О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2021 года № 384
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год
В соответствии с пунктом 1 статьи 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год и результатах проведения аудита в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2021 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год
Содержание:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 7 маусымдағы № 384 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 134-бабының 1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентiне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2020 жылғы
ЕСЕП
Мазмұны:

Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год.
Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2020 год.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2020 год.
Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2020 год
№ п/п
Наименование статьи финансовой отчетности
Сумма
(тысяч тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд) на начало отчетного периода, ВСЕГО:
27469965290*
2.
Поступления, ВСЕГО:
в том числе:
- прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе:
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
налог на добычу полезных ископаемых;
рентный налог на экспорт;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
5528656609
1400987515
429775716
95521555

1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есеп.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2020 жылғы есеп.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2020 жылғы өзге де деректер.
1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2020 жылғы есеп
Р/с №
Қаржылық есептілік баптарының атауы
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
1.
Есепті кезеңнiң басындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) қаражаты, БАРЛЫҒЫ
27469965290*
2.
Түсімдер, БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде:
- мұнай секторының ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда), оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық;
экспортқа салынатын рента салығы;
жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі;
5528656609
1400987515
429775716
95521555

2683641
265166921
160310544
422475727
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора;
- другие поступления от операций, осуществляемых
организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе:
административные штрафы, пени, санкции,
взыскания, налогаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями на организации нефтяного сектора;
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора;
средства, полученные от природопользователей по
искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора;
другие неналоговые поступления от организации
нефтяного сектора;
- поступления от приватизации республиканской собственности;
- поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке и по перечню, определяемым Правительством Республики Казахстан;
- поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения;
- инвестиционные доходы;
- возврат гарантированного трансферта из
республиканского бюджета;
- возврат целевого трансферта из республиканского
бюджета;
- иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан

2683641
265166921
160310544
422475727
мұнай секторының ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық;
- мұнай секторының ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелген түсімдерді қоспағанда), оның ішінде:
мұнай секторының ұйымдарына орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
мұнай секторының ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
мұнай секторы ұйымдарының зиянды өтеуі туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат;
мұнай секторының ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер;
- республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
- ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер;
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
- инвестициялық кірістер;
- республикалық бюджеттен берілетін кепілдендірілген трансфертті қайтару;
- республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансфертті қайтару;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер

25053411
-752391
-8763500
1734433
6275009
1667
2114409
19731
275744
4105388739
20622862
3.
Использование, ВСЕГО:
- гарантированные трансферты;
- целевые трансферты;
- покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
4785134448
4770000000
15134448
4.
Средства Национального фонда на конец отчетного периода, ВСЕГО:
28213487451**
Примечания:
* сальдо на начало 2020 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 9692180 тысяч тенге, суммы 49 тысяч тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2353312883 тысячи тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2020 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 12660508 тысяч тенге, суммы 49 тысяч тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2312182845 тысячи тенге, являющейся суммой корректировки.
На 1 января 2020 года средства Национального фонда составляли 27469965290 тысяч тенге (25106960178 тысяч тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2020 года составляли 28213487451 тысяч тенге (25888644049 тысяч тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
За 2020 год в Национальный фонд поступило – 1423267870 тысяч тенге, из которых 1400987515 тысяч тенге за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе где 781070661 тысяча тенге (эквивалент 1882103 тысячам долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда в тенге путем проведения операций последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – (-) 752391 тысяча тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 275744 тысячи тенге, поступления от приватизации республиканской собственности в сумме 2114409 тысяч тенге и поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке и по перечню, определяемым Правительством Республики Казахстан, – 19731 тысяча тенге.

25053411
-752391
-8763500
1734433
6275009
1667
2114409
19731
275744
4105388739
20622862
3
Пайдалану, БАРЛЫҒЫ:
4785134448
- кепілдендірілген трансферттер;
- нысаналы трансферттер;
- Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жабу
4770000000
15134448
4
Ұлттық қордың есепті кезеңнің соңындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ:
28213487451**
Ескертпе:
* 2020 жылдың басындағы сальдо 9692180 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2353312883 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2020 жылдың соңындағы сальдо 12660508 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2312182845 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.
2020 жылғы 1 қаңтарда Ұлттық қордың қаражаты 27469965290 мың теңгені (25106960178 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2020 жылғы 31 желтоқсанға 28213487451 мың теңгені (25888644049 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
2020 жылы Ұлттық қорға 1423267870 мың теңге түсті, оның ішінде мұнай секторының ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) – 1400987515 мың теңге, оның ішінде 781070661 мың теңгесі (1882103 мың АҚШ долларына барабар) күнбе-күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Ұлттық қордың теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторының ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) – (-) 752391 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер – 275744 мың теңге және республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер – 2114409 мың теңге, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер – 19731 мың теңге.

Так же в Национальный фонд в 2020 году было произведено добровольное перечисление денег на общую сумму 20622862 тысячи тенге, в том числе:
19678390 тысяч тенге – от АО "Фонд проблемных кредитов";
944472 тысячи тенге – от АО "Estate Management Company", дочерней организации АО "Фонд проблемных кредитов".
Начисленная сумма поступлений инвестиционного дохода от управления Национальным фондом с учетом курсовой корректировки составила 4105388739 тысяч тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора в Национальный фонд за 2020 год характеризуется следующими показателями:
Вид налоговых/неналоговых поступлений
Сумма (тысяч тенге)
Доля в общем объеме (%)
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц - организаций нефтяного сектора

Сондай-ақ 2020 жылы Ұлттық қорға жалпы сомасы 20622862 мың теңге ерікті түрде ақша аудару жүргізілді, оның ішінде:
19678390 мың теңге – "Проблемалық кредиттер қоры" АҚ-дан;
944472 мың теңге – "Проблемалық кредиттер қоры" АҚ-ның еншілес ұйымы "Estate Management Company" АҚ-дан.
Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кіріс түсімдерінің бағамдық түзетуді ескере отырып есептелген сомасы 4105388739 мың теңгені құрады.
2020 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
Салықтық /салықтық емес түсімдердің түрлері
Сомасы
(мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі, (%)
1
2
3
Мұнай секторының ұйымдары - заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы

429775716
30,69
Налог на сверхприбыль
95521555
6,82
Бонусы
2683641
0,19
Налог на добычу полезных ископаемых
265166921
18,94
Рентный налог на экспорт
160310544
11,45
Доля Республики Казахстан по разделу продукции от организаций нефтяного сектора
422475727
30,17
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора
25053411
1,79
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными госу-дарственными органами, их территориальными подразделениями на организации нефтяного сектора
-8763500
-0,62
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета на организации нефтяного сектора

429775716
30,69
Үстеме пайдаға салынатын салық
95521555
6,82
Бонустар
2683641
0,19
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
265166921
18,94
Экспортқа салынатын рента салығы
160310544
11,45
Мұнай секторы ұйымынан өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
422475727
30,17
Мұнай секторының ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық
25053411
1,79
Мұнай секторының ұйымдарына орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
-8763500
-0,62
Мұнай секторының ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар

1734433
0,12
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
6275009
0,45
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
1667
0
ВСЕГО:
1400235124
100
В общей сумме поступлений в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора 60,86 % приходится на корпоративный подоходный налог с юридических лиц (30,69 %) и на долю Республики Казахстан по разделу продукции (30,17 %); налог на добычу полезных ископаемых составляет - 18,94 %, рентный налог на экспорт - 11,45 %, налог на сверхприбыль – 6,82 %, дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора - 1,79 %.

1734433
0,12
Мұнай секторы ұйымдарының зиянды өтеуі туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
6275009
0,45
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
1667
0
БАРЛЫҒЫ:
1400235124
100
Мұнай секторы ұйымдарынан Ұлттық қорға түсетін түсімдердің жалпы сомасының 60,86 %-ы заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығына (30,69 %) және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесіне (30,17 %) тиесілі; пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық – 18,94 %, экспортқа рента салығы – 11,45 %, үстеме пайдаға салынатын салық – 6,82 %, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және мұнай секторы ұйымдарынан жер қойнауын пайдалануға баламалы салық – 1,79 % құрайды.

Кроме того, следует отметить, что из утвержденного перечня организаций нефтяного сектора на 2020 год (155 организаций) лишь 111 организаций производили оплату прямых налогов в Национальный фонд.
Согласно Закону Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы" в 2020 году из Национального фонда в республиканский бюджет было перечислено 4770000000 тысяч тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 4770000000 тысяч тенге, что составляет 100 % от годового плана.
В отчетном году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 20667410 тысяч тенге, из них:
19800314 тысяч тенге – по облигациям АО "ФНБ "Самрук-Казына";
843095 тысяч тенге – по облигациям АО "НУХ "Байтерек";
24000 тысяч тенге – по облигациям АО "НУХ "КазАгро".
Также в 2020 году эмитентом АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" было произведено досрочное погашение облигаций ISIN KZ2C00004612 на общую сумму 88803913 тысяч тенге.
Использование средств Национального фонда Республики Казахстан без учета средств, выделяемых в виде облигационных займов (миллиард тенге)
Следует отметить, что валютой Национального фонда является доллар США. За 2020 год поступление в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора (1402645008 тысяч тенге) уменьшилось по сравнению с 2019 годом (2859193338 тысяч тенге) на сумму 1456548330 тысяч тенге или 49 %. Снижение поступлений налогов от организаций нефтяного сектора связано в основном со спадом цены на нефть на мировом рынке.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан без учета инвестиционного дохода (миллиард тенге)
Так, в отчетном периоде суммарные активы Национального фонда уменьшились по сравнению с 2019 годом на 6,18 % или на 4044 миллиона долларов США.
Остаток денег на текущем счете Национального фонда в тенге по состоянию на 31 декабря 2020 года составил 441555267 тысяч тенге.

Бұдан басқа 2020 жылға арналған мұнай секторы ұйымдарының бекітілген тізбесіндегі (155 ұйым) 111 ұйым ғана Ұлттық қорға тікелей салықтарды төлеуді жүргізгенін атап өткен жөн.
"2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2020 жылы Ұлттық қордан республикалық бюджетке 4770000000 мың теңге жоспарланып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларының шығыстарын қаржыландыруға кепілдік берілген трансферт түрінде 4770000000 мың теңге аударылды, бұл жылдық жоспардың 100 % құрайды.
Есепті жылы теңгемен номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 20667410 мың теңге купондық сыйақылар алынды, оның ішінде:
19800314 мың теңге – "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигациялары бойынша;
843095 мың теңге – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ облигациялары бойынша;
24000 мың теңге – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ облигациялары бойынша.
Сондай-ақ 2020 жылы "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ эмитенті жалпы сомасы 88803913 мың теңгеге ISIN KZ2C00004612 облигацияларын мерзімінен бұрын өтеді.
Облигациялық қарыздар түрінде бөлінетін қаражатты есепке алмағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражатының пайдаланылуы (миллиард теңге)
и
Ұлттық қордың валютасы АҚШ доллары болып табылатынын атап өткен жөн. 2020 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдер (1402645008 мың теңге) 2019 жылмен салыстырғанда (2859193338 мың теңге) 1456548330 мың теңге сомаға немесе 49 %-ға азайды. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтардың азаюы негізінен әлемдік нарықта мұнай бағасының төмендеуіне байланысты.
Инвестициялық кірісті есепке алмағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер (миллиард теңге)
р
Мәселен, есепті кезеңде Ұлттық қордың жиынтық активтері 2019 жылмен салыстырғанда 6,18 % немесе 4044 миллион АҚШ долларына азайған.
Ұлттық қордың ағымдағы шотында теңгедегі ақша қалдығы 2020 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 441555267 мың теңгені құрады.

Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2020 год
По результатам аудита Национального фонда, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью "Делойт", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2020 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда составила 85051474 тысячи тенге, из которых:

2-тарау. 2020 жылғы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі қызметі туралы есеп
"Делойт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Ұлттық қор аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Ұлттық қордың қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
2020 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Ұлттық қордың кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 85051474 мың теңгені құрады, оның ішінде:

1) 33747504 тысячи тенге – кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;
2) 38643462 тысячи тенге – кредиторская задолженность по операциям реконвертации долларов США из стабилизационного портфеля Фонда в тенге с датой валютирования сделок 5 января 2021 года;
3) 12660508 тысяч тенге – кредиторская задолженность в тенге за оказанные Фонду услуги, из них:
а) 11603186 тысяч тенге – комиссии за управление активами, в том числе:
2064104 тысячи тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка;
9539082 тысячи тенге – за услуги внешних управляющих Фонда;
б) 1057321 тысяча тенге – прочие начисленные расходы, в том числе:
1014821 тысяча тенге – за услуги кастодианов Фонда;
42500 тысяч тенге – за услуги по аудиту Фонда.
Форма 1
Отчет об активах и обязательствах Национального фонда Республики Казахстан (тысяч тенге)
Наименование статей
31.12.2020 года
31.12.2019 года
1
2
3
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

1) 33747504 мың теңге – инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасымен кредиторлық берешегі;
2) 38643462 мың теңге – 2021 жылғы 5 қаңтар мәмілелерді валюталау күні Қордың тұрақтандыру портфелінен АҚШ долларын теңгеге қайта айырбастау операциялары бойынша кредиторлық берешек;
3) 12660508 мың теңге – Қорға көрсетілген қызмет үшін теңгемен кредиторлық берешек, оның ішінде:
а) 11603186 мың теңге – активтерді басқарғаны үшін комиссия, оның ішінде:
2064104 мың теңге – Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы;
9539082 мың теңге – Қордың сыртқы басқарушыларының қызметі үшін;
б) 1057321 мың теңге – өзге де есептелген шығыстар, оның ішінде:
1014821 мың теңге – Қор кастодиандарының қызметтері үшін;
42500 мың теңге – Қордың аудиті бойынша қызметтер үшін.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері мен міндеттемелері туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы
2020 жылғы
31 желтоқсан
2019 жылғы
31 желтоқсан
1
2
3
Активтер
Ақша қаражаты және оның баламалары

4087285964
1594127187
По итогам доверительного управления Национальным фондом за 2020 год основные показатели составили:
1) доход по результатам управления 1709536208 тысяч тенге;
2) расходы от управления 18102775 тысяч тенге;
3) положительная разница по переоценке в тенге 2395852531 тысяча тенге.
Таким образом, чистый доход за 2020 год составил 1691433433 тысячи тенге, общий совокупный доход/убыток до вычета расходов от управления Национальным фондом составил 4105388739 тысяч тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом 4087285964 тысячи тенге.
По данным глобального кастодиана Национального фонда за период с 1 января 2020 года по 31 декабря 2020 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 4157430 тысяч долларов США.
Со счета Национального фонда в течение 2020 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом, на общую сумму 15134448 тысяч тенге:
1) 10418477 тысяч тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда, в том числе 6668816 тысяч тенге за услуги 2020 года и 3749661 тысяча тенге за услуги прошлых лет;
2) 3245095 тысяч тенге – комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом, в том числе 765994 тысячи тенге за услуги 2020 года и 2479101 тысяча тенге за услуги прошлых лет;
3) 1428371 тысяча тенге – за услуги кастодианов Национального фонда, в том числе 1052066 тысяч тенге за услуги, оказанные в 2020 году и 376305 тысяч тенге за услуги прошлых лет;
4) 42500 тысяч тенге – за услуги по проведению аудита Национального фонда прошлых лет;
5) 5 тысяч тенге – за услуги АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге, оказанные в 2020 году.
На 31 декабря 2020 года общая сумма начисленных расходов по управлению Национальным фондом составила 18102775 тысяч тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 8531781 тысяча тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Фонда;

4087285964
1594127187
Ұлттық қорды сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша 2020 жылғы негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер 1709536208 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 18102775 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма 2395852531 мың теңгені құрады.
Осылайша, 2020 жылы таза кіріс 1691433433 мың теңгені, Ұлттық қорды басқарудан болатын шығыстарды шегергенге дейінгі жалпы жиынтық кіріс 4105388739 мың теңгені, Ұлттық қорды басқарудан болатын шығыстарды шегергеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 4087285964 мың теңгені құрады.
Ұлттық қордың жаһандық кастодианының деректері бойынша 2020 жылғы 1 қаңтар – 2020 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде базалық
валюта АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) пайда болды, ол 4157430 мың АҚШ долларын құрады.
Ұлттық қордың шотынан 2020 жылдың ішінде Ұлттық қорды басқаруға байланысты жалпы сомасы 15134448 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 10418477 мың теңге – Ұлттық қорды сенімгерлік басқарғаны үшін Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 2020 жылы көрсетілген қызметтер үшін 6668816 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 3749661 мың теңге;
2) 3245095 мың теңге – Ұлттық қорды сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушылардың комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 2020 жылы көрсетілген қызметтер үшін 765994 мың теңге және өткен жылдары көрсетілген қызметтер үшін 2479101 мың теңге;
3) 1428371 мың теңге – Ұлттық қордың кастодиандары көрсететін қызметтер үшін, оның ішінде 2020 жылы көрсетілген қызметтер үшін 1052066 мың теңге және өткен жылдары көрсетілген қызметтер үшін 376305 мың теңге;
4) 42500 мың теңге – Ұлттық қордың сыртқы аудитін жүргізу бойынша өткен жылдары көрсетілген қызметтер үшін;
5) 5 мың теңге – теңгеге номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша "Орталық бағалы қағаздар депозитарийі" АҚ 2020 жылы көрсеткен қызметі үшін.
2020 жылғы 31 желтоқсанда Ұлттық қорды басқару бойынша есептелген шығыстардың жалпы сомасы 18102775 мың теңгені құрады, ол мынадай сомалардан тұрады:
1) 85317801 мың теңге – Ұлттық Банктің Қор активтерін сенімгерлік басқару бойынша комиссиялық сыйақысы;

2) 7898237 тысяч тенге – за услуги внешних управляющих Фонда;
3) 1630252 тысячи тенге – за услуги кастодианов Фонда;
4) 42500 тысяч тенге – за услуги по аудиту Фонда;
5) 5 тысяч тенге – за услуги АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального фонда Республики Казахстан (тысяч тенге)
Наименование статей
2020 год
2019 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности:
Чистая прибыль/(убыток)

2) 7898237 мың теңге – Қордың сыртқы басқарушыларының қызметтері үшін;
3) 1630252 мың теңге – Қор кастодиандарының қызметтері үшін;
4) 42500 мың теңге – Қордың аудиті бойынша қызметтер үшін;
5) 5 мың теңге – "Орталық бағалы қағаздар депозитарийі" АҚ теңгеге номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша қызметтері үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы
2020 жыл
2019 жыл
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы:
Таза пайда / (шығын)

1691433 433
1681009683
Корректировки на:
Амортизацию (дисконта)/премии по облигациям казахстанских государственных компаний
(38633266)
(36319814)
Расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
-
-
корректировки на реализованный доход
Нереализованный (доход)/убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка за период
(1410921890)
(853990129)
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах

1691433 433
1681009683
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша (дисконттың)/сыйлықтың амортизациясы
(38633266)
(36319814)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
-
-
іске асырылған кіріске түзетулер
Өзгерістері кезең ішіндегі пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы құралдарынан іске асырылмаған (кірісі)/шығын
(1410921890)
(853990129)
Операциялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі қозғалысы

4087285964
1
2
3
4
5
6
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
1402645008
1402645008
Перечисления в республиканский бюджет
(4770000000)
(4770000000)
Возврат ранее изъятых средств
41130037
41130037
Прочие поступления
20622862
20622862
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
1464397907
(4770000000)
(3305602093)
Остаток на 31 декабря 2020 года
34440988559
(32218172695)
5078241448
18587586737
25888644049
Чистые активы Национального фонда по состоянию на 31 декабря 2020 года составили 25888644049 тысяч тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), наблюдается повышение на 3,11 %.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом за 2020 год
Суммарная рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда и тенгового портфеля облигаций казахстанских эмитентов, а также остатка на тенговом счете на 31 декабря 2020 года была равна 61444635703 долларам США, в том числе валютного портфеля – 58743062340 долларов США (95,60 %), тенгового портфеля облигаций – эквивалент 1652524239 долларов США (2,69 %), остатка на тенговом счете – 1049049125 долларов США (1,71%). Рыночные стоимости стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда составили – 4255992623 доллара США (7,25 %) и 54487069716 долларов США (92,75 %) соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда, основывается на данных глобального кастодиана.
Структура распределения валютных активов Национального фонда Республики Казахстан
Тип мандата
Всего
Рыночная стоимость в USD
%
Государственные облигации развитых стран
33368260212
56,80 %
Государственные облигации развивающихся стран
1684646458
2,87 %
Корпоративные облигации
1534843885
2,61 %
Денежный рынок
4255992623
7,25 %
Акции
14566162987
24,80 %
Глобальное тактическое распределение
932352933
1,59 %
Портфель золота
2400803242
4,09 %
ВСЕГО
58743062340
100,00 %
Динамика распределения активов стабилизационного портфеля
Классы активов
2017
2018
2019
2020
Деньги и инструменты денежного рынка
77,58 %
87,11 %
88,48 %
67,03 %
Ценные бумаги с фиксированным доходом
22,42 %
12,89 %
11,52 %
32,97 %
Всего стабилизационный портфель
100,00 %
100,00 %
100,00 %
100,00 %
На конец отчетного периода доля денег и ГЦБ стран, входящих в эталонный индекс, в составе стабилизационного портфеля была равна порядка 85,07% от объема стабилизационного портфеля.
Динамика распределения активов сберегательного портфеля
Классы активов

4087285964
Тікелей таза активтердің құрамында көрсетілген меншік иелерімен операциялар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
1402645008
1402645008
Республикалық бюджетке аударымдар
(4770000000)
(4770000000)
Бұрын алынған қаражатты қайтару
41130037
41130037
Өзге де түсімдер
20622862
20622862
Тікелей таза активтердің құрамында көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
1464397907
(4770000000)
(3305602093)
2020 жылғы 31 желтоқсандағы қалдық
34440988559
(32218172695)
5078241448
18587586737
25888644049
Ұлттық қордың таза активтері 2020 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 25888644049 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 3,11 %-ға өсу байқалады.
3-тарау. Ұлттық қорды басқару жөніндегі 2020 жылғы өзге де деректер
Ұлттық қордың валюталық портфелінің және қазақстандық эмитенттер облигацияларының теңгелік портфелінің жиынтық нарықтық құны, сондай-ақ 2020 жылғы 31 желтоқсандағы теңгелік шоттағы қалдық 61444635703 АҚШ долларына тең болды, оның ішінде валюталық портфель – 58743062340 АҚШ доллары (95,60 %), облигациялардың теңгелік портфелі – 1652524239 АҚШ долларына баламалы (2,69 %), теңгелік шоттағы қалдық – 1049049125 АҚШ доллары (1,71 %). Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамындағы тұрақтандыру және жинақтау портфелінің нарықтық құны тиісінше 4255992623 АҚШ долларын (7,25 %) және 54487069716 АҚШ долларын (92,75 %) құрады.
Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны жаһандық кастодиан деректеріне негізделеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтерін бөлу құрылымы
Мандаттың түрі Барлығы
Нарықтық құны USD-мен %
Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары
33368260212
56,80 %
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары
1684646458
2,87 %
Корпоративтік облигациялар
1534843885
2,61 %
Ақша нарығы
4255992623
7,25 %
Акциялар
14566162987
24,80 %
Жаһандық тактикалық бөлу
932352933
1,59 %
Алтын портфелі
2400803242
4,09 %
БАРЛЫҒЫ
58743062340
100,00 %
Тұрақтандыру портфелінің активтерін бөлу серпіні
Активтер сыныбы
2017
2018
2019
2020
Ақша және ақша нарығының құралдары
77,58 %
87,11 %
88,48 %
67,03 %
Кірісі белгіленген бағалы қағаздар
22,42 %
12,89 %
11,52 %
32,97 %
Тұрақтандыру портфелінің барлығы
100,00 %
100, 00%
100,00 %
100,00 %
Есепті кезеңнің соңында эталондық индекске кіретін елдердің қолма-қол валютасы мен МБҚ үлесі тұрақтандыру портфелінің құрамындағы тұрақтандыру портфелі көлемінің шамамен 85,07 %-на тең болды.
Жинақтау портфелінің активтерін бөлу серпіні
Активтер сыныбы

По итогам 2020 года доходность Национального фонда составила 7,57 %.
Инвестиционный доход, полученный в результате осуществления инвестиционных операций с валютными активами Национального фонда в 2020 году, составил 4157 миллионов долларов США.
Доходность Фонда с начала создания по 31 декабря 2020 года составила 103.44 %, что в годовом выражении составляет 3,69 %.
Историческая доходность Национального фонда Республики Казахстан (долларов США)
Чистые активы Национального фонда были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель государственных облигаций развитых стран;
портфель государственных облигаций развивающихся стран;
портфель корпоративных облигаций инвестиционного уровня;
портфель акций;
портфель золота;
портфель тактического распределения активов.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января по 31 декабря 2020 года составила 0,95 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 1,05 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2020 году была получена отрицательная сверхдоходность, которая составила (-) 0,10 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января по 31 декабря 2020 года составила 8,02 %.
Доходность по результатам управления мандатом "Государственные облигации развитых стран" с начала года по 31 декабря 2020 года составила 4,18 % без учета транзитного периода, который был установлен для применения нового состава эталонного портфеля. Доходность бенчмарка составила 4,12 %. Соответственно, сверхдоходность по мандату составила 0,06 %. В то же время, принимая во внимание различные сроки возобновления управления внешними управляющими в течение года, средневзвешенная сверхдоходность портфеля, рассчитанная с момента начала управления каждого управляющего в отдельности, составила 0,10 %. По состоянию на 31 декабря 2020 года управление по данному типу мандата осуществлялось шестью внешними управляющими и Национальным Банком.
Портфель по мандату "Государственные облигации развивающихся стран" состоит из:
1) портфеля государственных облигаций развивающихся стран, управление которым осуществляется двумя внешними управляющими. (доходность по результатам управления активами составила 5,85 %, тогда как доходность бенчмарка составила 5,71 %, сверхдоходность по мандату составила 0,13 %);
2) портфеля в китайских юанях, находящегося в самостоятельном управлении Национального Банка (доходность портфеля в китайских юанях с момента создания (август 2020 года) по конец 2020 года составила 6,02 %, бенчмарк для данного портфеля не предусмотрен).
Управление активами по мандату "Корпоративные облигации инвестиционного уровня" осуществляется тремя внешними управляющими. Доходность по результатам управления по данному типу мандата составила 13,04 %, тогда как доходность бенчмарка составила 8,82 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, составила 4,21 %. Управление активами по данному типу мандата начато управляющими поочередно в мае, октябре и декабре месяце отчетного периода. Средневзвешенная сверхдоходность портфеля, рассчитанная с момента начала управления каждого управляющего в отдельности, составила 0, 78%.

2020 жылдың қорытындысы бойынша Ұлттық қордың кірістілігі 7,57 % құрады.
2020 жылы Ұлттық қордың валюталық активтерімен инвестициялық операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде алынған инвестициялық кіріс 4157 миллион АҚШ долларын құрады.
Құрылғаннан бастап 2020 жылғы 31 желтоқсан аралығында Ұлттық қордың кірістілігі 103,44 % құрады, бұл жылдық мәнде 3,69 % құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі (АҚШ доллары)
Ұлттық қордың таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық портфель түрлері) бойынша жіктелген:
1) тұрақтандыру портфелі;
2) жинақтау портфелі:
дамыған елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі;
дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі;
инвестициялық деңгейдегі жаһандық корпоративтік облигациялар портфелі;
акциялар портфелі;
алтын портфелі;
активтерді тактикалық бөлу портфелі.
Тұрақтандыру портфелінің кірістілігі 2020 жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығында 0,95 % құрады, осы кезеңде эталондық портфельдің (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 1,05 % құрады. Осылайша, тұрақтандыру портфелінің активтерін басқару нәтижесінде 2020 жылы теріс үстеме кірістілік алынды, ол (-) 0,10 % құрады.
Жинақтау портфелінің кірістілігі 2020 жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығында 8,02 % құрады.
"Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары" мандатын басқару кірістілігі 2020 жылдың басынан бастап 31 желтоқсан аралығында эталондық портфельдің жаңа құрамын қолдану үшін құрылған өтпелі кезеңді қоспағанда 4,18 % құрады. Бенчмарктің кірістілігі 4,12 % болды. Тиісінше мандаттың үстеме кірісі 0,06 % құрады. Сонымен бірге жыл ішінде сыртқы басқарушылардың басқаруын қалпына келтірудің әртүрлі мерзімдерін назарға ала отырып, әр басқарушының жеке басқаруы басталған кезден бастап есептелген портфельдің орташа алынған кірістілігі 0,10 % құрады. 2020 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мандаттың осы түрі бойынша басқаруды алты сыртқы басқарушы және Ұлттық Банк жүзеге асырды.
"Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары" мандаты бойынша портфель:
1) дамушы елдердің екі сыртқы басқарушы басқаратын мемлекеттік облигациялар портфелінен (активтерді басқару нәтижелері бойынша кірістілік 5,85 % құрады, ал бенчмарк бойынша кірістілік 5,71 % құрады. Мандаттың үстеме кірістілігі 0,13 % құрады);
2) Ұлттық Банк дербес басқаратын Қытай юаніндегі портфельден (қытай юаніндегі портфелінің құрылған кезден (2020 жылғы тамыз айынан) бастап 2020 жылдың соңына дейін кірістілік 6,02 % құрады, бұл портфель үшін бенчмарк көзделмеген) тұрады.
"Инвестициялық деңгейдегі жаһандық корпоративтік облигациялар" мандаты бойынша жинақтау портфелінің активтерін басқаруды 3 сыртқы басқарушы жүзеге асырады. Мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқарудан түсетін кірістілік 13,04 % құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 8,82 % болды. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған үстеме кірістілік 4,21 % болды. Мандаттың осы түрі бойынша басқарушылар активтерді басқаруды есепті кезеңнің мамыр, қазан және желтоқсан айларында кезек-кезегімен бастады. Әрбір жеке басқарушы басқара бастағаннан бері есептелген портфельдің орташа алынған кірістілігі 0,78 % құрады.

Доходность по результатам управления мандатом "Глобальные акции" составила 13,67 %, тогда как доходность бенчмарка составила 16,42 %. Доходность эталона превысила доходность портфеля на 2,75 %, что, прежде всего связано с тем, что управляющий активным мандатом и два управляющих пассивным мандатом фактически возобновили управление в мае 2020 года после завершения процедур подготовки внутренних систем для работы в условиях новой кастодиальной модели. При этом средневзвешенная сверхдоходность внешних управляющих с момента возобновления управления до конца 2020 года составила 1,32 %.
В настоящее время управление активами сберегательного портфеля по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов" осуществляется одним внешним управляющим. Доходность по результатам управления по данному типу мандата составила 7,36 %.
Доходность по результатам управления портфелем золота за 2020 год составила 24,20 %.
Доходность сберегательного портфеля в 2020 году
Доходность стабилизационного портфеля в 2020 году
Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2020 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
Национальный Банк Республики Казахстан в 2020 году продолжил работу по дальнейшему совершенствованию процесса управления активами Национального фонда.
Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 29 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" была утверждена новая редакция Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан в целях усовершенствования процесса выбора и мониторинга внешних управляющих, а также применения наилучших мировых практик для их оценки.
Также, постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 56 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" был утвержден новый состав эталонного портфеля для мандата "Государственные облигации развитых стран" в сберегательном портфеле Фонда. Таким образом, с мая 2020 года была увеличена доля доллара США до 62,50 % и сокращены до 0 % доля облигаций в корейской воне и до 12,50 % в евро.
В августе 2020 года в соответствии с переходом к сбалансированному распределению был сформирован портфель в китайских юанях, рыночная стоимость которого на конец 2020 года была эквивалентна сумме порядка 416 миллионам долларов США или 0,76 % от сберегательного портфеля.
Также, в целях сохранения доли низкорисковых активов Фонда в условиях неопределенности на рынке в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" были внесены изменения, касающиеся установления неснижаемого объема стабилизационного портфеля в сумме пять миллиардов долларов США (постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 111 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан". Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2020 года № 21282).

"Жаһандық акциялар" мандатын басқару нәтижелері бойынша кірістілік 13,67 %, ал бенчмарктің кірістілігі 16,42 % құрады. Актив мандат басқарушы және екі пассив мандат басқарушысы 2020 жылдың мамырында нақты басқаруды кастодианның жаңа моделіне ішкі жүйелерді дайындау рәсімдері аяқталғаннан кейін бастағандықтан, эталондық портфельдің кірістілігі портфельдің кірістілігінен 2,75 % асып түсті. Бұл ретте басқару қалпына келтірілген кезден бастап 2020 жылдың соңына дейін сыртқы басқарушылардың орташа алынған үстеме кірістілігі 1,32 % құрады.
Қазіргі уақытта "Активтерді жаһандық тактикалық бөлу" мандатының түрі бойынша жинақтау портфелінің активтерін басқаруды бір сыртқы басқарушы жүзеге асырады. Мандаттың осы түрі бойынша басқарудан түскен кірістілік 7,36 % болды.
2020 жылғы алтын портфелі бойынша басқарудан түскен кірістілік 24,20 % болды.
2020 жылғы жинақтау портфелінің кірістілігі
2020 жылғы тұрақтандыру портфелінің кірістілігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша 2020 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2020 жылы Ұлттық қордың активтерін басқару процесін одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастырды.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 19 наурыздағы № 29 қаулысымен сыртқы басқарушыларды таңдау және мониторингтеу процесін жетілдіру, сондай-ақ оларды бағалау үшін ең үздік әлемдік практикаларды қолдану мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларының жаңа редакциясы бекітілді.
Сондай-ақ, "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 56 қаулысымен Қордың жинақтау портфеліндегі "Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары" мандатына арналған эталондық портфельдің жаңа құрамы бекітілді. Осылайша, 2020 жылдың мамыр айынан бастап АҚШ долларының үлесі 62,50 %-ға дейін өсті және корей вонасында облигациялардың үлесі 0 %-ға, еурода 12,50 %-ға дейін төмендеді.
2020 жылғы тамызда теңгерімді бөлуге көшуге сәйкес қытай юанімен портфель қалыптастырылды, оның нарықтық құны 2020 жылдың соңында шамамен 416 миллион АҚШ доллары немесе жинақтау портфелінің 0,76 % сомасына баламалы болды.
Сондай-ақ, нарықтағы белгісіздік жағдайларында Қордың тәуекелі төмен активтерінің үлесін сақтау мақсатында "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына бес миллиард АҚШ доллары сомасындағы тұрақтандыру портфелінің төмендетілмейтін көлемін белгілеуге қатысты өзгерістер енгізілді ("Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 111 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
2020 жылғы 25 қыркүйекте № 21282 болып тіркелді).

В целях минимизации риска инвестирования в неблагоприятный момент на фоне значительного замедления темпов роста мировой экономики, ввиду повсеместного карантина, вызванного пандемией Covid-19, в Концепции формирования и использования средств Национального фонда было закреплено продление срока реализации перехода к новому стратегическому распределению на 1 год до конца 2022 года.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 18 июня 2020 года в газете "Казахстанская правда" № 116, а также размещена на Единой платформе интернет-ресурса для государственных органов (www.gov.kz).
Необходимая информация о деятельности Национального фонда, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда, размещены на Единой платформе интернет-ресурса для государственных органов (www.gov.kz).

Covid-19 пандемиясынан туындаған жаппай карантинге байланысты әлемдік экономиканың өсу қарқынының едәуір баяулауы аясында қолайсыз сәтте инвестициялау тәуекелін барынша азайту мақсатында Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында жаңа стратегиялық бөлуге көшуді іске асыру мерзімін 2022 жылдың соңына дейін 1 жылға ұзарту бекітілді.
Ұлттық қордың мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2020 жылғы 18 маусымда "Казахстанская правда" газетінің № 116 санында жарияланды, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында (www.gov.kz) орналастырылды.
Ұлттық қордың қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Ұлттық қордың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында (www.gov.kz) орналастырылды.