О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 142 "О некоторых вопросах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан и Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № 472. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 142 "О некоторых вопросах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан и Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О некоторых вопросах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.";
в Положении о Министерстве информации и общественного развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Миссия Министерства:
развитие и обеспечение устойчивого функционирования и безопасности единого информационного пространства, формирование конструктивных государственно-конфессиональных отношений, укрепление стабильности, развитие эффективной системы партнерства государства и институтов гражданского общества, выработка и эффективная реализация государственной молодежной и семейной политики, продвижение государственной политики в сфере модернизации общественного сознания.";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) участие в формировании и реализации государственной политики в сфере информации, доступа к информации, защиты детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию, взаимодействия с религиозными объединениями;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Функции:
функции центрального аппарата:
1) утверждение нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, за исключением квалификационных требований и перечня документов к лицензируемым видам деятельности в сфере игорного бизнеса;
2) осуществление международного сотрудничества в регулируемых сферах;
3) осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;

"Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі мен Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 142 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 9 шiлдедегi № 472 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі мен Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 142 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі туралы ережеде:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Министрліктің миссиясы:
бірыңғай ақпараттық кеңістікті дамыту және оның тұрақты жұмыс істеуі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сындарлы мемлекеттік-конфессиялық қарым-қатынасты қалыптастыру, тұрақтылықты нығайту, мемлекет пен қоғамдық даму институттары әріптестігінің тиімді жүйесін дамыту, мемлекеттік жастар және отбасы саясатын құру және тиімді іске асыру, қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы мемлекеттік саясатты ілгерілету.";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпарат, ақпаратқа қол жеткізу, балаларды олардың денсаулығына және дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау, діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Функциялары:
орталық аппараттың функциялары:
1) ойын бизнесі саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесін қоспағанда, біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
2) реттелетін салаларда халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;

4) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) определение потребности в кадрах в регулируемых сферах;
6) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
7) утверждение положения о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики и ее состава;
8) утверждение порядка присуждения, размера денежного вознаграждения и номинации национальных премии "Тұмар" и "Үркер";
9) утверждение типового положения о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики;
10) утверждение правил формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни по согласованию с уполномоченными органами в области здравоохранения и рекламы;
11) разработка и утверждение правил аккредитации журналистов;
12) определение порядка хранения записей, имеющих историческую и (или) культурную ценность;
13) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых и нормативных технических актов в области телерадиовещания, в том числе правил оказания услуг телерадиовещания;
14) утверждение правил проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов;
15) утверждение совместно с уполномоченным органом по предпринимательству проверочных листов, критериев оценки степени риска в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
16) утверждение правил проведения конкурса по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
17) утверждение правил распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
18) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых и нормативных технических актов в области телерадиовещания, в том числе правил технической эксплуатации систем телерадиовещания, правил проведения контроля качества телерадиовещания, правил присоединения технических средств теле-, радиокомпаний к сетям операторов телерадиовещания;
19) утверждение положения и состава Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
20) утверждение правил формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттарға талап қою;
5) реттелетін салаларда кадрларға қажеттілікті айқындау;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акциялардың мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
7) Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені және оның құрамын бекіту;
8) "Тұмар" және "Үркер" ұлттық сыйлықтарын беру тәртібін, олардың ақшалай сыйақы мөлшері мен номинацияларын бекіту;
9) мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту;
10) денсаулық сақтау және жарнама саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша, саламатты өмір салтын дәріптеу жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру қағидаларын бекіту;
11) журналистерді аккредиттеу ережесін әзірлеу және бекіту;
12) тарихи және (немесе) мәдени құндылығы бар жазбаларды сақтау тәртібін айқындау;
13) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту;
14) міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын бекіту;
15) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту;
16) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын бекіту;
17) телерадио хабарларын тарату мақсаттары үшін жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын бекіту;
18) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларын, телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргізу қағидаларын, теле-, радиокомпаниялардың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу қағидаларын бекіту;
19) телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның ережесін және құрамын бекіту;
20) мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидаларын бекіту;

21) утверждение правил проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан;
22) утверждение технических параметров качества телерадиовещания и методики измерения технических параметров качества телерадиовещания;
23) утверждение перечня обязательных теле-, радиоканалов;
24) утверждение перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором;
25) утверждение методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на республиканском уровне;
26) утверждение правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
27) утверждение типовой методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на региональном уровне;
28) утверждение типового положения об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации;
29) утверждение правил взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации;
30) утверждение правил предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории;
31) определение порядка и сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;
32) утверждение правил и методики присвоения информационной продукции возрастной классификации;
33) утверждение требований к знаку возрастной категории;
34) определение количества обязательных теле-, радиоканалов в зависимости от распространения в многоканальном вещании;
35) утверждение правил проведения мониторинга средств массовой информации, распространяемых на территории Республики Казахстан, и методики его расчета;
36) утверждение правил формирования и размещения социальной рекламы на обязательных теле-, радиоканалах;
37) разработка положения о Комиссии по вопросам доступа к информации;
38) организация работы Комиссии по вопросам доступа к информации и утверждение ее состава;
39) обеспечение формирования и реализации государственной политики в области доступа к информации;
40) осуществление мониторинга и межведомственной координации деятельности государственных органов в области доступа к информации;
41) оказание практической и методической помощи обладателям информации по вопросам доступа к информации;

21) есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптама жүргізу қағидаларын бекіту;
22) телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін және телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесін бекіту;
23) міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін бекіту;
24) ұлттық оператор тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін бекіту;
25) республикалық деңгейдегі бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін бекіту;
26) республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту;
27) өңірлік деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындаудың үлгілік әдістемесін бекіту;
28) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ережені бекіту;
29) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту;
30) белгілі бір аумақта халықтың тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарламалар беру қағидаларын бекіту;
31) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
32) жас ерекшелігіне қарай жіктеудің ақпараттық өнімін беру қағидалары мен әдістемесін бекіту;
33) жас санатының белгісіне қойылатын талаптарды бекіту;
34) көпарналы хабар таратуда таралуына байланысты міндетті теле-, радиоарналардың санын айқындау;
35) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарына мониторинг жүргізу қағидаларын және оны есептеу әдістемесін бекіту;
36) міндетті теле-, радиоарналарда әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және орналастыру қағидаларын бекіту;
37) Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережені әзірлеу;
38) Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның құрамын бекіту;
39) ақпаратқа қол жеткізу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз ету;
40) ақпаратқа қол жеткізу саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін мониторингтеу мен ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру;
41) ақпарат иеленушілерге ақпаратқа қол жеткізу мәселелері бойынша практикалық және әдістемелік көмек көрсету;

42) взаимодействие с обладателями и пользователями информации по вопросам доступа к информации;
43) утверждение правил размещения информации на интернет-портале открытых данных по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
44) утверждение правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации, центральным уполномоченным органом по государственному планированию, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
45) утверждение правил размещения информации на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов по согласованию со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и уполномоченным органом в сфере информатизации;
46) утверждение правил работы на интернет-портале открытого диалога по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
47) разработка единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных;
48) осуществление международного сотрудничества в области доступа к информации;
49) ежегодно, не позднее 1 апреля, направление в Правительство Республики Казахстан проекта годового отчета о состоянии сферы доступа к информации в Республике Казахстан;
50) размещение на своем интернет-ресурсе годового отчета о состоянии сферы доступа к информации в Республике Казахстан;
51) разработка размеров фактических затрат на копирование или печать и порядка их оплаты обладателю информации, а также порядка освобождения социально уязвимых слоев населения от оплаты фактических затрат на копирование или печать;
52) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
53) обеспечение исполнения нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере гражданской защиты;
54) обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
55) осуществление международного сотрудничества по вопросам, относящимся к компетенции Министерства, а также разработка и заключение соглашений, меморандумов и договоров, в том числе международных, регулируемых Министерством;
56) руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности в пределах своей компетенции;

42) ақпарат иеленушілермен және пайдаланушылармен ақпаратқа қол жеткізу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
43) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту;
44) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту;
45) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту;
46) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ашық диалогтың интернет-порталында жұмыс істеу қағидаларын бекіту;
47) мемлекеттік органдардың ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын ашық деректерінің бірыңғай тізбесін әзірлеу;
48) ақпаратқа қол жеткізу саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
49) жыл сайын, 1 сәуірден кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасындағы ақпаратқа қол жеткізу саласының жай-күйі туралы жылдық есептің жобасын жіберу;
50) Қазақстан Республикасында ақпаратқа қол жеткізу саласының жай-күйі туралы жылдық есепті өзінің интернет-ресурсында орналастыру;
51) көшірме жасауға немесе басып шығаруға жұмсалатын нақты шығындардың мөлшерін және оларды ақпарат иеленушіге төлеу тәртібін, сондай-ақ халықтың әлеуметтік осал топтарын көшірме жасауға немесе басып шығаруға жұмсалатын нақты шығындарды төлеуден босату тәртібін әзірлеу;
52) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз ету;
53) азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын қамтамасыз ету;
54) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
55) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру, сондай-ақ Министрлік реттейтін келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды, оның ішінде халықаралық шарттарды әзірлеу және жасасу;
56) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметіне басшылық ету;

57) формирование государственной политики в сферах информации, взаимодействия государства и гражданского общества, религиозной деятельности, государственной молодежной и семейной политики, модернизации общественного сознания, благотворительности, волонтерской деятельности, медиации, обеспечения внутриполитической стабильности, межконфессионального и межэтнического согласия;
58) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов в регулируемых Министерством сферах;
59) взаимодействие с политическими партиями, общественными объединениями, некоммерческими организациями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
60) разработка, согласование и утверждение нормативных правовых актов в регулируемых Министерством сферах;
61) утверждение стратегического плана Министерства;
62) разработка стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
63) организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;
64) разработка, утверждение квалификационных справочников и типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций в регулируемых Министерством сферах;
65) разработка и утверждение порядка выдачи служебного удостоверения и его описания для административных государственных служащих корпуса "А";
66) разработка и утверждение методики оценки деятельности административных государственных служащих Министерства;
67) утверждение правил аттестации работников государственных организаций в регулируемых Министерством сферах;
68) утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг в регулируемой Министерством сфере;
69) координация деятельности ведомств по обеспечению автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
70) обеспечение соблюдения принципов гендерного равенства в кадровой политике Министерства;
71) утверждение правил проведения религиоведческой экспертизы;
72) утверждение правил осуществления туроператорской деятельности, направленной на удовлетворение религиозных потребностей по согласованию с уполномоченным органом в области туристской деятельности;
73) утверждение инструкции по определению расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений);

57) ақпарат, мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы, діни қызмет, мемлекеттік жастар және отбасылық саясат, қоғамдық сананы жаңғырту, қайырымдылық, волонтерлік қызмет, медиация, ішкі саяси тұрақтылықты, конфессияаралық және этносаралық келісімді қамтамасыз ету салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
58) Министрлік реттейтін салаларда жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
59) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, коммерциялық емес ұйымдармен, кәсіптік одақтармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл;
60) Министрлік реттейтін салалардағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
61) Министрліктің стратегиялық жоспарын бекіту;
62) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
63) мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
64) біліктілік анықтамалықтарды және басшылардың, мамандардың және Министрлік реттейтін басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу, бекіту;
65) "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін қызметтік куәлікті беру тәртібін және оның сипаттамасын әзірлеу және бекіту;
66) Министрліктің мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
67) Министрлік реттейтін салалардағы мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлерін аттестаттау қағидаларын бекіту;
68) Министрлік реттейтін саладағы мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
69) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету жөніндегі ведомстволардың қызметін үйлестіру;
70) Министрліктің кадр саясатында гендерлік теңдік қағидаттарының сақталуын қамтамасыз ету;
71) диаспоралармен жұмысты үйлестіруді және шетелде тұратын отандастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
72) туристік қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша діни қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған туроператорлық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
73) діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту;

74) утверждение форм, предназначенных для сбора административных данных в регулируемой Министерством сфере, по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
75) внесение предложений по совершенствованию системы национальной безопасности в пределах своей компетенции, а также обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
76) информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов;
77) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействия) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
78) формирование и реализация государственной молодежной политики;
79) осуществление международного сотрудничества в сфере государственной молодежной политики;
80) утверждение правил предоставления грантов для неправительственных организаций и осуществления мониторинга за их реализацией;
81) утверждение правил присуждения премий для неправительственных организаций;
82) создание Координационного совета по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе, утверждение его положения и состава;
83) утверждение правил формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа;
84) утверждение стандартов государственного социального заказа;
85) утверждение правил формирования Базы данных неправительственных организаций;
86) утверждение формы отчета оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций о результатах его деятельности;
87) утверждение типовых правил по ведению реестра учета волонтерской деятельности;
88) утверждение типовых правил осуществления мониторинга реализации волонтерских программ (проектов) и волонтерских акций;
89) утверждение правил осуществления мониторинга волонтерской деятельности;
90) аккредитация объединений субъектов частного предпринимательства и иных некоммерческих организаций;
91) осуществление присуждения премий для неправительственных организаций;
92) направление в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы уведомления о размещении консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, за исключением нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты;

74) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Министрлік саласында реттелетін әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту;
75) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік саласындағы заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
76) халықты ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету жөнінде қабылданатын шаралар туралы хабардар ету, мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу;
77) әрекеті (немесе әрекетсіздігі) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін бұзуға, ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін лауазымды адамдарды, мемлекеттік қызметшілерді тиісті жауапкершілікке тарту;
78) мемлекеттік жастар саясатын қалыптастыру және іске асыру;
79) мемлекеттік жастар саясаты саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
80) үкіметтік емес ұйымдарға гранттар беру және олардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
81) үкіметтік емес ұйымдарға сыйлықақылар беру қағидаларын бекіту;
82) уәкілетті органның жанынан Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесін құру, оның ережесі мен құрамын бекіту;
83) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін қалыптастыру, іске асыру мониторингі және бағалау қағидаларын бекіту;
84) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс стандарттарын бекіту;
85) Үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорын қалыптастыру қағидаларын бекіту;
86) үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор қызметінің нәтижелері туралы оның есебінің нысанын бекіту;
87) волонтерлік қызметті есепке алу тізілімін жүргізу жөніндегі үлгі қағидаларды бекіту;
88) волонтерлік бағдарламаларды (жобаларды) және волонтерлік акцияларды іске асыру мониторингін жүзеге асырудың үлгілік қағидаларын бекіту;
89) волонтерлік қызмет мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
90) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін және өзге де коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу;
91) үкіметтік емес ұйымдарға арналған сыйлықақылар беруді жүзеге асыру;
92) мемлекеттік құпияларды қамтитын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және сараптама кеңестеріне кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжатты немесе нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын сараптама қорытындыларын алу үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырғаны туралы хабарлама жіберу;

93) разработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан об общественных советах;
94) утверждение типового положения об Общественном совете;
95) утверждение правил организации и проведения общественного контроля;
96) образование общественного совета;
97) рассмотрение рекомендаций общественного совета;
98) определение персонального состава представительства в составе рабочей группы по формированию общественного совета;
99) утверждение состава рабочей группы по формированию общественного совета;
100) утверждение плана предоставления грантов для неправительственных организаций;
101) представительство в составе рабочей группы по формированию общественного совета;
102) осуществление организационного обеспечения деятельности общественного совета;
103) проведение внутреннего контроля за качеством и своевременностью представления информации;
104) координация государственной политики в сфере модернизации общественного сознания;
105) ведение реестра саморегулируемых организаций в соответствующей сфере (отрасли);
106) координация деятельности по реализации программ и проектов в сфере модернизации общественного сознания;
107) утверждение, отмена, приостановление технических регламентов, а также внесение изменений и (или) дополнений в технические регламенты по вопросам, входящим в компетенцию, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
108) создание экспертных советов в области технического регулирования;
109) утверждение состава экспертных советов в области технического регулирования и положения о них;
110) разработка и внесение на утверждение в Правительство Республики Казахстан и Администрацию Президента Республики Казахстан проектов и планов по реализации государственной политики в сфере модернизации общественного сознания;
111) осуществление методического обеспечения деятельности в сфере модернизации общественного сознания;
112) осуществление анализа и прогнозирования тенденций в сфере модернизации общественного сознания;
113) осуществление разъяснительной работы по вопросам реализации программ и проектов в сфере модернизации общественного сознания;
114) участие в формировании и реализации государственного социального заказа по вопросам модернизации общественного сознания;
115) обеспечение деятельности Проектного офиса по управлению программой "Рухани жаңғыру";
116) организация и координация работы по мониторингу и анализу хода реализации пяти социальных инициатив Президента Республики Казахстан;
117) размещение на интернет-ресурсе Министерства тем государственного социального заказа, реализуемых государственными органами;

93) Қазақстан Республикасының қоғамдық кеңестер туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
94) Қоғамдық кеңес туралы үлгілік ережені бекіту;
95) қоғамдық бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту;
96) қоғамдық кеңес құру;
97) қоғамдық кеңестің ұсынымдарын қарау;
98) қоғамдық кеңесті қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының құрамындағы өкілдіктің дербес құрамын айқындау;
99) қоғамдық кеңесті қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының құрамын бекіту;
100) үкіметтік емес ұйымдар үшін гранттар беру жоспарын бекіту;
101) қоғамдық кеңесті қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының құрамындағы өкілдік;
102) қоғамдық кеңестің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
103) ақпараттың сапасы мен уақтылы ұсынылуына ішкі бақылау жүргізу;
104) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы мемлекеттік саясатты үйлестіру;
105) тиісті аядағы (саладағы) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу;
106) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы бағдарламалар мен жобаларды іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
107) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша техникалық регламенттерді бекіту, күшін жою, тоқтата тұру, сондай-ақ құзыретіне кіретін мәселелер бойынша техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
108) техникалық реттеу саласында сараптамалық кеңестер құру;
109) техникалық реттеу саласында сараптамалық кеңестердің құрамын және олар туралы ережелерді бекіту;
110) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі жобалар мен жоспарларды әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне бекітуге енгізу;
111) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы қызметті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
112) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы үрдістерді талдау мен болжауды жүзеге асыру;
113) қоғамдық сананы жаңғырту саласындағы бағдарламалар мен жобаларды іске асыру мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру;
114) қоғамдық сананы жаңғырту мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
115) "Рухани жаңғыру" бағдарламасын басқару жөніндегі жобалау офисінің қызметін қамтамасыз ету;
116) Қазақстан Республикасы Президентінің бес әлеуметтік бастамасын іске асыру барысын мониторингтеу және талдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру;
117) мемлекеттік органдар іске асыратын мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты Министрліктің интернет-ресурсында орналастыру;

118) утверждение типового положения о советах по делам молодежи при акиматах;
119) утверждение порядка проведения республиканского форума молодежи и типовых правил о региональном форуме молодежи;
120) утверждение типового положения о молодежных ресурсных центрах;
121) утверждение правил предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи;
122) утверждение правил деятельности журналиста (представителя средства массовой информации), присутствующего на мирных собраниях, форм отличительных знаков журналиста;
123) разработка и утверждение форм отличительных знаков организатора мирных собраний;
124) утверждение правил присуждения международной премии "Волонтер года";
125) определение совместно с субъектами оперативно-розыскной деятельности и уполномоченным органом в области связи по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан порядка приостановления работы сетей и (или) средств связи, оказания услуг связи, доступа к интернет-ресурсам и (или) размещенной на них информации;
126) размещение информации на интернет-портале открытых данных;
127) размещение информации на интернет-портале открытых бюджетов;
128) размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
129) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
функции ведомств:
1) обеспечение реализации государственной политики в пределах своей компетенции;
2) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
3) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
4) осуществление формирования, развития и обеспечения безопасности единого информационного пространства Республики Казахстан, а также межведомственной координации деятельности по обеспечению безопасности информационного пространства;
5) организация работ по разработке технических регламентов и национальных стандартов в пределах своей компетенции;
6) разработка правил формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;
7) разработка порядка присуждения, размера денежного вознаграждения и номинации национальных премий "Тұмар" и "Үркер";
8) разработка правил проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан;
9) обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей по качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования;

118) әкімдіктер жанындағы жастар ісі жөніндегі кеңестер туралы үлгілік ережені бекіту;
119) республикалық жастар форумын өткізу тәртібін және өңірлік жастар форумы туралы үлгілік ережені бекіту;
120) жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту;
121) жұмыс істейтін жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй беру қағидаларын бекіту;
122) бейбіт жиналыстарда болатын журналист (бұқаралық ақпарат құралы өкілі) қызметінің қағидаларын, журналистің айырым белгілерінің нысандарын бекіту;
123) бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушының айырым белгілерінің нысандарын әзірлеу және бекіту;
124) "Жыл волонтері" халықаралық сыйлығын беру қағидаларын бекіту;
125) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен келісу бойынша жедел-іздестіру қызметі субъектілерімен және байланыс саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп байланыс желілерінің және (немесе) құралдарының жұмысын, байланыс қызметтерінің көрсетілуін, интернет-ресурстарға және (немесе) оларда орналастырылған ақпаратқа қол жеткізуді тоқтата тұру тәртібін айқындау;
126) ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
127) ашық бюджеттер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
128) ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпаратты орналастыру;
129) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерімен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру;
ведомстволардың функциялары:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
2) өз құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
3) ұлттық қауіпсіздік саласындағы заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының Бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыруды, дамытуды және қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, сондай-ақ ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру;
5) өз құзыреті шегінде техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзірлеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
6) мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;
7) "Тұмар" және "Үркер" ұлттық сыйлықтарын беру тәртібін, олардың ақшалай сыйақы мөлшері мен номинацияларын әзірлеу;
8) есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу;
9) нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізу, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын сапалы және уақтылы орындау жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету;

10) проведение мониторинга эффективности государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации и телерадиовещании;
11) согласование проекта программы информационного сопровождения и разъяснения;
12) разработка правил проведения конкурса на получение права официального опубликования законодательных актов периодическими печатными изданиями;
13) разработка и согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности в области телерадиовещания, и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
14) координация деятельности национального оператора телерадиовещания в части финансового обеспечения распространения теле-, радиоканалов свободного доступа (посредством цифрового эфирного и спутникового телерадиовещания, а также аналогового телерадиовещания);
15) обеспечение деятельности комиссии по вопросам государственного информационного заказа;
16) разработка типового положения об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации;
17) разработка правил взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации;
18) разработка правил проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов;
19) разработка правил проведения конкурса по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
20) разработка нормативного правового акта, определяющего лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности по распространению теле-, радиоканалов и органа, уполномоченного на выдачу разрешений второй категории в области средств массовой информации;
21) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых и нормативных технических актов в области телерадиовещания, в том числе правил технической эксплуатации систем телерадиовещания, правил проведения контроля качества телерадиовещания, правил присоединения технических средств теле-, радиокомпаний к сетям операторов телерадиовещания;
22) разработка перечня обязательных теле-, радиоканалов;
23) разработка перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором;
24) разработка порядка и сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;
25) разработка правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан;

10) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат және телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
11) ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын келісу;
12) мерзімді баспасөз басылымдарының заңнамалық актілерді ресми жариялау құқығын алуға конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
13) телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлеу және рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен келісу;
14) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторының еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың (цифрлық эфирлік және спутниктік телерадио хабарларын тарату, сондай-ақ ұқсас телерадио хабарларын тарату арқылы) таралуын қаржылық қамтамасыз ету бөлігіндегі қызметін үйлестіру;
15) мемлекеттік ақпараттық тапсырыс мәселелері жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз ету;
16) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгі ережені әзірлеу;
17) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу;
18) міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
19) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
20) теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиарды және бұқаралық ақпарат құралдары саласында екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті органды айқындайтын нормативтік құқықтық актіні әзірлеу;
21) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларын, телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргізу қағидаларын, теле-, радиокомпаниялардың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу қағидаларын әзірлеу;
22) міндетті теле -, радиоарналардың тізбесін әзірлеу;
23) ұлттық оператор тарататын еркін қолжетімді теле -, радиоарналардың тізбесін әзірлеу;
24) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі мен мерзімдерін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
25) Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;

26) разработка технических параметров качества телерадиовещания и методики измерения технических параметров качества телерадиовещания;
27) разработка методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на республиканском уровне;
28) разработка правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
29) разработка типовой методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на региональном уровне;
30) разработка правил распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
31) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых и нормативных технических актов в области телерадиовещания, в том числе правил оказания услуг телерадиовещания;
32) разработка правил предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории;
33) разработка требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
34) разработка совместно с уполномоченным органом по предпринимательству проверочных листов, критериев оценки степени риска;
35) осуществление лицензирования отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
36) разработка, согласование и утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию ведомства, при наличии прямой компетенции по их утверждению в приказах Министра, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
37) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам средств массовой информации;
39) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации и телерадиовещании;
40) осуществление постановки на учет, переучет периодических печатных изданий, информационных агентств и сетевых изданий;
41) ведение единого реестра учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;
42) формирование, размещение и контроль за осуществлением государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

26) телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін және телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесін әзірлеу;
27) республикалық деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін әзірлеу;
28) республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу;
29) өңірлік деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындаудың үлгілік әдістемесін әзірлеу;
30) телерадио хабарларын тарату мақсаттары үшін жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын әзірлеу;
31) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын әзірлеу;
32) белгілі бір аумақта халықтың тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарламалар беру қағидаларын әзірлеу;
33) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға сәйкестікті растайтын талаптар мен құжаттар тізбесін әзірлеу;
34) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін әзірлеу;
35) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын жекелеген қызмет түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;
36) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Министрдің бұйрықтарында оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде ведомствоның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттарға талап қою;
38) бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
39) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары және телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
40) мерзімді баспасөз басылымдарын, ақпараттық агенттіктерді және желілік басылымдарды есепке қоюды, қайта есепке алуды жүзеге асыру;
41) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алудың бірыңғай тізілімін жүргізу;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпарат саясатын жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және оның жүзеге асырылуын бақылау;

43) разработка положения о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики и ее состава;
44) разработка типового положения о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики;
45) формирование электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;
46) координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по вопросам средств массовой информации и телерадиовещания;
47) размещение государственного заказа по проведению государственной информационной политики по вопросам государственной молодежной политики;
48) координация деятельности национального оператора телерадиовещания в части внедрения цифрового эфирного вещания;
49) осуществление постановки на учет, переучет отечественных теле-, радиоканалов;
50) ведение реестра поставленных на учет периодических печатных изданий, информационных агентств и сетевых изданий;
51) осуществление экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан;
52) ведение реестра субъектов, распространяющих периодические печатные издания или интернет-ресурсы, размещающие материалы эротического характера;
53) осуществление учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;
54) выдача предписаний при выявлении нарушения требований законов Республики Казахстан "О средствах массовой информации" и "О телерадиовещании";
55) направление предписаний и уведомлений в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О связи";
56) осуществление мониторинга средств массовой информации;
57) организация и проведение конкурсов по формированию и утверждению перечня обязательных теле-, радиоканалов;
58) организация и проведение конкурсов по формированию и утверждению перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
59) организация и проведение конкурсов по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
60) разработка положения и внесение предложений в состав Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
61) осуществление постановки на учет, переучет иностранных теле-, радиоканалов, распространяемых на территории Республики Казахстан;
62) осуществление мониторинга продукции средств массовой информации на предмет соблюдения требований Закона Республики Казахстан "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию";

43) Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені және оның құрамын әзірлеу;
44) мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ережені әзірлеу;
45) мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру;
46) бұқаралық ақпарат құралдары және телерадио хабарларын тарату мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
47) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
48) цифрлық эфирлік хабар таратуды енгізу бөлігінде телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторының қызметін үйлестіру;
49) отандық теле-, радиоарналарды есепке қоюды, қайта есепке қоюды жүзеге асыру;
50) есепке қойылған мерзімді баспасөз басылымдарының, ақпараттық агенттіктер мен желілік басылымдардың тізілімін жүргізу;
51) есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптама жүргізу;
52) эротикалық сипаттағы материалдарды орналастыратын мерзімді баспасөз басылымдарын немесе интернет-ресурстарды тарататын субъектілердің тізілімін жүргізу;
53) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру;
54) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" және "Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын бұзу анықталған кезде нұсқамалар беру;
55) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда нұсқамалар мен хабарламалар жіберу;
56) бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингін жүзеге асыру;
57) міндетті теле, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру және бекіту бойынша конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
58) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру және бекіту бойынша конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
59) телерадио хабарларын тарату мақсатында жиіліктер жолағын, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу бойынша конкурстар ұйымдастыру және өткізу;
60) телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның ережесін әзірлеу және құрамына ұсыныстар енгізу;
61) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарналарды есепке қоюды, қайта есепке қоюды жүзеге асыру;
62) "Балаларды денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтау тұрғысынан бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерінің мониторингін жүзеге асыру;

63) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию, в средствах массовой информации;
64) осуществление контроля за соблюдением технических параметров качества телерадиовещания и национальных стандартов телерадиовещания;
65) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании в части соблюдения требований, предусмотренных статьей 31 Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании";
66) разработка нормативных правовых и правовых актов, а также соглашений, меморандумов и договоров в соответствующих сферах;
67) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов в регулируемых ведомством Министерства;
68) участие в разработке стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
69) обеспечение осуществления информационно-разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции ведомства Министерства;
70) взаимодействие с политическими партиями, некоммерческими организациями и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции ведомства Министерства;
71) организация и осуществление информационных мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов по вопросам, относящимся к компетенции Министерства;
72) обеспечение деятельности консультативно-совещательных органов при Президенте Республики Казахстан, Правительстве Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции ведомства Министерства;
73) в установленных законодательством случаях составление протоколов об административных правонарушениях;
74) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг в регулируемой Министерством сфере;
75) после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принятие мер по переводу ее оказания в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
76) обеспечение автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
77) реализация республиканских бюджетных программ;
78) осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении подведомственных организаций;

63) Қазақстан Республикасының балаларды денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы заңнамасының сақталуына бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
64) телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерінің және телерадио хабарларын таратудың ұлттық стандарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
65) "Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабында көзделген талаптарды сақтау бөлігінде Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
66) тиісті салаларда нормативтік құқықтық және құқықтық актілерді, сондай-ақ келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды әзірлеу;
67) Министрліктің ведомствосы реттейтін салаларда жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
68) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге қатысу;
69) Министрлік ведомствосының құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
70) Министрлік ведомствосының құзыретіне жататын мәселелер бойынша саяси партиялармен, коммерциялық емес ұйымдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
71) Министрліктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету бойынша ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
72) Министрлік ведомствосының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультациялық-кеңесші органдардың қызметін қамтамасыз ету;
73) заңнамада белгіленген жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау;
74) Министрлік реттейтін салада мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
75) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызмет енгізілгеннен кейін оны электрондық форматта көрсетуге ауыстыру бойынша шаралар қабылдау;
76) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
77) республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру;
78) ведомстволық бағынысты ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыру;

79) осуществление мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа, по предоставлению грантов через оператора, размещению на интернет-ресурсе темы и оценки результатов государственного социального заказа;
80) участие в реализации основных направлений государственной политики в области религиозной деятельности, взаимодействия с религиозными объединениями, общественного согласия и национального единства;
81) взаимодействие с Ассамблеей народа Казахстана и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции ведомства Министерства;
82) разработка форм, предназначенных для сбора административных данных по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
83) организация и осуществление сотрудничества с уполномоченными органами иностранных государств в сфере религиозной деятельности;
84) обеспечение проведения исследований по вопросам религиозной деятельности, общественного согласия, развития общественных институтов и духовно-нравственного потенциала казахстанского общества;
85) разработка правил проведения религиоведческой экспертизы;
86) разработка инструкции по определению расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений);
87) проведение изучения и анализа деятельности созданных на территории Республики Казахстан религиозных объединений, миссионеров, духовных (религиозных) организаций образования;
88) согласование деятельности иностранных религиозных объединений на территории республики, назначения иностранными религиозными центрами руководителей религиозных объединений в Республике Казахстан;
89) обеспечение проведения религиоведческих экспертиз;
90) рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
91) внесение предложений по запрещению деятельности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство в сфере религиозной деятельности Республики Казахстан;
92) разработка правил осуществления туроператорской деятельности, направленной на удовлетворение религиозных потребностей, по согласованию с уполномоченным органом в области туристской деятельности;
93) реализация в пределах своей компетенции профилактических мер, направленных на предупреждение религиозного экстремизма и радикализма;
94) взаимодействие с центрами помощи пострадавшим от деструктивных религиозных течений и другими неправительственными организациями по вопросам, входящим в компетенцию ведомства Министерства;

79) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру, оператор арқылы гранттар беру, интернет-ресурста мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың тақырыбын орналастыру және нәтижелерін бағалау;
80) діни қызмет, діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл, қоғамдық келісім және ұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыруға қатысу;
81) Министрлік ведомствосының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан халқы Ассамблеясымен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл;
82) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Комитет реттейтін салада әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды әзірлеу;
83) шет мемлекеттердің діни қызмет саласындағы уәкілетті органдарымен ынтымақтастықты ұйымдастыру және жүзеге асыру;
84) діни қызмет, қоғамдық келісім, қоғамдық институттарды дамыту және қазақстандық қоғамның рухани-адамгершілік әлеуеті мәселелері бойынша зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ету;
85) дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларын әзірлеу;
86) діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шараларды өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын айқындау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
87) Қазақстан Республикасының аумағында құрылған діни бірлестіктердің, миссионерлердің, рухани (діни) білім беру ұйымдарының қызметіне зерделеу және талдау жүргізу;
88) республика аумағындағы шетелдік діни бірлестіктердің қызметін, шетелдік діни орталықтардың Қазақстан Республикасындағы діни бірлестіктердің басшыларын тағайындауын келісу;
89) дінтану сараптамаларын жүргізуді қамтамасыз ету;
90) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
91) Қазақстан Республикасының діни қызмет саласындағы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың қызметіне тыйым салу жөнінде ұсыныстар енгізу;
92) туристік қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша діни қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған туроператорлық қызметті жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
93) өз құзыреті шегінде діни экстремизм мен радикализмнің алдын алуға бағытталған алдын алу шараларын іске асыру;
94) Министрлік ведомствосының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша деструктивті діни ағымдардан зардап шеккендерге көмек көрсету орталықтарымен және басқа да үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;

95) организация проведения международных, республиканских и иных мероприятий, акций и конкурсов, направленных на укрепление межконфессионального согласия в республике;
96) проведение изучения и анализа религиозной деятельности, межконфессионального согласия в республике;
97) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по укреплению межконфессионального согласия и толерантности;
98) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа по вопросам укрепления межконфессионального согласия и толерантности среди молодежи;
99) осуществление мониторинга за исполнением законодательства в сфере благотворительности;
100) организация деятельности Координационного совета по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе, в том числе разработка положения и состава;
101) обеспечение работы по имплементации целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций в пределах компетенции;
102) разработка и внесение предложений по вопросам совершенствования законодательства в сфере благотворительности;
103) обеспечение реализации основных направлений государственной политики в сфере взаимодействия государства и гражданского общества, государственного социального заказа, предоставления грантов и присуждения премий для неправительственных организаций, развития волонтерской деятельности;
104) реализация государственной политики по вопросам деятельности общественных советов;
105) осуществление координации и методического сопровождения деятельности общественных советов на республиканском и местном уровнях;
106) разработка типового положения об Общественном совете;
107) разработка правил организации и проведения общественного контроля;
108) ежегодное осуществление подготовки и внесение Национального доклада о деятельности общественных советов в Республике Казахстан в Правительство Республики Казахстан для последующего представления Президенту Республики Казахстан не позднее 25 декабря текущего года;
109) выработка рекомендаций по формированию состава общественных советов, а также по количественному составу на местном уровне;
110) координация деятельности государственных органов по формированию и реализации государственной политики в сфере взаимодействия государства и гражданского общества;
111) осуществление мониторинга исполнения законодательства в сфере волонтерской деятельности;
112) разработка и внесение предложений по вопросам совершенствования законодательства, регулирующего сферу волонтерской деятельности;

95) республикада конфессияаралық келісімді нығайтуға бағытталған халықаралық, республикалық және өзге де іс-шаралар, акциялар мен конкурстар өткізуді ұйымдастыру;
96) республикада діни қызметті, конфессияаралық келісімді зерделеу және талдау жүргізу;
97) конфессияаралық келісім мен толеранттылықты нығайту бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
98) жастар арасында конфессияаралық келісімді және толеранттылықты нығайту мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру мен іске асыруды жүзеге асыру;
99) қайырымдылық саласындағы заңнаманың орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
100) уәкілетті орган жанындағы үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесінің қызметін ұйымдастыру, оның ішінде ереже мен құрамды әзірлеу;
101) Біріккен Ұлттар Ұйымының орнықты даму мақсаттарын құзыреті шегінде имплементациялау жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету;
102) қайырымдылық саласындағы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
103) мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдар үшін гранттар беру және сыйлықақылар беру, волонтерлік қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыруды қамтамасыз ету;
104) қоғамдық кеңестер қызметінің мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру;
105) республикалық және жергілікті деңгейлерде қоғамдық кеңестердің қызметін үйлестіруді және әдістемелік қолдап отыруды жүзеге асыру;
106) Қоғамдық кеңес туралы үлгілік ережені әзірлеу;
107) қоғамдық бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлеу;
108) жыл сайын Қазақстан Республикасындағы қоғамдық кеңестердің қызметі туралы ұлттық баяндаманы дайындауды және кейіннен Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну үшін ағымдағы жылғы 25 желтоқсаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді жүзеге асыру;
109) қоғамдық кеңестердің құрамын қалыптастыру жөнінде, сондай-ақ жергілікті деңгейдегі сандық құрам жөнінде ұсынымдар тұжырымдау;
110) мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру;
111) волонтерлік қызмет саласындағы заңнаманың орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
112) волонтерлік қызмет саласын реттейтін заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;

113) координация и организация методического сопровождения деятельности государственных органов в сфере развития волонтерской деятельности;
114) осуществление мониторинга и разработка предложений по совершенствованию законодательства, регулирующего вопросы медиации;
115) разработка правил предоставления грантов для неправительственных организаций и осуществления мониторинга за их реализацией;
116) разработка правил формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа;
117) разработка стандартов государственного социального заказа;
118) осуществление координации деятельности государственных органов по формированию, реализации, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа;
119) оказание информационной, консультативной, методической поддержки государственным органам, осуществляющим формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа;
120) размещение на интернет-ресурсе Министерства планируемых и реализуемых тем государственного социального заказа и оценки результатов государственного социального заказа;
121) осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа;
122) разработка плана предоставления грантов для неправительственных организаций;
123) создание и обеспечение функционирования электронных информационных ресурсов в области государственного социального заказа, организации доступа к ним физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
124) разработка правил формирования Базы данных неправительственных организаций;
125) разработка формы отчета оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций о результатах его деятельности;
126) формирование и осуществление ведения Базы данных неправительственных организаций;
127) осуществление проверки сведений, представляемых для включения в Базу данных неправительственных организаций;
128) рассмотрение отчета оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций о результатах его деятельности;
129) разработка правил присуждения премий для неправительственных организаций;
130) осуществление присуждений премий для неправительственных организаций;
131) осуществление свода и обобщения информации о волонтерской деятельности в Республике Казахстан;
132) разработка типовых правил по ведению реестра учета волонтерской деятельности;
133) разработка рекомендаций по порядку привлечения волонтерских организаций и волонтеров к участию в реализации волонтерских программ (проектов) и проведению волонтерских акций;

113) волонтерлік қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін әдістемелік сүйемелдеуді үйлестіру және ұйымдастыру;
114) медиация мәселелерін реттейтін заңнаманы жетілдіру бойынша мониторингті жүзеге асыру және ұсыныстар әзірлеу;
115) үкіметтік емес ұйымдар үшін гранттар беру және олардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
116) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс нәтижелерін қалыптастыру, іске асыру мониторингі және бағалау қағидаларын әзірлеу;
117) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс стандарттарын әзірлеу;
118) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін қалыптастыру, іске асыру, іске асыру мониторингі және бағалау бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
119) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға ақпараттық, консультациялық, әдістемелік қолдау көрсету;
120) Министрліктің интернет-ресурсында жоспарланатын және іске асырылатын мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты және мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін бағалауды орналастыру;
121) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс нәтижелерін қалыптастыру, іске асыру, іске асыру мониторингін және бағалауды жүзеге асыру;
122) үкіметтік емес ұйымдарға гранттар беру жоспарын әзірлеу;
123) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс саласында электрондық ақпараттық ресурстарды құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, оларға жеке және заңды тұлғалардың қол жеткізуін ұйымдастыру;
124) Үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорын қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;
125) үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператордың оның қызметінің нәтижелері туралы есеп нысанын әзірлеу;
126) Үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорын қалыптастыру және жүргізуді жүзеге асыру;
127) Үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорына енгізу үшін ұсынылатын мәліметтерді тексеруді жүзеге асыру;
128) үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор қызметінің нәтижелері туралы оның есебін қарау;
129) үкіметтік емес ұйымдарға сыйлықақы беру қағидаларын әзірлеу;
130) үкіметтік емес ұйымдарға сыйлықақылар беруді жүзеге асыру;
131) Қазақстан Республикасында волонтерлік қызмет туралы ақпаратты жинақтау мен қорытуды жүзеге асыру;
132) волонтерлік қызметті есепке алу тізілімін жүргізу жөніндегі үлгілік қағидаларды әзірлеу;
133) волонтерлік ұйымдарды және волонтерлерді волонтерлік бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға қатысуға тарту және волонтерлік акциялар өткізу тәртібі бойынша ұсынымдар әзірлеу;

134) разработка типовых правил осуществления мониторинга реализации волонтерских программ (проектов) и волонтерских акций;
135) взаимодействие с физическими, юридическими лицами и государственными органами в сфере волонтерской деятельности;
136) разработка правил осуществления мониторинга волонтерской деятельности;
137) взаимодействие с общественными советами по вопросам, относящимся к компетенции ведомства;
138) координация и осуществление методического обеспечения деятельности общественных советов;
139) осуществление межотраслевой координации в сфере государственной молодежной и семейной политики;
140) организация работы Комиссии по присуждению государственной молодежной премии "Дарын";
141) осуществление методического обеспечения деятельности по реализации государственной молодежной политики;
142) разработка типового положения о советах по делам молодежи при акиматах;
143) выработка предложений по формированию государственной молодежной политики;
144) осуществление анализа и прогнозирования тенденций в реализации государственной молодежной политики;
145) оказание организациям системы образования и воспитания необходимой консультативной помощи в сфере государственной молодежной политики;
146) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам государственной молодежной политики;
147) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа по вопросам государственной молодежной политики;
148) разработка порядка проведения республиканского форума молодежи и типовых правил о региональном форуме молодежи;
149) разработка типового положения о молодежных ресурсных центрах;
150) разработка правил предоставления арендного жилища без права выкупа работающей молодежи;
151) разработка порядка присуждения Государственной молодежной премии "Дарын";
152) содействие развитию волонтерской деятельности молодежи;
153) организация и координация работы по подготовке и внесению национального доклада "Молодежь Казахстана" в Правительство Республики Казахстан;
154) в соответствии с законодательством создание и обеспечение деятельности Координационного совета по развитию молодежных организаций при Министерстве;
155) координация и поддержка деятельности неправительственных организаций, направленных на нравственно-духовное развитие;
156) организация и координация социальных проектов, направленных на формирование социокультурного кода нации, духовных и нравственных ценностей общества;
157) осуществление взаимодействия с заинтересованными государственными органами в области нравственно-духовного развития молодежи, семейной политики;

134) волонтерлік бағдарламаларды (жобаларды) және волонтерлік акцияларды іске асыру мониторингін жүзеге асырудың үлгілік қағидаларын әзірлеу;
135) волонтерлік қызмет саласында жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
136) волонтерлік қызметтің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
137) ведомствоның құзыретіне жататын мәселелер бойынша қоғамдық кеңестермен өзара іс-қимыл жасау;
138) қоғамдық кеңестердің қызметін үйлестіру және әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
139) мемлекеттік жастар саясаты саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
140) "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
141) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі қызметті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
142) әкімдіктер жанындағы жастар ісі жөніндегі кеңестер туралы үлгілік ережені әзірлеу;
143) мемлекеттік жастар саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
144) мемлекеттік жастар саясатын іске асырудағы үрдістерді талдау мен болжауды жүзеге асыру;
145) білім беру және тәрбиелеу жүйесінің ұйымдарына мемлекеттік жастар саясаты саласында қажетті консультативтік көмек көрсету;
146) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
147) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру және іске асыруды жүзеге асыру;
148) республикалық жастар форумын өткізу тәртібін және өңірлік жастар форумы туралы үлгілік қағидалар әзірлеу;
149) жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені әзірлеу;
150) жұмыс істейтін жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй беру қағидаларын әзірлеу;
151) "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығын беру тәртібін әзірлеу;
152) жастардың волонтерлік қызметін дамытуды қолдау;
153) "Қазақстан жастары" ұлттық баяндамасын дайындау және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру;
154) заңнамаға сәйкес Министрлік жанындағы жастар ұйымдарын дамыту жөніндегі үйлестіру кеңесін құру және оның қызметін қамтамасыз ету;
155) адамгершілік-рухани дамуға бағытталған үкіметтік емес ұйымдардың қызметін үйлестіру және қолдау;
156) ұлттың әлеуметтік-мәдени кодын, қоғамның рухани және адамгершілік құндылықтарын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік жобаларды ұйымдастыру және үйлестіру;
157) мүдделі мемлекеттік органдармен жастардың адамгершілік-рухани дамуы, отбасылық саясаты саласында өзара іс-қимылды жүзеге асыру;

158) предоставление государственных грантов по вопросам, относящимся к компетенции ведомств оператору в сфере грантового финансирования неправительственных организаций;
159) реализация государственной молодежной политики;
160) осуществление международного сотрудничества в сфере государственной молодежной политики;
161) организация и проведение республиканских и международных мероприятий по вопросам семьи;
162) обеспечение взаимодействия с Национальной комиссией по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
163) координация деятельности центральных, местных исполнительных органов и иных субъектов по вопросам семейной политики;
164) осуществление правового мониторинга нормативных правовых актов в сфере семейной политики;
165) осуществление международного сотрудничества в сфере семейной политики, в том числе обеспечение соблюдения положений международных правовых документов, а также мониторинг реализации международных проектов по вопросам семьи в Республике Казахстан;
166) взаимодействие с неправительственными организациями, кризисными центрами, осуществляющими работу с семьями, включая регулярное участие в проводимых ими мероприятиях;
167) подготовка брифингов и иных публичных мероприятий по вопросам семьи;
168) системный анализ тенденций в сфере семейной политики;
169) содействие в развитии и координация медиации, благотворительности в пределах компетенции;
170) разработка технических регламентов по вопросам, входящим в компетенцию, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
171) разработка и исполнение планов мероприятий по реализации технических регламентов, в том числе Евразийского экономического союза;
172) подготовка предложений по созданию, модернизации и оснащению органов по подтверждению соответствия и лабораторий по продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия;
173) осуществление государственного контроля и надзора в порядке, определенном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, за соблюдением требований соответствующих технических регламентов в рамках установленной компетенции;
174) подготовка и внесение в уполномоченный орган в области технического регулирования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложений о разработке технических регламентов или изменений и (или) дополнений в технические регламенты;
175) организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;

158) үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы операторға ведомстволардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік гранттар беру;
159) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру;
160) мемлекеттік жастар саясаты саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
161) отбасы мәселелері бойынша республикалық және халықаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
162) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
163) отбасылық саясат мәселелері бойынша орталық, жергілікті атқарушы органдардың және өзге де субъектілердің қызметін үйлестіру;
164) отбасылық саясат саласындағы нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүзеге асыру;
165) отбасылық саясат саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру, оның ішінде халықаралық құқықтық құжаттар ережелерінің сақталуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында отбасы мәселелері бойынша халықаралық жобаларды іске асыру мониторингін қамтамасыз ету;
166) үкіметтік емес ұйымдармен, отбасылармен жұмысты жүзеге асыратын дағдарыс орталықтарымен, олар өткізетін іс-шараларға тұрақты қатысуды қоса алғанда, өзара іс-қимыл жасау;
167) отбасы мәселелері бойынша брифингтер мен өзге де көпшілік іс-шаралар дайындау;
168) отбасылық саясат саласындағы үрдістерді жүйелі талдау;
169) құзыреті шегінде медиацияны, қайырымдылықты дамытуға және үйлестіруге қолдау көрсету;
170) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша құзыретіне кіретін мәселелер бойынша техникалық регламенттерді әзірлеу;
171) техникалық регламенттерді, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және орындау;
172) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және реттелетін салада сәйкестігі міндетті расталуға жататын өнім жөніндегі зертханаларды құру, жаңғырту және жарақтандыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
173) белгіленген құзырет шеңберінде тиісті техникалық регламенттер талаптарының сақталуына Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалған тәртіппен мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
174) техникалық регламенттерді немесе техникалық регламенттерге өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды әзірлеу туралы ұсыныстар дайындау және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға енгізу;
175) мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру және жүзеге асыру;

176) осуществление координации работы с диаспорами и взаимодействие с организациями соотечественников, проживающих за рубежом;
177) организация проведения международных, республиканских и иных мероприятий, акций и конкурсов, направленных на укрепление внутриполитической стабильности, межэтнического согласия в республике;
178) проведение изучения и анализа межэтнического согласия в республике;
179) координация межведомственного взаимодействия по вопросам межэтнических отношений;
180) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по укреплению межэтнического согласия и толерантности;
181) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа по вопросам укрепления межэтнического согласия и толерантности среди молодежи;
182) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

176) диаспоралармен жұмысты үйлестіруді және шетелде тұратын отандастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
177) республикада ішкі саяси тұрақтылықты, этносаралық келісімді нығайтуға бағытталған халықаралық, республикалық және өзге де іс- шаралар, акциялар мен конкурстар өткізуді ұйымдастыру;
178) республикадағы этносаралық келісімді зерделеу және талдау жүргізу;
179) этносаралық қатынастар мәселелері бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды үйлестіру;
180) этносаралық келісім мен толеранттылықты нығайту бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
181) жастар арасында этносаралық келісім мен толеранттылықты нығайту мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру мен іске асыруды жүзеге асыру;
182) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин