О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки о консульских привилегиях и иммунитетах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 181
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки о консульских привилегиях и иммунитетах.
2. Уполномочить заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан Ашикбаева Ержана Нигматуллаулы подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки о консульских привилегиях и иммунитетах, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 апреля 2019 года № 181
Проект
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки о консульских привилегиях и иммунитетах
Правительство Республики Казахстан и Правительство Соединенных Штатов Америки (далее по тексту по отдельности "Сторона", а вместе как "Стороны"):
признавая важность работы, проводимой консульскими должностными лицами и консульскими служащими;
будучи убеждены, что повышенная защита для членов консульского персонала и членов их семей будет способствовать дальнейшему укреплению дружественных отношений между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки;
намереваясь усилить защиту, которой пользуются консульские учреждения, консульские должностные лица, консульские служащие и члены их семей;
подчеркивая, что такие привилегии и иммунитеты предоставляются не для отдельных лиц, а для обеспечения эффективного осуществления консульскими учреждениями функций от имени их государств, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Определения
Для целей настоящего Соглашения используемые в нем термины имеют следующее значения:
определения, приведенные в статье 1 Венской конвенции о дипломатических сношениях и статье 1 Венской конвенции о консульских сношениях, применяются к настоящему Соглашению.
"Член семьи" означает члена семьи консульского должностного лица или консульского служащего, являющегося составной частью семьи, о котором было доведено до сведения принимающего государства в соответствии с установившейся в принимающем государстве практикой.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы консулдық артықшылықтар мен иммунитеттер туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 181 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы консулдық артықшылықтар мен иммунитеттер туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары Ержан Нигматуллаұлы Ашықбаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы консулдық артықшылықтар мен иммунитеттер туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 сәуірдегі
№ 181 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы консулдық артықшылықтар мен иммунитеттер туралы келісім
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі (бұдан әрі мәтін бойынша жеке-жеке "Тарап" және бірге "Тараптар" деп аталады):
консулдық лауазымды адамдар мен консулдық қызметшілер жүргізетін жұмыстың маңыздылығын тани отырып;
консулдық персонал мүшелері мен олардың отбасы мүшелері үшін күшейтілген қорғау Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы достық қарым-қатынастарды одан әрі нығайтуға ықпал ететініне сенімді бола отырып;
консулдық мекемелер, консулдық лауазымды адамдар, консулдық қызметшілер мен олардың отбасы мүшелері пайдаланатын қорғауды күшейтуге ниет білдіре отырып;
мұндай артықшылықтар мен иммунитеттер жекелеген адамдарға емес, консулдық мекемелердің өз мемлекеттері атынан функцияларды тиімді жүзеге асыруын қамтамасыз ету үшін берілетінін атап көрсете отырып;
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Анықтамалар
Осы Келісімнің мақсаттары үшін онда пайдаланылатын терминдер мынадай мағыналарға ие:
Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 1-бабында және Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 1-бабында келтірілген анықтамалар осы Келісімге қолданылады.
"Отбасы мүшесі" - қабылдаушы мемлекетте қалыптасқан практикаға сәйкес ол туралы қабылдаушы мемлекеттің назарына жеткізілген, консулдық лауазымды адам немесе консулдық қызметші отбасының құрамдас бөлігі болып табылатын отбасы мүшесін білдіреді.

Статья 2
Привилегии и иммунитеты консульских должностных лиц
Каждая Сторона предоставляет консульским должностным лицам другой Стороны привилегии и иммунитеты, эквивалентные привилегиям и иммунитетам, предоставляемым дипломатическим агентам согласно Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Статья 3
Привилегии и иммунитеты консульских служащих
Каждая Сторона предоставляет консульским служащим другой Стороны привилегии и иммунитеты, эквивалентные привилегиям и иммунитетам, предоставляемым членам административного и технического персонала согласно Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Статья 4
Привилегии и иммунитеты
для членов семьи консульских должностных лиц
Каждая Сторона предоставляет членам семьи консульского должностного лица другой Стороны привилегии и иммунитеты, эквивалентные привилегиям и иммунитетам, предоставляемым членам семьи дипломатического агента, являющегося составной частью его или ее семьи, согласно Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Статья 5
Привилегии и иммунитеты
для членов семьи консульских служащих
Каждая Сторона предоставляет членам семьи консульского служащего другой Стороны привилегии и иммунитеты, эквивалентные привилегиям и иммунитетам, предоставляемым членам семьи административного и технического персонала, являющегося составной частью его или ее семьи, согласно Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Статья 6
Консульское учреждение и недвижимость
Помещения и имущество консульских учреждений, в том числе транспортные средства, пользуются такой же защитой, как и дипломатические представительства в соответствии со статьей 22 Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Статья 7
Сфера применения
Защита, предусмотренная в настоящем Соглашении, не распространяется на лиц, являющихся гражданами государства пребывания или постоянно проживающих в государстве пребывания.
Статья 8
Отказ
Любой иммунитет или неприкосновенность, предоставляемые в соответствии с настоящим Соглашением, могут быть отменены направляющим государством. Любой отказ всегда должен быть явно выраженным.
Статья 9
Визы
Каждая Сторона при оформлении и выдаче виз дипломатическому и консульскому персоналу другой Стороны обязуется не дискриминировать на почве религиозных убеждений или этнической принадлежности.
Статья 10
Взаимодействие с Венской конвенцией по консульским сношениям
В соответствии со статьей 73 Венской конвенции о консульских сношениях настоящее Соглашение дополняет и усиливает положения упомянутой Конвенции. Положения настоящего Соглашения и любые ранее вступившие в силу Соглашения применяются последовательно. В случае расхождения применяется положение, являющееся наиболее благоприятным для направляющего государства.
Ничто в настоящем Соглашении не должно затрагивать права или обязательства любой из Сторон по любому другому международному договору, участником которого являются их государства.

2-бап
Консулдық лауазымды адамдардың артықшылықтары мен иммунитеттері
Әрбір Тарап екінші Тараптың консулдық лауазымды адамдарына Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына сәйкес дипломатиялық агенттерге берілетін артықшылықтар мен иммунитеттерге балама болып табылатын артықшылықтар мен иммунитеттер береді.
3-бап
Консулдық қызметшілердің артықшылықтары мен иммунитеттер
Әрбір Тарап екінші Тараптың консулдық қызметшілеріне Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына сәйкес әкімшілік және техникалық персонал мүшелеріне берілетін артықшылықтар мен иммунитеттерге балама болып табылатын артықшылықтар мен иммунитеттерді береді.
4-бап
Консулдық лауазымды адамдардың отбасы мүшелері үшін артықшылықтар мен иммунитеттер
Әрбір Тарап екінші Тараптың консулдық лауазымды адамының отбасы мүшелеріне Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына сәйкес дипломатиялық агенттің отбасының құрамдас бөлігі болып табылатын оның отбасы мүшелеріне берілетін артықшылықтар мен иммунитеттерге балама болатын артықшылықтар мен иммунитеттерді береді.
5-бап
Консулдық қызметшілердің отбасы мүшелері үшін артықшылықтар мен иммунитеттер
Тараптар консулдық қызметшінің отбасы мүшелеріне Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына сәйкес әкімшілік және техникалық персонал отбасының құрамдас бөлігі болып табылатын отбасы мүшелеріне берілетін артықшылықтар мен иммунитеттерге балама болып табылатын артықшылықтар мен иммунитеттер береді.
6-бап
Консулдық мекеме және жылжымайтын мүлік
Консулдық мекемелердің үй-жайлары мен мүлкі, оның ішінде көлік құралдары Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 22-бабына сәйкес дипломатиялық өкілдіктер сияқты қорғалады.
7-бап
Қолданылу аясы
Осы Келісімде көзделген қорғау болу мемлекетінің азаматтары болып табылатын немесе болу мемлекетінде тұрақты тұратын адамдарға қолданылмайды.
8-бап
Бас тарту
Осы Келісімге сәйкес берілетін кез келген иммунитетті немесе қол сұғылмаушылықты жіберуші мемлекет тоқтатуы мүмкін. Кез келген бас тарту әрқашан анық көрсетілуі тиіс.
9-бап
Визалар
Әрбір Тарап екінші Тараптың дипломатиялық және консулдық персоналы үшін визаны ресімдеу және беру кезінде діни сенімі немесе этникалық шығу тегі негізінде кемсітпеуге міндеттенеді.
10-бап
Консулдық қатынастар бойынша Вена конвенциясымен өзара іс-қимыл
Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 73-бабына сәйкес осы Келісім аталған Конвенцияның ережелерін толықтырады және күшейтеді. Осы Келісімнің ережелері және бұрын күшіне енген кез келген келісімдер рет-ретімен қолданылады. Алшақтықтар болған жағдайда жіберуші мемлекет үшін неғұрлым қолайлы болып табылатын ереже қолданылады.
Осы Келісімде ешнәрсе Тараптардың кез келгенінің өз мемлекеттері қатысушылары болып табылатын кез келген басқа халықаралық шарт бойынша құқықтарын немесе міндеттемелерін қозғамайды.

Статья 11
Изменения и дополнения
По взаимному согласию Сторон в любое время в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения.
Статья 12
Вступление в силу и прекращение действия
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения Правительством Соединенных Штатов Америки письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Правительством Республики Казахстан внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Каждая из Сторон может прекратить действие настоящего Соглашения в любое время, направив письменное уведомление по дипломатическим каналам другой Стороне. Настоящее Соглашение прекращает свое действие по истечении двенадцати месяцев с даты получения такого уведомления.
Совершено в городе ________________ "______" _________ 201___года в двух экземплярах на казахском и английском языках, причем оба текста являются равно аутентичными.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Соединенных Штатов Америки

11-бап
Өзгерістер мен толықтырулар
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімге кез келген уақытта өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
12-бап
Күшіне енуі және қолданысын тоқтату
Осы Келісім Қазақстан Республикасы Үкіметінің осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы жазбаша хабарламаны Америка Құрама Штаттарының Үкіметі дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша хабарлама жібере отырып, осы Келісімнің қолданысын кез келген уақытта тоқтатуы мүмкін. Осы Келісім осындай хабарлама алынған күннен бастап он екі ай өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
2019 жылғы "__"________ ___________ қаласында қазақ және ағылшын тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтін де бірдей теңтүпнұсқалы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Америка Құрама Штаттарының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін