О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 894
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 48; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; 2013 г. № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2016 г., № 1, ст. 2; 2018 г., № 19, ст. 62):
1) абзац девятый статьи 1 изложить в следующей редакции:
"радиационная безопасность - состояние свойств и характеристик объекта использования атомной энергии, обеспеченное комплексом мероприятий, ограничивающих радиационное воздействие на персонал, население и окружающую среду, в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан;";
2) абзац пятый статьи 3 изложить в следующей редакции:
"принцип аварийной оптимизации - форма, масштаб и длительность принятия мер в чрезвычайных (аварийных) ситуациях должны быть оптимизированы так, чтобы реальная польза от мероприятий по ликвидации последствий радиационной аварии приносила больше пользы, чем вреда.";
3) статьи 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области обеспечения радиационной безопасности населения;
2) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 6. Компетенция государственных органов по обеспечению радиационной безопасности
1. К компетенции уполномоченного государственного органа в области использования атомной энергии относятся:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 894 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 48-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар, № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 14, 75- құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат, №19-1, 19-11, 96-құжат; 2016 ж., № 1, 2-құжат; 2018 ж.,№ 19, 62-құжат):
1) 1-баптың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"радиациялық қауіпсіздік - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға сәйкес персоналға, халыққа және қоршаған ортаға радиациялық әсерді шектейтін іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, атом энергиясы пайдаланылатын объектінің касиеттері мен сипаттамаларының жай-күйі;";
2) 3-баптың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"авариялық оңтайландыру қағидаты - төтенше (авариялық) жағдайларда қолданылатын шаралардың нысаны, ауқымы мен ұзақтығы радиациялық аварияның салдарын жою жөніндегі іс-шаралардан болатын нақты пайдасы зиянына қарағанда пайдасы көп болатындай етіп оңтайландырылуға тиіс.";
3) 5 және 6-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазакстан Республикасы Үкіметінің құзыреті Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) өзіне Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
6-бап. Мемлекеттік органдардың радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі құзыреті
1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне мыналар жатады:

1) реализация государственной политики в области обеспечения радиационной безопасности населения, предусмотренная законодательством в области использования атомной энергии;
2) разработка и утверждение технических регламентов в сфере радиационной безопасности;
3) разработка и утверждение квалификационных требований к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии;
4) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
2. К компетенции государственного органа в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения относятся:
1) организация и осуществление государственного санитарно- эпидемиологического контроля и надзора за соблюдением требований санитарных правил, гигиенических нормативов и технических регламентов в области обеспечения радиационной безопасности населения;
2) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, таможенные органы Республики Казахстан и пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в пределах своей компетенции обеспечивают радиационную безопасность населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) в пункте 2 статьи 8 слова ", согласовывается с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и утверждается уполномоченным государственным органом в области использования атомной энергии" исключить;
5) статью 14 после слова "обусловленных" дополнить словами "природным и".
2. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94):
в приложении 1:
строку, порядковый номер 19, исключить;
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21.
Лицензия на предоставление услуг в области использования атомной энергии

1) атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамада көзделген халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) радиациялық қауіпсіздік саласындағы техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту;
3) атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құзыретіне мыналар жатады:
1) халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер және техникалық регламенттер талаптарының сақталуын мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қадағалауды және бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының кеден органдары және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің шекара қызметі өз құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.";
4) 8-баптың 2-тармағынан "халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі және оны атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді" деген сөздер алып тасталсын;
5) 14-бапта "сондай-ақ" деген сөзден кейін "табиғи және" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-1, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-11, 103-құжат; № 20-1V, 113-құжат; № 21-1, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-1, 169-құжат; 2016 ж., № I, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-1, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-1, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-ІП, 111-құжат; N 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13,41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат):
1-қосымшада:
реттік нөмірі 19-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21.
Атом
энергиясын
пайдалану
саласындағы
қызметтерді
көрсетуге
арналған
лицензия

1. Техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядка, перезарядка, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 5 лет (за исключением подвидов "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности" и " Физическая защита ядерных установок и ядерных материалов"); действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
2. Контроль качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
3. Радиационный контроль территорий, помещений, рабочих мест, товаров, материалов, металлолома, транспортных средств
4. Определение содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды, измерение концентрации радона и других радиоактивных газов
5. Индивидуальный дозиметрический контроль персонала
6. Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности
7. Физическая защита ядерных установок и ядерных материалов строку, порядковый номер 23 изложить в следующей редакции:
"
23.
Лицензия на обращение с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
1. Изготовление радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 5 лет; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
2. Использование радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
3. Хранение радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
4. Реализация радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
строку, порядковый номер 25 исключить;
строку, порядковый номер 26 изложить в следующей редакции:
"
26.
Лицензия на обращение с ядерными материалами
1. Реализация ядерных материалов
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 5 лет; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
2. Использование ядерных материалов
3. Хранение ядерных материалов
4. Добыча и переработка природного урана
".
3. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст. 1; 2018 г., № 10, ст. 32):

1. Құрамында иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздері
бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу
Иеліктен шығарылмайтын;
Лицензияның қолданылу мерзімі - 5 жыл ("Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды
арнайы даярлау" және
"Ядролық қондырғылар мен
ядролық материалдарды
физикалық қорғау"
кіші түрлерін қоспағанда); лицензия беру кезінде осы
Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1,2-тармақтарының күші қолданылмайды; 1-сынып
2. Иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай
көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау
3. Аумақтарды, үй-жайларды, жұмыс
орындарын, тауарларды, материалдарды, металл сынықтарын, көлік құралдарын радиациялық
бақылау
4. Өнімдердегі, материалдардағы,
қоршаған орта обьектілеріндегі радионуклидтердің барын анықтау, радон және басқа да радиоактивті газдардың шоғырлануын өлшеу
5. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау
6. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау
7. Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау
";
реттік нөмірі 23 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23.
Радиоактивті
заттармен,
құрамында
радиоактивті
заттар бар
аспаптармен
және
қондырғыла
мен жұмыс
істеуге
арналған
лицензия
1. Радиоактивті заттарды, құрамында радиоакгивті
заттар бар аспаптарды және қондырғыларды
дайындау
Иеліктен
шығарылмайтын;
лицензияның
қолданылу мерзімі
5 жыл;
лицензия беру
кезінде осы Заңның
25-бабы 3-тармағы
бірінші бөлігінің
және 26-бабы 1,
2-тармақтарының
күші
қолданылмайды;
1-сынып
2. Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті
заттар бар аспаптарды және қондырғыларды
пайдалану
3. Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды сақтау
4. Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті
заттар бар аспаптарды және қондырғыларды
өткізу
";
реттік нөмірі 25-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 26-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
26.
Ядролық материалдар мен
жұмыс істеуге
арналған
лицензия
1. Ядролық материалдарды өткізу
Иеліктен
шығарылмайтын;
лицензияның қолданылу
мерзімі 5 жыл;
лицензия беру кезінде
осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы
1, 2-тармақтарының
күші қолданылмайды;
1-сынып
2. Ядролық материалдарды
пайдалану
3. Ядролық материалдарды сақтау
4. Табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу
".
3. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 1-құжат; 2018 ж., №10, 32-құжат):

1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уровень изъятия - значения физических величин, определяющих характеристики ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, установленные уполномоченным органом;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) обращение с объектами использования атомной энергии - совокупность ручных и (или) автоматизированных операций, действий с объектами использования атомной энергии при их строительстве, изготовлении, получении, передаче, поставке, владении, использовании, эксплуатации, вводе в эксплуатацию и выводе из эксплуатации, переработке, монтаже, ремонте, техническом обслуживании, зарядке, перезарядке, демонтаже, утилизации, консервации, транспортировке, импорте, экспорте, дезактивации, постутилизации, хранении, захоронении;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) радиационная установка - специальная, не являющаяся ядерной, установка, включая относящиеся к ней помещения, сооружения и оборудование, на которой осуществляется обращение с ядерными материалами и (или) радиоактивными веществами;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) ядерная установка - атомная электростанция, ядерный реактор, в том числе не выведенный из эксплуатации, подкритические и критические сборки, завод по изготовлению ядерного топлива, хранилище отработавшего ядерного топлива, хранилище гексафторида урана, установка по обогащению или переработке ядерного материала, включая относящиеся к ним помещения, сооружения и оборудование, за исключением установок для добычи или переработки урановых или ториевых руд;";
2) подпункт 5) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"5) утверждает правила проведения экспертиз ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;";
3) в статье 6:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) разрабатывает и утверждает правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;";
подпункт 15) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) разрабатывает и утверждает правила транспортировки ядерных материалов, радиоактивных веществ и радиоактивных отходов;"; подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) разрабатывает правила проведения экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;"; подпункт 26) исключить; подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) устанавливает уровни изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии;";

1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алып қою деңгейі - уәкілетті орган белгілеген ядролық материалдардың, радиоактивті заттар мен электрофизикалық қондырғылардың сипаттамаларын айқындайтын физикалық шама мәндері;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) атом энергиясы пайдаланылатын объектілермен жұмыс істеу - атом энергиясы пайдаланылатын объектілерді салу, дайындау, алу, беру, жеткізу, иелену, пайдалану, пайдалануға беру және пайдаланудан шығару, қайта өңдеу, монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, зарядтау, қайта зарядтау, бөлшектеу, кәдеге жарату, консервациялау, тасымалдау, импорттау, экспорттау, активсіздендіру, кейіннен кәдеге жарату, сақтау, көму кезінде олармен қолмен жасалатын және (немесе) автоматтандырылған операциялардың, әрекеттердің жиынтығы;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) радиациялық қондырғы - өзіне қатысты үй-жайларды, құрылыстар мен жабдықтарды қоса алғанда, ядролық материалдармен және (немесе) радиоактивті заттармен жұмыс істеу жүзеге асырылатын, ядролық болып табылмайтын арнайы қондырғы;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) ядролық қондырғы - уран немесе торий кендерін өндіруге немесе өңдеуге арналған қондырғыларды қоспағанда, оған жататын үй-жайларды, құрылыстарды және жабдықты қоса алғанда, атом электр станциясы, ядролық реактор, оның ішінде пайдаланудан шығарылмаған, шектен төмен және шектік құрастырмалар, ядролық отын дайындайтын зауыт, пайдаланылып болған ядролық отын қоймасы, уран гексафторидінің қоймасы, ядролық материалды байытатын немесе өңдейтін;";
2) 5-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүргізу қағидаларын бекітеді;";
3) 6-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
15) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды және радиоактивті қалдықтарды тасымалдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүргізу қағидаларын әзірлейді;";
26) тармақша алып тасталсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензиялауға жататын, ядролық материалдар, радиоактивті заттар мен электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейін белгілейді;";

4) в подпункте 3) пункта 2 статьи 7 слово "предписание" заменить словом "акт";
5) в статье 7-1:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений в области использования атомной энергии."; пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случае выявления нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии, должностными лицами выдается предписание об устранении выявленных нарушений, а в случаях, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, выдается акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности.";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. Должностное лицо в исключительных случаях, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, имеет право приостанавливать или запрещать без судебного решения отдельные виды деятельности субъекта надзора на срок не более трех суток. В указанный срок уполномоченный орган (должностное лицо) обязан направить материалы об административном правонарушении в суд.
Акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности субъекта надзора действует до вынесения судебного решения.
22. В акте о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности субъекта надзора указываются:
1) номер, дата и место составления;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лиц, выдавших данный акт;
3) наименование субъекта надзора, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) его представителя, его место нахождения, идентификационный номер и объект надзора;
4) основание применения этой меры;
5) объект, осуществление деятельности с которым подвергается временному приостановлению или запрету;
6) время фактического приостановления деятельности;
7) объяснения лица;
8) иные данные, необходимые для правильного разрешения дела.
23. Предписание об устранении выявленных нарушений и (или) акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности субъекта надзора вручаются субъекту надзора или его представителю одним из способов, указанных в пункте 17 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. В случае отказа в принятии акта о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности, в нем делается соответствующая запись и составляется протокол, который подписывается должностными лицами, осуществляющими проверку, и субъектом надзора либо его уполномоченным представителем.
Субъект надзора вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа. Отказ от получения акта о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности не является основанием для неисполнения акта о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности. Акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности считается врученным с момента составления протокола.";

4) 7-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "нұсқама" деген сөз "акт" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 7-1-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) атом энергиясын пайдалану саласындағы анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманын орындалуын бақылау.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, лауазымды адамдар анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама береді, ал адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда, жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт беріледі.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін айрықша жағдайларда лауазымды адамның қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін соттың шешімінсіз үш тәуліктен аспайтын мерзімге тоқтата тұруға немесе оларға тыйым салуға құқығы бар. Көрсетілген мерзімде уәкілетті орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық туралы материалдарды сотқа жіберуге міндетті.
Қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт сот шешімі шығарылғанға дейін қолданылады.
22. Қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) нөмірі, жасалу күні мен орны;
2) осы актіні берген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және лауазымы;
3) қадағалау субъектісінің атауы, оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), оның орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі және қадағалау объектісі;
4) осы шараны қолдану негізі;
5) қызметті жүзеге асыруы уақытша тоқтата тұруға немесе оған тыйым салуға жататын объект;
6) қызметтің іс жүзінде тоқтатыла тұру уақыты;
7) тұлғаның түсініктемелері;
8) істі дұрыс шешу үшін қажет өзге де деректер.
23. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама және (немесе) қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт қадағалау субъектісіне немесе оның өкіліне осы баптың 17-тармағында көрсетілген тәсілдердің бірімен табыс етіледі.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы актіні алудан бас тарту жағдайында, актіде тиісті жазба жазылып, бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар мен қадағалау субъектісі немесе оның уәкілетті өкілі қол қойған хаттама толтырылады.
Қадағалау субъектісі хаттамаға қол қоюдан бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме беріп, бас тартуға құқылы. Жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы актіні алудан бас тарту жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы актінің орындалмауына негіз бола алмайды. Жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт хаттама толтырылған сәттен бастап берілген болып табылады.";

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Предписание об устранении выявленных нарушений и (или) акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности являются обязательными для исполнения с момента их получения субъектами надзора.
25. Предписание об устранении выявленных нарушений и (или) акт о приостановлении или запрещении отдельных видов деятельности, выдаваемые должностными лицами, могут быть обжалованы вышестоящему должностному лицу или в суд в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
6) подпункт 9) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"9) информировать уполномоченный орган о любых предполагаемых изменениях в системах, оборудовании, проектной и технологической документации ядерной установки, касающихся обеспечения ядерной, радиационной или ядерной физической безопасности;";
7) в статье 9:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"В сфере использования атомной энергии выдаются лицензии на следующие виды деятельности:
1) выполнение работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии;
2) обращение с ядерными материалами;
3) обращение с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества;
4) обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение;
5) предоставление услуг в области использования атомной энергии;
6) обращение с радиоактивными отходами;
7) транспортировка, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан;
8) деятельность на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний.
Не выдается лицензия на следующие виды деятельности:
1) по обращению с ядерными материалами ниже уровня изъятия;
2) по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества, ниже уровня изъятия;
3) по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение, ниже уровня изъятия";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Срок рассмотрения заявления на получение лицензии и (или) приложения к лицензии для видов деятельности: выполнение работ,
связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии; обращение с ядерными материалами; обращение с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества; обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение; обращение с радиоактивными отходами; транспортировка, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан; предоставление услуг в области использования атомной энергии; деятельность на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний; определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";
пункт 3 исключить;

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама және (немесе) қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт қадағалау субъектілерінің оларды алған сәттен бастап орындауы үшін міндетті болып табылады.
25. Лауазымды адамдар беретін анықталған бұзушылыктарды жою туралы нұсқама және (немесе) қадағалау субъектісінің жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы акт жоғары тұрған лауазымды адамға немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.";
6) 8-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) уәкілетті органға ядролық, радиациялық немесе ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты жүйелердегі, жабдықтардағы, ядролық қондырғының жобалық және технологиялық құжаттамасындағы кез келген өзгерістер туралы хабарлауға;";
7) 9-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясын пайдалану саласында мынадай қызмет түрлеріне лицензиялар беріледі:
1) атом энергиясы пайдаланылатын объектілердің өмірлік цикл кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау;
2) ядролық материалдармен жұмыс істеу;
3) радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу;
4) иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу;
5) атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету;
6) радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу;
7) ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздерін, радиоактивті қалдықтарды транзиттік тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тасымалдау;
8) бұрынғы ядролық сынақ полигондары аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар салдарынан ластанған басқа да аумақтардағы қызмет.
Лицензия мынадай қызмет түрлеріне берілмейді:
1) aлу деңгейі төмен ядролық материалдармен жұмыс істеу;
2) алу деңгейі төмен радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және кондырғылармен жұмыс істеу;
3) алу деңгейі төмен иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мынадай қызмет түрлері үшін: атом энергиясы пайдаланылатын объектілердің өмірлік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау; ядролық материалдармен жұмыс істеу; радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу; иондандырушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу; радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу; ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондандырушы сәулеленудің радиоизотоптық көздерін, радиоактивті қалдықтарды транзиттік тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тасымалдау; атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету; бұрынғы ядролық сынақ полигондары аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар салдарынан ластанған басқа да аумақтардағы қызметке лицензия және (немесе) лицензияға қосымша алу өтінішінің мерзімі Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.";
3-тармақ алып тасталсын;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Отсутствие оригинала документов при проверке соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению является основанием для отказа в выдаче разрешения и (или) приложения к разрешению.";
8) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"3. Собственниками ядерных установок, радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности могут быть только юридические лица.";
9) пункт 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Проектные документы строительства, реконструкции, вывода из эксплуатации ядерных установок и пунктов захоронения в обязательном порядке проходят экологическую и санитарно-эпидемиологическую экспертизы.";
10) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Транспортировка ядерных материалов, радиоактивных веществ и радиоактивных отходов включает все операции и условия, которые связаны с изготовлением и обслуживанием транспортных упаковочных комплектов, а также подготовкой, загрузкой, отправкой, перевозкой, включая транзитное хранение, разгрузкой и приемкой в конечном пункте назначения грузов, в том числе связанные с аварийными ситуациями.";
11) пункт 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"3. Безопасное размещение отработавшего ядерного топлива и радиоактивных отходов должно предусматриваться проектной и эксплуатационной документацией в качестве обязательного этапа любого вида деятельности, ведущего к их образованию.";
12) в статье 21:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Персонал, занятый на объектах использования атомной энергии, проходит аттестацию в порядке, определенном уполномоченным органом, на предмет определения соответствия уровня его квалификации и профессиональной подготовки занимаемой должности.";
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) персонала ядерной установки, в должностные обязанности которого входят контроль ядерной, радиационной безопасности, учет и контроль ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов, обеспечение физической защиты ядерной установки и ядерных материалов.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Иной персонал аттестуется физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области использования атомной энергии, в соответствии с правилами аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии.";
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) повторная аттестация.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша беру алдында өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат талаптарына сәйкестігін растау кезінде түпнұсқа құжаттың болмауы рұқсат және (немесе) рұқсатты беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
8) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлғалар ғана ядролық қондырғылардың, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық қондырғылардың меншік иелері бола алады.";
9) 12-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ядролық қондырғылардың және көму пункттерін салу, қайта құру, пайдаланудан шығару жобалау құжаттары міндетті түрде экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардан өткізіледі.";
10) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды және радиоактивті қалдықтарды тасымалдау көліктік қаптама комплектілерін дайындауға және оларға қызмет көрсетуге, сондай-ақ жүктерді дайындауға, тиеуге, жөнелтуге, транзиттік сақтауды қоса алғанда, тасуға, соңғы межелі пунктте түсіруге және қабылдап алуға байланысты, соның ішінде авариялық жағдайлармен байланысты барлық операциялар мен жағдайларды қамтиды.";
11) 17-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пайдаланылып болған ядролық отынды және радиоактивті қалдықтарды қауіпсіз орналастыру олардың түзілуіне алып келетін қызметтің кез келген түрінің міндетті кезеңі ретінде жобалау және пайдалану құжаттамасында көзделуге тиіс.";
12) 21-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персонал уәкілетті орган айқындаған тәртіппен біліктілігі мен кәсіби даярлығы деңгейінің атқаратын лауазымына сәйкестігін айқындау тұрғысынан аттестаттаудан өтеді.";
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ядролық материалдарды, иондандырушы сәулелену көздерін, радиоактивті қалдықтарды ядролық, радиациялық қауіпсіздігін бақылау, есепке алу және бақылау, ядролық қондырғы мен ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету лауазымдық міндеттеріне кіретін ядролық қондырғы персоналын.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзге персоналды атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау қағидаларына сәйкес аттестаттайды.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қайта аттестаттау.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Первичная аттестация персонала проводится в течение одного месяца после назначения работника на должность. Периодическая аттестация проводится один раз в три года. Внеочередная аттестация назначается в случаях:
1) возникновения инцидентов на объектах использования атомной энергии - в отношении лиц, допустивших их возникновение;
2) нарушения требований ядерной и (или) радиационной, и (или) ядерной физической безопасности, учета ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, выявленного в результате проверок уполномоченного органа, - в отношении лиц, допустивших нарушение;
3) по решению физического или юридического лица, осуществляющего деятельность в области использования атомной энергии.
Повторная аттестация назначается в случае получения отрицательного результата по результатам первичной или периодической или внеочередной аттестации.
6. В случаях, если работник, получил отрицательное заключение по результатам первичной или периодической или внеочередной аттестации, работника отстраняют от работы до получения результатов повторной аттестации в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Трудовой договор с работником, получившим отрицательное заключение о несоответствии работника занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации по результатам повторной аттестации, прекращается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
13) заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности. Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности";
14) в статье 24:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности";
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности проводятся в целях осуществления независимой оценки безопасности ядерных установок и радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности, транспортных упаковочных комплектов на весь период времени, в течение которого они могут представлять потенциальную опасность.
2. Экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности повторно проводятся при изменениях в системах, оборудовании, проектной и технологической документации ядерных и радиационных установок, касающихся обеспечения ядерной, радиационной или ядерной физической безопасности.
Эксплуатирующая организация или физическое лицо одновременно письменно уведомляют уполномоченный орган и экспертную организацию, проводившую ранее экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности, о планируемых изменениях с представлением проектной и технологической документации ядерной и радиационной установки.

"5. Персоналды бастапқы аттестаттау жұмыскер лауазымға тағайындалғаннан кейін бір ай ішінде жүргізіледі. Мерзімді аттестаттау үш жылда бір рет өткізіледі. Кезектен тыс аттестаттау мынадай жағдайларда:
1) атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде оқыс оқиғалар туындағанда - олардың туындауына жол берген адамдарға қатысты;
2) уәкілетті органның тексерулері нәтижесінде анықталған, ядролық және (немесе) радиациялық және (немесе) ядролык физикалық қауіпсіздік талаптары, ядролык материалдарды, иондандырушы сәулелену көздерін есепке алу талаптары бұзылғанда - бұзушылыққа жол берген адамдарға қатысты;
3) атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша тағайындалады.
Қайта аттестаттау бастапқы немесе мерзімді немесе кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша теріс нәтиже алған жағдайда тағайындалады.
6. Егер жұмыскер бастапқы немесе мерзімді немесе кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша теріс қорытынды алса, жұмыскер Қазакстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қайта аттестаттау нәтижелерін алғанға дейін жұмыстан шеттетіледі.
Қайта аттестаттау нәтижелері бойынша біліктілігінің жеткіліксіздігі салдарынан жұмыскердің атқаратын лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес еместігі туралы теріс қорытынды алған жұмыскермен еңбек шарты Казақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес тоқтатылады.";
13) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамалары. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу";
14) 24-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік немесе ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамалары";
1.2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық      қауіпсіздік сараптамалары ядролық қондырғылардың, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық қондырғылардың, көліктік қаптама комплектілерінің қауіпсіздігін олар ықтимал қауіп төндіруі мүмкін бүкіл уақыт кезеңіне тәуелсіз бағалауды жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
2. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздіктің және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздіктің сараптамалары ядролык, радиациялык және ядролык физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты ядролық және радиациялық қондырғылардың жүйелерінде, жабдықтарында, жобалау және технологиялық құжаттамасында өзгерістер болған кезде қайта жүргізіледі.
Пайдаланушы ұйым немесе жеке тұлға ядролық және радиациялық қондырғылардың жобалық және технологиялық құжаттамасын бере отырып, жоспарланған өзгерістер туралы уәкілетті органға және ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын бұрын жүргізген сараптама ұйымына бір уақытта жазбаша түрде хабарлайды.

3. Экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности проводятся организациями, аккредитованными в уполномоченном органе на осуществление данного вида деятельности. При этом в качестве эксперта не могут выступать лицо, состоящее в близких родственных или свойственных отношениях с физическим лицом, осуществляющим эксплуатацию объектов использования атомной энергии, или должностными лицами эксплуатирующей организации, а также физические лица, состоящие с физическим лицом, осуществляющим эксплуатацию объектов использования атомной энергии, эксплуатирующей организацией в трудовых или иных договорных отношениях.
4. Документы на экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности представляют эксплуатирующая организация или физическое лицо, осуществляющее эксплуатацию объектов использования атомной энергии.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Финансирование экспертиз ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности осуществляется за счет средств эксплуатирующей организации или физического лица, осуществляющего эксплуатацию объектов использования атомной энергии, или других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.";
15) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Объекты экспертиз ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности
Экспертизам ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности подлежат:
1) проектная документация по выбору площадок размещения и строительству ядерных установок, радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности;
2) проектная и эксплуатационная документация ядерных установок, радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности;
3) проектная документация на техническую модернизацию ядерных установок, радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности;
4) проектная и эксплуатационная документация по выводу из эксплуатации ядерных установок, радиационных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности.";
16) в статье 26:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности и (или) ядерной физической безопасности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган проводит аккредитацию организаций, осуществляющих экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности и (или) ядерной физической безопасности.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

3. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын осы қызмет түрін жүзеге асыруға уәкілетті органда аккредиттелген ұйымдар жүргізеді. Бұл ретте атом энергиясы пайдаланылатын объектілерді пайдалануды жүзеге асыратын жеке тұлғамен немесе пайдаланушы ұйымның лауазымды адамдарымен жақын туыстық немесе жекжаттық қарым-қатынаста тұрған адам, сондай-ақ атом энергиясы пайдаланылатын объектілерді пайдалануды жүзеге асыратын жеке тұлғамен, пайдаланушы ұйыммен еңбек қатынастарында немесе өзге де шарттық қатынастарда тұрған жеке тұлғалар сарапшы бола алмайды.
4. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларына құжаттарды пайдаланушы ұйым немесе атом энергиясы пайдаланылатын объектілерді пайдалануды жүзеге асыратын жеке тұлға ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын қаржыландыру пайдаланушы ұйымның немесе атом энергиясы пайдаланылатын объектілерді пайдалануды жүзеге асыратын жеке тұлғаның қаражаты есебінен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.";
15) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларының объектілері
Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларына:
1) ядролық қондырғыларды, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық кондырғыларды орналастыру және салу алаңдарын таңдау жөніндегі жобалау құжаттамасы;
2) ядролық қондырғыларды, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық қондырғыларды жобалау және пайдалану құжаттамасы;
3) ядролық қондырғыларды, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық қондырғыларды техникалық жаңғыртуға арналған жобалау құжаттамасы;
4) ядролық қондырғыларды, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттардағы радиациялық қондырғыларды пайдаланудан шығару жөніндегі жобалау және пайдалану құжаттамасы жатады.";
16) 26-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеуден өткізеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Организация, осуществляющая экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности и (или) ядерной физической безопасности, должна иметь:
1) не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
2) квалифицированный персонал, способный обеспечить выполнение работ в соответствующей области аккредитации;
3) программно-технические средства и (или) методики расчетов для выполнения заявляемых видов работ.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган ведет реестр аккредитованных организаций, осуществляющих экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности и (или) ядерной физической безопасности.";
пункт 8 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"3. Ядролық қауілсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын ұйымның:
1) аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызметте кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесі;
2) аккредиттеудің тиісті саласындағы жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етуге қабілетті білікті персоналы;
3) мәлімделген жұмыс түрлерін орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдары және (немесе) есеп-қисап әдістемелері болуға тиіс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаларын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың тізілімін жүргізеді.";
8-тармақ алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті