О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 687. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 560
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга" следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения правового мониторинга, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Перечень нормативных правовых актов, подлежащих правовому мониторингу, и ответственный государственный орган по ним, а также сроки проведения правового мониторинга устанавливаются согласно регистрам нормативных правовых актов в соответствии со сроками, установленными данными Правилами, а также графиками проведения правового мониторинга государственных органов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В целях обеспечения полноты проведения правового мониторинга государственные органы ежеквартально в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют в Министерство юстиции Республики Казахстан информацию о внесенных сведениях в регистры отдельно по каждой форме нормативного правового акта для сверки с едиными регистрами (за исключением нормативных правовых актов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции).";
в пункте 14:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Центральные государственные органы не позднее десяти рабочих дней со дня утверждения графика либо внесения изменений и (или) дополнений в график обеспечивают его направление в Министерство юстиции Республики Казахстан в срок не позднее 20 декабря текущего года.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Местные представительные и исполнительные органы, а также ревизионные комиссии в срок до 10 января текущего года направляют график в территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы.";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"В случаях, когда в разработке закона участвовали несколько уполномоченных государственных органов либо закон содержит компетенцию нескольких государственных органов, соответствующие государственные органы проводят правовой мониторинг каждый в пределах своей компетенции, содержащейся в данном нормативном правовом акте, и направляют соответствующую отчетную информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Отчет по итогам проведенного правового мониторинга по новому закону на государственном и русском языках направляется в Министерство юстиции Республики Казахстан ежегодно в срок не позднее пятнадцати рабочих дней по истечении отчетного года, следующего после введения в действие нормативного правового акта, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 687 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 шiлдедегi № 560 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Құқықтық мониторингке жататын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі және олар бойынша жауапты мемлекеттік орган, сондай-ақ құқықтық мониторинг жүргізу мерзімдері осы Қағидаларда, сондай-ақ мемлекеттік органдардың құқықтық мониторингін жүргізу графиктерінде белгіленген мерзімдерге сәйкес нормативтік құқықтық актілердің тіркелімдеріне сәйкес белгіленеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Құқықтық мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдар тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде бірыңғай тіркелімдермен (әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда) салыстырып тексеру үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тіркелімдерге енгізілген мәліметтер туралы ақпаратты нормативтік құқықтық актінің әрбір нысаны бойынша жеке-жеке жібереді.";
14-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар график бекітілген не графикке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оны ағымдағы жылғы 20 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберуді қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті өкілді және атқарушы органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары ағымдағы жылғы 10 қаңтарға дейінгі мерзімде графикті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдарына жібереді.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды әзірлеуге бірнеше уәкілетті мемлекеттік орган қатысқан не заңда бірнеше мемлекеттік органның құзыреті қамтылған жағдайларда тиісті мемлекеттік органдардың әрқайсысы осы нормативтік құқықтық актіде қамтылған өз құзыреті шегінде құқықтық мониторинг жүргізеді және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тиісті есептік ақпаратты жібереді.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңа заң бойынша жүргізілген құқықтық мониторингтің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне есеп осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жыл сайын нормативтік құқықтық акт қолданысқа енгізілгеннен кейінгі есепті жыл өткен соң он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. По итогам проведенного правового мониторинга центральные и местные государственные органы, а также ревизионные комиссии два раза в год до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют в органы юстиции Республики Казахстан отчеты на государственном и русском языках по итогам первого полугодия (до 10 июля текущего года) и года (до 10 января года, следующего за отчетным) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В целях проверки достоверности сведений, представленных государственными органами в период проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, органы юстиции проводят дополнительное изучение результатов проведенного правового мониторинга нормативного правового акта.
Центральные государственные органы направляют итоговую информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
Местные представительные и исполнительные органы, а также ревизионные комиссии направляют информацию в территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы.
Территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы направляют обобщенную информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом (до 15 июля текущего года и до 15 января года, следующего за отчетным).";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Для обеспечения полноты проведения правового мониторинга государственные органы ежеквартально направляют в органы юстиции Республики Казахстан перечни принятых актов центральных государственных органов и органов местного государственного управления за истекший квартал (далее – перечень) к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, за исключением правовых актов по кадровым, хозяйственным вопросам.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Государственные органы обеспечивают своевременное направление в Министерство юстиции Республики Казахстан результатов анализа в срок до десятого января каждого года совместно с итогами правового мониторинга.";
пункт 38 исключить;
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Поступившие отчеты по итогам проведенного правового мониторинга по новым законам анализируются Министерством юстиции Республики Казахстан в течение пятнадцати рабочих дней после отчетного периода.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Министерство юстиции Республики Казахстан анализирует и обобщает представленную в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил информацию, по итогам полугодия в срок до 5 августа текущего года и по итогам года до 15 февраля года, следующего за отчетным, размещает на общедоступном государственном объекте информатизации итоговую информацию с внесением рекомендаций о принятии мер по повышению качества проведения государственными органами правового мониторинга.
Результаты анализа степени стабильности законов размещаются один раз в год совместно с годовыми итогами правового мониторинга в срок до 15 февраля, года следующего за отчетным.";
пункт 43 исключить.

"24. Жүргізілген құқықтық мониторингтің қорытындысы бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары Қазақстан Республикасының әділет органдарына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейін бірінші жартыжылдықтың (ағымдағы жылдың 10 шілдесіне дейін) және жылдың (есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына дейін) қорытындысы бойынша есептер жібереді.
Нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізу кезеңінде мемлекеттік органдар ұсынған мәліметтердің анықтығын тексеру мақсатында әділет органдары нормативтік құқықтық актіге жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелеріне қосымша зерделеу жүргізеді.
Орталық мемлекеттік органдар қорытынды ақпаратты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жібереді.
Жергілікті өкілді және атқарушы органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдарына жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдары жинақталған ақпаратты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін (ағымдағы жылдың 15 шілдесіне дейін және есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін) жібереді.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Құқықтық мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының әділет органдарына кадр, шаруашылық мәселелері жөніндегі құқықтық актілерді қоспағанда, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдары өткен тоқсанда қабылдаған актілердің тізбесін (бұдан әрі – тізбе) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне қарай жібереді.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мемлекеттік органдар талдау нәтижелерін құқықтық мониторинг қорытындыларымен бірге әрбір жылдың оныншы қаңтарына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне уақтылы жіберуді қамтамасыз етеді.";
38-тармақ алып тасталсын;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жаңа заңдар бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг қорытындысы бойынша келіп түскен есептерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі есепті кезеңнен кейін он бес жұмыс күні ішінде талдайды.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдайды және қорытындылайды, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша ағымдағы жылдың 5 тамызына дейінгі және жылдың қорытындысы бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг жүргізуі сапасын арттыру жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсынымдар енгізе отырып, қорытынды ақпаратты орналастырады.
Заңдардың тұрақтылық дәрежесін талдау нәтижелері құқықтық мониторингтің жылдық қорытындыларымен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде жылына бір рет орналастырылады.";
43-тармақ алып тасталсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов