О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 743 "Об утверждении Правил оказания гуманитарной помощи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2021 года № 869.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 743 "Об утверждении Правил оказания гуманитарной помощи" следующее изменение:
Правила оказания гуманитарной помощи, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2021 года № 869
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2019 года № 743
Правила оказания гуманитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания гуманитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-2) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок оказания гуманитарной помощи Республикой Казахстан и Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) гуманитарная помощь, оказываемая Республикой Казахстан – помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан другим государствам в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера, чрезвычайной экологической ситуации и экологического бедствия на территории других государств;
2) гуманитарная помощь, оказываемая Республике Казахстан – имущество, предоставляемое безвозмездно Республике Казахстан в виде продовольствия, товаров народного потребления, техники, снаряжения, оборудования, лекарственных средств и медицинских изделий, иного имущества, направленных из зарубежных стран и международных организаций для улучшения условий жизни и быта населения, а также предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера, распределяемое Правительством Республики Казахстан через уполномоченные организации;
3) уполномоченный орган в области государственного материального резерва – центральный исполнительный орган, осуществляющий исполнительные и контрольные функции, а также руководство системой государственного материального резерва;
4) уполномоченная организация – организация, находящаяся в ведении центрального государственного органа Республики Казахстан, осуществляющая деятельность в соответствующей отрасли;

"Ізгiлiк көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 қазандағы № 743 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 869 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ізгiлiк көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 қазандағы № 743 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ізгiлiк көмек көрсету қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 869 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 8 қазандағы
№ 743 қаулысымен
бекітілген
Ізгiлiк көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ізгiлiк көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 34-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының және Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы көрсететін ізгілік көмек – басқа мемлекеттердің аумағында табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды, төтенше экологиялық жағдай мен экологиялық зілзаланы жою мақсатында Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге көрсететін өтеусіз көмегі;
2) Қазақстан Республикасына көрсетілетін ізгілік көмек – халықтың өмірі мен тұрмыс жағдайларын жақсарту, сондай-ақ соғыс, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген азық-түлік, халық тұтынатын тауарлар, техника, құрал-жарақтар, жабдықтар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, өзге де мүлік түрінде Қазақстан Республикасына өтеусіз берілетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті ұйымдар арқылы бөлетін мүлік;
3) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган – атқарушылық және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резерв жүйесіне басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органының қарамағындағы, тиісті салада қызметін жүзеге асыратын ұйым;

5) международная организация – межгосударственная или межправительственная организация;
6) Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
7) получатель гуманитарной помощи:
при оказании гуманитарной помощи Республикой Казахстан – иностранное государство, получающее гуманитарную помощь;
при оказании гуманитарной помощи Республике Казахстан – Республика Казахстан, получающая гуманитарную помощь;
8) персонал для оказания гуманитарной помощи (далее – персонал) – представитель или представители соответствующего центрального государственного органа, направляемые в иностранное государство для передачи гуманитарной помощи в товарной форме.
3. Гуманитарная помощь оказывается в денежной или товарной форме.
Гуманитарная помощь в товарной форме не включает вооружение и военную технику, которые могут быть использованы для причинения серьезных телесных повреждений или явиться причиной смерти.
Не допускается реализация (продажа, дарение, обмен) гуманитарной помощи, оказанной Республике Казахстан.
4. Гуманитарная помощь должна соответствовать требованиям безопасности, в том числе карантинным фитосанитарным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок оказания гуманитарной помощи Республикой Казахстан
Параграф 1. Рассмотрение вопроса об оказании гуманитарной помощи
5. Основаниями для рассмотрения вопроса об оказании гуманитарной помощи являются обращения иностранного государства или международной организации либо поручения Президента Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности:
1) в случае поступления обращения об оказании гуманитарной помощи в течение трех рабочих дней направляет информацию об обращении Премьер-Министру Республики Казахстан и (или) председателю Комиссии;
2) запрашивает у получателя гуманитарной помощи реквизиты, необходимые для оказания гуманитарной помощи, в течение трех рабочих дней с момента возникновения оснований, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
7. Рассмотрение обращения либо поручения Президента Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи осуществляется Комиссией.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с Положением о Комиссии, утвержденным распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан.
9. Предложения о возможности оказания гуманитарной помощи, а также ее виде, номенклатуре и объеме представляются уполномоченными органами в сфере внешнеполитической деятельности, по исполнению бюджета, в сфере гражданской защиты, в области государственного материального резерва, в области транспорта и другими заинтересованными органами в рабочий орган Комиссии не позднее трех рабочих дней до даты проведения заседания Комиссии.

5) халықаралық ұйым – мемлекетаралық немесе үкіметаралық ұйым;
6) Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi – Комиссия) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылған Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы халықаралық ізгілік көмек мәселелері жөніндегі консультациялық-кеңесші орган;
7) ізгілік көмекті алушы:
Қазақстан Республикасы ізгілік көмек көрсеткен кезде – ізгілік көмек алатын шет мемлекет;
Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсетілген кезде – ізгілік көмек алатын Қазақстан Республикасы;
8) ізгілік көмек көрсетуге арналған персонал (бұдан әрі – персонал) – тауар нысанындағы ізгілік көмекті беру үшін шет мемлекетке жіберілетін тиісті орталық мемлекеттік органның өкілі немесе өкілдері.
3. Ізгілік көмек ақшалай немесе тауар нысанында көрсетіледі.
Тауар нысанындағы ізгілік көмекке елеулі дене зақымдарын келтіру үшін пайдаланылуы немесе өлімнің себебі болуы мүмкін қару-жарақ пен әскери техника кірмейді.
Қазақстан Республикасына көрсетілген ізгілік көмекті өткізуге (сатуға, сыйға тартуға, айырбастауға) жол берілмейді.
4. Гуманитарлық көмек қауіпсіздік талаптарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
2-тарау. Қазақстан Республикасының ізгілік көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Ізгілік көмек көрсету туралы мәселені қарау
5. Ізгілік көмек көрсету туралы мәселені қарау үшін шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның өтініштері не Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары негіздер болып табылады.
6. Сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган:
1) ізгілік көмек көрсету туралы өтініш түскен жағдайда, өтініш туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне және (немесе) Комиссияның төрағасына үш жұмыс күні ішінде жібереді;
2) ізгілік көмек алушыдан осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген негіздер туындаған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ізгілік көмек көрсету үшін қажетті деректемелерді сұратады.
7. Гуманитарлық көмек көрсету туралы өтінішті не Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасын қарауды Комиссия жүзеге асырады.
8. Комиссияның отырыстары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітілген Комиссия туралы ережеге сәйкес жүргізіледі.
9. Ізгілік көмек көрсетуге болатыны, сондай-ақ оның түрі, номенклатурасы және көлемі туралы ұсыныстарды сыртқы саясат қызметі саласындағы, бюджеттi атқару жөнiндегi, азаматтық қорғау саласындағы, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы, көлік саласындағы уәкілетті органдар және басқа да мүдделі органдар Комиссия отырысы өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның жұмыс органына ұсынады.

10. При рассмотрении обращения либо поручения Президента Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи Комиссией учитываются внешнеполитические и внешнеэкономические интересы Республики Казахстан, финансовые возможности оказания такой помощи, включая выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва, а также возможность направления персонала для оказания гуманитарной помощи.
11. При наличии положительной рекомендации Комиссии по оказанию гуманитарной помощи соответствующий центральный государственный орган разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи и в установленном законодательством порядке вносит его в Правительство Республики Казахстан.
12. Решение об оказании гуманитарной помощи принимается Правительством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания гуманитарной помощи
13. Для организации оказания гуманитарной помощи:
1) уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности:
предпринимает по дипломатическим каналам меры по обеспечению содействия органов власти получателя гуманитарной помощи, а при необходимости - органов власти третьих государств в осуществлении мероприятий по доставке и передаче гуманитарной помощи ее получателю;
обеспечивает при необходимости участие персонала в передаче гуманитарной помощи в товарной форме;
обеспечивает взаимодействие с национальными и международными структурами, создаваемыми для координации работ по ликвидации чрезвычайной ситуации;
2) уполномоченный орган в области транспорта обеспечивает доставку гуманитарной помощи в товарной форме до получателя гуманитарной помощи, за исключением доставки воздушным транспортом.
В случае доставки гуманитарной помощи в товарной форме воздушным транспортом, доставку до получателя гуманитарной помощи осуществляет соответствующий центральный государственный орган в установленном законодательством порядке.
Координацию доставки гуманитарной помощи в товарной форме воздушным транспортом осуществляет уполномоченный орган в области транспорта;
3) уполномоченный орган в сфере таможенного дела обеспечивает проведение в первоочередном порядке таможенного администрирования и таможенного контроля в отношении товаров, вывозимых в качестве гуманитарной помощи;
4) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает финансирование расходов из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на оказание гуманитарной помощи;
5) уполномоченный орган в области государственного материального резерва обеспечивает выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва для оказания гуманитарной помощи.
В случае отсутствия необходимых товаров в государственном материальном резерве оказание гуманитарной помощи обеспечивает соответствующий центральный государственный орган.

10. Гуманитарлық көмек көрсету туралы өтінішті не Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасын қарау кезінде Комиссия Қазақстан Республикасының сыртқы саяси және сыртқы экономикалық мүдделерін, мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды, сондай-ақ ізгілік көмек көрсету үшін персоналды жіберу мүмкіндігін қоса алғанда, осындай көмек көрсетудің қаржылық мүмкіндіктерін есепке алады.
11. Ізгілік көмек көрсету жөніндегі комиссияның оң ұсынымы болған кезде тиісті орталық мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің ізгілік көмек көрсету туралы шешімінің жобасын әзірлейді және оны заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
12. Ізгілік көмек көрсету туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
2-параграф. Ізгілік көмек көрсету тәртібі
13. Ізгілік көмек көрсетуді ұйымдастыру үшін:
1) сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган:
дипломатиялық арналар арқылы ізгілік көмекті жеткізу және оны алушыға беру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруда ізгілік көмек алушы билік органдарының, ал қажет болған жағдайда – үшінші мемлекеттер билік органдарының жәрдемдесуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
қажет болған жағдайда персоналдың ізгілік көмекті тауар нысанында беруге қатысуын қамтамасыз етеді;
төтенше жағдайды жою жөніндегі жұмыстарды үйлестіру үшін құрылатын ұлттық және халықаралық құрылымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
2) көлік саласындағы уәкілетті орган әуе көлігімен жеткізуді қоспағанда, тауар нысанындағы ізгілік көмектің ізгілік көмекті алушыға дейін жеткізілуін қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
Тауар нысанындағы Ізгілік көмек әуе көлігімен жеткізілген жағдайда, ізгілік көмектің алушыға дейін жеткізілуін заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етуді тиісті орталық мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Тауар нысанындағы Ізгілік көмекті әуе көлігімен жеткізуді үйлестіруді көлік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады;
3) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ізгілік көмек ретінде әкетілетін тауарларға қатысты кедендік әкімшілендіру мен кедендік бақылауды бірінші кезектегі тәртіппен жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен ізгілік көмек көрсету шығыстарын қаржыландыруды қамтамасыз етеді;
5) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган ізгілік көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік материалдық резервте қажетті тауарлар болмаған жағдайда, ізгілік көмек көрсетуді тиісті орталық мемлекеттік орган қамтамасыз етеді.

14. Для оказания гуманитарной помощи в соответствии с Правилами использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 (далее – Правила использования резервов), из резерва Правительства Республики Казахстан выделяются денежные средства в случаях:
1) отсутствия необходимых товаров у соответствующего центрального государственного органа для их закупа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) оплаты таможенных платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) закупа услуги доставки гуманитарной помощи в товарной форме воздушным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Для организации оказания гуманитарной помощи в товарной форме уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности направляет в соответствующий центральный государственный орган реквизиты получателя гуманитарной помощи в течение трех рабочих дней со дня их получения.
16. Соответствующий центральный государственный орган в течение трех рабочих дней после принятия решения Правительством Республики Казахстан об оказании гуманитарной помощи представляет в уполномоченный орган в области транспорта необходимую информацию по виду, роду и количеству транспорта, графику погрузки, пунктам погрузки и пунктам назначения.
17. Гуманитарная помощь в товарной форме принимается транспортными организациями к перевозке в первоочередном порядке без предварительной оплаты.
18. Соответствующий центральный государственный орган обеспечивает координацию мер по оказанию гуманитарной помощи и в случае оказания гуманитарной помощи в товарной форме направляет в иностранное государство персонал для передачи.
19. Передача гуманитарной помощи в товарной форме осуществляется персоналом на основании акта приема-передачи.
20. Возмещение стоимости расходов транспортных организаций по перевозке гуманитарной помощи в товарной форме, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей, осуществляется в соответствии с Правилами использования резервов.
21. Использование государственного материального резерва для оказания гуманитарной помощи осуществляется в порядке, предусмотренном Законом.
22. Оказание гуманитарной помощи в денежной форме осуществляется за счет средств чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан в порядке, определяемом Правилами использования резервов.
23. Перечисление денежных средств для оказания гуманитарной помощи осуществляется уполномоченным органом в сфере внешнеполитической деятельности на основании решения Правительства Республики Казахстан после официального представления получателем гуманитарной помощи реквизитов счета.

14. Ізгілік көмек көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтерді пайдалану қағидалары) сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен мынадай:
1) тиісті орталық мемлекеттік органда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды сатып алу үшін қажетті тауарлар болмаған;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік төлемдерді төлеген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауар нысанындағы ізгілік көмекті әуе көлігімен жеткізу қызметін сатып алған жағдайларда ақша қаражаты бөлінеді.
15. Тауар нысанындағы ізгілік көмек көрсетуді ұйымдастыру үшін сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган ізгілік көмекті алушының деректемелерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды тиісті орталық мемлекеттік органға жібереді.
16. Тиісті орталық мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Үкіметі ізгілік көмек көрсету туралы шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде көліктің түрі, тегі және саны, тиеу графигі, тиеу пункттері мен межелі пункттер жөніндегі қажетті ақпаратты көлік саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
17. Тауар нысанындағы ізгілік көмекті көлік ұйымдары бірінші кезектегі тәртіппен алдын ала төлемсіз тасымалдауға қабылдайды.
18. Тиісті орталық мемлекеттік орган ізгілік көмек көрсету жөніндегі шараларды үйлестіруді қамтамасыз етеді және ізгілік көмек тауар нысанында көрсетілген жағдайда беру үшін персоналды шет мемлекетке жібереді.
19. Тауар нысанындағы ізгілік көмекті беруді персонал қабылдау-беру актісінің жүзеге асырады.
20. Тауар нысанындағы ізгілік көмекті тасымалдау бойынша көлік ұйымдары шығыстарының, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуге және жеткізуге байланысты шығыстардың құнын өтеу Резервтерді пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Ізгілік көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервті пайдалану Заңда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
22. Ізгілік көмекті ақшалай нысанда көрсету Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резерві қаражаты есебінен Резервтерді пайдалану қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
23. Ізгілік көмек көрсету үшін ақша қаражатын аударуды ізгілік көмекті алушы шот деректемелерін ресми ұсынғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.

24. Уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующий центральный государственный орган информацию о получении получателем оказанной гуманитарной помощи.
Глава 3. Оказание гуманитарной помощи Республике Казахстан
Параграф 1. Порядок направления запроса об оказании гуманитарной помощи
25. Премьер-Министр Республики Казахстан или Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности обращается к зарубежным странам и международным организациям по вопросу оказания гуманитарной помощи Республике Казахстан.
Гуманитарная помощь Республике Казахстан может оказываться в инициативном порядке из зарубежных стран и международных организаций.
26. В обращении указываются описание, характеристика, требования к гуманитарной помощи, место поставки или нахождения получателя гуманитарной помощи, оказываемой Республике Казахстан.
27. При ввозе товаров в Республику Казахстан в виде гуманитарной помощи, направленной из зарубежных стран и международных организаций, представляются следующие документы:
1) инвойс;
2) упаковочный лист с указанием веса нетто и брутто на каждую позицию товара;
3) инструкции по медицинскому или иному применению товара;
4) документ об оценке соответствия в формах испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы и (или) иной форме, подтверждающей качество и безопасность товара.
28. Товары, направляемые в виде гуманитарной помощи в Республику Казахстан, являются собственностью зарубежных стран и международных организаций до момента его фактической передачи получателю в Республике Казахстан.
29. Для получения гуманитарной помощи в виде лекарственных средств и медицинских изделий из зарубежных стран и международных организаций, необходимо получение согласования уполномоченного органа в области здравоохранения в части потребности, наименований и количества предоставляемой гуманитарной помощи.
30. В целях предотвращения угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний, угрожающих жизни и (или) здоровью населения, прием, хранение, доставку и распределение гуманитарной помощи в виде лекарственных средств и медицинских изделий осуществляет уполномоченная организация, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 2. Порядок приема и распределения гуманитарной помощи
31. В случае рассмотрения и готовности оказать гуманитарную помощь Республике Казахстан или инициативного обращения из зарубежных стран и международных организаций об оказании гуманитарной помощи Республике Казахстан, уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в срок не более трех рабочих дней направляет в Комиссию информацию для выработки предложений по приему и распределению оказываемой Республике Казахстан гуманитарной помощи.

24. Сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және тиісті орталық мемлекеттік органға алушының көрсетілген ізгілік көмекті алғаны туралы ақпарат береді.
3-тарау. Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Ізгілік көмек көрсету туралы сұрау салуды жолдау тәртібі
25. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсету мәселесі бойынша шет елдерге және халықаралық ұйымдарға өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасына ізгілік көмек шет елдерден және халықаралық ұйымдардан бастама тәртібімен көрсетілуі мүмкін.
26. Өтініште ізгілік көмектің сипаты, сипаттамасы, оған қойылатын талаптар, Қазақстан Республикасына көрсетілетін ізгілік көмек берілетін немесе она тұрған алушының жері көрсетіледі.
27. Тауарларды Қазақстан Республикасына шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген ізгілік көмек түрінде әкелу кезінде мынадай құжаттар:
1) инвойс;
2) тауардың әрбір позициясына нетто және брутто салмағы көрсетілген қаптама қағазы;
3) тауарды медициналық немесе өзге де қолдану жөніндегі нұсқаулық;
4) сынақтар, сәйкестікті растау, сараптама нысандарындағы және (немесе) тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын өзге де нысандағы сәйкестікті бағалау туралы құжат ұсынылады.
28. Қазақстан Республикасына ізгілік көмек түрінде жіберілетін тауарлар Қазақстан Республикасындағы алушыға іс жүзінде берілген кезге дейін шет елдердің және халықаралық ұйымдардың меншігі болып табылады.
29. Шет елдерден және халықаралық ұйымдардан дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар түріндегі ізгілік көмекті алу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ұсынылатын ізгілік көмектің қажеттілігіне, атаулары мен саны бөлігінде келісуін алу қажет.
30. Халықтың өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу қатерін болғызбау мақсатында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар түріндегі ізгілік көмекті қабылдауды, сақтауды, жеткізуді және бөлуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
2-параграф. Ізгілік көмекті қабылдау және бөлу тәртібі
31. Шет елдерден және халықаралық ұйымдардан Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсетуді немесе Қазақстан Республикасына ізгілік көмек көрсету туралы бастамашылық өтінішті қараған және оған әзір болған жағдайларда, сыртқы саясат қызметі саласындағы уәкілетті орган үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасына көрсетілетін ізгілік көмекті қабылдау және бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін Комиссияға ақпарат жолдайды.

32. На основании рекомендаций Комиссии соответствующий центральный государственный орган в установленном законодательством порядке разрабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения Правительства Республики Казахстан о приеме и распределении уполномоченной организацией гуманитарной помощи оказываемой Республике Казахстан, за исключением случаев, указанных в пункте 30 настоящих Правил.
33. Уполномоченная организация на основании решения Правительства Республики Казахстан осуществляет прием и распределение гуманитарной помощи с участием представителей соответствующего центрального государственного органа и местных исполнительных органов.
Распределение гуманитарной помощи осуществляется строго по целевому назначению.
34. Соответствующий центральный государственный орган осуществляет координацию приема и распределения гуманитарной помощи.
35. Временное хранение, доставка гуманитарной помощи осуществляется уполномоченной организацией и (или) местными исполнительными органами в соответствии с установленными санитарными нормами для размещения и хранения.
36. Ввоз товаров, за исключением подакцизных, в качестве гуманитарной помощи, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
37. Распределение международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
38. Соответствующий центральный государственный орган после распределения уполномоченной организацией гуманитарной помощи, не позднее семи рабочих дней предоставляет в Правительство Республики Казахстан информацию о распределении гуманитарной помощи.
__________________

32. Комиссияның ұсынымдары негізінде тиісті орталық мемлекеттік орган осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасына көрсетілетін ізгілік көмекті қабылдауы және бөлуі туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
33. Уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті орталық мемлекеттік орган мен жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қатысуымен ізгілік көмекті қабылдауды және бөлуді жүзеге асырады.
Ізгілік көмекті бөлу қатаң түрде нысаналы мақсаты бойынша жүзеге асырылады.
34. Тиісті орталық мемлекеттік орган ізгілік көмекті қабылдау мен бөлуді үйлестіруді жүзеге асырады.
35. Ізгілік көмекті уақытша сақтауды, жеткізуді уәкілетті ұйым және (немесе) жергілікті атқарушы органдар орналастыру және сақтау үшін белгіленген санитариялық нормаларға сәйкес жүзеге асырады.
36. Акцизделетін тауарларды қоспағанда, тауарларды ізгілік көмек ретінде әкелу тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
37. Төтенше жағдай енгізілген жерде халықаралық ізгілік көмекті бөлу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
38. Тиісті орталық мемлекеттік орган ізгілік көмекті уәкілетті ұйым бөлгеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ізгілік көмектің бөлінгені туралы ақпарат ұсынады.
__________________