О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 282 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2022 года № 1137.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 282 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных, а также Правил определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных;
2) Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности.";
Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить Правилами определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2022 года № 1137
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 282
Критерии отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
Критерий отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых (далее – месторождение) к категории низкорентабельных
Норма рентабельности по месторождению
Уровень рентабельности месторождения по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года
5% ≥ уровень рентабельности по месторождению

"Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орындарын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 282 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 31 желтоқсандағы № 1137 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орындарын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 282 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 720-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары;
2) Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орындарын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидаларымен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2023 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1137 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 282 қаулысымен
бекітілген
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің (бұдан әрі – кен орны) кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттары
Кен орны бойынша рентабельділік нормасы
Алдағы күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша кен орнының рентабельділік деңгейі
5% ≥ кен орны бойынша рентабельділік деңгейі

Примечание: расчет уровня рентабельности по месторождению производится недропользователем самостоятельно согласно Правилам определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности, утвержденным в соответствии с пунктом 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
___________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2022 года № 1137
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 282
Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности (далее – Правила) разработаны в целях реализации пункта 4 статьи 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
2. Правила определяют порядок определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности по месторождению (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых (далее – месторождение) и не распространяются на месторождения по общераспространенным полезным ископаемым.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) взаимосвязанные стороны – лица, признанные таковыми в соответствии с подпунктом 23) статьи 264 Налогового кодекса;
2) минеральное сырье – минеральное сырье и (или) твердые полезные ископаемые в понятиях, используемых в целях налогообложения.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с налоговым кодексом Республики Казахстан.
Глава 2. Отнесение месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
4. Для отнесения месторождения к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность по контракту на недропользование, предусматривающему разработку месторождения, в том числе заключенному до 1 января 2009 года, соответствующему критериям отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных, утвержденным в соответствии с пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса (далее – критерии низкорентабельности), уведомляет уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет.
При этом копия уведомления направляется недропользователем в налоговый орган по месту регистрационного учета налогоплательщика.

Ескертпе: кен орны бойынша рентабельділік деңгейін есептеуді жер қойнауын пайдаланушы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 720-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасы деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес дербес жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1137 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 282 қаулысымен
бекітілген
Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнің (бұдан әрі – Салық кодексi) 720-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Қағидалар пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобы, кен орнының бөліктері) (бұдан әрі – кен орны) бойынша рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасының деңгейін айқындау тәртібін айқындайды және кең таралған пайдалы қазбалар бойынша кен орындарына қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өзара байланысқан тараптар – Салық кодексінің 264-бабының 23) тармақшасына сәйкес осындай деп танылған тұлғалар;
2) минералдық шикізат – салық салу мақсатында пайдаланылатын ұғымдардағы минералдық шикізат және (немесе) қатты пайдалы қазбалар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қолданылады.
2-тарау. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу
4. Кен орнын рентабельділігі төмен санатқа жатқызу үшін кен орнын игеруді көздейтін, оның ішінде 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған, Салық кодексінің 720-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттарына (бұдан әрі – төмен рентабельділік өлшемшарты) сәйкес келетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органды хабардар етеді.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы хабарламаның көшірмесін салық төлеуші тіркеу есебіне қойылған жердегі салық органына жібереді.

5. Уведомление об отнесении месторождения к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается в срок не позднее 1 сентября календарного года по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Уведомление об отнесении месторождения к категории низкорентабельных в предстоящем календарном году подается не ранее 1 сентября, но не позднее 1 декабря текущего календарного года.
6. Месторождения относятся к категории низкорентабельных при соответствии их к критериям низкорентабельности и соблюдении условий, установленных пунктом 5 настоящих Правил.
7. Доходы и расходы (вычеты) по курсовой разнице, а также доходы и расходы (вычеты) недропользователя по вознаграждениям не учитываются при расчете планируемого уровня рентабельности и внутренней нормы рентабельности по месторождению.
Параграф 1. Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых
8. Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на минеральное сырье, полезные ископаемые, металл, продукт переработки за соответствующий налоговый период, на основании объемов добычи, с учетом соблюдения законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании следующим образом:
1) планируемый уровень рентабельности месторождения, по которому недропользователь реализует добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее только первичную переработку, без последующей переработки:
, где:
Рм – рентабельность по месторождению;
ЧДм – чистый доход по месторождению, исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом;
СГДм – совокупный годовой доход по месторождению, в том числе доход от реализации товарной продукции. При этом доход от реализации товарной продукции исчисляется по фактическим ценам реализации.
Размер чистого дохода по месторождению за налоговый период определяется по следующей формуле:
, где:
КПНм – корпоративный подоходный налог, исчисленный по месторождению за налоговый период, в отношении налогооблагаемого дохода;
НДвс – налогооблагаемый доход взаимосвязанной стороны определяется как сумма:
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), осуществляющей первичную переработку, в отношении которой реализовано такое добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее только первичную переработку (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, полученного от налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам перерабатываемого минерального сырья взаимосвязанной стороной);
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), которое приобрело на территории Республики Казахстан добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее первичную переработку, у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, приобретенных у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам приобретения взаимосвязанной стороной минерального сырья).
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса) определяется с учетом корректировки в соответствии c законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании по следующей формуле:
, где:
Вм – исчисленные в соответствии с положениями Налогового кодекса и учетом положений настоящих Правил вычеты по месторождению, связанные с добычей и первичной переработкой добытого минерального сырья;
Ктц – корректировка по трансфертному ценообразованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5. Ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылға кен орнын рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы хабарлама осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмейтін мерзімде беріледі.
Кен орнын алдағы күнтізбелік жылы рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы хабарлама ерте дегенде ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінде, бірақ 1 желтоқсанынан кешіктірілмей беріледі.
6. Кен орындары рентабельділігі төмен санатқа олар төмен рентабельділік өлшемшарттарына сәйкес келген және осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде жатқызылады.
7. Бағамдық айырма бойынша кірістер мен шығыстар (шегерімдер), сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының сыйақылар бойынша кірістері мен шығыстары (шегерімдері) кен орны бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін және ішкі рентабельділік нормасын есептеген кезде ескерілмейді.
1-параграф. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін есептеу
8. Күнтізбелік жыл үшін кен орны бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейін есептеу Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының сақталуы ескеріліп, өндіру көлемі негізінде тиісті салық кезеңіндегі минералдық шикізат, пайдалы қазбалар, металл, қайта өңдеу өнімінің бағасын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды деректері негізінде былайша жүргізіледі:
1) өндірілген, оның ішінде тек бастапқы қайта өңдеуден өткен минералдық шикізатты жер қойнауын пайдаланушы кейінгі қайта өңдеуден өткізбей сататын кен орнының жоспарланатын рентабельділік деңгейі:
Рк = ТКк / ЖЖТк * 100 %, мұнда:
Рк – кен орны бойынша рентабельділік;
ТКк – осы тармақшаға сәйкес есептелген кен орны бойынша таза кіріс;
ЖЖКк – кен орны бойынша жылдық жиынтық кіріс, оның ішінде тауарлық өнімді сатудан түскен кіріс. Бұл ретте тауарлық өнімді сатудан түскен кіріс іс жүзіндегі сату бағасы бойынша есептеледі.
Салық кезеңіндегі кен орны бойынша таза кірістің мөлшері мына формула бойынша анықталады:
ТКк = СКк - КТСк+ СКөбт, мұнда:
КТСк – салық салынатын кіріске қатысты салық кезеңіндегі кен орны бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы;
СКөбт – өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі мыналардың қорытындысы ретінде айқындалады:
оған қатысты өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен осындай минералдық шикізат өткізілген, қайта өңдеуді жүзеге асыратын өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден өткен минералдық шикізатты Қазақстан Республикасының аумағында осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алған өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден иелікке алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы иелікке алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады).
СКк – кен орны бойынша салық салынатын кіріс (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес түзетулер ескеріле отырып, мына формула бойынша анықталады:
СКк = ЖЖКк - Шк + Ттбб, мұнда:
Шк – кен орны бойынша Салық кодексінің ережелеріне сәйкес және осы Қағидалардың ережелері ескеріле отырып есептелген, өндірілген минералдық шикізатты өндіруге және бастапқы қайта өңдеуге байланысты шегерімдер;
Ттбб – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша түзету;

2) планируемый уровень рентабельности месторождения, по которому недропользователь передает часть или весь объем добытого минерального сырья для последующей переработки на собственных и (или) принадлежащих другому юридическому лицу производствах, определяется по следующей формуле, за исключением случая, указанного в подпункте 3) настоящего пункта:
, где:
Рм – рентабельность по месторождению;
ЧДм – чистый доход по месторождению, исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом.
Размер чистого дохода по месторождению за налоговый период определяется по следующей формуле:
, где:
НДвс – налогооблагаемый доход взаимосвязанной стороны определяется как сумма:
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), осуществляющей переработку минерального сырья, в том числе первичную переработку (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, полученного от налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам перерабатываемого минерального сырья, в том числе первично перерабатываемого);
налогооблагаемого дохода взаимосвязанной стороны (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса), которая приобрела добытое минеральное сырье, в том числе прошедшее первичную переработку, и (или) продукт переработки на территории Республики Казахстан у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила (при этом такой налогооблагаемый доход определяется исходя из удельного веса объемов минерального сырья, приобретенных у налогоплательщика, применяющего настоящие Правила, к общим объемам приобретения взаимосвязанной стороной минерального сырья).
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (без учета уменьшения на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 Налогового кодекса) определяется с учетом корректировки в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании по следующей формуле:
, где:
Вм – исчисленные в соответствии с положениями Налогового кодекса и учетом положений настоящих Правил вычеты по месторождению, связанные с добычей, первичной переработкой и последующей переработкой минерального сырья, добытого на месторождении, с применением к вычетам по последующей переработке коэффициента по доле месторождения.
Ктц – корректировка по трансфертному ценообразованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Коэффициент по доле месторождения – доля вычетов по контрактной деятельности месторождения в общей сумме вычетов по всей контрактной деятельности налогоплательщика (применяется для распределения доходов и расходов (вычетов).
Для исчисления дохода принимается доход в целом по компании, в том числе доход от реализации, за исключением доходов, не связанных с добычей, первичной переработкой и переработкой добытого минерального сырья (например, доходы от реализации приобретенного на основании договора купли-продажи полезных ископаемых).
В случае, если реализация полезных ископаемых (после переработки, не являющейся первичной переработкой) осуществляется исходя из содержания полезных ископаемых в продукте переработки, доход от реализации товарной продукции по месторождению исчисляется по каждому виду полезных ископаемых по следующей формуле:
, где:
Тр – физический объем реализации готовой продукции (после переработки, не являющейся первичной переработкой), полученной из добытого минерального сырья, всего по компании (по каждому виду полезного ископаемого);
Тд – физический объем содержания полезного ископаемого в добытом минеральном сырье, направленный на последующую переработку, всего по компании (по каждому виду полезного ископаемого);
Тдк – физический объем содержания полезного ископаемого в добытом минеральном сырье, направленный на последующую переработку, по месторождению (по каждому виду полезного ископаемого);
Ц – фактическая цена реализации полезного ископаемого.
В случае, если реализация продукта переработки, полученного из добытого минерального сырья, осуществляется не исходя из содержания полезных ископаемых в таком продукте переработки, СГДм исчисляется путем применения коэффициента по доле месторождения к доходу от реализации каждого продукта переработки.
При реализации минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, в том числе прошедших первичную переработку, без их последующей переработки стоимость их реализации также включается в СГДм;

2) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген минералдық шикізаттың бір бөлігін немесе бүкіл көлемін кейіннен өзінің және (немесе) басқа заңды тұлғаға тиесілі өндірістерде қайта өңдеу үшін беретін кен орны бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейі осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген жағдайды қоспағанда, мына формула бойынша анықталады:
Рк = ТКк / ЖЖКк * 100 %, мұнда:
Рк – кен орны бойынша рентабельділік;
ТКк – осы тармақшаға сәйкес есептелген кен орны бойынша таза кіріс.
Салық кезеңіндегі кен орны бойынша таза кірістің мөлшері мына формула бойынша анықталады:
ТКк = СКк - КТСк+ СКөбт, мұнда:
СКөбт – өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі мыналардың қосындысы ретінде айқындалады:
минералдық шикізатты қайта өңдеуді, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуді жүзеге асыратын өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізаттың қайта өңделетін, оның ішіде бастапқы қайта өңделетін жалпы көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады);
өндірілген, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден өткен минералдық шикізатты және (немесе) қайта өңдеу өнімін Қазақстан Республикасының аумағында осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден алған өзара байланысқан тараптың салық салынатын кірісі (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) (бұл ретте мұндай салық салынатын кіріс осы Қағидаларды қолданатын салық төлеушіден иелікке алынған минералдық шикізат көлемінің минералдық шикізатты өзара байланысқан тараптың жалпы иелікке алу көлеміне қатысты үлес салмағы негізге алына отырып айқындалады).
СКк – кен орны бойынша салық салынатын кіріс (Салық кодексінің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстардың сомасына азайтуды есепке алмағанда) Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес түзетулер ескеріле отырып, мына формула бойынша анықталады:
СКк = ЖЖКк - Шк + Ттбб, мұнда:
Шк – өңдеу жөніндегі шегерімдерге кен орнының үлесі бойынша коэффициентті қолдану арқылы кен орны бойынша Салық кодексінің ережелеріне сәйкес және осы Қағидалардың ережелері ескеріле отырып есептелген, кен орнында кейінгі қайта өндірілген минералдық шикізатты өндіруге, бастапқы қайта өңдеуге және кейінгі қайта өңдеуге байланысты шегерімдер.
Ттбб – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша түзету.
Кен орнының үлесі бойынша коэффициент – салық төлеушінің бүкіл келісімшарттық қызметі бойынша шегерімдердің жалпы сомасындағы келісімшарттық қызмет бойынша кен орны шегерімдерінің үлесі (кірістер мен шығыстарды (шегерімдерді) бөлу үшін қолданылады).
Кірісті есептеу үшін жалпы компания бойынша кіріс, оның ішінде өндірілген минералдық шикізатты өндірумен, бастапқы қайта өңдеумен және қайта өңдеумен байланысты емес кірістерді (мысалы, сатып алу-сату шарты негізінде иелікке алынған пайдалы қазбаларды сатудан түскен кіріс) қоспағанда, сатудан түскен кіріс қабылданады.
Егер пайдалы қазбаларды сату (бастапқы қайта өңдеу болып табылмайтын қайта өңдеуден кейін) қайта өңдеу өнімінің құрамында пайдалы қазбалардың болуы негізге алынып жүзеге асырылатын болса, кен орны бойынша тауарлық өнімді сатудан түсетін кіріс пайдалы қазбалардың әрбір түрі бойынша мына формула бойынша есептеледі:
ЖЖКк = (Тс * Төк/Тө)1*Б1+(Тс * Төк/Тө)2*Б2+…(Тс * Төк /Тө)n*Бn, мұнда:
Тс – өндірілген минералдық шикізаттан алынған дайын өнімді (бастапқы өңдеу болып табылмайтын өңдеуден кейін) компания бойынша (пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша) іс жүзіндегі барлық сату көлемі;
Тө – кейінгі өңдеуге жіберілген өндірілген минералдық шикізат құрамындағы пайдалы қазбалардың компания бойынша (пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша) іс жүзіндегі барлық көлемі;
Төк – кен орны бойынша (пайдалы қазбаның әрбір түрі бойынша) кейінгі өңдеуге жіберілген өндірілген минералдық шикізат құрамындағы пайдалы қазбалардың іс жүзіндегі көлемі;
Б – пайдалы қазбаны сатудың нақты бағасы.
Өндірілген минералдық шикізаттан алынған өңдеу өнімін сату осындай қайта өңдеу өнімінің құрамындағы пайдалы қазбалар негізге алынбай жүзеге асырылатын болса, ЖЖКк әрбір қайта өңдеу өнімін сатудан түскен кіріске кен орнының үлесі бойынша коэффициентті қолдану жолымен есептеледі.
Минералдық шикізатты және (немесе) қатты пайдалы қазбаларды, оның ішінде бастапқы өңдеуден өткендерін кейінгі қайта өңдеуден өткізбей сатқан кезде оларды өткізу құны да ЖЖКк-ге енгізіледі;

Ц – цена реализации, формируемая на основании подпункта 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса, с учетом корректировок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании. В случае, если минеральное сырье содержит одновременно полезные ископаемые, указанные в пункте 4 статьи 745 Налогового кодекса, и другие виды полезных ископаемых, то при реализации других видов полезных ископаемых в целях показателя СГДм применяется фактическая цена реализации.
В случае реализации минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, в том числе прошедших первичную переработку, без их последующей переработки, стоимость их реализации с применением цены, формируемой на основании подпункта 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса, также подлежит включению в СГДм.
Настоящий подпункт применяется исключительно при реализации (в том числе на внутренний рынок Республики Казахстан) полезных ископаемых, указанных в пункте 4 статьи 745 Налогового кодекса, минерального сырья и (или) продукта переработки, содержащих такие полезные ископаемые, по ценам реализации, формируемым на основании подпункта 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса, с учетом корректировок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
В целях настоящих Правил не допускается применение одних и тех же вычетов более одного раза.
9. Ставки налога на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ) для месторождения, отнесенного к категории низкорентабельных, применяются в размере ставок НДПИ, установленных Налоговым кодексом по состоянию на 31 декабря 2022 года.
Параграф 2. Расчет внутренней нормы рентабельности по месторождению (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых
10. НДПИ исчисляется по месторождению по ставке 0 процентов в течение 60 месяцев с момента начала промышленной добычи при одновременном соблюдении условий, предусмотренных пунктом 3 статьи 746 Налогового кодекса.
11. Уровень внутренней нормы рентабельности по месторождению исчисляется на основе денежных потоков недропользователя по следующей формуле:
, где:
ВНР – внутренняя норма рентабельности – коэффициент окупаемости производимых инвестиций за соответствующий налоговый период;
ДП – денежный поток – расчетный показатель стоимости возврата вложенных инвестиций, рассчитанной исходя из денежных потоков за соответствующий налоговый период;
СГД – совокупный годовой доход по месторождению за соответствующий налоговый период.
Денежный поток (ДП) определяется по следующей формуле:
Совокупный годовой доход по месторождению определяется по формуле:
, где:
1, 2, ... n - период времени (год).
ДП1-п, – годовой денежный поток недропользователя определяется как разница между совокупным годовым доходом по месторождению и затратами, произведенными по месторождению при осуществлении деятельности по контракту (лицензии) на недропользование;
СГД1-n – сумма совокупного годового дохода по месторождению, полученного недропользователем по деятельности в рамках контракта (лицензии) на недропользование, определяется в соответствии с настоящими Правилами.
Затраты, произведенные недропользователем по месторождению в рамках контракта (лицензии), включают:

Б – Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында көзделген түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасы негізінде қалыптастырылатын сату бағасы. Егер минералдық шикізаттың құрамында Салық кодексінің 745-бабының 4-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар да, пайдалы қазбалардың басқа түрлері де болса, онда пайдалы қазбалардың басқа түрлерін сату кезінде ЖЖКк көрсеткіші мақсатында нақты сату бағасы қолданылады.
Минералдық шикізат және (немесе) қатты пайдалы қазбалар, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден өткендері кейінгі қайта өңдеуден өткізілмей сатылған жағдайда олардың Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасының негізінде қалыптастырылатын баға қолданылған сату құны да ЖЖКк-ге енгізілуге жатады.
Осы тармақша, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында көзделген түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 745-бабының 4-тармағында көрсетілген пайдалы қазбаларды, минералдық шикізатты және (немесе) құрамында осындай пайдалы қазбалар бар өңдеу өнімін Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасы негізінде қалыптастырылатын сату бағасы бойынша сатқан кезде (оның ішінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына) ғана қолданылады.
Осы Қағидалардың мақсатында дәл сол шегерімдерді бір реттен артық қолдануға жол берілмейді.
9. Төмен рентабельді санатқа жатқызылған кен орны үшін пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық (бұдан әрі – ПҚӨС) мөлшерлемелері 2022 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Салық кодексінде белгіленген ПҚӨС мөлшерлемелері мөлшерінде қолданылады.
2-параграф. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ішкі рентабельділік нормасын есептеу
10. ПҚӨС Салық кодексінің 746-бабының 3-тармағында көзделген шарттар қатар сақталып, өнеркәсіптік өндіру басталған сәттен бастап 60 ай бойы кен орны бойынша 0 пайыз мөлшерлеме бойынша есептеледі.
11. Кен орны бойынша ішкі рентабельділік нормасының деңгейі жер қойнауын пайдаланушының ақша ағындары негізінде мына формула бойынша есептеледі:
ІРН = АА / ЖЖК * 100%, мұнда:
ІРН – ішкі рентабельділік нормасы – тиісті салық кезеңдеріне жүргізілетін инвестициялардың өтелу коэффициенті;
АА – ақша ағыны – салынған инвестицияларды қайтару құнының тиісті салық кезеңдеріндегі ақша ағындарына сүйене отырып есептелген есептік көрсеткіші;
ЖЖК – кен орны бойынша тиісті салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кіріс.
Ақша ағыны (АА) мына формула бойынша анықталады:
АА = АА1 + АА2 +…+ Аn
Кен орны бойынша жиынтық жылдық кіріс мына формула бойынша анықталады:
ЖЖК = ЖЖК1 + ЖЖК2 + …+ ЖЖКn, мұнда:
1, 2, ... n – уақыт кезеңі (жыл).
АА1-п, – жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағыны кен орны бойынша жиынтық жылдық кіріс және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша қызметті жүзеге асырған кезде кен орны бойынша жүргізілген шығындар арасындағы айырма ретінде анықталады;
ЖЖК1-n – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) шеңберіндегі қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кен орны бойынша жиынтық жылдық кірістің сомасы салық заңнамасына сәйкес айқындалады.
Келісімшарт (лицензия) шеңберiнде кен орны бойынша жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығындар мыналарды қамтиды:

1) капитальные затраты – затраты, в том числе произведенные до начала промышленной добычи, капитализируемые в ходе осуществления операций по недропользованию и амортизируемые в соответствии с налоговым законодательством;
2) расходы, относимые на вычеты в соответствии с налоговым законодательством, за исключением начисленных сумм амортизации по капитальным затратам и вознаграждений по заемным средствам, которые подлежат капитализации;
3) суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с налоговым законодательством по месторождению.
_______________________
Приложение
к Правилам определения уровня
рентабельности и уровня
внутренней
нормы рентабельности
Форма
Уведомление об отнесении месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных
1. Полное наименование недропользователя (юридического лица) либо фамилия, имя
и отчество (при его наличии)
(физического лица): _______________________________________________________.
2. Местонахождение (почтовый адрес): _____________________________.
3. Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер: ___________________________________________.
4. Контракт на недропользование, в рамках которого осуществляется добыча
полезных ископаемых и предполагается отнесение контракта на недропользование,
месторождения (группы месторождений по одному контракту, части месторождения),
предусматривающего разработку месторождения твердых видов полезных
ископаемых, к категории низкорентабельных.
4.1. Полное наименование, стороны контракта, дата заключения контракта:
____________________________________________________________________.
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе: _______
____________________________________________________________________.
4.3. Наименование контракта (месторождения): ______________________.
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения, группы месторождений
по одному контракту, части месторождения): _______________
_______________________________________________________________.
4.5. Вид добываемого полезного ископаемого: _______________________.
5. Контактное лицо (фамилия, имя и отчество (при его наличии) должность, телефон):
_________________________________________________.
____________________________________________________________________.
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя, должность)
_____________________Место печати
Дата уведомления: "_____" _____________ 20__г.
____________________

1) күрделi шығындар – жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыру барысында капиталданатын және салық заңнамасына сәйкес амортизациялатын, оның ішінде өнеркәсіптік өндіру басталғанға дейін жүргізілген шығындар;
2) күрделi шығындар бойынша амортизацияның және қарыз қаражаты бойынша сыйақылардың есептелген сомаларын қоспағанда, салық заңнамасына сәйкес шегеруге жатқызылатын, капиталдандырылуға тиіс шығындар;
3) кен орны бойынша салық заңнамасына сәйкес есептелген корпоративтік кіріс салығының сомалары.
Рентабельділік деңгейін және
ішкі рентабельділік нормасының
деңгейін айқындау
қағидаларына
қосымша
Нысан
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы хабарлама
1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды тұлғаның) толық атауы не (жеке тұлғаның)
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса):__________________
__________________________________________________________________.
2. Орналасқан жері (пошталық мекенжайы):_______________________
__________________________________________________________________.
3. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________________________________________.
4. Пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыруға негіз болатын және пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын игеруді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты, кен орнын (бір келісімшарт бойынша кен орындары тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу болжанатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:
4.1. Келісімшарттың толық атауы, келісімшарттың тараптары, келісімшарт жасалған күн: ___________________________________________
__________________________________________________________________.
4.2. Құзыретті органда келісімшарттың тіркелген күні мен нөмірі:_____
__________________________________________________________________.
4.3. Келісімшарттың (кен орнының) атауы:________________________.
4.4. Келісімшарттық аумақтың (кен орнының бір келісімшарт бойынша кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) орналасуы:
_________________________________________________________________.
4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі: __________________________.
5. Байланыс жасайтын адам (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны):_______________________________________________
__________________________________________________________________
(басшының тегі, аты және әкесінің аты (егер болса), лауазымы)
_____________________ Мөрдің орны
Хабарланған күні: 20__ж. "__" _____________