О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 827 "Об утверждении Государственной программы "Цифровой Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2019 года № 949. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2022 года № 311.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.05.2022 № 311.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 827 "Об утверждении Государственной программы "Цифровой Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в пункте 2:
слова "Министерству информации и коммуникаций Республики Казахстан" заменить словами "Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.";
в Государственной программе "Цифровой Казахстан", утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1. "Паспорт Программы":
строку:
"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
";
в строке "Целевые индикаторы":
слова и цифры "Рост производительности труда по секции "Сельское, лесное и рыбное хозяйство" в 2022 году - 45,1%." заменить словами и цифрами "Рост производительности труда по секции "Сельское, лесное и рыбное хозяйство" в 2022 году - 82,0%.";
слова и цифры "Доля пользователей сети интернет в 2022 году - 82%." заменить словами и цифрами "Доля пользователей сети интернет в 2022 году - 82,3%.";
слова и цифры "Улучшение в рейтинге ГИК ВЭФ по индикатору "Способность к инновациям" в 2022 году - 63 место." заменить словами и цифрами "Улучшение в рейтинге ГИК ВЭФ по индикатору "Рост инновационных компаний" в 2022 году - 104 место.";
строку:
"
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2018 - 2022 годах будут направлены средства бюджета в размере 141 048 387 тыс. тенге*1, в том числе:
2018 год - 21 544 099 тыс. тенге*
2019 год - 33 153 045 тыс. тенге*
2020 год - 59 865 614 тыс. тенге*
2021 год - 26 485 629 тыс. тенге*
2022 год - тыс. тенге*,
а также средства из других источников финансирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
"
изложить в следующей редакции:
"
Источники и объемы финансирования

"Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 827 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 949 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 мамырдағы № 311 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2022 № 311 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 827 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне жүктелсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасында:
"Бағдарлама Паспорты" деген 1-бөлімде:
мына:
"
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
";
"Нысаналы индикаторлар" деген жолда:
"2022 жылы "Ауыл, орман және балық шаруашылығы" секциясы бойынша еңбек өнімділігінің өсуі – 45,1%." деген сөздер мен цифрлар "2022 жылы "Ауыл, орман және балық шаруашылығы" секциясы бойынша еңбек өнімділігінің өсуі – 82,0%." деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
"2022 жылы интернет желісін пайдаланушылардың үлесі – 82%." деген сөздер мен цифрлар "2022 жылы интернет желісін пайдаланушылардың үлесі – 82,3%." деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
"2022 жылы "Инновацияға қабілеттілік" индикаторы бойынша ДЭФ ЖБҚИ рейтингісінде жоғарылау – 63 орын." деген сөздер мен цифрлар "2022 жылы ДЭФ ЖБИ рейтингінде "Инновациялық компаниялардың өсуі" индикаторы бойынша жақсару – 104 орын." деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
мына:
"
Қаржыландыру көздері мен көлемі
2018 – 2022 жылдары Бағдарламаны іске асыруға 141 048 387 мың теңге*1 көлемінде бюджет қаражаты, оның ішінде:
2018 жылы – 21 544 099 мың теңге*
2019 жылы – 33 153 045 мың теңге*
2020 жылы – 59 865 614 мың теңге*
2021 жылы – 26 485 629 мың теңге*,
2022 жылы – мың теңге*,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаржыландыру көздерінен қаражат жұмсалатын болады.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қаржыландыру көздері мен көлемі

На реализацию Программы в 2018 - 2022 годах будут направлены средства бюджета в размере 108 683 142 тыс. тенге*1, в том числе:
2018 год - 20 103 128 тыс. тенге*
2019 год - 15 791 384 тыс. тенге*
2020 год - 32 691 920 тыс. тенге*
2021 год - 20 923 618 тыс. тенге*
2022 год - 19 173 092 тыс. тенге*,
а также средства из других источников финансирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
";
в разделе 2. "Введение":
в подразделе 2.1. "Резюме":
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"Реализация Программы предполагает привлечение финансирования в объеме 109 млрд. тенге из средств республиканского бюджета. Также ожидается привлечение более 169 млрд. тенге средств субъектов квазигосударственного сектора.";
в разделе 4. "Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы":
в таблице по целевым индикаторам:

2018 – 2022 жылдары Бағдарламаны іске асыруға 108 683 142 мың теңге*1 көлемінде бюджет қаражаты, оның ішінде:
2018 жылы – 20 103 128 мың теңге*,
2019 жылы – 15 791 384 мың теңге*,
2020 жылы – 32 691 920 мың теңге*,
2021 жылы – 20 923 618 мың теңге*,
2022 жылы – 19 173 092 мың теңге*,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаржыландыру көздерінен қаражат жұмсалатын болады.
";
"Кіріспе" деген 2-бөлімде:
"Түйіндеме" деген 2.1-кіші бөлімде:
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаны іске асыру республикалық бюджет қаражатынан 109 млрд. теңге көлемінде қаржыландыру тартуды болжайды. Сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің 169 млрд. теңгеден астам қаражатын тарту күтілуде.";
"Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-бөлімде:
нысаналы индикаторлар бойынша кестеде:

1498
";
в строке, порядковый номер 2:
в графах "Ответственный исполнитель", "Источник информации" аббревиатуру "МИР" заменить аббревиатурой "МИИР";
в задаче 4. "Развитие электронной торговли":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1. Рост количества онлайн заказов в розничной торговле (к 2016 году)
МТИ
Статистические данные, данные АО "Казпочта"
%
-
56
95
144
205
281
";
в направлении 2. "Переход на цифровое государство":
в задаче 1. "Государство-гражданам":
в строке, порядковый номер 1:
в графах "Ответственный исполнитель", "Источник информации" аббревиатуру "МИК" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
в задаче 2. "Государство - бизнесу":
в строке, порядковый номер 2:
в графе "Источник информации" аббревиатуру "МИР" заменить аббревиатурой "МИИР";
в направлении 3. "Реализация цифрового Шелкового пути":
в задаче 1. "Расширение покрытия сетей связи и ИКТ инфраструктуры":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"

1498
";
реттік нөмірі 2-жолда:
"Жауапты орындаушы", "Ақпарат көзі" деген бағандарда "ИДМ" деген аббревиатура "ИИДМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Электрондық сауданы дамыту" деген 4-міндетте:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1. Бөлшек саудада онлайн-тапсырыстар санының өсуі (2016 жылға қарағанда)
СИМ
Статистикалық деректер, "Қазпошта" АҚ-ның деректері
%
-
56
95
144
205
281
";
"Цифрлық мемлекетке көшу" деген 2-бағытта:
"Мемлекет – азаматтарға" деген 1-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
"Жауапты орындаушы", "Ақпарат көзі" деген бағандарда "АКМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Мемлекет – бизнеске" деген 2-міндетте:
реттік нөмірі 2-жолда:
"Ақпарат көзі" деген бағанда "ИДМ" деген аббревиатура "ИИДМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Цифрлық Жібек жолын іске асыру" деген 3-бағытта:
"Байланыс желілерін және АКТ инфрақұрылымын қамтуды кеңейту" деген 1-міндетте:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

0,810
";
в направлении 4. "Развитие человеческого капитала":
в задаче 1. "Повышение цифровой грамотности в среднем, техническом и профессиональном, высшем образовании":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1. Доля обученных основам программирования в начальной школе
МОН
Данные МОН
%
-
-
24
48
73
100
";
в задаче 2. "Повышение цифровой грамотности населения (подготовка, переподготовка)":
в строке, порядковый номер 1:
в графах "Ответственный исполнитель", "Источник информации" аббревиатуру "МИК" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
в направлении 5. "Создание инновационной экосистемы":
в задаче 1. "Поддержка площадок инновационного развития":
в строке, порядковый номер 1:
в графе "Ответственный исполнитель" аббревиатуры и слова "МИК, МИР, АО "НИКХ "Зерде" (по согласованию), АКФ ПИТ (по согласованию)" заменить аббревиатурами и словами "МЦРИАП, КФ "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub" (по согласованию), АКФ ПИТ (по согласованию), АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию),
АО "QazTech Ventures" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)";
в графе "Источник информации" аббревиатуру "МИК" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
в задаче 2. "Развитие технологического предпринимательства, стартап культуры и НИОКР":
внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1. Рост количества выданных патентов национальным заявителям (компаниям/физическим лицам-резидентам РК) в сфере ИКТ
МЦРИАП
Официальный интернет-ресурс РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности" МЮ РК
ед.
-
-
33
53
73
93
";
в строке, порядковый номер 2:
в графах "Ответственный исполнитель", "Источник информации" аббревиатуру "МИК" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
в графе "Ответственный исполнитель" аббревиатуры и слово "АО "НИКХ "Зерде" заменить аббревиатурой и словами "АО "Холдинг "Зерде";
в задаче 3. "Привлечение "венчурного" финансирования":
в строке, порядковый номер 1:
в графе "Ответственный исполнитель" аббревиатуру "МИР" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
в задаче 4. "Формирование спроса на инновации":
в сроке, порядковый номер 1:
в графе "Ответственный исполнитель" аббревиатуру "МИК" заменить аббревиатурой "МЦРИАП";
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2. Доля местного содержания в ИТ услугах
МЦРИАП, АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию), ЦГО
Данные МИИР, МФ, МЭ
%
-
26,8
60
65

0,810
";
"Адами капиталды дамыту" деген 4-бағытта:
"Бастауыш және орта білім беруде цифрлық сауаттылықты арттыру" деген 1-міндетте:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1. Бастауыш мектепте бағдарламалау негіздерін оқыған оқушылар үлесі
БҒМ
БҒМ-нің деректері
%
-
-
24
48
73
100
";
"Тұрғындардың цифрлық сауаттылығын арттыру (даярлау, қайта даярлау)" деген 2-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
"Жауапты орындаушы", "Ақпарат көзі" деген бағандарда "АКМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Инновациялық экожүйені құру" деген 5-бағытта:
"Инновациялық даму алаңдарын қолдау" деген 1-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
"Жауапты орындаушы" деген бағанда "АКМ, ИДМ, "Зерде" ҰИКХ" АҚ (келісім бойынша), ИДП АКҚ (келісім бойынша)" деген аббревиатуралар мен сөздер "ЦДИАӨМ, "Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" КҚ (келісім бойынша), ИТП ДКҚ (келісім бойынша), "Зерде" холдингі" АҚ (келісім бойынша), "QazTech Ventures" АҚ (келісім бойынша), АХҚО (келісім бойынша)" деген аббревиатуралармен және сөздермен ауыстырылсын;
"Ақпарат көзі" деген бағанда "АКМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Технологиялық кәсіпкерлікке, стартап мәдениетін және ҒЗТКЖ-ға дамыту" деген 2-міндетте:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Технологиялық кәсіпкерлікті, стартап мәдениетін және ҒЗТКЖ-ны дамыту";
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2. АКТ саласында ұлттық өтініш берушілерге (ҚР резидент компанияларға/жеке тұлғаларға) берілген патенттер санының өсуі
ЦДИАӨМ
ҚР Әділетмині "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-нің ресми
интернет-ресурсы
бірл.
-
-
33
53
73
93
";
реттік нөмірі 2-жолда:
"Жауапты орындаушы", "Ақпарат көзі" деген бағандарда "АКМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Жауапты орындаушы" деген бағанда "Зерде" ҰИКХ" АҚ" деген аббревиатуралар мен сөз "Зерде" холдингі" АҚ" деген аббревиатурамен және сөздермен ауыстырылсын;
"Венчурлік" қаржыландыруды тарту" деген 3-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
"Жауапты орындаушы" деген бағанда "ИДМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"Инновацияға сұраныс қалыптастыру" деген 4-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
"Жауапты орындаушы" деген бағанда "АКМ" деген аббревиатура "ЦДИАӨМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2. АТ қызметтеріндегі жергілікті қамту үлесі
ЦДИАӨМ, "Зерде" холдингі" АҚ (келісім бойынша), ОМО
ИИДМ, Қаржымині, ЭМ деректері
%
-
26,8
60
65

67,5
70
";
в разделе 5. "Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры":
в подразделе 5.6. "Система управления":
в абзаце десятом аббревиатуры и слово "АО "НИКХ "Зерде" заменить аббревиатурой и словами "АО "Холдинг "Зерде";
в разделе 6. "Необходимые ресурсы":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Реализация Программы предполагает 109 млрд. тенге из республиканского бюджета, также ожидается привлечение 169 млрд. тенге средств субъектов квазигосударственного сектора. По предварительным подсчетам прямой эффект от цифровизации экономики к 2025 году позволит создать добавочную стоимость на 1,7 - 2,2 трлн. тенге, таким образом обеспечив возврат от инвестиций в 4,8 - 6,4 раза к 2025 году к общим объемам инвестиций с учетом частных инвестиций.";
в Глоссарии:
после строки:
"
ЛЭП
-
линия электропередач;
"
дополнить строкой:
"
КФ "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub"
-
Корпоративный фонд "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub";
";
после строки:
"
МИК
-
Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан;
"
дополнить строкой:
"
МЦРИАП
-
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
";
после строки:
"
МИР
-
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
"
дополнить строкой:
"
МИИР
-
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
";
после строки:
"
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
";
дополнить строками:
"
МФ
МТИ
-
-
Министерство финансов Республики Казахстан;
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
",
План мероприятий по реализации Государственной программы "Цифровой Казахстан", утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

67,5
70
";
"Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар" деген 5-бөлімде:
"Басқару жүйесі" деген 5.6-кіші бөлімде:
оныншы абзацта "Зерде" ҰИКХ" АҚ" деген аббревиатуралар мен сөз "Зерде" холдингі" АҚ" деген аббревиатурамен және сөздермен ауыстырылсын;
"6. Қажетті ресурстар" деген бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаны іске асыру үшін республикалық бюджеттен 109 млрд. теңге бөлу болжануда, сонымен қатар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің 169 млрд. теңге қаражатын тарту күтілуде. Алдын ала есептеу бойынша экономиканы цифрландырудан келетін тікелей әсер 2025 жылға қарай 1,7 – 2,2 трлн. теңгеге қосымша құнды қалыптастыруға мүмкіндік береді, осылайша 2025 жылға қарай жеке инвестицияларды ескере отырып, инвестициялардың жалпы көлеміне қарағанда инвестициядан 4,8 – 6,4 есе қайтарылымды қамтамасыз етеді.";
Глоссарийде:
мына:
"
ЭЖЖ
-
электр жеткізу желілері;
"
деген жолдан кейін мынадай жолмен толықтырылсын:
"
"Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" КҚ
-
"Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" корпоративтік қоры;
";
мына:
"
АКМ
-
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі;
"
деген жолдан кейін мынадай жолмен толықтырылсын:
"
ЦДИАӨМ
-
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
";
мына:
"
ИДМ
-
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі;
"
деген жолдан кейін мынадай жолмен толықтырылсын:
"
ИИДМ
-
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
";
мына:
"
АШМ
-
Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылық министрлігі;
"
деген жолдағы "Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылық министрлігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі" деген сөздермен ауыстырылып, ол жолдан кейін мынадай жолдармен толықтырылсын:
"
Қаржымині
СИМ
-
-
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
";
Көрсетілген қаулысымен бекітілген "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

1 584 925
РБ
программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела", подпрограмма 012
59
Создание и внедрение информационной системы "Национальный банк данных минеральных ресурсов Республики Казахстан"
отчетная информация
июль 2021 года
МЭГПР, АО "Казгеология" (по согласованию)
собственные средства АО "Казгеология"
-
собственные средства
60
Создание и внедрение автоматизированной системы по сбору данных об авиапассажирах
отчетная информация
декабрь 2020 года
МИИР, все авиаперевозчики (по согласованию)
по результатам разработки концепции
-
-
внебюджетные средства (ГЧП)
61
Создание и внедрение "Единой информационной системы дипломатической службы"
отчетная информация
декабрь 2022 года
МИД
по результатам разработки ИП
РБ

1 584 925
РБ
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бағдарламасы, 012 кіші бағдарлама
59
"Қазақстан Республикасы ұлттық минералдық ресурстар банкі" ақпараттық жүйесін құру және енгізу
есептік ақпарат
2021 жылғы шілде
ЭГТРМ, "Казгеология" АҚ (келісу бойынша)
"Казгеология" АҚ-ның жеке қаражаты
-
жеке қаражат
60
Авиажолаушылар туралы деректерді жинау бойынша автоматтандырылған жүйені құру және енгізу
есептік ақпарат
2020 жылғы желтоқсан
ИИДМ, барлық авиатасымалдаушылар (келісу бойынша)
тұжырымдаманы әзірлеу нәтижелері бойынша
-
-
бюджеттен тыс қаражат (МЖӘ)
61
"Дипломатиялық қызметтің бірыңғай ақпараттық жүйесін" құру және енгізу
есептік ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
СІМ
ИҰ әзірлеу нәтижелері бойынша
РБ

184 473
РБ
001 "Обеспечение национальной безопасности"
82
Осуществление межотраслевой координации по вопросам мониторинга обеспечения ИБ, защиты и безопасного функционирования объектов информатизации "электронного правительства" казахстанского сегмента Интернета, а также критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, реагирования на инциденты ИБ с проведением совместных мероприятий по обеспечению ИБ в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан
тыс. тенге
отчетная информация
декабрь - ежегодно
КНБ (по согласованию), РГП "ГТС" (по согласованию)

184 473
РБ
001 "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету"
82
Интернеттің қазақстандық сегментінің АҚ-ны қамтамасыз ету мониторингі, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің қауіпсіз жұмыс істеуі және оларды қорғау, АҚ-ны қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-шараларды Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен жүргізе отырып, АҚ инциденттеріне ден қою мәселелері бойынша салааралық үйлестіруді жүзеге асыру
мың теңге
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ҰҚК (келісу бойынша), "МТҚ" РМК (келісу бойынша)

Включение основ программирования в начальном образовании с 1 по 4 классы:
2018-2019 учебный год - 3 классы,
2019-2020 учебный год - 4 классы,
2020-2021 учебный год - в 1классы,
2021-2022 учебный год - 2 классы
отчетная информация
июнь - ежегодно
МОН
в рамках средств, предусмотренных БП
МБ
86
Актуализация программ среднего образования (5-11 классы) путем пересмотра языков программирования, с учетом включения STEM-элементов (робототехника, виртуальная реальность, 3D-принтинг и другие)
актуализированная учебная программа
июнь - ежегодно
МОН, НПП РК "Атамекен" (по согласованию), МЦРИАП
финансирование не требуется
финансирование не требуется
87
Актуализация образовательных программ по ведущим специальностям, в т.ч. ИКТ с учетом современных трендов
отчетная информация
июнь - ежегодно
МОН, ВУЗы (по согласованию), МЦРИАП
собственные средства ВУЗов (внебюджетные средства)
собственные средства ВУЗов (внебюджетные средства)
-
88
Открытие филиалов ИКТ кафедр ВУЗов на предприятиях
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МОН, ВУЗы (по согласованию), предприятия (по согласованию)
собственные средства ВУЗов (внебюджетные средства)
собственные средства ВУЗов (внебюджетные средства)
89
Привлечение производственных ИКТ специалистов в учебный образовательный процесс путем проведения практических и лабораторных занятий на базе ВУЗов и/или предприятий
отчетная информация
декабрь - ежегодно
ВУЗы (по согласованию), МОН, ОЮЛ "КАІТК" (по согласованию), ОЮЛ "НТА" (по согласованию)
финансирование не требуется
финансирование не требуется
90
Открытие центров компетенций на базе ВУЗов РК для повышения цифровых навыков студентов
отчетная информация
декабрь - ежегодно
ВУЗы (по согласованию), МОН, МЦРИАП
собственные средства предприятий (внебюджетные средства)
собственные средства предприятий (внебюджетные средства)
91
Создание Института промышленной автоматизации и цифровизации на базе существующей инфраструктуры
отчетная информация
июнь 2018 года
МОН, МИК, МИР, заинтересованные органы и организации (по согласованию)
по результатам разработки концепции
-
-
-
-
внебюджетные средства (ГЧП)
92
Развитие Astana IT University (открытие и развитие научно-практических лабораторий по кибербезопасности и IoT)
отчетная информация
июнь - ежегодно
МЦРИАП, МОН, ТОО "Astana IT University" (по согласованию), ОФ ФОНН (по согласованию), АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию)
-
-
по результатам разработки документации
РБ
новая бюджетная программа
Задача 2. Повышение цифровой грамотности населения (подготовка, переподготовка)
Показатели
20
Доля профессиональных кадров, прошедших обучение цифровой грамотности
%
МЦРИАП

Бастауыш білім беруде 1 – 4-сыныптарда бағдарламалау негіздерін енгізу":
2018 – 2019 оқу жылында – 3-сыныптарда,
2019 – 2020 оқу жылында – 4-сыныптарда,
2020 – 2021 оқу жылында – 1-сыныптарда,
2021 – 2022 оқу жылында – 2-сыныптарда
есептік ақпарат
жыл сайын- маусым
БҒМ
ББ-да қарастырылған қаражат шеңберінде
ЖБ
86
STEM элементтерін (робототехника, виртуалды шындықты, 3D принтинг және басқаларды) ескере отырып, бағдарламалау тілдерін қайта қарау арқылы орта білім беру бағдарламаларын өзектілендіру (5-11-сыныптар)
өзектендірілген оқу бағдарламасы
жыл сайын- маусым
БҒМ, "Атамекен" ҚР ҰКП (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
87
Жетекші мамандықтар, оның ішінде: заманауи трендтерді ескере отырып, АКТ бойынша білім беру бағдарламаларын өзектілендіру
есептік ақпарат
жыл сайын- маусым
БҒМ, ЖОО-лар (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
ЖОО жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
ЖОО жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
88
Кәсіпорындағы ЖОО-ның АКТ филиалдарын ашу
есептік ақпарат
жыл сайын - желтоқсан
БҒМ, ЖОО-лар (келісу бойынша), кәсіпорындар (келісу бойынша)
ЖОО жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
ЖОО жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
89
ЖОО және/немесе кәсіпорындар базасында практикалық және зертханалық сабақтарды өткізу арқылы білім беру процесіне өндірістік АКТ мамандарын тарту
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ЖОО (келісу бойынша), БҒМ, "ІТКҚҚ" ЗТҚ (келісу бойынша), "ҰТҚ" ЗТҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
90
Студенттердің цифрлық дағдыларын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының базасында құзыреттілік орталықтарын ашу
есептік ақпарат
жыл сайын - желтоқсан
ЖОО-лар (келісу бойынша), БҒМ, ЦДИАӨМ
кәсіпорындардың жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
кәсіпорындардың жеке қаражаты (бюджеттен тыс қаражат)
91
Қолданыстағы инфрақұрылым негізінде Өнеркәсіптік автоматтандыру және цифрландыру институтын құру
есептік ақпарат
2018 жылғы маусым
БҒМ, АКМ, ИДМ, мүдделі органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
тұжырымдама әзірлеу нәтижелері бойынша
-
-
-
-
бюджеттен тыс қаражат (МЖӘ)
92
Astana IT University дамыту (Киберқауіпсіздік және IoT бойынша ғылыми-практикалық зертхананың ашылуы мен дамуы)
есептік ақпарат
жыл сайын- маусым
ЦДИАӨМ, БҒМ, "Astana IT University" ЖШС (келісу бойынша), ННББҚ ҚҚ, (келісу бойынша), "Зерде" холдингі" АҚ (келісу бойынша)
-
-
құжаттаманы әзірлеу нәтижелері бойынша
РБ
жаңа бюджеттік бағдарлама
2-міндет. Халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру (даярлау, қайта даярлау)
Көрсеткіш
20
Цифрлық сауаттылыққа оқытудан өткен кәсіпқой кадрлар үлесі
%
ЦДИАӨМ

150
220
298
Мероприятия
105
Создание благоприятных условий для привлечения международных технических предпринимателей, ученых и квалифицированных специалистов в РК (в т.ч. облегчение визового процесса, поддержка с жилищными условиями и т.д.)
отчетная информация
декабрь - ежегодно
АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию)
финансирование не требуется
финансирование не требуется
106
Развитие программ наставничества для стартапов на национальном уровне в рамках существующих мер государственной поддержки
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МЦРИАП, МНЭ, КФ "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
финансирование не требуется
финансирование не требуется
107
Организация коммуникационной площадки по вопросам продвижения ИТ компаний
отчетная информация
декабрь - ежегодно
АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию)
собственные средства АО "Холдинг "Зерде"
собственные средства
108
Популяризация инновационной деятельности (размещение промо-роликов в СМИ, интернет-ресурсах, социальных сетях, организация деловых форумов, выставок и т.д.)
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МЦРИАП
финансирование не требуется
финансирование не требуется
109
Открытие R&D центров международных ИКТ компаний
отчетная информация
декабрь - ежегодно
КФ "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub" (по согласованию)
финансирование не требуется
финансирование не требуется
110
Создание благоприятных условий для деятельности R&D организаций РК
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МЦРИАП, МОН
финансирование не требуется
финансирование не требуется
111
Внедрение курса "Основы предпринимательства" в организациях образования
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МОН
финансирование не требуется
финансирование не требуется

150
220
298
Іс-шаралар
105
ҚР-ға халықаралық техникалық кәсіпкерлерді, ғалымдар мен білікті мамандарды тартуға қолайлы жағдайлар жасау (оның ішінде визалық процесті жеңілдету, тұрғын үй жағдайын қолдау және т.б.)
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
"Зерде" холдингі" АҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
106
Қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде ұлттық деңгейде стартаптар үшін тәлімгерлік бағдарламаларды әзірлеу
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ЦДИАӨМ, ҰЭМ, "Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" КҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
107
АТ-компанияларды ілгерілету бойынша коммуникациялық алаңды ұйымдастыру
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
"Зерде" холдингі" АҚ (келісу бойынша)
"Зерде" холдингі" АҚ жеке қаражаты
жеке қаражат
108
Инновациялық қызметті танымал ету (БАҚ-та промо-клиптер орналастыру, интернет-ресурстар, әлеуметтік желілер, бизнес-форумдарды ұйымдастыру, көрмелер және т.б.).
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ЦДИАӨМ
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
109
Халықаралық АКТ-компаниялардың R&D орталықтарын ашу
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
"Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" КҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
110
ҚР-дағы R&D ұйымдардың қызметіне қолайлы жағдайлар жасау
есептік ақпарат
жыл сайын-желтоқсан
ЦДИАӨМ, БҒМ
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
111
Білім беру ұйымдарында "Кәсіпкерлік негіздері" курсын енгізу
есептік ақпарат
жыл сайын-желтоқсан
БҒМ
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді

112
Создание и внедрение проекта e-Residence
отчетная информация
декабрь 2021 года
МИД, МФЦА, МЦРИАП, МНЭ, МФ, МВД, МТСЗН, КНБ РК (по согласованию), АО "Холдинг Зерде" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию), НПП РК "Атамекен" (по согласованию)
по результатам разработки концепции
-
внебюджетные средства (ГЧП)
113
Реализация партнерства с международными инновационными кластерами
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МЦРИАП, МИД, АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию), АКФ ПИТ (по согласованию), КФ "Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub" (по согласованию)
финансирование не требуется
финансирование не требуется
Задача 3. Привлечение "венчурного" финансирования
Показатель
24
Улучшение в рейтинге ГИК ВЭФ по индикатору "Доступность венчурного капитала"
место в рейтинге
МЦРИАП

112
E-Residence жобасын жасау және енгізу
есептік ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
СІМ, АХҚО, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині, ІІМ, Еңбекмині, ҰҚК (келісу бойынша), "Зерде" холдингі" АҚ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҚР ҰКП (келісу бойынша)
тұжырымдама әзірлеу нәтижелері бойынша
бюджеттен тыс қаражат (МЖӘ)
113
Халықаралық инновациялық кластерлермен әріптестікті іске асыру
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ЦДИАӨМ, СІМ, "Зерде" холдингі" АҚ (келісу бойынша), "ИТД" ДКҚ (келісу бойынша) "Astana Hub" халықаралық IT-стартаптар технопаркі" КҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді
3-міндет. "Венчурлік" қаржыландыруды тарту
Көрсеткіш
24
"Венчурлік капиталдың қолжетімділігі" индикаторы бойынша ДЭФ ЖБИ рейтингін жақсару
рейтингтегі орны
ЦДИАӨМ

123
Формирование национального реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности Республики Казахстан
НПА
март 2018 года
МОАП, ОЮЛ "КАІТК" (по согласованию)
финансирование не требуется
-
-
-
-
финансирование не требуется
124
Проведение на регулярной основе мониторинга и анализа развития местного содержания в области ИКТ
отчетная информация
декабрь - ежегодно
МИИР, МЦРИАП
финансирование не требуется
финансирование не требуется

123
Қазақстан Республикасының сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымы мен электрондық өнеркәсіп өнімінің ұлттық тізілімін қалыптастыру
НҚА
2018 жылғы наурыз
ҚАӨМ, "ІТКҚҚ" ЗТҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
-
-
қаржыландыру талап етілмейді
124
АКТ саласындағы жергілікті қамтуды дамытуға жүйелі түрде мониторинг және талдау жүргізу
есептік ақпарат
жыл сайын- желтоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ
қаржыландыру талап етілмейді
қаржыландыру талап етілмейді

125
Разработка и принятие дорожной карты по развитию ИТ отрасли
НПА
март 2018 года
МИК, ЦГО, АО "Холдинг "Зерде" (по согласованию), НПП РК "Атамекен" (по согласованию), ОЮЛ "КАІТК" (по согласованию)
финансирование не требуется
-
-
-
-
финансирование не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АСУ - автоматическая система управления
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НПП РК "Атамекен" - национальная палата предпринимателей Республики Казахстана "Атамекен"
МФЦА - международный финансовый центр "Астана"
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
БП - бюджетная программа
СТПО - спецификация требований к программному обеспечению
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
РГП "НЦЭЛС" - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий" Комитета контроля качества и безопасности товаров и услуг
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ - банки второго уровня
ЕЛ - государственная база данных "Е-лицензирование"
АО "ЦРТР" - АО "Центр развития трудовых ресурсов"
ЗНП - задание на проектирование
ГБД РН - государственная база данных "Регистр недвижимости"
ВУЗ - высшее учебное заведение
ВС - Верховный суд Республики Казахстан
ДФЭ - двадцатифутовый эквивалент
ТОО - товаришество с ограниченной ответственностью
ИП - инвестиционное предложение
АКФ "ПИТ" - автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий"
АО "НУХ "КазАгро" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
АО "НАК "Казатомпром" - акционерное общество "Национальная атомная компания "Казатомпром"
АО "НК "КазМунайГаз" - акционерное общество "национальная компания "КазМунайГаз"
МОАП - Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
РГКП "Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан" - Республиканское государственное казенное предприятие "Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан"
НАО - некоммерческое акционерное общество
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
ФЭО - финансово-экономическое обоснование
НАО "ФСМС" - некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
АИС ГЗК - автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра
ГЧП - государственно-частное партнерство
ГК - государственная корпорация
АДГС - Агентство Республики Kазахстан по делам государственной службы
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
РГП "ГТС" - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная техническая служба"
АОО "Назарбаев Университет" - автономная организация образования "Назарбаев Университет"
ОФ ФОНН - общественный фонд "Фонд образования Нурсултана Назарбаева"
РГП "РЦЭЗ" - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ТОРО - техническое обслуживание и ремонтное обеспечение
ОЮЛ "АГМП" - объединение юридических лиц "Республиканская ассоциация горнодобывающих и горно-металлургических предприятий"
ТЗ - техническое задание
ТЭО - технико-экономическое обоснование
АО "НИТ" - акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НИПД - Национальной инфраструктуры пространственных данных
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ОЮЛ "НТА" - объединение юридических лиц "Национальная телекоммуникационная ассоциация Казахстана"
ИИС ЦОН - интегрированная информационная система для центров обслуживания населения
МФИ - международные финансовые институты
МВД - Министерство внутрених дел Республики Казахстан
МЭГПР - Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ОЭСР - организация экономического сотрудничества и развития
ПЭП - портал "Электронного правительства"
BIM - building information modeling
IaaS - Infrastructure as a Service
ОЮЛ "КАІТК" - объеденение юридических лиц "Казахстанская ассоциация ИТ-компании"
АО "КEGOC" - акционерное общество "Kazakhstan Electricity Grid Operating Company"
mgov - мобильное правительство
PaaS - Platform as a Service
QR-code - Quick Response Code
АО "КЦИЭ "QazIndustry" - акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
R&D - Research and Development
SaaS - Software as a Service
STEM - S - science, T - technology, E - engineering, M - mathematics

125
АТ-индустриясын дамыту бойынша жол картасын әзірлеу және қабылдау
НҚА
2018 жылғы наурыз
АКМ, ОМО, "Зерде" ходингі" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҚР ҰКП (келісу бойынша), "ІТКҚҚ" ЗТҚ (келісу бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
-
-
-
қаржыландыру талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АБЖ – автоматтандырылған басқару жүйесі
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҚР ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ББ – бюджеттік бағдарлама
БЖТЕ – бағдарламалық жасақтамаға қойылатын талаптар
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
"ДМБҰО" РМК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер
ЕЛ – "Е–лицензиялау" мемлекеттік деректер базасы" ақпараттық жүйесі
"ЕРДО" АҚ – "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
ЖАТ – жобалауға арналған тапсырма
ЖМТ МД – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқоры
ЖОО – жоғары оқу орны
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖФБ – жиырма футтық эквивалент
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ИҰ – инвестициялық ұсыныс
"ИТП" ДКҚ – "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры
"ҚазАгро" ҰБХ" АҚ – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ – "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚАӨМ – Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы" РМҚК – "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
КеАҚ – коммерциялық емес акционерлік қоғам
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ҚЭН – қаржы–экономикалық негіздеме
"МӘСҚ" КеАҚ – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
МЖК ААЖ – "Мемлекеттік жер кадастры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі
МЖӘ – мемлекеттік–жекешелік әріптестік
МК – мемлекеттік корпорация
МҚІА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
"МТҚ" РМК – "Мемлекеттік техникалық қызмет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Назарбаев Университеті" ДБҰ – "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
ННББҚ ҚҚ – "Нұрсұлтан Назарбаевтың білім беру қоры" қоғамдық қоры
"РЭДСО" РМК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық – Қазына" ұлттық әл ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТҚЖҚ– техникалық қолдау көрсету және жөндеуді қамтамасыз ету
"ТМКҚ" ЗТБ – "Тау–кен өндіруші және тау–кен металлургиялық кәсіпорындардың республикалық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
ТТ – техникалық тапсырма
ТЭН – техникалық–экономикалық негіздеме
"ҰАТ" АҚ – "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰКДИ – ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"ҰТҚ" ЗТҚ – "Қазақстанның Ұлттық телекоммуникациялық қауымдастығы" заңды тұлғалардың бірлестігі
ХҚКО БАЖ –Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған біріктірілген ақпараттық жүйе
ХҚИ – халықаралық қаржы институттары
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасы Экология, геология жəне табиғи ресурстар министрлігі
ЭЫДҰ – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ЭҮП – "Электрондық үкімет" порталы
BIM – building information modeling
IaaS – Infrastructure as a Service
"ІТКҚҚ" ЗТБ – "ІТ компаниялардың қазақстандық қауымдастығы" заңды тұлғалардың бірлестігі
"КEGOC" АҚ – "Kazakhstan Electricity Grid Operating Company" акционерлік қоғамы
mgov – мобильді үкімет
PaaS – Platform as a Service
QR-code – Quick Response Code
"QazIndustry" ҚИЭО" АҚ – "QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
R&D – Research and Development
SaaS – Software as a Service
STEM – S – science, T – technology, E – engineering, M – mathematics