О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 696
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
Статья 1. Внести следующие изменения и дополнения в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; № 22III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 114, 115; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; № 11, ст. 36, 37; № 12, ст. 39; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 16, ст. 53):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 96 изложить в следующей редакции:
"Статья 96. Несообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью";
заголовки статей 144, 150, 152, 154, 157, 215, 255, 423 и 428 исключить;
дополнить заголовком статьи 434-2 следующего содержания:
"Статья 434-2. Загрязнение мест общего пользования";
заголовок статьи 446 изложить в следующей редакции:
"Статья 446. Продажа и распространение продукции эротического содержания";

"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 696 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; №19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; №22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152,156,158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; №22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 8, 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжат; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжат; № 16, 53-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) мазмұнында:
74-баптың тақырыбы алып тасталсын;
96-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"96-бап. Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі туралы хабарламау";
144, 150, 152, 154, 157, 215, 225, 423 және 428-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 434-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"434-2. Ортақ пайдалану орындарын ластау";
446-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"446-бап. Эротикалық мазмұндағы өнiмдердi сату және тарату";

заголовки статей 459, 500, 502, 604, 605 и 626 исключить;
заголовки статей 631 и 632 изложить в следующей редакции:
"Статья 631. Невыполнение требований по содержанию дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений";
"Статья 632. Невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по содержанию смотровых колодцев подземных коммуникаций, создающее угрозу безопасности дорожного движения";
дополнить заголовками статей 699-1, 722-1, 728-1, 731-1, 731-2, 737-1, 737-2 следующего содержания:
"Статья. 699-1. Орган в области космической деятельности";
"Статья 722-1. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы";
"Статья 728-1. Органы, являющиеся лицензиарами или уполномоченных на выдачу разрешений второй категории в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
"Статья 731-1. Органы в области культуры";
"Статья 731-2. Органы в области развития языков"
"Статья 737-1 Форма производства по делам об административных правонарушениях";
"Статья 737-2 Процессуальные документы, составленные в электронной форме";
2) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Лишение разрешения либо приостановление его действия, а также исключение из реестра
1. Лишение разрешения либо приостановление его действия применяется за административное правонарушение, совершенное при осуществлении деятельности либо совершении определенных действий (операций), предусмотренных разрешением.
2. Лишение разрешения либо приостановление его действия налагаются судьей, уполномоченным органом (должностным лицом) с учетом положений частей четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой настоящей статьи.
3. Срок приостановления действия разрешения не может быть менее одного и более шести месяцев.
4. Приостановление либо лишение разрешения на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, за исключением лишения разрешения кредитного бюро, осуществляются Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены законами Республики Казахстан.
5. Исключение из реестра осуществляется уполномоченным органом в сфере таможенного дела по основаниям и в порядке, которые установлены таможенным законодательством Республики Казахстан, и уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций по основаниям и в порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан о дорожном движении.
6. Исключение из реестра микрофинансовых организаций осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан о микрофинансовых организациях.

459, 500, 502, 604, 605 және 626-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
631 және 632-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"631-бап. Жолдарды, темiржол өтпелерiн және басқа жол құрылыстарын күтiп-ұстау жөніндегі талаптарды орындамау";
"632-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының жол жүрісі қауiпсiздiгiне қатер төндiретін жерасты коммуникациялардың қарау құдықтарын күтiп-ұстау жөніндегі талаптарды орындамау";
мынадай мазмұндағы 699-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"699-1-бап. Ғарыш қызметі саласындағы орган";
мынадай мазмұндағы 722-1, 728-1, 731-1, 731-2, 737-1, 737-2-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"722-1-бап. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары";
"728-1-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиарлар немесе екінші санаттағы рұқсат беруге уәкілетті болып табылатын органдар";
"731-1- бап. Мәдениет саласындағы органдар";
"731-2- бап. Тілдерді дамыту саласындағы органдар";
"737-1-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу нысаны";
"737-2-бап. Электрондық нысанда жасалған процестік құжаттар";
2) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Рұқсаттан айыру не оның қолданылуын тоқтата тұру, сондай-ақ тiзiлiмнен алып тастау
1. Рұқсаттан айыру не оның қолданысын тоқтата тұру рұқсатта көзделген қызметті жүзеге асыру не белгілі бір әрекеттердi (операцияларды) жасау кезiнде жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн қолданылады
2. Рұқсаттан айыруды осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінің ережелерін ескере отырып, рұқсаттан айыруды не оның қолданысын тоқтата тұруды судья, уәкілетті орган (лауазымды адам) қолданады.
3. Рұқсаттың қолданысын тоқтата тұру мерзімі бір айдан кем болмауға және алты айдан аспауға тиіс.
4. Кредиттiк бюроның рұқсатынан айыруды қоспағанда, қаржы саласындағы қызметтi және қаржы ресурстарын шоғырландырумен байланысты қызметтi жүзеге асыруға рұқсатты тоқтата тұруды не одан айыруды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
5. Тiзiлiмнен алып тастауды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган және Қазақстан Республикасының жол жүрiсi туралы заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
6. Микроқаржы ұйымдарының тiзiлiмiнен алып тастауды Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асырады.

7. Исключение из реестра коллекторских агентств осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены Законом Республики Казахстан "О коллекторской деятельности".
8. Исключение из реестра платежных организаций осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.
9. В случае, если деятельность, при осуществлении которой совершено административное правонарушение, является подвидом лицензируемого вида деятельности, административное взыскание в виде лишения либо приостановления разрешения применяется только к конкретному подвиду лицензируемого вида деятельности.
Примечание. Для целей настоящего Кодекса под лишением разрешения, приостановлением его действия понимается лишение лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности или его подвида, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), либо приостановление ее (его) действия на определенный вид или подвид деятельности, либо совершение определенного действия, а также иного разрешительного документа, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
3) части вторую, третью и четвертую статьи 48 изложить в следующей редакции:
"2. Приостановление или запрещение деятельности или отдельных ее видов производится в судебном порядке или органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, если за совершение административного правонарушения возможно назначение санкции в виде приостановления либо запрещения деятельности. Рассмотрение таких дел осуществляется в течение десяти суток.
3. Приостановление деятельности или отдельных ее видов устанавливается на срок до трех месяцев.
4. До рассмотрения дела к физическому или юридическому лицу может быть применена мера обеспечения в виде приостановления или запрещения деятельности или отдельных ее видов в порядке, предусмотренном статьей 801 настоящего Кодекса. В этом случае срок приостановления или запрещения деятельности или отдельных ее видов включается в срок приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов, если данная мера административного взыскания будет применена при рассмотрении дела.";
4) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Меры административно-правового воздействия
1. К лицу, совершившему административное правонарушение, в целях предупреждения совершения этим лицом новых правонарушений в соответствии с настоящим Кодексом применяются следующие меры административно-правового воздействия:

7. Коллекторлық агенттіктердің тізілімінен шығаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен жүзеге асырады.
8. Төлем ұйымын төлем ұйымдарының тізілімінен шығаруды төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
9. Егер жүзеге асыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылық жасалған қызмет лицензияланатын шағын түрі болып табылса, рұқсаттан айыру не оны тоқтата тұру түріндегі әкімшілік жаза қызметтің лицензияланатын түрінің нақты шағын түріне ғана қолданылады.
Ескертпе. Осы Кодекстің мақсаттары үшін рұқсаттан айыру, оның қолданысын тоқтата тұру деп лицензияланатын қызмет түрін немесе оның кіші түрін жүзеге асыруға арналған лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгінен) не қызметтің белгілі бір түріне немесе кіші түріне не белгілі бір әрекетті жасауға, сондай-ақ "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де рұқсат беру құжатынан айыру не оның қолданысын тоқтата тұру түсініледі.".";
3) 48-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу, егер әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қызметті тоқтата тұру не оған тыйым салу түрінде санкция тағайындау мүмкін болса, сот тәртiбiмен жүргізіледі немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттiк берілген орган (лауазымды адам) жүргiзедi. Мұндай істерді қарауды сот он тәулік ішінде жүзеге асырады.
3. Қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұруды үш айға дейінгі мерзімге белгіленеді.
4. Іс қаралғанға дейін жеке немесе заңды тұлғаға осы Кодекстің
801-бабында көзделген тәртіппен қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу түрінде қамтамасыз ету шарасы қолданылуы мүмкін. Бұл жағдайда қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу мерзімі, егер әкімшілік жазалаудың бұл шарасы істі қарау кезінде қолданылатын болса, қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу мерзіміне қосылады.";
4) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған тұлғаға осы тұлғаның жаңа құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу мақсатында мынадай әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары осы Кодекске сәйкес мынадай шаралар қолданылады:

1) проверка знаний правил дорожного движения;
2) установление особых требований к поведению правонарушителя;
3) проверка знаний правил безопасного обращения с оружием.
2. Меры административного правового воздействия, указанные в части первой настоящей статьи, применяются наряду с наложением административного взыскания, так и вместо него при освобождении лица, совершившего административное правонарушение, от административной ответственности по основанию, предусмотренному статьей 64 настоящего Кодекса.";
5) в части первой статьи 53 слова "598 (частью третьей)" заменить словами "598 (частью второй)";
6) абзац первый части первой статьи 54 изложить в следующей редакции:
"1. При рассмотрении дела об административном правонарушении по ходатайству участников производства по делу об административном правонарушении и (или) органов внутренних дел судом могут быть установлены особые требования к поведению лица, совершившего административное правонарушение, предусмотренное статьями 73, 73-1, 73-2, 127, 128, 131, 434, 435, 436, 440 (частью третьей), 442 (частью третьей), 448, 461, 482, 485 (частью второй) настоящего Кодекса на срок от трех месяцев до одного года, предусматривающие в полном объеме или раздельно запрет:";
7) часть вторую статьи 58 изложить в следующей редакции:
"2. Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, органом (должностным лицом), то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратный максимальный предел, установленный настоящим Кодексом для данного вида взыскания, для административного ареста не может превышать срок, установленный частью первой статьи 50 настоящего Кодекса, а для лишения специального права срок, установленный частями второй и третьей статьи 46 настоящего Кодекса.";
8) статью 83 изложить в следующей редакции:
"Статья 83. Нарушение законодательства Республики Казахстан о социальной защите инвалидов
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о социальной защите инвалидов, совершенное в виде:
1) необеспечения инвалидам доступа к объектам социальной и транспортной инфраструктуры;
2) необеспечения условий для доступа инвалидов к культурно-зрелищным мероприятиям;
3) несоблюдения работодателем обязанностей в сфере профессиональной реабилитации инвалидов от трудового увечья и (или) профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

1) жол жүрiсi қағидаларын бiлуiн тексеру;
2) құқық бұзушының мiнез-құлқына ерекше талаптар белгiлеу.
3) қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетілген әкiмшiлiк құқықтық ықпал ету шаралары әкiмшiлiк жаза қолданумен қатар, әкімшілік құқық бұзған адамды осы Кодекстің 64-бабында көзделген негіздер бойынша әкімшілік жауаптылықтан босатқан кезде оның орнына да қолданылады.";
5) 53-баптың бірінші бөлігіндегі "598 (үшiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "598 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 54-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардың және (немесе) iшкi iстер органдарының өтiнiшхаты бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде сот осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 127, 128, 131, 434, 435, 436, 440 (үшінші бөлігінде), 442 (үшінші бөлігінде), 448, 461, 482, 485 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасаған адамның мінез-құлқына үш айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге:";
7) 58-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер адам бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасап, оларды сол бiр судья, орган (лауазымды адам) қараса, онда бұл адамға сол бiр түрдегi жазалар қолданылған жағдайда, жазаның түпкiлiктi мөлшерiн жазаның осы түрi үшiн осы Кодексте белгiленген, үш еселенген ең жоғары шектен асыруға болмайды, әкiмшiлiк қамаққа алу үшін осы Кодекстiң 50-бабының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен, ал осы Кодекстің 46-бабының екінші және үшінші бөлігінде арнайы құқықтан айыру үшін белгіленген мерзімінен асыруға болмайды.";
8) 83-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"83-бап. Қазақстан Республикасының мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заңнамасын:
1) мүгедектердің әлеуметтік және көлік инфрақұрылымы объектілеріне қол жеткізуін қамтамасыз етпеу;
2) мүгедектердің мәдени ойын-сауық іс-шараларына қол жеткізуі үшін жағдайларды қамтамасыз етпеу;
3) жұмыс берушінің кінәсінан жұмыста мертігуге ұшыраған және (немесе) кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектерді кәсіптік оңалту саласындағы міндеттерді жұмыс берушінің сақтамауы түрінде жасалған бұзушылық, –
лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере восьмидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей.
3. Необеспечение инвалидов видами социальной реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалидов –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
9) в статье 86:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
10) часть девятую статьи 91 исключить;
11) в статье 95:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти месячных расчетных показателей.";
12) заголовок и абзац первый части первой статьи 96 изложить в следующей редакции:
"Статья 96. Несообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью
1. Несообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, –";
13) статьи 144, 150, 152, 154 и 157 исключить;
14) в статье 174:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік), –
лауазымды адамдарға – сексен, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерді әлеуметтік оңалту түрлерімен қамтамасыз етпеу, –
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) 86-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға – отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 91-баптың тоғызыншы бөлігі алып тасталсын;
11) 95-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
12) 96-баптың бірінші бөлігінің тақырыбы және бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"96-бап. Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі туралы хабарламау
1. Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісін хабарламау, –";
13) 144, 150, 152, 154 және 157-баптар алып тасталсын;
14) 174-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

15) в статье 177:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
часть четвертую исключить;
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части восьмой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей."
абзац второй части девятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части десятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части двенадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части тринадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
часть пятнадцатую изложить в следующей редакции:
"15. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей."
дополнить частями шестнадцать и семнадцать следующего содержания:
"16. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей – десятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
17. Действия (бездействие), предусмотренные частью одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";

15) 177-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөлігі алып тасталсын;
бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға әкеп соғады.";
алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жетінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
сегізінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
тоғызыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
оныншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы баптың бiрiншi, екінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы он алтыншы және он жетінші бөліктерімен толықтырсын:
"16. Осы баптың үшінші – оныншы бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
17. Осы баптың он бірінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

16) в статье 179:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части десятой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четырнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
абзац второй части пятнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
абзац второй части шестнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части девятнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части двадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
части двадцать вторую и двадцать третью изложить в следующей редакции:
"22. Действия (бездействие), предусмотренные частями четвертой, пятой, шестой, четырнадцатой, пятнадцатой, шестнадцатой, семнадцатой, девятнадцатой и двадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
23. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, седьмой, восьмой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и двадцать первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частями двадцать четыре и двадцать пять следующего содержания:
"24. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и десятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
25. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй, девятой и восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
17) в статье 180:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
части девятую и десятую изложить в следующей редакции:

16) 179-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
оныншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға әкеп соғады.";
он бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға әкеп соғады.";
он алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он тоғызыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жиырмасыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жиырма екінші және жиырма үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы бөліктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
23. Осы баптың үшінші, жетінші, сегізінші, он бірінші, он екінші, он үшінші және жиырма бірінші бөліктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы жиырма төртінші және жиырма бесінші бөліктерімен толықтырсын:
"24. Осы баптың бірінші және оныншы бөліктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
25. Осы баптың екінші, тоғызыншы жәнеон сегізінші бөліктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
17) 180-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жетінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
тоғызыншы және оныншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Действие (бездействие), предусмотренные частями первой, пятой, шестой и седьмой, настоящего статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
10. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей и восьмой настоящего статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частью одиннадцать следующего содержания:
"11. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.";
18) в статье 181:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение мероприятий, предусмотренных планом реабилитации –";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
часть десятую исключить;
абзац второй части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части двенадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
часть четырнадцатую исключить;
абзац второй части пятнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части шестнадцатой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части семнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части восемнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
части девятнадцатую и двадцатую изложить в следующей редакции:
"19. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, пятой и шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
20. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй, третьей, четвертой, седьмой, девятой, одиннадцатой, двенадцатой, и пятнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частями двадцать первой и двадцать второй следующего содержания:

"9. Осы баптың бірінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың үшінші және сегізінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы он бірінші бөлігімен толықтырсын:
"11. Осы баптың екінші және төртінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
18) 181-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оңалту жоспарында көзделген іс-шараларды орындамау не тиiсiнше орындамау, –";
алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жетінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
оныншы бөлігі алып тасталсын;
он бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он төртінші бөлігі алып тасталсын;
он бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он алтыншы бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он жетінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он сегізінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он тоғызыншы және жиырмасыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы баптың бірінші, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
он бес есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
20. Осы баптың екінші, үшінші, төртінші, жетінші, тоғызынші, он бірінші, он екінші және он бесінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы жиырма бірінші және жиырма екінші бөліктерімен толықтырсын:

"21. Действия (бездействие), предусмотренные частями тринадцатой и шестнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
22. Действия (бездействие), предусмотренные частями восьмой, семнадцатой и восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
19) в статье 187:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.";
20) статью 205 изложить в следующей редакции:
"Статья 205. Неполная и (или) несвоевременная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов
1. Несвоевременная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов, –
влечет предупреждение.
2. Неполная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пяти месячных расчетных показателей, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пятнадцати месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее тридцати месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пятидесяти месячных расчетных показателей.

"21. Осы баптың он үшінші және он алтыншы бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
22. Осы баптың сегізінші, он жетінші және он сегізінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
19) 187-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады..";
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
20) 205-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"205-бап. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық және (немесе) уақтылы төлемеу
1. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық төлемеу, – ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық және (немесе) уақтылы төлемеу, –
жеке тұлғаларға – орындалмаған міндеттемелер сомасының он пайызы, бірақ кемінде бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – орындалмаған міндеттемелер сомасының отыз пайызы, бірақ кемінде он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – орындалмаған міндеттемелер сомасының елу пайызы, бірақ кемінде отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне орындалмаған міндеттемелер сомасының бір жүз пайызы, бірақ кемінде елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пяти месячных расчетных показателей, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пятнадцати месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее тридцати месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее пятидесяти месячных расчетных показателей.";
21) в статье 208:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Представление поставщиком информации сведений о субъекте кредитной истории в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) для формирования кредитной истории без согласия субъекта кредитной истории, за исключением случаев представления негативной информации о субъекте кредитной истории, а также неправильное оформление такого согласия –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Подача получателем кредитного отчета запроса о представлении кредитного отчета без согласия субъекта кредитной истории, за исключением случаев получения негативной информации о субъекте кредитной истории, а также неправильное оформление такого согласия –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
22) в статье 211:
часть вторую исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Представление микрофинансовыми организациями в Национальный Банк Республики Казахстан недостоверной финансовой и иной отчетности –
влечет предупреждение.";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание.

3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
жеке тұлғаларға – орындалмаған міндеттемелер сомасының он пайызы, бірақ кемінде бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – орындалмаған міндеттемелер сомасының отыз пайызы, бірақ кемінде он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – орындалмаған міндеттемелер сомасының елу пайызы, бірақ кемінде отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне орындалмаған міндеттемелер сомасының бір жүз пайызы, бірақ кемінде елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
21) 208-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиттiк тарих субъектiсi туралы терiс ақпаратты ұсыну жағдайларын қоспағанда, ақпарат берушiнiң кредиттік тарихты қалыптастыру үшiн кредиттiк тарих субъектiсi туралы мәліметтерді кредиттiк бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттiк бюроны қоспағанда) беруі кредиттік тарих субъектiсiнiң келiсiмiнсiз кредиттiк есептi ұсыну туралы сұрау салуды беруi, сондай-ақ оны дұрыс ресiмдемеу, –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Кредиттiк тарих субъектiсi туралы терiс ақпаратты алу жағдайларын қоспағанда, кредиттік есепті алушының кредиттiк тарих субъектiсiнің келісімінсіз кредиттiк есептi ұсыну туралы сұрау салуды беруi, сондай-ақ мұндай келісімді дұрыс ресiмдемеу, –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
22) 211-бапта:
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне дұрыс емес қаржы және өзге де есептілікті ұсынуы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекет, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе.

1. Ответственность за совершение правонарушения, предусмотренного частью 3-1 настоящей статьи, наступает в случае представления одной и той же формы периодической отчетности, представление которой требуется нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
2. Для целей частей пятой и седьмой настоящей статьи под лицом, которому уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, понимаются коллекторское агентство, микрофинансовая организация, специальная финансовая компания, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации.";
23) в статье 211-1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Несвоевременное представление коллекторским агентством в Национальный Банк Республики Казахстан информации, требуемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, –
влечет предупреждение.";
дополнить частями 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания,
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
3-2. Непредставление коллекторским агентством в Национальный Банк Республики Казахстан информации, требуемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
3-3. Представление в Национальный Банк Республики Казахстан коллекторским агентством информации, не содержащей сведений, представление которых требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, либо иной запрашиваемой информации, либо представление недостоверной информации либо заведомо недостоверных сведений –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
24) в статье 212:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Несвоевременное представление финансовой и иной отчетности финансовыми организациями, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, микрофинансовыми организациями, коллекторскими агентствами, организациями, осуществляющими формирование кредитных историй, в Национальный Банк Республики Казахстан –";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:

1. Осы баптың 3-1-бөлігінде көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін жауаптылық Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде ұсынылуы талап етілетін есептіліктің сол бір нысаны ұсынылған жағдайларда басталады.
2. Осы баптың бесінші және жетінші бөліктерінің мақсаттары үшін микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлға деп коллекторлық агенттік, микроқаржы ұйымы, секьюритилендiру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясы деп түсініледі.";
23) 211-1-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Коллекторлық агенттіктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес талап етілетін ақпаратты уақтылы бермеуі, –
ескерту жасауға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3 бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
"3-2. Коллекторлық агенттіктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес талап етілетін ақпаратты бермеуі, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
"3-3. Коллекторлық агенттіктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес ұсынылуы талап етілетін мәліметтерді қамтымайтын ақпарат беруі, не сұратылатын өзге ақпаратты бермеуі, не анық емес ақпарат не көрінеу анық емес мәліметтер беруі, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
24) 212-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қаржы ұйымдарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, кредиттік тарихты қалыптастыруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне қаржылық және өзге де есептілікті уақтылы ұсынбауы –";
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Непредставление финансовой и иной отчетности финансовыми организациями, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, микрофинансовыми организациями, коллекторскими агентствами, организациями, осуществляющими формирование кредитных истории, в Национальный Банк Республики Казахстан –";
25) часть одиннадцатую статьи 213 исключить;
26) статью 215 исключить;
27) в статье 220:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сроков исполнения указания по платежу и (или) переводу денег или отказа в исполнении указания по платежу и (или) переводу денег, установленных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", –";
пункт 2 примечания изложить в следующей редакции:
"2. Для целей части первой настоящей статьи не подлежат привлечению к административной ответственности банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, лишенные разрешения, выданного Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) у которых на дату, в которую подлежало исполнению указание по платежу и (или) переводу денег в соответствии со сроками, установленными Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", имелись по корреспондентскому счету, открытому в Национальном Банке Республики Казахстан, неисполненные требования или ограничения распоряжения деньгами, препятствующие проведению расходных операций.";
28) статью 255 исключить;
29) абзац первый пункта 1 примечания статьи 256 изложить в следующей редакции:
"1. Под отчетностью в части первой настоящей статьи понимаются: отчетность, представляемая представителем держателей облигаций, отчетность, содержащая сведения о квалифицированных инвесторах, отчетность крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.";
30) абзац второй части первой и абзац второй части третьей статьи 257 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
"влекут штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
31) абзац второй части первой статьи 260 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";

"3. Қаржы ұйымдарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, кредиттік тарихты қалыптастыруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне қаржылық және өзге де есептілікті ұсынбауы–";
25) 213-баптың он бірінші бөлігі алып тасталсын;
26) 215-бап алып тасталсын;
27) 220-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындау мерзімдерін немесе "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындаудан бас тарта отырып бұзуы", –";
ескертпенің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi берген рұқсаттан айырылған және (немесе) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерге сәйкес төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындауға тиіс күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот бойынша шығыс операцияларын жүргізуге кедергі келтіретін орындалмаған талаптары немесе ақшаға билік етуге шектеулері бар банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуға жатпайды.";
28) 255-бап алып тасталсын;
29) 256-баптың ескертпесі 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың бірінші бөлігіндегі есептілік: облигацияларды ұстаушылардың өкілі ұсынатын есептілік, білікті инвесторлар туралы мәліметтерді қамтитын есептілік, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушының есептілігі болып түсініледі.";
30) 257-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы және үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
31) 260-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

32) в статье 262:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот, на должностное лицо - в размере четырехсот, на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
33) абзац второй статьи 321 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц в размере ста шестидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
34) часть четвертую и примечание статьи 326 исключить;
35) подпункт 3) части первой статьи 385 изложить в следующей редакции:
"3) необеспечения организации охраны, воспроизводства и пользования животным миром на закрепленных охотничьих угодьях –";
36) часть первую статьи 405 исключить;
37) статью 423 исключить;
38) абзац первый части пятой статьи 424 изложить в следующей редакции:
"5. Реализация лекарственных средств медицинскими работниками на рабочем месте, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, а также направление в определенные аптечные или иные виды организаций и другие формы сотрудничества с ними в целях получения вознаграждения –";
39) статью 428 исключить;
40) абзац первый части первой статьи 434 изложить в следующей редакции:
"1. Мелкое хулиганство, то есть нецензурная брань в общественных местах, оскорбительное приставание к физическим лицам, осквернение жилых помещений и другие подобные действия, выражающие неуважение к окружающим, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, –";
41) дополнить статьей 434-2 следующего содержания:

32) 262-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға – екі жүз, лауазымды адамға – төрт жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне, коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
33) 321-баптың екінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
34) 326-баптың төртінші бөлігі және ескертпесі алып тасталсын;
35) 385-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бекітіліп берілген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесін қорғауды, молайтуды және пайдалануды ұйымдастыруды қамтамасыз етпеу түрінде жасалған бұзушылық, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, – ";
36) 405-баптың бірінші бөлігі алып тасталсын;
37) 423-бап алып тасталсын;
38) 424-баптың бесінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, медицина жұмыскерлерiнiң дәрiлiк заттарды жұмыс орнында өткізуі, сондай-ақ белгiлi бiр дәрiхана ұйымдарына немесе өзге де ұйым түрлеріне жiберуі және сыйақы алу мақсатында олармен ынтымақтастықтың басқа да нысандары –";
39) 428-бап алып тасталсын;
40) 434-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұсақ бұзақылық, яғни қоғамдық орындарда былапыт сөйлеу, жеке тұлғаларға қорлап тиiсу, тұрғын үй-жайларды қорлау, айналасындағыларға сыйламаушылықты бiлдiретiн, қоғамдық тәртiптi және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын басқа да осындай әрекеттер –";
41) мынадай мазмұндағы 434-2-баппен толықтырылсын:

"Статья 434-2. Загрязнение мест общего пользования
1. Загрязнение мест общего пользования, парков, скверов, в том числе выброс коммунальных отходов в неустановленных местах, –
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
42) статью 440 изложить в следующей редакции:
"Статья 440. Распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения.
1. Распитие алкогольных напитков на улицах и в других общественных местах, кроме организаций торговли и общественного питания, в которых продажа алкогольных напитков на разлив разрешена местным исполнительным органом, или появление в общественных местах в состоянии опьянения, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, –
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Появление в общественных местах в состоянии опьянения лиц, не достигших восемнадцати лет, а равно распитие ими алкогольных напитков –
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пяти суток.";
43) статью 446 изложить в следующей редакции:
"Статья 446. Продажа и распространение продукции эротического содержания
Продажа и распространение продукции эротического содержания в неотведенных для этих целей местах –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией продукции эротического содержания.";
44) статью 455 изложить в следующей редакции:
"Статья 455. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рекламе
1. Производство, распространение, размещение и использование рекламы товаров (работ, услуг), запрещенных к рекламе законами Республики Казахстан, либо несоответствующих действительности непосредственно в момент ее представления, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

"434-2-бап. Ортақ пайдалану орындарын ластау
1. Ортақ пайдалану орындарын, саябақтарды, скверлердi ластау, оның iшiнде белгiленбеген орындарға коммуналдық қалдықтарды тастау, –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
42) 440-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"440-бап. Алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу.
1. Жергiлiктi атқарушы орган алкогольдік ішімдіктерді құйып сатуға рұқсат еткен сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарынан басқа, көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға адамның қадiр-қасиетiн және қоғамдық имандылықты қорлайтын масаң күйде келу, –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жасы он сегізге толмаған адамдардың қоғамдық орындарға масаң күйде келуі, сол сияқты олардың алкогольдік ішімдіктерді ішуі, –
ата-анасына немесе оларды алмастыратын адамдарға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған әрекеттер, –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.";
43) 446-бап мынадай реакцияда жазылсын:
"446-бап. Эротикалық мазмұндағы өнiмдердi сату және тарату
Эротикалық мазмұндағы өнiмдi осы мақсаттар үшiн бөлiнбеген орындарда сату және тарату, –
эротикалық мазмұндағы өнiм тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
44) 455-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"455-бап. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңдарымен жарнамалауға тыйым салынған не ұсыну сәтінде шындыққа тікелей сәйкес келмейтін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын шығару, тарату, орналастыру және пайдалану, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рекламе, совершенное в виде:
1) недобросовестной, недостоверной, неэтичной и скрытой рекламы;
2) рекламы в дни национального траура на теле-, радиоканалах;
3) рекламы в форме проведения различных мероприятий, в том числе розыгрышей призов, лотерей, направленных на стимулирование спроса и интереса к алкогольной продукции, табаку и табачным изделиям;
4) прерывания рекламой, в том числе способом бегущей строки, трансляции официальных сообщений, выступлений кандидатов в президенты Республики Казахстан и депутаты представительных органов, образовательных и религиозных телепрограмм, а также демонстрации детских телепрограмм, за исключением рекламы, предназначенной для детей и подростков;
5) прерывания рекламой демонстрации фильма в кино- и видеообслуживании, за исключением перерывов между сериями;
6) размещения наружной (визуальной) рекламы на памятниках истории и культуры и в их охранных зонах, на культовых зданиях (сооружениях) и отведенной им территории и их ограждениях, а также особо охраняемых природных территориях;
7) рекламы строящегося или введенного в эксплуатацию жилого дома (жилого здания), не соответствующего классификации жилых домов (жилых зданий) в утвержденной проектной документации;
8) рекламы не зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан религиозных объединений и духовных (религиозных) организаций образования, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение установленных законами Республики Казахстан требований к языкам распространения рекламы –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное с использованием средств массовой информации, –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын мынадай:
1) жосықсыз, дұрыс емес, әдепсіз және жасырын жарнама;
2) ұлттық траур күндеріндегі теле-, радиоарналардағы жарнамалар;
3) алкоголь өніміне, темекі және темекі бұйымдарына сұраныс пен қызығушылықты ынталандыруға бағытталған әр түрлі іс-шаралар, соның ішінде ұтыстар, лотереялар ойнату нысанында;
4) ресми хабарламалардың, Қазақстан Республикасы Президенттiгіне және өкiлдi органдар депутаттығына кандидаттар сөздерiнің, бiлiм беру және дiни телебағдарламалардың трансляциясын, сондай-ақ балалар мен жасөспiрiмдерге арналған жарнамаларды қоспағанда, балалар телебағдарламалары көрсетiлiмдерiн жарнамамен, оның iшiнде жүгiртпе жол тәсілiмен де бөлу;
5) сериялар арасындағы үзiлiстердi қоспағанда, кино және бейне қызмет көрсетудегi фильмнің қойылымын жарнамамен бөлу;
6) тарих пен мәдениет ескерткiштерiне және олардың қорғалатын аймақтарына, ғибадат ету ғимараттарына (құрылысжайларға) және оларға берілген аумақтарға және олардың қоршауларына, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастыру;
7) жобалау құжаттамасында бекітілген тұрғын жайлардың (тұрғын ғимараттардың) сыныптамасына сәйкес келмейтін салынып жатқан немесе пайдалануға берілген тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) жарнамалау түрінде жасалған бұзушылықтар жатады;
8) дiни бiрлестiктердiң және діни білім беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелмеген жарнамасы, –
жеке тұлғаларға жиырма, лауазымды тұлғаларға – жетпіс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне және коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында жарнаманы тарату тілдеріне белгіленген талаптарды бұзу, –
жеке тұлғаларға жиырма, лауазымды адамдарға жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып жасалған әрекет, –
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – бір жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Действия, предусмотренные частями первой, второй, третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей.
6. Пропаганда и незаконная реклама наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
7. Реклама наркотических средств и психотропных веществ, внесенных в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, в неспециализированных печатных изданиях, рассчитанных для медицинских и фармацевтических работников, а равно распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо без такового.
8. Реклама медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации без лицензии на осуществление соответствующего вида деятельности, а также рекламы биологически активных добавок к пище без их государственной регистрации, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц – в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Под пропагандой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц, направленную на распространение сведений о способах, методах разработки, изготовления и использования, местах приобретения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также производство и распространение книжной продукции, продукции средств массовой информации, распространение сетях телекоммуникаций указанных сведений или совершение иных действий в этих целях.

5. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
жеке тұлғаларға – бiр жүз елу, лауазымды адамдарға – бiр жүз жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға жататын есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгізілген есiрткi мен психотроптық заттарды медицина және фармацевтика жұмыскерлерiне арналған мамандандырылмаған баспасөз басылымдарында жарнамалау, сол сияқты құрамында есiрткi мен психотроптық заттар бар дәрiлiк препараттардың үлгiлерiн жарнамалау мақсатында тарату, –
лицензиядан айыра отырып не онсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Тиісті қызмет түрін жүзеге асыруға лицензиясы жоқ жарнама берушінің медициналық қызметтер көрсету, профилактика, диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдістері мен құралдарының жарнамасын, сондай-ақ тағамға биологиялық активті қоспаларды мемлекеттік тіркеусіз олардың жарнамасын таратуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын
іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпелер.
1. Осы бапта есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау деп жеке және заңды тұлғалардың есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеу, дайындау және пайдалану әдiстерi, тәсiлдерi туралы, сатып алу орындары туралы мәлiметтердi таратуға, сондай-ақ кiтап өнiмдерiн, бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн шығаруға және таратуға, көрсетілген мәлiметтердi телекоммуникациялар желілерінде таратуға немесе осы мақсаттарда өзге де әрекеттер жасауға бағытталған қызметiн түсiну керек.

2. Под незаконной рекламой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц по распространению и размещению в любой форме, с помощью любых средств любой информации, которая оказывает неосознаваемое воздействие на восприятие и инстинкты человека, формирует или поддерживает его интерес к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам.";
45) статью 459 исключить;
46) часть пятую статьи 462 изложить в следующей редакции:
"5. Срыв печати (пломбы), наложенной должностным лицом уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 625 настоящего Кодекса, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
47) абзац второй части второй статьи 464 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо без такового.";
48) абзац первый части четвертой статьи 489 изложить в следующей редакции:
"4. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –";
49) статьи 500 и 502 исключить:
50) статью 517 изложить в следующей редакции:
"Статья 517. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения
1. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в пребывании в Республике Казахстан без регистрации в органах внутренних дел с нарушением установленного законодательством Республики Казахстан для регистрации сроков:
1) до трех суток –
влечет предупреждение;
2) от трех до пяти суток –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей;
3) от пяти до десяти суток –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в пребывании в Республике Казахстан без регистрации в органах внутренних дел свыше сроков, предусмотренных частью первой данной статьи, либо в проживании не по адресу, указанному при регистрации, а равно в несоблюдении правил транзитного проезда через территорию Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.

2. Осы бапта есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз жарнамалау деп жеке және заңды тұлғалардың адамның қабылдауы мен түйсiгiне өзі сезiне алмайтындай әсер ететiн, оның есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларға қызығушылығын қалыптастыратын немесе қолдайтын кез келген ақпаратты кез келген құралдар көмегiмен кез келген нысанда тарату және орналастыру жөнiндегi қызметiн түсiну керек.";
45) 459-бап алып тасталсын;
46) 462-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодекстiң 625-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi органның лауазымды адамы салған мөрiн (пломбасын) жұлып тастау, –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
47) 464-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензиядан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
48) 489-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, –";
49) 500 және 502-баптар алып тасталсын:
50) 517-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"517-бап. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы
1. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның тіркеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзім өткеннен кейін мерзімде ішкі істер органдарында тіркеуден өтпей Қазақстан Республикасында болуынан көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы:
1) үш тәулікке дейін, –
ескерту жасауға әкеп соғады;
2) үштен бес тәулікке дейін, –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) бестен он тәулікке дейін, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның осы баптың бірінші бөлігінде көзделген мерзімдерден астам уақыт ішкі істер органдарында тіркеуден өтпей Қазақстан Республикасында болуынан не тіркеу кезінде көрсетілген мекенжайда тұрмауынан, сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүру қағидаларын сақтамаудан көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы, –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегінен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберуге әкеп соғады.

3. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в невыезде из Республики Казахстан после истечения срока, указанного в визе либо при регистрации в миграционной карточке (регистрационной карточке), сроком:
1) до трех суток –
влечет предупреждение;
2) от трех до пяти суток –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей;
3) от пяти до десяти суток –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в уклонении от выезда в течение периода, превышающего десять суток после истечения срока, указанного в визе либо при регистрации в миграционной карточке (регистрационной карточке), –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.
5. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в несоответствии осуществляемой деятельности целям, указанным в визе и (или) при регистрации в миграционной карточке (регистрационной карточке), или осуществление трудовой деятельности в Республике Казахстан без получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданной уполномоченным органом по вопросам миграции населения, либо разрешений на трудоустройство, когда получение такой справки или разрешения является необходимым условием осуществления трудовой деятельности, –
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.
6. Действия, предусмотренные частью первой и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.
7. Деяния, предусмотренные частью второй, четвертой и пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут административный арест до пятнадцати суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
51) абзац первый части первой статьи 519 изложить в следующей редакции:
"1. Привлечение работодателем иностранной рабочей силы без разрешения местного исполнительного органа или использование труда иностранцев и (или) лиц без гражданства, не имеющих справок
о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданных уполномоченным органом по вопросам миграции населения,
или разрешений трудовому иммигранту, выдаваемых органами внутренних
дел, –";

3. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның визада не тіркеу кезінде көші-қон карточкасында (тіркеу карточкасында) көрсетілген мерзім өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетпеуінен көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы:
1) үш тәулікке дейін –
ескерту жасауға әкеп соғады;
2) үштен бес тәулікке дейін –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) бестен он тәулікке дейін –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның визада не тіркеу кезіндегі көші-қон карточкасында (тіркеу карточкасында) көрсетілген мерзім өткеннен кейін үш тәуліктен асатын кезең ішінде кетуден жалтаруынан көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегiнен әкімшілік жолмен шығарып жiберуге әкеп соғады.
5. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның жүзеге асыратын қызметі визада және (немесе) тіркеу кезінде көші-қон карточкасында (тіркеу карточкасында) көрсетілген мақсаттарға сәйкес болмауынан көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы немесе халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган берген өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтаманы немесе жұмысқа орналасуға рұқсатты алу еңбек қызметін жүзеге асыруға қажетті шарт болып табылатын жағдайда, мұндай анықтаманы не рұқсаттарды алмастан, Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыруы, –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға не Қазақстан Республикасының шегiнен әкімшілік жолмен шығарып жiберуге әкеп соғады.
6. Осы баптың бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберуге әкеп соғады.
7. Осы баптың екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, он бес тәулікке дейін әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.";
51) 519-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін жергілікті атқарушы органның рұқсатынсыз тартуы немесе халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган берген өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтамалары немесе еңбекші көшіп келушіге ішкі істер органдары беретін рұқсаттары жоқ шетелдіктердің және (немесе) азаматтығы жоқ адамдардың еңбегін пайдалануы –";

52) абзац первый части первой статьи 542 изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение порядка переработки товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством Республики Казахстан условий, содержащихся в документе об условиях переработки товаров, если такой документ обязателен в соответствии с условиями таможенной процедуры, порядка и сроков переработки товаров, количества выхода продуктов переработки, проведения операций по переработке таких товаров –";
53) в статье 543:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров и (или) транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей, с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.";
54) абзац первый части девятой статьи 571 изложить в следующей редакции:
"9. Превышение грузоотправителем допустимых весовых параметров свыше одной тонны и (или) габаритных параметров, установленных законодательством Республики Казахстан, в процессе загрузки автотранспортного средства –";
55) в статье 571-1:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Непредставление перевозчиком товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания, CMR), путевого листа при осуществлении перевозки груза, пассажиров и багажа автомобильным транспортом, а равно их незаполнение –";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –";

52) 542-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауарларды қайта өңдеу тәртiбiн бұзу, яғни Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген кедендік рәсімдердің шарттарына сәйкес тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат міндетті болса, мұндай құжатта қамтылған шарттарды, тауарларды қайта өңдеу тәртiбi мен мерзiмдерiн, қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу мөлшерiн сақтамау, мұндай тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жүргiзу –";
53) 543-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып, немесе онсыз, жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлігімен толықтырсын:
"4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар және (немесе) көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
54) 571-баптың тоғызыншы бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Автокөлiк құралын тиеу процесiнде жүк жөнелтушiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген бір тоннадан асатын, жол берілген салмақтық және (немесе) көлемдiк параметрлерден асыруы –";
55) 571-1-бапта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жүктерді, жолаушыларды және багажды автомобиль көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушының тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе салмағын өлшеу актілерін, CMR), жол парағын ұсынбауы, сол сияқты оларды толтырмауы –";
екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың біріншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –";

56) абзац второй части второй статьи 583 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере двух месячных расчетных показателей.";
57) абзац первый части третьей статьи 592 изложить в следующей редакции:
"3. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от сорока и более километров в час –";
58) абзац первый части второй статьи 597 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на тротуаре, а также остановка или стоянка транспортных средств на клумбах, газонах, детской или спортивной площадке –";
59) статью 598 изложить в следующей редакции:
"Статья 598. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб с включенными специальными световыми и звуковыми сигналами
1. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб, а равно имеющему нанесенные на наружные поверхности специальные цветографические схемы, надписи и обозначения с одновременно включенными проблесковым маячком и специальным звуковым сигналом –
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
60) статьи 604 и 605 исключить;
61) абзац второй части второй статьи 611 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей либо лишение права управления транспортными средствами на срок один год.";
62) в статье 613:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Невыполнение законного требования сотрудника органов внутренних дел (полиции), военной полиции (исключительно лицом, управляющим транспортным средством органов национальной безопасности, Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан), органов транспортного контроля на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан об остановке транспортного средства –";
части вторую, седьмую и восьмую исключить;
абзац первый части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"11. Действия, предусмотренные частями девятой и десятой настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью второй статьи 50 настоящего Кодекса не применяется, –";
63) абзац первый статьи 614 изложить в следующей редакции:
"Умышленное создание препятствий для движения транспортных средств –";

56) 583-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
57) 592-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда
жазылсын:
"3. Көлiк құралының белгiленген жүру жылдамдығын сағатына қырықтан және километрден астам шамаға арттыру –";
58) 597-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлік құралдарын тротуарда тоқтату немесе тоқтап тұру қағидаларын бұзу, сондай-ақ көлік құралдарын гүлзарларда, көгалдарда, балалар немесе спорт алаңдарында тоқтату немесе тоқтап тұру –";
59) 598-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"598-бап. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары iске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық бермеу
1. Сыртқы жағында арнайы түстi-графикалық схемалар, жазулар және белгiлеулер бар, бiр мезгiлде жарқылдауық маягi мен арнайы дыбыс сигналы iске қосылған, сол сияқты жедел және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық бермеу, –
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2 Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
60) 604 және 605-баптар алып тасталсын;
61) 611-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не бір жыл мерзімге көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.";
62) 613-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер (полиция), әскери полиция (тек қана Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа әскерлері мен әскери құралымдарының көлік құралын жүргізетін адамның), көліктік бақылау органдарының Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде көлік құралын тоқтату туралы заңды талабын орындамау-";
екінші, жетінші және сегізінші бөліктер алып тасталсын;
он бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы баптың тоғызыншы және оныншы бөліктерінде көзделген, осы Кодекстің 50-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамаққа алу қолданылмайтын адамдар жасаған әрекеттер –";
63) 614-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлiк құралдарының жүрісіне қасақана кедергi келтіру –";

64) статью 623 изложить в следующей редакции:
"Статья 623. Безбилетный провоз пассажиров
Безбилетный провоз пассажиров:
1) в поездах международного сообщения –
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей;
2) в поездах внутриреспубликанского сообщения –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
3) в трамвае, троллейбусе, автобусе городского и пригородного сообщения и маршрутном такси –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
4) в автобусе международного, междугородного межобластного, межрайонного (междугородного внутриобластного) и внутрирайонного сообщения –
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.";
65) статью 626 исключить;
66) заголовок и часть первую статьи 631 изложить в следующей редакции:
"Статья 631. Невыполнение требований по содержанию дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений
1. Невыполнение требований по производству работ на дорогах, содержанию дорог, железнодорожных переездов и дорожных сооружений, иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области дорожного движения, –
влечет штраф на физических лиц в размере двух, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
67) статью 632 изложить в следующей редакции:
"Статья 632. Невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по содержанию смотровых колодцев подземных коммуникаций, создающее угрозу безопасности дорожного движения
1. Невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по содержанию смотровых колодцев подземных коммуникаций, находящихся на дорогах, а равно непринятие мер к устранению неисправностей подземных коммуникаций, приводящих к выходу на поверхность дороги воды, технических жидкостей, пара и образованию по этой причине разрушений дорожного полотна, наледей, ограничений видимости и других препятствий, –
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением легкого вреда здоровью людей, повреждением транспортных средств, грузов и иного имущества, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";

64) 623-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"623-бап. Жолаушыларды билетсiз алып жүру
Жолаушыларды билетсiз алып жүру:
1) халықаралық қатынастағы поездарда, –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
2) республикаiшiлiк қатынастағы поездарда, –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) трамвайда, троллейбуста, қалалық және қала маңына қатынайтын автобуста және маршруттық таксиде, –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
4) халықаралық, облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және ауданішілік қатынастағы автобуста, –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
65) 626-бап алып тасталсын;
66) 631-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"631-бап. Жолдарды, темiржол өтпелерiн және басқа жол құрылыстарын күтiп-ұстау жөніндегі талаптарды орындамау
1. Жолдарда жұмыс жүргiзу, жолдарды, темiржол өтпелерiн және жол құрылыстарын күтiп-ұстау жөнiндегi талаптарды, жол жүрісі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген өзге де талаптарды орындамау, –
жеке тұлғаларға – екі, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
67) 632-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"632-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының жол жүрісі қауiпсiздiгiне қатер төндiретін жерасты коммуникациялардың қарау құдықтарын күтiп-ұстау жөніндегі талаптарды орындамау
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының жолдарда орналасқан жерасты коммуникациялардың қарау құдықтарын күтiп-ұстау жөніндегі талаптарды орындамау, сол сияқты жолдың үстiне судың, техникалық сұйықтықтардың, будың шығып кетуiне және соның себебінен жол бетінің бұзылуына, мұздың қатуына, көрiнудің шектелуiне және басқа кедергiлерге әкеп соғатын жер асты коммуникациялардың ақауларын жоюға шаралар қолданбау, –
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Адамдардың денсаулығына жеңiл зиян келтiре отырып, көлiк құралдарын, жүктердi және өзге де мүлiктi бүлдiре отырып, жол-көлiк оқиғасына әкеп соққан осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекет (әрекетсіздік), –
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

68) в абзаце первом части первой статьи 633 слова ", установка рекламной и иной информации в полосе отвода автомобильных дорог" исключить;
69) часть третью статьи 635 изложить в следующей редакции:
"3. Непредставление, а также несвоевременное представление в уполномоченный орган в области углеводородов данных по транспортировке нефти, необходимых для ведомственного статистического наблюдения или административного учета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании –";
70) часть третью статьи 683 изложить в следующей редакции:
"3. Дела об административных правонарушениях, за которые в качестве одного из видов административного взыскания предусмотрены административный арест, административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев либо лиц без гражданства, конфискация предметов, явившихся орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а равно конфискация доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, лишение специального права, предоставляемого конкретному лицу (в том числе право управления транспортным средством), принудительный снос незаконно возводимого или возведенного строения, рассматриваются судьей.";
71) статью 684 изложить в следующей редакции:
"Статья 684. Суды
1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 74, 76, 77, 78, 79, 80 (частью четвертой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 151 (частью второй), 158, 159 (частями первой, второй, третьей, 3-1 и четвертой), 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 171, 173, 175,
175-1, 176, 182, 183, 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 193 (частями второй и третьей), 200, 214, 245, 246, 247 (частями 7-1, девятой и одиннадцатой), 251, 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 283-1, 294 (частями первой и второй), 299 (частью второй), 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй и третьей), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 397 (частью четвертой), 398, 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частями седьмой и 7-1), 415 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй и третьей), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частью третьей), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450 (частью второй), 451 (частями первой, второй и третьей), 452 (частями третьей и четвертой),453, 456-1, 461, 462, 463, 465, 476, 478, 479, 480 (частью второй), 481, 482, 483, 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частями второй и третьей), 498, 506, 507, 508, 510 (частью четвертой), 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью 1-1), 532 (частью второй), 543 (частями 1-1, третьей и четвертой), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 590 (частью четвертой), 596 (частью третьей), 603(частями первой и второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.".

68) 633-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "автомобиль жолдарына бөлiнген жолақта жарнаманы және өзге де ақпаратты орнату", деген сөз алып тасталсын;
69) 635-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазастан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажетті мұнай тасымалдау бойынша деректерді көмірсутек саласындағы уәкілетті органға ұсынбау, сондай-ақ уақтылы ұсынбау–";
70) 683-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкiмшiлiк жаза түрлерiнiң бiрi ретiнде әкімшілік қамаққа алу, шетелдiктерді не азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған заттарды тәркiлеу, сол сияқты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістерді (дивидендтердi), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркiлеу, нақты адамға берiлетін арнайы құқықтан айыру (оның iшiнде көлiк құралын жүргізу құқығы), заңсыз тұрғызылып жатқан немесе тұрғызылған құрылысты мәжбүрлеп бұзу көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi судья қарайды.";
71) 684-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"684-бап. Соттар
1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 74, 76, 77, 78, 79, 80 (төртiншi бөлiгiнде), 81 (екiншi бөлiгiнде), 82 (екiншi бөлiгiнде), 82-1, 85, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екiншi бөлiгiнде), 145, 149, 151 (екiншi бөлiгiнде), 158, 159 (бірінші, екінші, үшінші, 3-1 және төртінші бөлiктерінде), 160 (екінші бөлігінде), 169 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 171, 173, 175,175-1, 176, 182, 183, 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөлiктерінде), 193 (екінші және үшінші бөліктерінде), 200, 214, 245, 246, 247 (7-1, тоғызыншы, он бірінші бөліктерінде), 251, 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он бірінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 283-1, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 299 (екінші бөлігінде), 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірiншi бөлiгiнде), 382 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екiншi бөлiгiнде), 389, 392 (үшiншi бөлiгiнде), 395 (екiншi бөлiгiнде), 396 (екiншi бөлiгiнде), 397 (төртiншi бөлiгiнде), 398, 400 (төртінші бөлігінде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (екінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлiгiнде), 407 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 409 (жетінші және 7-1- бөліктерінде), 415 (екінші бөлiгiнде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екінші бөлігінде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екiншi бөлiгiнде), 426 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 427, 433 (екiншi бөлiгiнде), 434, 436, 439, 440 (үшінші бөлігінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445, 445-1, 446, 449 (екiншi және үшінші бөліктерінде), 450 (екінші бөлігінде), 451 (бірінші, ,екінші және үшінші бөліктерінде), 452 (үшінші және төртiншi бөліктерінде), 453, 456-1, 461, 462, 463, 465, 476, 478, 479, 480 (екінші бөлігінде), 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екінші және үшінші бөліктерінде), 498, 506, 507, 508, 509, 510 (төртінші бөлігінде), 512 (екiншi бөлiгiнде), 513 (екiншi бөлiгiнде), 514 (екiншi бөлiгiнде), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (1-1-бөлігінде), 532 (екiншi бөлiгiнде), 543 (1-1, үшінші және төртінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екiншi бөлiгiнде), 549, 550, 552 (екiншi бөлiгiнде), 563 (екiншi бөлiгiнде), 564 (бесiншi бөлiгiнде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 590 (төртiншi бөлiгiнде), 596 (үшінші бөлігінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 606 (екiншi бөлiгiнде), 607 (екiншi бөлiгiнде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртiншi бөлiгiнде), 618, 621 (үшiншi бөлiгiнде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екiншi бөлiгiнде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Судьи специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних рассматривают дела:
1) об административных правонарушениях, совершенных несовершеннолетними, предусмотренных статьями 435, 436 (частью третьей), 438 (частью третьей), 440 (частью третьей), 442 (частью третьей), 448 настоящего Кодекса;
2) об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 135, 430 (частью второй), 663 настоящего Кодекса.
3. Судьи Верховного Суда, областных и приравненных к ним судов, районных и приравненных к ним судов рассматривают дела, предусмотренные статьей 653 настоящего Кодекса, о фактах проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица, установленных в ходе судебного разбирательства.";
72) статью 685 изложить в следующей редакции:
"Статья 685. Органы внутренних дел (полиция)
1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 132, 146, 147, 149, 190 (частью первой), 191, 192, 196, 197, 198, 204, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 409 (частью
3-1), 420, 421, 422, 432, 433 (частью первой), 434-1, 434-2, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой и второй), 441, 442 (частями первой и второй), 443 (частью первой), 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 450 (частью первой), 455 (частью первой, пятой и шестой), 458, 464, 469, 470, 477, 480 (частью первой), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505, 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 571 (частями второй и третьей), 572 (частью второй), 573, 590 (частями первой, второй, третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612, 613 (частями первой, 3-1, двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 619-1, 620, 621 (частями первой, второй, четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса.

2. Кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары:
1) кәмелетке толмағандар жасаған, осы Кодекстiң 435, 436 (үшінші бөлiгiнде), 438 (үшінші бөлігінде), 440 (үшінші бөлігінде), 442 (үшінші бөлігінде), 448-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы;
2) осы Кодекстің 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 135, 430 (екiншi бөлiгiнде), 663-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
3. Жоғарғы Соттың, облыстық және оларға теңестірілген соттардың, аудандық және оларға теңестiрiлген соттардың судьялары осы Кодекстiң 653-бабында көзделген, сот талқылауы барысында анықталған, процеске қатысып отырған тұлғаның тарапынан сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстердi қарайды.
72) "685-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"685-бап. Iшкi iстер органдары (полиция)
1. Iшкi iстер органдары осы Кодекстiң 132, 146, 147, 149, 190 (бірінші бөлігінде), 191, 192, 196, 197, 198, 204, 230 (екінші бөлігінде), (көлiк құралдарының иелерi және автомобиль көлiгiмен және қалалық рельстік көлiкпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 409 (3-1-бөлігінде), 420, 421, 422, 432, 433, (бірінші бөлігінде), 434-1, 434-2, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші және екінші бөліктерінде), 441, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 450 (бірінші бөлігінде), 455 (бесінші бөлігінде), 458, 464, 469, 470, 477,480 (бірінші бөлігінде), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлiгiнде), 505, 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 571 (екінші және үшінші бөліктерінде), 572 (екінші бөлігінде), 573, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 606 (бірінші бөлігінде),
607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 619-1, 620, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлiгiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов внутренних дел вправе:
1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов внутренних дел, – председатели комитетов и начальники департаментов Министерства внутренних дел, начальники территориальных органов внутренних дел, подразделений административной, миграционной полиции, местной полицейской службы области, города республиканского значения, столицы, их заместители;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 132, 147, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 359, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 409 (частью 3-1), 420, 421, 432, 433 (частью первой), 434-1, 434-2, 437, 438 (частями первой и второй), 444 (частью второй), 455 (частью первой, пятой и шестой), 458, 464, 469, 470, 477, 480 (частью первой), 484, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505 (частью второй), 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 562, 571 (частью третьей), 590 (частями третьей, восьмой, десятой), 591 (частью второй), 592 (частями третьей и четвертой), 593, 594 (частью четвертой), 595 (частью четвертой), 596 (частями четвертой и пятой), 597 (частями пятой и шестой), 598 (частью второй), 599 (частью второй), 600 (частью второй), 601 (частью второй), 602 (частью второй), 603 (частью третьей), 612 (частями четвертой, пятой и шестой), 613 (частями первой и тринадцатой), 614, 615 (частью третьей), 617, 619, 619-1, 621 (частью второй), 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса, – начальники отделов, отделений полиции, подразделений административной, миграционной полиции, местной полицейской службы района (города, района в городе) и их заместители;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 196, 197, 420, 444 (частью второй), 458, 484 (частями первой и второй), 492, 496 (частью первой), 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 625 (за совершение правонарушений на железнодорожном транспорте), 630 (частью первой) настоящего Кодекса, – начальники линейных отделов, отделений, пунктов полиции органов внутренних дел и их заместители;

2. Iшкi iстер органдарының атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға мыналар құқылы:
1) осы Кодекстiң iшкi iстер органдарының ведомстволық қарауына жатқызылған барлық баптары бойынша – Ішкi iстер министрлігі комитеттерінің төрағалары мен департаменттерінің бастықтары, аумақтық ішкі істер органдарының, әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті полиция қызметінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;
2) осы Кодекстiң 147, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 359, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 409 (3-1-бөлігінде), 420, 421, 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 434-2,437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 444 (екінші бөлігінде), 455 (бірінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 458, 464 ,469, 470, 477, 480 (бірінші бөлігінде), 484, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлігінде), 505 (екінші бөлігінде), 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 562, 571 (үшінші бөлігінде), 590 (үшінші, сегізінші, оныншы бөліктерінде), 591 (екінші бөлігінде), 592 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 593, 594 (төртінші бөлігінде), 595 (төртінші бөлігінде), 596 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 597 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 598 (екінші бөлігінде), 599 (екінші бөлігінде), 600 (екінші бөлігінде), 601 (екінші бөлігінде), 602 (екінші бөлігінде), 603 (үшінші бөлігінде), 612 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 613 (бірінші және он үшінші бөлігінде), 614, 615 (үшінші бөлігінде), 617, 619, 619-1, 621 (екінші бөлігінде), 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – полиция бөлімдерінің, бөлімшелерінің, әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, жергілікті ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) полиция қызметінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;
3) осы Кодекстiң 196, 197, 420, 444 (екінші бөлігінде), 458, 484 (бірінші және екінші бөліктерінде), 492, 496 (бірінші бөлігінде), 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 625 (теміржол көлігінде құқық бұзушылықтар жасағаны үшін), 630 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – iшкi iстер органдарының желілік бөлімдерінің, бөлiмшелерiнiң, пункттерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;

4) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 146, 204, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 408, 434-2, 437 (частью первой), 440 (частями первой и второй), 441, 442 (частями первой и второй),
443 (частью первой), 447, 449 (частью первой), 492, 493, 494, 505 (частью первой), 571 (частью второй), 572 (частью второй), 573 (частью четвертой), 590 (частями первой, второй, пятой, шестой, седьмой и девятой), 591 (частью первой), 592 (частями первой и второй), 593, 594 (частями первой и второй), 595 (частями первой, второй и третьей), 596 (частями первой и второй),
597 (частями первой, второй, третьей, четвертой, 4-1, 4-2), 598 (частью первой), 599 (частью первой), 600 (частью первой), 601 (частью первой),
602 (частью первой), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612 (частями первой, второй и третьей), 613 (частью двенадцатой), 615 (частями первой и второй), 620, 621 (частями первой и четвертой),
622, 630 (частью первой) (в отношении физических лиц) настоящего Кодекса, – сотрудники органов внутренних дел (полиции), имеющие специальные звания;
5) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 395 (частью первой), 396 (частью первой) настоящего Кодекса, – начальники и их заместители специализированных подразделений полиции органов внутренних дел по борьбе с преступными посягательствами на рыбные запасы.";
73) подпункт 1) части первой статьи 686 изложить в следующей редакции:
"1) в области пожарной безопасности, предусмотренных статьями 336, 359, 367, 410, 410-1, 411, 438 (частями первой и второй) 589 настоящего Кодекса;";
74) часть первую статьи 688 изложить в следующей редакции;
"1. Уполномоченный орган в области углеводородов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями
170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и восьмой), 281 (частями седьмой, восьмой, девятой и десятой), 345, 348, 349, 350, 353, 356 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой), 464 (частью первой), 635 (частью третьей) настоящего Кодекса.";

4) осы Кодекстiң 146, 204, 230 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері және автомобиль көлігімен және қалалық рельстік көлікпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 334, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 408, 434-2, 437 (бірінші бөлігінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 492, 493, 494, 505 (бірінші бөлігінде), 571 (екінші бөлігінде), 572 (екінші бөлігінде), 573 (төртінші бөлігінде), 590 (бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 591 (бірінші бөлігінде), 592 (бірінші және екінші бөліктерінде), 593, 594 (бірінші және екінші бөліктерінде), 595 (бірінші, екінші және үшiнші бөліктерінде), 596 (бірінші және екінші бөліктерінде), 597 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, 4-1, 4-2-бөліктерінде), 598 (бірінші бөлігінде), 599 (бірінші бөлігінде), 600 (бірінші бөлігінде), 601 (бірінші бөлігінде), 602 (бірінші бөлігінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612 (бірінші, екінші және үшiнші бөліктерінде), 613 (он екінші бөлігінде), 615 (бірінші және екінші бөліктерінде), 620, 621 (бірінші және төртiнші бөліктерінде), 622, 630 (бірінші бөлігінде) (жеке тұлғаларға қатысты)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – iшкi iстер органдарының (полицияның) арнаулы атағы бар қызметкерлері;
5) осы Кодекстiң 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – ішкі істер органдарының балық қорларына қылмыстық қолсұғушылыққа қарсы күрес жөніндегі мамандандырылған полиция бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары.";
73) 686-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Кодекстiң 336, 359, 367, 410, 410-1, 411, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 589-баптарында көзделген өрт қауiпсiздiгi саласындағы;";
74) 688-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде), 281 (жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 345, 348, 349, 350, 353, 356 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 635 (үшінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";

75) в части первой статьи 690:
слова "144 (частью первой (за исключением тепловой энергии)," исключить;
после слов "300 (за исключением котельных всех мощностей, тепловых сетей и потребителей тепловой энергии)," дополнить цифрами "300-1,";
76) часть первую статьи 690-1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области использования атомной энергии рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 413, 413-1, 414, 464 настоящего Кодекса.";
77) статью 691 изложить в следующей редакции:
"Статья 691. Уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций
1. Уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на железнодорожном, морском и внутреннем водном транспорте), 455 (частями первой и четвертой), 464, 564 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 565, 580, 581 (частью первой), 582, 583, 633, 634 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций, его территориальных подразделений и их заместители.
2. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 464,
559 (частями второй, третьей, четвертой, шестой, седьмой, восьмой и девятой), 561, 571, 571-1, 572, 573, 575, 577, 578 , 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 590 (частью восьмой), 613 (частью первой), 616,
621 (частями первой, второй, четвертой), 623, 625 (в части нарушений на автомобильном транспорте), 627, 628 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов транспортного контроля вправе:
1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов транспортного контроля, – руководитель органа транспортного контроля и его заместители, руководители территориальных органов транспортного контроля и их заместители;
2) по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 464 (частью первой), 561, 571 (частями второй, 2-1, третьей, четвертой, пятой, седьмой, восьмой), 571-1 (частью первой), 572, 573, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 616 (частью первой), 621 (частями первой, второй, четвертой), 623, 625 (в части нарушений на автомобильном транспорте), 627, 631 настоящего Кодекса, – уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.
Размеры штрафа, налагаемого должностными лицами, указанными в абзаце четвертом части второй настоящей статьи, не могут превышать двадцать месячных расчетных показателей.

75) 690-баптың бірінші бөлігінде:
"144 (бірінші бөлігінде (жылу энергиясын қоспағанда)," деген сөздер алып тасталсын;
"300 (барлық қуаттағы қазандықтарды, жылу желілерін және жылу энергиясының тұтынушыларын қоспағанда)," деген сөздерден кейін "300-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
76) 690-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 413, 413-1, 414, 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
77) 691-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"691-бап. Көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi орган
1. Көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 230 (екiншi бөлiгiнде) (темiржол көлiгiмен, теңiз және iшкi су көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 455 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 464, 564 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 565, 580, 581 (бірінші бөлігінде), 582, 583, 633, 634-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi органның, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.
2. Көліктік бақылау органдары осы Кодекстің 464, 559 (екінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктерінде), 561, 571, 571-1, 572, 573, 575, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 590 (сегізінші бөлігінде), 613 (бірінші бөлігінде), 616, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 623, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтар бөлігінде), 627, 628-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Көліктік бақылау органдары атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) осы Кодекстiң көліктік бақылау органдарының ведомстволығына жатқызылған барлық баптары бойынша – көліктік бақылау органының басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық көліктік бақылау органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары;
2) осы Кодекстің 464 (бірінші бөлігінде), 561, 571 (екінші, 2-1, үшінші, төртінші, бесінші, жетінші, сегізінші бөліктерінде), 571-1 (бірінші бөлігінде), 572, 573, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 616 (бірінші бөлігінде), 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 623, 625 (автомобиль көлiгiндегі бұзушылықтар бөлігінде), 627, 631-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша – көліктік бақылау органдарының осыған уәкiлеттiк берілген лауазымды адамдары құқылы.
Осы баптың екінші бөлігінің төртінші абзацында аталған лауазымды адамдар салатын айыппұл мөлшері жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.

3. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 164, 166, 167, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на воздушном транспорте), 250, 563 (частью первой),
564 (за исключением дел о нарушениях, предусмотренных частями первой, третьей и четвертой этой статьи, совершенных на аэродромах, не относящихся к гражданской авиации, или в районе таких аэродромов, частью пятой), 565, 565-1, 565-2, 567, 568, 569 (частями третьей, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 570, 571 (частью первой), 589 (в части нарушений на воздушном транспорте), 623 (за совершение нарушений на воздушном транспорте) настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени уполномоченного органа в сфере гражданской авиации вправе:
1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, – руководитель уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и его заместители;
2) по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 564 (за исключением дел о нарушениях, предусмотренных частями первой, третьей и четвертой этой статьи, совершенных на аэродромах, не относящихся к гражданской авиации, или в районе таких аэродромов, частью пятой), 565, 569 (частями третьей, пятой, шестой и седьмой), 589 (в части нарушений на воздушном транспорте), 623 (за совершение нарушений на воздушном транспорте) настоящего Кодекса, – уполномоченные на то должностные лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.";
78) в части первой статьи 692 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
79) часть первую статьи 693 изложить в следующей редакции:
"1. Органы государственной инспекции труда рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 83 (в части правонарушений, совершенных работодателями), 86, 87, 88, 89, 90,
93 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 94, 95, 96, 97, 98, 230 (частью второй в части правонарушений, совершенных работодателями), 519 настоящего Кодекса.";
80) часть первую статьи 694 изложить в следующей редакции:
"1. Органы юстиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 230 (частью второй) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 457, 468, 670, 671 и 672 настоящего Кодекса.";
81) часть первую статьи 695 изложить в следующей редакции:

3. Азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 164, 166, 167, 230 (екінші бөлігінде) (әуе көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 250, 563 (бірінші бөлігінде), 564 (осы баптың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, азаматтық авиацияға жатпайтын әуеайлақтарда немесе осындай әуеайлақтар ауданында жасалған, бесінші бөлігінде көзделген бұзушылықтар туралы iстердi қоспағанда), 565, 565-1, 565-2, 567, 568, 569 (үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 570, 571 (бiрiншi бөлiгiнде), 589 (әуе көлігіндегі бұзушылықтар бөлігінде), 623 (әуе көлiгiнде бұзушылықтар жасағаны үшін)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) осы Кодекстiң азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның ведомстволығына жатқызылған барлық баптары бойынша – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары;
2) осы Кодекстiң 564 (осы баптың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, азаматтық авиацияға жатпайтын әуеайлақтарда немесе осындай әуеайлақтар ауданында жасалған, бесінші бөлігінде көзделген бұзушылықтар туралы iстердi қоспағанда), 565, 569 (үшінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 589 (әуе көлігіндегі бұзушылықтар бөлігінде), 623 (әуе көлiгiнде бұзушылықтар жасағаны үшін)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның осыған уәкілеттік берілген лауазымды адамдары құқылы.";
78) 692-баптың бірінші бөлігіндегі "464 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын";
79) 693-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк еңбек инспекциясы органдары осы Кодекстiң 83 (жұмыс берушілер жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 86, 87, 88, 89, 90, 93 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 94, 95, 96, 97, 98, 230 (жұмыс берушiлер жасаған құқық бұзушылықтар бойынша екiншi бөлiгiнде), 519-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
80) 694-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әдiлет органдары осы Кодекстiң 230 (екінші бөлігінде) (бұл бұзушылықтарды жекеше нотариустар жасаған кезде), 457, 468, 670, 671 және 672-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
81) 695-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Уполномоченный орган в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество, юридических лиц, актов гражданского состояния рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 460, 464 и 466 настоящего Кодекса.";
82) часть первую статьи 697 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 139 (частью первой), 230 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 297 (частью первой), 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 344, 344-1,
344-2, 346, 347, 351, 352, 353, 356 (частью второй), 358, 377 (частью первой), 397 (частями первой, второй и третьей), 399, 464 настоящего Кодекса.";
83) статью 698 изложить в следующей редакции:
"Статья 698. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности
1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 297, 298, 299 (частью первой) (за исключением безопасности плотин), 305 (по нарушениям в охранных зонах объектов систем газоснабжения), 306, 308, 352, 353 (в части технической безопасности), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях в области промышленной безопасности и налагать административные взыскания от имени уполномоченного органа в области промышленной безопасности вправе:
1) главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному надзору в области промышленной безопасности и его заместитель;
2) государственный инспектор Республики Казахстан по государственному надзору в области промышленной безопасности, главный государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному надзору в области промышленной безопасности и его заместитель;
3) государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному надзору в области промышленной безопасности.
Размеры штрафа, налагаемого должностными лицами, указанными в абзаце четвертом части второй настоящей статьи, не могут превышать пятнадцати месячных расчетных показателей.";
84) дополнить статьей 699-1 следующего содержания:
"Статья 699-1. Орган в области космической деятельности
1. Уполномоченный орган в области космической деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 310, 311 настоящего Кодекса.

"1. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды, заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 460, 464, 466-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
82) 697-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 139 (бірінші бөлігінде), 230 (шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық жағынан қауіпті түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар жасаған құқық бұзушылықтар бойынша екінші бөлігінде), 297 (бірінші бөлігінде), 324, 325, 326 , 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 344, 344-1, 344-2, 346, 347, 351, 352, 353, 356 (екінші бөлігінде), 358, 377 (бірінші бөлігінде), 397 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 399, 464-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
83) 698-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"698-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 297, 298, 299 (бірінші бөлігінде) (бөгеттер қауіпсіздігін қоспағанда), 305 (газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтарындағы бұзушылықтар бойынша), 306, 308, 352, 353 (техникалық қауіпсіздік бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган атынан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі бас мемлекеттiк инспекторы мен оның орынбасары;
2) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттiк инспекторы, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі бас мемлекеттiк инспекторы мен оның орынбасары;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттiк инспекторы құқылы.
Осы баптың екінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген лауазымды адамдар қолданатын айыппұл мөлшері он бес айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.";
84) мынадай мазмұндағы 699-1-баппен толықтырылсын:
"699-1-бап. Ғарыш қызметi саласындағы орган
1. Ғарыш қызметi саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 310, 311-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области космической деятельности и его заместители.";
85) статью 700 изложить в следующей редакции:
"Статья 700. Органы здравоохранения
1. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 424 (частью первой), 426 (частью первой), 432, 464 настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.
2. Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80 (частями первой, второй и третьей), 81 (частью первой), 82 (частью первой), 424 (частями первой, второй и четвертой), 429, 432, 455 (частью восьмой), 464 настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.";
86) статью 701 изложить в следующей редакции:
"Статья 701. Уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Органы, осуществляющие контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями
93 (частями второй и пятой), 203, 415 (частью первой), 425 (частью первой), 430 (частью первой), 431, 464 (частью первой) настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
87) в статье 709:
в абзаце первом части первой слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
в подпункте 1) части второй слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
подпункт 3) части второй изложить в следующей редакции:
"3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138, 337, 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377, 379, 381,
382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 387, 388 настоящего Кодекса, – должностные лица структурных подразделений лесного и охотничьего хозяйства областных исполнительных органов;";

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға ғарыш қызметі саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";
85) 700-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"700-бап. Денсаулық сақтау органдары
1. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 424 (бiрiншi бөлiгiнде), 426 (бiрiншi бөлiгiнде), 432, 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыреті шегінде қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.
2. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 80 (үшінші бөлiгiнде), 81 (бiрiншi бөлiгiнде), 82 (бiрiншi бөлiгiнде), 424 (бiрiншi, екiншi және төртінші бөлiктерiнде), 429, 432, 455 (сегізінші бөлігінде), 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыреті шегінде қарайды.";
86) 701-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"701-бап Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстің 93 (екінші және бесінші бөліктерінде), 203, 415 (бірінші бөлігінде), 425 (бірінші бөлігінде), 430 (бірінші бөлігінде), 431, 464 (бірінші
бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
87) 709-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "464 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын";
екінші бөліктің 1) тармақшасындағы "464 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын";
екінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Кодекстiң 138, 337, 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377, 379, 381, 382 (бiрiншi бөлiгiнде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 387, 388-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – облыстық атқарушы органдардың орман және аңшылық шаруашылығы құрылымдық бөлiмшелерiнiң лауазымды адамдары;";

88) абзац первый части первой статьи 713 изложить в следующей редакции:
"1. Антимонопольный орган рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 159 (частями пятой и шестой), 160 (частью первой), 161, 162, 163, 163-1, 201 настоящего Кодекса.";
89) в части первой статьи 714 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
90) часть первую статьи 715 изложить в следующей редакции:
"1. Органы, осуществляющие государственный контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 193 (частью первой), 203, 415 (частью первой), 417 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 418 (частями первой и второй), 419 (частью первой), 455 (частями первой и четвертой), 464, 638 (частью первой) настоящего Кодекса.";
91) в части первой статьи 718 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
92) в части первой статьи 719 цифры "500," и "502," исключить;
93) часть первую статьи 720 изложить в следующей редакции:
"1. Органы государственных доходов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями
91 (частями шестой, седьмой и восьмой), 92 (частями второй, третьей и четвертой), 92-1, 151 (частью первой), 153, 155, 174, 177, 178, 179, 180, 181, 190 (частями третьей и четвертой), 194, 195, 196, 203, 205, 221, 233 (частью первой), 239 (частями первой и второй), 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита по налогам), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (частями первой, второй, 2-1, 2-2 и третьей), 282 (частями первой, второй, 2-1, 2-2, пятой, десятой и двенадцатой), 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 455, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (частями первой, второй и третьей), 529, 530, 531, 532 (частью первой), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (частями первой и второй), 546, 547, 548 (частью первой), 551, 552 (частью первой), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (частями первой, второй, 2-1 и третьей) и 571-1 настоящего Кодекса.";
94) часть первую статьи 721 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган по делам государственной службы и противодействию коррупции рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 274, 475 настоящего Кодекса.";

88) 713-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Монополияға қарсы орган осы Кодекстің 159 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 160 (бірінші бөлігінде), 161, 162, 163, 163-1, 201-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
89) 714-баптың бірінші бөлігіндегі "464 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын";
90) 715-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық реттеу және өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 193 (бірінші бөлігінде), 203, 415 (бірінші бөлігінде), 417 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 418 (бірінші және екінші бөліктерінде), 419 (бірінші бөлігінде), 455 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 464, 638 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
91) 718-баптың бірінші бөлігіндегі "464 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын";
92) 719-баптың бірінші бөлігіндегі "500," және "502," деген цифрлар алып тасталсын;
93) 720-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік кірістер органдары осы Кодекстiң 91 (алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 92-1, 151 (бірінші бөлігінде), 153, 155, 174, 177, 178, 179, 180, 181, 190 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 194, 195, 196, 203, 205, 221, 233 (бірінші бөлігінде), 239 (бірінші және екінші бөліктерінде), 246-1 (осы бұзушылықтар салық бойынша аудит жүргізілген кезде жасалған болса), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2 және үшінші бөліктерінде), 282 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2, бесінші, оныншы және он екінші бөліктерінде), 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 455, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 529, 530, 531, 532 (бірінші бөлігінде), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (бірінші және екінші бөліктерінде), 546, 547, 548 (бірінші бөлігінде), 551, 552 (бірінші бөлігінде), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (бірінші, екінші, 2-1 және үшінші бөліктерінде) және 571-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
94) 721-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстiң 274, 475-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

95) часть первую статьи 722 изложить в следующей редакции:
"1. Органы Министерства финансов Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 184, 185 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями, оценщиками), 207, 209, 216, 219, 230 (частью второй) (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями), 233 (частями второй и третьей), 234, 235, 236, 237, 238,
239 (частями первой, второй и пятой), 239-1, 240, 241, 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора), 247 (частями первой, второй, третьей, пятой, седьмой и десятой), 248, 249, 250, 267, 464 (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями) настоящего Кодекса.";
96) дополнить статьей 722-1 следующего содержания:
"Статья 722-1. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы
1. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 247 (частью шестой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать установленные административные взыскания по статьям 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 247 (частью шестой) настоящего Кодекса вправе государственные аудиторы Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы.";
97) часть первую статьи 724 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями
91 (частями первой, второй, третьей, пятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 185, 186, 206, 208, 210, 211, 211-1, 211-2, 212, 213, 217, 218, 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 (частями пятой, девятой, десятой, двенадцатой, шестнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 229, 230 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 231, 232, 239 (частями третьей и четвертой), 243, 244, 247 (частями четвертой и восьмой), 252, 253, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 455 (частями первой и пятой), 464, 497 (в части первичных статистических данных, сбор которых входит в его компетенцию) настоящего Кодекса.";

95) 722-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң органдары осы Кодекстiң 184, 185 (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар, бағалаушылар жасаған кезде), 207, 209, 216, 219, 230 (екінші бөлігінде) (бұл бұзушылықтарды аудиторлық ұйымдар жасаған кезде), 233 (екінші және үшінші бөліктерінде), 234, 235, 236, 237, 238, 239 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 239-1, 240, 241, 246-1 (бұл бұзушылықтарға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу кезінде жол берілген кезде), 247 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, жетінші және оныншы бөліктерінде), 248, 249, 250, 267, 464 (бұл бұзушылықтарды аудиторлық ұйымдар жасаған кезде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
96) мынадай мазмұндағы 722-1-баппен толықтырылсын:
"722-1-бап. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары
1. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары осы Кодекстің 216, 219, 233 (екінші бөлігінде), 235, 236, 237, 247 (алтыншы бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Осы Кодекстің 216, 219, 233 (үшінші бөлігінде), 235, 236, 237, 247 (алтыншы бөлігінде)-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және белгіленген әкімшілік жазаларды қолдануға Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары құқылы.";
97) 724-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Кодекстiң 91 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 185, 186, 206, 208, 210, 211, 211-1, 211-2, 212, 213, 217, 218, 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 (бесінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он алтыншы, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде), 229, 230 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 231, 232, 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 243, 244, 247 (төртінші және сегізінші бөліктерінде), 252, 253, 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 455 (бірінші және бесінші бөліктерінде), 464, 497 (жинау өз құзыретiне кіретін бастапқы статистикалық деректер бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

98) части первую и вторую статьи 726 изложить в следующей редакции:
"1. Органы национальной безопасности рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 192, 464, 477, 504, 518, 519 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать установленные административные взыскания по статьям 192, 464, 477, 504, 518, 519 настоящего Кодекса вправе начальник департамента и его заместители, руководители территориальных органов и их заместители.";
99) часть первую статьи 727 изложить в следующей редакции:
"1. Органы военной полиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 434-2, 511, 590 (частями первой, второй, третьей, пятой, шестой, седьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (частями первой, второй и четвертой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612, 613 (частями первой, двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 619-1, 620, 621 (частями первой, второй и четвертой) настоящего Кодекса.";
100) в части первой статьи 728 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
101) дополнить статьей 728-1 следующего содержания:
"Статья 728-1. Органы, являющиеся лицензиарами или уполномоченные на выдачу разрешений второй категории в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1. Органы, являющиеся лицензиарами или уполномоченные на выдачу разрешений второй категории в соответствии с законодательством Республики Казахстан, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 464.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители государственных органов, являющихся лицензиарами или уполномоченных на выдачу разрешений второй категории, их заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
102) статью 729 изложить в следующей редакции:
"Статья 729. Местные исполнительные органы
1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 75, 156,
172 (частями первой, третьей, четвертой и пятой (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и тепловой энергии), 199, 202, 204, 250 (в части регулирования деятельности хлебоприемных предприятий), 300 (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и потребителей тепловой энергии), 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей),
301-2 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей), 303 (в части котельных всех мощностей и тепловой энергии), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей), 306 (частями первой и второй), 307, 320 (частями пятой, шестой и седьмой), 338, 383 (частями первой и второй), 401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй и третьей), 404 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 405 (частью второй), 406 (за исключением подпункта 2) (в части правонарушений, совершенных в организациях по производству ветеринарных препаратов и кормовых добавок), подпунктов 3) и 5) части первой, частями седьмой и восьмой),
408-1, 409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 418 (частью 1-1), 455 (частями первой, второй и третьей), 464, 488-1, 491 настоящего Кодекса.

98) 726-баптың бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық қауiпсiздiк органдары осы Кодекстiң 192, 477, 504, 518, 519-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Осы Кодекстiң 192, 464, 477, 504, 518, 519-баптары бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және белгiленген әкiмшiлiк жазаларды қолдануға департамент бастығы мен оның орынбасарлары, аумақтық органдардың басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
99) 727-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әскери полиция органдары осы Кодекстің 434-2, 511, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 619-1, 620, 621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
100) 728-баптың бірінші бөлігінде "464 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын;
101) мынадай мазмұндағы 728-1-баппен толықтырылсын:
"728-1-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиарлар немесе екінші санаттағы рұқсат беруге уәкілетті болып табылатын органдар
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиарлар немесе екінші санаттағы рұқсат беруге уәкілетті болып табылатын органдар осы Кодекстің 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға лицензиарлар немесе екінші санаттағы рұқсат беруге уәкілетті болып табылатын органдардың басшылары, олардың орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
102) 729-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"729-бап. Жергілікті атқарушы органдар
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органы осы Кодекстің 75, 172 (бірінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде (барлық қуаттағы қазандықтар, жылу желілері және жылу энергиясы бөлігінде), 199, 202, 204, 250 (астық қабылдау кәсіпорындарының қызметін реттеу бөлігінде), 300 (барлық қуаттағы қазандықтар, жылу желілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 301 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу желілері бөлігінде), 301-2 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу желілері бөлігінде), 303 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу энергиясы бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің күзет аймақтары бөлігінде), 306 (бірінші және екінші бөліктерінде), 307, 320 (бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 338, 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, жетінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 405 (екінші бөлігінде), 406 (бірінші бөліктің 2) тармақшасын (ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларын өндіретін ұйымдарда жасалған бұзушылықтар бөлігінде), 3) және 5) тармақшаларын қоспағанда, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 408-1, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 418 (1-1-бөлігінде), 455 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 464, 488-1, 491-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе аким области, города республиканского значения и столицы, района (города республиканского, областного значения и столицы) и его заместители.
3. Акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные статьями 136 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта), 146, 147,
172 (частями первой, третьей и четвертой) (в части эксплуатации тепломеханического оборудования котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 204, 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных),
303 (в части котельных всех мощностей), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 320 (частями четвертой, пятой и шестой), 339 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта), 386, 408,
409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 418 (частью 1-1), 491, 505 настоящего Кодекса, совершенные на территории городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.";
103) в части первой статьи 730 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
104) часть первую статьи 731 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области туристской деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 187, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных туроператорами и турагентами), 463, 464 настоящего Кодекса.";
105) дополнить статьей 731-1 следующего содержания:
"Статья 731-1. Органы в области культуры
1. Уполномоченный орган в области культуры рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 75, 509 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области культуры и его заместители.";
106) дополнить статьей 731-2 следующего содержания:
"Статья 731-2. Органы в области развития языков
1. Уполномоченный орган в области развития языков рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 75 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области развития языков и его заместители.";

2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (республикалық, облыстық маңызы бар қаланың және астананың) әкімі мен оның орынбасарлары құқылы.
3. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері осы Кодекстің 136 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 146, 147, 172 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде) (барлық қуаттардағы қазандықтардың жылу-механикалық жабдығын және жылу желілерін (магистральдық, орамішілік) пайдалану бөлігінде), 204, 301 (барлық қуаттардағы қазандықтар және жылу желілері (магистральдық, орамішілік) бөлігінде), 303 (барлық қуаттардағы қазандықтар бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің (магистральдық, орамішілік) күзет аймақтары бөлігінде), 320 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 339 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 386, 408, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 418 (1-1-бөлігінде), 491, 505-баптарында көзделген, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
103) 730-баптың бірінші бөлігінде "464 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын;
104) 731-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 187, 230 (екінші бөлігінде) (туроператорлар және турагенттер жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 463, 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
105) мынадай мазмұндағы 731-1-баппен толықтырылсын:
"731-1-бап. Мәдениет саласындағы органдар
1. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 75, 509-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға мәдениет саласындағы уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";
106) мынадай мазмұндағы 731-2-баппен толықтырылсын:
"731-2-бап. Тілдерді дамыту саласындағы органдар
1. Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 75-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";

107) в части первой статьи 732 слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
108) часть первую статьи 733 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 185 (когда эти нарушения совершены биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами, а также работниками товарных бирж), 268, 464 настоящего Кодекса.";
109) дополнить статьей 737-1 следующего содержания:
"Статья 737-1. Форма производства по делам об административных правонарушениях.
Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется в бумажной и (или) электронной формах через Единый реестр административных производств.
Порядок ведения Единого реестра административных производств определяется Генеральным Прокурором Республики Казахстан и является обязательным для исполнения органами, осуществляющими производство по делам об административных правонарушениях.";
110) дополнить статьей 737-2 следующего содержания:
"Статья 737-2 Процессуальные документы, составленные в электронной форме.
Процессуальные документы, составленные в электронной форме, удостоверяются электронной цифровой подписью суда, органа (должностного лица) и в установленных настоящим Кодексом случаях подписываются участниками производства цифровой рукописной или электронной цифровой подписями.
Процессуальные документы, составленные в электронной форме, представляются участникам производства посредством направления на указанный ими почтовый или электронный адреса либо иными способами, предусмотренными порядком ведения Единого реестра административных производств.
Наряду с представлением процессуальных документов в электронной форме допускается их представление участникам производства на бумажном носителе.";
111) часть третью статьи 739 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При исчислении срока административного ареста в него включается и нерабочее время.";
112) подпункты 8) и 9) части первой статьи 741 изложить в следующей редакции:
"8) в случае возникновения технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных уполномоченным органом:
- осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, которые привели к неисполнению налогоплательщиком налогового обязательства по представлению форм налоговой отчетности в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
- в области оборота нефтепродуктов, которые привели к неисполнению обязательств по представлению деклараций по обороту отдельных видов нефтепродуктов, а также сопроводительных накладных, в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
- в области производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, которые привели к неисполнению обязательств по представлению деклараций по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции, а также сопроводительных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию, в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
- в области производства и оборота табачных изделий, которые привели к неисполнению обязательств по представлению деклараций об остатках и (или) обороте табачных изделий, сведений, необходимых для осуществления мониторинга, а также сопроводительных накладных на табачные изделия, в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
- в области оборота биотоплива, которые привели к неисполнению обязательств по представлению деклараций по обороту биотоплива, а также сопроводительных накладных, в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;

107) 732-баптың бірінші бөлігінде "464 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын;
108) 733-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 185 (бұл бұзушылықтарды биржалық брокерлер және (немесе) биржалық диллерлер, сондай-ақ сауда биржаларының жұмыскерлері жасаған кезде), 268, 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
109) мынадай мазмұндағы 737-1-баппен толықтырылсын:
"737-1-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу нысаны
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу бірыңғай әкімшілік іс жүргізу тізілімі арқылы қағаз және (немесе) электрондық нысандарда жүзеге асырылады.
Бірыңғай әкімшілік іс жүргізу тізілімін жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайды және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.";
110) мынадай мазмұндағы 737-2-баппен толықтырылсын:
"737-2-бап. Электрондық нысанда жасалған процестік құжаттар
Электрондық нысанда жасалған процестік құжаттар соттың, органның (лауазымды адамның) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады және осы Кодексте белгіленген жағдайларда іс жүргізуге қатысушылар цифрлық қолжазба немесе электрондық цифрлық қолтаңбасын қояды.
Электрондық нысанда жасалған процестік құжаттар іс жүргізуге қатысушыларға өздері көрсеткен пошталық немесе электрондық мекенжайға жіберу арқылы не бірыңғай әкімшілік іс жүргізу тізілімін жүргізу тәртібінде көзделген өзге де тәсілдермен ұсынылады.
Процестік құжаттарды электрондық нысанда ұсынумен қатар іс жүргізуге қатысушыларға оларды қағаз жеткізгіште ұсынуға жол беріледі.";
111) 739-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік қамаққа алу мерзімін есептеген кезде, оған жұмыстан тыс уақыт та кіреді.";
112) 741-баптың бірінші бөлігінің 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) 8) уәкілетті орган растаған бағдарламалық қамтамасыз етуде техникалық қателер туындаған жағдайда:
- салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын, салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде салық есептілігі нысандарын электрондық түрде ұсыну бойынша салық міндеттемесін орындамауына әкеп соққан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын;
- мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы бойынша декларацияларды, сондай-ақ ілеспе жүкқұжаттарды электронды түрде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде ұсыну бойынша міндеттемелердің орындалмауына әкеп соққан мұнай өнімдерінің айналымы саласында;
- этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы саласында, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы бойынша декларацияларды, сондай-ақ этил спирті мен алкоголь өніміне ілеспе жүкқұжаттарды электрондық түрде ұсыну бойынша міндеттемелердің орындалмауына әкеп соққан, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы саласында;
- темекі өнімдерінің қалдықтары және (немесе) айналымы туралы декларацияларды, мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді, сондай-ақ темекі бұйымдарына ілеспе жүкқұжаттарды электрондық түрде табыс ету жөніндегі міндеттемелердің орындалмауына әкеп соққан темекі өнімдерінің өндірісі және айналымы саласында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде электрондық түрде биоотын айналымы бойынша декларацияларды, сондай-ақ ілеспе жүкқұжаттарды ұсыну бойынша міндеттемелердің орындалмауына әкеп соққан биоотын айналымы саласында;

9) иные случаи, предусмотренные налоговым, таможенным законодательством Республики Казахстан;";
113) часть 4-1 статьи 743 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) доставления текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, указанный собственником (владельцем) транспортного средства на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов, для получения уведомлений о вынесенных в его адрес предписаниях о необходимости уплаты штрафа.";
114) части первую и вторую статьи 744 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе знакомиться с протоколом и другими материалами дела, давать объяснения, делать замечания по содержанию и оформлению протокола, представлять доказательства, заявлять ходатайства, в том числе о незамедлительном рассмотрении дела в суде и немедленном вступлении постановления по делу об административном правонарушении в законную силу, и отводы, пользоваться юридической помощью защитника, при рассмотрении дела выступать на родном языке или языке, которым владеет, и безвозмездно пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство; обратиться с жалобой по применению мер обеспечения производства по делу, на нарушение закона при составлении протокола об административном правонарушении в случае указания сведений, не соответствующих фактическим данным и обстоятельствам, на предписание о необходимости уплаты штрафа и постановление по делу; делать выписки из него и снимать копии с имеющихся в деле документов, а также пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему настоящим Кодексом.
2. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. Участие лица, в отношении которого ведется производство по делу, в суде может быть осуществлено с использованием научно-технических средств. В отсутствие указанного лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, если административное правонарушение зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, или когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайство об отложении рассмотрения дела.";
115) части вторую и третью статьи 745 изложить в следующей редакции:

9) "Қазақстан Республикасының салық, кеден заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда;";
113) 743-баптың 4-1-бөлігінің 3) тармақшасындағы "жағдайда, тиісінше жеткізілген деп танылады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өзінің атына шығарылған айыппұлдарды төлеу туралы нұсқамалар туралы хабарламаларды алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) құқықтық статистика және арнайы есеп алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық сервисінде көлік құралының меншік иесі (иесі) көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне мәтіндік хабар жіберілген жағдайда тиісінше жеткізілген деп танылады.";
114) 744-баптың бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан адам хаттамамен және iстiң басқа да материалдарымен танысуға, түсiнiктемелер беруге, хаттаманың мазмұны мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға, дәлелдемелер ұсынуға, өтiнiшхаттар, оның ішінде істі сотта кешіктірмей қарау және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыны тез арада заңды күшіне енгізу туралы өтінішхаттар мен қарсылықтарды мәлiмдеуге, қорғаушының заң көмегiн пайдалануға, iсті қарау кезінде ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде сөйлеуге және егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашы көрсеткен қызметтерді өтеусіз пайдалануға; iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының қолданылуы бойынша, нақты деректерге және мән-жайларға сәйкес келмейтін мәліметтер көрсетілген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауда заңның бұзылуына, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға және iс бойынша қаулыға шағым жасауға; одан үзiндi көшірме алуға және iстегi құжаттардың көшiрмелерiн түсiрiп алуға, сондай-ақ өзiне осы Кодексте берiлген өзге де процестік құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан адамның қатысуымен қаралады. Іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамның сотқа қатысуы ғылыми-техникалық құралдар пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін. Көрсетілген адам болмағанда, егер әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдарымен және аспаптарымен тіркелсе немесе iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiсінше хабарланғаны туралы деректер болған кезде және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiшхат келіп түспесе ғана, iс қаралуы мүмкiн.";
115) 745-баптың екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Потерпевший вправе знакомиться со всеми материалами дела, давать объяснения, представлять доказательства, заявлять ходатайства, в том числе о незамедлительном рассмотрении дела в суде и немедленном вступлении постановления по делу об административном правонарушении в законную силу, и отводы, иметь представителя, обжаловать протокол об административном правонарушении и постановление по делу об административном правонарушении, пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему настоящим Кодексом.
3. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием потерпевшего. Участие потерпевшего в суде может быть осуществлено с использованием научно-технических средств. В его отсутствие дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайство об отложении рассмотрения дела.";
116) часть вторую статьи 773 изложить в следующей редакции:
"2. Заключение составляется экспертом (экспертами) после производства исследований с учетом его результатов от своего имени, удостоверяется его (их) подписью и личной печатью. В случае производства экспертизы органом экспертизы, подпись эксперта заверяется печатью указанного органа. Заключение эксперта (экспертов), представляемое в электронной форме, удостоверяется его (их) электронной цифровой подписью, а также органа экспертизы при производстве экспертизы указанным органом.";
117) часть четвертую статьи 796 исключить;
118) в статье 797:
подпункт 1) части первой изложить в следующей редакции:
1) 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 571-1, 572, 573, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (части вторая, третья и четвертая), 597 (части третья, четвертая), 608, 612, 613 (части 3-1, четвертая, пятая, шестая, девятая, десятая и одиннадцатая), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 610, 611, 612, 613) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, судов, в том числе маломерных судов, путем доставки их для временного хранения на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), судна или маломерного судна, до устранения причин задержания;";
в части второй слово "рыбоохраны" заменить словами "государственной охраны животного мира";";
абзац второй части третьей исключить;

"2. Жәбiрленушi iстiң барлық материалдарымен танысуға, түсiнiктемелер беруге, дәлелдемелер ұсынуға, өтiнiшхаттар, оның ішінде істі сотта кешіктірмей қарау және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыны тез арада заңды күшіне енгізу туралы өтінішхаттар мен қарсылықтар мәлiмдеуге, өкiл ұстауға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағым жасауға, өзiне осы Кодексте берiлген өзге де процестік құқықтарды пайдалануға құқылы.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жәбiрленушiнiң қатысуымен қаралады. Сотқа жәбірленушінің қатысуы ғылыми-техникалық құралдар пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін. Оған iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiсінше хабарланғаны туралы деректер болған және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiшхат келіп түспеген жағдайларда ғана, iс оның өзi болмаған кезде қаралуы мүмкiн.";
116) 773-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қорытындыны зерттеулер жүргiзгеннен кейiн оның нәтижелерiн ескере отырып сарапшы (сарапшылар) өз атынан жасайды, оны өзінің (өздерiнiң) қолымен және жеке мөрiмен куәландырады. Сараптаманы сараптама органы жүргiзген жағдайда, сарапшының қолы аталған органның мөрiмен расталады. Электронды нысанда ұсынылған сарапшының (сарапшының) қорытындысы оның электрондық цифрлық қолтаңбасымен, сондай-ақ аталған органның сараптама жасау саласындағы сараптама органымен расталады.";
117) 796-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
118) 797-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) Осы Кодекстің 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 571-1, 572, 573, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде), 597 (үшінші, төртінші бөліктерінде), 608, 612, 613 (3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 654 (590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде) баптарында көрсетілген бұзушылықтар жасалған кезде осы баптың екiншi бөлiгiнде көрсетілген уәкiлеттi лауазымды адам көлiк құралдарын, кемелерді, оның iшiнде шағын көлемдi кемелердi уақытша сақтау үшiн оларды арнаулы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көлiктiк бақылау бекетiне iргелес жатқан алаңдарға, оның iшiнде басқа да көлiк құралын (эвакуаторды), кеменi немесе шағын көлемдi кеменi пайдалана отырып жеткiзу арқылы ұстап алу себептерi жойылғанға дейiн ұстап алуға, жеткiзуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы;
екінші бөліктегі "балық қорғау" деген сөздер "жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы алып тасталсын;

119) части первую и вторую статьи 801 изложить в следующей редакции:
"1. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов осуществляются должностным лицом, уполномоченным в соответствии со статьей 804 настоящего Кодекса составлять протокол об административном правонарушении, за совершение которого может быть применено административное взыскание в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов допускаются сроком не более трех суток. В указанный срок орган (должностное лицо) обязан направить материалы об административном правонарушении в суд, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.
2. О приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов составляется акт, в котором указываются основание применения этой меры, дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы должностного лица, составившего акт, сведения о лице, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, объект деятельности, подвергшийся временному запрету деятельности, время фактического прекращения деятельности, объяснения лица и иные данные, необходимые для правильного разрешения дела. При этом акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов действует до вынесения решения по делу.";
120) часть восьмую статьи 803 изложить в следующей редакции:
"8. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, а также потерпевшему копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления, за исключением случаев, предусмотренных частью девятой настоящей статьи.
При составлении протокола в электронной форме уполномоченное лицо сообщает участникам производства по делу о его размещении на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов. По просьбе лица (представителя лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, копия протокола представляется немедленно посредством вручения на бумажном носителе либо направления на указанный им почтовый или электронный адреса, а также иным способом, предусмотренным порядком ведения Единого реестра административных производств.";
121) в статье 804:
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) органов внутренних дел (статьи 73, 73-1, 73-2, 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 149, 160 (часть вторая), 190 (части вторая, третья и четвертая), 200, 282 (части третья и четвертая), 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 395 (часть вторая), 398, 416 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 427, 433 (часть вторая), 434, 435, 436, 438 (часть третья), 440 (часть третья), 442 (часть третья), 443 (часть вторая), 444 (часть первая), 445 (части первая и одиннадцатая), 446, 448, 449 (части вторая и третья), 450 (часть вторая), 453, 461, 462, 463, 476, 478, 479, 480 (часть вторая), 481, 482, 483, 488, 489 (части вторая, третья и четвертая), 490 (части первая и третья), 495 (часть вторая), 496 (части вторая и третья), 506, 510 (часть четвертая), 512 (часть вторая), 513 (часть вторая), 514 (часть вторая), 517 (части вторая, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 590 (часть четвертая), 596 (часть третья), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части третья, четвертая, пятая, шестая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 608, 610, 611, 612, 613), 662, 663, 665, 667, 669, 674, 675);";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

119) 801-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұруды не оларға тыйым салуды осы Кодекстің 804-бабына сәйкес жасағаны үшін қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру не оған тыйым салу түріндегі әкімшілік жаза қолданылуы мүмкін әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға уәкiлеттiк берілген лауазымды адам жүзеге асырады. Қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұруға не оларға тыйым салуға үш тәуліктен аспайтын мерзімге жол беріледі. Көрсетілген мерзімде орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық туралы материалдарды сотқа, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органға (лауазымды адамға) жіберуге міндетті.
2. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт жасалады, онда осы шараны қолданудың негізі, оның жасалған күні мен орны, акт жасаған лауазымды адамның лауазымы, тегі мен аты, әкісінің аты өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адам туралы мәліметтер, қызметіне уақытша тыйым салынған қызмет объектісі, қызметтің нақты тоқтатылған уақыты, адамның түсініктемесі және істі дұрыс шешу үшін қажетті өзге де деректер көрсетіледі. Бұл ретте қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт іс бойынша шешім шығарылғанға дейін қолданылады.";
120) 803-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы баптың тоғызыншы бөлiгінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейiн, оның көшiрмесi қолхат алынып, өзiне қатысты iс қозғалған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкiлiне, сондай-ақ жәбiрленушiге дереу тапсырылады.
Хаттама электрондық нысанда жасалған кезде уәкілетті адам іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларға оның "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық сервисінде орналастырылғаны туралы хабарлайды. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамның (адам өкілінің) өтініші бойынша хаттаманың көшірмесі қағаз тасығышта тапсыру не өзі көрсеткен пошталық немесе электрондық мекенжайға жіберу арқылы, сондай-ақ Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібінде көзделген өзге тәсілмен беріледі";
121) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) iшкi iстер органдарының (73, 73-1, 73-2, 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 149, 160 (екінші бөлігі), 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 200, 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 395 (екінші бөлігі), 398, 416 (азаматтық және қызметтiк қаруларға және олардың патрондарына, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 427, 433 (екінші бөлігі), 434, 435, 436, 438 (үшінші бөлігі), 440 (үшінші бөлігі), 442 (үшінші бөлігі), 443 (екінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 445 (бірінші және он бірінші бөліктері), 446, 448, 449 (екінші және үшінші бөліктері), 450 (екінші бөлігі), 453, 461, 462, 463, 476, 478, 479, 480 (екінші бөлігі), 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 490 (бірінші және үшінші бөліктері), 495 (екінші бөлігі), 496 (екінші және үшінші бөліктері), 506, 510 (төртінші бөлігі), 512 (екінші бөлігі), 513 (екінші бөлігі) 514 (екінші бөлігі), 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері), 590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші бөлігі), 603 (бірінші және екінші бөліктері), 606 (екінші бөлігі), 607 (екінші бөлігі), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 654 (590, 591, 592, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 607, 608, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 662, 663, 665, 667, 669, 674, 675-баптар);"
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"2) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (статьи 299 (часть вторая) (за исключением безопасности плотин), 312 (часть вторая), 314, 416 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро– и взрывоопасности), 462);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных военнослужащими, военнообязанными, призванными на сборы, и лицами, управляющими транспортными средствами Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 434, 436, 440 (часть третья), 444 (часть первая), 479, 482, 483, 488, 506, 590 (часть четвертая), 596 (часть третья), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части третья, 3-1, четвертая, пятая, шестая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 651 (в отношении военнослужащих, председателей, заместителей и членов медицинских, призывных, отборочных комиссий местных органов военного управления, воинских частей и учреждений), 652, 667, 676, 677, в отношении командиров (начальников) воинских частей (учреждений) по статьям 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением лиц, указанных в подпунктах 5) и 6) настоящей статьи;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных лицами, управляющими транспортными средствами специальных государственных органов, предусмотренных статьями 590 (часть четвертая), 596 (часть третья), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части третья, 3-1, четвертая, пятая, шестая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 667, а также в отношении иных лиц по статьям 506, 652, в отношении должностных лиц воинских частей по статьям 676, 677, 680, 681 настоящего Кодекса;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) органов военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных военнослужащими и военнообязанными, призванными на сборы, предусмотренных статьями 506, 590 (часть четвертая), 596 (части третья), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части третья, 3-1, четвертая, пятая, шестая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 652, 667, 676, 677, а также в отношении командиров воинских частей по статьям 680, 681 настоящего Кодекса;"
подпункт 10) изложить в следующей редакции:

"2) азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органның (299 (екiншi бөлiгi) (бөгеттердің қауіпсіздігін қоспағанда), 312 (екінші бөлігі), 314, 416 (өрт және жарылу қаупi бөлiгiнде машиналар мен жабдыққа, химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462-баптар);";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы баптың 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдарының – әскери қызметшiлер, жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының көлiк құралдарын басқаратын адамдар жасаған, осы Кодекстің 73, 73-1, 73-2, 434, 436, 440 (үшінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 479, 482, 483, 488, 506, 590 (төртінші бөлiгi), 596 (үшінші бөлiгi), 603 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 613 (үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 651 (әскери қызметшілерге, жергілікті әскери басқару органдарының, әскери бөлімдер мен мекемелердің медициналық, шақыру, іріктеу комиссияларының төрағаларына, орынбасарларына, мүшелеріне қатысты), 652, 667, 676, 677-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, 680, 681-баптары бойынша әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлеріне (бастықтарына) қатысты;
5) тармақша мынадай редацияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің әскери полициясы органдарының – осы Кодекстiң 590 (төртінші бөлiгi), 596 (үшінші бөлiгi), 603 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 613 (үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 667-баптарында көзделген, арнаулы мемлекеттiк органдардың көлiк құралдарын басқаратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 506, 652-баптары бойынша өзге де адамдарға, 676, 677, 680, 681-баптары бойынша әскери бөлімдердің лауазымды адамдарына қатысты";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полициясы органдарының – осы Кодекстiң 506, 590 (төртiншi бөлiгi), 596 (үшiншi бөлiгi), 603 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 613 (үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртiншi бөлiгi), 621 (үшiншi бөлiгi), 652, 667, 676, 677-баптарында көзделген, әскери қызметшiлер мен жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер жасаған құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 680, 681-баптары бойынша әскери бөлiмдердiң командирлерiне қатысты;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"10) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (статьи 139 (часть вторая), 397 (часть четвертая), 416 (по нарушениям требований безопасности к химической продукции), 462);";
подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"12) уполномоченного органа в области культуры (статья 145);
13) уполномоченного органа в области туристской деятельности (статьи 462, 463, 465);";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) органов санитарно-эпидемиологического надзора (статьи 193 (части вторая и третья), 282 (части третья и четвертая), 312 (часть вторая), 314, 416 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции), 425 (часть вторая), 426 (части вторая и третья), 430 (часть вторая), 462, 463, 476;"
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) уполномоченного органа в сфере информатизации и связи (статьи 416 (по нарушениям требований безопасности к средствам связи), 462, 463,
637 (части восьмая, девятая, десятая и тринадцатая), 638 (часть вторая);";
подпункты 26) и 27) изложить в следующей редакции:
"26) органов транспортного контроля (статьи 462, 463, 613 (часть третья);
27) органов Министерства финансов Республики Казахстан (214 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 245, 246, 247 (части 7-1, девятая и одиннадцатая), 462);";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) органов по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции (статьи 282 (части третья, четвертая, шестая, седьмая, одиннадцатая и тринадцатая), 281 (части четвертая, пятая и шестая), 283, 463;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) органов государственных доходов (статьи 151 (часть вторая), 158, 176, 182, 183, 246 (части пятая и шестая), 281 (части четвертая, пятая и шестая), 282 (части третья, четвертая, шестая, седьмая, одиннадцатая и тринадцатая), 283, 283-1, 357, 398, 462, 463, 489 (части пятая, шестая, седьмая и восьмая), 528 (часть 1-1), 532 (часть вторая), 543 (части 1-1, третья и четвертая), 544, 545, 548 (часть вторая), 549, 550, 552 (часть вторая), 590 (часть четвертая), 654, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 679, а также по административным правонарушениям, совершенным в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, предусмотренных статьями 400 (часть вторая) и 425 (часть вторая);";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:

"10) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның (139 (екiншi бөлiгi), 397 (төртінші бөлiгi), 416 (химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462-баптар);";
12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мәдениет саласындағы уәкiлеттi органның (145-бап);
13) туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi органның (462, 463, 465-баптар)";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының (193 (екінші және үшінші бөлiктерi), 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 312 (екінші бөлiгi), 314, 416 (тағамдық өнiмге, ойыншықтарға, химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 425 (екiншi бөлiгi), 426 (екінші және үшінші бөліктері), 430 (екінші бөлiгi), 462, 463, 476-баптар);";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi органның (416 (байланыс құралдарына қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462, 463, 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөлiктерi), 638 (екінші бөлігі)-баптар)";
26) және 27) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"26) көлiктік бақылау органдарының (462, 463, 613 (үшінші бөлiгi);
27) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi органдарының
214 (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасаған кезде), 245, 246, 247 (7-1, тоғызыншы және он бірінші бөліктері), 462-баптар)";
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) акцизделетiн өнiм өндiрудi және оның айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдардың (282 (үшiншi, төртiншi, алтыншы, жетiншi, он бірінші және он үшінші бөлiктерi), 281 (төртiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерi), 283, 463-баптар)";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) мемлекеттік кіріс органдарының (151 (екінші бөлігі), 158, 176, 182, 183, 246 (бесінші және алтыншы бөліктері), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктері), 282 (үшiншi, төртiншi, алтыншы, жетiншi, он бірінші және он үшінші бөлiктерi), 283, 283-1, 357, 398, 462, 463,489 (бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктері), 528 (1-1-бөлігі), 532 (екінші бөлігі), 543 (1-1, үшінші және төртiншi бөліктері), 544, 545, 548 (екінші бөлігі), 549, 550, 552 (екінші бөлігі), 590 (төртінші бөлігі), 654, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 679-баптар), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жасалған, 400 (екінші бөлігі) және 425 (екінші бөлігі)-баптарда көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша)";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"32) уполномоченного органа в области промышленной безопасности (статьи 416 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро- и взрывоопасности), 462);";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) органов, являющихся лицензиарами или уполномоченных на выдачу разрешений второй категории в соответствии с законодательством (статьи 312 (часть вторая), 313, 314, 316 (часть вторая), 319, 392 (часть третья), 462, 463, 465, 621 (часть третья);";
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности (статьи 214, 462);";
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"43) уполномоченного органа в области использования атомной энергии (статьи 297, 416 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, установленных техническими регламентами по ядерной и радиационной безопасности), 462, 463;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) Службы государственной охраны Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (статьи 149, 425 (часть вторая), 436, 479, 482, 488, 506, 606 (часть вторая), 652 (части первая, вторая, третья, четвертая и шестая) по административным правонарушениям, совершенным военнослужащими Службы государственной охраны Республики Казахстан), 667;";
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
"47) Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (статья 462);";
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) органов государственной инспекции труда (статья 462);";
подпункты 50) и 51) изложить в следующей редакции:
"50) местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (статьи 294 (части первая и вторая), 320 (части первая, вторая и третья),
382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 401 (части шестая и седьмая), 402 (часть четвертая), 404 (часть девятая), 453, 462, 463, 489-1, 490);
51) антимонопольного органа (статьи 159 (части первая, вторая, третья, 3-1 и четвертая), 160 (часть вторая);
подпункт 54) исключить;
в подпункте 60) цифры "154," исключить;
подпункт 62) изложить в следующей редакции:
"62) уполномоченного органа в области информации (статьи 451 (части первая, вторая и третья), 452 (части третья и четвертая), 462;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами, протоколы об административных правонарушениях имеют также право составлять уполномоченные работники Национального Банка Республики Казахстан (статьи 214 (части первая, вторая, третья и четвертая), 245, 251, 462, 463).";

"32) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның 416 (өрт және жарылыс қаупі бөлігінде машиналар мен жабдыққа, химиялық өнімге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462-баптар)";
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) заңнамаға сәйкес лицензиарлар немесе екінші санаттағы рұқсат беруге уәкілетті болып табылатын органдар (312 (екінші бөлігі), 313, 314, 316 (екінші бөлігі), 319, 392 (үшінші бөлігі), 462, 463, 465, 621 (үшінші бөлігі)-баптар);";
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"40) сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi органның (214, 462-баптар)";
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның (297, 416 (машиналар мен жабдықтың қауiпсiздiгіне қойылатын, техникалық регламенттердің радиациялық қауiпсiздiгі туралы талаптарды бұзушылық бойынша), 462, 463-баптар)";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) күзету iс-шараларын жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметiнің (149, 425 (екiншi бөлiгi), 436, 479, 482, 488, 506, 606 (екінші бөлігі), 652 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші және алтыншы бөліктері) (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметiнің әскери қызметшілері жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша),
667-баптар);";
47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47) Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнің және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссияларының (462-бап)";
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) мемлекеттiк еңбек инспекциясы органдарының (462-бап)";
50) және 51) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"50) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарының 294 (бірінші және екінші бөліктері), 320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктері), 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 401 (алтыншы және жетінші бөліктері), 402 (төртінші бөлігі), 404 (тоғызыншы бөлігі), 453, 462, 463, 489-1, 490-баптар);
51) монополияға қарсы органның (159 (бірінші, екінші, үшінші, 3-1 және төртінші бөліктері), 160 (екінші бөлігі)-баптар);";
54) тармақша алып тасталсын;
60) тармақшадағы "154," деген цифрлар алып тасталсын;
62) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"62) ақпарат саласындағы уәкілетті органның (451 (бірінші, екінші және үшінші бөліктері), 452 (үшінші және төртінші бөліктері), 462-баптар);";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттар қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасауға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті жұмыскерлерінің де құқығы бар (214 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 245, 251, 462, 463-баптар)";

подпункты 4) и 5) части третьей изложить в следующей редакции:
"4) должностные лица Службы государственной охраны Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (статьи 297, 477, 485, 504, 614 , 675);
5) должностные лица органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в отношении военнослужащих и служащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (статьи 437, 440 (части первая и вторая), 441, 444 (часть вторая), 484, 485.";
122) статью 808 изложить в следующей редакции:
"Статья 808. Направление протокола (постановления прокурора) для рассмотрения дела
Протокол, а в случае, предусмотренном частью девятой статьи 803 настоящего Кодекса, копия протокола (постановление прокурора) об административном правонарушении в течение трех суток с момента составления направляется для рассмотрения в суд, орган (должностному лицу), уполномоченный рассматривать дело об административном правонарушении.
В случае неустановления лица, совершившего административное правонарушение, протокол об административном правонарушении, направляется в течение трех суток в суд, орган (должностному лицу), уполномоченный рассматривать дело об административном правонарушении после установления лица, совершившего административное правонарушение.
Протокол, а в случае, предусмотренном частью 9 статьи 803 настоящего Кодекса, копия протокола (постановление прокурора) об административном правонарушении, ответственность за совершение которого может повлечь применение административного ареста, административного выдворения иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан, направляется судье немедленно после его составления.
В случае, предусмотренном частью третьей статьи 811 настоящего Кодекса, протокол (постановление прокурора) об административном правонарушении направляется в течение трех суток для рассмотрения в суд, орган (должностному лицу), уполномоченный рассматривать дело об административном правонарушении со дня истечения срока, указанного в части первой статьи 811 настоящего Кодекса.
Протокол (постановление прокурора) об административном правонарушении может быть направлен судье, органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении, в письменном виде либо форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.";
123) в части первой статьи 811:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. При обнаружении административного правонарушения и установлении совершившего его лица уполномоченное лицо, указанное в статьях 804 или 805 настоящего Кодекса, возбуждает административное производство, разъясняет лицу право оплаты штрафа в размере пятидесяти процентов от указанной в санкции статьи суммы штрафа в течение семи суток и при необходимости вручает квитанцию установленного образца.";
абзац второй исключить;

үшінші бөліктің 4) және 5) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) күзету iс-шараларын жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметiнiң лауазымды адамдарының (297, 477, 485, 504, 614, 675-баптар);
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері мен қызметшілеріне қатысты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары лауазымды адамдарының (437, 440 (бірінші, екінші бөліктері), 441, 444 (екінші бөлігі) 484, 485 құқығы бар.";
122) 808-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"808-бап. Хаттаманы (прокурордың қаулысын) iстi қарау үшiн жiберу
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама, ал осы Кодекстің
803-бабының тоғызыншы бөлігінде көзделген жағдайда хаттаманың көшірмесі (прокурордың қаулысы) жасалған кезден бастап үш тәулiк iшiнде сотқа, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттiк берiлген органға (лауазымды адамға) қарау үшін жiберiледi.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам анықталмаған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам анықталғаннан кейін үш тәулiк iшiнде сотқа, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттiк берiлген органға (лауазымды адамға) жіберіледі.
Жасалғаны үшiн жауаптылық әкiмшiлiк қамаққа алуды, шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберуді қолдануға әкеп соғуы мүмкiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама, ал осы Кодекстің 803-бабының 9-бөлігінде көзделген жағдайда хаттаманың көшірмесі (прокурордың қаулысы) жасалғаннан кейiн судьяға дереу жiберiледi.
Осы Кодекстің 811-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама (прокурордың қаулысы) осы Кодекстің 811-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап сотқа, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілеттік берілген органға (лауазымды адамға) қарау үшін үш тәулік ішінде жіберіледі.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама (прокурордың қаулысы) судьяға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттiк берiлген органға (лауазымды адамға) жазбаша түрде не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жiберiлуі мүмкін.";
123) 811-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкімшілік құқық бұзушылық табылған және оны жасаған тұлға анықталған кезде, осы Кодекстің 804 немесе 805-баптарында көрсетілген уәкілетті адам әкімшілік іс жүргізуді қозғайды, тұлғаға жеті тәулік ішінде бап санкциясында көрсетілген айыппұл сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл төлеу құқығын түсіндіреді және қажет болған жағдайда белгіленген үлгідегі түбіртекті береді.";
екінші абзац алып тасталсын;

124) в части второй статьи 812 цифры "604, 605,", "626," и "629," исключить;
125) в части второй статьи 829-1 цифры "604, 605,", "626," и "629," исключить;
126) части первую и вторую статьи 829-5 изложить в следующей редакции:
"1. Дела об административных правонарушениях, жалоба, протест на постановление по делу об административном правонарушении, предписание о необходимости уплаты штрафа, постановление вышестоящего органа (должностного лица) по жалобе, протесту рассматриваются в течение пятнадцати суток со дня получения судом, правомочным рассматривать дело, протокола об административном правонарушении, жалобы, протеста и других материалов дела.
2. Дело об административном правонарушении может быть рассмотрено незамедлительно в случае поступления соответствующих ходатайств от лица, в отношении которого ведется производство по делу, и потерпевшего. В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела, жалобы, протеста может быть продлен судом, но не более чем на пятнадцать суток.";
127) статью 834 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Постановление суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан в случае поступления жалобы или апелляционного ходатайства прокурора до срока, указанного судом, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан, приостанавливается до рассмотрения жалобы или апелляционного ходатайства прокурора.";
128) часть четвертую статьи 851 изложить в следующей редакции:
"4. Право подачи ходатайства о внесении представления и принесении кассационного протеста имеют лицо, привлеченное к административной ответственности, потерпевший, их законные представители, защитники, представители юридических лиц, а также уполномоченные органы (должностные лица), осуществлявшие производство по делу через свои центральные государственные, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы.";
129) статью 883 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) немедленно по письменному ходатайству лица, в отношении которого ведется производство по делу, и потерпевшего, предусмотренными статьями 744 и 745 настоящего Кодекса;";
130) часть вторую статьи 886 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае вынесения нескольких постановлений о наложении административного взыскания в виде лишения права управления транспортными средствами в отношении одного лица, общий срок исчисляется путем сложения сроков.";

124) 812-баптың екінші бөлігіндегі "604, 605,", "626," және "629," деген цифрлар алып тасталсын;
125) 829-1-баптың екінші бөлігіндегі "604, 605,", "626," және "629," деген цифрлар алып тасталсын;
126) 829-5-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға, жоғары тұрған органның (лауазымды адамның) шағым, наразылық бойынша қаулысына шағым, наразылық iстi қарауға құқықты сот әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы, шағымды, наразылықты және iстiң басқа да материалдарын алған күннен бастап он бес тәулік ішінде қаралады.
2. Өзiне қатысты іс бойынша жүргізіліп жатқан адамнан және жәбірленушіден тиісті өтінішхаттар түскен келіп жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс дереу қаралуы мүмкін. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардан өтiнiшхаттар келіп түскен жағдайда не iстiң мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған кезде сот iстi, шағымды, наразылықты қарау мерзiмiн, бiрақ он бес тәуліктен асырмай ұзартуы мүмкiн.";
127) 834-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы сот қаулысы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге тиіс болатын сот көрсеткен мерзімге дейін шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты келіп түскен жағдайда, шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты қаралғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
128) 851-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған адамның, жәбірленушінің, олардың заңды өкілдердің, қорғаушылардың, заңды тұлғалар өкілдерінің, сондай-ақ өздерінің мемлекеттік орталық органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары арқылы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) ұсынысты енгізу және кассациялық наразылық келтіру туралы өтінішхат беруге құқығы бар.";
129) 883-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Кодекстің 744 және 745-баптарында көзделген өзiне қатысты iс бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның және жәбірленушінің жазбаша өтінішхаты бойынша дереу;";
130) 886-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Бір адамға қатысты көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыру түрінде әкiмшiлiк жазалар қолдану туралы бірнеше қаулы шығарылған жағдайда жалпы мерзім мерзімдерді қосу арқылы есептеледі.";

131) в статье 888 слова "(за исключением взыскания штрафа на месте совершения административного правонарушения)" исключить;
132) часть вторую статьи 893 изложить в следующей редакции:
"2. Штраф, наложенный за совершение административного правонарушения, вносится физическим лицом или перечисляется юридическим лицом в государственный бюджет в установленном законодательством порядке.";
133) части первую и третью статьи 909 изложить в следующей редакции:
"1. Постановление о наложении административного взыскания в виде приостановления либо запрещения деятельности юридического лица или индивидуального предпринимателя выносится судьей, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, и подлежит исполнению незамедлительно по вступлении решения в законную силу учредителем юридического лица или индивидуальным предпринимателем.";
"3. В случае неисполнения наложенного судьей, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, административного взыскания в виде приостановления либо запрещения деятельности учредителем (руководящим органом, должностным лицом) юридического лица или индивидуальным предпринимателем добровольно постановление приводится в исполнение в порядке исполнительного производства уполномоченным органом.";
134) в части первой статьи 910-1:
слова 187 (части вторая и четвертая) заменить словами "187 (часть пятая)";
слова ", 604 (часть вторая)" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

131) 888-баптағы "(әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл өндiрiп алуды қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
132) 893-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін салынған айыппұлды, заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджетке жеке тұлға енгізеді немесе заңды тұлға аударады.";
133) 909-баптың бірінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсiпкердiң қызметiн тоқтата тұру не оған тыйым салу түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны судья, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттiк берілген орган (лауазымды адам) шығарады және шешiм заңды күшiне енген соң заңды тұлғаның құрылтайшысы немесе дара кәсiпкер дереу орындауға тиiс.";
"3. Заңды тұлға құрылтайшысы (басқарушы орган, лауазымды адам) немесе дара кәсiпкер олардың қызметiн тоқтата тұру не оған тыйым салу түрiндегi судья, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттік берілген орган (лауазымды адам) қолданған әкiмшiлiк жазаны өз еркiмен орындамаған жағдайда, қаулыны уәкiлеттi орган атқарушылық iс жүргiзу тәртiбiмен орындайды.";
134) 910-1-баптың бірінші бөлігінде:
"187 (екінші және төртінші)" деген сөздер "187 (бесінші бөлік)" деген сөздермен ауыстырылсын, ", 604(екінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті