Об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных для научных исследований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2022 года № 305
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Разрешить изъятие:
1) 156 особей каспийских тюленей для мечения, кольцевания и научных исследований с последующим выпуском в природную среду обитания в период с 15 марта по 15 мая 2022 года и с 15 сентября по 1 декабря 2022 года на островах Дурнева и Ремонтные шалыги (Актоты) Мангистауской и Атырауской областей;
2) аральского шипа для научных исследований в период с 1 апреля по 1 октября 2022 года в объеме 550 килограмм из рек Или, Каратал, озера Балхаш и Капшагайского водохранилища в пределах Алматинской области;
3) аральского усача для научных исследований в период с 1 марта по 1 октября 2022 года в объеме 300 килограмм из реки Сырдарьи в пределах Кызылординской и Туркестанской областей.
2. Ставки платы за изъятие одного килограмма аральского шипа установить в размере 0,064 месячного расчетного показателя и за изъятие одного килограмма аральского усача в размере 0,013 месячного расчетного показателя.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке выдать разрешение на указанные объемы изъятия особей каспийских тюленей, аральского шипа, аральского усача для научных исследований юридическим лицам, аккредитованным как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности.
4. Акимату Алматинской области в установленном законодательством порядке выдать разрешение на указанные объемы изъятия аральского шипа из рек Или, Каратал и Капшагайского водохранилища в пределах Алматинской области для научных исследований юридическим лицам, аккредитованным как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

Балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін ғылыми зерттеулер үшін алу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 мамырдағы № 305 қаулысы
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналарды:
1) 2022 жылғы 15 наурыздан бастап 15 мамыр аралығындағы және 2022 жылғы 15 қыркүйектен бастап 1 желтоқсан аралығындағы кезеңде Маңғыстау және Атырау облыстарының Дурнева және Ремонтные шалыги (Ақтоты) аралдарында ен салу, сақина салу және ғылыми зерттеулер үшін Каспий итбалығының кейіннен табиғи мекендеу ортасына жіберілетін 156 дарағын;
2) 2022 жылғы 1 сәуірден бастап 1 қазан аралығындағы кезеңде Алматы облысының шегінде Іле, Қаратал өзендерінен, Балқаш көлінен және Қапшағай су қоймасынан ғылыми зерттеулер үшін 550 килограмм көлемінде Арал пілмайын;
3) 2022 жылғы 1 наурыздан бастап 1 қазан аралығындағы кезеңде Қызылорда және Түркістан облыстарының шегінде Сырдария өзенінен ғылыми зерттеулер үшін 300 килограмм көлемінде Арал қаязын алу рұқсат етілсін.
2. Арал пілмайының бір килограмын алу үшін төлемақы мөлшерлемесі 0,064 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және Арал қаязының бір килограмын алу үшін 0,013 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғаларға Каспий итбалықтарының дарақтарын, Арал пілмайын, Арал қаязын ғылыми зерттеулер үшін алудың көрсетілген көлемдеріне рұқсат берсін.
4. Алматы облысының әкімдігі заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғаларға Алматы облысының шегінде Іле, Қаратал өзендерінен және Қапшағай су қоймасынан Арал пілмайын ғылыми зерттеулер үшін алудың көрсетілген көлемдеріне рұқсат берсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов