Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2021 года № 6.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2021.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 год.

Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2021 жылға арналған ұлттық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 16-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2021 жылға арналған ұлттық жоспары бекітілсін.

2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к Национальному плану
распределения квот на выбросы
парниковых газов на 2021 год
Общий объем квот на выбросы парниковых газов по регулируемым сферам деятельности
Регулируемая сфера деятельности
Количество установок
Объем квот на 2021 год, тонн двуокиси углерода
Электроэнергетическая
90

2. Осы қаулы 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар
бөлудің 2021 жылға арналған
ұлттық жоспарына
1-қосымша
Реттелетін қызмет салалары бойынша парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталардың жалпы көлемі
Реттелетін қызмет саласы
Қондырғылар саны
2021 жылға арналған квоталар көлемі, көміртегі қостотығының тоннасы
Электр энергетикасы
90

33 030
13
Цех № 4 (цех керамзитного гравия и извести)
ТОО "Стройдеталь"
53 357
14
Силикат
ТОО "Силикат"
42 304
15
Цементный завод
ТОО "ПО "Кокше-Цемент"
423 774
Всего
8 185 535
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 6
Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 год
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 год (далее – Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс), Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 370, а также с учетом положений международных договоров Республики Казахстан в области изменения климата.

33 030
13
№ 4 цех (керамзит және әктас цехы)
"Стройдеталь" ЖШС
53 357
14
Силикат
"Силикат" ЖШС
42 304
15
Цемент зауыты
"ПО "Кокше-Цемент" ЖШС
423 774
Барлығы
8 185 535
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 13 қаңтардағы
№ 6 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2021 жылға арналған ұлттық жоспары
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2021 жылға арналған ұлттық жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабының 7) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 370 қаулысымен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру қағидаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарының ережелерін ескере отырып әзірленді.

2. Национальный план:
1) квотирует (лимитирует) выбросы двуокиси углерода установок на 2021 год, подпадающих под требования по квотированию выбросов парниковых газов;
2) не включает выбросы метана в распределение квот на выбросы парниковых газов и регулирует их в рамках внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов;
3) определяет 2017-2019 годы для расчета квоты на выбросы парниковых газов.
3. Общий объем квот на выбросы парниковых газов в количестве 169187227 единиц для установок, осуществляющих деятельность в нефтегазовой, электроэнергетической, горнодобывающей, металлургической, химической, обрабатывающей (в части производства стройматериалов: цемента, извести, гипса и кирпича) сферах, бесплатно распределяется на 2021 год согласно приложению 1 к Национальному плану.
4. Объемы квот на выбросы парниковых газов распределяются в соответствии с перечнем установок согласно приложению 2 к Национальному плану.
5. Резерв объема квот на выбросы парниковых газов на 2021 год составляет 11500000 единиц квот.

2. Ұлттық жоспарда:
1) парниктік газдар шығарындыларына квота белгілеу бойынша талаптар қолданылатын қондырғылардың көміртегі қостотығының шығарындыларына 2021 жылға арналған квота (лимит) белгіленеді;
2) парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлуде метан шығарындылары қосылмайды және олар парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобалар шеңберінде реттеледі;
3) парниктік газдар шығарындыларына квота есептеу үшін 2017 – 2019 жылдарды айқындайды.
3. Мұнай-газ, электр энергетикасы, тау-кен өндірісі, металлургия, химия, өңдеу (құрылыс материалдары: цемент, әктас, гипс және кірпіш өндіру бөлігінде) салаларында қызметін жүзеге асыратын қондырғылар үшін 169187227 бірлік мөлшерінде парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі осы Ұлттық жоспарға 1-қосымшаға сәйкес 2021 жылға тегін бөлінеді.
4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі осы Ұлттық жоспарға 2-қосымшаға сәйкес қондырғылар тізбесіне сәйкес бөлінеді.
5. Парниктік газдар шығарындыларына 2021 жылға арналған квоталар көлемінің резерві 11500000 квота бірлігін құрайды.