О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 596
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие конституционные законы Республики Казахстан:
1. В Конституционный закон Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан":
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Конституционным законом
Настоящий Конституционный закон регулирует отношения, возникающие при подготовке и проведении выборов Президента, депутатов Сената и Мажилиса Парламента, маслихатов, акимов районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и членов иных органов местного самоуправления, а также отзыве депутатов Мажилиса Парламента, маслихатов Республики Казахстан, и устанавливает гарантии, обеспечивающие свободу волеизъявления граждан Республики.";
2) в статье 3:
в пункте 1 слова "акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов," заменить словами "акимов районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее по тексту Конституционного закона – акимов)";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Не допускается иностранное вмешательство при подготовке и проведении выборов.";
3) в статье 4:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Пассивное избирательное право – право граждан Республики Казахстан быть избранными Президентом, депутатом Парламента, маслихата, акимом или членом иного органа местного самоуправления.";
в пункте 4:
слова "Республики Казахстан, в депутаты Парламента Республики Казахстан, в том числе по партийным спискам" заменить словами "депутаты Парламента";
слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 596 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына конституциялық заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Конституциялық заңмен реттелетін қатынастар
Осы Конституциялық заң Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Парламентiнiң Сенаты мен Мәжiлiсi, мәслихаттары депутаттарының, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауын әзiрлеу мен өткiзу, сондай-ақ Парламент Мәжілісі, мәслихаттар депутаттарын кері қайтарып алу кезiнде пайда болатын қатынастарды реттейдi және Қазақстан Республикасы азаматтарының ерiк бiлдiру бостандығын қамтамасыз ететiн кепiлдiктердi белгiлейдi.";
2) 3-бапта:
1-тармақтағы "аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін," деген сөздер "аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін (бұдан әрі Конституциялық заңның мәтіні бойынша – әкімдер);" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Сайлауды дайындау және өткізу кезінде шет елдің араласуын жол берілмейді.";
3) 4-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Енжар сайлау құқығы – Қазақстан Республикасының азаматтардың Президент, Парламент, мәслихат депутаты, әкім немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органына мүше болып сайлану құқығы.;
4-тармақтың:
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің, оның ішінде партиялық тізімдер бойынша" деген сөздер "Президенттікке, Парламенттің," деген сөздермен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер" деген сөздер алып тасталсын;

4) в статье 5:
в пункте 1:
слова "избираемых по партийным спискам" исключить;
слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
5) в статье 6:
слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
слово "Республики" исключить;
6) в статье 8:
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
слово "Республики" исключить;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Избирательные системы
1. При выборах Президента, депутатов Сената Парламента применяется следующая система подсчета голосов:
1) избранным считается кандидат:
- набравший более пятидесяти процентов голосов избирателей (выборщиков), принявших участие в голосовании;
- набравший при повторном голосовании по сравнению с другим кандидатом большее число голосов избирателей (выборщиков), принявших участие в голосовании.
2. Депутаты Мажилиса Парламента избираются по смешанной избирательной системе: по системе пропорционального представительства по территории единого общенационального избирательного округа, а также по одномандатным территориальным избирательным округам.
При выборах депутатов Мажилиса Парламента по одномандатным избирательным округам кандидат считается избранным, если за его кандидатуру проголосовало большее по отношению к другим кандидатам число избирателей, принявших участие в голосовании.
3. Депутаты маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы избираются по смешанной избирательной системе: по системе пропорционального представительства по территории единого территориального избирательного округа – половина депутатов, а также по одномандатным территориальным избирательным округам – другая половина.
При выборах депутатов маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы по одномандатным избирательным округам кандидат считается избранным, если за его кандидатуру проголосовало большее по отношению к другим кандидатам число избирателей, принявших участие в голосовании.
4. Депутаты маслихатов районов и городов областного значения избираются по одномандатным территориальным избирательным округам.
При выборах депутатов маслихатов районов и городов областного значения избранным считается кандидат, набравший по сравнению с другими кандидатами большее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании.

4) 5-бапта:
1-тармақта:
"партиялық тізімдер бойынша сайланатын" деген сөздер алып тасталсын;
"аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін" деген сөздер "әкімдерін" деген сөздермен аустырылсын;
5) 6-баптағы "Республика Президентiн, Парламентi Мәжiлiсiнiң және мәслихаттарының депутаттарын, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін," деген сөздер "Президенттi, Парламент және мәслихаттар депутаттарын, әкімді" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-баптағы "Республика Президентiн, Парламентiнiң және мәслихаттарының депутаттарын, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "Президенттi, Парламент және мәслихаттар депутаттарын, әкімді" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Сайлау жүйелері
1. Президентті, Парламент Сенатының депутаттарын сайлау кезінде дауыс санаудың мынадай жүйесі қолданылады:
1) мыналар:
- дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың (таңдаушылардың) елу процентiнен астамының дауысын алған;
- қайта дауыс беру кезiнде басқа кандидатқа қарағанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың (таңдаушылардың) дауыс санының көпшiлiгiн алған, кандидат сайланған болып есептеледі.
2. Парламент Мәжілісінің депутаттары аралас сайлау жүйесі бойынша: біртұтас жалпыұлттық сайлау округінің аумағы бойынша пропорционалды өкілдік жүйесі бойынша, сондай-ақ бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайланады.
Парламент Мәжілісінің депутаттарын бір мандатты сайлау округтері бойынша сайлау кезінде, егер оның кандидатурасына басқа кандидаттарға қарағанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың көпшілігі дауыс берсе, кандидат сайланды деп есептеледі.
3. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының депутаттары аралас сайлау жүйесі бойынша: бірыңғай аумақтық сайлау округінің аумағы бойынша бара – бар өкілдік жүйесі бойынша – депутаттардың жартысы, сондай-ақ бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша – екінші жартысы сайланады.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының депутаттарын бір мандатты сайлау округтері бойынша сайлау кезінде, егер оның кандидатурасына басқа кандидаттарға қарағанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың көпшілігі дауыс берсе, кандидат сайланды деп есептеледі.
4. Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар мәслихаттарының депутаттары бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайланады.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар мәслихаттарының депутаттарын сайлау кезінде басқа кандидаттармен салыстырғанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының көпшілігін алған кандидат сайланды деп есептеледі.

5. При выборах акима избранным считается кандидат, набравший по сравнению с другими кандидатами большее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании.
6. При выборах членов иных органов местного самоуправления избранными считаются кандидаты, за которых проголосовало большее по отношению к другим кандидатам число избирателей, принявших участие в голосовании.";
8) в статье 10:
пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) окружные избирательные комиссии;";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Территориальные и окружные избирательные комиссии по выборам депутатов Мажилиса Парламента образуются Центральной избирательной комиссией, а окружные по выборам депутатов в маслихаты и участковые избирательные комиссии – соответствующими территориальными избирательными комиссиями.
В случае, если границы округов по одномандатным территориальным избирательным округам совпадают с границами административных территориальных единиц, окружные избирательные комиссии не создаются, ее функции осуществляют территориальные избирательные комиссии.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Члены территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий избираются соответствующими маслихатами на основании предложений политических партий. Маслихатами могут быть избраны члены территориальных избирательных комиссий, отвечающие квалификационным требованиям, установленным Центральной избирательной комиссией.";
9) в статье 11:
в заголовке слово "Республики" исключить;
в пункте 4-1 слова "а также материально-техническое обеспечение" заменить словами "материально-техническое обеспечение, а также организация, координация и обеспечение работ в области повышения правовой культуры избирателей, обучение организаторов выборов и других участников избирательного процесса.";
10) в статье 12:
в заголовке слово "Республики" исключить;
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) образует и публикует в средствах массовой информации перечень и границы избирательных округов по выборам депутатов Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам;";
подпункт 5) после слов "депутатов Парламента," дополнить словами "по отзыву мандатов депутатов Мажилиса Парламента,";
в подпункте 6):
после слов "Мажилиса Парламента" дополнить словами "по партийным спискам";
слова "Сената Парламента" заменить словом "Парламента";
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
в подпункте 9) слово "издает" заменить словом "публикует";
в подпункте 15) слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в подпункте 16) после слова "маслихатов" дополнить словами "при формировании нового созыва;";
в подпункте 16-6):
слова "через средства массовой информации" исключить;
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
слова "Республики Казахстан" исключить;

5. Әкім сайлауы кезінде басқа кандидаттармен салыстырғанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың ең көп дауысын алған кандидат сайланды деп есептеледі.
6. Өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде басқа кандидаттарға қарағанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың көпшілігі жақтап дауыс берген кандидаттар сайланды деп есептеледі.";
8) 10-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) округтік сайлау комиссиялары;";
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мәжіліске сайлау жөніндегі аумақтық сайлау комиссияларын және округтік сайлау комиссияларын – Орталық сайлау комиссиясы, ал мәслихаттарға сайлау жөніндегі округтік сайлау комиссияларын және учаскелік сайлау комиссияларын тиісті аумақтық сайлау комиссиялары құрады.
Егер бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша округтердің шекаралары әкімшілік аумақтық бірліктердің шекараларына сәйкес келсе, округтік сайлау комиссиялары құрылмайды, оның функцияларын аумақтық сайлау комиссиялары жүзеге асырады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық, округтік және учаскелік сайлау комиссияларының мүшелерін саяси партиялардың ұсыныстары негізінде тиісті мәслихаттар сайлайды. Мәслихаттар Орталық сайлау комиссиясы белгілеген біліктілік талаптарына сай келетін аумақтық сайлау комиссияларының мүшелерін сайлай алады.";
9) 11-бапта:
тақырыптағы "Республика" деген сөз алып тасталсын;
4-1-тармақтағы "сондай-ақ материалдық-техникалық қамтамасыз ету" деген сөздер "материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ сайлаушылардың құқықтық мәдениетін арттыру саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру, үйлестіру және қамтамасыз ету, сайлау ұйымдастырушыларын және сайлау процесінің басқа да қатысушыларын оқыту." деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-бапта:
тақырыптағы "Республика" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) Парламент Мәжілісінің депутаттарын бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайлау округтерін құрады және олардың тізбесі мен шекараларын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;";
5) тармақша "жөніндегі" деген сөзден кейін ", Парламент Мәжілісі депутаттары мандаттарын кері қайтарып алу жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада:
"Президенттi және" деген сөздерден кейін "партиялық тізімдер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"Парламент Сенатының" деген сөздер "Парламент" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімдерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Сенаттың" деген сөз "Парламент Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "шығарады" деген сөз "жариялайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "сәйкес" деген сөздерден кейін ", жаңа шақырылымды қалыптастыру кезінде," деген сөздермен толықтырылсын;
16-6) тармақшада:
"бұқаралық ақпарат құралдары арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Парламенті, мәслихаттары" деген сөздер "Президенттiң, Парламент, мәслихаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "әкімдердің" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 16-10), 16-11), 16-12) и 16-13) следующего содержания:
"16-10) разрабатывает и утверждает порядок аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами;
16-11) осуществляет аккредитацию республиканских общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами;
16-12) разрабатывает и утверждает правила приобретения товаров, работ и услуг, необходимых для организации и деятельности избирательных комиссий в период подготовки и проведения выборов, референдума;
16-13) разрабатывает и утверждает квалификационные требования к кандидатам в члены территориальных избирательных комиссий.";
11) в статье 13:
в подпункте 1) пункта 2 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в пункте 4 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
12) в статье 14:
в подпункте 2) слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
дополнить подпунктами 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-2) регистрирует заявление инициатора по отзыву мандата депутатов;
2-3) назначает выборы депутатов маслихатов по избирательным округам вместо выбывших;";
в подпункте 3):
после слова "территориальных" дополнить словом ", окружных";
после слова "деятельности" дополнить словами "окружных и";
после слова "(бездействие)" дополнить словами "окружных и";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) получает от окружных избирательных комиссий протоколы о регистрации кандидатов в депутаты соответствующего маслихата и обеспечивает опубликование окружными избирательными комиссиями списков зарегистрированных кандидатов;";
в подпункте 6) слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) устанавливает текст и обеспечивает изготовление избирательных бюллетеней по выборам депутатов маслихатов, акимов, членов иных органов местного самоуправления, а также доставку избирательных бюллетеней участковым избирательным комиссиям;";
в подпункте 8) после слова "партий" дополнить словами "и кандидатов";
в подпункте 8-1) слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
в подпункте 9) слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в подпункте 10):
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
после слов "выбывших депутатов Сената" дополнить словами "Парламента и маслихатов";

мынадай мазмұндағы 16-10), 16-11), 16-12) және 16-13) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-10) жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
16-11) жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын республикалық қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асырады;
16-12) сайлауды, референдумды әзірлеу мен өткізу кезеңінде сайлау комиссияларын ұйымдастыру мен олардың қызметі үшін қажетті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
16-13) аумақтық сайлау комиссияларының мүшелігіне кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді.";
11) 13-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "әкімнің" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 14-бапта:
2) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын::
"2-2) бастамашының депутаттардың мандатын кері қайтарып алу жөніндегі өтінішін тіркейді;
2-3) сайлау округтері бойынша мәслихаттардың шығып қалғандар депутаттарының орнына сайлауды тағайындайды;";
3) тармақша:
"аумақтық" деген сөзден кейін ", округтік" деген сөзбен толықтырылсын;
"ұсынады;" деген сөзден кейін "округтік және" деген сөздермен толықтырылсын;
"бақылайды;" деген сөзден кейін "округтік және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) округтік сайлау комиссияларынан тиісті мәслихат депутаттығына кандидаттарды тіркеу туралы хаттамалар алады және округтік сайлау комиссияларының тіркелген кандидаттар тізімін жариялауын қамтамасыз етеді;";
6) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мәслихаттар депутаттарын, әкімді, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау жөнiндегi сайлау бюллетеньдерiнiң мәтінін белгілейді және жасалуын, сондай-ақ учаскелiк сайлау комиссияларына сайлау бюллетеньдерінің жеткiзiлуiн қамтамасыз етедi;";
8) тармақшадағы "адамдарын" деген сөзден кейін "және кандидаттар" деген сөздермен толықтырылсын;
8-1) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін" деген сөздер "әкімдердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақшада:
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Сенаттың" деген сөз "Парламент Сенатының және мәслихаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 11-2) и 11-3) следующего содержания:
"11-2) осуществляет аккредитацию региональных и местных общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами;
11-3) осуществляют функции окружных избирательных комиссий, в случае, если границы округов по одномандатным территориальным избирательным округам совпадают с границами административных территориальных единиц;";
13) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Окружные избирательные комиссии
1. Окружные избирательные комиссии обеспечивают организацию и проведение выборов депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам.
2. Окружные избирательные комиссии образуются в составе пяти членов.
3. Состав окружных избирательных комиссий публикуется в средствах массовой информации не позднее чем через десять дней после назначения или объявления выборов либо после назначения голосования в случае инициирования процедуры отзыва в соответствии с главой 13-2.";
14) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Полномочия окружной избирательной комиссии
Окружная избирательная комиссия:
1) осуществляет на территории соответствующего избирательного округа контроль за исполнением законодательства о выборах;
2) организует проведение выборов депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам;
3) проводит повторные выборы и выборы вместо выбывших депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам;
4) устанавливает текст бюллетеня для голосования по выборам депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам;
5) организует и координирует деятельность участковых избирательных комиссий; отменяет и приостанавливает их решения; контролирует создание необходимых материально-технических условий для деятельности участковых избирательных комиссий; рассматривает заявления и жалобы на решения и действия (бездействие) участковых избирательных комиссий;
6) регистрирует кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам, их доверенных лиц, выдает им соответствующие удостоверения, публикует в местных средствах массовой информации сообщения о регистрации кандидатов;
7) вправе заслушивать отчеты расположенных на территории округа государственных органов и организаций по вопросам, связанным с подготовкой и проведением выборов, а также информацию органов общественных объединений по вопросам соблюдения законодательства о выборах;

мынадай мазмұндағы 11-2) және 11-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-2) жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын өңірлік және жергілікті қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асырады;
11-3) егер бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша округтердің шекаралары әкімшілік аумақтық бірліктердің шекараларына сәйкес келсе округтік сайлау комиссияларының функцияларын жүзеге асырады;";
13) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Округтік сайлау комиссиялары
1. Округтік сайлау комиссиялары бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттарының сайлауын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді.
2. Округтік сайлау комиссиялары бес мүшеден тұратын құрамда құрылады.
3. Округтік сайлау комиссияларының құрамы сайлау тағайындалғаннан немесе жарияланғаннан кейін не дауыс беру тағайындалғаннан кейін он күннен кешіктірілмей, 13-2-тарауға сәйкес кері қайтарып алу рәсіміне бастамашылық жасалған жағдайда бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.";
14) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Округтік сайлау комиссиясының өкілеттіктері
Округтік сайлау комиссиясы:
1) тиісті сайлау округінің аумағында сайлау туралы заңнаманың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі және мәслихаттар депутаттарын сайлауды өткізуді ұйымдастырады;
3) бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша қайта сайлау және Парламент Мәжілісі мен мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлау өткізеді;
4) бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі және мәслихаттар депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған бюллетеньнің мәтінін белгілейді;
5) учаскелік сайлау комиссияларының қызметін ұйымдастырады және үйлестіреді; олардың шешімдерінің күшін жояды және тоқтата тұрады; учаскелік сайлау комиссияларының қызметі үшін қажетті материалдық-техникалық жағдайлардың жасалуын бақылайды; учаскелік сайлау комиссияларының шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) арыздар мен шағымдарды қарайды;
6) бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі және мәслихаттар депутаттығына кандидаттарды, олардың сенім білдірген адамдарын тіркейді, оларға тиісті куәліктер береді, кандидаттарды тіркеу туралы жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында хабар жариялайды;
7) сайлауды әзірлеу мен өткізуге байланысты мәселелер бойынша округ аумағында орналасқан мемлекеттік органдар мен ұйымдардың есептерін, сондай-ақ сайлау туралы заңнаманың сақталуы мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктер органдарының ақпаратын тыңдауға құқылы;

8) получает от участковых комиссий протоколы о результатах голосования;
9) обеспечивает передачу результатов голосования по округу в вышестоящую избирательную комиссию;
10) организует проведение голосования в случае инициирования процедуры отзыва в соответствии с главой 13-2;
11) осуществляет другие полномочия в соответствии с законодательством Республики.";
15) в статье 17:
в части первой пункта 1 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в подпункте 2) части второй пункта 1 слово "одиннадцати" заменить словом "девяти";
в пункте 2:
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
16) в подпункте 1) статьи 18 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
17) в статье 19:
пункт 2-1 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"лицо, выдвинутое общественным объединением, финансируемым со стороны международных организаций и международных общественных объединений, зарубежных государственных органов, иностранных юридических лиц и граждан, а также лиц без гражданства.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Председатель, члены Центральной избирательной комиссии, сотрудники ее аппарата, председатели, их заместители, секретари, члены областных (городов республиканского значения и столицы) территориальных избирательных комиссий, а также председатели, заместители и секретари иных территориальных избирательных комиссий осуществляют полномочия на профессиональной постоянной основе.";
в пункте 8 слова "назначает члена избирательной комиссии вместо выбывшего" заменить словами "при необходимости назначает члена избирательной комиссии на вакантное место";
18) в статье 20:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) окружных избирательных комиссий – председателями территориальных избирательных комиссий, на территории которых расположен округ, не позднее чем в семидневный срок после формирования их состава.";
в пункте 8:
слова "по одному представителю от каждого" заменить словами "не более трех представителей от каждого средства массовой информации";
слова "общественного объединения, других некоммерческих организаций" заменить словами "аккредитованного общественного объединения, некоммерческой организации";
в части первой пункта 11 после слова "территориальной," дополнить словом "окружной,";
в пункте 12:
в подпункте 1) слова "(городов областного значения)" заменить словами ", городов областного значения";
в подпункте 2) слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;

8) учаскелік комиссиялардан дауыс беру нәтижелері туралы хаттамалар алады;
9) округ бойынша дауыс беру нәтижелерін жоғары тұрған сайлау комиссиясына беруді қамтамасыз етеді;
10) 13-2-тарауға сәйкес кері қайтарып алу рәсіміне бастамашылық жасаған жағдайда дауыс беруді өткізуді ұйымдастырады;
11) Республика заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
15) 17-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "он бір" деген сөздер "тоғыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 18-баптың 1) тармақшасындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 19-бапта:
2-1-тармақтың екінші абзацындағы "iс-әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адам сайлау комиссиясының мүшесі бола алмайды." деген сөздер "iс-әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адам;" деген сөздерге ауыстырылып, мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырлсын:
"халықаралық ұйымдар мен халықаралық қоғамдық бірлестіктер, шетелдік мемлекеттік органдар, шетелдік заңды тұлғалар мен азаматтар, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар тарапынан қаржыландырылатын қоғамдық бірлестік ұсынған адам сайлау комиссиясының мүшесі бола алмайды.";
3-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"3. Орталық сайлау комиссиясының төрағасы, мүшелері, оның аппаратының қызметкерлері, облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары, олардың орынбасарлары, хатшылары, сондай-ақ және өзге де аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары, орынбасарлары мен хатшылары өз өкілеттіктерін кәсіби тұрақты негізде жүзеге асырады.";
8-тармақтағы "шығып қалған комиссия мүшесінің орнына" деген сөздер "қажет болған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылып, "сайлағанға дейін" сөздерден кейін "бос орынға" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 20-бапта:
2-тармақ 3) тармақшадағы "кешіктірмей шақырады" деген сөздер "кешіктірмей" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) округтік сайлау комиссияларының – отырыстарын аумағында округ орналасқан аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары олардың құрамы қалыптастырылғаннан кейін жеті күн мерзімнен кешіктірмей шақырады.";
8-тармақта:
"бір-бір өкілден" деген сөздер "үш өкілден артық емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қоғамдық бірлестігінен, басқа да коммерциялық емес ұйымдарынан" деген сөздер "аккредиттелген қоғамдық бірлестігінен, коммерциялық емес ұйымдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Аумақтық," деген сөзден кейін "округтік," деген сөзбен толықтырылсын.;
12-тармақта:
1) тармақшадағы "(облыстық маңызы бар қалалар)" деген сөздер ", облыстық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкіміне" деген сөздер "әкімге" деген сөзбен ауыстырылсын;

19) в статье 20-1:
заголовок после слова "иных" дополнить словом "аккредитованных";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В качестве наблюдателей допускаются граждане Республики Казахстан от политических партий, а также аккредитованных общественных объединений, некоммерческих организаций.
Полномочия наблюдателя должны быть удостоверены в письменной форме с указанием его фамилии, имени, отчества. Данный документ заверяется печатью организации, направившей наблюдателя, и действителен при предъявлении документа, удостоверяющего личность наблюдателя. Документы предъявляются председателю избирательной комиссии либо лицу, его замещающему, для регистрации наблюдателя путем внесения данных о нем в журнал учета.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
1-1. Порядок аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами, определяется Центральной избирательной комиссией.
Срок действия аккредитации составляет один год, если иное не установлено настоящим Конституционным законом.
Для получения аккредитации общественные объединения, некоммерческие организации должны подать следующие документы:
1) заявление по форме, установленной Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан;
2) выписку из устава, подтверждающую право осуществлять наблюдение за выборами.
Срок рассмотрения заявления на аккредитацию составляет тридцать календарных дней.
Основаниями для отказа в аккредитации или аннулирования аккредитации являются:
1) непредставление полного перечня документов;
2) несоответствие устава требованиям настоящей статьи;
3) деятельность общественного объединения, некоммерческой организации приостановлена либо прекращена.
По запросу избирательных комиссий информация от государственных органов и организаций, необходимая для установления наличия оснований для отказа или аннулирования аккредитации, предоставляется в течение двадцати календарных дней с момента получения запроса.";
в пункте 3:
часть первую после слова "иных" дополнить словом "аккредитованных";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) при осуществлении и распространении фото-, аудио - и видеозаписи соблюдать требования, предусмотренные законодательными актами.";
пункт 4 после слова "иных" дополнить словом "аккредитованных";
20) в статье 21:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Республике Казахстан при выборах депутатов Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам, маслихатов, акима, членов иных органов местного самоуправления создается и используется система территориальных избирательных округов.
При выборах депутатов Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам избирательные округа образуются с учетом административно-территориального деления Республики и численности избирателей.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

19) 20-1-бапта:
"өзге де" деген сөздерден кейін "аккредиттелген" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматтары саяси партиялардан, сондай-ақ аккредиттелген қоғамдық бірлестіктерден, коммерциялық емес ұйымдардан байқаушылар ретінде жіберіледі.
Байқаушының өкілеттігі оның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, жазбаша нысанда куәландырылуға тиіс. Бұл құжат байқаушыны жіберген ұйымның мөрімен расталады және ол байқаушының жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды болады. Құжаттар сайлау комиссиясының төрағасына не оны алмастыратын адамға байқаушы туралы деректерді есепке алу журналына енгізу арқылы оны тіркеу үшін көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу тәртібін Орталық сайлау комиссиясы айқындайды.
Егер осы Конституциялық заңда өзгеше белгіленбесе, аккредиттеудің қолданылу мерзімі бір жыл болады.
Аккредиттеуді алу үшін қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық емес ұйымдар мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) сайлауды байқауды жүзеге асыру құқығын растайтын жарғыдан үзінді көшірме.
Аккредиттеуге өтінішті қарау мерзімі күнтізбелік отыз күнді құрайды.
Аккредиттеуден бас тарту немесе аккредиттеуді жою үшін негіздер:
1) құжаттардың толық тізбесін табыс етпеу;
2) жарғының осы баптың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) қоғамдық бірлестік, коммерциялық емес ұйым қызметінің тоқтатыла тұруы не тоқтатылуы.
Сайлау комиссияларының сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардан аккредиттеуден бас тарту немесе оның күшін жою үшін негіздердің бар-жоғын анықтау үшін қажетті ақпарат сұрау салу алынған кезден бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде беріледі.";
3-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "өзге де" деген сөздерден кейін "аккредиттелген" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "бермеуге міндетті." деген сөздер "бермеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) фото -, аудио-және бейнежазбаны таратуды жүзеге асыру кезінде заңнамалық актілерде көзделген талаптарды сақтауға міндетті.";
4-тармақ "өзге де" деген сөздерден кейін "аккредиттелген" деген сөзбен толықтырылсын;
20) 21-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі, мәслихаттар депутаттарын, әкімді, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде аумақтық сайлау округтерінің жүйесі құрылады және пайдаланылады.
Парламент Мәжілісінің депутаттарын бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайлау кезінде сайлау округтері Республиканың әкімшілік-аумақтық бөлінісі мен сайлаушылар саны ескеріле отырып құрылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. При выборах депутатов маслихатов, акима на территории соответствующей административно-территориальной единицы образуется территориальный избирательный округ.
При выборах депутатов маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам избирательные округа образуются с учетом административно-территориального деления регионов и численности избирателей.";
21) в статье 22:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Избирательные округа по выборам депутатов Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам образуются Центральной избирательной комиссией.
Избирательные округа по выборам депутатов маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам образуются территориальными избирательными комиссиями.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Определение границ избирательного округа и места нахождения окружных избирательных комиссий осуществляется соответствующей избирательной комиссией.
Список избирательных округов с указанием их границ и мест нахождения окружных избирательных комиссий публикуется в соответствующих средствах массовой информации соответствующими избирательными комиссиями не позднее чем через десять дней после назначения или объявления выборов.";
22) в статье 24:
в пункте 1:
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
после слова "Сената" дополнить словами "Парламента";
в пункте 9 слово "секретаря" заменить словом "председателя";
23) пункт 1 статьи 26-1 после слова "территориальную" дополнить словами "и окружную";
24) в статье 27:
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) посредством онлайн-платформ;";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запрещается распространение агитационных материалов в новостных, аналитических программах.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Пользователи онлайн-платформ обязаны воздерживаться от публикации агитационных материалов и иной информации, заведомо порочащих честь, достоинство и деловую репутацию кандидата или политической партии; предоставлять указанным лицам возможность бесплатного опубликования опровержения в защиту их чести, достоинства и деловой репутации.";
25) в статье 28:
в части первой пункта 2 слова "в печати и других средствах массовой информации" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государство гарантирует кандидатам равное выделение средств для выступления со своими программами. Порядок и объемы выделения средств кандидатам определяются Центральной избирательной комиссией.
Кандидаты в Президенты, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, вправе участвовать в предвыборных дебатах, организуемых Центральной избирательной комиссией.
Политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты маслихатов, кандидаты в депутаты Сената Парламента, а также кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, могут участвовать в предвыборных дебатах, которые вправе организовывать соответствующие территориальные избирательные комиссии.
Кандидаты в акимы могут участвовать в предвыборных дебатах, которые вправе организовывать соответствующие территориальные избирательные комиссии.
Порядок и условия проведения предвыборных дебатов, определяемые Центральной избирательной комиссией, должны быть равными и не создавать преимуществ тому или иному кандидату или политической партии.
Средства массовой информации на договорной основе предоставляют эфирное время, печатную площадь для публикации агитационных материалов зарегистрированным кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
Пользователи онлайн-платформ на договорной основе предоставляют объем информации для публикации агитационных материалов зарегистрированным кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
Условия договора для публикации агитационных материалов не должны создавать преимущества тому или иному кандидату, политической партии.
Сведения о размере оплаты, условия размещения агитационных материалов, предоставленных на договорной основе, должны быть объявлены и опубликованы соответствующим средством массовой информации, пользователем онлайн-платформы не позднее пяти дней до начала проведения предвыборной агитации, а также представлены в Центральную избирательную комиссию при выборах Президента и депутатов Мажилиса Парламента по партийным спискам, в иные территориальные избирательные комиссии – при выборах депутатов Сената Парламента, Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам, маслихатов, акимов и членов иных органов местного самоуправления.
На интернет-ресурсах Центральной и территориальных избирательных комиссий размещаются представленные средствами массовой информации, пользователями онлайн-платформ сведения о размере оплаты, условиях размещения агитационных материалов. Средства массовой информации, пользователи онлайн-платформы, предоставляющие эфирное время, печатную площадь и объем информации на договорной основе, не могут осуществлять размещение, распространение агитационных материалов кандидатов, политических партий, выдвинувших партийные списки до опубликования сведений о размере оплаты, условиях размещения агитационных материалов.
В период предвыборной агитации тираж периодического печатного издания, связанного с предвыборной агитацией кандидатов, политических партий, выдвинувших партийные списки, должен быть одинаковым для всех кандидатов, политических партий, выдвинувших партийные списки.
Согласие на размещение агитационных материалов на договорной основе, данное средством массовой информации, пользователем онлайн-платформы одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, является согласием на размещение агитационных материалов другим кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
Очередность выступления кандидатов и политических партий, выдвинувших партийные списки, в средствах массовой информации, онлайн-платформах устанавливается в порядке поступления письменных обращений либо по жребию в случае, если обращения поступили одновременно.
Запрещается прерывать и комментировать выступления кандидатов на телевидении и по радио сразу после выступления, а также в печатных изданиях в том же номере.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"4. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында мәслихаттардың депутаттарын, әкімді сайлау кезінде аумақтық сайлау округі құрылады.
Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша мәслихаттар депутаттарын сайлау кезінде сайлау округтері өңірлердің әкімшілік-аумақтық бөлінісі мен сайлаушылардың саны ескеріле отырып құрылады.";
21) 22-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі депутаттарын сайлау жөніндегі округтерді Орталық сайлау комиссиясы құрады.
Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша мәслихаттар депутаттарын сайлау жөніндегі сайлау округтерін аумақтық сайлау комиссиялары құрады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сайлау округінің шекарасын және округтік сайлау комиссияларының орналасқан жерін айқындауды тиісті сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Тиісті сайлау комиссиялары сайлау округтерінің тізімін олардың шекараларын және округтік сайлау комиссияларының орналасқан жерін көрсете отырып, сайлау тағайындалғаннан немесе жарияланғаннан кейін он күннен кешіктірмей тиісті бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.";
22) 24-бапта:
1-тармақта:
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 26-1-баптың 1-тармағы "аумақтық" деген сөзден кейін "және округтік" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 27-бапта:
3-тармақ 3) тармақшадағы "жолымен жүзеге асырылады" деген сөздер "жолымен" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) онлайн-платформалар арқылы жүзеге асырылады;";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Үгіт материалдарын жаңалықтар, талдау бағдарламаларында таратуға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Онлайн-платформаларды пайдаланушылары кандидаттың немесе саяси партияның ар-намысына, қадір-қасиетіне және іскерлік беделіне көрінеу нұқсан келтіретін үгіт материалдары мен өзге де ақпаратты жариялаудан тартынуға; аталған тұлғаларға ар-намысын, қадір-қасиетін және іскерлік беделін қорғау үшін теріске шығаруды тегін жариялау мүмкіндігін беруге міндетті.";
25) 28-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "баспасөзде және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекет кандидаттарға өз бағдарламаларымен сөз сөйлеу үшін қаражаттың тең бөлінуіне кепілдік береді. Кандидаттарға қаражат бөлу тәртібі мен көлемін Орталық сайлау комиссиясы айқындайды.
Президенттікке кандидаттар, Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар Орталық сайлау комиссиясы ұйымдастыратын сайлау алдындағы пікірсайыстарға қатысуға құқылы.
Мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, Парламент Сенатының депутаттығына, сондай-ақ бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі және мәслихаттар депутаттығына кандидаттар сайлау алдындағы пікірсайыстарға қатыса алады, оларды тиісті аумақтық сайлау комиссиялары ұйымдастыруға құқылы.
Әкімдікке кандидаттар сайлау алдындағы пікірсайыстарға қатыса алады, оларды тиісті аумақтық сайлау комиссиялары ұйымдастыруға құқылы.
Орталық сайлау комиссиясы айқындайтын сайлау алдындағы пікірсайыстарын өткізу тәртібі мен шарттары бірдей болуға және белгілі бір кандидатқа немесе саяси партияға артықшылық жасамауға тиiс.
Бұқаралық ақпарат құралдары тіркелген кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға шарттық негізде үгіт материалдарын жариялау үшін эфир уақытын, баспасөз бетінен орын береді.
Онлайн-платформалар пайдаланушылары тіркелген кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға шарттық негізде үгіт материалдарын жариялау үшін ақпарат көлемін ұсынады.
Үгіт материалдарын жариялау үшін шарттың талаптары белгілі бір кандидатқа, саяси партияға артықшылық жасамауға тиіс.
Сайлау алдындағы үгітті жүргізу басталғанға дейін бес күннен кешіктірмей, онлайн-платформаны пайдаланушы тиісті бұқаралық ақпарат құралы, шарттық негізде табыс еткен үгіт материалдарын орналастыруға қойылатын шарттар, төлем мөлшері туралы мәліметтерді хабарлауға және жариялауға, сондай-ақ олар Президентті және Парламент депутаттарын партиялық тізім бойынша сайлау кезінде – Орталық сайлау комиссиясына, Парламент Сенатының, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі, мәслихаттар депутаттарын, әкімдерді және өзге де жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлау кезiнде өзге де аумақтық сайлау комиссияларына табыс етуге тиіс.
Орталық және аумақтық сайлау комиссияларының интернет-ресурстарында бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн-платформаларды пайдаланушылар табыс еткен үгіт материалдарының төлем мөлшері, орналастыру шарттары туралы мәліметтер орналастырылады. Бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн-платформаны пайдаланушылары шарттық негізде эфир уақытын, баспа алаңын және ақпарат көлемін беретін, үгіттеу материалдарының төлем мөлшері, орналастыруға қойылатын шарттар туралы мәліметтер жарияланғанға дейін кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың үгіт материалдарын орналастыруды, таратуды жүзеге асыра алмайды.
Сайлау алдындағы үгіт кезеңінде кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сайлау алдындағы үгітіне байланысты мерзімді баспасөз басылымының таралымы барлық кандидаттар, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар үшін бірдей болуға тиіс.
Кандидаттардың, партиялық тізімін ұсынған саяси партияның біріне бұқаралық ақпарат құралының, онлайн-платформаны пайдаланушының шарттық негізде үгіт материалдарын орналастыруға берген келісімі басқа кандидаттарға, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға үгіт материалдарын орналастыруға келісім беру болып табылады
Кандидаттардың және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың бұқаралық ақпарат құралдарында, онлайн-платформаларда сөз сөйлеу кезектілігі жазбаша өтініштердің келіп түсу ретімен не егер өтініштер бір мезгілде келіп түссе, жеребе бойынша белгіленеді.
Кандидаттардың телевизия мен радиода сөйлеп жатқан сөздерiн бөлуге және сөйлеген сөздерiнен кейін iле-шала, сондай-ақ баспасөз басылымдарындағы сөздерiнен кейін сол нөмiрде түсiнiктеме жасауға тыйым салынады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для издания плакатов, листовок, лозунгов и иных агитационных материалов соответствующие избирательные комиссии выделяют кандидатам, кроме баллотирующихся по партийным спискам, равную сумму денег. Все агитационные материалы должны содержать сведения об организации, выпустившей данные материалы (по печатным материалам, месте их печатания и тираже), лицах, сделавших заказ, из каких средств оплачено. Запрещаются изготовление агитационных материалов за пределами территории Республики Казахстан, распространение анонимных агитационных материалов.
Требования данного пункта не распространяются в случае, если агитационный материал изготовлен самим пользователем онлайн-платформы.";
часть первую пункта 7 после слова "информации," дополнить словами "онлайн-платформах,";
в пункте 9:
в части первой слова "При опубликовании результатов опросов общественного мнения, связанных с выборами, средства массовой информации" заменить словами "Средства массовой информации, онлайн-платформы при опубликовании результатов опросов общественного мнения, связанных с выборами,";
в части третьей слова "сети Интернет" заменить словами "средствах массовой информации, онлайн-платформах";
26) в части первой статьи 29 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
27) в статье 33:
в пункте 1-1 слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
в подпункте 5) пункта 2 слова "Сената Парламента и маслихатов" заменить словами "Парламента и маслихатов";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. На закупки, связанные с приобретением товаров, работ и услуг, предназначенных для подготовки и проведения выборов, референдума в период подготовки и проведения выборов, референдума, не распространяется законодательство Республики Казахстан о государственных закупках.";
28) в статье 34:
в пункте 1 слова "Президента и депутатов Парламента, и депутатов" заменить словами "Президента, депутатов Парламента и депутатов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В избирательные фонды могут быть направлены только средства, полученные законным путем. Информация об общей сумме денег и сумме добровольных пожертвований, поступивших в фонд, его источниках, и расходах на предвыборную агитацию в течение пяти дней после опубликования итогов выборов публикуется в средствах массовой информации:
при выборах Президента, депутатов Мажилиса Парламента – Центральной избирательной комиссией;
при выборах депутатов Сената Парламента – областными (городов республиканского значения и столицы) избирательными комиссиями;
при выборах депутатов маслихатов – территориальными избирательными комиссиями.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"5. Тиісті сайлау комиссиялары партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа кандидаттарға плакаттар, листовкалар, ұрандар мен өзге де үгіттiк баспа материалдарын басып шығару үшiн бiрдей мөлшерде ақша бөледi. Барлық үгіт материалдарында осы материалдарды шығарған ұйым (баспа материалдары, олардың басылған жері және таралымы бойынша), тапсырыс жасаған тұлғалар, қандай қаражаттан төленгені туралы мәліметтер болуға тиіс. Үгіт материалдарын Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде дайындауға, анонимдік үгіт материалдарын таратуға тыйым салынады.
Егер үгіт материалын онлайн-платформаны пайдаланушының өзі дайындаған жағдайда, осы тармақтың талаптары қолданылмайды.";
7-тармақтың бірінші бөлігіндегі "құралдарына" деген сөзден кейін ", онлайн-платформаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөліктегі "сайлауға байланысты қоғамдық пікірге сұрау салу нәтижелерін жариялаған кезде бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн-платформалар сайлауға байланысты қоғамдық пікірге сауал салу нәтижелерін жариялаған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын":
"бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "Интернет желісінде" деген сөздер "бұқаралық ақпарат құралдарында, онлайн-платформаларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 29-баптың бірінші бөлігіндегі "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкіміне" деген сөздер "әкімдікке" деген сөзбен ауыстырылсын;
27) 33-бапта:
1-1-тармақтағы "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін сайлау" деген сөздер "Әкімдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "Парламент Сенатының және маслихаттардың" деген сөздер "Парламент және маслихаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сайлауды, референдумды дайындау мен өткізуге арналған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға байланысты сатып алуларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы қолданылмайды.";
28) 34-бапта:
1-тармақтағы "Президенттi және Парламент" деген сөздер "Президенті және Парламент депутаттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сайлау қорларына заңды жолмен алынған қаражат қана берiледi. Қорға түскен ақшаның жалпы сомасы және ерікті қайырымдылықтардың сомасы, оның көзі және сайлау алдындағы үгітке жұмсалған шығыстар туралы ақпарат сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейін бес күн ішінде:
Президентті, Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезiнде – Орталық сайлау комиссиясы;
Парламент Сенатының депутаттарын сайлау кезiнде – облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) сайлау комиссиялары;
мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде – аумақтық сайлау комиссиялары бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Две трети денежных средств избирательного фонда, оставшихся неизрасходованными на цели избирательной кампании, направляется в республиканский бюджет, а одна треть – возвращается кандидату, политической партии.";
29) в пункте 1 статьи 38 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
30) в пункте 1 статьи 39 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
31) в статье 40:
в пункте 1:
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
слова "избираемых по партийному списку," исключить;
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в пункте 2:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слова "и депутатов Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана," исключить;
32) в статье 43:
в части первой пункта 1:
слова ", избираемых по партийным спискам," исключить;
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в пункте 2 слова "и депутатов Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана," исключить;
в подпункте 3) пункта 5 слова "депутатов Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана," исключить;
в пункте 7-1:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слова "и депутатов Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана" исключить;
в части первой пункта 9:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слова "и депутатов Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана" исключить;
33) в статье 44:
в пункте 2:
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в пункте 4:
в подпункте 3) слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
слово "четырех" заменить словом "семи";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В сообщении Центральной (территориальной) избирательной комиссии указываются: дата выборов, общее число граждан, включенных в списки избирателей (выборщиков) и принявших участие в голосовании; общее число избирательных округов; общее число баллотировавшихся кандидатов; число избирателей, проголосовавших по открепительным удостоверениям; число избирателей, голосовавших вне помещения для голосования; число политических партий, участвовавших в выборах; число административно-территориальных единиц (округов), в которых будет проведено повторное голосование; число голосов, поданных за каждого кандидата в Президенты, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, избираемые по одномандатным территориальным избирательным округам, за каждую политическую партию по соответствующей административно-территориальной единице; число бюллетеней с отметкой в строке "Против всех"; избранные Президент, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, избираемые по одномандатным территориальным избирательным округам, маслихатов, аким, члены иных органов местного самоуправления с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (род занятия), места жительства, а также в зависимости от усмотрения кандидата сведения о его принадлежности к политической партии, национальной принадлежности.
Данные в сообщениях Центральной и территориальных избирательных комиссий представляются по избирательным округам.";

"9. Сайлау қорының сайлау науқаны мақсаттарына жұмсалмай қалған ақшалай қаражатының үштен екiсi республикалық бюджетке жiберiледi, ал үштен бiрi кандидатқа, саяси партияға қайтарылады.";
29) 38-баптың 1-тармағындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
30) 39-баптың 1-тармағындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
31) 40-бапта:
1-тармақта:
"партиялық тізім бойынша сайланатын" деген сөздер алып тасталсын, деген сөздер "Парламент Мәжілісінің" деген сөздер ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісі депутаттарын" деген сөздер алып тасталсын;
32) 43-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"партиялық тізімдер бойынша сайланатын" деген сөздер алып тасталсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "және Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісі депутаттарын" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың 3) тармақшасындағы "Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісінің депутаттарын," деген сөздер алып тасталсын;
7-1-тармақтағы:
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісінің депутаттарын" деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінде:
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
", Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісі депутаттарын" деген сөздер алып тасталсын;
33) 44-бапта:
2-тармақта:
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
3) тармақшадағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімдерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"төрт" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Орталық (аумақтық) сайлау комиссиясының хабарламасында: сайлау датасы, сайлаушылар (таңдаушылар) тiзiмдерiне енгiзілген және дауыс беруге қатысқан азаматтардың жалпы саны; сайлау округтерiнiң жалпы саны; дауысқа түскен кандидаттардың жалпы саны; есептен шығару куәліктері бойынша дауыс берген сайлаушылардың саны; дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс берген сайлаушылардың саны; сайлауға қатысқан саяси партиялардың саны; қайта дауыс беру өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктер саны; тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк бойынша Президенттiкке, Парламент Сенаты депутаттығына, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайланған Парламент Мәжілісі депутаттығын әрбiр кандидат үшiн, әрбiр саяси партия үшiн берiлген дауыстар саны; "Бәріне қарсымын" деген жолда белгісі бар бюллетеньдер саны; сайланған Президент, Парламент Сенатының, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайланған Парламент Мәжілісінің депутаттары, мәслихаттардың депутаттары, әкім, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелері, олардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса), туған жылы, атқаратын лауазымы (жұмыс түрі), тұрғылықты жерi, сондай-ақ кандидаттың қалауына қарай оның саяси партияға қатыстылығы, қай ұлтқа жататыны туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Орталық және аумақтық сайлау комиссияларының хабарламаларындағы деректер сайлау округтері бойынша ұсынылады.";

34) в статье 45:
в заголовке слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
35) в статье 46:
в заголовке слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
в подпункте 2) пункта 3:
слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа" исключить;
36) в статье 47:
в пункте 1 слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
в пункте 2 слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
37) подпункт 11) пункта 2 статьи 50 после слова "информации" дополнить словами ", а также онлайн-платформы";
38) часть вторую пункта 3 статьи 53 исключить;
39) в пункте 1 статьи 54 слово "активным" исключить;
40) в пункте 7 статьи 56 слова "паспортных служб" заменить словами "уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности";
41) в статье 58:
в заголовке слова "Республики" исключить;
подпункт 2) дополнить частью второй следующего содержания:
"Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в сто раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в пятьсот раз.";
42) в статье 59:
в заголовке слова "Республики" исключить;
в абзаце пятом подпункта 3) пункта 7 слова ", в день выборов либо предшествующий ему день" исключить;
43) пункт 2 статьи 60 после слов "после нее" дополнить словами ", за исключением последних двух дней до голосования,";
44) в статье 68:
в заголовке слово "Советом" заменить словом "Судом";
в пунктах 1 и 2 слово "Совет" заменить словом "Суд";
в пункте 3 слово "Советом" заменить словом "Судом";
45) в пункте 3 статьи 69:
в части первой слова "в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, назначаются" заменить словами "в случае досрочного прекращения полномочия";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Выборы депутатов в случае образования соответствующих административно-территориальных единиц, не имеющих представительства в Сенате Парламента, назначаются Президентом не позднее трех месяцев со дня образования административно-территориальной единицы и проводятся в течение двух месяцев со дня назначения выборов.";

34) 45-бапта:
тақырыбындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "әкімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерін" деген сөздер "әкімдерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "әкімдердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
35) 46-бапта:
тақырыбындағы "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "әкімнің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасында:
"аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдеріне" деген сөздер "әкімдерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "әкімнің" деген сөзбен ауыстырылсын;
36) 47-бапта:
1-тармақтағы "аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкіміне" деген сөздер "әкімге" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкіміне" деген сөздер "әкімге" деген сөзбен ауыстырылсын;
37) 50-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы "құралдары" деген сөзден кейін ",сондай-ақ онлайн-платформалар" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 53-баптың 3-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
39) 54-баптың 1-тармағындағы "белсендi" деген сөз алып тасталсын;
40) 56-баптың 7-тармағындағы "паспорт қызметтерінің" деген сөздер "құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктер беру жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;";
41) 58-бапта:
тақырыбындағы "Республика Президенттiгiне" деген сөздер "Президенттiкке" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының жүз есе мөлшерінен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында ең төменгі жалақының бес жүз есе мөлшерінен аспауға тиіс";
42) 59-бапта:
тақырыбындағы "Республика Президенттiгiне" деген сөздер "Президенттiкке" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтың 3) тармақшасының бесінші абзацындағы ", сайлау күні не соның алдындағы күнi" деген сөздер алып тасталсын;
43) 60-баптың 2-тармағы "тiркеуге дейiн және тiркеуден" деген сөздер "дауыс беруге дейінгі соңғы екі күнді қоспағанда, тіркеуге дейін және одан" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 68-бапта:
тақырыбындағы "Кеңесiнiң" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтарындағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен "Кеңеске" деген сөз "Сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
45) 69-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген" деген сөздер "Өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Парламент Сенатында өкілдігі жоқ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер құрылған жағдайда Президент әкімшілік-аумақтық бірлік құрылған күннен бастап үш айдан кешіктірмей депутаттар сайлауын тағайындайды және сайлау тағайындалған күннен бастап екі ай ішінде өткізеді.";

46) в статье 70 слово "активным" исключить;
47) в пункте 6 статьи 72 слова "паспортных служб" заменить словами "уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности";
48) в абзаце пятом подпункта 3) пункта 6 статьи 73 слова ", в день выборов либо предшествующий ему день" исключить;
49) подпункт 2) статьи 75 дополнить частью второй следующего содержания:
"Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в двадцать пять раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в пятьдесят раз.";
50) в статье 77:
в пункте 4 слово "секретарь" заменить словом "председатель";
в пункте 7:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слово "секретарем" заменить словом "председателем";
51) в статье 84:
в заголовке слово "Советом" заменить словом "Судом";
в пунктах 1 и 2:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слово "Совет" заменить словом "Суд";
в пункте 3:
после слова "Сената" дополнить словом "Парламента";
слово "Советом" заменить словом "Судом";
52) пункт 3-1 статьи 85 исключить;
53) в статье 86 слово "активным" исключить;
54) в статье 87:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Право выдвижения кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента:
1) избираемых по партийным спискам, принадлежит политическим партиям;
2) избираемых по одномандатным территориальным округам, – политическим партиям, общественным объединениям, а также их структурным подразделениям (филиалам и представительствам) и гражданам путем самовыдвижения.";
пункт 2:
в части первой после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Лицо, включенное в партийный список для избрания в депутаты Мажилиса Парламента по территории единого общенационального избирательного округа, не вправе выдвигаться по одномандатным территориальным избирательным округам.";
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"Выдвижение и самовыдвижение кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента начинается за шестьдесят дней до дня голосования и заканчивается в восемнадцать часов по местному времени за сорок дней до выборов, если иное не установлено при назначении выборов.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

46) 70-бапта "белсендi" деген сөз алып тасталсын;
47) 72-баптың 6-тармағындағы "паспорт қызметiнiң" деген сөздер "құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктер беру жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 73-баптың 6-тармағы 3) тармақшасының бесінші абзацындағы ", сайлау күнi не соның алдындағы күнi" деген сөздер алып тасталсын;
49) 75-баптың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының жиырма бес есе мөлшерінен астам және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайрылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында ең төмен жалақының елу есе мөлшерінен аспауға тиіс.";
50) 77-бапта:
4-тармақтағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
51) 84-бапта:
тақырыбындағы "Кеңестiң" деген сөз "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақта:
"Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен, "Кеңеске" деген сөз "Сотқа", "Сенат" деген сөз "Парламент Сенатының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Сенат" деген сөз "Парламент Сенаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 85-баптың 3-1-тармағы алып тасталсын;
53) 86-бапта "белсендi" деген сөз алып тасталсын;
54) 87-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар ұсыну құқығы:
1) партиялық тізімдер бойынша сайланатындар үшін – саяси партияларға тиесілі;
2) бір мандатты аумақтық округтер бойынша сайланатындар үшін – саяси партияларға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ олардың құрылымдық бөлімшелеріне (филиалдары мен өкілдіктеріне) және азаматтарға өзін-өзі ұсыну арқылы тиесілі.";
2-тармақ:
бірінші бөліктегі "Мәжіліс" деген сөз "Парламент Мәжілісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Біртұтас жалпыұлттық сайлау округінің аумағы бойынша Парламент Мәжілісі депутаттығына сайлау үшін партиялық тізімге енгізілген адамның бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылуға құқығы жоқ.";
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәжіліс депутаттығына кандидаттар ұсыну және өзін-өзі ұсыну, егер сайлауды тағайындау кезінде өзгеше белгіленбесе, дауыс беруге алпыс күн қалғанда басталады және сайлауға қырық күн қалғанда жергілікті уақытпен сағат он сегізде аяқталады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. Самовыдвижение кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента производится гражданами путем подачи в соответствующую окружную избирательную комиссию заявления о намерении баллотироваться кандидатом в депутаты Мажилиса Парламента по данному одномандатному территориальному избирательному округу.
Выдвижение кандидата политической партией, общественным объединением, их структурными подразделениями (филиалами и представительствами) производится путем направления в соответствующую окружную избирательную комиссию решения высшего руководящего органа вместе с заявлением гражданина о согласии быть выдвинутым.
Общественное объединение, за исключением политических партий, либо его структурное подразделение вправе выдвигать кандидатами лиц, не являющихся членами данного общественного объединения. Общественное объединение, за исключением политических партий, либо его структурное подразделение может выдвигать в каждом избирательном округе только одного кандидата в депутаты Мажилиса Парламента. Решение о выдвижении кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента принимается большинством голосов от общего числа членов высшего органа общественного объединения и оформляется выпиской из протокола. Решение высшего органа общественного объединения:
1) доводится до сведения выдвинутого кандидата;
2) вместе с заявлением кандидата о согласии баллотироваться направляется в соответствующую окружную избирательную комиссию.
Если на день окончания срока выдвижения выдвинуто менее двух кандидатов в депутаты по одномандатным территориальным избирательным округам, то соответствующая окружная избирательная комиссия продлевает срок выдвижения кандидатов не более чем на пять дней.";
55) статью 88 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Каждый кандидат в депутаты Мажилиса Парламента по одномандатным избирательным округам до регистрации и после его проверки на соответствие требованиям, предъявляемым к нему Конституцией и настоящим Конституционным законом, вносит на счет Центральной избирательной комиссии избирательный взнос в пятнадцатикратном размере установленной законодательством минимальной заработной платы. Внесенный взнос возвращается кандидату в случаях, если по итогам выборов кандидат избран депутатом Мажилиса Парламента или по итогам голосования кандидат набрал не менее пяти процентов голосов избирателей, принявших участие в голосовании, а также в случае смерти кандидата. Во всех остальных случаях внесенный взнос возврату не подлежит и обращается в доход республиканского бюджета.";
56) в статье 89:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"6. Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидаттардың өзін-өзі ұсынуын азаматтар тиісті округтік сайлау комиссиясына осы бір мандатты аумақтық сайлау округі бойынша Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініш беру арқылы жүргізеді.
Кандидатты саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олардың құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) ұсынуы тиісті округтік сайлау комиссиясына жоғары басшы органның шешімін азаматтың ұсынуға келісімі туралы өтінішімен бірге жіберу арқылы жүргізіледі.
Саяси партияларды қоспағанда, қоғамдық бірлестік не оның құрылымдық бөлімшесі осы қоғамдық бірлестіктің мүшелері болып табылмайтын адамдарды кандидаттар ретінде ұсынуға құқылы. Саяси партияларды қоспағанда, қоғамдық бірлестік не оның құрылымдық бөлімшесі әрбір сайлау округінде Парламент Мәжілісінің депутаттығына бір ғана кандидат ұсына алады. Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар ұсыну туралы шешім қоғамдық бірлестіктің жоғары органы мүшелері жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады және хаттамадан үзінді көшірмемен ресімделеді. Қоғамдық бірлестіктің жоғары органының шешімі:
1) ұсынылған кандидаттың назарына жеткізіледі;
2) кандидаттың дауысқа түсуге келісімі туралы өтінішімен бірге тиісті округтік сайлау комиссиясына жіберіледі.
Егер ұсыну мерзімі аяқталған күні бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша депутаттыққа екіден кем кандидат ұсынылған болса, онда тиісті округтік сайлау комиссиясы кандидаттарды ұсыну мерзімін бес күннен аспайтын мерзімге ұзартады.";
55) 88-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Бір мандатты сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттығына әрбір кандидат тіркелгенге дейін және оның Конституция мен осы Конституциялық заңда қойылатын талаптарға сәйкестігі тексерілгеннен кейін Орталық сайлау комиссиясының шотына заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының он бес еселенген мөлшерінде сайлау жарнасын енгізеді. Егер сайлау қорытындылары бойынша кандидат Парламент Мәжілісінің депутаты болып сайланған немесе дауыс беру қорытындылары бойынша кандидат дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының кемінде бес пайызын алған болса, сондай-ақ кандидат қайтыс болған жағдайда енгізілген жарна кандидатқа қайтарылады. Барлық басқа жағдайларда енгізілген жарна қайтарылуға жатпайды және республикалық бюджет кірісіне алынады.";
56) 89-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Регистрация партийных списков, представленных политическими партиями, осуществляется Центральной избирательной комиссией, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам – окружными избирательными комиссиями.";
в пункте 2:
в части второй:
слова ", выдвинутым политической партией," исключить;
после слова "списка" дополнить словами "и кандидата";
части четвертую и пятую исключить;
дополнить пунктами 4-1, 4-2, 4-3 следующего содержания:
"4-1. Регистрация кандидата от политической партий, общественного объединения их структурными подразделениями (филиалами и представительствами) осуществляется при наличии следующих документов:
1) выписки из протокола высшего органа политической партий, общественного объединения по выдвижению кандидата по соответствующему избирательному округу с приложением копии документа о регистрации политической партии, общественного объединения в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) заявления гражданина о согласии баллотироваться кандидатом в депутаты по данному избирательному округу от выдвинувшей его политической партии, общественного объединения;
3) биографических данных о кандидате;
4) справки налогового органа о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
5) документа, подтверждающего внесение кандидатом избирательного взноса.
Регистрация кандидата в случае его самовыдвижения осуществляется при наличии следующих документов:
1) заявления гражданина о намерении баллотироваться кандидатом по данному избирательному округу;
2) биографических данных о кандидате;
3) справки органа государственных доходов о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
4) документа, подтверждающего внесение кандидатом избирательного взноса.
К регистрации допускается любое число кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента.";
4-2. О регистрации кандидатов окружная избирательная комиссия составляет протокол, который в пятидневный срок представляется в Центральную избирательную комиссию.
4-3. Окружная избирательная комиссия:
1) не позднее чем на седьмой день после регистрации кандидатов публикует в местных средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (род занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также, в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к политической партии, общественному объединению и национальной принадлежности;

"1. Саяси партиялар ұсынған партиялық тізімдерді тіркеуді Орталық сайлау комиссиясы, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша кандидаттарды тіркеудің округтік сайлау комиссиясы жүзеге асырады.";
2-тармақта:
екінші бөлігінде:
"Саяси партия ұсынған қандай" деген сөздер "Кандидат" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тізім" деген сөзден кейін "және кандидат" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Саяси партиядан, қоғамдық бірлестіктен кандидатты олардың құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) тіркеуі мынадай құжаттар:
1) саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің тиісті сайлау округі бойынша кандидатты ұсыну жөніндегі жоғары органының саяси партияны, қоғамдық бірлестікті Республика Әділет министрлігінде тіркеу туралы құжаттың көшірмесі қоса берілген хаттамасынан үзінді көшірмелер;
2) азаматтың өзін ұсынған саяси партиядан, қоғамдық бірлестіктен осы сайлау округі бойынша депутаттыққа кандидат болып дауысқа түсуге келісімі туралы өтініші;
3) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
4) кандидат пен оның зайыбының (жұбайының) активтері мен міндеттемелері туралы декларациялар тапсырғаны туралы салық органының анықтамасы;
5) кандидаттың сайлау жарнасын енгізгенін растайтын құжат болған кезде жүзеге асырады.
Кандидат өзін-өзі ұсынған жағдайда оны тіркеу мынадай құжаттар:
1) азаматтың аталған сайлау округі бойынша кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініші;
2) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
3) кандидат пен оның зайыбының (жұбайының) активтері мен міндеттемелері туралы декларациялар тапсырғаны туралы мемлекеттік кіріс органының анықтамасы;
4) кандидаттың сайлау жарнасын енгізгенін растайтын құжат болған кезде жүзеге асырылады.
Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидаттардың кез келген санын тіркеуге жол беріледі.";
"4-2. Округтік сайлау комиссиясы кандидаттарды тіркеу туралы хаттама жасайды, ол бес күн мерзімде Орталық сайлау комиссиясына табыс етіледі.";
"4-3. Округтік сайлау комиссиясы:
1) кандидаттарды тіркегеннен кейінгі жетінші күннен кешіктірмей жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын лауазымын (қызмет түрін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, сондай-ақ кандидаттың қалауы, оның саяси партияға, қоғамдық бірлестікке қатыстылығы және қай ұлтқа жататындығы туралы мәліметтер жариялайды;

2) при регистрации выдает кандидатам соответствующее удостоверение;
3) отказывает в регистрации кандидата или отменяет решение о его регистрации в случаях:
нарушения политической партией, общественным объединением, кандидатом правил выдвижения, непредставления необходимых документов для регистрации;
проведения политической партией, общественным объединением, выдвинутыми ими кандидатами, кандидатами в порядке самовыдвижения, а также доверенными лицами всех указанных лиц предвыборной агитации до окончания срока регистрации;
установления судом факта распространения кандидатом и (или) его доверенными лицами ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого кандидата, подрывающих его деловую репутацию;
установления судом фактов подкупа избирателей политической партией, общественным объединением, выдвинутыми ими кандидатами, кандидатами в порядке самовыдвижения, а также доверенными лицами всех указанных лиц;
несоответствия кандидата требованиям, предъявляемым к нему Конституцией и настоящим Конституционным законом;
использования кандидатом должностного или служебного положения в своей предвыборной кампании;
выявления на момент подачи декларации недостоверности сведений об активах и обязательствах, задекларированных кандидатом или его (ее) супругой (супругом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции;
иных случаях, установленных настоящим Конституционным законом;
4) отменяет решение о регистрации кандидата в случае выявления на момент подачи декларации недостоверности сведений о доходах и имуществе, задекларированных кандидатом или его (ее) супругой (супругом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о борьбе с коррупцией.
В случае отказа в регистрации или отмены решения о регистрации кандидата, выдвинутого политической партией, общественным объединением по одномандатным территориальным избирательным округам, такое решение может быть обжаловано как самим кандидатом, так и политической партией, общественным объединением, выдвинувшим кандидата.
Отмена решения о регистрации кандидата или восстановление ранее снятого с регистрации кандидата за два дня до дня голосования нe допускаются."
пункт 5 исключить;
в пункте 6:
подпункты 2) и 6) исключить;
часть вторую подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"Отмена решения о регистрации партийного списка, кандидата или восстановление ранее снятого с регистрации партийного списка, кандидата за два дня до дня голосования не допускаются;";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Отказ в регистрации или отмена решения о регистрации кандидата по одномандатным территориальным избирательным округам могут быть в семидневный срок обжалованы в Центральную избирательную комиссию и (или) Верховный Суд. При этом Центральная избирательная комиссия или Верховный Суд выносят по жалобе решение в семидневный срок со дня подачи жалобы.";
в пункте 8:
после слова "списков" дополнить словами "и кандидатов";
слова "два месяца" заменить словами "шестьдесят дней до дня голосования";
слова "один месяц" заменить словами "тридцать дней";
часть вторую исключить;

2) тіркеу кезінде кандидаттарға тиісті куәлік береді;
3) мынадай:
саяси партия, қоғамдық бірлестік, кандидат ұсыну қағидаларын бұзған, тіркеу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған;
саяси партия, қоғамдық бірлестік, олар ұсынған кандидаттар, өзін-өзі ұсынған кандидаттар, сондай-ақ аталған барлық тұлғалардың сенім білдірген адамдары сайлау алдындағы үгітті тіркеу мерзімі аяқталғанға дейін жүргізген;
сот кандидаттың және (немесе) оның сенім білдірген адамдарының басқа кандидаттың ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін, оның іскерлік беделін түсіретін жалған мәліметтерді тарату фактісін анықтаған;
саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олар ұсынған кандидаттардың, өзін-өзі ұсынған кандидаттардың, сондай-ақ аталған барлық тұлғалардың сенім білдірген адамдарының сайлаушыларды сатып алу фактілерін сот анықтаған;
кандидат Конституцияда және осы Конституциялық заңда қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;
кандидаттың өзінің сайлау алдындағы науқанында лауазымдық немесе қызмет жағдайын пайдаланған;
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес, декларацияны тапсыру кезіне кандидат немесе оның зайыбы (жұбайы) декларациялаған активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтердің анық еместігі анықталған;
осы Конституциялық заңда белгіленген өзге де жағдайларда, кандидатты тіркеуден бас тартады немесе кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды;
4) декларацияны тапсыру кезіне кандидат немесе оның зайыбы (жұбайы) декларациялаған кірістері мен мүлкі туралы мәліметтердің дұрыс еместігі анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамасына сәйкес кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
Саяси партия, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша қоғамдық бірлестік ұсынған кандидатты тіркеуден бас тартылған немесе тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайда, мұндай шешімге кандидаттың өзі де, саяси партия да, кандидатты ұсынған қоғамдық бірлестік те шағым жасай алады.
Дауыс беру күнінен екі күн бұрын кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға немесе бұрын тіркеуден шығарылған кандидатты қалпына келтіруге жол берілмейді."
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта:
2) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дауыс беретін күнге екі күн қалғанда партиялық тізімді, кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға немесе бұрын тіркеуден шығарылған партиялық тізімді, кандидатты қалпына келтіруге жол берілмейді;";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кандидатты бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша тіркеуден бас тартуға немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға жеті күн мерзімде Орталық сайлау комиссиясына және (немесе) Жоғарғы Сотқа шағым жасалуы мүмкін. Бұл ретте Орталық сайлау комиссиясы немесе Жоғарғы Сот шағым берілген күннен бастап жеті күн мерзімде шағым бойынша шешім шығарады.";
8-тармақта:
"тізімдерді" деген сөздерден кейін "және кандидаттарды" деген сөздермен толықтырылсын.;
"екі ай бұрын" деген сөздерді "дауыс беру күніне алпыс күн бұрын";
"бір ай" деген сөздер "отыз күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;

57) в статье 90:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Кандидат в депутаты Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам может отозвать свою кандидатуру, обратившись с письменным заявлением об этом в соответствующую окружную избирательную комиссию.
Кандидат в депутаты Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам не может снять свою кандидатуру за два дня до дня голосования.
Руководящий орган политической партии и общественного объединения в любое время до регистрации и после нее, за исключением последних двух дней до дня голосования, может отменить свое решение о выдвижении кандидата в депутаты Мажилиса Парламента, обратившись с соответствующим представлением в окружную избирательную комиссию.
В этих случаях окружная избирательная комиссия не производит регистрацию кандидата либо отменяет решение о регистрации кандидата.";
пункт 2 исключить;
58) в статье 92-1:
заголовок после слов "политической партии" дополнить словами ", кандидата в депутаты Мажилиса";
подпункт 2) пункта 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в сто раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в пятьсот раз.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Избирательный фонд кандидата образуют:
1) собственные средства кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в двести раз;
2) добровольные пожертвования граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятьсот раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в двадцать пять раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в пятьдесят раз.";
59) статью 93-1 исключить;
60) дополнить статьей 93-2 следующего содержания:
"Статья 93-2. Выдвижение кандидатов в депутаты Мажилиса вместо выбывших после окончания срока регистрации
1. В случае выбытия всех кандидатов после окончания срока регистрации по соответствующему избирательному округу Центральная избирательная комиссия по представлению окружной избирательной комиссии своим постановлением продлевает срок выборов, но не более чем на два месяца.

57) 90-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидат тиісті округтік сайлау комиссиясына жазбаша өтініш бере отырып, өз кандидатурасын кері қайтарып ала алады.
Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидат дауыс берілетін күннен екі күн бұрын өз кандидатурасын алып тастай алмайды.
Саяси партияның және қоғамдық бірлестіктің басшы органы, дауыс беруге дейінгі соңғы екі күнді қоспағанда, тіркелгенге дейін және одан кейін кез келген уақытта округтік сайлау комиссиясына тиісті ұсыныс жасай отырып, Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидат ұсыну туралы өз шешімінің күшін жоя алады.
Мұндай жағдайларда округтік сайлау комиссиясы кандидатты тіркеуді жүргізбейді не кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.";
2-тармақ алып тасталсын;
58) 92-1-бапта:
тақырыбындағы "Саяси партиялардың" деген сөздерден кейін "Мәжіліс депутаттығына кандидаттың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының жүз есе мөлшерінен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырымдылықтарының шекті мөлшері жиынтығында ең томенгі жалақының бес жүз есе мөлшерінен аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Кандидаттың сайлау қоры:
1) жалпы сомасы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен екі жүз еседен аспауға тиіс кандидаттың өз қаражатынан;
2) жалпы сомасы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен бес жүз еседен аспауға тиіс Республика азаматтары мен ұйымдарының ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының жиырма бес есе мөлшерінен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында ең томенгі жалақының елу есе мөлшерінен аспауға тиіс.";
59) 93-1-бап алып тасталсын;
60) мынадай мазмұндағы 93-2-баппен толықтырылсын:
"93-2-бап. Тіркеу мерзімі аяқталғаннан кейін шығып қалғандардың орнына Мәжіліс депутаттығына кандидаттар ұсыну
1. Тиісті сайлау округі бойынша тіркеу мерзімі аяқталғаннан кейін барлық кандидаттар шығып қалған жағдайда Орталық сайлау комиссиясы округтік сайлау комиссиясының ұсынуы бойынша өз қаулысымен сайлау мерзімін ұзартады, бірақ ол екі айдан аспауға тиіс.

2. В этом случае выдвижение кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента осуществляется в соответствии с настоящим Конституционным законом.";
61) статью 94 изложить в следующей редакции:
"Статья 94. Подсчет голосов на выборах депутатов Мажилиса
1. Участковая избирательная комиссия по результатам голосования составляет протокол голосования, который немедленно пересылается в соответствующую территориальную и окружную избирательные комиссии.
2. На основании протоколов участковых избирательных комиссий соответствующие территориальные и окружные избирательные комиссии составляют протокол о результатах голосования, который подписывается председателем и членами комиссий и пересылается в Центральную избирательную комиссию не более чем в двухдневный срок со дня голосования.
2-1. Результаты выборов устанавливаются на заседании Центральной избирательной комиссии на основании протоколов соответствующих территориальных и окружных избирательных комиссий.
3. Иные вопросы, связанные с определением результата подсчета голосов и результата выборов, решаются в соответствии с правилами, установленными в Общей части настоящего Конституционного закона.";
62) статью 94-1 исключить;
63) в статье 95:
пункт 1:
после слова "территориальной" дополнить словами "или окружной";
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
после слова "единице" дополнить словами "или округе";
пункт 2:
после слова "сроки" дополнить словами ", но не более, чем в месячный срок,";
после слова "спискам" дополнить словами "и по тем же кандидатам";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Если в избирательный бюллетень было включено более двух кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента и ни один из них не был избран, окружная избирательная комиссия назначает повторное голосование по выборам депутата по кандидатам, получившим наибольшее одинаковое количество голосов. Если в результате выбытия кандидатур остается один кандидат, повторное голосование по его кандидатуре не проводится и он считается избранным.";
64) в статье 96:
в пункте 1:
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
слова "по партийным спискам" исключить;
после слова "недействительными," дополнить словами "либо при баллотировании двух кандидатов они не были избраны,";
пункт 2 исключить;
65) в статье 97:
в пункте 1:
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
слово "семидневный" заменить словом "десятидневный";
66) в статье 100:
в заголовке слово "Советом" заменить словом "Судом";
в пунктах 1 и 2:
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
слово "Совет" заменить словом "Суд";
в пункте 3:
после слова "Мажилиса" дополнить словом "Парламента";
слово "Советом" заменить словом "Судом";
пункт 4 исключить;

2. Бұл жағдайда Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидаттар ұсыну осы Конституциялық заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
61) 94-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"94 бап. Мәжіліс депутаттарының сайлауында дауыстарды санау
1. Учаскелік сайлау комиссиясы дауыс беру нәтижелері бойынша дауыс беру хаттамасын жасайды, ол дереу тиісті аумақтық және округтік сайлау комиссияларына жіберіледі.
2. Учаскелік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде тиісті аумақтық және округтік сайлау комиссиялары дауыс беру нәтижелері туралы хаттама жасайды, оған комиссиялардың төрағасы мен мүшелері қол қояды және дауыс берілген күннен бастап екі күннен аспайтын мерзімде Орталық сайлау комиссиясына жіберіледі.
2-1. Сайлау нәтижелері Орталық сайлау комиссиясының отырысында тиісті аумақтық және округтік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде белгіленеді.
3. Дауыстарды санаудың нәтижесі мен сайлау нәтижесін анықтауға байланысты өзге де мәселелер осы Конституциялық заңның Жалпы бөлімінде белгіленген қағидаларға сәйкес шешіледі.";
62) 94-1-бап алып тасталсын;
63) 95-бапта:
1-тармақта:
"аумақтық" деген сөзден кейін "немесе округтік" деген сөздермен толықтырылсын;
"Мәжіліс" деген сөз "немесе Парламент Мәжілісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бірлікте" деген сөзден кейін "немесе округте" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"мерзімдері бойынша" деген сөздерден кейін ", бірақ бір ай мерзімнен аспайтын мерзімде," деген сөздермен толықтырылсын;
"тізімдер" деген сөзден кейін "және сол кандидаттар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Егер сайлау бюллетеніне Парламент Мәжілісінің депутаттығына екіден артық кандидат енгізілсе және олардың бірде-біреуі сайланбаса, округтік сайлау комиссиясы ең көп бірдей дауыс санын алған кандидаттар бойынша депутатты сайлау бойынша қайта дауыс беруді тағайындайды. Егер кандидатуралардың шығып қалуы нәтижесінде бір кандидат қалса, оның кандидатурасы бойынша қайта дауыс беру өткізілмейді және ол сайланды деп есептеледі.";
64) 96-бапта:
1-тармақта:
"Мәжіліс" деген сөзден кейін "Парламент" деген сөзбен толықтырылсын;
"партиялық тізімдер бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"жарамсыз" деген сөзден кейін "не екі кандидат дауысқа түскен кезде олар сайланбады," деген сөздермен толықтырылсын.;
2-тармақ алып тасталсын;
65) 97-бапта:
1 тармақта:
"Мәжіліс" деген сөз "Парламент Мәжілісі" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеті" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
66) 100-бапта:
тақырыптағы "Кеңестiң" деген сөз "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Мәжіліс" деген сөз "Парламент Мәжілісі" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңеске" деген сөз "Сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Мәжіліс" деген сөз "Парламент Мәжілісі" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;

67) в статье 101:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) выборов депутатов вместо выбывших – досрочное прекращение полномочий депутата либо лишение мандата.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Выборы депутатов маслихатов вместо выбывших назначаются соответствующей избирательной комиссией.
Выборы депутатов маслихатов вместо выбывших проводятся одновременно в последнее воскресенье марта и (или) последнее воскресенье октября.
По согласованию с Центральной избирательной комиссией выборы депутатов маслихатов вместо выбывших могут быть назначены соответствующей избирательной комиссией на другую дату.";
68) в статье 103:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Право выдвижения кандидатов в депутаты маслихатов:
1) избираемых по партийным спискам, принадлежит политическим партиям;
2) избираемых по одномандатным территориальным округам, – политическим партиям, общественным объединениям, а также их структурным подразделениям (филиалам и представительствам) и гражданам путем самовыдвижения.";
дополнить пунктами 3-1 и 4-1 следующего содержания:
"3-1. Лицо, включенное в партийный список для избрания в депутаты маслихата от политической партии, не вправе выдвигаться по одномандатным территориальным избирательным округам.";
"4-1. Самовыдвижение кандидатов в депутаты маслихата производится гражданами путем подачи в соответствующую окружную избирательную комиссию заявления о намерении баллотироваться кандидатом в депутаты маслихата по данному одномандатному территориальному избирательному округу.
Выдвижение кандидата политической партией, общественным объединением, их структурными подразделениями (филиалами и представительствами) производится путем направления в соответствующую окружную избирательную комиссию решения высшего руководящего органа вместе с заявлением гражданина о согласии быть выдвинутым.
Общественное объединение, за исключением политических партий, либо его структурное подразделение вправе выдвигать кандидатами лиц, не являющихся членами данного общественного объединения. Общественное объединение, за исключением политических партий, либо его структурное подразделение может выдвигать в каждом избирательном округе только одного кандидата в депутаты маслихата. Решение о выдвижении кандидатов в депутаты маслихатов принимается большинством голосов от общего числа членов высшего органа общественного объединения и оформляется выпиской из протокола. Решение высшего органа общественного объединения:

67) 101-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшадағы "тағайындау үшін негіз болатын табылады" деген сөздер "тағайындау" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) шығып қалғандардың орнына депутаттар сайлау – депутаттың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату не мандаттан айыру тағайындау үшін негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлауды тиісті сайлау комиссиясы тағайындайды.
Мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлау наурыздың соңғы жексенбісінде және (немесе) қазанның соңғы жексенбісінде бір мезгілде өткізіледі.
Орталық сайлау комиссиясымен келісім бойынша мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлауды тиісті сайлау комиссиясы басқа күнге тағайындауы мүмкін.";
68) 103-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәслихаттар депутаттығына кандидаттар ұсыну құқығы:
1) партиялық тізімдер бойынша сайланатындар үшін – саяси партияларға тиесілі;
2) бір мандатты аумақтық округтер бойынша сайланатындар үшін – саяси партияларға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ олардың құрылымдық бөлімшелеріне (филиалдары мен өкілдіктеріне) және азаматтарға-өзін-өзі ұсыну арқылы беріледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1 және 4-1-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Саяси партиядан мәслихат депутаттығына сайлау үшін партиялық тізімге енгізілген адамның бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылуға құқығы жоқ.
4-1. Мәслихат депутаттығына кандидаттардың өзін-өзі ұсынуы азаматтардың тиісті округтік сайлау комиссиясына осы бір мандатты аумақтық сайлау округі бойынша мәслихат депутаттығына кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініш беруі арқылы жүргізіледі.
Кандидатты саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олардың құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) ұсынуы тиісті округтік сайлау комиссиясына жоғары басшы органның шешімін азаматтың ұсынуға келісімі туралы өтінішпен бірге жіберу арқылы жүргізіледі.
Саяси партияларды қоспағанда, қоғамдық бірлестік не оның құрылымдық бөлімшесі осы қоғамдық бірлестіктің мүшелері болып табылмайтын адамдарды кандидаттар ретінде ұсынуға құқылы. Саяси партияларды қоспағанда, қоғамдық бірлестік не оның құрылымдық бөлімшесі әрбір сайлау округінде мәслихат депутаттығына бір ғана кандидат ұсына алады. Мәслихаттар депутаттығына кандидаттар ұсыну туралы шешім қоғамдық бірлестіктің жоғары органы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады және хаттамадан үзінді көшірмемен ресімделеді. Қоғамдық бірлестіктің жоғары органының шешімі:

1) доводится до сведения выдвинутого кандидата;
2) вместе с заявлением кандидата о согласии баллотироваться направляется в соответствующую окружную избирательную комиссию.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Выдвижение и самовыдвижение кандидатов в депутаты маслихатов начинается за шестьдесят дней до дня голосования и заканчивается в восемнадцать часов по местному времени за тридцать дней до дня выборов, если иное не установлено при назначении выборов.
8. В случае, если на день окончания срока регистрации партийных списков или кандидатов по соответствующему избирательному округу зарегистрировано менее двух партийных списков или кандидатов, соответствующая избирательная комиссия продлевает срок выдвижения кандидатов не более чем на двадцать дней.";
69) в статье 104;
в заголовке слова "партийных списков" исключить;
в пункте 1 после слова "партиями," дополнить словом "кандидатов";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Кандидат в депутаты маслихата до регистрации и после его проверки на соответствие предъявляемым Конституцией и настоящим Конституционным законом требованиям вносит на счет местных исполнительных органов в качестве депозита избирательный взнос в пятикратном размере установленной законодательством минимальной заработной платы. Внесенный взнос возвращается кандидату в случаях, если по итогам выборов кандидат избран депутатом маслихата или по итогам голосования кандидат набрал не менее пяти процентов голосов избирателей, принявших участие в голосовании, а также в случае смерти кандидата. Во всех остальных случаях внесенный взнос возврату не подлежит и обращается в доход республиканского бюджета.";
в пункте 2 слова "Кандидат, включенный в партийный список,"; заменить на слово "кандидат";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Регистрация кандидата от политической партий, общественного объединения их структурными подразделениями (филиалами и представительствами) осуществляется при наличии следующих документов:
1) выписки из протокола высшего органа политической партии, общественного объединения по выдвижению кандидата по соответствующему избирательному округу с приложением копии документа о регистрации политической партии, общественного объединения в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) заявления гражданина о согласии баллотироваться кандидатом в депутаты по данному избирательному округу от выдвинувшей его политической партии, общественного объединения;
3) биографических данных о кандидате;
4) справки налогового органа о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;

1) ұсынылған кандидаттың назарына жеткізіледі;
2) кандидаттың дауысқа түсуге келісімі туралы өтінішімен бірге тиісті округтік сайлау комиссиясына жіберіледі.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мәслихат депутаттығына кандидаттарды ұсыну және өзін-өзі ұсыну, егер сайлауды тағайындау кезінде өзгеше белгіленбесе, дауыс берілетін күннен алпыс күн бұрын басталады және сайлау күніне отыз күн қалғанда жергілікті уақытпен сағат он сегізде аяқталады.
8. Егер тиісті сайлау округі бойынша партиялық тізімдерді немесе кандидаттарды тіркеу мерзімі аяқталатын күнге екіден кем партиялық тізім немесе кандидаттар тіркелген болса, тиісті сайлау комиссиясы кандидаттарды ұсыну мерзімін жиырма күннен аспайтын мерзімге ұзартады.";
69) 104-бапта;
тақырыбындағы "кандидаттардың партиялық тізімдерін" деген сөздер "кандидаттарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ "тізімдерді" деген сөзден кейін ", кандидаттарды" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мәслихат депутаттығына кандидат тіркелгенге дейін және оның Конституцияда және осы Конституциялық заңда қойылатын талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін жергілікті атқарушы органдардың шотына депозит ретінде заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының бес еселенген мөлшерінде сайлау жарнасын енгізеді. Егер сайлау қорытындылары бойынша кандидат мәслихат депутаты болып сайланса немесе дауыс беру қорытындылары бойынша кандидат дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының кемінде бес пайызын алса, сондай-ақ кандидат қайтыс болған жағдайда енгізілген жарна кандидатқа қайтарылады. Қалған барлық жағдайларда енгізілген жарна қайтарылуға жатпайды және республикалық бюджет кірісіне алынады.";
2-тармақтағы "Партиялық тізімге енгізілген кандидат" деген сөздер "Кандидат" деген сөзбен ауыстырылсын;
мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Саяси партиядан, қоғамдық бірлестіктен кандидатты тіркеуді олардың құрылымдық бөлімшелері (филиалдары мен өкілдіктері) мынадай құжаттар:
1) саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің тиісті сайлау округі бойынша кандидатты ұсыну жөніндегі жоғары органының саяси партияны, қоғамдық бірлестікті Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеу туралы құжаттың көшірмесі қоса берілген хаттамасынан үзінді көшірме;
2) азаматтың өзін ұсынған саяси партиядан, қоғамдық бірлестіктен осы сайлау округі бойынша депутаттыққа кандидат болып дауысқа түсуге келісімі туралы өтініші;
3) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
4) кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтері мен міндеттемелері туралы декларациялар тапсырғаны туралы салық органының анықтамасы;

5) документа, подтверждающего внесение кандидатом избирательного взноса.
Регистрация кандидата в случае его самовыдвижения осуществляется при наличии следующих документов:
1) заявления о намерении баллотироваться кандидатом по данному избирательному округу;
2) биографических данных о кандидате;
3) справки налогового органа о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
4) документа, подтверждающего внесение кандидатом избирательного взноса.
К регистрации допускается любое число кандидатов в депутаты маслихата.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. О регистрации партийных списков и кандидатов в депутаты маслихата соответствующая избирательная комиссия составляет протокол, который в пятидневный срок представляется в вышестоящую или территориальную избирательную комиссию.";
в пункте 6:
слово "Территориальная" заменить словом "Соответствующая";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) не позднее чем на седьмой день после регистрации партийных списков и кандидатов публикует в местных средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием:
по партийным спискам – наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (род занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;
по кандидатам – фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (род занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также, в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к общественному объединению и национальной принадлежности;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации партийного списка или кандидата в случаях:
нарушения политической партией, общественным объединением, кандидатом правил выдвижения, непредставления необходимых документов для регистрации;
проведения политической партией, выдвинувшей партийный список, политической партией, общественным объединением, выдвинутыми ими кандидатами, кандидатами в порядке самовыдвижения, а также доверенными лицами всех указанных лиц предвыборной агитации до окончания срока регистрации;
установления судом факта распространения кандидатом и (или) его доверенными лицами ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого кандидата, подрывающих его деловую репутацию;
выхода из партийного списка лиц, составляющих более пятидесяти процентов от всего партийного списка;
установления судом фактов подкупа избирателей политической партией, выдвинувшей партийный список, политической партией, общественным объединением, выдвинутыми ею кандидатами, кандидатами в порядке самовыдвижения, а также доверенными лицами всех указанных лиц;
несоответствия кандидата требованиям, предъявляемым к нему Конституцией, настоящим Конституционным законом и законодательством;
использования кандидатом должностного или служебного положения в своей предвыборной кампании;
выявления на момент подачи декларации недостоверности сведений об активах и обязательствах, задекларированных кандидатом или его (ее) супругой (супругом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции;
иных случаях, установленных настоящим Конституционным законом.
Отмена решения о регистрации партийного списка, кандидата или восстановление ранее снятого с регистрации партийного списка, кандидата за два дня до дня голосования не допускаются.";

5) кандидаттың сайлау жарнасын енгізгенін растайтын құжат болған кезде жүзеге асырады.
Кандидатты өзін-өзі ұсынған жағдайда тіркеу мынадай құжаттар:
1) аталған сайлау округі бойынша кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініш;
2) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
3) кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтері мен міндеттемелері туралы декларациялар тапсырғаны туралы салық органының анықтамасы;
4) кандидаттың сайлау жарнасын енгізгенін растайтын құжат болған кезде жүзеге асырылады.
Тіркеуге мәслихат депутаттығына кандидаттардың кез келген санына жол беріледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тиісті сайлау комиссиясы мәслихат депутаттығына партиялық тiзiмдерді және кандидаттарды тiркеу туралы хаттама жасайды, ол бес күн мерзімде жоғары тұрған немесе аумақтық сайлау комиссиясына ұсынылады.";
6-тармақта:
"Аумақтық" деген сөз "Тиісті" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) партиялық тізімдер мен кандидаттар тіркелгеннен кейін жетінші күннен кешіктірмей жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында тіркеу туралы хабарламаны:
партиялық тізімдер бойынша – саяси партияның атауы және партиялық тізімге енгізілген адамдар саны, сондай-ақ партиялық тізімге енгізілген әрбір адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылы, атқаратын лауазымы (қызмет түрі), жұмыс орны және тұрғылықты жері;
кандидаттар бойынша – әрбір кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылы, атқаратын лауазымы (қызмет түрі), жұмыс орны және тұрғылықты жері, сондай-ақ кандидаттың қалауына, оның қоғамдық бірлестікке қатыстылығы мен ұлттық тиесілігі туралы мәліметтерге қарай;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мынадай жағдайларда:
саяси партия, қоғамдық бірлестік, кандидат ұсыну қағидаларын бұзған, тіркеу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған;
партиялық тізімді ұсынған саяси партия, қоғамдық бірлестік, олар ұсынған кандидаттар, өзін-өзі ұсыну тәртібімен кандидаттар, сондай-ақ аталған барлық тұлғалардың сенім білдірілген адамдары сайлау алдындағы үгітті тіркеу мерзімі аяқталғанға дейін жүргізген;
сот кандидаттың және (немесе) оның сенiм бiлдiрілген адамдарының басқа кандидаттың ар-намысы мен қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн, оның iскерлiк беделiн түсіретін жалған мәлiметтердi тарату фактiсiн анықтаған;
бүкіл партиялық тізімнің елу пайызынан астамын құрайтын адамдар партиялық тізімінен шыққан;
сот партиялық тізімді ұсынған саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олар ұсынған кандидаттардың, өзін-өзі ұсыну тәртібімен кандидаттардың, сондай-ақ сайлаушылардың аталған барлық адамдарының сатып алу фактілерін анықтаған;
кандидаттың Конституцияда, осы Конституциялық заңда және заңдарда қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі;
кандидаттың өзінің сайлау алдындағы науқанында лауазымдық немесе қызмет жағдайын пайдалануы;
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес, декларацияны тапсыру кезіне кандидат немесе оның зайыбы (жұбайы) декларациялаған активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтердің анық еместігі анықталған;
осы Конституциялық заңда белгiленген өзге де жағдайларда партиялық тізімді немесе кандидатты тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
Дауыс беретін күнге екі күн қалғанда партиялық тізімді, кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға немесе бұрын тіркеуден шығарылған партиялық тізімді, кандидатты қалпына келтіруге жол берілмейді.";

в части второй подпункта 3) пункта 6 после слова "списка" дополнить словом ", кандидата";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Отказ в регистрации или отмена решения о регистрации партийного списка, кандидата могут быть в семидневный срок обжалованы в вышестоящую избирательную комиссию или суд. В случае отказа в регистрации или отмены решения о регистрации кандидата, выдвинутого политической партией, общественным объединением по одномандатным территориальным избирательным округам, такое решение может быть обжаловано как самим кандидатом, так и политической партией, общественным объединением, выдвинувшим кандидата. При этом вышестоящая избирательная комиссия или суд выносят по жалобе решение в семидневный срок со дня подачи жалобы.";
в пункте 8:
после слова "списков" дополнить словом ", кандидатов";
слова "два месяца" заменить словами "шестьдесят дней до дня голосования";
70) в статье 105:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Кандидат в депутаты маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам может отозвать свою кандидатуру, обратившись с письменным заявлением об этом в соответствующую окружную избирательную комиссию.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Руководящий орган политической партии либо соответствующего ее филиала (представительства) в период до регистрации и после нее, за исключением последних двух дней до голосования, может обратиться с соответствующим представлением в соответствующую избирательную комиссию об исключении кандидата в депутаты маслихата из партийного списка либо отмене своего решения о выдвижении кандидата.
Общественное объединение в любое время до регистрации и после нее, за исключением последних двух дней до голосования, может отменить свое решение о выдвижении кандидата в депутаты маслихата, обратившись с соответствующим представлением в окружную избирательную комиссию.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В этих случаях соответствующая избирательная комиссия исключает лиц, включенных в партийный список, не производит регистрацию кандидата либо отменяет решение о регистрации кандидата.
Кандидат в депутаты маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам не может снять свою кандидатуру за два дня до дня голосования.";
71) в статье 106:
заголовок после слова "фонда" дополнить словами "политической партии,";
подпункт 2) пункта 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятьдесят раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в двести пятьдесят раз.";

6-тармақтың 3) тармақшасының екінші бөлігіндегі "тізім" деген сөзден кейін ", кандидаттың" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Партиялық тізімді, кандидатты тіркеуден бас тартуға немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға жеті күн мерзімде жоғары тұрған сайлау комиссиясына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін. Саяси партия, бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша қоғамдық бірлестік ұсынған кандидатты тіркеуден бас тартқан немесе тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайда, мұндай шешімге кандидаттың өзі де, саяси партия да, кандидатты ұсынған қоғамдық бірлестік те шағым жасай алады. Бұл ретте жоғары тұрған сайлау комиссиясы немесе сот шағым берілген күннен бастап жеті күн мерзімде шағым бойынша шешім шығарады.";
8-тармақта:
"тізімдерді" деген сөзден кейін ", кандидаттарды" деген сөзбен толықтырылсын;
"екі ай бұрын" деген сөздерді "дауыс беру күніне алпыс күн бұрын";
70) 105-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша мәслихат депутаттығына кандидат бұл туралы тиісті округтік сайлау комиссиясына жазбаша өтініш бере отырып, өз кандидатурасын кері қайтарып ала алады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Саяси партияның не оның тиісті филиалының (өкілдігінің) басшы органы дауыс беруге дейінгі соңғы екі күнді қоспағанда, тіркеуге дейінгі және одан кейінгі кезеңде тиісті сайлау комиссиясына мәслихат депутаттығына кандидатты партиялық тізімнен шығару не кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жою туралы тиісті ұсыныммен жүгіне алады.
Қоғамдық бірлестік тіркеуге дейінгі және одан кейінгі кез келген уақытта, дауыс беруге дейінгі соңғы екі күнді қоспағанда, округтік сайлау комиссиясына тиісті ұсыныспен жүгіне отырып, мәслихат депутаттығына кандидат ұсыну туралы өз шешімінің күшін жоя алады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұндай жағдайларда тиісті сайлау комиссиясы партиялық тізімге енгізілген адамдарды шығарып тастайды, кандидатты тіркемейді не кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша мәслихат депутаттығына кандидат дауыс берілетін күннен екі күн бұрын өз кандидатурасын алып тастай алмайды.";
71) 106-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Саяси партияның, мәслихат депутаттығына кандидаттың сайлау қорының мөлшерi";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын;
"Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төменгі жалақының елу еседен астамға мөлшерінен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының жиынтығында екі жүз елу есе мөлшерінен аспауға тиіс.";

дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы образуют:
1) собственные средства кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в сто раз;
2) добровольные пожертвования граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в двести раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в десять раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в двадцать пять раз.
4. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов районов и городов образуют:
1) собственные средства кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в пятьдесят раз;
2) добровольные пожертвования граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в сто раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пять раз и юридического лица Республики Казахстан в совокупности более чем в пятнадцать раз.";
72) в статье 107:
заголовок после слова "кандидатов" дополнить словом ", кандидатов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае, если в результате выбытия партийных списков, кандидатов после окончания срока регистрации по соответствующему избирательному округу остается менее двух партийных списков кандидатов либо менее двух кандидатов в депутаты маслихата, соответствующая избирательная комиссия своим решением продлевает срок выборов, но не более чем на два месяца.";
пункт 2 после слова "кандидатов" дополнить словом ", кандидатов";
73) в статье 108:
пункт 1:
после слова "в городе" дополнить словом "окружную";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Окружные избирательные комиссии направляют протоколы по результатам голосования по округу в районные, городские, избирательные комиссии.";
пункт 2 после слова "протоколов" дополнить словом "окружных";
в части первой пункта 3 после слова "в городе" дополнить словом ", окружные";

мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттарында депутаттыққа кандидаттың сайлау қоры:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен жүз еседен еседен аспауға тиіс меншікті қаражатынан;
2) жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерінен Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері ең төменгі жалақынан екі жүз есе аспауға тиіс.
Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен он еседен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының жиынтығында жиырма бес еседен аспауға тиіс;
4. Аудандар мен қалалар мәслихаттарын депутаттыққа кандидаттың сайлау қоры:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен елу еседен еседен аспауға тиіс меншікті қаражатынан;
2) жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерінен Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері ең төменгі жалақынан жүз есе аспауға тиіс.
Жеке тұлғаның ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында заңнамада белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен бес еседен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырылымдықтарының шекті мөлшері жиынтығында он бес есе аспауға тиіс.";
72) 107-бапта:
Тақырыбы "тізімдерін" деген сөзден кейін ", кандидаттардың," деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер тiркеу мерзiмi аяқталғаннан кейiн партиялық тізімдерден, кандидаттардың шығып қалу нәтижесiнде тиiстi сайлау округi бойынша мәслихат депутаттығына кандидаттардың екi ден аз партиялық тізімі немесе кандидаттардың екіден кемқалса, тиісті сайлау комиссиясы өз шешiмiмен сайлау мерзiмiн ұзартады, бiрақ ол екi айдан аспайды.";
2-тармақ "бұл жағдайда" деген сөздерден кейін ", кандидаттардың," деген сөзбен толықтырылсын;
73) 108-бапта:
1-тармақ:
"аудандық" деген сөзден кейін ", округтік" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Округтік сайлау комиссиялары округ бойынша дауыс беру нәтижелері туралы хаттамаларды аудандық, қалалық сайлау комиссияларына жібереді.";
2-тармақ "бойынша" деген сөзден кейін "округтік" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі "аудандық" деген сөзден кейін ", округтік" деген сөзбен толықтырылсын;

74) дополнить статьей 109-1 следующего содержания:
"Статья 109-1. Повторное голосование при выборах депутата маслихата
1. Если в избирательный бюллетень было включено более двух кандидатов в депутаты маслихата и ни один из них не был избран, окружная избирательная комиссия назначает повторное голосование по выборам депутата по двум кандидатам, получившим наибольшее количество голосов. Если в результате выбытия кандидатур остается один кандидат, повторное голосование по его кандидатуре не проводится и он считается избранным.
2. Повторное голосование проводится не позднее чем в месячный срок с соблюдением требований настоящего Конституционного закона. О проведении повторного голосования сообщается в местных средствах массовой информации.";
75) в статье 112:
в пунктах 1 и 2 слово "территориальная" исключить;
пункт 2:
после слова "(городской)" дополнить словом ", окружной";
после слов "партийный список," дополнить словами "политической партией, общественным объединением, выдвинувших кандидатов, и самим кандидатом по одномандатному территориальному избирательному округу";
76) в статье 113:
заголовок после слова "маслихатов" дополнить словами "и выборов депутатов вместо выбывших";
после слова "маслихатов" дополнить словами "и выборы депутатов вместо выбывших";
дополнить частью второй следующего содержания:
"За год до истечения конституционного срока полномочий маслихата выборы депутата вместо выбывшего не проводятся.";
77) в заголовке главы 13-1 слова "города районного значения, села, поселка, сельского округа Республики Казахстан" исключить;
78) главу 13-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 13-1. Выборы акима
Статья 113-1. Назначение выборов акима
1. Основаниями для назначения выборов являются:
1) окончание установленного законом срока полномочий акима;
2) досрочное прекращение полномочий акима или реорганизация соответствующей административно-территориальной единицы (слияние, преобразование, выделение или разделение) в случаях, установленных законом.
При реорганизации (слияние, преобразование, выделение или разделение) административной территориальной единицы выборы назначаются только во вновь созданной административной территориальной единице.
2. Выборы акима района, города областного значения назначаются соответствующей территориальной избирательной комиссией не менее чем за шестьдесят дней до истечения срока полномочий акима. Выборы акима города районного значения, села, поселка, сельского округа назначаются соответствующей территориальной избирательной комиссией не менее чем за пятьдесят дней до истечения срока полномочий акима.

74) мынадай мазмұндағы 109-1-баппен толықтырылсын:
"109-1-бап. Мәслихат депутатын сайлау кезiндегi қайта дауыс беру
1. Егер сайлау бюллетенiне екеуден артық мәслихат депутаттығына кандидат енгiзiлген болса әрi олардың бiрде-бiрi сайланбаса, округтiк сайлау комиссиясы неғұрлым көп дауыс алған екi кандидат бойынша депутат сайлауы бойынша қайта дауыс беру тағайындайды. Егер кандидатуралардың шығып қалуы нәтижесiнде бiр кандидат қалса, онда оның кандидатурасы бойынша қайта дауыс беру өткiзiлмейді және ол сайлануды деп есептеледі.
2. Қайта дауыс беру осы Конституциялық заңның талаптарын сақтай отырып, бiр ай мерзiмнен кешiктiрiлмей жүргiзiледi. Қайта дауыс берудi өткiзу туралы жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдарында хабарланады.";
75) 112-бапта:
1 және 2-тармақтағы "аумақтық" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақта:
"(қалалық)" деген сөзден кейін ", округтік" деген сөзбен толықтырылсын;
"саяси партия" деген сөздерден кейін ", кандидаттарды ұсынған саяси партия, қоғамдық бірлестік және бір мандатты аумақтық сайлау округі бойынша кандидаттың өзі" деген сөздермен толықтырылсын;
76) 113-бапта:
тақырыбындағы "сайлауды" деген сөзден кейін "және шығып қалғандардың орнына депутаттар сайлауды" деген сөздермен толықтырылсын;
"сайлау" деген сөздерден кейін "және шығып қалғандардың орнына депутаттар сайлау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мәслихат өкілеттігінің конституциялық мерзімі аяқталардан бір жыл бұрын шығып қалған депутаттың орнына сайлау өткізілмейді.";
77) 13-1-тараудың тақырыбындағы "Қазақстан Республикасының аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін" деген сөздер "Әкім" деген сөзбен ауыстырылсын;
78) 13-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1 тарау. Әкім сайлауы
113-1-бап. Әкім сайлауын тағайындау
1. Сайлауды тағайындау үшін:
1) әкімнің заңда белгіленген өкілеттік мерзімінің аяқталуы;
2) заңда белгіленген жағдайларда әкім өкілеттігінің мерзімінен бұрын тоқтатылуы немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктін қайта ұйымдастырылуы (қосу, қайта құру, бөліп шығару немесе бөліну) негіз болып табылады.
Әкімшілік аумақтық бірлікті қайта ұйымдастыру (қосу, қайта құру, бөліп шығару немесе бөліну) кезінде сайлау жаңадан құрылған әкімшілік аумақтық бірлікте ғана тағайындалады.
2. Аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің сайлауын әкімнің өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін кемінде алпыс күн бұрын тиісті аумақтық сайлау комиссиясы тағайындайды. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің сайлауын әкімнің өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін кемінде елу күн бұрын тиісті аумақтық сайлау комиссиясы тағайындайды.

Выборы акима должны быть проведены не менее чем за десять дней до истечения установленного законом срока его полномочий, за исключением случаев, указанных в пункте 6 статьи 113-3 и статье 113-9 настоящего Конституционного закона.
3. Выборы акима назначаются соответствующей территориальной избирательной комиссией в течение месяца со дня досрочного прекращения полномочий акима или реорганизации (слияние, преобразование, выделение или разделение) соответствующей административной территориальной единицы и проводятся со дня их назначения для акима района, города областного значения в течение пятидесяти дней, для акима города районного значения, села, поселка, сельского округа – в течение сорока дней.
4. Сообщение о дне выборов публикуется в местных средствах массовой информации.
Статья 113-2. Требования, предъявляемые к акиму
Для избрания акимом гражданин Республики Казахстан должен соответствовать требованиям, предусмотренным настоящим Конституционным законом, статьей 36-2 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы устанавливается уполномоченным органом по делам государственной службы на основании документов, представленных соответствующей территориальной избирательной комиссией.
Для проверки соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы кандидат в акимы представляет в соответствующую территориальную избирательную комиссию необходимые документы, перечень которых устанавливается уполномоченным органом по делам государственной службы совместно с Центральной избирательной комиссией.
Статья 113-3. Выдвижение кандидата в акимы
1. Выдвижение кандидата в акимы производится политическими партиями, зарегистрированными в установленном порядке, из числа своих членов, гражданами – в порядке самовыдвижения путем подачи в территориальную избирательную комиссию соответствующего избирательного округа заявления о намерении баллотироваться кандидатом в акимы, а также вышестоящим акимом, если на день окончания срока выдвижения выдвинуто менее двух кандидатов.
Политическая партия вправе выдвигать лишь одного кандидата в одном избирательном округе.
2. Решение высшего руководящего органа соответствующего филиала (представительства) политической партии о выдвижении кандидата в акимы оформляется выпиской из протокола.
3. Решение высшего руководящего органа соответствующего филиала (представительства) политической партии:

Осы Конституциялық заңның 113-3-бабының 6-тармағында және 113-9-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, әкім сайлауы оның өкілеттігінің заңда белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін кемінде он күн бұрын өткізілуге тиіс.
3. Әкім сайлауын тиісті аумақтық сайлау комиссиясы әкімнің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған немесе тиісті әкімшілік аумақтық бірлік қайта ұйымдастырылған (қосылған, қайта құрылған, бөліп шығарылған немесе бөлінген) күннен бастап бір ай ішінде тағайындайды және олар тағайындалған күннен бастап аудан, облыстық маңызы бар қала әкімі үшін – елу күн ішінде, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі үшін қырық күн ішінде өткізіледі.
4. Сайлау күні туралы хабар жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
113-2-бап. Әкімге қойылатын талаптар
Қазақстан Республикасының азаматы әкім болып сайлану үшін осы Конституциялық заңда, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-2-бабында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестікті тиісті аумақтық сайлау комиссиясы ұсынған құжаттар негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестікті тексеру үшін әкімдікке кандидат тізбесін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Орталық сайлау комиссиясымен бірлесіп белгілейтін қажетті құжаттарды тиісті аумақтық сайлау комиссиясына ұсынады.
113-3-бап. Әкімдікке кандидат ұсыну
1. Әкімдікке кандидатты ұсынуды белгіленген тәртіппен тіркелген саяси партиялар өз мүшелері арасынан, азаматтар – өзін-өзі ұсыну тәртібімен, тиісті сайлау округінің аумақтық сайлау комиссиясына әкімдікке кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініш беру арқылы, сондай-ақ жоғары тұрған әкімге, егер ұсыну мерзімі аяқталатын күнге екіден кем кандидат ұсынылса, жүргізеді.
Саяси партия бір сайлау округінде тек бір кандидат ұсынуға құқылы.
2. Саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органының әкімге кандидат ұсыну туралы шешімі хаттамадан үзінді көшірмемен ресімделеді.
3. Саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органының шешімі:

1) доводится до сведения выдвинутого кандидата;
2) вместе с заявлением кандидата о согласии баллотироваться направляется в соответствующую территориальную избирательную комиссию одновременно с выпиской из протокола о выдвижении кандидата в акимы.
4. Никто не может быть выдвинут кандидатом более чем в одном избирательном округе.
5. Выдвижение кандидатов начинается со дня, следующего за днем назначения выборов, и заканчивается в восемнадцать часов по местному времени за тридцать дней до дня проведения выборов акимов районов, городов областного значения и за двадцать пять дней до дня проведения выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, если иное не установлено при назначении выборов.
6. Если на день окончания срока выдвижения выдвинуто менее двух кандидатов в акимы, то соответствующая территориальная избирательная комиссия продлевает срок выдвижения кандидатов не более чем на три дня.
При этом вышестоящий аким в случае отсутствия выдвинутых кандидатов либо выдвижения одного кандидата на день окончания срока выдвижения вправе выдвинуть двух либо одного кандидата соответственно.
Статья 113-4. Сбор подписей в поддержку кандидата в акимы
1. Кандидат в акимы в случае его самовыдвижения должен быть поддержан не менее чем одним процентом голосов от общего числа избирателей соответствующего избирательного округа, имеющих право голосовать.
2. Поддержка избирателей удостоверяется сбором их подписей.
3. Сбор подписей в поддержку кандидата организуется доверенными лицами и оформляется подписными листами, выдаваемыми соответствующей территориальной избирательной комиссией не позднее чем в трехдневный срок после проверки кандидата на соответствие требованиям, предусмотренным настоящим Конституционным законом, статьей 36-2 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
3-1. Подписные листы должны быть представлены в соответствующую территориальную избирательную комиссию не позднее трех дней до окончания периода регистрации.
4. Каждый подписной лист должен иметь порядковый номер и включать в себя фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата и лица, собирающего подписи, личную подпись кандидата, а также графы, содержащие следующие сведения о ставящих свои подписи избирателях:
1) фамилию, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) номер и серию документа, удостоверяющего личность;

1) ұсынылған кандидаттың назарына жеткізіледі;
2) кандидаттың дауысқа түсуге келісуі туралы өтінішімен бірге тиісті аумақтық сайлау комиссиясына әкімдікке кандидат ұсыну туралы хаттамадан үзінді көшірмемен бір мезгілде жіберіледі.
4. Ешкім біреуден артық сайлау округінде кандидат болып ұсынылмайды.
5. Егер сайлауды тағайындау кезінде өзгеше белгіленбесе, кандидаттар ұсыну сайлау тағайындалған күннен кейінгі күннен басталады және аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің сайлауы өткізілетін күнге дейін отыз күн бұрын және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің сайлауы өткізілетін күнге дейін жиырма бес күн бұрын жергілікті уақыт бойынша сағат он сегізде аяқталады.
6. Егер ұсыну мерзімі аяқталатын күнге әкімдікке екеуден аз кандидат ұсынылса, онда аумақтық сайлау комиссиясы кандидаттарды ұсыну мерзімін үш күннен аспайтын мерзімге ұзартады.
Бұл ретте жоғары тұрған әкім ұсынылған кандидаттар болмаған не ұсыну мерзімі аяқталған күні бір кандидат ұсынылған жағдайда, тиісінше екі не бір кандидатты ұсынуға құқылы.
113-4-бап. Әкімдікке кандидатты қолдап қол жинау
1. Әкімдікке кандидат өзін-өзі ұсынған жағдайда дауыс беруге құқығы бар тиісті сайлау округі сайлаушыларының жалпы санының кемінде бір пайыз дауысымен қолдау табуға тиіс.
2. Сайлаушылардың қолдауы олардың қолдарын жинаумен куәландырылады.
3. Кандидатты қолдап қол жинауды сенім білдірілген адамдар ұйымдастырады және кандидаттың осы Конституциялық заңда, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-2-бабында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкестігі тексерілгеннен кейін үш күн мерзімнен кешіктірілмей тиісті аумақтық сайлау комиссиясы беретін қол қою парақтарымен ресімделеді.
3-1. Қол қою парақтары тиісті аумақтық сайлау комиссиясына тіркеу кезеңі аяқталғанға дейін үш күннен кешіктірілмей ұсынылуға тиіс.
4. Әрбір қол қою парағының реттік нөмірі болуға және онда кандидат пен қол жинайтын адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса), кандидаттың жеке қолы, сондай-ақ өз қолдарын қоятын сайлаушылар туралы мынадай мәліметтер:
1) тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
2) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы;

3) число, месяц и год рождения;
4) адрес места жительства;
5) личную подпись.
5. Лицо, собирающее подписи, должно предъявлять при сборе подписей копию удостоверения о регистрации доверенного лица кандидата, личная подпись которого стоит на соответствующем подписном листе.
6. Образец подписного листа утверждается Центральной избирательной комиссией.
7. Заполненные подписные листы сдаются в соответствующую территориальную избирательную комиссию, которая в трехдневный срок осуществляет проверку достоверности собранных подписей с привлечением работников уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности и оформляет соответствующий протокол.
8. Проверка достоверности подписей производится до установления достоверных подписей в количестве, необходимом кандидату в акимы в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
Статья 113-5. Регистрация кандидатов в акимы
1. Регистрация кандидатов осуществляется соответствующей территориальной избирательной комиссией.
2. Кандидат, за исключением кандидата, выдвинутого политической партией, вносит из своих средств на счет местных исполнительных органов избирательный взнос:
для кандидатов в акимы района (города областного значения) – в пятикратном минимальном размере заработной платы, устанавливаемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и действующем на 1 января соответствующего финансового года;
для кандидатов в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа – в однократном минимальном размере заработной платы, устанавливаемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и действующем на 1 января соответствующего финансового года.
Политическая партия, выдвинувшая кандидата, вносит из своих средств на счет местных исполнительных органов избирательный взнос за каждого выдвинутого кандидата:
для кандидатов в акимы района (города областного значения) – в пятикратном минимальном размере заработной платы, устанавливаемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и действующем на 1 января соответствующего финансового года;
для кандидатов в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа – в однократном минимальном размере заработной платы, устанавливаемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и действующем на 1 января соответствующего финансового года.
Внесенный взнос возвращается кандидату или политической партии в случаях, если по итогам выборов кандидат избран акимом или по итогам голосования кандидат набрал не менее пяти процентов голосов избирателей, принявших участие в голосовании, а также в случае смерти кандидата. Во всех остальных случаях внесенный взнос возврату не подлежит и обращается в доход местного бюджета.

3) туған күні, айы және жылы;
4) тұрғылықты жерінің мекенжайы;
5) жеке қолы қамтылған бағандар болуға тиіс.
5. Қол жинайтын адам қол жинау кезінде тиісті қол қою парағында жеке қолы тұратын кандидаттың сенім білдірілген адамын тіркеу туралы куәліктің көшірмесін көрсетуге тиіс.
6. Қол қою парағының үлгісін Орталық сайлау комиссиясы бекітеді.
7. Толтырылған қол қою парақтары тиісті аумақтық сайлау комиссиясына тапсырылады, ол үш күндік мерзімде құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктер беру жөніндегі уәкілетті органның жұмыскерлерін тарта отырып, жиналған қолдардың анықтығын тексеруді жүзеге асырады және тиісті хаттаманы ресімдейді.
8. Қойылған қолдардың анықтығын тексеру осы баптың 1-тармағына сәйкес әкімдікке кандидатқа қажеттi мөлшерде қолдардың анықтығы белгіленгенге дейiн жүргізiледi.
113-5-бап. Әкімдікке кандидаттарды тіркеу
1. Кандидаттарды тіркеуді тиісті аумақтық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
2. Саяси партия ұсынған кандидатты қоспағанда, кандидат өз қаражатынан жергілікті атқарушы органдардың шотына сайлау жарнасын:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігіне кандидаттар үшін – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төмен бес еселенген мөлшерінде;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігіне кандидаттар үшін – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төменгі бір еселенген мөлшерінде енгізеді.
Кандидатты ұсынған саяси партия өз қаражатынан әрбір ұсынылған кандидат үшін жергілікті атқарушы органдардың шотына сайлау жарнасын:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігіне кандидаттар үшін – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төмен бес еселенген мөлшерінде;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігіне кандидаттар үшін – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төменгі бір еселенген мөлшерінде енгізеді.
Сайлау қорытындылары бойынша кандидат әкім болып сайланған немесе дауыс беру қорытындылары бойынша кандидат дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының кемінде бес пайызын алған жағдайларда, сондай-ақ кандидат қайтыс болған жағдайда енгізілген жарна кандидатқа немесе саяси партияға қайтарылады. Қалған барлық жағдайларда енгізілген жарна қайтарылуға жатпайды және жергілікті бюджет кірісіне алынады.

3. Кандидат и его (ее) супруга (супруг) до регистрации представляют в органы государственных доходов по месту жительства декларации об активах и обязательствах на первое число месяца начала срока выдвижения в порядке и форме, установленных уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Достоверность сведений об активах и обязательствах, задекларированных кандидатом и его (ее) супругой (супругом), проверяется органами государственных доходов в течение пяти дней со дня регистрации кандидата.
При этом организации, получившие требования органов государственных доходов о представлении сведений об активах и обязательствах кандидата и его (ее) супруги (супруга), обязаны представить запрашиваемую информацию в течение трех дней со дня получения требования.
4. Соответствующая территориальная избирательная комиссия с момента поступления документов на регистрацию направляет документы кандидата в органы национальной безопасности Республики Казахстан для проведения специальной проверки.
Результаты специальной проверки представляются органами национальной безопасности Республики Казахстан районной (городской) избирательной комиссии в течение тридцати дней с момента получения документов от районной (городской) избирательной комиссии.
При этом организации, получившие требования органов национальной безопасности Республики Казахстан о представлении сведений в ходе специальной проверки, обязаны представить запрашиваемую информацию в течение трех дней со дня получения требования.
5. Регистрация кандидата, выдвинутого политической партией, производится при наличии следующих документов:
1) выписки из протокола заседания высшего руководящего органа соответствующего филиала (представительства) политической партии по выдвижению кандидата с приложением копии документа о государственной регистрации данной политической партии;
2) заявления гражданина о согласии баллотироваться кандидатом в акимы;
3) биографических данных о кандидате;
4) справки органа государственных доходов о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
5) документа, удостоверяющего внесение политической партией избирательного взноса;
6) документа, подтверждающего членство лица в политической партии;
7) документов, необходимых для проведения специальной проверки граждан, поступающих на государственную службу Республики Казахстан.
6. Регистрация кандидата в случае его самовыдвижения производится при наличии следующих документов:

3. Тіркелгенге дейін кандидат және оның зайыбы (жұбайы) тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кіріс органдарына салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен және нысанда ұсыну мерзімі басталған айдың бірінші күніне активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсырады.
Кандидат және оның зайыбы (жұбайы) декларациялаған активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтердің анықтығын мемлекеттік кіріс органдары кандидат тіркелген күннен бастап бес күн ішінде тексереді.
Бұл ретте кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтерді ұсынуы туралы мемлекеттік кіріс органдарының талабын алған ұйымдар сұратылған ақпаратты талап алынған күннен бастап үш күн ішінде ұсынуға міндетті.
4. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы құжаттар тіркеуге келіп түскен кезден бастап кандидаттың құжаттарын арнаулы тексеру жүргізу үшін Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына жібереді.
Арнаулы тексерудің нәтижелерін Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары аудандық (қалалық) сайлау комиссиясынан құжаттарды алған кезден бастап отыз күн ішінде аудандық (қалалық) сайлау комиссиясына ұсынады.
Бұл ретте арнаулы тексеру барысында Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының мәліметтерді ұсыну туралы талабын алған ұйымдар сұратылған ақпаратты талап алынған күннен бастап үш күн ішінде ұсынуға міндетті.
5. Саяси партия ұсынған кандидатты тіркеу мынадай құжаттар:
1) саяси партияны мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, осы саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органы отырысының кандидатты ұсыну жөніндегі хаттамасынан үзінді көшірме;
2) азаматтың әкімдікке кандидат болып дауысқа түсуге келісетіні туралы өтініші;
3) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
4) кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларды тапсырғаны туралы мемлекеттік кіріс органының анықтамалары;
5) саяси партияның сайлау жарнасын енгiзгенiн куәландыратын құжат;
6) адамның саяси партияға мүшелігін растайтын құжат;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметіне кіретін азаматтарға арнаулы тексеру жүргізуге қажетті құжаттар болған кезде жүргізіледі.
6. Кандидат өзін-өзі ұсынған жағдайда оны тіркеу мынадай құжаттар:

1) заявления гражданина о намерении баллотироваться кандидатом в акимы;
2) протокола соответствующей территориальной избирательной комиссии о результатах проверки подписей избирателей соответствующей административно-территориальной единицы в поддержку кандидата;
3) биографических данных о кандидате;
4) справки органа государственных доходов о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
5) документа, удостоверяющего внесение кандидатом избирательного взноса;
6) документов, необходимых для проведения специальной проверки граждан, поступающих на государственную службу Республики Казахстан.
7. Регистрация кандидата, выдвинутого вышестоящим акимом в порядке, предусмотренном пунктом 6 статьи 113-3 настоящего Конституционного закона, производится при наличии следующих документов:
1) представления вышестоящего акима;
2) заявления гражданина о согласии баллотироваться кандидатом в акимы;
3) биографических данных о кандидате;
4) справки органа государственных доходов о сдаче кандидатом и его (ее) супругой (супругом) деклараций об активах и обязательствах;
5) документа, удостоверяющего внесение кандидатом избирательного взноса;
6) документов, необходимых для проведения специальной проверки граждан, поступающих на государственную службу Республики Казахстан.
8. Соответствующая территориальная избирательная комиссия составляет протокол о регистрации кандидатов.
9. Соответствующая территориальная избирательная комиссия не позднее чем на пятый день после регистрации кандидатов публикует в местных средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (род занятия), места работы и адреса места жительства каждого кандидата, способа выдвижения, а также в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к политической партии и национальности.
10. Соответствующая территориальная избирательная комиссия при регистрации выдает кандидатам соответствующее удостоверение.
11. Соответствующая территориальная избирательная комиссия отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации кандидата в случаях:
1) нарушения кандидатом правил выдвижения, непредставления необходимых документов для регистрации;
2) несоответствия кандидата требованиям, предъявляемым к нему настоящим Конституционным законом, статьей 36-2 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы;

1) азаматтың әкімдікке кандидат болып дауысқа түсу ниеті туралы өтініші;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік сайлаушыларының кандидатты қолдап қойған қолдарын тексеру нәтижелері туралы тиісті аумақтық сайлау комиссиясының хаттамасы;
3) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
4) кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларды тапсырғаны туралы мемлекеттік кіріс органының анықтамалары;
5) кандидаттың сайлау жарнасын енгiзгенiн куәландыратын құжат;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметіне кіретін азаматтарға арнаулы тексеру жүргізуге қажетті құжаттар болған кезде жүргізіледі.
7. Осы Конституциялық заңның 113-3-бабының 6-тармағында көзделген тәртіппен жоғары тұрған әкімнің ұсынған кандидатты тіркеу мынадай құжаттар:
1) жоғары тұрған әкімнің ұсынуы;
2) азаматтың әкімдікке кандидат болып дауысқа түсуге келісетіні туралы өтініші;
3) кандидат туралы өмірбаяндық деректер;
4) кандидаттың және оның зайыбының (жұбайының) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларды тапсырғаны туралы мемлекеттік кіріс органының анықтамалары;
5) кандидаттың сайлау жарнасын енгiзгенiн куәландыратын құжат;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметіне кіретін азаматтарға арнаулы тексеру жүргізуге қажетті құжаттар болған кезде жүргізіледі.
8. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы кандидаттарды тіркеу туралы хаттама жасайды.
9. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы кандидаттарды тіркегеннен кейін бесінші күннен кешіктірмей жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса), туған жылын, атқаратын лауазымын (жұмысының түрін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерінің мекенжайын, ұсынылу тәсілін, сондай-ақ кандидаттың қалауына қарай оның саяси партияға тиесілілігі мен ұлты туралы мәліметтерді көрсете отырып, тіркеу туралы хабарды жариялайды.
10. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы тіркеу кезінде кандидаттарға тиісті куәлік береді.
11. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы:
1) кандидат ұсыну қағидаларын бұзған, тіркеуге қажетті құжаттарды ұсынбаған;
2) кандидат осы Конституциялық заңда, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-2-бабында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында өзіне қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;

3) использования кандидатом должностного или служебного положения в своей предвыборной кампании;
4) проведения кандидатом, а также политической партией, выдвигающей кандидата, предвыборной агитации до окончания срока регистрации;
5) установления судом факта распространения кандидатом и (или) его доверенными лицами ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого кандидата, подрывающих его деловую репутацию;
6) установления судом фактов подкупа кандидатом и его доверенными лицами избирателей;
7) выявления на момент подачи декларации недостоверности сведений об активах и обязательствах, задекларированных кандидатом или его (ее) супругой (супругом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции;
8) получения отрицательных результатов специальной проверки;
9) в иных случаях, установленных настоящим Конституционным законом.
12. Отмена решения о регистрации кандидата или восстановление ранее снятого с регистрации кандидата за два дня до дня голосования не допускаются.
13. Отказ в регистрации кандидата или отмена решения о его регистрации могут быть в трехдневный срок обжалованы политической партией, вышестоящим акимом, выдвинувшими кандидатов, или кандидатом в соответствующую областную избирательную комиссию или суд. Решение по жалобе выносится судом или вышестоящей территориальной избирательной комиссией в трехдневный срок со дня подачи жалобы.
14. Регистрация кандидата начинается после получения всех необходимых документов и заканчивается в восемнадцать часов по местному времени за двадцать пять дней до дня проведения выборов акимов районов, городов областного значения и за двадцать дней до дня проведения выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, если иное не установлено при назначении выборов.
Статья 113-6. Снятие кандидатуры, отмена решения о выдвижении кандидатом в акимы
1. Кандидат в акимы в случае его самовыдвижения в период со дня регистрации и за два дня до дня голосования может снять свою кандидатуру, обратившись с письменным заявлением об этом в соответствующую территориальную избирательную комиссию.
Кандидат в акимы, выдвинутый политической партией или вышестоящим акимом, в период со дня регистрации и за два дня до дня голосования может снять свою кандидатуру, обратившись с письменным заявлением об этом в соответствующую территориальную избирательную комиссию и уведомлением в соответствующий филиал (представительство) политической партии или к вышестоящему акиму, который выдвинул кандидата.

3) кандидат өзінің сайлау алдындағы науқанында лауазымдық немесе қызметтік жағдайын пайдаланған;
4) кандидат, сондай-ақ кандидатты ұсынатын саяси партия сайлау алдындағы үгітті тіркеу мерзімі аяқталғанға дейін жүргізген;
5) сот кандидаттың және (немесе) оның сенім білдірген адамдарының басқа кандидаттың ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін, оның іскерлік беделін түсіретін жалған мәліметтерді тарату фактісін анықтаған;
6) сот кандидаттың және оның сенім білдірген адамдарының сайлаушыларды сатып алу фактілерін анықтаған;
7) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес декларацияны беру кезінде кандидат немесе оның зайыбы (жұбайы) декларациялаған активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтердің анық еместігі анықталған;
8) арнаулы тексерудің теріс нәтижелері алынған жағдайларда;
9) осы Конституциялық заңда белгіленген өзге де жағдайларда кандидатты тіркеуден бас тартады немесе кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
12. Дауыс беру күніне екі күн қалғанда кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға немесе бұрын тіркеуден шығарылған кандидатты қалпына келтіруге жол берілмейді.
13. Кандидатты тіркеуден бас тартуға немесе оны тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға кандидаттарды ұсынған саяси партия, жоғары тұрған әкім немесе кандидат үш күндік мерзімде тиісті облыстық сайлау комиссиясына немесе сотқа шағым жасай алады. Шағым бойынша шешімді сот немесе жоғары тұрған аумақтық сайлау комиссиясы шағым берілген күннен бастап үш күндік мерзімде шығарады.
14. Егер сайлауды тағайындау кезінде өзгеше белгіленбесе, кандидатты тіркеу барлық қажетті құжаттарды алғаннан кейін басталады және аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің сайлауы өткізілетін күнге дейін жиырма бес күн бұрын және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің сайлауы өткізілетін күнге дейін жиырма күн бұрын жергілікті уақыт бойынша он сегіз сағатта аяқталады.
113-6-бап. Әкімдікке кандидатураны алып тастау, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күшін жою
1. Әкімдікке кандидат өзін-өзі ұсынған жағдайда, тіркелген күннен бастап және дауыс беруге дейін екі күн қалған кезеңде өз кандидатурасын алып тастай алады, бұл туралы тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Саяси партия немесе жоғары тұрған әкім ұсынған әкімдікке кандидат тіркелген күнінен бастап және дауыс беруге дейін екі күн қалғанда бұл туралы тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша өтініш және саяси партияның тиісті филиалына (өкілдігіне) немесе кандидатты ұсынған жоғары тұрған әкімге хабарлама жасай отырып, өз кандидатурасын алып тастай алады

2. Высший руководящий орган соответствующего филиала (представительства) политической партии или вышестоящий аким, выдвинувший кандидата, за два дня до регистрации может отменить свое решение о выдвижении кандидата, сообщив об этом кандидату и направив заявление об отмене решения о выдвижении кандидата в соответствующую территориальную избирательную комиссию, которая на этом основании не производит регистрацию кандидата либо отменяет решение о регистрации кандидата.
Статья 113-7. Выдвижение кандидатов в акимы после окончания срока регистрации
1. В случае, если на день окончания срока регистрации кандидатов зарегистрировано менее двух кандидатов в акимы, соответствующая территориальная избирательная комиссия своим решением продлевает срок выборов, но не более чем на пятнадцать дней.
2. В случае, если в результате выбытия кандидатов после окончания срока регистрации по соответствующему избирательному округу остается менее двух кандидатов в акимы, соответствующая территориальная избирательная комиссия своим решением продлевает срок выборов, но не более чем на пятнадцать дней.
3. В этих случаях выдвижение кандидатов осуществляется в соответствии с настоящим Конституционным законом.
Статья 113-8. Подсчет голосов при выборах акима
1. Участковая избирательная комиссия по результатам голосования составляет протокол голосования, который немедленно доставляется в соответствующую территориальную избирательную комиссию.
2. Иные вопросы, связанные с определением результата подсчета голосов, решаются в соответствии с правилами, установленными в Общей части настоящего Конституционного закона.
Статья 113-9. Повторные выборы акима
1. Если выборы были признаны недействительными, территориальная избирательная комиссия принимает решение о проведении повторных выборов.
2. Если кандидаты набрали наибольшее одинаковое количество голосов, территориальная избирательная комиссия принимает решение о проведении повторных выборов.
3. Повторные выборы проводятся не позднее чем в месячный срок после первоначальных выборов. Голосование проводится на тех же избирательных участках и по тем же спискам избирателей, составленным для проведения первоначальных выборов.
Избирательные мероприятия, осуществление которых предусмотрено при повторных выборах, проводятся в соответствии с настоящим Конституционным законом в сроки, определяемые территориальной избирательной комиссией.
Статья 113-10. Установление и опубликование итогов выборов акима
1. Итоги выборов устанавливаются на заседании соответствующей территориальной избирательной комиссии на основании протоколов участковых избирательных комиссий не позднее чем в трехдневный срок после выборов.
Об итогах выборов составляется протокол, подписываемый председателем и членами соответствующей территориальной избирательной комиссии.

2. Кандидатты ұсынған саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органы немесе әкімді тіркеуге дейін екі күн бұрын кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жоя алады, бұл туралы кандидатқа хабарлайды және кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жою туралы өтінішті тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жібереді, ол осының негізінде кандидатты тіркеуді жүргізбейді не кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
113-7-бап. Тіркеу мерзімі аяқталғаннан кейін әкімдікке кандидаттар ұсыну
1. Егер кандидаттарды тіркеу мерзімі аяқталған күнге қарай әкімге екеуден аз кандидат тіркелген болса, тиісті аумақтық сайлау комиссиясы өз шешімімен сайлау мерзімін ұзартады, бірақ ол он бес күннен аспауға тиіс.
2. Егер тіркеу мерзімі аяқталғаннан кейін кандидаттардың шығып қалуы нәтижесінде тиісті сайлау округі бойынша әкімдікке екеуден аз кандидат қалған болса, тиісті аумақтық сайлау комиссиясы өз шешімімен сайлау мерзімін ұзартады, бірақ ол он бес күннен аспауға тиіс.
3. Бұл жағдайларда кандидаттар ұсыну осы Конституциялық заңға сәйкес жүзеге асырылады.
113-8-бап. Әкімді сайлау кезінде дауыстарды санау
1. Учаскелік сайлау комиссиясы дауыс беру нәтижелері бойынша дауыс беру хаттамасын жасайды, ол дереу тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жеткізіледі.
2. Дауыстарды санау нәтижесін айқындауға байланысты өзге мәселелер осы Конституциялық заңның Жалпы бөлігінде белгіленген қағидаларға сәйкес шешіледі.
113-9-бап. Әкімді қайта сайлау
1. Егер сайлау жарамсыз деп танылса, аумақтық сайлау комиссиясы қайта сайлау өткізу туралы шешім қабылдайды.
2. Егер кандидаттар ең көп бірдей дауыс санын жинаса, аумақтық сайлау комиссиясы қайта сайлау өткізу туралы шешім қабылдайды.
3. Қайта сайлау бастапқы сайлаудан кейін бір ай мерзімнен кешіктірілмей өткізіледі. Дауыс беру сол сайлау учаскелерінде және сайлаушылардың бастапқы сайлауды өткізу үшін жасалған сол тізімі бойынша жүргізіледі.
Қайта сайлау кезінде жүзеге асыру көзделген сайлау іс-шаралары осы Конституциялық заңға сәйкес аумақтық сайлау комиссиясы айқындайтын мерзімдерде өткізіледі.
113-10-бап. Әкімді сайлау қорытындыларын белгілеу және жариялау
1. Сайлау қорытындылары учаскелік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде тиісті аумақтық сайлау комиссиясының отырысында сайлаудан кейін үш күндік мерзімнен кешіктірілмей белгіленеді.
Сайлау қорытындылары туралы хаттама жасалады, оған тиісті аумақтық сайлау комиссиясының төрағасы мен мүшелері қол қояды.

2. Избранным акимом считается кандидат, набравший большее количество голосов избирателей, принявших участие в голосовании, по сравнению с другими кандидатами.
3. Иные вопросы установления и опубликования итогов выборов решаются в соответствии с правилами, установленными в Общей части настоящего Конституционного закона.
Статья 113-11. Регистрация акима
1. Соответствующая территориальная избирательная комиссия на основании протоколов участковых избирательных комиссий в семидневный срок со дня проведения выборов регистрирует избранных акимов.
2. Соответствующая территориальная избирательная комиссия по представлению участковой избирательной комиссии или обращениям граждан может признать выборы акима недействительными, если в ходе выборов или при подсчете голосов либо при определении результатов выборов имели место нарушения настоящего Конституционного закона, и отказать в регистрации акима. При этом данное решение соответствующей территориальной избирательной комиссии в течение пяти дней со дня его принятия может быть обжаловано кандидатами в суд либо вышестоящую избирательную комиссию, которые в пятидневный срок принимают решение.";
79) дополнить главой 13-2 следующего содержания:
"Глава 13-2. Отзыв депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов по одномандатным территориальным избирательным округам
Статья 113-12. Инициирование отзыва
1. Основанием инициирования отзыва мандата депутата по одномандатным территориальным избирательным округам является утрата доверия избирателей, в том числе, связанная с невыполнением предвыборной программы.
2. Инициирование отзыва мандата не может применяться до конца первого года и последнего года работы депутата.
Повторное инициирование отзыва не может применяться до истечения одного года с момента опубликования итогов голосования, по которому мандат депутата сохраняется.
3. Право инициирования отзыва мандата депутата принадлежит избирателям соответствующего одномандатного избирательного округа.
Статья 113-13. Порядок инициирования отзыва мандата и формирования инициативной группы
1. Избиратель соответствующего одномандатного избирательного округа обращается в соответствующую территориальную избирательную комиссию с заявлением об отзыве мандата депутата, с изложением основания инициирования отзыва.
2. Избирательная комиссия, рассмотрев заявление на соответствие требованиям статьи 113-14 настоящего Конституционного закона и пункта 1 настоящей статьи, не позднее трех дней уведомляет инициатора и вышестоящую комиссию о регистрации заявления либо об отказе.
Отказ в регистрации заявления может быть обжалован в судебном порядке в течение десяти дней со дня принятия решения об отказе.

2. Басқа кандидаттармен салыстырғанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың ең көп дауысын жинаған кандидат әкім болып сайланды деп есептеледі.
3. Сайлау қорытындыларын белгілеудің және жариялаудың өзге де мәселелері осы Конституциялық заңның Жалпы бөлігінде белгіленген қағидаларға сәйкес шешіледі.
113-11-бап. Әкімді тіркеу
1. Тиісті аумақтық сайлау комиссиясы сайланған әкімдерді учаскелік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде, сайлау өткізілген күннен бастап жеті күн мерзімде тіркейді.
2. Егер сайлау барысында немесе дауыстарды санау кезінде не сайлау нәтижелерін айқындау кезінде осы Конституциялық заңды бұзушылық орын алса, тиісті аумақтық сайлау комиссиясы учаскелік сайлау комиссиясының ұсынуы немесе азаматтардың жолданымдары бойынша әкімнің сайлауын жарамсыз деп тани алады және әкімді тіркеуден бас тарта алады. Бұл ретте кандидаттар тиісті аумақтық сайлау комиссиясының осы шешіміне қабылданған күнінен бастап бес күн ішінде сотқа не жоғары тұрған сайлау комиссиясына шағым жасай алады, олар бес күн мерзімде шешім қабылдайды.";
79) мынадай мазмұндағы 13-2-тараумен толықтырылсын:
"13-2-тарау. Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі және мәслихаттар депутаттарын кері шақырып алу
113-12-бап. Кері шақырып алуға бастамашылық жасау
1. Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша депутаттың мандатын кері қайтарып алуға сайлаушылардың сенімін жоғалту, оның ішінде сайлау алды бағдарламасын орындамауға байланысты сенімді жоғалту негіз болып табылады.
2. Мандатты кері қайтарып алуға бастамашылық жасау депутат жұмысының бірінші жылының соңына және соңғы жылының аяғына дейін қолданыла алмайды.
Кері шақырып алуға қайтадан бастамашылық жасауды дауыс беру қорытындылары жарияланған кезден бастап депутаттың мандаты сақталатын бір жыл өткенге дейін қолдануға болмайды.
3. Депутаттың мандатын кері шақырып алуға бастамашылық жасау құқығы тиісті бір мандатты сайлау округінің сайлаушыларына тиесілі.
113-13-бап. Мандатты кері қайтарып алуға бастамашылық жасау және бастамашыл топты қалыптастыру тәртібі
1. Тиісті бір мандатты сайлау округінің сайлаушысы тиісті аумақтық сайлау комиссиясына депутаттың мандатын кері қайтарып алу туралы өтінішпен, кері қайтарып алуға бастамашылық жасаудың негіздерін баяндай отырып жүгінеді.
2. Сайлау комиссиясы өтінішті осы Конституциялық заңның 113-14-бабының және осы баптың 1-тармағының талаптарына сәйкестігін қарап, өтінішті тіркеу туралы не одан бас тарту туралы бастамашыны және жоғары тұрған комиссияны үш күннен кешіктірмей хабардар етеді.
Өтінішті тіркеуден бас тартуға бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап он күн ішінде сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.

3. Территориальная избирательная комиссия размещает на своем интернет-ресурсе подписные листы для сбора подписей по отзыву депутата, форма которого устанавливается Центральной избирательной комиссией.
Статья 113-14. Порядок и сроки сбора подписей
1. Сбор подписей граждан за отзыв мандата организуется инициатором в течение тридцати календарных дней со дня регистрации заявления в соответствующей территориальной избирательной комиссии.
2. После окончания срока сбора подписей:
1) при достижении количества подписей более десяти процентов от общего числа избирателей соответствующего одномандатного территориального избирательного округа инициатор предоставляет подписные листы в соответствующую избирательную комиссию;
2) при недостижении количества подписей в десять процентов от общего числа избирателей соответствующего одномандатного территориального избирательного округа либо непредоставлении подписных листов в соответствующие избирательные комиссии, соответствующая избирательная комиссия принимает решение о признании недействительными подписных листов, прекращении деятельности по отзыву.
Соответствующие избирательные комиссии в десятидневный срок проверяют достоверность подписей и место жительства граждан данного одномандатного территориального избирательного округа на подписных листах, с привлечением работников уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности.
3. Каждый гражданин вправе подписать подписной лист только один раз. Подпись гражданина дополняется с полным указанием его фамилии, имени, отчества, места регистрации, данных документа, удостоверяющего его личность, а в случае его отсутствия – данных паспорта гражданина Республики Казахстан, и даты подписания листа.
4. Подписные листы неустановленного образца являются недействительными.
Подписные листы, заполненные с нарушением требований настоящей статьи, не учитываются при подсчете голосов.
Статья 113-15. Порядок и сроки проведения голосования
1. Соответствующая избирательная комиссия при соответствии представленных подписных листов требованиям статьи 113-16 настоящего Конституционного закона и настоящей статьи по истечении срока проверки достоверности не позднее одного дня принимает решение о проведении голосования по отзыву мандата.
2. Соответствующая избирательная комиссия не позднее трех рабочих дней с момента принятия решения о проведении голосования направляет депутату уведомление по отзыву его мандата.
3. Голосование по отзыву мандата проводится в течение двух месяцев со дня принятия решения о назначении голосования.

3. Аумақтық сайлау комиссиясы депутатты кері шақырып алу жөнінде қол жинау үшін өзінің интернет-ресурсында нысанын Орталық сайлау комиссиясы белгілейтін қол қою парақтарын орналастырады.
113-14-бап. Қол жинаудың тәртібі және мерзімдері
1. Мандатты кері қайтарып алу үшін азаматтардың қолын жинауды бастамашы тиісті аумақтық сайлау комиссиясында өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұйымдастырады.
2. Қол жинау мерзімі аяқталғаннан кейін:
1) тиісті бір мандатты аумақтық сайлау округі сайлаушыларының жалпы санының он пайызынан астамы қол қойған кезде бастамашы қол қою парақтарын тиісті сайлау комиссиясына береді;
2) қолтаңбалардың саны тиісті бір мандатты аумақтық сайлау округі сайлаушыларының жалпы санының он пайызына жетпеген не тиісті сайлау комиссияларына қол қою парақтары берілмеген кезде тиісті сайлау комиссиясы қол қою парақтарын жарамсыз деп тану туралы, кері қайтарып алу жөніндегі қызметті тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Тиісті сайлау комиссиялары он күндік мерзімде құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктер беру жөніндегі уәкілетті органның қызметкерлерін тарта отырып, осы бір мандатты аумақтық сайлау округі азаматтарының қолдарының дұрыстығын және тұрғылықты жерін қол қою парақтарында тексереді.
3. Әрбір азамат қол қою парағына тек бір рет қана қол қоюға құқылы. Азаматтың қолы оның тегін, атын, әкесінің атын, тіркеу орнын, жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, ал ол болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматы паспортының деректері және параққа қол қойылған күні толық көрсетіле отырып толықтырылады.
4. Белгіленбеген үлгідегі қол қою парақтары жарамсыз болып табылады.
Осы баптың талаптарын бұза отырып толтырылған қол қою парақтары дауыстарды санау кезінде есепке алынбайды.
113-15-бап. Дауыс беруді өткізу тәртібі және мерзімдері
1. Тиісті сайлау комиссиясы табыс етілген қол қою парақтары осы Конституциялық заңның 113-16-бабының және осы баптың талаптарына сәйкес келген кезде анықтығын тексеру мерзімі өткен соң бір күннен кешіктірмей мандатты кері қайтарып алу бойынша дауыс беруді өткізу туралы шешім қабылдайды.
2. Тиісті сайлау комиссиясы дауыс беруді өткізу туралы шешім қабылданған кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей депутатқа оның мандатын кері қайтарып алу жөнінде хабарлама жібереді.
3. Мандатты кері қайтарып алу бойынша дауыс беру дауыс беруді тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап екі ай ішінде өткізіледі.

4. С момента принятия решения о проведении голосования соответствующей избирательной комиссией депутату и инициатору отзыва предоставляется право на проведение агитации относительно отзыва мандата:
депутата Мажилиса Парламента – в течение пяти календарных дней;
депутата маслихатов – в течение трех календарных дней.
Статья 113-16. Порядок голосования по отзыву
1. Отзыв депутатов по одномандатным территориальным избирательным округам осуществляется путем проведения голосования.
2. Голосование проводится в том же порядке, как и избрание депутатов с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
3. Голосование считается состоявшимся, если в голосовании приняло участие не менее чем одна третья избирателей соответствующего территориального избирательного округа.
4. Депутат Мажилиса Парламента или маслихата считается отозванным, если более пятидесяти процентов избирателей, принявших участие в голосовании, проголосуют за отзыв.
5. Итоги голосования по отзыву мандата подводятся на заседании Центральной и территориальной избирательных комиссий, оформляются протоколом, подписываются председателем, заместителем председателя, секретарем и членами комиссий.
Официальное сообщение избирательной комиссии о лишении мандата публикуется в средствах массовой информации не позднее чем в трехдневный срок со дня проведения голосования.
6. В случае лишения мандата депутата по одномандатным территориальным избирательным округам соответствующая избирательная комиссия назначает выборы депутатов в соответствии с положениями настоящего Конституционного закона.";
80) в статье 133:
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Приостановить до 1 января 2024 года действие подпункта 2) пункта 1 статьи 17 настоящего Конституционного закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
2) от семи до одиннадцати членов при количестве избирателей на соответствующем избирательном участке свыше двух тысяч.
Приостановить до 1 января 2025 года пункты 1 и 2 статьи 113-1 настоящего Конституционного закона в отношении выборов акимов районов, городов областного значения, установив, что в период приостановления данные пункты действует в следующей редакции:
"Статья 113-1. Назначение выборов акима
1. Основаниями для назначения выборов являются:
1) решение маслихата об установлении перечня пилотных регионов и даты проведения выборов акима района, города областного значения;
2) досрочное прекращение полномочий акима района, города областного значения или реорганизация соответствующей административно-территориальной единицы в случаях, установленных законом.
При реорганизации (слияние, преобразование, выделение или разделение) административной территориальной единице выборы назначаются только во вновь созданной административной территориальной единице.

4. Тиісті сайлау комиссиясы дауыс беруді өткізу туралы шешім қабылдаған кезден бастап депутатқа және кері шақырып алу бастамашысына мандатты кері қайтарып алуға қатысты:
Парламент Мәжілісі депутатының мандатына қатысты – күнтізбелік бес күн ішінде;
мәслихат депутатының мандатына қатысты – күнтізбелік үш күн ішінде үгіт жүргізу құқығы беріледі.
113-16-бап. Кері шақырып алу бойынша дауыс беру тәртібі
1. Депутаттарды бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша кері шақырып алу дауыс беруді өткізу арқылы жүзеге асырылады.
2. Дауыс беру осы бапта көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, депутаттарды сайлау сияқты тәртіппен өткізіледі.
3. Егер дауыс беруге тиісті аумақтық сайлау округі сайлаушыларының кемінде үштен бірі қатысса, дауыс беру өткізілді деп есептеледі.
4. Егер дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың елу пайызынан астамы кері шақырып алуды жақтап дауыс берсе, Парламент Мәжілісінің немесе мәслихаттың депутаты кері шақырып алынған болып есептеледі.
5. Мандатты кері қайтарып алу бойынша дауыс беру қорытындылары орталық және аумақтық сайлау комиссиясының отырысында шығарылады, хаттамамен ресімделеді, оған төраға, төрағаның орынбасары, хатшы және комиссия мүшелері қол қояды.
Сайлау комиссиясының мандаттан айыру туралы ресми хабары дауыс беру өткізілген күннен бастап үш күндік мерзімнен кешіктірілмей бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
6. Бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша депутатты мандатынан айырған жағдайда тиісті сайлау комиссиясы осы Конституциялық заңның ережелеріне сәйкес депутаттар сайлауын тағайындайды.";
80) 133-бапта:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
Осы Конституциялық заңның 17-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының қолданысы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп, белгіленсін:
"2) тиісті сайлау учаскесіндегі сайлаушылар саны екі мыңнан асатын кезде – жетіден он бір мүшеге дейін қамтылуға айқындайды.".
Аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің сайлауына қатысты осы Конституциялық заңның 113-1-бабының 1 және 2-тармақтары 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"113-1-бап. Әкім сайлауын тағайындау
1. Сайлауды тағайындау үшін:
1) пилоттық өңірлердің тізбесін және аудандар, облыстық маңызы бар қала әкімдерін сайлауды өткізу күнін белгілеу туралы мәслихаттың шешімі;
2) заңда белгіленген жағдайларда аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікті қайта ұйымдастыру негіз болып табылады.
Әкімшілік аумақтық бірлікті қайта ұйымдастыру (қосу, қайта құру, бөліп шығару немесе бөліну) кезде сайлау жаңадан құрылған әкімшілік аумақтық бірлігінде ғана тағайындалады.

2. Выборы акима района, города областного значения назначаются соответствующей территориальной избирательной комиссией не менее чем за пятьдесят дней до даты проведения выборов акима района, города областного значения, установленных решением маслихата, и должны быть проведены в установленный решением маслихата день, за исключением случаев, указанных в пункте 6 статьи 113-3 и статье 113-9 настоящего Конституционного закона.".
2. В Конституционный закон Республики Казахстан от 16 октября 1995 года "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов":
1) пункты 3 и 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"3. Десять депутатов Сената назначаются Президентом Республики, пять из которых – по предложению Ассамблеи народа Казахстана.
4. Мажилис состоит из девяноста восьми депутатов, избираемых в порядке, установленном Конституционным законом.
Шестьдесят девять депутатов избираются от политических партий по партийным спискам по единому общенациональному избирательному округу, двадцать девять – по одномандатным территориальным избирательным округам на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании.";
2) в пункте 2 статьи 8 слова "секретарь и Руководитель Администрации Президента Республики" заменить словами "советник, Руководитель Администрации Президента Республики и Уполномоченный по правам человека";
3) в подпункте 6) пункта 5 статьи 9:
слова "двух членов Конституционного Совета" заменить словами "трех судей Конституционного Суда";
слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты;";
4) в статье 15:
в пункте 3 слово "Мажилиса." заменить словами "Мажилиса, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3-1 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Порядок рассмотрения законопроектов на совместном заседании Палат Парламента определяется Регламентом Парламента.";
пункт 5 слова "регламентом Мажилиса" заменить словами "регламентами Парламента и его Палат";
5) пункт 2 статьи 16 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае внесения в Парламент законопроектов, предусмотренных частью второй пункта 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, Правительство Республики вправе принимать под свою ответственность временные нормативные правовые акты, имеющие силу закона, по вопросам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, которые действуют до вступления в силу принятых Парламентом законов или до непринятия Парламентом законов.";

2. Аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің сайлауын тиісті аумақтық сайлау комиссиясы мәслихаттың шешімімен белгіленген аудан, облыстық маңызы бар қала әкімінің сайлауын өткізетін күнге дейін кемінде елу күн бұрын тағайындайды және осы Конституциялық заңның 113-3-бабының 6-тармағында және 113-9-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, мәслихаттың шешімімен белгіленген күні өткізілуге тиіс.".
2. "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" 1995 жылғы 16 қазандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 4-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сенаттың он депутатын Республика Президенті тағайындайды, оның бесеуін Қазақстан халқы Ассамблеясының ұсынысы бойынша тағайындайды.
4. Мәжіліс Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен сайланатын тоқсан сегіз депутаттан тұрады.
Алпыс тоғыз депутат – саяси партиялардан партиялық тізімдер бойынша бірыңғай жалпыұлттық сайлау округі бойынша, жиырма тоғызы – бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша, жалпыға бірдей, тең және төте сайлау құқығы негізінде жасырын дауыс беру арқылы сайланады.";
2) 8-баптың 2-тармағында:
"Хатшысы мен Республика Президенті Әкімшілігіінің Басшысы" деген сөздер "Кеңесші, Республика Президенті Әкімшілігіінің Басшысы және Адам құқықтары жөніндегі уәкіл" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 9-баптың 5-тармағының 6) тармақшасында:
"Кеңестің екі мүшесінің" деген сөздер "Соттың үш судьясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-бапта:
3-тармақтағы "Республика" деген сөз "Осы баптың 3-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Республика" деген сөздермен ауыстырылсын.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Заң жобаларын Парламент Палаталарының бірлескен отырысында қарау тәртібі Парламент Регламентінде айқындалады.";
5-тармақтағы "өзге мәселелердi Мәжiлiс Регламентi шешедi" деген сөздер "өзге де мәселелерді Парламент және оның Палаталарының регламенттері шешеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Конституцияның 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген заң жобалары Парламентке енгізілген жағдайда Республика Үкіметі осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәселелер бойынша заң күші бар уақытша нормативтік құқықтық актілерді өз жауапкершілігіне алуға құқылы, бұл актілері Парламент қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Парламент заңдарды қабылдамағанға дейін қолданылады.";

6) в статье 17:
в части второй пункта 2 слова "Палат Парламента" заменить словами "Парламента и его Палат";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Законопроекты, внесенные в порядке законодательной инициативы Правительства Республики в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны, подлежат рассмотрению Парламентом немедленно на совместном заседании его Палат.";
7) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Принятие законов
1. Закон, принятый большинством голосов от общего числа депутатов Мажилиса, передается в Сенат, где рассматривается не более шестидесяти дней.
Мажилис вправе в целом отклонить проект закона большинством голосов от общего числа депутатов. Отклоненный законопроект считается непринятым и возвращается инициатору.
Закон, одобренный большинством голосов от общего числа депутатов Сената, в течение десяти дней представляется Президенту на подпись. Если Сенат не одобрит закон в целом или отдельные его статьи, то закон возвращается в Мажилис. При этом Сенат вправе предложить Мажилису новую редакцию отдельных статей закона.
В случае, если Сенат в течение шестидесяти дней не принял соответствующего решения, закон представляется Президенту на подпись.
2. Если Мажилис большинством голосов от общего числа депутатов согласится с предложенной Сенатом редакцией отдельных статей закона, закон считается принятым Мажилисом в новой редакции и одобренным Сенатом и в течение десяти дней представляется Президенту на подпись.
Если Мажилис тем же большинством голосов возражает против предложенной Сенатом редакции отдельных статей закона, а также в случае, если Сенат не одобрил закон в целом, разногласия между Палатами разрешаются путем согласительных процедур.
Выработанная согласительной комиссией редакция закона подлежит рассмотрению Мажилисом и Сенатом в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи.
В случаях, когда Мажилис большинством голосов от общего числа депутатов Палаты не принял закон в редакции, предложенной согласительной комиссией, Мажилис проводит повторное голосование по закону в ранее принятой редакции.
Если при повторном голосовании Мажилис большинством в две трети голосов от общего числа депутатов Палаты подтвердит ранее принятое решение, закон в течение десяти дней представляется Президенту на подпись.
Если закон не наберет указанного большинства голосов депутатов Мажилиса, закон считается непринятым и возвращается инициатору.

6) 17-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "Парламент Палаталарының" деген сөздер "Парламенттің және оның Палаталарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Халықтың өмірі мен денсаулығына, конституциялық құрылысқа, қоғамдық тәртіпті сақтауға, елдің экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында Республика Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен енгізілген заң жобалары Парламент Палаталарының бірлескен отырысында Парламенттің дереу қарауына жатады.";
7) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Заңдарды қабылдау
1. Мәжіліс депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен қабылданған заң Сенатқа беріледі, онда алпыс күннен асырмай қаралады.
Мәжіліс депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен заң жобасын тұтастай қабылдамауға құқылы. Қабылданбаған заң жобасы қабылданбаған болып есептеледі және бастамашыға қайтарылады.
Сенат депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен мақұлданған заң он күн ішінде Президенттің қол қоюына ұсынылады. Егер Сенат заңды тұтастай немесе оның жекелеген баптарын мақұлдамаса, онда заң Мәжіліске қайтарылады. Бұл ретте Сенат Мәжіліске Заңның жекелеген баптарының жаңа редакциясын ұсынуға құқылы.
Сенат алпыс күн ішінде тиісті шешім қабылдамаған жағдайда, заң Президентке қол қоюға ұсынылады.
2. Егер Мәжіліс депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен Заңның жекелеген баптарының Сенат ұсынған редакциясымен келіссе, заң жаңа редакцияда Мәжіліс қабылдаған және Сенат мақұлдаған болып есептеледі және он күн ішінде Президенттің қол қоюына табыс етіледі.
Егер Мәжіліс Заңның жекелеген баптарының Сенат ұсынған редакциясына нақ сондай көпшілік дауыспен қарсылық білдірсе, сондай-ақ Сенат заңды тұтастай мақұлдамаған жағдайда, Палаталар арасындағы келіспеушіліктер келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Келісу комиссиясы әзірлеген Заңның редакциясы Мәжіліс пен Сенаттың осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртіппен қарауына жатады.
Мәжіліс Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен заңды келісу комиссиясы ұсынған редакцияда қабылдамаған жағдайларда, Мәжіліс бұрын қабылданған редакцияда заң бойынша қайта дауыс беруді өткізеді.
Егер Мәжіліс қайтадан дауыс беру кезінде Палата депутаттары жалпы санының үштен екісінің көпшілік даусымен бұрын қабылданған шешімді растаса, заң он күн ішінде Президенттің қол қоюына табыс етіледі.
Егер заң Мәжіліс депутаттарының көрсетілген көпшілік даусын ала алмаса, заң қабылданбады деп есептеледі және бастамашыға қайтарылады.

3. В связи с непринятием внесенного Правительством проекта закона Премьер-Министр вправе на совместном заседании Палат Парламента поставить вопрос о доверии Правительству. Голосование по этому вопросу проводится не ранее, чем через сорок восемь часов с момента постановки вопроса о доверии. Если предложение о вотуме недоверия не наберет большинства голосов от общего числа депутатов каждой из Палат, проект закона считается принятым без голосования. Однако Правительство не может пользоваться этим правом более двух раз в год.
Под периодом времени "год" применительно к настоящему пункту следует понимать текущий год (с 1 января по 31 декабря).
4. Изменения и дополнения в Конституцию Республики Казахстан, проекты конституционных законов, а также проекты законов, внесенные в порядке, предусмотренном частью второй пункта 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, рассматриваются на совместных заседаниях.";
8) в пункте 2 статьи 19 слова "Сенатом Парламента" заменить словом "Парламентом";
9) в статье 20:
в частях второй и четвертой пункта 2 слова "не подтверждает ранее принятого Парламентом решения по закону" заменить словами "не преодолеет возражения Президента";
в части третьей и пятой пункта 2 слова "подтвердит ранее принятое по закону решение" заменить словами "преодолеет возражения Президента";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае, если возражения Президента Республики внесены на принятые Парламентом конституционные законы, то Парламент в месячный срок со дня направления возражений на совместном заседании Палат проводит повторное обсуждение и голосование по конституционным законам или статьям конституционного закона, вызвавшим возражения Президента Республики. Несоблюдение этого срока означает принятие возражений Президента. Если Парламент большинством в три четверти голосов от общего числа депутатов каждой из Палат преодолеет возражения Президента, Президент в течение одного месяца подписывает конституционный закон. Если возражения Президента не преодолены, конституционный закон считается не принятым или принятым в редакции, предложенной Президентом.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае, если возражения Президента Республики внесены на закон, принятый Парламентом в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 61 Конституции или на его статьи, то повторное обсуждение и голосование по закону или его статьям, вызвавшим возражения Президента, проводится в порядке, установленном пунктом 5 настоящей статьи Конституционного закона.";

3. Үкiмет енгiзген заң жобасының қабылданбауына байланысты Премьер-Министр Парламент Палаталарының бiрлескен отырысында Үкiметке сенiм бiлдiру туралы мәселе қоюға құқылы. Бұл мәселе бойынша дауысқа салу сенiм бiлдiру туралы мәселе қойылған көзден бастап қырық сегiз сағат өтпейiнше өткiзiлмейдi. Егер сенiмсiздiк бiлдiру туралы ұсыныс Палаталардың әрқайсысының депутаттары жалпы санының көпшілік даусын ала алмаса, заң жобасы дауысқа салынбай қабылданды деп саналады. Алайда, Үкiмет бұл құқықты жылына екi реттен артық пайдалана алмайды.
"Жыл" деген уақыт кезеңі деп осы тармаққа қатысты алғанда ағымдағы жылды (1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығы) түсіну керек.
4. Конституцияға өзгерістер мен толықтырулар, конституциялық заңдардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен енгізілген заңдардың жобалары бірлескен отырыстарда қаралады.";
8) 19-баптың 2-тармағындағы "Сенаты" деген сөз алып тасталсын;
9) 20-бапта:
2-тармақтың екінші және төртінші бөліктеріндегі "заң бойынша Парламент бұрын қабылдаған шешімді растамайтын болса" деген сөздер "Президенттің қарсылықтарын еңсермесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшінші және бесінші бөлігіндегі "заң бойынша бұрын қабылданған шешімді растайтын болса" деген сөздер "Президенттің қарсылықтарын еңсерсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер Республика Президентінің қарсылықтары Парламент қабылдаған конституциялық заңдарға енгізілген болса, онда Парламент қарсылықтар жіберілген күннен бастап бір ай мерзімде Палаталардың бірлескен отырысында Республика Президентінің қарсылығын туғызған конституциялық заңдар немесе Конституциялық заңның баптары бойынша қайтадан талқылау мен дауыс беруді өткізеді. Бұл мерзімнің сақталмауы Президент қарсылықтарының қабылданғанын білдіреді. Егер Парламент әр Палата депутаттарының жалпы санының төрттен үш көпшілік даусымен Президенттің қарсылығын еңсерсе, Президент бір ай ішінде Конституциялық заңға қол қояды. Егер Президенттің қарсылығы еңсерілмесе, rонституциялық заң қабылданбаған немесе Президент ұсынған редакцияда қабылданған болып есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Егер Республика Президентінің қарсылығы Конституцияның 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Парламент қабылдаған заңға немесе оның бабына енгізілген жағдайда, Президенттің қарсылығын туғызған заң немесе оның баптары бойынша қайтадан талқылау және дауыс беру Конституциялық заңның осы бабының 5-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.";

10) в пунктах 1 и 2-1 статьи 22 слова "Председателя Национального Банка" заменить словами "Председателя Конституционного Суда, Председателя Национального Банка, Председателя Высшего Судебного Совета";
11) в пункте 1 статьи 23-1:
слова "двух членов Конституционного Совета" заменить словами "трех судей Конституционного Суда";
слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской Палаты";
12) в статье 24:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Полномочия депутата Мажилиса Парламента, избранного по партийному списку, могут быть досрочно прекращены в случае его отзыва по решению руководящего органа политической партии.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Депутат Мажилиса Парламента лишается своего мандата при:
1) выходе или исключении его из политической партии, от которой в соответствии с конституционным законом он избран на основе партийного списка;
2) прекращении деятельности политической партии, от которой в соответствии с конституционным законом он избран на основе партийного списка;
3) отзыве избирателями депутата, избранного по одномандатному территориальному избирательному округу, в порядке, определяемом конституционным законом.";
13) в пунктах 2 и 6 статьи 27 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты".
3. В Конституционный закон Республики Казахстан от 2 ноября 1995 года "О республиканском референдуме":
1) в пункте 7 статьи 14 слова "паспортных служб" заменить словами "уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности";
2) в статье 32:
в заголовке слово "Советом" заменить словом "Судом";
в пунктах 1, 2 и 3 слово "Совет" заменить словом "Суд".
4. В Конституционный закон Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан":
1) в статье 10:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае внесения в Парламент законопроектов в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны, Правительство Республики вправе принимать под свою ответственность временные постановления Правительства, имеющие силу закона, которые действуют до вступления в силу принятых Парламентом законов или до непринятия Парламентом законов.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, принимаются двумя третями голосов от общего числа членов Правительства.";
в пункте 4 слова "Постановления Правительства" заменить словами "Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, постановления Правительства";

10) 22-баптың 1 және 2-1-тармақтарындағы "Ұлттық Банк Төрағасын," деген сөздер "Конституциялық Соты Төрағасын, Ұлттық Банкі Төрағасын, Жоғары Сот Кеңесі Төрағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 23-1-баптың 1-тармағында:
"Конституциялық Кеңестің екі мүшесін" деген сөздер "Конституциялық Соттың үш судьясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 24-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Парламент Мәжілісінің партиялық тізім бойынша сайланған депутатының өкілеттігі саяси партияның басшы органының шешімімен ол кері шақырылып алынған жағдайда мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Парламент Мәжілісінің депутаты:
1) ол конституциялық заңға сәйкес өзін партиялық тізім негізінде сайлаған саяси партиядан шыққан немесе шығарылған;
2) конституциялық заңға сәйкес партиялық тізім негізінде өзі сайланған саяси партия қызметін тоқтатқан;
3) бір мандатты аумақтық сайлау округі бойынша сайланған депутатты сайлаушылар Конституциялық заңда айқындалған тәртіппен кері шақырып алған кезде өз мандатынан айырылады.";
13) 27-баптың 2 және 6-тармақтарындағы "Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Республикалық референдум туралы" 1995 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына:
1) 14-баптың 7-тармағындағы "паспорт қызметінің" деген сөздер "құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктер беру жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 32-бапта:
тақырыбындағы "Кеңесiнiң" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
1 және 3-тармақтарындағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Кеңеске" деген сөз "Сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Халықтың өмірі мен денсаулығына, конституциялық құрылысқа, қоғамдық тәртіпті сақтауға, елдің экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында, Республика Үкіметі заң күші бар, уақытша қаулыларды өз жауапкершілігіне алуға құқылы, олар Парламент қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Парламент заңдарды қабылдамағанға дейін қолданыста болады заңдар.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары Үкімет мүшелері жалпы санының үштен екісінің даусымен қабылданады.";
4-тармақтағы "Үкімет қаулылары" деген сөздер "Үкімет қаулыларының, Заң күші бар уақытша" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Временные постановления Правительства, имеющие силу закона, разрабатываются и принимаются в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан "О правовых актах", а также актами Правительства Республики.";
2) в подпункте 2) пункта 1 статьи 19 слово "Советом" заменить словом "Судом";
3) пункт 2-2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2-2. Структурными подразделениями министерства являются ведомства, департаменты и управления.
Для правоохранительных органов, входящих в состав Правительства, с учетом особого вида государственной службы допускается создание служб.
Структура министерства и положения о его структурных подразделениях утверждаются министром.
Совокупность служб, департаментов и управлений министерства является его аппаратом."
5. В Конституционный закон Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан":
1) в части третьей пункта 2 статьи 3:
слова "членов Конституционного Совета" заменить словами "судей Конституционного Суда";
слова "бывших Президентов" заменить словом "экс- Президентов";
2) пункт 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"4. Одно и то же лицо не может быть избрано Президентом Республики более двух раз подряд.";
3) статью 5 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. На период осуществления своих полномочий Президент Республики Казахстан не должен состоять в политической партии.
В течение десяти дней с момента принесения присяги Президент должен выйти из политической партии.
4. Близкие родственники Президента Республики Казахстан не вправе занимать должности политических государственных служащих, руководителей субъектов квазигосударственного сектора.
Близкие родственники Президента Республики Казахстан, занимающие должности политических государственных служащих, руководителей субъектов квазигосударственного сектора, должны подать в отставку либо освободить занимаемую должность в течение месяца с момента принесения присяги Президентом Республики.
В целях настоящего пункта под близкими родственниками Президента Республики Казахстан понимаются: родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки, а также супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги), супруг (супруга) детей, дети полнородных и неполнородных братьев и сестер.";
4) в статье 9:
в подпункте 2) слова "пятнадцать депутатов Сената с учетом необходимости обеспечения представительства в Сенате национально-культурных и иных значимых интересов общества" заменить словами "десять депутатов Сената, пять из которых назначаются по предложению Ассамблеи народа Казахстана";
в подпункте 8):
слова "Сенатом Парламента" заменить словом "Парламентом";

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары "Құқықтық актілер туралы" Заңда, сондай-ақ Республика Үкіметінің актілерінде айқындалатын тәртіппен әзірленеді және қабылданады.";
2) 19-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "Кеңеспен" деген сөз "Сотпен" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 2-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2. Ведомстволар, департаменттер және басқармалар министрліктің құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Үкімет құрамына кіретін құқық қорғау органдары үшін, мемлекеттік қызметтің ерекше түрі ескеріле отырып, қызметтер құруға рұқсат етіледі.
Министрліктің құрылымын және оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді министр бекітеді.
Министрлік қызметтерінің, департаменттері мен басқармаларының жиынтығы оның аппараты болып табылады.";
5. "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 3-баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде:
"Конституциялық Кеңес мүшелерінің" деген сөздер "Конституциялық Сот судьяларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұрынғы Президенттерінің" деген сөздер "экс-Президенттерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бiр тұлға қатарынан екi реттен артық Республика Президентi болып сайлана алмайды.";
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Президенті өз өкілеттігін жүзеге асыру кезеңінде саяси партияда болуға тиіс емес.
Ант берген сәттен бастап он күн ішінде Президент саяси партиядан шығуға тиіс.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің жақын туыстарының саяси мемлекеттік қызметшілер, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшылары лауазымдарын атқаруға құқылы емес.
Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттік саяси қызметшілер, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшылары лауазымдарын атқаратын жақын туыстары Республика Президенті ант берген кезден бастап бір ай ішінде қызметінен кетуге не атқаратын қызметін босатуға тиіс.
Осы баптың мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің жақын туыстары деп: ата-аналары (ата-анасы), балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), атасы, әжесі, немерелері, сондай-ақ жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары, балаларының жұбайы (зайыбы) түсініледі), ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілерінің балалары.";
4) 9-бапта:
2) тармақшадағы "Сенатта қоғамның ұлттық-мәдени және өзге де елеулі мүдделерінің білдірілуін қамтамасыз ету қажеттілігі ескеріліп, Сенаттың он бес депутатын тағайындайды" деген сөздер "Сенаттың он депутатын тағайындайды, олардың бесеуі Қазақстан халқы Ассамблеясының ұсынысы бойынша тағайындалады" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада:
"Парламент Сенаты" деген сөздер "Парламент" деген сөзбен ауыстырылсын;

после слова "установленных" дополнить словами "подпунктом 1-2) статьи 53 и";
5) в статье 11:
в заголовке статьи слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпункте 1) слова "Председателя и двух членов Конституционного Совета" заменить словами "Председателя Конституционного Суда с согласия Сената Парламента и четырех судей Конституционного Суда";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"заместителя Председателя Конституционного Суда по представлению Председателя Конституционного Суда из числа судей Конституционного Суда;";
в подпункте 2) слово "Совет" заменить словом "Суд";
6) статью16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Полномочия Президента Республики в отношении Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Президент Республики:
1) назначает на должность сроком на пять лет председателя и двух членов Высшей аудиторской палаты, вправе досрочно освободить их от должности;
2) утверждает Положение о Высшей аудиторской палате;
3) не реже одного раза в квартал заслушивает информацию председателя Высшей аудиторской палаты о ее работе.";
7) в статье 17:
в подпункте 1) слова "маслихатов соответственно области, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "депутатов маслихатов, расположенных на территории области, или депутатов маслихатов городов республиканского значения и столицы соответственно";
подпункт 2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вправе освобождать от должности акимов областей, городов республиканского значения и столицы, по своему усмотрению, а также в случае выражения им недоверия соответствующими маслихатами большинством голосов от общего числа их депутатов.";
8) в статье 19:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 7) слово "секретаря" заменить словом "советника";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) назначает Председателя Высшего Судебного Совета с согласия Сената Парламента;";
9) в статье 33:
в пункте 1 слова "Высший Судебный Совет," исключить;
в пункте 2:
в подпунктах 1) и 2) слова "Высшего Судебного Совета," исключить;
в подпункте 4) слова ", а также отчеты Председателя Высшего Судебного Совета" исключить;
10) в статье 34:
в заголовке слова "бывших Президентов" заменить словом "экс-Президентов";
пункт 2 исключить.

"Конституцияның" деген сөздерден кейін "53-бабы 1-2) тармақшасының және" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 11-бапта:
баптың тақырыбындағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "Конституциялық Кеңестiң Төрағасы мен екi мүшесiн" деген сөздер "Парламент Сенатының келісімімен Конституциялық Соттың Төрағасын және Конституциялық соттың төрт судьясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"Конституциялық Сот Төрағасының ұсынуы бойынша Конституциялық Сот судьялары арасынан Конституциялық Сот Төрағасының орынбасары;";
2) тармақшадағы "Кеңеске" деген сөз "Сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Республика Президентiнiң Қазақстан Республикасының жоғары аудиторлық палатасына қатысты өкiлеттiгi Республика Президентi:
1) Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасын және екі мүшесін бес жыл мерзiмге қызметке тағайындайды, оларды қызметiнен мерзiмiнен бұрын босатуға құқылы;
2) Жоғары аудиторлық палата туралы Ереженi бекiтедi;
3) әр тоқсанда кемiнде бiр рет Жоғары аудиторлық палата Төрағасының жұмысы туралы оның ақпаратын тыңдайды.";
7) 17-бапта:
1) тармақшадағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және республика астанасының әкімдерін қызметке тиісінше облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының келісімімен" деген сөздер "облыс аумағында орналасқан мәслихаттар депутаттарының немесе тиісінше республикалық маңызы бар қалалар мен астана мәслихаттары депутаттарының келісімімен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және республика астанасының әкімдерін қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдерін өз қалауы бойынша, сондай-ақ оларға тиісті мәслихаттар өз депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен сенімсіздік білдірген жағдайда қызметінен босатуға құқылы.";
8) 19-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
7) тармақшадағы "хатшысын" деген сөз "кеңесшісін" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Парламент Сенатының келісімімен Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасын тағайындайды;";
9) 33-бапта:
1-тармақтағы "Жоғары Сот Кеңесі," деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
1) және 2) тармақшадағы ", Жоғары Сот Кеңесінің" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы ", сондай-ақ Жоғары Сот Кеңесі Төрағасының есептерін" деген сөздер алып тасталсын;
10) 34-бапта:
тақырыптағы "бұрынғы Президенттерiнiң" деген сөздер "экс-Президенттерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын.

6. В Конституционный закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
1) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Высший Судебный Совет
Статус, порядок формирования состава и организация работы Высшего Судебного Совета определяются Законом Республики Казахстан "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан.".".
7. В Конституционный закон Республики Казахстан от 4 июня 2007 года "О государственных символах Республики Казахстан":
1)в статье 4:
в пункте 1:
в подпунктах 1), 2) и 3) слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпункте 1) после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Высшего Судебного Совета,";
в подпункте 2):
слово "секретаря" заменить словом "советника";
после слов "председателей местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Председателя Высшего Судебного Совета,";
в подпункте 3) после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "в залах заседаний Высшего Судебного Совета,";
в пункте 2:
в подпункте 1):
слово "Совета" заменить словом "Суда";
после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Высшего Судебного Совета,";
2) в статье 6:
в пункте 1:
в подпунктах 1), 2) и 3) слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпункте 1) после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Высшего Судебного Совета,";
в подпункте 2):
слово "секретаря" заменить словом "советника";
после слов "председателей местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Председателя Высшего Судебного Совета,";
в подпункте 3) после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "в залах заседаний Высшего Судебного Совета,";
в пункте 2:
в подпунктах 1), 2) и 6) слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпунктах 1) и 6) после слов "и местных судов Республики Казахстан," дополнить словами "Высшего Судебного Совета Республики Казахстан,";
Статья 2. Переходные положения.
1. Близкие родственники Президента Республики Казахстан, занимающие должности политических государственных служащих, руководителей субъектов квазигосударственного сектора до введения в действие настоящего Конституционного закона, должны подать в отставку либо освободить занимаемую должность в течение месяца со дня введения в действие настоящего Конституционного закона.

6. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңға:
1) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36 бап. Жоғарғы Сот Кеңесі
Жоғары Сот Кеңесінің мәртебесін, құрамын қалыптастыру тәртібі және жұмысын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.".
7. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" 2007 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 4-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада:
"Кеңестің" деген сөз "Соттың" деген сөз ауыстырылсын;
"мен жергілікті соттарының," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесінің," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"хатшының" деген сөз "кеңесшінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттары төрағаларының," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесі Төрағасының," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттарының сот мәжілісі залдарында," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесінің алқа отырысы залдарында," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшада:
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттарының," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесінің," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада:
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттарының," деген сөздердерден кейін "Жоғары Сот Кеңесінің," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"хатшының" деген сөз "кеңесшінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттары төрағаларының," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесі Төрағасының," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"Кеңестің" деген сөз "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және жергілікті соттарының сот мәжілісі залдарында," деген сөздердерден кейн "Жоғары Сот Кеңесінің алқа отырысы залдарында," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1), 2) және 6) тармақшалардағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) және 6) тармақшалардағы "және жергілікті соттарының," деген сөздердерден кейін "Жоғары Сот Кеңесінің," деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттік саяси қызметшілер, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшылары лауазымдарын атқаратын жақын туыстары осы Конституциялық Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қызметінен кетуге не осы Конституциялық Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде атқаратын қызметін босатуға тиіс.

2. Положения настоящего Конституционного закона, регулирующие вопросы формирования Палат Парламента и маслихатов, применяются начиная с выборов следующих созывов.
Статья 3.
Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев четвертого и пятого подпункта 16), подпункта 44), абзацев второго, пятого, восьмого подпункта 51), абзацев второго, пятого, восьмого подпункта 66) пункта 1, подпункта 2) пункта 3, подпункта 2) пункта 4, абзацев второго и шестого подпункта 5) пункта 5, абзацев третьего и одиннадцатого подпункта 1), абзацев третьего и десятого подпункта 2) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
2) подпунктов 4), 5), абзацев третьего, четвертого подпункта 6), подпункта 7), подпункта 8), подпункта 9) пункта 2, подпункта 1) пункта 4, абзацев третьего, четвертого, пятого подпункта 4) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
3) абзацев девятнадцатого и двадцатого подпункта 10), абзаца двадцать третьего подпункта 12), абзаца шестого подпункта 18), подпункта 19) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Осы Конституциялық заңның Парламент палаталарын және мәслихаттарды құру мәселелерін реттейтін ережелері келесі шақырылымдарды сайлаудан бастап қолданылады.
3-бап.
Осы Конституциялық заң:
1) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1-тармақтың 16) тармақшаның төртінші және бесінші абзацтарын, 44) тармақшасын, 51) тармақшаның екінші, бесінші, сегізінші абзацтарын, 66) тармақшасының екінші, бесінші, сегізінші абзацтарын, 3-тармақтың 2) тармақшасын, 4-тармақтың 2) тармақшасын, 5-тармақтың 5) тармақшасының екінші және алтыншы абзацтарын, 7-тармақтың 1) тармақшасының үшінші және он бірінші абзацтарын, 2) тармақшасының үшінші және оныншы абзацтарының;
2) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 2-тармағының 4), 5) тармақшаларының, 6) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарының, 2-тармағы 7) тармақшасының, 8) тармақшасының, 9) тармақшасының, 4-тармағы 1) тармақшасының, 4) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші абзацтарының;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы Конституциялық заңның 10) тармақшаның он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарының, 12) тармақшаның жиырма үшінші абзацы, тармақшаның алтыншы абзацы 18), 1-бабы 1-тармағы 19) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті