Об утверждении Правил (методики) ценообразования на товары, выработанные из нефти, и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2009 года № 638 "Об утверждении перечня биржевых товаров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2021 года № 682.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

Мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы және "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 мамырдағы № 638 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 27 қыркүйектегі № 682 қаулысы.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на товары, выработанные из нефти.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2009 года № 638 "Об утверждении перечня биржевых товаров" следующее изменение:
в перечне биржевых товаров, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Нефть и нефтепродукты
Нефть сырая
2709 00 900
Легкие дистилляты (бензин)

1. Қоса беріліп отырған Мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 мамырдағы № 638 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген биржалық тауарлардың тізбесінде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Мұнай және мұнай өнімдері
Шикі мұнай
2709 00 900
Жеңіл дистилляттар (бензин)

1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на товары, выработанные из нефти (далее – методика), разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон) и устанавливают методику ценообразования на товары, выработанные из нефти:
при поставках через порты Азово-Черноморского и Балтийского бассейнов;
при поставках по фиксированной цене.
Настоящая методика применяется в отношении сделок, совершаемых в соответствии с договорами купли-продажи товаров, выработанных из нефти, подпадающих под контроль при трансфертном ценообразовании (далее – контракт).
2. В настоящей методике используются следующие термины и определения:
1) источники информации – публикации под заголовками Refinitiv и "Argus Рынок Каспия" издательства Argus Media Limited, применяемые в соответствии со статьей 18 Закона;
2) цена сделки – цена товара, применяемая участниками сделок при совершении сделки, регулируемой Законом;
3) товары, выработанные из нефти, – бензин, топливо для реактивных двигателей и дизельное топливо, мазут, вакуумный газойль;
4) рыночная цена – цена товара, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии – однородных) товаров в сопоставимых экономических условиях, определяемых в соответствии с принципом "вытянутой руки".
Глава 2. Ценообразование на товары, выработанные из нефти, при поставках через порты Азово-Черноморского и Балтийского бассейнов
3. Для контрактов при поставках товаров, выработанных из нефти, через порты Азово-Черноморского и Балтийского бассейнов рыночная цена определяется по следующей формуле:
P = В – D,
где:
P – рыночная цена на товары, выработанные из нефти;
В – среднеарифметическое значение котировок цен на соответствующий товар, выработанный из нефти, публикуемых в официальных источниках информации цен, предусмотренных в перечне официально признанных источников информации о рыночных ценах, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2009 года № 292 (далее – перечень), с учетом котировального периода, определенного согласно условиям контракта во временном промежутке не более шестидесяти двух календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар и не более шестидесяти двух календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар;
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки, определенных в контракте, и применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки на товары, выработанные из нефти, в соответствии с Законом.

1. Осы Мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) (бұдан әрі – Әдістеме) "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
Азов-Қара теңіз және Балтық бассейндері порттары арқылы жеткізілген кезде;
тіркелген бағамен жеткізілген кезде мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу әдістемелерін белгілейді.
Осы Әдістеме трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауға жататын мұнайдан жасалған тауарларды сатып алу-сату шарттарына (бұдан әрі – келісімшарт) сәйкес жасалатын мәмілелерге қатысты қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпарат көздері – Заңның 18-бабына сәйкес пайдаланатын Refinitiv және Argus Media Limited басылымының "Argus Каспий нарығы" тақырыптарындағы жарияланымдар;
2) мәміле бағасы – Заңмен реттелетін мәмілені жасау кезінде мәмілеге қатысушылар қолданатын тауардың бағасы;
3) мұнайдан жасалған тауарлар – бензин, реактивті қозғалтқыштарға арналған отын және дизель отыны, мазут, вакуумдық газойль;
4) нарықтық баға – "қол созу" принципіне сәйкес айқындалатын салыстырымды экономикалық шарттарда бірдей (ал олар болмаған жағдайда – біртекті) тауарлар нарығындағы сұраныс пен ұсыныстың өзара іс-қимылы кезінде қалыптасқан тауардың бағасы.
2-тарау. Азов-Қара теңіз және Балтық бассейндері порттары арқылы жеткізілген кезде мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу
3. Мұнайдан өндірілген тауарларды Азов-Қара теңіз және Балтық бассейндерінің порттары арқылы жеткізу кезінде келісімшарттар үшін нарықтық баға мынадай формула бойынша анықталады:
P = В – D, мұнда:
P – мұнайдан жасалған тауарларға нарықтық баға;
В – келісімшарт талаптарына сәйкес тауарға меншік құқығы сатып алушыға ауысқанға дейінгі күнтізбелік алпыс екі күннен аспайтын уақыт аралығында және меншік құқығы тауарларды сатып алушыға ауысқан күннен бастап күнтізбелік алпыс екі күннен аспайтын уақыт аралығында анықталған, баға ұсыныстарының мерзімдерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 наурыздағы № 292 қаулысымен бекітілген Нарықтық бағалар туралы ресми танылған ақпарат көздерінің тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген бағалық ақпараттың ресми дереккөздерінде жарияланған, мұнайдан жасалған тиісті тауарға баға ұсыныстарының арифметикалық орташа мәні;
D – шартта анықталған жеткізу жағдайларына байланысты ескерілетін Заңға сәйкес мұнайдан жасалған тауарларға мәміле бағасын салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.

Глава 3. Ценообразование на товары, выработанные из нефти, при поставках по фиксированной цене
4. Для контрактов при поставках товаров, выработанных из нефти, по фиксированной цене рыночная цена определяется по следующей формуле:
P = Pист – D, где:
P – рыночная цена на товары, выработанные из нефти;
Pист – среднеарифметическое значение цен на соответствующий товар, выработанный из нефти, публикуемых в источнике информации цен за пятнадцать календарных дней после даты подписания приложения к контракту на соответствующий календарный месяц поставки (отгрузки) товара, выработанного из нефти;
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки, определенных в контракте, и применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки на товары, выработанные из нефти, в соответствии с Законом.
5. В целях приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки в дифференциал включаются обоснованные и подтвержденные в соответствии Законом документально фактические расходы по доставке товаров, выработанных из нефти, от базиса поставки, определенного в контракте, где происходит реализация (переход права собственности) товаров, выработанных из нефти, до рынка назначения (пункта поставки).
6. В случае реализации товаров, выработанных из нефти, по фиксированной цене на рынки, по которым отсутствует информация о ценах в источниках информации, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей методики, для определения рыночной цены используются цены/котировки на европейском и (или) ближнем географическом рынке, опубликованные в официальных источниках информации, предусмотренных перечнем, с учетом среднеарифметического значения цен на соответствующий товар, выработанный из нефти, за пятнадцать календарных дней после даты подписания приложения к контракту на соответствующий календарный месяц поставки (отгрузки) товара, выработанного из нефти.

3-тарау. Тіркелген бағамен жеткізілген кезде мұнайдан жасалған тауарларға баға белгілеу
4. Тіркелген бағамен мұнайдан жасалған тауарларды жеткізу кезінде келісімшарттар үшін нарықтық баға мынадай формула бойынша анықталады:
P = Pақп.көзі – D, мұнда:
P – мұнайдан жасалған тауарларға нарықтық баға;
Pақп.көзі – мұнайдан жасалған тауарды жеткізудің (жөнелтудің) келісімшартың қосымшасына қол қойылған күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде тиісті күнтізбелік айға арналған ақпарат көзінде жарияланған, мұнайдан жасалған тиісті тауар бағаларының арифметикалық орташа мәні;
D – келісімшартта анықталған жеткізу жағдайларына байланысты ескерілетін, Заңға сәйкес мұнайдан жасалған тауарларға мәміле бағасын салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.
5. Мәміле бағасын салыстырымды экономикалық келісімшарттарға келтіру мақсатында дифференциалға Заңға сәйкес мұнайдан жасалған тауарларды сату (меншік құқығының ауысуы) жүргізілетін мұнайдан жасалған тауарларды шартта белгіленген жеткізу базисінен межелі нарыққа (жеткізу орнына) дейін жеткізу бойынша негізделген және құжаттамалық немесе ақпарат көздерімен расталған нақты шығыстар қосылады.
6. Мұнайдан жасалған тауарлар осы Әдістеменің 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат көздерінде бағалар туралы ақпарат жоқ нарықтарға бекітілген баға бойынша сатылған жағдайда, нарықтық бағаны анықтау үшін мұнайдан жасалған тауарды жеткізудің (тиеп-жөнелту) тиісті күнтізбелік айға арналған келісімшартқа қосымшаға қол қойылған күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде мұнайдан жасалған тиісті тауарға арифметикалық орташа мәнінен алынатын баға ескеріліп, Тізбеде көзделген ресми ақпарат көздерінде жарияланған еуропалық нарықтағы және (немесе) жақын географиялық нарықтағы бағаларды/баға белгіленімдері пайдаланылады.