О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 420. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.10.2020 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 529) следующее изменение:
перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие c 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2019 года № 420
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 2136
Перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Глава 1. Общие положения
1. Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) предоставляется гражданам Республики Казахстан, оралманам, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан (далее – граждане), за счет бюджетных средств, включает профилактические, диагностические и лечебные медицинские услуги, обладающие наибольшей доказанной эффективностью, а также лекарственную помощь.
Иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, имеют право на получение ГОБМП при острых заболеваниях, представляющих опасность для окружающих, в соответствии с перечнем, определяемым уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган), если иное не предусмотрено законами и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Медицинская помощь, входящая в ГОБМП, оказывается на основе клинических протоколов медицинскими работниками, допущенными к клинической практике на территории Республики Казахстан.

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 420 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 529-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 20 маусымдағы
№ 420 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 2136 қаулысымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға (бұдан әрі – азаматтар) бюджет қаражаты есебінен ұсынылады, барынша дәлелденген тиімді профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтерді, сондай-ақ дәрілік көмекті қамтиды.
Егер заңдарда және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың айналадағыларға қауіп төндіретін қатты аурулары болған кезде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) айқындайтын тізбеге сәйкес ТМККК алуға құқығы бар.
2. ТМККК-ға кіретін медициналық көмекті Қазақстан Республикасының аумағында клиникалық практикаға жіберілген медицина қызметкерлері клиникалық хаттамалардың негізінде көрсетеді.

3. В ГОБМП входят:
1) скорая медицинская помощь
2) санитарная авиация;
3) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП);
4) консультативно-диагностическая помощь по направлению специалиста ПМСП и профильных специалистов;
5) стационарозамещающая помощь;
6) стационарная помощь;
7) обеспечение препаратами крови и ее компонентами по медицинским показаниям;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация больных туберкулезом и перенесших туберкулез;
9) паллиативная помощь и сестринский уход для отдельных категорий населения;
10) патологоанатомическая диагностика;
11) подготовка трупа к изъятию органов и (или) тканей, изъятие, консервация, заготовка, хранение, транспортировка ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) с целью трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов).
Глава 2. Перечень ГОБМП
4. Скорая медицинская помощь оказывается круглосуточно в порядке, установленном уполномоченным органом, и включает:
1) оказание медицинской помощи по экстренным показаниям;
2) доставку пациентов в медицинские организации по экстренным показаниям;
3) при необходимости транспортировку пациента (ов), а также органов (части органов) и (или) тканей (части тканей) для последующей трансплантации.
5. Санитарная авиация включает:
1) предоставление экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) специалистов соответствующей специальности и (или) квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента;
2) доставку квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировку пациента (ов), а также органов (части органов) и (или) тканей (части тканей) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным транспортом.
6. ПМСП – доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества.
ПМСП включает:
1) профилактические прививки против инфекционных и паразитарных заболеваний согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 18) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
2) профилактические медицинские осмотры целевых групп населения, утвержденные уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 7 статьи 155 Кодекса (за исключением лиц, указанных в Законе Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"), в том числе:
обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта – один раз в год с профилактической целью;
профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций, женщин, вставших на учет по беременности, – один раз в год с профилактической целью;

3. ТМККК-ға:
1) жедел медициналық көмек;
2) санитариялық авиация;
3) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК);
4) МСАК маманының және бейінді мамандардың жолдамасы бойынша консультациялық-диагностикалық көмек;
5) стационарды алмастыратын көмек;
6) стационарлық көмек;
7) медициналық көрсетілімдер бойынша қан препараттарымен және оның компоненттерімен қамтамасыз ету;
8) туберкулезбен ауыратын және туберкулезбен ауырған науқастарды қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту;
9) халықтың жекелеген санаттарына арналған паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім;
10) патологиялық-анатомиялық диагностика;
11) тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында мәйітті ағзаларды және (немесе) тіндерді алуға дайындау, тінді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, консервациялау, дайындау, сақтау, тасымалдау кіреді.
2-тарау. ТМККК тізбесі
4. Жедел медициналық көмек уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тәулік бойы көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
1) шұғыл көрсетілімдер бойынша медициналық көмек көрсету;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша пациенттерді медициналық ұйымдарға жеткізу;
3) кейіннен транспланттау үшін қажет болған кезде пациентті (терді), сондай-ақ ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөлігін) тасымалдау.
5. Санитариялық авиация:
1) пациенттің тұрған жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтың және (немесе) тиісті мамандықтың және (немесе) білікті мамандардың болмауына байланысты медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек көрсетуді;
2) білікті мамандарды межелі жерге жеткізу не пациентті (терді), сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөлігін) тиісті медициналық ұйымға әуе көлігімен тасымалдауды қамтиды.
6. МСАК – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек.
МСАК мыналарды:
1) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбеге сәйкес инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы профилактикалық екпелерді;
2) Кодекстің 155-бабының 7-тармағына сәйкес ("Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген адамдарды қоспағанда) уәкілетті орган бекіткен халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді, оның ішінде:
балаларды тісті және ауыз қуысының сілемейлі қабығына күтім жасау бойынша санитариялық-гигиеналық дағдыларға оқытуды – профилактикалық мақсатта жылына 1 рет;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдарын оқушыларының, жүктілігі бойынша есепке тұрған әйелдердің ауыз қуысын профилактикалық тексеріп-қарауды – профилактикалық мақсатта жылына 1 рет;

3) патронаж детей в возрасте до одного года;
4) наблюдение беременности и планирование семьи;
5) динамическое наблюдение больных с хроническими заболеваниями по перечню, утвержденному уполномоченным органом, в том числе:
обязательный минимум диагностических исследований (вне обострения);
обучение больных и членов их семей самоконтролю, само- и взаимопомощи в соответствии с программами управления хроническими заболеваниями;
6) медико-социальную помощь при социально значимых заболеваниях по перечню, утвержденному уполномоченным органом;
7) неотложную медицинскую помощь, в том числе:
обслуживание вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории сложности в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 4-1 статьи 45 Кодекса;
8) прием, консультацию специалиста ПМСП, в том числе при острых или обострении хронических заболеваний, включая:
проведение медицинских манипуляций и процедур, оказываемых на уровне ПМСП в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
выписку рецептов на лекарственные средства и медицинские изделия, в том числе отдельным категориям граждан с определенными заболеваниями (состояниями), обеспечение бесплатными или льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 88 Кодекса;
обслуживание пациентов на дому специалистами ПМСП – по показаниям, предусмотренным положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденным уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса;
оказание стационарозамещающей помощи, в том числе на дому, в соответствии с пунктом 8 настоящего перечня;
экспертизу временной нетрудоспособности, проводимую в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 2 статьи 59 Кодекса;
9) диагностические услуги, в том числе лабораторную диагностику по перечню, утвержденному уполномоченным органом;
10) консультирование пациентов по вопросам здорового образа жизни, репродуктивного здоровья и планирования семьи, в том числе:
обучение в профилактических кабинетах и школах здоровья организаций ПМСП.
7. Консультативно-диагностическая помощь по направлению специалиста ПМСП и профильных специалистов включает:
1) медико-социальную помощь лицам, страдающим социально значимыми заболеваниями, включая их динамическое наблюдение, в том числе прием и консультацию профильных специалистов в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 89) статьи 7 Кодекса;

3) бір жасқа дейінгі балаларға патронажды;
4) жүктілікті байқауды және отбасын жоспарлауды;
5) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық байқауды, оның ішінде:
диагностикалық зерттеулердің міндетті ең аз мөлшерін (асқынудан тыс);
созылмалы ауруларды басқару бағдарламаларына сәйкес науқастарды және олардың отбасы мүшелерін өзін-өзі бақылауын және өзара көмек көрсетуге оқытуды;
6) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша әлеуметтік мәні бар аурулар кезіндегі медициналық-әлеуметтік көмекті;
7) кезек күттірмейтін медициналық көмекті, оның ішінде:
Кодекстің 45-бабының 4-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен төртінші күрделілік санатындағы жедел медициналық көмек шақыртуларына қызмет көрсетуді;
8) МСАК маманының, оның ішінде жіті аурулар немесе созылмалы аурулар асқынған кездегі қабылдауын, консультациясын, оның ішінде:
уәкілетті орган бекіткен тәртіппен МСАК деңгейінде көрсетілетін медициналық манипуляциялар мен ем-шаралар жүргізуді;
Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес дәрілік заттарға және мамандандырылған емдік өнімдерге рецепт жазуды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарына уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуді;
МСАК мамандарының үйде пациенттерге қызмет көрсетуі – Кодекстің 32-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеде көзделген көрсетілімдер бойынша;
осы тізбенің 8-тармағына сәйкес стационарды алмастыратын, оның ішінде үйде көмек көрсетуді;
Кодекстің 59-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүргізілетін еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы;
9) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша диагностикалық көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде зертханалық диагностиканы;
10) саламатты өмір салты, ұрпақты болу денсаулығы және отбасын жоспарлау мәселелері бойынша пациенттерге консультация беруді, оның ішінде:
профилактикалық кабинеттерде және МСАК ұйымдарының денсаулық мектептерінде оқытуды қамтиды.
7. МСАК маманының және бейінді мамандардың жолдамасы бойынша консультациялық-диагностикалық көмек:
1) әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін адамдарды динамикалық байқауды қоса алғанда, оларға медициналық-әлеуметтік көмекті, оның ішінде Кодекстің 7-бабының 89) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін тәртіппен бейінді мамандардың қабылдауын және консультациясын;

2) прием и консультации профильных специалистов лиц с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению, в том числе:
профилактические медицинские осмотры (в том числе скрининги) целевых групп населения, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, в порядке и с периодичностью проведения данных осмотров, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 7 статьи 155 Кодекса;
выполнение профильными специалистами медицинских манипуляций и процедур в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
предоставление пациентам специализированной медицинской помощи при острых и хронических заболеваниях, травмах, отравлениях или других неотложных состояниях;
медико-генетическое консультирование беременных и детей до восемнадцати лет в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
медицинское наблюдение и патронаж осложненной беременности в соответствии со стандартом организации оказания акушерско-гинекологической помощи, утвержденным уполномоченным органом, согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса;
выписку рецептов на лекарственные средства и медицинские изделия, в том числе отдельным категориям граждан с определенными заболеваниями (состояниями), обеспечение бесплатными или льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 88 Кодекса;
обслуживание пациентов на дому профильными специалистами – по показаниям, определенным положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденным уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса;
применение высокотехнологичных медицинских услуг, предоставляемых в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 2 статьи 42 Кодекса;
оказание стационарозамещающей помощи в соответствии с пунктом 8 настоящего перечня;
экспертизу временной нетрудоспособности, проводимую в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 2 статьи 59 Кодекса;
3) диагностические услуги, в том числе лабораторная диагностика, по перечню, утвержденному уполномоченным органом, включая:
медицинское освидетельствование на предмет употребления психоактивных веществ – при направлении правоохранительных органов, органов следствия и дознания.

2) бейінді мамандардың динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдарды қабылдауын және консультациясын, оның ішінде:
профилактикалық медициналық қарап-тексеруге жататын халықтың нысаналы топтарын Кодекстің 155-бабының 7-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін тәртіппен және осындай қарап-тексеруді өткізу дүркінділігімен профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді (оның ішінде скринингтер);
уәкілетті орган бекіткен тәртіппен бейінді мамандардың медициналық манипуляциялар мен ем-шараларды орындауын;
жіті және созылмалы аурулар, жарақаттанулар, уланулар немесе басқа да кейінге қалдыруға болмайтын жай-күйлер кезінде пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
"Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүкті әйелдерге және он сегіз жасқа дейінгі балаларға медициналық-генетикалық консультация беруді;
Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес асқынған жүктілікті медициналық байқауды және патронажды;
Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес дәрілік заттарға және мамандандырылған емдік өнімдерге рецепт жазуды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарына уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуді;
бейінді мамандардың үйде пациенттерге қызмет көрсетуі – Кодекстің 32-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеде көзделген көрсетілімдер бойынша;
Кодекстің 42-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдануды;
осы Тізбенің 8-тармағына сәйкес стационарды алмастыратын көмек көрсетуді;
Кодекстің 59-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүргізілетін еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы;
3) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша диагностикалық көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде зертханалық диагностиканы:
құқық қорғау органдары, тергеу және анықтау органдарының жолдаған кезде психикалық белсенді заттарды тұтынуы тұрғысынан медициналық куәландыруды қамтиды.

8. Стационарозамещающая медицинская помощь для:
1) лечения социально значимых заболеваний;
2) лечения хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению;
3) проведения лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара.
9. Стационарная медицинская помощь, включающая лечение:
1) пациентов, госпитализированных по экстренным показаниям;
2) социально значимых заболеваний;
3) инфекционных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, по перечню, утвержденному уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 89) статьи 7 Кодекса;
4) хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению.
10. Обеспечение препаратами крови и ее компонентами по медицинским показаниям в соответствии с номенклатурой и в порядке их заготовки, переработки, хранения, реализации, а также кровью, ее компонентами, препаратами в соответствии с порядком их хранения, переливания, утвержденными уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 5 статьи 162 Кодекса при оказании стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи.
11. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация больных туберкулезом и перенесших туберкулез согласно стандарту организации оказания медицинской помощи при туберкулезе, утвержденному уполномоченным органом, при оказании стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи.
12. Паллиативная помощь и сестринский уход для отдельных категорий населения в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 99) пункта 1 статьи 7 Кодекса при оказании стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи.
13. Патологоанатомическая диагностика осуществляется при:
1) патологоанатомическом вскрытии;
2) хронических заболеваниях, подлежащих динамическому наблюдению, социально значимых заболеваниях, в том числе при экстренной госпитализации;
3) инфекционных заболеваниях и заболеваниях, представляющих опасность для окружающих, в том числе при экстренной госпитализации.
14. Подготовка трупа к изъятию органов и (или) тканей, изъятие, консервация, заготовка, хранение, транспортировка ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) с целью трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов).
15. Лечение граждан Республики Казахстан за рубежом оказывается при наличии показаний и в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 80) пункта 1 статьи 7 Кодекса.
16. Обеспечение лекарственными средствами, медицинскими изделиями, специализированными лечебными продуктами, иммунобиологическими препаратами в рамках ГОБМП осуществляется:

8. Мыналарды:
1) әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы ауруларды емдеу;
3) тәулік бойы стационар жағдайында емдеуді талап етпейтін диагноз қойылғанға дейін стационардың қабылдау бөлімшесінде емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізуге арналған стационарды алмастыратын медициналық көмек.
9. Мыналарды:
1) шұғыл көрсетілімдер бойынша ауруханаға жатқызылған пациенттерді;
2) әлеуметтік мәні бар ауруларды;
3) Кодексінің 7-бабының 89) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша инфекциялық аурулар мен айналадағыларға қауіп төндіретін ауруларды;
4) динамикалық байқауға жататын созылмалы ауруларды емдеуді қамтитын стационарлық медициналық көмек.
10. Стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек көрсету кезінде, қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасына сәйкес және тәртіппен медициналық көрсетілімдер бойынша қан препараттарымен және оның компоненттерімен, сондай-ақ Кодекстің 162-бабының 5-тармағына сәйкес, уәкілетті орган бекіткен оларды сақтау, құю тәртібіне сәйкес қанмен, оның компоненттерімен, препараттарымен қамтамасыз ету.
11. Стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек көрсету кезінде уәкілетті орган бекіткен туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес туберкулезбен ауыратын және туберкулезбен ауырған науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту.
12. Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 99) тармақшасына сәйкес стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек көрсету кезінде уәкілетті орган бекіткен тәртіппен халықтың жекелеген санаттары үшін паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім.
13. Мыналар:
1) патологиялық-анатомиялық ашу;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулар, әлеуметтік мәні бар аурулар, оның ішінде шұғыл түрде емдеуге жатқызу;
3) инфекциялық аурулар мен айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар, оның ішінде шұғыл түрде емдеуге жатқызу кезінде патологиялық-анатомиялық диагностика жүзеге асырылады.
14. Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында мәйітті ағзаларды және (немесе) тіндерді алуға дайындау, тінді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, консервациялау, дайындау, сақтау, тасымалдау.
15. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде емдеу көрсетілімдері бар болған кезде және Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 80) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен көрсетіледі.
16. ТМККК шеңберінде дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, мамандандырылған емдік өнімдермен, иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз ету:

1) при оказании скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи − в соответствии с лекарственными формулярами организаций здравоохранения;
2) при оказании ПМСП − в соответствии с утвержденным уполномоченным органом перечнем лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов для бесплатного и льготного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 88 Кодекса.
При предоставлении ГОБМП субъектами здравоохранения используются лекарственные средства, медицинские изделия и специализированные лечебные продукты, зарегистрированные в Республике Казахстан. Лекарственные средства должны быть включены в казахстанский национальный лекарственный формуляр.
Допускается применение не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо оказания медицинской помощи ограниченному контингенту пациентов с редкой и (или) особо тяжелой патологией в порядке, утвержденном уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 32) пункта 1 статьи 7 Кодекса.

1) жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде – денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларына сәйкес;
2) МСАК көмек көрсету кезінде – белгілі бір аурулары (жай күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен қамтамасыз ету үшін Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
ТМККК ұсыну кезінде денсаулық сақтау субъектілері Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар мен мамандандырылған емдік өнімдерді пайдаланады. Дәрілік заттар Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға енгізілуге тиіс.
Кодекстің 7-бабы 1-тармағының 32) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды нақты пациенттің тіршілік көрсетілімдері бойынша медициналық көмек көрсету не сирек кездесетін және (немесе) аса ауыр патологиясы бар пациенттердің шектеулі контингентіне медициналық көмек көрсету үшін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қолдануға жол беріледі.