О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 294.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила использования воздушного пространства Республики Казахстан разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенцией о международной гражданской авиации, подписанной в городе Чикаго 7 декабря 1944 года, и определяют порядок использования воздушного пространства Республики Казахстан в интересах экономики и обороны страны, в целях удовлетворения потребностей пользователей воздушного пространства, обеспечения безопасности использования воздушного пространства.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) район авиационных работ – район, обозначенный географическими координатами, в пределах которого выполняются авиационные работы воздушными судами;
2) текущий план полета – план полета, включая возможные изменения, обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями;
3) аэростат – летательный аппарат легче воздуха, не приводимый в движение силовой установкой;
4) автожир (гироплан) – летательный аппарат тяжелее воздуха, который поддерживается в полете за счет реакций воздуха, с одним или несколькими несущими винтами, свободно вращающимися вокруг осей, находящихся примерно в вертикальном положении;
5) район аэродрома (узловой диспетчерский район (Terminal control area (ТMA) – диспетчерский район, создаваемый в местах схождения маршрутов обслуживания воздушного движения в окрестностях одного или нескольких крупных аэродромов;

"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 294 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және 1944 жылы 7 желтоқсанда Чикаго қаласында қол қойылған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес әзірленген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидалары әуе кеңістігін пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, әуе кеңістігін пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, ел экономикасы мен қорғанысы мүддесінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық жұмыстар ауданы – әуе кемелерінің авиациялық жұмыстарды орындауы шегінде географиялық координаттармен белгіленген аудан;
2) ағымдағы ұшу жоспары – кейінгі диспетчерлік рұқсаттарға негізделген ықтимал өзгерістерді қоса алғандағы ұшу жоспары;
3) аэростат – күштік қондырғы қозғалысқа түсірмейтін, ауадан жеңіл ұшу аппараты;
4) автожир (гироплан) – ұшқан кезде шамамен тігінен орналасқан, осьтердің айналысында еркін айналып тұратын бір немесе бірнеше тірек бұрандамен ауаның реакциясы есебінен ұсталып тұратын, ауадан ауыр ұшу аппараты;
5) әуеайлақ ауданы (тораптық диспетчерлік аудан (Terminal control area (ТMA) – бір немесе бірнеше ірі әуеайлақ маңында әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттарының түйісу орнында құрылатын диспетчерлік аудан;

6) безопасность использования воздушного пространства – комплексная характеристика установленного порядка использования воздушного пространства, определяющая его способность обеспечить выполнение всех видов деятельности по использованию воздушного пространства без угрозы жизни и здоровью людей, материального ущерба государству, гражданам и юридическим лицам;
7) использование воздушного пространства – деятельность, в процессе которой осуществляется перемещение в воздушном пространстве различных материальных объектов (воздушных судов, ракет и других объектов), а также другая деятельность (строительство высотных сооружений, деятельность, в процессе которой происходят электромагнитные и другие излучения, выброс в атмосферу веществ, ухудшающих видимость, проведение взрывных работ и т.п.);
8) координирование использования воздушного пространства – деятельность, осуществляемая в процессе планирования использования воздушного пространства и обслуживания (управления) воздушного движения, направленная на оптимизацию использования воздушного пространства в зависимости от складывающейся воздушной, метеорологической, аэронавигационной обстановки и в соответствии с государственными приоритетами в использовании воздушного пространства;
9) план использования воздушного пространства – определенные сведения о планируемой деятельности, представляемые органам планирования воздушного движения;
10) планирование использования воздушного пространства – деятельность, осуществляемая в целях обеспечения разрешительного и уведомительного порядка использования воздушного пространства, организации воздушного движения, потоков воздушного движения путем распределения воздушного пространства по месту, времени и высоте между его пользователями в соответствии с государственными приоритетами;
11) структура воздушного пространства – совокупность ограниченных в вертикальной и горизонтальной плоскости элементов воздушного пространства, предназначенных для осуществления деятельности по использованию воздушного пространства;
12) маршрут обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения. Термин "маршрут ОВД" используется для обозначения в соответствующих случаях воздушной трассы, контролируемого или неконтролируемого маршрута, маршрута прибытия или вылета и других маршрутов;
13) район обслуживания воздушного движения – воздушное пространство установленных размеров, в границах которого обслуживание воздушного движения по воздушным трассам и маршрутам вне их осуществляется диспетчером районного диспетчерского центра;

6) әуе кеңістігін пайдалану қауіпсіздігі – әуе кеңістігін адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмей, мемлекетке, азаматтарға және заңды тұлғаларға материалдық залал келтірмей пайдалану жөніндегі қызметтің барлық түрлерінің орындалуын қамтамасыз ету қабілетін айқындайтын әуе кеңістігін пайдаланудың белгіленген тәртібінің кешенді сипаттамасы;
7) әуе кеңістігін пайдалану – жүру барысында түрлі материалдық объектілердің (әуе кемелерінің, зымырандар мен басқа да объектілердің әуе кеңістігінде қозғалуы жүзеге асырылатын қызмет, сондай-ақ әуе қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін басқа да қызмет (биік құрылыстар салу, жүру барысында электр магниттік және басқа да сәулелер бөлінетін қызмет, көру мүмкіндігін нашарлататын заттардың атмосфераға таралуы, жарылыс жұмыстарын жүргізу және т.с.с);
8) әуе кеңістігін пайдалануды үйлестіру – әуедегі жағдайларға, метеорологиялық, аэронавигациялық жағдайларға байланысты және әуе кеңістігін пайдаланудағы мемлекеттік басымдықтарға сәйкес әуе кеңістігін пайдалануды оңтайландыруға бағытталған, әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау және әуе қозғалысына қызмет көрсету (басқару) барысында жүзеге асырылатын қызмет;
9) әуе кеңістігін пайдалану жоспары – әуе қозғалысын жоспарлау органдарына ұсынылатын жоспарланған қызмет туралы белгілі бір мәліметтер;
10) әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау – әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, әуе кеңістігін, мемлекеттік басымдықтарға сәйкес, оның пайдаланушылары арасында орны, уақыты және биіктігі бойынша бөлу жолымен әуе қозғалысы ағынын ұйымдастыруды рұқсат ету және барлау тәртібінде қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын қызмет;
11) әуе кеңістігінің құрылымы – әуе кеңістігін пайдалану қызметін жүзеге асыруға арналған әуе кеңістігі элементтерінің тік және көлденең жазықтықта шектелген жиынтығы;
12) әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі – ӘҚҚ) маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут. "ӘҚҚ маршруты" термині тиісті жағдайларда әуе трассасын, бақыланатын немесе бақыланбайтын маршрутты, ұшып келу немесе ұшып шығу маршрутын және басқа да маршруттарды айқындау үшін пайдаланылады;
13) әуе қозғалысына қызмет көрсету аумағы – белгіленген мөлшердегі әуе кеңістігі, олардың шекарасында әуе трассалары бойынша әуе қозғалысына және олардан тыс маршруттарға қызмет көрсету диспетчерлік орталықтың диспетчері арқылы жүзеге асырылады;

14) зона аэродромного движения (Aerodrome Traffic Zone) – воздушное пространство определенных размеров вокруг аэродрома, установленное для обеспечения безопасности аэродромного движения;
15) органы противовоздушной обороны (далее – органы ПВО) – оперативные органы Вооруженных Сил Республики Казахстан, на которые возложена задача несения боевого дежурства по противовоздушной обороне;
16) продольное эшелонирование – рассредоточение воздушных судов на одной высоте на установленные интервалы по времени или расстоянию вдоль линии пути;
17) боковое эшелонирование – рассредоточение воздушных судов на одной высоте на установленные интервалы по расстоянию или угловому смещению между их линиями пути;
18) группа "Брифинг" – структурное подразделение органа обслуживания воздушного движения, обеспечивающее функцию планирования воздушного движения и предполетно-информационное обслуживание;
19) диспетчерский район (CTА) – контролируемое воздушное пространство, простирающееся вверх от установленной над земной поверхностью границы;
20) диспетчерская зона (CTR) – контролируемое воздушное пространство, простирающееся вверх от земной поверхности до установленной верхней границы;
21) диспетчерское разрешение – разрешение, выдаваемое органом обслуживания воздушного движения экипажу воздушного судна, связанное с выполнением полета и обоснованное соответствующими условиями и установленными правилами полетов;
22) диспетчерское указание – директивные указания органа обслуживания воздушного движения, предписывающие пилоту выполнять конкретные действия в конкретной ситуации;
23) дирижабль – летательный аппарат легче воздуха, приводимый в движение силовой установкой;
24) зона (район) ответственности – воздушное пространство установленных размеров, в пределах которого органы обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) осуществляют свои функции;
25) зона воздушного пространства с обязательным требованием наличия ответчика (транспондера) (TMZ) – зона воздушного пространства определенных размеров, при полетах в которой обязательно требуется оснащение воздушных судов ответчиком для систем наблюдения, эксплуатируемым в соответствии с установленными процедурами;
26) полет за пределами прямой видимости (BVLOS) – тип полета беспилотного воздушного судна, при котором беспилотное воздушное судно находится вне постоянного прямого визуального контакта или за пределами расстояния, на котором внешний пилот или оператор имеет возможность контролировать местоположение беспилотного воздушного судна визуально и траекторию полета беспилотного воздушного судна по отношению к другим воздушным судам, людям и препятствиям во избежание столкновений;

14) әуеайлақтағы қозғалыс аймағы (Aerodrome Traffic Zone) –әуеайлақтағы қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгіленген, әуеайлақ маңындағы белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігі;
15) әуе шабуылына қарсы қорғаныс органдары (бұдан әрі – ӘШҚҚ органдары) – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әуе шабуылына қарсы қорғаныс бойынша жауынгерлік кезекшілік жүргізу міндеті жүктелген жедел органдары;
16) бойлық эшелондау – әуе кемелерін бір биіктікте уақыт немесе жол сызығы бойындағы ара қашықтық бойынша белгіленген аралықтарға шоғырландыру;
17) бүйірден эшелондау – әуе кемелерін бір биіктікте ұшу сызықтары арасындағы арақашықтық немесе бұрыштық жылжу бойынша белгіленген аралықтарға шоғырландыру;
18) "Брифинг" тобы – әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және қозғалысын жоспарлау және ұшу алдында ақпараттық қызмет көрсету функциясын қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшесі;
19) диспетчерлік аудан (CTА) – жер бетінде белгіленген шекарадан жоғары жайылған бақыланатын әуе кеңістігі;
20) диспетчерлік аймақ (CTR) – жер бетінен белгіленген жоғарғы шекараға дейін жоғары жайылған бақыланатын әуе кеңістігі;
21) диспетчерлік рұқсат – ұшуды орындаумен және тиісті жағдайлармен және белгіленген ұшу қағидаларымен байланысты әуе кемесінің экипажына әуе қозғалысына қызмет көрсету органы беретін рұқсат;
22) диспетчерлік нұсқау – пилотқа нақты жағдайда нақты іс-қимылды ұйғаратын әуе қозғалысын пайдалану органының директивті нұсқаулары;
23) дирижабль – күштік қондырғы қозғалысқа түсіретін ауадан жеңіл ұшу аппараты;
24) жауапкершілік аймағы (ауданы) – әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдары өз функцияларын жүзеге асыратын белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
25) жауап бергіштің (транспондердің) міндетті түрде болуы талап етілетін әуе кеңістігінің аймағы (TMZ) – белгіленген рәсімдерге сәйкес пайдаланылатын бақылау жүйесіне арналған жауапкердің әуе кемесін міндетті жабдықтау талап етілетін ұшу кезіндегі белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігінің аймағы;
26) тікелей көру аймағынан тыс ұшу (BVLOS) – пилотсыз әуе кемесі тұрақты тікелей визуалды байланыстан тыс немесе сыртқы пилот немесе оператор пилотсыз әуе кемесінің орналасқан жерін көзбен шолып бақылауға және басқа әуе кемелеріне, адамдарға және соқтығысуды болдырмау үшін кедергілерге қатысты пилотсыз әуе кемесінің ұшу траекториясын бақылауға мүмкіндігі бар қашықтықтан тыс орналасқан пилотсыз әуе кемесінің ұшу түрі;

27) воздушный коридор пролета Государственной границы Республики Казахстан – часть воздушного пространства над Государственной границей Республики Казахстан, определенная для пересечения ее воздушными судами, выполняющими международные полеты;
28) система дистанционной идентификации – система, обеспечивающая локальную трансляцию информации о беспилотном воздушном судне в процессе выполнения полета;
29) повторяющийся план полета (RPL) – план полета, связанный с рядом часто повторяющихся, регулярно выполняемых отдельных полетов с одинаковыми основными особенностями, которые предоставляются эксплуатантом для хранения и повторного использования органами ОВД;
30) расчетное время уборки колодок – расчетное время, когда воздушное судно начинает движение, связанное с вылетом;
31) продукция двойного назначения – продукция, которая в силу своих свойств и технических особенностей может быть использована для целей создания оружия массового поражения и средств его доставки;
32) дополнительный регулярный рейс – рейс, выполняемый авиакомпанией в дополнение к своему регулярному рейсу по тому же авиамаршруту в одну дату;
33) кратковременное ограничение – запрещение или ограничение использования части воздушного пространства для обеспечения безопасного выполнения полетов воздушных судов;
34) зона воздушного пространства с обязательным ведением радиосвязи (RMZ) – зона воздушного пространства определенных размеров, при полетах в которой обязательно наличие на борту оборудования для ведения двусторонней радиосвязи, эксплуатируемого в соответствии с установленными процедурами;
35) зона воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов (UFZ – unmanned flight zone) – специальная зона воздушного пространства определенных размеров, предназначенная для выполнения полетов беспилотными воздушными судами;
36) зона ограничения полетов беспилотных воздушных судов – часть воздушного пространства установленных размеров над территорией Республики Казахстан, в пределах которого полеты беспилотных воздушных судов ограничены определенными условиями;
37) заявка на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем – документ установленной формы, подаваемый пользователями воздушного пространства в целях обеспечения безопасности осуществления деятельности, связанной с использованием воздушного пространства при выполнении полетов с применением беспилотных авиационных систем;
38) беспилотное воздушное судно (далее – БВС) – воздушное судно, которое эксплуатируется или предназначено для автономной работы и (или) дистанционного управления без пилота на борту;

27) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан ұшып өтудің әуе дәлізі – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасының үстіндегі әуе кеңістігінің халықаралық ұшуды орындайтын әуе кемелерінің қиып өтуі үшін белгіленген бөлігі;
28) қашықтықтан сәйкестендіру жүйесі – ұшуды орындау процесінде пилотсыз әуе кемесі туралы ақпаратты жергілікті таратуды қамтамасыз ететін жүйе;
29) қайталанатын ұшу жоспары (RPL) – ӘҚҚ органдары сақтау және қайта пайдалану үшін пайдаланушы ұсынатын, негізгі ерекшеліктері бірдей, жиі қайталанатын, тұрақты түрде орындалатын бірқатар жеке ұшумен байланысты ұшу жоспары;
30) қалыптарды жинаудың есептік уақыты – әуе кемесі ұшумен байланысты қозғалысты бастаған кездегі есептеу уақыты;
31) қосарлы мақсаттағы өнім – өзінің қасиеттері мен техникалық ерекшеліктеріне қарай жаппай жою қару-жарақтарын және оларды жеткізу құралдарын жасау мақсаттарына арналған өнім;
32) қосымша тұрақты рейс – авиакомпанияның өзінің тұрақты рейсіне қосымша сол авиамаршрутта бір күнде орындайтын рейсі;
33) қысқа мерзімді шектеу – әуе кемелерінің ұшуды қауіпсіз орындауын қамтамасыз ету үшін әуе кеңістігінің белгілі бір бөлігін пайдалануға тыйым салу немесе шектеу;
34) радиобайланыс міндетті түрде жүргізілетін әуе кеңістігінің аймағы (RMZ) – ұшу кезінде бортта белгіленген рәсімдерге сәйкес пайдаланылатын екіжақты радиобайланыс жүргізуге арналған жабдықтың міндетті түрде болуы тиіс белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігінің аймағы;
35) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігінің аймағы (UFZ – unmanned flight zone) – пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын орындауға арналған белгілі бір мөлшердегі әуе кеңістігінің арнайы аймағы;
36) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақ – пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы белгілі бір шарттармен шектелген, Қазақстан Республикасы аумағының үстінде белгіленген мөлшерлердегі әуе кеңістігінің бөлігі;
37) пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, ұшуларды орындау үшін әуе кеңістігін пайдалануға арналған өтінім – пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, ұшуларды орындау кезінде әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асырудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында әуе кеңістігін пайдаланушылар беретін белгіленген нысандағы құжат;
38) пилотсыз әуе кемесі (бұдан әрі – ПӘК) – бортында пилотсыз автономды жұмыс істеуге және (немесе) қашықтан басқаруға арналған немесе пайдаланылатын әуе кемесі;

39) беспилотная авиационная система (далее – БАС) – беспилотное воздушное судно и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие беспилотным воздушным судном), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации беспилотного воздушного судна в воздушном пространстве;
40) планер – летательный аппарат тяжелее воздуха, не приводимый в движение силовой установкой, подъемная сила которого создается в основном за счет аэродинамических реакций на поверхностях, остающихся неподвижными в данных условиях полета;
41) полет в пределах радиовидимости (RLOS) – полет беспилотного воздушного судна, при котором передатчик(и) и приемник(и), используемые для управления полетом, находятся в пределах зоны действия совместной линии радиосвязи;
42) полет за пределами радиовидимости (BRLOS) – полет беспилотного воздушного судна, при котором передатчик(и) и приемник(и), используемые для управления полетом, не находятся в пределах зоны действия совместной линии радиосвязи;
43) полет в пределах прямой видимости (VLOS) – тип полета беспилотного воздушного судна, при котором внешний пилот или оператор может поддерживать постоянный визуальный контакт с беспилотным воздушным судном без посторонней помощи на расстоянии не более 500 метров по горизонтали от местоположения внешнего пилота или оператора и контролировать траекторию полета беспилотного воздушного судна по отношению к другим воздушным судам, людям и препятствиям во избежание столкновений;
44) вертикальное эшелонирование – рассредоточение воздушных судов по высоте на установленные интервалы;
45) представление на установление временных режимов – заявка на установление временных режимов, подаваемая пользователями воздушного пространства для введения запрета или ограничения деятельности других пользователей воздушного пространства в целях обеспечения безопасности осуществления деятельности, связанной с использованием воздушного пространства;
46) представленный план полета – план полета в том виде, в каком он представлен органу ОВД пилотом или его уполномоченным представителем без каких-либо последующих изменений;
47) зона полетной информации (FIZ) – часть района полетной информации, в границах которой аэродромной службой полетной информации (AFIS) или другим органом в соответствии с делегированными полномочиями обеспечиваются полетно-информационное обслуживание и аварийное оповещение;
48) расчетное время прибытия:
при полетах по приборам – расчетное время прибытия воздушного судна в намеченную точку, обозначенную навигационными средствами, с которой предполагается выполнение маневра захода на посадку по приборам, или при отсутствии навигационного средства, связанного с этим аэродромом, – время прибытия воздушного судна в точку над аэродромом;
при выполнении полетов по правилам визуальных полетов (далее – ПВП) – расчетное время прибытия воздушного судна в точку над аэродромом;

39) пилотсыз авиациялық жүйе (бұдан әрі – ПАЖ) – пилотсыз әуе кемесін әуе кеңістігінде қауіпсіз және тиімді пайдалану үшін қажетті пилотсыз әуе кемесі және онымен байланысты элементтер (пилотсыз әуе кемесін басқаратын байланыс арналары мен компоненттерін қоса алғанда);
40) планер – күштік қондырғы қозғалысқа түсірмейтін ауадан ауыр ұшу аппараты, оның көтеру күші негізінен осы ұшу жағдайларында қозғалмайтын беттердегі аэродинамикалық реакциялар есебінен құрылады;
41) радиокөру аймағы шегінде ұшу (RLOS) – ұшуды басқару үшін пайдаланылатын таратқыш (тар) мен қабылдағыш (тар) радиобайланыстың бірлескен желісінің қолданылу аймағы шегінде болатын пилотсыз әуе кемесінің ұшуы;
42) радиокөру аймағынан тыс ұшу (BRLOS) – ұшуды басқару үшін пайдаланылатын таратқыш (тар) мен қабылдағыш (тар) бірлескен радиобайланыс желісінің әрекет ету аймағы шегінде болмайтын пилотсыз әуе кемесінің ұшуы;
43) тікелей көру аймағы шегінде ұшу (VLOS) – сыртқы пилот немесе оператор сыртқы пилоттың немесе оператордың орналасқан жерінен көлденеңінен 500 метрден аспайтын қашықтықта бөгде адамның көмегінсіз пилотсыз әуе кемесімен тұрақты визуалды байланыс жасай алатын және пилотсыз әуе кемесінің басқа әуе кемелеріне, адамдарға және соқтығысуды болдырмау үшін кедергілерге қатысты ұшу траекториясын бақылай алатын пилотсыз әуе кемесінің ұшу түрі;
44) тігінен эшелондау – әуе кемелерін биіктігі жағынан белгіленген аралықтарға келтіру;
45) уақытша режимдер белгілеуге ұсыным - әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында әуе кеңістігін пайдаланушылардың әуе кеңістігінің басқа пайдаланушыларының қызметіне тыйым салу немесе әуе кеңістігін пайдаланушыларға берілетін уақытша режимдерді белгілеуге берілетін өтінім;
46) ұсынылған ұшу жоспары – пилот немесе оның уәкілетті өкілі ӘҚҚ органына берген күйдегі, кейіннен ешқандай өзгеріс енгізілмеген ұшу жоспары;
47) ұшу ақпаратының аймағы (FIZ) – шекарасында ұшу ақпаратының әуеайлақтық қызметі (AFIS) немесе басқа орган берген өкілеттікке сәйкес ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мен авариялық хабар таратуды қамтамасыз ететін ұшу ақпараты аймағының бөлігі;
48) ұшып келудің есептік уақыты:
аспаптар бойынша ұшу кезінде – аспаптар бойынша қонуға беттеу маневрін орындау болжанатын навигациялық құралдармен белгіленетін межелі нүктеге әуе кемесі ұшып келуінің есептік уақыты немесе осы әуеайлақпен байланысты навигациялық құралдардың болмауы кезінде – әуе кемесінің әуеайлақ үстіндегі нүктеге келу уақыты;
визуалды ұшу қағидалары (бұдан әрі – ВҰҚ) бойынша ұшуды орындау кезінде – әуе кемесінің әуеайлақ үстіндегі нүктеге келуінің есептік уақыты;

49) высота полета – расстояние по вертикали от определенного уровня до воздушного судна;
50) маршрут полета – проекция заданной (установленной) траектории полета воздушного судна на земную (водную) поверхность, определенная основными пунктами;
51) район полетной информации (FIR) – воздушное пространство определенных размеров, в пределах которого обеспечиваются полетно-информационное обслуживание и аварийное оповещение;
52) международная воздушная трасса – воздушная трасса, открытая для международных полетов;
53) эшелонирование – вертикальное, продольное или боковое рассредоточение воздушных судов в воздушном пространстве на установленные интервалы;
54) NOTAM-офис – структурное подразделение поставщика аэронавигационного обслуживания, выпускающее извещение NOTAM;
55) извещение NOTAM – извещение, содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил, а также об опасностях, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов, а также иную аэронавигационную информацию.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Структура воздушного пространства включает в себя следующие элементы:
1) районы (зоны) полетной информации и диспетчерские районы;
2) маршруты обслуживания воздушного движения;
3) узловые диспетчерские районы, диспетчерские зоны и зоны аэродромного движения;
4) районы неконтролируемого воздушного пространства;
5) специальные зоны полетов государственной авиации;
6) запретные зоны;
7) опасные зоны;
8) зоны ограничения полетов;
9) воздушные трассы;
10) зоны воздушного пространства с обязательным требованием наличия ответчика (транспондера) (TMZ);
11) зоны воздушного пространства с обязательным ведением радиосвязи (RMZ);
12) зону ограничения полетов беспилотных воздушных судов;
13) зону воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов.
Определенные части воздушного пространства и определенные аэродромы, на которых принято решение об обеспечении обслуживания воздушного движения, должны быть обозначены в соответствии с видом обслуживания воздушного движения.";
дополнить пунктом 7-9 следующего содержания:
"7-9. Границы зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов (UFZ – unmanned flight zone) устанавливаются в пределах административных границ городов республиканского и областного значения от земной поверхности до высоты 200 метров, за исключением запретных и опасных зон, зон ограничений полетов и зон ограничений полетов беспилотных воздушных судов.

49) ұшу биіктігі – белгіленген деңгейден әуе кемесіне дейінгі тігінен алғандағы қашықтық;
50) ұшу маршруты – негізгі пунктімен анықталған жер (су) бетінде әуе кемесі ұшуының берілген (белгіленген) траекториясының проекциясы;
51) ұшу ақпаратының ауданы (FIR) – шегінде ұшу-ақпараттық қызмет көрсету және авариялық хабардар ету қамтамасыз етілетін белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігі;
52) халықаралық әуе трассасы – халықаралық ұшуларға арналған ашық әуе трассасы;
53) эшелондау – әуе кемелерін әуе кеңістігінде белгіленген аралықтарға тік, бойлай немесе бүйірлей шоғырландыру;
54) NOTAM-офис – NОТАМ хабарламасын шығаратын аэронавигациялық қызмет көрсетушінің құрылымдық бөлімшесі;
55) NОТАМ хабарламасы – кез келген аэронавигациялық жабдықты, қызмет көрсетуді және қағиданы қолданысқа енгізу, жай-күйі немесе өзгерту туралы ақпаратты, сондай-ақ ұшуды орындаумен байланысты қауіп туралы алдын ала ескертудің персонал үшін маңызды мәні бар қауіп туралы ақпаратты, сондай-ақ өзге де аэронавигациялық ақпаратты қамтитын хабарлама.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әуе кеңістігінің құрылымы мынадай элементтерді қамтиды:
1) ұшу ақпаратының аудандары (аймақтар) және диспетчерлік аудандар;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттары;
3) тораптық диспетчерлік аудандар, диспетчерлік аймақтар мен әуеайлақтағы қозғалыс аймақтары;
4) бақыланбайтын әуе кеңістігінің аудандары;
5) мемлекеттік авиацияның арнайы ұшу аймақтары;
6) тыйым салынған аймақтар;
7) қауіпті аймақтар;
8) ұшуды шектеу аймақтары;
9) әуе трассалары;
10) жауапкердің (транспондердің) міндетті түрде болуы талап етілетін әуе кеңістігінің аймағы (TMZ);
11) радиобайланыс міндетті түрде жүргізілетін әуе кеңістігінің аймағы (RMZ);
12) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймағы;
13) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігінің аймағы.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету туралы шешім қабылданған әуе кеңістігінің белгілі бір бөліктері мен белгілі бір әуеайлақтар әуе қозғалысына қызмет көрсету түріне сәйкес белгіленуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 7-9-тармақпен толықтырылсын:
"7-9. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймақтарының шекаралары (UFZ – unmanned flight zone) тыйым салынған және қауіпті аймақтарды, ұшуды шектеу аймақтарын және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймақтарын қоспағанда, жер бетінен 200 метр биіктікке дейінгі республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың әкімшілік шекаралары шегінде белгіленеді.

Границы зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов устанавливаются в соответствии с порядком, приведенным в приложении 3-1 к настоящим Правилам.
Все полеты беспилотных воздушных судов в пределах зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов должны выполняться с включенной системой дистанционной идентификации.";
пункт 17-2 изложить в следующей редакции:
"17-2. При выполнении полетов с применением беспилотных авиационных систем над густонаселенными районами населенных пунктов, а также указанных в пункте 82-1 настоящих Правил, эксплуатантом разрабатывается, утверждается и предоставляется на согласование в центр УВД и орган ОВД, в зоне ответственности которого запланировано выполнение полетов, Инструкция по взаимодействию между эксплуатантом БАС и соответствующим центром УВД по форме, определяемой Правилами использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан.";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Опасные зоны устанавливаются над акваторией Каспийского моря за пределами приграничной полосы в зоне ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан в интересах любых видов деятельности, которые могут представлять угрозу безопасности полетов.
Опасные зоны могут устанавливаться над территорией Республики Казахстан по решению ГЦ УВД, если деятельность в этой зоне связана с риском, о котором необходимо уведомить пользователей воздушного пространства.
23. Зоны ограничения полетов устанавливаются над территорией Республики Казахстан, а также над территориальными водами в интересах следующих видов деятельности, связанной с:
1) районами проведения всех видов стрельб;
2) пусков ракет;
3) взрывных работ;
4) государственными природными заповедниками;
5) национальными парками;
6) памятниками истории и культуры;
7) над охраняемыми объектами по представлению заинтересованных государственных органов;
8) проведением работ с боеприпасами на объектах их хранения;
9) осуществлением научных исследований в атмосфере;
10) электромагнитными излучениями;
11) световыми излучениями;
12) районами запуска неуправляемых аэростатов или зондов (за исключением неуправляемых аэростатов или зондов, которые классифицируются как легкие, согласно пункту 83-1 настоящих Правил);
13) зонами падения отделяющихся частей ракет-носителей.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов предназначены для полного или частичного ограничения полетов беспилотных воздушных судов в соответствии с установленными условиями.

Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шекаралары осы Қағидаларға 3-1-қосымшада келтірілген тәртіпке сәйкес белгіленеді.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шегінде пилотсыз әуе кемелерінің барлық ұшулары қашықтықтан сәйкестендіру жүйесі қосылған кезде орындалуы тиіс.";
17-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-2. Елді мекендердің тығыз қоныстанған аудандарында пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуларды, сондай-ақ осы Қағидалардың 82-1-тармағында көрсетілген ұшуларды орындау кезінде пайдаланушы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларында айқындалатын нысан бойынша ПАЖ пайдаланушы мен ӘҚБ тиісті орталығы арасындағы өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді, бекітеді және ӘҚБ орталығына және жауапкершілік аймағында ұшуларды орындау жоспарланған ӘҚҚ органына келісуге ұсынады";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қауіпті аймақтар ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін кез келген қызмет түрлерінің мүддесі үшін Қазақстан Республикасының ӘҚҚ немесе ӘҚБ органдарының жауапкершілік аймағындағы шекара маңы белдеуінен тыс Каспий теңізі акваториясының үстінде белгіленеді.
Егер осы аймақтағы қызмет әуе кеңістігін пайдаланушылар хабардар етілуі қажет тәуекелмен байланысты болғанда, қауіпті аймақтар ӘҚБ БО шешімі бойынша Қазақстан Республикасы аумағының үстінде белгіленуі мүмкін.
23. Ұшуды шектеу аймақтары Қазақстан Республикасы аумағының үстінде, сондай-ақ аумақтық сулардың үстінде мыналармен байланысты қызметтің мынадай қызмет түрлерінің мүддесі үшін белгіленеді:
1) атыстардың барлық түрлерін жүргізу аудандары;
2) зымырандарды ұшыру;
3) жарылыс жұмыстары;
4) мемлекеттік табиғи қорықтар;
5) ұлттық саябақтар;
6) тарих және мәдениет ескерткіштері;
7) мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынысы бойынша қорғалатын объектілердің үстінде;
8) оқ-дәрілер сақталатын объектілерде олармен жұмыстар жүргізу;
9) атмосферада ғылыми зерттеулерді жүзеге асыру;
10) электромагниттік сәулелену;
11) жарық сәулелену;
12) басқарылмайтын аэростаттарды немесе зондтарды (осы Қағидалардың 83-1-тармағына сәйкес жеңіл деп жіктелетін басқарылмайтын аэростаттарды немесе зондтарды қоспағанда) іске қосу аудандары;
13) тасымалдағыш зымырандардан бөлінетін бөліктердің құлау аймақтары.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймақтары белгіленген шарттарға сәйкес пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын толық немесе ішінара шектеуге арналған.

Постоянно действующие зоны ограничений полетов беспилотных воздушных судов устанавливаются над объектами, подлежащими государственной охране, указанными в Правилах определения объектов, подлежащих государственной охране, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151, объектами Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан, а также объектами уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов могут устанавливаться над другими государственными объектами, объектами критической инфраструктуры по предоставлению заинтересованных государственных органов, а также в окрестностях контролируемых аэродромов.
Зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов устанавливаются в соответствии с порядком, приведенным в приложении 3-2 к настоящим Правилам.
При установке зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов могут учитываться:
1) тип конструкции БВС;
2) максимальная взлетная масса БВС;
3) тип двигателя (электрический, двигатель внутреннего сгорания) БВС;
4) вид авиационных работ.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Если деятельность, в интересах которой установлены опасная зона, зона ограничения полетов, зона ограничения полетов беспилотных воздушных судов, не носит постоянного характера, действие опасной зоны, зоны ограничения полетов и зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов ограничивается временным периодом.
Сведения о деятельности в опасных зонах, зонах ограничения полетов, ограниченных временным периодом, доводятся посредством извещения NOTAM в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сведения о временном установлении зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов до пользователей воздушного пространства доводятся центрами УВД, в зоне ответственности которых установлена данная зона.";
пункт 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. При первоначальном установлении запретных зон, опасных зон, зон ограничения полетов каждой зоне присваивается обозначение.
Для зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов обозначение каждой зоне присваивается только при установке данной зоны на постоянной основе.";
пункт 26-3 изложить в следующей редакции:
"26-3. Обозначение состоит из следующей группы букв и цифр:

Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеудің тұрақты жұмыс істейтін аймақтары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді айқындау қағидаларында көрсетілген мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің объектілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінің үстінде белгіленеді.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтары басқа мемлекеттік объектілердің, мүдделі мемлекеттік органдарды ұсыну жөніндегі сыни инфрақұрылым объектілерінің үстінде, сондай-ақ бақыланатын әуеайлақтардың маңында белгіленуі мүмкін.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтар осы Қағидаларға 3-1-қосымшада келтірілген тәртіпке сәйкес белгіленеді.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтарды белгілеу кезінде мыналар ескерілуі мүмкін:
1) ПӘК-тың құрылыс түрі;
2) ПӘК-тың ең жоғары ұшу салмағы;
3) ПӘК қозғалтқышының түрі (электр, ішкі жану қозғалтқышы);
4) авиациялық жұмыстардың түрі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Егер мүддесіне орай қауіпті аймақ, ұшуға шектеу қойылған аймақ, пилотсыз әуе кемелерінің шектеу қойылған аймағы белгіленген қызмет тұрақты сипатта болмаса, қауіпті аймақтың, ұшуға шектеу қойылған аймақтың және пилотсыз әуе кемелерінің шектеу қойылған аймағының әрекеті уақыт кезеңімен шектеледі.
Уақыт кезеңімен шектелген қауіпті аймақтардағы, ұшуға шектеу қойылған аймақтардағы қызмет туралы мәліметтер осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалардың түрлеріне сәйкес NOTAM хабарламасы арқылы жеткізіледі.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтарын уақытша белгілеу туралы мәліметтерді әуе кеңістігін пайдаланушыларға жауапкершілік аймағында осы аймақ белгіленген ӘҚБ орталықтары жеткізеді.";
26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды, ұшу шектелген аймақтарды бастапқы белгілеген кезде әр аймаққа белгі тағайындалады.
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймақтары үшін әрбір аймаққа белгі осы аймақ тұрақты негізде белгіленгенде ғана беріледі.";
26-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-3. Белгілеу әріптер мен цифрлардың мынадай тобынан құралады:

1) буквенное обозначение UA;
2) буква Р – для запретной зоны, буква R – для зоны ограничения полетов, буквы RU – для зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов и буква D – для опасной зоны соответственно;
3) номер, не дублируемый в пределах территории Республики Казахстан.";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. Использование воздушного пространства запретной зоны, зоны ограничения полетов или зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов, деятельность в которых осуществляется на постоянной основе, запрещается, за исключением:
1) использования воздушного пространства лицами, в интересах которых установлены такие зоны;
2) выполнения полетов на перехват воздушных судов-нарушителей, а также выполнения других оперативных заданий в интересах государства;
3) выполнения полетов в целях проведения поисково-спасательных работ и работ по оказанию помощи при чрезвычайных ситуациях;
4) выполнения полетов воздушных судов, осуществляемых в соответствии с международными договорами, заключенными Республикой Казахстан.
28. При необходимости использования воздушного пространства запретной зоны или зоны ограничения полетов, деятельность в которых осуществляется на постоянной основе, в случаях, не предусмотренных пунктом 27 настоящих Правил, пользователи воздушного пространства получают разрешение уполномоченного органа в сфере государственной авиации.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Использование воздушного пространства опасной зоны допускается, только в том случае, когда командиром воздушного судна принято решение о том, что при пролете данного воздушного пространства не возникнет серьезных последствий для полета.";
пункт 30-1 изложить в следующей редакции:
"30-1. Полеты беспилотных воздушных судов в воздушном пространстве над пограничной полосой осуществляются в соответствии с пунктом 4 статьи 33 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Полеты воздушных судов над густонаселенными районами населенных пунктов вне установленных схем (маршрутов) в целях осуществления мероприятий по спасанию жизни и охране здоровья людей, пресечению и раскрытию преступлений, а также выполнение авиационных работ, парашютных прыжков, полеты с применением беспилотных авиационных систем, подъемы привязных аэростатов выполняются на высоте, обеспечивающей реализацию указанных мероприятий, с обеспечением безопасности выполнения полетов организатором таких полетов.
Согласование выполнения полетов гражданских воздушных судов по правилам визуальных полетов (далее – ПВП) над населенными пунктами в контролируемом воздушном пространстве вне установленных схем (маршрутов) осуществляется эксплуатантом воздушного судна в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил, за исключением полетов, связанных с этапом взлета и посадки, мероприятиями по спасанию жизни и охране здоровья людей, пресечению и раскрытию преступлений, а также полетов, выполняемых в рамках проведения охранных мероприятий Службы государственной охраны Республики Казахстан. Выдача разрешений на полеты государственных воздушных судов по ПВП над населенными пунктами вне установленных схем (маршрутов) и беспилотных воздушных судов всех видов авиации производится центрами УВД при представлении плана полета (заявки на использование воздушного пространства) в порядке, предусмотренном разделом 4 настоящих Правил.
Центры УВД при согласовании таких полетов:

1) әріптік белгілеу UA;
2) Р әрпі – тиісінше тыйым салынған аймақ үшін, R әрпі – ұшуды шектеу аймағы үшін. RU әріптері –пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймағы үшін және D әрпі – қауіпті аймақ үшін;
3) Қазақстан Республикасының аумағы шегінде қайталанбайтын нөмір.";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қызмет тұрақты негізде жүзеге асырылатын тыйым салынған аймақтардағы, ұшуды шектеу аймақтарындағы немесе пилотсыз әуе кемелерінің ұшуларына шектеу қойылған аймақтарындағы әуе кеңістігін пайдалануға төмендегі жағдайлардан басқа жағдайларда тыйым салынады:
1) мүддесі үшін осындай аймақтар белгіленген адамдардың әуе кеңістігін пайдалануы;
2) тәртіп бұзушы әуе кемелерін ұстау үшін ұшуды орындау, сондай-ақ мемлекет мүддесінде басқа да шұғыл тапсырмаларды орындау;
3) төтенше жағдайларда іздестіру-құтқару жұмыстарын және көмек көрсету жұмыстарын жүргізу мақсатында ұшуларды орындау;
4) әуе кемелерінің Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылатын ұшуларды орындауы.
28. Осы Қағидалардың 27-тармағында көзделмеген жағдайларда, қызмет тұрақты негізде жүзеге асырылатын тыйым салынған аймақтағы немесе ұшуды шектеу аймағындағы әуе кеңістігін пайдалану қажет болған кезде әуе кеңістігін пайдаланушылар мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның рұқсатын алады.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Қауіпті аймақтың әуе кеңістігін пайдалануға әуе кемесінің командирі осы әуе кеңістігінің ұшуы кезінде ұшу үшін елеулі салдарлар туындамайтыны туралы шешім қабылдаған жағдайда ғана жол беріледі.";
30-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30-1. Пилотсыз әуе кемелерінің шекаралық белдеудің үстіндегі әуе кеңістігінде ұшуы "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 33-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Адамдардың өмірін құтқару және денсаулығын қорғау, қылмыстардың жолын кесу және ашу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында әуе кемелерінің белгіленген схемалардан (маршруттардан) тыс елді мекендердің халық тығыз орналасқан аудандарының үстінен ұшуы, сондай-ақ авиациялық жұмыстарды, парашюттен секіруді орындау, пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшулар, байланатын аэростаттардың көтерілуі осындай ұшуларды ұйымдастырушының ұшуды орындау қауіпсіздігін қамтамасыз етуімен, көрсетілген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз ететін биіктікте орындалады.
Ұшу және қону кезеңімен, адамдардың өмірін құтқару және денсаулығын қорғау, қылмыстардың жолын кесу және ашу жөніндегі іс-шаралармен байланысты ұшуларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің күзет іс-шараларын өткізу шеңберінде орындалатын ұшуларды қоспағанда, белгіленген схемалардан (маршруттардан) тыс бақыланатын әуе кеңістігіндегі елді мекендердің үстінен визуалды ұшу (бұдан әрі – ВҰҚ) қағидалары бойынша азаматтық әуе кемелерінің ұшуларын орындауды келісуді әуе кемесін пайдаланушы осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Белгіленген схемалардан (маршруттардан) тыс елді мекендердің үстінен КШҰ қағидалары бойынша мемлекеттік әуе кемелерінің ұшуына және авиацияның барлық түріндегі пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына рұқсат беруді ӘҚБ орталықтары осы Қағидалардың 4-бөлімінде көзделген тәртіппен ұшу жоспарын (әуе кеңістігін пайдалануға өтінім) ұсынған кезде жүргізеді.
ӘҚБ орталықтары осындай ұшуларды келісу кезінде:

1) исключают входы в запретные зоны и зоны ограничения, за исключением полетов, на которые выданы специальные разрешения уполномоченного органа в сфере государственной авиации;
2) проверяют наличие необходимых согласований, предусмотренных пунктом 82-2 настоящих Правил.
В период проведения охранных мероприятий полеты воздушных судов, включая беспилотные воздушные суда, над населенными пунктами согласовываются с органами национальной безопасности и Службой государственной охраны Республики Казахстан.
При выполнении полетов по ПВП в неконтролируемом воздушном пространстве эксплуатант воздушного судна не выполняет полеты над населенными пунктами, если это не предусмотрено заданием на полет или планом полета.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Планирование использования воздушного пространства осуществляется главным центром планирования воздушного движения поставщика аэронавигационного обслуживания, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее – ГЦ ПВД), совместно с ГЦ УВД.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. ГЦ УВД осуществляет планирование использования воздушного пространства на основании всех представленных планов полетов для операционного воздушного движения, а также заявок на использование воздушного пространства.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. План использования воздушного пространства подразделяется на:
1) планы полетов воздушных судов;
2) планы полетов управляемых аэростатов и дирижаблей;
3) планы использования воздушного пространства при полетах планеров (дельтапланов и парапланов);
4) планы использования воздушного пространства при выполнении полетов с применением беспилотных авиационных систем;
5) планы проведения запусков неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), стрельб, пусков ракет и взрывных работ.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. План полета представляется для получения разрешения на использование воздушного пространства классов А, B, С, D и E, а также при использовании воздушного пространства класса G в целях уведомления органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) и полетно-информационного обслуживания по запросу эксплуатанта.
Сообщение о плане полета управляемого аэростата или дирижабля подается для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от класса воздушного пространства.
Полеты управляемых аэростатов или дирижаблей над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со Службой государственной охраны Республики Казахстан не позднее 5 рабочих дней до начала таких полетов.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

1) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның арнайы рұқсаты берілген ұшуларды қоспағанда, тыйым салынған аймақтарға және шектеу аймақтарына кіруді болдырмайды;
2) осы Қағидалардың 82-2-тармағында көзделген қажетті келісулердің болуын тексереді.
Күзет іс-шараларын жүргізу кезеңінде, пилотсыз әуе кемелерін қоса алғанда, әуе кемелерінің елді мекендер үстінде ұшуы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарымен және Мемлекеттік күзет қызметімен келісіледі.
Бақыланбайтын әуе кеңістігінде ВҰҚ қағидалары бойынша ұшуларды орындау кезінде әуе кемесін пайдаланушы, егер бұл ұшуға арналған тапсырмада немесе ұшу жоспарында көзделмесе, елді мекендердің үстінен ұшуды орындамайды.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты аэронавигациялық қызметті көрсетуді берушінің Әуе қозғалысын жоспарлаудың бас орталығы (бұдан әрі – ӘҚЖ БО) ӘҚБ БО-мен бірлесіп жүзеге асырады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. ӘҚБ БО операциялық әуе қозғалысы үшін ұсынылған барлық ұшу жоспарлары, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдалануға берілген өтінімдер негізінде әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауды жүзеге асырады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Әуе кеңістігін пайдалану жоспары төмендегідей бөлінеді:
1) әуе кемелерінің ұшу жоспарлары;
2) басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшу жоспарлары;
3) планерлердің (дельтапландар мен парапландардың) ұшуы кезінде әуе кеңістігін пайдалану жоспарлары;
4) пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуды орындау кезінде әуе кеңістігін пайдалану жоспарлары;
5) басқарылмайтын аэростаттарды (зонд-шар) ұшыру, атыс, ракета ұшыру және жару жұмыстарын жүргізу жоспарлары.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ұшу жоспары А, B, С, D және E кластарының әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін, сондай-ақ пайдаланушының сұрау салуы бойынша әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдарын хабардар ету және ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында G класының әуе кеңістігін пайдалану кезінде ұсынылады.
Басқарылатын аэростаттың немесе дирижабльдің ұшу жоспары туралы хабарлама әуе кеңістігінің класына қарамастан әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін беріледі.
Басқарылатын аэростаттың немесе дирижабльдердің күзетілетін объектілердің үстінен ұшуларын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметімен осындай ұшулар басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын келіседі.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. План полета представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр управления воздушным движением при выполнении полетов воздушных судов, участвующих в операционном воздушном движении.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. План полета воздушного судна содержит информацию:
1) об опознавательном индексе воздушного судна (номере рейса, государственном и регистрационном опознавательных знаках воздушного судна;
2) о правилах полета (ППП или ПВП), типе полета (регулярный (S), нерегулярный (N), полет авиации общего назначения (G), полет воздушного судна государственной авиации (М), для любых других полетов (X);
3) о количестве и типе воздушных судов, категории турбулентности следа (для гражданских воздушных судов);
4) об оборудовании воздушного судна;
5) об аэродроме вылета (пункте вылета) и времени вылета;
6) о маршруте полета;
7) об аэродроме назначения и общем расчетном истекшем времени (до посадки), запасных аэродромах;
8) необходимую для описания особенностей маршрута полета, регистрационных знаков воздушного судна, наименования эксплуатанта, летно-технических данных воздушного судна, используемого бортового оборудования, и иную необходимую информацию, если она отличается от типовой или требует особого отношения со стороны органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), статус полета в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам;
9) относительно запаса топлива, числа лиц на борту, аварийно-спасательного оборудования.
Типовой состав (объем) информации, включаемой в сообщение о плане полета гражданского воздушного судна, и передача указанного плана определяются приложениями 3, 5 и 6 к настоящим Правилам.
В целях исключения дублирования номеров рейсов при выполнении полетов координацию используемых номеров рейсов казахстанских эксплуатантов осуществляет ГЦ ПВД.
В план полета управляемого аэростата или дирижабля вносится информация, указанная в подпунктах 1), 3), 5), 6) и 8) настоящего пункта Правил.
При выполнении полетов, связанных с авиационными работами, учебно-тренировочными полетами, культурно-просветительными мероприятиями, а также с полетами в личных целях по ПВП над населенными пунктами в контролируемом воздушном пространстве, эксплуатантом гражданского воздушного судна предоставляется пояснение к плану полета на согласование в центр УВД и орган ОВД, в зоне ответственности которого запланировано выполнение полетов.
Пояснение к плану полета при выполнении полета по ПВП над населенным пунктом в контролируемом воздушном пространстве содержит:

"60. Ұшу жоспарын әуе кеңістігін пайдаланушы ӘҚБ БО-ға немесе операциялық әуе қозғалысына қатысатын әуе кемелерінің ұшулары орындалғанда жақын жердегі әуе қозғалысын басқару орталығына ұсынады.
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Әуе кемесiнiң ұшу жоспарында:
1) әуе кемесiнiң тану индексi (рейс нөмiрi, әуе кемесiнiң мемлекеттiк және тiркелген тану белгiлерi) туралы;
2) ұшу қағидалары (АҰҚ және ВҰҚ) және ұшу типi (тұрақты (S), тұрақты емес (N), жалпы мақсаттағы авиация ұшуы (G), мемлекеттiк авиация әуе кемесiнiң ұшуы (М), басқа кез келген ұшу (X) үшiн) туралы;
3) әуе кемелерiнiң саны және типi, iзiнiң турбуленттiлiк санаты (азаматтық әуе кемелерi үшiн) туралы;
4) әуе кемесiнiң жабдығы туралы;
5) ұшып шығу әуеайлағы (ұшып шығу пункті) және ұшып шығу уақыты туралы;
6) ұшу маршруты туралы;
7) ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептiк өткен уақыт (қонуға дейiнгi), қосымша әуеайлақтар туралы;
8) ұшу маршрутының ерекшелiктерiн, әуе кемесiнiң тiркеу белгiлерiн, пайдаланушының атауын, әуе кемесiнiң ұшу-техникалық деректерiн, бортта қолданылатын жабдықты сипаттауға қажетті ақпарат және егер үлгi ақпараттан өзгеше болса немесе әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдары тарапынан ерекше қатынасты талап ететiн ақпарат болса өзге де қажетті ақпарат осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұшу мәртебесi туралы;
9) отын қорына, борттағы адамдар санына, авариялық-құтқару жабдықтарына қатысты ақпарат қамтылады.
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жоспары туралы хабарламаға кіретін ақпараттың үлгілік құрамы (көлемі) және көрсетілген жоспарды беру осы Қағидаларға 3, 5 және 6-қосымшаларда айқындалады.
Ұшуды орындау кезінде рейс нөмірлерінің қайталануын болдырмау мақсатында қазақстандық пайдаланушылар рейстерінің қолданылатын нөмірлерін үйлестіруді ӘҚ БЖО жүзеге асырады.
Басқарылатын аэростаттың немесе дирижабльдің ұшу жоспарына Қағидалардың осы тармағының 1), 3), 5), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақпарат енгізіледі.
Авиациялық жұмыстарға, оқу-жаттығу ұшуларына, мәдени-ағарту іс-шараларына, сондай-ақ бақыланатын әуе кеңістігіндегі елді мекендердің үстіндегі ВҰҚ бойынша жеке мақсаттағы ұшуларға байланысты ұшуларды орындау кезінде азаматтық әуе кемесін пайдаланушыға жауапкершілік аймағында ӘҚБ орталығына және ӘҚҚ органына келісуге арналған ұшу жоспарына түсініктеме береді.
Бақыланатын әуе кеңістігінде елді мекен үстіндегі ВҰҚ бойынша ұшуды орындау кезінде ұшу жоспарына түсініктеме:

1) схему (маршрут) полета над населенным пунктом, профиль полета;
2) порядок согласования полета с центром УВД и органом ОВД;
3) мероприятия по обеспечению безопасности выполняемого полета;
4) способы связи с эксплуатантом воздушного судна и (или) организатором полетов.";
дополнить пунктом 64-1 следующего содержания:
"64-1. Информация в отношении запланированного полета или части полета не представляется в органы обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) в следующих случаях:
1) отражения воздушного нападения, предотвращения и прекращения нарушений Государственной границы Республики Казахстан в воздушном пространстве или вооруженного вторжения на территорию Республики Казахстан;
2) оказания помощи при чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера, поиска и эвакуации космических аппаратов и их экипажей;
3) предотвращения и (или) прекращения, и (или) пресечения нарушений порядка использования воздушного пространства.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. План полета представляется не менее чем за 60 минут до расчетного времени вылета и не более чем за 120 часов до расчетного времени вылета, за исключением полетов дирижаблей и управляемых аэростатов, план полета которых представляется не менее чем за три часа до времени вылета. Под расчетным временем вылета понимается время уборки колодок с воздушного судна для начала его руления, если это применимо, а в иных случаях – время взлета воздушного судна.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД при выполнения деятельности, связанной с:
1) полетами неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), за исключением полетов метеорологических зондов или неуправляемых аэростатов, которые классифицируются как легкие согласно пункту 83-1 настоящих Правил;
2) проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ;
3) полетами планеров (дельтапланов и парапланов);
4) полетами с применением беспилотных авиационных систем.
При внесении изменений в заявленный вид деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, пользователем воздушного пространства представляется новая заявка на использование воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД.
Новая заявка представляется не позднее чем за три часа до начала такой деятельности.";
дополнить пунктом 77-1 следующего содержания:
"77-1. Заявка на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем заполняется в соответствии с требованиями и по форме, указанными в приложении 7-1 к настоящим Правилам.";

1) елді мекеннің үстінен ұшу сызбасын (маршрутын), ұшу бейінін;
2) ұшуды ӘҚБ орталығымен және ӘҚҚ органымен келісу тәртібі;
3) орындалатын ұшудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
4) әуе кемесін пайдаланушымен және (немесе) ұшуды ұйымдастырушымен байланыс тәсілдері қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 64-1-тармақпен толықтырылсын:
"64-1. Жоспарланған ұшуға немесе ұшудың бір бөлігіне қатысты ақпарат мынадай жағдайларда әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдарына ұсынылмайды:
1) әуе шабуылына тойтарыс беру, әуе кеңістігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушылықтардың немесе Қазақстан Республикасының аумағына қарулы басып кірудің алдын алу және тоқтату;
2) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде көмек көрсету, ғарыш аппараттары мен олардың экипаждарын іздеу және эвакуациялау;
3) әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзушылықтардың алдын алу және (немесе) тоқтату және (немесе) жолын кесу.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Ұшу жоспары ұшу уақытынан кемінде үш сағат бұрын ұсынылатын дирижабльдердің және басқарылатын аэростаттардың ұшуын қоспағанда, ұшу жоспары есептелген ұшу уақытынан кемінде 60 минут бұрын және есептелген ұшу уақытынан 120 сағат бұрын ұсынылады. Есептелген ұшу уақыты деп, егер қолданылатын болса, әуе кемесін бұру-жылжытуды бастау үшін оның тіреуіштерін алып тастау, ал қалған жағдайларда – әуе кемесінің ұшып көтерілу уақыты түсініледі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Әуе кеңістігін пайдаланушы әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚБ орталығына:
осы Қағидалардың 83-1-тармағына сәйкес жеңіл деп жіктелетін метеорологиялық зондтардың немесе басқарылмайтын аэростаттардың ұшуларын қоспағанда, басқарылмайтын аэростаттардың (шар-зондтардың) ұшуларымен;
атыс, зымырандар ұшыруды, жарылыс жұмыстарын өткізумен;
планерлер (дельтапландар және парапландар) ұшуларымен;
пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуларымен байланысты қызметті орындаған жағдайда ұсынады.
Әуе кеңістігін пайдалануға байланысты мәлімделген қызмет түріне өзгерістер енгізілген кезде әуе кеңістігін пайдаланушы ӘҚБ БО немесе жақын жердегі ӘҚБ орталығында әуе кеңістігін пайдалануға жаңа өтінім береді.
Жаңа өтінім осындай қызмет басталғанға дейін үш сағаттан кешіктірілмей ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 77-1-тармақпен толықтырылсын:
"77-1. Пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, ұшуларды орындау үшін әуе кеңістігін пайдалануға арналған өтінім осы Қағидаларға 7-1-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес және нысан бойынша толтырылады.";

дополнить пунктом 78-1 следующего содержания:
"78-1. Заявка на использование воздушного пространства при выполнении деятельности, связанной с полетами планеров (дельтапланов и парапланов), должна содержать следующие данные:
1) тип сообщения;
2) тип летательного аппарата и справочные данные;
3) пункт взлета (старта), время взлета (начала);
4) высоту полета, маршрут или район полетов;
5) пункт посадки (окончания), время посадки (окончания);
6) обозначение деятельности;
7) дату выполнения;
8) принадлежность;
9) контактные данные.";
пункты 79 и 80 изложить в следующей редакции:
"79. Заявки на использование воздушного пространства подаются на разовое осуществление деятельности или на определенный период времени (но не более чем на 90 суток).
80. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД на осуществление деятельности, связанной с полетами неуправляемых аэростатов, проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ, полетов планеров (дельтапланов и парапланов), полетов с применением беспилотных авиационных систем в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными в приложении 3 к настоящим Правилам.";
пункт 81 исключить;
заголовок раздела 5 изложить в следующей редакции:
"5. Условия эксплуатации беспилотных авиационных систем";
пункты 82, 82-1 и 82-2 изложить в следующей редакции:
"82. Полеты с применением беспилотных авиационных систем, на которые представлены заявки на использование воздушного пространства, осуществляются в соответствии с данными, указанными в заявке.
82-1. Заявка на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем подлежит направлению в центры УВД в следующих случаях:
1) при полетах в контролируемом воздушном пространстве, если высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 50 метров от поверхности земли;
2) при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве, если высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 200 метров от поверхности земли;
3) полет будет выполняться за пределами прямой видимости;
4) планируется выполнение авиационных работ с применением беспилотных авиационных систем;
5) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов;
6) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах 8 км от контрольной точки аэродрома.

мынадай мазмұндағы 78-1-тармақпен толықтырылсын:
"78-1. Планерлердің (дельтапландар мен парапландардың) ұшуына байланысты қызмет орындалғанда әуе кеңістігін пайдалануға арналған өтінімде мынадай деректер болуға тиіс:
1) хабарлама типі;
2) ұшу аппаратының типі және анықтамалық деректер;
3) ұшу (бастау) пункті, ұшу (басталу) уақыты;
4) ұшу биіктігі, ұшу бағыты немесе ауданы;
5) отырғызу пункті (аяқталуы), отырғызу уақыты (аяқталуы);
6) қызметті белгілеу;
7) орындалу күні;
8) тиесілілігі;
9) байланыс деректері.";
79 және 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Әуе кеңістігін пайдалануға берілетін өтінімдер қызметті бір рет жүзеге асыруға немесе белгілі бір уақыт кезеңіне (бірақ 90 тәуліктен артық емес) беріледі.
80. Басқарылмайтын аэростаттар ұшырылатын, атыс, зымырандар ұшыру, жарылыс жұмыстары өткізілетін, планерлер (дельтапландар мен парапландар), пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшырылатын қызметті жүзеге асыруға әуе кеңістігін пайдаланушы әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚБ орталығына әуе кемелерінің қозғалысы және осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалар түрлеріне сәйкес ұсынады.";
81-тармақ алып тасталсын;
5-бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану шарттары";
82, 82-1 және 82-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер ұсынылған пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшу өтінімде көрсетілген деректерге сәйкес жүзеге асырылады.
82-1. Пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуды орындау үшін әуе кеңістігін пайдалануға өтінім мынадай:
1) егер пилотсыз әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 50 метрден асатын болса, бақыланатын әуе кеңістігінде ұшу кезінде;
2) егер пилотсыз әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 200 метрден асса бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде;
3) егер ұшу тікелей көру аймағынан тыс орындалатын болса;
4) пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, авиациялық жұмыстарды орындау жоспарланған;
5) ұшу бағыты (жоспарланатын траектория) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шегінде өтетін;
6) ұшу бағыты (жоспарланған траектория) әуеайлақтың бақылау нүктесінен 8 км шегінде өтетін жағдайларда ӘҚБ орталықтарына жіберілуге тиіс.

82-2. Полеты с применением беспилотных авиационных систем выполняются:
1) в пределах прямой видимости (VLOS) или за пределами прямой видимости (BVLOS);
2) в соответствии с установленными метеорологическими минимумами для полетов с применением БАС в зависимости от местности и вида полетов, указанными в приложении 7-2 к настоящим Правилам;
3) в контролируемом воздушном пространстве:
полеты на высотах более 50 метров от поверхности земли, за исключением зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов и положений, предусмотренных абзацем вторым настоящего подпункта, при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
в воздушном пространстве диспетчерской зоны, где не установлены зоны воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов, полеты выполняются только в пределах прямой видимости до высоты 50 метров включительно от поверхности земли, а маршрут полета не проходит ближе 8 км от контрольной точки аэродрома;
при выполнении авиационных работ, массовых демонстрационных полетов (аэрошоу) с применением беспилотных авиационных систем, а также полетов за пределами прямой видимости, которые производятся на всех высотах, только после согласования с центром управления воздушным движением, в зоне ответственности которого планируется выполнение полетов, и при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
полеты в зоне аэродромного движения неконтролируемого аэродрома, расположенного в контролируемом воздушном пространстве, – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и центром управления воздушным движением, в зоне ответственности которого располагается такой аэродром, при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
4) в неконтролируемом воздушном пространстве:
полеты в пределах прямой видимости до высоты 200 метров включительно от поверхности земли, включая выполнение авиационных работ, за исключением положений, предусмотренных абзацем вторым настоящего подпункта, без введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением;
при проведении массовых демонстрационных полетов (аэрошоу), выполнении авиационных работ за пределами прямой видимости, полеты БАС экспериментальной авиации, которые производятся на всех высотах, только после согласования с центром управления воздушным движением, в зоне ответственности которого планируется выполнение полетов, и при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
в зоне аэродромного движения неконтролируемого аэродрома в воздушном пространстве класса G – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и после координации с органом аэродромного полетно-информационного обслуживания (при его наличии);

82-2. Пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшулар:
1) тікелей көру аймағы шегінде (VLOS) немесе тікелей көру аймағынан тыс (BVLOS);
2) осы Қағидаларға 7-2-қосымшада көрсетілген ПАЖ қолдана отырып, ұшу үшін белгіленген метеорологиялық минимумдарға сәйкес жергілікті жеріне және ұшу түріне қарай;
3) бақыланатын әуе кеңістігінде:
осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда, пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігінің аймақтарын және осы тармақшаның екінші абзацында көзделген ережелерді қоспағанда, жер бетінен 50 метрден астам биіктікте ұшу;
пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігінің аймақтары белгіленбеген диспетчерлік аймақтың әуе кеңістігінде ұшулар жер бетінен қоса алғанда 50 метр биіктікке дейін тікелей көру шегінде ғана орындалады, ал ұшу бағыты әуеайлақтың бақылау нүктесінен 8 км жақын өтпейді;
пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, авиациялық жұмыстарды, жаппай демонстрациялық ұшуларды (аэрошоу), сондай-ақ барлық биіктіктерде жүргізілетін тікелей көру шегінен тыс ұшуларды орындау кезінде, жауапкершілік аймағында ұшуларды орындау жоспарланып отырған әуе қозғалысын басқару орталығымен келісілгеннен кейін ғана және осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда;
бақыланатын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық қозғалыс аймағында ұшу – осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда, жауапкершілік аймағында осындай әуеайлақ орналасқан әуеайлақ пайдаланушысының және әуе қозғалысын басқару орталығының келісуі бойынша;
4) бақыланбайтын әуе кеңістігінде:
осы тармақшаның екінші абзацында көзделген ережелерді қоспағанда, әуе қозғалысын басқару орталықтарының қысқа мерзімді шектеулерін енгізбестен, авиациялық жұмыстарды орындауды қоса алғанда, жер бетінен 200 метр биіктікке дейінгі тікелей көру аймағының маңындағы ұшулар;
жаппай демонстрациялық ұшуларды (аэрошоу) жүргізу, авиациялық жұмыстарды тікелей көру шегінен тыс орындау, жауапкершілік аймағында ұшуларды орындау жоспарланып отырған әуе қозғалысын басқару орталығымен келісілгеннен кейін ғана барлық биіктіктерде жүргізілетін эксперименттік авиацияның ПАЖ ұшулары кезінде және осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда;
бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық қозғалыс аймағында G класты әуе кеңістігінде – әуеайлақ пайдаланушысының келісуі бойынша және әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету органымен үйлестірілгеннен кейін (болған жағдайда);

5) полеты с применением беспилотных авиационных систем гражданской авиации в зонах воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов полетов:
до высоты 200 метров включительно от поверхности земли выполняются при наличии разрешения на выполнение полетов беспилотных воздушных судов над густонаселенными районами населенных пунктов или разрешения на выполнение авиационных работ, выданных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации в соответствии с требованиями Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан;
с работающей системой дистанционной идентификации в соответствии с требованиями Правил использования гражданских беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан.";
пункты 82-6 и 83 изложить в следующей редакции:
"82-6. При введении кратковременных ограничений в воздушном пространстве для обеспечения полетов с применением беспилотных авиационных систем оговариваются условия их эксплуатации.
83. Полеты неуправляемых аэростатов, за исключением полетов метеорологических зондов или неуправляемых аэростатов, которые классифицируются как легкие согласно пункту 83-1, осуществляются в соответствии с пунктами 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 и 93 настоящих Правил.
Информация о регулярных запусках метеорологических зондов с аэрологических станций публикуется в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.";
пункты 98 и 99 изложить в следующей редакции:
"98. ГЦ ПВД осуществляет ведение планов использования воздушного пространства:
1) при выполнении полетов воздушных судов по маршрутам обслуживания воздушного движения;
2) при выполнении полетов в районах авиационных работ.
99. ГЦ УВД осуществляет ведение планов использования воздушного пространства:
1) при выполнении полетов воздушных судов государственной авиации вне маршрутов обслуживания воздушного движения, в специальных зонах и других районах полетов государственной авиации;
2) при выполнении полетов с применением беспилотных авиационных систем, управляемых аэростатов, дирижаблей, планеров (дельтапланов и парапланов);
3) при осуществлении деятельности по использованию воздушного пространства в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 18 Закона.";
пункт 143 изложить в следующей редакции:
"143. Временный режим использования воздушного пространства устанавливается ГЦ УВД в пределах воздушного пространства Республики Казахстан, а также над прилегающими акваториями морей в зонах ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан и доводится до пользователей воздушного пространства посредством извещения NOTAM:

5) пилотсыз әуе кемелерінің ұшулары үшін әуе кеңістігі аймақтарында азаматтық авиацияның пилотсыз авиациялық жүйелерін қолдана отырып ұшулар:
жер бетінен қоса алғанда 200 метр биіктікке дейін елді мекендердің халық тығыз қоныстанған аудандарының үстінен пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын орындауға рұқсат немесе Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат болған кезде орындалады;
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес жұмыс істейтін қашықтықтан сәйкестендіру жүйесімен ұшулар орындалады.";
82-6 және 83-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"82-6. Пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуды қамтамасыз ету үшін әуе кеңістігінде қысқа мерзімді шектеулер енгізілген кезде оларды пайдалану шарттары ескертіледі.
83. 83-1-тармаққа сәйкес жеңіл деп жіктелетін метеорологиялық зондтардың немесе басқарылмайтын аэростаттардың ұшуын қоспағанда, басқарылмайтын аэростаттардың ұшуы осы Қағидалардың 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Аэрологиялық станциялардан метеорологиялық зондтарды тұрақты іске қосу туралы ақпарат Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланады.";
98 және 99-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"98. ӘҚЖ БО әуе кеңістігін пайдалану жоспарларын мынадай:
1) әуе кемелері ұшуды әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттары бойынша орындаған жағдайда;
2) ұшуларды авиациялық жұмыстар аудандарында орындаған жағдайда жүзеге асырады.
99. ӘҚБ БО әуе кеңістігін пайдалану жоспарларын жүргізуді мына жағдайларда:
1) мемлекеттік авиацияның әуе кемелері ұшуды әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттарынан тыс жерде, арнайы аймақтарда және мемлекеттік авиацияның басқа да ұшу аудандарында орындаған жағдайда;
2) пилотсыз авиациялық жүйелерді, басқарылатын аэростаттарды, дирижабльдерді, планерлерді (дельтапландар мен парапландарды) қолдана отырып ұшуларды орындау кезінде;
3) әуе кеңістігін пайдалану жөніндегі қызметті Заңның 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жүзеге асырған жағдайда жүзеге асырады.";
143-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"143. ӘҚБ БО Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ӘҚҚ немесе ӘҚБ органдарының жауапкершілік аймақтарындағы теңіздердің іргелес акваторияларының үстінен:

1) на воздушных трассах Республики Казахстан, маршрутах и зонах для обеспечения полетов воздушных судов, выполняющих особо важные полеты по перевозке Президента Республики Казахстан или глав иностранных государств;
2) в районах проведения учений (всех видов стрельб), воздушных парадов (показательных и демонстрационных полетов, в том числе массовых прыжков с парашютом), запуска и посадки космических объектов, испытаний авиационной и ракетной техники, полетов с маневрированием воздушных судов (групп) в горизонтальной и вертикальной плоскостях, а также другой деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов;
3) на маршрутах испытательных (исследовательских) полетов, полетов на установление рекордов, выполнение практических пусков ракет, а также для испытательных (демонстрационных) полетов с применением беспилотных авиационных систем;
4) в делегированном воздушном пространстве, определенном международным соглашением.
Заявка на издание извещения NOTAM в целях введения временного режима использования воздушного пространства направляется в NOTAM – офис не позднее чем за 7 суток до начала такой деятельности в соответствии с видами сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, предусмотренными в приложении 3 к настоящим Правилам, за исключением подпункта 1) настоящего пункта.";
пункт 162-1 изложить в следующей редакции:
"162-1. Представление на установление временного режима при обеспечении космической деятельности подается государственным органом или организацией в главный центр управления воздушным движением Республики Казахстан в срок не менее чем за 9 суток до запланированной даты космической деятельности.
Представления на установление временных режимов, поступившие в главный центр управления воздушным движением Республики Казахстан позже указанных сроков, не рассматриваются, информация об этом доводится до подателя представления.";
дополнить пунктом 174-1 следующего содержания:
"174-1. Органы обслуживания воздушного движения по письменному требованию компетентных государственных органов, представленному до либо в ходе полета иностранного воздушного судна через воздушное пространство Республики Казахстан, передают данное требование экипажу иностранного воздушного судна о посадке на аэродроме Республики Казахстан, за исключением столичного аэропорта, для досмотра при наличии информации о нахождении на борту незаявленного специфического товара в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Указанное требование должно быть совместимо с требованиями Конвенции о международной гражданской авиации (пункт b) статьи 3 bis).
При невыполнении указанного требования экипажем иностранного воздушного судна органы обслуживания воздушного движения доводят информацию до органов управления воздушным движением в целях использования применимых норм международного права, включая положения пункта a) статьи 3 bis Конвенции о международной гражданской авиации.
В контексте данного положения приемлемым аэродромом для посадки будет являться международный аэродром, удовлетворяющий требования командира иностранного гражданского воздушного судна для безопасного выполнения посадки.";

1) Қазақстан Республикасының Президентін немесе шет мемлекеттердің басшыларын тасымалдау бойынша аса маңызды ұшуларды орындайтын әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етуге арналған Қазақстан Республикасының әуе трассаларында, маршруттарында және аймақтарында;
2) оқу-жаттығулар (атыстардың барлық түрлері), әуе шерулері (көрсету және демонстрациялық ұшулары, оның ішінде парашютпен жаппай секіру), ғарыш объектілерін ұшыру және қондыру, авиациялық және зымыран техникасын сынау, әуе кемелерін (топтарды) көлденең және тік жазықтықта маневрлеу арқылы ұшу, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін басқа да қызмет аудандарында;
3) сынақтық (зерттеу) ұшу, рекорд орнатуға арналған ұшу, зымырандарды практикалық түрде жіберуді орындау, сондай-ақ пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, сынақтық (демонстрациялық) ұшу маршруттарында;
4) халықаралық келісімде айқындалған, берілген әуе кеңістігінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін белгілейді және NOTAM хабарлама арқылы әуе кеңістігін пайдаланушыларға жеткізіледі;
NOTAM хабарламасын шығаруға өтінім әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін енгізу мақсатында осы тармақтың 1) тармақшасын қоспағанда, осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабар түрлеріне сәйкес осындай қызмет басталғанға дейін 7 тәуліктен кешіктірілмей NOTAM-офиске жіберіледі.";
162-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162-1. Ғарыш қызметін қамтамасыз ету кезінде уақытша режимді орнатуға арналған ұсынымды мемлекеттік орган немесе ұйым Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығына ғарыш қызметі жоспарланған күнге дейін кемінде 9 тәулік қалған мерзімде ұсынады.
Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығына көрсетілген мерзімнен кеш ұсынылған уақытша режимдер орнатуға арналған ұсынымдар қаралмайды, бұл туралы ақпарат ұсынымды берушілерге жеткізіледі.";
мынадай мазмұндағы 174-1-тармақпен толықтырылсын:
"174-1. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары құзыретті мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы шетелдік әуе кемесінің ұшуы барысында не оған дейін ұсынылған жазбаша талабы бойынша Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы ұшу барысында осы талапты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бортында мәлімделмеген нақты тауарлардың болуы туралы ақпараттың бар-жоғын байқау үшін астаналық әуежайды қоспағанда, Қазақстан Республикасының әуеайлағына қону туралы шетелдік әуе кемесінің экипажына береді. Көрсетілген талап Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (3 bis-бабының b) тармағы) талаптарына сәйкес болуға тиіс.
Шетелдік әуе кемесінің экипажы көрсетілген талапты орындамаған жағдайда, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 3 bis-бабының а) тармағының ережелерін қоса алғанда, халықаралық құқықтың қолданылатын нормаларын пайдалану мақсатында ақпаратты әуе қозғалысын басқару органдарына жеткізеді.
Осы Ереженің мәнмәтінінде қонуға арналған қолайлы әуеайлақ қонуды қауіпсіз орындау үшін шетелдік азаматтық әуе кемесі командирінің талаптарын қанағаттандыратын халықаралық әуеайлақ болып табылады.";

приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 3-1 к указанным Правилам согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 3-2 к указанным Правилам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 7-1 к указанным Правилам согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 7-2 к указанным Правилам согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 3
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Виды сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства
№ п/п
Наименование сообщения
Серия срочности при подаче сообщений по сети авиационной фиксированной связи
Срок подачи
Кто сообщает
Кому сообщается
по внутренним полетам в Республике Казахстан
по международным полетам за пределы Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
1.
Сообщения пользователя (эксплуатанта) (или его уполномоченного представителя) или командира ВС
1.1.
РПЛ - повторяющийся план полета (RPL - Repetitive Flight plan) -
КК
не позднее 15 календарных дней до начала полета
пользователь (эксплуатант) ВС или его уполномоченный представитель
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
1.2.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение об изменениях постоянного характера передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо изменение в основные данные плана полета (RPL), содержащиеся в переданных ранее данных RPL
КК
не позднее 7 календарных дней до начала полета
пользователь или его уполномоченный представитель
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродрома вылета.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродрома вылета.
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве; полеты в приграничной полосе
ФФ
не менее чем за 60 минут и не более чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану); по полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов
пользователь или его уполномоченный представитель или
командир ВС
1.Брифинг
1. Брифинг
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
не менее чем за 3 часа до времени вылета
1. Брифинг
1.Брифинг
1.4.
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ

көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 3-2-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 7-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 7-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарламалар түрлері
Р/с №
Хабарламаның атауы
Авиациялық тіркелген байланыс желісі бойынша хабарлама беру кезіндегі шұғылдық сериясы
Беру мерзімі
Кім хабарлайды
Кімге хабарланады
Қазақстан Республикасындағы ішкі ұшу бойынша
Қазақстан Республикасынан тыс орындалатын халықаралық ұшу бойынша
1
2
3
4
5
6
7
1.
Қолданушының (пайдаланушының) (немесе оның уәкілетті өкілінің) немесе ӘК командирінің хабарламалары
1.1.
РПЛ – қайталанатын ұшу жоспары (RPL – Repetitive Flight plan)
КК
ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн қалғанда
ӘК-ні қолданушы (пайдаланушы) немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
1.2.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Тұрақты сипаттағы өзгерістер туралы хабарлама бұрын берілген RPL деректерінде қамтылған (RPL) негізгі ұшу жоспарының деректеріне қандай да бір өзгеріс енгізу керек болған жағдайда беріледі
КК
ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘҚЖ БО
2. Ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО
2. Ұшу әуеайлағының брифингі
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуларға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға; шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
кесте (жоспар) бойынша ұшуға дейін кемінде 60 минут қалғанда және 120 сағаттан асырмай;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағаттан кешіктірмей
ӘК-ні қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі немесе
командирі
1. брифинг
1. брифинг
1. брифинг
1. брифинг
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
ұшу уақытына дейін кемінде 3 сағат қалғанда
1.4.
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ

не позднее 30 мин до времени отправления ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.5.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета, содержащиеся в переданных ранее данных FPL. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию
ФФ
не позднее 30 мин до расчетного времени отправления ВС по расписанию (плану), указанного в плане полета (FPL)
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.6.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (FPL)
ФФ
не позднее времени вылета ВС по плану
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.7.
СПЛ - дополнительный план полета (Supplementary flight plan - SPL). Сообщение передается при поступлении запроса дополнительной информации (RQS), помимо той, которая уже была передана в сообщении CPL или FPL
ФФ
при поступлении запроса
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Брифинг
1. Брифинг
1.8.
ФПЛ типа АФИЛ - план полета с борта ВС (AFIL)
ФФ
не позднее 10 минут до пролета ПОД выхода на воздушную трассу
эксплуатант (командир) ВС
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС;
2. МДП по месту нахождения.
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС;
2. МДП по месту нахождения.
1.9.
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета FPL, вылетевшего из неконтролируемого аэродрома или площадки в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
не позднее 5 минут после вылета
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Органу войск ПВО
1.10.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается, когда ВС произвело посадку на неконтролируемом аэродроме, площадке в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
не позднее 5 минут после посадки
пользователь или его уполномоченный представитель
1. Органу войск ПВО
1.11.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда считается, что воздушное судно находится в аварийном положении.
немедленно по получении сведений, установлении факта
пользователь или его уполномоченный представитель, или командир ВС либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC

күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. брифинг
1. брифинг
1.5.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұдан бұрын берілген FPL деректерінде қамтылған ұшу жоспарының негізгі деректеріне бір мәртелік қандай да бір біржолғы өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі. Хабарлама осы өзгеріс оларға қатысты болатын ұшу жоспарының негізгі деректерді алушыларына жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері бұл өзгеріске қатысты болатын, бірақ осындай ақпаратты бұрын алмаған тараптарға беріледі.
ФФ
ұшу жоспарында (FPL) көрсетілген кесте (жоспар) бойынша ӘК-нің есептелген ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. брифинг
1. брифинг
1.6.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
жоспар бойынша ӘК ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. брифинг
1. брифинг
1.7.
СПЛ – қосымша ұшу жоспары (Supplementary flight plan – SPL). Хабарлама CPL немесе FPL хабарламасында бұрын берілгеннен басқа қосымша ақпаратқа сұрату (RQS) түскен кезде беріледі
ФФ
сұрату түскен кезде
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. брифинг
1. брифинг
1.8.
АФИЛ үлгідегі ФПЛ – ӘК бортынан ұшу жоспары (AFIL)
ФФ
әуе трассасына шығу үшін ұшып өтуге дейін кемінде 10 минут қалғанда
ӘК-ні пайдаланушы (командирі)
1. ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналасқан жері бойынша ЖДП
1. ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналасқан жері бойынша ЖДП
1.9.
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бақыланбайтын әуеайлақтан немесе бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңнан ұшып шыққан FPL ұшу жоспарының негізгі деректері бұрын таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ұшқаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘШҚ әскери органы
1.10.
АРР – келу (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК бақыланбайтын әуеайлаққа, бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңда қонған кезде беріледі
ФФ
отырғызудан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1. ӘШҚ әскери органы
1.11.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR). Авариялық хабарландыруға қатысты хабарлама әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептелген кезде беріледі.
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘК-ні қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі немесе
командирі, немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
CC

1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
Стадия тревоги - ALERFA
СС
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации
3. органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4. органу ОВД по месту нахождения ВС.
2.
Сообщения Брифинг
2.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
Стадия тревоги - ALERFA
СС
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;

1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1. ІҚҮО; 2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО; 2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
2.
Брифинг хабарламалары
2.1.
АЛР – авариялық хабарлау (Alerting – ALR). Авариялық хабарлауға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Мына үш кезеңнің бірінде көрсетіледі:
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
CC
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;

5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
2.2.
РЦФ - отказ радиосвязи (Radio communication failure - RCF), передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе, имеет место отказ радиосвязи
СС
немедленно по получении сообщения
брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
5. Брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6. ГЦ УВД по государственным ВС;
7. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве.
2.3.
АНВ - ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
2.4.
АНП - ANP - нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. ГЦ УВД;
5. органу ОВД по месту нахождения ВС.
2.5
ФПЛ (Filed flight plan FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
полеты в приграничной полосе.
ФФ
не менее чем за 60 минут и не более чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану); по полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов.
брифинг аэродрома вылета ВС

5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
2.2.
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure – RCF), ӘҚҰ органына оның ауданында ұшуды орындайтын әуе кемесінде радиобайланыстың істен шығуы орын алғаны белгілі болған жағдайда беріледі
СС
хабарлама алынғаннан кейін дереу
брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. АДО (АДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП (ПАО);
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
2.3.
АНВ – ANV – азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актісі
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО ;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
2.4.
АНП – ANP – әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг немесе басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4. ӘҚБ БО;
5. ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына.
2.5
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуларға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға; шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
кесте (жоспар) бойынша ұшуға дейін кемінде 60 минут қалғанда және 120 сағаттан асырмай;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағат қалғанда.
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі

1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродрома первой посадки;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки;
4. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5. ГЦ УВД (на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта посадки;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродрома первой посадки в РК;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки в РК;
4. органу войск ПВО при полетах на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5. ГЦ УВД (на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки в РК;
8. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS).
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
не менее чем за три часа до вылета
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более чем за 24 часа в поле 18 "Прочая информация" указываются ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/220716, где 22 – год, 07 – месяц, 16 – число месяца.
2.6
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
не позднее времени вылета ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
брифинг аэродрома вылета ВС
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. Органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве в РК;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS).
2.7
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета (FPL), содержащиеся в переданных ранее данных. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета (FPL) предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (RPL или FPL)
ФФ
не позднее 30 мин до вылета ВС по расписанию (плану) или ранее назначенного времени ДЛА
брифинг аэродрома вылета

1. ӘҚЖ БО;
2. Бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. Әуежайдың ӘДҚ ұшуы және бірінші қонуы;
4.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижаблдердің ұшуларын қоспағанда, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6. Ұшу маршруты бойынша қонатын пунктіне дейін ЖДП (ҰАО);
7. АДО (АДП) бірінші қонатын әуеайлаққа дейін
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР-ның бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижаблдердің ұшуларын қоспағанда, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6. ҚР ұшу бағыты бойынша қонатын орнына дейін ЖДП (ПАО);
7. АДО (АДП) ҚР бірінші қонатын әуеайлаққа дейін;
8. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
ұшудан кемінде 3 сағат бұрын
ФПЛ (FPL) ұшу жоспарын 24 сағаттан астам уақыт бұрын ұсынған кезде "Өзге ақпарат" деген 18-жолда әуе кемесінің ұшу КҮНІ/ және күні көрсетіледі, мысалы КҮНІ/220716, мұнда 22 - жыл, 07 - ай, 16 - айдың күні.
2.6
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ
күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
7. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда).
2.7
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұрын берілген деректерінде қамтылған негізгі деректерге бір мәртелік қандай да бір өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі (FPL). Хабарлама осы өзгеріс қатысты болып табылатын ұшу жоспарының негізгі деректерін алушыларға жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісті өзгертілген негізгі деректері (FPL) осы өзгерістер оларға қатысты болған, бірақ бұрын осындай ақпарат алмаған тараптарға беріледі.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (RPL немесе FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
ДЛА белгіленген уақытында немесе одан ерте болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
ұшу әуеайлағының брифингі

1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета в РК;
3. ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS).
2.8
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета (FPL или RPL)
ФФ
не позднее 5 минут после вылета ВС
брифинг аэродрома вылета
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки;
4. брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета;
5. органу войск ПВО с контролируемых аэродромов в контролируемом воздушном пространстве.
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
4. брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета в РК;
5. органу войск ПВО с контролируемых аэродромов в контролируемом воздушном пространстве в РК;
6. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS).
2.9.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается, когда ВС произвело посадку на аэродроме назначения, запасном или другом аэродроме
ГГ
не позднее 5 мин после посадки ВС
брифинг аэродрома посадки
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов вылета и промежуточных посадок;
3. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг аэродромов вылета и промежуточных посадок;
3. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве в РК.
2.10.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в районе аэродрома), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями
ФФ
не позднее 3 мин после начала маневра
брифинг
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;

1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
7. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.8
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бұдан бұрын ұшу жоспарының (RPL немесе FPL) негізгі деректері таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ӘК ұшып шыққаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
ұшу әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3. Бірінші қону пунктіне дейін ұшу бағыты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. Ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3. ҚР бірінші қону пунктіне дейін ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына;
6. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.9.
АРР – келіп жету (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК келіп жету әуеайлағына, қосалқы немесе басқа әуеайлаққа қонуды орындаған жағдайда беріледі
ГГ
ӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қону әуеайлағының брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. ұшу және аралық қону әуеайлақтарының брифингі;
3.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
1. ӘҚЖ БО;
2. ұшу және аралық қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
2.10.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді қоса алғандағы (әуеайлақ ауданында ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) ұшу жоспары
ФФ
маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
брифинг
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;

5. брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок;
6. брифинг, ДСА аэропортов, куда направлено ВС.
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4. органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5. брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок в РК;
6. брифинг аэропорта, куда направлено ВС за пределами РК.
2.11.
СПС - сообщение о пропускной способности диспетчерских пунктов (секторов)
ФФ
при изменениях нормативов пропускной способности в течение 10 минут
брифинг
1. РДЦ (смежный орган ОВД);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (смежный орган ОВД) в РК;
2. NOTAM-офис.
3.
Сообщения РДЦ (РДП)
3.1.
ЕСТ - расчетные данные (Estimate - EST). В том случае, когда предоставлены основные данные плана полета (FPL), сообщение EST передается каждым РДЦ или центром полетной информации следующему по маршруту полета РДЦ или центру полетной информации
ФФ
не позднее 10 мин, но не ранее 30 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. Органу ОВД сопредельного государства
3.2.
ЦДН - координация (Coordination - CDN). Сообщение передается принимающим органом передающему органу в ходе диалога координации, когда первый предлагает изменение к данным, касающимся координации, которые содержатся в ранее полученном сообщении CPL или EST
ФФ
не позднее 10 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета
1. Органу ОВД сопредельного государства
3.3.
РЩП - запрос плана полета (Request flight plan - RQP). Сообщение передается в том случае, когда орган ОВД намеревается получить данные плана полета (FPL) при получении сообщения о воздушном судне, в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
ФФ
при получении сообщения о воздушном судне (EST), в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
РДЦ (РДП)
1 ГЦ ПВД;
2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. брифинг;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту полета
1 ГЦ ПВД;
2. ГЦ УВД по государственным ВС;
3. брифинг;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
5. органу ППВД иностранного государства.
3.4.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в РОВД), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями. Сообщение передается заблаговременно до расчетного времени пролета этим воздушным судном точки передачи управления, в которой управление его движением переходит к другому органу ОВД, или если соответствующий полномочный орган ОВД не предписывает иной период времени
ФФ
не позднее 3 минут после начала маневра
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. брифинг;
5. ГЦ УВД по государственным ВС.
1. ГЦ ПВД;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. органу войск ПВО при полетах в контролируемом воздушном пространстве в РК;
4. брифинг;
5. ГЦ УВД по государственным ВС;

5. Брифинг, ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6. Брифинг, әуежайлар ӘДҚ, ӘК қайда жіберілді
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4.Бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5. Брифинг, ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6. ҚР шегінен тыс ӘК жіберілген әуежайдың брифингі
2.11.
СПС – диспетчерлік пункттердің (секторлардың) өткізу қабілеті туралы хабарлама
ФФ
өткізу қабілетінің нормативтері өзгерген кезде 10 минут ішінде
брифинг
1. АДО (Көршілес ӘҚҚ органы);
2. NOTAM-офисі
1. ҚР АДО (Аралас ӘҚҚ органы);
2. NOTAM-офисі
3.
АДО (АДП) хабарламалары
3.1.
ЕСТ – есептік деректер (Estimate – EST). Ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген жағдайда EST хабарламасы әр АДП немесе ұшу ақпараты орталығы ұшу маршруты бойынша келесі АДП немесе ұшу ақпараты орталығына береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінің ұшып өтуіне дейін 10 минуттан кешіктірмей, бірақ 30 минуттан ерте емес
АДО (АДП)
1. ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.2.
ЦДН – үйлестіру (Coordination – CDN). Хабарламаны қабылдаушы орган тарату органына үйлестіру диалогы барысында біріншісі бұрын алынған CPL немесе EST хабарламасындағы үйлестіруге қатысты деректерге өзгеріс ұсынған кезде береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінің ұшып өтуіне дейін 10 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1. шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.3.
РЩП – Ұшу жоспарына сұрау салу (Request flight plan – RQP). Хабарлама ӘҚҚ органы бұдан бұрын ешқандай тиісті ұшу жоспары деректерін алмаған әуе кемесі туралы хабарлама алған кезде ұшу жоспарының деректерін (RPL немесе FPL) алуға ниет білдірген жағдайда беріледі
ФФ
оған қатысты бұрын ұшу жоспарының ешқандай тиісті негізгі деректері алынбаған әуе кемесі (EST) туралы хабарлама алған кезде
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО)
1. ӘҚЖ БО;
2.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3. Брифинг;
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. шет елдің ӘҚАЖ органы
3.4.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсатнамаларға негізделген ықтималды өзгерістерді (ӘҚҚА-да ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) қоса алғандағы енгізілген ұшу жоспары. Хабарлама осы әуе кемесінің оның қозғалысын басқару басқа ӘҚҰ органына берілетін басқаруды беру нүктесіне дейін есептелген ұшу уақытына дейін немесе ӘҚҚ-ның тиісті уәкілетті органы алдын ала өзге уақыт мерзімін белгілемесе беріледі
ФФ
маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ БО;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. Брифинг;
5.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. Брифинг;
5.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;

6. Органу ОВД сопредельного государства.
3.5.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
РДЦ (РДП)
Стадия бедствия - DETRESFA.
СС
1.КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3.органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
1.КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3.органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
Стадия тревоги - ALERFA.
СС
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
Стадия неопределенности - INCERFA
СС
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4. ГЦ УВД по государственным ВС;
5. ГЦ ПВД.
3.6.
АНВ - ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
РДЦ (РДП)
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. РЦ УВД;
5. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
7. брифинг аэродрома посадки;
8. ГЦ ПВД.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. РЦ УВД;
5. Органу ОВД сопредельного государства по маршруту полета;
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
7. брифинг аэродрома посадки;
8. ГЦ ПВД.
3.7.
АНП - ANP - нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
немедленно по установлении факта
РДЦ (РДП)
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. РЦ УВД;
5. РДЦ (РДП) по маршруту полета;

6. Шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органына
3.5.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR). Авариялық хабарландыруға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Төмендегі үш кезеңнің бірінде көрсетіледі:
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
Апатқа ұшырау кезеңі –
DЕТRЕSFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
5. ӘҚЖ БО.
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘҚЖ БО.
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
СС
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5. ӘҚЖ БО.
3.6.
АНВ – ANV – азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актісі
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. АО ӘҚБ;
5. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ПАО);
7. Қону әуеайлағының брифингі;
8. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. АО ӘҚБ;
5. Ұшу маршруты бойынша шектес мемлекеттің ӘҚҚ органына;
6. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
7. Қону әуеайлағының брифингі;
8. ӘҚЖ БО.
3.7.
АНП – ANP – әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
факт анықталғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. АО ӘҚБ;
5. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);

6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
7. ГЦ ПВД.
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. Органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4. РЦ УВД;
5. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
6. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
7. ГЦ ПВД.
3.8.
РЦФ - отказ радиосвязи (Radio communication failure - RCF), передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе ответственности, имеет место отказ связи
СС
немедленно по получении сообщения
РДЦ (РДП)
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту;
5. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
6. РЦ УВД;
7. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
8. ГЦ ПВД.
1. КЦПС;
2.уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4. МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
5. брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6. РЦ УВД;
7. органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
8. ГЦ ПВД.
3.9.
ФЛИ - пролет Государственной границы, границы РОВД и ПОД при выполнении литера "А"
ФФ
не позднее 3 мин после пролета ПОД
РДЦ (РДП или орган ОВД, в зоне ответственности которого находится Государственная граница)
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД;
2. органу войск ПВО (пролет Государственной границы)
3.10.
РЖМ-КО - кратковременные ограничения на использование воздушного пространства
ГГ
немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг;
3. РДЦ (РДП);
4. МДП.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг в РК;
3. РДЦ (РДП) в РК;
4. МДП в РК.
3.11.
РЖИ-КО - отмена кратковременных ограничений на использование воздушного пространства
ГГ
немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг;
3. РДЦ (РДП);
4. МДП.
1. ГЦ ПВД;
2. брифинг в РК;
3. РДЦ (РДП) в РК;
4. МДП в РК.
4.
Сообщения ГЦ ПВД
4.1.
ПЛН - выписки планов использования воздушного пространства на предстоящие и текущие сутки
ГГ
На предстоящие сутки - не позднее 21.00 местного времени. На текущие сутки – немедленно при изменении текущего плана
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
2. брифинг аэродромов вылета и посадок;
3. органу войск ПВО;
4. МДП по маршруту полета;
5. ГЦ УВД.
1. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
2. брифинг аэродромов вылета и посадок в РК;
3. органу войск ПВО;
4. МДП по маршруту полетов в РК;
5. ГЦ УВД.
4.2.
ППН - неутверждение плана полета, запрет на использование воздушного пространства
ГГ
не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ ПВД
1.Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2. брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;

6. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ПАО);
7. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4. АО ӘҚБ;
5. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
6. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
7. ӘҚЖ БО.
3.8.
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure – RCF), хабарлама ӘҚҰ органына оның жауапкершілік ауданында ұшуды орындайтын әуе кемесінде радиобайланыстың істен шығуы орын алғандығы белгілі болған жағдайда беріледі
СС
хабарлама алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. АДО (АДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4. Маршрут бойынша ЖДП (ҰАО);
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. АО ӘҚБ;
7.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
8. ӘҚЖ БО.
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4. ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6. АО ӘҚБ;
7.Бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
8. ӘҚЖ БО.
3.9.
ФЛИ – "А" литерін орындағанда Мемлекеттік шекарадан, ӘҚҚА шекарасынан және ПОД ұшып өту
ФФ
ПОД-тан ұшып өткеннен кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП немесе жауапкершілік аймағында мемлекеттік шекара орналасқан ӘҚҚ органы)
1. ӘҚЖ ОБ.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ӘҚҚ әскери органы (Мемлекеттік шекараны ұшып өту)
3.10.
ҚМШ-РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулер
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП
3.11.
ҚМШ-РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. Брифинг;
3. АДО (АДП);
4. ЖДП.
1. ӘҚЖ ОБ.;
2. ҚР-дағы брифинг;
3. ҚР-дағы АДО (АДП);
4. ҚР-дағы ЖДП
4.
ӘҚЖ БО хабарламалары
4.1.
ПЛН – алдағы және ағымдағы тәуліктерге әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінді көшірмелер.
ГГ
алдағы тәуліктерге – жергілікті уақытпен 21.00-ден кешіктірмей
Ағымдағы тәуліктерге – ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізу бойынша дереу
ӘҚЖ БО
1. ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. Ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы;
4. Ұшу маршруты бойынша ЖДП;
5. ӘҚБ БО.
1. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2. ҚР ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚҚ әскери органы
4. ҚР маршрут бойынша ЖДП;
5. ӘҚБ БО.
4.2.
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу, әуе кеңістігін пайдалануға тыйым салу
ГГ
ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚЖ БО
1. азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;

3. ГЦ УВД;
4.эксплуатанту ВС.
1.Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2. брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;
3. ГЦ УВД;
4.эксплуатанту ВС.
4.3.
УЛС - выполнение литерных рейсов
ГГ
Накануне дня полета - при получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, поступившего за сутки до выполнения полета; Немедленно - по получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации в день вылета
ГЦ ПВД
1.Эксплуатанту ВС РК;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4. ГЦ УВД;
5. брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным;
6. ДСА аэропортов вылета и посадок.
1.Эксплуатанту ВС РК;
2. РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3. МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4. ГЦ УВД;
5. брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным в РК;
6. ДСА аэропортов вылета и посадок в РК.
4.4.
РЖМ-ВР - временный режим использования воздушного пространства
ДД
немедленно после получения информации об установлении от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис;
3. брифинг;
4. МДП (ЦПИ).
1. РДЦ (РДП) в РК;
2. NOTAM-офис;
3. брифинг в РК;
4. МДП (ЦПИ) в РК.
4.5.
РЖИ-ВР - отмена временного режима использования воздушного пространства
ДД
немедленно после получения информации об отмене от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис;
3. брифинг;
4. МДП (ЦПИ).
1. РДЦ (РДП) в РК;
2. NOTAM-офис;
3. брифинг в РК;
4. МДП (ЦПИ) в РК.
5.
Сообщения ГЦ УВД
5.1.
РЖМ-ВР - временный режим использования воздушного пространства
ДД
немедленно по установлении режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.2.
РЖИ-ВР - отмена временного режима использования воздушного пространства
ДД
немедленно по снятии режима
ГЦ УВД
1. ГЦ ПВД
1. ГЦ ПВД
5.3.
ППН - неутверждение плана полета (FPL).
ГГ
не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ УВД
1. Органу УВД;
2. КВС (командиры авиационных воинских частей).
1. Органу УВД;
2. КВС (командиры авиационных воинских частей).
6.
Сообщения центров УВД
6.1.
РЖМ - кратковременное ограничение на использование воздушного пространства:
при полетах в операционном воздушном движении в контролируемом воздушном пространстве при наличии ОГ УВД;
ГГ
немедленно по установлении кратковременного ограничения
центр УВД
1. РДЦ (РДП).
1. РДЦ (РДП).
при полетах в операционном воздушном движении в контролируемом воздушном пространстве при отсутствии ОГ УВД, либо в неконтролируемом воздушном пространстве;
немедленно по установлении кратковременного ограничения
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
для обеспечения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов и имеющей статус внезапной (непредвиденной);
немедленно по установлении кратковременного ограничения;
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
при проведении учений, всех видов стрельб, пусков ракет и взрывных работ (в пределах установленного полигона (зоны ограничения полетов);

3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
1. азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2. Ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3. ӘҚБ БО;
4. ӘК пайдаланушысы
4.3.
УЛС – литерлік рейстерді орындау
ГГ
ұшатын күн қарсаңында – ұшуды орындауға дейін бір тәулік қалғанда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан нұсқау алғанда; Дереу – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан ұшатын күні нұсқау алғаннан кейін.
ӘҚЖ БО
1. ҚР ӘК пайдаланушыға;
2. Ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. Ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4. ӘҚБ БО;
5. Ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының бойынша ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. Ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
1. ҚР ӘК пайдаланушыға;
2. ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3. ҚР маршруты бойынша ЖДП (ПАО);
4. ӘҚБ БО;
5. ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының бойынша ұшып шығу және қону әуеайлақтарының брифингі;
6. ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ.
4.4.
УР-РЖМ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
ДД
дереу ӘҚБ БО-дан белгілеу туралы ақпарат алынғаннан кейін
ӘҚЖ БО
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП (ҰАО)
1. ҚР АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. ҚР брифинг;
4. ҚР ЖДП (ҰАО)
4.5.
УР-РЖИ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
ДД
ӘҚБ БО-дан күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін дереу
ӘҚЖ БО
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. Брифинг;
4. ЖДП (ҰАО)
1. ҚР АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі;
3. ҚР брифинг;
4. ҚР ЖДП (ҰАО)
5.
ӘҚБ БО хабарламалары
5.1.
УР-РЖМ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
ДД
режим белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
5.2.
УР-РЖИ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
ДД
режим алып тасталғаннан кейін дереу
ӘҚБ БО
1. ӘҚЖ БО
1. ӘҚЖ БО
5.3.
ППН – ұшу жоспарын бекітпеу (FPL)
ГГ
ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚБ БО
1. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
1. ӘҚБ органы;
2. КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
6.
ӘҚБ орталықтарының хабарламалары
6.1.
РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу:
ӘҚБ БТ болған кезде бақыланатын әуе кеңістігінде операциялық әуе қозғалысында ұшу кезінде;
ГГ
қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ орталығы
1. АДО (АДП)
1. АДО (АДП)
ӘҚБ-ның БТ болмаған кезде бақыланатын әуе кеңістігінде немесе бақыланбайтын әуе кеңістігінде операциялық әуе қозғалысында ұшқан кезде жүргізіледі.
қысқа мерзімді шектеуді белгілеу бойынша дереу
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП);
2. NOTAM-офисі
оқу-жаттығуларды, атыстардың барлық түрлерін, зымырандарды ұшыруды және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде (белгіленген полигон шегінде (ұшуға шектеу қойылған аймақ);

не позднее чем за 12 часов до начала такой деятельности (если менее 12 часов, то по согласованию с органом ОВД);
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
при полетах в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов);
не позднее чем за 12 часов до начала такой деятельности;
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
в иных случаях, установленных настоящими Правилами
немедленно по установлении кратковременного ограничения
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
6.2
РЖИ - отмена кратковременного ограничения на использование воздушного пространства
ДД
немедленно при отмене кратковременного ограничения
центр УВД
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
1. РДЦ (РДП);
2. NOTAM-офис.
7.
Заявки пользователей воздушного пространства (эксплуатантов) на использование воздушного пространства
7.1
Заявки на использование воздушного пространства неуправляемыми аэростатами, при запусках шаров-зондов
ДД
не менее чем за 24 часа до начала полета
пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
7.2
Заявки на использование воздушного пространства при проведении стрельб воинскими частями, пусков ракет, взрывных работ (в пределах установленного полигона)
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
7.3
Заявки на использование воздушного пространства при проведении взрывных работ (гражданские физические и юридические лица)
ДД
не менее чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
7.4
Заявки на использование воздушного пространства при проведении пусков ракет (в пределах заявленного объема воздушного пространства, выходящего за пределы полигона)
ДД
не менее чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
7.5
Заявки на использование воздушного пространства при полетах в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов)
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
пользователь ВП
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
1. ГЦ УВД;
2. центру УВД.
7.6
Заявки на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
эксплуатант
ГЦ УВД или ближайший центр УВД.
ГЦ УВД или ближайший центр УВД.
8.
Сообщения диспетчерских служб аэропортов (ДСА)
8.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR - первичное сообщение о повреждении ВС, чрезвычайных происшествиях на земле, а также любой информации безопасности ВС, экипажу и пассажирам)
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
ДСА

осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда (егер 12 сағаттан аз болса, онда ӘҚҚ органының келісімі бойынша);
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
планерлердің арнайы аудандарында ұшу кезінде (дельтапландарының және парапландарының);
осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда;
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
осы Қағидада белгіленген өзге де жағдайларда
қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
6.2
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ДД
қысқа мерзімді шектеуді алып тастағанда дереу
ӘҚБ орталығы
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
1. АДО (АДП)
2. NOTAM-офисі
7.
Әуе кеңістігін (қолданушылардың) әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдері
7.1
Шар-зондтарды ұшыру кезінде басқарылмайтын аэростаттармен әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
ұшу басталғанға дейін кем дегенде 24 сағат бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.2
Әскери бөлімдердің оқ атуларын, зымырандарды ұшыруды, жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде (белгіленген полигон шегінде) әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.3
Жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер (азаматтық жеке және заңды тұлғалар)
ДД
өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.4
Зымырандарды ұшыруды жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер (полигонның шегінен шығатын әуе кеңістігінің мәлімделген көлемі шегінде)
ДД
өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.5
Планерлердің (дельтапландардың және парапландардың) арнайы аудандарда ұшулар кезінде әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні қолданушы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
1. ӘҚБ БО;
2. ӘҚБ орталығы
7.6
Пилотсыз авиациялық жүйелермен әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
пайдаланушы
ӘҚБ БО немесе жақын ӘҚБ орталығы
ӘҚБ БО немесе жақын ӘҚБ орталығы
8.
Әуежайлардың диспетчерлік қызметтерінің (ӘДҚ) хабарламалары
8.1.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR – ӘК-нің бұзылуы, жердегі төтенше оқиға туралы бастапқы хабарлама, сондай-ақ ӘК қауіпсіздігі, экипаж және жолаушылар туралы кез келген ақпарат)
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘДҚ

1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государственным ВС.
1. КЦПС;
2. уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3. ГЦ УВД по государственным ВС.
Примечания: Местоположение полномочных органов Республики Казахстан, график работы и контактные данные публикуются в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур:
ОГ УВД - объединенная группа управления воздушным движением;
РДЦ – районный диспетчерский центр;
РДП – районный диспетчерский пункт;
ДПРА – диспетчерский пункт района аэродрома;
АДЦ – аэродромный диспетчерский центр;
ПОД – пункт обязательных донесений;
КЦПС – координационный центр поиска и спасания;
ЦПИ – центр полетной информации;
ACC – район обслуживания воздушного движения – РОВД (Air Control Centre).
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 3-1
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Порядок установления границ зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов в пределах административных границ городов республиканского и областного значения
1. Данный порядок распространяется на следующие государственные органы и подведомственные организации:
1) уполномоченный орган в сфере государственной авиации в части установления зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов;
2) местные исполнительные органы городов республиканского и областного значения в части представления информации об административных границах городов;
3) поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее – поставщик АНО), в части публикации в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан информации о зонах воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов и нанесения границ данных зон на аэронавигационные карты.
2. При первоначальном установлении зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов местные исполнительные органы городов республиканского и областного значения на основании запроса от ГЦ УВД уполномоченного органа в сфере государственной авиации представляют информацию об административных границах в указанном формате и соответствующую карту с нанесенными административными границами.
3. При изменении административных границ городов республиканского и областного значения местные исполнительные органы представляют в установленном формате информацию об изменениях в течение 10 рабочих дней после вступления в силу вышеуказанных изменений и соответствующую карту с нанесенными измененными границами.

1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1. ІҚҮО;
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3.Мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
Ескертпе: Қазақстан Республикасының өкілетті органдарының орналасқан жері, жұмыс графигі және байланыс деректері Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘҚБ БТ - әуе қозғалысын басқарудың біріккен тобы;
АДО – аудандық диспетчерлік орталық;
АДП – аудандық диспетчерлік пункт;
ӘАДП – әуеайлақ ауданының диспетчерлік пункті;
ӘДО – әуеайлақтық диспетчерлік орталық;
МХП – міндетті хабарламалар пункті;
ІҚҮО – іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығы;
ҰАО – ұшу ақпараты орталығы;
ACC – әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы – ӘҚҚА (Air Control Centre).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
3-1-қосымша
Республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың әкімшілік шекаралары шегінде пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шекараларын белгілеу тәртібі
1. Осы тәртіп мынадай мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарға қолданылады:
1) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін әуе кеңістігінің аймақтарын белгілеу шеңберінде мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган;
2) қалалардың әкімшілік шекаралары туралы ақпарат беру шеңберінде республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары;
3) Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін әуе кеңістігінің аймақтары туралы ақпаратты жариялау және осы аймақтардың шекараларын аэронавигациялық карталарға салу шеңберінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетуші (бұдан әрі – АНҚ көрсетуші).
2. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін әуе кеңістігінің аймақтарын бастапқы белгілеу кезінде республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның ӘҚБ БО-ның сұрауы негізінде әкімшілік шекаралары жазылған тиісті картаны және әкімшілік шекаралары туралы ақпаратты көрсетілген форматта ұсынады.
3. Республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың әкімшілік шекаралары өзгергенде жергілікті атқарушы органдар жоғарыда көрсетілген өзгерістер күшіне енгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде өзгерістер туралы ақпаратты белгіленген форматта және өзгертілген шекаралары бар тиісті картаны ұсынады.

4. Полученная информация проверяется ГЦ УВД уполномоченного органа в сфере государственной авиации совместно с представителями поставщика АНО на предмет достаточности и целостности. При выявлении информации, не соответствующей установленным критериям, местному исполнительному органу направляется запрос от ГЦ УВД уполномоченного органа в сфере государственной авиации на внесение изменений с указанием выявленных замечаний.
5. На основании анализа полученной информации и отсутствия замечаний ГЦ УВД уполномоченного органа в сфере государственной авиации устанавливаются специальные зоны для полетов беспилотных воздушных судов в пределах административных границ городов республиканского и областного значения.
6. Поставщик АНО на основании полученной информации от ГЦ УВД обрабатывает данные по зонам воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов и публикует их в соответствующих разделах сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан и на аэронавигационных картах в соответствии с установленными сроками AIRAC.
7. Формат представления информации местными органами исполнительной власти городов республиканского и областного значения:
1.
Наименование государственного органа
Указать наименование исполнительного органа городов республиканского или областного значения.
2.
Название населенного пункта
Указать наименование города республиканского или областного значения.
3.
Географические координаты административных границ*
Указать географические координаты в градусах, минутах и секундах с точностью до 100 метров в системе по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84).
4.
Масштаб карты
Указать масштаб приложенной карты с нанесенными административными границами
5.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя исполнительного органа, представившего информацию
6.
Подпись
7.
Дата
* Географические координаты могут представляться в электронном виде.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 3-2
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Порядок установления зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан
1. Зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов устанавливаются главным центром управления воздушным движением (далее – ГЦ УВД) уполномоченного органа в сфере государственной авиации в соответствии с порядком, установленным настоящим приложением.
2. Постоянно действующие зоны ограничения полетов БВС
2.1. Основанием для установления постоянно действующей зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов (далее – БВС) является решение специально созданной межведомственной Комиссии по рассмотрению заявок и установлению зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов (далее – Комиссия), возглавляемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации. Задача Комиссии состоит в рассмотрении представленных государственными органами запросов на установление зон ограничений для полетов беспилотных воздушных судов и включении в реестр постоянно действующих зон ограничения полетов БВС. Данный реестр публикуется на интернет-ресурсе поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее – поставщик АНО), и интернет-ресурсе уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.

4. Алынған ақпаратты мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның ӘҚБ БО мен АНҚ көрсетушінің өкілдерімен бірлесіп жеткіліктігі мен толық болуы тұрғысынан тексереді. Белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмейтін ақпарат анықталғанда жергілікті атқарушы органға мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның ӘҚБ БО -нан анықталған ескертулерді көрсете отырып, өзгерістер енгізуге сұрау салуы жіберіледі.
5. Алынған ақпаратты талдау және ескертулердің болмауы негізінде мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның ӘҚБ БО республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың әкімшілік шекаралары шегінде пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін арнайы аймақтарды белгілейді.
6. ӘҚБ БО-нан алынған ақпарат негізінде АНҚ көрсетуші пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін әуе кеңістігінің аймақтары бойынша деректерді өңдейді және оларды AIRAC белгіленген мерзімдеріне сәйкес Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағының тиісті бөлімдерінде және аэронавигациялық карталарда жариялайды.
7. Республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы билік органдарының ақпарат беру форматы:
1.
Мемлекеттік органның атауы
Республикалық немесе облыстық маңызы бар қалалардың атқарушы органының атауы енгізіледі
2.
Елді мекеннің атауы
Республикалық немесе облыстық маңызы бар қаланың атауын көрсету
3.
Әкімшілік шекаралардың географиялық координаттары*
1984 (WGS-84) географиялық координаттарды дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша жүйеде 100 метрге дейінгі дәлдікпен градуспен, минутпен және секундпен көрсету
4.
Карта масштабы
Әкімшілік шекаралары бар қоса берілген картаның масштабын көрсету
5.
ТАӘ лауазымы
Ақпаратты ұсынған атқарушы орган басшысының ТАӘ
6.
Қолы
7.
Күні
* Географиялық координаттар электронды түрде ұсынылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
3-2-қосымша
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтарды белгілеу тәртібі
1. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтарды осы Қосымшада белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы (бұдан әрі – ӘҚБ БО) белгілейді.
2. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймақтары.
2.1. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган басқаратын пилотсыз әуе кемелерінің (бұдан әрі – ПӘК) ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолдану аймағын белгілеу үшін өтінімдерді қарау және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын тұрақты шектеу аймақтарын белгілеу жөніндегі арнайы құрылған ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі негіз болып табылады. Комиссияның міндеті мемлекеттік органдар ұсынған пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын жүзеге асыру үшін шектеу аймақтарын белгілеуге және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын тұрақты шектеу аймақтарының тізіліміне енгізуге арналған сұрауларды қарау болып табылады. Бұл тізілім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетушінің (бұдан әрі – АНҚ көрсетуші) интернет-ресурсында және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында жарияланады.

2.2. В состав Комиссии входят представители следующих государственных органов и подведомственных организаций:
ГЦ УВД уполномоченного органа в сфере государственной авиации;
уполномоченного органа в сфере гражданской авиации;
уполномоченной организации в сфере гражданской авиации;
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
Службы государственной охраны Республики Казахстан;
Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
2.3. Деятельность Комиссии осуществляется на основании Положения о Комиссии, утверждаемого уполномоченным органом в сфере государственной авиации и согласованного с государственными органами и подведомственными организациями, указанными в пункте 2.2 настоящего приложения.
2.4. Комиссия рассматривает следующие случаи установления зон ограничения полетов БВС:
1) постоянно действующие зоны ограничения полетов БВС, устанавливаемые над объектами, подлежащими государственной охране, указанными в Правилах определения объектов, подлежащих государственной охране, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151;
2) постоянно действующие зоны ограничения полетов БВС над объектами Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан и уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) постоянно действующие зоны ограничения полетов БВС в окрестностях контролируемых аэродромов государственной или гражданской авиации, а также аэродромов совместного базирования.
2.5. Запрос на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС, устанавливаемой над объектом, подлежащим государственной охране, указанным в Правилах определения объектов, подлежащих государственной охране, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151, подается государственным органом, осуществляющим охрану объекта, по форме, указанной в пункте 3 настоящего приложения.
2.6. Запрос на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС над объектами Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан и уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан подается соответствующим государственным органом по форме, указанной в пункте 3 настоящего приложения.

2.2. Комиссия құрамына мынадай мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың:
мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның ӘҚБ БО;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетушінің өкілдері кіреді.
2.3. Комиссияның қызметі мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін және осы Қосымшаның 2.2-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдармен және ведомстволық бағынысты ұйымдармен келісілген комиссия туралы ереженің негізінде жүзеге асырылады.
2.4. Комиссия пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймақтарын белгілеудің мынадай жағдайларын қарайды:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуге тиіс объектілерді айқындау қағидаларында көрсетілген мемлекеттік күзетілуге тиіс объектілердің үстінде белгіленетін пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу тұрақты қолданылатын аймақтары;
2) пилотсыз әуе кемелерінің Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінің үстінен пилотсыз әуе кемесінің ұшуын тұрақты қолданылатын шектеу аймақтары;
3) мемлекеттік немесе азаматтық авиацияның бақыланатын әуеайлақтарының, сондай-ақ бірлесіп орналасқан әуеайлақтардың маңында ПӘК ұшуларын шектеудің тұрақты қолданылатын аймақтары.
2.5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуге тиіс объектілерді айқындау қағидаларында көрсетілген мемлекеттік күзетілуге тиіс объектінің үстінде белгіленетін тұрақты қолданылатын ПӘК ұшуларын тұрақты шектеу аймағын белгілеуге арналған сұрау салуын осы Қағидаларға осы Қосымшаның 3-тармағында көрсетілген нысан бойынша объектіні күзетуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган береді.
2.6. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінің үстінен ұшуға шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймағын белгілеу үшін сұрау салуды осы Қағидаларға осы Қосымшаның 3-тармағында көрсетілген нысан бойынша тиісті мемлекеттік орган береді.

2.7. Запрос на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС в окрестностях контролируемого аэродрома государственной или гражданской авиации, а также аэродрома совместного базирования подается органом, осуществляющим ОВД/УВД на данном аэродроме, после согласования с эксплуатантом аэродрома по форме, указанной в пункте 4 настоящего приложения.
2.8. Для обеспечения всеобъемлющего и скоординированного подхода запросы на установление постоянно действующих зон ограничения полетов БВС подаются до 31 мая отчетного года.
2.9. Запрос рассматривается Комиссией в течение 30 рабочих дней (с 1 июня отчетного года). По результатам рассмотрения Комиссией может быть запрошена дополнительная и уточняющая информация.
2.10. При непредоставлении запрашиваемой информации Комиссия имеет право мотивировано отказать в установлении зоны ограничения полетов БВС.
2.11. Если объекты, над которыми устанавливаются зоны ограничения полетов БВС, расположены в непосредственной близости друг от друга, то в таком случае может устанавливаться одна зона ограничения полетов БВС, охватывающая соответствующие объекты.
2.12. Зона ограничения полетов БВС может устанавливаться в виде круга с определҰнным радиусом от центра объекта или многоугольника с известными координатами углов.
2.13. При установлении границ зоны ограничения полетов БВС учитываются воздушное пространство над защищенной зоной объекта и буферная зона. В рамках настоящих Правил под защищенной зоной понимается площадка объекта, на которой расположены здания, помещения с системами, оборудованием, устройствами и материалами, которые в отдельности или в совокупности могут являться объектом несанкционированного действия, окруженная физическими барьерами, постоянно находящимися под охраной и наблюдением, доступ в которую ограничивается и контролируется. Буферная зона представляет собой зону воздушного пространства, расположенную за пределами защищенной зоны на расстоянии не более 300 метров от внешних границ защищенной зоны. В некоторых случаях буферная зона может не устанавливаться.
2.14. После рассмотрения Комиссия утверждает реестр постоянно действующих зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов в формате, представленном в пункте 5 настоящего приложения, и направляет в адрес ГЦ УВД для установления данных зон, а также в адрес поставщика АНО и уполномоченной организации в сфере гражданской авиации для дальнейшего опубликования на интернет-ресурсах указанных организаций.
3. Форма запроса на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС, устанавливаемой над объектом, подлежащим государственной охране, указанным в Правилах определения объектов, подлежащих государственной охране, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151, или над объектами Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан и уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1.
Инициатор запроса
Указать государственный орган, осуществляющий охрану объекта, подлежащего государственной охране и в интересах которого устанавливается зона ограничения полетов БВС;
указать структурное подразделение Министерства внутренних дел Республики Казахстан, являющееся ответственным за охраняемый объект уголовно-исполнительной системы и в интересах которого устанавливается зона ограничения полетов БВС;
указать структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан, в интересах которого устанавливается зона ограничения полетов БВС.
2.
Наименование объекта
Указать наименование объекта.
3.
Географические координаты объекта
Указать географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84)
4.
Географические координаты защищенной зоны
Географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) для центра объекта при установлении зоны ограничения в форме круга;
географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) углов многоугольника при установлении зоны ограничения в форме многоугольника.
5.
Буферная зона
Да/Нет
Если "да", то указывается размер буферной зоны в метрах, но не более 300 метров.
6.
Вертикальные границы зоны
Указать планируемые вертикальные границы.
При планируемом установлении вертикальных границ выше 200 метров от земной поверхности представить обоснование.
7.
Контактные данные
Указать контактные данные государственного органа, в интересах которого была установлена зона ограничения полетов БВС (телефонный номер и адрес электронной почты). Используется для обращения юридических и физических лиц эксплуатантов беспилотных авиационных систем и получения разрешения при необходимости использования зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов.
8.
Ф.И.О.,
должность
Ф.И.О. руководителя структурного подразделения государственного органа
9.
Подпись
10.
Дата

2.7. Бақыланатын мемлекеттік немесе азаматтық авиация әуеайлағының, сондай-ақ бірлесіп орналасқан әуеайлақтың маңында ПӘК ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймағын белгілеуге сұрау салуды осы Қағидаларға осы Қосымшаның 4-тармағында көрсетілген нысан бойынша әуеайлақты пайдаланушымен келісілгеннен кейін осы әуеайлақта ӘҚҚ/ӘҚБ жүзеге асыратын орган береді.
2.8. Кешенді және үйлестірілген тәсілді қамтамасыз ету үшін ПӘК ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймақтарды белгілеуге сұрау салу есепті жылдың 31 мамырына дейін беріледі.
2.9. Комиссия сұрау салуларды 30 жұмыс күні ішінде (есепті жылдың 1 маусымынан бастап) қарайды. Комиссия қарау нәтижелері бойынша қосымша және нақтылайтын ақпарат сұратуы мүмкін.
2.10. Сұратылатын ақпарат берілмегенде Комиссия әуе күштерінің ұшуына шектеу қойылған аймақты белгілеуден уәжді бас тартуға құқылы.
2.11. Егер әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтар белгіленетін объектілер бір-біріне тікелей жақын орналасса, онда мұндай жағдайда тиісті объектілерді қамтитын ПӘК ұшуын шектейтін бір аймақ белгіленуі мүмкін.
2.12. ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймақ объектінің ортасынан белгілі радиусы бар шеңбер немесе бұрыштардың белгілі координаттары бар көпбұрыш түрінде белгіленуі мүмкін.
2.13. ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймақ шекараларын белгілеу кезінде объектінің қорғалған аймағының үстіндегі әуе кеңістігі және буферлік аймақ ескеріледі. Осы Қағидалар шеңберінде қорғалатын аймақ деп жеке немесе жиынтығында санкцияланбаған іс-әрекет объекті болып табылуы мүмкін, үнемі қорғалатын және бақыланатын физикалық кедергілермен қоршалған, кіруі шектелетін және бақыланатын ғимараттар, жүйелері, жабдықтары, құрылғылары мен материалдары бар үй-жайлар орналасқан объектінің алаңы түсініледі. Буферлік аймақ қорғалған аймақтың сыртында қорғалған аймақтың сыртқы шекарасынан 300 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан әуе кеңістігінің аймағын білдіреді. Кейбір жағдайларда буферлік аймақ орнатылмауы мүмкін.
2.14. Комиссия қаралғаннан кейін осы Қағидаларға осы Қосымшаның 5-тармағында ұсынылған форматта пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймақтарының тізілімін бекітеді және осы аймақтарды белгілеу үшін ӘҚБ БО мекенжайына, сондай-ақ аталған ұйымдардың интернет-ресурстарында одан әрі жариялау үшін АНҚ көрсетушінің және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның мекенжайына жібереді.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді айқындау қағидаларында немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерімен көрсетілген мемлекеттік күзетілуі тиіс объектінің үстінде белгіленетін тұрақты қолданылатын ПӘК ұшуларын шектеу аймағын белгілеуге сұрау салу үлгісі:
1.
Сұрау салудың бастамашысы
Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектіні күзетуді жүзеге асыратын және оның мүддесінде әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймағы белгіленетін мемлекеттік органды көрсету;
Қылмыстық-атқару жүйесінің қорғалатын объектісі үшін жауапты болып табылатын және оның мүддесінде әуе күштерінің ұшуына шектеу қойылған аймақ белгіленетін ҚР ІІМ құрылымдық бөлімшесін көрсету;
ҚР Қорғаныс министрлігінің, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитетінің оның мүддесінде әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймағы белгіленетін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрылымдық бөлімшесін көрсету
2.
Объектінің атауы
Объектінің атауын көрсету
3.
Объектінің географиялық координаттары
1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша географиялық координаттарды градуспен, минутпен және секундпен көрсету
4.
Қорғалған аймақтың географиялық координаттары
шеңбер түрінде шектеу аймағын белгілеу кезінде объектінің орталығы үшін 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесі бойынша градуспен, минутпен және секундпен географиялық координаттар;
көпбұрыш түрінде шектеу аймағын орнатқан кезде 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесі бойынша географиялық координаттар
5.
Буферлік аймақ
Иә/Жоқ
Егер Иә болса, онда буферлік аймақтың мөлшері метрмен көрсетіледі, бірақ 300 метрден аспайды
6.
Аймақтың тік шекаралары
Жоспарланған тік шекараларды көрсету.
Жер бетінен 200 метрден жоғары тік шекараларды жоспарлы түрде белгілеу кезінде негіздеме ұсынылады
7.
Байланыс деректері
Мүдделерінде ПӘК ұшуына шектеу қойылатын аймағы белгіленген мемлекеттік органның байланыс деректерін көрсету (телефон нөмірі және электрондық пошта мекенжайы). Пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушылардың заңды және жеке тұлғаларының өтініші және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймағын пайдалану қажет болғанда рұқсат алу үшін пайдаланылады
8.
ТАӘ
Лауазымы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ТАӘ
9.
Қолы
10.
күні

4. Форма запроса на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС в окрестностях контролируемого аэродрома государственной или гражданской авиации, а также аэродрома совместного базирования:
1.
Инициатор запроса
Указать орган обслуживания воздушного движения для аэродрома гражданской авиации или аэродрома совместного базирования по принадлежности к гражданской авиации, который является заявителем и обеспечивает диспетчерское обслуживание воздушного движения.
Указать орган управления воздушным движением (в/ч) для аэродрома государственной авиации или аэродрома совместного базирования по принадлежности к государственной авиации, который является заявителем.
2.
Наименование аэродрома
Указать наименование аэродрома.
3.
Географические координаты объекта
Указать географические координаты КТА в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84)
4.
Географические координаты границ зоны*
Географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) углов многоугольника.
5.
Вертикальные границы зоны*
Указать планируемые вертикальные границы.
6.
Контактные данные
Указать контактные данные органа ОВД/УВД, в интересах которого была установлена зона ограничения полетов БВС (телефонный номер и адрес электронной почты). Используется для обращения юридических и физических лиц эксплуатантов беспилотных авиационных систем и получения разрешения при необходимости использования зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов.
8.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя организации или командира воинской части, представившей запрос.
9.
Подпись
10.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя организации эксплуатанта аэродрома
11.
Подпись
12.
Дата

4. Бақыланатын мемлекеттік немесе азаматтық авиация әуеайлағының, сондай-ақ бірлесіп орналасқан әуеайлақтың маңында пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймағын белгілеуге сұрау салу нысаны:
1.
Сұрау салудың бастамашысы
Өтініш беруші болып табылатын және әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін азаматтық авиация әуеайлағы немесе азаматтық авиацияға тиесілігі бойынша бірге орналасқан әуеайлақ үшін әуе қозғалысына қызмет көрсету органын көрсету.
Өтініш беруші болып табылатын мемлекеттік авиация әуеайлағы немесе мемлекеттік авиацияға тиесілігі бойынша бірге орналасқан әуеайлақ үшін әуе қозғалысын басқару органын (ә/б) көрсету
2.
Әуеайлақтың атауы
Әуеайлақтың атауын көрсету
3.
Объектінің географиялық координаттары
КТА-ның географиялық координаттарын 1984(WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша градуспен, минутпен және секундпен көрсету
4.
Аймақ шекараларының географиялық координаттары*
көпбұрыштың бұрыштарын 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша градус, минут және секундтағы географиялық координаттар
5.
Аймақтың тік шекаралары*
Жоспарланған тік шекараларды көрсету
6.
Байланыс деректері
Мүдделерінде ПӘК ұшуларын шектеу аймағы белгіленген ӘҚҰ/ӘҚБ органының байланыс деректерін көрсету (телефон нөмірі және электрондық пошта мекенжайы). Пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушылардың заңды және жеке тұлғаларының өтініші және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймағын пайдалану қажет болғанда рұқсат алу үшін пайдаланылады
8.
ТАӘ
Лауазымы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ТАӘ
9.
Қолы
10.
ТАӘ
Лауазымы
Әуеайлақ пайдаланушы ұйымы басшысының ТАӘ
11.
Қолы
12.
күні

*Примечание: При установлении зон ограничения полетов БВС в окрестностях контролируемых аэродромов защите от проникновения БВС подлежат 8 км конечного участка захода на посадку для всех действующих ВПП от земной поверхности до высоты входа в глиссаду, а также воздушное пространство радиусом 4 км от КТА от земной поверхности до высоты входа в глиссаду. Ширина зоны ограничения полетов БВС устанавливается по 2 км в обе стороны вдоль продолжения осевой линии ВПП.
5. Форма реестра постоянно действующих зон ограничения полетов беспилотных воздушных судов:
п/п
Обозначение зоны ограничения полетов БВС
Горизонтальные границы
Вертикальные границы
Орган, в интересах которого установлена зона ограничения полетов БВС
Контактные данные
1.

*Ескертпе: Бақыланатын әуеайлақтардың маңында әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймақтарын белгілеу кезінде жер бетінен глиссадаға кіру биіктігіне дейін барлық жұмыс істеп тұрған ПӘК үшін қонуға кірудің соңғы учаскесінің 8 км, сондай-ақ жер бетінен глиссадаға кіру биіктігіне дейін КТА-дан радиусы 4 км әуе кеңістігі қорғалуға тиіс. Әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймағының ені ПӘК осьтік желісінің жалғасы бойымен екі жаққа 2 км-ден белгіленеді.
5. Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған тұрақты қолданылатын аймақтар тізілімінің нысаны:
Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақты белгілеу
Көлденең шекаралар
Тік шекаралар
Мүдделерінде ПӘК ұшуын шектеу аймағы белгіленген орган
Байланыс деректері
1.

6. Установление зон ограничения полетов БВС, ограниченных временным периодом
Зоны ограничения полетов БВС с ограниченным временным периодом устанавливаются ГЦ УВД на основании запроса со стороны государственных органов.
Зоны ограничения полетов БВС с ограниченным временным периодом могут устанавливаться не более чем на 2 (два) часа с возможностью однократного продления на срок не более 4 (четыре) часов.
1.
Наименование государственного органа
Указать государственный орган, являющийся заявителем
2.
Наименование объекта
Указать наименование объекта
3.
Географические координаты объекта
Географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84)
4.
Географические координаты планируемой зоны ограничения полетов БВС
Географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) для центра объекта при установлении зоны ограничения в форме круга;
географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) углов многоугольника при установлении зоны ограничения в форме многоугольника.
5.
Вертикальные границы зоны
Указать планируемые вертикальные границы.
6.
Время действия
Указать время действия по времени Астаны
7.
Полное или частичное ограничение полетов БВС
Указать критерии ограничения полетов БВС
8.
Обоснование
Представить детальное обоснование необходимости установления зоны ограничения полетов БВС.
9.
Контактные данные
Указать контактные данные государственного органа, в интересах которого была установлена зона ограничения полетов БВС (телефонный номер и адрес электронной почты). Используется для обращения юридических и физических лиц эксплуатантов беспилотных авиационных систем и получения разрешения при необходимости использования зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов.
10.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя структурного подразделения государственного органа
11.
Подпись
12.
Дата
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 6
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Образец бланка плана полета (FPL)*
* Примечание:
1. Заполнение бланка плана полета
Образец бланка плана полета приведен в приложении 6 и состоит из специально выделенных пронумерованных полей.
Общие требования к заполнению бланка полета:
1) строго придерживаться предписанных форматов и метода обозначения данных;
2) вносить данные в первое предусмотренное пространство. При наличии дополнительного пространства оставить незаполненные места бланка чистыми;

6. Уақытша кезеңмен шектелген ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймақтарды белгілеу
Уақытша кезеңі шектеулі ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймақтарын мемлекеттік органдар тарапынан сұрау салу негізінде ӘҚБ БО белгілейді.
Уақытша кезеңі шектеулі ПӘК-нің ұшуына шектеу қойылған аймақтар 4 (төрт) сағаттан аспайтын мерзімге бір рет ұзарту мүмкіндігімен 2 (екі) сағаттан аспайтын мерзімге белгіленуі мүмкін.
1.
Мемлекеттік органның атауы
Өтініш беруші болып табылатын мемлекеттік органды көрсету
2.
Объектінің атауы
Объектінің атауын көрсету
3.
Объектінің географиялық координаттары
1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша градус, минут және секунд бойынша географиялық координаттар
4.
Жоспарланған ПӘК ұшуды шектеу аймағының географиялық координаттары
шеңбер түрінде шектеу аймағын белгілеу кезінде объектінің орталығы үшін 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесі бойынша градуспен, минутпен және секундпен географиялық координаттар;
көпбұрыш түрінде шектеу аймағын орнатқан кезде 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесі бойынша географиялық координаттар
5.
Аймақтың тік шекаралары
Жоспарланған тік шекараларды көрсету
6.
Қолданылу уақыты
Астана уақыты бойынша қолданылу уақытын көрсету
7.
ПӘК ұшуларын толық немесе ішінара шектеу
ПӘК ұшуын шектеу өлшемшарттарын көрсету
8.
Негіздеме
ПӘК ұшуын шектеу аймағын белгілеу қажеттілігінің толық негіздемесін ұсыну
9.
Байланыс деректері
Мүдделерінде ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймағы белгіленген мемлекеттік органның байланыс деректерін көрсету (телефон нөмірі және электрондық пошта мекенжайы). Пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушылардың заңды және жеке тұлғаларының өтініші және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақты пайдалану қажет болғанда рұқсат алу үшін пайдаланылады
10.
ТАӘ
Лауазымы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ТАӘ
11.
Қолы
12.
күні
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
6-қосымша
Ұшу жоспары бланкісінің үлгісі (FPL)*
* Ескертпе:
1. Ұшу жоспары бланкісін толтыру
Ұшу жоспары бланкісінің үлгісі 6-қосымшада келтірілген және арнайы бөлінген нөмірленген жолдардан тұрады.
Ұшу бланкісін толтыруға қойылатын жалпы талаптар:
1) белгіленген форматтар мен деректерді белгілеу әдісін қатаң ұстану;
2) бірінші көзделген кеңістікке деректерді енгізу. Қосымша кеңістіктер бар болған жағдайда, бланкінің толтырылмаған жерін таза күйінде қалдыру;

3) время указывать четырьмя цифрами по UTC (всемирное координированное время);
4) расчетное истекшее время вносить в виде четырех цифр (часы и минуты);
5) адресная часть полей 1-2 заполняется службами ОВД.
При выполнении взлетов и посадок с посадочных площадок, расположенных в близлежащих окрестностях аэродрома, в плане полета указывается условное обозначение такого аэродрома.
2. Внесение данных ОВД
Заполнить поля 7-19 в соответствии с приводимыми ниже требованиями:
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна (максимум 7 знаков)
Внести один из следующих опознавательных индексов воздушного судна, состоящий не более чем из 7 буквенно-цифровых знаков и не содержащий дефисов или символов:
1) код ИКАО эксплуатантов ВС, за которым следует опознавательный индекс (при использовании указанного сочетания в качестве радиотелефонного позывного для связи с органом ОВД);
2) национальный знак и регистрационный номер воздушного судна (при использовании указанного сочетания в качестве радиотелефонного позывного для связи с органом ОВД или если воздушное судно не оборудовано средствами радиосвязи).
Поле 8. Правила и тип полета (1 или 2 знака)
Правила полета
Внести одну из следующих букв для обозначения категории применяемых правил полета:
I – если планируется, что весь полет будет выполняться по ППП;
V – если планируется, что весь полет будет выполняться по ПВП;
Y – если полет вначале будет выполняться по ППП, а затем один или несколько раз будут изменены правила полета;
Z – если полет вначале будет выполняться по ПВП, а затем один или несколько раз будут изменены правила полета.
В поле 15 указать пункт или пункты, где планируется изменить правила полета.
Тип полета
Внести одну из следующих букв для обозначения типа полета:
S – для регулярного воздушного сообщения;
N – для нерегулярных воздушных перевозок;
G – для авиации общего назначения;
M – для полетов военных самолетов;
X – для любых других категорий, не указанных выше.
В поле 18 после индекса STS указать статус полета, требующий особого внимания со стороны органа ОВД, и причину после индекса RMK.
Поле 9. Количество и тип воздушных судов, и категория турбулентности следа
Количество воздушных судов (1 или 2 знака)
Внести количество воздушных судов, если их больше одного.
Тип воздушного судна (2–4 знака)
Внести соответствующее условное обозначение, указанное в Doc 8643 ИКАО "Условные обозначения типов воздушных судов", или, если такое условное обозначение не определено, или при полетах строем более одного типа воздушного судна, вставить ZZZZ и в поле 18 указать (количество и) тип(ы) воздушного(ых) судна (судов) после группы знаков TYP.
Категория турбулентности следа (1 знак)
Внести после длительной косой черты одну из следующих букв для указания категории турбулентности следа воздушного судна:
J – сверхтяжелое, для указания типа воздушного судна, определенного в качестве такового в документе Doc 8643 "Условные обозначения типов воздушных судов";
Н – тяжелое, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой 136000 кг или более, за исключением типов воздушных судов, перечисленных в документе Doc 8643 в категории Сверхтяжелые (J);
М – среднее, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой менее 136000 кг, но более 7000 кг;
L – легкое, для указания типа воздушного судна с максимальной сертификационной взлетной массой 7000 кг или менее.
Поле 10. Оборудование и возможности воздушного судна и экипажа
Возможности включают в себя следующие элементы:

3) уақытты UTC (әлемдік үйлестірілген уақыт) бойынша төрт цифрмен көрсету;
4) өткен есептік уақытты төрт цифр түрінде (сағаттар пен минуттар) енгізу;
5) 1-2 жолдардың мекенжай бөлігін ӘҚҚ қызметтері толтырады.
Ұшулар және қонулар әуеайлақтың жақын маңында орналасқан қону алаңынан орындалған кезде, ұшу жоспарында сол әуеайлақтың шартты белгісі көрсетіледі.
2. ӘҚҰ деректерін енгізу
7-19-жолдарды төменде көрсетілген талаптарға сәйкес толтыру:
7-жол. Әуе кемесінің тану индексі (ең көбі 7 белгі)
Кемінде 7 әріптік-цифрлық белгіден тұратын және дефистер немесе символдарды қамтымайтын мына әуе кемелерінің тану индексінің бірін енгізу:
1) соңынан тану индексі келетін ӘК пайдаланушыларының ИКАО коды (ӘҚҚ органымен байланысу үшін радиотелефондық шақыру ретінде көрсетілген байланыстыруды пайдаланған жағдайда);
2) әуе кемесінің ұлттық белгісі және тіркеу нөмірі (ӘҚҚ органымен байланысу үшін радиотелефондық шақыру ретінде көрсетілген байланыстыруды пайдаланған немесе әуе кемесі байланыс құралдарымен жабдықталмаған жағдайда).
8-жол. Ұшу қағидалары және түрі (1 немесе 2 белгі)
Ұшу қағидалары
Ұшу қағидаларында қолданылатын санаттарды белгілеу үшін мына әріптердің бірін енгізу:
I – егер барлық ұшу АҰҚ бойынша жүргізіледі деп жоспарланса;
V – егер барлық ұшу КҰҚ бойынша жүргізіледі деп жоспарланса;
Y – егер ұшу алдымен АҰҚ бойынша жүргізілсе, ал кейіннен ұшу қағидалары бір немесе бірнеше рет өзгеретін болса;
Z – егер ұшу алдымен КҰҚ бойынша жүргізілсе, кейіннен бір немесе бірнеше рет ұшу қағидалары өзгеретін болса.
15-жолда ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланған тармақ немесе тармақша көрсетіледі.
Ұшу түрі
Ұшу түрін белгілеу үшін мына әріптердің бірін енгізу:
S – тұрақты әуе қатынасы үшін;
N – тұрақты емес әуе тасымалдары үшін;
G – жалпы сипаттағы авиация үшін;
M – әскери ұшақтардың ұшуы үшін;
X – жоғарыда көрсетілмеген кез келген басқа санаттар үшін.
18-жолда STS индексінен кейін ӘҚҰ органы тарапынан ерекше назарды талап ететін ұшу мәртебесін және RMK индексінен кейін себебін көрсету.
9-жол. Әуе кемелерінің цифры мен түрі және ізінің турбуленттілік санаты
Әуе кемелерінің цифры (1 немесе 2 белгі)
Әуе кемелері бірден көп болса, олардың санын енгізу.
Әуе кемесінің түрі (2–4 белгі)
ИКАО Doc 8643 "Әуе кемелері түрлерінің шартты белгілері" құжатында көрсетілген тиісті шартты белгілерді енгізу немесе, егер осындай шартты белгілер айқындалмаған болса, немесе бірден артық әуе кеме түрі қатармен ұшқанда ZZZZ енгізу және 18-жолда TYP белгілер тобынан кейін әуе кемесінің (кемелерінің) (санын және) түрін (түрлерін) көрсету.
Ізінің турбуленттілік санаты (1 белгі)
Әуе кемесі ізінің турбуленттілік санатын көрсету үшін ұзын қисық сызықтан кейін мына әріптердің бірін енгізу:
J - Аса ауыр, Doc 8643 "Әуе кемелері типтерінің шартты белгілері" құжатында осыған ұқсас айқындалған әуе кемесінің типін көрсету үшін;
Н – Doc 8643 құжатында Аса ауыр (J) санатында санамаланған әуе кемелерінің типтерін қоспағанда, ауыр, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 136 000 кг немесе одан да көп әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған;
М – Орташа, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 136 000 кг кем, бірақ 7000 кг аспайтын әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған;
L – Жеңіл, барынша жоғары сертификатталған ұшып көтерілу салмағы 7000 кг немесе одан аз әуе кемесінің түрін көрсетуге арналған.
10-жол. Әуе кемісінің және экипаждың жабдығы мен мүмкіндіктері
Мүмкіндіктер мынадай элементтерді қамтиды:

1) наличие соответствующего исправного оборудования на борту воздушного судна;
2) оборудование и возможности, соответствующие квалификации летного экипажа.
Средства радиосвязи, навигационные средства, средства захода на посадку и возможности
Внести одну из следующих букв:
N – при отсутствии бортовых средств связи, навигационных средств и средств захода на посадку для полета по маршруту, либо если это оборудование не работает;
S – если имеются стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку для полетов по маршруту и они находятся в исправном состоянии. К стандартному оборудованию относятся ОВЧ-радиотелефон, VOR и ILS и (или) вставить одну или несколько следующих букв для обозначения имеющихся и исправных средств связи, навигационных средств, средств захода на посадку и возможностей:
A – система посадки на основе GBAS;
B – LPV (APV c SBAS);
C – LORAN C;
D – DME;
E1 – FMC WPR ACARS;
Е2 – D-FIS ACARS;
Е3 – PDC ACARS;
F – ADF;
G – GNSS (дополнительно в поле 18 после индекса NAV/ указать типы внешнего функционального дополнения GNSS);
H – ВЧ-радиотелефон;
I – Инерциальная навигация;
J1 – VDL режима 2 для CPDLC на основе ATN (см. примечание 3);
J2 – HFDL для CPDLC на основе FANS 1/А;
J3 – VDL режима А для CPDLC на основе FANS 1/А;
J4 – VDL режима 2 для CPDLC на основе FANS 1/А;
J5 – SATCOM (INMARSAT) для CPDLC на основе FANS 1/А;
J6 – SATCOM (MТSAT) для CPDLC на основе FANS 1/А;
J7 – SATCOM (Iridium) для CPDLC на основе FANS 1/А;
K – MLS;
L – ILS;
M1 – радиотелефонная (RTF) SATCOM для УВД (INMARSAT);
М2 – радиотелефонная связь (RTF) для УВД (МТSАТ);
М3 – радиотелефонная связь (RTF) для УВД (Iridium);
O – VOR;
Р1-Р9 – зарезервированы для RСР;
R – утверждено для PBN (дополнительно в поле 18 после группы знаков PBN/ указываются условные обозначения навигационных спецификаций в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам);
T – TACAN;
U – УВЧ-радиотелефон;
V – ОВЧ-радиотелефон;
W – утверждено для RVSM.
X – утверждено для MNPS;
Y – ОВЧ-радиотелефон с возможностью разноса каналов 8,33 кГц;
Z – Прочее бортовое оборудование или прочие возможности (дополнительно в поле 18 указать прочее применяемое бортовое оборудование после соответствующей группы знаков СОМ/, NAV/ и/или DAT).
Информация о навигационных характеристиках предоставляется органу ОВД для целей выдачи разрешения и задания маршрута.
Оборудование наблюдения и его возможности
Внести букву N при отсутствии или неисправности бортового оборудования наблюдения для данного маршрута полета или вставить один или несколько из следующих идентификаторов, состоящих не более чем из 20 знаков, для обозначения исправного бортового оборудования и/или возможностей наблюдения.
ВОРЛ режимов А и С:
A – приемоответчик – режим А (4 цифры – 4096 кодов);
С – приемоответчик – режим А (4 цифры – 4096 кодов) и режим С;
ВОРЛ режима S:
Е-приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте и удлиненного самогенерируемого сигнала (ADS-B);
Н – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте и возможностью усовершенствованного наблюдения;
I – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, но без передачи данных о барометрической высоте;
L – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна, данных о барометрической высоте, удлиненного самогенерируемого сигнала (ADS-B) и возможностью усовершенствованного наблюдения;
P – приемоответчик – режим S с возможностью передачи данных о барометрической высоте, но без передачи опознавательного индекса воздушного судна;
S – приемоответчик – режим S с возможностью передачи опознавательного индекса воздушного судна и данных о барометрической высоте;
Х – приемоответчик – режим S, без возможности передачи опознавательного индекса воздушного судна и данных о барометрической высоте.
Радиовещательное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-B):

1) әуе кемісінің бортында жұмысқа жарамды тиісті жабдықтың болуы;
2) ұшу экипажының біліктілігіне сәйкес келетін жабдық пен мүмкіндіктер.
Радиобайланыс құралдары, навигациялық құралдар, қонуға кіру құралдары және мүмкіндіктері
Мына әріптердің бірін енгізу:
N – маршрут бойынша ұшуға арналған борттық байланыс құралдары, навигациялық құралдар және қонуға кіру құралдары болмағанда немесе бұл жабдық жұмыс істемесе;
S – егер маршрут бойынша ұшуға арналған стандартты борттық байланыс құралдары, навигациялық құралдар және қонуға кіру құралдары болған жағдайда және олар жұмысқа жарамды болса. Стандартты жабдыққа ӨЖЖ радиотелефон, VOR және ILS жатады және (немесе) қолда бар және жұмысқа жарамды байланыс құралдары, навигациялық құралдар, қонуға кіру құралдары және мүмкіндіктерді белгілеу үшін мына әріптердің бірін немесе бірнешеуін енгізу:
A – GBAS негізіндегі қону жүйесі;
B – LPV (APV c SBAS);
C – LORAN C;
D – DME;
E1 – FMC WPR ACARS;
Е2 – D-FIS ACARS;
Е3 – PDC ACARS;
F – ADF;
G – GNSS (NAV/индексінен кейін 18-жолда қосымша ретінде GNSS сыртқы функциялық толықтыру түрлерін көрсету);
H – ЖЖ радиотелефон;
I – Инерциялы навигация;
J1 – ATN (3-ескертпені қарау) негізіндегі CPDLC арналған 2-режимдегі VDL;
J2 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған HFDL;
J3 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған А режиміндегі VDL;
J4 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC 2-режимдегі VDL;
J5 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (INMARSAT);
J6 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (MТSAT);
J7 – FANS 1/А негізіндегі CPDLC арналған SATCOM (Iridium);
K – MLS;
L – ILS;
M1 – ӘҚБ (INMARSAT) арналған радиотелефонды (RTF) SATCOM;
М2 – ӘҚБ (МТSАТ) арналған радиотелефонды байланыс (RTF);
М3 – ӘҚБ (Iridium) арналған радиотелефонды байланыс (RTF);
O – VOR;
Р1-Р9 – RСР үшін резервтелген;
R – PBN үшін бекітілген (PBN/ белгілер тобынан кейін 18-жолда қосымша ретінде осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес навигациялық ерекшеліктердің шартты белгілері көрсетіледі);
T – TACAN;
U – УЖЖ радиотелефон;
V – ӨЖЖ радиотелефон;
W – RVSM үшін бекітілген.
X – MNPS үшін бекітілген;
Y – 8,33 кГц арналарды тарату мүмкіндігі бар ӨЖЖ радиотелефон;
Z – өзге де борттық жабдық немесе өзге де мүмкіндіктер (СОМ/, NAV/ және/немесе DAT сәйкес келетін белгілер тобынан кейін өзге де қолданылатын борттық жабдық 18-жолда қосымша ретінде көрсетіледі).
Навигациялық сипаттамалар туралы ақпарат маршруттың рұқсаты мен тапсырмасын беру мақсатында ӘҚҚ органына беріледі.
Бақылау жабдығы және оның мүмкіндіктері
Осы ұшу маршруты үшін борттық бақылау жабдығы болмаған немесе істен шыққанда N әрпін енгізу немесе жұмысқа жарамды борттық жабдықты және/немесе бақылау мүмкіндігін белгілеу үшін ең көбі 20 белгіден тұратын мынадай сәйкестендіргіштердің біреуін немесе бірнешеуін енгізу.
А және С режимдеріндегі ЕШРЛ:
A – қабылдап жауап беру – А режимі (4 цифр – 4096 код);
С – қабылдап жауап беру – А режимі (4 цифр – 4096 код) және С режимі;
S режиміндегі ЕШРЛ:
Е – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді және ұзартылған өздігімен шығаратын сигналды беру мүмкіндігі бар S режимі (ADS-B);
Н – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді және жетілдірілген бақылау мүмкіндігін беру мүмкіндігі бар S режимі;
I – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін беру мүмкіндігі бар, бірақ барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі жоқ S режимі;
L – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін, барометрлік биіктік туралы деректерді, ұзартылған өздігімен шығаратын сигналды беру мүмкіндігі (ADS-B) және жетілдірілген бақылау мүмкіндігі бар S режимі;
P – қабылдап жауап беру – барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі бар, бірақ әуе кемесінің тану индексін беру мүмкіндігі жоқ S режимі;
S – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін және барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі бар S режимі;
Х – қабылдап жауап беру – әуе кемесінің тану индексін және барометрлік биіктік туралы деректерді беру мүмкіндігі жоқ S режимі.
Автоматты тәуелді радиотарату бақылауы (ADS-B):

В1 – ADS-B с возможностью ADS-B "out" на выделенной частоте 1090 МГц;
В2 – ADS-B с возможностями ADS-B "out" и "in" на выделенной частоте 1090 МГц;
U1 – возможности ADS-B "out" при использовании UAT;
U2 – возможности ADS-B "out" и "in" при использовании UAT;
V1 – возможности ADS-B "out" при использовании VDL режима 4;
V2 – возможности ADS-B "out" и "in" при использовании VDL режима 4.
Контрактное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-С):
D1 – ADS-С с возможностями FANS 1/А;
G1 – ADS-С с возможностями ATN.
Не указанные выше буквенно-цифровые знаки зарезервированы.
Дополнительные виды применения наблюдения следует указывать в поле 18 после группы знаков SUR/.
Поле 13. Аэродром и время вылета (8 знаков)
Внести четырехбуквенный индекс ИКАО для местоположения аэродрома вылета, указанный в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910).
Если индекс местоположения не присвоен, внести ZZZZ и в поле 18 указать название аэродрома или местоположение после предшествующей группы знаков DEP/, или первую точку на маршруте, или маркерный радиомаяк после предшествующей группы знаков DEP, если воздушное судно не взлетело с аэродрома.
При получении плана полета с борта воздушного судна во время полета внести AFIL и в поле 18 указать четырехбуквенный указатель ИКАО для местоположения органа ОВД, у которого можно получить данные о дополнительном плане полета, после предшествующей группы знаков DEP/.
Внести в план полета, представленный до вылета, расчетное время уборки колодок (EOBT) или в план полета, полученный с борта воздушного судна во время полета, фактическое или расчетное время пролета над первым пунктом на маршруте, к которому относится данный план полета.
Поле 15. Маршрут
Внести:
1) Крейсерская скорость (максимум 5 знаков)
Указать истинную воздушную скорость для первого или всего крейсерского участка полета, выраженную по выбору эксплуатанта:
в километрах в час – буквой К с последующими четырьмя цифрами;
в узлах – буквой N с последующими четырьмя цифрами;
через истинное число Маха, с точностью до сотых – буквой М с последующими тремя цифрами.
2) Крейсерский эшелон (максимум 5 знаков)
Указать запланированный крейсерский эшелон для первого или всего участка намеченного маршрута следующим образом:
эшелон полета, выраженный в виде буквы F, с последующими тремя цифрами;
эшелон полета в десятках метров, выраженный с помощью буквы S с последующими четырьмя цифрами;
абсолютная высота в сотнях футов, выраженная с помощью буквы А с последующими тремя цифрами;
абсолютная высота в десятках метров, выраженная с помощью буквы М с последующими четырьмя цифрами;
для неконтролируемых полетов по ПВП, буквы VFR.

Бөлінген 1090 МГц жиіліктегі ADS-B "out" мүмкіндігі бар В1 - ADS-B;
Бөлінген 1090 МГц жиіліктегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері бар В2 - ADS-B;
U1 – UAT пайдалану кезіндегі ADS-B "out" мүмкіндігі;
U2 – UAT пайдалану кезіндегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері;
V1 – 4 режимді VDL пайдалану кезіндегі ADS-B "out" мүмкіндігі;
V2 – 4 режимді VDL пайдалану кезіндегі ADS-B "out" және "in" мүмкіндіктері.
Келісімшартты автоматты тәуелді бақылау (ADS-С):
FANS 1/А мүмкіндіктері бар D1 - ADS-С;
ATN мүмкіндіктері бар G1 - ADS-С.
Жоғарыда көрсетілмеген әріптік-цифрлық белгілер резервтелген.
Бақылауды қолданудың қосымша түрлерін SUR/белгілер тобынан кейін 18-жолда көрсету қажет.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты (8 белгі)
"Орналасу орнының көрсеткіштері (индекстері)" (Doc 7910) құжатында көрсетілген ұшып шығу әуеайлағының орналасу орны үшін ИКАО-ның төрт әріптік индексін енгізу.
Егер орналасу орнының индексі берілмеген болса, ZZZZ енгізу және 18-жолда алдыңғы DEP/белгілер тобынан кейін әуеайлақ атауын немесе орналасу орнын көрсету, немесе егер әуе кемесі әуеайлақтан ұшып шықпаса, алдыңғы DEP белгілер тобынан кейін маршруттағы бірінші нүктені немесе маркерлік радиомаякты көрсету.
Ұшу кезінде әуе кемесінің бортынан ұшу жоспарын алған кезде AFIL енгізу және 18-жолда алдыңғы DEP/белгілер тобынан кейін қосымша ұшу жоспары туралы деректерді алуға болатын ӘҚҰ органының орналасу орны үшін ИКАО-ның төрт әріптік көрсеткішін көрсету.
Ұшып шығу алдында берілген ұшу жоспарына қалыптарды жинауды есептеу уақытын енгізу (EOBT) немесе ұшу барысында әуе кемесінен алынған ұшу жоспарына берілген ұшу жоспары жататын маршруттағы бірінші пункт үстінен ұшып өтудің нақты және есептік уақытын енгізу.
15-жол. Маршрут
Мыналарды енгізу:
1) Крейсерлік жылдамдық (ең көбі 5 белгі)
Пайдаланушының таңдауы бойынша көрсетілген ұшудың бірінші немесе барлық крейсерлік учаскесі үшін шынайы әуе жылдамдығын көрсету:
бір сағаттағы километрде – кейіннен төрт цифр жазылған К әрпімен;
тораптарда – кейіннен төрт цифр жазылған N әрпімен;
Маха нақты цифр арқылы, жүздікке дейінгі дәлдікпен – соңынан үш цифр жазылған М әрпімен.
2) Крейсерлік эшелон (ең көбі 5 белгі)
Белгіленген маршруттың бірінші немесе барлық учаскелері үшін алдын ала жоспарланған крейсерлік эшелонды мына түрде көрсету:
кейіннен үш цифры бар F әрпі түрінде көрсетілген ұшу эшелоны;
кейіннен төрт цифры бар S әрпімен көрсетілген ондаған метрдегі ұшу эшелоны;
кейіннен үш цифры бар А әрпімен көрсетілген жүздеген футтағы абсолюттік биіктік;
кейіннен төрт цифры бар М әрпімен көрсетілген ондаған метрдегі абсолюттік биіктік;
КҰК бойынша бақыланбайтын ұшулар үшін, VFR әріптері.

3) Маршрут (включая изменения скорости, эшелона и/или правил полета)
Полеты по установленным маршрутам ОВД
Внести, если аэродром вылета расположен на маршруте ОВД или соединен с ним, индекс первого маршрута ОВД или, если аэродром вылета не расположен на маршруте ОВД или не соединен с ним, буквы DCT с последующим указанием пункта соединения первого маршрута ОВД, за которыми следует индекс маршрута ОВД. Затем указать каждый пункт, в котором запланировано начать изменение скорости и/или эшелона полета, или планируется изменение маршрута ОВД, и/или изменение правил полета.
Если запланирован переход с нижнего на верхний маршрут ОВД и маршруты расположены в одном и том же направлении, вносить данные о точке перехода не требуется.
Указать индекс следующего пункта маршрута ОВД (если планируется полет в районе аэродрома (пункта маршрута ОВД) – повторно указать наименование аэродрома (пункта маршрута ОВД), или буквы DCT, если полет до следующего пункта будет проходить за пределами установленного маршрута, за исключением, когда оба пункта определены географическими координатами.
Внести буквы DCT между последующими пунктами, если оба пункта не определены географическими координатами или пеленгом и расстоянием.
Полеты ниже нижнего эшелона и при выполнении авиационных работ
В поле 15 применяются следующие кодированные индексы:
При планировании полетов ниже нижнего эшелона или по авиационным работам заполнение полей ФПЛ производится в соответствии с требованиями добавления 2 ДОС 4444 ИКАО на русском языке с использованием алфавита кириллицы.
При заполнении раздела "Крейсерский эшелон" поля 15 бланка ФПЛ, когда полет предполагается выполнять в контролируемом ВП на истинной высоте, высота полета выражается буквой "И" с последующими тремя цифрами, соответствующими истинной высоте, в неконтролируемом ВП указать "ПВП".
При заполнении раздела "Маршрут" поля 15 бланка ФПЛ, необходимо указывать географическое название (наименование) точки маршрута, соответствующее названиям, используемым на картах визуальных полетов М 1:500 000, с последующим указанием ее географических координат с точностью до минут.
Если точка маршрута не имеет географического названия наименования, указываются ее географические координаты с точностью до десяти секунд.
При заполнении поля 18 для указания ЕЕТ, когда планируется выполнение полета по авиационным работам и рассчитать ЕТО на стадии планирования не представляется возможным, вместо нарастающего времени используется специальное обозначение "0000" (четыре нуля). Если полет проходит через несколько РПИ, точка входа в смежный РПИ указывается географическими координатами точки, в которой маршрут полета пересечет границу между РПИ.
При маршрутах полетов протяженностью по времени более одного часа указывать пункты (точки) по маршруту, удаленные друг от друга, как правило, не более чем на 30 минут полетного времени.

3) Маршрут (жылдамдықтың өзгеруін, эшелонды және/немесе ұшу қағидаларын қоса алғанда)
ӘҚҚ белгіленген маршруттары бойынша ұшу
Егер ұшып шығу әуеайлағы ӘҚҚ маршрутында орналасса немесе онымен байланысты болса, ӘҚҚ бірінші маршрутының индексін енгізу немесе, егер ұшып шығу әуеайлағы ӘҚҚ маршрутында орналаспаған болса немесе онымен байланысты болмаса, ӘҚҚ маршруты индексінің соңынан келетін келесі ӘҚҚ бірінші маршрутының байланысу пунктін көрсетумен DCT әріптерін енгізу. Кейіннен ұшу жылдамдығын және/немесе эшелонын өзгертуді бастау жоспарланған немесе ӘҚҚ маршрутын өзгерту және/немесе ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланатын әрбір пунктті көрсету.
Егер ӘҚҚ-ның төменгі маршрутынан жоғарғы маршрутына өту жоспарланған болса және маршруттар бір бағытта орналасқан болса, өту нүктесі туралы деректерді енгізу талап етілмейді.
ӘҚҚ маршрутының келесі пункт индексін көрсету (егер ұшу әуеайлақ ауданында жоспарланса (ӘҚҚ маршрутының пункті) – әуеайлақ атауын қайта көрсету (ӘҚҚ маршрутының пунктін), немесе екі пункт те географиялық координаталарымен айқындалғандағынын қоспағанда, егер ұшу келесі пунктке дейін белгіленген маршруттан тыс жерде өтетін болса, рет әріптерін көрсету.
Егер екі пункт те географиялық координаталармен немесе пеленг және қашықтықпен айқындалмаған болса, келесі пункттер арасына DCT әріптерін енгізу.
Төменгі эшелоннан төмен және авиациялық жұмыстарды орындау кезіндегі ұшу
15-жолда мынадай кодталған индекстер қолданылады:
Төменгі эшелоннан төмен ұшуды немесе авиациялық жұмыстар бойынша ұшуды жоспарлау кезінде ФПЛ жолдары 2 ДОС 4444 ИКАО қосымшаның талаптарына сәйкес орыс тілінде кириллица әліпбиі пайдаланылып толтырылады.
ФПЛ бланкісінің "Крейсер эшелоны" деген 15-жолының бөлімін толтырған кезде, ұшу бақыланатын ӘК нағыз биіктікте ұшатыны болжанған жағдайда ұшу биіктігі "И" әрпімен белгіленеді, соңында нағыз биіктікке сәйкес келетін үш сан көрсетіледі, бақыланбайтын ӘК-де "ПВП" белгісі көрсетіледі.
ФПЛ бланкісінің "Бағыт" деген 15-жолының бөлімін толтырған кезде бағыт нүктесінің (атауын) географиялық атауын, М 1:500 000 соңында оның географиялық координаттарын минутына дейінгі дәлдікпен көрсетіп, визуалды ұшулар картасында қолданылатын атауларына сәйкес көрсету қажет.
Егер бағыт нүктесінің географиялық атауы болмаса, онда оның географиялық координаттары 10 секундқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Авиациялық жұмыстар бойынша ұшу жоспарланған жағдайда және жоспарлау кезінде ЕТО есептеу мүмкін болмағанда, 18-жолды толтыру кезінде ЕЕТ көрсету үшін үдемелі уақыттың орнына арнайы "0000" (төрт нөл) белгісі қолданылады. Егер ұшу бірнеше ҰАА арқылы өтсе, шектес ҰАА-на беттеу нүктесі ҰАА арасындағы шекарадан өтетін ұшу бағытының географиялық координаттар нүктесі көрсетіледі.
Ұзақтығы бір сағаттан асатын ұшу бағыттары кезінде бағыт бойынша бір-бірінен алшақ пункттер (нүктелер) әдеттегідей ұшу уақыты бойынша 30 минут бұрын көрсетіледі.

При посадках на промежуточных аэродромах (площадках), когда время прибытия не определено и обозначается как "0", в разделе "маршрут" поля 15 после косой вертикальной черты указывать ориентировочное время стоянки.
Маршрут ОВД (2–7 знаков)
Кодированный индекс, предписанный маршруту или участку маршрута, (при необходимости при полетах в районе аэродрома – кодированный индекс, предписанный стандартному маршруту вылета или прибытия).
Основная точка (2–11 знаков)
Кодированный индекс (2–5 знаков), присвоенный точке или, если кодированный индекс не присвоен, используется один из следующих путей:
1) Только градусы (7 знаков):
2 цифры, обозначающие широту в градусах с последующей буквой N (север) или S (юг), сопровождаемые тремя цифрами, указывающими долготу в градусах, за которыми следует буква Е (восток) или W (запад).
2) Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
3) Пеленг и расстояние от основной точки:
Обозначение основной точки, за которым следует пеленг от этой точки в виде трех цифр, указывающих градусы относительно магнитного меридиана, за которым следует расстояние от точки в виде трех цифр, указывающих морские мили.
Изменение скорости и эшелона (максимум 21 знак)
После указания пункта, в котором планируется начать изменение скорости (5 % истинной воздушной скорости или 0,01 числа Маха и более) или изменение эшелона, указать наклонную черту, крейсерскую скорость и крейсерский эшелон.
Изменение правил полета (максимум 3 знака)
После указания пункта, в котором планируется изменение правил полета, указать одно из следующих обозначений:
VFR – для перехода с ППП на ПВП;
IFR – для перехода с ПВП на ППП.
Набор высоты в крейсерском режиме (максимум 28 знаков)
Указать букву С последующей делительной косой чертой; пункт, в котором планируется начать набор высоты в крейсерском режиме, с последующей делительной косой чертой; скорость, которая должна выдерживаться во время набора высоты в крейсерском режиме, с последующими двумя эшелонами, определяющими атмосферный слой, занимаемый во время набора высоты в крейсерском режиме, или эшелон, выше которого планируется продолжать набор высоты в крейсерском режиме, сопровождаемой буквами PLUS, без интервала между ними.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы) пункта назначения.
Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время (8 знаков).
Внести четырехбуквенный индекс ИКАО для местоположения аэродрома назначения, указанный в документе "Указатели (индексы) местоположения" документа ИКАО (Doc 7910) или, если индекс местоположения не присвоен, вставить ZZZZ и указать в поле 18 название или местоположение аэродрома с предшествующей группой знаков DEST/; без интервала указать общее расчетное истекшее время.
В отношении плана полета, полученного от воздушного судна в полете, общее расчетное истекшее время является расчетным временем от первого пункта маршрута, к которому относится данный план полета, до конечного пункта, указанного в плане полета.
Запасной(ые) аэродром(ы) пункта назначения
Внести четырехбуквенный(ые) индекс(ы) ИКАО местоположения не более чем двух запасных аэродромов пункта назначения, указанный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" документ ИКАО (Doc 7910), разделив их интервалом, или если индекс местоположения не был предписан запасному (запасным) аэродрому(мам) пункта назначения, вставить обозначение ZZZZ и указать в поле 18 название и местоположение запасного(ных) аэродрома(ов) пункта назначения с предшествующей группой знаков ALTN/.
Поле 18. Прочая информация
Внести:
0 (ноль) при отсутствии прочей информации;
другую необходимую информацию в следующей последовательности (в виде соответствующего индекса) (если она применима):
STS/ – цели и условные обозначения (литеры) полетов, требующих особого отношения со стороны органов ОВД, которые указаны в приложении 4 к настоящим Правилам.
Прочая информация, требующая особого отношения со стороны органов ОВД, указывается после индекса STS/.

Аралық әуеайлақтарда (алаңдарда) қонған кезде ұшып келген уақыты анықталмағанда және "0" деп белгіленсе, 15-жолдың "бағыт" деген бөлімінде қиғаш тік сызықтан кейін тұрақ уақыты шамамен көрсетіледі.
ӘҚҚ маршруты (2–7 белгі)
Маршрутқа немесе маршрут учаскесіне белгіленген кодталған индекс, (әуеайлақ ауданында ұшу кезінде қажет болған жағдайда – ұшып шығудың немесе келіп жетудің стандартты маршрутына белгіленген кодталған индекс).
Негізгі нүкте (2–11 белгі)
Нүктеге берілген кодталған индекс (2–5 белгі) немесе егер кодталған индекс берілмесе, мынадай жолдардың бірі қолданылады:
1) тек қана градустар (7– белгі):
бойлықты градуспен көрсететін үш цифрмен сүйемелденетін N (солтүстік) немесе S (оңтүстік) әрпінен кейін ендікті градуспен көрсететін 2 цифр, олардан кейін Е (шығыс) немесе W (батыс) әріптері келеді.
2) Градустар мен минуттар (11– белгі):
бойлықты градуспен, сондай-ақ минут ондықтарымен және бірліктерімен көрсететін 5 цифрдан кейін Е (шығыс ендік) немесе W (батыс бойлық) әріптерімен сүйемелденетін ендікті градуспен, сондай-ақ минут ондықтарымен және бірліктерімен көрсететін 4 цифрдан кейін N (солтүстік ендікті білдіретін) немесе S (оңтүстік ендікті білдіретін) әріптері.
3) Негізгі нүкте арасындағы пеленг және қашықтық:
негізгі нүкте белгісінен кейін магниттік меридианға қатысты градустарды көрсететін үш цифр түріндегі осы нүктеден басталатын пеленг жазылады, одан кейін теңіздік мильдерді көрсететін үш цифр түріндегі нүктелерден басталатын қашықтық жазылады.
Жылдамдық пен эшелонның өзгеруі (ең көбі 21– белгі)
Жылдамдықты өзгертуді бастау (шынайы ауа жылдамдығының 5% немесе Мах цифрының 0,01 немесе одан жоғары) немесе эшелонды өзгерту жоспарланған пункт көрсетілгеннен кейін көлбеу сызықты, крейсерлік жылдамдықты және крейсерлік эшелонды көрсету керек.
Ұшу қағидаларының өзгеруі (ең көбі 3 – белгі)
Ұшу қағидаларын өзгерту жоспарланған пункт көрсетілгеннен кейін мына белгілердің бірін көрсету:
VFR – АҰҚ-дан КҰҚ-ға ауысу үшін;
IFR – КҰҚ-дан АҰҚ-ға ауысу үшін.
Крейсерлік режимде биіктік алу (ең көбі 28 – белгі)
Кейіннен бөлетін қисық сызық салумен С әрпін көрсету; кейіннен бөлетін қисық сызық салумен крейсерлік режимде биіктік алу жоспарланған пункт; крейсерлік режимде биіктік алу кезінде орналасқан атмосфералық қабатты айқындайтын кейінгі екі эшелонмен, крейсерлік режимде биіктік алу кезінде сақталатын жылдамдық; немесе арасында интервал жоқ, PLUS әріптерімен сүйемелденетін, одан жоғары биіктікті крейсерлік режимде алу жоспарланған эшелон.
16-жол. Межелі әуеайлақ пен жалпы есептік өткен уақыт, межелі пункттегі қосалқы әуеайлақ(тар) Межелі әуеайлақ пен жалпы есептік өткен уақыт (8 белгі)
Межелі әуеайлақтың орналасқан жері үшін "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" ИКАО құжатында (Doc 7910) көрсетілген ИКАО төрт әріптік индексін енгізу немесе орналасу орны индексі берілмесе, ZZZZ енгізіп, 18-жолда DEST/алдыңғы белгілер тобымен әуеайлақ атауын немесе орналасқан жерін көрсету; аралықсыз жалпы есепті өткен уақытты көрсету.
Ұшуда әуе кемесінен алынған ұшу жоспарына қатысты жалпы есептік өткен уақыт осы ұшу жоспары жататын маршруттың бірінші пунктінен ұшу жоспарында көрсетілген соңғы пункте дейінгі есептік уақыт болып табылады.
Межелі пункттің қосалқы әуеайлағы (әуеайлақтары)
ИКАО-ның "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген екіден аспайтын қосалқы әуеайлақтың орналасуының төрт әріптік ИКАО индексін (индекстерін) енгізу, оларды аралықпен бөлу немесе, егер орналасу орны индексі межелі пункттің қосалқы әуеайлағына (әуеайлақтарына) алдын ала жазылмаған болса, ZZZZ белгісін қойып, 18-жолда ALTN/алдыңғы белгілер тобымен межелі пункттің қосалқы әуеайлағының (әуеайлақтарының) атауы мен орналасу орнын көрсету қажет.
18-жол. Өзге де ақпарат
Мыналарды енгізу:
өзге ақпарат болмаса, 0 (нөл);
мынадай реттілікпен басқа қажетті ақпаратты (тиісті индекс түрінде) (егер ол қолданылса):
STS/ - ӘҚҰ органдары тарапынан ерекше назар аударуды талап ететін ұшудың осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген мақсаттары мен шартты белгілері (литерлері);
ӘҚҚ органы тарапынан ерекше көңіл бөлуді талап ететін басқа ақпарат STS/ индексінен кейін көрсетіледі.

PBN/ – указание возможностей RNAV и/или RNP. Включает все указанные ниже дескрипторы, имеющие отношение к данному полету (не более 8 элементов или в сумме не более 16 знаков), указанных в приложении 5 к настоящим Правилам.
NАV/ – основные данные о навигационном оборудовании, кроме указанного в PBN/, касающиеся функционального дополнения GNSS.
СОМ/ – указать виды применения связи или возможности, не указанные в поле 10.
DAT/ – указать виды применения данных или возможности, не оговоренные в поле 10.
SUR/ – указать виды применения наблюдения или возможности, не оговоренные в поле 10.
DEP/ – название и местоположение аэродрома вылета, если в поле 13 внесено ZZZZ, либо органа ОВД, от которого могут быть получены данные о дополнительном плане полета, если в поле 13 внесено AFIL. Для аэродромов, не указанных в документах аэронавигационной информации, указать их местоположение 4 цифрами, обозначающими широту в градусах и десятках и единицах минут с последующей буквой N (север) или S (юг), сопровождаемые пятью цифрами, указывающими долготу в градусах и десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восток) или W (запад).
DEST/ – название и местоположение аэродрома назначения, если в поле 16 вставлено ZZZZ. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать их местоположение.
DOF/ – дата вылета воздушного судна в формате из шести цифр (YYMMDD, где YY – год, ММ – месяц и DD – день).
REG/ – национальный и регистрационный знак воздушного судна, если они отличаются от опознавательного индекса воздушного судна в поле 7.
ЕЕТ/ – основные точки или индексы границ РПИ и нарастающее расчетное истекшее время с момента взлета до таких точек или границ РПИ.
SEL/ – код SELCAL для воздушных судов с соответствующим оборудованием.
TYP/ – тип(ы) воздушного(ых) судна(судов), перед которым при необходимости без интервала указывается количество воздушных судов, и через интервал – если в поле 9 внесено ZZZZ.
CODE/ – адрес воздушного судна (выраженный в форме буквенно-цифрового кода из 6 шестнадцатеричных чисел).
DLE/ – задержка или ожидание на маршруте; указать основную(ые) точку(и) на маршруте, где предполагается задержка с последующим указанием продолжительности задержки в часах и минутах, используя формат времени из четырех цифр (hhmm).
OPR/ – индекс ИКАО или название эксплуатанта, если они отличаются от опознавательного индекса воздушного судна в поле 7.
ORGN/ – восьмибуквенный адрес AFTN составителя или другая соответствующая контактная информация, если не представляется возможным сразу определить составителя плана полета.
PER/ – летно-технические данные воздушного судна, указываемые одной буквой, определенной в томе I "Правила производства полетов" документа "Правила аэронавигационного обслуживания. Производство полетов воздушных судов" (PANSOPS, Doc 8168), если это предписано соответствующим полномочным органом ОВД.
ALTN/ – название запасного(ых) аэродрома(ов) пункта назначения, если в поле 16 вставлено ZZZZ. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать местоположение.
RALT/ – четырехбуквенный(е) указатель(и) запасного(ых) аэдрома(ов) на маршруте, указанный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910), или название(я) запасного(ых) аэродрома(ов) на маршруте, если индекс не присвоен. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации, указать их местоположение.
TALT/ – четырехбуквенный(е) индекс(ы) запасного аэродрома при взлете, определенный(е) в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910), или название запасного аэродрома при взлете, если индекс не присвоен. Для аэродромов, не перечисленных в соответствующем сборнике аэронавигационной информации.
RIF/ – сведения о маршруте, ведущем к пересмотренному (измененному) аэродрому назначения, после чего следует принятый в ИКАО четырехбуквенный индекс местоположения аэродрома. Для использования пересмотренного маршрута необходимо получить новое диспетчерское разрешение в полете.
RМК/ – любые другие замечания открытым текстом, которые необходимы для целей ОВД.
Использование в поле 18 других индексов не допускается.
Поле 19. Дополнительная информация
Запас топлива
После Е/ – внести группу из четырех цифр, обозначающую запас топлива по времени полета в часах и минутах.
Число лиц на борту
После Р/ – указать общее число лиц (пассажиров и экипажа) на борту. Вставить буквы TBN (подлежит извещению), если общее число лиц неизвестно ко времени представления плана полета.
Аварийно-спасательное оборудование

PBN/ - RNAV және/немесе RNP мүмкіндіктерін көрсету. Осы ұшуға қатысы бар, осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген төмендегі дескрипторларды (8 элементтен немесе қосындысында 16 белгіден аспайтын) қамтиды.
NАV/ - PBN/-да көрсетілгендерді қоспағанда, навигациялық жабдықтың GNSS функционалдық қосымшасына қатысты негізгі деректері.
СОМ/ - байланысты қолдану түрлерін немесе 10-жолда көрселмеген мүмкіндіктерді көрсету.
DAT/ - деректерді қолдану түрлерін немесе 10-жолда айтылмаған мүмкіндіктерді көрсету.
SUR/ - бақылауды қолдану түрлерін немесе 10-жолда айтылмаған мүмкіндіктерді көрсету.
DEP/ - егер 13-жолға ZZZZ енгізілген болса, ұшып шығу әуеайлағының не, егер 13-жолға AFIL енгізілген болса, қосымша ұшу жоспары туралы деректер алынуы мүмкін ӘҚҰ органының атауы мен орналасу орны. Аэронавигациялық ақпарат құжаттарында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін соңынан N (солтүстік) немесе S (оңтүстік) әріптерін жазумен градуспен және ондықпен және минут бірліктерімен ендікті білдіретін 4 цифрмен, оның соңынан Е (шығыс) немесе W (батыс) әрпі келетін, градуспен және ондықпен және минут бірліктерімен ендікті білдіретін бойлықты көрсететін бес цифрмен сүйемелденетін оның орналасу орнын көрсету.
DEST/ - егер 16-жолда ZZZZ енгізілген болса, ұшып баратын әуеайлақтың атауы мен орналасу орны. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында атап көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасу орнын көрсету.
DOF/ - әуе кемесінің алты цифр форматындағы ұшып шығу күні (YYMMDD, ондағы YY – жыл, ММ – ай және DD – күн).
REG/ - егер олар 7-жолдағы әуе кемесінің тану индексінен басқа болса, әуе кемесінің ұлттық және тіркеу белгісі.
ЕЕТ/ - ҰАА шекараларының негізгі нүктелері немесе индекстері және ұшып көтерілу сәтінен бастап осындай ҰАА нүктелері немесе шекараларына дейінгі үдемелі есептік өткен уақыт.
SEL/ - тиісті жабдығы бар әуе кемелері үшін SELCAL коды.
TYP/ - алдында қажет болғанда әуе кемелері цифры аралықсыз көрсетілетін және, егер 9-жолға ZZZZ енгізілсе, аралық арқылы әуе кеме (кемелері) түрі (түрлері).
CODE/ - әуе кемесінің мекенжайы (6 он алтылық саннан тұратын әріптік-цифрлық код нысанында көрсетілген).
DLE/ - маршрутта кешігу немесе күту; уақыттың төрт цифрдан тұратын форматын (hhmm) қолданумен кешігудің сағат және минутпен көрсетілген кешігу ұзақтығын кейіннен көрсетумен кешігу болжанған маршруттағы негізгі нүктені (нүктелерді) көрсету.
OPR/ - егер 7-жолдағы әуе кемесінің тану индексінен өзгеше болса, ИКАО индексі немесе пайдаланушының атауы.
ORGN/ - ұшу жоспарын жасаушыны бірден айқындау мүмкін болмаса, жоспарды жасаушының сегіз әріптік AFTN мекенжайы немесе басқа тиісті байланысу ақпараты.
PER/ – ӘҚҚ-ның тиісті өкілетті органы ұйғарған болса, "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Әуе кемелерінің ұшуларын жүргізу" (PANSOPS, Doc 8168) құжатының "Ұшуларды орындау қағидаларының" І томында айқындалған, бір әріппен көрсетілетін әуе кемесінің ұшу-техникалық деректері;
ALTN/ - егер 16-жолда ZZZZ енгізілген болса, ұшып баратын қосалқы әуеайлақтың (әуеайлақтардың) атауы. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасқан жерін көрсету.
RALT/ - "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген маршруттағы қосалқы әуеайлақтың (әуеайлақтардың) төрт әріптік көрсеткіші (көрсеткіштері) немесе егер индекс берілмеген болса, маршруттағы қосалқы әуеайлақтардың атауы (атаулары). Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін олардың орналасқан жерін көрсету.
TALT/ - "Орналасу орны көрсеткіштері (индекстері)" құжатында (Doc 7910) көрсетілген ұшып көтерілу кезіндегі қосалқы әуеайлақтың төрт әріптік индексі (индекстері) немесе егер индекс берілмеген болса, ұшып көтерілу кезіндегі қосалқы әуеайлақтың атауы. Тиісті аэронавигациялық ақпарат жинағында көрсетілмеген әуеайлақтар үшін.
RIF/ - соңынан әуеайлақ орналасқан жердің ИКАО-да қабылданған төрт әріптік индексі қойылатын, қайта қаралған (өзгертілген) ұшып бару әуеайлағына апаратын маршрут туралы мәліметтер. Қайта қаралған маршрутты пайдалану үшін ұшуға жаңа диспетчерлік рұқсат алу керек.
RМК/ - ӘҚҰ мақсаттары үшін қажетті ашық мәтінмен берілген кез келген басқа ескертулер.
18-жолда басқа индекстерді пайдалануға жол берілмейді.
19-жол. Қосымша ақпарат
Отын қоры
Е/ - ден кейін сағат және минутпен көрсетілген ұшу уақыты бойынша отын қорын білдіретін төрт цифрдан тұратын топты енгізу.
Борттағы адамдар саны
Р/-дан кейін борттағы адамдардың (жолаушылар мен экипаж) жалпы санын көрсету. Егер адамдардың жалпы саны ұшу жоспарын беру кезінде белгісіз болса, TBN (хабарлануға тиіс) әріптерін қою.
Авариялық-құтқару жабдығы

R/ – (радиооборудование). Вычеркнуть букву U, если отсутствует ОВЧ-связь на частоте 243,0 МГц. Вычеркнуть букву V, если отсутствует ОВЧ-связь на частоте 121,5 МГц. Вычеркнуть букву E, если отсутствует бортовой аварийный радиомаяк (ELТ).
S/ – (спасательное оборудование). Вычеркнуть все индексы, если на борту отсутствует спасательное оборудование. Вычеркнуть букву P, если на борту отсутствует полярное спасательное оборудование. Вычеркнуть букву D, если на борту отсутствует спасательное оборудование, предназначенное для пустынь. Вычеркнуть букву М, если на борту отсутствует морское спасательное оборудование. Вычеркнуть букву J, если на борту отсутствует спасательное оборудование, предназначенное для джунглей.
J/ – (спасательные жилеты). Вычеркнуть все индексы, если на борту отсутствуют спасательные жилеты. Вычеркнуть букву L, если спасательные жилеты не оснащены источником света. Вычеркнуть букву F, если спасательные жилеты не имеют флуоресцентного покрытия. Вычеркнуть букву U или букву V, как и в поле R/ выше для указания радиооснащенности спасательных жилетов, если они снабжены радиосредствами.
D/ – (лодки) (число). Вычеркнуть индексы D и C, если на борту отсутствуют спасательные лодки или указать число имеющихся на борту спасательных лодок;
(вместимость) – указать общую вместимость (число мест) всех находящихся на борту спасательных лодок;
(закрыть) – вычеркнуть индекс С, если лодки являются открытыми;
(цвет) – указать цвет лодок, если они имеются на борту.
А/ (цвет и знаки воздушного судна) – указать цвет воздушного судна и его основные знаки.
N/ (примечания) – вычеркнуть индекс N, если примечания отсутствуют или указать другое имеющееся на борту спасательное оборудование и внести другие примечания, касающиеся спасательного оборудования.
С/ (пилот) – указать фамилию командира воздушного судна.
3. Сведения о представляющем план полета лице
Указать государственный орган, физическое или юридическое лицо, представившее план полета.
4. Принятие плана полета
При отсутствии сообщения о неутверждении плана полета (ППН) в течение 30 минут после передачи сообщения о плане полета (ФПЛ) означает принятие плана полета ГЦ ПВД (ГЦ УВД).
5. Передача сообщения, касающегося представленного плана полета (FPL)
Исправить явные ошибки в отношении формата и(или) пропуски.
Передаются следующие пункты, если не предусмотрено иное:
1) пункты, указанные в заштрихованных строках, предшествующие полю 3;
2) пункты, начиная со знака <<
(FPL поле 3: все символы и данные, указанные в незаштрихованных графах до знака )<<
в конце поля 18.
Пункты, заполненные в поле 19, отправляются только по запросу органа ОВД.

R/ - (радиожабдық). 243,0 МГц жиілігінде ӨЖЖ байланыс жоқ болса, U әрпін сызып тастау. Егер 121,5 МГц жиілігінде ӨЖЖ байланыс жоқ болса, V әрпін сызып тастау. Егер борттық авариялық радиомаяк (ELТ) жоқ болса, E әрпін сызып тастау.
S/ - (құтқару жабдығы). Егер бортта құтқару жабдығы жоқ болса, барлық индекстерді сызып тастау. Егер бортта полярлық құтқару жабдығы жоқ болса, Р әрпін сызып тастау. Егер бортта шөл далаға арналған құтқару жабдығы жоқ болса, D әрпін сызып тастау. Егер бортта теңізде құтқару жабдығы жоқ болса, М әрпін сызып тастау. Егер бортта құрайттарға арналған құтқару жабдығы жоқ болса, J әрпін сызып тастау.
J/ - (құтқару кеудешелері). Егер бортта құтқару кеудешелері жоқ болса, барлық индекстерді сызып тастау. Егер құтқару кеудешелері жарық беру көздерімен жарақталмаса, L әрпін сызып тастау. Егер құтқару кеудешелерінің флуоресцентті жабындары болмаса, F әрпін сызып тастау. Егер құтқару кеудешелері радиоқұралдармен жарақталған болса, олардың радиожарақталуын көрсету үшін U әрпін немесе V әрпін, R/ жолында және одан жоғары сызып тастау.
D/ - (қайықтар) (саны). Егер бортта құтқару қайықтары жоқ болса, D және C индекстерін сызып тастау немесе борттағы құтқару қайықтарының санын көрсету;
(сыйымдылығы) – борттағы барлық құтқару қайықтарының жалпы сыйымдылығын (орын санын) көрсету;
(жабу) – егер қайықтар ашық болса, С индексін сызып тастау.
(түсі) – егер бортта бар болса, қайықтардың түсін көрсету.
А/ (әуе кемесінің түсі және белгілері) - әуе кемесінің түсін және оның негізгі белгілерін көрсету.
N/ (ескертпелер) – егер ескертпелер жоқ болса, N индексін сызып тастау немесе борттағы бар басқа құтқару жабдығын көрсету және құтқару жабдығына қатысты басқа ескертпелерді енгізу.
С/ (пилот) - әуе кемесі командирінің тегін көрсету.
3. Ұшу жоспарын ұсынатын адам туралы мәліметтер
Ұшу жоспарын ұсынған мемлекеттік органды, жеке немесе заңды тұлғаны көрсету.
4. Ұшу жоспарын қабылдау
Ұшу жоспары туралы хабарлама (ФПЛ) берілгеннен кейін 30 минуттың ішінде ұшу жоспарының бекітілгені туралы (ППН) хабарлама болмаған кезде, ол ӘҚЖ БО (ӘҚҰ БО) ұшу жоспарын қабылдағанын білдіреді.
5. Ұсынылған ұшу жоспарына қатысты хабарламаны беру тәртібі (FPL)
Форматқа қатысты айқын қателерді және (немесе) жіберілген қателерді түзету.
Өзгесі көзделмеген болса, мынадай тармақтар беріледі:
1) 3-жолдың алдындағы штрихпен белгіленген жолдарда көрсетілген тармақтар;
2) <<
(FPL 3-жол: белгіге дейінгі штрихпен белгіленбеген бағандардағы барлық символдар мен деректер) белгісінен бастап 18-жолдың соңындағы <<
белгісіне дейінгі тармақтар.
19-жолда толтырылған тармақтар ӘҚҰ органының сұрау салуы бойынша ғана жіберіледі.

3) Сигнал конца сообщения - четыре раза повторяется буква N.
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 7
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Образец бланка повторяющегося плана полета (RPL) *
ПЕРЕЧЕНЬ ПОВТОРЯЮЩИХСЯ ПЛАНОВ ПОЛЕТА
A. Эксплуатант
B. Адресат(ы)
C. Аэродром(ы) вылета
H
I
J
K
L
M
N
O
+
Действи-
телен
с
Действи-
телен
по
Дни полетов
Опознаватель-
ный индекс В.С. (п. 7)
Тип В.С. и категория турбулент-
ности следа
(п. 9)
Аэродром и время вылета
(п. 13)
Маршрут (п. 15)
Крейсерские
-
ггммдд
ггммдд
1
2
3
4
5
6
7
Скорость
Эшелон
Маршрут
Продолжение таблицы
ПЕРЕЧЕНЬ ПОВТОРЯЮЩИХСЯ ПЛАНОВ ПОЛЕТА
D
Дата
E
Серий-
ный номер N
F
Страница
G. Дополнительные данные (п. 19) В:
P
Q
Аэродром назначе-
ния и общее расчет-
ное истекшее время
(п. 16)
Примеча-
ния
* Примечание:
1. Заполнение бланка повторяющегося плана полета (RPL)
Перечислить только планы полетов, которые будут выполняться по ППП. (Правила полетов I в форме FPL). Предполагается, что все воздушные суда выполняют регулярные полеты (тип полета S в формате FPL), в противном случае внести соответствующее пояснение в колонке Q (примечания). Предполагается, что все воздушные суда, выполняющие полет в соответствии с RPL, оборудованы приемоответчиками, использующими 4096 кодов в режимах А и С. В противном случае внести соответствующее пояснение в колонке Q (примечания).
Перечислить планы полета в алфавитном порядке по индексам местоположения аэродромов вылета.
Перечислить полетные планы в отношении каждого аэродрома вылета в хронологическом порядке по расчетному времени уборки колодок.
Указать во всех случаях время, выраженное четырьмя цифрами UTC (координированного всемирного времени). Указать во всех случаях расчетное истекшее время четырьмя цифрами (часы и минуты).
Вносить данные на отдельной строке для каждого участка полетов с одной или более остановками.
Обозначать страницы путем указания номера страницы и общего числа представленных страниц.
Использовать дополнительные строки (помимо первой) для любого RPL в тех случаях, когда места, выделенные на одной строке в колонках О и Q являются недостаточными.
2. Отмена полета
Поставить знак минус в колонке Н перед данными об отмененном полете, содержащимися во всех других колонках.
Внести последующую запись, помеченную знаком плюс в колонке Н, и дату последнего полета в колонке J, оставив без изменений данные об отмененном полете во всех прочих колонках.
3. Изменение данных о полете
Произвести отмену согласно тому, как это указано в пункте 1.2.
Внести третью запись, содержащую данные нового(ых) плана(ов) полета с измененными по мере необходимости данными в соответствующих колонках, включая новые данные, относящиеся к сроку действительности плана(ов) в колонках I и J.

3) Хабарлама соңының сигналы - N әрпі төрт рет қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
7-қосымша
Қайталанатын ұшу жоспары (RPL) бланкісінің үлгісі *
ҚАЙТАЛАНАТЫН ҰШУ ЖОСПАРЛАРЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
A. Пайдаланушы
B. Адресат (адресаттар)
C. Ұшып шығу әуеайлағы (әуеайлақтары) вылета
H
I
J
K
L
M
N
O
+
Жжккаа бастап жарамды
Жж ккаа дейін жарамды
Ұшу күндері
ӘК-нің тану индексі (7-жол)
ӘК түрі және іздің турбуленттілігік санаты (9-жол)
Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты (13-жол)
Маршруты (15-жол) крейсерлік
-
1
2
3
4
5
6
7
Жылдамдығы
Эшелон
Маршрут
Кестенің жалғасы
ҚАЙТАЛАНАТЫН ҰШУ ЖОСПАРЛАРЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
D
Күні
E
Сериялық нөмірі N
F
Беті
G. Қосымша деректер (19-жол) В:
P
Q
Ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт (16-жол)
Ескертпе
* Ескертпе:
1. Қайталанатын ұшу жоспарының (RPL) бланкісін толтыру
ҚҰЖ (FPL нысанындағы I ұшу қағидалары) бойынша орындалатын ұшу жоспарларын ғана атап өту. Барлық әуе кемелерінің тұрақты ұшуды (FPL форматтағы S ұшу түрі) орындайтындығы болжануда, олай болмаған жағдайда, Q (ескертпе) бағанына тиісті түсініктемені енгізу. Ұшуды RPL-ға сәйкес орындайтын барлық әуе кемелерінің А және С режимдерінде 4096 кодтарын қолданатын қабылдап жауап бергіштермен жабдықталғаны болжануда. Олай болмаған жағдайда, Q (ескертпе) бағанына тиісті түсініктемені енгізу.
Ұшу жоспарларын ұшып шығу әуеайлақтарының орналасқан орнының индекстері бойынша әліпби тәртібінде санамалау.
Ұшу жоспарларын әрбір ұшып шығу әуеайлағына қатысты қалыптарды тазалаудың есептеу уақыты бойынша хронологиялық тәртіппен санамалау.
Барлық жағдайларда уақытта UTC төрт цифрмен (үйлестірілген бүкіл әлемдік уақыт) көрсету. Барлық жағдайларда өткен есептік уақытты төрт цифрмен (сағаттар мен минуттар) көрсету.
Деректерді ұшудың әр учаскесі үшін бір немесе одан да көп кідірістерімен жеке жолға енгізу.
Беттердің нөмірі мен берілген беттердің жалпы санын көрсету арқылы беттерді белгілеу.
О және Q бағандарындағы бір жолда бөлінген орын жеткіліксіз болған жағдайда, кез келген RPL үшін қосымша жолдарды (біріншіден басқа) қолдану.
2. Ұшуды тоқтату
Барлық басқа бағандарда қамтылатын, тоқтатылған ұшу туралы деректердің алдындағы Н бағанына минус белгісін қою;
Барлық өзге бағандардағы тоқтатылған ұшу туралы деректерді өзгеріссіз қалдыра отырып, Н бағанындағы плюс белгісімен белгіленген жазбаны және J бағанындағы соңғы ұшу күнін енгізу.
3. Ұшу туралы деректерді өзгерту
1.2-тармақта көрсетілгендей етіп алып тастауды жүргізу;
I және J бағандарындағы жоспар(лар)дың жарамдылық мерзіміне қатысты жаңа деректерді қоса алғанда, тиісті бағандардағы деректердің қажеттілігіне қарай өзгертілген ұшудың жаңа жоспар (-лар) (-ының) деректері қамтылатын үшінші жазбаны енгізу.

4. Внесение данных RPL
Заполнить колонки А–Q в соответствии со следующими требованиями:
Колонка А (эксплуатант) – указать наименование эксплуатанта;
Колонка В (адресат(ы)) – указать название(я) учреждения(ий), назначенного(ых) государством для применения повторяющихся планов полета в отношении РПИ, относящихся к данному маршруту полета;
Колонка С (аэродром(ы) вылета) – вставить индекс(ы) местоположения аэродрома(ов) вылета;
Колонка D (дата) – указать на каждой странице представленного перечня посредством группы из 6 цифр дату (год, месяц, день) представления перечня;
Колонка Е (серийный номер) – указать серийный номер представленного перечня 2 числа), включающий две последних цифры года, тире и серийный номер представления перечня за указанный год (начинающийся в каждый новый год с числа 1);
Колонка F (страница) – указать номер страницы и общее число представленных страниц;
Колонка G (дополнительные данные В) – указать название и соответствующую контактную информацию органа, который располагает информацией, представляемой согласно полю 19 плана полета (ФПЛ);
Колонка Н (тип записи) – вставить знак минус (-) в отношении каждого плана полета, подлежащего изъятию из перечня. Вставить знак плюс (+) в отношении каждого первоначального перечня, а при последующих представлениях – в отношении каждого плана полета, не перечисленного в предыдущем представлении.
Примечание. В отношении любого плана полета, который остается неизмененным со времени предыдущего представления, в этой колонке не требуется указывать никакой информации;
Колонка I (действителен с) – указать дату (год, месяц, день), на которую запланировано начало выполнения данного полета;
Колонка J (действителен до) – указать дату (год, месяц, день), на которую запланировано окончание выполнения внесенного в перечень полета, или UFN (до последующего извещения), если срок действительности неизвестен;
Колонка К. (дни полетов) – вставить число, соответствующее дню недели в нужной подколонке:
понедельник – 1;
вторник – 2;
среда – 3;
четверг – 4;
пятница – 5;
суббота – 6;
воскресенье – 7.
Вставить 0 для каждого дня в нужной колонке, когда полет не предусматривается.
Колонка L (опознавательный индекс воздушного судна (пункт 7 плана полета ИКАО)) – Вставить опознавательный индекс воздушного судна, используемый для данного полета;
Колонка М (тип воздушного судна и категория турбулентности (пункт 9 плана полета ИКАО)) – вставить соответствующее условное обозначение ИКАО, указанное в документе ИКАО Doc 8643 "Условные обозначения типов воздушных судов".
Вставить соответствующие индексы H, M или L:
J – сверхтяжелое, для указания типа воздушного судна, определенного в качестве такового в документе Doc 8643 "Условные обозначения типов воздушных судов";
H – тяжелое, для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой 136000 кг или более, за исключением типов воздушных судов, перечисленных в документе Doc 8643 в категории Сверхтяжелые (J);
М – среднее для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 136000 кг, но более 7000 кг;
L – легкое для указания типа воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой 7000 кг или менее.
Колонка N (аэродром и время вылета (поле 13 плана полета ИКАО)) – вставить индекс местоположения аэродрома вылета. Вставить время уборки колодок, т. е. расчетное время, когда воздушное судно начнет движение, связанное с вылетом.
Колонка О (маршрут (поле 15 плана полета ИКАО)):

4. RPL деректерін енгізу
А–Q бағандарын мынадай талаптарға сәйкес толтыру:
А бағаны (пайдаланушы) – пайдаланушының атауын көрсету;
В бағаны (адресат (тар) – осы ұшу бағытына жататын, қайталанатын ұшу жоспарларын ҰАА-ға қатысты қолдану үшін мемлекет тағайындаған мекемелерінің атау (лар) (-ын) көрсету;
С бағаны (ұшып шығу әуеайлағы (тары) - ұшып шығу әуеайлағы (тары)ның орналасқан орнының индекстерін қою;
D бағаны (күні) - ұсынылған тізбенің әр бетіне 6 цифрдан тұратын топ арқылы тізбе ұсынған күнді (жыл, ай, күн) көрсету;
Е бағаны (сериялық нөмір) – көрсетілген жыл (әр жаңа жылдың 1 санынан басталатын) үшін тізбе ұсынылған жылдың соңғы екі цифры, сызықша және сериялық номер енгізілетін, ұсынылған тізбенің сериялық нөмірін көрсету, 2 сан;
F бағаны (беті) – бет нөмірі мен ұсынылған беттердің жалпы санын көрсету;
G бағаны (В қосымша деректері) - ұшу жоспарының (ФПЛ) 19-жолына сәйкес ұсынылатын ақпарат қамтылған органның атауы мен тиісті байланыс ақпаратын көрсету;
Н бағаны (жазба түрі) - тізбеден алынуға тиісті әрбір ұшу жоспарына қатысты минус (-) белгісін қою. Әрбір бастапқы тізбеге қатысты, ал кейіннен ұсынғанда – бұрынғы ұсынылғанда аталмаған әрбір ұшу жоспарына қатысты (+)белгісін қою.
Ескертпе. Бұрынғы берілген уақыттан бастап өзгеріссіз қалатын, кез келген ұшу жоспарына қатысты бұл бағанда ешқандай ақпарат көрсету талап етілмейді;
I бағаны (бастап жарамды) – осы ұшуды орындауды бастау уақыты жоспарланған күнді (жыл, ай, күн) көрсету;
J бағаны (дейін жарамды) – егер жарамдылық мерзімі белгісіз болса, ұшу тізбесіне немесе UFN (келесі хабарламаға дейін) енгізілген, орындауды аяқтау жоспарланған күнді (жыл, ай, күн) көрсету;
К бағаны (ұшу күндері) – аптаның күніне сәйкес келетін сан қажетті шағын бағанға қойылады:
дүйсенбі – 1;
сейсенбі – 2;
сәрсенбі – 3;
бейсенбі – 4;
жұма – 5;
сенбі – 6;
жексенбі – 7.
Ұшу көзделмеген кезде әр күннің қажетті бағанына 0 қою.
L бағаны (әуе кемесінің тану индексі (ИКАО ұшу жоспарының 7-тармағы) – осы ұшуға қолданылатын әуе кемесінің тану индексін қою;
М бағаны (әуе кемесінің түрі мен турбуленттілік санаты) (ИКАО ұшу жоспарының 9-тармағы)) – "Әуе кемелері түрлерінің шартты белгілері" ИКАО Doc 8643 құжатында көрсетілген, ИКАО тиісті шартты белгілерін қою.
H, M немесе L тиісті индекстерін қою:
J - аса ауыр, Doc 8643 "Әуе кемелері үлгілерінің шартты белгілері" құжатында осыған ұқсас айқындалған әуе кемесінің үлгісін көрсету үшін;
Н - Doc 8643 құжатында аса ауыр (J) санатында санамаланған әуе кемелерінің типтерін қоспағанда ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 136 000 немесе одан жоғары әуе кемелерінің түрін көрсету үшін;
М - ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 136 000 кг кем, бірақ 7000 кг артық әуе кемелерінің түрін көрсету үшін орташа;
L - ең жоғарғы сертификатталған ұшу салмағы 7 000 кг немесе одан кем әуе кемелерінің түрін көрсету үшін жеңіл.
N бағаны (әуеайлақ және ұшып шығу уақыты (ИКАО ұшу жоспарының 13-жолы)) – ұшып шығу әуеайлағы орналасқан орнының индексін қою. Әуе кемесі ұшып шығуға байланысты қозғала бастаған кезде калыптарды жинау уақытын, яғни есептеу уақытын қою.
О бағаны (маршруты (ИКАО ұшу жоспарының 15-жолы)):

1) Крейсерская скорость – указать истинную воздушную скорость для первого или всего крейсерского участка полета.
2) Крейсерский эшелон – указать запланированный крейсерский эшелон для первого или всего участка полета по маршруту.
3) Маршрут – вставить данные обо всем маршруте.
Колонка Р (аэродром назначения и общее расчетное истекшее время (поле 16 плана полета)) – вставить индекс местоположения аэродрома назначения. Указать общее расчетное истекшее время.
Колонка Q (примечания) – внести данные, требующие особого внимания со стороны органов ОВД (поле 18 плана полет).
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 7-1
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Форма заявки на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем
№ поля
Информация
Обозначения
Описательная часть
1.
Тип сообщения
UASRQT – (6 знакомест)
Заявка на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами.
6 знаков
2.
Регистрационный или учетный номер беспилотного воздушного судна (бортовой номер) /серийный номер
Пример: Q2M0044
7 знаков - латинские буквы
Вносится регистрационный или учетный номер, полученный при постановке на учет или регистрации в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации/уполномоченном органе в сфере государственной авиации.
Для БВС экспериментальной авиации указываются последние 7 (семь) цифр серийного номера.
3.
Вид авиации и цель полета
1) С, М, Е
2) AW, PR, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 знак
Вид авиации: С – для БАС эксплуатантов (пользователей) гражданской авиации;
M – для эксплуатантов (пользователей) государственной авиации;
E – для эксплуатантов (пользователей) экспериментальной авиации.
2 знака
Цель полета:
Для гражданской авиации может быть использована одна из следующих целей полета:
AW – авиационные работы;
PR – в личных целях;
DM – демонстрационные полет;
TR – учебно-тренировочный полет;
GR – групповой полет;
Для государственной авиации может быть использована одна из следующих целей полета:
AW – авиационные работы;
SP – специальный полет;
DM – демонстрационные полет;
TR – учебно-тренировочный полет;
GR – групповой полет;
TS – испытательный полет;
HZ – перевозка опасных грузов.
Для эксплуатантов экспериментальной авиации может быть использована одна из следующих целей полета:
TS – испытательный полет.
4.
Тип полета и тип канала управления (линии связи БВС - ПДП)
1) V или BV;
2) R или BR;
2 знака
Тип полета:
V - при выполнении полетов БВС в пределах прямой видимости (VLOS);
BV – при выполнении полетов за пределами прямой видимости (BVLOS).
Тип канала управления (линии связи БВС - ПДП):
R – при выполнении полетов БВС в пределах радиовидимости (RLOS);
BR – при выполнении полетов БВС за пределами радиовидимости (BRLOS).
Примечание: Полеты с применением беспилотных авиационных систем гражданской и экспериментальной авиации за пределами прямой видимости (BVLOS) и типом управления за пределами радиовидимости (BRLOS) запрещены.
5.
Тип конструкции беспилотной авиационной системы и количество БВС

1) Крейсерлік жылдамдық – бірінші немесе барлық крейсерлік ұшу учаскесіне арналған шынайы ауа жылдамдығын көрсету.
2) Крейсерлік эшелон – маршрут бойынша бірінші немесе барлық ұшу учаскесіне арналған жоспарланған крейсерлік эшелонды көрсету.
3) Маршрут – бүкіл маршрут туралы деректерді қою.
Р бағаны (ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт (Ұшу жоспарының 16-жолы) – ұшып баратын әуеайлақтың орналасқан орнының индексін қою. Жалпы есептік өткен уақытты көрсету.
Q бағаны (ескертпелер) - ӘҚҰ органдары тарапынан (ұшу жоспарының 18-жолы) ерекше назар аударуды талап ететін деректерді енгізу.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
7-1-қосымша
Пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуларды орындау үшін әуе кеңістігін пайдалануға арналған өтінім нысаны
Жол №
Ақпарат
Белгілеу
Сипаттама бөлігі
1.
Хабарлама түрі
UASRQT – (6 танысу)
Пилотсыз авиациялық жүйелермен әуе кеңістігін пайдалануға арналған өтінім
6 белгі
2.
Пилотсыз әуе кемесінің тіркеу немесе есептік нөмірі (борттық нөмірі) /сериялық нөмірі
Мысал: Q2M0044
7 белгі латын әріптері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымда есепке қою немесе тіркеу кезінде алынған тіркеу немесе есептік нөмір енгізіледі/мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті ұйымда. Эксперименталдық аваицияға арналған ПӘК сериялық нөмірінің соңғы 7 (жеті) саны көрсетіледі
3.
Авиация түрі және ұшу мақсаты
1) С, М, Е
2) AW, PR, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 белгі
Авиация түрі: С – азаматтық авиация қолданушыларының (пайдаланушыларының) ПАЖ үшін;
M – мемлекеттік авиацияны қолданушылар (пайдаланушылар) үшін;
E – эксперименттік авиацияны қолданушылар (пайдаланушылар) үшін.
2 белгі
Ұшу мақсаты:
Азаматтық авиация үшін келесі ұшу мақсаттарының бірі пайдаланылуы мүмкін:
AW – авиациялық жұмыстар;
PR – жеке мақсаттар;
DM – демонстрациялық ұшу;
TR – оқу-жаттығу ұшуы;
GR – топтық ұшу;
Мемлекеттік авиация үшін мынадай ұшу мақсаттарының бірі пайдаланылуы мүмкін:
AW – авиациялық жұмыстар;
SP – арнайы ұшу;
DM – демонстрациялық ұшу;
TR – оқу-жаттығу ұшуы;
GR – топтық ұшу;
TS – сынақ ұшуы;
HZ – қауіпті жүктерді тасымалдау.
Эксперименттік авиацияны пайдаланушылар үшін келесі ұшу мақсаттарының бірін пайдалануға болады:
TS – сынақ ұшуы.
4.
Ұшу түрі және басқару арнасының түрі (ПӘК – ҚБП байланыс желілері)
1) V немесе BV;
2) R немесе BR;
2 белгі
Ұшу түрі:
V - ПӘК ұшуларын тікелей көріну шегінде орындау кезінде (VLOS);
BV – көріну сызығынан тыс ұшуларды орындау кезінде (BVLOS).
Басқару арнасының түрі (ҰӘК – ҚБП байланыс желілері):
R – ПӘК ұшуларын радиобайланыс шегінде орындау кезінде (RLOS);
BR – ПӘК ұшуларын радиобайланыс шегінен тыс орындау кезінде (BRLOS).
Ескертпе: азаматтық және эксперименттік авиацияның пилотсыз авиациялық жүйелерін қолдана отырып, көру сызығының (BVLOS) және радио көрінбейтін басқару түрінің (BRLOS) артында ұшуға тыйым салынады.
5.
Пилотсыз авиациялық жүйе конструкциясының түрі және ПӘК саны

1) A, H, M и X
2) 1….1000
1) 1 знак
Для указания типа конструкции используется следующее обозначение:
A – самолетный;
H – вертолетный;
M – мультироторный;
X – гибридный.
2) 4 знака
Указывается количество беспилотных воздушных судов (БВС), входящих в одну беспилотную авиационную систему (БАС), или
- количество беспилотных авиационных систем (БАС) с одним беспилотным воздушным судном (БВС) одного эксплуатанта при выполнении полетов в рамках одной миссии.
6.
Максимальная взлетная масса (MTOM)
0….9999
4 знака
Максимальная взлетная масса указывается:
- для всех БВС с MTOM менее 0,25 кг указывается 0;
- для всех БВС с MTOM 0,25 и более кг до 1 кг указывается 1;
- для всех БВС с MTOM 1 кг и более до 9999 кг указывается МТОМ, с округлением в большую сторону до целого числа.
7.
Координаты места вылета
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
8.
Координаты места посадки
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
9.
Место выполнения полета/полетов
Географические координаты
Количество знаков не ограничено.
При выполнении полета/полетов по маршруту указываются географические координаты точки начала маршрута, поворотных точек маршрута и точки прибытия.
Если планируется выполнение полетов по нескольким маршрутам, каждый маршрут указывается отдельно, с указанием номера маршрута.
При выполнении авиационных работ в районе, ограниченном координатами, указываются географические координаты района (координаты прямоугольника или радиус).
10.
Максимальная высота и скорость при выполнении полета
1) истинная высота;
2) км/ч
1) 5 знаков
Указывается максимальная высота планируемого полета относительно поверхности земли (истинная высота) в десятках метров, выраженная буквой М с последующими четырьмя цифрами;
2) 4 знака
Указывается максимальная путевая скорость при выполнении планируемого полета в километрах в час, выраженная буквой К с последующими тремя цифрами.
11.
Дата / планируемое время начала и окончания полетов
Календарная дата и местное время

1) A, H, M және X
2) 1….1000
1) 1 белгі
Құрылымның түрін көрсету үшін мынадай белгі қолданылады:
A – ұшақ;
H – тікұшақ;
M – көп роторлы;
X – гибридті.
2) 4 белгі
Бір пилотсыз авиациялық жүйеге (ПАЖ) кіретін пилотсыз әуе кемелерінің (ПӘК) саны көрсетіледі немесе,
- Бір миссия шеңберінде ұшуларды орындау кезінде бір пайдаланушының бір пилотсыз әуе кемесі (ПӘК) бар пилотсыз авиациялық жүйелердің (ПАЖ) саны.
6.
Максималды ұшу массасы (MTOM)
0….9999
4 белгі
Ең жоғары ұшу массасы көрсетіледі:
- MTOM 0,25 кг кем барлық ПӘК үшін 0 көрсетіледі;
- MTOM 0,25 және одан жоғары кг-нан 1 кг-ға дейінгі барлық ПӘК үшін 1 көрсетіледі;
- 1 кг және одан жоғары MTOM бар барлық ПӘК үшін 9999 кг дейін бүтін санға дейін үлкен жаққа дөңгелектей отырып, МТОМ көрсетіледі
7.
Ұшу орнының координаттары
географиялық координаттар
Дәрежелер мен минуттар (11 белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (Батыс бойлық)
8.
Қону орнының координаттары
географиялық координаттар
Дәрежелер мен минуттар (11 белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (батыс бойлық)
9.
Ұшуды/ұшуды орындау орны
географиялық координаттар
Белгілердің саны шектелмейді.
Маршрут бойынша ұшуды/ұшуды орындау кезінде маршруттың басталу нүктесінің, маршруттың бұрылу нүктелерінің және келу нүктесінің географиялық координаттары көрсетіледі.
Егер бірнеше маршруттар бойынша ұшуды орындау жоспарланса, маршруттың нөмірін көрсете отырып, әрбір маршрут жеке көрсетіледі.
Авиациялық жұмыстарды орындау кезінде координаттармен шектелген ауданда ауданның географиялық координаттары (тіктөртбұрыштың координаттары немесе радиусы) көрсетіледі.
10.
Ұшу кезіндегі максималды биіктік пен жылдамдық
1) шынайы биіктік;
2) км/сағ
1) 5 белгі
Жоспарланған ұшудың жер бетіне қатысты ең жоғары биіктігі (шынайы биіктігі) М әрпімен, одан кейінгі төрт цифрмен көрсетілген ондаған метрмен көрсетіледі;
2) 4 белгі
Жоспарланған ұшуды сағатына километрмен орындау кезінде келесі үш цифрмен К әрпімен көрсетілген ең жоғары жол жылдамдығы көрсетіледі.
11.
Ұшудың басталу және аяқталу күні / жоспарланған уақыты
Күнтізбелік күн және жергілікті уақыт

6 знаков/4 знака – 4 знака
Дата планируемого полета указывается в формате из шести цифр (DDMMYY, где DD – день, ММ – месяц, YY – год) после ставится косая черта "/" и указываются местное время начала полетов, выраженное четырьмя цифрами, затем тире и время окончания полетов, выраженное четырьмя цифрами (0100–0500).
12.
Дополнительная информация
Текстовое поле
модель БАС, эксплуатант (Ф.И.О. - если физическое лицо, наименование эксплуатанта – если юридическое лицо), Ф.И.О. внешнего пилота/оператора БАС, номер разрешения на авиационные работы с применением БАС или номер разрешения на выполнение полетов над густонаселенными районами городов или поселков или номер сертификата оператора БАС категории 1, серийный номер БВС, количество и вид оборудования полезной нагрузки, особенности при выполнении полета, контактный номер
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 294
Приложение 7-2
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Метеорологические минимумы для полетов с применением беспилотных авиационных систем в зависимости от местности и вида полета
Местность
Минимальные метеорологические условия полета БАС
ВНГО над наивысшей точкой рельефа, м (футы)
Видимость, м
Вид полета
VLOS
BVLOS
VLOS
BVLOS
Равнинная и холмистая (водная поверхность)
300 (1000)
300 (1000)

6 белгі/4 белгі - 4 белгі
Жоспарланған ұшу күні алты цифрдан тұратын форматта көрсетіледі (DDMMYY, мұндағы DD – күн, ММ – ай, YY – жыл) кейін "/" қиғаш сызық қойылады және төрт цифрмен көрсетілген ұшудың басталуының жергілікті уақыты, содан кейін сызықша және төрт цифрмен (0100-0500) көрсетілген ұшудың аяқталу уақыты көрсетіледі.
12.
Қосымша ақпарат
Мәтін жол
ПАЖ моделі, пайдаланушы (аты-жөні-егер жеке тұлға, пайдаланушының атауы-егер заңды тұлға), сыртқы пилот /ПАЖ операторының аты-жөні, ПАЖ қолдана отырып авиациялық жұмыстарға рұқсат нөмірі немесе қалалардың немесе кенттердің халық тығыз қоныстанған аудандарында ұшуларды орындауға рұқсат нөмірі немесе 1 санаттағы ПАЖ операторы сертификатының нөмірі, ПӘК сериялық нөмірі, жабдықтың саны мен түрі пайдалы жүктеме, ұшу кезіндегі ерекшеліктер, байланыс нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 294 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
7-2-қосымша
Ұшу орны мен түріне байланысты пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуға арналған метеорологиялық минимумдар
Жер бедері
ПӘК ұшуының минималды метеорологиялық жағдайлары
БЖТШ жер бедерінің ең биік нүктесінен жоғары , м (футтар)
Көріну, м
Ұшу түрі
VLOS
BVLOS
VLOS
BVLOS
Жазық және таулы (су беті)
300 (1000)
300 (1000)

2000
5000
Горная (высота до 2000 м над уровнем моря)
300 (1000)
400 (1300)
2000
5000
Горная (высота 2000 м и более над уровнем моря)
300 (1000)
700 (2300)
5000
8000
* При возникновении необходимости выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем без соблюдения установленных метеорологических минимумов данные полеты выполняются только при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.

2000
5000
Теңіз деңгейінен таулы (биіктігі 2000м дейін)
300 (1000)
400 (1300)
2000
5000
Теңіз деңгейінен таулы (биіктігі 2000м және одан жоғары)
300 (1000)
700 (2300)
5000
8000
* Белгіленген метеорологиялық минимумдарды сақтамай, пилотсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып ұшуларды орындау қажеттілігі туындаған кезде бұл ұшулар осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда ғана орындалады.