О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 249 "Об утверждении Правил награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 296. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 775.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2023 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 249 "Об утверждении Правил награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию" (опубликован 28 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2020 года № 296
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2020 года № 249
Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет знаком отличия "Медаль Елбасы" за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) "Медаль Елбасы" – знак отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию, вручаемый победителям за успешное выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами;

"Он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 249 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 296 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 775 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2023 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 249 қаулысына (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 28 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 14 мамырдағы
№ 296 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 24 сәуірдегі
№ 249 қаулысымен
бекітілген
Он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Елбасы медалі" – осы Қағидаларда көзделген талаптарды табысты орындағаны үшін жеңімпаздарға патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін берілетін ерекшелік белгісі;

2) администратор – организация, определенная Правительством Республики Казахстан для осуществления мероприятий по награждению знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет;
3) программа – мероприятия по отбору и награждению знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет;
4) центры – организации образования, неправительственные организации, общественные объединения и иные юридические лица, авторизованные администратором на реализацию задач, предусмотренных настоящими Правилами;
5) наставники – сотрудники центра, оказывающие методическую поддержку участникам.
3. Учредителем знака отличия "Медаль Елбасы" является Фонд Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы.
4. Финансирование программы осуществляется из средств республиканского, местного бюджетов и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок награждения участников
5. К награждению знаком отличия "Медаль Елбасы" представляются дети и молодежь в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет успешно выполнившие требования одного из уровней, указанных в пунктах 9, 10 и 11 настоящих Правил.
6. Администратор утверждает положение о программе, определяющее порядок отбора и организации деятельности детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до двадцати девяти лет для награждения знаком отличия "Медаль Елбасы", уровни программы и требования к участникам, организационную структуру программы, кадровый состав программы и ее задачи.
7. Участие в программе включает следующие направления деятельности:
1) "Спорт и физическое развитие" – занятия различными видами спорта в секциях и (или) в организациях образования, а также самостоятельно;
2) "Таланты и навыки" – занятия, направленные на развитие социальных и практических навыков, раскрытие талантов через посещение кружков, курсов, тренингов, практикумов, участие в интеллектуальных, творческих, научно-технических конкурсах, олимпиадах, выставках, соревнованиях и самостоятельное обучение;
3) "Чтение книг" из перечня рекомендованной литературы по трем разделам "Золотой фонд казахской литературы", "Золотой фонд мировой литературы", "Книги для личностного роста и саморазвития, научно-популярная литература";
4) "Национальное наследие" – занятия национальными видами спорта, развитие талантов и навыков в национальной культуре, кухне, декоративно-прикладном искусстве либо дополнительное чтение одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы". Участник может совместить данное направление с одним из первых трех направлений;

2) әкімші – он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған ұйым;
3) бағдарлама – он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін іріктеу және ерекшелік белгісімен наградтау жөніндегі іс-шаралар;
4) орталықтар – білім беру ұйымдары, үкіметтік емес ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер және әкімші осы Қағидаларда көзделген міндеттерді іске асыру үшін айқындаған өзге де заңды тұлғалар;
5) тәлімгерлер – қатысушыларға әдістемелік қолдау көрсететін орталықтың қызметкерлері.
3. "Елбасы медалі" ерекшелік белгісінің құрылтайшысы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті – Елбасының Қоры болып табылады.
4. Бағдарламаны қаржыландыру республикалық, жергілікті бюджеттердің қаражатынан және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
2-тарау. Қатысушыларды наградтау тәртібі
5. "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтауға осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көрсетілген деңгейлердің бірінің талаптарын табысты орындаған он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастар ұсынылады.
6. Әкімші "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтау үшін он төрт жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар мен жастардың қызметін ұйымдастыру және іріктеу тәртібін, бағдарламаның деңгейлері мен қатысушыларға қойылатын талаптарды, бағдарламаның ұйымдық құрылымын, бағдарламаның кадрлық құрамын және оның міндеттерін айқындайтын бағдарлама туралы ережені бекітеді.
7. Бағдарламаға қатысу қызметтің мынадай бағыттарын қамтиды:
1) "Спорт және физикалық даму" – әртүрлі спорт түрлерімен секцияларда және/немесе білім беру ұйымдарында, сондай-ақ өз бетінше шұғылдану;
2) "Таланттар мен дағдылар" – әлеуметтік және практикалық дағдыларды дамытуға, үйірмелерге, курстарға, тренингтерге, практикумдарға бару арқылы таланттарды ашуға, зияткерлік, шығармашылық, ғылыми-техникалық конкурстарға, олимпиадаларға, көрмелерге, жарыстарға қатысуға және өз бетінше оқуға бағытталған сабақтар;
3) "Кітап оқу" – ұсынылған әдебиеттер тізбесінен "Қазақ әдебиетінің алтын қоры", "Әлемдік әдебиеттің алтын қоры", "Тұлғалық өсу мен өзін-өзі дамытуға арналған кітаптар, ғылыми-көпшілік әдебиеттер" атты үш бөлім бойынша кітап оқу;
4) "Ұлттық мұра" – ұлттық спорт түрлерімен айналысу, ұлттық мәдениеттегі, ас әзірлеудегі, сәндік-қолданбалы өнердегі таланттар мен дағдыларды дамыту не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен бір кітапты қосымша оқу. Қатысушы осы бағытты алғашқы үш бағыттың бірімен үйлестіре алады;

5) "Волонтерство" – служение обществу, направленное на оказание помощи нуждающимся, окружающей среде и животным через предоставление бесплатных услуг и другие формы гражданского участия;
6) "Туристические походы" – экскурсии, направленные на изучение родного края и развитие патриотизма;
7) "Трудовая практика" – работа на различных предприятиях и в любой сфере в условиях реального производства.
8. Победители награждаются тремя видами знаков отличия "Медаль Елбасы": бронзовый, серебряный и золотой.
9. Бронзовым знаком отличия "Медаль Елбасы" награждаются участники в возрасте от 14 (четырнадцати) лет, выполнившие в течение шести месяцев следующие требования:
1) по направлениям "Спорт и физическое развитие", "Таланты и навыки", "Волонтерство" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении трех месяцев;
2) по направлению "Чтение книг" – чтение не менее трех книг из всех трех разделов, в том числе одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
3) по направлению "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении трех месяцев либо чтение дополнительно одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
4) по направлению "Туристические походы" – двухдневные экскурсии.
10. Серебряным знаком отличия "Медаль Елбасы" награждаются участники в возрасте от 15 (пятнадцати) лет, выполнившие в течение двенадцати месяцев следующие требования:
1) по направлениям "Спорт и физическое развитие", "Таланты и навыки" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении трех месяцев по одному направлению и шести месяцев по другому направлению по выбору участника;
2) по направлению "Волонтерство" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении шести месяцев;
3) по направлению "Чтение книг" – чтение не менее шести книг из всех трех разделов, в том числе двух книг из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
4) по направлению "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении трех или шести месяцев либо чтение дополнительно одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
5) по направлению "Туристические походы" – трехдневные экскурсии.
11. Золотым знаком отличия "Медаль Елбасы" награждаются участники в возрасте от 16 (шестнадцати) лет, выполнившие в течение восемнадцати месяцев следующие требования:
1) по направлениям "Спорт и физическое развитие", "Таланты и навыки" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении шести месяцев по одному направлению и девяти месяцев по другому направлению по выбору участника;

5) "Волонтерлік" – мұқтаж адамдарға, қоршаған ортаға және жануарларға тегін қызмет көрсету және азаматтық қатысудың басқа да нысандары арқылы көмек көрсетуге бағытталған қызмет;
6) "Туристік жорықтар" – туған өлкені зерттеуге және патриотизмді дамытуға бағытталған экскурсиялар;
7) "Еңбек практикасы" – нақты өндіріс жағдайында әртүрлі кәсіпорындарда және кез келген салада жұмыс істеу.
8. Жеңімпаздар "Елбасы медалі" ерекшелік белгілерінің үш түрімен наградталады: қола, күміс және алтын.
9. "Елбасы медалі" қола ерекшелік белгісімен алты ай ішінде мынадай талаптарды орындаған 14 (он төрт) жастан асқан қатысушылар наградталады:
1) "Спорт және физикалық даму", "Таланттар мен дағдылар" және "Волонтерлік" бағыттар бойынша – үш ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;
2) "Кітап оқу" бағыты бойынша – барлық үш бөлімнен кемінде үш кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен бір кітап оқу;
3) "Ұлттық мұра" бағыты бойынша – үш ай бойы аптасына кемінде бір сағат оқу не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен қосымша бір кітап оқу;
4) "Туристік жорықтар" бағыты бойынша – екі күндік экскурсиялар.
10. "Елбасы медалі" күміс ерекшелік белгісімен он екі ай ішінде мынадай талаптарды орындаған 15 (он бес) жастан асқан қатысушылар наградталады:
1) "Спорт және физикалық даму" және "Таланттар мен дағдылар" бағыттары бойынша – бір бағыт бойынша үш ай және басқа бағыт бойынша алты ай (таңдауы бойынша) ішінде аптасына кемінде бір сағат;
2) "Волонтерлік" бағыты бойынша – алты ай бойы аптасына кемінде бір сағат;
3) "Кітап оқу" бағыты бойынша – барлық үш бөлімнен кемінде алты кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен екі кітап оқу;
4) "Ұлттық мұра" бағыты бойынша – үш немесе алты ай бойы аптасына кемінде бір сағат не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен қосымша бір кітап оқу;
5) "Туристік жорықтар" бағыты бойынша – үш күндік экскурсиялар.
11. "Елбасы медалі" алтын ерекшелік белгісімен он сегіз ай ішінде мынадай талаптарды орындаған 16 (он алты) жастан асқан қатысушылар наградталады:
1) "Спорт және физикалық даму" және "Таланттар мен дағдылар" бағыттары бойынша – бір бағыт бойынша алты ай және қатысушының таңдауы бойынша басқа бағыт бойынша тоғыз ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;

2) "Волонтерство" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении одного года;
3) по направлению "Чтение книг" – чтение не менее девяти книг из всех трех разделов, в том числе трех книг из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
4) по направлению "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении шести или девяти месяцев либо чтение дополнительно одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
5) по направлению "Туристические походы" – четырехдневные экскурсии;
6) по направлению "Трудовая практика" – не менее пяти дней.
12. Желающие принять участие в программе регистрируются на интернет-ресурсе, определенном администратором и размещают заявку на участие в соответствующем уровне по своему усмотрению. Заявка отклоняется при несоответствии требованиям по возрасту, указанным в пунктах 9, 10 и 11 настоящих Правил.
13. После регистрации заявки участнику предлагаются центр и наставник в соответствии с регионом проживания либо местом учебы, а также нормативы и индивидуальный график участия согласно выбранному уровню.
14. В соответствии с индивидуальным графиком наставник проводит с участником инструктаж по выполнению требований, а также оказывает консультативную и методическую поддержку.
15. Участник по результатам выполнения требований вносит в журнал (дневник) следующую информацию:
1) о спортивной, творческой деятельности, а также занятиях национальными видами спорта, развитии талантов и навыков в национальной культуре, кухне, декоративно-прикладном искусстве – регулярные индивидуальные отчеты и отметки о прогрессе в соответствии с индивидуальным графиком, подтвержденные наставником;
2) о чтении книг – краткое эссе либо видеоролик, подтвержденный наставником, с изложением своего отношения к содержанию прочитанного за определенный период в соответствии с индивидуальным графиком;
3) о волонтерской деятельности и участии в экскурсиях – ежедневный краткий отчет, подтвержденный наставником, в том числе наименование акции и результаты, с приложением фото либо видеоролика;
4) о трудовой практике – краткий отчет и подтверждение с места прохождения практики.
16. Требования по спортивной деятельности считаются выполненными при сдаче нормативов тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы. Распределение нормативов тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы по уровням программы производится администратором. Для лиц с ограниченными возможностями администратором предусматриваются отдельные требования.
Прохождение участником выбранного уровня считается завершенным при заполнении журнала (дневника) в соответствии с индивидуальным графиком и подтверждении наставником по всем направлениям.
К оценке наставника по направлениям "Спорт и физическое развитие", "Таланты и навыки", "Национальное наследие" прилагается краткий видеоролик участника с демонстрацией достигнутого результата.

2) "Волонтерлік" бағыты бойынша – бір жыл бойы аптасына кемінде бір сағат;
3) "Кітап оқу" бағыты бойынша – барлық үш бөлімнен кемінде тоғыз кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен үш кітап оқу;
4) "Ұлттық мұра" бағыты бойынша – алты немесе тоғыз ай бойы аптасына кемінде бір сағат не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен қосымша бір кітап оқу;
5) "Туристік жорықтар" бағыты бойынша – төрт күндік экскурсиялар;
6) "Еңбек практикасы" бағыты бойынша – кемінде бес күн.
12. Бағдарламаға қатысуға ниет білдірушілер әкімші айқындаған интернет-ресурста тіркеледі және өз қалауы бойынша тиісті деңгейде қатысуға өтінімді орналастырады. Өтінім осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көрсетілген жасы бойынша талапқа сәйкес келмеген жағдайда қабылданбайды.
13. Өтінімді тіркегеннен кейін қатысушыға тұратын өңіріне не оқу орнына сәйкес орталық пен тәлімгер, сондай-ақ таңдалған деңгейге сәйкес нормативтер мен қатысудың жеке графигі ұсынылады.
14. Жеке графикке сәйкес тәлімгер қатысушыға талаптарды орындау бойынша нұсқау береді, сондай-ақ консультативтік және әдістемелік қолдау көрсетеді.
15. Талаптарды орындау нәтижелері бойынша қатысушы журналға (күнделікке) мынадай ақпарат енгізеді:
1) спорттық, шығармашылық қызмет, сондай-ақ ұлттық спорт түрлерімен айналысу, ұлттық мәдениеттегі, ас әзірлеудегі, сәндік-қолданбалы өнердегі таланттар мен дағдыларды дамыту туралы – тәлімгер растаған тұрақты жеке есептер және жеке графикке сәйкес прогресс туралы белгілер;
2) кітап оқу туралы – жеке графикке сәйкес белгілі бір кезеңде оқылған мазмұнға өзінің көзқарасын баяндай отырып, тәлімгер растаған қысқаша эссе не бейнеролик;
3) волонтерлік қызмет және экскурсияларға қатысу туралы – тәлімгер растаған күн сайынғы қысқаша есеп, оның ішінде акцияның атауы мен нәтижелері, фото не бейнеоролигі бар қосымшалар;
4) еңбек практикасы туралы – еңбек практикасын өткен жерден қысқаша есеп және растау.
16. Спорттық қызмет бойынша талаптар Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы тестілерінің нормативтерін тапсыру кезінде орындалған болып есептеледі. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы тестілерінің нормативтерін бағдарлама деңгейлері бойынша бөлуді әкімші жүргізеді. Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін әкімші бөлек талаптарды көздейді.
Қатысушының таңдалған деңгейден өтуі журналды (күнделікті) жеке графикке сәйкес толтыру және тәлімгердің барлық бағыттар бойынша растауы кезінде аяқталған болып саналады.
Тәлімгердің "Спорт және физикалық даму", "Таланттар мен дағдылар", "Ұлттық мұра" бағыттары бойынша бағалауына қатысушының қол жеткізген нәтижесі көрсетіліп, қысқаша бейнеролик қоса беріледі.

17. Для подведения итогов программы администратором создается комиссия по награждению в количестве не менее 7 членов. В состав комиссии по награждению включаются представители уполномоченного органа в сфере образования, уполномоченного органа по вопросам государственной молодежной политики, администратора, а также представители общественности.
18. Функции комиссии по награждению:
1) рассмотрение документов претендентов на награждение;
2) оценка результатов претендентов на награждение;
3) принятие решения о награждении претендентов знаками отличия "Медаль Елбасы".
19. Решение комиссии по награждению принимается открытым голосованием и считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третьих от ее состава.
Кандидат получает положительное заключение в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих. В случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии по награждению. Решения комиссии по награждению оформляются протоколом.
20. Решение комиссии по награждению и списки представленных к награждению знаком отличия "Медаль Елбасы" размещаются на интернет-ресурсах администратора и уполномоченного органа в сфере образования.
21. Церемония награждения знаком отличия "Медаль Елбасы" проводится администратором ежегодно в декабре месяце в городе Нур-Султане совместно с уполномоченным органом в области образования, в областных центрах и городах республиканского значения – совместно с местными исполнительными органами.
22. Повторное награждение знаком отличия "Медаль Елбасы" одинакового достоинства не допускается.
23. В случае равенства баллов, обладатели знака отличия "Медаль Елбасы" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке имеют преимущественное право на получение образовательных грантов, а также на зачисление в состав обучающихся по государственному образовательному заказу на подготовку кадров с высшим образованием.
Администратор устанавливает своим решением дополнительные меры поощрения обладателей знака отличия "Медаль Елбасы".

17. Бағдарламаның қорытындыларын шығару үшін әкімші кемінде 7 адамнан тұратын наградтау жөнінде комиссия құрады. Наградтау жөніндегі комиссияның құрамына білім беру саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, әкімшінің өкілдері, сондай-ақ жұртшылық өкілдері кіреді.
18. Наградтау жөніндегі комиссияның функциялары:
1) наградтауға үміткерлердің құжаттарын қарау;
2) наградтауға үміткерлердің нәтижелерін бағалау;
3) үміткерлерді "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтау туралы шешім қабылдау.
19. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады.
Кандидатқа қатысушылардың көпшілігі дауыс берген жағдайда ол оң қорытынды алады. Дауыстар тең болған жағдайда наградтау жөніндегі комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
20. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімі және "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтауға ұсынылғандардың тізімдері әкімшінің және білім беру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады.
21. "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен наградтау рәсімін әкімші жыл сайын желтоқсан айында Нұр-Сұлтан қаласында білім беру саласындағы уәкілетті органмен, облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалаларда – жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп жүргізеді.
22. Бірдей дәрежелі "Елбасы медалі" ерекшелік белгісімен қайталап наградтауға жол берілмейді.
23. Балдары тең болған жағдайда "Елбасы медалі" ерекшелік белгісінің иегерлері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру гранттарын алуға, сондай-ақ жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушылардың құрамына қабылдануға басым құқыққа ие болады.
Әкімші өз шешімімен "Елбасы медалі" ерекшелік белгісінің иегерлерін көтермелеудің қосымша шараларын белгілейді.