Об утверждении Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2022 года № 241
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год (далее – Программа).
2. Центральным, местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы ежеквартально до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан:
1) сводную информацию о ходе реализации Программы ежеквартально до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) проект доклада Премьер-Министра Республики Казахстан Президенту Республики Казахстан "Об основных направлениях деятельности Правительства и всех его важнейших решениях" раз в полугодие, до 15 июля 2022 года и до 15 января 2023 года.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
25 апреля 2022 года № 241
ПРОГРАММА ДЕЙСТВИЙ ПРАВИТЕЛЬСТВА НА 2022 ГОД
Оглавление
Введение
Глава 1. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКАЯ СТАБИЛЬНОСТЬ
Задача 1. Усиление контроля над ростом цен
Задача 2. Обеспечение фискальной дисциплины и прозрачности
Глава 2. ДИВЕРСИФИКАЦИЯ ЭКОНОМИКИ
Задача 3. Повышение инвестиционной привлекательности страны
Задача 4. Сокращение участия государства в экономике и развитие предпринимательства
Задача 5. Обеспечение запуска проектов по производству продукции средних и верхних переделов
Задача 6. Обеспечение продовольственной безопасности
Задача 7. Внедрение цифровых технологий в разные сферы жизни
Глава 3. РАЗВИТИЕ ЧЕЛОВЕЧЕСКОГО КАПИТАЛА
Задача 8. Обеспечение равного доступа к качественному образованию и развитие науки
Задача 9. Обеспечение всеобщего охвата качественными медицинскими услугами и улучшение экологической ситуации
Задача 10. Популяризация культурного наследия и развитие массового спорта
Задача 11. Обеспечение социальной поддержки граждан
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
Задача 13. Повышение эффективности государственного управления
Задача 14. Повышение роли гражданского общества в государственной политике
Задача 15. Повышение эффективности правоохранительной деятельности и специальных служб
Ключевые показатели
Введение
Целью Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год (далее – Программа) является запуск основ нового экономического курса страны на среднесрочный период, что предполагает разработку и внедрение механизмов по обеспечению граждан достойной работой и повышению их благосостояния. Народ Казахстана должен быть уверен в своем будущем и будущем своих детей.
Политика Правительства Республики Казахстан на 2022 год направлена на создание условий для макроэкономической стабильности, чтобы граждане, предприниматели, инвесторы были уверены в реализации своих долгосрочных планов в рамках новой экономической парадигмы.
Ведущая роль в реализации нового экономического курса принадлежит инициативному, сильному, готовому к конкуренции и одновременно социально ответственному бизнесу. Отечественный бизнес должен быть основным якорем для привлечения иностранных инвестиций.
Правительство Республики Казахстан в 2022 году определяет следующие принципы, на которых будет строиться дальнейшая государственная экономическая политика:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 241 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне:
1) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат;
2) жартыжылдықта бір рет, 2022 жылғы 15 шілдеге дейін және 2023 жылғы 15 қаңтарға дейін "Үкімет қызметінің негізгі бағыттары және оның аса маңызды барлық шешімдері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Қазақстан Республикасының Президентіне баяндамасының жобасын ұсынып тұрсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 25 сәуірдегі
№ 241 қаулысымен
бекітілген
ҮКІМЕТТІҢ 2022 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН ІС-ҚИМЫЛ БАҒДАРЛАМАСЫ Мазмұны
Кіріспе
1-міндет. Бағаның өсуін бақылауды күшейту
2-міндет. Фискалдық тәртіп пен ашықтықты қамтамасыз ету
2-тарау. ЭКОНОМИКАНЫ ӘРТАРАПТАНДЫРУ
3-міндет. Елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру
4-міндет. Мемлекеттің экономикаға қатысуын қысқарту және кәсіпкерлікті дамыту
5-міндет. Орта және жоғары қайта бөліністер өнімдерін өндіру жөніндегі жобаларды іске қосуды қамтамасыз ету
6-міндет. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
7-міндет. Өмірдің әртүрлі салаларына цифрлық технологияларды ендіру
3-тарау. АДАМИ КАПИТАЛДЫ ДАМЫТУ
8-міндет. Сапалы білімге тең қолжетімділікті қамтамасыз ету және ғылымды дамыту
9-міндет. Сапалы медициналық көрсетілетін қызметтермен жаппай қамтамасыз ету және экологиялық жағдайды жақсарту
10-міндет. Мәдени мұраны танымал ету және бұқаралық спортты дамыту
11-міндет. Азаматтарды әлеуметтік қолдауды қамтамасыз ету
12-міндет. Жастарды жұмысқа орналастыру және қолдау мәселелерін шешу
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУ
13-міндет. Мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
14-міндет. Мемлекеттік саясатта азаматтық қоғамның рөлін арттыру
15-міндет. Құқық қорғау қызметі мен арнайы қызметтердің тиімділігін арттыру
Түйінді көрсеткіштер
Кіріспе
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) мақсаты елдің орта мерзімді кезеңге арналған жаңа экономикалық бағытының негіздерін іске қосу болып табылады, бұл азаматтарды лайықты жұмыспен қамтамасыз ету және олардың әл-ауқатын арттыру жөніндегі тетіктерді әзірлеу мен енгізуді болжайды. Қазақстан халқы өзінің және балаларының болашағына сенімді болуға тиіс.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған саясаты азаматтар, кәсіпкерлер, инвесторлар жаңа экономикалық парадигма шеңберінде өздерінің ұзақ мерзімді жоспарларын іске асыруға сенімді болатындай макроэкономикалық тұрақтылық үшін жағдай жасауға бағытталған.
Жаңа экономикалық бағдарды іске асырудағы жетекші рөл бастамашыл, күшті, бәсекеге әзір және бір мезгілде әлеуметтік жауапты бизнеске тиесілі. Отандық бизнес шетелдік инвестицияларды тартудың негізгі өзегі болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы одан арғы мемлекеттік экономикалық саясатты құруға негіз болатын мынадай қағидаттарды айқындайды:

1) полная прозрачность государственного регулирования и участия в экономике через установление требований по раскрытию информации о финансовых отношениях с государством и конечных бенефициарах для всех компаний, получающих государственную поддержку;
2) эффективность управления государственными активами;
3) повышение отдачи от государственных предприятий в пользу государственного бюджета, а в итоге – в пользу граждан и общества (работа национальных компаний будет улучшена, исходя из задачи повышения эффективности, в том числе через размещение пакетов акций этих компаний на бирже, это обеспечит раскрытие информации и публичный контроль над эффективностью их деятельности);
4) приоритет интересов потребителей и работников (каждый трудоспособный гражданин одновременно выполняет в экономике две ключевые функции – потребителя и работника, и с учетом этого принципа будут предусмотрены меры, затрагивающие широкий спектр отраслевых политик и регулирования, а также социальную политику).
Правительство Республики Казахстан приступило к действиям в рамках настоящей Программы по четырем направлениям: макроэкономическая стабильность, диверсификация экономики, развитие человеческого капитала и государственное управление.
Глава 1. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКАЯ СТАБИЛЬНОСТЬ
Обеспечение макроэкономической стабильности – необходимое условие экономического роста, развития бизнеса, увеличения доходов и благосостояния граждан.
Задача 1. Усиление контроля над ростом цен
Борьба с инфляцией
Правительство Республики Казахстан продолжит плановую работу по контролю и снижению немонетарной инфляции, в том числе:
снижение импортной зависимости;
уменьшение количества неэффективных посредников от производителя до потребителя;
использование инструментов денежно-кредитной политики;
регулирование цен на СЗПТ и недопущение дефицита товаров.
Финансирование "оборотной схемы" и формирование стабфондов будут доведены до 140 млрд тенге с применением основных рыночных механизмов по стабилизации цен.
В декабре 2022 года предусмотрена реализация первого этапа создания национальной товаропроводящей системы.
В рамках стабилизации ситуации в отраслях электроэнергии, газа и нефтепродуктов предусмотрено предоставление Жамбылской ГРЭС дополнительно 515 млн куб. м. газа на 2022 год сверх существующих договоров с сохранением действующего тарифа.
Будут внесены изменения в Закон Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", предусматривающие:
наделение уполномоченного органа правом распределения сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке вне электронных торговых площадок;
наделение полномочиями местных исполнительных органов, имеющих более 150 субъектов оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа, разрабатывать механизм его распределения между субъектами оптовой и розничной реализации;
наделение правом на приобретение сжиженного нефтяного газа вне электронных торговых площадок автогазозаправочных станций, газосетевых организаций, газонаполнительных пунктов и газонаполнительных станций;
разработку единой методики ценообразования оптовой цены.
Реализуется комплекс мер по реформированию системы производства и распределения горюче-смазочных материалов путем сокращения количества непродуктивных посредников.
Также будут реализованы следующие меры:
совершенствование механизмов жилищной помощи при оплате коммунальных платежей путем выделения нуждающейся категории населения в отдельную группу;
Задача 2. Обеспечение фискальной дисциплины и прозрачности
Изъятие части маржи производителей и посредников в пользу бюджета будет осуществлено через увеличение ставок акцизов на нефтепродукты и установление предельной розничной цены.
Будет проведена кардинальная и комплексная реформа межбюджетных отношений:
передача отдельных видов налоговых поступлений на местный уровень;
минимизация встречных трансфертов между республиканским и местными бюджетами;
пересмотр подходов по выделению из республиканского бюджета целевых трансфертов на развитие регионам;
усовершенствование методики расчетов трансфертов общего характера.
Будут внедрены подходы бережливой бюджетной политики.
Повысится эффективность таможенного администрирования. Цифровизация и план действий по решению проблем на таможенных постах обеспечат прозрачность таможенной системы и дополнительные поступления в бюджет.
Для стабилизации социально-экономической ситуации будет усилен контроль с расширением электронного аудита за целевым и эффективным использованием выделяемых бюджетных средств и средств Национального фонда.
В целях повышения прозрачности и эффективности использования бюджетных средств будет внедрен анализ эффективности мер господдержки бизнеса.

1) мемлекетпен қаржылық қатынастар және мемлекеттік қолдау алатын барлық компаниялар үшін түпкі бенефициарлар туралы ақпаратты ашу бойынша талаптарды белгілеу арқылы мемлекеттік реттеу мен экономикаға қатысудың толық ашықтығы;
2) мемлекеттік активтерді басқару тиімділігі;
3) мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік бюджеттің пайдасына, сайып келгенде азаматтар мен қоғамның пайдасына қайтарымын арттыру (ұлттық компаниялардың жұмысы тиімділікті арттыру міндетін негізге ала отырып, оның ішінде осы компаниялар акцияларының пакеттерін биржаға орналастыру арқылы жақсартылатын болады, бұл ақпараттың ашылуын және олардың қызметінің тиімділігін жария бақылауды қамтамасыз етеді);
4) тұтынушылар мен жұмыскерлер мүдделерінің басымдығы (еңбекке қабілетті әрбір азамат экономикада бір уақытта түйінді екі функцияны – тұтынушы және жұмыскер функциясын орындайды және осы қағидатты ескере отырып, салалық саясаттар мен реттеудің кең спектрін, сондай-ақ әлеуметтік саясатты қозғайтын шаралар көзделетін болады).
Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Бағдарлама шеңберіндегі іс-қимылдарға төрт бағыт бойынша кірісті: макроэкономикалық тұрақтылық, экономиканы әртараптандыру, адами капиталды дамыту және мемлекеттік басқару.
1-тарау. МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ТҰРАҚТЫЛЫҚ
Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету – экономикалық өсудің, бизнесті дамытудың, азаматтардың табысымен және
әл-ауқатын ұлғайтудың қажетті шарты.
1-міндет. Бағаның өсуін бақылауды күшейту
Инфляциямен күрес
Қазақстан Республикасының Үкіметі монетарлық емес инфляцияны бақылау және төмендету жөніндегі, оның ішінде:
импортқа тәуелділікті төмендету бойынша;
өндірушіден бастап тұтынушыға дейін тиімсіз делдалдардың санын азайту бойынша;
ақша-кредит саясатының құралдарын пайдалану;
ӘМАТ бағаларын реттеу және тауарлардың тапшылығына жол бермеу бойынша жоспарлы жұмысты жалғастырады.
"Айналым схемасын" қаржыландыру және тұрақтандыру қорларын қалыптастыру бағаларды тұрақтандыру бойынша негізгі нарықтық тетіктерді қолдана отырып, 140 млрд теңгеге дейін жеткізілетін болады.
2022 жылғы желтоқсанда ұлттық тауар өткізу жүйесін құрудың бірінші кезеңін іске асыру көзделген.
Электр энергиясы, газ және мұнай өнімдері салаларындағы ахуалды тұрақтандыру шеңберінде Жамбыл ГРЭС-іне қазіргі тарифті сақтай отырып, қолданыстағы шарттардан тыс қосымша 2022 жылға 515 млн текше метр газ беру көзделген.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізілетін болады, олар:
уәкілетті органға сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта электрондық сауда алаңдарынан тыс тарату құқығын беруді;
сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізетін 150-ден астам субъектісі бар жергілікті атқарушы органдарға оны көтерме және бөлшек саудада өткізу субъектілері арасында бөлу тетігін әзірлеу өкілеттіктерін беруді;
автогаз құю станцияларына, газ желісі ұйымдарына, газ толтыру пункттері мен газ толтыру станцияларына сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдарынан тыс сатып алу құқығын беруді;
көтерме баға белгілеудің бірыңғай әдістемесін әзірлеуді көздейді.
Өнімсіз делдалдардың санын қысқарту арқылы жанар-жағармай материалдарын өндіру және тарату жүйесін реформалау жөніндегі шаралар кешені іске асырылуда.
Сондай-ақ мынадай шаралар іске асырылатын болады:
халықтың мұқтаж санатын жеке топқа бөлу жолымен коммуналдық төлемдерді төлеу кезіндегі тұрғын үй көмегінің тетіктерін жетілдіру;
2-міндет. Фискалдық тәртіп пен ашықтықты қамтамасыз ету
Өндірушілер мен делдалдар маржасының бір бөлігін бюджет пайдасына алып қою мұнай өнімдеріне акциздер мөлшерлемелерін ұлғайту және шекті бөлшек сауда бағасын белгілеу арқылы жүзеге асырылатын болады.
Бюджетаралық қатынастарды түбегейлі және кешенді реформалау жүргізілетін болады:
салық түсімдерінің жекелеген түрлерін жергілікті деңгейге беру;
республикалық және жергілікті бюджеттер арасындағы қарсы трансферттерді барынша азайту;
өңірлерге республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттерін бөлу жөніндегі тәсілдерді қайта қарау;
жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін жетілдіру.
Үнемді бюджет саясатының тәсілдері енгізілетін болады.
Кедендік әкімшілендірудің тиімділігі артады. Цифрландыру және кеден бекеттеріндегі проблемаларды шешу жөніндегі іс-қимыл жоспары кеден жүйесінің бүкпесіздігін және бюджетке қосымша түсімдерді қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыру үшін электрондық аудит кеңейтіліп, бөлінетін бюджет қаражаты мен Ұлттық қор қаражатының нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылау күшейтілетін болады.
Бюджет қаражатын пайдаланудың бүкпесіздігі мен тиімділігін арттыру мақсатында бизнесті мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін талдау енгізілетін болады.

Глава 2. ДИВЕРСИФИКАЦИЯ ЭКОНОМИКИ
Правительство Республики Казахстан продолжит работу по диверсификации экономики – уходу от сырьевой зависимости исходя из принципов прагматичного выбора проектов, рационального использования ресурсов и последовательности принимаемых решений.
Стоит большая задача по раскрытию ресурсного потенциала страны: проведение геологоразведочных работ в новом формате, бережное использование водного резерва и земель, пригодных для сельского хозяйства.
Региональные диспропорции в доходах, доступности рабочих мест, качестве жизни граждан – наличие жилья, коммунальной и социальной инфраструктуры – требуют новых подходов к формированию региональной политики.
Правительство Республики Казахстан будет стимулировать развитие цифровизации, креативных индустрий, финансовых рынков, логистики, туризма, официальных форматов розничной торговли, чтобы в самой многочисленной сфере услуг произошли структурные изменения и создавались рабочие места, где требуются способность к аналитическому мышлению и инновациям, навыки решения сложных проблем.
Развитие конкуренции, защита прав и интересов предпринимателей, прозрачные правила работы с государством и уменьшение его доли в экономике – основные приоритеты инвестиционной политики.
Принципы устойчивого развития, ответственное отношение к окружающей среде, высокая социальная ответственность, равноправие, высокое качество корпоративного управления – новые требования к Концепции инвестиционной политики, которая будет утверждена в 2022 году.
Задача 3. Повышение инвестиционной привлекательности страны
Инвестиционная политика
Правительством Республики Казахстан продолжится работа по привлечению новых и удержанию действующих инвесторов, повышению инвестиционной привлекательности страны.
Будет сформирован единый пул инвестиционных проектов с обеспечением его общественного мониторинга, а также обеспечен ввод в эксплуатацию не менее 35 проектов с участием иностранных инвесторов в несырьевых секторах.
В целях дальнейшей разработки неиспользуемых месторождений будет проведена их ревизия с привлечением местных и иностранных инвесторов.
Повысится эффективность деятельности специальных экономических зон и их управляющих компаний.
В целях стимулирования и привлечения инвестиций в сферу недропользования будут приняты специальные меры:
внесение изменений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в части упрощения процедур, обеспечения прозрачности и изменений условий контрактов;
внедрение улучшенного модельного контракта, предусматривающего применение фискальных, регуляторных и иных преференций совместно с Советом иностранных инвесторов.
Будут проведены переговоры с потенциальными инвесторами и начнется базовое проектирование Кашаганского газоперерабатывающего завода мощностью 2 млрд куб.м/год.
Для проектирования и строительства нового газоперерабатывающего завода в Мангистауской области будет заключен EPC-контракт.
Будет принята Концепция инвестиционной политики для повышения привлекательности страны в условиях усиления требований ESG, глобального энергетического и технологического перехода.
Будет осуществлен поэтапный перевод компаний квазигоссектора из иностранных юрисдикций на площадку МФЦА, а также будут установлены ограничения на создание структур квазигосударственных компаний за рубежом.
Задача 4. Сокращение участия государства в экономике и развитие предпринимательства
Разгосударствление и приватизация
Для обеспечения дальнейшего сокращения участия государства в экономике будут реализованы следующие меры:

2-тарау. ЭКОНОМИКАНЫ ӘРТАРАПТАНДЫРУ
Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаларды прагматикалық таңдау, ресурстарды ұтымды пайдалану және қабылданатын шешімдердің дәйектілігі қағидаттарын негізге ала отырып, экономиканы әртараптандыру – шикізаттық тәуелділіктен арылу жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Елдің ресурстық әлеуетін ашу бойынша үлкен міндет тұр: геологиялық барлау жұмыстарын жаңа форматта жүргізу, су резервін және ауыл шаруашылығына жарамды жерлерді ұқыпты пайдалану.
Табыстағы, жұмыс орындарының қолжетімділігіндегі, азаматтардың өмір сүру сапасындағы – тұрғын үйдің, коммуналдық және әлеуметтік инфрақұрылымның болуы – өңірлік сәйкессіздік өңірлік саясатты қалыптастырудың жаңа тәсілдерін талап етеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі көрсетілетін қызметтердің ең көп саласында құрылымдық өзгерістер болып, талдамалық ойлау мен инновацияларға қабілеттілік, күрделі проблемаларды шешу дағдылары талап етілетін жұмыс орындарының құрылуы үшін цифрландыруды, креативті индустрияларды, қаржы нарықтарын, логистиканы, туризмді, бөлшек сауданың ресми форматтарын дамытуды ынталандыратын болады.
Бәсекелестікті дамыту, кәсіпкерлердің құқықтары мен мүдделерін қорғау, мемлекетпен жұмыс істеудің ашық қағидалары және оның экономикадағы үлесін азайту – инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары.
Орнықты даму қағидаттары, қоршаған ортаға жауапты көзқарас, жоғары әлеуметтік жауапкершілік, тең құқықтылық, корпоративтік басқарудың жоғары сапасы – 2022 жылы бекітілетін Инвестициялық саясат тұжырымдамасына қойылатын жаңа талаптар.
3-міндет. Елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру
Инвестициялық саясат
Қазақстан Республикасының Үкіметі жаңа инвесторларды тарту және жұмыс істеп жүргендерін ұстап қалу, елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру бойынша жұмысты жалғастырады.
Инвестициялық жобалардың бірыңғай пулы қалыптастырылып, оның қоғамдық мониторингі қамтамасыз етіледі, сондай-ақ шикізатқа қатысы жоқ секторларда шетелдік инвесторлардың қатысуымен кемінде 35 жобаны пайдалануға беру қамтамасыз етіледі.
Пайдаланылмайтын кен орындарын одан әрі игеру мақсатында оларға жергілікті және шетелдік инвесторларды тарту арқылы тексеру жүргізілетін болады.
Арнайы экономикалық аймақтар мен олардың басқарушы компаниялары қызметінің тиімділігі артады.
Жер қойнауын пайдалану саласына инвестицияларды ынталандыру және тарту мақсатында мынадай шаралар қабылданатын болады:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне рәсімдерді оңайлату, келісімшарттардың бүкпесіздігін қамтамасыз ету және талаптарын өзгерту бөлігінде өзгерістер енгізу;
Шетелдік инвесторлар кеңесімен бірлесіп фискалдық, реттеушілік және өзге де преференцияларды қолдануды көздейтін жақсартылған модельдік келісімшартты енгізу.
Әлеуетті инвесторлармен келіссөздер жүргізіледі және қуаты жылына 2 млрд текше метр Қашаған газ өңдеу зауытын базалық жобалау басталады.
Маңғыстау облысында жаңа газ өңдеу зауытын жобалау және салу үшін EPC-келісімшарт жасалады.
ESG талаптарын күшейту, жаһандық энергетикалық және технологиялық ауысу жағдайында елдің тартымдылығын арттыру үшін Инвестициялық саясат тұжырымдамасы қабылданады.
Квазимемлекеттік сектор компанияларын шетелдік юрисдикциялардан АХҚО алаңына кезең-кезеңімен көшіру жүзеге асырылатын болады,
сондай-ақ шетелде квазимемлекеттік компаниялардың құрылымдарын құруға шектеулер белгіленеді.
4-міндет. Мемлекеттің экономикаға қатысуын қысқарту және кәсіпкерлікті дамыту
Мемлекет иелігінен шығару және жекешелендіру
Мемлекеттің экономикаға қатысуын одан әрі қысқартуды қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады:

1) кардинальное реформирование АО "ФНБ "Самрук Казына" и его портфельных компаний" с фокусом на повышение эффективности и общей социально-экономической отдачи для государства (снижение количества портфельных компаний, затрат на зарубежный консалтинг);
2) реформирование деятельности Банка Развития Казахстана в части повышения прозрачности, увеличения финансирования проектов МСБ и оптимизации корпоративного управления;
3) сокращение оснований и условий участия государства в предпринимательской деятельности.
Развитие предпринимательства и конкуренция
В течение 2022 года стоит задача по созданию реестра обязательных требований.
Будет проведен анализ структуры и регуляторной деятельности НПП "Атамекен" на предмет его эффективности в развитии МСП.
Меры государственной поддержки институтов развития будут направлены на развитие малого и среднего бизнеса в регионах за счет исключения капиталоемких проектов, а также субъектов крупного предпринимательства.
Для обеспечения доступности финансовых ресурсов будет пересмотрен механизм предоставления льготного финансирования бизнеса с акцентом на МСП. Будут исключены отраслевые ограничения для поддержки субъектов предпринимательства на региональном уровне, в моно-, малых городах и сельских населенных пунктах.
Будет пересмотрен порядок закупок АО "ФНБ "Самрук-Қазына" в части сокращения закупок из одного источника не менее чем на 30%.
Правительство Республики Казахстан пересмотрит встречные обязательства бизнеса, получающего государственную поддержку, с акцентом на увеличение продуктивной занятости населения и повышение транспарентности его деятельности.
В целях повышения качества товаров, работ и услуг, а также безопасности жизни и здоровья населения будут усилены роль и функции технического регулирования в экономике.
Будет принят пакет мер по демонополизации строительного рынка и его конкурентному развитию.
Задача 5. Обеспечение запуска проектов по производству продукции средних и верхних переделов
Индустриализация, строительство и инфраструктура
Правительство Республики Казахстан разработает эффективный механизм финансирования экспортоориентированных и импортозамещающих проектов обрабатывающей промышленности с выделением бюджетного кредитования от 1% до 9%, а также привлечением средств из частного рынка и других источников.
В обрабатывающей промышленности будут созданы условия по развитию МСП вокруг крупных предприятий строительной отрасли, металлургии и машиностроения.
Для увеличения доли товаров в закупках недропользователей будет осуществлена локализация новых производств, необходимых для нефтяной отрасли, в том числе через механизм финансирования из Фонда прямых инвестиций "Шеврон".

1) мемлекет үшін тиімділік пен жалпы әлеуметтік-экономикалық қайтарымды арттыруға (портфельдік компаниялардың санын, шетелдік консалтингке шығындарды азайту) назар аудара отырып, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен оның портфельдік компанияларын түбегейлі реформалау;
2) ашықтықты арттыру, ШОБ жобаларын қаржыландыруды ұлғайту және корпоративтік басқаруды оңтайландыру бөлігінде Қазақстан Даму Банкінің қызметін реформалау;
3) мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуының негіздері мен шарттарын қысқарту.
Кәсіпкерлікті дамыту және бәсекелестік
2022 жылы міндетті талаптар тізілімін құру міндеті тұр.
"Атамекен" ҰКП құрылымы мен реттеушілік қызметіне оның ШОК-ты дамытудағы тиімділігі тұрғысынан талдау жүргізілетін болады.
Даму институттарын мемлекеттік қолдау шаралары капиталды көп қажетсінетін жобаларды алып тастау, сондай-ақ ірі кәсіпкерлік субъектілері есебінен өңірлерде шағын және орта бизнесті дамытуға бағытталатын болады.
Қаржы ресурстарының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін ШОК-қа назар аударыла отырып, бизнесті жеңілдікті қаржыландыруды ұсыну тетігі қайта қаралатын болады. Өңірлік деңгейде, моно-, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлік субъектілерін қолдау үшін салалық шектеулер алып тасталады.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның сатып алу тәртібі бір көзден сатып алуды кемінде 30 %-ға қысқарту бөлігінде қайта қаралатын болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі халықтың нәтижелі жұмыспен қамтылуын ұлғайтуға және оның қызметінің транспаренттілігін арттыруға назар аудара отырып, мемлекеттік қолдау алатын бизнестің қарсы міндеттемелерін қайта қарайды.
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын, сондай-ақ халықтың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін арттыру мақсатында экономикадағы техникалық реттеудің рөлі мен функциялары күшейтілетін болады.
Құрылыс нарығын монополиясыздандыру және оны бәсекелі дамыту жөніндегі шаралар топтамасы қабылданатын болады.
5-міндет. Орта және жоғары қайта бөліністер өнімдерін өндіру жөніндегі жобаларды іске қосуды қамтамасыз ету
Индустрияландыру, құрылыс және инфрақұрылым
Қазақстан Республикасының Үкіметі 1 %-дан 9 %-ға дейін бюджеттік кредиттер бөліп, сондай-ақ жеке нарықтан және басқа көздерден қаражат тарта отырып, өңдеу өнеркәсібінің экспортқа бағдарланған және импортты алмастыратын жобаларын қаржыландырудың тиімді тетігін әзірлейді.
Өңдеу өнеркәсібінде құрылыс саласының, металлургия мен машина жасаудың ірі кәсіпорындары айналасында ШОК-ты дамыту бойынша жағдайлар жасалатын болады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуындағы тауарлар үлесін ұлғайту үшін мұнай саласына қажетті жаңа өндірістерді, оның ішінде "Шеврон" тікелей инвестициялар қорынан қаржыландыру тетігі арқылы оқшаулау жүзеге асырылатын болады

В 2022 году будет введен в эксплуатацию завод по производству полипропилена мощностью 500 тыс. тонн в год с обеспечением выхода на технологический режим.
Начнется базовое проектирование проектов полиэтилен и бутадиен с мощностями 1 250 тыс. тонн/год и 186 тыс. тонн/год, соответственно.
Предусмотрен комплекс мер по развитию потенциала инженерно-технических кадров через обучение и прохождение стажировок на зарубежных заводах.
Прорабатывается законодательное обязательство недропользователей предоставлять сырье на внутренний рынок по цене, определенной согласно Правилам по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности для отечественных перерабатывающих предприятий, реализующих проекты последующих переделов.
Будет обеспечен равный доступ промышленных предприятий к инфраструктуре (земля, электричество, газ, вода).
Запустится цифровая платформа (маркетплейс) для взаимодействия недропользователей, ИТ-компаний, инвесторов, стартапов и венчурных фондов.
Для обеспечения ориентации на внешние рынки будет проведена работа по продвижению отечественной вакцины QazVac.
Для повышения качества строительства и мониторинга строительных работ на всех этапах будет внедрен единый портал "e-Qurulys", а также установлена предельная стоимость строительства социальных объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций.
Продолжится субсидирование части платы за жилье, арендованное в частном жилищном фонде. 70 тыс. очередников будут обеспечены арендным жильем.
Будет разработан комплексный подход при обустройстве кварталов, районов населенного пункта, включая инженерную инфраструктуру, модернизацию жилищного фонда и благоустройство в соответствии с новыми стандартами комплексной застройки городов.
В пилотном режиме в городах Актау и Жанаозен будут реализованы концепции по развитию городской инфраструктуры.
В целях контроля учета расходов на коммунальные услуги будет создана единая цифровая система в сфере ЖКХ ("Е-шанырак").
Развитие регионов
Будет осуществлен запуск 5 региональных технопарков по поддержке стартапов на основе бренда Astana Hub.
Ежегодные инвестиции в инфраструктуру сельских территорий будут обеспечены в объеме 550 млрд тенге.
В рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі" в 2022 году будут реализованы следующие меры:
финансирование проектов по развитию социально-культурной и спортивной инфраструктуры в западных и южных областях с дополнительным выделением 20 млрд тенге;
модернизация опорных и спутниковых сел в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі" в целях соответствия системе региональных стандартов.
Правительство Республики Казахстан создаст условия для специалистов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

2022 жылы қуаты жылына 500 мың тонна болатын полипропилен өндіру зауыты пайдалануға беріліп, технологиялық режимге шығу қамтамасыз етіледі.
Қуаты тиісінше жылына 1 250 мың тонна және 186 мың тонна полиэтилен мен бутадиен жобаларын базалық жобалау басталады.
Шетелдік зауыттарда оқыту және тағылымдамадан өткізу арқылы инженерлік-техникалық кадрлардың әлеуетін дамыту жөніндегі шаралар кешені көзделген.
Жер қойнауын пайдаланушылардың кейіннен қайта бөліністер жобаларын іске асыратын отандық қайта өңдеу кәсіпорындары үшін ішкі нарыққа шикізатты Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларға сәйкес айқындалған баға бойынша беру міндеттемесі заңнамалық түрде пысықталуда.
Өнеркәсіп орындарының инфрақұрылымға (жер, электр, газ, су) тең қол жеткізуі қамтамасыз етілетін болады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың, АТ-компаниялардың, инвесторлардың, стартаптардың және венчурлік қорлардың өзара іс-қимылы үшін цифрлық платформа (маркетплейс) іске қосылады.
Сыртқы нарықтарға бағдарлануды қамтамасыз ету үшін отандық QazVac вакцинасын ілгерілету бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Құрылыс сапасын арттыру және барлық кезеңдерде құрылыс жұмыстарын мониторингтеу үшін "e-Qurulys" бірыңғай порталы енгізіледі, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын әлеуметтік объектілер құрылысының шекті құны белгіленеді.
Жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін төлемнің бір бөлігін субсидиялау жалғасады. Кезекте тұрған 70 мың адам жалдамалы тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
Қалаларда кешенді құрылыс салудың жаңа стандарттарына сәйкес инженерлік инфрақұрылымды, тұрғын үй қорын жаңғыртуды және абаттандыруды қоса алғанда, елді мекеннің орамдарын, аудандарын жайластыру кезінде кешенді тәсіл әзірленетін болады.
Ақтау және Жаңаөзен қалаларында пилоттық режимде қалалық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі тұжырымдамалар іске асырылатын болады.
Коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстарды есепке алуды бақылау мақсатында ТКШ саласында бірыңғай цифрлық жүйе ("Е-шаңырақ") құрылатын болады.
Өңірлерді дамыту
Astana Hub бренді негізінде стартаптарды қолдау жөніндегі 5 өңірлік технопаркті іске қосу жүзеге асырылады.
Ауылдық аумақтардың инфрақұрылымына жыл сайынғы инвестициялар 550 млрд теңге көлемінде қамтамасыз етіледі.
"Ауыл – Ел бесігі" жобасының шеңберінде 2022 жылы мынадай шаралар іске асырылатын болады:
батыс және оңтүстік облыстарда қосымша 20 млрд теңге бөле отырып, әлеуметтік-мәдени және спорттық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобаларды қаржыландыру;
өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес келу мақсатында "Ауыл – Ел бесігі" жобасының шеңберінде тірек және серіктес ауылдарды жаңғырту.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген мамандар үшін жағдай жасайды.

АО "KEGOC" будет начата реализация проекта "Усиление электрических сетей Южной зоны ЕЭС РК путем строительства воздушных линий электропередачи и 500 кВ". В результате увеличится пропускная способность электрических сетей Жамбылской, Туркестанской и Кызылординской областей от 1 100 МВт до 1 600 МВт.
Для ввода дополнительных 247 МВт электрических мощностей будут реконструированы и расширены 4 электростанции (Актюбинская ТЭЦ, Риддер ТЭЦ, Топарская ГРЭС, ГПЭС Sagat Energy).
Будет разработан Закон Республики Казахстан "О развитии агломераций", направленный на улучшение координации и взаимодействия между местными исполнительными органами, входящими в состав одной агломерации.
Для поддержки экономики моногородов будет реализовано 86 "якорных" инвестиционных проектов, в том числе 19 проектов в горно-металлургической промышленности, 19 – химической промышленности, 18 – АПК, 18 – стройиндустрии, 12 – машиностроении.
Будет разработан Водный кодекс в новой редакции.
Логистика и торговля
Правительством Республики Казахстан в 2022 году будет предпринят ряд мер для снижения стоимости перевозок, в том числе снижения логистических затрат товаропроизводителей.
Организационная работа по налаживанию производства стандартных и "open-top" контейнеров на базе отечественных промышленных предприятий позволит увеличить долю контейнерных перевозок при экспорте до 30% и снизить долю транспортных расходов на 4%.
В 2022 году будут начаты крупные инвестиционные проекты по участкам Достык-Мойынты и Дарбаза-Мактарал, а также обводной железнодорожной линии вокруг города Алматы. Это увеличит пропускную способность участков в 5 раз и разгрузит Алматинский узел на 30%.
Будет разработан комплекс эффективных мер развития национальной электронной торговли, в том числе усовершенствована методика статистического учета.
За счет увеличения лимита государственной гарантии на 210 млрд тенге будут увеличены страховые контракты экспортеров в 2,5 раза.
Задача 6. Обеспечение продовольственной безопасности
Развитие АПК
Сельское хозяйство – главный приоритет и одно из перспективных отраслей экономики. Интенсификация АПК должна решить задачи по обеспечению продовольственной безопасности Казахстана и увеличению экспортного потенциала страны.
Для обеспечения прозрачности системы господдержки и обеспечения ее доступности малым и средним хозяйствам будут усовершенствованы механизмы субсидирования с установлением встречных обязательств.
Увеличение норматива субсидирования страховой премии с 50% до 80% позволит расширить охват страхованием.
Будет введена единая бесплатная информационная система субсидирования.
Правительство Республики Казахстан проведет реформу системы ветеринарии в части четкого разграничения функций и полномочий между центром и регионами, цифровизации процессов.
В целях увеличения площадей высокорентабельных (масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур) и сокращения водоемких (риса, хлопка) сельскохозяйственных культур будет проведена диверсификация в растениеводстве.
Будут реализованы мероприятия по оцифровке земельных данных.
Задача 7. Внедрение цифровых технологий в разные сферы жизни
Цифровизация и связь
Основные задачи Правительства Республики Казахстан в условиях современных вызовов – реализация задач по цифровизации, внедрение цифровых технологий в разные сферы жизни.
Для исключения "цифрового неравенства" в перспективных сельских населенных пунктах будет повышено качество мобильного Интернета.
Будет осуществлен запуск технологий мобильной связи пятого поколения (5G).
Будет внедрена автоматизированная система централизованного экстренного массового оповещения населения через мобильные устройства.
Запустится работа негеостационарных спутниковых систем связи.
Для обеспечения конкуренции на рынке телекоммуникаций группа компаний АО "Казахтелеком" будет поэтапно демонополизирована путем реализации (продажи) одного сотового оператора с обеспечением регулирования деятельности второго сотового оператора по принципу "Китайской стены".
Аэрокосмическая деятельность
Правительство Республики Казахстан разработает законопроект по закреплению применения космического мониторинга во всех сферах и отраслях экономики.
В 2022 году будут реализованы проектные работы по созданию космического ракетного комплекса "Байтерек".
Креативная экономика
Креативная индустрия – молодой быстроразвивающийся экономический сектор, который основан на интеллектуальной деятельности.
Правительством Республики Казахстан будут внесены законодательные поправки по регулированию креативных индустрий (понятие и классификация).

"KEGOC" АҚ "500 кВ әуе электр беру желілерін салу арқылы ҚР БЭЖ оңтүстік аймағының электр желілерін күшейту" жобасын іске асыруды бастайды. Нәтижесінде Жамбыл, Түркістан және Қызылорда облыстарының электр желілерінің өткізу қабілеті 1 100 МВт-тан 1 600 МВт-қа дейін артады.
Қосымша 247 МВт электр қуатын іске қосу үшін 4 электр станциясы (Ақтөбе ЖЭО, Риддер ЖЭО, Топар ГРЭС, Sagat Energy ГПЭС) реконструкцияланып, кеңейтілетін болады.
Бір агломерацияның құрамына кіретін жергілікті атқарушы органдар арасындағы үйлестіру мен өзара іс-қимылды жақсартуға бағытталған "Агломерацияларды дамыту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы әзірленетін болады.
Моноқалалардың экономикасын қолдау үшін 86 "зәкірлік" инвестициялық жоба іске асырылатын болады, оның ішінде 19 жоба тау-кен металлургиясы өнеркәсібінде, 19 – химия өнеркәсібінде, 18 – АӨК-те, 18 – құрылыс индустриясында, 12 – машина жасауда.
Су кодексі жаңа редакцияда әзірленетін болады.
Логистика және сауда
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы тасымалдар құнын төмендету, оның ішінде тауар өндірушілердің логистикалық шығындарын азайту үшін бірқатар шаралар қабылдайтын болады.
Отандық өнеркәсіп орындарының базасында стандартты және "open-top" контейнерлер өндірісін жолға қою жөніндегі ұйымдастыру жұмысы экспорт кезінде контейнерлік тасымалдар үлесін 30 %-ға дейін ұлғайтуға және көлік шығыстарының үлесін 4 %-ға төмендетуге мүмкіндік береді.
2022 жылы Достық – Мойынты және Дарбаза – Мақтаарал учаскелері, сондай-ақ Алматы қаласының айналасындағы айналма теміржол желісі бойынша ірі инвестициялық жобалар басталады. Бұл учаскелердің өткізу қабілетін 5 есеге арттырып, Алматы торабының жүктемесін 30 %-ға азайтады.
Ұлттық электрондық сауданы дамытудың тиімді шаралар кешені әзірленеді, оның ішінде статистикалық есепке алу әдістемесі жетілдіріледі.
Мемлекеттік кепілдік лимитін 210 млрд теңгеге ұлғайту есебінен экспорттаушылардың сақтандыру келісімшарттары 2,5 есеге ұлғайтылады.
6-міндет. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
АӨК-ті дамыту
Ауыл шаруашылығы – экономиканың басты басымдығы және перспективалы салаларының бірі. АӨК-ті қарқындату Қазақстанның азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және елдің экспорттық әлеуетін ұлғайту жөніндегі міндеттерді шешуге тиіс.
Мемлекеттік қолдау жүйесінің ашықтығын қамтамасыз ету және оның шағын және орта шаруашылықтарға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін қарсы міндеттемелерді белгілей отырып, субсидиялау тетіктері жетілдірілетін болады.
Сақтандыру сыйақысын субсидиялау нормативін 50 %-дан 80 %-ға дейін ұлғайту сақтандырумен қамтуды ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Субсидиялаудың бірыңғай тегін ақпараттық жүйесі енгізілетін болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін нақты ажырату, процестерді цифрландыру бөлігінде ветеринария жүйесіне реформа жүргізеді.
Рентабельділігі жоғары алқаптарды (майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдарын) ұлғайту және суды көп қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарын (күріш, мақта) қысқарту мақсатында өсімдік шаруашылығында әртараптандыру жүргізіледі.
Жер деректерін цифрлау жөніндегі іс-шаралар іске асырылатын болады.
7-міндет. Өмірдің әртүрлі салаларына цифрлық технологияларды ендіру
Цифрландыру және байланыс
Қазақстан Республикасы Үкіметінің заманауи сын-қатерлер жағдайында негізгі міндеттері – цифрландыру жөніндегі міндеттерді іске асыру, өмірдің әртүрлі салаларына цифрлық технологияларды ендіру.
Перспективалы ауылдық елді мекендерде "цифрлық теңсіздікті" жоққа шығару үшін мобильді Интернеттің сапасы арттырылатын болады.
Мобильді байланыстың бесінші буын (5G) технологияларын іске қосу жүзеге асырылады.
Халықты мобильді құрылғылар арқылы орталықтан шұғыл жаппай хабардар етудің автоматтандырылған жүйесі енгізілетін болады.
Геостационарлық емес спутниктік байланыс жүйелерінің жұмысы іске қосылады.
Телекоммуникациялар нарығында бәсекені қамтамасыз ету үшін "Қазақтелеком" АҚ компаниялар тобы бір ұялы операторды өткізу (сату) арқылы кезең-кезеңімен монополиясыздандырылып, екінші ұялы оператордың қызметін "Қытай қабырғасы" қағидаты бойынша реттеу қамтамасыз етілетін болады.
Аэроғарыш қызметі
Қазақстан Республикасының Үкіметі экономиканың барлық аялары мен салаларында ғарыштық мониторингті қолдануды бекіту жөніндегі заң жобасын әзірлейді.
2022 жылы "Бәйтерек" ғарыштық зымыран кешенін құру бойынша жобалық жұмыстар іске асырылатын болады.
Креативті экономика
Креативті индустрия – экономиканың зияткерлік қызметке негізделген, тез дамып келе жатқан жас секторы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі креативті индустрияларды реттеу (ұғымы және сыныптамасы) бойынша заңнамалық түзетулер енгізетін болады.

Глава 3. РАЗВИТИЕ ЧЕЛОВЕЧЕСКОГО КАПИТАЛА
Портрет казахстанцев будущего – обеспеченные, образованные, здоровые и сплоченные люди. Все компоненты важны и взаимосвязаны.
Благополучие – стабильный доход позволяет человеку строить долгосрочные планы, чувствовать социальную защищенность и меняет структуру мышления.
Образованность – позволяет лучше ориентироваться в жизни, непрерывный процесс развития личности и прогресса общества влияет на здоровье через повышение осознанности и заботе о себе.
Здоровая и долгая жизнь – основа для профессиональной продуктивности.
Продолжительность жизни включает в себя и важные элементы личной безопасности: чистые воздух и вода, здоровая пища, а также отсутствие преступлений и происшествий.
Сплоченность – чувство принадлежности к единому коллективу. Носители этих качеств – средний класс, который является основой государственности. На данный момент ее доля меньше 30%, тогда как минимальная цель – более 50%.
Общество Казахстана неоднородно социально, экономически, по языковому, религиозному предпочтениям. Необходим другой взгляд на формирование общества сплоченных граждан и перенастройку государственных политик.
Задача 8. Обеспечение равного доступа к качественному образованию и развитие науки
Развитие сферы образования
Формирование единой государственной политики в области раннего детского развития обеспечит целостный подход к развитию детей.
Будет пересмотрена текущая модель функционирования системы дошкольного воспитания и обучения.
Будут открыты более 30 тыс. новых мест в дошкольных организациях и обеспечена адресность финансирования, исключено дублирование очередности путем создания единой базы очередности.
Будут созданы условия для ранней диагностики и коррекции детей с ограниченными возможностями, увеличится охват специальной психолого-педагогической поддержкой детей с ограниченными возможностями.
Правительство Республики Казахстан создаст условия для привлечения лучших педагогов в регионы с наибольшим разрывом в качестве образования и дефицитом кадров.
Для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, будет внедрена альтернативная форма семейного устройства – приемная профессиональная семья.
Для решения вопроса качества подготовки профессиональных кадров для нужд экономики и трудоустройства молодежи Правительством Республики Казахстан в 2022 году будут реализованы следующие меры.
В соответствии с изменившимися реалиями и передовой образовательной практикой будут разработаны отраслевые рамки квалификации и профстандарт "Педагог".
Работодатели будут привлечены к подготовке рабочих профессий в колледжах с предварительным трудоустройством.
Будет расширен охват молодежи бесплатным ТиПО, в том числе молодежи категории NEET и из социально-уязвимых категорий.

3-тарау. АДАМИ КАПИТАЛДЫ ДАМЫТУ
Болашақ қазақстандықтардың портреті – ауқатты, білімді, дені сау және ұйымшыл адамдар. Барлық құрамдауыштар маңызды және өзара байланысқан.
Әл-ауқат – тұрақты табыс адамға ұзақ мерзімді жоспарлар құруға, әлеуметтік қорғалуды сезінуге мүмкіндік береді және ойлау құрылымын өзгертеді.
Білімділік – өмірде жақсырақ бағдарлануға мүмкіндік береді, тұлғаның дамуы мен қоғам прогресінің үздіксіз процесі саналылық пен өзіне өзі қамқор болуды арттыру арқылы денсаулыққа әсер етеді.
Салауатты және ұзақ өмір – кәсіби өнімділіктің негізі.
Өмір сүру ұзақтығы жеке қауіпсіздіктің маңызды элементтерін де қамтиды: таза ауа мен су, пайдалы тамақ, сондай-ақ қылмыстар мен оқыс оқиғалардың болмауы.
Ұйымшылдық – бір ұжымға тиесілілік сезімі. Мұндай сапа иелері – мемлекеттіліктің негізі болып табылатын орта тап. Қазіргі уақытта оның үлесі 30 %-дан аз, ал ең төмен мақсат – 50 %-дан артық болу.
Қазақстан қоғамы әлеуметтік, экономикалық тұрғыдан, тілдік, діни қалаулары жағынан біртекті емес. Ұйымшыл азаматтар қоғамын қалыптастыруға және мемлекеттік саясаттарды өзгертуге басқа көзқарас қажет.
8-міндет. Сапалы білімге тең қолжетімділікті қамтамасыз ету және ғылымды дамыту
Білім беру саласын дамыту
Балаларды ерте жастан дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру балаларды дамытуға қатысты біртұтас тәсілді қамтамасыз етеді.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесінің ағымдағы жұмыс істеу моделі қайта қаралатын болады.
Мектепке дейінгі ұйымдарда 30 мыңнан астам жаңа орындар ашылып, қаржыландырудың атаулылығы қамтамасыз етіледі, бірыңғай кезектілік базасын құру арқылы кезектіліктің қайталануы алып тасталады.
Мүмкіндіктері шектеулі балаларды ерте диагностикалау және түзету үшін жағдайлар жасалады, мүмкіндіктері шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдаумен қамту ұлғаяды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі білім беру сапасында алшақтығы көп және кадрлар тапшы өңірлерге үздік педагогтерді тарту үшін жағдай жасайды.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін отбасылық орналастырудың баламалы нысаны – баланы қабылдайтын кәсіптік отбасы енгізіледі.
Экономика қажеттіліктері мен жастарды жұмысқа орналастыру үшін кәсіпқой кадрлар даярлау сапасының мәселесін шешуде Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы мынадай шараларды іске асыратын болады.
Өзгерген болмыс пен озық білім беру практикасына сәйкес салалық біліктілік шеңберлері мен "Педагог" кәсіптік стандарты әзірленеді.
Жұмыс берушілер колледждерде алдын ала жұмысқа орналастырылатын жұмысшы кәсіптерді даярлауға тартылады.
Жастарды, оның ішінде NEET санатындағы және әлеуметтік осал санаттағы жастарды тегін ТжКБ-мен қамту кеңейтіледі.

В 2022 году будет открыт 1 филиал авторитетного зарубежного университета для предоставления молодежи доступа к лучшим ВУЗам, к 2025 году – не менее 5 филиалов.
Для подготовки нового поколения инженеров, промышленников будут перераспределены гранты на технические специальности с 40% до 60% от общего объема, а также переформатирована программа "Болашак".
Будут созданы условия для получения профессионального образования детьми сотрудников специализированных и военизированных организаций, погибших при исполнении служебных обязанностей.
Развитие науки
Наука – двигатель общественного прогресса повышения благосостояния общества.
Будут введены гранты на коммерциализацию результатов научной и научно-технической деятельности.
Продолжится работа по модернизации материально-технической базы научно-исследовательских институтов.
Будет осуществлен запуск венчурного фонда раннего финансирования.
Задача 9. Обеспечение всеобщего охвата качественными медицинскими услугами и улучшение экологической ситуации
Развитие сферы здравоохранения
Правительством Республики Казахстан в 2022 году продолжится работа по исправлению дисбаланса доступности качественной медицинской помощи гражданам.
Отдаленные сельские населенные пункты будут обеспечены медицинскими услугами с привлечением передвижных медицинских комплексов.
Для развития первичной медико-санитарной помощи будут открыты 70 гериатрических кабинетов, увеличено количество медицинских услуг, оказываемых на дому.
В целях исключения коррупционных рисков будет обеспечен переход на централизованный закуп медицинской техники.
Будет осуществлен реинжиниринг функций в сфере электронного здравоохранения путем реализации принципа "Информация следует за пациентом".
Для модернизации санитарно-эпидемиологической службы будут реализованы следующие меры:
повышение кадрового потенциала;
переход на новую регуляторную политику в области контроля и надзора;
модернизация материально-технической базы;
разработка, апробация и внедрение новых биологических и фармацевтических препаратов.
Улучшение экологической ситуации
Правительство Республики Казахстан в 2022 году продолжит реализацию мер, направленных на снижение выбросов и сбросов загрязняющих веществ, совершенствование систем управления отходами и водными ресурсами, восстановление озер:
ввод газоочистительного оборудования и автоматизированной системы мониторинга в агломерационном, углеподготовительном цехах и цеха обжига извести АО "Арселор Миттал Темиртау" в Карагандинской области;
реализация второй очереди газификации города Нур-Султана;
газификация 3 населенных пунктов Алматинской агломерации;
уменьшение объема сброса сточных вод;
сокращение потребления пресной воды для технологических нужд;
пересмотр ставок утилизационного сбора и перенос сроков его взимания на кабельно-проводниковую продукцию.
Задача 10. Популяризация культурного наследия и развитие массового спорта
Богатое культурное наследие Казахстана представляет интерес для всей мировой общественности, Правительство Республики Казахстан будет способствовать популяризации и доступности всем гражданам страны материальной и духовной культуры, созданной прошлыми поколениями, через реализацию следующих мер:
создание национального парка на основе археологических раскопок древнего городища Бозок;
строительство 5 визит-центров (Иссык, Сарайшык, Гаухар ана, Ордабасы, Сауран) на территории республиканских музеев-заповедников.
В целях развития массового спорта и формирования спортивного резерва будут приняты меры по расширению спортивной инфраструктуры путем строительства 10 физкультурно-оздоровительных комплексов в остро нуждающихся регионах и создания Международного спортивного кластера.
Задача 11. Обеспечение социальной поддержки граждан
Социальное обеспечение тесно связано с главным правом человека – правом на жизнь.
Будет разработан Социальный кодекс Республики Казахстан, обеспечивающий систематизацию социальных прав, механизмы снижения безработицы и иждивенческих подходов.
Для повышения уровня благосостояния пенсионеров будут приняты меры по преобразованию базовой пенсии в минимальную гарантированную пенсию с 2028 года.
Правительством Республики Казахстан будет продолжена работа по реинжинирингу и трансформации 8 видов социальных выплат для удобства и оперативности в получении государственных услуг населением.
Будет обеспечено внедрение заочного установления инвалидности для повышения прозрачности и развития доступности предоставляемых услуг.
С целью снижения долговой нагрузки граждан и социальной напряженности в обществе будет разработан проект Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан".
Будет разработан 2-й пакет законодательных инициатив в сфере защиты прав потребителей, направленный на рост благополучия и качества жизни населения.
Задача 12. Решение вопросов трудоустройства и поддержка молодежи
Труд и занятость
Правительство Республики Казахстан в 2022 году разработает Программу повышения доходов населения.
Для обеспечения занятости населения будут созданы условия для трудоустройства 700 тыс. граждан через развитие навыков, трудоустройство на вакансии, субсидирование рабочих мест и поддержку предпринимательства.
В целях повышения доступности, многоканальности и качества государственных услуг будет создана единая цифровая экосистема занятости на базе электронной биржи труда enbek.kz.
С учетом приоритета трудоустройства отечественных кадров, особенно молодежи, будут пересмотрены подходы привлечения иностранной рабочей силы.
Государственная поддержка молодежи
Казахстан – молодая нация. Поддерживая молодежь, формируется устойчивое будущее страны.

Жастарға үздік ЖОО-ға қолжетімділік беру үшін 2022 жылы беделді шетелдік университеттің 1 филиалы, 2025 жылға қарай – кемінде 5 филиалы ашылады.
Инженерлердің, өнеркәсіпшілердің жаңа буынын даярлау үшін техникалық мамандықтарға арналған гранттар жалпы көлемнің 40 %-ынан 60 %-ына дейін қайта бөлінеді, сондай-ақ "Болашақ" бағдарламасы қайта форматталады.
Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан мамандандырылған және әскерилендірілген ұйымдар қызметкерлері балаларының кәсіптік білім алуы үшін жағдайлар жасалатын болады.
Ғылымды дамыту
Ғылым – қоғамдық прогрестің – қоғамның әл-ауқатын арттырудың қозғаушы күші.
Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға гранттар енгізіледі.
Ғылыми-зерттеу институттарының материалдық-техникалық базасын жаңғырту жөніндегі жұмыс жалғасады.
Венчурлік ерте қаржыландыру қорын іске қосу жүзеге асырылатын болады.
9-міндет. Сапалы медициналық көрсетілетін қызметтермен жаппай қамтамасыз ету және экологиялық жағдайды жақсарту
Денсаулық сақтау саласын дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы азаматтарға сапалы медициналық көмектің қолжетімділігіндегі теңгерімсіздікті түзету жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Шалғайдағы ауылдық елді мекендер жылжымалы медициналық кешендерді тарта отырып, медициналық көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етіледі.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмекті дамыту үшін 70 гериатриялық кабинет ашылады, үйде көрсетілетін медициналық қызметтердің саны артады.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін болғызбау мақсатында медициналық техниканы орталықтандырылған сатып алуға көшу қамтамасыз етілетін болады.
"Ақпарат пациентке ілеседі" қағидатын іске асыру жолымен электрондық денсаулық сақтау саласындағы функцияларды реинжинирингтеу жүзеге асырылады.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметті жаңғырту үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады:
кадрлық әлеуетті арттыру;
бақылау және қадағалау саласында жаңа реттеушілік саясатқа көшу;
материалдық-техникалық базаны жаңғырту;
жаңа биологиялық және фармацевтикалық препараттарды әзірлеу, сынақтан өткізу және ендіру.
Экологиялық жағдайды жақсарту
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін азайтуға, қалдықтар мен су ресурстарын басқару жүйелерін жетілдіруге, көлдерді қалпына келтіруге бағытталған шараларды іске асыруды жалғастырады:
Қарағанды облысында "Арселор Миттал Теміртау" АҚ-та агломерациялық, көмір дайындау цехтарында және әктасты күйдіру цехында газ тазалау жабдығы мен автоматтандырылған мониторинг жүйесін енгізу;
Нұр-Сұлтан қаласын газдандырудың екінші кезегін іске асыру;
Алматы агломерациясының 3 елді мекенін газдандыру;
сарқынды суларды ағызу көлемін азайту;
технологиялық қажеттіліктер үшін тұщы суды тұтынуды қысқарту;
кәбілді-өткізгіш өнімге арналған кәдеге жарату алымының мөлшерлемелерін қайта қарау және оны алу мерзімдерін ауыстыру.
10-міндет. Мәдени мұраны танымал ету және бұқаралық спортты дамыту
Қазақстанның бай мәдени мұрасы бүкіл әлем жұртшылығы үшін қызығушылық тудырады, Қазақстан Республикасының Үкіметі мынадай шараларды іске асыру:
ежелгі Бозоқ қалашығының археологиялық қазба жұмыстары негізінде ұлттық парк құру;
республикалық музей-қорықтардың аумағында 5 визит-орталық (Есік, Сарайшық, Гаухар ана, Ордабасы, Сауран) салу арқылы өткен ұрпақтар жасаған материалдық және рухани мәдениетті танымал етуге және олардың елдің барлық азаматтары үшін қолжетімді болуына ықпал ететін болады.
Бұқаралық спортты дамыту және спорттық резервті қалыптастыру мақсатында аса мұқтаж өңірлерде 10 дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу және Халықаралық спорт кластерін құру арқылы спорттық инфрақұрылымды кеңейту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
11-міндет. Азаматтарды әлеуметтік қолдауды қамтамасыз ету
Әлеуметтік қамсыздандыру адамның негізгі құқығы – өмір сүру құқығымен тығыз байланысты.
Әлеуметтік құқықтарды жүйелеуді, жұмыссыздықты және масылдық көзқарастарды азайту тетіктерін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі әзірленеді.
Зейнеткерлер әл-ауқатының деңгейін арттыру үшін 2028 жылдан бастап базалық зейнетақыны ең төмен кепілді зейнетақыға айналдыру жөніндегі шаралар қабылданатын болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуының қолайлылығы мен жеделдігі үшін әлеуметтік төлемдердің 8 түрін реинжинирингтеу және трансформациялау жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Көрсетілетін қызметтердің ашықтығын арттыру және қолжетімділігін дамыту үшін мүгедектікті сырттай белгілеуді енгізу қамтамасыз етіледі.
Азаматтардың борыш жүктемесін және қоғамдағы әлеуметтік шиеленісті төмендету мақсатында "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленетін болады.
Халықтың әл-ауқаты мен өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамалық бастамалардың 2-топтамасы әзірленеді.
12-міндет. Жастарды жұмысқа орналастыру және қолдау мәселелерін шешу
Еңбек және жұмыспен қамту
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2022 жылы Халықтың табысын арттыру бағдарламасын әзірлейді.
Халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін дағдыларды дамыту, бос орындарға жұмысқа орналастыру, жұмыс орындарын субсидиялау және кәсіпкерлікті қолдау арқылы 700 мың азаматты жұмысқа орналастыру үшін жағдай жасалатын болады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін, көп арналылығын және сапасын арттыру мақсатында enbek.kz электрондық еңбек биржасы базасында жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық экожүйесі құрылады.
Отандық кадрларды, әсіресе жастарды жұмысқа орналастыру басымдығын ескере отырып, шетелдік жұмыс күшін тарту тәсілдері қайта қаралады.
Жастарды мемлекеттік қолдау
Қазақстан – жас ұлт. Жастарды қолдай отырып, елдің орнықты болашағы қалыптастырылады.

Правительство Республики Казахстан разработает Комплексный план по поддержке молодежи на 2021-2025 годы с учетом общественного мнения.
При молодежных ресурсных центрах, НПО и спортивных федерациях будут созданы просветительские и спортивные молодежные клубы.
Будут внедрены новые подходы в военно-патриотическом воспитании и подготовке молодежи к армии с внедрением мультимедийного подхода и использованием социальных сетей.
В рамках работы с молодежью категории NEET и социально уязвимой молодежью будет реализован комплекс мер, в частности, будут созданы отделы по работе с молодежью, региональная база по учету, а также адресная работа по вовлечению в продуктивную занятость.
Будет реализован пилотный проект по развитию молодежного корпуса "Zhas project" с предоставлением 1 000 грантов по трудоустройству для поддержки бизнеса и социально уязвимой молодежи.
Гранты на молодежные инициативы в сфере науки, искусства, медиа, ИТ на региональном уровне будут увеличены до 100 на основе гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары".
Будут увеличена продолжительность участия и оплата труда по проектам "Молодежная практика" и "Первое рабочее место" с ежегодным охватом 25 тыс. человек.
Для реализации деловых инициатив 20 тыс. представителей молодежи и уязвимых категорий населения будет увеличен размер грантов в два раза до 400 МРП.
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
В условиях текущих социальных процессов и экономических вызовов новая модель государственного управления должна быть основана на принципах "слышащего", эффективного и профессионального государства.
Сегодня возрастает роль институтов гражданского общества, которые должны усилить активность казахстанцев и предложить пути решения проблем.
Основными приоритетными задачами в сфере информации являются развитие и обеспечение устойчивого функционирования и безопасности единого информационного пространства.
Обеспечение эффективной защиты от реальных и потенциальных угроз в экономической, общественно-политической, социальной, военной и других сферах является ключевой задачей государства.
Задача 13. Повышение эффективности государственного управления
Модернизация системы государственного управления
Реформы по вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации и информационной безопасности будут закреплены на законодательном уровне.
Население, бизнес и инвесторы будут обеспечены открытыми пространственными данными и цифровыми картами.
Удобные государственные услуги
Будет упрощено использование электронной цифровой подписи без дополнительного программного обеспечения.
Будет обеспечена прозрачность очереди предоставления земель из категории населенных пунктов в электронном виде.
Сфера информации
Будет повышена востребованность открытых данных госорганов.
Для повышения уровня открытости центральных и местных госорганов будут внедрены новые критерии оценки работы со СМИ.
Задача 14. Повышение роли гражданского общества в государственной политике
Сфера гражданского общества
Активизируется работа региональных фронт-офисов волонтеров по привлечению граждан к решению социальных и экологических вопросов.
В рамках инициатив Главы государства будут созданы диалоговые площадки с участием гражданского общества и экспертов.
Сфера межэтнических отношений
Будет реализован комплекс мер по недопущению любых форм унижения чести и достоинства по языковому и этническому признакам.
В целях популяризации изучения государственного языка, развития волонтерства, благотворительности, медиации, воспитания у молодежи патриотизма будут реализованы просветительские и социальные проекты.
Задача 15. Повышение эффективности правоохранительной деятельности и специальных служб
Деятельность правоохранительных органов призвана обеспечить правовой подход к решению многочисленных проблем взаимоотношения государства и граждан, соблюдения правопорядка, обеспечения государственной и общественной безопасности.
В интересах национальной безопасности будут организованы производство и поставка необходимого вооружения, военной техники, специальных средств и имущества.
Будут проработаны вопросы создания национальной морской аварийно-спасательной службы в казахстанском секторе Каспийского моря.
Для обеспечения защиты населения, территорий и объектов экономики от различных аварий, природных и техногенных катастроф будет создано подразделение постоянной готовности (воинская часть) в городе Актобе.
С целью защиты удаленных населенных пунктов будут созданы пожарные посты.
Ключевые показатели
Реализация вышеуказанных мер будет способствовать достижению следующих ключевых показателей на 2022 год:

Қазақстан Республикасының Үкіметі қоғамдық пікірді ескере отырып, 2021 – 2025 жылдарға арналған жастарды қолдау жөніндегі кешенді жоспарды әзірлейді.
Жастар ресурстық орталықтары, ҮЕҰ және спорт федерациялары жанынан ағартушылық және спорттық жастар клубтары құрылатын болады.
Мультимедиалық тәсіл енгізіліп және әлеуметтік желілерді пайдалана отырып, жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу мен оларды әскерге даярлауға қатысты жаңа тәсілдер енгізіледі.
NEET санатындағы жастармен және әлеуметтік жағынан осал жастармен жұмыс аясында шаралар кешені іске асырылады, атап айтқанда, жастармен жұмыс жөніндегі бөлімдер, өңірлік есепке алу базасы құрылады, сондай-ақ нәтижелі жұмыспен қамтуға тарту бойынша атаулы жұмыс жүргізіледі.
Бизнесті және әлеуметтік жағынан осал жастарды қолдау үшін жұмысқа орналастыру бойынша 1 000 грант ұсына отырып, "Zhas project" жастар корпусын дамыту жөніндегі пилоттық жоба іске асырылатын болады.
Ғылым, өнер, медиа, АТ саласындағы жастар бастамаларына арналған гранттар өңірлік деңгейде "Тәуелсіздік ұрпақтары" гранты негізінде 100-ге дейін ұлғайтылады.
Жыл сайын 25 мың адамды қамти отырып, "Жастар практикасы" және "Алғашқы жұмыс орны" жобалары бойынша қатысу ұзақтығы мен еңбекақы төлеу ұлғайтылатын болады.
Жастар мен халықтың осал топтарының 20 мың өкілінің іскерлік бастамаларын іске асыру үшін гранттар мөлшері 400 АЕК-ке дейін екі есеге артады.
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУ
Ағымдағы әлеуметтік процестер мен экономикалық сын-қатерлер жағдайында мемлекеттік басқарудың жаңа моделі "халық үніне құлақ асатын", тиімді және кәсіби мемлекет қағидаттарына негізделуге тиіс.
Бүгінде азаматтық қоғам институттарының рөлі артып келеді, олар қазақстандықтардың белсенділігін күшейтіп, проблемаларды шешу жолдарын ұсынуға тиіс.
Ақпарат саласындағы негізгі басым міндеттер бірыңғай ақпараттық кеңістіктің орнықты жұмыс істеуі мен қауіпсіздігін дамыту және қамтамасыз ету болып табылады.
Экономикалық, қоғамдық-саяси, әлеуметтік, әскери және басқа да салаларда шынайы және ықтимал қауіп-қатерлерден тиімді түрде қорғауды қамтамасыз ету мемлекеттің түйінді міндеті болып табылады.
13-міндет. Мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту
Инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды дамыту және ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі реформалар заңнамалық деңгейде бекітілетін болады.
Халық, бизнес және инвесторлар ашық кеңістіктік деректермен және цифрлық карталармен қамтамасыз етіледі.
Ыңғайлы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
Электрондық цифрлық қолтаңбаны қосымша бағдарламалық қамтылымсыз пайдалану оңайлатылатын болады.
Елді мекендер санатынан жер беру кезегінің ашықтығы электрондық түрде қамтамасыз етіледі.
Ақпарат саласы
Мемлекеттік органдардың ашық деректеріне сұраныс артады.
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың ашықтығы деңгейін арттыру үшін БАҚ-пен жұмысты бағалаудың жаңа өлшемшарттары енгізіледі.
14-міндет. Мемлекеттік саясатта азаматтық қоғамның рөлін арттыру
Азаматтық қоғам саласы
Азаматтарды әлеуметтік және экологиялық мәселелерді шешуге тарту бойынша волонтерлердің өңірлік фронт-офистерінің жұмысы жандандырылуда.
Мемлекет басшысының бастамалары аясында азаматтық қоғам мен сарапшылардың қатысуымен диалог алаңдары құрылады.
Этносаралық қатынастар саласы
Тілдік және этникалық белгілер бойынша ар-намыс пен қадір-қасиетті қорлаудың кез келген нысандарына жол бермеу жөніндегі шаралар кешені іске асырылатын болады.
Мемлекеттік тілді үйренуді көпшілікке тарату, волонтерлікті, қайырымдылықты, медиацияны дамыту, жастарды патриотизмге тәрбиелеу мақсатында ағартушылық және әлеуметтік жобалар іске асырылады.
15-міндет. Құқық қорғау қызметі мен арнайы қызметтердің тиімділігін арттыру
Құқық қорғау органдарының қызметі мемлекет пен азаматтар арасындағы қарым-қатынастың көптеген проблемаларын шешуде, құқықтық тәртіпті сақтауда, мемлекеттік және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде құқықтық көзқарасты қамтамасыз етуге арналған.
Ұлттық қауіпсіздік мүддесі үшін қажетті қару-жарақты, әскери техниканы, арнайы құралдар мен мүлікті шығару және жеткізу ұйымдастырылады.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында ұлттық теңіздегі авариялық-құтқару қызметін құру мәселелері пысықталатын болады.
Халықты, аумақтар мен экономика объектілерін әртүрлі авариялардан, табиғи және техногендік апаттардан қорғауды қамтамасыз ету үшін Ақтөбе қаласында тұрақты әзірлік бөлімшесі (әскери бөлім) құрылатын болады.
Шалғайдағы елді мекендерді қорғау мақсатында өрт сөндіру бекеттері құрылады.
Түйінді көрсеткіштер
Жоғарыда көрсетілген шараларды іске асыру 2022 жылға арналған мынадай түйінді көрсеткіштерге қол жеткізуге ықпал ететін болады:

1) обеспечение роста экономики на уровне 4%;
2) снижение инфляции до 4-6%;
3) увеличение доли инвестиций в основной капитал к ВВП до 21,3%;
4) увеличение объема прямых иностранных инвестиций до 23,9 млрд. долл. США;
5) доведение доли МСБ к ВВП до 34,7%;
6) доведение объема несырьевого экспорта до 31,8 млрд долл. США;
7) ВДС обрабатывающей промышленности составит 11,2 трлн тенге;
8) создание не менее 190 тыс. новых рабочих мест. в т.ч. для молодежи;
9) повышение реальной зарплаты на 6,3%.
Программа будет реализована в соответствии Планом мероприятий по реализации Программы согласно приложению к настоящей Программе.
Приложение
к Программе действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год
План мероприятий
по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год
ОГЛАВЛЕНИЕ
1.1 Борьба с инфляцией
1.2 Бюджетная политика: фискальная дисциплина и прозрачность
Глава 2. ДИВЕРСИФИКАЦИЯ ЭКОНОМИКИ
2.1 Инвестиционная политика
2.2 Разгосударствление и приватизация
2.3 Развитие предпринимательства и конкуренции
2.4 Развитие регионов
2.5 Индустриализация, строительство и инфраструктура
2.6 Агропромышленный комплекс
2.7 Цифровизация и связь
2.8 Туризм
2.9 Логистика и торговля
2.10 Креативная экономика
2.11 Аэрокосмическая деятельность
Глава 3. РАЗВИТИЕ ЧЕЛОВЕЧЕСКОГО КАПИТАЛА
3.1 Развитие сферы образования
3.2 Развитие науки
3.3 Развитие сферы здравоохранения
3.4 Социальная поддержка граждан
3.5 Труд и занятость
3.6 Культура и спорт
3.7 Государственная поддержка молодежи
3.8 Улучшение экологической ситуации
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
4.1 Модернизация системы государственного управления
4.2 Удобные государственные услуги
4.3 Сфера гражданского общества
4.4 Сфера межэтнических отношений
4.5 Сфера информации
4.6 Повышение эффективности правоохранительной деятельности и специальных служб
Программа действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год определяет контуры нового экономического курса страны на среднесрочный период и направлена на диверсификацию экономики, индустриализацию, развитие несырьевых отраслей, разгосударствление, снижение зависимости от импорта, развитие предпринимательства и человеческого капитала.
Программа охватывает следующие задачи:
обеспечение макроэкономической стабильности;
диверсификация экономики и создание рабочих мест во всех отраслях экономики;
принятие политики, стимулирующей инвестиции, конкуренцию, предпринимательство, МСБ;
уменьшение доли государства в экономике;
решение вопросов трудоустройства, особенно молодежи;
обеспечение равного доступа граждан к качественному образованию и здравоохранению;
модернизация системы государственного управления с целью повышения прозрачности и эффективности;
обеспечение верховенства закона и личной безопасности граждан и предпринимателей.
План мероприятий
по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2022 год
№ п/н Наименование
мероприятий
Форма завершения Срок
исполнения
Ответственные исполнители Ожидаемый
эффект
Финансовая потребность
1 2 3 4 5 6 7

1) экономиканың 4 % деңгейінде өсуін қамтамасыз ету;
2) инфляцияны 4 – 6 %-ға дейін төмендету;
3) ЖІӨ-ге шаққанда негізгі капиталға салынатын инвестициялар үлесін 21,3 %-ға дейін ұлғайту;
4) тікелей шетелдік инвестициялар көлемін 21,7 млрд АҚШ долларына дейін ұлғайту;
5) ЖІӨ-ге шаққанда ШОБ үлесін 31,3 %-ға дейін жеткізу;
6) шикізатқа қатысы жоқ экспорт көлемін 34,7 млрд АҚШ долларына дейін жеткізу;
7) өңдеуші өнеркәсіптің ЖҚҚ 11,2 трлн теңгені құрайды;
8) кемінде 190 мың, оның ішінде жастар үшін жаңа жұмыс орындарын құру;
9) нақты еңбекақыны 6,3 %-ға арттыру.
Бағдарлама осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сай іске асырылатын болады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
МАЗМҰНЫ
1-тарау. МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ТҰРАҚТЫЛЫҚ
1.1 Инфляциямен күрес
1.2 Бюджет саясаты: фискалдық тәртіп және ашықтық
2-тарау. ЭКОНОМИКАНЫ ӘРТАРАПТАНДЫРУ
2.1 Инвестициялық саясат
2.2 Мемлекет иелігінен шығару және жекешелендіру
2.3 Кәсіпкерлік пен бәсекелестікті дамыту
2.4 Өңірлерді дамыту
2.5 Индустрияландыру, құрылыс және инфрақұрылым
2.6 Агроөнеркәсіптік кешен
2.7 Цифрландыру және байланыс
2.8 Туризм
2.9 Логистика және сауда
2.10 Креативті экономика
2.11 Аэроғарыш қызметі
3-тарау. АДАМИ КАПИТАЛДЫ ДАМЫТУ
3.1 Білім беру саласын дамыту
3.2 Ғылымды дамыту
3.3 Денсаулық сақтау саласын дамыту
3.4 Азаматтарды әлеуметтік қолдау
3.5 Еңбек және жұмыспен қамту
3.6 Мәдениет және спорт
3.7 Жастарды мемлекеттік қолдау
3.8 Экологиялық жағдайды жақсарту
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУ
4.1 Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту
4.2 Қолайлы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
4.3 Азаматтық қоғам саласы
4.4 Этносаралық қатынастар саласы
4.5 Ақпарат саласы
4.6 Құқық қорғау қызметінің және арнайы қызметтердің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасы елдің орта мерзімді кезеңге арналған жаңа экономикалық бағытының сұлбасын айқындайды және экономиканы әртараптандыруға, индустрияландыруға, шикізатқа қатысы жоқ салаларды дамытуға, мемлекет иелігінен алуға, импортқа тәуелділікті азайтуға, кәсіпкерлік пен адами капиталды дамытуға бағытталған.
Бағдарлама мынадай міндеттерді қамтиды:
макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету;
экономиканы әртараптандыру және экономиканың барлық салаларында жұмыс орындарын құру;
инвестицияларды, бәсекелестікті, кәсіпкерлікті, ШОБ-ты ынталандыратын саясатты қабылдау;
мемлекеттің экономикадағы үлесін азайту;
жұмысқа орналастыру, әсіресе жастарды орналастыру мәселелерін шешу;
азаматтардың сапалы білім алуға және денсаулық сақтауға тең қол жеткізуін қамтамасыз ету;
ашықтық пен тиімділікті арттыру мақсатында мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту;
заңның үстемдігін және азаматтар мен кәсіпкерлердің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс-шаралар атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Күтілетін нәтиже
Қаржылық қажеттілік
1
2
3
4
5
6
7

Глава 1. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКАЯ СТАБИЛЬНОСТЬ
1.1 Борьба с инфляцией
1.
Разработка и реализация комплекса мер по контролю и снижению инфляции, в том числе:
по снижению импортной зависимости;
по уменьшению количества неэффективных посредников от производителя до потребителя;
использование инструментов денежно-кредитной политики;
регулирование цен на СЗПТ и недопущение дефицита товаров
протокол заседания Правительства
Республики Казахстан
февраль
2022 года
МНЭ, МТИ, МФ, МИИР, МЭ, МСХ, МЭГПР, АЗРК (по согласованию), НБ (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение инфляции до 4-6 % в 2022 году, в том числе роста цен на продовольственные товары – до 4,7-6,7 %, непродовольственные товары – до 4-6 %, платные услуги – до 3-5 %;
доведение доли отечественных товаров до 89 % в 2022 году по яблокам, рыбе, колбасным изделиям, сырам и творогу, сахару, мясу птицы;
увеличение доли отечественных перевозчиков грузов автомобильным транспортом с 30 до 50 %
не требуется
2.
Доведение финансирования "оборотной схемы" и формирования стабфондов до 140 млрд тенге с применением основных рыночных механизмов по стабилизации цен на социально – значимые продовольственные товары
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МТИ, МСХ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
стабилизация цен на СЗПТ;
удержание цен на СЗПТ на уровне 6 %;
обеспечение населения товарами по сниженным ценам
за счет средств местных бюджетов
3.
Реализация 1-этапа создания Национальной товаропроводящей системы в целях насыщения внутреннего рынка отечественными товарами и обеспечения благоприятных условий для населения
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МТИ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
увеличение производительности СХТП на 135 тыс тонн ежегодно, что предполагает эффект в размере 88,5 млрд тенге за период проекта;
сокращение потерь СХТП на 21 тыс тонн ежегодно, что составляет порядка 16,9 млрд тенге за период проекта;
увеличение налоговых поступлений от обеленного торгового оборота на ожидаемую сумму в размере 164,3 млрд тенге за период проекта;
сокращение затрат населения на приобретение социально значимых товаров более чем на 16,3 млрд тенге за период проекта;
создание новых рабочих мест в торговле, на которых будет занято более 9 тыс человек
в рамках действующего бюджета (по проекту ГЧП в размере
9 059 686 тыс тенге)
4.
Фиксация цен от недропользователей на сырой и товарный газ, отчуждаемый в рамках преимущественного права государства, на уровне цен декабря

1-тарау. МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ТҰРАҚТЫЛЫҚ
1.1      Инфляциямен күрес
1.
Инфляцияны бақылау және төмендету, оның ішінде:
импорттық тәуелділікті төмендету;
өндірушіден тұтынушыға дейін тиімсіз делдалдардың санын азайту бойынша шаралар кешенін әзірлеп, іске асыру;
ақша-кредит саясатының құралдарын пайдалану;
ӘМАТ бағасын реттеу және тауарлардың тапшылығына жол бермеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі отырысының хаттамасы
2022 жылғы ақпан
ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, ИИДМ, ЭМ, АШМ, ЭГТРМ, БҚДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
инфляцияның 2022 жылы 4 – 6 %-ға дейін, оның ішінде азық-түлік тауарлары бағасы өсуінің – 4,7 – 6,7 %-ға дейін, азық-түлік емес тауарлары –
4-6 %-ға дейін, ақылы көрсетілетін қызметтер – 3 – 5 %-ға дейін төмендеуі;
2022 жылы алма, балық, шұжық өнімдері, ірімшік және сүзбе, қант, құс еті бойынша отандық тауарлардың үлесін 89 %-ға дейін жеткізу;
автомобиль көлігімен жүктерді отандық тасымалдаушылардың үлесін 30-дан
50 %-ға дейін ұлғайту
талап етілмейді
2.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бағасын тұрақтандыру бойынша негізгі нарықтық тетіктерді қолдана отырып, "айналым схемасын" қаржыландыруды және тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды 140 млрд теңгеге дейін жеткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
СИМ, АШМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ӘМАТ бағасын тұрақтандыру;
ӘМАТ бағасын 6 % деңгейінде ұстап тұру;
халықты бағасы төмендетілген тауарлармен қамтамасыз ету
жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен
3.
Ішкі нарықты отандық тауарлармен молықтыру және халық үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында Ұлттық тауар өткізу жүйесін құрудың
1-кезеңін іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
СИМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
АШТӨ өнімділігін жыл сайын 135 мың тоннаға ұлғайту, бұл жоба кезеңі үшін 88,5 млрд теңге мөлшеріндегі әсерді болжайды;
АШТӨ шығындарын жыл сайын 21 мың тоннаға қысқарту, бұл жоба кезеңі үшін шамамен 16,9 млрд теңгені құрайды;
ақталған сауда айналымынан түсетін салықтық түсімдерді жоба кезеңі үшін күтілетін 164,3 млрд теңге мөлшеріндегі сомаға ұлғайту;
халықтың әлеуметтік маңызы бар тауарларды сатып алуға жұмсайтын шығындарын жоба кезеңі үшін 16,3 млрд астам теңгеге қысқарту;
саудада 9 мыңнан астам адам жұмыспен қамтылатын жаңа жұмыс орындарын құру
қолданыстағы бюджет шеңберінде (МЖӘ жобасы бойынша
9 059 686 мың теңге мөлшерінде)
4.

2021 года до 1 января 2024 года
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль, декабрь
2022 года
МЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
минимизация повышения предельных цен оптовой реализации товарного газа
не требуется
5.
Предоставление Жамбылской ГРЭС дополнительно 515 млн м3 газа на 2022 год сверх существующих договоров по цене 20 510 тенге/тыс м3 для работы в 3-х, 4-х блочном режиме
договор
февраль
2022 года
МЭ, АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
выработка дополнительной электроэнергии в объеме 2 млрд кВтч
с сохранением действующего тарифа на уровне 10,45 тенге/кВтч для обеспечения г.Алматы и Акмолинской, Жамбылской, Кызылординской, Туркестанской, Алматинской областей
не требуется
6.
Совершенствование плана поставки сжиженного нефтяного газа путем:
наделения МЭ полномочиями по распределению сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке вне ЭТП;
наделения полномочиями МИО, имеющих более 150 субъектов оптовой и розничной реализации СНГ, разработки механизма распределения сжиженного нефтяного газа между субъектами оптовой и розничной реализации;
наделения правом на приобретение сжиженного нефтяного газа вне ЭТП автогазозаправочных станций, газосетевых организаций, газонаполнительных пунктов, газонаполнительных станций;
разработки единой методики ценообразования оптовой цены;
реализации сжиженного нефтяного газа через биржи с 1 января 2023 года с внедрением механизмов ограничения резкого роста цен на сжиженный нефтяной газ
проект Закона
Республики Казахстан*
апрель
2022 года
МЭ, МТИ, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
бесперебойное обеспечение сжиженным нефтяным газом внутреннего рынка – более 2 000 АГЗС
не требуется
7.
Реализация комплекса мер по реформированию системы производства и распределения горюче-смазочных материалов путем внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года № 463-IV "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" в целях снижения количества непродуктивных посредников
проект Закона Республики Казахстан*
апрель
2022 года
МЭ, МТИ, МФ, МНЭ, АЗРК (по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
снижение количества непродуктивных посредников (в части оптовых поставщиков)
не требуется
8.
Совершенствование механизма жилищной помощи при оплате коммунальных платежей.
Внедрение практики выделения нуждающейся категории населения в отдельную группу при оплате коммунальных платежей
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль, декабрь
2022 года
МИИР, МТСЗН, МНЭ
МНЭ, МИИР, МТСЗН, МЭ
снижение нагрузки при оплате коммунальных услуг для нуждающейся категории потребителей
не требуется

Мемлекеттің басым құқығы шеңберінде иеліктен шығарылатын шикі және тауарлық газдың жер қойнауын пайдаланушылар қойған бағаны 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін 2021 жылғы желтоқсандағы баға деңгейінде тіркеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде, желтоқсан
ЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасын көтеруді барынша азайту
талап етілмейді
5.
Жамбыл ГРЭС-іне 2022 жылға қолданыстағы шарттардан асыра 3, 4 блокты режимде жұмыс істеу үшін 20 510 теңге/мың м3 бағамен қосымша 515 млн м3 газ беру
шарт
2022 жылғы ақпан
ЭМ, "QazaqQaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Алматы қаласы мен Ақмола, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан, Алматы облыстарын қамтамасыз ету үшін қолданыстағы тарифті 10,45 теңге/кВтсағ деңгейінде сақтай отырып, 2 млрд кВт сағ көлемінде қосымша электр энергиясын өндіру
талап етілмейді
6.
Мыналар арқылы сұйытылған мұнай газын жеткізу жоспарын жетілдіру:
ЭМ-ге ЭКБ-дан тыс ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын бөлу бойынша өкілеттіктер беру;
СМГ-ны көтерме және бөлшек саудада өткізетін 150-ден астам субъектісі бар ЖАО-ға көтерме және бөлшек саудада өткізу субъектілері арасында сұйытылған мұнай газын бөлу тетігін әзірлеу өкілеттіктерін беру;
автогаз құю станцияларына, газ желісі ұйымдарына, газ толтыру пункттеріне, газ толтыру станцияларына ЭСА-дан тыс сұйытылған мұнай газын сатып алу құқығын беру;
бірыңғай көтерме баға белгілеу әдістемесін әзірлеу;
сұйытылған мұнай газы бағасының күрт өсуін шектеу тетіктерін енгізе отырып, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап сұйытылған мұнай газын биржалар арқылы өткізу арқылы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы*
2022 жылғы
сәуір
ЭМ, СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ішкі нарықты сұйытылған мұнай газымен үздіксіз қамтамасыз ету – 2 000 астам АГҚС
талап етілмейді
7.
Өнімсіз делдалдардың санын азайту мақсатында "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі № 463-IV Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жанар-жағармай материалдарын өндіру және бөлу жүйесін реформалау жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы*
2022 жылғы сәуір
ЭМ, СИМ, Қаржымині, ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
өнімсіз делдалдар санын азайту (көтерме саудадағы өнім берушілер бөлігінде)
талап етілмейді
8.
Коммуналдық төлемдерді төлеу кезінде тұрғын үй көмегі тетігін жетілдіру.
Коммуналдық төлемдерді төлеу кезінде халықтың мұқтаж санатын жеке топқа бөлу практикасын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде, желтоқсан
ИИДМ, Еңбекмині, ҰЭМ
ҰЭМ, ИИДМ, Еңбекмині, ЭМ
тұтынушылардың мұқтаж санаты үшін коммуналдық қызметтерге ақы төлеу кезінде жүктемені азайту
талап етілмейді

1.2 Бюджетная политика: фискальная дисциплина и прозрачность
9.
Кардинальное и комплексное реформирование межбюджетных отношений, в том числе:
передача отдельных видов налоговых поступлений на местный уровень;
минимизация встречных трансфертов между республиканским и местными бюджетами;
пересмотр подходов по выделению из республиканского бюджета целевых трансфертов на развитие регионам;
усовершенствование методики расчетов трансфертов общего характера;
разработка проектов законов об объемах трансфертов общего характера на 2023-2025 годы
проекты законов Республики Казахстан
приказ
МНЭ
декабрь
2022 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
предоставление дополнительных стимулов для МИО к развитию региональной экономики, увеличение доходов местных бюджетов (по предварительным расчетам на 25 %), постепенное снижение зависимости бюджетов регионов от республиканского бюджета
не требуется
10.
Внедрение подходов бережливой бюджетной политики, в том числе предусматривающих:
соблюдение контрцикличных бюджетных правил по ограничению темпов роста расходов и размера гарантированного трансферта из Нацфонда;
установление исчерпывающего перечня ключевых бюджетных коэффициентов в аналитическом отчете о бюджетных рисках и устойчивости государственных финансов
проекты
законов Республики Казахстан
аналитический отчет о бюджетных рисках и устойчивости государственных финансов
август
2022 года
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
снижение зависимости бюджета от нефтяных поступлений и стабилизация объема бюджетных расходов,
бюджетных коэффициентов для оценки эффективности и устойчивости бюджетной политики;
ненефтяной дефицит – 7,3 % к ВВП в 2023 году;
фискальный дефицит – 3,1 % к ВВП в 2023 году;
правительственный долг – не выше 27 % к ВВП в 2023 году;
поддержание неснижаемого остатка средств в Нацфонде в размере не менее 30 % к ВВП
не требуется
11.
Совершенствование и цифровизация таможенного администрирования, в том числе:
минимизация расхождения таможенной статистики с КНР;
совершенствование субъект-ориентированного подхода и внедрение интеллектуального анализа данных;
запуск пилота по прослеживаемости ввезенных товаров ЕАЭС;
внедрение онлайн-визуализации построения цепочки прослеживаемости товаров и товарного баланса на основе виртуального склада ИС "ЭСФ";
усиление ответственности за недостоверное таможенное декларирование
информация в Правительство
Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МФ, АФМ (по согласованию), МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), ГП (по согласованию)
увеличение собираемости налогов и таможенных платежей
не требуется
12.
Усиление контроля с расширением электронного аудита за целевым и эффективным использованием выделяемых бюджетных средств и средств Национального фонда, в том числе в рамках стабилизации социально-экономической ситуации страны
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь,
декабрь
2022 года
МФ
повышение прозрачности и эффективности использования бюджетных средств
не требуется
13.
Внедрение инструмента анализа эффективности мер государственной поддержки субъектов предпринимательства
автоматизация сбора и анализа данных по оказанным мерам государственной поддержки
июнь,
декабрь
2022 года
МФ, МИИР, МСХ, МНЭ, МЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
АО "Центр электронных финансов" (по согласованию), операторы мер государственной поддержки
повышение прозрачности и эффективности использования бюджетных средств
не требуется

1.2      Бюджет саясаты: фискалдық тәртіп және ашықтық
9.
Бюджетаралық қатынастарды түбегейлі және кешенді реформалау, оның ішінде:
салық түсімдерінің жекелеген түрлерін жергілікті деңгейге беру;
республикалық және жергілікті бюджеттер арасындағы қарсы трансферттерді барынша азайту;
республикалық бюджеттен өңірлерге нысаналы даму трансферттерін бөлу тәсілдерін қайта қарау;
жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін жетілдіру;
2023 – 2025 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдардың жобаларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары
ҰЭМ бұйрығы
2022 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖАО үшін өңірлік экономиканы дамытуға қосымша ынталандырулар беру,
жергілікті бюджеттердің кірістерін ұлғайту (алдын ала есептеулер бойынша 25 %-ға),
өңірлер бюджеттерінің республикалық бюджетке тәуелділігін біртіндеп төмендету
талап етілмейді
10.
Үнемді бюджет саясатының, оның ішінде:
шығыстардың өсу қарқынын және Ұлттық қордан берілетін кепілдендірілген трансферт мөлшерін шектеу жөніндегі контрциклды бюджеттік қағидаларды сақтауды;
бюджеттік тәуекелдер және мемлекеттік қаржының орнықтылығы туралы талдамалық есепте түйінді бюджеттік коэффициенттердің түбегейлі тізбесін белгілеуді көздейтін тәсілдерін енгізу
Қазақстан Республикасы Заңдарының жобалары
бюджеттік тәуекелдер және мемлекеттік қаржының орнықтылығы туралы талдамалық есеп
2022 жылғы тамыз
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
бюджеттің мұнай түсімдеріне тәуелділігін төмендету және бюджет шығыстарының көлемін тұрақтандыру;
бюджет саясатының тиімділігі мен орнықтылығын бағалау үшін бюджет коэффициенттерін төмендету;
мұнайға қатысты емес
тапшылық – 2023 жылы ЖІӨ-ге қатысты
7,3 %;
фискалдық тапшылық – 2023 жылы ЖІӨ-ге қатысты 3,1 %;
үкіметтік борыш – 2023 жылы ЖІӨ-ге қатысты 27 %-дан аспайды;
Ұлттық қорда азаймайтын қалдықты ЖІӨ-ге қатысты кемінде
30 % мөлшерінде ұстап тұру
талап етілмейді
11.
Кедендік әкімшілендіруді жетілдіру және цифрландыру, оның ішінде:
кедендік статистиканың ҚХР-мен алшақтығын барынша азайту;
субъектіге бағдарланған тәсілді жетілдіру және деректерді зияткерлік талдауды енгізу;
ЕАЭО-ның әкелінген тауарларын қадағалап отыру жөніндегі пилотты іске қосу;
"ЭШФ" АЖ виртуалды қоймасы негізінде тауарларды қадағалап отыру тізбегін және тауар балансын құрудың онлайн-визуализациясын енгізу;
анық емес кедендік декларациялау үшін жауапкершілікті күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы
желтоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
салықтар мен кедендік төлемдердің жиналуын ұлғайту
талап етілмейді
12.
Бөлінетін бюджет қаражаты мен Ұлттық қор қаражатының мақсатты және тиімді пайдаланылуын, оның ішінде елдің әлеуметтік-экономикалық жағдайын тұрақтандыру шеңберінде электрондық аудитті кеңейте отырып бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы, маусым, желтоқсан
Қаржымині
бюджет қаражатын пайдаланудың ашықтығы мен тиімділігін арттыру
талап етілмейді
13.
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін талдау құралын енгізу
көрсетілген мемлекеттік қолдау шаралары бойынша деректерді жинау мен талдауды автоматтандыру
2022 жылғы маусым, желтоқсан
Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰЭМ, ЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Даму" қоры" АҚ (келісу бойынша),
"Электрондық қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша), мемлекеттік қолдау шараларының операторлары
бюджет қаражатын пайдаланудың ашықтығы мен тиімділігін арттыру
талап етілмейді

Глава 2. ДИВЕРСИФИКАЦИЯ ЭКОНОМИКИ
2.1 Инвестиционная политика
14.
Формирование единого пула инвестиционных проектов с обеспечением его публичного размещения для общественного мониторинга, а также вводом в эксплуатацию не менее 35 проектов с участием иностранных инвесторов в несырьевых секторах
информация в Правительство
Республики Казахстан
май, декабрь
2022 года
МИД, отраслевые ЦГО, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
увеличение количества реализованных инвестиционных проектов;
дальнейшее развитие обрабатывающей промышленности, создание не менее 3000 постоянных рабочих мест, что увеличит экспортный потенциал страны
не требуется
15.
Совершенствование инструментов предоставления инвестиционных преференций в рамках соглашений об инвестициях, в части исключения требования по соответствию перечню приоритетных видов деятельности
проект Закона
Республики Казахстан*
апрель
2022 года
МНЭ, МИД, МФ, отраслевые ЦГО, АСПР (по согласованию), НБ (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
указанные меры позволят более точечно подходить к предоставлению инвестиционных преференций и принятию инвесторами встречных обязательств в рамках соглашений об инвестициях, обеспечить эффективность инвестиционных преференций и сбалансированность экономических выгод как для инвестора, так и для государства от реализации инвестиционных проектов
не требуется
16.
Ревизия всех выданных неиспользуемых месторождений для их изъятия и дальнейшей разработки с привлечением местных и иностранных инвесторов
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МИИР, МЭГПР, МЭ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение притока инвестиций, освоение новых месторождений с внедрением инновационных технологий, создание новых рабочих мест
из РБ потребуется ежегодно порядка 150 млн тенге******
17.
Внедрение улучшенного модельного контракта для стимулирования инвестиций в сфере недропользования, а также упрощение процедур, обеспечение прозрачности при предоставлении права недропользования и изменении условий контрактов
информация в Правительство
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МЭ, МЭГПР, МИИР, МИД, МНЭ, МФ, МЦРИАП, АКСИИ (по согласованию), АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
улучшение инвестиционной привлекательности освоения сложных нефтегазовых проектов;

2-тарау. ЭКОНОМИКАНЫ ӘРТАРАПТАНДЫРУ
2.1      Инвестициялық саясат
14.
Қоғамдық мониторинг үшін инвестициялық жобаларды жария орналастыруды, сондай-ақ шикізатқа қатысы жоқ секторларда шетелдік инвесторлардың қатысуымен кемінде 35 жобаны пайдалануға беруді қамтамасыз ете отырып, оның бірыңғай пулын қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы мамыр, желтоқсан
СІМ, салалық ОМО, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
іске асырылған инвестициялық жобалардың санын ұлғайту;
өңдеу өнеркәсібін одан әрі дамытып, кемінде 3000 тұрақты жұмыс орнын құру, бұл елдің экспорттық әлеуетін арттырады
талап етілмейді
15.
Қызметтің басым түрлерінің тізбесіне сәйкестік жөніндегі талапты алып тастау бөлігінде Инвестициялар туралы келісімдер шеңберінде инвестициялық преференциялар беру құралдарын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы*
2022 жылғы сәуір
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині, салалық ОМО, СЖРА ( келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
көрсетілген шаралар инвестициялық преференциялар беруге және инвестициялар туралы келісімдер шеңберінде инвесторлардың қарсы міндеттемелерді қабылдауына неғұрлым дәл қадам жасауға, инвестициялық преференциялардың тиімділігін және инвестициялық жобаларды іске асырудан инвестор үшін де, сол сияқты мемлекет үшін де экономикалық пайдалардың теңгерімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді
талап етілмейді
16.
Берілген барлық пайдаланылмайтын кен орындарын алып қою және жергілікті және шетелдік инвесторларды тарта отырып, одан әрі игеру үшін оларды тексеру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, ЭГТРМ, ЭМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
инвестициялар ағынын ұлғайту, инновациялық технологияларды енгізе отырып, жаңа кен орындарын игеру, жаңа жұмыс орындарын құру
РБ-ден жыл сайын шамамен 150 млн теңге талап етіледі
******
17.
Жер қойнауын пайдалану саласында инвестицияларды ынталандыру үшін жақсартылған модельдік келісімшартты енгізу, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану құқығын беру және келісімшарттар талаптарын өзгерту кезінде рәсімдерді оңайлату, ашықтықты қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
ЭМ, ЭГТРМ, ИИДМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, ҚШИКҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
күрделі мұнай-газ жобаларын игерудің инвестициялық тартымдылығын жақсарту;

сокращение сроков по контрактным процедурам от 80 до 50 дней
не требуется
18.
Начало базового проектирования Кашаганского ГПЗ мощностью
2 млрд м3/год и переговоры с потенциальными инвесторами
информация в
Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МНЭ, МФ, МИИР, акимат Атырауской области, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию),
"НК "QazaqGaz" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
принятие решения со стороны инвестора
частные инвестиции
19.
Заключение EPC-контракта на проектирование и строительство нового газоперерабатывающего завода в Мангистауской области
EPC-контракт
ноябрь
2022 года
МЭ, МНЭ, МФ, МИИР, акимат Мангистауской области, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
старт строительства завода;
продукция: товарный газ – 762 млн м3,
СНГ – 230 тыс тонн, ПГФ – 80 тыс тонн
частные инвестиции
20.
Разработка концепции инвестиционной политики для повышения привлекательности страны в условиях усиления требований ESG, глобального энергетического и технологического перехода
постановление Правительства Республики Казахстан
май
2022 года
МНЭ, МИД, МИИР, МЭ, МСХ, МФЦА (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
обеспечение роста инвестиций в основной капитал до 18,5 % к ВВП
не требуется
21.
Изменение подходов к механизму ГЧП, в том числе с учетом сбалансированного распределения обязанностей, обязательств, гарантий, рисков и доходов между инвесторами и государством
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль
2022 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
снижение дисбаланса частных вложений и государственных обязательств, а также увеличение выгод по проектам ГЧП
не требуется
22.
Повышение эффективности деятельности специальных экономических зон и их управляющих компаний
информация в Правительство
Республики Казахстан
март
2022 года
МИИР, МНЭ, МФ, МЭ, МТИ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
повышение инвестиционной привлекательности;
рост количества участников, рост объема производства
РБ - 256,7 млрд тенге на завершение инфраструктуры
******
23.
Поэтапный перевод компаний квазигосударственного сектора из иностранных юрисдикций на площадку МФЦА, а также установление ограничения на создание структур квазигосударственных компаний за рубежом
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)

келісімшарттық рәсімдер бойынша мерзімдерді 80-нен 50 күнге дейін қысқарту
талап етілмейді
18.
Қуаты жылына 2 млрд м3 Қашаған ГӨЗ базалық жобалауды бастау және әлеуетті инвесторлармен келіссөздер
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, Атырау облысының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "QazaqGaz" ҰК" (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
инвестор тарапынан шешім қабылдау
жеке инвестициялар
19.
Маңғыстау облысында жаңа газ өңдеу зауытын жобалауға және салуға EPC-келісімшарт жасасу
EPC-келісімшарт
2022 жылғы қараша
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, Маңғыстау облысының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
зауыт құрылысын бастау;
өнім: тауарлық газ – 762 млн м3,
ТМД – 230 мың тонна, ПГФ – 80 мың тонна
жеке инвестициялар
20.
ESG талаптарының күшеюі, жаһандық энергетикалық және технологиялық көшу жағдайында елдің тартымдылығын арттыру үшін Инвестициялық саясат тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жылғы мамыр
ҰЭМ, СІМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АХҚО (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
негізгі капиталға салынатын инвестициялардың ЖІӨ-ге шаққанда 18,5 %-ға дейін өсуін қамтамасыз ету
талап етілмейді
21.
МЖӘ тетігіне қойылатын тәсілдерді, оның ішінде инвесторлар мен мемлекет арасында міндеттерді, міндеттемелерді, кепілдіктерді, тәуекелдер мен кірістерді теңгерімді бөлуді ескере отырып өзгерту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
жеке салымдар мен мемлекеттік міндеттемелердің теңгерімсіздігін төмендету, сондай-ақ МЖӘ жобалары бойынша пайданы ұлғайту
талап етілмейді
22.
Арнайы экономикалық аймақтар мен олардың басқарушы компаниялары қызметінің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы наурыз
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, СИМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
инвестициялық тартымдылықты арттыру;
қатысушылар санының өсуі және өндіріс көлемінің өсуі
инфрақұрылымды аяқтауға 256,7 млрд теңге
******
23.
Квазимемлекеттік сектор компанияларын шетелдік юрисдикциялардан АӨҚО алаңына кезең-кезеңімен ауыстыру, сондай-ақ шетелде квазимемлекеттік компаниялардың құрылымдарын құруға шектеу белгілеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)

Перевод 5 компаний АО "ФНБ "Самрук-Казына" и 5 компаний АО "НУХ "Байтерек" на площадку МФЦА в соответствии с утвержденным планом по редомициляции
не требуется
24.
Привлечение международных высокотехнологических компаний, в том числе IT-гигантов из глобально-значимых инновационных экосистем как Индия, США, ОАЭ, для открытия инженерных офисов и школ программирования на площадке Astana Hub
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЦРИАП, КФ "Международный технопарк IT стартапов "Astana Hub" (по согласованию), АО "QazTech Ventures" (по согласованию)
вхождение высокотехнологических компаний в экономику РК;
новые технологии и инвестиции;
рост IT - и технических специалистов.
не требуется
2.2 Разгосударствление и приватизация
25.
Кардинальное реформирование АО "ФНБ "Самрук-Казына" и его портфельных компаний" с фокусом на повышение эффективности и общей социально-экономической отдачи для государства
информация в Правительство
Республики Казахстан
май
2022 года
МНЭ, АСПР (по согласованию), МФ, АЗРК (по согласованию), МЮ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
повышение эффективности деятельности и вклада в развитие экономики и улучшение благосостояния населения
не требуется
26.
Реформирование деятельности Банка Развития Казахстана в части усиления прозрачности, увеличения финансирования проектов МСБ и оптимизации корпоративного управления
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МНЭ, АЗРК (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
расширение доступа к льготному финансированию субъектов МСБ для развития приоритетных отраслей несырьевого сектора
не требуется
27.
Сокращение оснований и условий участия государства в предпринимательской деятельности
постановление
Правительства Республики Казахстан
декабрь
2022 года
АЗРК (по согласованию)
снижение видов деятельности, осуществляемых госпредприятиями, юридическими лицами, более 50 % акций которых принадлежит государству и аффилированными с ними лицами
не требуется
2.3 Развитие предпринимательства и конкуренции
28.
Создание реестра обязательных требований в сфере предпринимательства на базе ИПС "Әділет"
реестр обязательных требований
IV квартал
2022 года
МНЭ, регулирующие государственные органы,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
обеспечение доли МСБ к ВВП 31,3 % в 2022 году
на создание и введение реестра
392,9 млн тенге
(в том числе
2022г. – 140,5 млн тг;
2023г. – 84,1 млн тг;
2024г. – 84,1 млн тг;
2025г. – 84,1 млн тг)
29.
Формирование электронного реестра саморегулируемых организаций на портале "e-license"
электронный реестр саморегулируемых организаций на портале "e-license"
IV квартал
2022 года
МНЭ, регулирующие государственные органы,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
100 % доступность информации о СРО
не требуется
30.
Проведение функционального анализа НПП "Атамекен", его структуры и регуляторной деятельности на предмет их эффективности в развитии малого и среднего предпринимательства в Казахстане
предложения в Правительство
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), ассоциации, заинтересованные организации
повышение эффективности работы НПП "Атамекен"
не требуется
31.
Совершенствование встречных обязательств бизнеса для получения государственной поддержки с акцентированием на повышение доходов сотрудников, увеличение продуктивной занятости населения и повышение транспарентности
предложения в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МТИ, МКС, МЦРИАП, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КЦИЭ" (по согласованию), АО "ИЭИ" (по согласованию)
повышение социально-экономического эффекта (рост занятости и доходов населения) государственной поддержки
не требуется
32.
Утверждение нового порядка закупок АО "ФНБ "Самрук-Казына" и его дочерних компаний на уровне одного документа, исключив отсылки на иные внутренние документы
решение Совета директоров
АО "ФНБ
"Самрук-Казына
июнь
2022 года
МФ, МНЭ, МИИР, АЗРК (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
сокращение оснований закупок способом из одного источника не менее чем на 30 %
не требуется
33.
Повышение качества товаров, работ и услуг, а также безопасности жизни и здоровья населения посредством усиления роли и функции технического регулирования в экономике
план мероприятий
информация в Правительство
Республики Казахстан
апрель
2022 года
июнь, декабрь
2022 года
МТИ, МНЭ, МФ, МЮ, МИИР, МСХ, МЗ, МЦРИАП, МЭ, МЭГПР, МЧС, МИД, МКС, МОН, МТСЗН, АЗРК (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
АО "КЦ ГЧП"
(по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию),
АО "НК "Kazakh Tourism"
(по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук Казына" (по согласованию)
внедрение стандартов, норм и требований к качеству ТРУ, безопасности жизни и здоровья человека
в рамках уточнения бюджета БП 061 "Услуги в сфере технического регулирования и метрологии"

бекітілген редомициляция жөніндегі жоспарға сәйкес "Самұрық-Қазына" АҚ-ның 5 компаниясын және "Бәйтерек" АҚ-ның 5 компаниясын АХҚО алаңына ауыстыру
талап етілмейді
24.
Astana Hub алаңында инженерлік офистер мен бағдарламалау мектептерін ашу үшін халықаралық жоғары технологиялық компанияларды, оның ішінде Үндістан, АҚШ, БАӘ сияқты жаһандық маңызы бар инновациялық экожүйелерден IT-алыптарды тарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ,
"Astana Hub" IT стартаптарының халықаралық технопаркі" КҚ
(келісу бойынша), "QazTech Ventures" АҚ (келісу бойынша)
жоғары технологиялы компаниялардың ҚР экономикасына кіруі;
жаңа технологиялар мен инвестициялар;
ІТ және техникалық мамандардың өсуі
талап етілмейді
2.2      Мемлекет иелігінен шығару және жекешелендіру
25.
Мемлекет үшін тиімділігі мен жалпы әлеуметтік экономикалық қайтарымын арттыруға назар аудара отырып, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен оның портфельдік компанияларын түбегейлі реформалау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы мамыр
ҰЭМ, СЖРА (келісу бойынша), Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), Әділетмині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
қызметтің тиімділігі мен экономиканы дамытуға және халықтың әл-ауқатын жақсартуға салымды арттыру
талап етілмейді
26.
Ашықтықты күшейту, ШОБ жобаларын қаржыландыруды ұлғайту және корпоративтік басқаруды оңтайландыру бөлігінде Қазақстан Даму Банкінің қызметін реформалау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
шикізаттық емес сектордың басым салаларын дамыту үшін ШОБ субъектілерін жеңілдікті қаржыландыруға қол жеткізуді кеңейту
талап етілмейді
27.
Мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуының негіздері мен шарттарын қысқарту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жылғы желтоқсан
БҚДА (келісу бойынша)
акцияларының
50 %-дан астамы мемлекетке тиесілі кәсіпорындар, заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерін азайту
талап етілмейді
2.3      Кәсіпкерлік пен бәсекелестікті дамыту
28.
"Әділет" АҚЖ базасында Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жасау
міндетті талаптардың тізілімі
2022 жылғы VI тоқсан
ҰЭМ, реттеуші мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2022 жылы ШОБ – тың ЖІӨ-ге қатысты үлесін 31,3 % қамтамасыз ету
тізілімді құруға және жүргізуге 392,9 млн теңге
(оның ішінде
2022 ж. – 140,5 млн тг;
2023 ж. – 84,1 млн тг;
2024 ж. – 84,1 млн тг;
2025 ж. – 84,1 млн тг)
29.
"e-license" порталында өзін-өзі реттеуші ұйымдардың электрондық тізілімін қалыптастыру
"e-license" порталында өзін-өзі реттеуші ұйымдардың электрондық тізілімі
2022 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, реттеуші мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ӨРҰ туралы ақпараттың 100 % қолжетімділігі
талап етілмейді
30.
"Атамекен" ҰКП, оның құрылымы мен реттеушілік қызметіне олардың Қазақстандағы шағын және орта кәсіпкерлікті дамытудағы тиімділігі тұрғысынан функционалдық талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2022 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), қауымдастықтар, мүдделі ұйымдар
"Атамекен" ҰКП жұмысының тиімділігін арттыру
талап етілмейді
31.
Қызметкерлердің табысын арттыруға, халықтың өнімді жұмыспен қамтылуын ұлғайтуға және транспаренттілікті арттыруға назар аудара отырып, мемлекеттік қолдау алу үшін бизнестің қарсы міндеттемелерін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, СИМ, МСМ, ЦДИАӨМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша), "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша)
мемлекеттік қолдаудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін арттыру (халықтың жұмыспен қамтылуы мен табысының өсуі)
талап етілмейді
32.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен оның еншілес компанияларының жаңа сатып алу тәртібін өзге ішкі құжаттарға сілтеме жасауды алып тастап, бір құжат деңгейінде бекіту
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің шешімі
2022 жылғы маусым
Қаржымині, ҰЭМ, ИИДМ, БҚДА (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
(келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
бір көзден алу тәсілімен сатып алу негіздерін кемінде 30 %-ға қысқарту
талап етілмейді
33.
Экономикадағы техникалық реттеудің рөлі мен функцияларын күшейту арқылы тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын, сондай-ақ халықтың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін арттыру
іс-шаралар жоспары
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы сәуір
2022 жылғы маусым, желтоқсан
СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, ИИДМ, АШМ, ДСМ, ЦДИАӨМ, ЭМ, ЭГТРМ, ТЖМ, СІМ, МСМ, БҒМ, Еңбекмині, БҚДА (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "МЖӘ ҚО" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
ТЖҚ сапасына, адам өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне арналған стандарттарды, нормалар мен талаптарды енгізу
бюджетті нақтылау шеңберінде 061 "Техникалық реттеу және метрология саласындағы қызметтер" ББ

2.4 Развитие регионов
34.
Запуск региональных технопарков поддержки стартапов на основе бренда Astana Hub
запуск
5 технопарков
декабрь
2022 года
МЦРИАП, КФ "Международный технопарк IT стартапов "Astana Hub" (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
создание качественных ИТ-проектов в регионах страны;
привлечение молодежи к технологическому бизнесу
РБ - 206 млн тенге
35.
Разработка и реализация отдельных подходов в рамках "Ауыл – Ел бесігі", предусматривающих увеличение финансирования на проекты по развитию социально-культурной и спортивной инфраструктуры в западных и южных областях страны
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МНЭ, акиматы областей
сокращение межрегионального дисбаланса путем улучшения качества жизни сельчан за счет модернизации инфраструктуры, что позволит охватить в 2022 году свыше 100 проектов в более 70 СНП
гарантированный трансферт – 27 418 млн тенге
36.
Модернизация опорных и спутниковых сел в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі" в целях соответствия системе региональных стандартов
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МНЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
модернизация охватит 490 сельских населенных пунктов
РБ - 120 500 млн тенге
МБ – 12 050 млн тенге
******
37.
Кредитование областных бюджетов на строительство и приобретение жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МНЭ, акиматы областей
охват порядка 4353 специалиста. Создание условий проживания для работников на селе
РБ - 20 000 млн тенге
38.
Начало реализации проекта "Усиление электрических сетей Южной зоны ЕЭС РК путем строительства воздушных линий электропередачи 500 кВ" в целях обеспечения устойчивого функционирования и увеличения пропускной способности электрических сетей южного региона
информация в
Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
старт строительства проекта.
Увеличение пропускной способности электрических сетей Жамбылской, Туркестанской и Кызылординской областей от 1100 МВт до 1600 МВт и повышение устойчивости энергосистемы
частные инвестиции
39.
Ввод балансирующего рынка электрической энергии в режиме реального времени с 1 июля 2022 года в целях снижения внеплановых перетоков электрической энергии с энергосистемами сопредельных стран
приказ МЭ
июль
2022 года
МЭ, АО "KEGOC" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
экономическое стимулирование к снижению внеплановых перетоков
не требуется
40.
Газификация местности "Сарша" и курортной зоны "Теплый пляж" для развития туристического кластера Мангистауской области
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МФ, МНЭ, акимат Мангистауской области, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), АО "КазТрансГаз Аймак" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
обеспечение газом более 10 объектов туристического кластера побережья Каспийского моря

2.4      Өңірлерді дамыту
34.
Astana Hub бренді негізінде стартаптарды қолдау үшін өңірлік технопарктерді іске қосу
5 технопаркті іске қосу
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, "Astana Hub" халықаралық ІТ стартаптар технопаркі" КҚ
(келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ел өңірлерінде сапалы АТ-жобалар жасау;
жастарды технологиялық бизнеске тарту
РБ – 206
млн теңге
35.
Елдің батыс және оңтүстік облыстарында әлеуметтік-мәдени және спорттық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобаларға қаржыландыруды ұлғайтуды көздейтін "Ауыл – Ел бесігі" шеңберінде жекелеген тәсілдерді әзірлеу және іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, облыстардың әкімдіктері
инфрақұрылымды жаңғырту есебінен ауыл тұрғындарының тұрмыс сапасын жақсарту арқылы өңіраралық теңгерімсіздікті қысқарту, бұл 2022 жылы 70-тен астам АЕМ-де 100-ден астам жобаны қамтуға мүмкіндік береді
кепілдендірілген трансферт – 27 418 млн теңге
36.
Өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес келу мақсатында "Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде тірек және серіктес ауылдарды жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ҰЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жаңғырту 490 ауылдық елді мекенді қамтиды
РБ – 120 500 млн теңге
ЖБ – 12 050 млн теңге
******
37.
Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне тұрғын үй салу және сатып алу үшін облыстық бюджеттерге кредиттер беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ҰЭМ, облыстардың әкімдіктері
шамамен 4353 маманды қамту; жұмыскерлердің ауылда тұруына жағдай жасау
РБ – 20 000 млн теңге
38.
Оңтүстік өңірдің электр желілерінің орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз ету және өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында "500 кВ электр берудің әуе желілерін сала отырып, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының электр желілерін күшейту" жобасын іске асыруды бастау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жоба құрылысының басталуы;
Жамбыл, Түркістан және Қызылорда облыстары электр желілерінің өткізу қабілетін 1100 МВт-тан 1600 МВт-қа дейін ұлғайту және энергия жүйесінің орнықтылығын арттыру
жеке инвестициялар
39.
Электр энергиясының жоспардан тыс ағындарын төмендету мақсатында 2022 жылғы 1 шілдеден бастап шектес елдердің энергия жүйелерімен нақты уақыт режимінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығын енгізу
ЭМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ЭМ, "KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жоспардан тыс ағындарды төмендетуге экономикалық ынталандыру
талап етілмейді
40.
Маңғыстау облысының туристік кластерін дамыту үшін "Сарша" жергілікті жерін және "Жылы жағалау" курорттық аймағын газдандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, Қаржымині, ҰЭМ, Маңғыстау облысының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "QazaqQaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚазТрансГаз Аймақ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Каспий теңізі жағалауы туристік кластерінің 10-нан астам объектісін газбен қамтамасыз ету

8,3 млрд тенге
41.
Начало реализации проектов:
строительство лупинга МГ "Макат-Северный Кавказ" (0-130 км);
строительство 2-ой нитки МГ "Бейнеу-Жанаозен";
капитальный ремонт 1-ой нитки МГ "Бейнеу-Жанаозен"
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МФ, МНЭ, акиматы Мангистауской и Атырауской областей, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), АО "Интергаз Центральная Азия" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
обеспечение начала финансирования проектов (за счет собственных и привлеченных заемных средств)
частные инвестиции
42.
Начало реализации проекта по строительству ТЭЦ в г. Кокшетау в Акмолинской области в целях покрытия прогнозных тепловых и электрических нагрузок региона
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МФ, МНЭ, МЭГПР, акимат Акмолинской области, АО "KEGOC" (по согласованию), АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), АО "АстанаГазКМГ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
ввод к 2027 году нового энергоисточника электрической мощностью 240 МВт, тепловой мощностью 520 Гкал/ч.
частные инвестиции
43.
Ввод 247 МВт электрических мощностей в рамках инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию, обновление и (или) расширение энергопроизводящих организаций
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
реконструкция и расширение 4-х электростанций (Актюбинская ТЭЦ, Риддер ТЭЦ, Топарская ГРЭС, ГПЭС Sagat Energy) для ввода дополнительных 247 МВт электрических мощностей, сумма инвестиций 47,6 млрд тенге
частные инвестиции
44.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О развитии агломераций"
проект Закона
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Туркестанской областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
создание правовых и организационных условий формирования и функционирования городских агломераций
не требуется
45.
Реализация "якорных" инвестиционных проектов в моно- и малых городах
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МНЭ, МИИР, акиматы областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
реализация 86 "якорных" проектов
не требуется
46.
Разработка и внесение в Мажилис Парламента Республики Казахстан Водного кодекса в новой редакции
проект Кодекса
Республики Казахстан
сентябрь 2022 года
МЭГПР, МСХ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
создание единой вертикали управления водными ресурсами, объединяющей в себе как внутреннюю, так и внешнюю политику в области использования и охраны водных ресурсов
не требуется

8,3 млрд теңге (РБ-ден жарғылық капиталды толықтыру)
41.
Мынадай жобаларды іске асыруды бастау:
"Мақат – Солтүстік Кавказ" МГ лупингін салу (0-130 км);
"Бейнеу – Жаңаөзен" МГ 2-желісін салу;
"Бейнеу – Жаңаөзен" МГ 1-желісін күрделі жөндеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, Қаржымині, ҰЭМ, Маңғыстау және Атырау облыстарының әкімдіктері, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "QazaqQaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Интергаз Орталық Азия" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жобаларды қаржыландыруды бастауды қамтамасыз ету (меншікті және тартылған қарыз қаражаты есебінен)
жеке инвестициялар
42.
Ақмола облысының Көкшетау қаласында өңірдің болжамды жылу және электр жүктемелерін өтеу мақсатында ЖЭО салу жөніндегі жобаны іске асыруды бастау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЭГТРМ, Ақмола облысының әкімдігі, "KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "QazaqQaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АстанаГазҚМГ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2027 жылға қарай электр қуаты 240 МВт, жылу қуаты сағатына 520 Гкал жаңа энергия көзін іске қосу
жеке инвестициялар
43.
Энергия өндіруші ұйымдарды жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісімдер шеңберінде 247 МВт электр қуатын іске қосу
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
қосымша 247 МВт электр қуатын іске қосу үшін 4 электр станциясын (Ақтөбе ЖЭО, Риддер ЖЭО, Топар ГРЭС, Sagat Energy ГПЭС) реконструкциялау және кеңейту, инвестициялар сомасы 47,6 млрд теңге
жеке инвестициялар
44.
"Агломерацияларды дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Түркістан облыстарының, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
қалалық агломерацияларды құру мен олардың жұмыс істеуінің құқықтық және ұйымдастырушылық жағдайларын жасау
талап етілмейді
45.
Моно- және шағын қалаларда "зәкірлік" инвестициялық жобаларды іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ҰЭМ, ИИДМ, облыстардың әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
86 "зәкірлік" жобаны іске асыру
талап етілмейді
46.
Су кодексін жаңа редакцияда әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізу
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
2022 жылғы қыркүйек
ЭГТРМ, АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
су ресурстарын пайдалану мен қорғау саласындағы ішкі де, сол сияқты сыртқы да саясатты біріктіретін су ресурстарын басқарудың бірыңғай вертикалін құру
талап етілмейді

2.5 Индустриализация, строительство и инфраструктура
47.
Разработка эффективного механизма финансирования экспортоориентированных и импортозамещающих проектов обрабатывающей промышленности с выделением бюджетного кредитования от 1 % до 9 % через АО "Банк Развития Казахстана" и АО "Фонд развития промышленности", а также привлечением средств из частного рынка и других источников
информация в Правительство Республики Казахстан
июнь
2022 года
МИИР, МНЭ, МФ, МСХ, АО "Банк Развития Казахстана" (по согласованию),
АО "Фонд развития промышленности" (по согласованию)
реализация порядка 100 индустриальных проектов с созданием более 25 тыс рабочих мест;
снижение импортозамещения на $3,4 млрд;
увеличение несырьевого экспорта на $5,8 млрд
РБ – 309 млн тенге
48.
Локализация новых производств, необходимых для нефтяной отрасли, в том числе через механизм финансирования из Фонда прямых инвестиций компании "Шеврон"
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МЭГПР, МИИР, МНЭ, МФ, МЦРИАП, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, ТОО "Астана-Хаб" (по согласованию), ассоциация "Kazenergy" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
локализации трех товарных групп:
запорная арматура (клапаны); электротехническое оборудование;
КИП и А (контрольно-измерительные приборы и автоматика)
не требуется
49.
Запуск завода по производству полипропилена мощностью 500 тыс тонн/год с обеспечением выхода на технологический режим
акт ввода в эксплуатацию
июль
2022 года
МЭ, МИИР, МНЭ, акимат Атырауской области, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), ТОО "KPI" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
производство 110 тыс тонн полипропилена в 2022 году;
создание 436 постоянных рабочих мест
частные инвестиции
50.
Начало базового проектирования проектов "Полиэтилен" мощностью 1 250 тыс тонн/год и стоимостью 7,6 млрд долл. США, а также "Бутадиен" мощностью 186 тыс тонн/год и стоимостью 1,0 млрд долл. США
информация в
Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭ, МИИР, МЭГПР, МФ, акимат Атырауской области, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
принятие решения со стороны инвестора и старт проекта
не требуется
51.
Продвижение отечественной вакцины QazVac на внешние рынки после одобрения ее в ВОЗ и получения всех необходимых сертификатов
поставка вакцин на экспорт
декабрь 2022 года
МТИ, МЗ, МИД
экспорт отечественной вакцины QazVac позволит нарастить объемы производства, обеспечит самоокупаемость, тем самым внеся вклад в развитие отрасли и науки
дополнительное финансирование не требуется
52.
Стажировка отечественного инженерно-технического персонала предприятий обрабатывающей промышленности на зарубежных заводах
информация в Правительство
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МИИР, МФ, МНЭ, МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию), АО ЦМП "Болашак" (по согласованию)
увеличение дохода населения по средствам повышения квалификации
ежегодно:
2,1 млрд тенге от РБ (70 %);

2.5      Индустрияландыру, құрылыс және инфрақұрылым
47.
"Қазақстан Даму Банкі" АҚ және "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы, сондай-ақ жеке нарықтан және басқа да көздерден қаражат тарта отырып, 1 %-дан 9 %-ға дейін бюджеттік кредиттеуді бөлу арқылы өңдеу өнеркәсібінің экспортқа бағдарланған және импортты алмастыратын жобаларын қаржыландырудың тиімді тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, "Қазақстан Даму Банкі" АҚ (келісу бойынша), "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ (келісу бойынша)
25 мыңнан астам жұмыс орнын құра отырып, 100-ге жуық индустриялық жобаны іске асыру;
импортты алмастыруды $3,4 млрд-қа төмендету;
шикізаттық емес экспортты $5,8 млрд-қа ұлғайту
РБ – 309 млн теңге
48.
Мұнай саласы үшін қажетті жаңа өндірістерді, оның ішінде Шевронның тікелей инвестициялар қорынан қаржыландыру тетігі арқылы оқшаулау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, ЭГТРМ, ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Астана-Хаб" ЖШС (келісу бойынша), "Kazenergy" қауымдастығы (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
АХҚО (келісу бойынша)
мынадай үш тауарлық топты оқшаулау:
бекіту арматурасы (клапандар);
электр техникалық жабдық;
БӨАжА (бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика)
талап етілмейді
49.
Қуаты жылына 500 мың тонна полипропилен өндіру зауытын технологиялық режимге шығуды қамтамасыз ете отырып іске қосу
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы шілде
ЭМ, ИИДМ, ҰЭМ, Атырау облысының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "KPI" ЖШС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2022 жылы 110 мың тонна полипропилен өндіру;
436 тұрақты жұмыс орнын құру
жеке инвестициялар
50.
Қуаты жылына 1 250 мың тонна және құны 7,6 млрд АҚШ долл. болатын "Полиэтилен", сондай-ақ қуаты жылына 186 мың тонна және құны 1,0 млрд АҚШ болатын "Бутадиен" жобаларын базалық жобалауды бастау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, Қаржымині, Атырау облысының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
инвестор тарапынан шешім
қабылдау және жобаны бастау
талап етілмейді
51.
QazVac отандық вакцинасын ДДҰ мақұлдағаннан және барлық қажетті сертификаттарды алғаннан кейін сыртқы нарықтарда ілгерілету
вакциналарды экспортқа жеткізу
2022 жылғы желтоқсан
СИМ, ДСМ, СІМ
QazVac отандық вакцинасының экспорты өндіріс көлемін өрістетуге мүмкіндік береді, өзін-өзі өтеуді қамтамасыз етеді, осылайша сала мен ғылымның дамуына үлес қосады
қосымша қаржыландыру талап етілмейді
52.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары отандық инженерлік-техникалық персоналының шетелдік зауыттарда тағылымдамасы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша), "Болашақ" ХБО" АҚ (келісу бойынша)
біліктілікті арттыру құралдары бойынша халықтың табысын ұлғайту
жыл сайын:
РБ-ден 2,1 млрд теңге
(70 %);

0,9 млрд тенге от собственных средств предприятий (30 %);
на каждого специалиста
7000 долл. США
($1000 - перелет, $6000 - на 6 месяцев проживание)
******
53.
Законодательное закрепление обязательства недропользователей:
в контрактах недропользования по обеспечению необходимым объемом сырья по цене, определенной согласно Правилам по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности для отечественных перерабатывающих предприятий, реализующих проекты последующих переделов;
в типовых формах, контрактах, лицензировании по созданию пояса предприятий МСБ вокруг себя
проект Закона
Республики Казахстан*
апрель
2022 года
МИИР, МНЭ, МФ, АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение объемов производства до 2025 года с 58 тыс тонн до 161 тыс тонн:
алюминия с 31 тыс тонн до 73 тыс тонн,
меди с 7 тыс тонн до 38 тыс тонн,
свинца с 20 тыс тонн до 50 тыс тонн
не требуется
54.
Разработка программы обеспечения равного доступа промышленных предприятий к инфраструктуре с обязательным предоставлением на приоритетной основе энергоресурсов (земля, газ, вода, электричество) и технических условий к ним с оказанием мер государственной поддержки
информация в Правительство
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МИИР, МНЭ, МФ, АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
создание не менее 10000 новых рабочих мест для населения за счет своевременного подведения инфраструктуры к промышленным предприятиям
общая потребность из республиканского бюджета – 135,3 млрд тенге до 2025 года
(в том числе:
2022 год – 18 млрд тенге (22 проекта, ПСД разработаны); 2023 год – 29 млрд тг (31 проект, ПСД разработаны);
2024 год – 44,1 млрд тг;
2025 год – 44,1 млрд тг)
******
55.
Стимулирование геологоразведки и ускоренного перехода на этап добычи по ТПИ. Внедрение практики повышенных обязательств в зависимости от территории и срока разведки (инвестиции, социальные отчисления и другое) при продлении контрактов на разведку
предложения в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
привлечение дополнительных инвестиций;
развитие регионов
не требуется
56.
Поэтапное увеличение обязательной доли продажи электрической энергии на централизованных торгах, но не выше отпускной цены электрической энергии от энергопроизводящих организаций при прогнозируемом дефиците электрической энергии и мощности в ЕЭС РК
приказы МЭ и МНЭ
июнь – декабрь
2022 года
МЭ, МНЭ, АЗРК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
недопущение повышения цен на электрическую энергию
не требуется
57.
Запуск цифровой платформы (маркетплейса) для взаимодействия недропользователей, ИТ-компаний, инвесторов, стартапов, венчурных фондов и др. с целью мониторинга и прозрачности расходования 1 % от доходов недропользователей на НИОКР и цифровизацию
акт ввода в опытную эксплуатацию
до конца
2022 года
МЦРИАП, АО "ФНБ
"Самрук-Казына" (по согласованию) АКФ "ПИТ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение объемов производства предприятий электронной промышленности за счет снижения их затрат на НИОКР
по результатам разработки технической документации
58.
Субсидирование части платы социально-уязвимых слоев населения за жилье, арендованное в частном жилищном фонде
договоры
декабрь
2022 года
МИИР, АО "Отбасы банк" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
будет обеспечено 70 тыс очередников арендным жильем
2022 год –
50,0 млрд тенге

кәсіпорындардың меншікті қаражатынан 0,9 млрд теңге (30 %);
әр маманға
7000 АҚШ доллары
(1000 $ – ұшу, 6000 $ – 6 айға тұру үшін)
******
53.
Жер қойнауын пайдаланушылардың міндеттемелерін:
кейіннен өңдеп жасау жобаларын іске асыратын отандық қайта өңдеу кәсіпорындары үшін өңдеу өнеркәсібі орындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес айқындалған баға бойынша шикізаттың қажетті көлемімен қамтамасыз ету жөніндегі жер қойнауын пайдалану келісімшарттарында;
үлгілік нысандарда, келісімшарттарда, айналасында ШОБ кәсіпорындары белдеуін құру бойынша лицензиялауда заңнамалық түрде бекіту
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы*
2022 жылғы сәуір
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
өндіріс көлемін 2025 жылға дейін 58 мың тоннадан 161 мың тоннаға дейін:
алюминийді
31 мың тоннадан 73 мың тоннаға дейін,
мысты 7 мың тоннадан 38 мың тоннаға дейін,
қорғасынды 20 мың тоннадан 50 мың тоннаға дейін ұлғайту
талап етілмейді
54.
Мемлекеттік қолдау шараларын көрсете отырып, басым негізде энергия ресурстарын (жер, газ, су, электр) және оларға техникалық шарттарды міндетті ұсынумен өнеркәсіп орындарының инфрақұрылымға тең қолжетімділігін қамтамасыз ету бағдарламасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
өнеркәсіп орындарына инфрақұрылымды уақтылы жүргізу есебінен халық үшін кемінде 10000 жаңа жұмыс орнын құру
республикалық бюджеттен жалпы қажеттілік – 2025 жылға дейін 135,3 млрд теңге (оның ішінде:
2022 жыл – 18 млрд теңге (22 жоба, ЖСҚ әзірленді); 2023 жылы – 29 млрд теңге (31 жоба, ЖСҚ әзірленді);
2024 жылы – 44,1 млрд теңге;
2025 жылы – 44,1 млрд теңге)
******
55.
Геологиялық барлауға және ҚҚБ бойынша өндіру кезеңіне жедел өтуге ынталандыру. Барлауға арналған келісімшарттарды ұзарту кезінде барлау аумағына және мерзіміне (инвестициялар, әлеуметтік аударымдар және басқалар) қарай жоғарылатылған міндеттемелер практикасын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
қосымша инвестициялар тарту;
өңірлерді дамыту
талап етілмейді
56.
Орталықтандырылған сауда-саттықта электр энергиясын сатудың, бірақ ҚР БЭЖ-де электр энергиясы мен қуатының болжамды тапшылығы кезінде энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын босату бағасынан асырмай сатудың міндетті үлесін кезең-кезеңімен ұлғайту
ЭМ және ҰЭМ бұйрықтары
2022 жылғы маусым – желтоқсан
ЭМ, ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
электр энергиясы бағасының өсуіне жол бермеу
талап етілмейді
57.
ҒЗТКЖ мен цифрландыруға жер қойнауын пайдаланушылар кірістерінің
1 %-ының жұмсалуын мониторингтеу мен оның ашықтығы мақсатында жер қойнауын пайдаланушылардың, АТ компаниялардың, инвесторлардың, стартаптардың, венчурлік қорлардың және т.б. өзара іс-қимылы үшін цифрлық платформаны (маркетплейст) іске қосу
тәжірибелік пайдалануға беру актісі
2022 жылдың соңына дейін
ЦДИАӨМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ИТП" ДКҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
электрондық өнеркәсіп орындарының ҒЗТКЖ-ға шығындарын төмендету есебінен олардың өндіріс көлемін ұлғайту
техникалық құжаттаманы әзірлеу нәтижелері бойынша
58.
Жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін халықтың әлеуметтік осал топтары төлемақысының бір бөлігін субсидиялау
шарттар
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, "Отбасы банк" (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
кезекте тұрған 70 мың адам жалдамалы тұрғын үймен қамтамасыз етіледі
2022 жылы – 50,0 млрд теңге

(РБ – 40 млрд тенге, МБ – 10 млрд тенге)
59.
Внедрение ИС "Е-шанырак" для повышения прозрачности процессов управления домом и контроля учета расходов на коммунальные услуги с размещением реестра, рейтинга управляющих компаний, управляющих многоквартирным жилым домом, субъектов сервисной деятельности и поставщиков коммунальных услуг по качеству, количеству предоставления услуг и исполнения заявок
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль
2022 года
МИИР, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию), СЕМ (по согласованию)
обеспечение прозрачности процессов управления жилищным фондом и контроль населением затрат на коммунальные нужды
не требуется
60.
Разработка комплексного подхода при обустройстве кварталов, районов населенного пункта, включая инженерную инфраструктуру, модернизацию жилищного фонда и благоустройство в соответствии с новыми стандартами комплексной застройки городов
приказ МИИР,
постановление акиматов
ноябрь
2022 года
МИИР, МФ, МНЭ МЭ, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
комплексное и эффективное планирование расходования средств;
стандарты станут основой для разработки генеральных планов и ПДП
не требуется
61.
Реализация в пилотном режиме концепции по развитию городской инфраструктуры в городах Актау и Жанаозен**
постановление акиматов
декабрь
2022 года
Акимат
Мангистауской области
в 2022 году планируется: улучшение уровня комфортной среды проживания
ежегодно
РБ – 45,1 млрд тенге;
МБ – 5,8 млрд тенге
******
62.
Установление предельной стоимости строительства социальных объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций
приказ
МИИР
март
2022 года
МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
контроль стоимости строительства на всех этапах
не требуется
63.
Внедрение единого портала "e-Qurulys" для обеспечения прозрачности, повышения качества и мониторинга строительных работ на всех этапах
информационная система
декабрь
2022 года
МИИР, МЦРИАП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
прозрачность процесса строительных работ и повышения качества строительства
не требуется
64.
Проведение проверки отечественных заводов по производству автотранспортных средств и сельскохозяйственной техники на предмет соблюдения локализации с привлечением экспертов и общественности
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль
2022 года
МИИР, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию), СМИ
проверки исполнения условий соглашений о промышленной сборке транспортных средств
не требуется
65.
Принятие пакета мер по демонополизации строительного рынка и его конкурентному развитию
информация в Правительство
Республики Казахстан
май
2022 года
МИИР, АЗРК (по согласованию), МСХ, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение доли некрупных компаний на строительном рынке
не требуется

(РБ – 40 млрд теңге, ЖБ – 10 млрд теңге)
59.
Басқарушы компаниялардың, көппәтерлі тұрғын үй басқарушыларының, сервистік қызмет субъектілерінің және коммуналдық көрсетілетін қызметтер берушілердің тізілімін қызметтерді ұсынуы мен өтінімдерді орындауының саны, сапасы бойынша рейтингін орналастыра отырып, үйді басқару процестерінің ашықтығын арттыру және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарды есепке алуды бақылау үшін "Е-шаңырақ" АЖ енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде
ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ТМС (келісу бойынша)
тұрғын үй қорын басқару процестерінің ашықтығын қамтамасыз ету және халықтың коммуналдық қажеттіліктерге арналған шығындардың жұмсалуын бақылауы
талап етілмейді
60.
Қалалардың кешенді құрылысының жаңа стандарттарына сәйкес инженерлік инфрақұрылымды, тұрғын үй қорын жаңғыртуды және абаттандыруды қоса алғанда, елді мекен орамдарын, аудандарын жайластырудың кешенді тәсілін әзірлеу
ИИДМ бұйрығы,
әкімдіктер қаулысы
2022 жылғы қараша
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЭМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
қаражатты жұмсауды кешенді және тиімді жоспарлау;
стандарттар бас жоспарлар мен ЕЖЖ әзірлеу үшін негіз болады
талап етілмейді
61.
Ақтау және Жаңаөзен қалаларында қалалық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі тұжырымдаманы пилоттық режимде іске асыру**
әкімдіктер қаулысы
2022 жылғы желтоқсан
Маңғыстау облысының әкімдігі
2022 жылы жоспарланған:
қолайлы өмір сүру ортасының деңгейін жақсарту
жыл сайын
РБ – 45,1 млрд теңге;
ЖБ – 5,8 млрд теңге
******
62.
Мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын әлеуметтік объектілер құрылысының шекті құнын белгілеу
ИИДМ бұйрығы
2022 жылғы наурыз
ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
құрылыстың барлық кезеңдерінде құнын бақылау
талап етілмейді
63.
Құрылыс жұмыстарының барлық кезеңдерінде оның ашықтығын қамтамасыз ету, сапасын арттыру және мониторингтеу үшін "e-Qurulys" бірыңғай порталын енгізу
ақпараттық жүйе
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
құрылыс жұмыстары процесінің ашықтығы және құрылыс сапасын арттыру
талап етілмейді
64.
Автокөлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын шығаратын отандық зауыттарға сарапшылар мен жұртшылықты тарта отырып, оқшаулаудың сақталуы тұрғысынан тексеру жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде
ИИДМ, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), БАҚ
көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер талаптарының орындалуын тексеру
талап етілмейді
65.
Құрылыс нарығын монополиясыздандыру және оны бәсекелі дамыту жөнінде шаралар топтамасын қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы мамыр
ИИДМ, БҚДА (келісу бойынша), АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
құрылыс нарығында ірі емес компаниялар үлесін ұлғайту
талап етілмейді

2.6 Агропромышленный комплекс
66.
Создание комиссии по рассмотрению проблемных вопросов по использованию условных земельных долей
информация в Правительство
Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МСХ, МНЭ, акиматы областей, НПП "Атамекен" (по согласованию), Ассоциация финансистов Казахстана
предложения по внесению поправок в действующее законодательство
не требуется
67.
Совершенствование системы субсидирования АПК, предусматривающей:
взаимоувязку с промышленной политикой государства за счет совершенствования инструментов стимулирования технологического перевооружения сельского хозяйства и внедрения инноваций;
изменение порядка и механизмов субсидирования на предмет обеспечения их прозрачности, доступности малым и средним хозяйствам;
укрепление нормативной базы, внедрение системы эффективного планирования и мониторинга;
оптимизацию действующих направлений субсидирования;
упрощение процедур получения субсидий;
принятие встречных обязательств по достижению установленных индикаторов по некоторым видам субсидий, таких как диверсификация посевных площадей (для владельцев пашни);
не снижать объем валовой продукции сельского хозяйства;
выполнение требований по рациональному использованию земель;
повышение производительности труда;
внедрение единой интегрированной государственной информационной системы субсидирования АПК
проект ответа Главе государства
приказы МСХ
акт ввода в эксплуатацию
апрель
2022 года
сентябрь
2022 года
декабрь 2022 года
МСХ, МФ, МНЭ, МЦРИАП, МИИР, АПК (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
увеличение охвата мерами государственной поддержки субъектов АПК в 1,5 раза
100 % всех субсидий на базе одной информационной системы и на бесплатной основе
РБ - на сопровождение информационной системы – 135 млн тенге
68.
Реформирование системы ветеринарии в части:
четкого разграничения функций и полномочий между центром и регионами;
цифровизации процессов, автоматизации сбора и передачи данных в сфере ветеринарии;
поэтапного повышения заработных плат ветеринаров
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МСХ, МЦРИАП, МНЭ, МФ, МОН, МТСЗН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
улучшение системы ветеринарии по обеспечению эпизоотблагополучия
требуется,
после утверждения Закона Республики Казахстан, будет вынесено на отдельное РБК
******
69.
Увеличение в страховании в агропромышленном комплексе норматива субсидирования страховой премии с 50 % до 80 %
приказ
МСХ
апрель
2022 года
МСХ, МНЭ, МФ, АЗРК (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение охвата СХТП, участвующих в страховании более чем в 2 раза
в рамках действующего бюджета
70.
Проведение диверсификации в растениеводстве, предусматривающей увеличение площадей высокорентабельных (масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур) и сокращение водоемких (риса, хлопка) сельскохозяйственных культур
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь
2022 года
МСХ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение площадей высокорентабельных культур таких как масличные, овощные, бахчевые, кормовые и уменьшение площадей риса и хлопка
не требуется
71.
Введение оплаты НДС методом зачета на импортируемые пестициды, племенные животные всех видов, живой крупный рогатый скот, цыплята прародительских и материнских линий племенного разведения
проект Закона
Республики Казахстан
июнь
2022 года
МНЭ, МСХ, МФ,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение доступности импортных пестицидов, племенных животных всех видов, живого крупного рогатого скота, цыплят прародительских и материнских линий племенного разведения
не требуется
72.
Проведение мероприятий по оцифровке земельных данных, в том числе:
проведение почвенных обследований;
проведение геоботанических обследований;
создание почвенных карт в электронном виде;
создание геоботанических карт в электронном виде;
проведение аэрокосмосъемки;
интеграция информационных систем "ИСЖ" и "Qoldau" в соответствие с требованиями правил рационального использования земель;
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МСХ, МЦРИАП, акиматы областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
доля оцифрованных земельных данных – 35,3 %
в рамках действующего бюджета
73.
Развитие аграрной науки посредством финансирования научных исследований для решения стратегических задач в АПК путем программно-целевого финансирования на конкурсной основе и вне конкурсных процедур, отраслевого грантового финансирования с акцентом на финансирование научных коллективов, финансирования коммерциализации научных разработок и трансферта агротехнологий, модернизация НИО
31 проведенная научно-техническая программа
декабрь 2022 года
МСХ, НАО "НАНОЦ", по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение обеспеченности отечественных сельхозтоваропроизводителей научными разработками

2.6      Агроөнеркәсіптік кешен
66.
Шартты жер үлестерін пайдалану жөніндегі проблемалық мәселелерді қарау жөнінде комиссия құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
АШМ, ҰЭМ, облыстардың әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП, Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
қолданыстағы заңнамаға түзетулер енгізу бойынша ұсыныстар
талап етілмейді
67.
Мыналарды:
ауыл шаруашылығын технологиялық қайта жарақтандыруды ынталандыру және инновациялар енгізу құралдарын жетілдіру есебінен мемлекеттің өнеркәсіптік саясатымен өзара байланыстыруды;
субсидиялау тәртібі мен тетіктерін олардың ашықтығын, шағын және орта шаруашылықтарға қолжетімділігін қамтамасыз ету тұрғысынан өзгертуді;
нормативтік базаны нығайтуды, тиімді жоспарлау және мониторинг жүйесін енгізуді;
субсидиялаудың қолданыстағы бағыттарын оңтайландыруды;
субсидия алу рәсімдерін оңайлатуды;
егістік алқаптарын әртараптандыру сияқты субсидиялардың кейбір түрлері бойынша белгіленген индикаторларға қол жеткізу бойынша қарсы міндеттемелерді қабылдауды (егістік иелері үшін);
ауыл шаруашылығының жалпы өнім көлемін төмендетпеуді;
жерді ұтымды пайдалану жөніндегі талаптарды орындауды;
еңбек өнімділігін арттыруды;
АӨК-ті субсидиялаудың бірыңғай интеграцияланған мемлекеттік ақпараттық жүйесін енгізуді көздейтін АӨК субсидиялау жүйесін жетілдіру
Мемлекет басшысына жауап жобасы
АШМ бұйрықтары
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы қыркүйек
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, ИИДМ, СЖА (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларымен қамтуды 1,5 есеге ұлғайту
бір ақпараттық жүйенің базасында және тегін негізде барлық субсидиялардың
100 %-ы
РБ – ақпараттық жүйені сүйемелдеуге – 135 млн теңге
68.
Ветеринария жүйесін:
орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін нақты ажырату;
ветеринария саласындағы процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыру;
ветеринарлардың жалақысын кезең-кезеңімен арттыру бөлігінде реформалау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҒМ, Еңбекмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
эпизоотиялық әл-ауқатты қамтамасыз ету бойынша ветеринария жүйесін жақсарту
талап етіледі,
Қазақстан Республикасының Заңы бекітілгеннен кейін жеке РБК-ге шығарылатын болады
******
69.
Агроөнеркәсіптік кешендегі сақтандыруда сақтандыру сыйлықақысын субсидиялау нормативін 50 %-дан
80 %-ға дейін ұлғайту
АШМ бұйрығы
2022 жылғы сәуір
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
сақтандыруға қатысатын АШТӨ-ні қамтуды 2 еседен астамға ұлғайту
қолданыстағы бюджет шеңберінде
70.
Өсімдік шаруашылығында рентабельділігі жоғары (майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдары) алқаптарды ұлғайтуды және суды көп қажетсінетін (күріш, мақта) ауыл шаруашылығы дақылдарын азайтуды көздейтін әртараптандыруды жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым
АШМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдары сияқты рентабельділігі жоғары дақылдар алқаптарын ұлғайту және күріш пен мақта алқаптарын азайту
талап етілмейді
71.
Импортталатын пестицидтерге, барлық түрдегі асыл тұқымды жануарларға, тірі ірі қара малға, асыл тұқымдастарды өсірудің аталық және аналық желісінің балапандарына есепке жатқызу әдісімен ҚҚС төлеуді енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы маусым
ҰЭМ, АШМ, Қаржымині,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
импортталатын пестицидтердің, барлық түрдегі асыл тұқымды жануарлардың, тірі ірі қара малдың, асыл тұқымды өсірудің ата-бабалық және аналық балапандарының қолжетімділігін арттыру
талап етілмейді
72.
Жер деректерін цифрлау жөніндегі іс-шараларды жүргізу, оның ішінде:
топырақты зерттеп-тексеруді жүргізу;
геоботаникалық зерттеп-тексеру жүргізу;
электрондық түрдегі топырақ карталарын жасау;
электронды түрдегі геоботаникалық карталар жасау;
аэроғарыштық түсірілім жүргізу;
жерді ұтымды пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес "ИӨС" және "Qoldau" ақпараттық жүйелерін интеграциялау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ЦДИАӨМ, облыстардың әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
цифрланған жер деректерінің үлесі –
35,3 %
қолданыстағы бюджет шеңберінде
73.
АӨК-тегі стратегиялық міндеттерді конкурстық негізде және конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми ұжымдарды қаржыландыруға, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыруды және агротехнологиялар трансфертін қаржыландыруға баса назар аудара отырып, салалық гранттық қаржыландыру жолымен шешу үшін ғылыми зерттеулерді қаржыландыру арқылы аграрлық ғылымды дамыту, ҒЗО жаңғырту
жүргізілген 31 ғылыми-техникалық бағдарлама
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, "ҰАҒББО" КеАҚ" АҚ (келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
отандық ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің ғылыми әзірлемелермен қамтамасыз етілуін арттыру

доп. потребность – 3,8 млрд тенге;
РБ – 4,5 млрд тенге
2.7 Цифровизация и связь
74.
Запуск технологий мобильной связи пятого поколения 5G в 3 городах и повышение качества мобильного Интернета, в том числе в сельских населенных пунктах
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МЦРИАП, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, операторы связи (по согласованию)
обеспечение запуска технологий мобильной связи пятого поколения 5G в 3-х городах; повышение качества жизни и исключение "цифрового неравенства" в "перспективных" СНП
не требуется
75.
Внедрение автоматизированной системы централизованного экстренного массового оповещения населения через мобильные устройства
акт ввода в опытную эксплуатацию
декабрь
2022 года
МЦРИАП, МЧС, МВД, МЗ, МФ, МНЭ, операторы связи (по согласованию)
экстренное оповещение населения при ЧП;
доведение до населения в оперативном режиме правдивой информации, официальной позиции органов госуправления, а также опровержение ложных слухов, фейков.
не требуется
76.
Запуск работы негеостационарных спутниковых систем связи (НГСО)
акт ввода в опытную эксплуатацию
декабрь 2022 года
МЦРИАП, МНЭ, МФ
дополнительное поступление налогов за использование РЧС операторами НГСО систем спутниковой связи: годовое поступление в бюджет составит порядка
200-300 млн тенге;
внедрение современных технологий НГСО ведущих Bigtech в РК
не требуется
77.
Поэтапная демонополизация группы компаний АО "Казактелеком" путем реализации (продажи) 100 % акций одного сотового оператора (АО "Кселл" либо ТОО "Мобайл Телеком-Сервис") посредством проведения конкурса (аукциона) с обеспечением корпоративного управления деятельностью второго сотового оператора по принципу "Китайской стены"
решение торгов
декабрь 2022 года
АО "Казахтелеком" (по согласованию)
АЗРК (по согласованию), МЦРИАП
рост конкуренции на рынке телекоммуникаций
не требуется
2.8 Туризм
78.
Восстановление туристского имиджа страны на международном уровне и реализация инвестиционных проектов (гостиницы, курорты, места развлечения и отдыха и т.д.)
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МКС, МИД, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, МФЦА (по согласованию), АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
создание 12 000 новых рабочих мест в сфере туризма (турфирмы, гостиницы, рестораны, транспорт, гиды) путем привлечения 500 тыс въездных туристов, экспорт услуг - 600 млн долларов США
РБ - 345 млн тенге
(заявлены при уточнении бюджета)
79.
Развитие туристского потенциала Имантау-Шалкарской курортной зоны
информация в Правительство
Республики Казахстан
в течение
2022 года
МКС, МЭГПР, МНЭ, акимат Северо-Казахстанской области, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
развитие Имантау-Шалкарской курортной зоны
не требуется

қосымша қажеттілік – 3,8 млрд теңге;
РБ
– 4,5 млрд теңге
2.7      Цифрландыру және байланыс
74.
3 қалада 5G бесінші буын ұялы байланыс технологияларын іске қосу және мобильді Интернеттің, оның ішінде ауылдық елді мекендердегі сапасын арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ЦДИАӨМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, байланыс операторлары (келісу бойынша)
3 қалада 5G бесінші буын ұялы байланыс технологияларын іске қосуды қамтамасыз ету; "перспективалы" АЕМ-де өмір сүру сапасын арттыру және "цифрлық теңсіздікті" жою
талап етілмейді
75.
Халықты мобильді құрылғылар арқылы орталықтандырылған шұғыл жаппай құлақтандырудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
тәжірибелік пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ТЖМ, ІІМ, ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
ТЖ кезінде халықты шұғыл құлақтандыру;
халыққа жедел режимде шынайы ақпаратты, мемлекеттік басқару органдарының ресми ұстанымын жеткізу, сондай-ақ жалған қауесеттерді, фейктерді теріске шығару.
талап етілмейді
76.
Геостационарлық емес спутниктік байланыс жүйелерінің (ГЕСО) жұмысын іске қосу
тәжірибелік пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині
ГЕСО спутниктік байланыс жүйелері операторларының РЖС пайдаланғаны үшін қосымша салық түсімі: бюджетке жылдық түсім шамамен 200 – 300 млн теңгені құрайды;
ҚР-да жетекші Bigtech ГЕСЖ заманауи технологияларын енгізу
талап етілмейді
77.
"Қытай қорғаны" қағидаты бойынша екінші ұялы оператордың қызметін корпоративтік басқаруды қамтамасыз ете отырып, бір ұялы оператордың ("Кселл" АҚ не "Мобайл Телеком-Сервис" ЖШС) 100 % акциясын конкурс (аукцион) өткізу жолымен өткізу (сату) арқылы "Қазақтелеком" АҚ компаниялар тобын кезең-кезеңімен монополиясыздандыру
сауда-саттық шешімі
2022 жылғы желтоқсан
"Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша),
БҚДА (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
телекоммуникациялар нарығында бәсекелестіктің артуы
талап етілмейді
2.8      Туризм
78.
Халықаралық деңгейде елдің туристік имиджін қалпына келтіру және инвестициялық жобаларды іске асыру (қонақ үйлер, курорттар, ойын-сауық және демалыс орындары және т.б.)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
МСМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және
Шымкент қалаларының әкімдіктері, АХҚО (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
500 мың сырттан келетін туристерді тарту арқылы туризм саласында 12 000 жаңа жұмыс орнын (турфирмалар, қонақ үйлер, мейрамханалар, көлік, гидтер) құру, көрсетілетін қызметтер экспорты – 600 млн АҚШ доллары
РБ – 345 млн теңге (бюджетті нақтылау кезінде мәлімделген)
79.
Имантау – Шалқар курорттық аймағының туристік әлеуетін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылдың ішінде
МСМ, ЭГТРМ, ҰЭМ, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
Имантау – Шалқар курорттық аймағын дамыту
талап етілмейді

2.9 Логистика и торговля
80.
Принятие мер по возврату подъездных путей, участвующих в технологическом процессе работы станции, в состав магистральной железнодорожной сети
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МИИР, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
снижение стоимости перевозок;
снижение затрат товаропроизводителей;
снижение стоимости товаров для потребителей
не требуется
81.
Принятие комплексного решения с учетом общественного мнения по дальнейшему использованию объектов ЛРТ
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2022 года
Акимат
г. Нур-Султана, МИИР, МФ, ТОО "City transportation systems" (по согласованию)
завершение проекта
не требуется
82.
Организация производства стандартных и "open-top" контейнеров на базе отечественных промышленных предприятий
запуск производства
декабрь
2022 года
МИИР, МНЭ, МФ
увеличение доли контейнерных перевозок при экспорте до 30 %; снижение доли транспортных расходов на 4 %
не требуется
83.
Внедрение торговой платформы для импортно-экспортных операций
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МТИ, МФ, МИИР, МЦРИАП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
прозрачность импортно-экспортных операций.
Автоматизация таможенной документации ВЭД
в рамках обеспечения деятельности государственных органов
84.
Организация высокоскоростных маршрутов по внутриреспубликанским сообщениям в рамках реализации инфраструктурных проектов (Достык-Мойынты, Дарбаза-Мактаарал, обводная Алматы).
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МИИР, МФ, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
повышение скорости контейнерных поездов с 834 до 1 500 км/сутки;
увеличение пропускной способности участков до 5 раз.
Разгрузка Алматинского узла на 30 %.
На период строительства 4 500 рабочих мест, после ввода 1 128 постоянных рабочих мест
внебюджетные средства -
1) строительство вторых путей и электрификация ж/д участка - 938,1 млрд тенге, из них:
2022 год – 130 млрд тенге;
2023 год – 304,1 млрд тенге;
2024 год – 254 млрд тенге;
2025 год – 250 млрд тенге;
2) строительство ж/д линии Дарбаза-Мактарал - 161,8 млрд тенге, (ВС) из них:
2022 год – 70 млрд тенге;
2023 год – 80 млрд тенге;
2024 год – 11,8 млрд тенге;
3) строительство обводной ж/д линии в обход станции Алматы - 93,6 млрд тенге, из них:
2022 год – 46,8 млрд тенге;

2.9      Логистика және сауда
80.
Станция жұмысының технологиялық процесіне қатысатын кірме жолдарды магистральдық теміржол желісінің құрамына қайтару бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
тасымалдау құнын төмендету;
тауар өндірушілердің шығындарын төмендету;
тұтынушылар үшін тауарлар құнын төмендету
талап етілмейді
81.
ЖРК объектілерін одан әрі пайдалану бойынша қоғамдық пікірді ескере отырып, кешенді шешім қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі, ИИДМ, Қаржымині, "City transportation systems" ЖШС (келісу бойынша)
жобаны аяқтау
талап етілмейді
82.
Отандық өнеркәсіптік кәсіпорындар базасында стандартты және "open-top" контейнерлерінің өндірісін ұйымдастыру
өндірісті іске қосу
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині
экспорт кезінде контейнерлік тасымалдар үлесін 30 %-ға дейін ұлғайту;
көлік шығыстарының үлесін 4 %-ға төмендету
талап етілмейді
83.
Импорттық-экспорттық операциялар үшін сауда платформасын енгізу
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
СИМ, Қаржымині, ИИДМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
импорттық-экспорттық операциялардың ашықтығы;
кедендік және СЭҚ құжаттамасын автоматтандыру
мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз ету шеңберінде
84.
Инфрақұрылымдық жобаларды (Достық – Мойынты, Дарбаза – Мақтаарал, Алматы айналма жолы) іске асыру шеңберінде республикаішілік қатынастар бойынша жылдамдығы жоғары маршруттар ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
контейнерлік пойыздардың жылдамдығын тәулігіне 834 км-ден 1 500 км-ге дейін арттыру;
учаскелердің өткізу қабілетін 5 есеге дейін ұлғайту;
Алматы торабының жүктемесін 30 %-ға азайту;
құрылыс кезеңінде
4 500 жұмыс орны, пайдалануға берілгеннен кейін 1 128 тұрақты жұмыс орны
бюджеттен тыс қаражат –
1) екінші жолдардың құрылысы және т/ж учаскесін электрлендіру – 938,1 млрд теңге, оның ішінде:
2022 жылы – 130 млрд теңге;
2023 жылы – 304,1 млрд теңге;
2024 жылы – 254 млрд теңге;
2025 жылы – 250 млрд теңге;
2) Дарбаза – Мақтаарал т/ж желісінің құрылысы – 161,8 млрд теңге, оның ішінде:
2022 жылы – 70 млрд теңге;
2023 жылы – 80 млрд теңге;
2024 жылы – 11,8 млрд теңге;
3) Алматы станциясын айналып өтетін айналма т/ж желісін салу – 93,6 млрд теңге, оның ішінде:
2022 жылы – 46,8 млрд теңге;

2023 год – 46,8 млрд тенге.
85.
Разработка комплекса эффективных мер развития национальной электронной торговли, в том числе совершенствование методики статистического учета
план мероприятий
сентябрь
2022 года
МТИ, МНЭ, МФ, МЦРИАП, МИД, БНС АСПР (по согласованию),
АБР (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение доли электронной торговли от общего объема розничной торговли (в 2022 г.- 12 %);
единая методика статистических данных электронной торговли, отвечающая международным требованиям;
достоверная информация о субъектах предпринимательства,
что повысит доходы субъектов МСБ путем расширения каналов продаж, развития курьерской доставки, повышения цифровой грамотности населения
Не требуется
86.
Утверждение страновых экспортных программ с загранучреждениями, в том числе активное применение инструментов торговой дипломатии
касательно страновых экспортных программ:
принятие СЭП,
утверждение программы
касательно торговых представителей:
информация в Правительство
Республики Казахстан
касательно торговых советников:
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь
2022 года
МТИ, МИД, АО "ЦРТП "QazTrade" (по согласованию)
увеличение в
2022 году экспорта обработанной продукции с Кыргызстаном до $ 687 млн, с Узбекистаном - $ 1533,4 млн, с Таджикистаном - $ 588,9 млн, с Туркменистаном – $ 67,9 млрд;
объем несырьевого экспорта со странами высокого экспортного интереса в 2022 г. – $ 15,9 млрд (КНР – $ 6107,2 млн, Германия – $ 330,9 млн, Турция – $ 1 103,1 млн, Украина – $ 328 млн, РФ – $ 4 194,2 млн и др.)
не требуется
87.
Увеличение страховых контрактов экспортеров в 2,5 раза за счет увеличения лимита государственной гарантии на 210 млрд тенге
отраслевое заключение
май
2022 года
МТИ, МФ, МНЭ
373 экспортных контрактов в 2022 г.;
520 млрд тенге - сумма экспортных контрактов в 2022 г.
250 млрд тенге - объем принятых страховых обязательств в 2022 г.;
долгосрочное финансирование от международных финансовых институтов и крупных коммерческих банков;
снижение финансовых рисков по экспортным контрактам
РБ -
210 млрд тенге
(госгарантия Правительства РК)
******
2.10 Креативная экономика
88.
Разработка законодательных поправок по регулированию креативных индустрий
проект Закона Республики Казахстан*
апрель
2022 года
МНЭ, МКС, МОН, МИИР, МЦРИАП, МИОР, МТИ, МИО, АСПР (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ККМ" (по согласованию)
увеличение количества субъектов МСП в сфере креативных индустрий на 6000 ед.;
увеличение вклада креативных индустрий в экономику Казахстана на 3,6 %;
Увеличение занятости в креативных индустриях до 3,7 %
не требуется

2023 жылы – 46,8 млрд теңге
85.
Ұлттық электрондық сауданы дамытудың тиімді шаралар кешенін әзірлеу, оның ішінде статистикалық есепке алу әдістемесін жетілдіру
іс-шаралар жоспары
2022 жылғы қыркүйек
СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, СІМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша),
АДБ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
бөлшек сауданың жалпы көлемінен электрондық сауда үлесін ұлғайту (2022 жылы – 12 %);
халықаралық талаптарға жауап беретін электрондық сауда статистикалық деректерінің бірыңғай әдістемесі;
кәсіпкерлік субъектілері туралы анық ақпарат,
бұл сату арналарын кеңейту, курьерлік жеткізуді дамыту, халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру арқылы ШОБ субъектілерінің табысын арттырады
талап етілмейді
86.
Шетелдік мекемелермен елдік экспорттық бағдарламаларды бекіту, оның ішінде сауда дипломатиясы құралдарын белсенді қолдану
елдік
экспорттық бағдарламаларға қатысты:
ЕЭП қабылдау,
бағдарламаны бекіту
сауда өкілдеріне қатысты:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
сауда кеңесшілеріне қатысты:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым
СИМ, СІМ, "QazTrade" ССДО" АҚ (келісу бойынша)
2022 жылы Қырғызстанмен тауар айналымын
$ 687 млн, Өзбекстанмен – 1533,4 млн, Тәжікстанмен
– $ 588,9 млн, Түрікменстанмен
–$ 67,9 млрд дейін ұлғайту;
2022 жылы экспорттық қызығушылық жоғары елдермен шикізатқа қатысы жоқ экспорт көлемі
– $ 15,9 млрд (ҚХР
– $ 6107,2 млн, Германия – $ 330,9 млн, Түркия
– $ 1 103,1 млн, Украина – $ 328 млн, РФ – $ 4 194,2 млн және т.б.)
талап етілмейді
87.
Мемлекеттік кепілдік лимитін 210 млрд теңгеге ұлғайту есебінен экспорттаушылардың сақтандыру келісімшарттарын 2,5 есеге ұлғайту
салалық қорытынды
2022 жылғы мамыр
СИМ, Қаржымині, ҰЭМ
2022 жылы 373 экспорттық келісімшарт;
520 млрд теңге – 2022 жылы экспорттық келісімшарттар сомасы;
250 млрд теңге – 2022 жылы қабылданған сақтандыру міндеттемелерінің көлемі;
халықаралық қаржы институттары мен ірі коммерциялық банктерден ұзақ мерзімді қаржыландыру;
экспорттық келісімшарттар бойынша қаржылық тәуекелдердің төмендеуі
РБ – 210 млрд теңге (Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі)
******
2.10      Креативті экономика
88.
Креативті индустрияларды реттеу бойынша заңнамалық түзетулер әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы*
2022 жылғы сәуір
ҰЭМ, МСМ, БҒМ, ИИДМ, ЦДИАӨМ, АҚДМ, СИМ, ЖАО, СЖРА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "ҚКМ" АҚ (келісу бойынша)
креативті индустриялар саласындағы ШОК субъектілерінің санын 6000 бірлікке ұлғайту;
креативті индустриялардың Қазақстан экономикасына үлесін 3,6 %-ға ұлғайту;
креативті индустрияда жұмыспен қамтуды 3,7 %-ға дейін ұлғайту
талап етілмейді

2.11 Аэрокосмическая деятельность
89.
Расширение и закрепление применения технологий и результатов космического мониторинга в отраслях экономики
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение оперативности, прозрачности и достоверности в данных при принятии управленческих решений государственными органами;
достоверный мониторинг землепользования, водных и лесных ресурсов, границ лицензионных границ недропользователей и др.
(5,4 млрд тенге от предотвращения потерь урожая, 149 млрд тенге от возврата в оборот или государству неиспользуемых земель)
не требуется
90.
Проектные работы по созданию космического ракетного комплекса "Байтерек"
проектно-сметная документация, рабочая конструкторская документация, изготовленное оборудование
декабрь 2022 года
МЦРИАП
Уровень завершенности 36,2 %.
сохранение и развитие пусковой активности космодрома "Байконур";
прямое участие Казахстана в деятельности космодрома и получение необходимых навыков эксплуатации ракетно-космической техники;
открытие дополнительных 500 рабочих мест;
общая стоимость проекта 90,7 млрд тенге.
РБ - 20,86 млрд тенге.
дополнительно требуется 9,61 млрд тенге
******
Глава 3. РАЗВИТИЕ ЧЕЛОВЕЧЕСКОГО КАПИТАЛА
3.1 Развитие сферы образования
91.
Повышение качества деятельности детских садов
усиление требований, изменение правил размещения госзаказа, обеспечение целевого расходования средств госзаказа
декабрь
2022 года
МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение качества дошкольного воспитания и обучения
не требуется
92.
Открытие более 30 тыс новых мест в дошкольных организациях и обеспечение адресности финансирования
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, МЦРИАП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
увеличение охвата дошкольным образованием по итогам 2022 года до 99,3 % детей от 3 до 6 лет и до 84,1 % от 2 до 6 лет
МБ – 381 149 898 тыс тенге
93.
Модернизация 1003 школ в малых городах, районных центрах и селах с оснащением предметными кабинетами, проведением капитального и текущего ремонта, в том числе библиотек и столовых, а также открытие 225 школ в 2022 году
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
ликвидация 10 аварийных школ и трехсменного обучения в 29 школах, сокращение дефицита ученических мест

2.11      Аэроғарыш қызметі
89.
Экономика салаларында ғарыштық мониторинг технологиялары мен нәтижелерін қолдануды кеңейту және бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
мемлекеттік органдардың басқарушылық шешімдер қабылдауы кезінде деректердің жеделдігін, ашықтығы мен анықтығын арттыру;
жер пайдалануды, су және орман ресурстарын, жер қойнауын пайдаланушылардың лицензиялық шекараларын және т.б. анық мониторингтеу
(өнім шығынын болғызбаудан 5,4 млрд теңге, пайдаланылмайтын жерлерді айналымға немесе мемлекетке қайтарудан 149 млрд теңге)
талап етілмейді
90.
"Бәйтерек" ғарыштық зымыран кешенін құру жөніндегі жобалау жұмыстары
жобалау-сметалық құжаттама, конструкторлық жұмыс құжаттамасы, дайындалған жабдық
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ
аяқталу деңгейі 36,2 %;
"Байқоңыр" ғарыш айлағының ұшыру белсенділігін сақтау және дамыту;
Қазақстанның ғарыш айлағының қызметіне тікелей қатысуы және зымыран-ғарыш техникасын пайдаланудың қажетті дағдыларын алу;
қосымша 500 жұмыс орнын ашу;
жобаның жалпы құны 90,7 млрд теңге
РБ – 20,86 млрд теңге;
қосымша 9,61 млрд теңге талап етіледі
******
3-тарау. АДАМИ КАПИТАЛДЫ ДАМЫТУ
3.1      Білім беру саласын дамыту
91.
Балабақшалар қызметінің сапасын арттыру
талаптарды күшейту, мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын өзгерту, мемлекеттік тапсырыс қаражатының нысаналы жұмсалуын қамтамасыз ету
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын арттыру
талап етілмейді
92.
Мектепке дейінгі ұйымдарда 30 мыңнан астам жаңа орын ашу және қаржыландырудың атаулылығын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2022 жылдың қорытындысы бойынша 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды 99,3 %-ға дейін және 2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды 84,1 %-ға дейін мектепке дейінгі біліммен қамтуды ұлғайту
ЖБ – 381 149 898 мың теңге
93.
Шағын қалаларда, аудан орталықтарында және ауылдарда пәндік кабинеттермен жабдықтаумен, күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізумен 1003 мектепті, оның ішінде кітапханалар мен асханаларды жаңғырту, сондай-ақ 2022 жылы 225 мектеп ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
авариялық 10 мектепті және 29 мектепте үш ауысымды оқытуды жою, оқушы орындарының тапшылығын қысқарту

МБ – 31 909 239 тыс тенге
ТОХ – 103 998 889 тыс тенге
ГЧП, частные инвестиции
94.
Создание условий для привлечения лучших педагогов в регионы с наибольшим разрывом в качестве образования и дефицитом кадров (Мангистауская, Атырауская, Алматинская и Туркестанская области)
реализация специальной программы привлечения лучших педагогов в регионы
август
2022 года
МОН, МФ, МНЭ, акиматы Мангистауской, Атырауской, Алматинской и Туркестанской областей
повышение качества образования школьников в Мангистауской, Атырауской, Алматинской и Туркестанской областях
РБ – 3 952 млн тенге
95.
Создание условий для ранней диагностики и коррекции детей с ограниченными возможностями
открытие 17 психолого-медико-педагогических консультаций
декабрь
2022 года
МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
увеличение охвата специальной психолого-педагогической поддержкой детей с ограниченными возможностями
МБ – 1 751 000 тыс тенге
96.
Внедрение альтернативной формы семейного устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, – приемная профессиональная семья
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МОН, МИОР, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
расширение поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
не требуется
97.
Разработка отраслевой рамки квалификации и профстандарта "Педагог" в соответствии с изменившимися реалиями и передовой образовательной практикой
проекты отраслевой рамки квалификации и профстандарта
декабрь 2022 года
МОН, МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию)
единый ориентир траектории профессионального развития педагогов всех уровней образования
не требуется
98.
Привлечение работодателей к подготовке рабочих профессий в колледжах с предварительным трудоустройством:
адаптация образовательных программ колледжей;
развитие шефства предприятий над колледжами;
расширение дуального обучения;
внедрение мотивационных инструментов для работодателей
разработка совместно с работодателями 3940 образовательных программ;
шефство предприятий над 406 колледжами;
участие 6500 предприятий в дуальном обучении и охват 23 % студентов
октябрь
2022 года
МОН, НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
повышение качества подготовки в колледжах
в рамках предусмотренных средств
99.
Расширение охвата бесплатным ТиПО молодежи, в том числе молодежи категории NEET и из социально-уязвимых категорий
увеличение охвата молодежи до 70 %
декабрь
2022 года
МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение доли NEET молодежи

ЖБ – 31 909 239 мың теңге;
ЖСТ – 103 998 889 мың теңге;
МЖӘ, жеке инвестициялар
94.
Білім беру сапасы мен кадр тапшылығында алшақтығы ең көп өңірлерге үздік педагогтарды тарту үшін жағдай жасау (Маңғыстау, Атырау, Алматы және Түркістан облыстары)
үздік педагогтерді өңірлерге тартудың арнайы бағдарламасын іске асыру
2022 жылғы тамыз
БҒМ, Қаржымині, ҰЭМ, Маңғыстау, Атырау, Алматы және Түркістан облыстарының әкімдіктері
Маңғыстау, Атырау, Алматы және Түркістан облыстарында оқушыларға білім беру сапасын арттыру
РБ – 3 952 млн теңге
95.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды ерте диагностикалау және түзету үшін жағдай жасау
17 психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ашылуы
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдаумен қамтуды ұлғайту
ЖБ – 1 751 000 мың теңге
96.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына орналастырудың баламалы нысанын – кәсіби қабылдаушы отбасын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, АҚДМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қолдауды кеңейту
талап етілмейді
97.
Өзгерген болмысқа және озық білім беру практикасына сәйкес салалық біліктілік шеңбері мен "Педагог" кәсіптік стандартын әзірлеу
салалық біліктілік шеңбері мен кәсіптік стандарт жобалары
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
білім берудің барлық деңгейлерінде педагогтердің кәсіптік даму траекториясының бірыңғай бағдары
талап етілмейді
98.
Жұмыс берушілерді колледждерде алдын ала жұмысқа орналастырылатын жұмысшы мамандықтарды даярлауға тарту:
колледждердің білім беру бағдарламаларын бейімдеу;
кәсіпорындардың колледждерді қамқорлыққа алуын дамыту;
дуальді оқытуды кеңейту;
жұмыс берушілер үшін уәждемелік құралдарды енгізу
жұмыс берушілермен бірлесіп 3940 білім беру бағдарламасын әзірлеу;
кәсіпорындардың 406 колледжді қамқорлыққа алуы;
дуальді оқытуға 6500 кәсіпорынның қатысуы және студенттердің
23 %-ын қамту
2022 жылғы қазан
БҒМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
колледждерде даярлау сапасын арттыру
көзделген қаражат шеңберінде
99.
Жастарды, оның ішінде NEET санатындағы және әлеуметтік жағынан осал санаттағы жастарды тегін ТжКБ-мен қамтуды кеңейту
жастарды қамтуды 70 %-ға дейін ұлғайту
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
NEET жастар үлесінің төмендеуі
РБ –

РБ – 10 938 млн тенге
100.
Открытие к 2025 году не менее 5 филиалов авторитетных зарубежных университетов для предоставления молодежи доступа к лучшим ВУЗам, в том числе в 2022 году – 1 филиала
1 филиал зарубежного вуза
декабрь
2022 года
МОН, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
предоставление молодежи доступа к лучшим ВУЗам
РБ – 3 006 млн тенге
******
101.
Подготовка нового поколения инженеров, промышленников:
перераспределение грантов на технические специальности с 40 % до 60 % от общего объема;
переориентация Программы "Болашак" для подготовки инженерно-технических кадров
постановление Правительства
Республики Казахстан
приказ МОН
июль
2022 года
июнь
2022 года
МОН
повышение количества выпускников по техническим специальностям
в рамках предусмотренных средств
102.
Целевая подготовка кадров для предприятий с предварительным трудоустройством (трехсторонний договор)
выделение 10 тыс целевого госзаказа 100 предприятиям
сентябрь
2022 года
МОН
гарантированное трудоустройство выпускников колледжей
в рамках предусмотренных средств
103.
Создание условий для получения профессионального образования детьми сотрудников правоохранительных, специальных государственных органов и военнослужащих, погибших при исполнении служебных обязанностей
предоставление грантов на бесплатное обучение в ВУЗах и колледжах
июль
2022 года
МОН, МФ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
социальная поддержка семей сотрудников правоохранительных, специальных государственных органов и военнослужащих, погибших при исполнении служебных обязанностей
в рамках предусмотренных средств
104.
Обеспечение ускоренной подготовки квалифицированных кадров
внедрение в пилотном режиме прикладного бакалавриата (короткий цикл) на уровне высшего образования
июль
2022 года
МОН
обеспечение рынка труда квалифицированными специалистами
не требуется
105.
Усиление воспитательного компонента в ВУЗах и колледжах через стимулирование общественной и волонтерской деятельности студентов
разработка положения по внедрению
социального GPA в пилотном режиме
июнь 2022 года
МОН
формирование у молодежи гражданских и патриотических ценностей
не требуется
106.
Ввод 10 тысяч новых мест в общежитиях колледжей и университетов для обеспечения студентов местами в общежитиях
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МОН
увеличение количества мест в общежитиях колледжах и ВУЗах
в рамках предусмотренных средств
107.
Открытие в регионах 5 инновационных школ программирования, в том числе 2 международных
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МЦРИАП, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
подготовка 10 тыс высококвалифицированных ИТ; специалистов;
создание 5 тысяч новых рабочих мест; поступление 3,6 млрд тенге (ежегодно) в бюджет в виде налога
не требуется

10 938 млн теңге
100.
Жастардың үздік жоғары оқу орындарына қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға қарай беделді шетелдік университеттердің кемінде 5 филиалын, оның ішінде 2022 жылы 1 филиалын ашу
шетелдік ЖОО-ның 1 филиалы
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жастарға үздік ЖОО-на қол жеткізуді ұсыну
РБ – 3 006
млн теңге
******
101.
Инженерлердің, өнеркәсіпшілердің жаңа буынын даярлау:
техникалық мамандықтарға берілетін гранттарды жалпы көлемнің 40 %-ынан
60 %-ына дейін қайта бөлу;
"Болашақ" бағдарламасын инженерлік-техникалық кадрларды даярлауға қайта бағдарлау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
2022 жылғы маусым
БҒМ
техникалық мамандықтар бойынша түлектер санын арттыру
көзделген қаражат шеңберінде
102.
Алдын ала жұмысқа орналастыра отырып, кәсіпорындар үшін кадрларды нысаналы даярлау (үш жақты шарт)
100 кәсіпорынға 10 мың нысаналы мемлекеттік тапсырыс бөлу
2022 жылғы қыркүйек
БҒМ
колледж түлектерін кепілдендірілген жұмысқа орналастыру
көзделген қаражат шеңберінде
103.
Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері мен әскери қызметшілер балаларының кәсіптік білім алуына жағдай жасау
ЖОО-лар мен колледждерде тегін оқуға гранттар беру
2022 жылғы шілде
БҒМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері мен әскери қызметшілердің отбасыларын әлеуметтік қолдау
көзделген қаражат шеңберінде
104.
Білікті кадрларды жедел даярлауды қамтамасыз ету
жоғары білім деңгейінде қолданбалы бакалавриатты пилоттық режимде енгізу (қысқа цикл)
2022 жылғы шілде
БҒМ
еңбек нарығын білікті мамандармен қамтамасыз ету
талап етілмейді
105.
Студенттердің қоғамдық және волонтерлік қызметін ынталандыру арқылы ЖОО мен колледждерде тәрбиелік құрамдасты күшейту
пилоттық режимде әлеуметтік GPA енгізу жөніндегі ережені әзірлеу
2022 жылғы маусым
БҒМ
жастардың азаматтық және патриоттық құндылықтарын қалыптастыру
талап етілмейді
106.
Студенттерді жатақханалардағы орындармен қамтамасыз ету үшін колледждер мен университеттердің жатақханаларында жаңа 10 мың орынды енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
БҒМ
колледждер мен ЖОО жатақханаларындағы орындар санын ұлғайту
көзделген қаражат шеңберінде
107.
Өңірлерде 5 инновациялық, оның ішінде 2 халықаралық бағдарламалау мектебін ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ЦДИАӨМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жоғары білікті 10 мың АТ мамандарын даярлау;
жаңа 5 мың жұмыс орнын ашу;
бюджетке салық түрінде 3,6 млрд теңгенің (жыл сайын) түсуі
талап етілмейді

108.
Формирование законодательных основ и механизмов признания квалификаций и стимулирования развития навыков населения
проект Закона Республики Казахстан
август
2022 года
МТСЗН, АСПР (по согласованию, АДГС (по согласованию)
создание основ для признания профессиональных квалификаций
не требуется
3.2 Развитие науки
109.
Модернизация материально-технической базы научно-исследовательских институтов
информация в Правительство
Республики Казахстан
2 полугодие 2022 года
МОН
повышение качества научно-исследовательских работ в НИИ
в рамках предусмотренных средств
110.
Возобновление выделения грантов на коммерциализацию результатов научной и научно-технической деятельности
финансирование проектов коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности
2 полугодие
2022 года
МОН
повышение вклада науки в экономику
РБ - 5 400 млн тенге
111.
Запуск венчурного фонда раннего финансирования
финансирование проектов на сумму 5 млрд тенге
декабрь
2022 года
МЦРИАП,
"ГУП СПИ" (по согласованию)
приток 5 млрд тенге инвестиций для казахстанских инновационных проектов
не требуется
3.3 Развитие сферы здравоохранения
112.
Открытие и строительство не менее 80 объектов на селе (37 медицинских пунктов, 27 врачебных амбулаторий, 11 фельдшерско-акушерских пунктов, 4 поликлиник на 250 посещений, 1 центр ПМСП, 1 районная больница на 150 коек), а также обеспечение отдаленных сельских населенных пунктов аптечными пунктами на базе медицинских организаций и медицинскими услугами с привлечением передвижных медкомплексов
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
Акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, МЗ
шаговая доступность медпомощи на селе;
охват 1,2 млн человек услугами ПМК
в рамках РБ предусмотрено
7 260 млн тенге;
из средств ОСМС предусмотрено
12 602,3 млн тенге.
113.
Открытие 4 инсультных центров и 1 центра коронарного вмешательства для оказания своевременной и доступной медицинской помощи
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
Акиматы Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской и Западно-Казахстанской областей
обеспечение принципа "золотого часа", снижение риска осложнений, инвалидизации и смертности от инсультов и инфарктов
в рамках выделенных средств МБ, спонсорских средств
114.
Открытие гериатрических кабинетов в организациях ПМСП (в крупных городах и областных центрах)
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
Акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
70 гериатрических кабинетов
в рамках предусмотренных средств ОСМС

108.
Біліктіліктерді танудың және халықтың дағдыларын дамытуды ынталандырудың заңнамалық негіздері мен тетіктерін қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы тамыз
Еңбекмині, СЖРА (келісу бойынша), МҚІА (келісу бойынша)
кәсіптік біліктіліктерді тану үшін негіздер жасау
талап етілмейді
3.2      Ғылымды дамыту
109.
Ғылыми-зерттеу институттарының материалдық-техникалық базасын жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы 2-жартыжылдық
БҒМ
ҒЗИ-дағы ғылыми-зерттеу жұмыстарының сапасын арттыру
көзделген қаражат шеңберінде
110.
Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға гранттар бөлуді қайта бастау
ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру
2022 жылғы 2-жартыжылдық
БҒМ
ғылымның экономикаға қосар үлесін арттыру
РБ – 5 400 млн теңге
111.
Венчурлық ерте қаржыландыру қорын іске қосу
5 млрд теңге сомасына жобаларды қаржыландыру
2022 жылғы желтоқсан
МЦРИАП,
"ӨИЫ ЖБТ" (келісу бойынша)
қазақстандық инновациялық жобалар үшін 5 млрд теңге инвестицияның құйылуы
талап етілмейді
3.3      Денсаулық сақтау саласын дамыту
112.
Ауылда кемінде 80 объектіні (37 медициналық пункт, 27 дәрігерлік амбулатория, 11 фельдшерлік-акушерлік пункт, 250 келушіге арналған 4 емхана, 1 МСАК орталығы, 150 төсекке арналған 1 аудандық аурухана) ашу және салу, сондай-ақ шалғайдағы ауылдық елді мекендерді жылжымалы медициналық кешендерді тарта отырып, медициналық ұйымдар базасында дәріхана пункттерімен және медициналық көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ДСМ
ауылдағы медициналық көмектің қадамдық қолжетімділігі;
1,2 млн адамның ЖМК көрсететін қызметтермен қамтылуы
РБ – шеңберінде
7 260 млн теңге көзделген;
МӘМС қаражатынан
12 602,3 млн теңге көзделген
113.
Уақтылы және қолжетімді медициналық көмек көрсету үшін 4 инсульт орталығы мен 1 коронарлық араласу орталығын ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл және Батыс Қазақстан облыстарының әкімдіктері
"алтын сағат" қағидатын қамтамасыз ету, инсульттер мен инфаркттардан болатын асқынулардың, мүгедектіктің және өлім-жітімнің қаупін азайту
ЖБ-ның бөлінген қаражаты, демеушілік қаражат шеңберінде
114.
МСАК ұйымдарында (ірі қалалар мен облыс орталықтарында) гериатриялық кабинеттер ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
70 гериатрикалық кабинет
МӘМС-тің көзделген қаражаты шеңберінде

115.
Увеличение количества медицинских услуг, оказываемых на дому (стационар на дому, оплата повторных вызовов мобильных бригад и расширение их функционала)
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение нагрузки на стационар; увеличение удовлетворенности населения
в рамках предусмотренных средств ОСМС и ГОБМП
116.
Расширение перечня амбулаторного лекарственного обеспечения с включением инновационных лекарственных средств
приказ МЗ
июль
2022 года
МЗ
увеличение обеспеченности лекарственными средствами пациентов с хроническими заболеваниями на амбулаторном уровне до 70 %
в рамках предусмотренных средств ОСМС и ГОБМП
РБ – 35 664 млн тенге
117.
Развитие амбулаторной хирургии
(с 146 835 услуг до 252 708 услуг)
информация в Правительство
Республики Казахстан
июль, декабрь 2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
повышение доступности малоинвазивных хирургических вмешательств;
повышение доступности офтальмологической и отоларингологической помощи
в рамках предусмотренных средств ГОБМП (РБ) –
9 млрд тенге,
за счет активов ОСМС –
20,2 млрд тенге
118.
Поэтапное приведение службы скорой помощи к стандартам оказания медицинской помощи (по стандарту 1 бригада на 10 тыс населения)
информация в Правительство
Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
создание дополнительно 400 бригад скорой помощи.
сокращение времени доезда скорой медицинской помощи
в рамках предусмотренных средств ГОБМП (РБ) –
16,9 млрд тенге
119.
Поэтапное открытие паллиативных коек, отделений, приведение к стандартам паллиативной медицинской помощи
информация в Правительство
Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
Акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, МЗ
дополнительное открытие 200 коек в 17 регионах. улучшение качества жизни пациентов с тяжелыми и неизлечимыми заболеваниями.
поддержка их семьям и ухаживающим лицам
в рамках предусмотренных средств ГОБМП (РБ) –
1,2 млрд тенге
120.
Расширение онкологической помощи:
диагностика злокачественных новообразований;
лечение онкопатологий;
высокотехнологическая медицинская помощь
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение смертности от онкологических заболеваний
ранняя диагностика заболеваний
увеличение 5 летней выживаемости при онкопатологии
в рамках предусмотренных средств ГОБМП (РБ) –

115.
Үйде көрсетілетін медициналық қызметтердің санын ұлғайту (үйдегі стационар, мобильді бригадаларды қайталап шақыруға ақы төлеу және олардың функционалын кеңейту)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
стационарға
түсетін жүктемені төмендету; халықтың қанағаттануын ұлғайту
МӘМС-тің және
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде
116.
Инновациялық дәрілік заттарды қосып, амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету тізбесін кеңейту
ДСМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ДСМ
созылмалы аурулары бар пациенттердің дәрілік заттармен амбулаториялық деңгейде қамтамасыз етілуін 70 %-ға дейін ұлғайту
МӘМС-тің және ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде
РБ – 35 664 млн теңге
117.
Амбулаториялық хирургияны дамыту (146 835 көрсетілетін қызметтен 252 708 көрсетілетін қызметке дейін)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы шілде, желтоқсан
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
аз инвазивті хирургиялық араласулардың қолжетімділігін арттыру;
офтальмологиялық және отоларингологиялық көмектің қолжетімділігін арттыру
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде (РБ) – 9 млрд теңге, МӘМС активтері есебінен – 20,2 млрд теңге
118.
Жедел жәрдем қызметін медициналық көмек көрсету стандарттарына кезең-кезеңімен келтіру (стандарт бойынша 10 мың тұрғынға 1 бригада)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қараша
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
қосымша 400 жедел жәрдем бригадасын құру;
жедел медициналық көмектің жету уақытын қысқарту
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде (РБ) –
16,9 млрд теңге
119.
Паллиативті төсек-орындарды, бөлімшелерді кезең-кезеңімен ашу, паллиативті медициналық көмек стандарттарына келтіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы қараша
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ДСМ
17 өңірде қосымша 200 төсек-орын ашу; ауыр және жазылмайтын сырқатқа шалдыққан пациенттердің тұрмыс сапасын жақсарту;
олардың отбасылары мен күтуші адамдарды қолдау.
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде (РБ) –
1,2 млрд теңге
120.
Онкологиялық көмекті кеңейту:
қатерлі ісік диагностикасы;
онкопатологияларды емдеу;
жоғары технологиялы медициналық көмек
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
онкологиялық аурулардан болатын өлім-жітімді төмендету;
аурулардың ерте диагностикасы;
онкопатология кезінде 5 жыл өмір сүру қабілетін ұлғайту
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде (РБ) –

21,5 млрд тенге,
ОСМС – 14 млрд тенге
121.
Увеличение объема высокотехнологической медицинской помощи при сердечно-сосудистых заболеваниях на 30 %
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение смертности от сердечно-сосудистых заболеваний;
сокращение очередей на оказание услуг высокотехнологической медицинской помощи
в рамках предусмотренных средств ГОБМП (РБ) –
1,6 млрд тенге
122.
Внедрение медицинской реабилитации для больных онкологическими заболеваниями (2022 г. – 20 тыс услуг)
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
рост пятилетней выживаемости
за счет средств
ОСМС – 3,4 млрд тенге
123.
Расширение доступности лекарственных средств для лечения детей с орфанными (редкими) заболеваниями
приказ МЗ
июль
2022 года
МЗ, МФ
увеличение продолжительности жизни пациентов с орфанными заболеваниями
дополнительная потребность
РБ – 17 780 млн тенге
124.
Переход на централизованный закуп медицинской техники на базе
ТОО "СК-Фармация"
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, ТОО
"СК-Фармация" (по согласованию), акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
исключение коррупционных рисков при закупе медицинской техники
в рамках выделенных средств
125.
Внедрение радионуклидной терапии
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЗ, акимат Восточно-Казахстанской области
отсутствие необходимости выезда более 600 казахстанских пациентов на лечение за рубеж по раку щитовидной железы
в рамках ГОБМП
РБ – 406,1 млн тенге
126.
Открытие 4 ПЭТ-центров, в том числе в рамках ГЧП (гг. Семей, Нур-Султан, Алматы, Шымкент)
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, акиматы Восточно-Казахстанской области и городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент
увеличение доступности радиозотопной диагностики онкологических заболеваний до
29 000 услуг (2021 год – 12 823 услуг) и снижение очередности на данное исследование
в рамках выделенных средств из РБ, МБ,
ГЧП проектов, частных инвестиций
127.
Расширение охвата незастрахованного населения медицинским страхованием путем внедрения альтернативного механизма уплаты взносов в ОСМС (взносы на 12 месяцев вперед)
проект Закона
Республики Казахстан
июль
2022 года
МЗ, МТСЗН, МФ, МНЭ
увеличение доступности населению медицинской помощи в системе ОСМС
не требуется

21,5 млрд теңге,
МӘМС – 14 млрд теңге
121.
Жүрек-қан тамырлары аурулары кезінде жоғары технологиялы медициналық көмек көлемін 30 %-ға ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жүрек-қан тамырлары ауруларынан болатын өлім-жітімді азайту;
жоғары технологиялы медициналық көмек қызметтерін көрсетуге кезектерді қысқарту
ТМККК-нің көзделген қаражаты шеңберінде (РБ) –
1,6 млрд теңге
122.
Онкологиялық ауруларға шалдыққан науқастар үшін медициналық оңалтуды енгізу (2022 жыл – 20 мың көрсетілетін қызмет)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бес жылдық өмір сүру қабілетінің өсуі
МӘМС қаражаты есебінен – 3,4 млрд теңге
123.
Орфандық (сирек кездесетін) ауруларға шалдыққан балаларды емдеу үшін дәрілік заттардың қолжетімділігін кеңейту
ДСМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ДСМ, Қаржымині
орфандық ауруларға шалдыққан пациенттердің өмір сүру ұзақтығын ұлғайту
қосымша қажеттілік
РБ – 17 780 млн теңге
124.
"СҚ-Фармация" ЖШС базасында медициналық техниканы орталықтандырылған сатып алуға көшу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, "СҚ-Фармация" ЖШС (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
медициналық техниканы сатып алу кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою
бөлінген қаражат шеңберінде
125.
Радионуклидтік терапияны енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
600-ден астам қазақстандық пациенттің қалқанша безінің обыры бойынша шетелге емделуге шығу қажеттілігінің болмауы
ТМККК-нің шеңберінде
РБ – 406,1
млн теңге
126.
4 ПЭТ-орталық, оның ішінде МЖӘ шеңберінде ашу (Семей, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, Шығыс Қазақстан облысының және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
онкологиялық аурулардың радиозотоптық диагностикасының қолжетімділігін 29 000 көрсетілетін қызметке дейін ұлғайту (2021 жылы – 12 823 көрсетілетін қызмет) және осы зерттеуге кезектілікті төмендету
РБ-ден, ЖБ-ден,
МЖӘ жобаларынан, жеке инвестициялардан бөлінген қаражат шеңберінде
127.
МӘМС жарналарын төлеудің баламалы тетігін енгізу арқылы сақтандырылмаған халықты медициналық сақтандырумен қамтуды кеңейту (12 айға алдын ала жарналар)
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы шілде
ДСМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині
медициналық көмектің МӘМС жүйесінде халыққа қолжетімділігін арттыру
талап етілмейді

128.
Проработка вопроса по децентрализации финансирования и эффективного использования средств ГОБМП
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ
повышение доступности медицинских услуг по потребностям населения
не требуется
129.
Реинжиниринг функций в сфере электронного здравоохранения и дальнейшая цифровизация сферы здравоохранения:
автоматизация службы санитарно-эпидемиологического контроля;
централизация данных лабораторных исследований;
автоматизация процесса лекарственного обеспечения государственных медицинских учреждений;
маркировка лекарственных средств;
"Холодовая цепь";
внедрение телемедицины и дистанционного мониторинга здоровья граждан;
обеспечение необходимыми серверными мощностями информационных систем МЗ РК и бесперебойное функционирование.
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ, АЗРК (по согласованию), МЦРИАП
реализация принципа "Информация следует за пациентом"
дополнительная потребность
РБ – 3 360 млн тенге
130.
Повышение кадрового потенциала санитарно-эпидемиологической службы:
увеличение зарплаты отдельным специалистам, работающим с группами патогенности (биобезопасности):
увеличение на 50 мест государственного образовательного гранта для медицинских ВУЗов на подготовку по специальности санитарно-гигиенического профиля;
повышение квалификации специалистов санитарно-эпидемиологической экспертизы
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЗ
повышение укомплектованности кадрами
в рамках предусмотренных средств РБ – 3,029 млн тенге на повышение зарплаты по биобезопасности;
из внебюджетных средств
предусмотрены расходы на подготовку 900 специалистов санитарно-эпидемиологической экспертизы на сумму 3,2 млн тенге
131.
Переход на новую регуляторную политику в области здравоохранения
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МЗ
снижение административного барьера для субъектов предпринимательства и повышение эффективности контроля и надзора
Не требуется
132.
Модернизация материально-технической базы санитарно-эпидемиологической службы
обоснование дополнительных расходов при уточнении РБ
июль
2022 года
МЗ
повышение эффективности реагирования на угрозы в области общественного здравоохранения
РБ -дополнительная финансовая потребность – 1 584,2 млн тенге
133.
Разработка, апробация и внедрение новых биологических и фармацевтических препаратов на базе АО "Национальный холдинг "QazBioPharm"
регистрация юридического лица, утверждение нормативно-технической документации и государственного задания
июль
2022 года
МЗ
разработка и внедрение новых биофармацевтических препаратов
РБ - дополнительная финансовая потребность – 380 млн тенге

128.
ТМККК-ні қаржыландыруды орталықсыздандыру және қаражатын тиімді пайдалану жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ
халықтың қажеттіліктері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру
талап етілмейді
129.
Электрондық денсаулық сақтау саласындағы функциялардың реинжинирингі және денсаулық сақтау саласын одан әрі цифрландыру:
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау қызметін автоматтандыру;
зертханалық зерттеулер деректерін орталықтандыру;
мемлекеттік медициналық
мекемелерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету процесін автоматтандыру;
дәрілік заттарды таңбалау;
"Салқындату тізбегі";
телемедицинаны және азаматтардың денсаулығын қашықтан мониторингтеуді енгізу;
ҚР ДСМ ақпараттық жүйелерін қажетті серверлік қуаттармен қамтамасыз ету және олардың үздіксіз жұмыс істеуі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, БҚДА (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
"Ақпарат пациентке ілеседі" қағидатын іске асыру
қосымша қажеттілік
РБ – 3 360
млн теңге
130.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің кадрлық әлеуетін арттыру:
патогенділік топтарымен (биоқауіпсіздік) жұмыс істейтін жекелеген мамандардың жалақысын ұлғайту:
медициналық ЖОО үшін санитариялық-гигиеналық бейіндегі мамандық бойынша даярлауға мемлекеттік білім беру грантын 50 орынға ұлғайту;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мамандарының біліктілігін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ
кадрлармен жасақталуды арттыру
биоқауіпсіздік бойынша жалақыны арттыруға
РБ қаражаты шеңберінде көзделген
– 3,029 млн теңге;
бюджеттен тыс қаражаттан санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың 900 маманын даярлауға 3,2 млн теңге сомасында шығыстар көзделген
131.
Денсаулық сақтау саласында жаңа реттеушілік саясатқа көшу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ
кәсіпкерлік субъектілері үшін әкімшілік кедергіні төмендету және бақылау мен қадағалау тиімділігін арттыру
талап етілмейді
132.
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің материалдық-техникалық базасын жаңғырту
РБ нақтылау кезінде қосымша шығыстардың негіздемесі
2022 жылғы шілде
ДСМ
қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы қауіп-қатерлерге ден қою тиімділігін арттыру
РБ – қосымша қаржылық қажеттілік – 1 584,2 млн теңге
133.
"QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ базасында жаңа биологиялық және фармацевтикалық препараттарды әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу
заңды тұлғаны тіркеу, нормативтік-техникалық құжаттаманы және мемлекеттік тапсырманы бекіту
2022 жылғы шілде
ДСМ
жаңа биофармацевтикалық препараттарды әзірлеу және енгізу
РБ – қосымша қаржылық қажеттілік – 380 млн теңге

3.4 Социальная поддержка граждан
134.
Формирование законодательных основ системы социальной поддержки граждан, обеспечивающих систематизацию социальных прав граждан, механизмы снижения безработицы, а также иждивенческих подходов в социальной политике
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МТСЗН
создание единого источника знаний граждан о социальных правах и обязанностях.
Переход от заявительного к выявительному формату оказания государственных услуг
не требуется
135.
Внесение изменений в концепцию дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан в части совершенствования системы минимальных гарантий путем преобразования с 2028 года базовой пенсии в минимальную гарантированную пенсию
постановление Правительства Республики Казахстан
по внесению изменения
в Концепцию дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года
сентябрь
2022 года
МТСЗН, МФ, МНЭ, НБ (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию)
повышение уровня благосостояния более 2,2 млн пенсионеров
дополнительная потребность будет определена в рамках Концепции дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года
136.
Цифровизация процессов назначения пенсий и пособий
трансформация и реинжиниринг 8 видов социальных выплат
декабрь
2022 года
МТСЗН, МЦРИАП, МКС, НБ (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
удобство и оперативность в получении государственных услуг населением
не требуется
137.
Внедрение заочного установления инвалидности
охват до 20 % заявителей
декабрь
2022 года
МТСЗН, МЗ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
обеспечение прозрачности и развития доступности предоставляемых услуг
не требуется
138.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан"
проект Закона Республики Казахстан
апрель
2022 года
МФ, АРРФР (по согласованию), МНЭ, МЦРИАП, МТСЗН, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию),
НБ (по согласованию)
снижение долговой нагрузки граждан и социальной напряженности в обществе
РБ – требуется
(на доработку информационных систем ГО, оплату 7 услуг финансовых управляющих),
будет вынесено на РБК
139.
Разработка 2-пакета законодательных инициатив в сфере защиты прав потребителей, направленного на рост благополучия и качества жизни населения
проект Закона Республики Казахстан
ноябрь 2022 года
МТИ, заинтересованные государственные органы
обеспечение эффективной защиты прав потребителей
не требуется

3.4      Азаматтарды әлеуметтік қолдау
134.
Азаматтардың әлеуметтік құқықтарын жүйелеуді қамтамасыз ететін азаматтарды әлеуметтік қолдау жүйесінің заңнамалық негіздерін, жұмыссыздықты, сондай-ақ әлеуметтік саясаттағы масылдық көзқарасты төмендету тетіктерін қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы желтоқсан
Еңбекмині
азаматтардың әлеуметтік құқықтар мен міндеттер туралы білуінің бірыңғай көзін құру;
мемлекеттік қызметтер көрсетудің өтінімдік форматынан анықтау форматына көшу
талап етілмейді
135.
Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғырту тұжырымдамасына 2028 жылдан бастап базалық зейнетақыны ең төмен кепілдік берілген зейнетақыға айналдыру арқылы ең төмен кепілдіктер жүйесін жетілдіру бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасына өзгеріс енгізу жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жылғы қыркүйек
Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ,
ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша)
2,2 млн астам зейнеткердің әл-ауқат деңгейін арттыру
қосымша қажеттілік Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы шеңберінде айқындалатын болады
136.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау процестерін цифрландыру
әлеуметтік төлемдердің 8 түрін трансформациялау және олардың реинжинирингі
2022 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, МСМ, ҰБ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуындағы ыңғайлылық пен жеделділік
талап етілмейді
137.
Мүгедектікті сырттай белгілеуді енгізу
өтініш берушілердің
20 %-ына дейін қамту
2022 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көрсетілетін қызметтердің ашықтығын және қолжетімділігін дамытуды қамтамасыз ету
талап етілмейді
138.
"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы сәуір
Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша),ҰБ (келісу бойынша)
азаматтардың борыштық жүктемесін және қоғамдағы әлеуметтік шиеленісті төмендету
РБ – талап етіледі (МО ақпараттық жүйелерін пысықтауға, қаржылық басқарушылар көрсететін 7 қызметке ақы төлеуге)
РБК-ға шығарылады
139.
Халықтың әл-ауқаты мен тұрмыс сапасын арттыруға бағытталған тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамалық бастамалардың 2-топтамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы қараша
СИМ, мүдделі мемлекеттік органдар
тұтынушылардың құқықтарын тиімді қорғауды қамтамасыз ету
талап етілмейді

3.5 Труд и занятость
140.
Создание условий для трудоустройства 700 тыс граждан в 2022 году через:
развитие навыков;
поддержку предпринимательства;
субсидирование рабочих мест;
трудоустройство на вакансии
систематизацию подходов по новым формам занятости с целью снижения социальных рисков населения;
создание единой цифровой экосистемы занятости на enbek.kz
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МТСЗН, МФ, МИИР, МСХ, МНЭ, МЦРИАП,
НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
повышение уровня занятости и доходов населения, трудоустройство на постоянные рабочие места не менее 50 %
в рамках выделенных средств
141.
Увеличение размера грантов для молодежи и уязвимых категорий населения в два раза до 400 МРП (участникам, планирующим реализовать стартовый бизнес)
приказ
МТСЗН
февраль
2022 года
МТСЗН, МФ
реализация деловых инициатив 20 тыс молодежи и уязвимых категорий населения
РБ – 25,9 млрд тенге (в т.ч. доп. потребность – 11,2 млрд тенге)
142.
Формирование новой миграционной политики, направленной на:
снижение региональных демографических дисбалансов;
пересмотр подходов привлечения иностранной рабочей силы в интересах развития экономики, защиты внутреннего рынка труда с акцентом на трудоустройство отечественных специалистов, особенно молодежи
концепция миграционной политики Республики Казахстан
приказ
МТСЗН
июнь
2022 года
декабрь
2022 года
МТСЗН, МВД, АСПР (по согласованию), КНБ (по согласованию) МИИР, МНЭ, МЭ, МОН
повышение уровня занятости населения
В рамках выделенных средств
РБ – 3 299 млн тенге
143.
Разработка Программы повышения доходов населения
постановление Правительства
Республики Казахстан
май
2022 года
МНЭ, МТСЗН, МФ, МИИР, МТИ, МЭ, МЭГПР, АСПР (по согласованию), НБ (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение доли оплаты труда в ВВП с 30,9 % в 2021 году до 34,5 % в 2025 году, доли доходов от трудовой деятельности в общих доходах граждан с 70,3 % до 76,2 %;
сокращение доли населения, имеющего доходы ниже прожиточного минимума с 5,3 % до 5,2 %, а также уровня безработицы с 4,9 % до 4,7 %
не требуется
3.6 Культура и спорт
144.
Строительство визит-центров (Иссык, Сарайшык, Гаухар ана, Ордабасы, Сауран) на территории республиканских музеев-заповедников в целях их популяризации среди казахстанцев и зарубежных туристов
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МКС, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента

3.5      Еңбек және жұмыспен қамту
140.
Мыналар арқылы 2022 жылы 700 мың азаматты жұмысқа орналастыру үшін жағдай жасау:
дағдыларды дамыту;
кәсіпкерлікті қолдау;
жұмыс орындарын субсидиялау;
бос орындарға жұмысқа орналастыру;
халықтың әлеуметтік тәуекелдерін төмендету мақсатында жұмыспен қамтудың жаңа нысандары бойынша тәсілдерді жүйелеу;
enbek.kz-те жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық экожүйесін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
Еңбекмині, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
халықтың жұмыспен қамтылу және табыс деңгейін арттыру, тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру
50 %-дан кем емес
бөлінген қаражат шеңберінде
141.
Жастар мен халықтың осал санаттарына арналған гранттар мөлшерін 400 АЕК-ке дейін екі есеге ұлғайту (бастапқы бизнесті іске асыруды жоспарлайтын қатысушыларға)
Еңбекмині бұйрығы
2022 жылғы ақпан
Еңбекмині, Қаржымині
жастар мен халықтың осал топтары санаттарының 20 мыңының іскерлік бастамаларын іске асыру
РБ – 25,9 млрд теңге (оның ішінде қосымша қажеттілік –11,2 млрд теңге)
142.
Мыналарға:
өңірлік демографиялық теңгерімсіздіктерді төмендетуге;
отандық мамандарды, әсіресе жастарды жұмысқа орналастыруға баса назар аудара отырып, экономиканы дамыту, ішкі еңбек нарығын қорғау мүдделерінде шетелдік жұмыс күшін тарту тәсілдерін қайта қарауға бағытталған жаңа көші-қон саясатын қалыптастыру
Қазақстан Республикасы
көші-қон саясатының тұжырымдамасы
Еңбекмині бұйрығы
2022 жылғы маусым
2022 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СЖРА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша) ИИДМ, ҰЭМ, ЭМ, БҒМ
халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ – 3 299
млн теңге
143.
Халықтың табысын арттыру бағдарламасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жылғы мамыр
ҰЭМ, Еңбекмині, Қаржымині, ИИДМ, СИМ, ЭМ, ЭГТРМ, СЖРА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ЖІӨ-дегі еңбекақы төлеу үлесін 2021 жылғы 30,9 %-дан 2025 жылы
34,5 %-ға дейін, азаматтардың жалпы табысындағы еңбек қызметінен түсетін табыс үлесін
0,3 %-дан 76,2%-ға дейін арттыру;
табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесін 5,3 %-дан
5,2 %-ға дейін, сондай-ақ жұмыссыздық деңгейін 4,9 %-дан 4,7 %-ға дейін қысқарту
талап етілмейді
3.6      Мәдениет және спорт
144.
Қазақстандықтар мен шетелдік туристер арасында танымал ету мақсатында республикалық музей-қорықтардың аумағында визит-орталықтар (Есік, Берел, Гаухар ана, Ордабасы, Сауран) салу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
МСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

создание временных рабочих мест 6259 при строительстве и ремонте объектов культуры. постоянных 777 рабочих мест после введения объектов в эксплуатацию;
увеличение количества посетителей объектов культуры на 10 % в сравнении с 2021 годом
РБ - 3 226 674,6 тыс тенге
(670 313 тыс тенге предусмотрены в бюджете, 2 556 361,6 тыс тенге заявлены при уточнении бюджета)
145.
Создание национального парка на основе археологических раскопок древнего городища Бозок
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МКС, акимат города Нур-Султан
РБ - 854 039 тыс тенге
(заявлены при уточнении бюджета)
146.
Расширение спортивной инфраструктуры в остро нуждающихся регионах в целях организации бесплатных кружков и секций
строительство 10 новых физкультурно-оздоровительных комплексов
июнь, декабрь
2022 года
МКС, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
доведение обеспеченности населения спортивной инфраструктурой на
1 000 человек до 50 %
за счет средств МИО – 7 161 млн тенге
3.7 Государственная поддержка молодежи
147.
Создание просветительских и спортивных молодежных клубов при молодежных ресурсных центрах, НПО и спортивных федерациях
запуск пилотных просветительских молодежных клубов в 17 регионах
в течение
2022 года
МИОР, МКС, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
способствование организации культурно-досуговой и просветительско-интеллектуальной деятельности молодежи в не менее 17 просветительских и молодежных клубах
не требуется
148.
Внедрение новых подходов в военно-патриотическом воспитании и подготовке молодежи к армии с внедрением мультимедийного подхода и использованием социальных сетей (Youtube, Tik tok, Reels)
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МИОР, МО, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
создание связи допризывной молодежи с ветеранами армии, миротворцами и отставными военнослужащими
в рамках предусмотренных средств
149.
Внедрение новых подходов по реализации государственной молодежной политики в рамках Комплексного плана по поддержке молодежи на 2021-2025 годы с учетом общественного мнения (новые инструменты для духовно-нравственного, интеллектуального и физического развития, патриотического воспитания молодежи)
внесение изменений в постановление Правительства РК
в течение
2022 года
МИОР, ЦГО, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
обновление подходов по реализации государственной молодежной политики
в рамках предусмотренных средств

мәдениет объектілерін салу және жөндеу кезінде 6259 уақытша жұмыс орнын құру; объектілер пайдалануға берілгеннен кейін тұрақты 777 жұмыс орны;
мәдениет объектілеріне келушілер санын 2021 жылмен салыстырғанда 10 %-ға ұлғайту
РБ –
3 226 674,6 мың теңге (бюджетте 670 313 мың теңге көзделген, бюджетті нақтылау кезінде 2 556 361,6 мың теңге мәлімделген)
145.
Ежелгі Бозоқ қалашығының археологиялық қазба жұмыстары негізінде ұлттық парк құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
МСМ, Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі
РБ –
854 039 мың теңге
(бюджетті нақтылау кезінде мәлімделген)
146.
Тегін үйірмелер мен секциялар ұйымдастыру мақсатында аса мұқтаж өңірлерде спорттық инфрақұрылымды кеңейту
жаңа 10 дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу
2022 жылғы маусым, желтоқсан
МСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
халықтың спорттық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуін
1 000 адамға шаққанда 50 %-ға дейін жеткізу
ЖАО қаражаты есебінен – 7 161 млн теңге
3.7      Жастарды мемлекеттік қолдау
147.
Жастар ресурстық орталықтары, ҮЕҰ және спорт федерациялары жанынан ағартушылық және спорттық жастар клубтарын құру
17 өңірде пилоттық
ағартушылық жастар клубтарын іске қосу
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, МСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
кемінде 17 ағартушылық және жастар клубында жастардың мәдени-бос уақыт және ағартушылық-зияткерлік қызметін ұйымдастыруға ықпал ету
талап етілмейді
148.
Мультимедиалық тәсілді енгізу және әлеуметтік желілерді (Youtube, Tik tok, Reels) пайдалану арқылы әскери-патриоттық тәрбие мен жастарды әскерге даярлаудың жаңа тәсілдерін енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
АҚДМ, Қорғанысмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
әскерге шақырылатын жасқа толмаған жастардың әскер ардагерлерімен, бітімгерлермен және отставкадағы әскери қызметшілермен байланысын құру
көзделген қаражат шеңберінде
149.
Қоғамдық пікірді ескере отырып,
Жастарды қолдау жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспар шеңберінде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бойынша жаңа тәсілдерді енгізу (жастардың рухани-адамгершілік, зияткерлік және физикалық дамуына, патриоттық тәрбиесіне арналған жаңа құралдар)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер енгізу
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, ОМО, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі тәсілдерді жаңарту
көзделген қаражат шеңберінде

150.
Апробация внедрения бонусной рейтинговой карты для молодежи с привлечением бизнес-сообщества
внедрение бонусной рейтинговой карты для молодежи
в течение
2022 года
МИОР, МЦРИАП, МТИ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
мотивация молодежи к получению знаний, участию в волонтерской деятельности и т.д.
в рамках предусмотренных средств
151.
Внедрение новых подходов по организации адресной работы с NEET молодежью с использованием ресурсов информационных систем (базы данных) государственных органов
формирование персонализированной базы данных NEET молодежи
в течение 2022 года
МИОР, МТСЗН, МОН, МВД, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
снижение уровня молодежи категории NEET
не требуется
152.
Принятие мер по усилению кадрового потенциала молодежных ресурсных центров, в том числе за счет увеличения заработной платы сотрудников
внедрение отдельных коэффициентов для сотрудников МРЦ в систему оплаты труда гражданских служащих
в течение 2022 года
МИОР, МТСЗН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
усиление кадрового потенциала МРЦ
планируется за счет средств МИО
153.
Реализация пилотного проекта по развитию молодежного корпуса "Zhas project" с обеспечением максимальной прозрачности процедур предоставления грантов
открытие бизнеса для не менее 1000 молодых людей или создание кооперативов молодых предпринимателей в малых и моногородах
в течение
2022 года
МИОР, МТСЗН, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
создание условий для открытия бизнеса для не менее 1000 молодых в малых и моногородах с трудоустройством и оказанием услуг социально-уязвимой молодежи
дополнительная потребность из РБ – 380,7 млн тенге
154.
Увеличение до 100 грантов на молодежные инициативы в сфере науки, искусства, медиа, IT на региональном уровне на основе гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары"
реализация не менее 100 проектов
в течение
2022 года
МИОР, МФ,
МНЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
реализация не менее 100 проектов, создание новых креативных производств, интеллектуальных продуктов, тиражирование опыта и продуктов через проведение массовых мероприятий
предусмотрено в РБ 90 млн тенге, доппотребность из РБ отсутствует, в рамках предусмотренных средств МИО
155.
Увеличение продолжительности участия и размера оплаты труда по проектам "Молодежная практика" и "Первое рабочее место" с охватом 25 тыс человек
приказ
МТСЗН
февраль
2022 года
МТСЗН, МНЭ,
МФ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
повышение уровня занятости молодежи и снижение доли молодежи NEET
РБ - по молодежной практике:
– 25 млрд тенге (в т.ч. доп. потребность – 15,7 млрд тенге);
по проекту "Первое рабочее место":

150.
Бизнес-қоғамдастықты тарта отырып, жастарға арналған бонустық рейтингтік картаны енгізуді сынақтан өткізу
жастарға арналған бонустық рейтингтік карта енгізу
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, ЦДИАӨМ, СИМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жастарды білім алуға, волонтерлік қызметке және т.б. қатысуға ынталандыру
көзделген қаражат шеңберінде
151.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің (деректер базасының) ресурстарын пайдалана отырып, NEET жастармен атаулы жұмысты ұйымдастыру жөніндегі жаңа тәсілдерді енгізу
NEET жастардың дербестендірілген деректер базасын қалыптастыру
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, Еңбекмині, БҒМ, ІІМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
NEET санатындағы жастар деңгейінің төмендеуі
талап етілмейді
152.
Жастар ресурстық орталықтарының кадрлық әлеуетін, оның ішінде қызметкерлердің жалақысын ұлғайту есебінен күшейту жөніндегі шаралар қабылдау
азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесіне ЖРО қызметкерлеріне арналған жекелеген коэффиценттерді енгізу
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, Еңбекмині, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖРО кадрлық әлеуетін күшейту
ЖАО
қаражаты есебінен жоспарланып отыр
153.
Гранттар беру рәсімдерінің барынша ашықтығын қамтамасыз ете отырып, "Zhas project" жастар корпусын дамыту жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру
шағын және моноқалаларда кемінде 1000 жас адам үшін бизнес ашу немесе жас кәсіпкерлер кооперативтерін құру
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, Еңбекмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
әлеуметтік жағынан осал жастарды жұмысқа орналастырып және оларға қызметтер көрсете отырып, шағын және моноқалаларда кемінде 1000 жас адам үшін бизнес ашуға жағдай жасау
РБ-ден қосымша қажеттілік – 380,7
млн теңге
154.
"Тәуелсіздік ұрпақтары" гранты негізінде өңірлік деңгейде ғылым, өнер, медиа, IT саласындағы жастар бастамаларына арналған гранттарды 100-ге дейін ұлғайту
кемінде 100 жобаны іске асыру
2022 жылдың ішінде
АҚДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
кемінде 100 жобаны іске асыру, жаңа креативті өндірістер, зияткерлік өнімдер жасау, бұқаралық
іс-шаралар өткізу арқылы тәжірибе мен өнімдерді тираждау
РБ-де 90 млн теңге көзделген,
РБ-ден қосымша қажеттілік жоқ, ЖАО-ның көзделген қаражаты шеңберінде
155.
25 мың адамды қамти отырып, "Жастар практикасы" және "Алғашқы жұмыс орны" жобалары бойынша қатысу ұзақтығын және еңбекақы мөлшерін ұлғайту
Еңбекмині бұйрығы
2022 жылғы ақпан
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жастардың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру және NEET жастардың үлесін төмендету
РБ – жастар практикасы бойынша:
2022 жыл – 25 млрд теңге
(оның ішінде қосымша қажеттілік – 15,7 млрд теңге)
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша:

- 2022 год – 3,4 млрд тенге
3.8 Улучшение экологической ситуации
156.
Ввод в эксплуатацию газоочистного оборудования и автоматизированной системы мониторинга в агломерационном, углеподготовительном цехах и в цехе обжига извести АО "Арселор Миттал Темиртау" в Карагандинской области
информация в Правительство
Республики Казахстан
2022 год
МЭГПР, акимат Карагандинской области, АО "Арселор Миттал Темиртау" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
снижение выбросов в атмосферу на 1000 тонн; онлайн мониторинг выбросов
частные инвестиции
157.
Реализация второй очереди газификации города Нур-Султан (ТЭЦ, частный сектор)
акт ввода объекта в эксплуатацию
декабрь
2022 года
Акимат
города Нур-Султан, МЭ, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
снижение объемов выбросов на 20 тыс тонн.
в настоящее время имеют доступ 14 тыс домов, подключены 2,5 тыс
РБ – 30 млрд тенге;
в рамках предусмотренных средств МИО
158.
Газификация 3-х населенных пунктов по Алматинской агломерации
акт ввода объекта в эксплуатацию
декабрь
2022 года
Акимат Алматинской области, МЭ,
МЭГПР
снижение объемов выбросов на 1000 тонн.
из 124 населенных пунктов газифицировано 98, до конца 2023 года необходимо газифицировать 26 населенных пунктов
РБ – 319,3 млн тенге
159.
Очистка дна озера Шалкар в Актюбинской области
акт выполненных работ
декабрь
2022 года
МЭГПР, акимат Актюбинской области
гарантированное обеспечение здоровья 50 тыс жителей г.Шалкар;
обеспечение хозяйственно-бытовой водой более 570 крестьянских хозяйств, занимающихся выращиванием скота
РБ - 1,0 млрд тенге.
Доп. потребность 466,7 млн тенге
160.
Строительство очистных сооружений по очистке сточных вод, увеличение оборотного водоснабжения в компании "Норт Каспиан Оперейтинг Компани"
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭГПР, акимат Атырауской области, Компания "Норт Каспиан Оперейтинг Компани" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
сокращение потребления пресной воды для технологических нужд на 70 % с водовода "Астрахань-Мангышлак";
уменьшение объема сброса сточных вод на 4,5 тыс м3
частные инвестиции
161.
Проведение работ по очистке пруда-испарителя сточных вод "Тухлая балка" в городе Атырау Атырауской области***
информация в Правительство
Республики Казахстан
2022 год
МЭГПР, акимат Атырауской области
в 2022 году планируются:
улучшение состояния атмосферного воздуха в г. Атырау;
уменьшение случаев загрязнения сероводородом
в рамках предусмотренных средств
162.
Проведение работ по рекультивации хвостохраналища Кошкар-Ата, (1 этап) в Мангистауской области****
информация в Правительство
Республики Казахстан
2022 год
МЭГПР, акимат Мангистауской области
в 2022 году планируется
локализация радиоактивного источника загрязнения.

– 2022 жыл – 3,4 млрд теңге
3.8      Экологиялық жағдайды жақсарту
156.
Қарағанды облысындағы "Арселор Миттал Теміртау" АҚ агломерациялық, көмір дайындау цехтарында және әктасты күйдіру цехында газ тазалау жабдығы мен автоматтандырылған мониторинг жүйесін пайдалануға беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жыл
ЭГТРМ, Қарағанды облысының әкімдігі, "Арселор Миттал Темиртау" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
атмосфераға шығарындыларды 1000 тоннаға азайту;
шығарындыларды онлайн бақылау
жеке инвестициялар
157.
Нұр-Сұлтан қаласын газдандырудың екінші кезегін іске асыру (ЖЭО, жеке сектор)
объектіні пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі, ЭМ, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
шығарындылар көлемін 20 мың тоннаға азайту;
қазіргі уақытта 14 мың үйге қолжетімді, 2,5 мың үй қосылған
РБ – 30 млрд теңге;
ЖАО-ның көзделген қаражаты шеңберінде
158.
Алматы агломерациясы бойынша 3 елді мекенді газдандыру
объектіні пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
Алматы облысының әкімдігі, ЭМ, ЭГТРМ
шығарындылар көлемін 1000 тоннаға азайту;
124 елді мекеннің 98-і газдандырылған, 2023 жылдың соңына дейін 26 елді мекенді газдандыру қажет
РБ – 319,3 млн теңге
159.
Ақтөбе облысындағы Шалқар көлінің түбін тазарту
орындалған жұмыстар актісі
2022 жылғы желтоқсан
ЭГТРМ, Ақтөбе облысының әкімдігі
Шалқар қаласының 50 мың тұрғынының денсаулығын кепілді қамтамасыз ету;
мал өсірумен айналысатын 570-тен астам шаруа қожалығын шаруашылық- тұрмыстық сумен қамтамасыз ету
РБ – 1,0 млрд теңге;
қосымша қажеттілік 466,7
млн теңге
160.
"Норт Каспиан Оперейтинг Компани" компаниясында сарқынды суларды тазарту бойынша тазарту құрылысжайларын салу, айналмалы сумен жабдықтауды ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭГТРМ,
Атырау облысының әкімдігі,
"Норт Каспиан Оперейтинг Компани" компаниясы (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
"Астрахан – Маңғышлақ" суағарынан технологиялық қажеттіліктер үшін тұщы суды тұтынуды 70 %-ға қысқарту;
сарқынды суларды ағызу көлемін 4,5 мың м3 азайту
жеке инвестициялар
161.
Атырау облысының Атырау қаласында "Тухлая балка" сарқынды суларды буландырғыш тоғанын тазарту бойынша жұмыстар жүргізу***
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жыл
ЭГТРМ,
Атырау облысының әкімдігі
2022 жылы:
Атырау қаласында атмосфералық ауаның жай-күйін жақсарту;
күкіртсутекпен ластану жағдайларының азаюы жоспарлануда
көзделген қаражат шеңберінде
162.
Маңғыстау облысындағы Қошқар ата қалдық қоймасын қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізу (1-кезең)****
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жыл
ЭГТРМ,
Маңғыстау облысының әкімдігі
2022 жылы
радиоактивті ластану көзін оқшаулау жоспарлануда;

Общая площадь - 4279 га, из них в 2022 г. планируется провести рекультивацию на площади 905 га
в рамках предусмотренных средств
163.
Утилизация исторических отходов нефтешламов на месторождениях АО "НК "КазМунайГаз" в Мангистауской области
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭГПР, АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию)
очистка и переработка 658,8 тыс тонн отходов (общий объем 2,5 млн тонн, полная очистка в 2024 году).
частные инвестиции
164.
Строительство противофильтрационной завесы до накопителя ртуть содержащих отходов Былкылдак в г. Павлодар
акт ввода объекта в эксплуатацию
декабрь
2022 года
Акимат Павлодарской области, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
предотвращение угрозы загрязнения ртутью р.Иртыш и грунтовых вод
МБ – 162 млн тенге
165.
Пересмотр ставок утилизационного сбора
приказ
МЭГПР
июнь
2022 года
МЭГПР, МИИР, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
снижение ставок утилизационного сбора
не требуется
166.
Отсрочка (перенос срока) взимания утилизационного сбора на кабельно-проводниковую продукцию, введенного в действие с 12 июня 2021 года
приказ
МЭГПР
июль
2022 года
МЭГПР, МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
обнуление ставки утилизационного сбора на кабельно-проводниковую продукцию
не требуется
167.
Посадка саксаульных насаждений на площади 250 тыс га на осушенном дне Аральского моря
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЭГПР, акимат Кызылординской области
улучшение экологической ситуации Приаралья
РБ – 2,2 млрд тенге
168.
Создание механизма по обеспечению оборота дериватов сайгаков
приказ
МЭГПР
ноябрь
2022 года
МЭГПР, МСХ, АЗРК (по согласованию)
пополнение государственного бюджета
(до 4,0 млрд тенге)
не требуется
Глава 4. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
4.1 Модернизация системы государственного управления
169.
Законодательное закрепление реформ по вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации и информационной безопасности
проект Закона
Республики Казахстан
май
2022 года
МЦРИАП, АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию)
регламентация процессов управления данными, процессов интеграций объектов информатизации;
реинжиниринг бизнес-процессов государственных органов, усовершенствование механизма сервиса цифровых документов.
не требуется
170.
Реализация единого цифрового мобильного рабочего места госслужащего
обеспечение всем сотрудникам единого и удаленного доступа к рабочему месту
декабрь 2022 года
МЦРИАП, АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию)
единый сервис авторизации информационной системы государственных органов (ОДО, Е-обращение, ИПГО, ЭПС и др.);
унификация рабочего места госслужащего с использованием конвергентного абонентского устройства на базе смартфона;
обеспечение постоянного удаленного доступа к рабочему месту, интернету и телефонной (сотовой и междугородней) связи с использованием многофакторной аутентификации

жалпы ауданы – 4279 га, оның ішінде 2022 жылы 905 га алаңда рекультивация жүргізу жоспарлануда
көзделген қаражат шеңберінде
163.
Маңғыстау облысындағы "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ кен орындарында мұнай шламдарының тарихи қалдықтарын кәдеге жарату
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭГТРМ, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
658,8 мың тонна қалдықты тазарту және қайта өңдеу (жалпы көлемі 2,5 млн тонна, 2024 жылы толық тазарту)
жеке инвестициялар
164.
Павлодар қаласында Былқылдақ құрамында сынап бар қалдықтар жинағышына дейін сүзілуге қарсы перде салу
объектіні пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
Павлодар облысының әкімдігі, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Ертіс өзенінің және жер асты суларының сынаппен ластану қаупін болғызбау
ЖБ – 162
млн теңге
165.
Кәдеге жарату алымының мөлшерлемелерін қайта қарау
ЭГТРМ бұйрығы
2022 жылғы маусым
ЭГТРМ, ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
кәдеге жарату алымының мөлшерлемелерін төмендету
талап етілмейді
166.
2021 жылғы 12 маусымнан бастап қолданысқа енгізілген кәбілдік-өткізгіш өнімге кәдеге жарату алымын өндіріп алуды кейінге қалдыру (мерзімін ауыстыру)
ЭГТРМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ЭГТРМ, ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
кәбілдік-өткізгіш өнімге кәдеге жарату алымының мөлшерлемесін нөлге келтіру
талап етілмейді
167.
Арал теңізінің құрғаған түбіне 250 мың га алқапта сексеуіл көшеттерін отырғызу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ЭГТРМ, Қызылорда облысының әкімдігі
Арал өңірінің экологиялық жағдайын жақсарту
РБ – 2,2 млрд теңге
168.
Киіктер дериваттарының айналымын қамтамасыз ету тетігін құру
ЭГТРМ бұйрығы
2022 жылғы қараша
ЭГТРМ, АШМ, БҚДА (келісу бойынша)
мемлекеттік бюджетті толықтыру (4,0 млрд теңгеге дейін)
талап етілмейді
4-тарау. МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУ
4.1      Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту
169.
Инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды және ақпараттық қауіпсіздікті дамыту мәселелері бойынша реформаларды заңнамалық бекіту
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы мамыр
ЦДИАӨМ, "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
деректерді басқару процестерін, ақпараттандыру объектілерін интеграциялау процестерін регламенттеу;
мемлекеттік органдардың
бизнес-процестерінің реинжинирингі, цифрлық құжаттар сервисі тетігін жетілдіру.
талап етілмейді
170.
Мемлекеттік қызметшінің бірыңғай цифрлық мобильдік жұмыс орнын іске асыру
барлық қызметкерлердің жұмыс орнына бірыңғай және қашықтан қол жеткізуін қамтамасыз ету
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ,
"Зерде" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін авторландырудың бірыңғай сервисі (БҚА, Е-өтініш, МОИП, ЭҚЖ және т.б.);
смартфон базасында конвергентті абоненттік құрылғыны пайдалана отырып, мемлекеттік қызметшінің жұмыс орнын біріздендіру;
көп факторлы аутентификацияны пайдалана отырып, жұмыс орнына, Интернетке және телефон (ұялы және қалааралық) байланысына қашықтан тұрақты қол жеткізуді қамтамасыз ету

РБ – 129 150 тыс тенге
171.
Обеспечение населения, бизнеса и инвесторов открытыми пространственными данными и цифровыми картами
реализация 2 этапа проекта "Национальная инфраструктура пространственных данных"
декабрь 2022 года
МЦРИАП, РГП "Национальный центр геодезии и пространственной информации", НПП "Атамекен" (по согласованию)
проведение измерений на 86 рефренных станциях;
повышение эффективности государственного управления на центральном и местных уровнях посредством интеграции пространственных данных и информационных систем всех уровней в единую информационную среду;
унификация пространственной информации, совершенствование межведомственного взаимодействия по их использованию;
сокращение времени получения картографических материалов до режима реального времени (на момент запроса) посредством ИС БПД;
снижение затрат на производство и актуализацию пространственных данных, также информационных систем;
общая стоимость проекта 17 млрд тенге
в рамках выделенного бюджета
(5,4 млрд тенге)
4.2 Удобные государственные услуги
172.
Упрощенное использование электронной цифровой подписи без дополнительного программного обеспечения
вывод сервиса биометрической идентификации на 10 популярных платформах
декабрь 2022 года
МЦРИАП,
АО "НИТ"
(по согласованию), НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
снижение рисков компроментации и потери файлов ЭЦП;
отказ от установки NCA Layer
Исключение коррупционных рисков в части получения услуг третьими лицами;
исключение истребования документа, удостоверяющего личность.
в рамках выделенного бюджета на сопровождение ИС
173.
Вывод популярных услуг на внешние платформы (Kaspi, Halyk и др.)
ТОП 10 услуг на внешних платформах
декабрь
2022 года
МЦРИАП,
АО "НИТ" (по согласованию), НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), заинтересованные ГО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
повышение удобства для граждан с возможностью выбора различных платформ для получения услуг;
исключение зависимости от единой точки оказания услуг eGov
в рамках выделенного бюджета на сопровождение ИС
174.
Внедрение видео ЦОН
оказание всех услуг ЦОН удаленно
декабрь 2022 года
МЦРИАП, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию)
возможность получения государственных услуг "не выходя из дома";
исключение затрат времени и средств на посещение ЦОН;
снижение скопления граждан в ЦОН
за счет средств ГК
175.
Внедрение единой и прозрачной очереди на получение земельных участков для индивидуального жилищного строительства
онлайн реестр очередников, внесение изменений в Правила предоставления прав на ЗУ под ИЖС
апрель
2022 года
МЦРИАП, МСХ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), АО "Отбасы Банк" (по согласованию
оцифровка, актуализация реестра очередников и автоматизация процедур постановки на очередь граждан на получение ЗУ под ИЖС (10 соток);
прозрачность процессов постановки в очередь;
онлайн мониторинг за ходом продвижения очереди, внедрение композитных услуг.
за счет средств ГК

РБ – 129 150
мың теңге
171.
Халықты, бизнесті және инвесторларды ашық кеңістіктік деректермен және цифрлық карталармен қамтамасыз ету
"Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы" жобасының 2-кезеңін іске асыру
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" РМК, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
86 референц станцияда өлшеулер жүргізу;
барлық деңгейдегі кеңістіктік деректер мен ақпараттық жүйелерді бірыңғай ақпараттық ортаға интеграциялау арқылы орталық және жергілікті деңгейлерде мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру;
кеңістіктік ақпаратты біріздендіру, оларды пайдалану бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды жетілдіру;
ДБҰ АЖ арқылы картографиялық материалдарды алу уақытын нақты уақыт режиміне (сұрау салу сәтіне) дейін қысқарту;
кеңістіктік деректерді, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді шығаруға және өзектілендіруге арналған шығындарды азайту;
жобаның жалпы құны 17 млрд теңге
бөлінген бюджет шеңберінде
(5,4 млрд теңге)
4.2      Қолайлы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
172.
Электрондық цифрлық қолтаңбаны қосымша бағдарламалық қамтылымсыз оңайлатылған пайдалану
танымал 10 платформада биометриялық сәйкестендіру сервисін шығару
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
ЭЦҚ файлдарының жария етілу және жоғалу тәуекелдерін төмендету;
NCA Layer орнатудан бас тарту;
үшінші тұлғалардың көрсетілетін қызметтер алуы бөлігінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою;
жеке басын куәландыратын құжатты талап етуді алып тастау
АЖ-ны сүйемелдеуге бөлінген бюджет шеңберінде
173.
Танымал көрсетілетін қызметтерді сыртқы платформаларға шығару (Kaspi, Halyk және т.б.)
сыртқы платформаларда көрсетілетін қызметтердің 10 үздігі
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), мүдделі МО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
көрсетілетін қызметтер алу үшін әртүрлі платформаларды таңдау мүмкіндігімен азаматтар үшін қолайлылықты арттыру;
қызметтер көрсетудің EGov бірыңғай нүктесіне тәуелділікті жою
АЖ-ны сүйемелдеуге бөлінген бюджет шеңберінде
174.
Бейне ХҚКО енгізу
ХҚКО-ның барлық қызметтерін қашықтан көрсету
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша)
"үйден шықпай-ақ" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу мүмкіндігі; ХҚКО-ға баруға жұмсалатын уақыт пен қаражат шығындарын жоққа шығару;
ХҚКО-да азаматтардың жиналуын азайту
МК қаражаты есебінен
175.
Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелерін алуға бірыңғай және ашық кезекті енгізу
кезекте тұрғандардың онлайн тізілімі, ЖТҚ үшін ЖУ-ге құқықтар беру қағидаларына өзгерістер енгізу
2022 жылғы сәуір
ЦДИАӨМ, АШМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), "Отбасы Банк" АҚ (келісу бойынша)
кезекте тұрғындардың тізілімін цифрлау, өзектілендіру және азаматтарды
ЖТҚ-ға ЖУ (10 сотық) алуға кезекке қою рәсімдерін автоматтандыру;
кезекке қою процестерінің ашықтығы;
кезектің ілгерілеуі барысын онлайн мониторингтеу, композиттік көрсетілетін қызметтерді енгізу
МК қаражаты есебінен

176.
Установление прозрачной процедуры предоставления земель из категории населенных пунктов в электронном виде
проект Закона
Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
МЦРИАП, МСХ, МИИР, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию)
доступ к выбору ЗУ посредством Публичной кадастровой карты;
единый документ на земельный участок и строение (объединяется тех.паспорт и гос.акт);
прозрачность процедур предоставления ЗУ с тех. условиями и сокращение сроков с 1 года до 20 дней;
исключение земельной комиссии и долгих процедур согласования;
прозрачность процесса постановки на учет и оформления земельных участков;
создание в стране фонда открытых цифровых карт.
за счет средств ГК
4.3 Сфера гражданского общества
177.
Активизация работы региональных фронт-офисов волонтеров по привлечению граждан к решению социальных и экологических вопросов
количество вовлеченных граждан в волонтерскую деятельность – 7 000
в течение
2022 года
Акиматы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, МИОР
количество вовлеченных граждан в волонтерскую деятельность – 7 000
не требуется
178.
Создание диалоговых площадок с участием гражданского общества и экспертов в рамках инициатив Главы государства
создание не менее 17 диалоговых площадок
I-III квартал 2022 года
Акиматы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, МИОР, НПО (по согласованию)
создание не менее 17 диалоговых площадок.
предусмотрено в РБ – 79,6 млн тенге
4.4 Сфера межэтнических отношений
179.
Комплекс мер по недопущению любых форм унижения чести и достоинства по языковому и этническому признакам
реализация
17 региональных межведомственных планов
декабрь
2022 года
МИОР, МВД, МОН, МКС, МТСЗН, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
обеспечение равенства прав граждан вне зависимости от этнической или языковой принадлежности, профилактики межэтнической ксенофобии, а также укрепления общенационального единства и согласия в стране
не требуется
180.
Привлечение представителей гражданского общества к укреплению межэтнического согласия и сохранению единства народа Казахстана (заседание Совета АНК; проведение семинара-тренинга по развитию института медиации; республиканский лекторий по пропаганде казахстанской модели общественного согласия и общенационального единства; форум "Ұлы даланың ұлтаралық тілі"; практический семинар-тренинг для представителей этнокультурных объединений АНК; республиканская акция в рамках проекта АНК "Караван милосердия")
реализация не менее 6 просветительских и социальных проектов, направленных на популяризацию изучения госязыка, развитие волонтерства, благотворительности, медиации, воспитание у молодежи патриотизма
декабрь 2022 года
МИОР, МКС, МОН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
не менее 6 просветительских и социальных проектов, направленных на популяризацию изучения госязыка, развитие волонтерства, благотворительности, медиации, воспитание у молодежи патриотизма

176.
Елді мекендер санатынан жер берудің электрондық түрдегі ашық рәсімін белгілеу
Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы
2022 жылғы қараша
ЦДИАӨМ, АШМ, ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша)
жария кадастрлық карта арқылы ЖУ таңдауға қолжетімділік;
жер учаскесіне және құрылысқа арналған бірыңғай құжат (техникалық паспорт пен мемлекеттік акт біріктіріледі);
техникалық шарттары бар ЖУ ұсыну рәсімдерінің ашықтығы және мерзімдерді 1 жылдан 20 күнге дейін қысқарту;
жер комиссиясын және ұзақ келісу рәсімдерін жою;
есепке қою және жер учаскелерін ресімдеу процесінің ашықтығы;
елде ашық цифрлық карталар қорын құру
МК қаражаты есебінен
4.3      Азаматтық қоғам саласы
177.
Азаматтарды әлеуметтік және экологиялық мәселелерді шешуге тарту бойынша волонтерлердің өңірлік
фронт-офистерінің жұмысын жандандыру
волонтерлік қызметке тартылған азаматтардың саны – 7 000
2022 жылдың ішінде
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, АҚДМ
волонтерлік қызметке тартылған азаматтардың
саны – 7 000
талап етілмейді
178.
Мемлекет басшысының бастамалары шеңберінде азаматтық қоғам мен сарапшылардың қатысуымен диалог алаңдарын құру
кемінде 17 диалог алаңын құру
2022 жылғы I – III тоқсан
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, АҚДМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
кемінде 17 диалог алаңын құру
РБ-де 79,6 млн теңге көзделген
4.4      Этносаралық қатынастар саласы
179.
Тілдік және этникалық белгілері бойынша ар-намыс пен абыройды қорлаудың кез келген нысандарына жол бермеу жөніндегі шаралар кешені
өңірлік 17 ведомствоаралық жоспарды
іске асыру
2022 жылғы желтоқсан
АҚДМ, ІІМ, БҒМ, МСМ, Еңбекмині,
БП (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
елде этностық немесе тілдік тиесілігіне қарамастан, азаматтар құқықтарының теңдігін, этносаралық ксенофобияның профилактикасын, сондай-ақ жалпыұлттық бірлікті және келісімді нығайтуды қамтамасыз ету
талап етілмейді
180.
Азаматтық қоғам өкілдерін этносаралық келісімді нығайтуға және Қазақстан халқының бірлігін сақтауға тарту (ҚХА Кеңесінің отырысы; медиация институтын дамыту бойынша семинар-тренинг өткізу; қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірліктің қазақстандық моделін насихаттау жөніндегі республикалық лекторий; "Ұлы даланың ұлтаралық тілі" форумы; ҚХА этномәдени бірлестіктерінің өкілдеріне арналған практикалық семинар-тренинг; ҚХА "Қайырымдылық керуені" жобасы шеңберіндегі республикалық акция)
мемлекеттік тілді үйренуді дәріптеуге, волонтерлікті, қайырымдылықты, медиацияны дамытуға, жастардың бойында патриотизмді тәрбиелеуге бағытталған кемінде 6 ағартушылық және әлеуметтік жобаны іске асыру
2022 жылғы желтоқсан
АҚДМ, МСМ, БҒМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
мемлекеттік тілді үйренуді дәріптеуге, волонтерлікті, қайырымдылықты, медиацияны дамытуға, жастардың бойында патриотизмді тәрбиелеуге бағытталған кемінде 6 ағартушылық және әлеуметтік жоба

всего потребность из РБ – 57,9 млн тенге, из них: предусмотрено в РБ – 16,9 млн тенге, доп. потребность – 41,1 млн тенге
4.5 Сфера информации
181.
Разработка и принятие Указа Президента Республики Казахстан касательно проведения встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением
Указ Президента Республики Казахстан
апрель
2022 года
МИОР, ЦГО, акиматы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент
усиление коммуникаций руководителей центральных исполнительных органов с населением
не требуется
182.
Повышение востребованности открытых данных государственных органов
постановление Правительства Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
МИОР, МЦРИАП, МФ, МНЭ, КНБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные субъекты квазигоссектора (по согласованию)
обеспечение всех заинтересованных НПО, СМИ, бизнеса и граждан востребованной, достоверной и актуальной информацией 27 центральных и 17 местных государственных органов.
не требуется
183.
Внедрение нового критерия оценки государственных органов по работе со СМИ в рамках ежегодной оценки с учетом мнения общества и СМИ
совместный приказ АДГС, МИОР, МЦРИАП, КПСиСУ ГП (по согласованию)
апрель
2022 года
МИОР, АДГС (по согласованию), КПСиСУ (по согласованию), МЦРИАП
повышение уровня открытости 27 центральных и 17 местных государственных органов и государственных служащих для СМИ и журналистов
не требуется
4.6 Повышение эффективности правоохранительной деятельности и специальных служб
184.
Организация производства и поставки необходимого вооружения, военной техники, специальных средств и имущества в интересах национальной безопасности*****
изготовление и поставка продукции силовым структурам предприятиями ОПК РК
декабрь,
2022 года
МИИР, МО, МВД, КНБ (по согласованию), СГО (по согласованию), акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, РГП "Казспецэкспорт"
в 2022 году планируются: производственная загрузка казахстанской оборонной промышленности;
сохранение рабочих мест с учетом возможности повышения заработных плат рабочему персоналу;
создание новых высокотехнологичных производств (создание дополнительных рабочих мест в регионах)
РБ - 23,2 млрд тенге
(объем средств будет корректироваться по заявкам силовых государственных органов)
185.
Проработка вопроса по созданию национальной морской аварийно-спасательной службы в казахстанском секторе Каспийского моря
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МЧС, МНЭ, МФ, МЭ, акиматы Атырауской и Мангистауской областей, АО "НК "Казмунайгаз" (по согласованию), ТОО НМСК "Казмортранс флот" (по согласованию)

РБ-ден барлық қажеттілік – 57,9 млн теңге, оның ішінде: РБ-де 16,9 млн теңге көзделген, қосымша қажеттілік – 41,1 млн теңге
4.5      Ақпарат саласы
181.
Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулер өткізуіне қатысты Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
2022 жылғы сәуір
АҚДМ, ОМО, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен коммуникациясын күшейту
талап етілмейді
182.
Мемлекеттік органдардың ашық деректерінің сұраныста болуын арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жылғы қараша
АҚДМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҰҚК (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП" АҚ (келісу бойынша), квазимемлекеттік сектордың мүдделі субъектілері (келісу бойынша)
барлық мүдделі ҮЕҰ, БАҚ, бизнес пен азаматтарды 27 орталық және 17 жергілікті мемлекеттік органның сұранысқа ие, анық және өзекті ақпаратымен қамтамасыз ету
талап етілмейді
183.
Қоғам мен БАҚ пікірін ескере отырып, жыл сайынғы бағалау шеңберінде мемлекеттік органдардың БАҚ-пен жұмыс істеуін бағалаудың жаңа өлшемшартын енгізу
МҚІА, АҚДМ, ЦДИАӨМ, БП ҚСжАЕК (келісу бойынша) бірлескен бұйрығы
2022 жылғы сәуір
АҚДМ, МҚІА (келісу бойынша), ҚСжАЕК (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
27 орталық және 17 жергілікті мемлекеттік орган мен мемлекеттік қызметшілердің БАҚ және журналистер үшін ашықтық деңгейін арттыру
талап етілмейді
4.6      Құқық қорғау қызметінің және арнайы қызметтердің тиімділігін арттыру
184.
Ұлттық қауіпсіздік мүддесі үшін қажетті қару-жарақ, әскери техника, арнайы құралдар мен мүлік өндірісін және оларды жеткізуді ұйымдастыру*****
ҚР ҚӨК кәсіпорындарының өнімдер дайындауы және оларды әлуетті құрылымдарға жеткізуі
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, Қорғанысмині, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), МКҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Қазарнаулыэкспорт" РМК
2022 жылы:
қазақстандық қорғаныс өнеркәсібінің өндірістік жүктелуі;
жұмыс персоналының жалақысын арттыру мүмкіндігін ескере отырып, жұмыс орындарын сақтау;
жоғары технологиялы жаңа өндірістер құру (өңірлерде қосымша жұмыс орындарын құру) жоспарлануда
РБ – 23,2 млрд теңге
(қаражат көлемі мемлекеттік әлуетті органдардың өтінімдері бойынша түзетілетін болады)
185.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында теңіздегі ұлттық авариялық-құтқару қызметін құру бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ТЖМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, Атырау және Маңғыстау облыстарының әкімдіктері, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Қазтеңізкөлікфлот" ҰТКК" АҚ (келісу бойынша)

защита 2,8 млн человек населения западного региона от возникновения техногенных ЧС, сокращение материального ущерба, сохранность экологического баланса на Каспийском море, отсутствие негативного воздействия ЧС для сопредельных государств - Россия, Азербайджан, Туркмения и Иран
в 2022 году не требуется
186.
Проработка вопроса по созданию подразделения постоянной готовности (воинская часть) в городе Актобе для обеспечения защиты населения, территорий и объектов экономики от различных аварий, природных и техногенных катастроф (продолжение работ в 2023-2025 гг.)
информация в Правительство
Республики Казахстан
июнь, декабрь
2022 года
МЧС, акимат Актюбинской области
защита 2,8 млн человек населения, объектов и территории при возникновении ЧС мирного и военного времени;
создание 880 рабочих мест для молодых людей в возрасте 20-35 лет
не требуется
187.
Создание пожарных постов, где отсутствует государственная противопожарная служба
информация в Правительство
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
Акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, МЧС
защита удаленных населенных пунктов, территорий с численностью населения менее 5000 человек

батыс өңірі халқының 2,8 млн адамын техногендік ТЖ туындауынан қорғау, материалдық залалды қысқарту, Каспий теңізінде экологиялық теңгерімділіктің сақталуы, шектес мемлекеттер – Ресей, Әзербайжан, Түрікменстан және Иран үшін ТЖ теріс әсер етуінің болмауы
2022 жылы талап етілмейді
186.
Халықты, аумақтар мен экономика объектілерін әртүрлі авариялардан, табиғи және техногендік апаттардан қорғауды қамтамасыз ету үшін Ақтөбе қаласында тұрақты әзірлік бөлімшесін (әскери бөлім) құру (2023 – 2025 жж. жұмыстарды жалғастыру)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы маусым, желтоқсан
ТЖМ, Ақтөбе облысының әкімдігі
бейбіт және соғыс уақытындағы ТЖ туындаған кезде халықтың 2,8 млн адамын, объектілер мен аумақтарды қорғау;
20 – 35 жас аралығындағы жастар үшін 880 жұмыс орнын құру
талап етілмейді
187.
Мемлекеттік өртке қарсы қызметі жоқ жерлерде өрт сөндіру бекеттерін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТЖМ
халық саны 5000 адамнан кем шалғайдағы елді мекендерді, аумақтарды қорғау

за счет средств МИО – 1 004,5 млн тенге (в рамках реализации планов развития областей, городов республиканского значения и столицы)
188.
Для служебного пользования
189.
Для служебного пользования
190.
Для служебного пользования
191.
Для служебного пользования
192.
Для служебного пользования
Примечание:
* внесение проекта Закона Республики Казахстан в Правительство Республики Казахстан
** реализация данного мероприятия предусматривается на период до 2025 года;
*** реализация данного мероприятия предусматривается на период до 2023 года;
**** реализация данного мероприятия предусматривается на период до 2024 года;
***** реализация данного мероприятия предусматривается на ежегодный период;
****** объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период при представлении акиматом необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством.
Расшифровка аббревиатур:
АГЗС
-
автомобильная газозаправочная станция
МРП
-
месячный расчетный показатель
СНП
-
сельский населенный пункт
НАО "ГК "Правительство для граждан"
-
национальное акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
МИОР
-
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
-
Соединенные Штаты Америки
АПК
-
агропромышленный комплекс
АО "Арселор Миттал Темиртау"
-
акционерное общество "Арселор Миттал Темиртау"
АО "АстанаГазКМГ"
-
акционерное общество "АстанаГазКМГ"
ТОО "Астана-Хаб"
-
товарищество с ограниченной ответственностью "Астана-Хаб"
НПП "Атамекен"
-
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МФЦА
-
Международный финансовый центр "Астана"
МСХ
-
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ИПС "Әділет"
-
информационно-правовая система "Әділет"
МЮ
-
Министерство юстиции Республики Казахстан
СЗПТ
-
социально значимые продовольственные товары
ОАЭ
-
Объединенные Арабские Эмираты
СМИ
-
средства массовой информации
АО "НУХ "Байтерек"
-
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
БП
-
бюджетная программа
МОН
-
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ИС БПД
-
информационная система базовых пространственных данных
ОДО
-
облачный документооборот
АЗРК
-
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ЗКО
-
Западно-Казахстанская область
КИП и А
-
контрольно-измерительные приборы и автоматика
ГП
-
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ЕНПФ
-
единый национальный пенсионный фонд
ЕЭС
-
единая энергетическая система
НГСО
-
негеостационарные спутниковые системы орбиты
ГПЗ
-
газоперерабатывающий завод
ГПЭС
-
газопоршневая электростанция
ГРЭС
-
гидрорециркуляционная электростанция
НИОКР
-
научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы
АО фонд "Даму"
-
акционерное общество фонд "Даму"
МЗ
-
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЕАЭС
-
Евразийский экономический союз
ПДП
-
проект детальной планировки
МТСЗН
-
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ИС "Е-шанырак"
-
информационная система "Е-шанырак"
МИО
-
местные исполнительные органы
МБ
-
местный бюджет
ГСМ
-
горюче-смазочные материалы
ВУЗ
-
высшее учебное заведение
ЛРТ
-
легкорельсовый транспорт
МРЦ
-
молодежный ресурсный центр
ВС
-
Верховный Суд Республики Казахстан
ПСД
-
проектно-сметная документация
ТОХ
-
трансферт общего характера
ИЖС
-
индивидуальное жилищное строительство
ЗУ
-
земельный участок
ВВП
-
валовой внутренний продукт
ТЭЦ
-
теплоэлектростанция
АО "НИХ "Зерде"
-
акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
МИИР
-
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "Интергаз Центральная Азия"
-
акционерное общество "Интергаз Центральная Азия"
ТОО "НМСК "Казмортранс флот"
-
товарищество с ограниченной ответственностью "Национальная морская судовая компания "Казмортранс флот"
КТ
-
компьютерная томография
АО "Банк Развития Казахстана", АО "БРК"
-
акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АО "Казахтелеком"
-
Акционерное общество "Казахтелеком"
РГП "Казспецэкспорт"
-
республиканское государственное предприятие "Казспецэкспорт" Комитета государственного оборонного заказа Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "НК "КазМунайГаз"
-
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "КазТрансГаз Аймак"
-
акционерное общество "КазТрансГаз Аймак"
МФ
-
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "КЦИЭ"
-
акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта"
АО "ККМ"
-
акционерное общество "Казына Капитал Менеджмент"
НДС
-
налог на добавленную стоимость
АФМ
-
Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
АРРФР
-
Агентство по регулированию и развитию финансового рынка Республики Казахстан
МО
-
Министерство обороны Республики Казахстан
ТПИ
-
твердые полезные ископаемые
РК
-
Республика Казахстан
ПП РК
-
постановление Правительства Республики Казахстан
КПСиСУ ГП РК
-
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан
АО "НК "КТЖ"
-
акционерное общество "Национальная компания "Казақстан темір жолы"
АНК
-
Ассамблея народа Казахстана
КНР
-
Китайская Народная Республика
АКСИИ
-
ассоциация "Казахстанский совет иностранных инвесторов"
ГГ
-
Глава государства
ГЧП
-
государственно-частное партнерство
ГК
-
государственная корпорация
СГО
-
Служба государственной охраны Республики Казахстан
ОСМС
-
обязательное медицинское страхование
ГО
-
государственные органы
ИПГО
-
интранет-портал государственных органов
ПМСП
-
первая медицинско-санитарная помощь
МКС
-
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ЦГО
-
центральные государственные органы
АО "Фонд развития промышленности"
-
акционерное общество "Фонд развития промышленности"
ГУП СПИ
-
группа управления по проекту "Стимулирование продуктивных инноваций"
СРО
-
реестр саморегулируемых организаций
АП
-
Администрация Президента Республики Казахстан
ПЭТ
-
позитронно-эмиссионная томография
РБ
-
республиканский бюджет
РБК
-
Республиканская бюджетная комиссия
РЧС
-
радиочастотный спектр
РГП
-
республиканское государственное предприятие
РФ
-
Российская Федерация
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
-
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АСПР
-
Агентство по стратегическому планирования и реформам Республики Казахстан
БНС АСПР
-
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
-
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
АПК
-
Агентство по противодействию коррупции Республики Казахстан (Антикоррупционная служба)
СНГ
-
сжиженный нефтяной газ
МИД
-
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ВЭД
-
внешнеэкономическая деятельность
ЧП
-
чрезвычайное происшествие
ДЧС
-
департамент по чрезвычайным ситуациям
ТиПО
-
техническое и профессиональное образование
МЧС
-
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ГОБМП
-
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
СЕМ
-
субъекты естественных монополий
НАО "НАНОЦ"
-
некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно- образовательный центр"
АО "НИТ"
-
акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НБ
-
Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ
-
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
РГП "Национальный центр геодезии и пространственной информации"
-
республиканское государственное предприятие "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Комитета геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ТОО "СК-Фармация"
-
товарищество с ограниченной ответственностью "СК-Фармация"
МНЭ
-
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НПО
-
неправительственная организация
ЦОН
-
центр обслуживания населения
МЦРИАП
-
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МСБ
-
малый и средний бизнес
МСП
-
малое и среднее предпринимательство
МВД
-
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
-
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
АО "ИЭИ"
-
акционерное общество "Институт экономических исследований"
АО "Центр электронных финансов"
-
акционерное общество "Центр электронных финансов"
МЭ
-
Министерство энергетики Республики Казахстан
ЭТП
-
электронная торговая площадка
СЭП
-
система электронных паспортов
ЭЦП
-
электронный цифровой ключ
КФ "Международный технопарк IT стартапов "Astana Hub"
-
корпоративный фонд "Международный технопарк IT стартапов "Astana Hub"
EPC
-
Engineering, procurement and construction
ESG
-
Environmental, social and governance
IT
-
Information technology
АО "НК "KAZAKH INVEST"
-
акционерное общество "Национальная компания "KAZAKH INVEST"
АО "KEGOC"
-
акционерное общество "KEGOC"
ТОО "KPI"
-
товарищество с ограниченной ответственностью "Kazakhstan Petrochemical Industries"
АО "НК "QazaqGaz"
-
акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz"
АО "НАРИ "Qazinnovations"
-
акционерное общество "Национальное агентство по развитию инноваций "Qazinnovations"
АО "ЦРТП "QazTrade"
-
акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade"

ЖАО қаражаты есебінен – 1 004,5
млн теңге
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың даму жоспарларын іске асыру шеңберінде)
188.
Қызмет бабында пайдалану үшін
189.
Қызмет бабында пайдалану үшін
190.
Қызмет бабында пайдалану үшін
191.
Қызмет бабында пайдалану үшін
192.
Қызмет бабында пайдалану үшін
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
** осы іс-шараны іске асыру 2025 жылға дейінгі кезеңге көзделеді;
*** осы іс-шараны іске асыру 2023 жылға дейінгі кезеңге көзделеді;
**** осы іс-шараны іске асыру 2024 жылға дейінгі кезеңге көзделеді;
***** осы іс-шараны іске асыру жыл сайынғы кезеңге көзделеді;
****** республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде бюджет заңнамасына сәйкес әкімдік қажетті құжаттаманы берген кезде нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГҚС
-      автомобильге газ құю станциясы
АЕК
-      айлық есептік көрсеткіш
АЕМ
-      ауылдық елді мекен
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ
-      "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
АҚДМ
-      Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
-      Америка Құрама Штаттары
-
АӨК
-      агроөнеркәсіптік кешен
"Арселор Миттал Теміртау" АҚ
-      "Арселор Миттал Теміртау" акционерлік қоғамы
"АстанаГазҚМГ" АҚ
-      "АстанаГазҚМГ" акционерлік қоғамы
"Астана-Хаб" ЖШС
-      "Астана-Хаб" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Атамекен" ҰКП
-      "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АХҚО
-      "Астана" халықаралық қаржы орталығы
АШМ
-      Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Әділет" АҚЖ
-      "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі
Әділетмині
-      Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ӘМАТ
-      әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары
БАӘ
-      Біріккен Араб Әмірліктері
БАҚ
-      бұқаралық ақпарат құралдары
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
-      "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ББ
-      бюджеттік бағдарлама
БҒМ
-      Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БКД АЖ
-      базалық кеңістіктік деректердің ақпараттық жүйесі
БҚА
-      бұлтты құжат айналымы
БҚДА
-      Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БҚО
-      Батыс Қазақстан облысы
БӨАжА
-      бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика
БП
-      Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БЖЗҚ
-      Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
БЭЖ
-      бірыңғай энергетикалық жүйе
ГЕСО
-      геостационарлық емес спутниктік орбиталар
ГӨЗ
-      газ өңдеу зауыты
ГПЭС
-      газ поршеньді электр станциясы
ГРЭС
-      гидрорециркуляциялық электр станциясы
ҒЗТКЖ
-      ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
"Даму" қоры" АҚ
-      "Даму" қоры" акционерлік қоғамы
ДСМ
-      Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕАЭО
-      Еуразиялық экономикалық одақ
ЕЖЖ
-      егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы
Еңбекмині
-      Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"Е-шаңырақ" АЖ
-      "Е-шаңырақ" ақпараттық жүйесі
ЖАО
-      жергілікті атқарушы органдар
ЖБ
-      жергілікті бюджет
ЖЖМ
-      жанар-жағармай материалдары
ЖОО
-      жоғары оқу орны
ЖРК
-      жеңіл рельсті көлік
ЖРО
-      жастар ресурстық орталығы
ЖС
-      Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСҚ
-      жобалау-сметалық құжаттама
ЖСТ
-      жалпы сипаттағы трансферттер
ЖТҚ
-      жеке тұрғын үй құрылысы
ЖУ
-      жер учаскесі
ЖІӨ
-      жалпы ішкі өнім
ЖЭО
-      жылу электр станциясы
"Зерде" ҰИХ" АҚ
-      "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы
ИИДМ
-      Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"Интергаз Орталық Азия" АҚ
-      "Интергаз Орталық Азия" акционерлік қоғамы
"Қазтеңізкөлікфлот" ҰТКК" ЖШС
-      "Қазтеңізкөлікфлот" ұлттық теңіз кеме компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
КТ
-      компьютерлік томография
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ, "ҚДБ" АҚ
-      "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
"Қазақтелеком" АҚ
-      "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы
"Қазарнаулыэкспорт" РМК
-      Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс комитетінің "Қазарнаулыэкспорт" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
-      "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазТрансГаз Аймақ" АҚ
-      "ҚазТрансГаз Аймақ" акционерлік қоғамы
Қаржымині
-      Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚИЭО" АҚ
-      "Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
"ҚКМ" АҚ
-      "Қазына Капитал Менеджмент" акционерлік қоғамы
ҚҚС
-      қосылған құн салығы
ҚМА
-      Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
-      Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қорғанысмині
-      Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҚПҚ
-      қатты пайдалы қазбалар
ҚР
-      Қазақстан Республикасы
ҚР ҮҚ
-      Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҚСжАЕК
-      Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
-      "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚХА
-      Қазақстан халқы Ассамблеясы
ҚХР
-      Қытай Халық Республикасы
ҚШИКҚ
-      "Қазақстандық шетелдік инвесторлар кеңесі" қауымдастығы
МБ
-      Мемлекет басшысы
МЖӘ
-      мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МК
-      мемлекеттік корпорация
МКҚ
-      Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
МӘМС
-      міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МО
-      мемлекеттік органдар
МОИП
-      мемлекеттік органдардың интранет-порталы
МСАК
-      медициналық-санитариялық алғашқы көмек
МСМ
-      Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ОМО
-      орталық мемлекеттік органдар
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ
-      "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ӨИЫ ЖБТ
-      "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасы бойынша басқару тобы
ӨРҰТ
-      өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімі
ПӘ
-      Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ПЭТ
-      позитронды-эмиссиялық томография
РБ
-      республикалық бюджет
РБК
-      Республикалық бюджет комиссиясы
РЖС
-      радиожиілік спектрі
РМК
-      республикалық мемлекеттік кәсіпорын
РФ
-      Ресей Федерациясы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
-      "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СЖРА
-      Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СЖРА ҰСБ
-      Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ
-      Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚА
-      Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
СМГ
-      сұйытылған мұнай газы
СІМ
-      Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
СЭҚ
-      сыртқы экономикалық қызмет
ТЖ
-      төтенше жағдай
ТЖД
-      Төтенше жағдайлар департаменті
ТжКБ
-      техникалық және кәсіптік білім беру
ТЖМ
-      Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТМККК
-      тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ТМС
-      табиғи монополиялар субъектілері
"ҰАҒБО" КеАҚ
-      "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"ҰАТ" АҚ
-      "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰБ
-      Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
-      Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" РМК
-      Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Геодезия және картография комитетінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"СҚ-Фармация" ЖШС
-      "СК-Фармация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ҰЭМ
-      Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ
-      үкіметтік емес ұйым
ХҚКО
-      халыққа қызмет көрсету орталығы
ЦДИАӨМ
-      Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШОБ
-      шағын және орта бизнес
ШОК
-      шағын және орта кәсіпкерлік
ІІМ
-      Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
-      Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"ЭЗИ" АҚ
-      "Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамы
"Электрондық қаржы орталығы" АҚ
-      "Электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамы
ЭМ
-      Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭСА
-      электрондық сауда алаңы
ЭПЖ
-      электрондық паспорттар жүйесі
ЭЦҚ
-      электрондық цифрлық қолтаңба
"Astana Hub" IT стартаптардың халықаралық технопаркі" КҚ
-      "Astana Hub" IT стартаптардың халықаралық технопаркі" корпоративтік қоры
EPC
-      Engineering, procurement and construction
ESG
-      Environmental, social and governance
IT
-      Information technology
"KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ
-      "KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"KEGOC" АҚ
-      "KEGOC" акционерлік қоғамы
"KPI" ЖШС
-      "Kazakhstan Petrochemical Industries" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"QazaqGaz" ҰК" АҚ
-      "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Qazinnovations" ИДҰА" АҚ
-      "Qazinnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы
"QazTrade" ССДО" АҚ
-      "QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы