О некоторых вопросах Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 1101
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать республиканское государственное учреждение "Департамент по управлению земельными ресурсами города Нур-Султан Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент по управлению земельными ресурсами города Астана Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) орошаемого земледелия и агромелиорации;";
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) реализует государственную политику в области племенного животноводства;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) осуществляет прием граждан и представителей юридических лиц, своевременное и полное рассмотрение, анализ, мониторинг и выявление системных проблем, поднимаемых населением в обращениях, сообщениях, откликах, предложениях, запросах, принятие по ним решений;";
подпункты 316) и 317) изложить в следующей редакции:
"316) осуществляет координацию и методическое руководство деятельностью местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в области племенного животноводства;
317) разрабатывает и утверждает инструкции по бонитировке;";
подпункты 320) и 321) изложить в следующей редакции:
"320) разрабатывает и утверждает положение о государственных инспекторах по племенному животноводству;
321) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по племенному животноводству, в том числе форму протокола об административном правонарушении, порядок их составления и выдачи;";
подпункты 323), 324) и 325) изложить в следующей редакции:
"323) разрабатывает и утверждает правила ведения республиканского реестра племенных животных;
324) осуществляет прием уведомлений от физических и юридических лиц о начале (прекращении) деятельности в области племенного животноводства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 1101 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті Нұр-Сұлтан қаласының жер ресурстарын басқару департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің атауы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті Астана қаласының жер ресурстарын басқару департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі болып өзгертілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) суармалы егіншілік және агромелиорация;";
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"4-1) азаматтар мен заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды, жолданымдарда, хабарларда, үн қатуларда, ұсыныстарда, сұраныстарда халық көтеретін жүйелі проблемаларды уақтылы және толық қарауды, талдауды, мониторингтеуді және анықтауды, олар бойынша шешімдер қабылдауды жүзеге асырады;";
316) және 317) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"316) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады;
317) бонитирлеу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;";
320) және 321) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"320) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
321) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың нысанын, оларды жасау және беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
323), 324) және 325) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"323) асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
324) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке және заңды тұлғалардан асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы хабарламалар қабылдауды жүзеге асырады;

325) ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений в области племенного животноводства и вносит в него изменения и дополнения;";
подпункт 327) исключить;
подпункты 328) и 329) изложить в следующей редакции:
"328) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формы, предназначенные для сбора административных данных в области племенного животноводства;
329) осуществляет ведение республиканского реестра племенных животных и публикацию его на интернет-ресурсе уполномоченного органа;";
подпункт 333) изложить в следующей редакции:
"333) разрабатывает и утверждает правила ведения информационной базы селекционной и племенной работы;";
подпункт 335) изложить в следующей редакции:
"335) разрабатывает и утверждает:
правила субсидирования развития племенного животноводства;
формы учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства;
формы племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и порядок их выдачи (аннулирования);
порядок присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала);
форму и правила заполнения индивидуальной карточки племенного животного, а также карточки сельскохозяйственного животного, вовлеченного в селекционный процесс;";
подпункт 338) изложить в следующей редакции:
"338) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области племенного животноводства;";
дополнить подпунктами 508-21), 508-22), 508-23), 508-24), 508-25), 508-26), 508-27), 508-28) и 508-29) следующего содержания:
"508-21) осуществляет субсидирование купонного вознаграждения по облигациям;
508-22) разрабатывает и утверждает правила проведения индексной оценки;
508-23) разрабатывает и утверждает правила проведения молекулярной генетической экспертизы;
508-24) разрабатывает и утверждает квалификационные требования к специализированным лабораториям;
508-25) разрабатывает и утверждает правила проведения оценки племенных животных-производителей по качеству потомства;
508-26) разрабатывает и утверждает правила проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности;
508-27) разрабатывает и утверждает правила проведения геномной оценки;
508-28) разрабатывает и утверждает типовые программы курсов обучения бонитера (классификатора), техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов, объем их часов;
508-29) разрабатывает и утверждает типовые программы курсов повышения квалификации бонитера (классификатора), техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов, объем их часов;";
в перечне территориальных органов, находящихся в ведении Министерства и территориальных подразделений его ведомств:

325) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізеді және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;";
327) тармақша алып тасталсын;
328) және 329) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"328) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекітеді;
329) асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізуді және оны уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялауды жүзеге асырады;";
333) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"333) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекiтедi;";
335) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"335) мыналарды:
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау қағидаларын;
мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын;
асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру (жою) тәртібін;
асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібін;
асыл тұқымды жануардың жеке карточкасының, сондай-ақ селекциялық процеске тартылған ауыл шаруашылығы жануары карточкасының нысаны мен оларды толтыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
338) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"338) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 508-21), 508-22), 508-23), 508-24), 508-25), 508-26), 508-27), 508-28) және 508-29) тармақшалармен толықтырылсын:
"508-21) облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялауды жүзеге асырады;
508-22) индекстік бағалау жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-23) молекулалық генетикалық сараптама жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-24) мамандандырылған зертханаларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
508-25) асыл тұқымды тұқымдық жануарларға ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-26) асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-27) геномдық бағалау жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-28) бонитерді (сыныптаушыны), техник-ұрықтандырушыны және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманды оқыту курстарының үлгілік бағдарламаларын және олардың сағат көлемін әзірлейді және бекітеді;
508-29) бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілігін арттыру курстарының үлгілік бағдарламаларын және олардың сағат көлемін әзірлейді және бекітеді;";
Министрліктің және оның ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесінде:

пункт 79-1 изложить в следующей редакции:
"79-1. Государственное учреждение "Территориальная инспекция по району Самар Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 188 изложить в следующей редакции:
"188. Государственное учреждение "Территориальная инспекция Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе по городу Астане Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
дополнить пунктом 224-1 следующего содержания:
"224-1. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция области Жетісу Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан";
пункт 231 изложить в следующей редакции:
"231. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция города Қонаев Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 278-1 изложить в следующей редакции:
"278-1. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция области Абай Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 288-1 изложить в следующей редакции:
"288-1. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция района Самар Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 290-1 изложить в следующей редакции:
"290-1. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция района Ақсуат Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 324-1 изложить в следующей редакции:
"324-1. Республиканское государственное учреждение "Территориальная инспекция области Ұлытау Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 405 изложить в следующей редакции:
"405. Государственное учреждение "Территориальная инспекция Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по городу Астане".";
пункт 406 изложить на русском языке в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"406. Государственное учреждение "Территориальная инспекция Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по городу Алматы".";
пункт 422 изложить в следующей редакции:
"422. Республиканское государственное учреждение "Департамент по управлению земельными ресурсами города Астаны Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
в перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
в пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

79-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79-1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Самар ауданы бойынша аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі.";
188-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"188. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Астана қаласы бойынша аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі.";
мынадай мазмұндағы 224-1-тармақпен толықтырылсын:
"224-1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Жетісу облыстық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"231. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Қонаев қалалық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
278-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"278-1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Абай облыстық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
288-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"288-1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Самар аудандық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
290-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"290-1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетiнiң Ақсуат аудандық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
324-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"324-1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Ұлытау облыстық аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
405-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"405. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетiнiң Астана қаласы бойынша аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі.";
406-тармақта қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді, орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі;
422-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"422. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті Астана қаласының жер ресурстарын басқару департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агрохимия қызметі республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов