О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 217.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах аэрокосмической и электронной промышленности, в области инновационной деятельности, научно-технического развития страны, геодезии, картографии и пространственных данных, обеспечения информационной безопасности в сфере информатизации, в сфере персональных данных и их защиты, в области связи, информатизации, "электронного правительства", развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг и по управлению данными, а также руководство и межотраслевую координацию в сфере проектного управления (далее – регулируемые сферы).";
в пункте 13:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) формирование и проведение эффективной государственной политики в регулируемых сферах, а также развитие конкурентоспособной аэрокосмической промышленности и обеспечение информационной безопасности в сфере информатизации, реализации государственной политики в сфере персональных данных и их защиты, формирование и обеспечение развития информационно-коммуникационной инфраструктуры, геодезии, картографии и пространственных данных, сферы государственной поддержки инновационной деятельности, развитие внутристрановой ценности в сфере инновационной деятельности, научно-технического развития страны, эффективное развитие и функционирование рынка услуг связи;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) реализация государственной политики в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;";
в пункте 15:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществление в пределах компетенции аккредитации объединений субъектов частного предпринимательства, претендующих на участие в проведении экспертизы проектов нормативных правовых актов, консультативных документов регуляторной политики, проектов международных договоров Республики Казахстан, а также международных договоров, участником которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающих интересы частного предпринимательства;";
подпункт 158) исключить;

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 217 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, инновациялық қызмет салаларында, елдің ғылыми-техникалық дамуы, геодезия, картография және кеңістіктік деректер, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында, дербес деректер және оларды қорғау, байланыс, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында және деректерді басқару бойынша басшылықты, сондай-ақ жобалық басқару саласындағы (бұдан әрі – реттелетін салалар) басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) реттелетін салаларда тиімді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ бәсекеге қабілетті аэроғарыш өнеркәсібін дамыту және ақпараттандыру, дербес деректер мен оларды қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды, геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласын, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласын қалыптастыру және олардың дамуын қамтамасыз ету, инновациялық қызмет, елдің ғылыми-техникалық дамуы саласындағы елішілік құндылықты дамыту, байланыс қызметінің тиімді дамуы мен жұмыс істеуі;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;";
15-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) құзыреті шегінде жеке кәсіпкерлік мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына, реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттарға сараптама жүргізуге қатысуға үміткер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін аккредиттеуді жүзеге асыру;";
158) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 159-1) и 159-2) следующего содержания:
"159-1) разработка и утверждение порядка определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры государственно-частного партнерства;
159-2) формирование и утверждение перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства;";
дополнить подпунктом 191-1) следующего содержания:
"191-1) согласование порядка уплаты, перечисления единого платежа и распределения его в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), а также их возврата, определяемого уполномоченным органом в области социального обеспечения;";
подпункты 212) и 213) изложить в следующей редакции:
"212) реализация государственной политики в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;
213) разработка и утверждение правил учета, хранения, размножения и использования данных и материалов геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ с учетом интересов национальной безопасности Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8), 213-9), 213-10), 213-11) и 213-12) следующего содержания:
"213-1) разработка и утверждение методики определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств;
213-2) установление местных координатных систем отсчета;
213-3) разработка и утверждение параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета;
213-4) разработка и утверждение правил установления и использования местных координатных систем отсчета;
213-5) разработка и утверждение правил по использованию Национальной инфраструктуры пространственных данных;
213-6) разработка и утверждение правил взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов;
213-7) разработка и утверждение правил определения и использования параметров трансформирования и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета;
213-8) разработка и утверждение правил установки постоянно действующих референцных станций;
213-9) разработка и утверждение правил отнесения к государственным геодезическим сетям и применения постоянно действующих референцных станций;

мынадай мазмұндағы 159-1) және 159-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"159-1) үлгілік конкурстық құжаттамаларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік шарттарын қоса алғанда, салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту;
159-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыру және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 191-1) тармақшамен толықтырылсын:
"191-1) әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын бірыңғай төлемді төлеу, аудару және оны жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) түрінде бөлу, сондай-ақ оларды қайтару тәртібін келісу;";
212) және 213) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"212) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
213) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің мүдделерін ескере отырып, геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштық түсірілім жұмыстарының деректері мен материалдарын есепке алу, сақтау, көбейту және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8), 213-9), 213-10), 213-11) және 213-12) тармақшалармен толықтырылсын:
"213-1) бюджет қаражатының есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
213-2) жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу;
213-3) мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелері арасындағы трансформациялау мен өзгерту параметрлерін әзірлеу және бекіту;
213-4) жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу мен пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
213-5) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
213-6) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
213-7) мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелерінің арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
213-8) тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату қағидаларын әзірлеу және бекіту;
213-9) тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды мемлекеттік геодезиялық желілерге жатқызу және қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;

213-10) разработка и утверждение инструкции по нивелированию;
213-11) разработка и утверждение инструкции по созданию и развитию государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей;
213-12) утверждение перечня базовых пространственных данных;";
подпункт 214) исключить;
подпункт 215) изложить в следующей редакции:
"215) разработка и утверждение перечня геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ, выполняемых за счет бюджетных средств;";
подпункт 216) исключить;
подпункт 217) изложить в следующей редакции:
"217) утверждение правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных";";
подпункт 219) исключить;
подпункты 222) и 223) изложить в следующей редакции:
"222) разработка и утверждение инструкции по созданию картографической продукции за счет бюджетных средств;
223) разработка и утверждение инструкции по созданию и обновлению Национальной инфраструктуры пространственных данных;";
подпункт 282) исключить;
подпункт 346) изложить в следующей редакции:
"346) организация выполнения геодезических и картографических работ государственного назначения;";
подпункты 347) и 348) исключить;
подпункты 349) и 350) изложить в следующей редакции:
"349) осуществление деятельности по обеспечению единства и точности средств геодезических измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
350) осуществление государственного контроля за геодезической и картографической деятельностью в Республике Казахстан;";
подпункты 351), 352) и 353) исключить;
подпункт 354) изложить в следующей редакции:
"354) ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;";
подпункты 355), 356) и 357) исключить;
подпункт 359) изложить в следующей редакции:
"359) организация создания и развития государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей;";
дополнить подпунктами 359-1), 359-2), 359-3), 359-4), 359-5) и 359-6) следующего содержания:
"359-1) создание и обновление топографических карт и планов;
359-2) создание и развитие Национальной инфраструктуры пространственных данных;
359-3) рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовка предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;

213-10) нивелирлеу жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
213-11) мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерді жасау және дамыту жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
213-12) базалық кеңістіктік деректердің тізбесін бекіту;";
214) тармақша алып тасталсын;
215) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"215) бюджет қаражатының есебінен орындалатын геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштық түсірілім жұмыстарының тізбесін әзірлеу және бекіту;";
216) тармақша алып тасталсын;
217) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"217) Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын бекіту;";
219) тармақша алып тасталсын;
222) және 223) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"222) бюджет қаражатының есебінен картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
223) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құру және жаңартып отыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;";
282) тармақша алып тасталсын;
346) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"346) мемлекеттік мақсаттағы геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру;";
347) және 348) тармақшалар алып тасталсын;
349) және 350) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"349) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес геодезиялық өлшем құралдарының бiрлiгi мен дәлдiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру;
350) Қазақстан Республикасындағы геодезиялық және картографиялық қызметті мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
351), 352) және 353) тармақшалар алып тасталсын;
354) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"354) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;";
355), 356) және 357) тармақшалар алып тасталсын;
359) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"359) мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерді жасау мен дамытуды ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 359-1), 359-2), 359-3), 359-4), 359-5) және 359-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"359-1) топографиялық карталар мен жоспарларды жасау және жаңартып отыру;
359-2) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құру және дамыту;
359-3) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарау, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар және стандарттау жөнінде ұсынымдар дайындау;

359-4) проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий;
359-5) разработка правил представления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных;
359-6) разработка государственных систем отсчета и картографических проекций;".
2. Установить, что подпункт 162) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, действует до 1 января 2026 года в следующей редакции:
"162) определение порядка обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям;".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

359-4) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу және қазіргі заманғы технологияларды ендіру;
359-5) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді ұсыну қағидаларын әзірлеу;
359-6) мемлекеттік есептеу жүйелері мен картографиялық проекцияларды әзірлеу;".
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 162) тармақшасы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"162) әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференцбайланыс арқылы жүгіну тәртібін айқындау;".
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов