О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2018 года № 562 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2018 – 2021 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 294
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2018 года № 562 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2018 – 2021 годы" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2021 – 2025 годы";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2021 – 2025 годы (далее – План).
2. Центральным исполнительным органам, акимату Северо-Казахстанской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и ежегодно, не позднее 15 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.";
Комплексный план социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2018 – 2021 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 294
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2018 года № 562
Комплексный план социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2021 – 2025 годы
Северо-Казахстанская область является стратегическим аграрно-промышленным регионом. Область производит 12,4 % сельскохозяйственной продукции, 23,1 % выращиваемой в Казахстане пшеницы.
При этом удельный вес валового регионального продукта области за 2019 год по республике составил 1,99 % (одна из самых малых экономик).
За последние пять лет (2015 – 2019 гг.) численность экономически активного населения сократилась на 6,5 % или на 21,3 тыс. человек и в 2019 году составила 308,3 тыс. человек. Отрицательное сальдо демографии за 2015 – 2019 годы составило 23,1 тыс. человек. Сельская местность испытывает нехватку учителей, врачей, специалистов среднего медицинского персонала и других специальностей.
В то же время область обладает большим потенциалом развития сельского хозяйства (расположена в пределах черноземной полосы), сильные позиции в сфере развития животноводства. Перспективное развитие региона будет базироваться на дальнейшем укреплении высокого потенциала сельского хозяйства на основе его аграрно-индустриальной диверсификации.
Область является важным транспортным узлом, имеющим возможность стать крупным торгово-логистическим центром.

"Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2018 – 2021 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 қыркүйектегі № 562 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 294 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2018 – 2021 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 қыркүйектегі № 562 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін, және жыл сайын 15 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.";
Көрсетілген қаулымен бекітілген Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2018 – 2021 жылдарға арналған кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 294 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 562 қаулысымен
бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Солтүстік Қазақстан облысы стратегиялық аграрлық-өнеркәсіптік өңір болып табылады. Қазақстанда өсірілетін ауыл шаруашылығы өнімдерінің 12,4 %-ын, бидайдың 23,1 %-ын облыс өндіреді.
Бұл ретте 2019 жылы республика бойынша облыстың жалпы өңірлік өнімінің үлес салмағы 1,99 %-ды құрады (ең шағын экономикалардың бірі).
Соңғы бес жылда (2015 – 2019 жж.) экономикалық белсенді халық саны 6,5 %-ға немесе 21,3 мың адамға азайды және 2019 жылы 308,3 мың адамды құрады. 2015 – 2019 жылдары демографияның теріс сальдосы 23,1 мың адамды құрады. Ауылдық жерлерде мұғалімдер, дәрігерлер, орта медициналық қызметкерлер және басқа да мамандар жетіспейді.
Сонымен қатар, облыстың ауыл шаруашылығын дамытудағы әлеуеті зор (құнарлы жер белдеуі шегінде орналасқан), мал шаруашылығын дамыту позициялары мықты. Өңірдің перспективалы дамуы оның аграрлық-индустриялық әртараптандырылуы негізінде ауыл шаруашылығының жоғары әлеуетін одан әрі нығайтуға негізделетін болады.
Облыс ірі сауда-логистикалық орталыққа айналу мүмкіндігі бар маңызды көлік торабы болып табылады.

В целях форсированной модернизации, повышения привлекательности для потенциальных инвесторов, снижения отрицательного сальдо миграции разработан Комплексный план социально-экономического развития Северо-Казахстанской области на 2021 – 2025 годы (далее – План).
План состоит из 87 нормативных, организационных и реализационных мероприятий, из которых:
по 9 мероприятиям финансирование не требуется;
по 47 мероприятиям реализация планируется за счет частных инвестиций (1 272 740 млн тенге или 69,4 % от общей суммы финансирования);

Үдемелі жаңғырту, әлеуетті инвесторлар үшін тартымдылықты арттыру, көші-қонның теріс сальдосын азайту мақсатында Солтүстік Қазақстан облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары әзірленді.
Жоспар 87 нормативтік, ұйымдастырушылық және іске асыру іс-шараларына тұрады, оның ішінде:
9 іс-шараны қаржыландыру талап етілмейді;
47 іс-шараны жеке инвестициялар есебінен іске асыру жоспарлануда (1 272 740 млн теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 69,4 %-ы);

по 31 мероприятию реализация планируется за счет республиканского и местного бюджетов (РБ – 517 948,2 млн тенге или 28,2 %, МБ – 43 950,8 млн тенге или 2,4 % от общей суммы финансирования).
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Сроки исполнения Предполагаемые расходы* (млн тенге) Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
I. Инвестиционные проекты
АПК
1
Кредитование в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
подписание трехсторонних кредитных договоров
МСХ,
акимат Северо-Казахстанской области

31 іс-шараны республикалық бюджет және жергілікті бюджет есебінен іске асыру жоспарлануда (РБ – 517 948,2 млн теңге немесе 28,2 %, ЖБ – 43 950,8 млн теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 2,4 %-ы).
Р/с№
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Болжамды шығыстар*
(млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
I. Инвестициялық жобалар
АӨК
1
"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттеу
үшжақты кредиттік шарттарға қол қою
АШМ, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі

2021
1 200
РБ
2
Разработка правил, обеспечивающие равные условия финансирования, а также включающие прозрачный порядок предоставления заявлений и критерии отбора компаний
решение совета директоров АО "СПК "Солтүстік"
акимат Северо-Казахстанской области
2021
не требуется
2.1
Пополнение уставного капитала АО "СПК "Солтүстік" для финансирования проектов по производству и переработке сельскохозяйственной продукции (растениеводство и животноводство) с применением следующих механизмов:
1) создание совместных предприятий с долей участия АО "СПК "Солтүстік" не более 49 %;
2) последующее предоставление займов субъектам АПК со сроком погашения не более 8 лет под залог приобретаемых основных средств
информация в Правительство
акимат Северо-Казахстанской области,
МСХ,
МФ

2021
1 200
РБ
2
Қаржыландырудың тең жағдайларын қамтамасыз ететін, сондай-ақ өтініштерді берудің ашық тәртібін және компанияларды іріктеу өлшемшарттарын қамтитын қағидаларды әзірлеу
"Солтүстік" ӘКК АҚ Директорлар кеңесінің шешімі
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2021
талап етілмейді
2.1
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу (өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы) жөніндегі жобаларды мынадай тетіктерді қолдана отырып қаржыландыру үшін "Солтүстік" ӘКК АҚ жарғылық капиталын толықтыру:
1) "Солтүстік" ӘКК АҚ қатысу үлесі 49 %-дан аспайтын бірлескен кәсіпорындар құру;
2) сатып алынатын негізгі құралдарды кепілге салып, өтеу мерзімі 8 жылдан аспайтын АӨК субъектілеріне кейіннен қарыздар беру
Үкіметке ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі, АШМ,
Қаржымині

60 000
12
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
информация в Правительство
МСХ, акимат Северо-Казахстанской области
2021
13 161,1
РБ
13
Увеличение доли переработки масличных культур до 30 % к 2024 году
информация в МСХ
акимат Северо-Казахстанской области
апрель, ежегодно
не требуется
14
Увеличение к 2025 году посевных площадей масличных культур до 1 млн га путем диверсификации посевных площадей сельскохозяйственных культур
информация в МСХ
акимат Северо-Казахстанской области
май,
ежегодно
не требуется
15
Увеличение к 2025 году загрузки мощностей молокоперерабатывающих до 92 % и мясоперерабатывающих предприятий до 50 %
информация в МСХ
акимат Северо-Казахстанской области
апрель, ежегодно
не требуется
Промышленность
16
Увеличение загрузки промышленных предприятий Северо-Казахстанской области в части выпуска продукции гражданского назначения
информация в Правительство
акимат Северо-Казахстанской области, МИИР, МЭ, АО "НК "КТЖ"
(по согласованию),
АО "НК "КМГ"
(по согласованию)

60 000
12
Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Үкіметке ақпарат
АШМ, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2021
13 161,1
РБ
13
2024 жылға қарай майлы дақылдарды өңдеу үлесін 30 %-ға дейін ұлғайту
АШМ-ге ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
жыл сайын, сәуір
талап етілмейді
14
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптарын әртараптандыру жолымен 2025 жылға қарай майлы дақылдардың егіс алқаптарын 1 млн гектарға дейін ұлғайту
АШМ-ге ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
жыл сайын, мамыр
талап етілмейді
15
2025 жылға қарай сүт өңдеу кәсіпорындарының қуатын 92 %-ға дейін және ет өңдеу кәсіпорындарының қуатын 50 %-ға дейін ұлғайту
АШМ-ге ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
жыл сайын, сәуір
талап етілмейді
Өнеркәсіп
16
Азаматтық мақсаттағы өнім шығаратын бөлігінде Солтүстік Қазақстан облысының өнеркәсіп кешені кәсіпорындарының жүктемесін ұлғайту
Үкіметке ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі, ИИДМ, ЭМ, "ҚМГ" ҰҚ" АҚ
(келісу бойынша)

рост доли МСБ в валовом региональном продукте на 35,3 % и налоговых поступлений на 30 % (с 43 млрд тенге в 2020 году до 55 млрд тенге);
улучшение качества дорожного полотна до хорошего и удовлетворительного состояния – с 69 % (2020 год) до 98 %;
обеспечение доступа сельского населения к качественной питьевой воде с 82,1 % (2020 год) до 100 %;
ввод в эксплуатацию 2,3 млн кв. м жилья или 21,7 тысяч квартир;
увеличение контингента СКУ им. М. Козыбаева до 10 тыс. студентов;
снижение оттока выпускников школ на 4 % (с 12,7 % в 2020 году до 8,7 %);
привлечение порядка 1,3 трлн тенге частных инвестиций;
создание 26 тыс. новых рабочих мест;
рост валового регионального продукта с 102,1 % в 2019 году до 105,2 %.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "НК "КМГ"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ФРП "Даму"
акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
АПК
агропромышленный комплекс
ГНПП "Кокшетау"
государственный национальный природный парк "Кокшетау"
ГЧП
государственно-частное партнерство
МБ
местный бюджет
МВД
МТИ
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МОН
МИД
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МСБ
малый и средний бизнес
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МЦРИАП
МЭГПР
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
НПА
нормативный правовой акт
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
ПСД
проектно-сметная документация
РБ
республиканский бюджет
РГКП
республиканское государственное казенное предприятие
СКУ им. М. Козыбаева
Северо-Казахстанский университет имени М. Козыбаева
СНП
сельские населенные пункты
СПК
социально-предпринимательская корпорация
СЭЗ
специальная экономическая зона
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
УК
управляющая компания
ЧИ
частные инвестиции

жалпы өңірлік өніміндегі ШОБ үлесінің 35,3 %-ға және салық түсімдерінің 30 %-ға өсуі (2020 жылы 43 млрд теңгеден 55 млрд теңгеге дейін);
жақсы және қанағаттанарлық күйдегі жол төсемінің сапасы 6 9%-дан (2020 жыл) 98 %-ға дейін жетеді;
2025 жылдың қорытындысы бойынша ауыл халқының сапалы ауыз суға қолжетімдігі 82,1 %-дан (2020 жылы) 100 %-ға жетеді;
2,3 млн ш. м тұрғын үйді немесе 21,7 мың пәтерді пайдалануға беру;
М.Қозыбаев ат. СҚУ контингентінің 10 мың студентке дейін көбеюі;
мектеп түлектерінің кетуінің 4 %-ға төмендеуі (2020 жылғы 12,7 %-дан 8,7 %-ға дейін);
шамамен 1,3 трлн теңге жеке инвестициялар тартылады;
26 мың жаңа жұмыс орнын құру;
жалпы өңірлік өнімнің 2019 жылғы 102,1 %-дан 105,2 %-ға дейін өсуі.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
"ҚМГ" ҰҚ" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АЕМ
ауылдық елді мекендер
АҚ
акционерлік қоғам
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЭА
арнайы экономикалық аймақ
ӘКК
әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖИ
жеке инвестиция
ЖӨӨ
жалпы өңірлік өнім
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖШҚ
жауапкершілігі шектеулі қоғам
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КДҚ
кәсіпкерлікті дамыту қоры
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МҰТП
мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
НҚА
нормативтік-құқықтық акт
РБ
Республикалық бюджет
РМҚК
республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚУ
М. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰБХ
ұлттық басқарушы холдинг
ҰК
ұлттық компания
ҰКП
ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШОБ
шағын және орта бизнес
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі