О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2022 года № 469.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан" следующие изменение и дополнение:
в Правилах выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Эмитент осуществляет выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение следующих видов казначейских обязательств:
1) краткосрочные казначейские обязательства;
2) среднесрочные казначейские обязательства;
3) долгосрочные казначейские обязательства;
4) среднесрочные индексированные казначейские обязательства;
5) долгосрочные индексированные казначейские обязательства;
6) долгосрочные сберегательные казначейские обязательства;
7) специальные среднесрочные казначейские обязательства;
8) казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA (Tenge Over Night Index Average).";
дополнить главой 11 следующего содержания:
"Глава 11. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA.
118. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA, являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
119. Номинальная стоимость казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, − 1000 тенге.
120. Название "казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA" на государственном языке именуется "TONIA ставкасына индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИКАМ).
121. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA, выпускаются со сроками обращения свыше года.
122. Размещение и погашение казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
123. Расчетная база для исчисления суммы купона по казначейским обязательствам, индексированным к ставке TONIA, − 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 шiлдедегi № 469 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесінде:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Эмитент қазынашылық міндеттемелердің мынадай түрлерін:
1) қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
2) орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
3) ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
4) орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
5) ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
6) ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді;
7) арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
8) TONIA (Tenge Over Night Index Average) мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді шығаруды, орналастыруды, айналысқа қосуды, қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 11-тараумен толықтырылсын:
"11-тарау. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер
118. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
119. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің номиналдық құны – 1000 теңге.
120. "TONIA мөлшерлемесіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИКАМ) атауы орыс тілінде "Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA" деп аталады.
121. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бір жылдан астам айналыс мерзімімен шығарылады.
122. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
123. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы – есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.

124. Выплата купона по казначейским обязательствам, индексированным к ставке TONIA, осуществляется в дни, установленные эмитентом, два раза в год соответствующего года обращения казначейских обязательств.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M), по которой будет выплачиваться купон, будет определяться за 10 рабочих дней до даты завершения купонного периода и данная ставка будет неизменной до конца купонного периода, по которой осуществляется выплата.
125. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*T/2+C,
где,
S, тенге − сумма индексированного купона казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, подлежащих очередной выплате;
N, тенге − сумма номинальной стоимости соответствующего количества казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, подлежащая очередной выплате;
T, % − ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) за истекший купонный период, подлежащий выплате, значение T округляется до третьей (включительно) цифры после запятой;
С, тенге − сумма фиксированного купона,
при этом C=N*K*180/360,
где,
K, % − значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
126. Ставка TONIA – средневзвешенная процентная ставка по сделкам открытия репо сроком на 1 (один) рабочий день в секторе автоматического репо с государственными ценными бумагами Республики Казахстан, заключенным на фондовой бирже, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) – составная ставка TONIA, рассчитываемая каждый календарный день со сроком на шесть месяцев на базе значений ставки ТОNIA, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) публикуется ежедневно на сайте финансового агента.
Переменная часть ставки купона (T, % − ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) в течение срока обращения бумаги будет меняться на ежедневной основе и данная ставка равна последнему рассчитанному финансовым агентом значению TCR_6M.
127. Если ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) за истекший купонный период равна отрицательному значению, то значение ставки TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) принимать равной нулю.
128. Владельцам казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, допускается осуществлять любые гражданско-правовые сделки с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, за исключением ограничений, установленных законодательными актами. При этом инвестор все операции с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, оформляет через первичного дилера.".

124. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон төлемі қазынашылық міндеттемелер айналысының тиісті жылы екі рет эмитент белгілеген күндерде жүзеге асырылады.
Купон төленетін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) купондық кезең аяқталатын күнге дейін 10 жұмыс күні бұрын айқындалады, бұл мөлшерлеме төлем жүзеге асырылатын купондық кезеңнің соңына дейін өзгермейді.
125. Индекстелген купонның сомасы мынадай формуламен айқындалады:
S=N*T/2+C,
мұнда
S, теңге − кезекті төлеуге жататын, TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге − кезекті төлеуге жататын TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің тиісті санының номиналдық құнының сомасы;
T, % − төлеуге жататын өткен купондық кезең үшін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M), T мәні үтірден кейінгі үшінші (қоса алғанда) цифрға дейін дөңгелектенеді;
С, теңге – тіркелген купон сомасы,
бұл ретте, C=N*K*180/360,
мұнда
K, % − орналастыру кезінде айқындалған тіркелген жылдық купонның мәні.
126. TONIA мөлшерлемесі − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, қор биржасында жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен автоматты репо секторында 1 (бір) жұмыс күні мерзіміне репо ашу мәмілелері бойынша орташа алынған пайыздық мөлшерлеме.
Алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, TONIA мөлшерлемесінің мәндері негізінде алты ай мерзімге әрбір күнтізбелік күні есептелетін TONIA құраушы мөлшерлемесі.
Алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) күн сайын қаржы агентінің сайтында жарияланады.
Купон мөлшерлемесінің ауыспалы бөлігі (Т, % − алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) қағаз айналысы мерзімі ішінде күн сайын өзгеріп отырады, бұл мөлшерлеме қаржы агенті есептеген соңғы TCR_6M мәніне тең болады.
127. Егер өткен купондық кезең үшін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) теріс мәнге тең болса, онда алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесінің (TCR_6M) мәні нөлге тең деп қабылданады.
128. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің иелері заңнамалық актілерде белгіленген шектеулерді қоспағанда, TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов