совместного использования ресурсов (зданий, оборудования, человеческих ресурсов и пр.).
Будет обеспечено дальнейшее развитие лабораторий коллективного пользования, укрепления материально-технической базы научных лабораторий и баз для проведения доклинических и клинических исследований. Будут осуществляться системная поддержка и стимулирование локализации клинических испытаний медицинских технологий.
Интегральными показателями конкурентоспособности научных исследований будут объем публикаций в международных рецензируемых изданиях, количество цитирований работ казахстанских авторов, объем патентования и уровень коммерциализации полученных результатов и внедрения в практическое здравоохранение.
С целью оценки уровня и повышения качества отечественной медицинской науки ежегодно будет публиковаться Национальный рейтинг научных организаций страны, что позволит повысить их прозрачность и конкурентоспособность.

5.6.3. Инновациялар мен медицина ғылымын дамыту
Саланың экспорттық әлеуетін өсіру көзделген. Тиімді интеграциялау мақсатында халықаралық кеңістікте әлемнің жетекші клиникаларымен, ЖОО-лар мен зерттеу мекемелерінің желілерімен стратегиялық әріптестік жолға қойылатын болады. Халықаралық деңгейдегі кластерлер, Назарбаев Университеті аталған қызметтердің экспорттық әлеуетін іске асыру локомотиві бола алады.
Халық денсаулығын сақтаудың және нығайтудың стратегиялық мақсаттарының негізінде ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде 2020 жылға дейінгі кезеңге медицина ғылымын дамытудың басым бағыттары айқындалатын болады.
Отандық медицина ғылымын дамытудың бірінші кезекті міндеті – озық әлемдік стандарттар мен тұжырымдамалар трансфертінің негізінде оның әдіснамалық тәсілдерін жаңғырту болады. Осы мақсатта отандық ғылыми-зерттеу бағдарламалары мен жобаларының халықаралық бағдарламалар мен және жобалармен интеграциясына баса назар аударылатын болады, отандық жобалардың халықаралық мульти орталықты зерттеулер бағдарламаларына тартылуы ынталандырылады.
2018 – 2019 жылдары ұлттық және өңірлік деңгейде құрылатын технологиялық және ғылыми парктердің жұмысына белсенді енгізу үшін әрбір медициналық ЖОО-лардың ерекшелігіне сәйкес ғылыми-технологиялық парктердің тұжырымдамасы әзірленеді және бекітілетін болады. Бұл медициналық ЖОО-ларды зерттеу университеттеріне өзгертуге ықпал етеді.
Ғылыми құзыретті дамыту, стратегиялық басым бағыттар бойынша оқыту мен ғылыми тағылымдамалардың орта мерзімді бағдарламасы әзірленеді. Ғылыми кадрлармен алмасу және ғылыми жұмыстың халықаралық стандарттарына үйретуде, оның ішінде зерттеулердің дизайны мен әдіснамасын жасауда, ғылыми еңбектерді ресімдеуде көмек көрсетіледі.
Ғылыми кадрлар тапшылығы жағдайында ғылыми мектепті дамыту:
1) ғылыми кадрларды даярлау мамандықтары мен бағыттарының санын кеңейтуге;
2) білім және ғылыми ұйымдарға дарынды мамандарды тартудың, оларды ғылыми зерттеулер жүргізуге ынталандырудың әлеуметтік-экономикалық тетіктерінің кешенді жүйесін құруға негізделеді.
Бұдан басқа, 2018 жылдан бастап отандық жетекші медициналық ЖОО-лар мен ғылыми ұйымдардың базасында пост-докторантура бағдарламаларын енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Ғылыми құзыреттерді және әлемдік технологиялар трансфертін дамыту шеңберінде медицина қызметкерлерінің кәсіптік және ғылыми қоғамдастығын, кәсіптік бірлестіктер мен қауымдастықтарды дамытуды қолдау, сондай-ақ медициналық ғылым мен білімді дамытудағы олардың рөлін арттыру қамтамасыз етіледі.
Ғылыми-зерттеу жобалары мен бағдарламаларын дұрыс, тұрақты және ашық қаржыландыру қамтамасыз етіледі. Медициналық ғылыми ұйымдарды ғылыми зерттеулерді жүргізуге гранттар алу жүйесіне белсенді тарту көзделуде. Бұл медициналық ғылыми ұйымдардың негізгі қаржыландыру көзі болуы тиіс.
Бұл ретте, бюджеттен қолдау көрсетілетін ғылыми-инновациялық жобаларды бюджеттен тыс көздердің (жекеше сектор) қаражатымен қаржыландыру кемінде 50 % болуы туралы міндетті талап енгізіледі.
Медицинаға генетикалық талдау, жасанды интеллект технологияларын енгізуге көшу талап етіледі, ол аурудың диагностикасы мен емдеу тиімділігін біршама арттырады.
Қазақстанның медициналық ғылым саласын халықаралық стандарттарға жақындату, медициналық ЖОО-лардың ғылыми әлеуетін тиімді пайдалану мақсатында консорциумдарды – басты ұйым – медициналық ЖОО-ларының айналасында біріктірілген, бірлесіп орындаушылар ұйымдарының желісін құру практикасы, ұжымдық пайдалану зертханаларын құру және дамыту арқылы университеттік ғылымды дамыту, ПОҚ пен студенттердің зерттеушілік әлеуетін арттыру, ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жалғасады.
Ғылыми зерттеулер мен жобалардың да, ғылыми ұйымдардың да менеджментінің тиімділігін арттыру бойынша жұмыс жалғастырылады. Әлемдік жетекші елдердің тәжірибесі бойынша медицина және фармацевтика ғылымының дамуы университеттер айналасына шоғырланады. Осы мақсатта ресурстарды (ғимараттарды, жабдықтарды, адами ресурстарды және өзгелерді) бірлесіп пайдалану үшін ғылыми, білім беру және медициналық ұйымдарды интеграциялау ынталандырылады.
Ұжымдық пайдалану зертханаларын, клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулер жүргізу үшін ғылыми зертханалар мен базалардың материалдық-техникалық базасын нығайтуды одан әрі дамыту қамтамасыз етіледі. Медициналық технологиялардың клиникалық сынақтарының орналасуын жүйелі қолдау және ынталандыру жүзеге асырылады.
Халықаралық рецензияланатын басылымдардағы жарияланымдар көлемі, қазақстандық авторлардың жұмыстарына сілтемелер саны, патенттеу көлемі және алынған нәтижелерді коммерциялау мен практикалық денсаулық сақтауға енгізу деңгейі ғылыми зерттеулердің бәсекеге қабілеттілігінің интеграцияланған көрсеткіштері болады.
Отандық медицина ғылымының деңгейін бағалау және сапасын арттыру мақсатында жыл сайын еліміздің ғылыми ұйымдарының Ұлттық рейтингі жарияланатын болады, бұл олардың ашықтығы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік береді.

5.7. Обеспечение дальнейшего развития инфраструктуры здравоохранения на основе государственно-частного партнерства и современных информационно-коммуникационных технологий
5.7.1. Совершенствование сети организаций здравоохранения
Дальнейшее реформирование системы здравоохранения будет основано на формировании инфраструктуры, гибко реагирующей на потребности населения в доступных, полноценных, качественных медицинских услугах.
Будет проведена оптимизация государственной инфраструктуры здравоохранения путем горизонтальной и вертикальной интеграции и слияния медицинских организаций.
Горизонтальная интеграция позволит повысить преемственность, полноту и качество услуг (например, слияние районной больницы и поликлиники, слияние монопрофильных клиник с многопрофильными). Вертикальная интеграция позволит повысить управляемость и эффективность (например, слияние областных и районных противотуберкулезных диспансеров).
На уровне областных и республиканских организаций, включая ВУЗы и научные центры, будет рассмотрена возможность поэтапной трансформации в автономные организации здравоохранения по опыту АОО "Назарбаев Университет", приняты меры по созданию объединенной университетской больницы на базе Казахского национального медицинского университета им. С.Д. Асфендиярова в г.Алматы.
Для развития университетских клиник будут привлечены стратегические партнеры: ведущие зарубежные университеты и медицинские центры, в том числе на основе доверительного управления.
Рассматриваются меры по реализации проектов государственно-частного партнерства по строительству и эксплуатации многопрофильной больницы на 300 коек с поликлиникой на 150 посещений в смену при РГП на ПХВ "Казахском национальном медицинском университете им. С.Д. Асфендиярова" в г. Алматы и строительству и эксплуатации многопрофильной клинической больницы на 300 коек при РГП на ПХВ "Карагандинский государственный универсистет" в г. Караганды.
В целом в рамках оптимизации государственной инфраструктуры основное внимание будет уделено высвобождению и перераспределению неэффективно используемых ресурсов в больничном секторе, которая предусматривает:
1) оптимизацию лечебно-диагностических процессов, улучшение менеджмента и трансформацию неэффективно работающих объектов и подразделений для оказания востребованных населением медицинских услуг (ПМСП, реабилитация, паллиативная помощь и пр.); при этом необходимо отходить от применения устаревших стандартов и нормативов сети в интересах охраны здоровья населения;

5.7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік және заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негізінде денсаулық сақтау инфрақұрылымын одан әрі дамытуды қамтамасыз ету
5.7.1. Денсаулық сақтау ұйымдарының желісін жетілдіру
Денсаулық сақтау жүйесін одан әрі реформалау халықтың қолжетімді, толыққанды, сапалы медициналық көрсетілетін қызметтердің қажеттілігіне икемді ден қоя білетін инфрақұрылымды қалыптастыруға негізделетін болады.
Деңгейлес және сатылас интеграция мен медициналық ұйымдары біріктіру арқылы мемлекеттік денсаулық сақтау инфрақұрылымын оңтайландыру жүргізіледі.
Деңгейлес интеграция қызметтердің сабақтастығын, толықтығын және сапасын арттыруға мүмкіндік береді (мысалы, аудандық аурухана мен емхананы біріктіру, монобейінді клиникаларды көпбейінді клиникалармен біріктіру). Сатылас интеграция басқаруға икемділікті және тиімділікті арттыруға мүмкіндік береді (мысалы облыстық және аудандық туберкулезге қарсы диспансерлерді біріктіру).
ЖОО-лар мен ғылыми орталықтарды қоса алғанда, облыстық және республикалық ұйымдар деңгейінде "Назарбаев Университеті" ДБҰ тәжірибесі бойынша кезең-кезеңмен дербес денсаулық сақтау ұйымдарына (бұдан әрі – ДДСҰ) өзгерту мүмкіндігі қаралады, Алматы қаласындағы С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің базасында біріккен университеттік аурухананы құру бойынша шаралар қабылданды.
Университеттік клиникаларды дамыту үшін стратегиялық әріптестер: жетекші шетелдік университеттер мен медицина орталықтары, оның ішінде сенімгерлікпен басқару негізінде тартылатын болады.
Алматы қаласында "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" ШЖҚ РМК жанынан бір ауысымда 150 адам қабылдайтын емханасы бар 300 төсектік көпбейінді аурухана салу және оны пайдалануға беру және Қарағанды қаласында "Қарағанды мемлекеттік медицина университеті" ШЖҚ РМК жанынан 300 төсектік көпбейінді клиникалық аурухана салу және оны пайдалануға беру бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру бойынша шаралар көзделуде.
Жалпы алғанда, мемлекеттік инфрақұрылымды оңтайландыру шеңберінде ауруханалық секторда тиімсіз пайдаланылып отырған ресурстарды босату мен қайта бөлуге басты назар аударылады, ол мыналарды көздейді:
1) емдеу-диагностикалық процестерді оңтайландыру, менеджментті жақсарту және тиімсіз жұмыс істейтін объектілер мен бөлімшелерді халықтың сұранысына ие медициналық қызметтерді (МСАК, оңалту, паллиативтік көмек және өзгелерін) көрсету үшін өзгерту; бұл ретте, халықтың денсаулығын сақтау мақсатында ескірген стандарттар мен желі нормативтерін қолданудан алшақтау қажет;

2) децентрализацию оказания некоторых медицинских услуг, для предоставления которых не требуются высококвалифицированные специалисты и сложное технологическое оборудование; необходимы трансферт таких технологий и оказание соответствующей медицинской помощи в организациях здравоохранения, расположенных ближе к месту жительства пациента;
3) централизацию услуг здравоохранения, требующих сложных технологий и компетенций узких специалистов с высокой квалификацией, созданием на межрайонном, областном и республиканском уровнях специализированных центров; при этом будут предприняты меры по повышению роли и ответственности организаций, оказывающих высокотехнологичные услуги и координирующих деятельность организаций здравоохранения по профильным направлениям.
Реализация этих мер позволит обеспечить дифференциацию и управление коечным фондом в зависимости от интенсивности лечения и, соответственно, слаженное развитие амбулаторной, стационарозамещающей, стационарной и реабилитационной медицинской помощи.
Будет продолжена работа по определению долгосрочной потребности в развитии единой инфраструктуры системы здравоохранения на основе стратегических целей развития, адаптации международных стандартов проектирования, строительства, оснащения объектов здравоохранения и обеспечения качества медицинских услуг.
С этой целью будет доработан и утвержден единый перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения (мастер-план) в разрезе регионов и уровней оказания медицинской помощи, учитывающий специфику регионов и потребность населения в конкретных видах медицинской помощи. Его основой станут планы развития регионов, которые будут соответствовать единой структуре, отражать информацию по существующей сети организаций здравоохранения, планируемой реструктуризации (открытие, объединение, закрытие, перепрофилирование), потребность в объектах (строительство дополнительных объектов и взамен) и т.д.
На основе мастер-плана будут осуществляться инвестиционное планирование и развитие сети здравоохранения, в первую очередь, на основе стимулирования и привлечения частных инвестиций, преимущественного развития ГЧП. С этой целью на основании рекомендаций стандарта государственной политики по ГЧП в здравоохранении Европейской экономической комиссии ООН (UNECE) будет разработана Дорожная карта ГЧП в здравоохранении Республики Казахстан.
Государственные инвестиции будут планироваться и направляться на развитие сети здравоохранения в сферах, где ограничено применение концессии и ГЧП, нет экономической целесообразности развития ГЧП, а также в стратегически значимых для развития отрасли секторах (материнство, туберкулез, ВИЧ и т.п.). Будет рассмотрено дальнейшее развитие инфраструктуры республиканских подведомственных организаций (в том числе Научно-исследовательского института травматологии и ортопедии, Республиканской психиатрической больницы специализированного типа с интенсивным наблюдением).
С целью стимулирования развития частного сектора и ГЧП будут разработан комплекс мер финансового обеспечения на подготовку и консультативное сопровождение проектов ГЧП, осуществлена разработка типовых проектных документов, выработаны специальные нормативные акты по тарифообразованию и гарантированию объемов потребления медицинских услуг, принятию государственными органами долгосрочных концессионных обязательств по договорам, в том числе на основе платы за доступность объектов здравоохранения.
Будет сформирован четкий перечень объектов для реализации по механизмам ГЧП, в том числе на основе передачи объектов государственной собственности в доверительное управление, приватизации, строительства или реконструкции объектов по модели концессии.
При этом будут реализованы различные формы ГЧП, предусматривающие:

2) жоғары білікті мамандар мен күрделі технологиялық жабдықты талап етпейтін кейбір медициналық қызметтерді көрсетуді орталықсыздандыру; мұндай технологияларды беру және тиісті медициналық көмекті пациенттің тұрғылықты жеріне жақын орналасқан денсаулық сақтау ұйымдарында көрсету қажет;
3) ауданаралық, облыстық және республикалық деңгейлерде мамандандырылған орталықтар құра отырып, күрделі технологияларды және жоғары біліктілігі бар арнайы мамандардың құзыреттерін талап ететін денсаулық сақтау көрсетілетін қызметтерді орталықтандыру; бұл ретте жоғары технологиялы қызметтер көрсететін және бейінді бағыттар бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіретін ұйымдардың рөлі мен жауапкершілігін арттыру бойынша шаралар қабылданады.
Осы шараларды іске асыру емдеу қарқындылығына қарай төсек қорын саралауды және басқаруды және тиісінше амбулаториялық, стационарды алмастыратын, стационарлық және оңалту медициналық көмегін үйлесімді дамытуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Дамудың стратегиялық мақсаттарының, денсаулық сақтау объектілерін жобалаудың, салудың, жарақтандырудың халықаралық стандарттарын бейімдеудің және медициналық көрсетілетін қызметтер сапасын қамтамасыз етудің негізінде денсаулық сақтау жүйесінің біртұтас инфрақұрылымын дамытуға ұзақ мерзімді қажеттілікті айқындау бойынша жұмыс жалғасады.
Осы мақсатта денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын дамытудың өңірлердің ерекшелігін және халықтың медициналық көмектің нақты түрлеріне қажеттіліктері ескерілетін, өңірлер мен медициналық көмек көрсету деңгейлері бөлінісінде бірыңғай перспективалық жоспар (мастер-жоспарлар) пысықталады және бекітіледі. Оның негізі бірыңғай құрылымға сәйкес келетін, денсаулық сақтау ұйымдарының қолда бар желісі, жоспарланып отырған қайта құрылымдау (ашу, біріктіру, жабу, қайта бейіндеу) жөніндегі ақпаратты, объектілерге қажеттілік (қосымша объектілерді салу және бұзып қайта салу) айқындалған өңірлерді дамыту жоспарлары болады.
Мастер-жоспардың негізінде денсаулық сақтау желісін, ең алдымен жекеше инвестицияларды ынталандыру және тарту, МЖӘ-ні басымдықпен дамыту негізінде инвестициялық жоспарлау және дамыту жүзеге асырылады. Осы мақсатта БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының (UNECE) Денсаулық сақтау саласындағы МЖӘ жөніндегі мемлекеттік саясат стандартының ұсынымдарының негізінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы МЖӘ-нің жол картасы әзірленетін болады.
Мемлекеттік инвестициялар концессиясы мен МЖӘ қолданысы шектелген, МЖӘ-ні дамыту экономикалық тұрғыдан орынсыз салаларда, сондай-ақ саланың дамуы үшін стратегиялық маңызы бар секторларда (ана денсаулығы, туберкулез, АИТВ және т.б.) денсаулық сақтау желісін дамытуға жоспарланады және бағытталатын болады. Республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдардың (соның ішінде Травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институты, Жіті бақыланатын мамандандырылған түрдегі Республикалық психиатриялық аурухана) инфрақұрылымын одан әрі дамыту қаралатын болады.
Жекеше секторды және МЖӘ-ні дамытуды ынталандыру мақсатында МЖӘ жобаларын дайындау мен консультациялық сүйемелдеуді қаржылық қамтамасыз ету шараларының кешені әзірленеді, үлгілік жобалық құжаттарды әзірлеу жүзеге асырылады, тарифті қалыптастыру және медициналық қызметтерді тұтыну көлемдеріне кепілдік беру, мемлекеттік органдардың шарт бойынша, оның ішінде денсаулық сақтау объектілерінің қолжетімділігі үшін ақы төлеу негізінде ұзақ мерзімді концессиялық міндеттемелер қабылдау жөніндегі арнайы нормативтік актілер дайындалады.
МЖӘ тетіктері бойынша, оның ішінде мемлекеттік меншік нысандарын сенімгерлік басқаруға беру, жекешелендіру, объектілерді концессия үлгісі бойынша салу немесе реконструкциялау негізінде сату үшін объектілердің нақты тізбесі қалыптастырылады.
Бұл ретте МЖӘ-нің мыналарды көздейтін түрлі нысандары іске асырылады:

1) расширение участия частных медицинских организаций в предоставлении всего спектра услуг, входящих в ГОБМП и ОСМС;
2) передачу отдельных видов медицинских и немедицинских услуг (лаборатории, радиологические службы, уборка, питание, закуп материальных и нематериальных ценностей, обслуживание медицинской техники и пр.) в долгосрочный аутсорсинг;
3) передачу республиканских и местных организаций здравоохранения в доверительное управление частным компаниям, в том числе зарубежным;
4) приватизацию государственных организаций здравоохранения; будет обновлен перечень организаций, услуги которых будут переданы в конкурентную среду;
5) привлечение частных инвестиций на строительство объектов здравоохранения по различным моделям концессии;
6) привлечение частных компаний для обеспечения оснащения и эффективного функционирования медицинской техники, лабораторной службы и информационных систем в здравоохранении.
Будут регламентированы порядок определения частного партнера и заключения договора ГЧП по отдельным проектам ГЧП, в том числе:
по улучшению доступности и качества медицинской помощи амбулаторно-поликлинической помощи (включая центры ПМСП, поликлиники);
по развитию инфраструктуры стационарного сектора (многопрофильные больницы мощностью более 300 коек);
по развитию онкологической службы с оснащением медицинской техникой (линейные ускорители, аппараты компьютерной томографии, магнитно-резонансные томографы и т.д.).
Проекты ГЧП будут реализовываться посредством заключения договора ГЧП на конкурсной основе.
Будет разработана типовая конкурсная документация проекта ГЧП и типовой договор ГЧП.
При этом, договор ГЧП в том числе будет включать в себя условия о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта ГЧП, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде, предполагаемые виды деятельности в рамках проекта ГЧП.
Будут предусмотрены источники возмещения затрат субъектов ГЧП и получения доходов субъектами ГЧП посредством:
оказания медицинских услуг в процессе эксплуатации объекта ГЧП;
компенсации инвестиционных затрат по проекту ГЧП;
компенсации операционных затрат по проекту ГЧП;
иных источников возмещения затрат и получения доходов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственный партнер может предоставить следующие основные меры государственной поддержки:
предоставление натурных грантов;
софинансирование проектов ГЧП;
и другие меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Будут созданы равные экономические условия, как для государственных, так и частных поставщиков услуг.
Одновременно для успешного развития инфраструктуры и реализации мастер-плана будет проводиться системная межсекторальная работа по государственной поддержке, созданию стимулов развития для частных медицинских организаций, в том числе с зарубежным участием. Эти меры включают:

1) ТМККК және МӘМС-ке кіретін барлық көрсетілетін қызметтерді беруде жекеше медициналық ұйымдардың қатысуын кеңейту;
2) медициналық және медициналық емес көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін (зертханалар, радиология қызметтері, тазалау, тамақтандыру, материалдық және материалдық емес құндылықтарды сатып алу, медициналық техникаға қызмет көрсету және өзгелерін) ұзақ мерзімді аутсорсингке беру;
3) республикалық және жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарын жекеше компанияларға, оның ішінде шетелдік компанияларға сенімгерлікпен басқаруға беру;
4) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жекешелендіру; бәсекелес ортаға берілетін ұйымдардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі жаңартылады;
5) концессияның әртүрлі модельдері бойынша денсаулық сақтау объектілерін салуға жекеше инвестициялар тарту;
6) медициналық техниканың, зертханалық қызметтің және денсаулық сақтаудағы ақпараттық жүйелердің жарақтандырылуын және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жекеше компанияларды тарту.
Жекеше әріптесті айқындау және жекелеген МЖӘ жобалары бойынша МЖӘ шартын жасасу тәртібі регламенттелетін болады, оның ішінде:
амбулаториялық-емханалық медициналық көмектің (МСАК орталықтарын, емханаларды қоса алғанда) сапасы мен қолжетімділігін жақсарту бойынша;
стационарлық сектордың инфрақұрылымын (қуаты 300 төсектен астам көпбейінді ауруханалар) дамыту бойынша;
медициналық техникамен жарақатандырып (сызықтық үдеткіштер, компьютерлік томография аппараттары, магнитті-резонанстық томографтар және т.б.) онкологиялық қызметті дамыту бойынша.
МЖӘ жобалары конкурстық негізде МЖӘ шарт жасасу арқылы жүзеге асырылатын болады.
МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасы және МЖӘ-нің үлгілік шарты әзірленетін болады.
Бұл ретте, МЖӘ шарты тараптардың өзара іс-қимыл тетіктері, МЖӘ жобасының әрбір тарапының жауапкершілігі туралы шарттарды, оның ішінде үшінші тұлғаның инвестициялық, инвестициядан кейінгі кезеңдегі және МЖӘ жобасы шеңберінде қызметінің болжамды түрлерін (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса бере отырып) қамтитын болады.
МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу және МЖӘ субъектілерінің кірістер алу көздері:
МЖӘ объектісін пайдалану процесінде медициналық қызмет көрсету;
МЖӘ жобасы бойынша инвестициялық шығындардың орнын толтыру;
МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың орнын толтыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де шығындарды толтыру және кірістер алу көздері арқылы қарастырылатын болады.
Мемлекеттік әріптес мемлекеттік қолдаудың мынадай негізгі шараларын ұсынуы мүмкін:
заттай гранттарды ұсыну;
МЖӘ жобаларын қоса қаржыландыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да шаралар.
Мемлекеттік, сондай-ақ жекеше қызметтер берушілер үшін де тең экономикалық жағдай жасалады.
Сонымен қатар инфрақұрылымды сәтті дамыту және мастер-жоспарды іске асыру үшін жекеше медициналық ұйымдарды, оның ішінде шет елдер қатысатын ұйымдарды мемлекеттік қолдау, олар үшін даму стимулдарын жасау жөнінде жүйелі сектораралық жұмыс жүргізіледі. Бұл шаралар:

1) совершенствование нормативно-правового регулирования и снижение административных барьеров для частного сектора в здравоохранении;
2) обеспечение доступного финансирования, в том числе путем включения сектора здравоохранения в Дорожную карту бизнеса 2020;
3) обеспечение адекватной и справедливой тарифной политики путем включения расходов на обновление основных средств и затрат на сервис дорогостоящего медицинского оборудования*.
Будут осуществлены комплексная разработка и внедрение новой системы стандартов инфраструктуры здравоохранения на основе стандартов ОЭСР (архитектурные, инженерные, технологические и др.), а также стандарты в области ресурсосбережения, энергоэффективности и экологичности объектов здравоохранения.
Продолжится работа по совершенствованию технологий SMART-медицины с внедрением мобильных приложений и гаджетов по удаленному мониторингу пациентов с хроническими неинфекционными заболеваниями в рамках инвестиционного проекта. Медицинские организации будут оснащены необходимой IT-инфраструктурой, доступом к Интернету и сертифицированными медицинскими информационными системами для автоматизации собственных бизнес-процессов.
5.7.2. Повышение эффективности оснащения и использования медицинской техники
Создание эффективной системы оснащения, эксплуатации и возобновления организациями здравоохранения медицинской техники предусматривает проведение следующих комплексных мер:
1) совершенствование системы планирования потребности в медицинской технике, ремонте и техническом обслуживании, которое включает:
разработку и внедрение типовых стандартов оснащения медицинской техникой для определенных государственных организаций здравоохранения, с учетом регионализации оказания медицинской помощи;
разработку и внедрение единой методологии оптимального выбора модели медицинской техники и методологии ценообразования на услуги по ее техническому обслуживанию;
создание базы данных (справочной системы) всей зарегистрированной медицинской техники с указанием технических характеристик, соответствующих государственным стандартам, всех возможных комплектаций;
2) разработка программ оснащения организаций здравоохранения медицинской техникой путем централизованного закупа на основе ГЧП.
Будут внедрены механизмы сервисного ГЧП на основе поставки частными компаниями медицинской техники на основе долгосрочных контрактов на оказание медицинских и сервисных услуг, поставку расходных материалов. Это позволит рационализировать инвестиционные программы медицинских организаций, улучшить качество услуг, а также обеспечить стабильное сервисное обслуживание закупленной техники со стороны поставщиков и производителей.
При этом организации, осуществляющие функции по закупу и лизингу медицинской техники, будут определяться конкурсным путем на рынке соответствующих услуг;

1) нормативтік құқықтық реттеуді жетілдіруді және денсаулық сақтау саласындағы жекеше сектор үшін әкімшілік кедергілерді азайтуды;
2) қолжетімді қаржыландыруды, оның ішінде Бизнестің жол картасы 2020 денсаулық сақтау секторын қосу арқылы қамтамасыз етуді;
3) негізгі құралдарды жаңартуға жұмсалатын шығыстарды және қымбат медициналық жабдықтың сервисіне жұмсалатын шығындарды қосу арқылы барабар және әділ тарифтік саясатты қамтамасыз етуді қамтиды*.
ЭДЫҰ стандарттарының негізінде денсаулық сақтау инфрақұрылымы стандарттарының (сәулет, инженерлік, технологиялық және т.б.) жаңа жүйесін кешенді әзірлеу және енгізу, сондай-ақ денсаулық сақтау объектілерінің ресурс үнемдеуі, энергия тиімділігі және экология саласындағы стандарттар жүзеге асырылады.
Инвестициялық жобаның шеңберінде созылмалы инфекциялық емес аурулары бар пациенттерді қашықтықтан мониторингтеу бойынша мобильді қосымшаларды және гаджеттерді енгізе отырып, SMART-медицина технологияларын жетілдіру бойынша жұмыс жалғасады. Медициналық ұйымдар қажетті IT-инфрақұрылымы бар интернетке қолжетімділікпен және өзінің бизнес-процестерін автоматтандыру үшін сертификатталған медициналық ақпараттық жүйелермен жарақтандырылатын болады.
5.7.2. Жарақтандырудың және медициналық техниканы пайдаланудың тиімділігін арттыру
Денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың, олардың медициналық техниканы пайдалану мен қайта жаңартудың тиімді жүйесін құру мынадай кешенді шаралардың жүргізілуін көздейді:
1) медициналық техникаға, жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге қажеттіліктерді жоспарлау жүйесін жетілдіру, ол:
белгілі бір мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары үшін медициналық техникамен жарақтандырудың үлгілік стандарттарын медициналық көмек көрсетуді өңірлендіруді ескере отырып, әзірлеу мен енгізуді;
медициналық техника үлгісін оңтайлы таңдаудың бірыңғай әдіснамасын және оған техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге баға қалыптастыру әдіснамасын әзірлеуді және енгізуді;
мемлекеттік стандарттарға сәйкес келетін техникалық сипаттамаларды, мүмкін болатын барлық жиынтықтарын көрсете отырып, барлық тіркелген медициналық техниканың дерекқорын (анықтамалық жүйесін) құруды қамтиды;
2) МЖӘ негізінде орталықтандырылған сатып алу жолымен денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық техникамен жарақтандыру бағдарламаларын әзірлеу.
Медициналық және сервистік қызметтер көрсетуге, шығыс материалдарын жеткізуге арналған ұзақ мерзімді келісімшарттардың негізінде жекеше компаниялардың медициналық техниканы жеткізу негізінде сервистік МЖӘ тетіктері енгізіледі. Бұл медициналық ұйымдардың инвестициялық бағдарламаларын ұтымды етуге, көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсартуға, сондай-ақ сатып алынған техникаға өнім берушілер мен өндірушілер тарапынан тұрақты сервистік қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте медициналық техниканы сатып алу және оның лизингі функциясын жүзеге асыратын ұйымдар тиісті көрсетілетін қызметтер нарығында конкурстық жолмен айқындалатын болады;

3) развитие лизинговых систем приобретения медицинской техники, в том числе через национальные институты развития*. В целях обновления основных средств будет усовершенствован механизм развития сервисной и лизинговой модели приобретения медицинской техники.
Будет создана единая Национальная база данных медицинской техники с целью систематизации базы данных (сведения о производителе, регистрации, комплектации, цене и т.д.) для прослеживания медицинской техники от производителя к конечному потребителю;
4) создание в регионах на основе ГЧП централизованных медицинских сервисных служб и центров непрерывного обучения медицинских и технических специалистов, обеспечивающих работоспособность медицинского оборудования на основе долгосрочных контрактов с медицинскими организациями;
5) формирование системы стимулирования и мотивации организаций здравоохранения к ресурсосбережению. В этих целях будет пересмотрена методика определения тарифа на медицинские услуги с включением в тариф затрат для возмещения расходов на обновление основных средств*;
6) обеспечение подготовки инженеров и медицинских техников по обслуживанию медицинской техники с базовым образованием, внедрение штатных единиц сервисных работников по медицинской технике в лечебных организациях.
При этом будет разработана единая амортизационная политика, направленная на эффективное управление основными средствами, которая будет предусматривать создание в медицинских организациях амортизационных фондов для аккумулирования соответствующих тарифных выплат с целью последующего реинвестирования в обновление основных средств.
Кроме того, будет внедрен механизм долгосрочного планирования закупа медицинской техники и оказаны меры поддержки конкурентоспособным отечественным производителям.
Указанные комплексные меры предоставят медицинским организациям возможность приобретать то оборудование, которое им необходимо, произойдет переход от системы прямых закупок к долгосрочной лизинговой системе.
Планирование, закуп медицинской техники и их сервисное обслуживание, развитие лизинговых систем приобретения медицинской техники для организаций и объектов здравоохранения, которые построены, модернизированы или реконструированы в рамках договоров ГЧП (концессии), будет осуществляться в соответствии с условиями заключенного договора ГЧП (концессии).
5.7.3. Развитие информационно-коммуникационных технологий.
Будет повышена доступность, качество, безопасность, эффективность, устойчивость и пациентоориентированности системы здравоохранения, основанная на комплексной цифровизации данных и процессов. Всеобъемлющие цифровые данные накопленной базы знаний будут основным источником для интегрированной поддержки клинических и политических решений.
В рамках реализации данного направления будет продолжено развитие информатизации отрасли здравоохранения в части разработки единых стандартов, технологических спецификаций и характеристик различных информационных систем в части требуемого функционала системы на основе тесного взаимодействия с пользователями систем.
В соответствии с установленными требованиями и стандартами будет организована и внедрена процедура сертификации различных программных продуктов на предмет соответствия требованиям электронного здравоохранения для дальнейшего доступа на рынок информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в области здравоохранения.
При этом в рамках расширения участия частного сектора, развития ГЧП и приватизации объектов здравоохранения организациям здравоохранения будет предоставлена свобода выбора госпитальных и других медицинских информационных систем на рынке ИКТ.
Будет создана информационная основа для ОСМС, базирующаяся на ресурсах электронного здравоохранения, налоговых органов, организаций социального страхования и социальной защиты.
Доступ к ресурсам электронного здравоохранения и регулярное введение необходимой информации станут обязательным условием для лицензирования, аккредитации субъектов медицинской и фармацевтической деятельности.
Будет повышен потенциал работников отрасли здравоохранения по вопросам электронного здравоохранения на уровне до и последипломного образования.
Будут выработаны единые стандартизованные требования на основе международных стандартов медицинских информационных систем, которые будут предъявляться в обязательном порядке для всех клинических информационных систем.
Будет внедрена сервисная модель реализации инвестиционных проектов по информатизации отдельных организаций, служб, региональных систем здравоохранения на основе ГЧП. С учетом этого государство в лице центральных и местных исполнительных органов будет планомерно снижать прямые бюджетные инвестиции в проекты по созданию и внедрению глобальных и региональных информационных систем ввиду несоответствия сроков подготовки и реализации бюджетных ИТ-проектов срокам развития и старения информационных технологий.
Наряду с традиционными подходами к информатизации производственных процессов в отрасли будет осуществляться поддержка внедрения инновационных ИКТ, таких как удаленный автоматизированный мониторинг состояния здоровья пациентов с помощью мобильных медицинских устройств.
В рамках реализации модели интегрированной медицинской помощи будут поэтапно внедряться самостоятельная онлайн-запись пациентов на прием к медицинским работникам, консультирование в режиме реального времени и наблюдение пациентов с использованием персональных стационарных компьютеров и смартфонов.
Будет расширена национальная телемедицинская сеть*, совершенствованы информационные технологии в рамках существующих информационных систем для управления и координации работы кластерной системы.
Для успешной реализации предусмотренных мер и обеспечения эффективного использования информационных систем будут реализованы широкомасштабные мероприятия по обучению специалистов системы здравоохранения по вопросам информатизации.

3) медициналық техниканы сатып алудың лизинг жүйелерін дамыту, оның ішінде ұлттық даму институттары арқылы дамыту*. Негізгі құралдарды жаңарту мақсатында медициналық техниканы сатып алудың сервистік және лизингтік моделін дамыту тетігі жетілдірілетін болады.
Медициналық техниканы өндірушіден соңғы тұтынушыға дейін қадағалау үшін дерекқорды жүйелендіру мақсатында бірыңғай Медициналық техниканың ұлттық дерекқоры (өндірушісі, тіркелуі, жиынтығы, бағасы және т.б. туралы мәліметтер) құрылады;
4) өңірлерде МЖӘ негізінде орталықтандырылған медициналық сервистік қызметтерді және медициналық ұйымдармен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу негізінде медициналық жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін медициналық және техникалық мамандарды үздіксіз оқыту орталықтарын құру;
5) денсаулық сақтау ұйымдарын ресурсты үнемдеуге ынталандыру және уәждеу жүйесін қалыптастыру. Осы мақсаттарда негізгі құралдарды жаңартуға жұмсалатын шығыстарды өтеу үшін шығындар тарифіне қоса отырып, медициналық қызметке тарифті айқындау әдістемесі қайта қаралатын болады*;
6) базалық білімі бар медициналық техникаға қызмет көрсету жөніндегі инженерлер мен медициналық техниктерді даярлауды қамтамасыз ету, емдеу ұйымдарында медициналық техника жөніндегі сервистік қызметкерлердің штат бірліктерін енгізу.
Бұл ретте, негізгі құралдарды тиімді басқаруға бағытталған бірыңғай амортизациялық саясат әзірленеді, ол кейіннен негізгі құралдарды жаңартуға қайта инвестициялау мақсатында тиісті тарифтік төлемдерді шоғырландыру үшін медициналық ұйымдарда амортизациялық қорлар құруды көздейді.
Бұдан басқа, медициналық техниканы сатып алуды ұзақ мерзімді жоспарлау тетігі енгізіледі және бәсекеге қабілетті отандық өндірушілерді қолдау шаралары көрсетіледі.
Көрсетілген кешенді шаралар медициналық ұйымдарға өздеріне қажетті жабдықты сатып алуға мүмкіндік береді, тікелей сатып алу жүйесінен ұзақ мерзімді лизинг жүйесіне ауысу іске асырылады.
МЖӘ (концессиялар) шарттары шеңберінде салынған, жаңартылғын немесе реконструкцияланған денсаулық сақтау ұйымдары мен объектілері үшін медициналық техниканы жоспарлау, сатып алу және оған сервистік қызмет көрсету, лизингтік жүйелерді дамыту жасалған МЖӘ (концессиялар) шарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
5.7.3. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды дамыту
Деректер мен процестерді кешенді цифрландыруға негізделген денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігі, сапасы, қауіпсіздігі, тиімділігі, тұрақтылығы және пациентке бағдарлануы жоғарылайды. Жинақталған білім қорын қамтитын цифрлық деректер киникалық және саяси шешімдерді интеграцияланған қолдау үшін негізгі көз болып табылады.
Осы бағытты іске асыру шеңберінде жүйені пайдаланушылармен өзара іс-қимыл негізінде жүйенің талап етілетін функционалы бөлігінде бірыңғай стандарттарды, технологиялық ерекшеліктерді және әртүрлі ақпараттық жүйелердің сипаттамаларын әзірлеу бөлігінде денсаулық сақтау саласын ақпараттандыруды дамыту жалғасатын болады.
Белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкес кейіннен денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) нарығына шығу үшін әртүрлі бағдарламалық өнімдердің электрондық денсаулық сақтау талаптары сәйкестігіне сертификаттау рәсімі ұйымдастырылады және енгізіледі.
Бұл ретте жекеше сектордың қатысуын кеңейту, МЖӘ және денсаулық сақтау объектілерін жекешелендіруді дамыту шеңберінде денсаулық сақтау ұйымдарына АКТ нарығында госпитальдық және басқа да медициналық ақпараттық жүйелерді таңдау еркіндігі ұсынылатын болады.
МӘМС үшін электрондық денсаулық сақтаудың, салық органдарының, әлеуметтік сақтандыру және әлеуметтік қорғау ұйымдарының ресурстарына негізделетін ақпараттық негіз жасалады.
Электрондық денсаулық сақтау ресурстарына қолжетімділік және қажетті ақпараттың тұрақты түрде енгізілуі медициналық және фармацевтикалық қызмет субъектілерін лицензиялау мен аккредиттеу үшін міндетті шарт болады.
Дипломға дейінгі және дипломнан кейінгі білім беру деңгейінде электрондық денсаулық сақтау мәселелері бойынша денсаулық сақтау қызметкерлерінің әлеуеті жоғарылайды.
Медициналық ақпараттық жүйелердің халықаралық стандарттары негізінде бірыңғай стандартталған талаптар пысықталатын, олар барлық клиникалық ақпараттық жүйелер үшін міндетті талап етілетін болады.
МЖӘ негізінде денсаулық сақтаудың жекелеген ұйымдарын, қызметтерін, өңірлік жүйелерін ақпараттандыру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асырудың сервистік үлгісі енгізіледі. Осыны ескере отырып, мемлекет орталық және жергілікті атқарушы органдардың атынан бюджеттік АТ-жобаларды дайындау және іске асыру мерзімдерінің ақпараттық технологиялардың дамуы мен ескіру мерзімдеріне сәйкес келмеуіне байланысты, жаһандық және өңірлік ақпараттық жүйелерді құру мен енгізу жөніндегі жобаларға тікелей бюджеттік инвестицияларды жоспарлы түрде төмендетеді.
Саладағы өндірістік процестерді ақпараттандырудың дәстүрлі тәсілдерімен қатар, пациенттердің денсаулық жағдайын мобильді медициналық құрылғылардың көмегімен қашықтан автоматтандырылған мониторингтеу сияқты инновациялық АКТ енгізуді қолдау жүзеге асырылатын болады.
Медициналық көмектің интеграцияланған моделін іске асыру шеңберінде пациенттердің медицина қызметкерлерінің қабылдауына өз бетінше онлайн жазылуы, нақты уақыт режимінде консультация беру және пациенттерді дербес стационарлық компьютерлер мен смартфондарды пайдалана отырып бақылау кезең-кезеңмен енгізіледі.
Ұлттық телемедицина желісі кеңейтіледі*, кластерлік жүйенің жұмысын басқару және үйлестіру үшін жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйелер шеңберінде ақпараттық технологиялар жетілдіріледі.
Көзделген шараларды сәтті іске асыру және ақпараттық жүйелердің тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау жүйесі мамандарын ақпараттандыру мәселелері бойынша оқыту жөніндегі кең ауқымды іс-шаралар іске асырылатын болады.

6. Необходимые ресурсы
На реализацию текущей Государственной программы в 2016-2019 годах будут направлены средства государственного бюджета, а также другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты на реализацию текущей Государственной программы составят 944 998,8 млн. тенге.
В дальнейшем к общему объему финансирования из средств бюджета будут добавлены средства Фонда СМС.
Объем финансирования текущей Государственной программы будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможности доходной части республиканского и местных бюджетов, Фонда социального медицинского страхования, а также с привлечением других альтернативных источников.
Примечание:
* - реализация мероприятий будет осуществляться путем привлечения частных инвестиций и других альтернативных источников финансирования;
** - реализация мероприятий будет осуществляться исходя из доходной части Фонда социального медицинского страхования
Приложение
к Государственной программе
развития здравоохранения
Республики Казахстан "Денсаулық"
на 2016-2019 годы
План мероприятий по реализации Государственной программы
развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық"
на 2016 - 2019 годы
№ п/п
Наименование
Ед. измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе, по годам
Всего
Источники финансирования
Код бюджетной программы
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Общая цель: Укрепление здоровья населения для обеспечения устойчивого социально-экономического развития страны
Целевой индикатор:
Ожидаемая продолжительность жизни при рождении
Количество лет
Официальные данные Комитета по статистике МНЭ
МЗ, МВД, МОН, МНЭ, МСХ, МКС, МИО

6. Қажетті ресурстар
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға 2016 – 2019 жылдары мемлекеттік бюджет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат бағытталатын болады.
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға жұмсалатын жалпы шығындар 944 998,8 млн. теңгені құрайды.
Бюджет қаражатынан қаржыландырудың жалпы көлеміне кейіннен МӘС қорының қаражаты қосылады.
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде және республикалық және жергілікті бюджеттердің, Медициналық әлеуметтік сақтандыру қорының кіріс бөлігінің мүмкіндігіне қарай, сондай-ақ басқа да баламалы көздерді тартумен нақтыланатын болады.
Ескертпе:
*- іс-шараларды іске асыру жекеше инвестициялар және басқа да баламалы қаржыландыру көздерін тарту арқылы жүзеге асырылатын болады;
** - іс-шараларды іске асыру Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының кіріс бөлігінен жүзеге асырылатын болады
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау саласын
дамытудың 2016 – 2019
жылдарға арналған
"Денсаулық" мемлекеттік
бағдарламасына
қосымша
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Барлығы
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жалпы мақсат: Еліміздің орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету үшін халықтың денсаулығын нығайту
Нысаналы индикатор:
Туған кезден бастап күтілетін өмір сүру ұзақтығы
Жас саны
ҰЭМ Статистика комитетінің ресми деректері
ДСМ, ІІМ, БҒМ, АШМ, МСМ, ҰЭМ
ЖАО

30 932,8
30 746,2
99 853,3
Мероприятия:
1.
Подготовить предложения по функционированию службы общественного здравоохранения в РК с учетом лучших мировых практик
предложения в Правительство РК
2 квартал 2016 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
2.
Создать структурные подразделения МЗ и управлений здравоохранений для реализации политики в сфере охраны общественного здоровья
приказ МЗ, постановление акимата

30 932,8
30 746,2
99 853,3
Іс-шаралар:
1.
Ең үздік әлемдік практиканы ескере отырып, ҚР-да қоғамдық денсаулық сақтау қызметінің жұмыс істеуі бойынша ұсыныстар дайындау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы 2-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
2.
ДСМ-нің және денсаулық сақтау басқармаларының қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы саясатты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерін құру
ДСМ бұйрығы, әкімдіктің қаулысы

4 квартал 2016 года
МЗ, МИО
в пределах лимита штатной численности и средств, предусмотренных на содержание
001
3.
Организовать обучающие семинары при поддержке ВОЗ, CDC (центр по контролю и профилактике заболеваний США) в соответствии с лучшими международными стандартами для кадров здравоохранения и других заинтересованных государственных органов, реализующих политику охраны общественного здоровья*
семинары
ежегодно
МЗ
ВБ
4.
Обеспечить реализацию мероприятий по профилактике и мониторинг за неинфекционными заболеваниями на основе апробированных технологий в соответствии с: - Глобальным планом действий по профилактике неинфекционных заболеваний и борьбы с ними на 2017-2020 годы:

2016 жылғы 4-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
штат санының лимиті мен күтіп-ұстауға көзделген қаражат шегінде
001
3.
ДДҰ-ның, CDC-тің (АҚШ-тың ауруларды бақылау және профилактика орталығы) қолдауымен
денсаулық сақтау кадрлары және қоғамдық денсаулық сақтау саясатын іске асыратын басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың кадрлары үшін ең үздік халықаралық стандарттарға сәйкес оқыту семинарларын ұйымдастыру *
семинарлар
жыл сайын
ДСМ
ДБ
4.
Мыналарға:
- инфекциялық емес аурулар профилактикасы және олармен күрес жөніндегі 2017 – 2020 жылдарға арналған жаһандық іс-қимыл жоспарына;
- ДДҰ негіздемелік конвенциясына және Еуропалық темекіге қарсы күрес стратегиясына;

- Рамочной конвенцией ВОЗ и Европейской стратегией по борьбе против табака: - Планом действий ВОЗ в области пищевых продуктов и питания на 2015-2020 годы
Отчетная информация
декабрь, еже-год-но
МЗ, МСХ, МИО
не требует финансовых затрат
5.
Обеспечить мониторинг мероприятий по профилактике инфекционных заболеваний
проведение мониторинга
ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
6.
Разработать план социальной мобилизации ресурсов по профилактике и предупреждению инфекцион-ных и неинфекцион-ных заболеваний
совместный план

- ДДҰ тағам өнімдері және тамақтану саласындағы 2015 – 2020 жылдарға арналған іс-қимыл жоспарына сәйкес сынаудан өткен технологиялардың негізінде инфекциялық емес аурулардың профилактикасы және мониторингі жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ, АШМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
5.
Инфекциялық аурулардың профилактикасы бойынша іс-шараларды мониторингтеуді қамтамасыз ету
мониторинг жүргізу
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
6.
Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы және алдын алу бойынша ресурстарды әлеуметтік жұмылдыру жоспарын әзірлеу
бірлескен жоспар

3 квартал 2016 года
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
7.
Продолжить мероприятия по дальнейшей иммунизации населения (реализация Национального календаря прививок)
млн. тг
проведение мероприятий
ежегодно
МЗ, МИО
19 087,1
19 087,1
30 932,8
30 746,2
99 853,3
РБ, МБ
053, 070
8.
Разработать и внедрить Национальный регистр иммунопрофилактики
национальный регистр
4 квартал 2018 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
9.
Внести предложения по разработке концепции здорового питания школьников
Отчетная информация
2 квартал 2017 года
МЗ, МСХ, МОН, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
10.
Адаптировать международные системы долгосрочного моделирования и прогнозирования развития заболеваний на региональном и национальном уровнях*
внедрение международных систем
1 квартал 2017 года
МЗ, МИО
ВБ
11.
Внедрить инструмент прогнозирования и моделирования заболеваемости и смертности от основных хронических неинфекционных заболеваний
внедрение международных систем

2016 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
7.
Халықты одан әрі иммундау бойынша іс-шараларды жалғастыру (Ұлттық екпе күнтізбесін іске асыру)
млн. тг
іс-шараларды өткізу
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
19 087,1
19 087,1
30 932,8
30 746,2
99 853,3
РБ, ЖБ
053, 070
8.
Ұлттық иммундық профилактика тіркелімін әзірлеу және енгізу
ұлттық тіркелім
2018 жылғы 4-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
9.
Мектеп оқушыларының дұрыс тамақтану тұжырымдамасын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
Есептік ақпарат
2017 жылғы
2-тоқсан
ДСМ, АШМ, БҒМ, ҰЭМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
10.
Өңірлік және ұлттық деңгейлерде аурулардың дамуын ұзақ мерзімді модельдеу мен болжамдаудың халықаралық жүйелерін бейімдеу*
халықаралық жүйелерді енгізу
2017 жылғы
1-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
ДБ
11.
Сырқаттану және негізгі созылмалы инфекциялық емес аурулардан болатын өлімді болжамдау мен модельдеу құралдарын енгізу
халықаралық жүйелерді енгізу

3 квартал 2019 года
МЗ, МИО
ВБ
12.
Разработать и внедрить систему оценки деятельности СОЗ*
методические рекомендации
1 квартал 2017 год – разработка, 2018-2019 годы - внедрение
МЗ, МИО
ВБ
13.
Разработать план мер по управлению общественным здоровьем
Приказ МЗ
май 2018 года – разработка, 2018-2019 г - мониторинг
МЗ, МВД, МО, МИР, МЭ, МКС, МОН, МОР, МИО
не требует финансовых затрат
Направление 5.1.2. Развитие межсекторального взаимодействия
млн.тг

2019 жылғы 3-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
ДБ
12.
ҚДҚ жұмысын бағалау жүйесін әзірлеу және енгізу*
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы
1 тоқсан – әзірлеу, 2018-2019 жылдар – енгізу
ДСМ,
ЖАО
ДБ
13.
Қоғамдық денсаулықты басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
ДСМ бұйрығы
2018 жылғы мамыр – әзірлеу, 2018-2019 ж – мониторингтеу
ДСМ, ІІМ, Қорғанысмині, ИДМ, ЭМ, МСМ, БҒМ,
ҚДМ
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
5.1.2-бағыт. Сектораралық өзара іс-қимылды дамыту
млн.тг

3 006,2
3 209,9
3 231,6
3 237,4
12 685,0
Мероприятия:
14.
Разработать Карту рисков влияния окружающей среды на здоровье населения с последующим мониторингом здоровья населения в разрезе регионов*
Протокол НКС
2017 год – разработка, 2018 год - мониторинг
МЗ, МНЭ, МЭ, МИО
ВБ
15.
Принять меры по передаче школьной медицины из системы образования в систему здравоохранения
Концепция законопроекта
3 квартал 2017 года
МЗ, МОН, МИО
не требует финансовых затрат
16.
Разработать Дорожную Карту по профилактике суицидального поведения детей и подростков
Протокол НКС
4 квартал 2016 года
МОН, МЗ, МВД, МИО
не требует финансовых затрат
17.
Реализовать комплекс мероприятий, направленных на предупреждение и снижение дорожно-транспортных происшествий, включая:- строительство тротуаров, подземных (надземных) пешеходных переходов, пешеходных и велосипедных дорожек, "карманов" автобусных остановок, освещению проезжей части в местах массового передвижения пешеходов- принять меры по установке стационарных систем фото-, видео фиксации нарушений ПДД вблизи детских дошкольных учреждений, общеобразовательных школ и в других местах массового посещения детей
информация в МЗ
ежегодно
МИО
в пределах выделенных средств из МБ
18.
Обеспечить дальнейшее развитие 40 трассовых медико-спасательных пунктов на аварийно-опасных участках дорог республики
млн. тг
информация в МЗ
ежегодно
МВД, МЗ

3 006,2
3 209,9
3 231,6
3 237,4
12 685,0
Іс-шаралар:
14.
Өңірлер бөлінісінде кейіннен халық денсаулығына мониторинг жүргізе отырып, халық денсаулығына қоршаған ортаның әсер ету қауіптер картасын әзірлеу*
ҰҮК хаттамасы
2017 жылы әзірлеу, 2018 жылы – мониторингтеу
ДСМ, ҰЭМ, ЭМ,
ЖАО
ДБ
15.
Мектеп медицинасын білім беру жүйесінен денсаулық сақтау жүйесіне беру бойынша шаралар қабылдау
Заң жобасының тұжырымдамасы
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, БҒМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
16.
Балалар мен жасөспірімдердің суицидтік
мінез-құлқының профилактикасы бойынша жол картасын әзірлеу
ҰҮК хаттамасы
2016 жылғы 4-тоқсан
БҒМ, ДСМ, ІІМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
17.
Жол-көлік оқиғаларының алдын алуға және азайтуға бағытталған:
- тротуарлар, жерасты (жерүсті) жаяу жүргіншілер өткелдерін, жаяу жүргіншілер және велосипед жолдарын, автобус аялдамалары "қалташаларын" салу, жаяу жүргіншілер көп жүретін орындарды жарықтандыруды қоса алғандағы іс-шаралар кешенін іске асыру;
- мектепке дейінгі балалар мекемелері, жалпы білім беру мекемелері жанында және басқа да балалар көп баратын орындарда ЖҚҚ бұзушылықтарын фото, бейнетіркеудің стационарлық жүйелерін орнату бойынша шаралар қабылдау
ДСМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО
ЖБ-ден бөлінген қаржы шеңберінде
18.
Республика жолдарының авариялық қауіпті учаскелеріндегі 40 трассалық медициналық-құтқару пунктінің одан әрі дамуын қамтамасыз ету
млн.тг
ДСМ-ге ақпарат
жыл сайын
ІІМ, ДСМ

15,1
4 340,2
МБ
007-015
32.
Обеспечить проведение мероприятий по санитарной охране границ и территорий республики с целью предупреждения завоза и распространения особо опасных инфекций в РК
проведение мероприятий
ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
33.
Принять меры по уменьшению потребления соли, сахара в целях профилактики неинфекционных заболеваний
Предложение в НКС
2019 год
МЗ, МИР
не требует финансовых затрат
34.
Проведение анализа международного опыта и разработка предложений по применению комплексных показателей для оценки общественного здоровья, медико-демографических процессов, факторов риска, бремени заболеваний: потерянные годы жизни (YLL), потерянные годы трудоспособной жизни (YLD), годы жизни, скорректированные по нетрудоспособности (DALY), годы жизни с поправкой на качество (QALY)
Методика комплексной оценки бремени болезней и факто-ров их развития
2019 год
МЗ
не требует финансовых затрат
35.
Привести формы, предназначенные для сбора административных данных в области здравоохранения, в соответствие с международными стандартами
приказ МЗ

15,1
4 340,2
ЖБ
007-015
32.
ҚР аса қауіпті инфекциялардың әкелінуі мен таралуының алдын алу мақсатында республика шекарасы мен аумағын санитариялық қорғау бойынша іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз ету
іс-шаралар өткізу
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
33.
Инфекциялық емес аурулардың профилактикасы мақсатында тұзды, қантты тұтынуды азайту бойынша шараларды қабылдау
ҰҮК-ге ұсыныс
2019 жыл
ДСМ, ИДМ
қаржы шығындарын талап етпейді
34.
Қоғамдық денсаулық, медициналық-демографиялық процестердің, тәуекелдер факторларын, аурулардың ауыртпалығын бағалау үшін кешенді көрсеткіштерді қолдану бойынша халықаралық тәжірибеге талдау жүргізу және ұсыныстарды әзірлеу: өмір сүрудің кеткен жылдары (YLL), еңбекке жарамды өмір сүрудің кеткен жылдары (YLD), еңбекке жарамсыздық бойынша түзетілген
өмір сүру жылдары (DALY), сапаға түзетілген өмір сүру жылдары (QALY)
Аурулардың ауыртпалығын және олардың даму факторларын кешенді бағалау әдістемесі
2019 жыл
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
35.
Денсаулық сақтау саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
ДСМ бұйрығы

23 549,8
Мероприятия:
37.
Создать поэтапно на базе действующих поликлиник / центров ПМСП 16-ти центров ofexcellens (центров лучших практик), направленных на развитие семейного принципа обслуживания*
методические рекомендации
2017 год – создание, 2018-2019 годы – внедрение
МЗ, МИО
ВБ
38.
Совершенствовать операционный менеджмент в организациях ПМСП (современные технологии управления очередями и др.)
методические рекомендации
ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
39.
Разработать алгоритм оказания медицинской помощи, обеспечивающий преемственность и полноту ПМСП, стационарной и специализированной медицинской помощи
Отчетная информация
2017 год
МЗ
не требует финансовых затрат
40.
Завершить внедрение программы интегрированного управления хроническими заболеваниями в регионах*
Отчетная информация
2017-2018 годы
МЗ, МИО
ВБ
41.
Совершенствование геронтологической помощи в соответствии с разработанным стандартом
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
42.
Расширить предоставление паллиативной помощи и ухода на дому с привлечением представителей НПО
методические рекомендации
2017-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
43.
Принять меры по развитию службы реабилитации и длительного ухода, в т.ч. с привлечением негосударственных медицинских организации
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
44.
Совершенствование клинических протоколов диагностики и лечения злокачественных новообразований
Клинические протоколы
2018-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
45.
Разработать регламент мультипрофильного патронажа пациентов на основе интеграции ПМСП, служб социальной защиты и общественного здоровья, включая медико-социальную реабилитацию
Методические рекомендации
3 квартал 2018 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
46.
Продолжить реализацию и совершенствование мер по планированию семьи, профилактике заболеваемости, лечению и реабилитации хронических заболеваний женского, мужского населения и детей
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
47.
Обеспечить поэтапную передачу функций врачей общей практики по наблюдению, управлению хроническими заболеваниями и обслуживанию на дому специально подготовленным средним медицинским работникам, выпускникам прикладного бакалавриата в медицинских организациях
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
48.
Увеличить обеспеченность ПМСП ВОПами и средними медицинскими работниками, в т.ч. за счет поэтапного замещения участковых терапевтов и участковых педиатров на ВОП, **включая меры по подготовке и переподготовке кадров; стимулированию перехода медицинских работников в ПМСП из других служб; вовлечению иностранных специалистов
млн. тг
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
49.
Расширить сеть ПМСП на основе развития ГЧП и частной медицины, включая создание групповых и индивидуальных семейных практик
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
50.
Разработать механизм свободного выбора врача, услуги и организации ПМСП
предложения в Правительство РК

23 549,8
Іс-шаралар:
37.
Жұмыс істеп тұрған емханалар/ МСАК орталықтары базасында отбасылық қызмет көрсету қағидатын дамытуға бағытталған ofexcellens орталықтарын (үздік практика орталықтарын) кезең-кезеңмен құру*
әдістемелік ұсынымдар
2017 жыл – құру, 2018-2019 жылдар – енгізу
ДСМ,
ЖАО
ДБ
38.
МСАК ұйымдарында оперативтік менеджментті жетілдіру (кезектерді басқарудың заманауи технологиялары және басқалар)
әдістемелік ұсынымдар
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
39.
МСАК-тың, стационарлық және мамандандырылған медициналық көмектің сабақтастығы мен толықтығын қамтамасыз ететін медициналық көмек көрсету алгоритмдерін әзірлеу
Есептік ақпарат
2017 жыл
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
40.
Өңірлерде созылмалы ауруларды интеграцияланған
басқару бағдарламаларын енгізуді аяқтау*
Есептік ақпарат
2017-2018 жылдар
ДСМ,
ЖАО
ДБ
41.
Әзірленген стандартқа сәйкес геронтологиялық көмекті жетілдіру
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
42.
ҮЕҰ өкілдерін тарта отырып паллиативтік көмек пен үйде күтім жасауды ұсынуды кеңейту
әдістемелік ұсынымдар
2017-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
43.
Оңалту және ұзақ күтім жасау қызметін, оның ішінде мемлекеттік емес медициналық ұйымдарды тарта отырып дамыту шараларын қабылдау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
44.
Қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын жетілдіру
Клиникалық хаттамалар
2018-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
45.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуды қоса алғанда, МСАК-ты, әлеуметтік қорғау мен қоғамдық денсаулық қызметтерін интеграциялау негізінде пациенттердің мультибейінді патронажының регламентін әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар
2018 жылғы 3-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
46.
Отбасын жоспарлау, сырқаттану профилактикасы, әйелдердің,
ерлер мен, балалардың созылмалы ауруларын емдеу мен оңалту шараларын іске асыруды және жетілдіруді жалғастыру
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
47.
Жалпы практика дәрігерлерінің бақылау, созылмалы ауруларды басқару және үйде қызмет көрсету жөніндегі функцияларын медициналық ұйымдарда арнайы даярланған орта медицина қызметкерлеріне, қолданбалы бакалавриат түлектеріне кезең-кезеңмен беруді қамтамасыз ету
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
48.
Мынадай: **кадрларды даярлау және қайта даярлау; медицина қызметкерлерінің басқа қызметтерден МСАК-қа көшуін ынталандыру; шетелдік мамандарды тарту жөніндегі шараларды қоса алғанда, МСАК-тың ЖПД-мен және орта медицина қызметкерлерімен, оның ішінде учаскелік терапевтермен және ЖПД-дағы учаскелік педиатрларды кезең-кезеңмен алмастыру есебінен қамтамасыз етілуін арттыру
млн. тг
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылдар
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
49.
Топтық және жеке отбасылық практикалар құруды қоса алғанда МЖӘ мен жекеше медицинаны дамытудың негізінде МСАК желісін кеңейту
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылдар
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
50.
Дәрігерді, көрсетілетін қызметтерді және МСАК ұйымдарын еркін таңдау тетігін әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар

22 314,9
21 709,3
58 512,1
Мероприятия:
58.
Разработать и внедрить интегрированную модель организации медицинской помощи по отдельным нозологиям и состояниям, предусматривающую регионализацию стационаров на основе координирующей роли ПМСП
приказ МЗ
2016-2017 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
59.
Продолжить меры по повышению эффективности работы и внедрению интегрированной модели службы родовспоможения и детства в РК
Отчетная информация

22 314,9
21 709,3
58 512,1
Іс-шаралар:
58.
МСАК-тың үйлестіру рөлінің негізінде стационарларды өңірлендіруді көздейтін жекелеген нозологиялар мен жағдайлар бойынша медициналық көмекті ұйымдастырудың интеграцияланған моделін әзірлеу және енгізу
ДСМ бұйрығы
2016-2017 жылдар
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
59.
ҚР-да босандыру және балалық шақ қызметінің интеграцияланған моделі жұмысының тиімділігін арттыру және енгізу бойынша шараларды жалғастыру
Есептік ақпарат

декабрь, 2018-2019 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
60.
Разработать перечень высокотехнологичных медицинских услуг
приказ МЗ
4 квартал 2016 года
МЗ
не требует финансовых затрат
61.
Разработать и принять Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями, в том числе с предусматривающего мероприятия по созданию научного онкологического центра в г. Астана
Постановление Правительства РК
2 квартал 2018 года
МЗ, МФ, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию), МИО
не требует финансовых затрат
62.
Обеспечить развитие телемедицины, мобильной медицины, создание локальных и региональных Call-центров на принципах ГЧП (для организации технологической поддержки внедрения интегрирован-ной медицинской помощи)*
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ
ВБ
63.
Обеспечить лечение больных в отечественных клиниках с привлечением зарубежных специалистов, в том числе проведение мастер-классов, а также в зарубежных клиниках (по решению уполномоченного органа)
млн. тг
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
1 306,8
1 306,8

желтоқсан, 2018-2019 жылдар
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
60.
Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтер тізбесін әзірлеу
ДСМ бұйрығы
2016 жылғы 4 тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
61.
Астана қаласында онкологиялық ғылыми орталықты құру жөніндегі іс-шараларды көздейтін Онкологиялық аурулармен күрес бойынша кешенді жоспарды әзірлеу және қабылдау
ҚР Үкіметінің қаулысы
2018 жылғы 2 тоқсан
ДСМ, Қаржымині, ЖАО, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
қаржы шығындарын талап етпейді
62.
Телемедицинаны, мобильдік медицинаны дамытуды, МЖӘ қағидаттарында жергілікті және өңірлік Call-орталықтарды құруды (интеграцияланған медициналық көмекті енгізуді технологиялық қолдауды ұйымдастыру үшін) қамтамасыз ету*
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ
ДБ
63.
Науқастарды шетелдік мамандарды тарта отырып, отандық клиникаларда, сондай-ақ шетелдік клиникаларда (уәкілетті органның шешімі бойынша) емдеуді, оның ішінде шебер-кластар өткізуді қамтамасыз ету
млн. тг
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
1 306,8
1 306,8

16,7
16,8
33,5
Мероприятия:
66.
Организовать работу ОКК медицинских услуг
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ
не требует финансовых затрат
67.
Проработать вопрос поэтапной передачи функций по разработке, совершенствованию клинических протоколов, стандартов в области здравоохранения, их мониторингу и оценку качества медицинских услуг в ОКК
предложения в Правительство РК
4 квартал 2019 года
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
68.
Поэтапно актуализировать, пересмотреть клинические протокола диагностики и лечения заболеваний
актуализированные клинические протоколы
ежегодно
МЗ
не требует финансовых затрат
69.
Провести стандартизацию всех клинических и неклинических производственных процессов в медицинских организациях, их внедрение и мониторинг
методические рекомендации
4 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
70.
Разработать систему оценки медицинских технологий и совершенствования процессов внедрения новых технологий и лекарственных средств в медицинскую практику
методические рекомендации
3 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
71.
Совершенствовать правила проведения внутренней и внешней экспертизы качества медицинских услуг
приказ МЗ
2 квартал 2016 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
72.
Подготовить предложения по внедрению Национальной системы учета и анализа медицинских ошибок на основе применения конфиденциального аудита
предложения в Правительство РК

16,7
16,8
33,5
Іс-шаралар:
66.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің СБК-ның жұмысын ұйымдастыру
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
67.
Клиникалық хаттамаларды, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды әзірлеу, жетілдіру, оларды мониторингтеу мен сапаны бағалау бойынша функцияларды кезең-кезеңмен СБК-ға беру мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2019 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
68.
Ауруларды диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын кезең-кезеңмен жаңарту, қайта қарау
жаңартылған клиникалық хаттамалар
жыл сайын
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
69.
Медициналық ұйымдардағы барлық клиникалық және клиникалық емес өндірістік процестерді стандарттауды жүргізу, оларды енгізу және мониторингтеу
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
70.
Медициналық технологияларды бағалау және медициналық практикаға жаңа технологиялар мен дәрілік заттарды енгізу процестерін жетілдіру жүйесін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
71.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптама жүргізу қағидаларын жетілдіру
ДСМ бұйрығы
2016 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
72.
Құпия аудитті қолданудың негізінде медициналық қателіктерді есепке алу мен талдаудың ұлттық жүйесін енгізу жөніндегі ұсыныстарды дайындау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар

3 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
73.
Разработать план мер по развитию медицинской этики и коммуникативных навыков медицинских работников
Отчетная информация
4 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
74.
Внедрить обязательное опубликование в СМИ результатов производственной деятельности, рейтинговой оценки и результатов социологических исследований удовлетворенности качеством медицинских услуг
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
75.
Организовать проведение НПО социологических исследований по оценке удовлетворенности населения качеством медицинских услуг
результаты социологических исследований

2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
73.
Медициналық этика мен медицина қызметкерлерінің коммуникативтік дағдыларын дамыту бойынша шаралардың жоспарын әзірлеу
Есептік ақпарат
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
74.
Өндірістік қызмет, рейтингтік бағалау нәтижелерін, медициналық көрсетілетін қызметтер сапасына қанағаттануын
социологиялық зерттеу
нәтижелерін БАҚ-та
міндетті
түрде
жариялауды
енгізу
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
75.
ҮЕҰ-ның медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына халықтың қанағаттануын бағалау бойынша социологиялық зерттеулер жүргізуін ұйымдастыру
социологиялық зерттеулер нәтижелері

4 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
78.
Внедрить систему стимулирования медицинских организаций к прохождению аккредитации, в том числе международной JointCommissionInternational (JCI)
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
79.
Обеспечить прохождение международной аккредитации Центром аккредитации в сфере здравоохранения и его поэтапную передачу в форму саморегулируемой организации*
сертификат международной аккредитации и рассмотрение в 2016 году на комиссии для выработки предложений по вопросам передачи государственных функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям

2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
78.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеуден, оның ішінде халықаралық JointCommissionInternational (JCI)-ден өтуге ынталандыру жүйесін енгізу
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылдар
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
79.
Денсаулық сақтау саласындағы Аккредиттеу орталығының халықаралық аккредиттеуден өтуін және оны кезең-кезеңмен өзін-өзі реттейтін ұйым нысанына беруді қамтамасыз ету*
халықаралық аккредиттеу сертификаты және 2016 жылы мемлекеттік органдардың мемлекеттік функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері жөніндегі ұсыныстар әзірлеу үшін комиссияда қарау

2 квартал 2018 года
МЗ, МИР, МИО
не требует финансовых затрат
83.
Внести изменения и дополнения в НПА, в части:
- оптимизации процедур регистрации лекарственных средств, произведенных по стандартам надлежащей производственной практики (GMP) и зарегистрированных в странах-членах Международной конференции по гармонизации технических требований к регистрации лекарственных препаратов для человека (ICH);- внедрения внешнего и внутреннего референтного ценообразования
приказы МЗ
2016-2018 годы
МЗ, МИР, МНЭ
не требует финансовых затрат
- совершенствования системы планирования и закупа лекарственных средств и их рационального использования
Отчетная информация
декабрь, 2016-2018 годы
МЗ, МИР, МНЭ
не требует финансовых затрат
84.
Выработать предложения по дальнейшему развитию системы мобильных передвижных аптечных пунктов, в том числе на основе ГЧП
предложения в Правительство РК
3 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
85.
Разработать системные меры государственной поддержки обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники отечественного производства
предложения в Правительство РК
3 квартал 2017 года
МЗ, МИР, МИО
не требует финансовых затрат
86.
Продолжить обучение специалистов государственного органа и экспертной организации надлежащим фармацевтическим практикам GXP*
получение сертификатов обучения
ежегодно
МЗ
ВБ
87.
Начать вступление фармацевтического инспектората в Международную систему сотрудничества фармацевтических инспекций (PIC/S)*
Отчетная информация

2018 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, ИДМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
83.
НҚА-ға мынадай бөліктерде өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
- тиісті өндірістік практика стандарттары (GMP) бойынша өндірілген және адамға арналған дәрілік препараттарды тіркеуге қойылатын техникалық талаптарды үйлестіру жөніндегі халықаралық конференцияға мүше елдерде тіркелген (ICH) дәрілік заттарды тіркеу рәсімдерін оңтайландыру;
- сыртқы және ішкі референттік баға белгілеуді енгізу;
ДСМ бұйрықтары
2016-2018 жылдар
ДСМ, ИДМ, ҰЭМ
қаржы шығындарын талап етпейді
- дәрілік заттарды жоспарлау және сатып алу, оларды ұтымды пайдалану жүйесін жетілдіру
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2016-2018 жылдар
ДСМ, ИДМ, ҰЭМ
қаржы шығындарын талап етпейді
84.
Мобильді жылжымалы дәріхана пункттері жүйесін, оның ішінде МЖӘ негізінде одан әрі дамыту жөніндегі ұсыныстар әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
85.
Отандық өндіріс дәрілік заттарының, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларын әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ИДМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
86.
Мемлекеттік орган мен сараптама ұйымының мамандарын тиісті фармацевтикалық практикаларға (GXP) оқытуды жалғастыру*
оқу сертификаттарын алу
жыл сайын
ДСМ
ДБ
87.
Фармацевтикалық инспектораттың Халықаралық фармацевтикалық инспекциялардың ынтымақтастығы жүйесіне (PIC/S) кіруін бастау *
Есептік ақпарат

4 квартал 2019 года
МЗ
ВБ
88.
Разработать меры по амбулаторному лекарственному обеспечению в рамках внедрения ОСМС, включая механизм сооплаты гражданами разницы в стоимости лекарственных средств
предложения в Правительство РК
2 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
89.
Продолжить обеспечение населения РК лекарственными препаратами в рамках ГОБМП, включая расширение перечня лекарственных средств и нозологий, в том числе в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения**
млн. тг
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО

2019 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
ДБ
88.
МӘлМС-ті
енгізу шеңберінде азаматтардың дәрілік заттардың құнындағы айырманы бірлесіп төлеу тетігін қоса алғанда, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
89.
Дәрілік заттар мен нозологиялар тізбесін кеңейтуді қоса алғанда, ТМККК шеңберінде оның ішінде амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету шеңберінде ҚР халықты дәрілік препараттармен қамтамасыз етуді жалғастыру **
млн.тг
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ, ЖАО

Направление 5.5.2. Совершенствование тарифной политики
0
0
0
0
0
Мероприятия:
108.
Разработать и внедрить Дорожную карту по развитию тарифной политики в рамках ОСМС, включающей: - подготовку предложений по формированию комбинированных тарифов, объединяющих затраты на ПМСП, стационарное лечение и реабилитационные услуги; - актуализацию тарифов на основе клинико-затратных групп с учетом международной практики их расчета; - внедрение мониторинга фактически сложившихся затрат на лечение в медицинских организациях; - развитие подушевого финансирования со стимулирующим компонентом;
- поэтапное включение амортизационных отчислений в тарифы медицинских услуг*
дорожная карта
2016-2017 годы
МЗ, МНЭ, МФ, МИО, НПП (по согласованию)
ВБ
109.
Разработать механизм контроля и управления объемами потребляемых медицинских услуг с учетом лучших международных практик
методические рекомендации
4 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
Направление 5.5.3. Повышение роли местных исполнительных органов в охране и укреплении здоровья
0
0
0
0
0
Мероприятия:
110.
Внести изменения и дополнения в законодательство Республики Казахстан в части уточнения и разграничения функций центральных и местных исполнительных органов по обеспечению солидарной ответственности за здоровье населения региона
концепция проекта Закона
2016-2017 годы
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
111.
Внедрить социальные, финансовые и материальные стимулы для поддержки работников здравоохранения на местном уровне
информация в МЗ
3 квартал 2017 года
МИО
не требует финансовых затрат
112.
Проработать вопросы по наделению компетенцией МЗ на утверждение единых квалификационных правил назначения менеджеров-руководителей государственных организаций здравоохранения
предложение в Правительство
3 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
Направление 5.5.4. Развитие лидерства и современного менеджмента в системе здравоохранения
0
0
0
0
0
Мероприятия:

5.5.2-бағыт. Тарифтік саясатты жетілдіру
0
0
0
0
0
Іс-шаралар:
108.
МӘлМС шеңберінде:
- МСАК, стационарлық емдеу және оңалтудың көрсетілетін қызметтерінің шығындарын біріктіретін аралас тарифтерді қалыптастыру бойынша ұсыныстар дайындауды;
тарифтерді есептеудің халықаралық практикасын ескере отырып, клиникалық-шығынды топтар негізінде тарифтерді өзектендіруді;
- медициналық ұйымдарда емдеуге іс жүзінде қалыптасқан шығындар мониторингін енгізуді;
- ынталандырушы компоненттері бар жан басына қаржыландыруды дамытуды;
- медициналық көрсетілетін қызметтердің тарифтеріне амортизациялық аударымдарды кезең-кезеңмен енгізуді қамтитын, тарифтік саясатты дамыту бойынша жол картасын әзірлеу және енгізу*
жол картасы
2016-2017 жылдар
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО ҰКП (келісім бойынша)
ДБ
109.
Үздік халықаралық практикаларды ескере отырып, тұтынатын медициналық көрсетілетін қызметтер көлемін бақылау және басқару тетігін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
5.5.3-бағыт. Денсаулықты сақтау мен нығайтуда жергілікті атқарушы органдардың рөлін арттыру
0
0
0
0
0
Іс-шаралар:
110.
Өңір халқының денсаулығы үшін ортақ жауапкершілікті қамтамасыз ету бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдар функцияларының аражігін ажырату және нақтылау бөлігінде ҚР заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
заң жобасының тұжырымдамасы
2016-2017 жылдар
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
111.
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау қызметкерлеріне қолдау көрсету үшін әлеуметтік, қаржылық және материалдық ынталандыруды енгізу
ДСМ-ге ақпарат
2017 жылғы 3-тоқсан
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
112.
ДСМ-ге мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын - менеджерлерін тағайындаудың бірыңғай біліктілік қағидаларын бекіту құзыретін беру мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныс
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
5.5.4-бағыт. Денсаулық сақтау жүйесінде көшбасшылықты және заманауи менеджментті дамыту
0
0
0
0
0
Іс-шаралар:

113.
Разработать Дорожную карту по развитию менеджмента в системе здравоохранения, включающую: - продолжение поэтапного перехода на формы предприятия на праве хозяйственного ведения; - подготовку предложений по внедрению принципа некоммерческой деятельности; - дифференцированное внедрение в государственных организациях органов корпоративного управления
дорожная карта
2 квартал 2016 года
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
114.
Совершенствовать принципы корпоративного управления в системе здравоохранения и расширение полномочий управляющих коллегиальных органов
разработка концепции законопроекта
2016-2018 годы
МЗ, МОН, МНЭ, МФ, МИО
не требует финансовых затрат
115.
Проработать вопрос оптимизации путем объединения государственных медицинских организаций по профилям
Отчетная информация
декабрь, 2017-2018 годы
МЗ, МНЭ, МФ
не требует финансовых затрат
116.
Создать при медицинских ВУЗах университетские клиники в стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными академическими центрами
Отчетная информация
декабрь, 2017-2018 годы
МЗ, МНЭ, МФ
в пределах выделенных средств
001-105
117.
Усовершенствовать и поэтапно внедрить квалификационное требование сертификата "менеджер здравоохранения" для работников руководящего звена государственных организаций здравоохранения
приказ МЗ
2019 год
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
118.
Разработать методику внедрения бонусной системы оплаты труда руководителей медицинских организаций
методические рекомендации
3 квартал 2017 года
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
119.
Обеспечить поэтапную передачу на аутсорсинг клинических, пара-клинических и немедицинских служб, в том числе лабораторий, радиологических служб, отдельных клинических сервисов (лаборатории катетеризации сосудов, гемодиализ и др.) на основе ГЧП*
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ, МИО
в пределах выделенных средств, иные источники
105 (062 распределяемая бюджетная программа МНЭ)
120.
Принять меры по дальнейшей интеграции РК в региональные и глобальные экономические союзы (ЕЭП, ШОС и др.) на основании аналитических исследований в сфере здравоохранения
приказы МЗ
2017-2018 годы
МЗ
не требует финансовых затрат

113.
Денсаулық сақтау жүйесінде:
- шаруашылық жүргізу құқығындағы кәсіпорындар нысанына кезең-кезеңмен көшуді жалғастыруды;
- коммерциялық емес қызмет қағидатын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеуді;
- мемлекеттік ұйымдарға корпоративтік басқару органдарын саралап енгізуді қамтитын менеджментті дамыту бойынша жол картасын әзірлеу
жол картасы
2016 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
114.
Денсаулық сақтау жүйесіндегі корпоративтік басқару қағидаттарын жетілдіру және басқарушы алқалы органдардың құзыретін кеңейту
заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
2016-2018 жылдар
ДСМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
115.
Мемлекеттік медициналық ұйымдарды бейіндері бойынша біріктіру арқылы оңтайландыру мәселесін пысықтау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2018 жылдар
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині
қаржы шығындарын талап етпейді
116.
Алдыңғы қатарлы шетелдік академиялық орталықтармен стратегиялық әріптестікте медициналық жоғары оқу орындарының жанынан университеттік клиникалар құру
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2018 жылдар
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині
бөлінген қаражат шегінде
001-105
117.
Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басқарушы буын қызметкерлері үшін "денсаулық сақтау менеджері" сертификатының біліктілік талаптарын жетілдіру және кезең-кезеңмен енгізу
ДСМ бұйрығы
2019 жыл
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
118.
Медициналық ұйымдардың басшыларына еңбекақы төлеудің бонустық жүйесін енгізу әдістемесін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
119.
МЖӘ негізінде клиникалық, параклиникалық және медициналық емес қызметтерді, оның ішінде зертханаларды, радиологиялық қызметтерді, жекелеген клиникалық сервистерді (тамырларды катетерлеу зертханалары, гемодиализ және т.б.) аутсорсингке кезең-кезеңмен беруді қамтамасыз ету *
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылдар
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде, басқа көздер
105 (062 ҰЭМ-нің бөлінетін бюджеттік бағдарламасы)
120.
Денсаулық сақтау саласындағы талдамалық зерттеулер негізінде Қазақстан Республикасын өңірлік және жаһандық экономикалық одақтарға (БЭК, ШЫҰ және т.б) одан әрі интеграциялау бойынша шаралар қабылдау
ДСМ бұйрықтары
2017-2018 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді

121.
Проработать вопрос по государственной поддержке и развитию медицинского туризма, лечения за рубежом отечественными организациями здравоохранения
предложения в Правительство РК
2 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
122.
Интеграция в международное сообщество по оздоровительному лечению и медицинскому туризму
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
123.
Принять меры по сотрудничеству с крупными международными страховыми компаниями и туристическими операторами
Отчетная информация

121.
Отандық денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық туризмді, шетелде ем алуды мемлекеттік қолдау және дамыту мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
122.
Сауықтырып емдеу және медициналық туризм бойынша халықаралық қоғамдастыққа интеграциялау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
123.
Ірі халықаралық сақтандыру компанияларымен және туристік операторлармен ынтымақтастық бойынша шаралар қабылдау
Есептік ақпарат

124.
Обеспечить функционирование Национальной обсерватории на основе совершенствования системы определения потребности, учета и планирования кадровых ресурсов здравоохранения*
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ
ВБ
125.
Осуществить поэтапный переход от типовых штатных нормативов к гибкому планированию человеческих ресурсов медицинскими организациями самостоятельно
методические рекомендации
2016-2019 годы
МЗ, МНЭ, МФ, МИО
не требует финансовых затрат
126.
Разработать механизм менторства (шефства) в медицинских организациях*
методические рекомендации
4 квартал 2017 года
МЗ, МИО
ВБ
127.
Выработать предложения по социальной поддержке медицинских работников
предложения в Правительство РК
3 квартал 2017 года
МЗ, МОН, МИО
в пределах выделенных средств
001-105
128.
Разработать и внедрить типовые программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров
приказы МЗ

124.
Денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстарының қажеттіліктерін айқындау, есепке алу және жоспарлау жүйесін жетілдіру негізінде Ұлттық обсерваторияның жұмыс істеуін қамтамасыз ету*
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ
ДБ
125.
Медициналық ұйымдардың үлгілік штаттық нормативтерден адами ресурстарды өз бетінше икемді жоспарлауға кезең-кезеңмен көшуін жүзеге асыру
әдістемелік ұсынымдар
2016-2019 жылдар
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
126.
Медициналық ұйымдарда менторлық (қамқоршылық) тетігін әзірлеу *
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ЖАО
ДБ
127.
Медицина қызметкерлерін әлеуметтік қолдау бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныс
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, БҒМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде
001-105
128.
Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларын әзірлеу және енгізу*
ДСМ бұйрықтары

2017-2018 годы
МЗ
ВБ
129.
Разработать профессиональный регистр кадровых ресурсов здравоохранения*
профессиональный регистр
2018-2019 годы
МЗ
ВБ
130.
Разработать и внедрить методические рекомендации по безопасности охраны труда медицинских работников
методические рекомендации
2017-2019 годы
МТЗСН, МЗ, МИО
в пределах выделенных средств
001-105
131.
Поэтапно внедрить принцип поиска и отбора кадров на конкурсной и коллегиальной основе (для работников руководящего звена, управленческого и финансового аппарата)
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат

2017-2018 жылдар
ДСМ
ДБ
129.
Денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстарының кәсіптік тіркелімін әзірлеу*
кәсіптік тіркелім
2018-2019 жылдар
ДСМ
ДБ
130.
Медицина қызметкерлерінің еңбегін қорғау қауіпсіздігі жөніндегі әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу және енгізу
әдістемелік ұсынымдар
2017-2019 жылдар
Еңбекмині, ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде
001-105
131.
Конкурстық және алқалы негізде (басшы буын, басқару және қаржылық аппарат қызметкерлері үшін) кадрларды іздеу және іріктеу қағидатын кезең-кезеңмен енгізу
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді

Направление 5.6.2. Модернизация медицинского образования
млн.тг
981,5
1 523,6
1 752,8
1 616,4
5 874,3
Мероприятия:
132.
Оптимизировать перечень медицинских и фармацевтических специальностей
Приказ МЗ РК
2016-2017 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
133.
Совершенствовать подходы к отбору и приему абитуриентов в медицинские ВУЗы
предложения в Правительство РК
4 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
134.
Внесение изменений в типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения в части снижения нагрузки на 1 ВОП с 2000 до 1500 человек смешанного населения (взрослого и детского)
Приказ МЗ
2018 год
МЗ
не требует финансовых затрат
135.
Поэтапно совершенствовать учебные программы базового, послевузовского (резидентура) и дополнительного (сертификационные курсы повышения квалификации) медицинского образования на основе компетентностного подхода и профессиональных стандартов, включая программы подготовки специалистов ПМСП*
учебные программы
2017-2018 годы
МЗ
ВБ

5.6.2-бағыт. Медициналық білім беруді жаңғырту
млн.тг
981,5
1 523,6
1 752,8
1 616,4
5 874,3
Іс-шаралар:
132.
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтардың тізбесін оңтайландыру
ҚР ДСМ бұйрығы
2016-2017 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
133.
Медициналық ЖОО-ларға абитуриенттерді іріктеу және қабылдау тәсілдерін жетілдіру
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
134.
1 ЖПД шаққанда жүктемесін аралас халықтың санын (ересектер мен балалар) 2000-нан 1500 адамға дейін төмендету бөлігінде денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штаттық нормативтеріне өзгерістер енгізу
ҚР
ДСМ бұйрығы
2018 жыл
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
135.
МСАК мамандарын даярлау бағдарламаларын қоса алғанда, құзыреттілік тәсілі және кәсіби стандарттар негізінде базалық, жоғары оқу орнынан кейінгі (резидентура) және қосымша (біліктілікті арттырудың сертификаттау курстары) медициналық білім берудің оқу бағдарламаларын кезең-кезеңмен жетілдіру*
оқу бағдарламалары
2017-2018 жылда
ДСМ
ДБ

136.
Обеспечить дальнейшее развитие системы независимой оценки компетенции выпускников медицинских ВУЗов, колледжей и медицинских работников, базирующейся на лучшей международной практике*
Отчетная информация
декабрь, 2016-2019 годы
МЗ, МИО
ВБ
137.
Подготовить предложения по разработке концепции развития интегрированных академических медицинских центров в стратегическом партнерстве с ведущими международными университетами и медицинскими организациями и привлечением ведущих зарубежных специалистов*
предложения в Администрацию Президента РК

136.
Медициналық ЖОО-лар, колледждер түлектерінің және үздік халықаралық практикада тәжірибе алған қызметкерлерді тәуелсіз бағалау жүйесін одан әрі дамытуды қамтамасыз ету*
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2016-2019 жылдар
ДСМ, ЖАО
ДБ
137.
Алдыңғы қатарлы халықаралық медициналық университеттермен және медициналық ұйымдармен және жетекші шетелдік мамандарды тарту арқылы стратегиялық әріптестікте интеграцияланған академиялық медицина орталықтарын дамыту тұжырымдамасын әзірлеу бойынша ұсыныстар дайындау*
ҚР Президенті Әкімшілігіне ұсыныстар

005
143.
Совершенствовать учебные программы подготовки специалистов сестринского дела всех уровней в соответствии с Европейскими директивами*
учебные программы
2017-2019 годы
МЗ
ВБ
144.
Обеспечить информатизацию медицинского образования, в т.ч. онлайн сервисы, доступ к информационным библиотечным базам, дистанционные технологии образования
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ
в пределах выделенных средств
006
145.
Обеспечить поэтапное овладение студентами этическими стандартами, коммуникативными навыками, английским языком
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ
не требует финансовых затрат
Направление 5.6.3. Развитие инноваций и медицинской науки
млн. тг
700,0
700,0
Мероприятия:
146.
Внести предложения по определению приоритетных направлений развития медицинской науки до 2020 года
предложения в Правительство РК
4 квартал 2016 года
МЗ
не требует финансовых затрат
147.
Внести предложения по разработке стимулирующих мер для интеграции отечественных научно-исследовательских программ с международными проектами и их вовлечения в программы мультицентровых исследований
предложения в Правительство РК
3 квартал 2019 года
МЗ
не требует финансовых затрат
148.
Внести предложения по разработке мер государственной поддержки перспективных конкурентоспособных научно-исследовательских проектов в области здравоохранения
предложения в Правительство РК
4 квартал 2016 года
МЗ, МОН
не требует финансовых затрат
149.
Проработать вопрос поэтапного создания научно-технологических парков на базе медицинских университетов, крупных клиник с привлечением медицинской и фармацевтической индустрии
предложения в Правительство РК
3 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
150.
Принять меры по дальнейшему развитию лабораторий коллективного пользования, укреплению материально-технической базы научных лабораторий, включая микробиологические и создание биобанков
млн.тг
акт приема-передачи
4 квартал 2016 года
МЗ, МОН
700,0
700,0
Национальный фонд
006-111
151.
Разработать комплекс мер по обучению и научным стажировкам по стратегически приоритетным направлениям на среднесрочный период
Отчетная информация
3 квартал 2017 года
МЗ, МОН
не требует финансовых затрат
152.
Внести предложения по разработке стимулирующих мер по привлечению ведущих специалистов и ученых в организации науки и образования
предложения в Правительство РК
4 квартал 2017 года
МЗ, МОН
не требует финансовых затрат

005
143.
Еуропалық директиваларға сәйкес барлық деңгейлердегі мейіргер ісі мамандарын даярлаудың оқу бағдарламаларын жетілдіру*
оқу бағдарламалары
2017-2019 жылдар
ДСМ
ДБ
144.
Медициналық білім беруді ақпараттандыруды, оның ішінде онлайн сервистерді, ақпараттық кітапханалық базаларға қолжетілімділікті, қашықтықтан білім беру технологияларын қамтамасыз ету
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылдар
ДСМ
бөлінген қаражат шегінде
006
145.
Студенттердің әдеп стандарттарын, коммуникациялық дағдыларды, ағылшын тілін кезең кезеңмен меңгеруін қамтамасыз ету
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жылдар
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
5.6.3-міндет. Инновациялар мен медицина ғылымын дамыту
млн. тг
700,0
700,0
Іс-шаралар:
146.
Медицина ғылымын дамытудың 2020 жылға дейінгі басым бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
147.
Отандық ғылыми-зерттеу бағдарламаларын халықаралық жобалармен интеграциялау үшін және оларды мультиорталықты зерттеулер бағдарламаларына тарту үшін ынталандыру шараларын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2019 жылғы 3-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
148.
Денсаулық сақтау саласындағы перспективалық және бәсекеге қабілетті ғылыми-зерттеу жобаларын мемлекеттік қолдау шараларын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, БҒМ
қаржы шығындарын талап етпейді
149.
Медицина университеттері, ірі клиникалар базасында медициналық және фармацевтикалық индустрияны тартумен кезең-кезеңмен ғылыми-технологиялық парктер құру мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жыл-ғы
3-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
150.
Ұжымдық пайдалану зертханаларын одан әрі дамыту, микробиологиялық зертханаларды қоса алғанда, ғылыми зертханалардың материалдық-техникалық базасын нығайту бойынша шаралар қабылдау және биобанктер құру
млн. тг
қабылдап алу-беру актісі
2016 жыл-ғы
4-тоқсан
ДСМ, БҒМ
700,0
700,0
Ұлттық қор
006-111
151.
Орта мерзімді кезеңге арналған стратегиялық басым бағыттар бойынша оқыту мен ғылыми тағылымдамалар бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Есептік ақпарат
2017 жыл-ғы
3-тоқсан
ДСМ, БҒМ
қаржы шығындарын талап етпейді
152.
Жетекші мамандарды
және ғалымдарды ғылым және білім беру ұйымдарына тарту бойынша ынталандыру шараларын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жыл-ғы
4-тоқсан
ДСМ, БҒМ
қаржы шығындарын талап етпейді

153.
Проработать вопрос по внедрению программы пост-докторантуры (Post-DoctoralResearchFоllowshipPrograms) на базе ведущих отечественны медицинских ВУЗов и научных организаций*
предложения в Правительство РК
4 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
154.
Внести предложения по разработке мер по стимулированию и системной поддержке локализации клинических испытаний, в том числе клинических исследований лекарственных средств
предложения в Правительство РК

153.
Жетекші отандық медициналық ЖОО-лар мен ғылыми ұйымдардың базасында докторантурадан кейінгі (Post-DoctoralResearchFellowshipPrograms) бағдарламаларды енгізу мәселесін пысықтау*
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
154.
Клиникалық сынақтарды, оның ішінде дәрілік заттарды клиникалық сынауды жергіліктендіруді ынталандыру және жүйелі қолдау шараларын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар

4 квартал 2017 года
МЗ
не требует финансовых затрат
155.
Внедрение инновационных технологий в медицине (искуственный интеллект, персонализированная медицина на основе генетического анализа)
Отчет в Правительство
январь, июль 2018 года
МЗ
не требует финансовых затрат
Направление 5.7. Обеспечение дальнейшего развития инфраструктуры здравоохранения на основе государственно-частного партнерства и современных информационно-коммуникационных технологий
млн. тг

2017 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
155.
Медицинада инновациялық технологияларды енгізу (жасанды интеллект, генетикалық талдау негізінде медицинаны дербестендіру)
Үкіметке есеп
2018 жыл ғы қаң тар, шілде
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
5.7-бағыт. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік және заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негізінде денсаулық сақтау инфрақұрылымын одан әрі дамытуды қамтамасыз ету
млн. тг

158.
Разработать перспективные планы развития инфраструктуры здравоохранения на основе актуализации перспективных планов развития сети здравоохранения на 2015-2025 годы в разрезе регионов и уровней оказания медицинской помощи (мастер-планы)
утверждение перспективного плана развития инфраструктуры
2017-2018 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
159.
Разработать методологические подходы по разработке и мониторингу перспективных планов развития инфраструктуры здравоохранения в разрезе регионов (мастер-планы)
Приказ МЗ
4 квартал 2018 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
160.
Рассмотреть возможность поэтапной трансформации областных и республиканских организаций, ВУЗов и научных центров в автономные организации здравоохранения
предложения в Правительство
3 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
161.
Принять меры по созданию объединенной университетской больницы на базе Казахского национального медицинского университета им. С.Д. Асфендиярова в г.Алматы
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ
в пределах выделенных средств
162.
Рассмотреть дальнейшее развитие инфраструктуры республиканских подведомственных организаций (в том числе Казахского научно-исследовательского института травматологии и ортопедии, Республиканской психиатрической больницы специализированного типа с интенсивным наблюдением)
Отчетная информация
декабрь, 2018-2019 годы
МЗ, МФ
в пределах выделенных средств
163.
Сформировать перечень объектов здравоохранения, предлагаемых на приватизацию и в доверительное управление и ГЧП
Отчетная информация
2016-2017 годы
МЗ, МФ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат
164.
Принять меры по реализации проекта государственно-частного партнерства по строительству и эксплуатации многопрофильной больницы на 300 коек с поликлиникой на 150 посещений в смену при РГП на ПХВ "Казахский национальный медицинский университет им. С.Д. Асфендиярова" в г.Алматы" и строительству и эксплуатации многопрофильной клинической больницы на 300 коек при РГП на ПХВ "Карагандинский государственный медицинский университет" в г.Караганде
Отчетная информация
декабрь, 2019 год
МЗ, МФ
в пределах выделенных средств
105, 071
165.
Проработать вопрос применения системы стандартов инфраструктуры здравоохранения на основе стандартов ОЭСР (архитектурные, инженерные, технологические и др.), а также стандарты в области ресурсосбережения, энергоэффективности и экологичности объектов здравоохранения
предложения в Правительство РК
3 квартал 2018 года
МЗ, МНЭ, МИО
не требует финансовых затрат

158.
Денсаулық сақтау желісін дамытудың 2015 – 2025 жылдарға арналған перспективалық жоспарларын өзектілендіру негізінде өңірлер және медициналық көмек көрсету деңгейлері бөлінісінде денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың перспективалық жоспарын (мастер-жоспарлар) әзірлеу
инфрақұрылымды дамытудың перспективалық жоспарын бекіту
2017-2018 жылдар
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
159.
Өңірлер бөлінісінде денсаулық сақтау желісін дамытудың перспективалық жоспарларын әзірлеу және оларға мониторинг жүргізу бойынша әдістемелік
тәсілдер әзірлеу (мастер-жоспарлар)
ДСМ бұйрығы
2018 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
160.
Облыстық және республикалық ұйымдарды, ЖОО-ларды және ғылыми орталықтарды дербес денсаулық сақтау ұйымдарына кезең-кезеңмен өзгерту мүмкіндігін қарау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
161.
Алматы қаласындағы С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің базасында біріккен
университеттік аурухананы құру бойынша шаралар қабылдау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жыл-дар
ДСМ
бөлінген қаражат шегінде
162.
Республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдардың (соның ішінде Травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институты, Жіті бақыланатын мамандандырылған түрдегі республикалық психиатриялық аурухана) инфрақұрылымын одан әрі дамытуды қарау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2018-2019 жыл-дар
ДСМ, Қаржымині
бөлінген қаражат шегінде
163.
Жекешелендіруге және сенімгерлік басқару мен МЖӘ-ге ұсынылатын денсаулық сақтау объектілерінің тізбесін қалыптастыру
Есептік ақпарат
2016-2017 жылдар
ДСМ, Қаржымині ҰЭМ,
ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
164.
Алматы қаласында
"С. Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" ШЖҚ РМК жанынан бір ауысымда 150 адам қабылдайтын емханасы бар 300 төсектік көп бейінді аурухананы салу және оны пайдалануға беру және Қарағанды қаласында "Қарағанды мемлекеттік университеті" ШЖҚ РМК жанынан 300 төсектік көп бейінді аурухана салу және оны пайдалануға беру бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру шараларын қабылдау
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2019 жыл
ДСМ, Қаржымині
бөлінген қаражат шегінде
105, 071
165.
ЭДЫҰ стандарттарының (сәулет, инженерлік, технологиялық және басқалар) негізінде денсаулық сақтау инфрақұрылымы стандарттарының жүйесін, сондай-ақ денсаулық сақтау объектілерінің ресурс үнемдеуі, энергия тиімділігі және экологиялық тазалығы саласындағы стандарттарды қолдану мәселесін пысықтау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2018 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді

166.
Разработать и утвердить порядок определения частного партнера, заключения договора ГЧП на поставку оборудования в сфере здравоохранения
Приказ МЗ
4 квартал 2018 года
МЗ, МИО
в пределах выделенных средств
167.
Разработать и утвердить порядок определения частного партнера, заключения договора ГЧП по созданию больничных организаций в сфере здравоохранения
Приказ МЗ
2019 год
МЗ, МИО
в пределах выделенных средств
168.
Разработать и утвердить порядок определения частного партнера, заключения договора ГЧП по созданию амбулаторно-поликлинических организаций в сфере здравоохранения
Приказ МЗ
2019 год
МЗ, МИО
в пределах выделенных средств

166.
Жекеше әріптесті айқындау, денсаулық сақтау саласындағы жабдықты жеткізуге
МЖӘ шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту
ДСМ бұйрығы
2018 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде
167.
Жекеше әріптесті айқындау, денсаулық сақтау саласындағы ауруханалық ұйымдарды құру бойынша МЖӘ шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту
ДСМ бұйрығы
2019 жыл
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде
168.
Жекеше әріптесті айқындау, денсаулық сақтау саласындағы амбулаториялық-емханалық ұйымдарды құру бойынша МЖӘ шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту
ДСМ бұйрығы
2019 жыл
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шегінде

Направление 5.7.2. Повышение эффективности оснащения и использования медицинской техники
млн. тг
1 500,0
1 500,0
Мероприятия:
169.
Совершенствовать систему планирования потребности в медицинской технике, ремонте, техническом обслуживании, содействовать созданию централизованных медицинских сервисных служб, центров непрерывного обучения медицинских и технических специалистов
Отчетная информация
декабрь, 2017-2019 годы
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
170.
Разработать методические рекомендации по оснащению организаций здравоохранения медицинским оборудованием, специальным автотранспортом с применением механизма ГЧП, включая ПМСП
методические рекомендации
3 квартал 2017 года
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат
171.
Обеспечить сервисное обслуживание медицинского оборудования
млн. тг
Отчетная информация

5.7.2-міндет. Жарақтандыру тиімділігін және медициналық техниканы
пайдалануды арттыру
млн. тг
1 500,0
1 500,0
Іс-шаралар:
169.
Медициналық техникаға, жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге қажеттіліктерді жоспарлау жүйесін жетілдіру, орталықтандырылған медициналық сервистік қызметтерді, медициналық және техникалық мамандарды үздіксіз оқыту орталықтарын құруға жәрдемдесу
Есептік ақпарат
желтоқсан, 2017-2019 жылда
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
170.
МЖӘ тетігін қолдана отырып, МСАК-ты қоса алғанда, денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық жабдықпен, арнайы автокөлікпен жарақтандыру бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2017 жылғы 3-тоқсан
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді
171.
Медициналық жабдыққа сервистік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
млн. тг
Есептік ақпарат

020
178.
Предусмотреть обучение основам электронного здравоохранения в учебных программах в медицинских ВУЗах
учебные программы
2 квартал 2017 года
МЗ, МОН
не требует финансовых затрат
179.
Применить сервисную модель реализации инвестиционных проектов по информатизации здравоохранения на основе ГЧП, в том числе инновационных информационно-коммуникационных технологий и телемедицины
Отчетная информация
декабрь, ежегодно
МЗ, МИО
не требует финансовых затрат

020
178.
Медициналық ЖОО-лардағы оқыту бағдарламаларында электрондық денсаулық сақтау негіздеріне оқытуды көздеу
оқыту бағдарламалары
2017 жылғы 2-тоқсан
ДСМ, БҒМ
қаржы шығындарын талап етпейді
179.
МЖӘ, оның ішінде инновациялық ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен телемедицина негізінде денсаулық сақтауды ақпараттандыру бойынша инвестициялық жобаларды іске асырудың сервистік моделін қолдану
Есептік ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
ДСМ, ЖАО
қаржы шығындарын талап етпейді

408 080,9
207 276,4
201 606,8
944 998,8
Примечание:*
Объем финансирования текущей Государственной программы будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможности доходной части республиканского и местных бюджетов, а также с привлечением других альтернативных источников.
Расшифровка аббревиатур:
РК
Республика Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МИК
Министерство информации и коммуникации Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОР
Министерство общественного развития Республики Казахстан
МТЗСН
Министерство труда и социальной зищиты населения Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЗСР
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
МБ
местный бюджет
СОЗ
служба общественного здоровья
ВОП
врачи общей практики
СНМП
скорая и неотложная медицинская помощь
ЕЭП
Европейская экономическая палата
ШОС
Шанхайская организация сотрудничества
ВИЧ/СПИД
вирус иммунодефицита человека/синдром приобретенного иммунодефицита
УИС
уголовно-исправительная система
ГЧП
государственно-частное партнерство
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
ОКК
Объединенная комиссия по качеству
ИМН
изделия медицинского назначения
ГОБМП
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
НПО
неправительственная организация
ДТП
дорожно-транспортное происшествие
ВОЗ
Всемирная организация здравоохранения
СМИ
средства массовой информации
ЕНСЗ
Единая национальная система здравоохранения
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
ИМН
изделия медицинского назначения
ФСМС
Фонд социального медицинского страхования
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
НПА
нормативно-правовой акт
НКС
Национальный координационный совет
ВУЗ
высшее учебное заведение
ППС
профессорско-преподавательский состав
РЦРЗ
Республиканский центр развития здравоохранения
ВБ
Всемирный банк
Примечание:
* - реализация мероприятий будет осуществляться путем привлечения частных инвестиций и других альтернативных источников финансирования, привлекаются средства ВБ.
** - реализация мероприятий будет осуществляться исходя из доходной части Фонда социального медицинского страхования

408 080,9
207 276,4
201 606,8
944 998,8
*Ескертпе:
Ағымдағы Мемлекеттік бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде және республикалық және жергілікті бюджеттердің кіріс бөліктерінің мүмкіндіктеріне байланысты, сондай-ақ басқа да балама көздердің тартылуымен нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР
Қазақстан Республикасы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау
министрлігі
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт
министрлігі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ҚДМ
Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ДСӘДМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
РБ
республикалық бюджет
ЖБ
жергілікті бюджет
ҚДҚ
қоғамдық денсаулық қызметі
ЖПД
жалпы практика дәрігері
ЖКМК
жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек
ЕЭП
Еуропалық экономикалық палата
ШЫҰ
Шанхай ынтымақтастық ұйымы
АИТВ/ЖИТС
адамның иммун тапшылығы
вирусы/жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы
ҚАЖ
қылмыстық-атқару жүйесі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек
СБК
Сапа жөніндегі біріккен комиссия
ММБ
медициналық мақсаттағы бұйымдар
ТМККК
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйым
ЖКО
жол-көлік оқиғасы
ДДҰ
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
БҰДСЖ
Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ӘлМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
МӘлМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
НҚА
нормативтік құқықтық акт
ҰҮК
Ұлттық үйлестіру кеңесі
ЖОО
жоғары оқу орны
ОПҚ
профессор-оқытушылар құрамы
ДСДРО
Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы
ДБ
Дүниежүзілік банк
Ескертпе:
*- іс-шараларды іске асыру жекеше инвестициялар және басқа да баламалы қаржыландыру көздерін тарту арқылы жүзеге асырылатын болады, ДБ қаражаттары тартылады;
** - іс-шараларды іске асыру Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының кіріс бөлігінен жүзеге асырылатын болады