О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 157. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 954.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2021 № 954.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 30, ст. 392) следующее изменение:
перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2021 года № 157
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года № 754
Перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам
1. Протезно-ортопедические средства:
1) протез руки (протез плеча, протез предплечья, протез кисти) шинно-кожаный;
протез руки (протез плеча, протез предплечья, протез кисти) по новой технологии;
2) протез голени шинно-кожаный;
протез голени по новой технологии (модульный);
протез голени с силиконовым чехлом;
3) протез бедра шинно-кожаный;
протез бедра по новой технологии (модульный);
4) протез грудной железы;
5) аппарат, тутор;
6) трость: одноопорная, многоопорная;
7) костыль: локтевой одноопорный, локтевой многоопорный, подмышечный;
8) ходунки: для детей с детским церебральным параличом, ходунки (без шага, с шагом, на колесиках), ходунки с дополнительной опорой;
9) корсет, реклинатор, головодержатель;
10) бандаж, лечебный пояс, детские профилактические штанишки;
11) ортопедическая обувь и вкладные приспособления (башмачки, супинаторы, стельки);
12) обувь на аппарат;

"Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 157 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 954 қаулысымен
"Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2021 № 954 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 30, 392-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 157 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 20 шiлдедегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесі
1. Протездiк-ортопедиялық құралдар:
1) шина-былғары қол протезi (иық протезi, білек протезi, саусақ протезi);
жаңа технология бойынша қол протезi (иық протезi, білек протезi, саусақ протезi);
2) шина-былғары жілiншiк протезi;
жаңа технология бойынша (модульдік) жіліншік протезі;
силикон қабы бар жіліншік протезі;
3) шина-былғары жамбас протезi;
жаңа технология бойынша (модульдік) жамбас протезі;
4) омырау бездерінiң протезi;
5) аппарат, тутор;
6) таяқ: бір тіреулі және көп тіреулі;
7) балдақ: бір тіреулі шынтақ, көп тіреулі шынтақ, қолтық асты;
8) жетек арба: сал ауруы бар балаларға арналған, жетек арба (қадамсыз, қадамдық, дөңгелекті), қосымша тіреуі бар жетек арбалар;
9) корсет, реклинатор, басұстағыш;
10) бандаж, емдік белбеу, балалардың профилактикалық шалбары;
11) ортопедиялық аяқкиім және қосымша құрылғылар (кебiстер, супинаторлар, ұлтарақтар);
12) аппаратқа арналған аяқкиім;

13) приспособление для надевания рубашек;
14) приспособление для надевания колгот;
15) приспособление для надевания носков;
16) приспособление (крючок) для застегивания пуговиц;
17) захват активный;
18) захват для удержания посуды;
19) захват для открывания крышек;
20) захват для ключей.
2. Сурдотехнические средства:
1) слуховые аппараты;
2) ноутбук с веб-камерой;
3) многофункциональные сигнальные системы;
4) телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач;
5) часы для глухих и слабослышащих лиц;
6) речевые процессоры к кохлеарным имплантам;
7) голосообразующий аппарат.
3. Тифлотехнические средства:
1) тифлотрости;
2) читающие машины;
3) ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи;
4) прибор для письма по системе Брайля;
5) грифель для письма по системе Брайля;
6) бумага для письма рельефно-точечным шрифтом;
7) телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном;
8) плейеры для воспроизведения звукозаписи;
9) часы для лиц с ослабленным зрением;
10) термометр с речевым выходом;
11) тонометр с речевым выходом;
12) глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
13) говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
14) азбука разборная по Брайлю;
15) нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
4. Специальные средства передвижения:
1) кресло-коляска комнатная/прогулочная с ручным приводом базовая;
2) кресло-коляска прогулочная с рычажным приводом;
3) кресло-коляски активного типа универсальная;
4) кресло-коляска с электроприводом (универсальная);
5) кресло-коляска многофункциональная (универсальная).
5. Обязательные гигиенические средства:
1) мочеприемники;
2) калоприемники;
3) подгузники;
4) впитывающие простыни (пеленки);
5) катетер (катетер одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spina bifida);
6) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
7) крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы;
8) порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы;
9) нейтрализатор запаха;
10) очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности;
11) кресло-стул с санитарным оснащением;
12) опорные откидные поручни для туалетных комнат;
13) поручни для ванных комнат.

13) жейде киюге арналған құрылғы;
14) колготки киюге арналған құрылғы;
15) шұлық киюге арналған құрылғы;
16) түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек);
17) белсенді қармауыш;
18) ыдыс-аяқты ұстауға арналған қармауыш;
19) қақпақтарды ашуға арналған қармауыш;
20) кілтке арналған қармауыш.
2. Сурдотехникалық құралдар:
1) есту аппараттары;
2) веб-камерасы бар ноутбук;
3) көп функциялы сигнал жүйелері;
4) мәтiндiк хабар беретін және хабарды қабылдайтын мобильді телефондар;
5) саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар;
6) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары;
7) дауыс шығаратын аппарат.
3. Тифлотехникалық құралдар:
1) тифлотаяқтар;
2) оқу машиналары;
3) сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук;
4) Брайль жүйесі бойынша жазу құралы;
5) Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi;
6) рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
7) дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар мобильді телефондар;
8) дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер;
9) нашар көретін адамдарға арналған сағаттар;
10) сөз шығаратын термометр;
11) сөз шығаратын тонометр;
12) тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр;
13) Брайль қарпін өз бетінше үйренуге арналған сөйлейтін құрал;
14) алмалы-салмалы Брайль әліппесі;
15) көру қабілеті нашар мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері.
4. Арнаулы жүріп-тұру құралдары:
1) қол жетегі бар бөлмеде жүріп-тұруға/серуендеуге арналған базалы кресло-арба;
2) рычагты жетегі бар серуендеуге арналған кресло-арба;
3) белсенді түрдегі әмбебап кресло-арба;
4) электр жетегі бар (әмбебап) кресло-арба;
5) көп функциялы (әмбебап) кресло-арба.
5. Міндетті гигиеналық құралдар:
1) несеп қабылдағыштар;
2) нәжіс қабылдағыштар;
3) жөргектер;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
5) катетер (Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетер);
6) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және тегістеуге арналған паста-герметик;
7) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған қорғаныш крем;
8) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа);
9) иісті бейтараптандырғыш;
10) стоманың айналасындағы немесе шат терісін тазалауға және күтуге арналған тазартқыш;
11) санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық;
12) дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар;
13) жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар.