Об утверждении Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 982. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2021 № 725.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Программы в порядке и сроки, определенные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 года № 982
Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
6. Необходимые ресурсы
1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020-2025 годы
Основание для разработки
Послание Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства";
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636;
Национальный план Президента Республики Казахстан "100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ";
Послания Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции" и 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни";

Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 982 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2021 № 725 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаның іске асырылуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де ұйымдар (келісім бойынша):
1) Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 982 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Бағдарламаның паспорты
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
6. Қажетті ресурстар
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары;
Қазақстан Республикасы Президентінің "Бес институционалдық реформаны іске асыру бойынша 100 нақты қадам" атты ұлт жоспары;
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" және 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатын арттыру: табыстар мен өмір сүру сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауы;

Послание Президента Республики Казахстан Токаева К.К. народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана".
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан,
Министерство внутренних дел Республики Казахстан,
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан,
Министерство национальной экономики Республики Казахстан,
Министерство образования и науки Республики Казахстан,
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан,
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан,
Министерство финансов Республики Казахстан,
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан,
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан,
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан,
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан,
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан,
Министерство обороны Республики Казахстан,
акиматы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент
Цель
Программы
Обеспечение качественного и доступного здравоохранения
Задачи
Формирование у населения приверженности к здоровому образу жизни и развитие службы общественного здоровья; повышение качества медицинской помощи; устойчивое развитие системы здравоохранения
Сроки реализации

Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі,
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі,
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі,
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі,
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі,
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі,
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі,
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі,
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі,
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі,
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Бағдарламаның мақсаты
Сапалы және қолжетімді денсаулық сақтауды қамтамасыз ету
Міндеттер
Халықтың саламатты өмір салтын ұстануын қалыптастыру және қоғамдық денсаулық қызметін дамыту; медициналық көмектің сапасын арттыру; денсаулық сақтау жүйесін орнықты дамыту
Іске асыру мерзімі

2020 – 2025 годы
Целевые индикаторы
В 2025 году:
- рост ожидаемой продолжительности жизни граждан до 75 лет;
- снижение уровня риска преждевременной смертности от 30 до 70 лет от сердечно-сосудистых, онкологических, хронических респираторных заболеваний и диабета до 15,43%.
- снижение материнской смертности до 14,5 на 100 тысяч живорожденных (по данным конфиденциального аудита);
- снижение младенческой смертности до 8,3 на 1000 живорожденных (по данным конфиденциального аудита).
Источники и объемы финансирования

2020 – 2025 жылдар
Нысаналы индикаторлар
2025 жылы:
- азаматтардың күтілетін өмір сүру ұзақтығының 75 жасқа дейін өсуі;
- жүрек-тамыр, онкологиялық, созылмалы респираторлық аурулар мен диабеттен 30-70 жас аралығында мезгілсіз қаза болу қаупінің деңгейін 15,43 %-ға дейін төмендету;
- аналар өлімін 100 мың тірі туғанға шаққанда 14,5-ке дейін төмендету (құпия аудит деректері бойынша);
- нәрестелер өлімін 1000 тірі туғандарға шаққанда 8,3-ке дейін төмендету (құпия аудит деректері бойынша).
Қаржыландыру көздері мен көлемдері

228 543 141
2024 г.
892 247 182
580 797 471
311 449 711
2025 г.
1 000 696 116
616 975 228
383 720 888
Итого:
3 180 318 382 2 044 890 654 1 135 427 728
Объем финансирования Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы (далее – Программа) будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможностей доходной части республиканского и местных бюджетов, активов ФСМС, а также привлечением альтернативных источников финансирования, не запрещенных законодательством.

228 543 141
2024 ж.
892 247 182
580 797 471
311 449 711
2025 ж.
1 000 696 116
616 975 228
383 720 888
Барлығы:
3 180 318 382
2 044 890 654
1 135 427 728
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде және республикалық және жергілікті бюджеттердің кіріс бөлігінің, ӘлМСҚ активтерінің мүмкіндіктеріне байланысты, сондай-ақ заңнамада тыйым салынбаған қаржыландырудың балама көздерін тарта отырып нақтыланатын болады.

2. Введение
В долгосрочной Стратегии "Казахстан – 2050" была определена стратегическая цель войти в 30-ку самых развитых стран мира, что также подразумевает доведение ожидаемой продолжительности жизни (далее – ОПЖ) казахстанцев до среднего уровня развитых государств. В качестве одного из семи долгосрочных приоритетов определено обеспечение реализации новых принципов социальной политики – социальные гарантии и личная ответственность граждан.
Казахстан поддерживает определение Организации Объединенных Наций (далее – ООН) о том, что ключевой элемент устойчивого развития – это обеспечение здорового образа жизни и содействие благополучию для всех людей в любом возрасте. В среднесрочном Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2025 года Правительство Республики Казахстан определило Цели устойчивого развития ООН (далее – ЦУР) важным ориентиром, где третьей целью указаны хорошее здоровье и благополучие населения.
Согласно рейтинговой оценке международного агентства Блумберг Казахстан по показателю эффективности расходов на здравоохранение в 2012 году занимал 111 позицию среди стран участников рейтинга, в 2018 году поднялся до 44 позиции. Это свидетельствует о повышении эффективности системы здравоохранения Казахстана за указанный период.
Для улучшения системы здравоохранения, по инициативе Правительства Казахстана Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) провела обзор системы здравоохранения Республики Казахстан, представив ряд рекомендаций, которые были учтены при разработке настоящей Программы.
Дополнительно рекомендации на основе оценки были даны Всемирной организацией здравоохранения (далее – ВОЗ) для Казахстана в области общественного здоровья, по борьбе с неинфекционными заболеваниями, по первичной медико-санитарной помощи и другим направлениям.
Настоящая Программа обеспечит преемственность основных направлений и ключевых проектов предыдущей программы развития здравоохранения Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы.
Одним из главных акцентов Программы станет укрепление здоровья детей, подростков и молодежи путем предупреждения заболеваний, оказания своевременной помощи и полноценной реабилитации с учетом лучшей международной практики, в соответствии с подходами в Стратегии здоровья на 2016 – 2030 годы ЮНИСЕФ.
В реализацию долгосрочного и среднесрочных стратегических документов Республики Казахстан, ЦУР ООН и рекомендаций международных организаций в настоящей Программе определен курс развития системы здравоохранения до 2026 года.

2. Кіріспе
"Қазақстан-2050" ұзақ мерзімді стратегиясында әлемнің ең дамыған 30 елінің қатарына кіру стратегиялық мақсаты айқындалған болатын, бұл қазақстандықтардың күтілетін өмір сүру ұзақтығын (бұдан әрі – КӨҰ) дамыған мемлекеттердің орташа деңгейіне дейін жеткізуді де көздейді. Әлеуметтік саясаттың жаңа қағидаттарын – азаматтардың әлеуметтік кепілдіктері мен жеке жауапкершілігін іске асыруды қамтамасыз ету ұзақ мерзімді жеті басымдықтың бірі ретінде айқындалған.
Қазақстан Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) орнықты дамудың түйінді элементі – бұл саламатты өмір салтын қамтамасыз ету және кез келген жастағы барлық адамдар үшін қолайлы жағдай жасау деген анықтамасын қолдайды. Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі орта мерзімді стратегиялық даму жоспарында Қазақстан Республикасының Үкіметі БҰҰ-ның Тұрақты даму мақсаттарын (бұдан әрі – ТДМ) маңызды бағдар етіп айқындаған, онда үшінші мақсаты болып халықтың жақсы денсаулығы мен әл-ауқаты көрсетілген.
Блумберг халықаралық агенттігінің рейтингтік бағалауына сәйкес денсаулық сақтауға жұмсалатын шығыстардың тиімділік көрсеткіші бойынша Қазақстан 2012 жылы рейтингке қатысушы елдер арасында 111-позицияға ие болды, 2018 жылы 44-позицияға дейін көтерілді. Бұл көрсетілген кезеңде Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігі жоғарылағанын айғақтайды.
Денсаулық сақтау жүйесін жақсарту үшін Қазақстан Үкіметінің бастамасы бойынша Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) бірқатар ұсыныстар бере отырып, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесіне шолу жүргізді, олар осы Бағдарламаны әзірлеу кезінде ескерілген.
Бұған қоса, бағалау негізінде Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – ДДҰ) Қазақстан үшін қоғамдық денсаулық саласында, инфекциялық емес аурулармен күрес бойынша, медициналық-санитариялық алғашқы көмек және басқа да бағыттар бойынша ұсынымдар берген.
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған алдыңғы бағдарламасының негізгі бағыттары мен түйінді жобаларының сабақтастығын қамтамасыз етеді.
ЮНИСЕФ-тің 2016 – 2030 жылдарға арналған Денсаулық стратегиясының тәсілдеріне сәйкес бағдарламаның басты басымдықтарының бірі үздік халықаралық практиканы ескере отырып, аурулардың алдын алу, уақтылы көмек көрсету және толыққанды оңалту жолымен балалардың, жасөспірімдер мен жастардың денсаулығын нығайту болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді және орта мерзімді стратегиялық құжаттарын, БҰҰ ТДМ және халықаралық ұйымдардың ұсынымдарын іске асыру үшін осы Бағдарламада денсаулық сақтау жүйесін дамытудың 2026 жылға дейінгі бағыты айқындалған.

3. Анализ текущей ситуации
В 2019 году ВОЗ обозначила десять основных вызовов, стоящих перед системами здравоохранения всего мира. Сохраняются угрозы быстрого распространения инфекций (пандемия гриппа, эпидемия Эболы, эпидемия вируса иммунодефицита человека – ВИЧ), а интеграция экономики Республики Казахстан в торгово-туристические отношения повышает риск ввоза и распространения инфекций. Отказ от вакцинации, антибактериальная резистентность как следствие нерационального использования антибиотиков влекут повышение смертности от инфекционных заболеваний. Нарастает бремя таких неинфекционных заболеваний, как болезни системы кровообращения, новообразования, сахарный диабет и болезни органов дыхания. Из внешних угроз здоровья населения наиболее актуальны техногенное загрязнение воздуха и изменение климата.
Факторы риска неинфекционных заболеваний
В Казахстане основное бремя неинфекционных заболеваний приходится на 7 ведущих факторов риска: повышенное кровяное давление, табак, алкоголь, повышенное содержание холестерина в крови, избыточная масса тела, недостаточное потребление овощей и фруктов, малоподвижный образ жизни. Так среди казахстанских подростков (дети от 10 до 19 лет) 5% имеют ожирение и 20% детей имеют избыточный вес. Потребление соли в Казахстане превышает рекомендуемый показатель ВОЗ, по некоторым данным в четыре раза. Ежедневное потребление казахстанцами фруктов и овощей ниже, чем среднеевропейский показатель.
По результатам оценок в 2015 году 28% мужчин и 25% женщин старше 18 лет имели повышенное артериальное давление. Последние данные оценки уровня холестерина показывают, что 46% граждан в возрасте 25 лет и старше имеют повышенный уровень общего холестерина.
В Казахстане распространенность табакокурения составляет 42,4% среди мужчин и 4,5% среди женщин.
Употребление алкоголя остается одним из основных факторов риска в общем бремени болезней в Казахстане. В 2016 году почти 74% мужской смертности от цирроза печени и 34% от травматизма было обусловлено употреблением алкоголя, для женщин эти показатели составили 45% и 31% соответственно.
В целом текущий ущерб, наносимый неинфекционными заболеваниями экономике Казахстана, составляет 2,3 трлн. тенге в год, что эквивалентно 4,5% годового валового внутреннего продукта страны за 2017 год. Прогресса в снижении смертности основными неинфекционными заболеваниями (далее – НИЗ) удалось добиться в странах ОЭСР благодаря рекомендациям ВОЗ и отдельным проектам, таким как сокращение потребления соли за счет улучшения состава пищевых продуктов; проведение информационных кампаний в средствах массовой информации и внедрение упоминаний на упаковках; запрещение использования транс-жиров в пищевой промышленности, повышение акцизов на табачные изделия и алкоголь, принятие и реализация законов о запрете выкладки табачных изделий, запрет курения в общественных местах, введение налогообложения сахаросодержащих напитков.
Медико-демографические показатели здоровья

3. Ағымдағы жағдайды талдау
2019 жылы ДДҰ бүкіл әлемнің денсаулық сақтау жүйелерінің алдында тұрған негізгі он сын-қатерді белгіледі. Инфекциялардың тез таралу қаупі (тұмау пандемиясы, Эбола эпидемиясы, адамның иммун тапшылығы вирусы – АИТВ) сақталады, ал Қазақстан Республикасы экономикасының сауда-туристік қатынастарға интеграциясы инфекциялардың әкеліну және таралу қаупін арттырады. Вакцинациядан бас тарту антибиотиктерді тиімсіз пайдаланудың салдары ретінде бактерияға қарсы резистенттілік инфекциялық аурулардан болатын өлімнің көбеюіне әкеп соғады. Қанайналым жүйесінің аурулары, ісіктер, қант диабеті аурулары және тыныс алу ағзаларының аурулары сияқты инфекциялық емес аурулардың ауыртпалығы өсуде. Халықтың денсаулығына сыртқы қауіп-қатердің ішінде ауаның техногендік ластануы және климаттың өзгеруі аса өзекті мәселе.
Инфекциялық емес аурулардың қауіп факторлары
Қазақстанда инфекциялық емес аурулардың негізгі ауыртпалығы басты 7 қауіп факторына келеді: жоғары қан қысымы, темекі, алкоголь, қанда холестериннің көп болуы, артық салмақ, жемістер мен көкөністерді аз тұтыну, қозғалыссыз өмір салты. Айталық, қазақстандық жасөспірімдер арасында (10-19 жас аралығындағы балалар) 5 %-ы семіздікке шалдыққан және балалардың 20 %-ында артық салмақ бар. Қазақстанда тұзды тұтыну ДДҰ ұсынатын көрсеткіштен, кейбір деректер бойынша, төрт есе артық. Қазақстандықтардың жемістер мен көкөністерді күнделікті тұтынуы орташа еуропалық көрсеткішке қарағанда төмен.
Бағалау нәтижесі бойынша 2015 жылы 18 жастан асқан ерлердің 28 %-ында және әйелдердің 25 %-ында артериялық қан қысымы жоғары болған. Холестерин деңгейін бағалаудың соңғы деректері 25 жастағы және одан үлкен азаматтардың 46 %-ында жалпы холестериннің деңгейі жоғары екенін көрсетеді.
Қазақстанда темекі шегудің таралуы ерлер арасында 42,4 %-ды және әйелдер арасында 4,5 %-ды құрайды.
Алкоголь тұтыну Қазақстандағы аурулардың жалпы ауыртпалығындағы негізгі қауіп факторларының бірі болып қалады. 2016 жылы ерлер өлімінің бауыр циррозынан болған 74 %-ға жуығы және жарақаттанудан болған 34%-ы ішімдік ішумен байланысты болды, әйелдер үшін бұл көрсеткіштер тиісінше 45 %-ды және 31 %-ды құрады.
Тұтастай алғанда, Қазақстан экономикасына инфекциялық емес аурулардан келтірілетін ағымдағы залал жылына 2,3 трлн. теңгені құрайды, мұның өзі елдің 2017 жылғы жалпы ішкі өнімінің 4,5 %-ына балама. Инфекциялық емес негізгі аурулардан (бұдан әрі – ИЕА) болатын өлімді төмендетудегі прогреске ЭЫДҰ елдерінде ДДҰ ұсынымдары және тамақ өнімдерінің құрамын жақсарту есебінен тұзды тұтынуды қысқарту; бұқаралық ақпарат құралдарындағы ақпараттық науқандар және қаптамаларға ескертулер енгізу; тамақ өнеркәсібінде транс-майларды пайдалануға тыйым салу, темекі бұйымдары мен алкогольге салынатын акциздерді ұлғайту, темекі бұйымдарын шығарып қоюға тыйым салу туралы заңдарды қабылдау және іске асыру, қоғамдық орындарда темекі шегуге тыйым салу, құрамында қант бар сусындарға салық салуды енгізу сияқты жекелеген жобалардың арқасында қол жеткізілді.
Денсаулықтың медициналық-демографиялық көрсеткіштері

За десятилетний период в стране ОПЖ выросла почти на 5 лет (с 68,41 в 2010 году до 73,15 лет в 2018 году), однако в ряде стран ОЭСР (Чили, Турция и другие) с таким же уровнем ВВП как в Республике Казахстан ОПЖ составляет около 80 лет. В 2018 году в возрасте от 0 до 35 лет каждый третий умерший был младенцем. В возрасте 0-18 лет на первом месте была смертность детей до года с тенденцией снижения на 28% за 5 лет, на втором месте подростковая смертность (15-19 лет) со снижением на 25%, на третьем месте смертность детей до 5 лет со снижением на 24%. Среди взрослых преобладает смертность среди мужчин. Максимальная разница смертности между мужчинами и женщинами наблюдается в возрасте 25-29 лет, в соотношении 1 к 2,8, что связано с высоким уровнем травм, дорожно-транспортных происшествий и суицидов.
В структуре заболеваний среди причин смертности первое место занимают болезни системы кровообращения (далее – БСК). В 2018 году от БСК умерло 167,38 на 100 тыс. человек, что на 13% ниже, чем в 2015 году. Среди умерших от БСК в стационарах пациентов 40,4% были трудоспособного возраста (от 15 до 64 лет). Среди БСК лидируют ишемическая болезнь сердца (далее – ИБС) от которой в Казахстане в год умирает 11,3 тыс. человек (71,7 на 100 тыс. населения); а также острые нарушения мозгового кровообращения (далее – ОНМК), в год умирает 11,1 тыс. пациентов (71,8 на 100 тыс. населения). Из числа лиц, перенесших острый инфаркт миокарда (далее – ОИМ), на диспансерный учет берется 69%, из числа пролеченных пациентов с ОНМК на диспансерный учет берется 24%, тогда как целью является наблюдение всех лиц, перенесших инсульт.
После БСК на втором месте по смертности (15,7%) в 2018 году занимают заболевания нервной системы (причиной смерти большинства пожилых лиц указывается данная категория заболеваний). На третьем месте – болезни органов дыхания (11,6%). На четвертом месте причин смертности – новообразования (8,8%). Реализуется Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями на 2018 – 2022 годы, начато строительство Национального онкологического центра в столице. Раннее выявление рака на I-II стадиях составляет 60,5%.
Смертность от травм, несчастных случаев и отравлений имеет тенденцию к снижению: с 82,5 тыс. человек в 2015 году до 66,59 на 100 тыс. человек в 2018 году. Остается высоким количество умерших от дорожно-транспортных происшествий (в 2015 году – 2439 человек, в 2018 году – 2413 человек) – один из самых высоких показателей в Европейском регионе ВОЗ.
Здоровье детей

Он жылдық кезең ішінде елде КӨҰ шамамен 5 жылға өсті (2010 жылы 68,41 жастан бастап 2018 жылы 73,15 жасқа дейін), алайда ЖІӨ деңгейі Қазақстан Республикасындағыдай ЭЫДҰ-ның бірқатар елдерінде (Чили, Түркия және басқалары) КӨҰ шамамен 80 жасты құрайды. 2018 жылы 0-35 жас аралығындағы әрбір үшінші өлім сәби жастағы балаларда болған. 5 жыл ішінде 28 %-ға төмендеу үрдісімен 0-18 жас аралығында бір жасқа толмаған балалардың өлімі бірінші орында, екінші орында – 25 %-ға төмендеумен жасөспірімдер өлімі (15-19 жас), үшінші орында – 24 %-ға төмендеумен 5 жасқа дейінгі балалардың өлімі болған. Ересектер арасында ерлер өлімі басым. Ерлер мен әйелдер арасындағы өлімнің ең көп айырмасы 25-29 жас аралығында, 2,8-ге 1 арақатынасында, бұл жарақаттардың, жол-көлік оқиғаларының және суицидтердің жоғары деңгейіне байланысты.
Аурулар құрылымында өлім себептерінің арасында қан айналымы жүйесінің аурулары (бұдан әрі – ҚЖА) бірінші орында. 2018 жылы 100 мың адамға шаққанда ҚЖА-дан 167,38 қайтыс болды, бұл 2015 жылмен салыстырғанда 13 %-ға төмен. Стационарларда ҚЖА-дан қайтыс болғандардың арасында 40,4 %-ы еңбекке жарамды жастағы адамдар (15 – 64 жас аралығында) болған. ҚЖА арасында жүректің ишемиялық ауруы (бұдан әрі – ЖИА) көш бастап келеді, одан Қазақстанда жылына 11,3 мың адам қайтыс болады (100 мың адамға шаққанда 71,7); сондай-ақ ми қан айналымының жіті бұзылулары (бұдан әрі – МҚЖБ), жылына 11,1 мың пациент қайтыс болады (100 мың адамға шаққанда 71,8). Жіті миокард инфарктін (бұдан әрі – ЖМИ) өткерген адамдардың ішінен 69 %-ы диспансерлік есепке алынады, МҚЖБ-дан емделіп шыққан пациенттердің ішінен 24 %-ы диспансерлік есепке алынады, бұл жерде мақсат инсульт алған барлық адамдарды бақылау болып табылады.
ҚЖА-дан кейін 2018 жылы нерв жүйесінің аурулары өлім бойынша екінші орында (15,7 %) болды (егде адамдардың көпшілігінің қайтыс болу себебі ретінде аурудың осы санаты көрсетіледі). Үшінші орында – тыныс алу ағзаларының аурулары (11,6 %). Өлім себептерінің төртінші орнында – ісіктер (8,8 %). Онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспар іске асырылуда, астанада Ұлттық онкология орталығын салу басталды. I-II сатыда обырды ерте анықтау 60,5 %-ды құрайды.
Жарақаттанудан, жазатайым оқиғалардан және уланудан болатын өлімнің төмендеу үрдісі бар: 100 мың адамға шаққанда 2015 жылы 82,5 мың адамнан бастап 2018 жылы 66,59-ға дейін. Жол-көлік оқиғаларынан қайтыс болғандардың саны жоғары күйінде қалуда (2015 жылы – 2439 адам, 2018 жылы – 2413 адам) – ДДҰ Еуропалық өңіріндегі ең жоғары көрсеткіштердің бірі.
Балалар денсаулығы

По данным ВОЗ основными рисками для здоровья детей в Казахстане до 5 лет являются недостаточный уход за ребенком и незнание родителями тревожных признаков у детей и факторов риска. Самыми весомыми внешними причинами в смертности детей до 5 лет являются травмы, утопления и случайные удушения.
В 2018 году количество детей до 6 лет с особыми образовательными потребностями из-за состояния здоровья (врожденные аномалии, травмы и иные заболевания) превысило 46 тыс. человек. С 2015 года ежегодный прирост данной категории детей составил 6 тысяч детей. Имеет тенденцию роста детская инвалидность, основные причины инвалидизации: врожденные аномалии (32,5%), заболевания нервной системы (22,9%), психические расстройства (12,5%).
Растет количество детей в возрасте 6-9 лет, страдающих избыточной массой тела из-за малоподвижного образа жизни и несбалансированного питания. Среди детей школьного возраста преобладают заболевания желудочно-кишечного тракта (24%).
По результатам профилактических осмотров детей школьного возраста до 14 лет больше всего дети страдают нарушениями зрения, что связано с бесконтрольным пользованием детьми гаджетов.
По индексу прогрессивности молодежи Казахстан занял в 2017 году 63 позицию среди 102 стран, по показателю "Питание и базовое медицинское обслуживание" дана оценка 96 баллов из 100. По данным Национального доклада "Молодежь Казахстана – 2018" ежегодно чаще всего молодежь умирает от несчастных случаев, отравлений и травм (62,3%).
Уровень смертности по всем возрастным группам молодежи за 2015 – 2017 годы снизился. Среди мужского пола смертность выше за счет рискованного поведения (самоубийства, дорожно-транспортные происшествия, убийства, прием наркотических средств).
Наиболее важной социальной проблемой среди молодежи Казахстана является распространенность суицидов. По данным ВОЗ Казахстан входит в лидирующую десятку стран по уровню самоубийств среди населения. Количество зарегистрированных суицидов в 2018 году составило 3471 случай. В возрастной группе подростков 15-17 лет количество завершенных суицидов снизилось за 5 лет на 50,9% и суицидальных попыток на 49,3%.
В 2018 году в Казахстане было зарегистрировано 3,4 тыс. случаев беременностей и 1237 абортов у девушек в возрасте 15-18 лет. По данным социологического опроса Центра изучения общественного мнения, в котором участвовали 4,3 тыс. подростков в возрасте 15-19 лет со всех регионов страны, треть молодежи сексуально активна. Среди подростков городского населения больше выражено рискованное поведение (среднее количество половых партнеров – 4). Только 10% опрошенных обследовалось на ВИЧ. 73,5% опрошенных не знают, где можно анонимно обследоваться на ВИЧ и большинство молодых людей в возрасте от 15 до 24 лет (91%) в должной мере не осведомлены об основных путях передачи ВИЧ.
Инфекционные заболевания

ДДҰ деректері бойынша баланы күтіп-бағудың жеткіліксіздігі және ата-аналардың балалардағы қауіпті белгілер мен факторларды білмеуі Қазақстандағы 5 жасқа дейінгі балалардың денсаулығы үшін негізгі қауіп болып табылады. Жарақаттар, суға бату және кездейсоқ тұншығу 5 жасқа толмаған балалар өліміндегі ең елеулі сыртқы себептер болып табылады.
2018 жылы денсаулық жағдайына (туа біткен ауытқулар, жарақаттар және басқа аурулар) байланысты ерекше білім алу қажеттілігі бар 6 жасқа толмаған балалар саны 46 мың адамнан асты. 2015 жылдан бері осы санаттағы балалардың жыл сайынғы өсімі 6 мың баланы құрады. Балалар мүгедектігінің өсу үрдісі бар, мүгедектіктің негізгі себептері: туа біткен ауытқулар (32,5 %), нерв жүйесінің аурулары (22,9 %), психикалық бұзылулар (12,5 %).
Аз қозғалатын өмір салты мен теңгерімсіз тамақтанудың салдарынан болатын артық дене салмағынан зардап шегетін 6-9 жас аралығындағы балалардың саны өсуде. Мектеп жасындағы балалар арасында асқазан-ішек жолдарының аурулары басым (24 %).
14 жасқа толмаған мектеп жасындағы балаларды профилактикалық қарап-тексеру нәтижелері бойынша көптеген балалар көру қабілетінің бұзылуынан зардап шегеді, бұл балалардың гаджеттерді бақылаусыз пайдалануына байланысты.
2017 жылы жастардың прогрессивтілігі индексі бойынша Қазақстан 102 елдің арасында 63-орынды иеленді. "Тамақтану және базалық медициналық қызмет көрсету" көрсеткіші бойынша баға 100-ден 96 балға дейін берілді. "Қазақстан жастары – 2018" ұлттық баяндамасының мәліметтері бойынша жыл сайын жастар көбінесе жазатайым оқиғалардан, уланудан және жарақаттанудан қайтыс болады (62,3 %).
2015 – 2017 жылдары барлық жас топтары бойынша жастардың өлім деңгейі төмендеді. Ерлер арасында өлім қауіпті мінез-құлық (өзін-өзі өлтіру, жол-көлік оқиғалары, кісі өлтіру, есірткі заттарын қабылдау) есебінен жоғары.
Суицидтің таралуы Қазақстан жастарының арасындағы анағұрлым маңызды әлеуметтік проблема болып табылады. ДДҰ мәліметтері бойынша тұрғындарының арасында өзіне-өзі қол жұмсау деңгейі бойынша Қазақстан алдыңғы он елдің қатарына кіреді. 2018 жылы тіркелген суицидтер саны 3471 оқиғаны құрады. 15-17 жас аралығындағы жасөспірімдер тобында болған суицид саны 5 жылда 50,9 %-ға және суицидке әрекеттену саны 49,3 %-ға төмендеді.
2018 жылы Қазақстанда 15-18 жас шамасындағы қыздарда 3,4 мың жүктілік жағдайы және 1237 аборт тіркелген. Еліміздің барлық өңірлерінен 15-19 жас аралығындағы 4,3 мың жасөспірім қатысқан қоғамдық пікірді зерттеу орталығының әлеуметтік сауалнамасының деректері бойынша жастардың үштен бірі сексуалдық тұрғыдан белсенді. Қалалық жасөспірімдер арасында қауіпті мінез-құлық факторлары (жыныстық серіктестердің орташа саны – 4) байқалады. Сауалнамаға қатысқандардың тек 10 %-ы ғана АИТВ-ға қарап-тексерілген. Сауалнама жүргізілгендердің 73,5 %-ы АИТВ-ға жасырын түрде қай жерде қарап-тексерілуге болатынын білмейді және 15 – 24 жас аралығындағы жастардың көпшілігі (91 %) АИТВ-ның негізгі берілу жолдары туралы тиісті дәрежеде хабардар емес.
Инфекциялық аурулар

Эпидемиологическая ситуация по инфекционным заболеваниям в Республике Казахстан за 2018 год стабильная. Достигнуто снижение заболеваемости по 34 инфекционным и паразитарным заболеваниям. Отмечен рост заболеваемости корью, коклюшем, менингококковой инфекцией.
В Казахстане удерживается распространенность ВИЧ-инфекции в концентрированной стадии. В рейтинге ГИК ВЭФ Казахстан в течение последних трех лет входил группу стран с низкой распространенностью ВИЧ. В возрастной группе 15-49 лет число лиц, живущих с ВИЧ-инфекцией, составило 22,7 тыс., распространенность ВИЧ-инфекции по итогам 2018 года – 0,23%. В стране созданы условия для эффективной реализации международных рекомендаций по борьбе с ВИЧ, в том числе стратегии ЮНЭЙДС "90-90-90: амбициозные цели, приближающие победу над эпидемией СПИДа".
В Казахстане за счет государства обеспечивается 95% финансирования службы по борьбе с туберкулезом, в том числе для выявления и лечения туберкулеза у иностранцев и лиц без гражданства. Ежегодно выявляется около 12 тыс. новых случаев и рецидивов. Показатель успешности лечения среди новых случаев и рецидивов составляет 88%.
Первичная медико-санитарная помощь
Казахстан является страной-участницей ВОЗ, с именем которой связано развитие первичной медико-санитарной помощи в мире, после принятия в 1978 году Алма-Атинской декларации ВОЗ по ПМСП. В 2018 году в Астане проведена юбилейная конференция ВОЗ и ЮНИСЕФ, принята Астанинская декларация по ПМСП.
В годы независимости ПМСП являлась приоритетом в развитии здравоохранения страны. Реализуется План мероприятий по развитию первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан на 2019 – 2020 годы, утвержденный распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 июня 2019 года №103-р.
Успешно внедрена скрининговая программа ключевых неинфекционных заболеваний на уровне ПМСП. Предпринимаются меры по стимулированию врачей общей практики и снижению количества прикрепленного населения на одного врача до 1 700 человек. Растет заинтересованность бизнеса в оказании услуг ПМСП. Доля частных поставщиков услуг ПМСП в 2019 году составляет 36,2% от всех поставщиков.
Внедряются программы управления заболеваниями (далее – ПУЗ) по трем заболеваниям: артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, сахарный диабет. ПУЗ позволяет формировать солидарную ответственность людей за свое здоровье и управлять болезнью с целью профилактики осложнений и необоснованных госпитализаций. Динамическим наблюдением охвачено более полутора миллионов человек, из них в ПУЗ вовлечены 462,5 тыс. человек (28,4%).
Для повышения доступности ПМСП, кроме увеличения числа врачей общей практики в отрасли, проводится разукрупнение субъектов здравоохранения. Привлекаются частные инвесторы для обеспечения шаговой доступности малых практик ПМСП в городах. В сельской местности услуги ПМСП интегрированы с районными больницами, в штате которых состоят врачи общей практики, фельдшера и медицинские сестры, работающие в медицинских пунктах, фельдшерско-акушерских пунктах и врачебных амбулаториях.
Для улучшения качества подготовки врачей первичного звена с 2019 года введена резидентура по специальности "семейная медицина".
Кадровые ресурсы в здравоохранении

2018 жылы Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар бойынша эпидемиологиялық жағдай орнықты болды. 34 инфекциялық және паразиттік аурулар бойынша сырқатқа шалдығуың төмендеуіне қол жеткізілді. Қызылша, көкжөтел, менингококк инфекциясымен науқастанудың өскені байқалады.
Қазақстанда АИТВ инфекциясының таралуы шоғырланған сатыда тұр. ДЭФ ЖБИ рейтингінде Қазақстан соңғы үш жыл бойы АИТВ таралуы төмен елдердің тобына кірді. 15-49 жас аралығындағы топта АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдар саны 22,7 мыңды құрады, 2018 жылдың қорытындысы бойынша АИТВ инфекциясының таралуы – 0,23 %. Елімізде АИТВ-ға қарсы күрес жөніндегі халықаралық ұсынымдарды, оның ішінде ЮНЭЙДС 90-90-90: ЖҚТБ эпедемиясын жеңуге жақындататын амбициялық мақсаттар" стратегиясын тиімді іске асыру үшін жағдайлар жасалған.
Қазақстанда туберкулезбен күрес жөніндегі қызметті, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың туберкулезін анықтау және емдеу үшін қаржыландырудың 95 %-ы мемлекет есебінен қамтамасыз етіледі. Жыл сайын 12 мыңға жуық жаңа жағдай мен рецидивтер анықталады. Жаңа жағдайлар мен рецидивтер арасында емдеудің табыстылық көрсеткіші 88 %-ды құрайды.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек
Қазақстан ДДҰ-ға қатысушы ел болып табылады, 1978 жылы МСАК бойынша ДДҰ-ның Алматы декларациясы қабылданғаннан кейін әлемде медициналық-санитариялық алғашқы көмектің дамуы соның атына байланыстырылды. 2018 жылы Астанада ДДҰ мен ЮНИСЕФ мерейтойлық конференциясы өткізіліп, МСАК жөніндегі Астана декларациясы қабылданды.
Тәуелсіздік жылдары МСАК елдің денсаулық сақтау саласын дамытудың басым бағыты болды. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2019 жылғы 10 маусымдағы №103-р өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту жөніндегі 2019 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары іске асырылуда.
МСАК деңгейінде инфекциялық емес негізгі аурулардың скринингтік бағдарламасы сәтті енгізілді. Жалпы практика дәрігерлерін ынталандыру және бекітілген халықтың санын бір дәрігерге шаққанда 1 700 адамға дейін төмендету бойынша шаралар қабылдануда. МСАК қызметтерін көрсетуге бизнестің қызығушылығы өсіп келеді. 2019 жылы МСАК қызметтерінің жеке жеткізушілерінің үлесі барлық жеткізушілердің 36,2 %-ын құрайды.
Үш ауру: артериялық гипертензия, жүрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі, қант диабеті бойынша ауруларды басқару бағдарламалары (бұдан әрі – АББ) енгізілуде. АББ адамдардың өз денсаулығына деген ортақ жауапкершілігін қалыптастыруға және асқынулар мен негізсіз емдеуге жатқызудың алдын алу мақсатында ауруды басқаруға мүмкіндік береді. Динамикалық байқаумен бір жарым миллионнан астам адам қамтылды, оның ішінде АББ-ға 462,5 мың адам тартылды (28,4 %).
МСАК-тың қолжетімділігін арттыру үшін саладағы жалпы практика дәрігерлерінің санын ұлғайтудан басқа, денсаулық сақтау субъектілерін ірілендіру жүргізілуде. Қалаларда МСАК шағын практикаларының қадамдық қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін жеке инвесторлар тартылады. Ауылдық жерлерде МСАК қызметтері аудандық ауруханалармен біріктірілген, олардың штатында медициналық пункттерде, фельдшерлік-акушерлік пункттерде және дәрігерлік амбулаторияларда жұмыс істейтін жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер мен мейіргерлер бар.
Бастапқы буын дәрігерлерін даярлау сапасын жақсарту үшін 2019 жылдан бастап "отбасылық медицина" мамандығы бойынша резидентура енгізілді.
Денсаулық сақтаудағы кадрлық ресурстар

В Казахстане работает более 248 тысяч медицинских работников, в том числе врачей – 72 877, средних медицинских работников – 175 705. Обеспеченность врачами в Казахстане составляет 39,6, в ОЭСР – 33, обеспеченность средним медицинским персоналам в Казахстане – 95,5, в ОЭСР – 91 на 10 тысяч населения.
Имеется дисбаланс в обеспечении кадрами между городским и сельским здравоохранением. В городе работает 56,8 врачей на 10 тыс. населения, в сельской местности – 16,1 на 10 тыс. населения. 83% всех врачей работают в городской местности, 17% – в сельской.
В 2018 году дефицит врачей составил 2482 по незанятым штатным единицам. Наибольший дефицит отмечается по специальностям анестезиология-реаниматология, психиатрия, общая врачебная практика, акушерство и гинекология, педиатрия. С целью обеспечения потребности во врачебных кадрах введена обязательная трехлетняя отработка в государственных организациях здравоохранения; выделяются государственные образовательные заказы за счет средств республиканского и местного бюджетов.
Соотношение средней заработной платы врача к средней зарплате в экономике в 2018 году составило 0,93:1 в Казахстане, тогда как в странах ОЭСР это соотношение 2,6:1. Разница в ценности заработных плат врача РК и врача ОЭСР составляла в 6,9 раз: казахстанский врач на свою месячную заработную плату может купить 2,4 потребительские корзины, тогда как врач в странах ОЭСР может купить 16,4 потребительские корзины 2017 году. Для повышения заработной платы медработников в рамках реализации новых социальных мер Елбасы "Әлеуметтік қамқорлық" с 1 июня 2019 года заработная плата работникам здравоохранения повышена на 30%. В 2019 году 100% государственных медицинских организаций переведены в форму предприятия на праве хозяйственного ведения, что позволяет в рамках возможностей организации дополнительно повышать заработную плату на основе положения об оплате труда организации, не применяя ставки заработной платы из постановления Правительства от 31 декабря 2015 года № 1193, регулирующего зарплату государственных служащих.
Подготовка кадров для системы здравоохранения ведется в 13 ВУЗах и 83 медицинских колледжах. Ежегодный выпуск ВУЗов составляет более 3 тыс. специалистов. В ВУЗах внедрена практика привлечения преподавателей и менеджеров из крупных зарубежных медицинских университетов, совместно с которыми реализуются стратегическое партнерство и академическая мобильность.
Образовательные программы медицинских ВУЗов аккредитуются независимыми аккредитационными агентствами, которые являются членами Европейской ассоциации по гарантии качества высшего образования (ESG ENQA). Казахстан является членом Европейского пространства высшего образования (EHEA), что способствует улучшению качества высшего образования в Республике Казахстан.
Внедрение обязательного социального медицинского страхования

Қазақстанда 248 мыңнан астам медицина қызметкері, оның ішінде 72 877 – дәрігер, 175 705 – орта медицина қызметкері жұмыс істейді. Қазақстанда дәрігерлермен қамтамасыз ету 10 мың адамға шаққанда 39,6, ЭЫДҰ–да – 33, Қазақстандағы орта медицина қызметкерлерімен қамтамасыз ету – 95,5, ЭЫДҰ-да 91 құрайды.
Қалалық және ауылдық денсаулық сақтау салаларының арасында кадрлармен қамтамасыз етуде теңгерімсіздік бар. Қалада 10 мың тұрғынға шаққанда 56,8 дәрігер, ауылдық жерлерде 10 мың тұрғынға шаққанда 16,1 дәрігер жұмыс істейді. Барлық дәрігерлердің 83 %-ы қалалық жерде, 17 %-ы ауылдық жерлерде жұмыс істейді.
2018 жылы бос штат бірліктері бойынша дәрігерлер тапшылығы 2482 болды. Үлкен тапшылық анестезиология-реаниматология, психиатрия, жалпы дәрігерлік практика, акушерия және гинекология, педиатрия мамандықтары бойынша байқалады. Дәрігер кадрларға қажеттілікті қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында үш жылдық міндетті жұмыспен өтеу енгізілді; республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырыстары бөлінеді.
Дәрігердің орташа жалақысының экономикадағы орташа жалақыға арақатынасы 2018 жылы Қазақстанда 0,93:1 болды, ал ЭЫДҰ елдерінде бұл арақатынас – 2,6:1. ҚР дәрігері мен ЭЫДҰ дәрігері жалақыларының құндылығындағы айырма 6,9 есені құрады; 2017 жылы қазақстандық дәрігер өзінің айлық жалақысына 2,4 тұтыну себетін сатып алатын болса, ал ЭЫДҰ елдерінде дәрігер 16,4 тұтыну себетін сатып ала алады. Медицина қызметкерлерінің жалақысын ұлғайту үшін Елбасының "Әлеуметтік қамқорлық" жаңа әлеуметтік шараларын іске асыру шеңберінде 2019 жылғы 1 маусымнан бастап денсаулық сақтау қызметкерлерінің жалақысы 30 %-ға ұлғайды. 2019 жылы мемлекеттік медициналық ұйымдардың 100 %-ы шаруашылық жүргізу құқығындағы кәсіпорын нысанына ауыстырылды, бұл мемлекеттік қызметшілердің жалақысын реттейтін Үкіметтің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысындағы жалақы мөлшерлемелерін қолданбай, ұйымның еңбекақы төлеу туралы ережесінің негізінде жалақыны ұйымның мүмкіндіктері шеңберінде қосымша арттыруға мүмкіндік береді.
Денсаулық сақтау жүйесі үшін кадрлар даярлау 13 ЖОО-да және 83 медициналық колледжде жүргізіледі. ЖОО-ларды жыл сайын 3 мыңнан астам маман бітіріп шығады. Жоғары оқу орындарында шетелдік ірі медициналық университеттерден оқытушылар мен менеджерлерді тарту практикасы енгізілді, олармен бірлесіп стратегиялық әріптестік пен академиялық ұтқырлық іске асырылуда.
Медициналық ЖОО-лардың білім беру бағдарламаларын Еуропалық жоғары білім сапасының кепілдігі жөніндегі қауымдастықтың (ESG ENQA) мүшесі болып табылатын тәуелсіз аккредиттеу агенттіктері аккредиттейді. Қазақстан Жоғары білім берудің еуропалық кеңістігінің (EHEA) мүшесі болып табылады, бұл Қазақстан Республикасындағы жоғары білім берудің сапасын жақсартуға ықпал етеді.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды енгізу

С 2017 года аккумулируются средства на ОСМС, с 2018 года Фонд социального медицинского страхования выступает в роли стратегического закупщика медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП). В одной из областей пилотируется внедрение ОСМС с целью реализации реформы ОСМС на национальном уровне с 1 января 2020 года.
Изменена инфраструктура сети здравоохранения. В рамках реализации государственного норматива сети организаций здравоохранения утверждены перспективные планы регионов на период до 2025 года. В среднем по республике более половины медицинских объектов (59,7%) изношены.
Реализованы механизмы по повышению самостоятельности управления государственных медицинских организаций. В государственных медицинских организациях внедрены элементы корпоративного управления: созданы наблюдательные советы с участием независимых директоров, внедрены практики самостоятельного определения уровня заработной платы медицинских работников и самостоятельного определения штатного расписания. Ведется рейтинг государственных медицинских организаций по показателям менеджмента, клинической и научной деятельности, а также уровня корпоративного управления.
С введением ОСМС повышается роль медицинского сообщества в обеспечении качества медицинской помощи. Реализован институциональный механизм повышения качества медицинских услуг путем создания консультативно-совещательного органа – Объединенной комиссии по качеству медицинских услуг. Внедрено более 30 стандартов организации медицинской помощи, утверждено свыше 1300 клинических протоколов, основанных на доказательной медицине. Проводится оценка технологий здравоохранения.
С целью непрерывной системы менеджмента качества внедрена национальная система аккредитации медицинских организаций, соответствующая международным стандартам (Международное общество по качеству в здравоохранении, ISQua). На сегодня 30% медицинских организаций – поставщиков у ФСМС – имеют национальную аккредитацию. Семь ведущих медицинских организаций страны имеют международную аккредитацию JCI.
На законодательном уровне закреплено государственное регулирование цен на лекарственные средства, осуществлен переход на референтное ценообразование. Для достижения стратегической цели по повышению доступности и качества лекарственных средств процедура закупа лекарственных средств в рамках ГОБМП претерпела ряд организационных новшеств: закуп проводится в режиме онлайн-трансляции в открытом доступе для всего населения. Заключено 49 долгосрочных договоров с 30 отечественными производителями на более чем 1500 наименований лекарственных средств и медицинских изделий, что позволило сэкономить средства на дорогостоящей логистике и расширить объемы закупа. С целью рационального использования лекарственных средств поддерживается казахстанский национальный формуляр, разработанный при участии казахстанских и международных экспертов и содержащий лекарственные средства с доказанной клинической эффективностью.
В ходе подготовки к ОСМС внедрены медицинские информационные системы, внедряется безбумажное ведение медицинской документации. Сформированы электронные паспорта здоровья для населения страны. Сформированы централизованные регистры, необходимые для обмена данными об оказанной медицинской помощи. Утверждены стандарты для обеспечения единых подходов к формированию ИТ-архитектуры цифрового здравоохранения. Завершена разработка интеграционной платформы здравоохранения. Развитие информационных систем расширило спектр автоматизированных государственных услуг, снизило бумажный документооборот в медицинских организациях, повысило качество информации о медицинских и фармацевтических услугах.

2017 жылдан бері МӘМС-ға қаражат жинақталуда, 2018 жылдан бастап Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде медициналық көмекті стратегиялық сатып алушы рөлін атқаруда. 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап МӘМС реформасын ұлттық деңгейде іске асыру мақсатында облыстардың бірінде МӘМС енгізу пилоты жүргізілуде.
Денсаулық сақтау желісінің инфрақұрылымы өзгерді. Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін іске асыру шеңберінде өңірлердің 2025 жылға дейінгі кезеңге арналған перспективалы жоспарлары бекітілді. Республика бойынша орта есеппен медициналық объектілердің жартысынан астамы (59,7%) тозған.
Мемлекеттік медициналық ұйымдарды басқарудың дербестігін арттыру тетіктері іске асырылды. Мемлекеттік медициналық ұйымдарда корпоративтік басқару элементтері енгізілді: тәуелсіз директорлар қатысатын Байқау кеңестері құрылды, медицина қызметкерлері жалақысының деңгейін дербес айқындау және штат кестесін дербес айқындау практикасы енгізілді. Мемлекеттік медициналық ұйымдардың менеджмент, клиникалық және ғылыми қызмет көрсеткіштері бойынша рейтингі, сондай-ақ корпоративтік басқару деңгейінің рейтингі жүргізілуде.
МӘМС енгізілген соң медициналық қауымдастықтың медициналық көмек сапасын қамтамасыз етудегі рөлі артады. Консультациялық-кеңесші орган – Көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия құру жолымен медициналық қызметтің сапасын арттырудың институционалдық тетігі іске асырылды. Медициналық көмекті ұйымдастырудың 30-дан астам стандарты енгізілді, дәлелді медицинаға негізделген 1300-ден астам клиникалық хаттама бекітілді. Денсаулық сақтау технологияларын бағалау жүргізілуде.
Сапа менеджментінің үздіксіз жүйесі мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеудің халықаралық стандарттарға (денсаулық сақтаудағы сапа жөніндегі халықаралық қоғам, ISQua) сәйкес келетін ұлттық жүйесі енгізілді. Бүгінгі күні медициналық ұйымдардың – ӘлМСҚ қызмет берушілерінің 30 %-ында ұлттық аккредитация бар. Елдің жеті озық медициналық ұйымдарының JCI халықаралық аккредитациясы бар.
Дәрілік заттар бағасын мемлекеттік реттеу заңнамалық деңгейде бекітілген, референттік баға белгілеуге көшу жүзеге асырылды. Дәрілік заттардың қолжетілімдігі мен сапасын арттыру жөніндегі стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін ТМККК шеңберінде дәрілік заттарды сатып алу рәсімі бірқатар ұйымдастырушылық өзгерістерге ұшырады: сатып алу бүкіл халық үшін ашық қолжетімділікте онлайн-трансляция режимінде жүргізіледі. 30 отандық өндірушімен 1500-ден астам дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға 49 ұзақ мерзімді шарт жасалды, бұл қымбат тұратын логистикаға жұмсалатын қаражатты үнемдеуге және сатып алу көлемін кеңейтуге мүмкіндік берді. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану мақсатында қазақстандық және халықаралық сарапшылардың қатысуымен әзірленген әрі клиникалық тиімділігі дәлелденген дәрілік заттарды қамтитын Қазақстандық ұлттық формулярға қолдау көрсетіледі.
МӘМС-ке дайындық барысында медициналық ақпараттық жүйелер енгізілді, медициналық құжаттаманы қағазсыз жүргізу енгізілуде. Ел халқы үшін электрондық денсаулық паспорттары қалыптастырылды. Көрсетілген медициналық көмек туралы дерек алмасу үшін қажетті орталықтандырылған тіркелімдер қалыптастырылды. Цифрлық денсаулық сақтаудың АТ-архитектурасын қалыптастырудың бірыңғай әдістерін қамтамасыз ету үшін стандарттар бекітілді. Денсаулық сақтаудың интеграцияланған платформасын әзірлеу аяқталды. Ақпараттық жүйелерді дамыту автоматтандырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің спектрін кеңейтті, медициналық ұйымдардағы қағаз құжат айналымын төмендетті, медициналық және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер туралы ақпараттың сапасын арттырды.

Частные расходы в 2018 году составили 679,5 млрд. тенге или 1,2% к ВВП или 38,5% от текущих расходов на здравоохранение. По сравнению со странами ОЭСР, где доля частных расходов от текущих расходов на здравоохранение составляет 26,8%, этот показатель является высоким. По сравнению с 2017 годом частные расходы возросли на 8,4% в 2018 году. Непосредственно платежи населения за услуги здравоохранения составляют 33% от текущих расходов (86% в составе частных расходов). Большую долю платежей населения за услуги здравоохранения составляют расходы на лекарственное обеспечение 353 млрд. тенге (60,7%).
Инфраструктура сферы здравоохранения
По итогам 2018 года процент оснащенности государственных организаций здравоохранения медицинской техникой составил 72,5%. 272 организации здравоохранения требуют капитального ремонта. Износ медицинской техники составил 37%, только 55% всей медицинской техники используются на 100%.
Цифровизация здравоохранения
На начало 2019 года оснащҰнность компьютерами организаций здравоохранения составляет 94,1%. На уровне городов и районных центров 65,8% организаций здравоохранения обеспечены доступом к сети интернет.
В организациях здравоохранения республики внедрение медицинских информационных систем (далее – МИС) составило 65,1%.
На региональном уровне в МИС созданы и заполнены 16,3 млн. электронных паспортов здоровья, что составляет 89% от общего количества населения.
SWOT-анализ системы здравоохранения
Сильные стороны
Слабые стороны
1) широкий охват населения услугами здравоохранения;
2) эффективный контроль расходов в сфере здравоохранения;
3) стандартизация клинической деятельности;
4) единые закупки лекарственных средств и медицинских изделий (снижение закупочной стоимости лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП);
5) цифровизация здравоохранения;
6) стратегическое партнерство медицинских ВУЗов с ведущими зарубежными университетами.
1) недостаточный уровень грамотности населения по вопросам здоровья (степень влияния поведенческих факторов риска на здоровье);
2) неконкурентоспособная заработная плата медицинских работников государственного сектора здравоохранения;
3) устаревающая инфраструктура медицинских организаций и недостаточная оснащенность медицинской техникой;
4) дисбаланс кадров в системе здравоохранения;
5) неоднородный уровень сервиса и качества медицинской помощи;
6) несовершенство информационных технологий.
Возможности
Угрозы
1) внедрение искусственного интеллекта и полная цифровизация;

2018 жылы жеке шығыстар 679,5 млрд. теңгені немесе ЖІӨ-нің 1,2 %-ын немесе денсаулық сақтауға арналған ағымдағы шығыстардың 38,5 %-ын құрады. ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда денсаулық сақтауға арналған ағымдағы шығыстардан жеке шығыстардың үлесі 26,8%-ды құрайды, бұл жоғары көрсеткіш болып табылады. 2017 жылмен салыстырғанда 2018 жылы жеке шығыстар 8,4 % өсті. Халықтың денсаулық сақтау қызметтері үшін тікелей төлемдері ағымдағы шығыстардың 33 %-ын құрайды (жеке шығыстар құрамында 86 %). Халықтың денсаулық сақтау қызметтері үшін төлемдерінің ауқымды үлесін (60,7 %) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету шығыстары құрайды – 353 млрд. теңге.
Денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымы
2018 жылдың қорытындысы бойынша мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық техникамен жабдықталуы 72,5 % құрады. 272 денсаулық сақтау ұйымы күрделі жөндеуді қажет етеді. Медициналық техниканың тозуы 37 %-ды құрады, бүкіл медициналық техниканың 55 %-ы ғана 100 % пайдаланылады.
Денсаулық сақтауды цифрландыру
2019 жылдың басында денсаулық сақтау ұйымдарының компьютерлермен жабдықталуы 96,8 %-ды құрайды. Қалалар мен аудан орталықтары деңгейінде денсаулық сақтау ұйымдарының 65,8 %-ы интернет желісіне қолжетімділікпен қамтамасыз етілген.
Республиканың денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық ақпараттық жүйелерді (бұдан әрі – МАЖ) енгізу 65,1 %-ды құрады.
МАЖ-да өңірлік деңгейде 16,3 млн. электрондық денсаулық паспорты жасалып, толтырылды, бұл халықтың жалпы санының 89 %-ын құрайды.
Денсаулық сақтау жүйесін SWOT-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) халықты денсаулық сақтау қызметтерімен кеңінен қамту;
2) денсаулық сақтау саласындағы шығыстарды тиімді бақылау;
3) клиникалық қызметті стандарттау;
4) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бірыңғай сатып алу (ТМККК шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сатып алу құнын төмендету);
5) денсаулық сақтауды цифрландыру;
6) медициналық ЖОО-лардың озық шетелдік университеттермен стратегиялық әріптестігі.
1) халықтың денсаулық сақтау мәселелері бойынша сауаттылығының жеткіліксіз деңгейі (мінез-құлықтық қауіп факторларының денсаулыққа әсер ету дәрежесі);
2) мемлекеттік денсаулық сақтау секторындағы медицина қызметкерлерінің бәсекеге қабілетсіз жалақысы;
3) медициналық ұйымдардың ескірген инфрақұрылымы және медициналық техникамен жеткіліксіз жарықтандырылуы;
4) денсаулық сақтау жүйесіндегі кадрлардың теңгерімсіздігі;
5) сервистің және медициналық көмек сапасының біркелкі емес деңгейі;
6) ақпараттық технологиялардың жетілдірілмеуі.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) жасанды интеллектті енгізу және толық цифрландыру;

2) мобильные и веб-приложения для информирования и вовлечения населения в охрану собственного здоровья;
3) инициатива ВОЗ "Здоровые города";
4) повышение уровня грамотности населения по вопросам здоровья и снижение поведенческих факторов риска;
5) развитие персонализированной медицины;
6) внедрение инновационных методов лечения и технологий, в том числе в области биофармацевтики;
7) государственно-частное партнерство в здравоохранении;

2) халықты хабардар ету және өз денсаулығын сақтауға тарту үшін мобильді және веб-қосымшалар;
3) "Саламатты қалалар" ДДҰ бастамасы;
4) денсаулық сақтау мәселелері бойынша халықтың сауаттылық деңгейін арттыру және мінез-құлықтық қауіп факторларын төмендету;
5) дербестендірілген медицинаны дамыту;
6) емдеудің инновациялық әдістерін және технологияларын, оның ішінде биофармацевтика саласында енгізу;
7) денсаулық сақтаудағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік;

8) увеличение финансирования здравоохранения.
1) отток высококвалифицированных кадров из страны;
2) загрязнение воздуха, почвы и воды;
3) пандемии инфекций и их быстрое распространение;
4) рост бремени неинфекционных заболеваний;
5) нерациональное использование лекарственных средств, антимикробная резистентность;
6) дезинформация населения через недостоверные источники, отказ населения от вакцинации;
7) снижение комплаентности пациентов (несоблюдение рекомендаций медицинских работников).

8) денсаулық сақтауды қаржыландыруды ұлғайту.
1) елден жоғары білікті кадрлардың кетуі;
2) ауаның, топырақтың және судың ластануы;
3) инфекциялардың пандемиясы және олардың тез таралуы;
4) инфекциялық емес аурулар ауыртпалығының өсуі;
5) дәрілік заттардың тиімсіз пайдаланылуы, микробқа қарсы резистенттілік;
6) халықтың күмәнді дереккөздер арқылы теріс ақпарат алуы, халықтың вакцинациялаудан бас тартуы;
7) пациенттердің комплаенттілігінің төмендеуі (медицина қызметкерлерінің ұсынымдарын сақтамауы).

5. Основные направления, пути достижения цели и меры
Основными направлениями данной Программы являются:
1) выбор людей в пользу здоровья;
2) современная служба общественного здоровья;
3) всестороннее поддержание здоровья на уровне ПМСП;
4) развитие человеческого капитала;
5) совершенствование оказания медицинской помощи;
6) создание единого цифрового пространства здравоохранения;
7) реализация ОСМС и поддержка добровольного медицинского страхования для достижения всеобщего охвата услугами здравоохранения;
8) улучшение инвестиционного климата в медицинской отрасли;
9) эффективное управление в здравоохранении.
5.1. Выбор людей в пользу здоровья
Сохранение и укрепление здоровья предполагают активную заботу и ответственность человека за свое физическое и психическое благополучие. Для того, чтобы люди изменили поведение в пользу здоровья, будут приняты меры по повышению грамотности населения по вопросам здоровья. Через наиболее востребованные для каждой целевой аудитории каналы информационного обмена будет формироваться культура здоровой жизни. Например, будут реализованы проекты в средствах массовой информации по пропаганде здорового образа жизни. Планируются массовые мероприятия, посвященные охране здоровья граждан и формированию здорового образа жизни, отказу от рискованного поведения и вредных привычек. Будет продолжен опыт привлечения неправительственных организаций в вопросы общественного здоровья.
В рамках межсекторального взаимодействия, на основе рекомендации ВОЗ "Здоровье во всех политиках" в регионах страны будут реализовываться проекты "Здоровые города, регионы"; "Школы, способствующие укреплению здоровья"; "Здоровые университеты".
Внедрение проекта "Здоровые города, регионы" улучшит доступность зеленых зон и мест активного здорового отдыха; повысит безопасность инфраструктуры городов и дорог. Проект позволит закрепить политическую приверженность акимов городов и областей к поддержке здоровья через инфраструктуру города или региона.
В рамках продвижения "Здоровых университетов" для студентов организаций высшего образования, а также технического и профессионального послесреднего образования будут созданы условия для формирования приверженности здоровому образу жизни. Например, через доступность здорового питания, условий для занятий физической культурой. Учебные заведения, участвующие в проекте, будут продвигать здоровье не только для студентов, но и преподавательского состава.
Для сохранения и улучшения здоровья детей, в рамках проекта ВОЗ "Школы, способствующие укреплению здоровья" школьники начнут формировать здоровые привычки с ранних лет. Руководители школ будут обучены рекомендациям ВОЗ по проекту.
Для воздействия в большей степени на подростков и молодых людей будут приниматься рекомендуемые ВОЗ меры, направленные на ограничение и снижение распространенности табакокурения, в том числе электронных систем доставки никотина, вейпинга; профилактику и снижение смертности из-за употребления алкоголя, психоактивных веществ.
Ежегодно будут приниматься меры по продвижению здорового питания среди населения. Предусмотрены пропаганда рационального питания; повышение доступности здоровых продуктов питания, контроль продуктов питания в организациях образования.

5. Негізгі бағыттар, мақсаттарға қол жеткізу жолдары және шаралар
Осы бағдарламаның негізгі бағыттары:
1) адамдардың денсаулықты таңдауы;
2) қазіргі заманғы қоғамдық денсаулық сақтау қызметі;
3) МСАК деңгейінде денсаулықты жан-жақты қолдау;
4) адами капиталды дамыту;
5) медициналық көмек көрсетуді жетілдіру;
6) денсаулық сақтаудың бірыңғай цифрлық кеңістігін құру;
7) денсаулық сақтау қызметтерімен жаппай қамтуға қол жеткізу үшін МӘМС-ті іске асыру және ерікті медициналық сақтандыруды қолдау;
8) медицина саласындағы инвестициялық ахуалды жақсарту;
9) денсаулық сақтаудағы тиімді басқару.
5.1. Адамдардың денсаулықты таңдауы
Денсаулықты сақтау мен нығайту адамның өзінің тәни және психикалық саулығы үшін белсенді қамқорлығы мен жауапкершілігін болжайды. Адамдардың денсаулықты таңдап, өз мінез-құлқын өзгертуі үшін халықтың денсаулық мәселелері бойынша сауаттылығын арттыру шаралары қабылданатын болады. Әрбір нысаналы аудитория үшін неғұрлым сұранысқа ие ақпарат алмасу арналары арқылы саламатты өмір мәдениеті қалыптастырылатын болады. Мысалы, бұқаралық ақпарат құралдарында саламатты өмір салтын насихаттау жөніндегі жобалар іске асырылатын болады. Азаматтардың денсаулығын сақтауға және саламатты өмір салтын қалыптастыруға әрі қауіпті жүріс-тұрыс пен зиянды әдеттерден бас тартуға арналған бұқаралық іс-шаралар жоспарланып отыр. Қоғамдық денсаулық мәселелеріне үкіметтік емес ұйымдарды тарту тәжірибесі жалғасатын болады.
Сектораралық өзара іс-қимыл шеңберінде ДДҰ-ның "Денсаулық барлық саясатта" ұсынымы негізінде ел өңірлерінде "Салауатты қалалар, өңірлер"; "Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін мектептер"; "Салауатты университеттер" жобалары іске асырылатын болады.
"Салауатты қалалар, өңірлер" жобасын енгізу жасыл аймақтар мен белсенді саламатты демалыс орындарының қолжетімділігін жақсартады; қалалар мен жолдар инфрақұрылымының қауіпсіздігін арттырады. Жоба қаланың немесе өңірдің инфрақұрылымы арқылы денсаулықты қолдауға қалалар мен облыстар әкімдерінің саяси ұстанымдарын бекітуге мүмкіндік береді.
"Салауатты университеттерді" ілгерілету шеңберінде жоғары білім беру, сондай-ақ техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттері үшін саламатты өмір салтын ұстануды қалыптастыру үшін жағдайлар жасалатын болады. Мысалы, дұрыс тамақтануға қол жеткізу, дене шынықтыру сабақтарына жағдай жасау арқылы. Жобаға қатысатын оқу орындары студенттердің ғана емес, оқытушылар құрамының да денсаулығын дамытатын болады.
ДДҰ-ның "Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін мектептер" жобасы шеңберінде оқушылар ерте жастан бастап дұрыс әдеттерді қалыптастыра бастайды. Мектеп басшыларына жоба бойынша ДДҰ ұсынымдары оқытылады.
Жасөспірімдер мен жастарға басым дәрежеде ықпал ету үшін темекі шегудің таралуын, оның ішінде никотинді, вейпингті жеткізудің электрондық жүйелерін шектеуге және төмендетуге; алкогольді, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болатын өлім мен мүгедектіктің профилактикасына және оны төмендетуге бағытталған ДДҰ ұсынатын шаралар қабылданатын болады.
Жыл сайын халықтың арасында дұрыс тамақтануды дәріптеу бойынша шаралар қабылданатын болады. Құнарлы тамақтануды насихаттау; дұрыс тамақ өнімдерінің қолжетімділігін арттыру, білім беру ұйымдарында тамақ өнімдерін бақылау көзделген.

Для оценки прогресса и текущей ситуации по методологии ВОЗ в 2021 и 2025 годах будут проводиться эпидемиологические исследования по оценке факторов риска неинфекционных заболеваний, употреблению табака, употреблению алкоголя.
Среди детей будет проводиться мониторинг заболеваемости ожирением на основе исследования детского ожирения и факторов риска по инициативе ВОЗ.
Таким образом, эффективность проводимых мер в области общественного здоровья будет оцениваться через исследования, которые позволят определить объективное состояние здоровья людей и иметь своевременную статистическую информацию о Казахстане в мировых базах данных.
5.2 Современная служба общественного здоровья
Государство, в лице уполномоченного органа по контролю и обеспечению качества безопасности товаров и услуг, будет играть ключевую роль при проверке и регистрации лекарственных средств, пищевых добавок, генетически модифицированных организмов и новых пищевых продуктов. Будут обеспечены мониторинг и контроль качества и безопасности пищевой продукции, включая фальсифицированные и генетически модифицированные продукты.
Продолжится мониторинг дорожной карты по реализации Международных медико-санитарных правил (далее – ММСП) и глобальной программы охраны здоровья на 2019-2023 годы.
В рамках Дорожной карты по реализации ММСП будет организован комплекс мероприятий по обеспечению безопасности пищевой продукции с учетом требований ВТО, международных организаций (Кодекс Алиментариус, МЭБ и т.д.), гармонизация национального законодательства в соответствие с международными требованиями, принятие мер по обеспечению прослеживаемости пищевой продукции, мероприятия по антимикробной резистентности, контролю за содержанием в пищевой продукции остаточных количеств ветеринарных препаратов, пестицидов и других веществ, усиление взаимодействия заинтересованных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей, отраслевых союзов (ассоциаций) и предприятий по вопросам обеспечения безопасности пищевой продукции, включая вопросы быстрого и оперативного оповещения, обмена сведениями по выявлению несоответствующей пищевой продукции, в т.ч. с использованием информационных систем.
Для повышения готовности к реагированию на чрезвычайные ситуации в области общественного здоровья будет проводится обучение сотрудников транспортных хабов первичного досмотра.
Для производителей пищевой продукции будет проведено обучение по внедрению системы менеджмента безопасности пищевых продуктов на основе принципов ХАССП (с английского НАССР – Hazard Analysis and Critical Control Points – анализ опасных факторов и критические точки контроля). Обучение и внедрение данных принципов предусмотрено в рамках технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" для организаций, участвующих в цепи создания пищевой продукции.

ДДҰ әдіснамасы бойынша прогресті және ағымдағы жағдайды бағалау үшін 2021 және 2025 жылдары инфекциялық емес аурулардың қауіп факторларын бағалау бойынша, темекіні тұтыну, алкогольді тұтыну бойынша эпидемиологиялық зерттеулер жүргізілетін болады.
Балалар арасында ДДҰ бастамасы бойынша балалар семіздігін және қауіп факторларын зерттеу негізінде семіздікпен сырқаттану мониторингі жүргізілетін болады.
Осылайша, қоғамдық денсаулық саласында жүргізіліп жатқан шаралардың тиімділігі зерттеулер арқылы бағаланатын болады, олар адам денсаулығының объективті жай-күйін бағалауға және әлемдік деректер базасында Қазақстан туралы уақтылы статистикалық деректерге ие болуға мүмкіндік береді.
5.2. Қазіргі заманғы қоғамдық денсаулық қызметі
Мемлекет тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын, қауіпсіздігін бақылау және қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган тұлғасында дәрілік заттарды, тамақ қоспаларын, генетикалық түрлендірілген организмдер мен жаңа тамақ өнімдерін тексеру және тіркеу кезінде басты рөл атқаратын болады. Жалған және генетикалық түрлендірілген өнімдерді қоса алғанда, тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне мониторинг және бақылау жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Халықаралық медициналық-санитариялық қағидаларды (бұдан әрі – ХМСҚ) және 2019 – 2023 жылдарға арналған Жаһандық бағдарламаны іске асыру жөніндегі жол картасының іске асырылу мониторингі жалғастырылады.
ХМСҚ іске асыру жөніндегі жол картасының шеңберінде ДСҰ-ның, халықаралық ұйымдардың (Алиментариус Кодексі, ХЭБ және т.б.) талаптарын ескере отырып, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешені, халықаралық талаптарға сәйкес ұлттық заңнаманы үйлестіру, тамақ өнімдерінің қадағалануын қамтамасыз ету, микробқа қарсы резистенттілік бойынша іс-шаралар, тамақ өнімдерінде ветеринариялық препараттардың, пестицидтердің және басқа да заттардың қалдық мөлшерінің болуын бақылау жөнінде шаралар қабылдау, тез және жедел хабарлау, тамақ өнімдерінің сәйкессіздігін анықтау бойынша мәліметтер алмасу мәселелерін қоса алғанда, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдардың, салалық одақтардың (қауымдастықтардың) және кәсіпорындардың өзара іс-қимылын күшейту шаралары, оның ішінде ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы ұйымдастырылатын болады.
Қоғамдық денсаулық саласындағы төтенше жағдайларға ден қоюға әзірлікті арттыру үшін алғашқы толық қарап-тексеретін көлік хабтарының қызметкерлерін оқыту жүргізілетін болады.
Тамақ өнімдерін өндірушілер үшін ХАССП (ағылшынша НАССР – Hazard Analysis and Critical Control Points – қауіпті факторларды талдау және бақылаудың сыни нүктелері) қағидаттары негізінде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесін енгізу бойынша оқыту жүргізілетін болады. Осы қағидаттарды оқыту және енгізу тамақ өнімдерін жасау тізбегіне қатысатын ұйымдар үшін Кеден одағының "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті шеңберінде көзделген.

В вопросах экологии водных ресурсов с учетом международного опыта продолжится санитарно-эпидемиологический мониторинг водоемов 1 и 2 категории.
С целью выполнения Рамочной конвенции ООН об изменении климата (Парижское соглашение, 2015) будет внедрено Руководство ВОЗ по качеству воздуха в жилых помещениях. Будут созданы условия по снижению выбросов в атмосферу, будет повышатся всеобщий доступ к экологически чистому топливу и технологиям энергосбережения. Будет проведена гармонизация отечественных стандартов выбросов вредных веществ в окружающую среду с международными стандартами. Планируется принять меры по внедрению автоматизированных систем измерения, контроля качества воздуха, систем улавливания частиц в городах с возможностью информировать население об уровне загрязнения воздуха (по индексу качества воздуха, air quality index, AQI). Также будет разработана и внедрена система мониторинга состояния окружающей среды внутри помещений общественных зданий для детей.
Будут внедрены современные технологии по утилизации и переработке промышленных и твердых бытовых отходов с привлечением инвесторов. Будет проводиться мониторинг отчетности уполномоченным органом в области здравоохранения по медицинским отходам в государственном кадастре отходов с целью соблюдения стандартов безопасности и сохранения окружающей среды.
Будут приняты меры по повышению эффективности управления, профилактики, диагностики и лечения инфекционных заболеваний.
Согласно международным обязательствам Казахстана будет реализована межведомственная программа (дорожная карта) по сдерживанию резистентности к противомикробным препаратам. Продолжится взаимодействие с ВОЗ и другими международными организациями по проблемам антимикробной резистентности.
Продолжится работа по охвату населения иммунопрофилактикой, в том числе через информационно-разъяснительную работу для снижения отказов населения от профилактических прививок. Будет рассмотрено введение вакцинации против вируса папилломы человека (далее – ВПЧ) в Перечень инфекционных заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки.
В рамках международных обязательств, будет повышаться охват антиретровирусной терапией лиц, живущих с ВИЧ-инфекцией, с оказанием им необходимой медицинской помощи в рамках ГОБМП. Будут продолжены профилактические мероприятия по сдерживанию ВИЧ-инфекции в концентрированной стадии.
Согласно рекомендациям ВОЗ и другим научно-обоснованным источникам, будет проводиться скрининг на выявление вирусных гепатитов В и С среди групп риска и повышаться охват лекарственной терапией.
Также, будет рассмотрен вопрос по развитию борьбы с туберкулезом и другими заболеваниями легких.
Будет обеспечено повышение эффективности мер в отношении инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи. Будут реализованы руководящие принципы ВОЗ программы профилактики инфекций и инфекционного контроля как на национальном уровне, так и в медицинских организациях. Также продолжится внедрение технологии вирусинактивации и карантинизации свежезамороженной плазмы, выдаваемой центрами крови.

Су ресурстарының экологиясы мәселелерінде халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, 1 және 2-санаттағы су қоймаларының санитариялық-эпидемиологиялық мониторингі жалғасатын болады.
БҰҰ-ның Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясын (Париж келісімі, 2015) орындау мақсатында тұрғын үй-жайлардағы ауаның сапасы бойынша ДДҰ нұсқаулығы енгізілетін болады. Атмосфераға шығарындыларды төмендету бойынша жағдайлар жасалады, экологиялық таза отынға және энергия үнемдеу технологияларына жаппай қол жеткізу арттырылады. Қоршаған ортаға зиянды заттар шығарындыларының отандық стандарттарын халықаралық стандарттармен үйлестіру жүргізілетін болады. Ауаның ластану деңгейі туралы (ауа сапасының индексі, air quality index, AQI бойынша) халықты хабардар ету мүмкіндігі бар қалаларда өлшеу, ауа сапасын бақылау, бөлшектерді тұтып қалу жүйелерін енгізу бойынша шаралар қабылдау жоспарлануда. Сонымен қатар балаларға арналған қоғамдық ғимараттар үй-жайларының ішінде қоршаған ортаның жай-күйін мониторингтеу жүйесі әзірленетін және енгізілетін болады.
Инвесторларды тарта отырып, өнеркәсіптік және қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу бойынша қазіргі заманғы технологиялар енгізілетін болады. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қауіпсіздік стандарттарын сақтау және қоршаған ортаны сақтау мақсатында қалдықтардың мемлекеттік кадастрында медициналық қалдықтар бойынша есептілік мониторингін жүргізетін болады.
Инфекциялық ауруларды басқару, олардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу тиімділігін арттыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Қазақстанның халықаралық міндеттемелеріне сәйкес микробқа қарсы препараттарға төзімділікті тежеу жөніндегі ведомствоаралық бағдарлама (жол картасы) іске асырылатын болады. ДДҰ-мен және басқа да халықаралық ұйымдармен микробқа қарсы төзімділік проблемалары бойынша өзара іс-қимыл жалғасады.
Халықты иммундық профилактикамен қамту жұмысы, оның ішінде халықтың профилактикалық егуден бас тартуын азайту үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстары арқылы жалғасады. Профилактикалық егу жүргізілетін инфекциялық аурулар тізбесіне адамның папиллома вирусына (бұдан әрі – АПВ) қарсы вакцинацияны енгізу қарастырылады.
Халықаралық міндеттемелер шеңберінде АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарды ретровирусқа қарсы терапиямен қамту арттырылып, ТМККК шеңберінде оларға қажетті медициналық көмек көрсетілетін болады. АИТВ инфекциясын шоғырланған сатыда ұстау бойынша профилактикалық іс-шаралар жалғасады.
ДДҰ-ның және ғылыми негізделген басқа да көздердің ұсынымдарына сәйкес қауіп топтарының арасында В және С вирусты гепатиттерін анықтауға скрининг жүргізілетін болады және дәрілік терапиямен қамту артады.
Сондай-ақ, туберкулезбен және өкпенің басқа да ауруларымен күресті дамыту мәселесі қаралатын болады.
Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекцияларға қатысты шаралардың тиімділігін арттыру қамтамасыз етіледі. ДДҰ-ның жетекші қағидаттары ұлттық деңгейде де, сондай-ақ медициналық ұйымдарда да инфекциялардың профилактикасы және инфекциялық бақылау бағдарламасында іске асырылатын болады. Сонымен қатар қан орталықтары беретін жаңа мұздатылған плазманы вирустық инактивациялау және карантиндеу технологиясын енгізу жалғасады.

Для повышения продолжительности жизни населения по рекомендациям ОЭСР и ВОЗ будут приняты меры по профилактике и снижению травматизма и несчастных случаев. Дети и молодые люди от 14 до 30 лет в Казахстане чаще всего умирают по причине травм и несчастных случаев. Поэтому меры предусматривают снижение уровня травматизма и смертности по причине дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП).
Для дальнейшего совершенствования деятельности трассовых медико-спасательных пунктов на аварийно-опасных участках дорог данная служба будет передана в ведение системы здравоохранения.
Важным фактором для снижения смертности при ДТП является эффективность оказания первой медицинской помощи на местах. Своевременная остановка наружного кровотечения, своевременная иммобилизация подручными средствами и другие меры первой помощи, оказанные прибывшими работниками дорожной полиции и другими лицами, могут значительно увеличить шансы пострадавших на выживание.
5.3 Всесторонняя поддержка здоровья на уровне ПМСП
Всесторонняя поддержка здоровья на уровне ПМСП будет проводится на уровне медицинской организации с вовлечением населения, на уровне регионов, страны и международном уровне.
Продвижение Астанинской декларации по ПМСП на международном уровне позволит усилить техническую поддержку Казахстана от ВОЗ и других международных организаций и привлечь инвестиции в страну. В частности, планируется трансформация географически удаленного офиса по ПМСП Европейского региона ВОЗ в глобальный офис по ПМСП. Это позволит проводить мониторинг внедрения Астанинской декларации по ПМСП во всем мире через офис, расположенный в Казахстане. Привлечение инвестиций развитых стран и международных доноров в глобальный офис по ПМСП усилит кадровый потенциал в Казахстане через обучение и развитие, а также откроет возможности беспрепятственно и своевременно внедрять лучшие практики в нашей стране.
На уровне страны будет реализован план мероприятий по развитию ПМСП в Республике Казахстан на 2019 – 2020 годы. Географически доступная сеть ПМСП будет обеспечена в рамках развития инфраструктуры и государственно-частного партнерства. Продолжится интеграция служб здравоохранения на основе модернизации ПМСП. Будет улучшен кадровый потенциал ПМСП за счет подготовки семейных врачей в резидентуре и передачи некоторых функций узких специалистов участковым врачам на основе их поэтапной подготовки.

Халықтың өмір сүру ұзақтығын арттыру үшін ЭЫДҰ мен ДДҰ ұсынымдары бойынша жарақаттану мен жазатайым оқиғалардың профилактикасы және оларды төмендету бойынша шаралар қабылданатын болады. Қазақстанда 14-30 жас аралығындағы балалар мен жастар көбінесе жарақаттану мен жазатайым оқиғалар салдарынан қайтыс болады. Сондықтан, шаралар жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖКО) себебінен болатын өлім деңгейін төмендетуді көздейді.
Жолдардың авариялық-қауіпті учаскелеріндегі трассалық медициналық-құтқару пункттерінің қызметін одан әрі жетілдіру үшін бұл қызмет денсаулық сақтау жүйесінің қарамағына берілетін болады.
ЖКО кезінде мерт болуды азайту үшін жергілікті жерлерде алғашқы медициналық көмек көрсетудің тиімділігі маңызды фактор болып табылады. Сыртқы қан кетуді уақтылы тоқтату, қолда бар құралдармен уақтылы иммобилизациялау және келген жол полициясының жұмыскерлері мен басқа адамдар көрсеткен алғашқы медициналық көмектің басқа шаралары зардап шеккендердің аман қалу мүмкіндігін айтарлықтай арттыруы мүмкін.
5.3. МСАК деңгейінде денсаулықты жан-жақты қолдау
МСАК деңгейінде денсаулықты жан-жақты қолдау халықты тарта отырып, медициналық ұйым деңгейінде, өңірлер, ел деңгейінде және халықаралық деңгейде жүргізілетін болады.
МСАК жөніндегі Астана декларациясын халықаралық деңгейде дәріптеу ДДҰ мен басқа да халықаралық ұйымдар тарапынан Қазақстанды техникалық қолдауды күшейтуге және елге инвестициялар тартуға мүмкіндік береді. Атап айтқанда, ДДҰ Еуропалық өңірінің МСАК жөніндегі географиялық жағынан қашық орналасқан офисін МСАК жөніндегі жаһандық офиске айналдыру жоспарланып отыр. Бұл Қазақстанда орналасқан офис арқылы бүкіл әлемде МСАК жөніндегі Астана декларациясының енгізілуіне мониторинг жүргізуге мүмкіндік береді. МСАК жөніндегі жаһандық офиске дамыған елдердің инвестицияларын және халықаралық донорларды тарту оқыту және дамыту арқылы Қазақстандағы кадрлық әлеуетті күшейтеді, сондай-ақ біздің елде үздік тәжірибені кедергісіз және уақтылы енгізуге мүмкіндік ашады.
Ел деңгейінде Қазақстан Республикасында МСАК дамыту жөніндегі 2019 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары іске асырылады. МСАК-тың географиялық жағынан қолжетімді желісі инфрақұрылымды және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту шеңберінде қамтамасыз етілетін болады. МСАК-ты жаңғырту негізінде денсаулық сақтау қызметтерін біріктіру жалғасады. Отбасылық дәрігерлерді резидентурада даярлау және учаскелік дәрігерлерді кезең-кезеңмен даярлау негізінде оларға арнайы мамандардың кейбір функцияларын беру есебінен МСАК-тың кадрлық әлеуеті жақсарады.

Основные направления развития ПМСП будут реализованы до 2022 года с последующим поддержанием ПМСП через приоритетное финансирование. Расходы на первичную медико-санитарную помощь и службу общественного здравоохранения будут увеличены до 60% от общего объема финансирования здравоохранения. Индикатором будет доля расходов на амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – АПП) и общественное здоровье в рамках ГОБМП и ОСМС.
Продолжится совершенствование финансирования организаций ПМСП, которые будут стимулировать раннее выявление заболеваний и сохранение качества жизни людей в течение всей жизни. Количество посещений в организации ПМСП на одного жителя в год будет отслеживаться как индикатор использования населением услуг, направленных на профилактику и раннее выявление болезней.
Будет продолжено внедрение программ управления заболеваниями (далее – ПУЗ) с расширением охвата населения и перечня заболеваний в ПУЗ. ПУЗ позволит вовлекать пациентов в управление заболеванием через повышение знаний о своей болезни и способах сохранения здоровья, своевременное исполнение пациентом рекомендаций врача, в том числе своевременный прием лекарственных средств, контроль диеты и другие действия пациента. Реализация ПУЗ повысит качество жизни людей с неинфекционными заболеваниями и позволит контролировать оказание высоко затратной неотложной и стационарной медицинской помощи.
Также продолжится реализация универсальной прогрессивной модели патронажа, рекомендованной Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). Патронаж помогает своевременно выявлять и снижать риски медицинского или социального характера, угрожающие жизни, здоровью, развитию ребенка в уязвимой ситуации.
Для координации и методологического сопровождения медицинских организаций в каждом регионе страны будут развиваться региональные центры лучших практик ПМСП (далее – ЦЛП). ЦЛП будут разрабатывать и внедрять новые технологии в оказании услуг ПМСП. На основе международного опыта будет разработана и внедрена программа "Здравоохранение на уровне сообщества" для вовлечения населения в вопросы здоровья, в том числе при поддержке неправительственных организаций. Данная программа позволит эффективно организовать санитарно-профилактические работы. Будет проработан вопрос по привлечению и обучению работников санитарного просвещения. Например, на оплачиваемую работу в организации ПМСП могут быть привлечены представители населения со средним образованием в качестве работников санитарного просвещения. Для этого будет изучен опыт стран со схожей экономикой и социо-демографической картиной в привлечении работников санитарного просвещения. Такие работники в ряде стран мира активно участвуют в повышении грамотности населения по вопросам здоровья и вовлекаются в своевременное получение людьми медицинских услуг.
Охрана здоровья детей школьного возраста будет улучшена за счет медицинских работников в школах, работающих в сети ПМСП.
Продолжится реализация мер по профилактике суицидов среди подростков. А именно, раннему выявлению риска суицида среди подростков будут обучены школьные психологи, медицинские работники ПМСП; также будут информироваться родители. Родителей будут обучать, в том числе через родительские комитеты и чаты в мессенджерах, оказанию поддержки детям при стрессе, по безопасной среде и предотвращению насилия, по показаниям к обращению за психологической помощью и признакам суицидальных мыслей.
Для сохранения и улучшения здоровья подростков и молодежи будет совершенствоваться деятельность молодежных центров здоровья в сети ПМСП. Молодежные центры здоровья расширят перечень и доступность услуг в рамках ГОБМП и ОСМС, в том числе по охране репродуктивного и ментального здоровья. Для сохранения и восстановления психического здоровья подросткам и молодым людям, а также жертвам насилия, травли (буллинга) будут предоставляться консультации при депрессии, мыслях о суициде. При необходимости будут привлекаться узкие специалисты и другие службы.
В рамках семейного принципа обслуживания населения семейные врачи и врачи общей практики будут оказывать услуги пациентам всех возрастов. Для поддержки работы участковых медицинских работников на амбулаторно-поликлиническом уровне будут развиваться школы активного долголетия.
Продолжится интеграция специализированных служб с ПМСП для ранней диагностики заболеваний. На уровне оказания амбулаторно-поликлинической помощи продолжится создание и функционирование центров ментального здоровья. Будут проводиться динамическое наблюдение и консультации лиц с выявленным высоким риском суицида; при необходимости, уязвимые пациенты будут направляться за специализированой помощью.
В состав мультидисциплинарных команд для психосоциальной адаптации и реабилитации на уровне ПМСП будут включаться психологи и социальные работники. Данные работники будут поэтапно обучаться навыкам, необходимым в условиях ПМСП.
Будет расширен доступ населения к информации о репродуктивном здоровье и услугам планирования семьи в ПМСП. Будет улучшен охват женщин современными средствами контрацепции. На базе стационаров будут создаваться консультативные кабинеты, которые будут оказывать услуги для беременных с факторами высокого риска. Продолжатся мероприятия по повышению доступности и эффективности вспомогательных репродуктивных технологий в рамках ОСМС.
5.4 Развитие человеческого капитала, модернизация образования, науки
Для планирования и прогнозирования медицинских кадров на основе рекомендаций международных организаций будет создана национальная система учета кадровых ресурсов здравоохранения (далее – НСУКРЗ). Данная система будет основана на регистре медицинских работников с персонифицированным учетом кадров в разрезе регионов, организаций и специальностей. Для укрепления институционального потенциала будет усовершенствована деятельность национальной обсерватории кадровых ресурсов здравоохранения. Будут внедрены национальные счета по трудовым ресурсам здравоохранения.
Повышение статуса работников медицинских организаций и организаций медицинского образования будет достигнуто комплексом мер – повышением заработной платы, усилением мер социальной поддержки, защитой профессиональной ответственности и другими мерами.

МСАК дамытудың негізгі бағыттары 2022 жылға дейін іске асырылып, кейіннен МСАК-ты қолдау басым қаржыландыру арқылы жүргізіледі. Медициналық-санитариялық алғашқы көмекке және қоғамдық денсаулық сақтау қызметіне жұмсалатын шығыстар денсаулық сақтауды қаржыландырудың жалпы көлемінің 60 %-ына дейін ұлғайтылатын болады. ТМККК және МӘМС шеңберінде амбулаториялық-емханалық көмекке (бұдан әрі – АЕК) және қоғамдық денсаулыққа арналған шығыстардың үлесі индикатор болмақ.
Ауруларды ерте анықтау және бүкіл өмір бойы адамдардың тұрмыс сапасын сақтау үшін ынталандырылатын МСАК ұйымдарын қаржыландыруды жетілдіру жалғасады. Жылына бір тұрғынға шаққанда МСАК ұйымдарына бару саны аурулардың профилактикасына және оларды ерте анықтауға бағытталған қызметтерді халықтың пайдалану индикаторы ретінде қадағаланатын болады.
Ауруларды басқару бағдарламасын (бұдан әрі – АББ) енгізу халықты қамтуды және АББ-дағы аурулар тізбесін кеңейтумен жалғасатын болады. АББ өз ауруы және денсаулықты сақтау тәсілдері туралы білімін арттыру, пациенттің дәрігердің ұсыныстарын уақтылы орындауы, соның ішінде дәрілік препараттарды уақтылы қабылдауы, диетаны бақылауы және пациенттің басқа да әрекеттері арқылы ауруларды басқаруға пациенттердің қатысуына мүмкіндік береді. АББ іске асыру инфекциялық емес аурулары бар адамдардың тұрмыс сапасын арттырады әрі шығыны көп шұғыл және стационарлық медициналық көмек көрсетуді бақылауға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ БҰҰ Балалар Қоры (ЮНИСЕФ) ұсынған патронаждың әмбебап прогрессивті моделін іске асыру жалғасады. Патронаж әлсіз жағдайдағы баланың өміріне, денсаулығына, дамуына қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қауіпті уақтылы анықтауға және азайтуға көмектеседі.
Елдің әр өңірінде медициналық ұйымдарды үйлестіру және әдіснамалық сүйемелдеу үшін МСАК-тың үздік практикаларының өңірлік орталықтары (бұдан әрі – ҮПО) дамитын болады. ҮПО МСАК қызметтерін көрсетуде жаңа технологияларды әзірлеп, енгізетін болады. Халықаралық тәжірибе негізінде халықты денсаулық мәселелеріне, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдардың қолдауымен тарту үшін "Қоғамдастық деңгейінде денсаулық сақтау" бағдарламасы әзірленеді және енгізіледі. Аталған бағдарлама санитариялық-профилактикалық жұмыстарды тиімді ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Санитариялық ағарту жұмыскерлерін тарту және оқыту жөніндегі мәселе пысықталатын болады. Мысалы, МСАК ұйымдарына ақы төленетін жұмысқа санитариялық ағарту жұмыскерлері ретінде орта білімі бар халықтың өкілдері тартылуы мүмкін. Бұл үшін экономикасы және әлеуметтік-демографиялық бейнесі ұқсас елдердің санитариялық ағарту жұмыскерлерін тартудағы тәжірибесі зерделенетін болады. Мұндай жұмыскерлер әлемнің бірқатар елдерінде денсаулық мәселелері бойынша халықтың сауаттылығын арттыруға белсенді қатысады және адамдардың медициналық қызметтерді уақтылы алуына қатысады.
Мектеп жасындағы балалардың денсаулығын сақтау МСАК желісінде жұмыс істейтін мектептердегі медицина жұмыскерлері есебінен жақсартылатын болады.
Жасөспірімдердің арасындағы суицид профилактикасы бойынша шараларды іске асыру жалғасады. Атап айтқанда, жасөспірімдердің арасында суицид қаупін ерте анықтау үшін мектеп психологтары, МСАК медицина жұмыскерлері оқытылады; сондай-ақ ата-аналар хабардар етіледі. Ата-аналар, оның ішінде ата-аналар комитеттері мен мессендждердегі чаттар арқылы, күйзеліс кезінде балаларға қолдау көрсету, қауіпсіз орта және зорлық-зомбылықты болдырмау, психологиялық көмекке жүгінудің көрсеткіштері мен суицидке бейім ой белгілері бойынша оқытылады.
Жасөспірімдер мен жастардың денсаулығын сақтау және жақсарту үшін МСАК желісінде жастар денсаулық орталықтарының қызметі жетілдірілетін болады. Жастар денсаулық орталықтары ТМККК және МӘМС шеңберінде, оның ішінде репродуктивті және ментальды денсаулықты сақтау бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен қолжетімділігін кеңейтеді. Психикалық денсаулықты сақтау және қалпына келтіру үшін жасөспірімдер мен жастарға депрессия кезінде, суицид туралы ой келген кезде, сондай-ақ зорлық-зомбылықтан, мазақтаудан (буллингтен) жәбір көріп жүрген адамдарға консультациялар беріледі. Қажет болған жағдайда бейінді мамандар мен басқа да қызметтер тартылатын болады.
Халыққа қызмет көрсетудің отбасылық қағидаты шеңберінде отбасылық дәрігерлер мен жалпы практика дәрігерлері барлық жастағы пациенттерге қызмет көрсететін болады. Учаскелік медицина жұмыскерлерінің жұмысын амбулаториялық-емханалық деңгейде қолдау үшін белсенді ұзақ өмір сүру мектептері дамитын болады.
Ауруларды ерте диагностикалау үшін мамандандырылған қызметтерді МСАК-пен біріктіру жалғасады. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсету деңгейінде ментальдық денсаулық орталықтарын құру және оның жұмыс істеуі жалғасады. Өзіне-өзі қол жұмсаудың жоғары қаупі анықталған адамдарды динамикалық байқау және олармен консультациялар жүргізіледі; қажет болған жағдайда осал топтағы пациенттер мамандандырылған көмекке жіберілетін болады.
МСАК деңгейінде психоәлеуметтік бейімдеу және оңалту үшін мультидисциплинарлық командалар құрамына психологтар мен әлеуметтік жұмыскерлер енгізіледі. Бұл жұмыскерлер МСАК жағдайында қажетті дағдыларға кезең-кезеңімен оқытылады.
Халықтың репродуктивтік денсаулық туралы ақпаратқа және МСАК-те отбасын жоспарлау қызметтеріне қол жеткізуі кеңейтілетін болады. Әйелдерді қазіргі заманғы контрацепция құралдарымен қамту жақсарады. Стационарлар базасында қауіп факторлары жоғары жүкті әйелдер үшін қызмет көрсететін консультативтік кабинеттер құрылатын болады. МӘМС шеңберінде қосалқы репродуктивтік технологиялардың қолжетімділігі мен тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жалғасады.
5.4. Адами капиталды дамыту, білімді, ғылымды жаңғырту
Халықаралық ұйымдар ұсынымдарының негізінде медициналық персоналды жоспарлау және болжау үшін денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстарын есепке алудың ұлттық жүйесі (бұдан әрі – КРЕАҰЖ) құрылады. Бұл жүйе өңірлер, ұйымдар мен мамандықтар бөлінісінде кадрлар дербес есепке алынатын, медицина жұмыскерлерінің тіркеліміне негізделетін болады. Институционалдық әлеуетті нығайту үшін денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстары ұлттық обсерваториясының қызметі жетілдіріледі. Денсаулық сақтаудың еңбек ресурстары бойынша ұлттық шоттар енгізілетін болады.
Медициналық ұйымдар мен медициналық білім беру ұйымдары жұмыскерлерінің мәртебесін арттыруға – жалақыны арттыру, әлеуметтік қолдау шараларын күшейту, кәсіби жауапкершілікті қорғау және басқа да шаралар арқылы қол жеткізілетін болады.

Дополнительные расходы на здравоохранение будут направлены на расширение профилактических мероприятий (с 4% до 10% к 2024 году) и развитие амбулаторно-поликлинической помощи и общественного здравоохранения (рост до 60% от общих расходов).
Кроме того, будет повышен статус врачей, соотношение заработной платы которых будет доведено до 1,8:1 от средней зарплаты в экономике в 2023 году, и уровень средней заработной платы врача будет доведен до уровня 550 000 тенге в 2025 году.
Также в число приоритетных направлений финансирования здравоохранения войдут укрепление педиатрической помощи, развитие науки и медицинского образования, внедрение инновационных технологий и возмещение инвестиционных затрат на строительство медицинских организаций, в том числе по механизмам ГЧП.
Система ОСМС будет реализована с учетом соблюдения принципов социальной защищенности граждан, обеспечения солидарной ответственности за охрану здоровья населения и минимизации социальных рисков, путем актуализации льготных категорий граждан в системе ОСМС, взносы за которых производит государство. Внедрение системы обязательного социального медицинского страхования наряду с новой моделью ГОБМП, в рамках которых сформированы условия для обеспечения доступности и качества медицинской помощи, позволит обеспечить финансовую защиту населения от непредвиденно высоких расходов, связанных со здоровьем. Это будет достигнуто путем поэтапного увеличения ставок взносов и отчислений работниками и работодателями и с учетом расширения объемов медицинской помощи в системе ОСМС и усиления солидарной ответственности работников и работодателей за приверженность к здоровому образу жизни.
Достижение данных задач будет обеспечиваться путем создания источников достаточного финансирования, справедливого и эффективного объединения рисков на условиях солидарной ответственности за здоровье, осуществления стратегического закупа медицинских услуг и обеспечения мониторинга качества оказания услуг здравоохранения и результатов.
Эффективность функционирования системы обязательного социального медицинского страхования будет обеспечиваться, в том числе за счет расширения работы по вовлечению населения в систему ОСМС, особенно категории самозанятых граждан.
Комплекс мер по совершенствованию механизмов финансирования медицинской помощи будет включать в себя постоянное повышение эффективности процессов расчета и прогнозирования объемов медицинской помощи с учетом потребностей населения и международного опыта.
Совершенствование и автоматизация планирования бюджета в рамках ГОБМП и системе ОСМС, а также дальнейшая конкретизация пакетов услуг с учетом приоритетного развития первичной медико-санитарной помощи, позволят повысить эффективность использования ограниченных ресурсов системы здравоохранения. Повышение доступности лекарственных средств на амбулаторном уровне будет достигнуто за счет увеличения перечня хронических заболеваний и расширения категорий населения, имеющих право на получение бесплатного амбулаторного лекарственного обеспечения в системе ОСМС.
В целях усиления профилактики заболеваний и эффективности управления хроническими неинфекционными заболеваниями будет расширена стимулирующая составляющая индикаторов процессов и конечных результатов на уровне ПМСП. Динамичное развитие медицинских и управленческих технологий в сфере здравоохранения требует регулярного пересмотра тарифов на основе информации управленческого учета поставщиков. Для этого в рамках тарифа будут предусмотрены стимулы внедрять и автоматизировать системы управленческого учета для своевременной передачи данных в ФСМС для поставщиков. Для обеспечения достаточного финансирования медицинских организаций тарифная политика будет формироваться с учетом дополнительных критериев, влияющих на себестоимость пролеченного случая, таких как клиническая сложность, уровень оказания медицинской помощи или статус клинической базы высшего учебного заведения. Будут проработаны механизмы финансирования обновления основных средств. Клинико-затратные группы, включающие стимулы повышения качества медицинской помощи, станут приоритетным механизмом закупа стационарной помощи. Внедрение способов оплаты, ориентированных на результат, будет реализовано наряду с совершенствованием механизмов сбора клинических данных в информационные системы. Включение в тариф расходов на обновление основных средств создаст стимул для привлечения инвестиций в сектор здравоохранения, развития частных поставщиков и врачебных практик.
Кроме того, от поставщиков медицинских услуг потребуется обеспечение внедрения инновационных технологий в рамках ОСМС с учетом ежегодного инвестирования на данные технологии до 1% от расходов на ОСМС
Четкие границы гарантий системы здравоохранения в рамках ГОБМП и системы ОСМС будут стимулировать развитие добровольного медицинского страхования (далее – ДМС), обеспечивающего доступ к услугам здравоохранения сверх пакета ГОБМП и системы ОСМС, таким как получение медицинской помощи в условиях повышенного уровня комфорта, применение дорогостоящих оригинальных лекарственных средств и медицинских изделий.
С учетом внедрения трехуровневой структуры финансирования медицинской помощи ожидается развитие ДМС, в том числе будут проработаны механизмы охвата ДМС трудовых мигрантов и иностранных студентов, обучающихся в Республике Казахстан. В этой связи повысится конкуренция на рынке добровольного медицинского страхования, что повлечет за собой расширение спектра медицинских услуг и внедрение госпитального сервиса в медицинских организациях. При этом, принципы доступности и качества медицинских услуг будут сохранены вне зависимости от вида оплаты медицинских услуг.
5.8 Улучшение инвестиционного климата в медицинской отрасли
Главной целью улучшения инвестиционного климата в медицинской отрасли станет обеспечение территориальной доступности медицинских организаций для населения, в том числе для жителей населенных пунктов, расположенных в отдаленных местностях.
Доступность медицинских услуг для населения сельской местности и в отдаленных населенных пунктах будет обеспечена с учетом использования ресурсов дистанционной медицины и транспортной медицины (медицинских поездов, передвижных медицинских комплексов, санитарной авиации). Будет расширена сеть районных подстанций скорой медицинской помощи для своевременного оказания больным и пострадавшим доврачебной медицинской помощи, а также доставки пациентов в кратчайшие сроки в медицинские организации для оказания специализированной медицинской помощи.
Дополнительно, создадутся условия для открытия частных индивидуальных и групповых семейных врачебных практик (семейных врачебных амбулаторий), приближенных к местам проживания граждан. За счет средств местных исполнительных органов и привлечения частных инвестиций планируется открыть не менее 500 объектов первичной медико-санитарной помощи здравоохранения.
Продолжится работа по рационализации сети круглосуточных стационаров путем объединения монопрофильных медицинских учреждений в состав многопрофильных больниц с учетом единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения, сформированного на основании региональных планов.
Взамен ряда устаревших мелких и узкопрофильных больничных объектов будут построены крупные многопрофильные медицинские центры, создание которых будет осуществляться за счет привлечения потенциальных частных партнеров, в том числе в рамках ГЧП, концессии с возмещением инвестиционных затрат.
В течение последующих шести лет в рамках программы больничного ГЧП планируется принять меры по реализации не менее 14 крупных проектов ГЧП, концессии в городах Актобе, Кокшетау, Усть-Каменогорск, Атырау, Тараз, Караганда, Костанай, Кызылорда, Актау, Павлодар, Петропавловск, Алматы, Туркестан, Нур-Султан, в том числе четырех университетских клиник при ведущих медицинских университетах страны. Это позволит выстроить перспективную модель триединства науки, образования и клинической деятельности, повысить эффективность клинических исследований.
Для эффективной реализации крупных инвестиционных проектов развития ГЧП, концессии в здравоохранении будет создан рабочий орган, в лице оператора развития инфраструктуры здравоохранения. Планирование и выполнение таких проектов будут реализованы в партнерстве с международными финансирующими организациями и частными партнерами, выбранными на основе прозрачных международных конкурсных процедур.
Это позволит обновить инфраструктуру здравоохранения в регионах Республики, обеспечить качество и мультидисциплинарный подход в лечении пациентов, снизить отток пациентов зарубеж и обеспечить въездной медицинский туризм, создать клинические базы для медицинских высших учебных заведений, триединство науки, образования и клинической деятельности.
Уполномоченным органом будут приняты меры по введению в эксплуатацию не менее 23-х объектов в регионах, в том числе по дальнейшему развитию инфраструктуры республиканских подведомственных организаций уполномоченного органа в области здравоохранения.
Модернизация государственных субъектов здравоохранения будет осуществляться с учетом необходимости доведения до требуемого уровня стандартов минимального технического и капитального оснащения медицинских организаций. При этом уполномоченный орган в области здравоохранения будет осуществлять строгий мониторинг на соответствие оснащенности медицинских организаций минимальным стандартам. Будут приняты меры по контролю за эффективным использованием медицинских изделий и непрерывному мониторингу оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями (медицинской техникой); будет создана база данных зарегистрированных медицинских изделий.
5.9 Эффективное управление государственными медицинскими организациями
C целью эффективной, своевременной и качественной реализации проектов в области здравоохранения будет реализовываться комплекс мер по совершенствованию системы управления субъектами здравоохранения с учетом наилучшей мировой практики корпоративного управления.
В рамках Программы запланировано полномасштабное внедрение системы корпоративного управления, инструментов ее мониторинга (рейтинговая оценка) и управления изменениями в области здравоохранения. Эффективность внедрения корпоративного управления будет оцениваться путем проведения рейтинговой оценки уровня корпоративного управления в государственных субъектах здравоохранения.
Комплекс мер по повышению качества и эффективности управления субъектами здравоохранения будет включать в себя внедрение современных механизмов управления организациями, включая проектный менеджмент, риск-менеджмент, менеджмент, направленный на достижение результатов, финансовый менеджмент, развитие лидерских навыков и др.
Инструменты проектного менеджмента будут внедрены на всех уровнях реализации Программы, в том числе путем открытия проектных офисов по всем направлениям Программы, что позволит повысить результативность, своевременность и качество реализуемых проектов.
Проектный подход к реализации Программы предусматривает формирование проектной инфраструктуры, состоящей на республиканском уровне из управляющего совета Программы, экспертного совета Программы, офиса управления Программой и ситуационного центра. Для эффективной реализации проектов будут разработаны устав и план управления программами.
Продолжится взаимодействие с международными организациями для гармонизации нормативно-правовой базы с учетом принятых обязательств в области здравоохранения, продвижения основных инициатив Казахстана за рубежом (продвижение декларации Астаны), а также обеспечения трансферта знаний и новых технологий в сферу здравоохранения.
В частности, продолжится сотрудничество с ОЭСР по вопросам развития национальных счетов здравоохранения, совершенствования системы сбора и анализа административных данных, безопасности пациента и повышения качества медицинских услуг и, в целом, по развитию системы здравоохранения.
Продолжится сотрудничество с организациями ООН (ЮНФПА, ЮНИСЕФ, ПРООН) по вопросам реализации поставленных задач ЦУР ООН, внедрению патронажной медицинской системы, развитию подростковой службы и школьной медицины.
Усилится сотрудничество с ВОЗ по программам, направленным на охрану и укрепление здоровья населения, программам антибиотикорезистентности, профилактики заболеваний, по обеспечению всеобщего охвата услугами здравоохранения.
Перспективным станет сотрудничество с Управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (U.S. Food and Drug Administration) в части внедрения международных практик в области контроля качества товаров и услуг.
Для эффективного управления здравоохранением, а также обеспечения реализации гражданами гарантированных государством прав и обязанностей необходимо единое понимание, в том числе в правоприменительной практике, норм права в области здравоохранения.
Для этих целей будут разработаны и внедрены единые комментарии к Кодексу Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" с исчерпывающим разъяснением каждой нормы.

Денсаулық сақтауға жұмсалатын қосымша шығыстар профилактикалық іс-шараларды кеңейтуге (2024 жылға қарай 4 %-дан 10 %-ға дейін) және амбулаториялық-емханалық көмек пен қоғамдық денсаулық сақтауды дамытуға (жалпы шығыстардың 60 %-ына дейін өсу) бағытталатын болады.
Бұдан басқа, дәрігерлердің мәртебесі артады, олардың жалақысының арақатынасы экономикадағы орташа жалақыдан 2023 жылы 1,8:1-ге дейін жеткізілетін болады және дәрігердің орташа жалақысының деңгейі 2025 жылы 550 000 теңге деңгейіне дейін жеткізілетін болады.
Сондай-ақ, денсаулық сақтауды қаржыландырудың басым бағыттарының қатарына педиатриялық көмекті нығайту, ғылым мен медициналық білімді дамыту, инновациялық технологияларды енгізу және медициналық ұйымдарды салуға, оның ішінде МЖӘ тетіктері бойынша инвестициялық шығындарды өтеу кіреді.
МӘМС жүйесі азаматтардың әлеуметтік қорғалу қағидаттарын сақтауды, халықтың денсаулығын сақтау үшін ортақ жауапкершілікті қамтамасыз етуді және әлеуметтік тәуекелдерді барынша азайтуды ескере отырып, МӘМС жүйесінде азаматтардың жеңілдікті санаттарын өзектілендіру жолымен іске асырылатын болады. ТМККК жаңа моделімен қатар, шеңберінде медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін жағдайлар қалыптастырылған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін енгізу халықты денсаулыққа байланысты күтпеген шығыстардан қаржылай қорғауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұған жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің жарналары мен аударымдарының мөлшерлемелерін кезең-кезеңмен ұлғайту жолымен әрі МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек көлемін кеңейтуді және жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің саламатты өмір салтын ұстану үшін ортақ жауапкершілігін күшейтуді ескере отырып қол жеткізіледі.
Осы міндеттерге қол жеткізу жеткілікті қаржыландыру көздерін құру, денсаулық үшін ортақ жауапкершілік жағдайында тәуекелдерді әділ және тиімді біріктіру, медициналық көрсетілетін қызметтерді стратегиялық сатып алуды жүзеге асыру және денсаулық сақтау қызметтерін көрсетудің сапасы мен нәтижелерінің мониторингін қамтамасыз ету жолымен қамтамасыз етілетін болады.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің жұмыс істеу тиімділігі, оның ішінде халықты МӘМС жүйесіне, әсіресе өзін-өзі жұмыспен қамтыған азаматтар санатын тарту жөніндегі жұмысты кеңейту есебінен қамтамасыз етіледі.
Медициналық көмекті қаржыландыру тетіктерін жетілдіру жөніндегі шаралар кешені халықтың қажеттілігі мен халықаралық тәжірибені ескере отырып, медициналық көмектің көлемін есептеу және болжау процестерінің тиімділігін үнемі арттыруды қамтитын болады.
ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде бюджетті жоспарлауды жетілдіру мен автоматтандыру, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмекті басым дамытуды ескере отырып, қызметтер пакеттерін одан әрі нақтылау денсаулық сақтау жүйесінің шектеулі ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Амбулаториялық деңгейде дәрілік заттардың қолжетімділігін арттыруға созылмалы аурулар тізбесін ұлғайту және МӘМС жүйесінде халықтың амбулаториялық дәрі-дәрмекпен тегін қамтамасыз етуді алуға құқығы бар санаттарын кеңейту есебінен қол жеткізілетін болады.
Аурулардың профилактикасын және инфекциялық емес созылмалы ауруларды басқарудың тиімділігін күшейту мақсатында процестер мен түпкілікті нәтижелер индикаторларының МСАК деңгейіндегі ынталандырушы құрамдас бөлігі кеңейтілетін болады. Денсаулық сақтау саласындағы медициналық және басқарушылық технологиялардың серпінді дамуы жеткізушілердің басқарушылық есебінің ақпараты негізінде тарифтерді үнемі қайта қарап тұруды талап етеді. Бұл үшін тариф шеңберінде жеткізушілерге арналған ӘлМСҚ-қа деректерді уақтылы беру үшін басқарушылық есепке алу жүйесін енгізуді және автоматтандыруды ынталандыру көзделетін болады. Медициналық ұйымдарды жеткілікті қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін тарифтік саясат емделіп шыққан жағдайдың өзіндік құнына әсер ететін клиникалық күрделілік, медициналық көмек көрсету деңгейі немесе жоғары оқу орнының клиникалық базасының мәртебесі сияқты қосымша өлшемшарттар ескеріліп қалыптастырылады. Негізгі құралдарды жаңартуды қаржыландыру тетіктері пысықталатын болады. Медициналық көмектің сапасын арттыруды ынталандыруды қамтитын клиникалық-шығынды топтар стационарлық көмекті сатып алудың басым тетігіне айналады. Нәтижеге бағдарланған ақы төлеу тәсілдерін енгізу ақпараттық жүйелерге клиникалық деректерді жинау тетіктерін жетілдірумен қатар іске асырылатын болады. Негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығыстарды тарифке қосу денсаулық сақтау секторына инвестициялар тарту, жеке жеткізушілерді және дәрігерлік практикаларды дамыту үшін стимул болады.
Бұдан басқа, медициналық көрсетілетін қызметтерді берушілерден жыл сайын МӘМС шығындарының 1 %-ына дейінгі бөлігін инвестициялау ескеріле отырып, МӘМС шеңберіндегі осындай технологиялардың енгізілуін қамтамасыз ету талап етіледі.
ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде денсаулық сақтау жүйесі кепілдіктерінің нақты шекаралары ТМККК пакетінен және МӘМС жүйесінен тыс жайлылықтың жоғары деңгейі жағдайында медициналық көмек алу, қымбат тұратын бірегей дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдану сияқты денсаулық сақтау қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін ерікті медициналық сақтандыруды (бұдан әрі – ЕМС) дамытуды ынталандыратын болады.
Медициналық көмекті қаржыландырудың үш деңгейлі құрылымын енгізуді ескере отырып, ЕМС, оның ішінде еңбекші мигранттар мен ҚР-да оқитын шетелдік студенттерді ЕМС қамту тетіктері пысықталады. Осыған байланысты ерікті медициналық сақтандыру нарығында бәсекелестік ұлғаяды, бұл медициналық көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейтуге және медициналық ұйымдарда госпитальдық сервисті енгізуге әкеледі. Бұл ретте, медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасы қағидаттары медициналық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу түріне қарамастан сақталатын болады.
5.8. Медицина саласындағы инвестициялық ахуалды жақсарту
Медицина саласындағы инвестициялық ахуалды жақсартудың басты мақсаты халық үшін, оның ішінде шалғай жерлерде орналасқан елді мекендердің тұрғындары үшін медициналық ұйымдардың аумақтық қолжетімділігін қамтамасыз ету болады.
Ауылдық жерлердегі және шалғайдағы елді мекендердегі тұрғындар үшін медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі қашық медицина және көліктік медицина ресурстарын (медициналық пойыздар, жылжымалы медициналық кешендер, санитариялық авиация) пайдалануды ескере отырып қамтамасыз етіледі. Науқастарға және зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі медициналық көмекті уақтылы көрсету, сондай-ақ мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін пациенттерді аса қысқа мерзімде медициналық ұйымдарға жеткізу үшін жедел медициналық көмектің аудандық кіші станцияларының желісі кеңейтілетін болады.
Бұған қоса, азаматтардың тұратын жеріне жақын орналасқан жеке және топтық отбасылық дәрігерлік практикаларды (отбасылық дәрігерлік амбулаториялар) ашу үшін жағдай жасалады. Жергілікті атқарушы органдардың қаражаты және жеке инвестицияларды тарту есебінен денсаулық сақтауда медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетудің кемінде 500 объектісін ашу жоспарлануда.
Өңірлік жоспарлардың негізінде қалыптастырылған денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалы жоспарын ескере отырып, монобейінді медициналық мекемелерді көп бейінді ауруханалардың құрамына біріктіру жолымен тәулік бойғы стационарлар желісін ұтымды ету бойынша жұмыс жалғасады.
Бірқатар ескірген ұсақ және тар бейінді аурухана объектілерінің орнына көп бейінді ірі медицина орталықтары салынатын болады, оларды құру инвестициялық шығындарды өтей отырып, әлеуетті жекеше әріптестерді тарту есебінен, оның ішінде МЖӘ, концессия шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Алдағы алты жылдың ішінде ауруханалық МЖӘ бағдарламасы шеңберінде Ақтөбе, Көкшетау, Өскемен, Атырау, Тараз, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Ақтау, Павлодар, Петропавл, Алматы, Түркістан, Нұр-Сұлтан қалаларында шеңберінде кемінде 14 МЖӘ концессия ірі жобасын, оның ішінде еліміздің жетекші медицина университеттерінің жанынан төрт университеттік клиниканы іске асыру бойынша шаралар қабылдау жоспарланып отыр. Бұл ғылымның, білімнің және клиникалық қызметтің үш тұғырлығының перспективалы моделін құруға, клиникалық зерттеулердің тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Денсаулық сақтаудағы МЖӘ-ні, концессияны дамытудың ірі инвестициялық жобаларын тиімді іске асыру үшін денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамыту операторы тұлғасында жұмыс органы құрылады. Мұндай жобаларды жоспарлау және іске асыру ашық халықаралық конкурстық рәсімдердің негізінде таңдалған халықаралық қаржыландырушы ұйымдармен және жеке әріптестермен әріптестік арқылы іске асырылатын болады.
Бұл республика өңірлеріндегі денсаулық сақтау инфрақұрылымын жаңартуға, пациенттерді емдеуде сапалы және мультидисциплинарлық тәсілді қамтамасыз етуге, пациенттердің шетелге кетуін азайтуға және көшпелі медициналық туризмді қамтамасыз етуге, медициналық жоғары оқу орындары үшін клиникалық база құруға, ғылымның, білім берудің және клиникалық қызметтің үш тұғырлылығын құруға мүмкіндік береді.
Уәкілетті орган өңірлерде кемінде 23 объектіні пайдалануға беру жөнінде, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдарының инфрақұрылымын одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылдайтын болады.
Мемлекеттік денсаулық сақтау субъектілерін жаңғырту медициналық ұйымдарды ең төмен техникалық және күрделі жарақтандыру стандарттарының талап етілетін деңгейіне дейін жеткізу қажеттілігі ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган медициналық ұйымдардың жарақтандырылуының ең төмен стандарттарға сәйкестігін қатаң мониторингтеуді жүзеге асырады. Медициналық бұйымдардың тиімді пайдаланылуын бақылау және денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен (медициналық техникамен) жарақтандыруды үздіксіз мониторингтеу бойынша шаралар қабылданатын болады; тіркелген медициналық бұйымдардың дерекқоры құрылады.
5.9. Мемлекеттік медицина ұйымдарын тиімді басқару
Денсаулық сақтау саласындағы жобаларды тиімді, уақтылы және сапалы іске асыру мақсатында корпоративтік басқарудың ең үздік әлемдік практикасын ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілерін басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі шаралар кешені іске асырылатын болады.
Бағдарлама шеңберінде корпоративтік басқару жүйесін, оның мониторингтеу құралдарын (рейтингтік бағалау) және денсаулық сақтау саласындағы өзгерістерді басқаруды толыққанды енгізу жоспарланған. Корпоративтік басқаруды енгізудің тиімділігі мемлекеттік денсаулық сақтау субъектілерінде корпоративтік басқару деңгейіне рейтингтік бағалау жүргізу жолымен бағаланатын болады.
Денсаулық сақтау субъектілерін басқарудың сапасы мен тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар кешені нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған жобалық менеджментті, тәуекел-менеджментті, менеджментті, қаржылық менеджментті, көшбасшылық дағдыларды және т. б. қоса алғанда, ұйымдарды басқарудың қазіргі заманғы тетіктерін енгізуді қамтиды.
Жобалық менеджмент құралдары Бағдарламаны іске асырудың барлық деңгейлерінде, оның ішінде Бағдарламаның барлық бағыттары бойынша жобалық офистерді ашу жолымен енгізілетін болады, бұл іске асырылатын жобалардың нәтижелілігін, уақтылылығы мен сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны іске асырудың жобалық тәсілі республикалық деңгейдегі Бағдарламаның басқарушы кеңесінен, Бағдарламаның сараптамалық кеңесінен, Бағдарламаны басқару кеңсесінен және ахуалдық орталықтан тұратын жобалық инфрақұрылымды қалыптастыруды көздейді. Жобаларды тиімді іске асыру үшін жарғы мен бағдарламаларды басқару жоспары әзірленетін болады.
Денсаулық сақтау саласында қабылданған міндеттемелерді ескере отырып, нормативтік құқықтық базаны үйлестіру, Қазақстанның негізгі бастамаларын шетелде ілгерілету (Астана декларациясын ілгерілету), сондай-ақ денсаулық сақтау саласына білім мен жаңа технологиялар трансфертін қамтамасыз ету үшін халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жалғасады.
Атап айтқанда, ЭЫДҰ-мен денсаулық сақтаудың ұлттық шоттарын дамыту, статистикалық деректерді жинау және талдау жүйесін жетілдіру, пациенттің қауіпсіздігі мен медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру және тұтастай алғанда, денсаулық сақтау жүйесін дамыту мәселелері бойынша ынтымақтастық жалғасады.
БҰҰ ТДМ алға қойған міндеттерін іске асыру, патронаждық медицина жүйесін енгізу, жасөспірімдер қызметі мен мектеп медицинасын дамыту мәселелері бойынша БҰҰ ұйымдарымен (ЮНФПА, ЮНИСЕФ, БҰҰДБ) ынтымақтастық жалғасады.
Халықтың денсаулығын сақтауға және нығайтуға бағытталған бағдарламалар бойынша, антибиотикке резистенттілік бағдарламаларын енгізу мәселелері бойынша, денсаулық сақтаудың көрсететін қызметтерімен жаппай қамтуды қамтамасыз ету бойынша ДДҰ-мен ынтымақтастық күшейтіледі.
АҚШ Азық-түлік өнімдері мен дәрі-дәрмектердің сапасын санитариялық қадағалау басқармасымен (Food Drug Administration USA) тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласында халықаралық практикаларды енгізу бөлігінде ынтымақтастық перспективалы болады.
Денсаулық сақтауды тиімді басқару, сондай-ақ азаматтардың мемлекет кепілдік берген құқықтары мен міндеттерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау саласындағы құқық нормаларын бірыңғай түсіну, оның ішінде құқық қолдану практикасында түсіну қажет.
Осы мақсаттар үшін әрбір норманы толық түсіндіре отырып, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне бірыңғай түсініктемелер әзірленіп, енгізілетін болады.

6. Необходимые ресурсы
На реализацию Программы в 2020-2025 годах будут направлены средства государственного бюджета, средства Фонда социального медицинского страхования, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты на реализацию Программы составят 3,2 трлн. тенге. Объем финансирования Программы будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможности доходной части республиканского и местных бюджетов, Фонда социального медицинского страхования, а также с привлечением других альтернативных источников.
Приложение
к Государственной программе
развития здравоохранения
Республики Казахстан
на 2020 – 2025 годы
План мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы
№ п/п Наименование мероприятия Ед. измерения Форма завершения Сроки исполнения Ответственные за исполнение В том числе, по годам Всего Источники финансирования Код бюджетной программы
2020 год 20 21 год 2022 год 2023 год 2024 год 2025 год
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Программная цель: Обеспечение качественного и доступного здравоохранения
Целевые индикаторы
1.
Ожидаемая продолжительность жизни при рождении
Количество лет
Официальная статистическая информация Комитета по статистике МНЭ
МЗ, МВД, МОН, МНЭ, МСХ, МКС, МИО

6. Қажетті ресурстар
2020 – 2025 жылдары Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджет қаражаты, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат жұмсалатын болады.
Бағдарламаны іске асыруға арналған жалпы шығындар 3,2 трлн. теңгені құрайды. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және республикалық және жергілікті бюджеттердің, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының кіріс бөлігінің мүмкіндігін негізге алып отырып, сондай-ақ басқа да баламалы көздерді тарта отырып нақтыланатын болады.
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына
қосымша
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс-шараның атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындау үшін жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Барлығы
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Бағдарламалық мақсат: Сапалы және қолжетімді денсаулық сақтауды қамтамасыз ету
Нысаналы индикаторлар
1.
Туған кездегі өмір сүрудің күтілетін ұзақтығы
жас саны
ҰЭМ Статистика комитетінің ресми статистикалық ақпараты
ДСМ,
ІІМ,
БҒМ,
ҰЭМ,
АШМ,
МСМ,
ЖАО

Проводить санитарно-эпидемиологический мониторинг водоемов 1 и 2 категории
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
070-100
11.
Обеспечить гармонизацию отечественных стандартов по качеству воздуха в жилых помещениях и выбросам вредных веществ в окружающую среду
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МЭГПР, МИО
В рамках выделенных средств
070
12.
Обеспечить внедрение Руководства ВОЗ по качеству воздуха в жилых помещениях; создать условия по снижению выбросов в атмосферу, всеобщего доступа к экологически чистому топливу и технологиям энергосбережения
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МЭГПР, МИО
В рамках выделенных средств
070
13.
Разработать систему мониторинга состояния окружающей среды внутри помещений общественных зданий для детей
Методическая рекомендация
2021 год
МЗ, МОН, МИИР
Не требует затрат
14.
Разработать предложения по внедрению современных технологий по утилизации и переработке промышленных и твердых бытовых отходов с привлечением инвесторов
Информация в МНЭ
4 квартал 2020 года
МЗ, МЭГПР, МИИР, МИО
Не требует затрат
15.
Проводить мониторинг отчетности уполномоченным органом в области здравоохранения по медицинским отходам в государственном кадастре отходов
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МЭГПР
Не требует затрат
16.

1 және 2-санаттағы су қоймаларына санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
070-100
11.
Тұрғын үй-жайлардағы ауаның сапасы және қоршаған ортаға зиянды заттардың шығарындылары жөніндегі отандық стандарттарды үйлестіруді қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ,
ЭГТРМ,
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
070
12.
ДДҰ-ның Тұрғын үй-жайлардағы ауаның сапасы жөніндегі нұсқаулығын енгізуді қамтамасыз ету; атмосфераға шығатын шығарындыларды азайту, экологиялық таза отынға және энергия үнемдеу технологияларына жаппай қол жеткізуге жағдай жасау
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, ЭГТРМ,
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
070
13.
Балаларға арналған қоғамдық ғимараттар үй-жайларының жай-күйіне мониторинг жүргізу жүйесін әзірлеу
әдістемелік ұсыным
2021 жыл
ДСМ,
БҒМ,
ИИДМ
шығындарды талап етпейді
14.
Инвесторларды тарта отырып, өнеркәсіптік және қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу бойынша қазіргі заманғы технологияларды енгізуді қарастыру
ҰЭМ-ге ақпарат
2020 жылғы
4-тоқсан
ДСМ, ЭГТРМ, ИИДМ,
ЖАО
шығындарды талап етпейді
15.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның қалдықтардың мемлекеттік кадастрында медициналық қалдықтар бойынша есептілігінің мониторингін жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ,
ЭГТРМ
шығындарды талап етпейді
16.

061
45.
Рассмотреть возможность поэтапного перехода на лицензирование врачей и средних медицинских работников
Информация в МНЭ
2022 год
МЗ, МОН
Не требует средств
46.
Обеспечить создание новых рабочих мест в системе здравоохранения в рамках развития ПМСП и реабилитационной службы
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МИО
В рамках выделенных средств
053-113, 053-114, 067-100
47.
Внедрить международные стандарты подготовки специалистов здравоохранения
тыс. тенге
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ

061
45.
Дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерін лицензиялауға кезең-кезеңмен көшу мүмкіндігін қарау
ҰЭМ-ге ақпарат
2022 жыл
ДСМ,
БҒМ
шығындар талап етілмейді
46.
МСАК және оңалту қызметін дамыту шеңберінде денсаулық сақтау жүйесінде жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
053-113, 053-114, 067-100
47.
Денсаулық сақтау мамандарын даярлаудың халықаралық стандарттарын енгізу
мың теңге
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
-
-
-

Направление 5.5.
Совершенствование оказания медицинской помощи
Мероприятия:
56.
Организовать проведение социологических исследований по оценке удовлетворенности пациента качеством медицинских услуг путем привлечения НПО
Социологический опрос
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
001-103
57.
Проводить государственный контроль качества медицинских услуг с привлечением независимых экспертов
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
001-100
58.
Обеспечить проведение аккредитации медицинских организаций на основе стандартов ISQua
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
Не требует затрат
59.
Улучшить систему менеджмента качества в медицинских организациях, включая учет и анализ инцидентов
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
Не требует затрат
60.
Усовершенствовать институт независимых экспертов в области здравоохранения
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
Не требует затрат
61.
Усовершенствовать систему независимой оценки знаний и навыков медицинских работников
Приказ МЗ
3 квартал 2020 года
МЗ
Не требует затрат
62.
Внедрить проектный подход в работе координационных советов по приоритетным клиническим службам
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МИО
В рамках выделенных средств
001-105
63.
Обеспечить дальнейшее совершенствование реабилитационной службы через внедрение Международной классификации функционирования
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МТЗСН, МИО
ГЧП
64.
Повысить доступность паллиативной и сестринской помощи с внедрением мобильных бригад в 100% организациях ПМСП в 2025 году
Информация в МНЭ
ежегодно
МИО
В рамках выделенных средств
067-100
65.
Принять комплекс мер по совершенствованию геронтологической службы
Дорожная карта
4 квартал 2020 года
МЗ, МИО
Не требует затрат
66.
Внедрить новые и инновационные технологии диагностики и лечения заболеваний в рамках государственных и частных инициатив
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
024
67.
Принять меры по увеличению перечня выполняемых высокотехнологических медицинских услуг у детей
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МИО
В рамках выделенных средств
067
68.
Организовать и провести национальную аккредитацию испытательных лабораторий, в том числе:
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
За счет внебюджетных средств
- аккредитацию Национального центра экспертизы лекарственных средств гг. Нур-Султан, Алматы и Караганда путем преквалификации ВОЗ
Свидетельство
4 квартал 2021 г.
МЗ
За счет внебюджетных средств
- аккредитацию Национального центра экспертизы МЗ РК (областных, городских, районных лабораторий)
Свидетельство
ежегодно
МЗ
За счет внебюджетных средств
69.
Принять меры по вступлению в членство в Международный совет по гармонизации технических требований к регистрации лекарственных средств (ICH) и Международный форум регуляторов медицинских изделий (IMDRF)
Информация в МНЭ

5.5-бағыт. Медициналық көмек көрсетуді жетілдіру
Іс-шаралар:
56.
ҮЕҰ тарту арқылы пациенттің медициналық қызмет сапасына қанағаттануын бағалау бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру
әлеуметтік сауалнама
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
001-103
57.
Тәуелсіз сарапшыларды тарту жолымен медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына мемлекеттік бақылау жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
001-100
58.
ISQua стандарттарының негізінде медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүргізуді қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
шығындарды талап етпейді
59.
Инциденттерді есепке алу мен талдауды қоса алғанда, медициналық ұйымдарда сапа менеджменті жүйесін жақсарту
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
шығындарды талап етпейді
60.
Денсаулық сақтау саласында тәуелсіз сарапшылар институтын жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
шығындарды талап етпейді
61.
Медицина қызметкерлерінің білімі мен дағдыларын тәуелсіз бағалау жүйесін жетілдіру
ДСМ бұйрығы
2020 жылғы
3-тоқсан
ДСМ
шығындарды талап етпейді
62.
Басым клиникалық қызметтер бойынша үйлестіру кеңестерінің жұмысына жобалық тәсілді енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
001-105
63.
Халықаралық қызмет ету сыныптамасын енгізу арқылы оңалту қызметін одан әрі жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, Еңбекмині, ЖАО
МЖӘ
64.
2025 жылы МСАК ұйымдарының 100% мобильді бригадаларын енгізе отырып, паллиативтік және мейіргерлік көмектің қолжетімділігін арттыру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
067-100
65.
Геронтологиялық қызметті жетілдіру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау
Жол картасы
2020 жылғы
4-тоқсан
ДСМ,
ЖАО
шығындар талап етілмейді
66.
Мемлекеттік және жеке бастамалар шеңберінде ауруларды диагностикалау мен емдеудің жаңа және инновациялық технологияларын енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
024
67.
Балаларға жасалатын жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтердің тізбесін ұлғайту жөнінде шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ,
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
067
68.
Сынақ зертханаларын ұлттық аккредиттеуді ұйымдастыру және өткізу, оның ішінде:
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
- ДДҰ қайта біліктілік беруі арқылы Нұр-Сұлтан, Алматы және Қарағанды қалаларының дәрілік заттарды сараптау ұлттық орталығын аккредиттеу
куәлік
2021 жылғы
4-тоқсан
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
- ҚР ДСМ Ұлттық сараптау орталығын (облыстық, қалалық, аудандық зертханалар) аккредиттеу
куәлік
жыл сайын
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
69.
Дәрілік заттарды тіркеуге қойылатын техникалық талаптарды үйлестіру жөніндегі халықаралық кеңеске (ICH) және Медициналық бұйымдарды реттегіштердің халықаралық форумына (IMDRF) мүшелікке кіру жөнінде шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат

4 квартал 2023 года
МЗ
За счет внебюджетных средств
70.
Совершенствовать процедуру регистрации ЛС, участвующих в программе преквалификации ВОЗ, и разработать комплекс мер по регистрации препаратов передовой терапии
Приказы МЗ
4 квартал 2020 г.
МЗ
Не требует затрат
71.
Рассмотреть внедрение инспекции зарубежных производственных участков регуляторным органом
Информация в МНЭ
2 квартал 2021 года
МЗ
Не требует затрат
72.
Совершенствовать систему ценообразования, регулирования цен путем пересмотра функций и автоматизации процесса
Информация в МНЭ
2 квартал 2021 года
МЗ, МНЭ
Не требует затрат
73.
Совершенствовать систему закупа лекарственных средств и медицинских изделий
Информация в МНЭ
2 квартал 2021 года
МЗ
Не требует затрат
74.
Совершенствовать систему обращения ЛС и медицинских изделий, в том числе:
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
001-100
- создать инспекторат по медицинским изделиям
Положение
4 квартал 2020 г.
МЗ
Не требует финансовых затрат
- создать базу данных (справочную систему) зарегистрированных медицинских изделий (медицинской техники)
База данных (акт ввода)
4 квартал 2020 года
МЗ
За счет внебюджетных средств
- провести обучение фармацевтических инспекторов и инспекторов по медицинским изделиям
сертификаты
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
001-100
- совершенствовать фармацевтический инспекторат РК и принять меры по вступлению Национального фармацевтического инспектората в систему международного сотрудничества фармацевтических инспекций (PIC/S)
Информация в МНЭ
2 квартал 2025 г.
МЗ
В рамках выделенных средств
001-100
- внедрить систему изъятия из рынка на основе риск-ориентированного подхода путем проведения ежегодного контроля качества изъятых с рынка РК ЛС и медицинских изделий
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
За счет внебюджетных средств
- внедрить системы маркировки и прослеживаемости лекарственных средств
Информация в МНЭ
с 2023 года ежегодно
МЗ, МТИ
Не требует затрат
75.
Усовершенствовать методы фармакоэкономического анализа и оценки технологий здравоохранения и стандартизовать подходы к проведению клинико-экономической (фармакоэкономической) оценки
Информация в МНЭ
2021 год
МЗ
В рамках выделенных средств

2023 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
70.
ДДҰ терең саралау өткізу бағдарламасына қатысатын ДЗ тіркеу рәсімін жетілдіру және озық терапия препараттарын тіркеу жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
ДСМ бұйрықтары
2020 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
шығындар талап етілмейді
71.
Реттеуші органның шетелдік өндірістік учаскелерді инспекциялауды енгізуін қарау
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы 2-тоқсан
ДСМ
шығындар талап етілмейді
72.
Функцияларды қайта қарау және процесті автоматтандыру арқылы баға белгілеу, бағаны реттеу жүйесін жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы 2-тоқсан
ДСМ,
ҰЭМ
шығындар талап етілмейді
73.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу жүйесін жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы 2-тоқсан
ДСМ
шығындар талап етілмейді
74.
ДЗ мен медициналық бұйымдарың айналысы жүйесін жетілдіру, оның ішінде:
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
001-100
- медициналық бұйымдар жөніндегі инспекторат құру
ереже
2020 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
қаржы шығындарын талап етпейді
- тіркелген медициналық бұйымдардың (медициналық техниканың) дерекқорын (анықтамалық жүйесін) құру
дерекқор (енгізу актісі)
2020 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
- фармацевтикалық инспекторлар мен медициналық бұйымдар жөніндегі инспекторларды оқытуды жүргізу
сертификаттар
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
001-100
- ҚР фармацевтикалық инспекторатын жетілдіру және Ұлттық фармацевтикалық инспектораттың фармацевтикалық инспекциялардың халықаралық ынтымақтастық жүйесіне (PIC/S) кіруі жөнінде шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 жылғы 2-тоқсан
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
001-100
- ҚР нарығынан алынған ДЗ және медициналық бұйымдардың сапасына жыл сайын бақылау жүргізу арқылы қауіпке даярланған тәсіл негізінде нарықтан алу жүйесін енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
- ақпараттық жүйе негізінде дәрілік заттарды таңбалау және қадағалау жүйесін енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2023 жылдан бастап жыл сайын
ДСМ, СИМ
шығындар талап етілмейді
75.
Денсаулық сақтау технологияларын фармакологиялық-экономикалық талдау және бағалау әдістерін жетілдіру және клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) бағалау жүргізу тәсілдерін стандарттау
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жыл
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде

001-105
76.
Реализовать мероприятия по системному использованию результатов оценки технологий здравоохранения при определении перечней закупа ЛС в рамках ГОБМП и системы ОСМС, при формировании перечня лекарственных средств для амбулаторного лекарственного обеспечения на основе оценки технологий здравоохранения и фармакоэкономического анализа
Информация в МНЭ
4 квартал 2024 года
МЗ
Не требует затрат
Направление 5.6.
Создание единого цифрового пространства здравоохранения
тыс. тенге

001-105
76.
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау және фармакологиялық-экономикалық талдау негізінде амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың тізбесін қалыптастыру кезінде ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде ДЗ сатып алу тізбелерін айқындау кезінде денсаулық сақтау технологияларын бағалау нәтижелерін жүйелі пайдалану жөніндегі іс-шараларды іске асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
2024 жылғы 4-тоқсан
ДСМ
шығындар талап етілмейді
5.6-бағыт. Денсаулық сақтаудың бірыңғай цифрлық кеңістігін құру
мың теңге

605 110 121
684 411 051
2 303 041 958
Мероприятия:
89.
Провести с учетом минимизации анализ социальных рисков, актуализацию льготных категорий граждан в системе ОСМС, взносы за которых производит государство
Информация в МНЭ
4 квартал 2021 года
МЗ, МТСЗН, МОН, МВД, МЮ, МФ, МНЭ
Не требует затрат
90.
Рассмотреть вопрос увеличения ставок взносов и отчислений работниками и работодателями для обеспечения финансовой устойчивости системы ОСМС с учетом расширения объемов медицинской помощи в системе ОСМС
Информация в МНЭ
4 квартал 2021 года
МЗ, МНЭ, МФ, МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Не требует затрат
91.
Принять меры по информационно-разъяснительной работе с целью вовлечения населения в систему ОСМС
Информация в МНЭ
4 квартал 2020 года
МЗ, МТСЗН,
МНЭ, МИОР, МФ, МИО
ВБ

605 110 121
684 411 051
2 303 041 958
Іс-шаралар:
89.
Әлеуметтік қауіпті төмендетуді ескере отырып, мемлекет олар үшін жарналар төлейтін МӘМС жүйесіндегі азаматтардың жеңілдікті санаттарын жаңартуды жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, Еңбекмині, БҒМ, ІІМ, Әділетмині, Қаржымині, ҰЭМ
шығындарды талап етпейді
90.
МӘМС жүйесінде медициналық көмектің көлемдерін кеңейтуді есепке ала отырып, МӘМС жүйесінің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жұмыскерлер мен жұмыс берушінің жарналары мен аударымдарының мөлшерлемерін ұлғайту мәселесін қарау
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
шығындарды талап етпейді
91.
МӘМС жүйесіне халықты тарту мақсатында ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу жөнінде шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
2020 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, Еңбекмині ҰЭМ АҚДМ Қаржымині, ЖАО,
ДБ

061
92.
Совершенствовать систему финансирования медицинской помощи, оказываемой в рамках ГОБМП и ОСМС с учетом приоритетного развития первичной медико-санитарной помощи
Информация в МНЭ
2020-2025 гг.
МЗ
В рамках выделенных средств
93.
Совершенствовать пакеты медицинской помощи в рамках ГОБМП и ОСМС для обеспечения доступности медицинских услуг и развития приоритетных направлений здравоохранения
тыс. тенге
Информация в МНЭ

061
92.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмекті басым дамытуды ескере отырып, ТМККК және МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық көмекті қаржыландыру жүйесін жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
2020 – 2025 жж.
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
93.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және денсаулық сақтаудың басым бағыттарын дамыту үшін ТМККК мен МӘМС шеңберінде медициналық көмек пакеттерін жетілдіру
мың теңге
ҰЭМ-ге ақпарат

2022-2025 гг.
МЗ, МНЭ
12 073 050
60 260 831
102 895 069
161 300 027
336 528 977
РБ
053
100.
Повысить уровень доступности медицинских услуг для населения, в том числе:
Информация в МНЭ
ежегодно
МИО, МЗ
В рамках выделенных средств
МБ
- повысить доступность первичной медико-санитарной помощи путем открытия не менее 500 объектов здравоохранения за счет средств местных исполнительных органов и привлечения частных инвестиций
Акт ввода в эксплуатацию
ежегодно
МИО
В рамках средств, выделенных
МБ
- открыть детские реабилитационные центры в 10 регионах (в Атырауской, ВКО, ЗКО, Костанайской, Туркестанской, Мангистауской, Алматинской, СКО, Актюбинской областях, в городе Нур-Султан).
Решение МИО
2020-2021 гг.
МИО
В рамках средств, выделенных
МБ
- организовать работу дополнительных инсультных центров в Западно-Казахстанской, Алматинской, Туркестанской областях и г. Шымкент
Решение МИО
2020-2021 гг.
МИО, МЗ
В рамках средств, выделенных
МБ
- повысить доступность и качество оказания медицинской помощи лицам, страдающим заболеваниями органов дыхания, путем интеграции фтизиатрического и пульмонологического профилей, а также создания региональных центров торокальной хирургии, центров лечения муковицидоза
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ МИО,
В рамках средств, выделенных
РБ 067
- расширить сеть районных подстанций скорой медицинской помощи
Информация в МНЭ
ежегодно
МИО, МЗ
В рамках средств, выделенных
МБ
- обеспечить развитие дистанционной медицины и транспортной медицины (медицинских поездов, передвижных медицинских комплексов, санитарной авиации)
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МИО
В рамках средств, выделенных

2022 – 2025 жж.
ДСМ, ҰЭМ
12 073 050
60 260 831
102 895 069
161 300 027
336 528 977
РБ
053
100
Халық үшін медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі деңгейін арттыру, оның ішінде:
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО, ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- жергілікті атқарушы органдардың қаражаты және жеке инвестицияларды тарту есебінен кемінде 500 денсаулық сақтау объектілерін ашу арқылы медициналық-санитариялық алғашқы көмектің қолжетімділігін арттыру
пайдалануға беру актісі
жыл сайын
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- 10 өңірде балаларды оңалту орталықтарын ашу (Атырау, ШҚО, БҚО, Қостанай, Түркістан, Маңғыстау, Алматы, СҚО, Ақтөбе облыстарында, Нұр-Сұлтан қаласында)
ЖАО шешімі
2020 – 2021 жж.
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- Батыс Қазақстан, Алматы, Түркістан облыстарында және Шымкент қаласында қосымша инсульт орталықтарының жұмысын ұйымдастыру
ЖАО шешімі
2020 – 2021 жж.
ЖАО, ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- фтизиатриялық және пульмонологиялық бейіндерді біріктіру, сондай-ақ өңірлік торокалды хирургия орталықтарын, муковицидозды емдеу орталықтарын құру арқылы тыныс алу ағзалары ауруларынан зардап шегетін адамдарға медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігі мен сапасын арттыру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ 067
- аудандық жедел медициналық көмектің кіші станцияларының желісін кеңейту
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО, ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- қашық медицинаны және көлік медицинасын (медициналық пойыздар, жылжымалы медициналық кешендер, санитариялық авиация) дамытуды қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде

6 477 000
109 580 000
РБ
053-113, 053-114
- построить не менее 6 крупных клиник, в том числе в рамках государственно-частного партнерства, концессии, в Северно-Казахстанской, Туркестанской, Карагандинской областях, гг. Нур-Султан и Алматы
Акт ввода в эксплуатацию
4 кв. 2024 г.
МЗ, МНЭ, МИО
В рамках внебюджетных средств
- принять меры по реализации не менее 8 инвестиционных проектов по строительству крупных многопрофильных больниц, в том числе в рамках государственно-частного партнерства, концессии, в гг. Актобе, Кокшетау, Усть-Каменогорск, Атырау, Тараз, Кызылорда, Актау, Павлодар
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МНЭ, МИО
В рамках внебюджетных средств

6 477 000
109 580 000
РБ
053-113, 053-114
- мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде кемінде 6 ірі клиниканы, оның ішінде Солтүстік Қазақстан, Түркістан, Қарағанды облыстарында, Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде салу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
бюджеттен тыс қаражат щеңберінде
- ірі көп бейінді ауруханаларды, оның ішінде Ақтөбе, Көкшетау, Өскемен, Атырау, Тараз, Қызылорда, Ақтау, Павлодар қалаларында мемлекеттік-жекешелік әріптестік, концессия шеңберінде салу кемінде 8 инвестициялық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдау/беру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
бюджеттен тыс қаражат шеңберінде

107.
Утвердить управляющий совет с целью эффективной реализации Госпрограммы
Проект решения
2 квартал 2020 г.
МЗ
Не требует затрат
108.
Принять меры по внедрению системы корпоративного управления в здравоохранении, в том числе:
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ, МИО
В рамках выделенных средств
МБ
- обеспечить раскрытие государственными медицинскими организациями существенной финансовой и нефинансовой информации в соответствии с международно признанными стандартами раскрытия корпоративной информации
Информация в МЗ
ежегодно
МИО
В рамках выделенных средств
МБ
- обеспечить ежегодную структурированную оценку результатов деятельности и эффективности советов директоров/наблюдательных советов многопрофильных медицинских организаций с государственным участием
Информация в МЗ
2021-2025 гг.
МИО
В рамках выделенных средств
МБ
- обеспечить деятельность служб внутреннего аудита, подконтрольных советам директоров/наблюдательным советам или ревизионной комиссии в многопрофильных государственных организациях здравоохранения
Информация в МЗ
2020-2022 гг.
МИО
В рамках выделенных средств
МБ
109.
Продолжить мероприятия по взаимодействию с международными организациями в сфере здравоохранения для гармонизации продвижения основных инициатив
Информация в МНЭ
ежегодно
МЗ
В рамках выделенных средств
110.
Разработать и внести предложения по продвижению онлайн-медицинских организаций
Информация в МНЭ
1 квартал 2021 года
МЗ
Не требует затрат
111.
Разработать и внедрить постатейные комментарии к Кодексу Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
Комментарии
4 квартал 2020 года
МЗ,
НПО (по согласованию)
ВБ
061
Расшифровка аббревиатур:
РК
Республика Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
МБ
местный бюджет
ВБ
Всемирный банк
ВОП
врач общей практики
ВИЧ/СПИД
вирус иммунодефицита человека/синдром приобретенного иммунодефицита
ГЧП
государственно-частное партнерство
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
ОКК
Объединенная комиссия по качеству
ГОБМП
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
НПО
неправительственная организация
ДТП
дорожно-транспортное происшествие
ВОЗ
Всемирная организация здравоохранения
СМИ
средства массовой информации
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
ФСМС
Фонд социального медицинского страхования
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
НКС
Национальный координационный совет
ВУЗ
высшее учебное заведение

107
Мемлекеттік бағдарламаны тиімді іске асыру мақсатында басқарушылық кеңесті бекіту
шешім жобасы
2020 жылғы 2-тоқсан
ДСМ
шығындарды талап етпейді
108
Денсаулық сақтау саласында корпоративтік басқару жүйесін енгізу жөнінде шаралар қабылдау, оның ішінде:
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ, ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- корпоративтік ақпаратты ашудың халықаралық танылған стандарттарына сәйкес мемлекеттік медициналық ұйымдардың маңызды қаржылық және қаржылық емес ақпаратты ашуын қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- мемлекет қатысатын көп бейінді медициналық ұйымдардың директорлар кеңестері/байқау кеңестері қызметінің нәтижелерін және тиімділігін жыл сайын құрылымдалған бағалауды қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
2021 – 2025 жж.
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
- директорлар кеңесінің/байқау кеңестерінің немесе тексеру комиссиясының бақылауындағы ішкі аудит қызметтерінің жұмысын қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
2020 – 2022 жж.
ЖАО
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
109
Негізгі бастамаларды ілгерілетуді үйлестіру үшін денсаулық сақтау саласындағы халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі іс-шараларды жалғастыру
ҰЭМ-ге ақпарат
жыл сайын
ДСМ
бөлінген қаражат шеңберінде
110
Онлайн-медициналық ұйымдарды ілгерілету жөнінде ұсыныстарды әзірлеу және енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2021 жылғы
1-тоқсан
ДСМ
шығындарды талап етпейді
111
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне мақалалық түсініктемелер әзірлеу және енгізу
Комментарийлер
2020 жылғы 4-тоқсан.
ДСМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
ДБ
061
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АИТВ/ЖИТС
адамның иммун тапшылығы вирусы/жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘлМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДБ
Дүниежүзілік банк
ДДҰ
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖКО
жол-көлік оқиғасы
ЖОО
жоғары оқу орны
ЖПД
жалпы практика дәрігері
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМ
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҚР
Қазақстан Республикасы
РБ
республикалық бюджет
СБК
Сапа жөніндегі біріккен комиссия
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
ТМККК
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ҰҮК
Ұлттық үйлестіру кеңесі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйым
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновация және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы